HAACiSCHE COURANT HET BLAD PAPIER DE MOORD OP OVERSTE MUSSERT BINNENLAND KUNST LN LETTEREN Woensdag 15 April 1942. De distributiebonnen I'rcrfqeerecA tshof André Jurres TWEEDE BLAD KUNSTVEILING IN PULCHRI De ziekenfondskeuze FEUILLETON PLEIDOOI Verstrekking vitamine-C- tabletten HET DUITSCHE TOONEELGEZELSCHAP IN NEDERLAND HET VERHOOR VAN DE VERDACHTEN Komen de loop zaken in het gedrang? J. E. Akkeringa t De P- en T-bonnen REQUISITOIR t Mussert op voor en voor 1 k.g. nabestaanden van de gevallen N.S.B.-ers die ik van uw hot eiseh. aen weinig oe- (Nsdruk verboden door W. WAMEK 1) namen HOOFDSTUK 1 (Wordt otrvolodf een ot andere vrouw.,, ruzie tus- buizen No. 18156 ?60 19A 19B 125 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. 30 April 30 April 30 April 30 Aprie «wam waar Natuurlijk een historie van geen belang. Misschien eenvoudig een grap. niemand klinkepde flauw zich en ging 18 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April weinig. zijn. Artikel Aardappelen Aardappelen Brandstoffen' 2 Eenh. 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks Koffiesurrogaat Margarine Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep eenige. andere don- 2V 228 272 G H 4 G H I eerste liet van De verdediger van de beide verdachten, mr. W F. H.r Zegers. zeide verheugd te zijn, dat de krijgsmanseer van overste Mussert onbezoedeld is. Dat hij nochtans de verdachten verdedigt, komt, omdat hij in <hen de slachtoffers ziet van datgene, wat door den procureur-generaal zoo uit voerig is betoogd. Spr. wijt het gebeurde met overste Mussert aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden. net misvormde, verwrongen voor- en van „OM DEN LIEVEN VREDE” Het Centraal Tooneel zal «op Maandag avond 20 Dinsdagmiddag en -avond 21 April in den Stadsschouwburg de eerste voorstellingen te ’s-Gravenhage geven van het nieuwe Nederlandsche blijspel in vijf tafereelen „Om den lieven vrede” van Leonhard Huizinga, onder regie van Cees Laseur In dit «tuk werken mede de dames Mary Dresselhuys Rie Gilhuys en Sara Heyblom en de heeren Cees Laseur. Joan Remmelts en Ko van Dijk. ging nij kende namen. Een zonderlinge angst overviel nem. De gedachte, dat niet ver van hem een vrouw in gevaar verkeerde laf te wor den vermoord, was een foltering voor hem en bracht hem de verschrikkelijk ste voorstellingen voor den geest. Zou kunnen doen, om de misdaad te verhinde- Intendant dr Vj’oifgang Nufer heeft voor het seizoen 1942.' 43 als chef voor het ont werpen van décors en ensceneertng. Ernst Rufer. van de stedelijke schouwburgen te Essen, als ontwerpster van décors en éos- tuumteekenares. Isolde Schwarz, van het stedelijke theater te Zittau, en als ballet- meester en eersten solodanser. Franz Lutz, van den stedelijken schouwburg te Straatsburg in den Eïzas. verbonden aan het .Duitsche tooneelgezelschap in Neder land. de beste taxi, zich naar bet politie bren- naar inspecteur hij dan niets wraakroepende ren?... Hij nam de welke hij zag en hoofdcommissariaat gen, waar men hem Holbing verwees. Deze was een man op jaren, ietwat lomp gebouwd, stram van houding en manieren en met een gezicht zonder Stap voor- stap gaat de president daar na eerst met verdachte Bom. dan met verdachte Kruithof het verloop van het drama na. Bom zegt slechts zorg te heb- ben gekend voor de menschen. die aan zijn hoede waren toevertrouted en voorts gekweld te zijn geworden door de vraag, of zijn enten vrouw' en moeder niet zou den worden weggevoerd, zooals hij in zSjn omgeving vele nationaal-socialisten reeds weg had zien voeren. Zijp daad was een gevolg van een impuls, mede bepaald door de. vele geruchten, die over overste Miissert de. ronde deden, bevelen die hem onbegrijpelitk voorkwamen en tenslotte de médedeeling var; luitenant Kruithof„Overste Mussert. die in Dor drecht de boel in de war heeft gestuurd, verblijft in uw vak”. Daarop reageerde hij met een ..dan arresteeren” De bedoe ling om overste Mussert neer te schieten, heeft hij niet gehad Verdachte Kruithof verklaart eveneens geen enkele persoonlijke ervaring te heb ben ten aanzien van het „verraad” van overste Mussert. Nochtans was hij van Piano-avond Bé Gerris Het programma, dat de pianiste Bé Gerris op haar