No. 18149. NIEUWE BRITSCHE VOORSTELLEN? SOVJET-VLOOT GEBOMBARDEERD 1942. Dinsdag 7 April. sigaren, enz. GEEN VERSNIPPERING Bolsjewieken uit 69 plaatsen verdreven Distributie van tabak, VERDUISTEREN De Nederlanders op Sumatra IN De Rykscommissaris in Diisseldorf Strijd geëindigd Willen onze vrouwen en meisjes daar eens aan denken? DE SOCIALE VOORZORG HET DUITSCHLAND VAN HEDEN Indische steden gebombardeerd BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 r Duitsche Weermachtberichten Wavell onderkoning; Nehroe minister van Defensie - Zware luchtaanvallen op Ceylon Roemeensche stafchef bij Hitler Canada en de oorlog Nieuwe Engeische aanval op Parijs Naar concentratiekampen gebracht GRAAF GROTE GESNEUVELD Er is nog geen enkele bon aangewezen De Amerikaansche verliezen ter zee Mac Arthur en van Mook Wat gevangenen vertellen het in de De situatie in Birma op beschadigden opmarsch H<U bezoek van de Italiaansche militaire missie aan de kust van het Kanaal. COURANT een ge- JAPANSCHE SUCCESSEN OP DE PHILIPPMNEN w HAAGSCHE Steeds klaar voor den strijd! Nog ligt aan het Oostfront de sneeuw hoog en waait ’s morgens en ’sgvonds een ijskoude wind. De bemanningen Van de Duitsche tanks laten zich daardoor edhter niet afschrikken. Atlantic-Holland-P.K. Gebauer) Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat heden de nog overgebleven Geallieerde strijdkrachten op Suma tra hebben gecapituleerd. Zoodoende staat het geheele gebied van Sumatra thans onder de contröle van het Ja pansche leger. In Nrfbrd- en Midden- Sumatra werden in totaal 3100 solda ten gevangen genomen, onder wie 900 Engelschen en 1000 Ned.-Indische soldaten. Onder de Engelschen bevin den zich talrijke soldaten uit Singa pore, die destijds met een koopvaar dijschip! zijn gevlucht. Dit schip werd echter door Japansche vliegtuigen ge bombardeerd. De Engelschen konden ternauwernood Sumatra bereiken. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend. dat marine-vliegtuigen sinds Zon dag j.l. sterke aanvallen hebben onder nemen op Colombo, de hoofdstad van Ceylon, waarbij zware schade is aange richt. De aanvallen waren gericht pp oorlogs- en koopvaardijschepen, inrichtin gen van de luchtmacht, alsmede op de voornaamste militaire inrichtingen in dit gebied.' Van officieele Britsche zijde is bekend gemaakt, dat ongeveer 75 Japansche vliegtuigen hebben deelgenomen aan de zen luchtaanval, waarschijnlijk afkomstig van een vliegkampschip. Telefoon 1163(H (zeven llfnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 pijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswllk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruya, Heerenstraat 124. Tel. 778038: N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263Boekhandel J. B. v. Beters jr„ Theresiastraat 108a, Tel. 772444; Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66. Tol. 721187. Dc bezichtiging van een patrouillevaartuig. (Weltbild-Polygoon-P.KN Heuberger) van de Sovjet-vliegtuigindustrie te Ry binsk, alsmede op militaire doelen van Moskou. In Noord-Afrika werden hernieuwde aanvallen van sterke Britsche verken- ningsafdeelingen op Mechili afgeslagen De spoorlijn AlexandriëMersa Matroeh werd op/ verscheidene plaatsen door bom- treffers gestagneerd ‘Onafgebroken aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers waren ge richt op militaire inrichtingen van het eiland Malta. In de staatswerven, in ha vens, kazernes, opslagplaatsen van ben zine en in ravitailleeringsbedrijven wer den voltreffers met ontploffingen en branden, waargenomen. Dodr bommen werden een lichte Britsche kruiser in het dok, een koopvaardijschip en een haven- tankboot beschadigd. Aan de Zuidkust van Engeland bom bardeerden Duitsche l een voor de verzorging -- briek. De Führer heeft in zijn hoofdkwartier den chef van den Roemeenschen genera- len staf, generaal Steflea, ontvangen. Generaal Steflea maakt een reis door Duitschland. Hij heeft als gast van het Duitsche leger troepenonderdeelen en in richtingen van de Weermacht bezichtigd. BONN AANGEVALLEN Britsche bommenwerpers vielen van nacht woonwijken in verschillende plaat sen van West-Duitschland aan, vooral in de stad Bonp. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Er werd geen schade aangericht aan militai re of voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen. Daarentegen werd een aan tal openbare gebouwen van ten deele hooge cultureele waarde door bommen beschadigd. Luchtdoelartillerie en nacht- jagers schoten 5 der aanvallende bom menwerpers omlaag. Australië en de Vereenigde Staten heb ben de regiering van Canada gevraagd om troepen naar Australië te sturen. De Canadeesche ministerpresident Mackenzie King heeft in het parlement medegedeeld, dat Canada dit verzoek heeft moeten af wijzen, omdat het zich tegenover Chur chill verplicht heeft alleen soldaten naar Engeland te zenden. De Britsche nieuwsdienst deelt in een extrabericht uit Birma mede, dat de aftocht van de Britsche en Chineesche troepen aan het front van de Irawadi en de Sittang in Noordelijke richting voort duurt. De vernietigende Japansche aan vallen op de Birmeesche vliegvelden heb ben de Geallieerden beroofd van een doel treffende ondersteuning door de lucht macht. 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 s Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 •anNiHiNMiamiiniUiiimiir Bolsjewieken teruggeslagen Het Opperbevel van de Weermacht maakt dd. 6 April bekend: Aan het verscheidene bolsjewieken. Bij een eigen aanval Viyr militaire zijde verluidt, meldt het D.N.B., dat Britsche vliegtuigen in den nacht van 5 op 6 j\pril wederom Parijs hebben aangevallen. Door den kraehti- gen Duitschen luchtafweer werden de Britten van alle voor de oorlogvoering belangrijke iudustrieele inrichtingen ver re gehouden. De urtgeworpen bommen verorzaakten slechts geringe schade aan gebouwen De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Rijksminister Seyss-Inquart, heeft Vrijdag j.l. een be zoek gebracht aan de voorjaarstentoon stelling van Düsseldorfsche kunstenaars in de stedelijke kunstzaal. De Rijkscom missaris, die door den Düsseldorfschen kunstschilder Fritz Kohier werd rondge leid, sprak zich zeer waardeerend over de tentoongestelde Werken uit. De artistieke prestaties van den gouw Dusseldorf maak ten op den Rijkscommissaris een diepen indruk. Het A.N.P. seint uit TokioNaar aanleiding van de voortdurend ophit sende redevoeringen van de leden van de uitgeweken Nederlandsche regeering, in het bijzonder van den gevluchten luitenant-Gouver- neur-Generaal van Mook, heeft de Japansche regeering besloten om alle op Sumatra wonende Nederlan ders als vijandelijke buitenlanders te behandelen en naar concentratiekam pen over te brengen. Mannen en vrouwen zullen in afzonderlijke kam pen worden ondergebracht. Naar ver der wordt vernomen, zal Sumatra on der het militaire bestuur van Sjonan- ko (Malakka) worden geplaatst. Naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, heeft Pandit Nehroe in een rede gisteren met na druk verklaard, dat de beteekenis van de „Indische eenheid" niet alleen Britsch-lndië omvat, doch ook de In dische staten. „Wij zullen”, zoo zeide hij, „voor deze eenheid strijden en wij zullen geen versnippering van Indië toelaten. Indië zal een aaneengesloten, vrij Indië zijn.” Het Amerikaansche ministerie van Oor log heeft medegedeeld, dat de toestand van de Amerikaansche troepen op Bataan en Corregidor moeilijk isde vijand heeft terreinwinst behaald. 