HET BLAD PAPIER BAAGSCHE COURANT STADSNIEUWS BINNENLAND De distributiebonnen Vrijdag 17 April 1942. Rede TWEEDE BLAD Ruim honderd fietsen in beslag over KERKNIEUWS van I ONDERWIJS FEUILLETON GROENTENHANDELAAR ZOEKT GELDBELEGGING KWITANTIELOOPER PLEEGDE OPENSLUITINGEN KLEEDING VAN VROUW VLAM GEVAT TWEE KOSTBARE BONTJES GESTOLEN BONNEN VOOR TABAKSKAARTEN EN VERSNAPERINGENKAARTEN UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Leemte in de Pensioenwet t.m. Oordeel van Ir. Mussert de brochure-De Geer I van prof. dr. Goedawatgen in Berlijn 260 279 280 19A 19B 21A 21B Scherpe critiek op houding oud-minister-president BENOEMING VAN LEERAREN I NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER genomen - -NB**' L is een Stadhou- Peter Ton. Tijdens de kranslegging door de N.S.K.K. (Nadruk verboden.) en u met de zat vroeg ■mar- i No. 18158 Morgen de laatste dag voor de inlevering bij de handelaren 250 gr. 100 gr. 25 gr. loo gr. 25 gr. 16 Mei 16 April 16 Mei Tegen B.’s fietsenteverancier en diens grossier werd o.m. wefeens prijsopdrijving verschaffen. Uit een ƒ65 ontvreemd. geklommen. De en het over stellingsoordver. „Villandry”. De directie Spoorwegen was vertegen den secretaris drs. Wan- Cacao Gort Gort Bon 19A 19B 21A 21B Aantal 1J k.g. i k.g. 11 k.g. i k.g. 30 April 30 April 30 April 30 April 16 Mal 18 April 13 Juni 20 April Avondnijverheidsonderwijs. iredi- ■bben, nog. ondervinding, kennis Wij herinneren er aan, dat het morgen de laatste dag is voor het inleveren bij tabakshandelaar en handelaar in choco lade en suikerwerken van de bonnen voor de verkrijging van een tabakskaart of een verenaperingenkaart Koffiesurrogaat Koffiesurrogaat Margarine Melk Melk Melk Melk th& kwam, bleek er te zijn ingebroken. De politie, die was gewaarschuwd, koes terde direct verdenking tegen den kwitan- tielooper. Hij werd aangehouden en thans in bewaring. Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 5e periode (19 April16 Mei 1942), aardappelkaarten en bonnen voor extra-zeep voor kinderen t.m. 7 jaar, welke plaats vindt in den Dieren tuin, zijn morgen aan de beurt: van 913 uur: van den Wildenberg t.m. einde W. X. Y en Z. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Haagweg 38) zijn morgen aan de beurt: Tóbegem t.m. einde T en U, V, W, X, Y en Z. Een ambtenaar stort een gedeelte van zijn salaris in het pensioenfonds van den Staat. Hij is er hierdoor van verzekerd, dat hij later, als hij een bepaalden leeftijd 211 228 272 G I H G H I De 47-jarige mevr. M. V. was gisteren bezig met het verrichten van werkzaam heden in de keuken van haar woning in de Bennekomstraat. Op een gegeven oogenblik kwam haar schort in aanraking meteen brandend gastel. Ook haar overige kleeding geraakte in brand en de hevig verschrikte vrouw snelde de straat op. Buren, die toesnelden konden de vlam men dooven. Haar brandwonden waren van dien aard, dat mevr. V. door den geneeskundigen dienst naaY het zieken huis aan den Zuidwal moest worden over gebracht; haar toestand is goed. Kookdoeleinden 8 K.F. Kook doeleinden 7 K.F. Gen. Anthr. IV Gen. Turf IV 16 264 271 283 291 267 287 18 April 18 April 25 April 25 April Door ruit van Daders werden door winkelier achtervolgd Omstreeks 2 uur gistermiddag kwamen in een bontzaak aan het Noordeinde twee jongelui binnenstappen. De eigenaar van de zaak kwam niet direct te voorschijn. Dit was na enkele minuten het geval en hij vroeg, wat de heeren wenschten. Een van de twee trad naar voren, terwijl de ander achter bleef Gevraagd werd of de winkelier ook een stuk grijze stof te koop had, hetgeen deze echter ontkende. Het was hem opgevallen, dat de jongeman, die het dichtst bij de deur stond, iets onder zijn jas verborgen had. Dit wekte zijn argwaan op en toen ,de twee zijn zaak verlieten, besloot hij hen te volgen. Een der jongelieden ging er direct van door; zijn collega, bemerkende, dat hij achtervolgd werd, versnelde ook zijn pas. Onderweg wierp hij iets weg; het bleek een bontje te zijn ter waarde van