RANTSOENEN VOOR ZIEKEN DE STRIJD IN BIRMA 1942. No. 1S157. DE FRANSCHE REGEERINGSWIJZIGING VERDUISTEREN Donderdag 16 April. i Laval van I I B i i Medewerking van publiek en artsen is dringend noodig BURFAnX: WAGENSTRAAT 35-37 Britten trekken terug Nieuwe regeling surrogaten Vergunningen vereischt de brandweer v. 8.39 aar nam. tol 6.40 aar v.m. De bevoegdheid van Nehioe over Cripps Meening te Berlijn Tuchthuisstraf voor frauduleus slachten De Fransch-Amerikaansche - notawisseling Besprekingen van te Parijs Bonnen voor rijwielbanden Brandstoffen voor zieken en bij bevallingen Ongehoorde behandeling van Duitschen ambassadeur Nieuwe regeling voor Nieuwe oorlogsraad van de Geallieerden F 1W 1 COURANT en bekend. DE GANG VAN ZAKEN LUCHTAANVALLEN (Luce-Holland) Britsch kanon. ,drie de het ruim Beëediging van recruten in Rr ^menië, In Sinaia vond in tegenwoordigheid van Koning Michael de beëediging plaats van de recruten van de nieuwe lichting. (Atlflntic-Holland) De_ landbouwer J. H. van O. in Hars va. keus zonder de vereischte vergunning ver- van van ge- lobp van deze visitatie werden den bassadeur 20.000 dollar ontstolen. werd niet veroorloofd aanwezig te zijn bij het doorzoeken van zijn bagage, waar uit hem eveneens talrijke voorwerpen tot een totale waarde van 10 000 -R.M. wer den ontstolen. Een door de overwinnende Italiaansche troepen in de omgeving van El-Mechili (Afrika) buitgemaakt Britsch kanon. ONDERZOEK NAAR DE RAMP VAN DE „NORMANDIE" Een tweede enquête-commissie, samen gesteld uit leden van het Congres heeft haar onderzoek betreffende het verlies van het Eransche stoomschip ..Normandie” 'beëindigd. In haar rapport deelt de com missie mede, dat de ramp rechtstreeks te wijten is aan achteloosheid en aan het feit, dat de bewaking te wenschen overliet. Zij doet opmerken, dat het niet al te moeilijk zou geweest zijn om sa botage te plegen aan boord van het schip doch een grondig onderzoek bij het personeel, dat aan boord werkzaam was, heeft uitgewezen, dat er geen enkele aanleiding bestaat om de arbeiders hier van te verdenken. De commissie besluit, dat de brand werd veroorzaakt door een uit een soldeerlamp afkomstige vonk. thans 252.000 man. onder wie 6700 Ameri kanen en ruim Aan de Japa HAAGSCHE p Tsjoenking vraagt hulp Sjang fu ping, vice-minister van bui- tenlandsche zaken van Tsjoengking, heeft een oproep gericht tot de geallieerden, waarin hij dezen verzocht versterking te sturen, en al hun krachten te besteden, aan de verdediging van Birma, waar de Japanners, naar hij verklaarde, onweer staanbaar oprukken in de richting van Mandalay. MOORD QP SLOWAAKSCHEN WACHT MEESTER DER GENDARMERIE Naar pas thans bekend wordt, is op 7 April de Slowaaksche wachtmeester der gendarmerie, Pazisky, door joden, die zich in de bosschen van het district Ho- menau verborgen hielden» om aan hun wegvoering te ontkomen doodgeschoten. Naar aanleiding daarvan zijn 32 joden ge arresteerd en ontwapend. Bij de begra fenis van het slachtoffer zijn verbitterde betoogingen der bevolking tegen de joden ontstaan. Telefoon 116300 (zeven lilnen) BURRATTX: WAG-FNSTRA AT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. $50310: Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwan daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. G. Ruvs, Heerenstraat U4, Tel. 778039: N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbioemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters Jr., Theresiastraaf 108a, Tel. 772444 Boekhandel F. O. Couvée. van Hoytemastraat 86, Tel. 721187. Volgens een bericht uit Allahabad heeft