HAAGSCHE COURANT CIRCUS HOLK STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN De distributiebonnen Maandag 13 April 1942. TWEEDE BLAD BEDRUFSAPPèL BIJ GERZON DANSAVOND STEFFA WINE Geboorte- in Adel in Livrei KOLEN ZONDER BON GEKOCHT kolen verbeurd ces de conference, André Landers bracht t.m. MUZIEK IN HET WEEKEINDE Distributie van versnaperingen FEUILLETON VERBODEN TOEGANG en sterftecijfers 1941 GROOTE HOEVEELHEID DRANK UIT CAFE GESTOLEN 260 19A 19B 211 228 272 G H I G H I UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN 500 boete en verklaard Toestand bevredigend dankfeesten, zal onze Fuhmann blijft den ander aankijken. CABARETVOORSTELLING VOOR OORLOGSGEWONDEN Ontspanning en Cultuur I Arbeid is geen koopwaar werd te «j mvuu. vvuii Diugniau vcrz-uigue niet sue- Artikel Bon Aantal HET A—l CABARET Brandstoffen de houden. K 1 Eenh. 1 t.m. 9 Ik ben op Otadrak verboden; banden haar van gewqrden. (Slot No. 18154 19A 19B laten i de een Cacao Gort 1 Eenh. 1 Eenh. 30 April 30 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 14 April 30 April 30 April 14 April man van 2 Eenh. 1 Eenh. 264 271 267 1 Eenh. IV 50 stuks 1 Eenh. Hier ruikt het heerlijkIn de brood- opslagplaats van een veldbakkerij aart het Oostfront waar de voorraden nooit uitgeput raken. (Atlantic'Holland-P.K. ■Kraayvanger) 500 gr. 100 gr. 250 gr. 125 gr. 31 L. 11 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. De.Duitsche politie heeft Zaterdag in den Dierentuin het speelgoed, gemaakt door manschappen van dft corps, uitgereikt aan arme kinderen. Honderden kleinen hebben een stuk speelgoed in ontvangst kunnen nemen. (Polygoon-Mcyer) de pianist ook als virtuoos zijn staat. Met .Hommage a Haydn” Debussy als extra, dankte hij voor bloe menhulde en geestdriftig applaus. Mr. A. J. F. J. Jung. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een café aan het Bleijenburg. Gezien het feit, dat niemand meer in het per ceel aanwezig was. konden de dieven, die via een kelderluik waren binnengekomen, ■ongestoord hun gang gaan. Zij hebben kans gezien niet minder dan 200 fles- 'schen Vermouth, 70 liter jenever en een radiotoestel met pick-up, mede te nemen. De .politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond heeft men zich toegang verschaft, door middel \an opensluiting van de straatdeur, tot een perceel in de Kockstraat. Uit een niet afgesloten dres soir werd een bedrag van f 850 ont vreemd Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 5e periode (19 April—16 Mei 1942), aardappelkaarten en bonnen voor extra-zeep voor kinderen tot en met 7 jaar. welke in den Dierentuin plaats vindt, zijn morgen aan de beurt van 912 uur. Prins tot en met einde «P, Q en Ra tot en met van Riel; van 1214 uur: Rielander tot en met Rooders; van 1417 uur: Roodfeld tot en met einde R en. Sa tot en met Schaekens. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Haagweg 38) zijn morgen aan de beurt: D, E, F, G en Ha tot en met Hèn- driksen. In een tamelijk goed bezet Gebouw voor K. en W. heeft de tooneelgroep ,,De Voortrekkers” Zaterdagavond een uitvoering gegeven van het blijspel van Henk Bakker ..Adel in livrei”. Het is een vroolijk stuk waarin de ge schiedenis wordt behandeld van een op zwart zaad ziftenden jonker, die aller hande trucjes moet verzinnen om zijft, door zware hypotheken belaste landgoed, te kunnen blijven bewonen. Zijn slimme bediende helpt hém zoo goed mogelijk, maar er blijkt voor den jonker op den duur geen andere mogelijkheid te be staan, dan zelf de handen uit de mouwen te stekén en te trachten door flink wer ken het hoofd boven water te houden. Zooals op het programma vermeld staat, willen „De Voortrekkers”, „door het spe len van stukken met echt gezonden volks humor en eenvoudige levenswaarheid, die in staat zijn op te beuren en tot troost en verlichting te zijn, weer nieuwe levens vreugde schenken. Zij richten zich dan ook niet alleen tot een