LANDING OP CORREGIDOR CHURCHILL OVER DE VERLIEZEN IN OOST-AZIE „ONBEKWAME OORLOGVOERING” 1942. Dinsdag 14 April. No. 18155. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS VERDUISTEREN i DE OPVOEDENDE TAAK Op functionarissen der een van van Herdenking van Amritsar Bijzonderheden in verband met Arbeidsdienstplichtbesluit Hij wijst commissie onderzoek af WEDEROM GROOTE SCHEEPSVERUEZEN VOOR DE ANGLO-AMERIKANEN I bijeenkomst N.S.D.A.P. in NedeHand BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Extra bericht Lagerhuis zal geheime zitting houden I Oproep van Bose aan het Indische volk Slagschip „Valiant” gezonken Verdedigers van aanvoer afgesneden Artikel van „Berlin-Rom-Tokio” 15 Koopvaarders vernietigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 April. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Aanslagen te Cairo v. 8.35 uur nam. tol 6.44 aar vjn. De besprekingen van Marshal! en Hopkins in Londen .^4^ - COURANT HAAGSCHE De punten; de nieuwe 0 Ier staten rote lijnen PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—11 m.M (5 reg.) f 165, Iedere m.M. meer tot 22 m.M. (10 reg.) 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Red. 0.51 per m.M. Bewijsn. 5 ct., tr; p. p. 10 ct. Ine. binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halve oplaag) 0.57, Dienstaanb f-0.38. Per», gevr. f 048. Adv. met .Br. a h. bur. v d bl" 10 ct meer. In het nieuwe nummer van ,,Ber- lin-Rom-Tokio” schrijft dr. Rudolf Fischer een hoofdartikel onder het op schrift: „Onbekwame Oorlogvoering”, dat als volgt luidt: Weldra zal het gordijn opgaan voor de adte, die het hoogtepunt van het oorlogsdrama vormt. Bij vriend en vijand is de spanning ontzaggelijk. Beide partijen zijn overtuigd, dat de zen zomer de gevallen beslissingen on herroepelijk worden. In de eerste plaats moge worden vast gesteld, dat op dit gedenkwaardig ©ogen blik het initiatief zeer beslist aan onze zijde is. Daarbij komt dan de omstandig heid, dat zoowel de As als Japan betrek, kelijk dicht bij huis opereert, terwijl de anderen den aanval overal ter wereld kun nen verwachten. De strategische oogmerken van het pact van drie zijn in g volkomen duidelijk en dat heeft ook het voordeel, dat deze landen geen debatten tusschen de bittertafelstrategen behoeven te organiseeren. in den weg heeft gelegd, doch ook moet] het militaire genie van den Führer en de het tempo van het steeds krachtiger leven der Duitsche natie worden bijgehouden. Spr. dankte allen die hun werkkracht hieraan gegeven hebben en sprak de ver- Verkenningsvliegtuigen zijn erin ge slaagd foto’s te nemen van de haven van Alexandrië na de recente Italiaansche luchtaanvallen, meldt het D,NB„ Op deze foto ziet men duidelijk, dat het Britsche slagschip „Valiant”, dat zwaar was getrof fen, bijna geheel is gezonken. Ook kan men het eveneens getorpedeerde slagschip „Queen Elisabeth” zien liggen. dapperheid van den Duitschen soldaat. De bijeenkomst werd door Kreisinspekteur dr Schuon gesloten met een groet aan den Führer. Van Amerikaansche zijde wordt be kend gemaakt, dat de Japanners met sterke strijdkrachten op Corregidor zijn geland. De vesting is echter voorbereid op de verdediging. Volledige bezetting van Ceboe aanstaande „Exchange Telegraph” meldt met be trekking tot,de positie der troepen op Corregidor, dat volgens de verklaring van een woordvoerder van het Ameri kaansche ministerie van oorlog de afloop van den om Corregidor woedenden strijd binnen 4 dagen beslist zal zijn. Het eiland wordt niet alleen voortdurend door de zware Japansche artillerie onder vuur ge houden, doch ook bijna ononderbroken uit de lucht gebombardeerd. Boven dien zijn de Amerikaansche troepen van iederen aanvoer afgesneden. Japansche