1 Het Opperbevel van de Weermacht van 5 April maakte bekend: In den Zuidelijken en Centralen sector van het Oostelijke front werden op zich zelf staande aanvallen van den vijand af geslagen. Bij de zuivering van het ach- terwaartsche gebied in den Centralen sector van het front werd een groep van 3000 franctireurs vernietigd. Sterke formaties Stuka’s, gevechts- en jachtvliegtuigen ondersteunden met suc ces de gevechten van het leger in den Noordelijken sector. De bolsjewieken le den gevoelige verliezen aan menschenen materiaal. Tijdens luchtgevechten en door luchtafweergeschut werden 47 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten en ging 1 eigen toestel verloren. Formaties van de zelfde luchtvloot vielen de overblijfselen van de Sovjet Oostzeevloot in de havens van Leningrad en Kronstadt aan; 2 slag- sëhepen en 2 zware kruisers kregen bom- treffers van zwaar en zwaarste kaliber. Waarschijnlijk is ook een mijnkruiser be schadigd. De zwaarste artillerie van het leger ondersteunde de aanvallen van de lucht macht door vijandelijke batterijen lucht afweergeschut te beschieten. In het ge bied van het Fischer-schiereiland en aan de Moermanskust brachten gevechts vliegtuigen door het werpen van bom men een koopvaardijschip van 1200 b.r.t 5 andere PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbrtld”' en „Letterk. Bijblad” 3.15. Fr.’p. p. met Modeblad 4.20, z. Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. P- 10 et. Toen het Nationaal-Socialisme Duitschland aan de macht kwam, voltrok zich vrijwel tegelijkertijd ook op sociaal gebied een omwenteling, die van zeer groote beteekenis zou blijken te zijn. Om zich hiervan een voorstelling te kunnen maken, is het noodzakelijk, zich het beeld der liefdadigheid, Zooals deze ook in ons land werd betracht, in herinnering terug te roepen. I^ehalve dat deze liefdadigheid op totaal verkeerden grondslag was baseerd was zij geheel aan het particu liere initiatief overgelaten. Men gaf, uit „medelijden” met den behoeftigen mede- mensch, een „aalmoes”. Vandaar, dat met recht over „liefdadigheid” kon worden gesproken. De begiftigde was geheel af hankelijk van den milddadigheidszin der beter gesitueerden, die zich voor dit doel hadden vereenigd, in charitatieve ver- eenigingen, vaak van een confessioneel karakter. Er waren vele, zeer vele 'van dergelijke organisaties, die elk op eigen boutje te werk gingen en weinig of geen voeling met elkaar onderhielden. De ge dachte, dat de volksgemeenschap in haar geheel is gebaat bij de verzorging van hen, die hulp en steun noodig hebben, was in deze vroegere charitatieve wereld nog nooit opgekomen. De opzet deugde niet, evenmin als ‘'de practische uitwerking. Door de vele in stanties op dit gebied, werd het werk onoverzichtelijk en was een behoorlijke controle onuitvoerbaar. Er werd óver het algemeen veel, zelfs zéér véél gegeven, doch het resultaat was hieraan niet .even redig. Door tal van kanalen verdwenen de gelden in een bodemloozen put en werden deze, zij het - te goeder trouw, niet aangewend óp de wijze, waardoor hel grootst mogelijke profijt kon worden be reikt, De grootste fout was evenwel, dat het principe niet deugde. Wat baat inciden- teele hulp, die slechts van zeer tijdelijken aard is en die den behoeftige niet opheft van het niveau, waarop hij is gezonken Hij is en blijft een voor de volksgemeen schap verloren lid. Zijn bestaan schaadt die volksgemeenschap, de kern van elk gezond volksbestaan, doordat een goede ontwikkeling ervan wordt tegengehouden. Het sociale probleem kan niet worden op gelost door het plegen van een