HAAGSCHE COURANT PLANETARIUM CIRCUS HOLK Donderdag 9 April 1942. Distributieproblemen UIT DE PERS STADSNIEUWS BINNENLAND TWEEDE BLAD FEUILLETON DE SOCIALE VOORZORG ER HET DUITSCHLAND VAN HEDEN De distributiebonnen n De Bilt registreert aardbeving STADGENOOT GEDOOD VERBODEN FUEGANG Noodlottige aanrijding te Rotterdam BEDRIJFSVERGADERING IN PULCHRI UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN BEGRAFENIS G. HOGENBIRK '-S I op p:,:ue iNaaru* verboden den van vraagt Terhoven” Wie Dokter Olsen komt naderbij en buigt (.1* «/r<u v«rwu/dj No. 18151 Artikel Aardappelen Aardappel;. 164 tn 167 G H I OorsprongSumatra of omgeving Op Woensdag 8 April werd om 17.54 midden Europeeschen zomertijd door de Bilt een sterke aardbeving uit Oostelijke richting geregistreerd, afstand 10.000 k.nt, oorsprong in Sumatra of omgeving. 160 17 1SA 1>B grsne- t ver. 30 April 30 April 1« April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 30 April 30 April 14 April 11 April 11 April 11 April II Aorll II April 30 April 11 April II April 11 April 11 April 11 April II April 13 Juni 11 April* II April II April II April 30 April II April 11 April 11 April 11 April 11 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 Abrll 30 April 30 April 1 Eenh. 1 Eenn. 150 gr. 150 gr. 100 gr. 150 gr. 50 gr. 400 gr. Gen. Anthr. G$n. Turf Periodebon IV IV 1 t.m, o Turf 1 Eenh. 1 Eenh. 1 Eenh. 211 221 272 G H I In Capelle aan den IJsel is nog een touwfabriek. waar alle soorten touw geheel met de hand worden vervaar digd. Vele geslachten lang, van vader op zoon, is hier dit handwerk beoefend en de eenige verandering, welke in den loop der jaren werd aangebracht, be staat daarin, dat de machines, welke vroeger met» de hand werden bediend, thans electrisch worden voortbewogen. Het spinnen van de draden, welke later in elkaar gedraaid worden tot touw. (Polygoon-Hof). Hoek, die de kracht zijn woord De commissie tot verdelging van ratten in West-Friesland onder voorzitter schap van den burgemeester van Mid- woud, den heer J. H. Avis, is in samen werking met den Plantenziektekundigen Dienst begonnen met de werkzaam heden. Het uitleggen van gif onder d? pannen van één der schuurtjes. (Polygoon-Kuiper). TELEFOONVERKEER VAN 'S-GRA VENHAGE fn de maand Maart j.l. zijn op het telefoonkantoor te s-Gravenhage behan deld 231 696 uitgaande interlocale ge sprekken tegen 228.765 in de overeenkom, stige nhaand van het vdrig jaar. Het aan tal behandelde buitenlandsche gesprekken bedroeg 3197 tegen 1956 in Maart 1941. Gisteravond omstreeks half zeven is op den verbindingsweg tusschen de Rochus- senstraat en den West-Zeedijk bij de Maas tunnel te Rotterdam, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een Hagenaar den dood vond en een hem vergezellende dame ern stig werd gewond. Op genoemden weg reed een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door den 35- jarigen C. V.. uit de Watergeusstraat. Een heer en een dame, die op de rijstraat lie pen, weken daarvoor uit, toen plotseling de verbindingsstang van den aanhangwa gen brak, deze stuurloos over den weg schoot en beiden de 30-jarige banketbak ker J. H. H. uit de PippelingstraaOalhier, en de 24-jarige mej. J. C. B. van de Hoef- kade alhier werden tegen de straat ge smakt. H. bekwam een schedelbreuk en inwendige kwetsuren en werd in /eer ern- stigen toestand naar het Ziekenhui^ aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Mej. B. was ernstig gewond. Zij had een groote snij wond aan het rechterdij been, een gebroken rechterarm, een hoofdwond en een hqasenschudding opgeloopen. Via het Ziekenhuis aan den Coolsingel werd zij naar het St. Franciscus Gasthuis aan de Schiekade vervoerd, waar zij ter ver pleging werd opgenomen. Haar toestand werd voorloopig nog niet levensgevaarlijk geacht. De vrachtauto met aanhangwagen wer