DISTRIBUTIE-MAATREGELEN DE KABINETSVORMING IN FRANKRIJK 1942. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDER IN' DUITSCHLAND Vrijdag 17 April. VERDUISTEREN o. 8.41 aar nam. tot 6.38 aar v.m. Maan: 17 April op 7.54 v.m., S onder 10.38 n.m,; 18 April op 8.23 v.m., onder 11.39 n.m. E.K. 23 April. No. 18158. Bezoek F ransch-Amerikaansche betrekkingen De T- en de P-bonnen De nieuwe bonnen Extra peulvruchten over Duitsch Weermachtbericht Rede Bolsjewistische aanvallen afgeslagen van De Duitsche bewapenihgsproductie Bon 24 boter of vet inleveren vóór 23 April gehouden volgende Reorganisatie van de regeering De luchtaanval op Sunderland van prof. Erich Kayser te Utrecht Leahy naar Washington ontboden De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat de Amerikaansche re geering heeft besloten, haar ambas sadeur te Vichy, Leahy, naar Washing ton te ontbieden voor het plegen van overleg. Japan zal inlichtingen geven krijgsgevangenen „Danzig und die 4 Niederlande” Italiaansch Weermachtbericht Desgewenscht suiker op den jambon Slaolie en boterolie Al het mogelijke wordt gedaan voor een geede verzorging Berlijn over de nieuwe ontwikkeling Rijkscommissaris aan Lunteren COURANT staatssecretarissen zijn totstandbrenging in een HAAGSCHE het de be leen Amerikanen .nieuw tijdvak cisme” en een tusschen de rol gaan, wel niemand in Frankrijk maar schalk Pétain of Pierre Laval daarvan een verwijt zou maken. In bevoegde Duitsche kringen blijft men in elk opzicht de tot dusver gehand haafde gereserveerdheid ten aanzien van de ontwikkeling in Frankrijk aan den dag leggen. Een standpunt kan pas ver wacht worden, wanneer een nieuwe Fransche regeeringschef met zijn regeej ring naar buiten treedt en zijn politiële en «•egeeringsprograni aan Frankrijk en de wereld ter kennis brengt. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 J Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 van het gezegd, sedert i hoofd- Omtrent de in het Duitsche Weermacht bericht vermelde aanval op het Britsche scheepscentrum Sunderland deelt het Opperbevel .van de Weermacht nog mede, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen om mid dernacht naar de bevolen doelen vlogen en bij goed uitzicht op de aarde bommen van zwaar kaliber op de docks en havens lieten vallen Bij het vertrek namen de bemanningen na de ontploffingen der goed gemikte bommen uitgebreide bran den in het havengebied waar. Door de goede trefpositie der zwatre bommen kan worden verwacht, dat groote verwoestin gen in de installaties van Sunderland zijn aangericht. Sunderland is op een na het grootste schteepsbouwcentrum voor koopvaardij schepen, waarin een tiende van den ge- heelen Britschen scheepsbouw geconcen treerd is. Ook als gebied vóór den bouw van scheepsmachines is Sunderland van groote beteekenis. De lorg van het N.V.V. Het Duitsche Arbeidsfront heeft een overeenkomst met het N.V.V., dat een speciale centrale leiding in Berlijn heeft en van waaruit bijzondere verzorgers worden aangesteld in de verschillende gouwen Tqflenover deze landgenooten kan de NedWlahdsche arbeider zich ongedwongen uitspieken en hij kan met hen aèle zorgen en moeilijkheden, welke hij mocht heb ben, bespreken De loonen zijn goed en geven den achtergebleven gezinnen vol doende gelegenheid om fatsoenlijk te be staan. De heer Bodenbach wees cr nog op, dat hij hier persoonlijk o.m. ook de zaken behandelt van achtergebleven gezinnen, geleverd, dan boterolie kunnen verkrijgen, sluitend die