ƒ90. In de Parkstraat kon de eigenaar het jongmensch den 19-jarigen expeditieknecht A P., staande houden en hem aan een agent overleveren. Hij bleek nog in het bezit te zijn van een bontje, dat een ver- koopswaarde van ƒ350 had. Den tijd tus- schen binnenkomst en verschijnen van eigenaar had hij benut om’ zich de arti kelen toe te eigenen. P. is in bewaring gesteld. De recherche is zijn medeplich tige bereids op het spoor. Gistermiddag werden ter herdenking van den geboortedag van Peter Ton kransen gelegd op diens graf door zijn moeder, een deputatie van de N.S.K.K. uit Vilvoorde in België, namens den Heerban Den Haag en door het Vendel - (Polygoon-Meyer) Academische examens Universiteit te Utrecht. Doet. ex. Ind. recht de heèren J, R. Smits en W. 'J. Wijnberg, Universiteit van Amsterdam. Doet, ex. geneeskunde de heeren O. W. L. Wol ters, R. H de Bel en G. Somford. Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Andijk ds. G. H. W. v. Meedevoort, te Noordwijk (Gron.) DS. A. R. RUTGERS t Op den leeftijd van 58 jaaf is overleden ds. A. R. Rutgers, Ned. Herv. predikant te Rotterdam. Na een jaar als hulppi kant te Dusseldorf gewerkt te het stond ds. Rutgert achtereenvolgens te Tubbergen, Lochem, Usselo en Rotterdam, waar hij in 1932 zijn Intrede deed. Geref. Kerken. Aangenomen naar Munnekezijl de heer D. de Boer. cand. te Ht^um (Fr.). Een fotograaf met pechDe winter- veldtocht stelt ook de fotografen dik wijls voor onverwachte moeilijkheden. Hier is een film gebroken. Met behulp van de pelsjas wordt een „donkere kamer" geïmproviseerd en de storing verholpen. (Hoffmann-P. K. Kraayvanger) In woningen, waarvan hij wist, dat niemand aanwezig was De 18-jarige loswerkman F. R. fungeer de meermalen voor een firma te dezer stede als kwintantielooper. Achteraf is ge bleken, dat R. er vreemde manieren op na hield. Kwam hij aan woningen, waar hij op zijn bellen geen gehoor kreeg en dus kon aannemen, dat er niemand thuis was, verschafte hij zich door opensluiting toegang. Dit heeft hij gedaan in huizen aan de Gaslaan, waar hij zes stel distribu tiebescheiden ontvreemdde, in de Gheijn- straat, waaruit hij een verrekijker mee nam, in de Nicolaas Tulpstraat en de van Swindenstraat, waar distributiebescheiden werden meegenomen en in de Spireastraat, waar een textielkaart eri een portefeuille met identiteitspapieren van R.’s gading I waren. De zes stel bonnen heeft hij voor ƒ150 verkocht, terwijl ook de verrekijker I van de hand werd gedaan. Bij R. kon nog 112 in beslag worden genomen. 11Men kwam op het spoor van den open- i sluiter, doordat een bewoonster juist op het punt stond uit te gaan, toen R. aan f haar woning kwam. Toen de vrouw later den rand van meer platten, geribden Indruk: deze komt van de, strook linnen, waarop bij het binden de rug van het boek wordt vastgenaaid. Kronberg bekeek het blaadje papier opmerkzaam en gaf het toen den de- tective terug. Ja, ja, zei hij, u hebt geltfk; zie het nu zelf. Maar boe kunt u weten, dat het een boek over natuur- kunde was? Karl Roch gUaalachte: lijk. Het blaadje papier Kon alleen uit een venster van de huizen nr. 24, 26, 28 en 30 op straat geworpen zijn. Die nuizen tellen tezamen 114 appartemen ten met 487 bewoners I Dan bestaat er natuurlijk niet de minste kans van slagen! viel Kronberg .den detective moedeloos in de rede. U overdrijft. Van al die 114 appar tementen kon ik gerust al die, welke geen venster in den voorgevel van het huis hebben, uitschakelen. Dan hebben we nog 68 appartementen met 294 oe- woners. Van deze moest ik reeds, op grond van zeer oppervlakkige inlichtin gen, 138 personen beschouwen als vol komen onverdacht. Daar deze 138 per sonen 138 appartementen in huur heb ben, blijven er nog maar 14 apparte menten met 55 personen over. Maar nu werd de zaak moeilijker. Er waren uit gebreide, scherpe observaties en uiterst nauwkeurige navorschingen noodig, welke mij en mijn helpers door heel de stad deden zwerven. Doch wij zijn erin geslaagd, den kring nog nauwer