den in verband met het onderzoek in be slag genomen. Jn Pulchri Studio had gistermiddag een bedrijfsvergadering plaats van personeel van het confectie-bedrijf der firma Weller, georganiseerd door het N.V.V. De heer Weller sprak zijn personeel toe en wekte het op, de arbeidsprestatie zoo hoog moge, lijk op te voeren, hetgeen ip het belang der geheele gemeenschap is. Hij stelde een premie in het vooruitzicht voor hen. die boven het minimum uitkomen en deelde voorts mede, dat het personeel nog vóór Pinksteren een extra weekloon als grati ficatie zou ontvangen. De heer v. d. Hoeven, provinciaal ver tegenwoordiger van het N.V.V., wees op de fouten van het verleden en op het hui dige socialisme van de daad. Het kapita listische stelsel, dat arbeidskracht als koop, waar beschouwt heeft afgedaan. Gemeen, schapszin en scheppingsdrang zijn daar voor in de plaats gekomen. In een slotwoord wekte de heer Weller allen op, zich bij*het N.V.V. aan te sluiten. De bevelvoerende Generaal in de vuurstelling. - De artilleristen vertellen van hun laatste onderneming, waarbij zij den vijand reeds bij zijn opstelling vernietigden. Atlantic-Holland-P.K. Schambortzky Laatste kindervoordracht Morgenmiddag Vrijdag te 14 uur wordt de laatste kindervoordracht in deze Paaschvacantie gegeven. £e voor dracht draagt den titel„Vallende Ster ren”. iolk aan- aan net m de omhoog. loges Lydia Terhoven .zit in haar, met nieuwe meubelen versierde, kantoor van het cabaret de ..Vuurvlieg’ achter zich over haar hand, een reusachtige schrijftafel.'" Met een 912 uur van van 1214 uur Levitus tm. van Loo van 14-17 uur van ’t Loo einde L en Ma tm. Meeuws. Boter 17 Bro-d (of gebak) HA Brood (of gebak) 1IB Cacao 3-A1 of 4-01 Gort 161 Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 5e periode ilAj April—16 Mei 1942), aardappelkaarten en bonnen voor extra-zeep voor kinderen t.m. 7 jaar, welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn morgen aan de beurt Laere tm. Levits der tm. 45 Verlangt u iets van mü? hij dezen. De vreemde gast buigt zien over de tafel. Ik zou graag een inlichting van u hebben, mijnheer Krimer, hoe men een goochelnummer in de war stuurt De ex-goochelaarshelper wordt bieeK Wat moet dat beteekenen? Wie bent u? Wie ik ben, doet er met toe. Hoofdzaak is. dat ik op de hoogte ben, mijnheer Kramer, of moet ik u nog Jeffers en kopenhagen in herinnering brengen? Kramer zakt in elkaar. Wat wilt u? herhaalt hfj met bleeke lippen. De vreemde kykt hem scherp aan. Ik stel voor, u pakt uit en vertelt alles, maar dan ook allesl Lyaia is «tjoijk. Ik zal klappen, tot de lak van Tijjr. nageis springt. Hans Hout leeft net verdiena. □lam s mond vertrekt. Zeker by dia. De gróote avona van net nieuwe pro gramma ia voor net circus gebroken. De lichtreclames ront van het circus stralen ncider len zomeravond, benetterend stijgt nuziek naar net Koepeldak reen plaats is onbezet: Je loges tot .-iaK voor de manege zijn vo* en ook ie galerijen tot aan de noogste plaats ujn bezet. De menschc unassa is gela den met spanning. Een goli var. vrol ijkheid gaat door de ruimte. Paul Fuh* mann, geKieeo m fok. staat voor den nanege-ingang. Hij is tevreden. Be wonderend kijkt ij naar net ballet, dat door veelkleurig licht bestraald en <•- Kieed in Spaanscne costuums, lustig door elkaar wirwarreit Juitrouw En gel. de balletmeesteres, heelt weer iets grootsch gewrocht. Het volgend summit is Hans Holk. Fuhmann is Kalm; den jongen kan niets gebeuren. Het zal een succes worden en... eind goed al goed! te haren huize in beslag worden genomen. LIJK VAN MAN GEÏDENTIFICEERD Het lijk van een man, dat gisteren in I gang, aait de Vreeswijkstr. werd gevon den, is herkend als dat van den 75-jarigen H. Wwoonachtig alhier. Er is hier geen sprake van misdrijf, doch vermoedelijk van een ongeval. VLEESCH VAN FRAUDULEUZE