de Congresleider Nehroe zich scherp ge keerd tegen de uitlating van Cripps, dat het Nationale Congres alles of niets heeft gewild. Hij zeide: ..Wij hebben Cripps niet gezegd wat wij wilden, doch wat wij als een niet te ontkomen voorwaarde be schouwden. indien wij den last der ver antwoordelijkheid dragen en ons land tot het laatste toe verdedigen moesten’’. Hij voegde ér aan toe, achteraf beschouwd, zelf verwonderd te zijn geweest dat hij Cripps zoo ver tegemoet was gekomen om toch maar een of andere oplossing te be reiken. Vele kameraden, zelfs de gewone man, hadden hem verklaard, dat hij te ver was gegaaan, en te veel dingen had opgegeven, waaraan hij tot nu toe had ge hangen. De Secretaris-Generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de distributiediensten de verzoeken tot verlenging van den geldigheidsduur van verloopen bonnen, voor rijwielban den. zullen afwijzen, zoodat het geen zin heeft, zich hieromtrent tot den distribu- tiedienst te wenden Ieder die nog in het bezit is van verloopen bonnen voor rijwielbanden dient derhalve opnieuw een aanvraag voor een bon in te dienen Voorts wordt bekend gemaakt, dat er een nieuwe regeling is getroffen, teneinde er voor te zorggp. dat op de uitgegeven bonnen ook inderdaad rijwielbanden zul len worden geleverd In verband hiermede zullen de distributiediensten in het ver volg uitsluitend bonnen voor rijwielban den uitgeven, die met een roode streep zijn gemerkt. Alle bonnen, die niet van deze roode streep voorzien zijn, zijn on geldig. Gedurende April zal geen gelegenheid bestaan tot het indienen van aanvragen, daar de aanvragen, die in Maart zijn ont vangen. eerst in behandeling ztillen wor den genomen. Naar het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd mededeelt, heeft overleg met den Gemachtigde voor de Prijzen en de Keuringsdiensten er toe ge leid. dat binnenkort een beschikking kan worden verwacht, welke de mogelijkheid opent om. meer dan tot dusver het geval was, regelend op te treden ten aanzien van de fabricage van surrogaten voor eet- en drinkwaren./ Volstond men tot dusver met incidenteele7 regelingen, thans kan een coördinatie van de bestaande bepalingen verwacht worden. Het ligt voor de hand, dat een van de overwegingen voor de komende regeling geweest is, dat bij de bestaande grondstoffenschaarschte het slechts verantwoord is de grondstoffen be schikbaar te stellen voor producten, welke ook inderdaad yan werkelijk belang voor den consument zijn, hoewel uiteraard de belangen van de vervaardigers ook niet uit het oog verloren zullen worden. De regeling treedt vanzelfsprekend niet in de beoordeeling, welke den Keurings diensten is gegeven, al houden de Voedsel- voorzieningsinstanties nauw contact met het College van Directeuren van Keurings diensten. Afgezien van de naleving van de in de hier bedoelde beschikking te stellen voorwaarden zullen de fabrikanten er der halve O(ok steeds rekening mee moeten houden, dat de Keuringsdiensten geen be zwaar tegen het in den handel brengen van hun product moeten hebben. De te verwachten regeling zal zieh be zig houden met bouillonblokjes, -korrels, -pasta’s e.d. en alle producten, welke die nen of gebruikt kunnen worden ter ver vanging hiervan als soepblokjes, -pasta’s, juppoeder, -pasta’s, -blokjes, aroma’s e.d.; verzoetingsmiddelenvervangingsmidde len. voor zoover zij suiker, zetmeel, magere melkpoeder, gecondenseerde magere melk, weipoeder, melksuiker of andere uit ma gere melk of wei bereide producten bevat ten, dus b.v. bakkerijgrondstoffen als crè