recital. Zaterdagavond a.s. in Diligentia. ten gehoore zal brengen, be staat uit werken van Bach. Schumann (Carnaval), Granados, de Falla. Debussy en Chopin Korte Kunstberichten .In de kunstzaal „Kunst van onzen Tijd". Prins Mauritsplein 2122. zullen van morgen af in de benedenzaal ten toonstellingen worden geopend van we A ken van Hans Orlowski en Aart Cock, terwijl in de bovenzalen ballet-, tnoneel-, operaontwerpteekenirgen voor costuum en décor door Jan Duyvetter zullen worden geëxposeerd. Deze drie tentoonstellingen zullen door mr W. H.Th. Perizonius worden geopend. maar uit schrift spraken, naar het hem Kwam, zoovéél opgewondenheid angst, dat hij met aan, de waarheid dien kreet om hulp kon twijfelen. Voorloopig slechts verandering in bepaalde gevallen In afwachting van de tot staijdkoming van een definitieve regeling inzake de ziekerifondskeuze heeft de secretaris-gene. raai van Sociale Zaken bepaald, dat voor- loopig de verplicht- en vrijwillig verze kerden, die bij een algemeen ziekenfonds zijn verzekerd, niet van ziekenfonds mo gen veranderen Uitzonderingen hierop zijn slechts toe gestaan a. bij verhuizing naar een gemeente, gelegen buiten het gebied, waarover het algemeen ziekenfonds, waarbij zij zijn ver zekerd, zijn werkzaamheden uitstrekt; b. bij indiensttreding bij een onderne ming, waaraan een ondernemingszieken- fonds is verbonden, mits dat onderne- mingsziekenfonds wordt gekozen; c. bij het Verlaten van den dienst van een onderneming, bij’ welker onderne- mingsziekenfonds zij op dat tijdstip zijn verzekerd. Overigens mogen nieuwe leden alleen dan tot algemeene ziekenfondsen worden toegelaten, indien zij eej schriftelijke ver klaring afgeven, waaruit blijkt, dat zij gedurende het aan hun verzoek vooraf gaande half jaar -niet bij een algemeen ziekenfonds waren verzekerd. Deze regeling wordt geacht met ingang van 1 Maart' j.l. in werking te zijn ge treden. Even voor oen oorlog werden 21 Nederlanders geïnterneerd, door den heer ‘de Geer rechtstreeks van land verraad beschuldigd. Nog nimmer is bekend gemaakt waarop deze beschul diging in concreto berust. Het ligt in mijn bedoeling, minister de Geer in de gelegenheid te stelleij, zich hier te verantwoorden. Sedert hij als ver geten burger toch weer laat merken, dat hij geen vergeten burger wil zijn, zal hij dit ongetwijfeld aangenaam vinden. Met tai van citaten uit de dag- en weekbladen toonde spr. aan. hoe ons volk in de pers propagandistisch rijp is gemaakt voor den oorlog en vooral voor een bloedbruiloft tegen de Nederlandsche nationaal-socialisten Nadat generaal Reynders in verband met de defensieplannen ontslag had ge nomen, kwam generaal Winkelman. Onder deze leiding is het Nederland sche volk den oorlog in gedreven Het is waarachtig niet verbazingwekkend, dat het na vier en een halven dag strijd reeds afgeloopen was! De beide verdachten zijn de voltrek kers' geworden van een noodlot, dat an deren in hun bekrompen haatgevoelens en onverstand ontketend hebben. Noch tans moeten er voorbeelden gesteld wor den, wil men dit kwaad den kop indruk ken 20 April 18 April 18 April 18 April 18 April 30 April 18 April 18 April 18 April 20 April '18 April 18 April 13 Juni 18 April 18 April 18 April 18 April 30 April 18 April 18 April 100 gr.18 April 25 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 75 gr. 75 gr. Bon 19A 19B Bloem (br.) 257, 261, 265, 269 70 gr. 18 Ap Boter 19 Brood (ot gebak) 19A Brood (of gebak) 19B 3-01 ot 4-01 268 NIEUWE UITGAVE VAN ARTI ET AMICITI^E Voor haar premie-uitgave van dit jaar heeft de Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten, opgericht maatschappij Arti et Amicitiae te sterdam, een keuze gedaan uit gedichten van den Schoolmeester 263 Kaas 258,262.266.2)0,274 259 19 16A t.m 19A 16B t.m. 19B 16 digneid, ’Ünl Het zijn misschien onderhuurders, wier namen den concierge niet altijd te □innen schieten. Wat ervan zij, ik kan onmiddellijk laten nazien, of Jonathan Holder en Maud Kandrun op het bevol kingsregister zijn ingeschreven. De inspecteur gaf een oeambte daar toe bevel en verzocht Kronberg, een □ogenblik te wachten. Kronberg’s opgewondenheid werd al door heviger. Hier werd tijd verspild en ginds wachtte een arm, ongelukkig, nulpeloos wezen op redding uit een ver schrikkelijk gevaar... Hij meende, het meisje vóór zich te zien; de van angst wijd opengesperde oogen op de deur gericht, bij elk geluid, dat tot haar doordrong, terwijl zij wachtte op den redder óf den moordenaar. Het was al schuwelijk, hier werkeloos te moeten 264 271 267 4-02, 4-03 L Sinaasappelen 3-04, 4-04 400 gr. Suiker Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Toiletzeep Snel keerde hij terug naar de plaats waar r” men heelemaai Kronberg terug scherp" m het"7elaL‘"rhlide n>< «eiaat blies. Plotseling blaadje p^nie? gedacht‘- dat het ïndaer huT^g^.