artikelen, ter waarvan deze bonnen nader geldig klaard zullen worden. Per 6 bonnen der boter- 'en vetkaart zal men een heele flesch inhoudende 720 gram, per 3 bonnen een halve flesch, in houdende 360 gr. kannen verkrijgen. Per 2 bonnen zal men dus 240 gram sla olie of boterolie kunnen betrekken. De mogelijkheid bestaat, dat niet over al in flesschen kan worden afgeleverd, in welk geval men genoegen zal moeten nemen met lossen verkoop in afgewogen hoeveelheden. Indien men een flesch van geringeren inhoud dan 720 gram of 360 gram ontvangt zal het ontbrekende los bijgeleverd kunnen worden, terwijl de genen, cfie slechts een rantsoen slaolie of boterolie wenschen te betrekken, deze altijd los zullen moeten ontvangen. De aflevering van de spijsolie mag eerst plaats hebben in het tijdvak van 9 t/m 16 Mei a.s. Schippers kunnen bij 'de plaatselijke distributiediensten de bonnen 24 der boter- en vetkaart inwisselen tegen bon nen ,,een rantsoen spijsolie” waarop zij. zonder voorafgaande, inlevering 240 gram slaolie of boterolie •zullen kunnen trekken. Per 2 bonnen zal 1 bon rantsoen spijsolie” verstrekt worden. PRIJS ÜEZtH UUURAN7 Voor Gravenhage bit vooruttbet per 8 tnnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Kol Bijblad” en„ „Lettert Bijblad” 3.18. Fr n. o niet Modeblad f 4.20. z Mode blad 3.98. Buitenland 9.48. Bit postkant, tegen de geldende goedgek abonnementsprijzen Aft. nummers 5 et., fr- O- O- 10 ct De regeling voor koffiesurrogaat Zooals hierboven werd gemeld, zal voor het tijdvak van 18 April t.m. 13 Juni 1942, d.i. dus een tijdvak van-8 weken, slechts één bon ter verkrijging van koffie surrogaat worden aangewezen. Reeds thans kan echter worden medegedeeld, dat voor het tijdvak van 13 Juni t.m. 11 Juli weer een bon met een geldigheids duur van 4 weken zal worden aange wezen. Voorts zal voorshands geen bon meer voor cacao worden aangewezen. De Duitsche bladen publlceeren groot opgemaakt nieuwe verordeningen en officieele aankondigingen ter bevordering van de Duitsche bewapeningsproductie. De pers ziet in deze nieuwe maatregelen nieuwe mogelijkheden ter opvoering éer productiviteit van de Duitsche wapen- productie De „Berl Lokal-Anz." schrijft o.a.: Het staatstoezicht op de bedrijven wordt door de nieuwe maatregelen niet1 versterkt doch verminderd. De basis van de nieuwe maatregelen is het fiere vertrouwen in den Duitschen bedrijfsleider, als den man met inzicht en oesluitvaardigheid, dien men in het belang van het Rijk het beste helpt, wanneer men het gebied van zijn eigen verantwoordelijkheid uitbreidt. Het internationale comité van Roode Kruis deelt mede, dat Japansche regeering, overeenkomstig den wensch van ’t comité, zich bereid heeft verklaard, aan d« krijgsgevan genencentrale te Genéve alle inlich tingen over, krijgsgevangenen en, voor zoover dit mogelijk is, over civiele geïnterneerden, te verschaffen, en verder de conventie van het Jaar 1929 over de behandeling van krijgsgevan genen, onder voorwaarde der weder- keerigheid, op alle krijgsgevangenen en civiele geïnterneerden toe te pas sen, ondanks het feit, dat Japan deze conventie niet heeft onderteekend. Spoedige val van Corregidor verwacht de laatste berichten van- Batanga wordt de Japansche artillerie vuur in Donderdagmiddag omstreeks 1 uur bracht de Rijkscommissaris, Rijksminis- ter Seyss-Inquart met klein gevolg per auto een bezoek aan bet Hagespraak- terreïn bij de Goudsberg te Lunteren, dgt voor deze gelegenheid feestelijk met vlaggen