groep intellectuee- len, maar tot hèt geheele volk in den ruimsten zin en inzonderheid tot hen, die niet tot dè vaste schouwburgbezoekers ge rekend kunnen worden”. Of deze tooneelgroep dit zal bereiken door een zoo weinig pretentieus blijspel als ,,Adel in Livréi” op haar repertoire te nemen, is twijfelachtig. Want de moraal van dit stukalleen de adel van den ar beid geldt, gaat te loor in de komische scènes die niet steeds een even prettig karakter dragen. De rijk-geworden exportslager, die het landgoed wil koo- pen, is door den auteur tot een grove fi guur gemaakt, die bovendien de bedoeling van het spelden arbeid als eenig ware levensvervulling voor te stellen, vertroe belt. ,,De Voortrekkers" gaven een vlotte ver- I tooning ondèr regie van Karei Baars, die tevens op amusante, gechargeerde wijze den kamerdienaar uitbeeldde. Bert van i der Linden als de jonker. Gerrit Bolhuis als de slager en Mien van der Lugt Mel- sert als zijn dochter dienen voorts ge- Inoemd te worden. J. E. Koch. Piano-avond Bé Gerrit De jonge, begaafde pianiste Bé Gerris die zoowel in ons land als o.a. in Frank rijk en Zwitserland reeds met groot suc ces concerteerde, zal Zaterdagavond 18 April a.s. een recital geven in Diligentia. Een brandstoffenbewerker, een tuinder, een vrachtrijder, een ziekenfondscontroleur een waterstoker en een kellner waren de schakels, die den ketting vormden van een clandestienen kolenhandel, die begon met f 20 per 1000 kilo en eindigde in het huis van een Haagschen conservenimporteur voor f 8 per mud, terwijl alles zich binnen de grenzen van den Haag afspeelde. Toen de Haagsche politie dit op het spoor kwam, waren er bij den importeur nog slechts 52 van de 70 mud over, doch deze werden haastiglijk in beslag geno men. De Inspecteur voor de Prijsbeheersehing te ’s-Gravenhage wees dezer dagen von nis in deze zaak en veroordeelde de ket- tinghandelaren, die stuk voor stuk alles behalve kapitaalkrachtig waren tot boeten van 25100; de importeur zelf is er het ergst aan toe; de kolen werden n.l. verbeurd verklaard, dat* alleen reeds be- teekent een strop van ruim f 400 voor hem; bovendien moet hij /500 boete be talen. Het was een overwinning. Jongen, kerel, kameraad, het was een overwin ning! Weet je wat dat voor mij betee- kent? Je kunt vragen, wat je wilt... Hans klopt met een van blijdschap stralend gezicht zijn vriend op den schouder. Nu, dan zou ik in de cantine wei een kalven liter donker willen drinken. Wel twee, drie... zooveel je wilt. Best, maar één is genoeg, meester. En de trouwe Neumann snelt ai weg. Stalknechts hebben intusschen dekken over de paarden gegooid en hen weg gebracht Hans heeft het een beetje koud op de tochtige zadelplaats. Daar staat opeens Lore naast hem. Zij is uit het halfdonker van den ruitergang te voorschijn gekomen. Zij heeft een dik, grijs iets over den arm. Je mantel. Hans. Niemand heeft Boh P van de textielkaart kan ook bij den banketbakker worden ingeleverd In aansluiting op het in de bladen ver schenen bericht betreffende distributie van versnaperingen kan nog worden medegedeeld, dat zij, die een versnape- ringenkaart wenschen te ontvangen, bon P van de textielkaart. behalve bij bakker of kruidenier, uiteraard ook bij hun ban ketbakker kunnen inleveren. hem getrouwd was. En bet was een geluk voor mij, u eruit te helpen gooien, toen u haar op de zadelplaats een scène maakte. Directeur Hoik heft kalmeerend zijn hand op. Fuhmann, Fuhmann, U gaat te ver. Laat den man loopen; ik wil dit allemaal niet. Maar Fuhmann blijft onverbiddelijk, op mij, direc- Uit een onderzoek van de geboorte- en sterftecijfers in het iaar 1941 blijkt, dat de toestand over het algemeen bevredi gend genoemd kan worden, al zijn de geboortecijfers lager en de sterftecijfers hooger dan die van de jaren, voorafgaand aan 1941. In November en December van het vo rig jaar bedroeg het aantal geboorten, resp. 17J en 18 per 1000, .terwijl