liefdadig heid, die gebonden is aan klassen en standen en aan confessioneele richtingen. Het sociale voorzorgswerk kan slechts dan slagen, als het gedragen wordt door de eensgezinde overtuiging van het geheele volk, wanneer hef wordt verricht in een geest van volkomen saamhoorigheid en lotsverbondenheid. Een volk moet zich als het ware als één groote familie beschou wen, waarbij bet lot aan elk tot deze ge meenschap behoorend lid. haar ter harte gaat. Ook in ons laiA moet het eociale denken in deze richting worden gestuurd, opdat de basis worde gelegd voor ^een krachtige volksgemeenschap. Zóó gezien verkrijgt de arbeid op sociaal terrein een geheel nieuwen en tevens veel grootscher inhoud. Die arbeid bindt het volk als een eenheid tezamen, hij geeft ieder van ons het geloof in de waajde van 'het leven, in de diepere beteekenis ervan en tevens den vasten wil, zich voor de instandhou ding van zijn volk, vrijwillig offers te getroosten' Het sociale werkis daarom een taak, welke op de eerste plaats berust bij de natie. Als uitdrukking der volkseenheid is het boven eike tegenstelling verheven. Het is een werk van nationale solidariteit, waarbij een beroep wordt gedaan op de beste krachten van het volk. Het steunt op een gedachte, welke de innerlijke houding van een volk beïnvloedt, geen betrek king heeft op den enkeling, doch op de massa steunt. De geschiedenis heeft be wezen, dat eet) volk slechts dèn sterk kan zijn, als hët door een groote gedachte wordt geleid. Deze oude waarheid is slechts ten deele bij de menschheid doorgedron gen. In het kader der materialistisch-libe- rale wereldbeschouwing paste zij niet De sociale verzorging in den liberalen staat Ijezag den mensch van den materieelen en niet van den idèëelen kant. Men gaf met het verstond en niet met het hart. In het Duitschland-van heden is met deze opvat ting eens en voor goed gebroken. De Win terhulp en de N S -Volkswohlfahrt zijn uit gegroeid tot de exponenten van een eens gezind en eendrachtig volk. In een bro- chure, 8ewijd aan het werk van de N.S.V., schrijft de leider win de Duitsche Winter hulp Erich HilgenfelH*- ,,Zooals op alle gebieden van het volk- sche leven, hebben wij ook op het terrein der sociale verzorging de zware, doch Uiterst belangrijke t$ak, een herscholing te bewerkstelligen, den menschen duidelijk te maken, dat ze op deze wereld zijn om te strijden en niet om te lijden. Zij zijn door God in dit leven geplaatst om hier, even- als een boom, te bloeien en vruchten te dragen, het leven aan të durven, zich er tegen te weer te stellen en met het leven te worstelen, zooals dut overal in de na tuur geschiedt Ge moet door het leed en door den nood sterk worden. Ook de berg- den, welke moeizaam om haar bestaan vecht, verweert zich tegen storm en wind, en wind en storm maken, dat zich aan de zijde, vanwaar zij komen, de cellen in den' stam verdichten, zoodat de kleine berg- aen in staat wordt gesteld, weerstand te gen den storm te bieden. In de geschiede nis der volken zien we hetzelfde. De tijden van nood, die over de vólken gaan, en die me volken moeten kunnen doorstaan, maken ze krachtig. Alles echter, wat de tijden van nood weerstaat, behoort tot het beste van het volk, het beste, dat we over al ip het leven aantreffen. Alles, wat leeft, wordt door het leven beproefd en wëgge- worpen, als het zwak is” Deze woorden houden een belijdenis in van het streven van het huidige Duitsch land naar een krachtig en gezond volks bestaan. Alles is daarop ingesteld en het is de N.S.V.. die de kgrn van dit streven >s door zich speciaal te belasten met de Xerz?rtt*ng van moeder en kind. De leiding er N.S.V. heeft ons in staat gesteld in de 5CUW, WeseT-Ems