SLACHTING VOORHANDEN Ten huize van den 33-jarigen portier J. van T. is door de politie 10 k.g. vleesch, dat afkomstig was van frauduleus geslacht vee, in beslag genomen. De man is in be waring gesteld; het onderzoek wordt voortgezet. loo gr. 100 gr. 25 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 k 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 460 gr. 90 3 450 gr. 75 gr. 75 gr. 75 gr. Brandstoffen 2 Eenh. 1 Eenh. V E NNO OTSC H APS- EN BEDRIJFS BELASTINGEN TE VERWACHTEN Het orgaan van de Hoofdgroep Indus trie vestigt er de aandacht op. dat ver schillende bedrijven voor de winstbelas ting over 1941 ongeveer 31 i pCt. der winst «reserveeren. Men moet er echter rekening mede houden, aldus het blad, dat de winstbelasting door een vennoot schapsbelasting zal worden vervangen, die een hooger tarief zal hebben en wel licht terugwerkende kracht tot 1 Januari 1941 zal hebben. Verder is een zakelijke belasting op het bedrijf en een vermogensbelasting op be drijven te verwachten, waarvoor men beter reeds nu eenige reserves kan vor men. De vermogensbelasting zou gelden voor bedrijven, die vennootschapsbelas ting zullen hebben te betalen, doch de zakelijke bedrijfsbelasting zóu ook van firma’s of éénmanszaken worden ge heven. Kookdoelsinden 3 K.F. Kookdoslainden 7 K.F. Haard, kaoh. J 5 t.m. 7 1 Eenn. Hasrd. k. Haard k. Haard, k. Haard, k. Aantal t.m. J1 k.g. 11 April k.g. 11 April Bon 1»A UB Bloem (br.) 257.261,265.269 70 gr. U Ap. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 16 1} I W k.g. 500 gr. 100 gr. 150 gr. 125 gr. L. 150 1*. 17 1IA t.m. 19A 16B t.m. 19B 1} U 16 II naar secretaris Dik, die met een .acnje van bewondering op zijn acteursgezicht /oor haar staat. Over acht dagen wordt net cabaret geopend onder een nieuwe directie. Het oude gordijn moet weg, Dill, zegt Lydia. Wij zullen morgen naar het magazijn Ideaal gaan. Ik heb nog meer op mijn lijstje staan. Jawel directrice, neeft de direc trice nog meer wenschen? Steeds voelt Lydia zich gestreeld, als Dill zoo praat. Directrice! Hoe klinkt dat? Dill kan duizenc jaar oud bij haar worden. Maai* Muller, de brutale por tier, moet weg. Die heeft gisteren nog gewaagd „juffrouw Terhoven” tegen haar te zeggen. ‘Neen Dili, dat is voorloopig alles, zegt zij hooghartig. kunt gaan. Uitstekend, directrice. De deur wordt geopend. Lydia Kijkt op. Wie 'durft hier zoo maar binnen te komen, zonder te kloppen? Maar dan glijdt een lachje over haar gezicht. Ivar! Jij? Dat is aardig! Je bent zoo lang weggebleven in den laatsten tijd. VIJFHONDERD KISTEN GESTOLEN De 19-jarige loopjongen A. V. en zijn 17-jarige collega A. H hebben kans ge zien zich in eenige weken tijds 500 ledige kisten toe te eigenen. Zij gingen naar een café in de binnenstad en deden zich in de keuken voor *ls helpers van den groen teboer, die hun zou hebben opgedragen de leege kisten, welke een waarde v'an 1 per stuk hebben, terug te halen. De zer dagen kreeg men argwaan en waar schuwde de politie, die het tweetal aan hield. De kisten hadden zij voor 0 50 per stuk van de hand gedaan. V en H. zijn in bewaring gesteld. INBRAAKJES Bij een inbraak in een pakhuis in de Kikkerstraat zijn 2 mandflesschen met kersenwijn gestolen. Drie accordeons werden ontvreemd uit een winkel in de Prinsestraat, waar men door verbreking van een ruit was binnengekomen. Door forceering van de straatdeur verschafte men- zich toegang tot een woning in de Werkhovenstraat Gestolen werden 2 hee- rencostuums en een radiotoestel. Onder zeer groote belangstelling is he den op Nieuw Eik en Duinen het stoffe lijke overschot van den heer G. Hogen- birk, een bekende figuur in Christelijke kringen en oud-ambtenaar bij den Armen raad, ter aarde besteld. Wij merkten o.m. mr. A. M. L. A. Sark, secretaris van den Armenraad! ly- Cusell, voorzitter van de diaconie