in de voorgaande jaren het aantal steeds hoo ger was dan 18 per 1000. De aantallen ge boorten per 1000 waren in de andere tien maanden van 1941 vrijwel op peil, hetgeen is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat in den mobilisatietijd, toen een zeer redelijke kostwinnersvergoeding werd ge geven, het aantal huwelijken geweldig is toegenomen. Dit blijkt b.v. uit de verhou ding van de aantallen eerstgeborenen en later geborenen (le, 2e, 3e kind enz.) In de jaren 1936 tot 1940 was het aantal ge boorten per 1000 inwoners gemiddeld 20,4, waarvan 6 eerstgeborenen,' en 14.4 later- geborenen. In 1941 bedroeg het aantal geboorten per 1000 inwoners 20,3 (iets la ger dan het gemiddelde van 1936 tot 1940) waarvan 6,4 eerstgeborenen en 13.9 later- geborenen. Er heeft dus in het afgeloo pen jaar een lichte verschuiving plaats gehad. Het lage geboortecijfer in de maanden November en December is ver moedelijk gedeeltelijk toe te schrijven aan het feit, dat in het begin van dit jaar een griepepidemie heeft geheerscht Verloofden hebben zich in 1941 niet la ten weerhouden door de oorlogsomstan digheden, in het huwelijksbootje te stap pen, hetgeen de statistische cijfers aan tonnen. Het aantal huwelijken, dat in 1941 is gesloten, is namelijk niet minder dan in andere jaren, als men bedenkt, dat velen, die waarschijnlijk in het vorige jaar ge trouwd zouden zijn, dezen belangrijken stap reeds in den mobilisatietijd in 1939 hebben gedaan. Het sterftecijfer in 1941 is iets hooger dhn in 1940, ondanks het feit, dat in 1940 in de oorlogsdagen 4668 personen, onder wie 2100 militairen, het slachtoffer zijn ge worden van de oorlogshandelingen. Het geboortecijfer van 1941 wordt natuurlijk ongunstig beïnvloed door het feit, dat er personen zijn overleden tengevolge van bombardementen. De stijging van het sterftecijfer is echter voornamelijk toe te VLEESCH VAN CLANDESTIENE SLACHTING De politie deed Zaterdag huiszoeking in een woning aan de Gedempte Gracht. De bewoner was juist bezig met het 'uit snijden van rundvleesch, dat afkomstig wps van 'clandestiene slachting. De man, de 35-jarige monteur J. F. werd aange houden. In beslag werden genomen 64 k.g. vleesch. „Het is in het leven een mooie plicht: om anderen te geven wat blijheid en licht”. Mooie én geen ijdele woorden voor het A-Z Cabaret, dat ze op den omslag had geschreven van het programma voor den cabaretavond in het gebouw van den Haagschen Kunstkring. Meermalen reeds heeft het zoo populaire gezelschap zich verdienstelijk gemaakt mét het organisee- ren van ontspanningsavonden van de beste soort tén bate van invalide Nederlandsche oud-strijders. En met stijgend succes, zoo dat ook gisteravond weer de zaal was uit verkocht. Wat dit kranige en niet van ta lent ontbloote troepj.e brengt is pretentie loze, beschaafde, en voor alles, onderhou dende kleinkunst. Hein Funke fungeerde met kostelijke conference en voordrachten als gangmakèr en de anderen wisten den pas aardig bij te houden. Toos Lamboo zong frisch en met vlotte voordracht lied jes, Peter Kuyten bracht met ,JDe vroo- lijke Hamertjes” xylofoonmuziek. Henk en Ab zongen en speelden voor de microfoon, origineel waren Ben en Eddy als straat zangers. Voorts vermeldde het programma sketches, *t optreden van Lizette Burlage in „Mazurka” en Roel de Vries in „Even eraan gedacht, dat je warm uit de*tna- nège zoudt komen. Ik nam de jas in tiet voorbijgaan mee. Lore, jij? Onzeker kijkt Hans naar het gezicht van het meisje. Zij houdt hem den mantel voor. Eerst aantrekken, Hans. Haastig grijpt hü den mantel en dan neemt hij haar beide, warme handen in de zijne. Kun jé mfl vergeven, Lore? Ik was een dwaas. Ik jaagde een fantoom na en wist niet, dat het leven naast mjj liep. Ik ben ondankbaar en leeljjk tegen je geweest. Zij ontwijkt ^ijn blik, maar hl) schuift zijn arm in den hare en gaat lang zaam naar den schemerigen ruitergang. Daar blijven zij