verscheidene inrichtin- wn,’<4 Waar‘n jonge moeders en kinderen geleidn„ye,rzoi'gd en pe/soneel wordt op- zniio„ ..bezoeken. Over onze ervaringen ónzen iWl’ in enketa volgende artikelen *czers een en ander mededeelen. De zender van Boston maakt mel ding van nieuwe Indische voorstellen der Engeische regeering. Volgens dit bericht zou generaal Wavell onder koning van Indit en Nehroe minister van Defensie worden. DE BESPREKINGEN Gandhi is gisteren van Delhi naar Wardha teruggekdAd. Pandit Nehroe heeft Zondagavond een bespreking gehad met den persoonlijken afgezant van pre sident Roosevelt, kolonel Johnson, welke 2J uur duurde. Dit was de eerste der door Johnson voorgenomen besprekingen met politieke leiders van Indië, die hij wil voereh om de bestaande moeilijk heden uit den weg te kunnen ruimen. Johnson is in het bezit van een brief van Roosevelt aan een der Indische leiders, wiens naam nog niet bekend is gemaakt. Sir Stafford Cripps heeft Zaterdag kolonel Johnson een bezoek gebracht. Cripps heeft de eerstvolgende perscon ferentie vastgesteld op morgenochtend. De voorzitter van het Congres, Azad, verklaarde, dat hij waarschijnlijk van daag het besluit van de werkcommissie bekend zou maken. üripps' onderhandelingen De voorzitter van de Indische Congres partij, Azad en pandit Nehroe, hebben, naar de Britsche nieuwsdienst uit New Delhi meldt, sir Stafford Cripps heden ochtend een bezoek gebracht. Na 8 minu ten vertrokken zij weer. Kort tevoren had de speciale gevolmachtigde van Roo sevelt, kolonel Johnson, eveneens een be zoek gebracht aan Cripps. Men neemt aan, dat Azad en Nehroe bij deze gelegen heid het antwoord van het Britsche oor- logskabinet op het memorandum van het Indische Congres in ontvangst hebben ge nomen. De rechten van de Mohammedanen Op de Pan-ïndische conferentie der Mohammedaansche staten, die Zaterdag te Allahabad werd gehouden, is naar de Britsche berichtendienst meldt een reso lutie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat de rechten en privileges der Mohammedanen voor moeten komen in elk plan, dat een wijziging beoogt van de grondwet voor Britsch-lndië Zonder goedkeuring van de Liga der Mohamme danen mag geen wijziging worden aange bracht. De commissie van de Moslemligë, die verantwoordelijk is voor het opstellen van resoluties, heeft na diepgaande be raadslagingen over de Britsche voorstel len, besloten geen formeele resolutie over deze aangelegenheid te aanvaarden zoo lang Jinnah met Cripps onderhandelt. Men neemt aan, dat deze commissie een resolutie ontworpen heeft, waardoor Jin nah gemachtigd wordt alle stappen te ondernemen of onderhandelingen te voe ren, die hij noodig acht ter bevordering van het doel der Mosjemliga. Een resolu tie machtigt den voorzitter van de Mos- lemliga tot vorming van een comité van actie, dat in overleg met de provinciale organisaties van de Liga de noodige doeltreffende stappen zal ondernemen om leven en eigendom van de Mohammeda nen te beschermen. Voorts is aan Jinnah bijzondere volmacht verleend, waarvan hij in geval van nood gebruik kan maken. de stad 5 ct. Bij vooruitbet.: Kt. Adv. f 1.14; Dl?™**®n^. Pers. gevr. f 0.95. Adv. met „Br. a. h. bur. v. d. bl. 10 ct. meer. In de „Deutsche Zéitung in den Nie- derlanden” lezen wij, dat graaf Grote, leider van de afdeeling voedselvoorzie ning en agrarische politiek bij het Rijks- commissariaat hier te lande, in het Óós ten gesneuveld is. Friedrich Franc; Graf Grote was om zijn deskundigheid en persoonlijke eigen schappen een geziene figuur, die gedu rende zijn maandenlang verblijf hier ter stede zich ook hier vele vrienden had ge maakt. Op de dagelijksche persconferen ties voerde hij meermalen het