van den Haag- West, bestuursleden van den voormaligen Alg. Ned Chr. Ambtenarenbond, afd. den Haag, diakenen en ouderlingen van de Geref. Kerk van ’s-Gravenhage-West In de aula werd het woerd gevoerd door ds. P. Nomes, die den overledene namens den kerkeraad herdacht. Hij had een bij zondere gave om in dienst van de barm hartigheid werkzaam te zijn. Aangezien hij spontaan was leek hij wel eens hard, maar die hem goed kenden, waardeerden hem en hadden hem lief. De heer Hogenbirk heeft zich vele vrienden verworven. Mr. Sark wees er namens het bestuur van den Armenraad op, dat de overledene een ambtenaar met bijzondere gaven is ge weest. Het lot van de menschen over wier maatschappelijken toestand hij rapporten uit moet brengen, heeft hij zich steeds aan getrokken. Doordat hij een bewegelijken geest en een krachtig lichaam had, kon hij veel werk verzetten. Spr. dankte den over ledene voor de prettige, kameraadschappe lijke verhouding, waarin hij met hem heeft mogen samenwerken. Namens de diaconie heeft gesproken de Wéér Cusell en namens de Christelijke ambtenaren de heer C. Guyt, voorzitter van de afd. den Haag van den voorm. Alg. Ned. Chr. Ambtenaren bond. Het 4-jarige kindje J. R. uit de Spinozastraat is bij het oversteken in die straat aangereden door een paard en wa gen. De kleine kreeg schaafwonden in het gezicht en aan de beenen. Na behandeling in het R K. ziekenhuis aan h^t Westéinde kon het kindje naar huis worden ge bracht. De man verweert zien zwas. En als ik het niet doe? Dan zult u .het voor ie moeten doen en dan is er voor u geen mogelijkheid meer, om de gevangenis te ontloopen. Hoop flikkert in de oogen ■ujecht. U laat m(j loopen, als ik alles JVer- tel; kan ik daar van op aan? Ik pen niet ais u, KrMmer; ik houd mijn woord, maar alleen als u niets verzwijgt en in de toekomst alles Joet, wat ik u zeg Overigens, u hebt nauwelijks een keuze. Kramer sluit een oogenblik d.e oogen z-yn bulldoggezicht ziet er moe en slap uit Goed dan, ik oen net al lang z«L u zult alles hooren. Het zal u geen Kwaad doen, mon tert de vreemde hem op, en tot den kelner: Twee brandewijn, voor dien heer een dubbele. Ik geloof, dat Mü zooiets noodig heeft J 13, 17 J 9 K 5 t.m. 7 1 Eenh. K S Haard., kaoh. K 13, 17 Haard a. K 9 Centr. v. L 12 t.m. 20 Centr. v. L 23 tm. 32 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks 1 Eenh. Extra bonnen voor festiviteit Vraag: Over eenigen tijd hoep ik mijn 40-jarig huwelijksfeest te vie ren Kan ik voor deze feestelijke gebeurtenis eenige ertra-bonnen krijgen? Antw.: Neep. Exlra-bonnen worden alleen voor 25*50, «0 en 75-jarige herdenkingsfeesten verstrakt. Gesneden kool Vraag: Mijn winkelier verkoopt roode en witte kool alléén g den. Heele ko<A wil hij niet koppen. Is dit geoorloofd? Antw.: Het'is natuurlijk wel toege staan, dat de winkelier gesneden kool verkoopt, maar desgewenscht moet hij ze ook •ongesneden leweren. „Verkocht Wie langs de winkeletalages wan delt of eens door het een of andere groote winkelmagazijn gaat, ziet daar tal van artikelen, die. nevens de kaartjes met prijs «nz gemerkt het opschrift dragen: „Verkocht". Het zijn vooral meubelen, lingerie en huishoudelijke goederen, waar bij zich dit verschijnsel voorvoet en meestal betreft het niet de slechtste stukken uit de ten ver koop uitgestalde goederen. Het publiek wij vernemen dit bij herhaling uit brieven, welke ons bereiken is het met deze handel wijze niet eens, sterker, het ergert zich er aan en vertrouwt haar niet. Het gaat daarbij van den zeer aannemelijke gedachtengang uit, dat niemand in dezen tijd een goed artikel, dat hij of zij gekocht heeft, in den winkel achterlaat, anders dan bijvoorbeeld in afwachting van de eerstvolgende gelegenheid, waar op het kan worden thuisbezorgd of. in een uitzonderingsgeval, wanneer het stuk moei’ijk aanstonds