was versieid. In het gezelschap van den Rijkscommissaris. dat omstreeks 3 uur de terugreis aanvaardde, bevond zich ook ir A. A. Mussert, leider der N.S.B in Nederland. en werkplaatsen aan den arbeid en mep ziet ook, hoe hij in lichte, gezellige eet zalen zijn maaltijden gebruikt, hoe hij, in zijn vrijen tijd, aan sport doet en hoe hij met vele kameraden geniet ,van een aan geboden concert. Uit in dit boekje afge drukte brieven kan men lezen, hoe de arbeider het er in alle opzichten naar den zin heeft.'Talrijke Nederlandsche arbei ders, zoo lezen wij nog in dit propaganda boekje, werden, na jaren van werkloos toezien en stempelen, in Duitschland weer tot volwaardige en in aanzien staan de arbeidskrachten gevormd. Zij hebben er de vreugde van den arbeid leoren ken nen en de bevrediging, die een ruim weekloon schenkt. De tijd van kringetjes spugen is thans voorgoed voorbij. Arbeid, arbeid en nog eens arbeid is de eenige basis, waaróp een nieuw Europa kan wor den opgebouwd. Vele tienduizenden wel denkende en doortastende Nederlanders hebben dit begrepen en kozen daarom den weg naar werk, winst en welvaart. Duitschland. het land waarin de nieuwe toekomst voor Europa werd geboren, opent voor ieder, die van aanpakken weet, mogelijkheden, zooals de arbeider die in de laatste kwart eeuw niet beeft gekend. Op bon ,.24” der boter- en vetkaart, welke voor het tijdvak van 9 t/m 16 Mei a.s. geldig verklaard zal worden, zal desgewenscht slaolie of boterolie ver krijgbaar zijn. Zij, die slaolie of botef- olie wenschen te betrekken, moeten ge noemden bon op Zaterdag 18 April, Maandag 20 April, Dinsdag 21 April of Woensdag 22 April a.s. bij hun winkelier inleveren, waarvoor deze desgewenscht een ontvangstbewijs moet afstaan. Wor ded de bonnen niet op een dezer data in zal men geen slaolie of doch uit- verkrijging ver- Tiidens den rondgang op de tentoonstelling. Van rechts naar link?Prof, Erich Keyser, directeur van het Museum te Danzig-Oliva, die den rondgang leidde. Ir. A. A. Mussert en Rijkscommissaris Dr, Seyss-Inquart. Geheel links Mevrouw Seyss-Inquart. (StapJ-Mol) ROME, 17 April (Stefani). Het Italiaan, sche weermachtbericht van heden luidt als volgt; Aan het front in Cyrenaica niets van belang te melden. Een vliegtuig is neer geschoten door Duitsche jagers. Een over val. welke door den vijand was onder nomen op één van de eilandjes ten Zei den van Kreta, is mislukt. Eén van onze torpedobootjagers onder bevel van den corvettenkapitein Eugenio Henke, heeft een vijandelijke duikboot in het midden van de Middellandsche Zee tot zinken ge bracht. Teneinde tegemoet te komen aan dik wijls geuite wenschen van het publiek zal voortaan op den ter verkrijging van jam aangewezen bon naar keuze yX) gram jam of 250 gram suiker beschik baar gesteld worden. Bon 280 algemeen geeft (ferhalve gedurende het tijdvak van 19 April tot en met 16 Mei a.s. recht op het koopen van hetzij 500 gram jam. hetzij 250 gram suiker, in verband met bet bovenstaande zullen detaillisten in den vervolge op toewijzingen voor jam per rantsoen hetzij 500 gram jam, hetzij 250 gram suiker kunnen betrekken. SIN A ASAPPEJ.BON VERLENGD Dc geldigheidsduur der ter verkrijging van sinaasappelen aangewezen bonnen „Reserve 3-04" en „Reserve 4-04", ie ver lengd tot en met 26 April a.s. vesting kan worden verwacht. LANDING OP PANAY Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn Japansche troepen geland op het eiland Panay in de Philippijnen. De lan ding geschiedde op