woord en van zijn Nederlandsche medewerkers wis ten wij, dat hij ziah met groote toewijding en met den geheelen inzet van rijn rijke ervaring als Landesbauernführer gaf aan de organisatie van de voedselvoorziening hiér te lande. Aanvankelijk In Mecklen burg, latei^ in Berlijn, heeft graaf Grote zeer verdienstelijk werk gedaan in het belang van A voedselvoorziening van het Rijk en van den productieslag binnen het kader van het vierjarenplan. Na de be zetting van ons land kwam hij naar Aden Haag, waar hij ook in hét belang van de Duitsch-Nederlandsche samenwerking veel heeft bereikt. Naar aanleiding van de geruchten, welke de ronde doen inzake de distribu- tieregeling voor tabak, sigaren, enz. deelt het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart mede, dat de bijzonder heden betreffende deze distributie binnen kort bekend gemaakt zullen worden. Het departement wijst er echter op. dat geruchten, als zou reeds thans een bon van de textielkaart bij den sigaren winkelier moeten worden ingeleverd, vol- f komen ongegrond zijn. Van officieele zijde is nog geen enkele bon aangewezen. Hieruit moge men opnieuw de conclusie trekken, dat het in alle omstandigheden noodzakelijk is bij distributietaken de officieele berichten af te wachfcn en niet te handelen op geruchten. Herstel petroleumleidingen op Java Volgens berichten van de „Tokio Nitsji Nitsji” uit Java hebben Japansche genie troepen de olieleidingen naar Tjepoe weer hersteld. Ook zijn zij erin geslaagd I den brand, die tijdens de vijandelijkheden op de petroleumvelden aldaar is ont staan, definitief te blusschen. De olie raffinaderijen van Canes konden inmid dels het bedrijf hervatten. Men verwachk dat de petroleuminstallaties te Soerabaja in Juli weer in bedrijf kunnen worden gesteld De Amerikaansche admiraliteit deelt mede, dat bij den ondergang van het vliegkampschip .Langley", de tankboot „Pecos” en den torpedojager Peary”, die naar reeds gemeld r— in de wateren tusschen Java en Australië op 27 Fe bruari en l Maart door Japansche vlieg tuigen tot zinken werden gebracht, 7&) opvarenden zijn omgekomen. De admiralitèit bevestigt thans officieel het verlies van 52 eenheden van de Ame rikaansche marine. De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat volgens een officieele mededeeling schout-zbij-nacht Wilcox zee over boord is geslagen. De correspondent van „Associated Press” te New Delhi verklaart, dat het bombardement van de Indische steden Vizagapatan en Cocanada -(Madras) een ware verbijstering verwekt heeft in In dië, waar de bevolking thans het dreigend gevaar van een Japansche massalen aan val beseft. De correspondent voegt er aan toe, dat beide steden op 800 mijlen van de Andaman-eilanden liggen, vanwaar de Japansche vliegers opgestegen zijn. HET OPPERBEVEL IN CURASAO EN ARUBA Volgens een proclamatie van den gou- verneur van Curasao heeft de Ameri- l$aansche schout-bij-nacht Oldendorf het opperbevel over alle Nederlandsche striid- krachten op Curasao en Aruba, op zich genomen, aldus de Engeische nieuws- dienst Bovendien bekleedt hij het opper bevel over de Amerikaansche strijdkrach- i ji ,\;:i „cbieiicn. j v. 8.23 uur nam. lot 7.01 aar o.m. i Maan: 7 April op 2.31 v.m., onder 11.23 v.m. 8 April op 3.27 v.m., >nd. 12.26 n.m. (Laatste Kwartier) Nachtdienst DOKTERS: Tusschen vliegtuigen in luchtgevechten neergesdio- - ten of op den bqganen grond vernield. S Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. Succesvolle nachtelijke aanvallen van de l luchtmacht waren gericht op inrichtingen Het hoofdkwartier van het Amerikaan sche leger heeft, .volgens den Britschen berichtendienst, meegedeeld, dat de voor malige luitenant-gouverneur-generaal van Ned.