minutenlang zwijgend staan. Willen wij weer goede kameraden Herman van der Vegt. In Dili gentia droeg de violist Herman van der Vegt Zondagmiddag met Theo van der Pas als beginnummer Brahms’ opus 100 in A-dur, de z.g. Meistersingersonate (om het eerste thema van het -Allegro) voor. Hij deed het met de van hem bekende hoe danigheden van degelijk onderlegd violist en musicus. Zijn spel is eerlijk van uit drukking en vrij van alle mooidoenerij of welke onzuivere poging ook om te beha gen. De weergave der Sonate kon mis schien nog schooner van klank maar in nerlijk was zij bewogen. Ook de ver tolking van Bach’s Chaconne bewees op rechtheid en een (vruchtbaar) streven de compositie in de kern te treffen. Het was eéh strenge ernstige, stijl volle voordracht die sterken indruk maakte en langdurig, geestdriftig applaus uitlokte. Na de pauze werd Schubert’s ..Rondeau brillant” een buitengewone prestatie. Wij hoorden karaktervol, kernachtig vioolspel, waaraan Th. v. d. Pas de pianopartij, ge lijk bij Brahms, op zeer artistieke wijze paarde. Met Ravel’s Tzigane werd effectvol be sloten, al bleef de virtuositeit toch in dienst van de compositie. Het grillige stuk had groot succes, waarop als extra nog de Hongaarsche Dans no. 1 in G-moll van Brahms volgde. J. C. Manifarges. Bij N.V Gerzon’s modemagazijnen in de Veenestraat heeft hedenmorgen voor het personeel een bedrijfsappèl plaats ge had, waarbij aanwezig waren dr. Schwe bel, gevolmachtigde van den Rijkscom- missaris voor Zuid-Holland, dr. Geiger, Sozialreferent en enkele functionarissen van het N.V.V. De heer Noest, propagandist van het N.V.V. heeft het personeel van Gerzon toegesproken en de beteekenis van een bedrijfsappèl uiteengezet. Wij willen de - feiten, die zich om ons heen voltrekken nader onder de oogen zien, en onze hou ding bepalen. Uiterlijk heeft de mensch ontzaggelijk veel bereikt, de technische vooruitgang is zeer groot, maar het in nerlijk van den mensch is in gedrang ge komen, arbeid en arbeidskracht werden gedegenereerd tot koopwaar, hoewel onze arbeid 100-voudig meer waard is dan goud. Arbeid maakt het leven schoon en gelukkig. Wij moeten begrijpen, dat, wil len wij als eerijke, karaktervolle men- schen staan tegenover de wereld, wij' de Jan Saliegeest moeten laten varen en wel bewust moeten medewerken aan de tot standkoming van een betere wereld. Een heid en gemeenschapszin zullen de krach ten zijn, die ons samenbinden. Door ons bewust te worden, dat wij alle tezamen behooren, kunnen wij een rijk, gelukkig en zonnig leven krijgen. De Treuhander van N.V. Gerzons modemagazijnen, de heer W. Schönherr en de directeur van het Haagsche bedrijf, de heer J. F. v. Anrooy hebben gesproken over den band, die er behoort te bestaan tasschen directie en personeel van dit om vangrijke bedrijf. De directie wil berei ken, dat ieder zich voelt als een volwaar dig lid van de gemeenschap. Aardappelen Aardappelen Bloem (br.) 257,261,265,299 70gr. 18 Ap. 20 April 18 April 18 April 18 April 18 April 30 April 10 April 18 April 18 April 20 April 18 April 18 April 13 Juni 18 April 18 April 18 April 18 April 30 April 18 April 18 April 18 April 18 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 1 k.g. 100 gr. 25 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 75 gr. 75 gr. 1| k.g. 18 April k.g. 18 April Boter 19 Brood (of gebak) 19A Brood (of gebak) 19B 3-01 of 4-01 268 blazen”. Het goedlachsche publiek was gul «et applaus. H. A. G. L. LA FORS t In den ouderdom van 78 jaar is over leden de heer H, A. G. L. La Fors, luite- nant,kolonel b.d. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. te half twee op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 16 IfilOk.g. Jam 263 Kaas 258,262,266,270,274 259 19 16A t.m. 19A 16B t.m. 19B 16 J 13, 17 J 9 K 5 t.m. 7 1 Eenh. 8-Turf 1 Eenh. Polygooii~Cla.ud.ius Een „dergelijke aanpassing” aan 't ver keer is verboden I „Rijbanen en an- dere niet voor het voetgangersverkeer bestemde weggedeelten, moeten langs den kortsten weg en haaks op de ver- keersrichting voorzichtig en zonder onderbreking worden overgestoken. Wegkruisingen met als zoodanig aange duide oversteekplaatsen moeten op de aangegeven punten, andere kruispunten uitsluitend in een rechten hoek ten opzichte van de rijbanen worden over gestoken. Voetgangers dienen binnen afzettingen door middel van touwen, kettingen of van anderen aard te blij ven.” Art. 32 (2) Weg en verkeers regeling. Zaterdagavond heeft de danseres Steffa Wine zich, begeleid door de pia niste Debora Land, in den Haagschen Kunstkring voorgesteld. Het koor van de stichting „Haagsch Operafonds” onder welker auspiciën de kunstenares optrad, verzorgde onder leiding van Willem v. d. Meer tezamen met den bariton Frank Delboy en de pianiste mej. Buitendijk het muzikale gedeelte voor de pauze. Steffa Wine is voor mij tot één van de belangrijkste ontdekkingen op het gebied van den dans der laatste jaren geworden. Zij heeft zich met haar veelzijdig pro gramma een ras-muzikaal, in klare vor men denkend genie met zuiver sentiment en temperament eetoond. Haar gevoel voor gratie en smaak waren opvallend, terwijl haar techniek een verstuikte voet in aanmerking genomen aan haar kunst het vereischte hechte funda ment .verleende. Zelfs Bach onderging een uitbeelding, welke ver boven de alledaagsche „pogingen” uitstak, zoodat ik mij daarmede in de meeste opzichten heb kunnen vereenigen. K. Brinkmann. ik ben op jouw zoogenaamde ge luk niet jaioersch, Ivarnols. Vaak be derft zooiets iemands karakter. Ik ben trotsch op mezelf, zooals ik ben. Olsen vertrekt spottend zjjn mond, maar in zjjn oogen staat onrust en angst te lezen. Eigen roem, Fuhmann. ik wil met u niet strijden. Laten wij een einde aan deze comedie maken, Holk. Wat beteekent het, dat ik iets tegen uw zoon zou hebben? Integendeel, ik was goed bevriend met hem. Fuhmann lacht ruw. Een mooie vriendschap, welke iemand in het ongeluk wil storten, welke iemands loopbaan kapot maakt! Denk aan Hamburg, Ivarnols. Daar liet o uw bediende Hans Holk's apparaten kapot maken. Olsen is bleek in zijn stoel terugge vallen; zijn zekerheid is verdwenen en zijn lippen beven. Directeur Holk staat vóór hem; zijn stem trilt van toom. Als u dat gedaan hebt, Ivarnols, als u zijn verderf wilde, als u het was. door wien een kloof tasschen mü en mijn zoon ontstond, dan wil ik alles weten. Dan zult u rekenschap moeten afleggen. Olsens bhk. jg gejea -:ó. „T MEISJE MET DE 9 PUNTEN!” Het Ruys-Ensemble zal Woensdag 15 April a.s., in den Stadsschouwburg, ’s middags en *s avonds de 138e en 139e opvoeringen geven van Franz Gribitz’ kluchtige blijspel „’t Meisje met de 9 punten!”, met Cor Ruys in de hoofdrol KUNSTVEILING Door het venduhuis der notarissen te 's-Gravenhage zal op 14, 15 en 16 April a.s. een veiling van kunstvoorwerpen wor den gehoudén in Pulchri Studio. De cata logus vermeldt o.a. schilderijen en aqua rellen, w.o. werken van bekende mees ters, antiquiteiten, meubels en aardewerk. Kijkdagen voor deze veiling zijn 11, 12 en 13 April van 104 uur. Hans Schouwman. Voor zijn tweede piano-matinée in dit concertseizoen vond Schouwman Zaterdagmiddag in Diligentia een in vrij grooten getale opgekomen'pu bliek. In het eerste gedeelte van zijn pro gramma hoorde men een sonate in D gr. t. van Haydn, Beethoven’s tweedeelige in e kl. t. op. 90 en Schumann’s „Kreisleria- na”, daarna de suite bergamasque en „Masques” van Debussy „Oude Kastee- len” van B. v. d. Sigtenhorst Meyer en „La Campanella” van Paganini-Liszt. In de vertolking van dit alles leefde de poëzie van het klavierspel, waarover Pem- baur zulk een lezenswaardig boekje heeft geschreven. „Mit Empfinding und Aus- druck” en „sehr singbar vorzutragen” schrijft Beethoven boven de onderdeelen van zijn sonate en zoo werd zij ook uit gevoerd. Hetzelfde geldt m. m. van Schouwman’s weergave van