DE LUCHTAANVALLEN OP JAPAN KABINET-LAVAL GEVORMD No. 18160. 1942;. Maandag 20 April. VERDUISTEREN v. 8.46 a. nam. tot 6.31 a. v.m. Maan; 20 April onder 12.36 s v.m., op 9.35 v.m.; 21 April op 10.18 v.m., onder 1.28 v.m. E.K. 23 April. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m’. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364' zg. Stadspatiënten no. 49 Bekendmaking OPROEP VAN GöRING ZINKEN GEBRACHT BUREAU?: WAGENSTRAAT 35-37 Bezetting van Ned.-Indische eilanden De nieuwe ministerlijst Via het Ned. Roode Kruis Nieuw alarm in Tokio „Een gewaarschuwd mensch is er twee waard” 3 Amerikaansche vliegtuigmoeder- schepen bij Japansche kust een nog INLICHTINGEN OVER KRIJGS GEVANGENEN EN GEINTERNEER- DEN IN NEDERLANDSCH-INDIE Distributie van boter, margarine en vet Bon 21 aangewezen Wederopbouw van de basis te Soerabaja Laval aanvaardt zijn ambt Lava! volmachten Amerikaansche luchtstrijdkrachten naar Engeland Rede van Göbbels Branden te Nagoja en Kobe Artikel van- dr. Dietrich Tweede bekendmaking Hevige gevechten in Birma Pétain thans uitsluitend leider van den staat HAAGSCHE COURANT dat zij (Cliché Archief Haagsche Courant) bevolking van één milioen zielen. vliegtuigen Ge- Hubert L^gar- Dr. Ar- f den Commissaris-Generaal voor de waren Plaatse get. führer maar» gezag ver- - (5 reg.) f 1.65. Elke m.M tqeer en Voedsel- :re- opa - - veelt - binatie. die op 13 December 1940 afliep. Telefoon 116300 (zeven illnen) BUREAU?: WAGENSTRAAT 35~37 Giro no. moo BijkantoorSchrveningen. Keizerstraat S19, Tel. 550310Filialen Rijswifk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranlelaan 3. Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263Boekhandel J. B. v. Seters Ir.. Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. Van Veiligheid over bijzondere maatregelen in het afgesloten gebied van de Westfriesohe eilanden en van de Nederlandsche kust in het gebied der provincie Zeeland en de provincie Zuid-Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied inzake het handha ven van de orde nr. 138/41, gelast ik het volgende: voorgelezen over maarschalk Pétains neer leggen van het ambt van leider der re- geering. Dit decreet luidt als volgt: „Wij, maarschalk van Frankrijk, leider van den Franschen Staat, verordenen krachtens art. 2 der Grondwet van 11 Juli 1940< het Volgende: De effectieve leiding van Frankrijks tin men volgens de „Tokio Asahi Sjimboen’' verscheidene Amerikaansche borpmen- werpers van het type Ma40 gezien. Het betreft bommenwerpers van., gemiddelde grootte met een bemanning van 5 kop pen en een maximale snelheid van onge veer 500 k.m. Gedurende het tijdvak van 21 tot en met 28 April a.s. geeft de met .,21” ge nummerde bon van de Boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts de.met „21" genummerde bon van de Vet- kaart recht op het koopen van 125 gram boter (zonder reductie) of 125 gram mar garine of, voor zoover voorradig. 100 gram bak- en braadvet. Laval heeft zijn ambt gisterochtend, officieel aanvaard. Hij heeft ziph geves tigd in de appartementen, welke hij vroe ger bewoonde in het regeeringsgebouw, Hotel du Pare te Vichy. Zijn eerste be- De opening van net eerste schoolzwembad in Den Haag. Tijdens de eerste zwemdemonstratie door de jeugd. Op den achtergrond van links naar rechts wethouder mr. dr. S. de Vries, waarn. burgemeester prof. Ir.'C. L. van der en wethouder M. Vrijenhoek Polvooon-M««<^* t nen- en buitenlandsche politiek wordt waargenomen door den leider der regee- rlng. die benoemd wordt door den leider van den Staat en aan hem verantwoording schuldig is. De leider van de regeéring legt aan den leider van den Staat de mi nisterlijst ter goedkeuring voor en brengt hem verslag uit van zijn initiatieven en zijn handelineen"/- In politieke kringen te Vichy wordt er [ewezen. dat dé volmachten van Laval grooter zijn dan in de regeeringscom- si— j:_1 iinin Toen had Laval alleen den titel van vice- president en oefende