te ma ken. Vanmiddag om drie uur was ik flink gevorderd; ik kon met eenige ze kerheid aannemen, dat we slechts nog met 7 personen in 3 appartementen re kening hebben te houden. (Wordt wrvolgd), De taak van Nederland in het nieuwe Europa Op uitnoodiging van de DeutschNie- derlandische Gesellschaft heeft Woensdag in het Kameradschaftshaus der Duitsche kunstenaars de secretaris-generaal van Volksverlichting en Kunsten, prof. dr. T. GoeWwaagen een rede uitgesproken over den cultureélen toestand in Neder land en zijn taak in het nieuwe Europa. Spr. gaf een historisch overzicht over de geschiedenis van Nederland en wijdde daarbij aandacht aan de belangrijke bij dragen tot de Duitsche cultuur in de middeleeuwen, welke door Nederland ge leverd zijn. Op de vraag, of Nederland jegens het Duitsche Rijk zijn plicht heeft gedaan, verklaarde prof. Goedewaagen, dat hier op ten aanzien van den vroegen tijd der ontwikkeling bevestigend geantwoord moet worden, hetgeen hij met voorbeel den staafde. Vervolgens sprak prof. Goedewaagen over de steeds sterker isoleering van Nederland, welke tenslotte geleid heeft tot volkomen vervreemding van het Duitsche broedervolk. De eerste ver vreemding kwam met den opstand tegen de macht van het huis Habsburg, hetgeen nog niet begrepen moet worden als een strijd tegen het Duitsche Rijk. To^en waren de Nederlanden nog steeds een voorpost .tegen de anti-Europeesche aspiraties van Engeland. Eerst in de vo rige eeuw werd Nederland langzaam doch onweerhoudbaar gepakt door het systeem van het Westelijk georiënteerde .kapita lisme. De vervreemding ging tenslotte zoo ver. dat de stichting van het Duit sche Rijk in 1870 gevoeld werd als een bedreiging van Nederland. Van dien tijd af werd iedere versterking van Duitsch- land met wantrouwen waargenomen. Zoo kwam het. dat de zin „in ons tsolement ligt onze kracht" tot richtsnoer werd van de Nedelandsche politiek. De gebeurte nissen hebben getoond, dat het nog slechts een korte stap was naar nauwe banden met de Britsche anticontinentale politiek. Zoo moest het tot het noodlottige partijkiezen voor Engeland komen in de groote worsteling van dezen oorlog. De gebeurtenissen van Mei 1940 wer den daardoor tot een oproep tot bezin ning en ommekeer. Nederland maakte zich los van den Westelijken aard en het rassenlooze internationalisme. Het procla meerde den wil om de eigen cultuur- krachten vruchtbaar te maken opdat Ne derland thans en In de toekomst weer zijn Ipijdase zou kunnen geven aan het nieuwe* Germaansche wereldbeeld. De uitspraak vóór medewerking aan de Grootgermaansche taak der toekomst zal niet nalaten in Nederland steeds meer menschen van het beste bloed tot geest drift -te brengen, want reeds thans staan duizenden jonge Nederlanders aan het Oostelijk front en wagen hun leven voor dit ideaal. ONGEVALLEN VAN KINDEREN Het 7-jarig jongetje B. v. d. Z. uit de Badhuisstraat viel gisteren op den Sche- veningscheweg van een tramwagen van lijn 8, waarop hij was knaap moest zijn gevaarlijk spel bekoopi met een hersenschudding; in het kinder ziekenhuis aan de dr. van Welylaan is hij opgenomen. Op het Spui stapte gistermiddag het 14-jarig meisje A. K. van de Hooftskade- laan uit een rijdenden open aanhangwagen van lijn 8 en viel. Het meisje kreeg een hersenschudding en een wond aan het achterhoofd. Naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde is zij overgebracht. heeft bereikt, of niet meer in staat is zijn arbeid te verrichten, een vaste driemaan- delijksche uitkeering krijgt. Al is die uit- keering laag en al drukt de maandelijks te betalen pensioenpremie dikwijls zwaar op het veelal te lage salaris van den ambte naar, toch is het goed, dat er op deze wijze gezorgd wordt voor den ouden dag. Of er niet beter gezorgd kon worden voor zijn ouden dag, laten wij nu buiten beschouwing Een andere urgente kwestie vraagt de aandacht. Er is aan een groep van gewezen ambtenaren een schrij nend onrecht goed te maken. Stel u voor, dat u 20, 30 jaar lang iedere