Schumann’s Kreislerfantasieën, die ook technisch prachtig werden beheerscht. Debussy’s kleurrijk impressionisme ligt zijn talent wel bijzonder goed en de „oude kasteelen” werden den hoorder in rijke klank-plas- tiek voor oogen gesteld. De uitvoering van „La Campanella” (indertijd een parade paardje van Godwsky) bewees, dat zijn. Lore? Ja, komt het zacht tippen. Hans is plotseling scherp van gehoor gewqrden. Zeg Lore, zegt hjj zacht, ik ge loof, dat dat voor jou en mij niet ge noeg is. Ik heb veel tijd tot nadenken gehad, over ons beiden, over alles. Ik circus Holk schelen? geloof, dat dat met die kameraadschap schrijven aan het grootere aantal sterften bij menschen boven de 70 jaar, in 1941 1600 méér dan in 1940. Ook de kinder- sterfte is iets toegenomen. Zij heeft het peil van 1934 bereikt. In 1939 bedroeg de kindersterfte 34 per 1000 levend geborenen in 1941 42. De sterfte tengevolge van T.B.C. is eveneens iets omhoog gegaan, zoodat in 1941 het peil van 1936 weer werd bereikt. De stérfte is in de maand Februari ’41 het grootst geweest. In deze maand was voor het eerst sinds 1918 het aantal sterf ten grooter dan het aantal geboorten. Hoewel er een achteruitgang in den ge zondheidstoestand te bespeuren valt, blijkt uit bovenstaande cijfers toch wel, dat deze achteruitgang geringe afmetingen heeft, hetgeen ongetwijfeld medé te. wijten is aan bet voortreffelijk functionneer^nd distribu- tie-apparaat, dat er voor zorgt, dat ieder zijn rechtmatig deel van de voedselvoor raden krijgt en de vele goede sociale maatregelen. Ook thans nog zijn de geboortecijfers hóoger en de sterftecijfers lager dan die van de ons omringende landen. „HANS EN GRIETJE” Wie kent niet uit zijn jeugd de ge schiedenis van Hans en Grietje, het on deugende zusje en broertje en het huis van koek Chris Hofland en zijn kinder- operette-ensemble heeft gistermiddag in een stampvol Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een geslaagde opvoering gegeven van dit sprookje. Met zorg en toewijding waren de «Jansen ingestu- deerd. Veel succes had o.a. de rol- schaatsendans. Hans en Grietje hebben hun rol ongedwongen gespeeld, terwijl alle medespelenden hun uiterste best hebben gedaan, dat de leider Chris Hof land op een geslaagden middag kan terugzien. Voor Chris Hofland en Hans en Grietje waren er mooie bloemen. Dat kan ik u precies zeggen, ivar nols. Al was ik toen maar een stal knecht hier, toch wist ik, en allen, die toen hier waren, wisten het ook, dat u een stoker en intrigant was, die Ja ioersch was op onzen toenmaligen junior. Fuhmann’s blik gaat naar directeur Holk, die verdrietig in zijn stoel zit Dokter Olsen lacht Jaioersch, dat is grappig, waarop dan? Fuhmann komt een stap naderbij: zijn oogen bliksemen, maar Holk. staat naast hem. Fuhmann, ik wil niet dat u.„ De vertegenwoordiger kijkt zijn chef aan. U moet hard zjjn, directeur. Het kan niét anders. Of moet Ivarnols nog meer kwaad doen? Moet hij soms het circus in brand steken? Olsen springt op. Het is genoeg. Deze beleediging duld ik niet. Fuhmann spant zijn armspieren. Wees blij, dat ik u niet anders be handel, ivarnols. Mij kunt u niets wijs maken. Ik weet, hoe u de toenmalige kunstrijdster Thérèse Overmann nage slopen bent, ook toen zij al met onzen junior verloofd was, zelfs toen zjj met niet voldoende is. Ik heb altijd van je gehouden; ik heb het alleen niet gewe ten. Kun je ook een beetje van mij houden. Lore? Nu kan zjj niet meer zwijgen. Ik heb ook altijd van jou gehou den, Hans. Wel Ivarnols, wat hebt u ons te zeggen? Dreigend staat Fuhmann voor den stoel, waarin dokter Olsen onwillig □laats heeft genomen. Olsen richt zich >p en zijn stem klinkt hoogmoedig. De heet dokter Ivar Olsen; de naam Ivarnols heeft geen beteekenis meer voor mij. Het circusleven interes seert mij al lang niet meer Ik ben een wetenschappelijk man. Wat wilt u eigenlijk van mij, Fuhmann? De ander kijkt hem met een grimmig