hij de controle uit over de dienstinstanties van de voorlich ting. Thans vereenigt hij in zijn persoon zoowel buitenlandsche en binnenlandsche zaken ^Ismede het ministerie van voorlich ting, waarmede hij een onbetwistbaar ge zag uitoefent over de leiding van de bin nenlandsche en buitenlandsche aangelegen heden des lands. Bovendien is zijn vroe gere titel van vice-president verwisseld voor dien van regeeringschef, zoodat hij als zoodanig het oppertoezicht heeft over alle overige ministeries en staatssecreta riaten PRIJS DEZER COURANTVoor ‘«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikerlki", „De Nieuwste Mode”, ..Kol. Bijblad” en „Letterk. Bijblad" 7 3.15. Fr. p. p met Modeblad 7 <.20. z Mode blad 3.95. Buitenland 1 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goed gek. abonnementsprijzen Aft. nummers 5 et. fr. o. D. 10 et PRIJS DER ADVERTEnYiEN Van 1—11 m.M iedere mM meer tot 22 mM (10 reg) 1 0.19 21 ct. Reel f 0.51 ner m M Bewijsn 5 ct fr. p p 10 ct Ine-binnen de stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) t 0.57, Dienstaanb f 0.38. Pers. eevr. 1 0.48. Adv. met Br. a h bur. V d bl 10 ct meer. grootheid van de Adolf Hitler nooit rechtstreekscher en indrukwekkender doorvoeld dan het laatste jaar in den strijd tegen de bolsje wieken om Duitschland en Europa te red den. De geweldige vernietigingsslagen» geleverd tegen de bolsjewistische leger massa’s, zijn in de krijgsgeschiedenis zon der weerga en in hun koene strategie uit sluitend het werk van den Führer. In de zware defensieve gevechten van dezen barren winter zijn de ijzeren ener gie en. het onbuigzame verzet van onzen Führer in stand gebleven. Hoeveel werk en zorgen hebben zijn afgeloopen levens jaar vervuldNaar de geschiedenis heeft geleerd, heeft hij steeds de juiste beslis sing genomen. Daarom is ook de verbon denheid van het Duitsche volk met zijn Führer nooit grooter en inniger geweest dan in dezen tijd, toen de zwaarste be proevingen en de grootste gevaren dreig den. Als de Führer ons dit jaar opnieuw naar groote beslissingen en overwinningen voert, dan vindt hij front en vaderland steeds bereid -zijn wil te doen. In dit be sef vernieuwen wij vandaag dankbaar van hart onzen eed dapper te zijn, geen offer en geen gevaar te schuwen, bij de inspan ning van alle krachten niet moede te wor den. tot de eindoverwinning is behaald en de macht en heerlijkheid van het Groot- Duitsche. Rijk voorgoed is gewaarborgd”. Zooals gemeld heeft de Japansche geering zich bereid verklaard aan krijgsgëvangenencentrale van Hedenavond van 19.15^—19.30 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in zijn politiek weekpraatje over „Een gewaarschuwd mensch is er twee waard. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de Amerikaansche chef van den generalen staf, Marshall, medegedeeld, dat Amerikaansche lüchtstrijdkrachten overal in het Vereenigd Koninkrijk zul len worden gestationneerd. Ook Ameri kaansche troepen zullen voortdurend op Engelschen bodem blijven aankomen. De bijzondere gevolmachtigde van Roo sevelt voor de uitvoering van de leen- en pachtwet, Harry Hopkins, heeft ten aan zien van het vraagstuk der Amerikaan- sebe transporten naar Engeland opge merkt, dat er „een harde noot gekraakt zal moeten worden. De grootste moeilijk heid is en blijft de scheepsruimte” De Japansche vlootautoriteiten beginnen binnenkort met-den wederopbouw vaft de vloot- en luchtbasis te Soerabaja, waarbij zij voor den arbeid gebruik maken van krijgsgevangenen en inlanders. Aangezien een aarrtal koopvagrders in de haven door den tegenstander zelf tot zinken waren gebracht hebben de Japansche vloot autoriteiten een havenafdeeling in het leven geroepen, die belast zal zijn met de taak, de gezonken vaartuigen te ver wijderen, evenals de. andere obstakels. Waarnemers zijn optimistisch ten aanzien van de kansen van een spoedig herstel, aangèzien er overvloed is van werkkrach ten. Ter gelegenheid