-Irffiië, van Mook, Zaterdag te Mel bourne een onderhoud heeft gehad met Mac Arthur. Tijdens dit onderhoud 'is ge sproken over de rol, welke de Nederlan ders verder zullen spelen bij de toekom stige krijgsoperaties. tot zinken en schepen zwaar In Noord-Afrika werd een van Britsche venkenningsstrijdkrachten afgeslagen. Vliegvelden en autocolonnes in Marmarica werden met goede uitwer king gebombardeerd De aanvallen op militaire doelen en haveninstallaties in La Valetta en op Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts met hevige uitwerking voortgezet. Een in het dok liggende Britsche kruiser werd door bom men getroffen. Aan de Engeische Zuidwestkust bom bardeerden gevechtsvliegtuigen een fa briek van de Britsche vliegtuigindustrie. Van een formatie Britsche bommen werpers, die gistermiddag onder stevige bescherming van jachtvliegtuigen de be zette gebieden in het Westen trachtte binnen te vliegen, werden door Duitsdte jagers en luchtafweergeschut 14 vliegtui gen neergeschoten, zonder dat eigen ver liezen voorkwamen. Een jachteskader onder aanvoering van zijn commodore, majoor Trautloft, be vocht gisteren zijn 2000ste overwinning in de lucht Met zijn veertienen stonden zij op een rij. De vier eersten Tartaren, met een haif door pokken geschonden gezicht. Dan kwamen er drie Oekrainische boe ren, wien men de vreugde, levend ont komen te zijn uit de Sovjethel, van het gezicht kon lezen. Met een primitieve houding trachtten zij zich op eèn afstand te houden van de Tartaren. Dan kwamen er drie Kirgiezen, uit wier oogspleten e.a valsche blik mij aangluurde, een blik, welke niets rrlenschelijks meer had. De overigen waren vrouwen. Alleszins viel het niet gemakkelijk, dit op het eerste gezicht vast te stellen. Haar trekken wa ren grof, verdierlijkt en haar bewegingen haddép een afstootwekkende lompheid. Toen wij door middel van een tolk haar verklaringen gehoord hadden, wekte dit ons geen verwondering meer. De eerste vrouw, ongeveer 35 jaar oud. verklaarde, dat zij de vrouw was van een leeraar aan een middelbare school. Zes jaar ge leden was haar man plotseling van haar en haar vier kinderen weggehaald op grond van politieke onbetrouwbaarheid, ofschoon hij zich nimmer met 'politiek had ingelaten en het propagandistische materiaal, dat in alle leerboeken ver werkt is, getrouwelijk had weergegeven. Nadat hij was weggevoerd, werden deze vrouw haar kinderen ontnomen. Zij heeft nooit geweten en wist ook nu niet, wt er van haar kinderen is geworden. Zij zelf werd verplicht in een granaatfabriek te gaan werken. Toen zij daar drie maanden gewerkt had. kreeg zij een conflict met haar opzichter, een jood, en enkele dagen daarna werd zij verbannen naar den Óeral. daar zij plots de vastge stelde minimum-arbeidsprestatie niet haalde. In den Oeral moest zij tot voor vier maanden arbeiden in een mün. toen zij en de overige bannelingen een veer tiend aagsche bpleiding kregen als infan- terie-soldaten. Er werd dezen vrouwen medegedeeld, dat zij bestemd waren om als bezettingstroepen dienst te doen in het door de bolsjewieken veroverde Oos tenrijk. Na deze veertiendaagsche oplei ding, waarin een groep van 24 vrouwen de beschikking kreeg over een oefenge weer, werden zij allen op transport ge steld. Zij kwamen vlak achter het front bij pioniereenhedeh en moesten deze helpen met het aanleggen van verster kingen, loopgraven, tankvallen, enz. De strenge winter maakte veel slachtoffers, ■tooch telkens kwamen weer nieuwe re serves. waarmede de gaten werden op gevuld. Op zekeren dag kregen allen bevel, zich gereed te maken voor het betrekken van de voorste stellingen. Daar maakten zij kennis met machinegeweren en lichte