lachje aan. Maar zooveel interesseert de vroe gere werknemer van dit circus zich nog voor deze onderneming, welker brood hü heeft gegeten, dat hij graag een schandaal wil maken, nietwaar? Olsen wui(| met de hand. Dat is niet waqr, dat is een mis verstand. Ik ben een rijk man en een gezien kunstkeizer. Wat kan ihij het UTmIV onkalanl Maar Fuhmann blijft c Al wordt u woedend teur, ik wil eindelijk duidelijk worden. Want het gaat niet om vanavond, maar het gaat om uw zoon. Verrast treedt Holk terug. —Om Hans, wat heeft hij ermee te maken? Alles. Olsen springt op. Holk. dat gaat te ver. Wij kunnen samen als mannen van de wereld, dit misverstand uit den weg helpen. Fuh mann heeft een persoonlijke wrok tegen mij. Ik kan het tenslotte 1 niet helpen, da’t de dood, van mijn oom mü tot een rijk man hleft gemaakt, die volgens zijn eigen verlangens kan leven. Zooiets moet men kunnen begrüpen. Een oogenblik lükt het alsof de •terke Fuhmann zich op Olsen wil wer pen, maar dan trekt hü de schouders OP» - Het Cabaret-revue-gezelschap ,JDe Ze venster” heeft de sympathieke gedachte gehad een avond in Excelsior te organi- seeren ten bate van Nederlandsche oor- logsgewonden, van wie Zaterdag een grooj aantal aanwezig warén en wien. dank zij het alleraardigste programma, eenige ge noeglijke uren zijn bereid. Onder den titel „Sterrengeflonker” heb ben de medewerkenden in vlot tempo, dat geen oogenblik stagneerde, mét élan en lang niet onverdienstelijk hun kunnen ge toond. Wim Brugman verzorgde met suc- VIC tvu.ncm;V, urauilt voordrachten, Jaap Starrenburg bleek een met talent spélend pianist, Louise Beren son boeide met declamatie. Voorts ver meldde het programma nog het optreden van Willy Smit in solodansen en muziek door Frans Dehue’s Trio en de Hawaiian- band ,,De Takaloewa’s”. JUBILEUM J. VAN OEL Vandaag herdenkt de heer J. van Oei, ambtenaar by het Gem. Gasbedrijf, het feit, dat hü 25 jaar geleden in Gemeente dienst is getreden. Nadat hem namens de directie de ge bruikelijke oorkonde was uitgereikt, werd hij daarna op de afdeeling waar hü werk zaam is, gehuldigd. De heer v. Oei werd allereerst toegesproken door den hoofd boekhouder, den heer W. Claus, die na mens het personeel eert schilderskist aan bood. Door den heer de Roos, den di- recten chef van den jubileerenden ambte naar, werd deze hierna in waardeerende bewoordingen toegesproken. De heer v. Oei dankte tenslotte voor de tot hem ge richte woorden en voor de aangeboden ge schenken. PRIJSVRAAG TOT HET ONTWERPEN VAN EEN CREMATORIUM De prijsuitdeeling van de door de af- deeling ’s-Gravenhage van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding uitge schreven prijsvraag tot het ontwerpen van een crematorium, zal plaats hebben op Vrijdag a.s. 3 uur in het Gemeente museum. De ontwerpen van de 48 deel nemers aan deze prijsvraag zullen van 18 April af tot en met 3 Mei in het Gemeentemuseum tentoongesteld worden. DISTRIBUTIEBEPALINGEN OVERTREDEN Proces-verbaal werd opgemaakt tegen den 29-jarigen visscher P. T., die pakjes sigaretten voor 2.25 per stuk verkocht aan den 18-jarigen kantoorbediende C. S., die eveneens werd bekeurd de ver koopwaarde bedroeg 0.67J per pakje. Eenige pakjls werden in beslag genomen.* In bewaring is gesteld de 20-jarige rijwielhersteller W. B., terzake van het koopen van 120 aardappelbonnen a f 0.20 per ben, met het plan ze weer tegen hoogeren prijs te verkoopen. Op 85 bon nen werd beslag gelegd. RIJWIELBEWAKER WAS ACTIEF De 26-jarige W. van V., huisknecht van beroep, trachtte Zaterdagmiddag in de Groote Marktstraat een fiets te stelen, die toebehoorde aan een rijwielbewaker. Laatstgenoemde was evenwel op zijn qui- vive. Toen van V. er met zijn karretje vandoor ging, rende de bewaker hem achterna. In de Wagenstraat kon de dief door een agent staande worden ge- Koffiesurrogaat Margarine Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, vorm. Rijst 4-02, 4-03 