van Hitrer’s verjaardag heeft Rijksmaarschalk Göring een oproep aan het Duitsche volk uitgevaardigd, waarin hij o.a. schrijft: „In de luttele vredesjaren heeft Adolf Hitler een Rijk geschapen, dat de bewon dering der geheele wereld heeft gewekt door de innerlijke eendracht des volks en de onvergelijke grootheid van zijn poli tieke macht. Geen eeuw in het Duitsche verleden kan zich meten met de succes sen, die de Führer in een zoo korte periode, dank zij zijn onvergelijkelijke staatsmanskunst, opvoerde tot politieke prestaties, die in de wereldgebeurtenissen uniek zijn en zullen blijven. Consequent zou het nu geweest zijn, als de volken, die thans onze tegenstanders zijn of waren, met dït sterke Duitschland een gemeenschappelijk front hadden ge vormd tegen de alles verpletterende wals van bolsjewistische vemietigingswoede en communistische vernielzucht. Tallooze malen heeft de Führer hen tot vreed zame samenwerking uitgenoodigd. Met beWonderenswaardig geduld heeft hij ge probeerd hen te overtuigen. Vrede was zijn doel. x Maar haat en wfngunst van een Ge allieerde kliek brachten den oorlog. On der de geniale aanvoering van den veld heer Adolf Hitler heeft toen het Duit sche zwaard onverbiddelijk toegeslagen. Glorierijke overwinningen, zooals nog nimmer in de geschiedenis geboekstaafd, zijn ver van de Duitsche grenzen in Oost en West, in Noord en Zuid bevochten. Het Duitsche volk heeft de historische leiderspersoonlijkheid rechtstreekscher doorvoeld Oiivlv;! uv v ij cu.iJiajd.ij jyv welke boven jTokio zijn verschenen, heeft \OPN1EUW 143.000 BRT. TOT mx>r» xjwwI moruc TnViri Aooihl i/m;Lww»n” Het D.N.B meldt uit Vichy, dat Zater dag de nieuwe Fransche ministerlijst offi cieel is bekend gemaakt Leider van de regeering, tevens minis ter van Buitenlandsche Zaken en Bin nenlandsche Zaken alsmede van Voorlich ting Laval. Staatssecretaris van Buitenlandsche Za ken Benoist-Mechin. Staatssecretaris van Binnenlandsche Zaken Fernand de Brinon. Staatssecretaris voor Voorlichting Ma rion. Secretaris-generaal voor Politie Bous quet Secretaris-generaal voor Bestuurszaken in het ministerie van Binnenlandsche Za ken Hilaire. Staatssecretaris bij den leider van den StaatAdmiraal Platon. Minister van StaatRcmier. Staatssecretaris voor Oorlog Generaal Bridoux. Staatssecretaris voor MarineAuphan. Staatssecretaris voor Luchtvaart neraal Jannekyn Minister van Landbouw voorziening Leroy-Ladurie staatsseci taris Bonnafus. - Minister van Verkeer Gibrat Minister van Arbeid delle. Minister van Gezondheidswezen Grasset. Minister van Financiën Pierre Catala. Minister van JustitieBarthélémy. Minister van Koloniën Brevie. Commissaris-generaal van Sportkolo nel Pascaud. Minister voor Handëlsverdragen naud. Minister dr. Göbbels heeft tijdens de plechtige bijeenkomst der N.S.D.A.P. op den vooravond van Hitler’s verjaardag te Berlijn een rede gehouden, waarin hij ter inleiding wees op de film „De groote koning”, welke de zware beproevingen behandelt, waaraan Frederik II was blootgesteld in de kritieke phase van den zevenjarigen oorlog, alvorens hij zijn legers tot de eindoverwinning kon voeren. Göbbels wees op den zwaren winter, welken het Duitsche volk juist achter den rug heeft om daarna de aandacht te vestigen op den Führer. Wij waren allen bij hem. aldus spr., zonder veel woorden en zonder daartoe aangespoord te zijn. Ieder besefte, dat hij een gigantischen strijd om het Oostelijke front uitvocht, dat hij tot diep in den nacht plannen maakte, wikte en woog en in zijn hoofd kwartier op pqst bleef om zijn regimenten in hun zwaren strijd te beatflen. Als wij. thans aan den vooravond van zijn 53sten verjaardag de geheele natie om de luidsprekers vereenigen, is dit iets anders en veel meer dan een plech tigheid. Hier moet bevestigd worden, wat alle Duitschers gevoelen en thans nadrukkelijker dan ooit tevoren. Het is in zekeren zin de vernieuwing van de trouw, welke zoo millioenen malen door