^'L^^, uit een schien zelfs uit® een Jndere Kronberg bekeek het noC Ook in verscheidene andere Wat is vitamine C? Het gebrek aan vitamine C in het men- schelijke lichaam treedt voornamelijk op in het voorjaar, aangezien het gehalte aan vitamine C van oyde aardappelen en vat- en ingezouten groente geringer is dan dat van nieuwe aardappelen en ver- sche groenten en fruit. Tal van verschijn selen worsen in verband gebracht met het gebrek aan vitamine C. zooals voor- jaarsvermoeidheid. prikkelbaarheid en slechte eetlust, teerwijl het gevaar voor ontstekingen van het tandvleesch en in fectie» vergroot wordt. De (pennen P, T, AA en ftH van de extielkaarten hebben sedert eenige (jagen grouten opgang» gemaakt; zij vormen het gesprek van den dag. Heb jij je P-bon^al ingeleverd? Neen, nog niet. Bij wie heb jij bon P ingeleverd? Enz., enz. Voor honderden winkeliers hangt het bestaan in de eerstkomende maanden voor een groot deel af van den P- of T-bon. Wie veel P- of T-bonnen krijgt,- ontvangt een behoorlijke, toewij zing; wie weinig P- of T-bonnen kr(jgt, kan evengoed probeeren op den achter kant van de maan een zaak te exploitee- ren. want hij ontvangt geen producten in voldoende hoeveelheid om te verkoopen. Het gevolg is, dat er een felle, zij het vreedzame strijd ontbrand is, om zooveel mogelijk P- of T-bonnen te krijgen. Siga renwinkeliers beloven rookgerei, als men zijn T-bon inlevert; chocolaterieën e. d. zaken kondigen aan, dat men alleen snoep goed kan verkrijgen, als men zijn P-bon inlevert, enz. Om deze beloften na te komen, moet men over eenigen voorraad beschikken. Wee den sigarenwinkelier, die hiets in huis heeft. Hij loopt heel wat T-bonnen mis. De meeste sigarenwinkeliers, die regel matig hun geheelen voorraad verkocht hebben, kunnen niets beloven, want zij hebben niets. Er zijn echter ook sigarenwinkelier), die gezorgd hebben voor een voorraad. Per circulaire of op andere wijze maken zij bekend, dat wie eep T-bon inlevert, wat rookgerei krijgt. Op deze wijze heb ben zij natuurlijk een grooten voorsprong op hun niets bezittende collega’s. Het is de vraag, of dit billijk en geoorloofd is. Er is’ een categorie sigarenwinkels en chocolaterieën, die ernstig gevaar loopt in het gedrang te komen. Het zijn de zooge naamde loopzaken. die gelegen zijn de buurt van stations, bioscopen, theaters, in de binnenstad en op drukke verkeers punten, welkt zaken meestal geen of wei nig vaste klanten hebben, maar ■lie het hebben moeten van den gaanden en ko menden man Het aantal zaken, waar de P-bon. ingeleverd kan worden voor snoep goed is groot. Daar zijn de chocolaterieën, de banketbakkerszaken, de kruideniers winkels de bakkers en de broodbezorgers, de drogisterijen, de water- en -vuur-stoke- rijen. waar dikwijls ook snoepjes .ver kocht werden. Ieder is wel vaste k'ant bij een ot meelzaken uit bovengenoemde catégorieën en om deze ter wille te zijn levert rrjen daar veelal zijn P-bonnen in, met het gevolg, dat er voor de loopzaken. waar men vroeger wel geregeld kocljt weinig P-bonnen overschieten. Zoo ver namen wij van een eigenaar van een cho colaterie bij een der. stations, dat hij nog maar 64 P-bonnen ontvangen had. maar 'dat hij er w.el 600 moest kunnen -nleveren om zijn zaak met succes te kunnen blijven explóiteeren. Piano avond in Diligentia Een pianist die zijn nogal subjectieve bedoelingen nadrukkelijk onderstreept. Wij hoorden Liszt wel zecr.romantisch en in de onstuimige passages met geen ge ring geweld. Het melodisch-expressieve onderscheidt zich door kleurigheid van klank. De toon kan dan boeiend „zingen”. Het spel, waarbij