mes, gelei, bakpoeders, vlapoeder, room- poeder, broodverbeteraars e.d., z.g. boter.» vermeerderaars, vervangmiddelen voor bo ter, kaas en eieren of room, puddingen, vla’s, sausen, anijsmelk en andere dran ken; en met vervangingsmiddelen van dranken op cacaobasis, van limonades, van wijnen en spiritualiën. Er zal worden bepaald, dat de bovenbe doelde vervangingsmiddelen slechts mogen worden gefabriceerd, indien daartoe een vergunning is verleend, aan welke ver gunning yoorwaarden kunnen worden verbonden omtrent de samenstelling van producten, de aanduiding. de verpakking e.d. Verwacht mag,worden, dat door den Gemachtigde voor de Priizen aanvullende bepalingen omtrent de prijzen zullen wor den gegeven Het veijleenen van d/C vergunningen zal worden opgedragen aan de Nd Mee^a» trale. GEHEELE AUSTRALISCHE LEGER IN ACTIEVEN DIENST f Radio New York meldde gisteravond, dat door middel van een proclamatie het geheele Australische leger in actfeven dienst is opgeroepen en alle Australische gebieden tot oorlogstooneel zijn ver klaard. Herstel van spoorlijnen op Sumatra Op Sumatra zijn 500 kjm, van den spoorweg tusschen Medan1 en Kotaradja hersteld en voor het verkeer heropend. Ook zijn de belangrijkste verkeerswegen op Sumatra weer hersteld. patiënten kunnen toewijzen. Dan zou de weg naar willekeur zijn geopend. Boven dien moet spaarzaam met de levensmid delen worden omgegaan, hetgeen alleen te bereiken is, indien daartoe de noodige waarborgen worden geschapen. Op deze wijze wordt willekeur voor komen. Is de behandelende geneesheer het met de beslissing van den vertrou wensarts niet eens, dan kan hij in be roep gaan by de speciaal daarvoor in het leven geroepen medische adviescom missie, waarvan de inspecteur voor de volksgezondheid deel uitmaakt. Radio Delhi maakte gisteren dat de Japansche druk aan het geheele Irawadifront in Birma nog is toegenomen. In den g^ieelen sector worden felle ge vechten geleverd. De reeds gemelde be zetting van Migyaungye, op 45 k.m. ten Zuidoosten van Magwe, heeft een' verde ren terugtocht van de Britsche troepen in dit gebied tengevolge. De Chineesche troepen in het Sittangdal zijn verder te ruggetrokken en trachten slechts de snel heid van den' opmarsch van den tegen stander te verminderen. Maan: 16 April op 7.28 v.m., onder 9.36 n.m.; 17 April op 7.54 v.m.. onder 10.38 n.m. E.K. 23 Apr. Nachtdienst DOKTERS'; Tusschen 10 u- n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; jg. Stadspatiénten no. 49 Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Hoewel een standpunt van bevoegde Duitsche zijde over de aankondiging van Vichy, dat een regeering op niéuwen grondslag gevormd za* W03den> pog niet beschikbaar is, kan men in Berlijnsche politieke kringen de meening hooren verkondigen, dat Frank rijk zich van de politiek van afwachten schijnt te willen afkeeren, welke door oor deelkundige Fransche politici herhaaldelijk als „gevaarlijk attentisme” gekenmerkt is. De pogingen der Vereenigde Staten om druk te oefenen en voogd te spelen, zooals die ook bijzonder kras tot uiting komen in de door Vichy zelf als onkwalificeer- baar gekenmerkte antwoordnota inzake Brazzaville, hebben, naar men te Berlijn aanneemt, tot een geleidelijk zich baanbre kend inzicht geleid omtrent de lotsge- meenschap van Europa, die Engeland door zijn politiek van tweedracht zaaien steeds weer heeft geprobeerd te dwarsboomen. Opmerkelijk acht men te Berlijn de door den bekenden Franschen politicus Philippe Henriot in een rede te Algiers weergege ven opvatting van steeds meer Fransche kringen, dat. het geloof aan een overwin ning van