week een be drag moest storten in het weduwen- en weezenfonds en dat uw vrouw en kinderen niets zouden ontvangen als u komt te overlijden. Dit klinkt gek, heel gek niet waar, want in een geordende maatschappij is het onbestaanbaar, dat men een goed deel van zijn leven voor iets betaalt, zon der er voor terug te krijgen, Waarop men recht heeft. En toch is het .zoo. Er bestaat een groep van ambtenaren, die wegens reorganisatie ontslagen werden. Zij kre gen een wachtgeld-pensioen. Van deze groep was een klein gedeelte nog onge trouwd. Aan het trouwen zijn geen leef tijdsgrenzen verbonden. Verscheidene van deze ongetrouwde ambtenaren off wacht geld-pensioen hebben zich dan ook alsnog een levensgezellin gekozen. Nu lijkt het de meest natuurlijke zaak van de wereld, dat hun vrouwen en kinderen, als de man en vader komt te overlijden, een pensioen krijgen, naar rato van de vroeger gestorte premies. Maar voor den Staat was het tot nu toe de meest onnatuurlijke zaak blijk baar, want de nagelaten betrekkingen van den overleden ambtenaar op wachtgeld- pensioen krijgen. niets. Al jaren voert de Algemeene Nederland- sche Bond van Gepensionneerden een actie om dit schrijnend onrecht hersteld te krij gen. Tot nu toe echter tevergeefs. Maar hij heeft thans den wind in de zeilen, want er blijkt den laatsten tijd een algemeen streven te bestaan om de positie van de ambtenaren te verbeteren. Wij denken b.v. aan het recht tot inkoop van pen sioenen voor arbeidscontractanten of ge wezen arbeidscontractanten. Het is te ho pen, dat de Staat het boven geregistreerde onrecht herstelt; dit komt den ambtenaren op wachtgeld-pensioen toe. Zij hebben er toch voor betaald! In het Museunj voor het On- der wijl Hemsterhuisstijaat 2E wordt mor genmiddag om half 3 een rondgang voor jongeren door de Afdeeling Dierkunde gehouden met een inleiding over Nacht vlinders. Zondag 19 April om half 3 is er een rondgang voor jongeren door de Af deeling Volkenkundeinleiding over „De Bevolking van Suriname”. Dienzelfden dag, eveneens om half 3, is er een rond gang voor ouderen door de Afdeeling Volkenkunde; inleiding over „De Eskimo's” Woensdag 22 April wordt om half 3 een algemeene rondgang door de Afdeeling Natuurkunde gehouden. De heer J. G. Olierook, con- troleur-wanbetalingen, in dienst van het G.E.B., herdacht den dag. waarop hij vóór 25 jaar in Gemeentedienst trad. Hij werd ‘door de directie gelukgewenscht, die hem de door het Gemeentebestuur toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. .imperium; zij moeten daar inderdaad vinden, wat de heer de Geer wenscht: hoor en wederhoor”. Aan het slot van zijn betoog merkt ir. Mussert het volgende op: „De heer de Geer is minister-president geworden door de vorming van een Roorrisch-roode regeering, waartegen zelfs dr. Colijn had opgezien. Dit was een copie van het Fransche z.g. „volksfront” waarvan de bedrijvers nu voor het gerecht te Riotn staan. Deze Roomsch-roode coalitie was de strijdorganisatie tegen het Nationaal-Socialisme in het algemeen, de NSB. in het bijzonder. Het was onder minister-president de Geer, dat van Kleffens zijn noodlottige politiek kon voeren, waarover onlangs onthullingen de wereld hebben verbaasd. Het was onder minister-president de Geer, dat de zaak Venlo ons volk com promitteerde. Het was onder minister-president de Geer, dat een aantal van onze kameraden vóór de oorlogsdagen werd gearresteerd. De radio-rede van den heer de Geer daarover was bedoeld om ons Volk dui delijk te maken, dat het hier ging om landverraders. Het was onder minister-ptesident de Geer, dat alle Nationaal-Socialisten dag in dag uit, voor verraders werden uitge maakt en de maatregelen werden geno men, waardoor van 1014 Mei duizenden fatsoenlijke menschen, mannen en vrou wen, op beestachtige wijze werden be handeld. Het was onder minister-president de Geer, dat in Indië hetzelfde gebeurde en de stemming werd gekweekt, die tot de ramp in Indië heeft geleid. Het was de toenmalige minister van Financiën