daden, offérs, bloed en duizendvoudigen Van een niet genoemde Japansche basis wordt gemeld, dat Japansche troe pen op Billiton Mangar en Tandjong Pandan hebben bezet. Ongeveer 40 Neder landers werden geïnterneerd. De Japan ners namen de geheele controle over de tinmijnen in handen. Andere Japansche legereenheden hebben Goenoeng Sitoli op Nias en Sioban op Sipora bezet. Enkele dagen geleden verscheen bij de Japansche militaire autoriteiten den afge zant Van den sultan van het eiland Soern- üCT- bawa, het grootste eiland van de Soenda- archipel ten Oosten van Bali, die verzocht, Japansche troepen te zenden om de rust en orde weer geheel te herstellen. Bij het eerste bericht over de landing der Japanners op Java heeft de sultan van Soembawa de Japansche vlag op zijn paleis laten hijschen. Deze vlag werd ech ter door de Ned.-Indische troepen aldaar met geweld verwijderd. Daarop ontstond een vuurgevecht tusschen de troepen en de lijfgarde van den sultan. De troepen werden overweldigd, waarna alle Neder landers op het eiland gevangen genomen werden. De sultan zond hierop een missie naar de Japanners voor het zenden van militaire bescherming. Soembawa telt een ten de Belgische grens en de in dit gebied ge legen eilanden ’(provincie Zeeland en het Zuidelijke deel der provincie Zuid-Hol land. ten Zuid-Westen van de linie Nieuwe Waterweg—Oude MaasDordt- sche Kil) is Met baden slechts veroor loofd op de door de Weermacht aange wezen en door borden gekenmerkte openbare badgelegenheden Paf. 2. Indien men zich aan deze verordening niet houdt, begaat men een overtreding, welke, voor zoover daar niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf op staat, overeenkomstig de aan het be gin vermelde bepalingen gestraft wordt met een hechtenis van maximum 6 maan den en een boete van maximum 1000 gulden of met één van deze straffen. Par. 3. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. ’s-Graventiage. 26 April 1942. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid RauterS, S-Grappen en Luitenant-Genëfraai der Politie. re de het Int. Roode Kruis alle inlichtingen te geven over krijgsgevangenen en, voor zoover mogelijk, over civiele geïnterneerden. Voor het verkrijgen van dergelijke in lichtingen moet men de bemiddeling ifl- roepen van het Ned. Roode Kruis. Voor inlichtingen betreffende krijgsgevangenen en geïnterneerden kan men zich wenden tot het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Zwarteweg 75' dlhier en be treffende burgers in de door Japan^ezette gebieden van Ned.-Indië tot hat inlich-, tingenbureau van het Ned. Roode Kruis, J. P. Coenstraat 6 Het keizerlijke hoofdkwartier heeft vandaag medegedeeld, dat éijandelijke vlooteenheden, waaronder 3 vliegtuig- moederschepen op 18 April op eenigen afSTSnd van de Oostkust van Japan zijn verschenen.' welke blijkbaar uit angst voor een Japanschen aarpral, zonder de Japansche kust te naderen, op de vlucht sloegen. Denzelfden dag verschenen on geveer 10 vijandelijke vliegtuigen van een Noord-Amerikaansch type boven Tokio en andere gebieden. De vijandelijke vliegtuigen ontkwamen, voor zoover het hun mogelijk was, in de richting van China. De aangeriéhte schade is uiterst gering. Na dien luchtaanval heeft Tokio in den nacht van 18 op 19 April nogmaals lucht- alairrn gehad, dat duurde van 2 tot 4 uur. Waarschijnlijk betrof het slechts een pnoefalarm. aangezien vliegtuigen, zoek lichten noch afweervuur te zien wanen. De luchtbeschermingsorganisatie was terstond ter plaatse, doch behoefde niet op te treden. Tokio was. evenals alle overige steden en vooral het geheele kustgebied, volkomen verduisterd.. Gistermiddag even over 1 uur is achter I elkaar Jn verscheidene gebieden in Midden-Japan, met inbegrip van Tokio en het vlootstation Jokosoeka, wederom luchtalarm gemaakt. Boven het stedelijk gebied van Tokio kruisten geruimen tijd verkenners en jagers. Omtrent vjyandelljken aanval is tot dusver niets bekend