Groot-Brittannië verdwijnt. Niet minder opmerkelijk acht men zijn uiteen zettingen over de verdienste van Duitsch- land en zijn bondgenooten in hun strijd tegen het bolsjewisme. Bevoegde Duitsche. kringen blijven in hun oordeel uiterst gereserveerd, hoewel het plan tot het vormen van een nieuwe I Fransche regeering volgens de te Berlijn ontvangen berichten concrete vormen schijnt te gaan aannemen. Bepaald ver helderend acht men evenwel de reactie van Londen en Washington op de door Vichy bekend gemaakte mededeelingen. De drei gende toon, waarin de Britsche radio en de Engelsche en Amerikaansche pers haar standpunt bepalen, herinnert aan de wijze, waarop Londen vroeger met residenten van Dominion^ en pretendenten van kolo niale volkeren pleegde om te gaan, die zich tegen de Britsche censuur durfden verzetten. In Berlijn laat men het aan de Fransche regeering over, zich met de En- gelsch-Amerikaansche reactie bezig te houden. In dit verband wordt er op ge wezen, dat Vichy iri zijn antwoord aan Sumner Welles het aan duidelijkheid niet heeft laten ontbreken. Verklaring van Doriot „Frankrijk moet een regeering heb ben, waarin het tegen het bolsjewisme strijdende Europa vertrouwen kan heb ben”. heeft de leider van /de Fransche Volkspartij, Doriot. in een vergadering te Amiens gezegd^ ,;Pétain, Laval en Darliuj zijn”, merkte hij verder op, mannen, die kunnen rekenen op dankbaarheid van het land.»De Fransche Volkspartij zal met alle macht zoo’n re- Tgeering ondersteunen De hoofdzaak is, dat het Frankrijk gelukt zich bewust te woeden van zijn Europeesche missie”. Amerikaansche reactie In welingelichte kringen te Washing ton heeft men gisteravond verklaard, aldus de Britsche berichtendienst uit de hoofdstad der Ver. Staten, dat het zeer voorbarig zou zijn een ontbieden van den Amerikaanschen ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, „voor raadplegingen” of met het doel de betrekkingen tusschen heide landen te verbreken, te verwachten als gevolg van de laatste gebeurtenissen in Frankrijk. Er moet eerst nog een be sluit worden genomen over de verstgx- digste politiek, die door de Ver. Staten moet worden gevolgd De Amerikaansche regeering zal haar standpunt eerst vast- Jeggen, wanneer zij in staat zal zijn zieh een volledigen indruk te verschaffen om trent de politiek, die Laval voornemens is te voeren. De Amerikanen in Frankrijk Tegelijkertijd meldt de Britsche berich tendienst, dat waarschijnlijk alle Ame rikaansche onderdanen in het onbezette deel van Wankrijk zijp uitgenoodigd naar hun vaderland terug te keeren. Deze Uitnood iging is echtep- alleen gericht tot de Amerikaansche onderdanen, die geen officieelp positie bekleeden en staat niet in verband met de jongste gebeur tenissen in Vichy. kamp heeft in 1941 een vrij groot aantal ,T n- geslacht en het vleesch met winst kocht. Hij heeft daarmede den loop de voor het dekken der behoeften de algemeen ingestelde distributie stoord en de leiding de>r vleeschvoorzie- ning door de overheid in gevaar ge bracht. Bij vonnis van het Deutsche Obergericht is hij tot 2 jaar tuchthuis straf veroordeeld. Zijn voornaamste af nemer. de leidekker D. A. G. te Arnhem, die regelmatig van hem frauduleus ge slacht vleesch betrok voor den verderen verkoop. kreeg 1 jaer en 6 maanden tuchthuisstraf. Stopzetting Amerikaansche leveranties De Amerikaansche regeering heeft be sloten, naar Sumner Welles bekend heeft gemaakt, alle leveranties, goederen en le vensmiddelen, aan Frankrijk en het Fran- scheskoloniale gebied in Noord-Afrika stop te Zetten, totdat „de situatie te