de Geer, die in 1923, nog voor dat de Vlootwet in de Kamer in behan deling kwam, zijn ontslag nam, omdat hij de verhoogde uitgave niet verantwoord achtte. Daarom heeft hij mede belet dat de Indische vloot sterker werd. Dit heeft hem in 'het geheel niet belet om mede te doen aan de ophitsing tegen Japan, om tenslotte duizenden van onze mannen op kleine verouderde schepen den dood in te jagen. En zoo zouden wij kunnen door gaan, maar het heeft nü nog geen zin. Een gerechtszaal met hoor en wederhoor is de eenige plaats, die geschikt is voor den oud-minister-president jhr. de Geer. Daar zal het verleden worden afgesloten Met het nu of de toekomst heeft de heer de Geer niets uit te staan. Dit is de zaak van Jong-Nederland.” 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 9 450 gr. 90 6 «50 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 75 gr. 75 gr. Onthulling gedenkteeken P. Moltmaker Gistermiddag heeft op de begraafplaats ..Kovelswade” te Utrecht de onthulling plaats gehad van een gedenkteeken ter nagedachtenis van den heer P. Moltma ker, in leven voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegen. Rond het graf hadden zich eenige honderden vrienden en bekenden van den overledene ge schaard. De herdenkingsrede werd uitge sproken door den heer G Joustra, den opvolger van den heer Moltmaker, als voorzitter van de Ned. Ver. Na de onthulling werden o.a. kransen gelegd namens de Ned. Ver. en de Her ts - van de Ned. S| woordigd doort sink. 125 gr. «00 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 50 gr. 250 gr. 250 gr. Honden- en k.br, 16 Ij 6 10 k.g. 500 gr. 500 gr. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bloem (br.) 257, 261, 265, 269 70 gr. 18 Ap. Bloem (br.) 277, 281, 285,289 70 gr. 16 Mei Boter 19 Brood (of gebak) 19A Brood (of gebak) 19B Brood (of gebak) 21A Brood (of gebak) 21B 3-01 Of 4-01 268 284 20 April 18 April 18 April 25 April 25 April 18 April 18 April 16 Mei 30 April Jam 263 500 gr. 18 April Jam 280 500 gr. 16 Mei Kaai 258,262,266,270,274 100 gr. 18 April Kaas 278, 282, 286, 290, 294 100 gr. 250 gr. 250 gr. 125 gr. 3| L.—18 April 1( L. 18 April I 3( L. 16 Mei I 1| L. 16 Mei 13 Juni 18 April 18 April __j het blaadje, een dieperen indruk, dien van het karton, alsmede eer. geribden indruk: RIJWIELDIEVEN GEPAKT Op de van Hogenhou_cklaan betrapte gistermiddag een rechercheur van de rij- wielbrigade den 19-jarigen los-werkman J. de W. bij de ontvreemding van een damesrijwiel, waarvan hij hét slot met een steen had stukgeslagen. Ook zijn medeplichtige, de 19-jarige los-werkman S„ die op den uitkijk had gestaan, kon later door denzelfden rechercheur in de van der Vennestraat worden gearres teerd. Nog zijn terzake van rijwieldiefstal ge arresteerd de 32-jarige dienstbode M. K., de 19-jarige los-werkman H. B. en de 49- jarige los-werkman M B, Voor sla- of boterolie bon 24 van boter- of vetkaart bij winkelier inleveren vóór 23 April. 2 L. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 16 Mei 250 gr. 100 gr. 1Q0 gr. 230 gr. 18 April 250 gr. 16 Mei 50 gr. 30‘April 26 April 18 April 1 k.g. 16 Mei 16 Mei 18 April 18 April 25 April 25 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April Brandstoffen 2 Eenh. 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks LEGAAT VAN ƒ5000 TEN BEHOEVE VAN GEMEENTEZIEKENHUIZEN Blijkens schrijven van notaris W. ,O- Paywete heeft Johanna Petronella Hèp- pel, weduwe van Jan van Dijken, alhier overleden op 16 Februari 1942, bij WSta- mentaire beschikking aan de gemeente ’s-Gravenhage ten behoeve van haar zie kenhuis aan den Zuidwal gelegateerd, zoo mogelijk vrij van rechten en kosten, uit te keeren binnen zes maanden na het overlijden, zonder bljberekening van ren ten, een som in contanten van /5000 De burgemeester heeft besloten, dit aan de gemeente gemaakte legaat te aanvaarden. De leider der N.S.B., ir. A. A Mus sert, bespreekt in „Volk en Vader land” de brochure van jhr. de Geer. Ten aanzien van de verklaring den