frontberichten melden, dat de volledige bezetting van het eiland-Ce- boe aanstaande is., De .Japansche strijd krachten verpletteren den nog geboden vijandelijken tegenstand, nu zij reeds het grootste deel van het eiland bezet heb ben. Toen de Japanners op Vrijdag j.L op 3 punten van het eiland landden, werd dit verdedigd door 5.000 Philippinosoldaten onder bevel van 20 'Amerikaansche offi cieren. De vijandelijke strijdmacht heeft zich haar het achterland teruggetrokken, en de gcheele verovering van het eiland wordt slechts een kwestie van uren geacht. Domei meldt, dat de1 Noordelijke bat terijen van Corregidor practisoh zijn ver nield door de voortdurende bombarde- menteaanvallen van de Japansche lucht eenheden. Bommen van zwaar kaliber hebben Zondagochtend en -middag ver schrikkelijke explosies teweeggebracht en op 6 plaatsen brand doen ontstaan. Verbinding met Corregidor verbroken Het Amerikaansche ministerie van Oor log heeft medegedeeld, dat de. verbin ding tusschen het eiland Ceboe en Corre gidor sedert 48 uur is verbroken, zco- dat over den tegenwoordigen toestand op Ceboe niets bekend is. DE VAL VAN SINGAPORE Het rapport van generaal-majoor Gor don Bennett over den val van Singapore is in Londen aangekomen. De Britsche re- geering heeft besloten dit rapport niet te publiceer en. troepen om aan de nieuwe aanvallen het hoofd te bieden, waaraan wij waren blootgesteld.” Churchill zeide, niet accoord te kunnen gaan met de instelling van een commissie van onderzoek naar de oorzaken, die tot de nederlagen op Singapore en Malakka hebben geleid.' Hij verklaarde dienaan gaande: „Naar mijn meehing, zouden al diegenen, die voor deze commissie ge daagd wouden worden, er ernstig door be last worden. Na de meest zorgvuldige overweging ben ik niet voornemens het voorstel tot het instellen van een com missie van onderzoek ook maar in Let ge ringste aan te moedigen" Vervolgens kwam Churchill te spreken over het jongste verlies van 2 Britsche kruisers en een vliegtuigmoederschip bij Ceylon, voor welk feit hij als reden op gaf, dat het volkomen onmogelijk is allen Britschen schepen, die zich op zee bevin den, voortdurend bescherming door lucht strijdkrachten te geven. Zeer veel oor logsschepen bevinden zich dag aan dag op zee zonder dergelijke bescherming, verklaarde spr.. en indien men dit risico niet op zich wil nemen, dan is het niet mogelijk de enorme taak ten uitvoer te brengen, die voor de marine voortvloeit uit convooibescherming en zee-oorlog. Hij deelde mee, in een geheime zitting het Lagerhuis rapport uit 'te zullen brengen over het huidige verloop van den oorlog. De Labour-afgevaardigde Ammon wees erop, dat de verklaring van de Britsche regeering over het verlies van de /.Dor setshire” en de „Cornwall” zich slechts weinig onderscheidde van andere verkla ringen over andere ongelukken en dat zij daarom er niet toe zou bijdragen het'ver trouwen te vergrooten, echter veeleer een bewijs vormde, dat men uit het voorge vallene nog niet had geleerd. „Er schijnt, zei hij, in het geheel geen dekking in de lucht te zijn geweest”. Churchill ant woordde op deze opmerking slechts, dat hij aan zijn verklaring niets had toe te voegen. Tijdens het debat werd Oiurchill uitge- noodigd zich accoord te verklaren met de opening der -debatten over de omstandig heden, die voorafgegaan zijn aan den val van Malakka en Singapore. De premier antwoordde, dat vit de openbaarmaking van de rapporten over militaire en andere conferenties, die op Malakka en Singapore voor de oorlogs verklaring van Japan gehouden zijn, „groote nadeelen” zouden ontstaan. „Een enorm aantal studies en debatten, zeide hij, 'is aan deze betreurenswaardige ge beurtenissen