Vichy eenige klaarheid begint te vertoonen”. Reeds voor vertrek gereed liggende sche pen kregen order, binnen te blijven, meldt S.P.T. uit Washington. Commentaar van Japansche bladen De „Nitsji Nitsji” schijft onder het op schrift „wederopstanding van Laval”. Groote schok voor Engeland en Amerika”, dat uit een via Buenos Aires uit Wash ington ontvangen bericht blijkt, dat de Engelschen en Amerikanen positieve sa menwerking van de redering van Vichy met de as vreezen E"neens wordt ge meld. dat welingelichte kringen in Wash ington meenen, dat de Fransche vloot mogelijk zal worden overgedragen aan Duitschland. De „Jomioeri” schrijft: „Fransche re geering gaat samenwerken met Duitsch land”. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Naast het officieele standpunt van de Fransche regeer Mg inzake de antwoordnota van de Vereenigde Staten op het Fransche protest over de benoeming van een Amerikaanschen consul-generaal in Brazzaville, verhelen ook bevoegde krin gen te Vichy hun verontwaardiging niet over het tactlooze Amerikaansche op treden, dat ben eerste blijkt uit de een zijdige publicatiè van een diplomatieke notawisseling, zonder hierover de Fran sche regeering geraadpleegd te hebben en ten tweede uit den aanmatigenden toon en inhoud van de Amerikaansche nota. Na gewezen te hebben op het reeds in het Fransche communiqué geconstateer de feit, dat Frankrijk van niemand een lesje in patriotisme noodig heeft, noe men bovengenoemde kringen de in de Amerikaansche nota tot uitdrukking ge brachte vriendschap en betuigingen van vertrouwen voor Frankrijk onder de te genwoordige omstandigheden pure, hui- chelarij en een gemakkelijk te doorriene camouflagemanoeuvre. Men herinnert in dit verband aan verschillende gelegen heden, waarbij de Vereenigde Staten al lesbehalve vertrouwen en vriendschap aan den dag hebben gelegd. -Men behoeft hierbij o.a. slechts op de activiteit van den voormaligen Amerikaanschen am bassadeur in Frankrijk, Bullitt, te wij zen. die Frankrijk in den oorlog heeft gesleurd. Zijn het misschien vriendschap pelijke daden geweest, zoo vraagt men» zich in Fransche kringen af, toen de Ver. Staten met de handen in den schoot toezagen bij den Engelschen aanval op Mers-el-Kebir en Syrië? Of toen de Amerikaansche regeering bij monde van hun vertegenwoordiger het jongste Engel sche bombardement van Parijs moreel volkomen dekte? Voorts is het niet oninteressant te we ten, zoo verklaart men te Vichy, dat juist Barness, die tot Amerikaansch consul in Brazzaville is benoemd, on langs heeft gezegd, dat men geheel Europa met inbegrip van Frankrijk moet uithongeren. Deze door de geschiedenis onbestreden feiten karakteriseeren het beste wat de Ver. Staten onder vriend schap voor Frankrijk verstaan. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1—11 m M (5 reg) t 165. iedere m.M. meer tot 22 m M (10 reg.) t 019 Elke m M meer 21 ct.'Recl. 0.51 per m M. Bewijsn 5 ct.. fr. p. p. 10 ct Ine. binnen de stad 5 ft. KI Adv. (in halve oplaag) f 0.57, Dienstaanb f 0.38. Pers. gevr. f 0 48. Adv. met ..Br. a h. bur v d bl10 et meer. rKijs ut/tn uuurani. Voor^'»-Gravenhage bij vooruftbet per 3 rond met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijblad” en JLetterk Bijblad” f 3.18. Fr. p o met Modeblad f «.20, z Mode- Had 3.98. Buitenland 3.45. Bit postkant tegen de geldende Coedcek. abonneTrentspriiten Afz. nummers 8 ct.fr. o. p. 10 ct Pierre Laval heeft gisteren in den loop »an den dag te Parijs een groot aantal persoonlijkheden uit het bezette ge- bied ontvangen. Naar verluidt betrof fen zijn