oud-minister-president óver het te vesti- - -- langdurige waarnemingen noodig zullen zijn, welke veel geld kunnen zkosten, omdat ik ver scheidene personen noodig heb. Ook mag ik u hiet verhelen, dat vruchteloos kan zijn; dat wil dat wij te laat kunnen komen. Kronberg slaakte een diepen, tC1^arin Roch^keek hem met b«lang«tel- llnl Maak u niet al te ongerust, her nam lUj- - Voorloopig bestaat er geen G. A. VAN DONGEN t Hier ter stede is in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer G. A. van Dongen. Hij was vele jaren secretaris van de Haagsche afdeeling van de Alg. Patroonsvereenigingvoorts was hij be stuurslid van de vereeniging van huis eigenaren „Onderling Belang” en van de bouwkundige vereeniging „Onderneming en Vrijheid”. De begrafenis vindt morgenmiddag op Nieuw Eik en Duinen plaats. Vertrek van het «sterfhuis Koningin Eemmakade 10 te half drie. De' burgemeester heeft benoemd: M. J. Mol, W. Posthumus en W. Reijngoud tot vast leeraar aan de gemeentelijke avond- nijverheidsschool voor jongens ter voor bereiding tot de Visschérijschool te Sche- veningen; aan de H.B.S. voor meisjes, derslaan 84, tot tijd, leeraar handteeke- nen en kunstgeschiedenis: C. A. Spoor, gedurende het aan mej. dr. F. H. A. van den Oudendijk Pieterse verleende ziekteverlof of zooveel korter als noodig mocht blijken; aan de H.B.S.-en met 5-j. c. tot tijd leeraar(es) in: de Fransche taal en letter kunde: mej. J. F. Klink en A. E. Schot man, beiden tot den dag, waarop de nieuw aan te stellen leerkrachten hun werkzaamheden aanvaarden, of zooveel korter als noodig mocht blijken; de aard rijkskunde: Tj. F. de Vries, voor den duur van het aan P Korver verleende ziekenverlof of zooveel korter als noodig mocht blijken; tot tijd, leeraar in de Engelsche taal en handelscorrespondente aan de Gemeen telijke Handelsavondsoholen: T. H. de Jong, 'tot den dag, waarop de nieuw aan te stellen leerkracht haar werkzaamhe den zal aanvaarden, of zooveel korter, als noodig mocht blijken. tot onderwijzer o.l. school Beetsstr. 88: J J Mertens, tijd, onderwijzer o.l. sch al hier; tot onderwijzer o.l. school Juliana- straat 42 (L): J. de Vos, onderwijzer o.l. school te Ooltgensplaat; tot onderwijze res o.l. school de Vliegerstraat 28 (school B): mej C. M. Mulder, onder wijzeres o.l. school te de Koog (Texel); tot onderwijzeres o.l. school Zaanstr. 27: mej. E J. C. Gisolf leidster voorklasse bijzondere lagere school Laan van Poot 355. alhier. OntsIMg leeraar Aan A. van Rozendal is overeenkom stig zijn verzoek met ingang van 28 Maart 1942 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van leeraar bij het Ge meentelijk alhier Natuurlijk. En zelfs gesproken. Gesproken? Niet mogelijk Zelfs tweemaal. Den eersten keer vanmorgen om acht uur, toen u zoo vriendelijk was een exemplaar van het ..Tageblatt" van mjj te koopen. Den tweeden keer tegen den middag, toen ik de vrijheid nam u vuur te vragen voor mijn sigaret. Die sjofel gekleede krantenverkoo- per en die elegante heer met he| blonde baardje, was u dat? riep Kron berg in opperste verbazing. Inderdaad. Niet- mogalijkl U kunt hef gerust gelooven... Maar zult u zich in de Lindenstrasse niet meer laten zien? Ik geel u de stellige verzekering, dat dit nuttig en zelfs noodig is. De zaak is toch al te rucht baar geworden. De politie heeft reeds nasporingen gedaan. Heeft zij iets gevonden? Kronberg driftig. De detective glimlachte weer. Zij heeft natuurlijk niets gevonden. En u? Niet veel» Toch is het m(J gelukt, den kring van de, bij deze zaak in ieder geval in aanmerking komende personen, althans gedeeltelijk te trek ken. Geen kleinigheid, boor! U had ge- V reden, om het ergste te vreezen. Ik hoop reeds morgenavond een beteren Kijk op de zaak te hebben. Maar... het is niet vroeg meer. Ik geloof, dat u hel beste zult doen, nu naar huiste gaan en u onmiddellijk ter ruste te begeven. Tegen morgenavond zes uur wacht ik uw bezoek. Misschien heb ik u dan Iets aangenaams te vertellen. Hjj stak Kronberg de hand toe en de geleerde drukte ze hartelijk. Toen nam Kronberg afscheid. Karl Roch stak nog een sigaret aan, maakte het zich gemakkelijk in zijn fauteuil en keek nadenkend naar de kleine rookwolkjes, welke hij naar het plafond blies. 