geworden. Even voor 3 uw Zaterdag werd lucht alarm gemaakt in de provincies Kyoto, ten Noorden van Osaka en in Okayama, ten Westen van Kobe. Midden-Japan had luchtalarm van dé Oost- naar de Westkust en wel in het Oosten in de provincie Foekoesjima via Tokio tot Sji- zoeoka en in het Westen in de provincie Niigata. Een beambte van den luchtbescher mingsdienst te Tokio verklaarde, dat de aldaar uitgeworpen brandbommen i._. gehs groote uitwerking hadden. Branden, welke ontstonden, werden snel gebluscht. In een communiqué van het hoofd kwartier wordt medegedeeld,, dat de vijandelijke toestellen brandbommen heb ben geworpen van ongeveer 2 k.g., die geen groote schade konden aanrichten Tevens werd leedwezen met de slacht offers van den luchtaanval tot uitdruk king gebracht. Het centrale hoofdkwartier van de fensie heeft gistermiddag medegedeeld, dat de branden, welke te Nagoja en Kobe door brandbommen zijn veroorzaakt, thans onder controle zijn gebracht. Er zijn braridbommen geworpen opf 6 plaat sen iq de buurt van Nagoja, terwijl op 3 plaatsen te Kobe telkens één bom was neergekomen. Voorts is medegedeeld, dat boerendorpen met machinegeweer - vuur bestookt zijn. Er werd echter geen schade aangericht. Aanvallen door Amerikaansche toestellen uitgevoerd Naar waarnemers hebben verklaard, aldus Domei, zijn de vijandelijke vlieg tuigen. welke de luchtaanvallen op Japan hebben uitgevoerd, ongetwijfeld Ameri kaansche toestellen geweest. Het onder- scheidingsteeloen van de Amerikaansche luchtmacht, de blauwe ster in een roe den cirkel, kon van den grond af dui delijk worden waargenomen Ofschoon geen militaire doelen werden getroffen, kregen een school en een hos pitaal verscheidene treffers. Onder de vijandelijke „In dezen noodlottigen strijd om het leven en de toekomst van het volk", al dus de Rijksperschef dr. Dietrich o.a. in de „Nataionalsozialistische Kotres- pondenz” ter gelegenheid van den ver jaardag van den Führer, zijn al onze ge dachten, al onze krachten en al onze energie slechts' op één doel geconcen treerd de overwinning. De verjaardag van den Führer is voor het Duitsche volk een dag van bezinning, een geestelijk rustpunt in den rusteloozen stroom van het gebeuren, een mijlpaal langs den weg waar wij zien op de krachten, weim ons lot en onze toekomst bepalen. Drie dingen garandeeren ons ondanks alle be proevingen de overwinning Wij hebben beste soldaten, wij bezitten de beste leiding eh wjj beschikken over de betere idee. Uit deze idee komt de geest voort, welke onze soldaten bezielt. Ónze Führer heeft de omwenteling van dgn tijd be werkstelligd. In hem be'lichaamt zich dan ook zijn grootte en karakter. Het woord Führer ia ons volk tot een sym bool van onzen tijd geworden. Het is geen titel, welke wordt verleend doch iet-, dat door den drager ervan gescha pen werd. Eer de Führer aldus werd ge noemd. was hij het reeds. Het begrip Führer is een oereigen schepping van het nationaaPsocialisme.” van den Commissaris-Generaal voor de Veiligheid over het verbod inzake het betreden van het strand en de dninen in de kuststrook tusschen den Helder en Hoek van Holland Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het be zatte Nederlandsche gebied inzake het, handhaven van de orde nr? 138/41 gelast ik het volgende: Par. 1 1) Het betreden van het strand en van bouwwerken, die zich zeewaarts be vinden van vast aangelegde straten (boule vards, promenades), wegen of huizen, als aanlegsteigers, havenhoofden, pieren, be- schoefingsmuren e.d., alsmede het betreden van het duinterrein, dat door borden als af gesloten gebied is kenbaar gemaakt, in de kuststrook, die begrensd wordt in het Noorden door den Helder (haven) en in het Zuiden door Hoek van Holland (Nieuwe Watérweg) verboden. 2) De door de Weermacht aangewe zen en door borden gekenmerkte ge legenheden tot baden met de rechtstreeks daarheen leidende en door barden ge kenmerkte wegen valleh niét onder het verbod van alinea 1 Par. 2. 