voorafgegaan. Echter zijn studies en debatten alleen niet voldoende om zich voor te bereiden op den aanval van superieure strijdkrachten van den vijand en de moeilijkheden, waarmede wij té kampen hadden, bestonden in het zoeken naar de noodzakelijke sterkte der wachting uit, ook in de toekomst op aüa partijgenooten te kunnen rekenen. In groote trekken schetste spr. de poli tieke stroomingen, welke thans door de wereld gaan, teneinde het politieke lei- derskorps de richtlijnen te toonen, vol gens welke het moet handelen. Begin nend met het geestelijke leven der Nederlanden toonde hij de krachten, welke vroeger in dit land de ontwikkeling heb ben geleid en die 'ook thans nog aan het werk zijn. Deze krachten hebben één ding gemeen en wel, dat zij de bloedsgebon- denheid van het volk loochenen. Voor een deel waren deze krachten vaa internationalen aard, zooals liberalisme^ jodendom, vrijmetselarij en marxi.Hne. Het is het noodlot geweest van het Duit sche volk, dat het in den wereldoorlog het werken van deze machten niet heeft gezien. De Führer heeft ons getoond waarom het ging en het Duitsche vólk weet thans dat het om zijn bestaan strijdt tegen deze internationale krachten. Nu door het uitbreken van den strijd in het Oosten de vraag om het bestaan van Europa is gerezen, moet ook het Ne* derlandsche volk een strijdvaardige hou ding aannemen, wanneer het tenminste niet yil, dat zijn rol is uitgespeeld. Daar toe moeten de volksche krachten in den Nederlandschep mensch tót nieuw leven gebracht worden omdat hij anders niet in staat is, de taak te vervullen waarvoo* hij is gesteld. Nader ingaande op de taak,.voor welka de N.S.B., nadat, zij verklaard is tot de eenige partij, waarin de politieke wils vorming tot uiting kan komen, is gesteld, wees de Rijkscommissaris op de gemeen schappelijke idee, welke verplicht tot samengaan. De weg in de Germaansche gemeenschappelijke levensruimte, welke door den Führer ten deel is gesteld, maakt het noodzakelijk, dat de Germaan sche volken en dus ook het Nederland- sche volk, zich hun gemeenschappelijk lot bewust worden. Dit is niet te bereiken door commandeeren, doch alleen door overtuigen. Spr. hecht zeer veel waarde aan de opVoêdende taak van de N.S.B. en hij waarschuwde ervoor, alles van 'staatsstandpunt te bezien. Zooals de Ne derlander zijn Nederlandsche belangen achter moet stellen, zoo moet de Duit- scher leeren, in de Germaansche’ levens ruimte te schrijden. „Wij mogen geen Duitsche imperialisten zijn en de Neder landers mogen geen Nederlandsche sepa- risten zijn." Aldus zeide de Rijkscom- missarls. Spr. besloot riin rede met een overzicht van den militairen toestand, waarbij hij hulde bracht aan de militaire prestaties in den winterveldtocht, welke een schitterende getuigenis vormen voor PRIJS DEZER COURANTVoor ‘i-Gravenhage bit vooruttbet per mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Kol. Bijblad" en „Lettert Bijblad” 3.18. Fr. p. O. met Modeblad 1 4.20, z Mode- blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afx. nummers 5 et. tr. o. p. 10 et Duitsche duikbooten en gevechts vliegtuigen hebben de vijandelijke ravi^pilleeringsscheepvaart wederom zware slagen toegebracht. Op de Noordelijke Ijszee hebben duikbooten een uit Moermansk uitgeloopen con- vooi aangevallen en 2 Amerikaansche transportschepen, tezamen 12.200 b.r.t waarvan één reeds door bommen van Duitsche vliegtuigen was beschadigd, in den'grond geboord. Gevechtsvlieg- 4uigen hebben van hetzelfde convooi een tankschip van 4000 b.r.t in den grond geboonT en een groot koop vaardijschip zoo zwaar beschadigd, dat het verloren moet worden geacht Op den Atlantischen Oceaan heb ben duikbooten 12 vijandelijke koop vaarders met tezamen 