3) De oorzaak daarvan is, dat het mate riaal van den band, in dit geval linnen, den binnenkant van het karton slechts met een strook ter breedte van onge veer een centimeter bedekt, waardoor natuurlijk een oneffenheid ontstaat, welke zich dan ook in het schutblad prent Voorts ziet u ook hier, aan den vierden, afgescheurden kant van 259 288 19 1 16A t.m. 19A 16B t.m. 19B 21A t.m. 24 A 21B t.m. 24B Petroleum O-krt Peulvruchten Peulvruchten Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Pudding, verm. Rijst 4-02, 4-03 Rijst 4-09, 4-10 Scheerzeep L Sinaasappelen 3-04, 4-04, 400 gr. Suiker Suiker Suiker Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Toiletzeep bespreekt in „Volk de brochure van aanzien van de verklaring van oud-minister-president óver zijn vlucht naar en zijn terugkeer uit Enge land, zegt ir. Mussert o.m. het volgehde: „Er is een oud-Hollandsche eerecode, die zegt, dat een kapitein het zinkende schip niet verlaat. In de Meidagen van 1940 was de heer de Geer minister-pre sident, hij was kapitein op het schip van Staat. Dit schip werd lek geschoten zoo- dat het snel ging zinken. De kapitein beval den matrozen te pompen met in zet van hun leven (te vechten op den Grebbeberg), liet tegelijkertijd heel voor zichtig en zachtjes aan den achterkant van het schip een sloepje zakken, sloop van de commandobrug af en roeide in de duisternis onkenbaar weg van het schip. Nu is hij teruggekomen bij de pas sagiers en zegt: als ik passagier was ge weest als gij, zeker zou ik zijn gebleven. Maar ik was kapitein en daarom „ver liet ik het schip Vervolgens gaat de leider der N.SB. in op hetgeen de heer de Geer schreef over het „hoor en wederhoor” „Veel interessanter, veel hoogere vra gen doen zich hier voor, namelijk deze: wie hebben sinds 1933 samengezworen tegen Duitschland. wie hebben de boy cot tegen Duitschland georganiseerd, wie hebben dag en nacht het Nationaal-So cialisme bezwadderd, wie hebben het volk opgehitst, wie hebben het volk be drogen, wie hebben het volk uitgeplun derd, wie hebben Nederland gemaakt tot een voorpost van Engeland op het vaste land. wie hebben de .eer en den goeden naam van. duizenden fatsoenlijke, plichtsgetrouwe Nederlanders door de modder gehaald, wie hebben de moor den van de Mei-<dagen op hun geweten, wie hebben de Nationaal-Socialisten in Indië In concentratiekampen gesmeten, hun vrouwen in armoede gedompeld en hun kinderen in weeshuizen .gestopt?, enz enz. Op al deze vragen zult gij u hebber) te verantwoorden, ex-minister- president. Daar helpen tractaatjes niet tegen, daar helpen geen bijbelteksten tegen De eerste Nederlandsche Regeering, die optreedt, heeft naar mijn meening den plicht om voor de hoogste rechtbank te dagen de verantwoordelijken voor den ondergang van het oude Nederlandsche Op 25 April a.s. hoopt de heer K W. Heins den dag te herdenken, waar op hij vóór 25 jaar ter griffie van het Kantongerecht tewerk werd gesteld, waar hij thans op de afdeeling „familierecht” werkzaam is. HOOFDSTUK D Den volgenden avond meldde Kron berg zich stipt om zes upr aan bij den detective, die aan zijn, met papieren documenten overdekte «chrljftafel en druk werkte. Na de wederzijdsche begroeting nam Karl Roch glimlachend het woord: Allereerst moet ik u dringend ver zoeken, van uw wandelingen in de Lin- denstrasse af te zien. U zoudt de aan dacht kunnen trekken en dat 11 niet wenschelijk. Hebt u mij daar gezien? BEGRAFENIS H. H. GEUL Gistermiddag is op Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke over schot van den heer H. H. Geul, oud- opperhoutvester. De heer F. Blok heeft namens vele oude vrienden en sportvrienden de sporti viteit van den heer 1 Geul geroemd, waar na de heer M. Rahder namens de Indi sche sportvrienden afscheidswoorden heeft gesproken. Een familielid heeft tenslotte voor de betponde belangstelling .bedankt. verbreking van een .