men niet aan de gang bare voordracht *der composities moet vasthouden, getuigt van een fantasie die in den toestand van Sturm und Drang” verkeert en waarschijnlijk in haar uitin gen zich nog wijzigen zal. Maar sympa thiek is toch deze persoonlijke reactie en dit doen gelden van eigen inzicht. Aldus was "ook met genoegen te luisteren naar de vertolkingen van Chaminade en De bussy. Zuiver pianistisch is bovendien het vermogen zeer belangrijk gelijk ook An dante en Polonaise opus 22 in Es gr. t. van Chopin bewezen. Teederheid kwam in gevoelige dynamische schakeering tot uiting en rhythme. phraseering en zwier bekoorden bij de Polonaise Na enthou siast applaus volgde nog als extra „La cathédrale engloutie” van Debussy. Ook hiervan een stemmingsvolle weergave, die mede de belangstelling heeft gewekt voor de verdere ontwikkeling van dezen begaaf den jongen kunstenaar. J. C. Mani- farges door de Am- Te Alkmaar werkt de sociale politie onder leiding van oen waarnemend hoofdcommissaris van politie, den heer van Maarleveld met den Néderland- schen Volksdienst samen. De heer Barkman, inspecteur van de sociale .politie, verbonden aan den N.V.D. bracht dezer dagen een bezoek aan .een gezin, dat in zeer behoeftige omstandigheden verkeert. Men kan er verzekerd van zijn, dat dit gezin zoo spoedig mogeliik geholpen wordt! (Polyffoon-Kttiper) Zondag j.l. is te Amersfoort in den ouderdom van 30 jaar de bekende kunst schilder J. E. Akkeringa over'eden. Na’ zijn studietijd aan de Rotterdam- sche en Haagsche academie vestigde Ak keringa zich omstreeks 1885 in Loosdui- nen waar hy voorrfl de duinen, hét strand .nettenboetsters, ehz. uitbeeldde. De Haagsche School was toen nog in vollen bloei en de schilder heeft de im pressionistische visie nooit verlaten. Ak keringa heeft lang in den Haag gewoond en zijn werk vondgroote waardeering. Twee maal viel hem’ de Koninklijke sub sidie ten deel en in München. Arnhem en Buenos Aires werd hem een gouden medaille toegekend. Met hem is een der toegewijdste en bekwaamste der oudere Nederlandsche kunstenaars heengegaan. De- begrafenis heeft hedenmiddag op de begraafplaats Rusthof te Amersfoort plaats gehad. SCHILDERIJENVEILING TE AMSTERDAM Gisteren is in het Leesmuseum te Am sterdam een schilderijenveiling gehouden, waar enkele doeken zeer hooge prijzen opbrachten, aldus de Tel. Een landschap van Jan van Goyen bracht 1^.000 op, vier Ad. van Ostade’s gingen resp. voor ƒ2500. 1600, ƒ825 en ƒ3600 van de hand. Een Jan Steen .Gebroken pot" bracht 5Q00 „Gezicht op Singel” van’ J. C. K. Klinkenberg ƒ5200 en een Millet „Sla pend Meisje" 4200 op. Cor de Groot Op zijn tweede recital in dit seizoen. Vrijdagavond a s. in Diligentia. zal de pianist Cor de Groot werken van Mozart, Beethoven, Chopin, de Groot en Debussy uitvoeren. Cacao Gort Honden- en k.br. 16 1|aiok.g. Jam 263 500 gr, 100 gr. 250 gr 125 gr. L. 14 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. ipformeererj, maar de nog al vreemd Het Gemeentemuseum koont twee teekenlngen van W. van Konijnenburg Op de tweede voorjaarsveiling van het venduhuis der notarissen werden gisteren en vandaag om. schilderijen vari enkele bekende meesters verkocht De grootste belangstelling ging uit naar een 5 tal werken van W van konijnenburg, die in bruikleen zijn geweest in het Gemeente museum alhier Dit museum kocht op deze veiling- de twee krijtteekenin’gen „Kraanvogels” van Konijnenburg aan. De drie overige werken van dezen schilder „Christus aan het kruis”, Dante" en „Man in rood jak” brachten resp. ƒ1450. ƒ575 en 260 op. Een romantisch landschap van B C Koekkoek bracht 2600 op. „Boschrand” van H P Koekkoek 900. Andere prijzen waren o.a. „Gezicht op Maassluis” van P A Bezetta (ƒ800); „Vroolijk Gezel&hap" van David Bles (ƒ950); „Toespraak" van E. Crowe (ƒ900); „Diana" van Fantin Latour (ƒ900); „Spelende kinderen’.’ van den Zondag j.l. overleden schilder Akkeringa bracht 400 op.. Twee doeken van J. en W. Maris gingen resp voor 3600 en 1600 weg. Hedenochtend wérden nog o.a. de vol gende prijzen gemaaktIjsvermaak van A. Schelfhout 1250)Landschap van A. Sa vrij 950). Toovenares van D. Teniero 975). Kanaalweg van W B. Tholen (ƒ700), Engelsohe kust van Th. Weber (ƒ600) Voorts dient nog vermeld een por tefeuille met 46 houtgravures van Dau mier welke 250 opbracht. Vanmiddag werd de veiling voortgezet met den verkoop van porcelein, aardewerk en koper en tinwerk. terwijl morgen ornamenten. Perzische kleedjes en meubilair onder den hamer komen. lens zijn te vaag, van te eekenis... Dat Kan ik met beoordeelen; maar k verzoeK en oezweer u, inspecteur, onverwijld een onderzoek in te stellen on het arme meisje te redden. Wat mogeüjk is, zal worden ge gaan. inlichtingen vragen in een aantal auizen in de Lindenstrasse en senerpa, met in net oog vallende observatie. Damt u, inspecteur. Een misdaad voornomen, dat kun- len we, nelaas, bijna nooit; eerst wan eer ze is begaan, begint ons went. Kronberg slaakte een diepen zucht. Dat is een versennkkelijke ge- lacnte voor mij; ik bevind me ir een zonderlingen toestand. Deze nistone pakt me vreeselijk aan. Ten noogste opgewonden vouwde hij net blaadje papier op en wilde het in zijn zak steken. De inspecteur deed. al»oi nij ernaar grijpen wilde, maar zoover kwam net niet: Ik zou eigenlijk het blaadje bij net proces-verbaal van uw verklaring moe ten voegen, maar als u er zoo erg op gesteld ia... Hij had echter een technische opleiding gehad en. geen tactische Zoodoende was hij minder goed opgewassen tegen de taak waarvoor hij zich gesteld zag. De kapitein van den generalen staf. Calmeijer, is eveneens afgegaan op de 'stellige mededeelingen van den adjudant van den overste, van den Mark. Op ver zoek van den verdediger zet getuige voorts uiteen, dat mjlitair-juridisch kapi tein Bom. in het vak. waar hij overste 1.aanwijzing van luitenant Kruithof had aangetl-offen. de meerdere was van den overste. Luitenant Davidson werd als stelling-commandant verrast door Duitsche pantserwagens, die het vuur op zijn mannen openden Het werd een wilde vlucht, maar later Bevreemdde het hem. dat overste Mussert bevel had gegeven de K-rollen tegen pantserwagens weer op te rollen, omdat deze het ver keer zouden belemmeren Met deze mede- deeling had hij zich naar verschillende hoogere chefs begeven, die hem echter telkens een ander aanwezen, zoodat hij eindelijk bij het algemeen hoofdkwartier belandde, waar juist toen hij daar was. een telexbericht binnenkwam; dat overste Mussert verraad had gepleegd en heulde met den vijand. Juffrouw Simons, als typiste op het A.H.K werkzaam. heeft dit telexbericht ook gezien, maar weet niet vanwaar het afkomstig is. evenmin als een de. andere officieren BELANGRIJKE GIFTEN VOOR SOCIALE INSTELLINGEN Een ingezetene van Apeldoorn heeft de volgènde giften geschonken Aan, Winterhulp Nederland 75.000, voor I de gezins- en jeugdzorg 40.000. voor de nabestaanden van de gevallen N.S.B.-ers I aan het Oostfront 10.000. voor den Natio- nalen Jeugdstorm l'O.ÓOO. voor de Neder landsche Ambulance aan het Oostfront I 7.500. Aan de volgende instellingen schonk hij ieder een gift van ƒ5000’ de Ge.dersche Blindenvereeniging, de Duit- i sche Winterhulp, het Leger des Heils. Zon- nestraal. het Roode Kruis, de N.S.V.O., het Oeconomisch Front, het Strijdfonds der N.S.B. en de Vereeniging tot opvoeding en verpleging van achterlijke kinderen. Be I stichting voor geestelijke volksgezondheid te Apeldoorn ontving 2000. heeft willen dooden, al heeft hij zich ook aan feitelijke insubordinatie schuldig gemaakt. Tegen 'nem meen ik te kunnen volstaan met een ge vangenisstraf te eischen van twintig jaar Voor Kruithof spreekt niets, alles pleit tegen hem. Wanneer hij niet de zwaarste straf krijgt, is dit een vrijhoef voor alle verdere moor denaars, 'die speculeeren op een over winning van Engeland en het bolsle- wi$me. I rfien uw hof bereid is. dit hoogste vonnis te vellen, beteekent dit nog niet, dat he» in zijn volle zwaarte voltrokken behoeft te worden. Aantal t.m. U k.g. 18 April t k.g. 18 April Hij was een eerlijk soldaat, daar heb ik. die hem van nabij ook als soldaat heb leeren kennen, nooit aan getwijfeld. Hij was bok een knap technicus, maar had geen tactische ople'ding gehad. Zoo rijst de vraag, of hij in Dordrecht wel op zijn plaats was Bovendien had hij een moei lijk karakter, waardoor samenwerking niet gemakkelijk werd De roddelpraatjes en het feit, dat er in en rondom Dor