104.000 b.r.t tot zinken gebracht. Bijna al deze sche pen, waaronder zich 7 groote tank- booten bevonden, werden vlak onder de Amerikaansche Oostkust getorpe deerd. De vijand heeft hiermede wederom .15 koopvaarders met een inhoud van 120.200 b.r.t verloren. D« Duitsche verdedigingslinie langs <*o Europeesohe kust H onoverwinnelijk* Welibild-Polygoon-P.K. Brauer). De ,Messaggero” en „Popolo di Roma” melden uit Egypte, dat de Egyp tische nationalisten Zaterdag tegelijker tijd 4 aanslagen in Cairo hebben ge pleegd. Een groep nationalisten drong het huis van den eerster! minister Nahas Pasja binnen, nadat zij eerst 2 Engelsche soldaten, die voor het huis op post ston den, hadden gedood. De premier was af wezig. Zijn vrouw werd, met touwen aan haar bed vastgebonden. De tweede aan slag werd gepleegd óp dien Engelsch- gezinden Egyptischen minister van bui- tenlandsche zaken Makram Ebaid Pasja. Hij werd met een schot in den schouder gewond. Een derde groep trachtte bin nen te dringen in het zwaar bewaakte huis van den Britschen ambassadeur Sir Miles Lampson. De mannen werden ech ter door de Engelsche soldaten tegenge houden, Drie Engelsche soldaten werden gedood, 10 der aanvallers zwaar gewond. Een vierde groep Egyptenaren drong het huis binnen, dat als woonplaats is toe gewezen aan genenaal .Wavell. Wavell bevindt zich op het oogenblik in Indië. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRA AT 35—37 Giro No. 12560 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters Jr„ Theresiastraat ‘108a, Tel. 772444; Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. Ter gelegenheid van den herdenkings dag van het bloedbad van Amritsar, waar bij 400 Indiërs door de Engelschen wer den gedood, hééft de leider der Indische nationalisten, Soebhas Chandra Bose, een oproep gericht tot het Indische volk, waarin hij o.a. het volgende zégt: Het bloedbad van Jalianwalle Bagh in Amritsar, in April 1019, was de dank voor het feit, dat Indië in den vqrigeri wereldoorlog zijn bloed en zijn goud ge offerd heeft voor de ondersteuning van Engeland. Door vernedering, kneveling en wreedheid werd de ziel Van Indië ein delijk gewekt. Het Indische volk kreeg zijn vuurdoop in dit geloof aan de vrij heid. Het buitengewone feit van het ont waken, dat in het geheele land op deze gebeurtenis volgde, stelde Indië in staat met groote stappen zijn doel der vrijheid tegemoet te treden. De politieke ontwik keling van het moderne Indië is thans op haar hoogtepunt gekomen en Indië is thans in staat om zonder groote vertra gingen zijn vrijheid te verkrijgen. Het tegenwoordige wereldconflict plaatst In dië op een kruispunt van zijn geschie denis. De botsing tusschen het oude an het nieuwe mèakt de oude ordening kapot en wanneer Indië zich in deze crisis aan de zijde van Engeland zou plaatsen, zou het ook stellig met Engeland ten onder gaan. De eenige keuze van Indië is der halve, de oude ordening en de daarachter staande belangen volkomen van de hand te wijzen en alles in het werk te stellen om de nationale bevrijding ten uitvoer te brengen. In Oost-Azië zijn de Engelschen overal door de Japanners overwonnen. Het Engelsche wereldrijk vaM zienderoogen uit elkaar. Het is een vierkante leugen te beweren, dat de vijanden van het Brit sche imperialisme Indaë wilden aanval len. Deze mogendheden Duitschland en Japan zijn vrienden van de Indische vrijheid, doch vijanden van de in Indië gevestigde militaire basis. Ik zou derhalve aan mijn Engelsch- gezinde landgenooten den raad willen geven, niet op valschen grondslag den haat tegen de landen van het driemogend- hedenpact te prediken, doch bever de Britsche militaire basis uit ons land te verwijderen. Doen zij dit, dan sta ik er