infantene-wapens. welke zij tijdens haar opleiding niet te zien had den gekregen. Bij de laatste uitvalspoging der Sovjets, werden ze door de commissarissen naar voren gejaagd en kwamen bij ons in ge vangenschap De vrouw, die ik door mid del van een tolk sprak, was daar erken telijk voor. Enkel en alleen daarom, dat zij nu-bevrijd was van den voortaurenden doodsangst tijdens de weken aan bet front. Toen ik haar liet vragen of zij nu geen moeite wilde doen haar kinderen vreer op te sporen, reageerde zij met een' dof schou derophalen: ,gnijn kinderendie zij* dood óf weg. of als het niet zoo ia kennen zij mij toch niet meer”. Het werd ons koud om het hart bij deae woorden, vooral daarom, omdat deze vrouw zoo afgestompt was. dat zelfs geen dierlijk moederschapsinstinct meer was overgebleven. Wat een moeder naar onze begrippen niet zou kunnen nalaten, was voor haar een voldongen feit, waartegen bij haar niets meer in verzet kwam. Even goed als de jaren, die achter haar lagen al het vrouwelijke in haar weggevreten hadden, evengoed was al het moederlijke verdwenen; er uit geranseld door de stok ken en karwatsen van opzichters en bewa kers. Voor deze vrouw had alleen het naakte leven nog eenigen zin. Niet, dat zij nog iets van dit leven'verwachtte, niet dat zij dit leven nog zou willen vullen met iets goeds, iets schoons. Zij wenschte ■dit leven enkel, omdat de dood iets vreemds was, waarvoor zij gngst had. De drie andëre vro.uwen waren jonger, acht- tien tot vierentwintig jaar, maar haar ge zichten, ja, de blik \-an haar oogen, wa ren koud en moe. Het waren alle drie boerendochters en in het verleden was er een vader of grootvader geweest, die een eigen boerderij bezeten had en daarom natuurlijk in een kwaden reuk stond. Deze drie waren vanaf haar zestiende jaar ver plicht geworden, dienst te nemen in mili taire formaties en voor haar was de uni form, waren wapens, wat voor een andere vrouw een armband of een zijden sjaal beteekent. Is het vreemd, dat men bij het zien van de vrouw-caricaturen onwillekeurig denkt aan onze vrouwen, aan onze meisjes? Denkt aan dat soort vrouwen en meisjes thuis, dat vroeger koketteerde met Clark Gable en nu koketteert met Jozef Stalirt en die het maar wat afirdig vinden, een rpode bloem op ie stelftn of een knalrood hoedje te dragen, die zich druk maken au zoiKwnu Muur ontbreken van zijden Kousen en gevechtsvliegtuigen iparrums en die niet weten of willen we- ig belangrijke fa-' ,9at er millioenen vrouwen en meis jes zijn di» ook eens mooi waren, ook een natuurlijke elegance hadden, maar die w°riA?VJeM€rr®ur wrakken geworden zijn, wrakkeni, waarin alle vrouwelijkheid, alle teederheid is doodgetrapt; wrakken, die met eens meer moeder mochten zijn, maar verlaagd werden tot een menschelijk pro- ductie-apparaat; dat er hier millioenen vrouw*” en meisies zijn, voor wie een lach een vriéndelijk woord een nog veel Krootere rariteit is al* zijden kousen en parfums; dat er hier millioenen vrouwen en meisjes zijn, die er naar snakken, weer te mogen leven, leven en niet ellendig vegeteer en. Zouden daaraan onze lieve vrouwen en meisjes in het vaderland eens willen den- Ken S.S.-oorlogsbertehter W. Sassen. Oostelijke front mislukten jplaatselijke aanvallen der in den Centralen frontsector werd de vijand in gevechten van verscheidene dagen uit 69 plaatsen verdreven. Hij verloor hierbij behalve honderden manschappen aan ge vangenen en dooden 47 kanonnen. 27 gra naatwerpers, 132 machinegeweren en tab rijke handvuurwapenen. Gisteren werden van het Oostelijke front 46 vijandelijke ten of op den bqganen grond vernield. Succesvolle nachtelijke aanvallen van de

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1