verschillende plaatsen bij Iloilo en Capiz. De verdedigers bieden tegenstand, LONDEN BEVREESD VOOR DE BIRMAANSCHE OLIEVELDEN Het A N P meldt uit Stockholm, dat men in Londen de hoop op behoud van de olievelden in Birma iheeft opgegeven. De Japanners willen klaarblijkelijk dg yerovering van Mandalay voor het begin van den moesson forceeren. Zij hebben op zijn minst 5 divisies in den strijd ge worpen en rukken langs de Irawadi op. De Japanners bezitten in dit gebied de volstrekte superioriteit in de lucht. van In de laatste front van- Batanga dat de Japansche gisterochtend haar zaak richt op de Amerikaansche stellingen in het Zuiden van Corregidor Vliegtuigen van leger en marine ondernemen voort durend aanvallen. Het vuur van de Ame rikanen is geheel gestaakt. De barakken en alle andere militaire installaties van het eiland zijn geheel vernield. Dikke rookwolken stijgen op. Algemeen is men van meening, dat weldra de val van de Op de dagelijksche persconferentie heeft de heer Bodenbach, die hier ge- dedetacheerd is speciaal voor de behar tiging der belangen van in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders eenige mededeelingen gedaan over de verzorging van den arbeider, die naar Duitschland is gegaan om daar te wer ken en behoorlijk geld te verdienen. Deze verzorging begint reeds hier te lande, direct nadat hij is aangenomen. Bij aankomst van het transport aan de grens wordt direct voor een behoorlijken, maaltijd gezorgd Bij aankotpst op de plaats van bectemming vinden zij daar ka’Yneraden, die hen brengen naar de plaats waar /ij ondergebracht worden. Dit gebeurt in kampen of bij particu lieren; iemand, die b.v. in een bakkerij gaat werken, zal bij den bakker worden ondergebracht. Maar ook hij zal de voor- deelen genieten, die het Duitsche Ar beidsfront, de instantie waaraan de alge- heele verzorging is toevertrouwd, brengt aan allen die in, Duitschland zijn komen werken. Die voordeelen bestaan o.m. in de toe zending van lectuur en boeken uit het eigen land en in het bijwonen van con certen en voorstellingen door „Kraft durch Freude” te geven. Een groot aantal Nederlandsche dag bladen en geïllustreerde tijdschriften circuleert geregeld onder deze arbeiders, dié ook de «beschikking hebben over on geveer 450 bibliotheken, ieder van hon derd boêken, meest werken die aange name ontspanningslectuur geven. Met koffiesurrogaat moet men langer doen Voor de volgende week zijn aangewezen de bonnen no. 21 voor brood, vleesch en aardappelen. Verder zijn voor het tijdvak van Zondag 19 Aprrl tot Zaterdag 16 Mei verkrijgbaar de gewone rantsoenen suiker op bon 27(L jam op bon 280. bloem op de bonnen 277, 281. 285 en 289. peulvruchten op boa 283, een bijzonder rantsoen van 250 gram peulvruchten op bon 291, gort op bon 284, vermicelli op bon 287, kaas op de bonnen 278, 282, 366 290 en 294 en melk op de bonnen 21.' Tenslotte is op bon 288 kof fiesurrogaat verkrijgbaar waarmede men acht weken moet doen. VOORLOOPIG GEEN CACAO MEER Na de heden te Vichy müiisterraadszitting is het comrnuni qué uitg'egeven De ministers en op 17 April bijeengekomen in het pa viljoen Sévigné onder voorzitterschap van den chef van den staat, maarschalk Petain. De plaatsvervangende mini ster-presi dent, admiraal Darlan, heeft den chef van den staat de portefeuille v a rr staats secretaris, waarmede hij tot dusfbr be last was, overhandigd. De aangewezen opvolger van den chef van den staat, admiraal Darlan, verklaarde zich op ver langen van den