DE VERJAARDAG VAN DEN FÜHRER RADIÖ-REDE VAN LAVAL No. 18161. 1942. DE ZEGEN VAN DEN ARBEID tabak VERDUISTEREN v. $.47 aar nam. tot 6.29 aar v.m. Maan: 21 April op 10.18 v.m,. onder 1.29 v.m.; 22 April onder 2.1J v.m.,. op 11.09 v.m. E.K. 23 April. Dinsdag 21 April. De distributie van en versnaperingen De luchtaanvallen op Japan Herdenking te Utrecht I BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 De Duitsch-Fransche Het Trekken I GENERAAL-VELDMAARSCHALK VON RUNDSTEDT IN NEDERLAND op leven en I betrekkingen Verklaring van Japanschen woordvoerder Weer luchtalarm Japansche aanvallen Belooning voor moedig optreden Demonstratie van saamhoorig- heid en lotsverbondenheid Men is niet gebonden aan een winkelier I COURANT eri hun IWI was, besloot een strijd op 4 Zaken, mr. voor- geen voile dagtaak hebben, zoodat on geveer 280.000 menschen niet in het normale arbeidsproces zijn opgènomen. den houdt HAAGSCHE Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319^Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 776036; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Konlng, Goudsbloeihlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters Jr„ Theresiastraat 106a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. wereld, ruimer en beter, Alleen door arbeid en waar ook, zal het wereld verwezenlijkt kun- van zoover niet een zwaar- Rijkscommissaris geeft eeregeschenk Naar kortelings is medegedeeld, zijn bij een brand in den Burg (Texel) op 6 Maart 1942 de douaneassistent Woppenhorst en de hulpassistent Hönchér van het Bezirks- zollkommissariat Bergen aan Zee met ge vaar voor eigen leven krachtdadig opge treden bij de bestrijding van het vuur. De Rijkscommissaris heeft heden den beiden ambtenaren zijn waardeering tot uitdruk king gebracht voor hun moedig optreden en hun door Oberbereichsleiter Eftger als zichtbaar blijk van waardeering een eere geschenk doen overhandigen niet goed mogelijk is. Het is 'logisch, dat zij, die door leeftijd en familieban den het minst aan hun oude woonplaats zijn gebonden, eerder naar het buiten land gaan dan huisvaders. Deze moeten dus uit de Nederlandsche bedrijven worden genomen en hier worden ver vangen door niet „reisvaardigen” Wan neer bijvoorbeeld, in een bedrijf 50 ar beiders werken, waarvan 25 ongehuwd zijn, terwijl in dezelfde plaats 25 ge huwde werkloozen zijn, zou het sociaal niet verantwoord zijn, deze 25 werkloo zen naar Duitschland te zenden. Het is veel beter de 25 ongehuwden, die werk hebben, naar het buitenland te zenden en de 25 gehuwden op hun plaats te werk te stellen. De huidige wettelijke maatregelen dienen nu om hen, die weigeren naar Duitschland te- gaan en die niet zoo veel sociaal gevoel hebben om in te zien, dat dit goed is, te dwingen. Het argument, gaan vijand PRIJS DER ADVERTENTIKN Van 1—11 m.M (5 retiï 1 1.65. iedere m.M meer tot 22 m M (10 reg) t 019 Elke An.M meer 21 et. Reel, f 0.51 per m.M. Bewijsn 5 ctfr. p. n 10 ct. Ine, binnen dé stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) 0 57. Dienstaanb 0.38. Pers, gevr f 0 48 Adv. met Br a h bur v d bl 10 ct meer De chef van de Fransche regeering, La- .val, heeft gisteravond yoor den omroep gesproken Hij zeide o.a.: Opnieuw sta ik voor u met de opdracht van den maarschalk om onder zijn hoog gezag de aangelegenheden van Frankrijk op het meest tragische oogenblik zijner geschiedenis te leiden terwijl admiraal Darlan de militaire strijdkrachten zal commandeeren in naam v^in den maar schalk. Ik zal alles doen om het welzijn van ons volk te waarborgen en ik voel mij te ster ker, daar ik geen verantwoordelijkheid draag voor de ellende welke over ons is gekomen. De regeering zal haar plicht doen en trachten uw lijden te verzachten. Maar alleen door uw arbeid, door langdurige, geestdriftige