besprekingen de voorbereiding van de regeeringgwijziging. Welingelichte Fransche kringen meenen te weten, meldt het D.N.B.dat het staats hoofd,. maarschalk Pétain, de regeer ings- wijziging vergezeld zal doen gaan van een oproep aan het volk, waarin hij de redenen Poor deze wijziging uiteen zal zetten. De meeningen over het juiste tijdstip van de officieel aangekondigde'gebeurtenis loopen overigens in politieke kringen te Vichy aiteen. Onder de persoonlijkheden, die Laval ontving,«bevonden zich ambassadeur de Btinon en generaal •Bridoux van de alge- meene delegatie dOr Fransche regeering in de bezette gebieden, de vroegere minis ters en medewerkers van Laval, Marquet en Catala, Marcel Déat, Doriot, de bekende Parijsche journalisten Georges Suarez, Jean Luchaire, Chateaubriand en Abel Bonnard Ook de bekende Fransche dokter Alexis Carrel werd in den loop van den da# door hem ontvangen. - Na zijn besprekingen te Parijs zal La- ▼al naar Vichy terugkeeren, waar hij een bijeenkomst zal hebben met Pétain en Darlan. Japansche marine-luchtstrijdkrachten heb ben met succes aanvallen ondernomen op 't vliegveld Malaybalay op het eiland Min- danoa, alsmede op de luchtsteunpunten Catayan en Delmonte aan de Noordkust van Mindanao, waardoor militaire instal laties aldaar zwaar beschadigd werden. Naar Domei meldt, hebbed Japansche legervliegtuigen 2 zware bomaanvallen on dernomen op de vijandelijke stellingen in het bergland rondom de stad Ceboe. Aan de militaire installaties van den vijand werd zware schade toegebracht. Duur der behandeling Wat den langen duur van de behande ling der aanvragen betreft, kan met de grootste stelligheid worden ontkend, dat de vertraging gelegen zou zijn in.de hierboven geschetste procedure Wan neer men b.v. weet, dat in Amsterdam door een speciale afdeeling van het dis tributiekantoor, 2000 aanvragen per dag worden verwerkt, waarvoor een staf van 26 man personeel is aangesteld, kan men moeilijk volhouden, dat niet de noodige snelheid wordt betracht. De artsen beklagen zich hunnerzijds over den aandrang van het publiek, waar aan zij veelal geen weerstand kunnen bie den. doch ook hier geldt, dat de bestaande voorschriften moeten worden nageleefd en onnoodige indiening van aanvragen slechts vertraging in de afwikkeling der tiendui zenden formulieren en gevallen tengevolge heeft. Het spreekt vanzelf, dat de vef- trouwensarts er, vooral in groote plaatsen, niet toe lean overgaan elk geval afzonder lijk te onderzoeken-, Dè geweldige toene ming van het aantal aanvragen maakt zulks onmogelijk. Met steekproeven en met het instellen van een onderzoek naar twijfelgevallen moet worden volstaan. Niettemin is gebleken, dat in tal van ge vallen verkeerde diagnoses zijn gesteld. De directie van het Centraal Distributiekan toor te Den Haag, beklaagt zich zeer ern stig hierover en ook over de weinige mede werking van het publiek. Dat het Centraal Distributiekantoor steeds open staat voor gerechtvaardigde critiek en aan gerechtvaardigde klachten tegemoet komt, is reeds eerder gezegd en in de practijk ook gebleken. Elk rede lijk geval dienaangaande wordt behoor lijk onderzocht. Dat de Distributiedienst het belang van een goede «ekenverzor- ging niet uit het oog verliest, bewijst trouwens de instelling van de mogelijk heid, tot spoed behandeling, zooals deze sinds enkele weken bestaat. Doch belaas moet ook ten aanzien van dit punt wor den geconstateerd, dat men zich niet heeft ontzien van deze faciliteit in<je- steld ten behoeve van ernstige zieken een meer dan schandelijk misbruik te maken. Wie eenig