maarschalk bereid, om onder diens rechtstreeksche gezag het opperbevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht op zich te nemen. Maarschalk Pétain zeide admiraal Dar lan, den ministers en staats-secretarissen dank voor de toegewijde medewerking, die zij hem hebben verleend in de moei lijke omstandigheden, welke het land thans doormaakt. PRIJS OER ADVERTENTIÉN: Van 1-11 mM (5 reg) t 165. iedere m.M. meer tot 22 m.M <10 reg f 0 19 Elke mM meer 21 ct. Reel, 0.51 per m.M. Bewiisn 5 et., fr. n. p. 10 et Ine. binnen de stad 3 ct. KI Adv (in halve oplaag) t 0.57. Dienstaanb t 0.38. Pers gevr. f 0 48 Adv. met Br. a h. bur v d bl 10 et meer AMERIKAANSCHE MISSIE IN NEW-DELHI VERWACHT Volgens een bericht uit New-Delhi wordt aldaar met het weekeinde de aan komst verwacht van een Amerikaansche missie. Maandag zullen besprekingen gevoerd worden tusschen den Ameri- kaanschen afgezant en de Britsch-Indi- sche regeering. hier na banden. In de middeleeuwen was er een neder zetting van Nederlanders in het Weich- selland. Doch van bijzondere beteekenis is geweest de uittocht van duizenden en duizenden doopsgezinden uit Nederland, die om geloofswil zich in en om Danzig gingen vestigen en dan ook in niet on belangrijke mate hebben bijgedragen tot de vruchtbaarmaking van 'heele land- strooken langs den Weichsel. De Nederlanders waren daartoe ook boven anderen bevoorrecht door hun in middels verworven koloniën. In de 17e eeuw waren de betrekkingen tusschen Danzig en Nederland zoo nauw, dat er in Danzig zelfs Hollandsche -schepen war den gebouwd. Kunstenaars, als schilders en architecten, trokken uit de Nederlan den naar Danzig en merkwaardigerwijze treft men nog, zeer veel Hollandsch steenmateriaal aan in het oude Danzig, o.a. veel Delftsch blauwe tegels. Geleerden van naam hebben voor eeuwig hun namen verbonden aan het begrip Nederland-Danzig, waarbij spre ker slechts wees op den hier te lande bekenden natuurkundige Fahrenheit, die een zoon was van een Danziger-koopman. Spr. wees voorts op de positie van den Nederlandschen boer, die naar de Oost- zeelanden is getrokken en daar, op zijn wijze, zulk een voortreffelijk werk heeft verricht. Na verklaard te hebben, dat het Weichselland voor den jongen Ne- dertandschen boer een‘veelbelovende toe komst zal beteekerten, zeide spr. aan het einde van zijn rede, dat Nederland en Danzig, evenals in vrpeger eeuwen, weer dicht bij elkaar kunnen komen, ook al ligt het gansche Duitsche Rijk er tus- schen. Op deze rede volgde applaus en een dankwoord van prof. Nieschulz. Hierna had een thee plaats, waarbij tusschen de Nederlandsche en Duitsche gasten ongedwongen stemming heerschte. - Southampton gebombardeerd HOOFDKW ARTIER VAN DÉN FÜHRER, 17 April. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt lakend In den Centralen sector van het Ooste lijke front viel de vijand op een plaats met vrij sterke strijdkrachten aan. De aanval werd afgeslagen. Andere plaatse lijke aanvallen van den *vijand in den Centralen en Noordelijken sector van het front bleven eveneens tevergeefs. Bij luchtaanvallen op achterwaattsche verbin dingen en vliegvelden van de bolsjewie ken leed de vijand aanzienlijke verliezen aan vliegtuigen en rollend materieel Op het schiereiland Kertsj werden haveninstallaties met goede uitwerking gebombardeerd. Boven het Kanaal en de Engelsche Zuidkust schoten Duitsche jagers gisteren overdag in luchtgevechten 11 Britsche vliegtuigen neer. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht ravltailleerings- installaties in Southampton aan. waar door zichtbare branden en explosies ont stonden. Ontstellend is het aantal brieven er zijn zoowaar zelfs anonjeme bij dat ons bereikt over de T- en P-bonnen. Het schijnt inderdaad, dat er winke liers zijn, die prijzen of cadeaux hebben uitgeloofd, wanneer de menschen maar bij hen den T-of P-bon inleverden. Terwijl voordien de meeste sigarenwinkels geslo ten bleven, omdat zij toch geen voorraad hadden, is de klant nu plotseling weer koning geworden. Met allerlei beloften wordt men gepaaid. Zelfs wordt garantie ^gegeven, de gevallen zijn ons bekend dat men het geheele jaar op rookstof of snoepgoed kan rekenen, wanneer men maar bij den véelbelovenden winkelier de bonnen inleverde. En vanzelfsprekend heeft dat bij anderen, die zich strikt hiel den aan hetgeen geoorloofd is, veront waardiging gewekt. Men hecht echter teveel waarde aan dat inleveren dezer bonnen, die feitelijk nergens recht op geven. Immers eerst wanneer men in het bezit is van een rook- of snoepkaart kan men, in gaande medio Mei. de toegewezqp hoe veelheid krijgen. Met dese.rook- of snoepkaart zal men echter overal terecht kunnen, dus niet alleen bij den winkelier, waaj'men zijn T- of P-bon heeft ingelaverd. De Hagenaar, die dus met vacantie gaat, laten we als voorbeeld zeggen; naar Ede. zal ter plaatse met zijn rook- of snoep-kaart daar ook terecht kunnen. En wat nu de toewijzing betreft aan bona-fide winkeliers. Zij, die geknoeid hebben, of de vorige maanden gesloten bleven en hun clientèle in de kou lieten staan, terwijl zij wel voorraad had den, maken een goede kans uitgesloten te worden. Er zijn inderdaad ergerlijke gevallen bekend, dat een zaak wèl de noodige sigaren of sigaretten ontving, doch deze niet langs legaten weg ver kocht. Dergelijken zullen daarvoor nu moeten boeten. De eerlijke winkelier, die meent, dat hij ten onrechte benadeeld is, kan te allen tijde bij de bevoegde distributie- inftantie terecht, waar zijn grieven wor» dén onderzocht. Het zal echter voorals nog niet noodig zijn dit te doen. Naar wij dioorden. zal de bevoorrading van dien aard zijn, dat elke bona-fide ver- kooper inderdaad voldoende toegewezen krijgt, naar wij meenen te weten, zelfs mèèr, althans sigaretten, dan hij T-bon- nen heeft ingeleverd. De jacht op T- en 'p-bonnen kan tijde- lijik voldoening hebben gegeven, anderen behoeven er niet door benadeeld te worden. In tegenwoordigheid van den Rijks commissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart en den leider der N.S.B. ir. Mussert, heeft professor Erich Kayser uit Danzig gister- namiddag in de blauwe zaal van den Stadsschouwburg te Utrecht voor den kring Utrecht van het Arbeits- bereich der N.S.DA.P. in den Nie- derlanden voor een «select gezel schap een lezing gehouden over het on derwerp Danzig und die Niederlande”. Tevoren hadden dr Seyss-Inquart en ir. Mussert. die vergezeld waren van hun dames, een bezoek gebracht aan de ten toonstelling NederlandDanzig, welke momenteel gehouden wordt in de univer siteitsbibliotheek. Hier werden de gasten ontvangen en rondgeleid door dr A Hulshof, directeur van de 'universiteitsbibliotheek. Aan den ingang van den Stadsschouw burg werden de hooge gasten ontvangen door prof: dr O. Nieschulz, Kreisinspektor der N.S.D.A.P. für Utrecht, die hen be geleidde en de verschillende genoodigden aan den Rijkscommissaris en ir. Mjissert voorstelde Onder de aanwezigen bevonden zich o.m de commissaris in de