en hardnekkige inspanning zult gij bijdragen tot de herrijzenis van ons land. Wij kunnen slechts op onszelf rekenen ep Frankrijk moet thans zijn wil en zijn levenskracht aantoonen. Boeren van Frankrijk, ik roep u. op uw grond te bewerken met het geduld, waar mee wij hem verdedigen. Tot het arbeids front wil ik zeggen, dat het van het ko mende regiem niets te vreezen maar alles te verwachten heeft. Deze oorlog draagt de kiem eener regelrechte revolutie in zich. Het bolsjewisme zou den Franschen arbeider slechts onderdrukking en ellende brengen, zooals den massa’s van het Rus sische volk. In het nieuwe Europa zal overal het socialisme tot stand komen, met eerbiedi ging van den aard en de «nationale wen- schen van ieder volk PRIJS DEZER COURANTVoor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad" en „Letter k. Bijblad” 3.16. Fr. p. d. met Modeblad 4.20, z Mode blad 3.98. Buitenland 9.46. Bij postkant tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Afz. nummer» 6 ct. tr. o, p. 10 et „De luchtaanval van Zaterdag j.l. op gebieden van Tokio en Jokohama moest ongetwijfeld dienen", aldus verklaarde de woordvoerder van de Japansche regeering aan buitenlandsche journalisten te Tokio, om een nieuw prestigeverlies van Amerika tegenover de geheele wereld, vooral tegen over de bondgenooten, tegen te houden en de opgewonden openbare meening van het eigen land althans eenigszins gerust te stellen. Men is derhalve in de Vereenigde Staten terstond begonnen, dezen luchtaan val in sensationeeton vorm als agitatie uit te buiten. Doch tegenover de nuchtere wer kelijkheid moet deze geheele poging, n.l. den luchtaanval voor te stellen als een groote overwinning, vergeleken worden met de kamferinjectie voor een sterven den man, waarvan de uitwerking slechts korten tijd kan duren. Een feit is, dat de Amerikaansche vliegtuigen bij den aanval op misdadige en onmenschelijke wijze geen enkel verschil hebben gemaakt tusschen vreedzame doelen en militaire doelen en zoo b.v. scholen en ziekenhuizen met ma chinegeweren-hebben beschoten, zoodat de slachtoffers uitsluitend kinderen, zieken en burgers zijn. Er bestaat geen verontschul diging of voorwendsel voor een dergelijk optreden. Amerika heeft dus geen begrip meer voor menschelijkheid en fairness in de oorlogvoering. Het zou interessant zijn, de reactie der openbare meening van Ame rika en zijn bondgenooten te zien, wanneer hun de militaire ondoeltreffendheid van de luchtaanvallen op Japan in vollen omvang bekend zou zijn In verscheidene gebieden in West, en Midden-Japan is hedenmiddag luchtalarm gemaakt. Het keizerlijke ^Japansche hoofdkwar tier deelt mede Vliegtuigen van de Japansche vloot hebben verscheidene aanvallen gericht op Port Moresby en Port Darwin. Tijdens luchtgevechten met vijandelijke vliegtui gen, die boven Japansche bases vlogen, en tijdens de bovengenoemde aanvallen weraen tot 21 April 70 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. De Japansche ver liezen bedragen 6 toestellen. den. Het is sociaal, economisch en po litiek niet verantwoord. Man heeft van Duitsche zijde groote opdrachten bij de Nederlandsche industrie geplaatst, doch de mogelijkheid om den arbeid naar de menschen te brengen, heeft haar na tuurlijke grenzen Deze grenzen liggen op het gebied van grondstoffen en ver voersmogelijkheden. Daarom is de vraag gerezen of ook niet Nederlandsche s(b- beidskrachten naar de arbeidsplaatsen in het Duitsche Rijk gebracht moesten worden, toen de grens van de Duitsche opdrachten bij de industrie te plaatsen, was bereikt. Nu kan dit verplaatsen van arbeids krachten niet alleen geschieden met werkloozen Onder hen bevinden zich Generaal-veldmaarschalk von Rund- stedt heeft in het begin van de?e week een bezoek gebracht aan den Weermacht- bevelhebbér in