1) Van het verbod van par. 1 zijn uit gezonderd personen, die in het bezit zijn van een bijzondere vergunning, uitge- bevoegde plaatselijke Dergelijke Voorjaar in het Oosten. Met vroolijke gezichten beginnen de Duitsche sol daten aan de sedert langen tijd met verlangen tegemoet geziene opruimings werkzaamheden in verband met den doai. (Weldbild-Polygooru-P.K. Menzendorf) HITLER’S VERJAARDAG smartelijken dood is beproefd geen woorden meer behoeft. Laten wij den Almachtige vragen den Führer voor .ons te sparen, hem kracht te geven om zijn werk te vermeerderen, ons te versterken in het geloof, ons standvastigheid des harteh en geestkracht te verleenen en ons volk na strijd en offer de overwinning te schenken om zoodoende den tijd in vervulling te doen gaan, dien wij hebben ingeleid. In dankbaarheid en trouw zenden wij den Führer onze groeten, aldus besloot de bewindsman. Front en vaderland voelen zich in dit uur als door een' on- verbreekbaren band verbonden. De Duit-' schers in de geheele wereld zijn vereenigd ir» den wensch, dien wij telkens weer aan den vooravond van zijn verjaardag heb ben uitgedrukt in de woordenhij moge ons blijven, wat hij ons was en is onze Hitler. In zijn rede heeft dr. Göbbels met ver wijzing naar de heldhaftige houding van de Duitsche soldaten in den oorlog van den afgeloopen winter nog gezegd „Als wij als volk ergens bewezen hebben, dat wij ons de leidende rol op het continent, waarop wij en onze bondgenooten in de toekomst aanspraak kunnen maken, niet hebben aangematigd, maar dat die rol ons naar het recht der historie ten volle toekomt, dan hebben wij dat in dezen winteroorlog bewezen. Het Duitsche volk heeft in dezèn winter de vuurproef door staan. Een volk, dat een 'dergelijke' proef doorstaat, is tot de overwinning ge roepen.'’ reikt door de Kommandiantur. Dergelijke bijzondere vergunningen worden als regel slechts verstrekt aan; 1. Personen, die in het afgesloten ge bied wonen; 2. Visfehens. die ter uit oefening van hun beroep het strand willen betreden. 2) Visschers, die in het bezit zijn van een bewijs van vergunning overeenkom stig de bepalingen van den Marinebevel- hebber, uitgevaardigd op grond van par. 5 der verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied over bijzondere maatregelen in zake de kustverdediging no. 100/41, mogen de door de bevoegde marine-instenties aan gewezen en in het afgesloten gebied ge legen havens ter uitoefening van hun beroep betreden 3) De bijzondere vergunningen en be wijzen staan aan personen, die het vijf tiende levensjaar voleind hebben, slechts toe het afgesloten gebied te betreden, in dien zij tevens in het bezit zijn van een officieel bewijs, voorzien van “en foto. Par. 3. ïndien men zich aan deze ver ordening niet houdt, begaat men een over treding welke, voor zoover daar niet vol gens andere bepalingen een zwaardere straf op staat, overeenkomstig de aan het begin vermelde bepalingen gestraft wordt met een hechtenis van maximum 6 maan den en een boete van maximum duizend gulden of met een van deze straffen. Par. 4. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. ‘s-Gravenhage, 20 April 1942, De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid Get. Rauter, SS-Gruppen führer en Luitenant-Generaal der Politie. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 April. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Het Duitsche duikbootwapen maakt melding van nieuwe groote successen op de verschillende oorlogstooneelen. Aan de Oostkust van Noord-Ame- rika en in de Caraibische Zee bracht het Duitsche duikbootwapen 18 vijan delijke schepen met een gezamen- lijken inhoud van 131.000 b.r.t. tot zinken. Een duikboot nam de olie- opslagplaatsen van Sullenby op Curasao onder artillerievuur, waar door deze in brand vlogen. In da Noordelijke IJszee werden uit een convooi in samenwerking met de luchtmacht 2 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht, waaronder