provincie Utrecht, de heer W. B. Engelbrecht, bur- gemeestei van Ravenswaay, de waarn. rector-magnificus der universiteit prof. L. van Vuuren en vele andere functio narissen uit de N.S.D.A.P., de N.S.Bt en de Duitsche en Nederlandsche S.S. Na een kort begroetingswoord van prof. Nieschulz was het woord aan professor Erich Kayser,, die in den aanvang van zijn rede wees op den historischen groei van de verstandhouding tusschen de stad Danzig en Nederland in den loop der eeuwen. Trots den groeten afstand van beide gebiedsdeelen is er tusschen het Weichselland en Nederland een band ont staan, welke nimmer rrieer is te verbre ken. Het eerste contact tusschen Neder laag en Danzig kwam door den handels- geest in beide landen. Reeds in de 14de eeuw spreken de annalen van een bloeienden korenhandel van Danzig op Amsterdam en, zooals het zoo vaak in de geschiedenis te zien is, ontstonden ook de handelsbetrekkingen cultureele die door bun kostwinnaars, die Duitschland werken, „vergeten” zijn. Deze plichtvergeten mannen roept hij tot de orde en in vrijwel alle gevallen slaagt hij er dan ook in, dat de uitkee- ringen verder geregeld plaats hebben. De geschiktheid voor het beroep Men heeft natuurlijk ook met teleur gestelde arbeiders te doen, maar deze teleurstellingen hebben zij veelal zichzelf te wijten Nederlandsche arbeiders geven zich al heel gauw uit voor „monteur”; nu staat in Duitschland het vak van monteur goed aangeschreven en men stelt er hooge eischen aan. Wie zich dus als monteur uitgeeft en de'bekwaamheid rfiist. wordt in zijn ver wachtingen teleurgesteld. Hij krijgt dari werk toegewezen, waarvoor hij wel ge schikt is. Deze teleurstellingen tracht men thans te voorkon^n, door eerst een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de geschiktheid voor het werk, waarvoor een arbeider zich opgeeft. Een gezellig* interieur Zooals gezegd, doet het Duitsche Ar beidsfront het mogelijke om het leven y?/1 ,.den arbeider te veraangenamen. De bibliotheken worden geregeld aangevuld. Thans wil het D.A.F. ook schilderijen en plaatwerken van specifiek Nederlandsche onderwerpen aankoopen om de barakken m de kampen te versieren, opdat de ar beiders zich zooveel mogelijk thuis voe- en,„ Bovendien zijn Nederlandsche too- ne^pelers en musici geëngageerd om V?r>r ?rbeiders °P te treden. In de kampen ontvangen de menschep ln,worUng voor ongeveer 1.20 mark per dag en aangezien goede loonen wordwi betaald, is het steeds mogelijk. n^lrdh...®rb€ld!rs e®’1 ^hoorlijk bedrag Ha *endenl minimum noemde r Bodenbach ongeveer 25 mark per ooseschoolden arbeider. on ™erkte de heer Bodenbach d|^LVaan DJ?ltb°be zijde Nederland als wordt beschouwd en be- land saan werkei' i» Dmtsch- als ”11 n»tuurlük een offer, doch volkbnad »rwUtuhee£t het Nederlandsche moet dH“nf,reCj?tenuOok pIlchten bet STeen hi?dl brouwen als een plicht nieuw Europa'* de" opbouw van eei1 baIhF z^n^medld Yaarop de heer Boden- bl«hiktengmXffeen\iirdv ue'd ter schen arbeidt daarop den Nederland- arbetoef in verschillende fabrieken Als bijzonder opmerkelijk begeleidend verschijnsel van de ontwikkeling in Frank rijk, zooals deze gekenmerkt wordt door het belasten van Pierre Laval met de vor ming eener nieuwe regeering, acht men in Bcrlijnsche politieke kringen de ophit- «ings- en leugencampagne, die sinds twee dagen van Engeland én de Ver. Staten uit is op touw gezet, meldt het A.N.P. Van net oogenblik af, dat door Vichy het be sluit van den maarschalk werd bekend gemaakt, om