Scheerzeep L Sinaasappelen 3-04, 4-04 400 gr. Suiker Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Toiletzeep Plannen voor de toekomst Binnenkort zal van de hand van den heer Marinus van Lokhorst, hoofd van de afdeeling Ontspanning en Cultuur van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een uitvoerige brochure ver schijnen, waarin een en ander zal wor den ontvouwd omtrent de wij^e. waarop nsen zich te bevoegder plaatse voorstelt, dat de ontspanning en de cultuur van het Nederlandsche volk in de toekomst zal worden geleid. In een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. zeide de heer van Lok horst o.m., dat cultuur rechtstreeks de houding van een volk tegenover het leven betreft. In de toekomst zullen verschil lende maatregelen worden getroffen, om de daadwerkelijke deelneming van het Nederlandsche volk aan het cultureele le ven te bevorderen. Door het bezoek aan theaters, concerten, opera en operette te stimuleeren, doet, zooals bekend. „Vreug de en Arbeid” zeer veel.. Bij de jeugd moet de grondslag worden gevormd voor een geregeld theaterbezoek. De cultuur- ondernemingen moeten op de eerste plaats cultuur aan het volk brengen. Daarom staat op het eerste plan: opvoeding van het volk in cultureelen en artistieken zin. De afd. Ontspanning en Cultuur heeft voorts een groot werk in voorbereiding, dat zich ten doel stelt, de cultureele ge noegens op betere en meer billijke wijze dan tot nog toe, onder het bereik der massa te brengen. In den komenden staat zal, aldus de heer van Lokhorst, aan het onderwijs in de heemkunde veel aandacht worden be steed. Onder heemkunde moet niet alleen worden verstaan heemkennis en heem schut. maar bovendien alles, wat den mensch en zijn erf betreft Het onderwijs in de geschiedenis zal het historisch in zicht moeten verdiepen, bijv, door het be zoek aan plaatsen van nationale beteeke nis. Een grondige verandering in dit on derwijs zal dus plaats moeten hebben. De heer van Lokhorst legde voorts den nadruk op de groote beteekenis van volks feesten. Een gezamenlijk vieren van het 1 Mei-feest, van Zonnewende, oogst- en bevolking meer vertrouwd maken met de wisseling der jaargetijden en de groote beteekenis daarvan voor het volksleven. De over heid zal verder waardeering toonen voor gewestelijke kleederdrachten. Met den Arbeidsdienst werkt de afdee ling van den heer van Lokhorst nauw sa men, want de N.A.D. wil zijn een natio naal opvoedingsinstituut, een hoogeschool in kameraadschap. In den N.A.D. zal de jeugd leeren de juiste ontspanning zelf te vinden, om daardoor later nooit in’het onzekere te zijn, hoe de vrije tijd nuttig moet worden besteed. Wij zijn op weg aldus de heer van Lokhorst naar een betere en mensch- waardiger toekomst. Het geschrift, dat binnenkort zal verschijnen, tracht aan te toonen, hoe het niet moet gaan, hoe er reeds hier en daar verbetering valt te bespeuren en tenslotte hoe het worden moet op den weg naar een betere toe komst, een weg. waarop de belangen van ontspanning en cultuur goed vérzorgd zullen zijn tot heil van het Nederland sche volk. 1 INSLUIPER* KON NUET MEER WEG De 17-jarige loopjongen W. O. had zich Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur I insluiten in een broodmagazijn in Bakhuyzenstraat. Met behulp van schroevendraaier had hij tal van kasten opengebroken, om te kijken, of er iets van zijn gading was. Toen de jongeman zich wilde verwijderen, gelukte hem dit niet, daar deuren en vensters goed wa ren afgesloten. De porttier ontdekte om 9 uur op zijn ronde door het magazijn den jongen. De politie werd gewaar schuwd. die O. aanhield. Kookdoeleinden 8 K.F. Kookdoeleinden 7 K.F. Haard, kach. J 5 t.m. 7 1 Eenh. Haard, k. Haard, k. Haard, k. Haard, k. Haard., kach. K 13, 17 Haard, k. K 9 1 Eenh. Centr. v. L, 12 t.m. 20 Centr. v. L 23 t.m. 32 1 Eenh. Gen. Anthr, IV Gen. Turf Periodebon f

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5