gemeenschapsgevoel bezit, zal zich in dezen tijd onthouden van elke moreel minderwaardige poging om zich te bevoordeelen ten koste van anderen, die de aanvulling van levensmiddelen inderdaad behoeven. De extra rantsoenen, die voor zieken 11914—1918 het geval is geweest naar ter beschikking worden gesteld, maken in eigen inzicht de extra bonnen aaiT hurt den laatsten tijd het „gesprek van den dag” uit. Al moge in deze uitdrukking eenige overdrevenheid schuilen, het lijdt geen twijfel, dat het publiek zich schul dig maakt aan den overdreven gebruik van de mogelijkheid om extra rantsoen- aanvragen in te dienen, door bemiddeling van den arts. Wij vernamen dit van des kundige zijde, toen wij informaties in wonnen bij de bevoegde instanties, naar aanleiding van enkele klachten van pa tiënten over te late ontvangst van aan gevraagde extra rantsoenen. Uit den aard der zaak kon men niet onmïOdellijk antwoord geven op de af zonderlijke klachten, omdat daarvoor een apart onderzoek noodig is, doch wel ver zekerde men ons met nadruk, dat het aantal aanvragen om ziekenrantsoenen in den laatsten tijd onrustbarend toeneemt, en wel op zoodanige wijze, dat het niet anders kan of in de afwikkeling van deze aanvragen ontstaat vertraging, wel ke ten nadeele komt van diegenen, die waarlijk in letterlijken zin op een toe wijzing liggen te wachten. Het is daarom niet overbodig, een beroep te doen op de medewerking van het publiek en op de artsen om alle aanvragen, waarvan met eenige zekerheid kan worden verwacht, dat zij niet zullen worden ingewilligd, achterwege te laten. De Spaansche pers meldt uit Lissabon, dat de Duitsche ambassadeur von Ther- mann op zijn overtocht van Argentinië naar Portugal op ongehoorde wijze is be handeld door de Engelschen. Het Spaan sche schip, waarop de ambassadeur reis» de, w^d door Engelsche hulpkruisers aangehouden en gedwongen de haven Bathurst aan te doen. Daar werden de Duitsche ambassadeur en zijn vrouw door de Engelschen gevisiteerd en beroofd, of schoon hij mondeling en schriftelijk daar tegen protesteerde en wees op de volken rechtelijk geldige overeenkomsten tus schen Duitschland en Engeland. In den am- Hem Hoe toch is de gang van zaken Wan neer een arts meent, dat een patiënt in aanrrterking korrft voor extra toewijzing, schrijft de geneesheer een formulier MD 29 uit, waarop de diagnose wordt vermeld, het iantal en de soort rar<soe- nen, die hij wenschelijk acht en de duur van de periode, waarover deze dienén te worden verstrekt. Daarna levert de ge neesheer dit formulier in bij de contro- leerende instantie (vertrouwensarts),* die aan de hand van de ingezonden gegevens nagaat of aan de aanvraag kan worden voldaan. Is diens besluit genomen, dan zendt de vertrouwensarts zijn beslissing naar den distributiedienst, die aan de hand daarvan de noodige bescheiden per post aan den belanghebbenden patiënt doet toekomen, dan wel dezen oproept om de toegewezen bonnen in ontvangst te komen nemen tegen afgifte van bonnen, die de patiënt niet voor éigen gebruik behoeft. Een leider aan suikerziekte b.v. moet zijn suikerbonnen inleveren Is het. zoo zal men vragen, werkelijk noodig, dat op deze betrekkelijk omslach tige manier te werk wordt gegaan Het antwoord op deze vraag moet bevesti gend luiden, want niemand zal willen, dat de artsen zooals in den mobilisatietijd Worden na 1 Mei niet meer verstrekt De secretaris-generaal van Handel. Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat na 1 Mei a.s geen extra brandstoffen meer zullen worden verstrekt ten behoeve van zieken en bij bevallingen. Ook de vervangende verhooging van het gas- of electriciteitsrantspen vervalt met ingang van genoemden datum. Voor bevallingen, welke gedurende de maand April plaats vinden, zullen nog extra brandstoffen worden verstrekt; de bonnen zullen echter eerst worden uit gereikt, nadat de bevalling heeft plaats gehad. Aangezien de geldigheidsduur der brandstoffenbonnen gemerkt met de woorden „één eenheid brandstoffen” per 14 April was verstreken, zullen de plaat selijke distributiediensten, tegelijk met de bonnen, een voorrangsbewijs afgeven, tegen overlegging waarvan de brandstof- fenhan^elaar alsnog kolen mag afleveren. De op het oogenblik in Londen ver toevende chef van den Amerikaanschen generalen staf Marshall en de uitvoerder van de leen- en pachtwet, Hopkins. - zijn Woensdag door koning G.eorge ontvangen. Over het resultaat van de huidige be sprekingen tusschen de Vereenigde'Staten en Groot-Brittannië meldt de „Da^y Telegraph”, dat binnenkort in Londen een nieuwe oorlogsraad vande Ge allieerden” zal worden opgericht, die de voortdurende samenwerking tusschen de- Britsohe en Amerikaansche stafofficieren ten doel heeft. Deze oorlogsraad zal ‘ge lijk zijn aan den Geallieerden oorlogsraad in Washington. Alleen meent men té mogen aannemen, dat de Londensche oorlogsraad zich bijzonder met de straten gische positie van Europa zal bezig hou den, terwijl, zooals bekend, de oorlogs raad te Washington zich bezig houdt met den oorlogstoestand op deh Stillen Oceaan. Daarenboven is. naar de „Daily Telegraph" meent te weten, het doel van de huidige besprekingen in Londen om een ..elastisché” samenwerking te ver krijgen, tusschen de Geallieerden om te komen tot een sneller transport van troe pen en voorraden van het eene oorlogs- toonpel naar het andere. Toegang <ot alle plaatsen Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van Bin- nenlandsche Zaken, houdende wijziging en aanvulling van het besluit brandweer- wezen. Daarin wordt bepaald, dat de hoofd inspecteur en de districtsinspecteurs van het brandweerwezen, atèmede de door dén secretaris-generaal aangewezen ambtena ren van de Rijksinspectie van het brand- weerwezen te allen tijde, vrijen toegang hebben tot alle plaatsen voor zoover zij het betreden daarvan voor een goede ver vulling vqji hun taak redelijkerwijze noo dig oordeelen. Zoo noodig verschaffen zij zich den toegang met behulp van den ster ken arm. Is een zoodanige plaats een wo ning of alleen door een woning toegan kelijk, dan treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan vergezeld van een hulpofficier van justitie, dan wel voorzien van ’n algeineenen of bijzonderen sdhriftelijken last wan den procureur-gene- raal bij het gerechtshof of van den officier van justitie of van een bijzonderen schrif- tel ijken last van een hulpofficier van juwtitie. Alle bovengenoemde personen zijn ver plicht een geheim te bewaren, hetwelk hun in verband met het betreden van een plaats is bekend geworden. Hij, die door schuld zoodanig geheim bekend maakt, wordt gestraft met gevangenisstraf orhech- tenis van ten hoogste drie maanden of met geldboete van öen hoogste driehonderd gulden. DE DOOR JAPAN GEMAAKTE GEVANGENEN Het totale aantal der sinds het uitbre ken van den oorlog in Oost-Azië door de Japanners gemaakte gevangenen bedraagt 33.000 Philippino’s. insche operaties op eiland Ceboe is deelgenomen door 100 Britsch-Indische soldaten, die bij Sin gapore in Japansche gevangenschap- wa ren geraakt. De Britsch-Indiërs hebben zich bijzonder onderscheiden. O

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1