—M ccn perceel in de Menninck- straat heeft men zich toegang weten te slaapkamer werd Daarvan ben ik niet heelemaai zeker. Het Is enkel een vermoeden, maar dat vermoeden heeft in ieder ge val een hoogen graad van waarschijn lijkheid. In' zooverre mij bekend, be trekt van de voornaamste uitgevers alleen Wilhelm Forster zijn papier van de firma Traube. En deze uitgeverij houdt zich uitsluitend bezig met drukken en verkoopen van werken natuurkunde. Kronberg’s verbazing werd nu wondering. En net potlood? vroeg hij. Zelfs wanneer men den hoogsten graad van opgewondenheid veronder stelt, is het schrift zeer onvast en on regelmatig, zooals steeds het geval i«, wanneer men een potlood gebruikt dat te kort Is om behoorlijk te worden ge hanteerd. Dat het bovendien stomp was. kunt u vooraf hier aan de „j” «n aan de „t” zien: dicht tegen de letters hebben zich krasjes gevormd. Deze zijn hierdoor ontstaan, dat het hout van het potlood in aanraking gekomen 1» het papier, wat alleen bij een potlood met stompe punt mogelijk ie. Maar deze bijzonderheden zijn misschien ven weinig beteekenis voor ons... Kronberg's bewondering groeide Welk een massa Het Verordeningenblad der Nederland sche Kultuurkamer bevat een verordening van den president, waarbij zij, die aan de vorming van den redactioneelen in houd van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen en tijd schriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven, niet bij wijze van hoofdberoep of op grond van een benoeming tot hoofdredacteur, medewer ken, zijn vrijgesteld van het lidmaat schap der Nederlandsche Kultuurkamer, zonder dat afgifte van een bewijs van vrijstelling der Nederlandsche Kultuur kamer is vereischt. Op grond van deze bepaling zijn dus vrijgesteld de publi cisten, wier hoofdberoep elders ligt en die niet tot hoofdredacteur zijn benoemd. Zooals bekend is, blijven ook de vrijge stelde leden onderworpen aan de ver ordeningen en beschikkingen van den president der Nederlandsche Kultuur kamer. en scherpzinnigheid was er noodig, om uit een onnoozel blaadje papier dit alles te kunnen opmaken! Was iemand in staat om de arme Maud te reddep, dan voorzeker deze beroemde detective! Kronberg stond op en zei tot Karl Roch, die blijkbaar in diep gepeins was verzonken: Ik ben gefortuneerd en gaarne be reid, alle kosten te dragen en u een flink honorarium, dat u zelf kunt be- be- palen, uit te keeren. Maar ik smeek'u, mij te hulp te komen en u met de zaak te belasten, De detectivet ontwaakte uit zijn ge peins, keek Kronberg wel een minuut aan en zei toen ernstig: Goed, ik zal aan uw verlangen voldoen. Maar ik beschouw het als mijn plicht, uw aandacht erop gen, dat waarschijnlijk It ;eld kunnen ,-kosten, omdat ik ver- personen noodig heb. Ook u hiet verhelen, ‘dat alles zeggen. De groenten- en fruithandelaar B. aan 8e Loosduinschekade had gedurende den laatsten tijd een zoo zoete winst gemaakt, dat hij in Maart j.l. als geldbelegging ruim 100 fietsen kocht en deze gedeel telijk gedementeerd in zijn opslag plaats liet deponeeren. „Ik had het voornemen ze weer te verkoopen”, verklaarde B. o.m. tegen over Prijsbeheerschingsambtenaren, die dezer dagen bij hem op zoek naar frauduleus gekochte voorraden tot deze verrassende ontdekking kwamen. B.’s poging om aan de nu gedistribueerde fietsen ook nog eens een flinke winst te maken kon tijdig verijdeld worden. De fietsen werden in beslag genomen en B. kreeg een proces-verbaal. Hij zal zich bin nenkort voor den Inspecteur voor de Prijsbeheersching hebben te verant woorden. f Voor de belasting bleek B. te zijn aan geslagen naar een inkomen van 1600 ’sjagrs. Bovengenoemde belegging echter alleen reeds kostte hem een kleine 7 taille, zoodat de Prijsbeheersching hieraan een interessante puzzle zal hebben. Tegen B.’s fietsenteverancier en eveneens proces-verbaal opgemaakt.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5