drecht te weinig wapenen voorhanden waren, hadden den toestand zeer gespan nen gemaakt. De werkelijke daders zijn buiten bereik Dat «pijt mij niet minder dan den procureur-generaal. Intusschen is wei komen vast te staan tijdens deze procedure welke motieven er toe hebben geleid dat de beide ver dachten tot hun vreeselijke daad zijn ge komen. De verwarde orttstandigheden in aanmerking genomen wordt hun daad verklaarbaarzij zelf meenen dan ook. niets anders dan hun plicht te hebben gedaan. Om na twee jaar de doodstraf te eischen acht spreker toor geheel het Nederlandsche volk onaanvaardbaar men vergist zich, wpnneer men meent daar mede de belangen van de NSB te dienen. Bovendien staat op muiterij tij dens den oorlogstoestand niet de dood straf. aldus spr.. en kan dus ook in dit geval niet gcèischt worden. Resumeercnde concludeerde spr voor beide verdachten tot vrijspraak of gevan genisstraf voor den duur der voorloopige hechtenis. Het Vredegerechtshof zal over veertien dagen vonnis wijzen VIOOL-AVOND JIRI STRAKA UITGESTELD t De viool-avond. welken de Tsjechische meester-violist Jiri Straka Maandagavond a.s. in Diligentia zou geven, moet, in verband met ziekte van den kunstenaar, worden ui^gesteld COBOUW-PRIJSVRAAG Op 17 en 18 April wordt in de zalen van den Haagsqhen Kunstkring, Lange Houtstraat 7, een tentoonstelling van een aantal ontwerpen, ingezonden op de Cobouw-prijsvraag 1942 (bouwkundige studie prijsvraag) gehouden. Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur vinden i aldaar de uitspraak der jury en de prijs uitreiking plaats I zakelijkheid, van de geboden gelegenheid I tot aanvulling der vitamine-C-voeding I volledig en overeenkomstig de bedoeling gebruik te maken. Dit geldt voor moe ders en arbeiders niet minder darf voor dc betrokken schoolgaande jeugd. Men lette drop dat de vitamine-C-tabletten zorgvuldig moeten worden bewaard, daar anders de gebruikswaarde achteruitgaat, Bewaring op eén donkere, koele en droge plaats in de oorsponkelijke verpakking of l in donker gekleurde droge fleschjes wordt aanbevolen Men dient ze voor de nuttiging niet op te lossen, fijn te maken of door voedsel te mengen, aangezjen de Immers, wanneer zou blijken aan den vijand van het Nederlandsche volk, dat de nationaal-socialistische staat met hen die de gemeenschap bedreigen en den wederopbouw van ons volk willen belet ten, afdoende weet te handelen, dan is het misschien niet noodig. de doodstraf te voltrekken, die ik voor verdachte Kruithof moet eischen. Deze man heert zich aan het ernstigste schuldig gemaakt waaraan een soldaat zich schuldig kan maken Wanneer wij een fatsoenlijk leger hadden gehad, zou hij geen vijf minuten na zijn jnisdaad meer hebben geleefd Wij begrijpen nu waarom dit is geschied: degenen die hem hadden moeten straffen, waren geestelijk medeplichtig Tegen hem kan slechts één straf worden uitgesproken en die is het. Aan schoolgaande jeugd, aanstaande en jonge moeders en bepaalde groepen arbeiders Het is 6611 normaal verschijnsel, da-t in dezen tijd van het jaar de voeding ten, aanzien van de opname van vitamine-C in mindere of meerdere mate een tekort ver toont, dat verdwijnt, wanneer wij weer over voldoende versche groenten kunnen beschikken. In normalen tijd geeft dit geen aanleiding tot bijzondere maatrege len, doch omstandigheden als het gebrek aan versche Zuidvruchten (sinaasappelen, citroenen), de langdurige distributiemaat- regelen en de beperkte variatie in de maaltijden doen verwachten, dat de tijde lijke door onvoldoende vitamine-C-voe- ding optredende stoornissen zich dit voor jaar zeker sterker zullen manifesteeren Het is mogelijk, de natuurlijke bronnen van vitamine-C door industrieele productie van deze stof aan te vullen. Het is het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd gelukt, de beschikking te krij gen over een zekere hoeveelheid vita- mine-C-tabletten, waardoor althans voor een gedeelte der bevolking de vitamine-C- voeding op geschikte wijze tijdelijk kan worden aangevuld. Voor de gratis verstrekking zullen de volgende bevolkingsgroepen m aanmer king worden gebracht. In de eerste plaats de schoolgaande jeugd en wel de leerlingen dér scholen voor lager en voorbereidend lager