borg voor, dat de mogendheden van bet drielandenpact Indië volkomen ongemoeid zullen laten. Ik mag wel aannemen, dat mijn landgenooten zooveel vertrouwen in mij stalden, dat zij weten, dat ik nooit iets zou zeggen of doen, wat in strijd is. met de belangen en de eer van Indië Al mijn gedachten en streven zijn er thans enkel en uitsluitend op gericht mijn moederland zoo spoedig mogelijk te leiden naar vrijheid en vrede. Degenen, dié vóór of op 1 April 1942 zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, die ongehuwd zijnen den leeftijd van 18 jaar, doch niet den leeftijd van 22 jaar hébben bereikt, moe ten zich vóór 25 April 1942 ter inschrij ving melden uitsluitend bij den Burge meester van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstel ling in open baren dienst of bij het bijzonder onder wijs en degenen, die als student wen schen te worden Ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een Universiteit of Hoogeschool of de vóór ot op 1 April 1942 aangestelden in open baren dienst of bij het bijzonder onder wijs. ongehuwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar, doóh niet van 22 jaar. bereikt hebbende,, alsmedfe zij, die meenen, dat het „Arbeidsdienstplichtbesluit” op hen niet van toepassing is, omdat zij tenmin ste vier maanden, tijd, met verlof door gebracht, medegerekend, werkel ijken dienst als militair hebben vervuld, of lid van den Nedet^andschen Opbouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche Weermacht, de Waffen SS >f het Vrijwilligerslegioen Nederland heb ben gediend, kunnen hun aanspraken doen geldpn door zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot den Secretaris- Generaal van Algemeene Zaken. Laan Copes van Cattenburch 28, ’s-Graven- hage, onder vermelding van één del* redenen, hierboven genoemd. Maan: 14 April op 6.41 v.m., onder 7.23 n.m,; 15 April op 7.04 v.m., onder 8.29 n.m. (Nieuwe Maan). S Nachtdienst DOKTERSTusschen J 10 p.m. en i u, v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de V.0'*’?"* no. 116364; zg Stadspatiénten no. «o OE NIEUWE AMERIKAANSCHE AM BASSADEUR |N DE SOVJET-UNIE Volgens een Tass-bericht is de ca*an jCihe ambBs.sadeur in de Sovjet- S.P.T. meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van de besprekingen die generaal Marshall en Harry Hopkins op het odgen- blik in Londen voeren en de oorlogs zuchtige rede van den Britschen minister van arbeid, Bevin, Zondag in Londen ge houden, heeft men zich ook gisteren ta Berlijn bezig gehouden met de eventueel* Europeesche invasie van Engeland. In Londen zou men nj. vermoeder^ dat bij deze besprekingen met den Ame- rikaanschen generalissimus thans alle plannen zijn gemaakt voor een Britscb- Amerikaansche invasie en dat deze spoe dig te verwachten is. Men wijst er te Berlijn op, dat Duitooh- land voor de ontvangst v>n deze troepen gereed staat, waar zij zich ook mochten vertoonen, van de Noordkaap tot aan de Golf van Biscaje. In politieke kriHgen te Berlijn hecht men aan de besprekingen van Marshall en Hopkins te Londen niet veel waarde. Men ziet hierin eerder een in opdracht van president Roosevelt doorge voerde inspectie.van het Britsche oorlogspoten tieel en van England's, bereidheid iets te ondernemen dat van beslissende beteeke- nis zou kunnen zijn. Voorts ziet mea hjerin een nieuw bewijs dat Engeland de politieke leiding in dezen oorlog reeds uil handen heeft gegeven cn dat deze op de 'Amerikanen ie overgegaan. Zoowel Duitschland en Italië als Japan zijn overbevolkte landen, die men den adem wilde benemen. Bij hen gaat het niet om het eventueele verlies van rijkdommen, doch louter om het bestaan als volk. Bij de tegenpartij heerscht luid krakeel omtrent de twee belangrijkste