een tankschip. Drie andere groote schepen werden beschadigd. Op bege leidende oorlogsschepen werden even eens treffers geplaatst. In de Mijddellandsche Zee torpe deerde een Duitsche duikboot een aan de pier van Beiroet liggend sehip. Een andere duikboot viel de electri- sche centrale van Jaffa met artillerie vuur aan en beschadigde deze zwaar. Rapport aan den keizer Het eerste bombardement van Tokio en andere Japansche 'steden door vijan delijke vliegtuigen heeft geen wijziging gebracht in de bezigheden van den kei zer. Zaterdagmiddag heeft hij tweemaal den minister van binnenlandsche zaken ontvangen, teneinde diens verslag over de door het bombardement aangerichte achade aan te hooren. Geen enkel der aanvallende, vliegtuigen heeft schade aan gericht aan doelen in de onmiddellijke nabijheid van het keizerlijke paleis. Alle leden van het kabinet, met den eersten minister Tojo aan het hoofd, schreven hun naam in het gastenboek van het keizerlijke paleis met hun ge- lukwenschen voor het welzijn van de keizerlijke familie. De keizerlijke prins- generaal Highikoend, de opperbevelheb ber voor de nationale defensie, heeft Zaterdagmiddag nog tijdens het alarm de gebieden bezocht, waar brandbommen neergeworpen Hij sprak ter zijn deelneming uit met de slachtoffers van den luchtaanval t Verklaring van minister Joezawa „De eërste luchtaanval op Japan heeft ons getoond, dat wij dergelijke acties van aen tegenstander geenszins behoeven te vreezen, wanneer wij steeds behoorlijk voorbereid rijn,” aldus de minister van binnenlandsche zaken Joezawa in een mededeeling akn de pers. Tegelijkertijd zeide de minister dank aan de bevolking en vooral aan de civiele luchtbescher mingsorganisatie voor haar disciplinaire optreden, haar snel en succesvol ingrij- pen en voor haar goede samenwerking met de weermacht. Hierdoor heeft de vijand slechts volkomen onbelangrijke schade kunnen aanrichten, terwijl tege lijkertijd nergens storing in orde en rust is opgetreden. Naar uit Tsjoengking wordt gemeld, wqrdt hevig gevochten door de Chinee- sche ep Japansche troepen in Birma. Door den Japanschen' druk waren de Chinee- sche troepen gedwongen terug te trekken. De Britsche berichtendienst meldt uit Calcutta, dat de Britsche troepen aan het front in Birma door Chineesche strijd krachten zullen worden vervangen, daar de Engelsche troepen na een onafgebroken strijd van 75 dagen rust noodig hebben. zoek bracht hij aan Pétain, met wien hij een langdurig onderhoud had. In een verklaring tegenover de pers zeide Laval „Ik ben zeer getroffen door de ontvangst, welke ik in deze crisis dagen bij maarschalk Pétain heb genoten. Vele moeilijkheden zijn door hem opge lost. Ik heb het gevoel,' dat mijn taak, die moeilijk is, in groote mate zal wor den verlicht door het zeer heldere be grip, dat het staatshoofd voor onzen tegenwoordigen toestand toont te hebben. De maarschalk heeft, door mij de leiding var. binnen- en buitenlandsche politiek toe te vertrouwen, een reusachtige ver- j antwoordelijkheid op mijn schouders ge- laden. Het is echter niet juist, dat hij zijn volmachten heeft „afgestaan”. Als ik j het hoofd der regeering ben. dan ben ik zulks door de opdracht, die de schalk mij heeft verstrekt. Het van maarschalk Pétain is voor de vulling van mijn taak onontbeerlijk. Ik aanvaard moedig een moeilijk werk en om succes te hebben, heb ik steeds den steun van zijn scherpzinnigheid en zijn ervaringen noodig Alvorens de nieuwe’ ministerlijst werd bekend gemaakt, is Zaterdagmiddag door staatssecretaris Paul Marion het decreet Par. 1. In het afgesloten gebied, dat is vast gesteld in de bekendmaking van 7 Mei 1941. a) op de Westfriesche eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Amelapd, Schiermonnikoog. Siemonssand. Bosch- plaat, Rottumerplaat en Rottumeroog, b) aan de Nederlandsche kust Zuiden van Hoek van Holland tot M'-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1