onder wijs. dus in het algemeen kinderen van den leerplichtigen leeftijd. Aan hen worden uitgereikt drie tabletten van 50 milligram per week. Deze uitreiking zal geschieden onder schooltijd. Met de voorziening van deze groep zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt; ze zal gedu rende 9 weken plaats hebben. De tweede groep vormen de aanstaan de en jonge moeders. Al die vrouwen, waarvan in de periode tusschen 27 April (eersten dag) en 16 Mei (laatsten dag) kan worden vastgesteld, dat zij In de laatste vier maanden van zwangerschap zij zullen zich in deze periode van een desbetreffende verklaring van den be handelenden arts of de behandelende vroedvrouw, moeten voorzien. Bij de plaatselijke distributiediensten ontvangen zij dan op vertoon van deze verklaring en eigen stamkaart gratis 60 tabletten vitamine-C van 50 milligram, berekend op het gebruik van één tablet per dag. Voort^ kunnen voor jonga moeders, wier (jongste) kind is of wordt gebpren tus- s^hen 15 Februari (eersten dag) en 30 April 1942 (laatsten dag), op vertoon van de stamkaart van de 'moeder en die van den Pasgeborene bij dezelfde distri? butiediensten en gedurende dezelfde pe riode, t.w. tusschen 27 April en 16 Mei, eveneens gratis 60 tabletten in ontvangst genomen borden. Tenslotte zullen bepaalde groepen ar beiders dé tabletten ontvangen. Met de leiding van de daarvoor in aanmerking komende bedrijven zal worden overeen gekomen. dat de tabletten gedurende een bepaald aantal weken op het bedrijf aan I de arbeiders zullen worden verstrekt en door hen genuttigd. Het is onnoo^ig te wijzen op de nood- nog eens en dit- I blaadje was ver «e Ten aanzien van de verdachten kan vastgesteld worden, dat ar ver schil is tusschen Bom en Kruithof. Van .Bom is niet bewezen, dat hij i tabletten dan zeer veel ^n hun waarde inboeten. Eenvoudige nuttiging. desge- wenscht tezamen met wat water is de aangewezen weg zitten, zonder iets voor .haar te Kunnèr doen! De oeambte Kwam terug, gat den in specteur verslag van zyn bevinding en verliet de kamer. U hebt het gehoord: in de neele stad is er noch een Jonathan Holder noch een Maud Kandrun te vinden, en Des te gevaarlijker, als zij zich onder valscne namen schuilhouden viei Kronberg den inspecteur in gle rede Nog eens: het moet een grap zijn, om een onnoozelen voorbijganger vsr streek te brengen en een beetje awaa, te veroorzaken, hernam de inspecteur nogal gemelijk. Wij nebben deze week al driemaal valsch alarm wegens brand gehad: niets dan kwajongens streken! Maar in dit geval kan ik niet aan nemen, dat er een grap in net spe. is riep Kronberg uit, die zich boos maak te U moet onmiddellyk de noodige stappen nemen, inspecteur! Holding glimlachte weer op zijn on- (Vervolg van frontpagina) manieren en met veel uitdrukking. Wat is er aan de hand? vroeg ny niet bijzonder beleefd. Kronberg vertelde het gebeurde en naaide het blaadje papier te voorschyn. dat door den inspecteur aan een nauw keurig onderzoek werd onderworpen. Daarna legde Holbing met een glimlachje het „document” voor op tafel. Kookaoeloindcn 8 K.F. Kookdoeleinden 7 K.F. Gen. Anthr IV Gen. Tun IV oordeel dat diens arrestatie een gebie- denrle eiseh teas, eenerziids op grond van de geruchten, anderzijds op grond van de foor overste Mussert gegeven be velen. Hij ‘heeft de doodelijke schoten ge lost. omdat anders overste Mussert zijn revolver zou hebben getrokken en op hen zou hebben geschoten Professor mr dr. van Genechten vlhg zijn requisitoir aan met een uitvoerig historisch overzicht van het ontstaan, de verbreiding en gevolgen van de kunst matig in het leven geroepen „verraad"- legende. Want de roode draad van het drama, dat uw hof te berechten heeft, begint maanden voor het drama zielf »n is gesponnen door hen. die ook nu «nog uit hun schuilplaatsen. tot nieuwe moorden ophitsen. Overste Mussert was eeh officier van den ouden stempel, met zorg het wanbe heer van het parlementaire stelsel aan schouwend. In hart en nieren militair, weigerde hij een politieke positie in te nemen, en waakte er zelfs angstvallig vcor, zijn broeder, die leider is van de N.S.B.. zelfs maar bij familie te. ontmoe ten. Het oude 'regime eischte echter juist verpolitiekte