uit de etalage kan genomen worden. Het zéér groote aantal gevallen, waarin kastjes, pullen, ondergoede ren, serviezen, keuken-artikelen enz. enz., blijkbaar door de koopers zijn achtergelaten, maakt het in de oogen van het publiek hoogst twij felachtig, dat hier al’een het bezor- gingsprobleem als verklaring zou kunnen dienen Bovendien, de behoefte aan de gekochte artikelen moet wel gering zijn geweest, wil het mogelijk zijn, dat men zich de beschikking er over zoolang ontzegt. Wij zijn geneigd op verschillende punten met deze redenatie mee te gaan, doch zullen ons oordeel tot na het inwinnen van nadere infor matie opschorten. Het verdient in ieder geval aanbe- veling. dat 'de bevoegde instanties van deze handelwijze kennis nemen en eventueel maatregelen treffen. Het mag niet voorkomen, dat men in èen winkel langs uitgestalde goe deren gaat, die anderen dan den winkelier toebehooren en dus niet gekocht kunnen worden. Hetzelfde «eldt voor den etalage-inhoud. net eerst in het circus van zyn vader optreedt. Daar moeten wij tóch oij zijn. Zoo, is het dé tl Nu, dat doet mij. olezier voor Hans. Lydia ziet er onrustig tit. Weet je, ivar, net Komt mij voor, jat ik Hans onreent heb gedaan, door nem te verlaten. Ik zou net my altijd verwijten, als ik de oorzaak van zyn ingeluk was geweest. Olsen kijkt haar aan. Je maakt te onnood ige zorgen Lydja. Je ziet, onze vriend is er weer oovenop en dat moeten wij nelper vie ren. Je gaat toch mee? Natuurlijk, Ivar! Dat dacnt ik wel. Zijn hand zoekt in zijn zak en naar ar twee entreebiljetten uit. Ik neb al voor kaarten eezorgo loge dne. daar zie je het beste. Je bent toch onbegrijpelijk Ivar. Hoe ben je te weten gekomen, dat de ruiter Hans Holk is? Weer lacht Olaen geheimzinnig. Ik heb zoo mijn kanalen, Lydia! Overigens, dit optreden van den longen Holk is een soort geheim. Slechts wei nigen weten, wie lij is. Zelfs zyn vader schijnt het niet te weten, want l ij u, zooals het heet, op een zakenreia. DR. A. KUYPER EN DUITSqpLAND In het .Agrarisch Nwsbl." van 2 dezer stelt <*en bijzondere medewerker in het licht dat dr. A. Kuyper. de leider der Anti-Revolutionnaire Partij, altijd een vriend van Duitschland is geweest. Hij schrijft o.m.: „Kuyper stond op het standpunt dat samenwerking der Germaansche landen van het Vasteland een gebiedende eisch was. Wij hebben met Kuyper in zijn wo ning in de- Kanaalstraat in Den Haag in de eerste jaren van den wereldoorlog o^-er dit vraagstuk meer dan eens gesproken. Het oude strijdvuur brandde toen nog in den staatsman. Hij sprak zelf aan één stuk. Steeds weer kwam hij bij de inter nationale politiek terecht. En tot in den treure hoorden wij. dat Duitschland ons groote broedervolk, ons onontbeerlijk af zetgebied en onze natuurlijke bondgenoot was Wat zou Nederland aan een versla gen Duitschland hebben? zeide Kuyper. Wat zou dan onze handel nog beteekenen? Wat zouden wij dan met onze akkervoort-, brengselen en onze zuivelproducten moe ten doen? Wij zouden dan geheel op Engeland zijn aangewezen _h zouden slechts bij de gratie van Engeland kunnen leven. Toen wij opmerkten, dat de stemming de Nederlanden (gedurende den wereldoorlog) allesbehalve pro-Duitsch was, antwoordde Kuyper. dat dit op zich zelf geen vreemd verschijnsel was. aan gezien broertjes steeds over kleinigheden met elkaar ruzie maken. Had Kuyper ook van 1909 tot 1918 het Schip van den Staat gestuurd, had hij later de leiding van „De Standaard" be houden en was Prof. Hugo Visscher. ..de man met den geuzenkop”. Kuvper’s op- vblger geworden, zooals Kuyper dat ge- wenscht had. dan zou de geschiedenis van Nederland vermoedelijk een ander ver loop hebben gehad”. nu zou iK je wiuen ontvoeren, Lydia; tenminste, voor een poosje. Lydia’s oogen kyken hem nieuwsgie rig aan. Als je zóó praat, Ivar, neb je zeker een verrassing