strategie en de oorlogsdoeleinden Chur chill beweerde te Washington, dat .men den Stillen Oceaan gerust kon laten schie ten cn alleen Duitschland belangrijk was: Als Hitler viel zeu de rest ook wel val len. De Japansche Successen gaven aan deze opvatting van Churchill bijna het ka rakter van verraad. De tegenpartij roept nu om een aan val. Maar toen Japan een wig dreef tus schen Groeten en Indischen Oceaan, maakte het een samenhangende strategie voor deze beide zeeën onmogelijk. Nu bleek, «jat het Empire ook verloren kan gaan, al houdt het moederland het hoofd nog1 eenigen tijd boven/ water. De strategie van Groot-Brittannië werd hierdoor fun damenteel geschokt. Want bovendien be dreigt Japan nog de ravitailleeringswégen voor de fronten, die in Afrika en Voor- Azië tegen Europa waren opgesteld. De kern der Britsche strategie 'was ook ditmaal de hoop op de blokkade. Japap heeft deze verwachting den genadeslag ge geven door inbreuk te maken op de Anglo- Amerikaansche monopolies. De aanvalsplannen Thans moeten de Engelschen inzien, dat slechts de aanval kans op succes biedt. Meó kan evenwel slechts aanval len, als men zijn machtsmiddelen op een beslissende plpats concentreert, terwijl men aan alle andere fronten in staat is, zich voldoende te verdedigen. Dat is tot dusver aan de Anglo-Amerikanen nog niet gelukt en voor de verdediging tegen Japan hebben zij de middelen noodig, welke voor een aanval hadden moeten dienen. De zeemogendheden Engeland en Amerika hebben het grootste belang bij het front in de Sovjet-Unie tegen de landmogenriheid Duitschland. Als dit front bezwijkt, bezwijken ook de Engel sche kansen. Dit besef heeft nu lang zamerhand den Engelschen hoogmoed overspeeld. Moskou eischt een offensief, de Ameri kanen steunen dezen eisch. want tot hen kan hij niet gericht zijn, daar hun voor bereidingen immers nog zeer onvoldoende zijn. In Engeland is er eveneens een groote groep, die voor een aanval pleit, maar anderen bestempelen een offensief in dit stadium als zelfmoord. De gebeur- tenisisen bij St. Nazaire, hebben deze op vatting wel sprekend gesteund. Indien men zich nu nog de affaire- Casey te binnen bnengt, ziet men in hoe ernstig: de tegenstelling tusschen ’t Witte Huis en Westminster is, om nog maar te zwijgen van de wenschen der Sovjet- Unie. Verdeelde meening De meenmgsvenschillen omtrent de ooriogsoogmerloen zijn nog grooter. Het Atlantische Charter, waaromtrent tus schen Roosevelt en Chbrchill een over eenstemming was bereikt, vond in de Ver. Staten noch in Engeland een gun stig ónthaal Maar de Sovjet-Unie paste in het geheel niet in dit kader Stalin liet zich geenszins met een kluitje m het riet sturen en Eden vloog naar Moskou, waar hij de noodige beloften aflegde. Ten slotte nam Churchill onder pressie uan Moskou een plaatsvervanger in zijn kabinet op, düe den heer van het Kremlin Berlijn als hoofdstad van een boLsjewis- tisch Euroipa beloofde, hetgeen exienwel geenszins met Amerika's wenschen strookt. Tegenstander geïsoleerd Ook in dit opzicht dus groote oneenig- V^' Steten- Engeland en de Sovjet-Unie. Elk der drie vijande lijke mogendheden vecht in wezen op -zichzelf. De successen van Addf Hitler zijn tot dusver altijd verklaard uit de omstandigheid, dat hij steeds kans heeft gezien den tegenstander, dien hij op dat moment aanviel, te isoleeren. Ondanks besprekingen, plannen en gecombi- Kve^08®3^" 48 <Ut 1108 steeds zo° De gemeenschappelijke macht van het wacht thar>f! zwijgend op het ©ogenblik van den aanval terwijl de anderen praten en droomch over de toe- op de bijeenkomst van functionnaris- sen van het Arbeitsbereich der NS. D.A.Pin Nederland heeft, zooals men in het verslag van deze vergadering, elders