Laval op een leidenden posj, de regeering op te nemen, begon via de Anglo-Amerikaansche radiozenders, persbureaux en persorganen een ongehoor de ophitsing tegen Frankrijk. Deze wordt gekenmerkt door leugenberichten, ver- valschte interviews en allerlei toespelin gen. Daaruit kan men opmaken, welk een indruk de verandering in de Fransche regeering maakt in Engeland en de Ver. Staten. Qeze verandering, waardoor Laval a%n het hoofd komt, heeft in Engeland vrees en schrik verwekt. Een nieuwe Fran sche regeering met Laval, den exponent der politiek van Montoire aan het hoofd, is als een bekentenis van Frankrijk, dat men daar het geloof in'een Engelsche en Amerikaansche overwinning definitief heeft verloren. Dit feit brengt in het An- glo-Amerikaansche kamp ontzetting te weeg. Als tweede factor voor vrees moet genoemd worden, zoo wordt in de Wil- helmstrasse verder verklaard, de ginds ontstane gissingen naar de Fransche vl,pot. Het storingsvuur der Anglo-Amerikanen kopnt ook tot uiting in een Pierre Laval in den mond gelegd interview aan een Amerikaanschen journalist, volgens het welk de nieuwe Fransche regeering al? haar doel zou beschouwen: Vrede met Duitschland, de totstandbrenging van vreedzame betrekkingen met Engelartd en de regeling der kwestie Elzas-Lotharingen. Laval zelf heeft via het Fransche pers bureau laten verklaren, dat van dit be weerde interview geen woord waar is. In Berlijnsche politieke kringen legt men den nadruk op het feit, dat noch deze storings, en leugenberichten, noch de Engelsch-Amerikaansche dreigemen ten met de mogelijke terugroeping van den Amerikaanschen ambassadeur uit Viehy, eenigen noemenswaardigen ip- vloed op de ontwikkeling der Fransche politiek oefenen. In de Wilhelmstrasse gaf men gisteren uiting aan de overtui ging, dat geen verantwoordelijke over heidspersoon in Frankrijk zich door der gelijke manoeuvres zal laten beïnvloe den en dat de 3 dagen geleden door het besluit van den maarschalk begonnen ontwikkeling, in den allernaasten tijd door de publicatie van de nieuwe minis- .terlijst zal worden bekroond, waarop tiaar alle waarschijnlijkheid Pierre Laval zal staan als leider van de regeering. Ook de weerklank, welken de gebeurte nissen in Frankrijk gevonden hebben in het neutrale buitenland, laat er naar het oordeel van bevoegde Duitsche kringen geen twijfel over bestaan, dat aldaar deze gebeurtenissf politiek gezien, ge voeld worden als een zware nederlaag van de Britsche en Amerikaansche di plomatie. Wanneer de ‘vroegere Fran sche Volksfrontminister Pierre Cot thans in Washington er toe gebracht wordt, de gebeurtenissen in Frankrjjk voor de Amerikanen vóór te stelten als een van het Fransche fas- vergelijking te maken van maarschalk Pétain mat die van wijten Rijkwresident gene- raal-veldmaarschalk von Hindenburg, kan men zich in Duitsche politieke krin- l gen niet van het oordeel onthouden, dat Rijkspresident von Hindenburg in de ontwikkeling tot een nationaal. Duitsch land in het geheel geen slechte rol heeft gespeeld, zoodat. wanneer de Fransche ontwikkeling ee uzelf den weg zou op- Telefoon 116300 (zeven lllnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Schevenfngen, Keizerstraat 319. Tel. 550310: Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- <faal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Setere )r., Thereaiastraat 108a, Tel. 772444: Boekhandel F. O. Couvée. van Hovtemastraat 66. Tel. 721181

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1