voor my? Dokter Olsen toom ,achend zyn witte tanden. En 'wèt voor een verrassing, Ly dia! Heb je lust, om vanavond met tnij naar het circus Holk te gaan? Er is een nieuw programma. Iets bijzonders, Ivar? Ja, dat kan men wel zeggen. Dokter Olsen kjjkt naar een krant, welke hij uit zijn zak haalt. Een ad vertentie is rood omrand en enkele zin nen zijn met rood onderstreept. Daar, lees maar, Lydia. De vrouw buigt Fzich over net blaa Haar gezicht u verwonderd. „Hans en August in nun sensationeel nummer; Ruiter en nar. De kunstachutter te paard en zijn dienaar. Nieuw voor heel Europa. Een prestatie van élégance en grappigheid”. Nu ja Ivar, wat is daar nu aan! Er zijn toch zooveel rulternummers? Olsen lacht geheimzinnig. Het verwonderlijke hierbij is, lieve Lydia, dat de ruiter niemand anders is dan onze vriend Hans Holk, die voor Centraal Instituut voor Materiaal onderzoek Een deel der nieuwe laboratoria, inge richt in een aantal gebouwen van de voormalige laboreer werkplaatsen van de Artiilerie-Inrichtingen aan den Langen Kleiweg bij Delft (gemeente Rijswijk) werd dezer dagen voor het C.I.M.O. in gebruik genomen. Het C.I.M.O werd in 1929 als stichting voor materiaalonder zoek opgericht door belanghebbenden uit industrie en bedrijfsleven op initiatief van den bond voor materialenkennis. Naast de andere T.N.O.-instituten voor het onderzoek van rubber, vezelstoffen, keramische producten en leer ligt het werkterrein van het C.I.M O. voornamelijk op het gebied van de metalen, verfstof fen. bouwmaterialen en het hout. Jam 163 Kaas 253.162,266,270.274 Koffiesurrogaal Margarine Melk Melk Petroleum O-krt Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst 4-024-03 Scheeareep L Sinaasappelen 3-04, 4-04 Suiker Vet Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep .Toiletzeep Toiletzeep heeft de N.S.V. zich bijzonder ingespan nen om de voedingswaarde der levensmid- delen te verhoogen door vermeerdering van het aantal vitaminen. De gezondheidszorg strekt zich vooral uit naar de kleuters tot 6 jaar, die regel matig door de artsen worden onderzocht en zoo noodig door verpleegsters worden verzorgd. De N.S.V. neemt deze kleuters in haar kindertehuizen op, indien de kleinen eenige aansterking behoeven. Ook aan de lichamelijke opvoeding der kinderen wordt aandacht besteed Deze opvoeding begint reeds in de kindertehui zen bij de kleuters. Op deze wijze wordt de grondslag gelegd voor een verdere ge zonde lichamelijke ontwikkeling van het kind en wordt de wil om gezond te zijn. reeds vroegtijdig aangekweekt. De N.S.V. telt ruim 15 millioen leden. Anderhalf millioen mannen en vrouwen I geven er geheel belangelooos hun diensten aan. De verhouding tusschen het aantal onbezoldigde krachten tot het aantal be zoldigden is 98 2. In 1940 bezat de N.S.V. 700 inrichtin gen voor de jeugd, om weer wat op krachten, te komen. z.g. „Jugenderho- I lungsheime” Van 1933’40 werden 3625603 kinderen naar het platteland ge zonden. Van Juli 1933'tot eind 1940 wer den H millioen kinderen en 454419 moe ders door de N.S.V. voor een korter of langer verblijf naar gezonder streken ge bracht. Van Juli 1940 tot het einde van dit jaar werden 150.000 moeders en 60 000 zuigelingen uit streken, waar luchtgevaar bestaat, naar veiliger oorden overge bracht In 1940 bezat de N.S.V. 23000 z.g. .Kin dergarten”, tehuizen voor kinderen met groote tuinen of parken, waar zij naar hartelust van de buitenlucht kunnen ge meten. met een personeel van 96823 per sonen. In 13 inrichtingen, z.g „seminaria” werd in 1940 het personeel voor de „Kin dergarten” opgeleid. Ook de tandverzor- ging is door de N.S.V. energiek ter hand genomen. Zij stichtte voor dit doel 47 tandverzorgingsinrichtingen. Dit jaar bezit- zij bovendien nog 118 verplaatsbare tand- verzorgingsstations. Het aantal moeder-tehuizen bedroeg in 1940, 350. Om moeders en a s. moeders te adviseeren, wat zij in bepaalde gevallen d0€,?’ werd®n ip het geheele land o4000 consultatiebureaus opgericht, waar van in 1940 door 6} millioen vrouwen ge bruik werd gemaakt. Het spreekt wel van zelf, dat dit ge heele complex van maatregelen dat uit sluitend is gericht op het gezond maken van moeder en kind, verrassende resul taten heeft opgeleverd. Zoo i» de zul- De Nationalsezialistische Voïkswohl- i fahrt is voortgekomen uit een organisatie, I die ten doel had, vervolgde en gewonde leden der N.S.D.A.P. te helpen. Sinds dien is zij uitgegroeid tot een, het ge heele Duitsche volk omvattende,' sociale t organisatie. Het is haar taak te waken i voor de volksgezondheid. Dit beteekdnt evenwel niet, dat zij zich het lot aantrekt I van zieken. Veeleer gaat haar streven I uit naar het voorkómen van ziekte en zwakte. Voor het scheppen van een krach tig, gezond volk, heeft de N.S.V. zich ge wend tot de moeder en haar kind. Het kind is de toekomst van het volk, de moeder is de' bron, waaruit deze toe komst geboren wordt. Voor beider ge zondheid dient te worden gewaakt. Óm dit te bereiken, worden as. moeders, wier toestand dit noodig maakt, naar de moeder-tehuizen in gezonde streken in Duitschland gezonden. Zij worden daar zorgvuldig verpleegd en gevoed. Ook zij, die in streken wonen, waar luchtaanval- len voorkomen, worden enkele weken vóór de bevalling in een inrichting opge nomen, om daar tot na de geboorte van hét kind te verblijven. Zoo zijn er tal van andere inrichtingen, die door de' N.S.V. in het leven zijn geroepen en die alle een belangrijke taak vervullen bij de handhaving en de bevordering der volks gezondheid. Op deze wijze wordt weer levensvreugde en levenslust aangekweekt Armenverzorging en bestrijding der werkloosheid liggen buiten de doelstel- ling der N.S.V. Het groote doel dezer organisatie is uitsluitend de bevordering der gezondheid van het geheele volk. Tn 1933 waren er in Duitschland onge veer 5000 inrichtingen voor zuigelingen. Dit aantal is sindsdien aanmerkelijk ge stegen. Om, in spoedeischende gevallen, noodzakelijke hulp zoo snel mogelijk te' kunnen verleenen. is bet instituut der rijdende zuigelingenstations in het leven geroepen, waaraan artsen en verplegend personeel zijn verbonden en die het ge heele land doorreizen. Deze intensieve zuigelingenverzorging heeft reeds tot gevolg gehad, dat de zui gelingensterfte in Duitschland. die in het I begin der 20e eeuw nog 25 pCt. bedroeg, thans is verminderd jtot slechts 6 pCt. Dit resultaat is mede bereikt door het hoogere peil, waaróp de kindergenees kunde is gebracht, hetgeen o.m. tot ge- i volg heeft gehad, dat bijv, de rachitis, een bij jonge kinderen zeer veel voor komende ziekte aan de gewrichten, sterk is verminderd. Het doel van al deze maatregelen is niet alleen, de zuigélingen in het leven te houden, doch ook om den algemeenen L gezondheidstoestand te bevorderen en daardoor het prestatievermogen van het Duitsche volk op te voeren. Behalve voor de zuigelingenverzorging, het tijdvak 1926—1932. In van 1934—19^ deren méér ge 1927—1933. C het eerste oorlogsjaar 1940 er, verge leken met 1939. in Duitschland II kinderen méér geboren werden. Dit sultaat is nog des te verrassender, als men het vergelijkt met het jaar 1915. het eerste jaar van den wereldoorlog, toen er. vergeleken met 1914. 