ifK ons blad van heden opgeno- men, kan lezen, de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Irtquart, het woord gevoerd. Ook ditmaal was het woord van den Rijkscommissaris helder en doortrokken van practischen zin. In het bijzonder met betrekking tot de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland heeft hij enkele opmerkin gen gemaakt, die niet alleen voor een breede massa verhelderend zullen wer ken, maar die ook voor de function- narissen van de partij bedoelingen kenbaar maken, welke zij niet altijd als zoodanig zullen hebben verstaan. De weg in de Germaansche gemeen schappelijke levensruimte, welke door den Führer ten doel is gesteld, maakt bet noodzakelijk, dat de Germaansche volken, en dus ook het Nederlandsche volk, zich hun gemeenschappelijk lot bewust worden. Dit is niet te bereiken, zoo zei de Rijkscommissaris, door commandeere.n, doch uitsluitend door overtuigen. Dr, Seyss- Inquart deed duidelijk uitkomen, dat hij zeer veel waarde hecht aan de op voedende taak van de N.S.B. en hij waarschuwde ervoor, alles van staats standpunt uit te bezien. „Wij mogen geen Duitsche imperialisten zijn en de Nederlanders mogen geen Nederland- sche separisten worden,” zoo drukte de Rijkscommissaris zich uit. I Niétxcommandeeren, maar overtui- geh, op deze woorden van dr. Seyss- Inquart willen wij in het bijzonder den nadruk leggen. Niet alle dragers van de nationaal-socialistische gedach- G in ons land hebben voor de ikepere waarheid van deze gedach te begrip getoond en zeker niet in de periode, welke is voorafgegaan aan het tijdstip, waarop de N.S.B. tot de eenige partij werd verklaard, waar- in de politieke wilsvorming in ons land tot uiting kan worden gebracht. De fout, die hiermede werd gemaakt, heeft de opvoedende taak van de N.S.B. niet gemakkelijker gemaakt; de weerstand, welke overwonnen, moet worden, werd er door vergroot. Het zou dwaasheid zijn de N.S.B. deze fout^ zwaar aan te rekenen; wie meent, dat een geestelijke of politieke beweging feilloos haar groeiperiode kan door maken, geeft blijk van een volkomen gebrek aan inzicht en practischen zin. De N.S.B. is zich trouwens zelf van haar tekortkomingen bewust. In een artikel in „Het Nationale Dagblad” van j.l. Zaterdag, waarin wordt vastgesteld, dat het groeiproces van de beweging larjgzaam -maar gestadig voortgaat, worden fouten en tekortkomingen rui terlijk toegegeven; deze openhartigheid bevat den waarborg voor herstel. Feil loos is de N.S.B. echter in haar over tuiging, zoo wordt in ditartikel be toogd, met betrekking tot de ontwikke- Zondag heeft het korps functionnaris- sen van het Arbeitsbereich der N.S. D.A.P. in Nederland een bijeenkomst ge houden om rekenschap af te leggen van zijn arbeid en tevens van den Rijkscom- missaris de richtlijnen te hooren voor zijn werk in de toekomst. Als eerste sprak de leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, die herinnerde aan de woorden van den Rijkscommissaris op de stichtingsverga- derirug van het Arbeitsbereich te Utrecht, dat Duitsche partijgenooten in de Neder landen een voorbeeld moesten zijn van het nationaal-socialisme der Germaan- sche levensruimte. Deze woorden zullen ook in de toekomst richtsnoer blijven Vervolgens gaf spreker een overzicht van alles, wat door de partij en haar onderafdeeling' In het afgeloopen jaar tot stand is gebracht en hij sprak zij» dank uit voor het vele werk, dat door de func tionarissen is verzet. In het bijzonder wees hij hierbij op het groote resultaat van het inleveren van metaal door de Duitschers in Nederland, alsmede oj> het inleveren van bont en wol voor’ het Oostfront. Bij de besprekingen van de betoogin- gen en scholingsdagen van de partij leg de Hauptdienstleiter