officieren, bereid, het sys teem in zijn anti-Duitsche gezindheid te schragen. Eenmaal komt de dag dat ook zij voor uw hof terecht zullen staan, om gestraft te worden voor hetgeen zij aan ons volk hebben bedreven Uitvoerig stond spreker stil bij de ver schillende pogingen, de nationaal-socia- listen in een zoo slecht mogelijk daglicht te stellen. Spr. herinnerde in dit verband aan de roemruchte lichtkogel-affaire. waarvoor prof, Gerbrandy nimmer eep afdoende verklaring heeft gegeven hoe wel hij wist, en het ook in het parlement verklaarde, dat het kwajongenswerk was. Voorts wees spr. op de honderden -ge zinnen in Nederland waar huiszoeking is verricht in verband met de jtationaal- so.cialistische gezindheid. Nooit is er iets gevonden, maar ook nog nooit heeft de regeering haar vuile beschuldiging verdachtmaking ingetrokken Eer haar niet aan 1 Toen dr. Rooert Kronberg avonds van een voordracht voor de vereeniging voor natuurkunde naar nuis ging, deeo de koude Novemberwind een blaadje papier vóór zijn^voeten neerdwarrelen. Werktuigelijk bukte hij, raapte net op en zag, dat er met potlood eenige regels op geschreven waren. Wat kon hem eigenlijk dat wegge worpen blaadje papier schelen? Zonder ;jch die vraag te stellen, ging nij naar ie dichtstbijstaande straatlantaarn en I as het volgende: Red mij! Ik word door Jonathan Holder hier in huis gevangen gehouden. Mijn leven is in gevaar! Maud Kan drun. Kronberg ontstelde niet -Ker, het kon een flauwe grap nebbelijke manier: Goed; aangenomen, dat u gelijk hebt, dat er een misdaad wordt be raamd... hoe zal ik ze verhinderen? Ik kan toch niet plotseling in heel de Lip- denstrasse huiszoekingen laten doen? Daartoe heb ik geen recht; de vermoe- EEN DIENAAR .DES WOORDS.. Dominee Bronsgeest was ziek en der halve niet ter zitting aanwezig. Daardoor kon geen klaarheid worden geschapen terzake de zeer belastende verklaring |ie de getuige Lu*tik aflegde, n.l„ dat deze predikant, blijkbaar als afschrik wekkend voorbeeld voor dc kinderen van Luttik die zich aangetrokken gevoelden tot de N S.B.. vertelde dat overste Mus sert. terwijl hij stervende was aan de doodelijke schoten, op hem gelost, tegen den Velzer dominee zou hebben gezegd: „Ik ben eén verrader en heb mijn ver diende loon gekregen." Ook mevrouw Es- sink—Vlek heeft ds Bronsgeest aan een patient, die naast haar in het zieken huis, hooren zeggen dat de beschuldi ging van verraad aan het adres van overste Mussert op waarheid berustte Ds Bronsgeest ontkent blijkens een schriftelijke verklaring een en ander ten stelligste. In ieder geval is vast komen te staan, dat deze dienaar des Woords in het geheel niet bii het sterven van overste Mussert tegenwoordig is geweest! Enkele getuigen a décharge verklaren tenslotte, dat zij als officier, hoewel be, hoorende tot het-onderdeel van overste Mussert. op 10 Mei van hem geen belang rijke orders hebben ontvangen. De laatste getuige. Slob. zelf lid der N.SB. zijnde, legt de verklaring af. dat verdachte Bom in zijn woonplaats bekend heeft gestaan als nationaal-socialist. Tegenover hem heeft hij zich op min achtende wijze uitgelaten over de wijze, waarop in het leger nationaal-socialistisch georiënteerde officieren werden genegeerd en behandeld. Zijn vrouw en modder zijn- beiden lid var de N S B en Bom zelf stond allesbehalve onsympathiek tegen over deze beweging nij het blaadje papier had opge raapt en bekeek het daarnaast staande hui». Het pand droeg net nummer 24, was drie verdiepingen noog en had in den voorgevel negentien vensters; daarvan waren verlicht, ker: niet één stond open... Kronoerg trad vastberaden binnen sn \foe?u portier naar zekeren Jona- drun H° der en een zekere Maud Kan- Die namen kende □iet... Teleurgesteld □P i\et trottoir, scherp in het gelaat kwam hij on de f nem senen man en vrouw... een meisje, dat van haar voogd niet na$r een bal mag gaan... Zulke dingen hebben we al dik wijls beleefd. Maar inspecteur, Kijk toch; wa een verschrikkelijke opgewondenheid verraadt het schrift! nep Kronberg. Zeker, maar zenuwachtige men schen worden door iedere bagatel bui ten zichzelf gebracht. En dan de raadselachtige omstan- dat beide namen onbekend

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5