5564 kin deren minder geboren werden I In een volgend' artikel zullen wij iets vertellen over ons bezoek aan de gouw Weser-Ems, waar door de N.S.V. uit stekend werk is verricht, dat in vele op zichten anderen gouwen ten voorbeeld kan strekken. een reusachtige schrijftafel. Met een Ik wilde je niet storen. Je nebt sigaret in de hand geeft zy order» aan zeker veel te doen, directrice? Maar BEGRAFENIS W. F. C. SCHEPS Onder zeer groote belangstelling vond gistermiddag op Oud Eik en Duinen hier ter stede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. F. C Scheps, die tal van jaren aan het hoofd stond eener begrafenisonderneming en die een der pioniers is geweest van de organisatie dezer ondernemers. Tevoren leidde de wijkpredikant, dr. J. Hoek, Geref. predikant te ’s-Gravenhaga- West, aan het sterfhuis een rouwdienst sprekende over Ps. 39 In den stoet kwamen o.m. mede het dag. bestuur van de N.V. Mij. tot exploi tatie van rouwstatiën, waarvan de over ledene oprichter en 19 jaar voorzitter is geweest, bestaande uit de heeren A H. Kerkhof, voorzitter; H. C. Hoddenbach. secr.-penningmeester en H. J. Heijmans gedelegeerd lid Bij het betreden van de aula bracht de organist ten gehoore Ps 42 5. Eerste spreker was dr J. sprak over de beteekenis v*n van Christus’ opstanding. Na zongen de aanwezigen Ps. 624 en 5. De heer Kerkhof sprak als voorzitter van de N.V Mij. tot exploitatie van rouwstallen, de heer H J. Heijmans na mens de Haagsche afdeeling van de Ver- eeniging van verzekeringsagenten waarvan de overledene eereliti was en de heer K. J. Vierling namens de Vereeniging vjn Haagsche begrafenisondernemers, waar van de overledene oprichter en voorzit ter was waarbij alle sprekers hulde brach ten aan het pionierswerk en het orga nisatorisch inziiht vah den ontslapene De organist speelde hierna: „O, daar te zijn waar nimmer tranen vloeien” en bij het uitdragen van het stoffelijk over schot Ps 17 8. Aan de geopende groeve heeft een der zoons, drs A. Scheps, een woord van dank gesproken voor de betoonde belang stelling waarna de oudste zoon, de heer W. F. C. Scheps van Scheveningen, ten besluite het „Onze Vader” heeft gebeden. NEGERL. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Voor het departement ’s-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal op Woensdag 15 April in hotel Central ir. P H. de Groot een voordracht houden over het onderwerp: „De opbouw van de Neder landsche visscher ij vloot na den oorlog”. DISTRIBUTIEBEPALINGEN „OVERTREOEN De 47-jarige arbeider J. M. had 59 A en 64 B broodbonnen onbevoegd voorhanden met het plan, ze te verkoopen. De bonnen benevens een bedrag van /25 zijn door de politie in beslag genomen, terwijl tegen M proces-verbaal is opgemaakt. Een be keuring kreeg ook de 25-jarige schilder J. P., die werd aangehouden toen hij .11 brooden vervderde, welke hij voor /1.50 per stuk, buiten de distributie om, had gekocht. De brooden werden in beslag genomen. Aangehouden is de 35-jarige loswerkman W. V., terzake van het koopen en verkoo- pèn van diverse goederen in den ketting- handel, tegen sterk opgedreven prijs. WERKSTER BESTAL HAAR WERKGEVER In bewaring is gesteld de 23-jarige werk ster A. B. Tijdens afwezigheid van haar werkgever verschafte de vrouw zich, door middel van eep looper, toegang tot diens woning en stal er een partij levensmidde len en rookartikelen tot een waarde van 70. Mej. B. kon aangehouden worden, doordat omwonenden haar op 'n ongewoon tijdstip de woning hadden zien binnen- 1 gaan. Een gedeelte van het gestolene kon Viiran in knclort rrannmon gelingensterfte. welke in 1933 nog 8 pCt. bedroeg, in 1940 teruggéloopen tot 5 6 pCt. Tegelijkertijd steeg het geboorte cijfer van 13 ptr duizend in 1933 tot 21 per duizend in 1940. Dit beteekent. dat het aantal geboorten, dat in 1933 971.00(F bedroeg in 1940 steeg tot 1.645.000. Door de afname der zuigelingensterfte bleven 440.000 kinderen méér in leven. Het aantal huwelijken nam belangrijk toe. In het tijdvak 19331939 werden er 340.000 huwelijken méér gesloten d?n in Uil. 1 het tijdvak werden er 2.400.000 kin- /eboren dan in het tijdvak een van het Zuiderpark nabij den in- Opmerkehjk is ook. dat in gang aai? de Vreeswijkstr werd gevon- 12.000 re-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5