Schmidt den nadruk op de kameraadschap tusschen de Duit sche en de Nederlandsche nationaal-so- cialisten, waarbij hij met name* de groo te betooging te Amsterdam in Juni 1941 noemde, waar de grondslag werd gelegd voor het oprichten van het Nederland sche vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. Ook het werk van de Duitsche vrouwen werd niet vergeten en met trots werd erop gewezen, dat zij 1.613.000 uur hebben gewerkt voor de Duitsche soldaten. Hauptdienstleiter Schmidt besloot zijn rede met de opwek king, ook in de toekomst alle krachten aan het thuisfront in te zetten voor den Führer tot ondersteuning van het front tegén den vijand.^ Vervolgens verleende Hauptdienstleiter Schmidt de verschillende rangteekenen aan de politieke leiders, waarbij de Rijks- commissaris van de gelegenheid gebruik maakte, ieder van nem met een handdruk te danken. Hierna nam Rijkscommissaris Seyss Inquart het woord. Hij gaf een overzicht van de geestelijke stroomingen van onzen tijd en wees hierbij op de groote moei lijkheden. welke het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland heeft op te los sen. Niet alleen moet achterstand worden ingehaald, welke is ontstaan door demoei lijkheden, welke de vroegere Nederland sche regeering aan de buitenlandsche organisatie der Duitschers in Nederland Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis eenige verklaringen afgelegd over den oorlog in Oost-Azië Hij zeide o.a., dat Britsche formaties vliegtuigen herhaalde- lijk hebben getracht weerstand te-bieden aan de aanvallen van de Japanners op Ceylon, vooral bij Colombo en Trinco- mali. T)e meeste Britsche machines wer den evenwel neergeschoten of buiten ge vecht gesteld.. De premier besprak in het kort de Indische missie van sir Stafford Cripps en zeide, dat het beter zou zijn den terug keer van Cripps af te wachten, die dan in staat zou zijn het Huis persoonlijk rapport uit te brengen. Churchill Vas van meening, dat Cripps „zich zeker bui tengewoon teleurgesteld zou voelen”, om dat geen succes bereikt had kunnen wor den. Dit vermindert echter op geen en kele wijze het feit”, zoo zeide de pre mier, „dat wij zijn missie en de leiding van deze onderhandelingen volkomen goedkeuren.” ling van den gang van zaken in de naaste toekomst in Nederland' en in Europa. Dit is dus, wat het Neder landsche volk zonder meer zal hebben aan te nemen. Het is echter iets, waar van het langs propagandistischen weg niet overtuigd behoeft te worden; iederen nieuwen dag zullen de feiten en gebeurtenissen deze feilloosheid be vestigen moeten. De Nationaal-Socialist heeft den plicht, de dienaar van zijn volk te zijn, dienaar in dien zin, dat hij zijn kennis en zijn inzicht verbreidt en poogt an deren eveneens tot de overtuiging te brengen, dat wij niet leven in een tijd van meedoogenlooze afbraak alleen, doch dat er ook eensgezind opge touwdmoet en kan worden. Wanneer men zijn eerlijke bedoelingen ten deze I. miskent, voelt hij zich, terecht, ge griefd. De Beweging is er eiken dag op uit, zoo wordt in het artikel in „Het Nat. Dagblad” gezegd; zichzelf van allerlei elementen te ontdoen, die er niet thuis hooren en aan haar leden zeer hooge eischen op allerlei gebied te stellen. Het is inderdaad goed deze dingen eens openlijk te zeggen, opdat misver- standen en vooroordeelen kunnen ver dwijnen. Volkomen terecht hecht de Rijkscommissaris zeer veel waarde aan de opvoedende taak van de N.S.B.; zij zal voor de vruchtdragende vervulling van deze taak ijaar beste krachten moeten inzetten. Een propaganda, wel ke alleen vervuld is van theorieën, is vanzelfsprekend niet het beste en juis te hulpmiddel. I* w f

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1