Nederland, generaal der Vliegers Fr. Christiansen. Naar aanleiding van zijn bezoek' in den Haag heeft de generaal-veldmaarschalk ook een bezoek gebracht aan den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijks- minister Seyss-Inquart. Tijdens zijn ver blijf in Nederland heeft generaal-veld maarschalk von Rundstedt een dental mo derne installaties der kustverdediging be zichtigd In zijn welkomstwoord begroette Kreis- inspektor prof. Nieschulz speciaal den Rijkscommissaris en ir. Mussert, er ver volgens aan herinnerend, hoe thans overal op de wereld, waar Duitsche menschen wonen, de verjaardag van den Führer wordt herdacht. Tenslotte deelde spreker mede, dat de Beauftragte van den Rijks commissaris voor Utrecht, Bete ichslei ter Sommer, die zich destijds vrijwillig had gemeld voor het front, juist eenige uren tevoren was opgeroepen, en thans m het Feldgrau den Führer dient. Vervolgens declameerde een jeugdige scholier van de Duitsche school toepasse lijke spreuken op den Führer, waarna de aangetreden schooljeugd, onder leiding van Banführer Laprell. eenige strijdliede ren ten gehoore bracht. Namens de N.S. D.A.P, betrad hierop de Hauptsleiter des Propagarjdaamtes, Gemand, het spreekge stoelte. In een gloedvolle rede stelde deze de verdiensten van den Führer in het licht. Spr. herinnerde er aan. hoe Hitler, als door God gezonden, bet Duitsche volk uit zijn grootste vernedering heeft opge heven en sinds 1933, toen hij de macht in handen nam, zooveel voor het Duitsche volk heeft gedaan, als geen ander ooit ter wereld voor zijn volk heeft tot stand ge bracht. In groote liefde voelt het Duitsche volk zich thans in dit uur van zware be proeving, dat noodig is geworden- om de demonische krachten te verdrijven, met zijn Führer verbonden. Tenslotte sprak de districtsleider der N. S.B., Tj. van der Weide, die er op wees, dat de naam van Hitlerknechten, zooals de N.S.B.’ers vroeger werden genoemd, al tijd door hem is verfoeid geworden. Wel echter willen wij. zoo vervolgde spreker, Hitlervrienden zijn. Op dezen eerenaam zijn wij trotsch. Sinds 14 December van het vorige jaar weten wij, aldus spreker, dat tusschen Hitler en Mussert een ver bond is gesloten, dat inhoudt, dat Neder land na den oorlog volwaardig zal worden öpgeaomen in den bond van Germaansehe volkeren. Voor dit geschenk kunnen wij den Führer, die dan o<6 onze Führer zal zijn, niet dankbaar genoeg zijn. Op dezen dag wenschen wij, Duitsche en Nederland sche kameraden, elkaar geluk met den ver jaardag van Adolf Hitler, en beloven hem op dit uur allen mogelijken steun, dien hij noodig mocht hebben om tot de eindover winning te komen. Met een driewerf Sieg Heil op Adolf Hitler besloot spr. zijn rede. Nadat de Duitsche volksliederen waren gespeeld, namen de Rijkscommissaris en ir. Mussert, met een „Sieg Heil, Kamera den”, afscheid.' -♦- Rijkscommissaris en ir. Mussert wonen bijeenkomst bij De aanwezigheid- van Rijksminister Rijks commissaris Seyss-Inquart en den leider der N.S.B., ir. Mussert, hebben grooten luister bijgezet bij de feestelijke herden king van den verjaardag van Adolf Hitler, waartoe gisteravond een bijeenkomst was belegd in de groote zaal van Tivoli door den kring Utrecht van de N.SjD.A.P. Geen plaats in de zaal, welke, ruim .tweeduizend bezoekers kan bevatten, bleef onbezet, en zelfs moesten eenige honderden zich met een staanplaats tevreden stellen. Het po dium was ter linker- en ter rechterzijde rijkelijk versierd met groote neerhangende Duitsche partijvlaggen, terwijl tegen een egaalgelen achtergrond een enoiyne ver gulde Duitsche adelaar zichtbaar was. De in Utrecht wonende Duitsche school jeugd stond achter op ,het podium opge steld, terwijl een muziekcorps van de Weermacht voor den aanvang van de fees telijke vergadering op-het podium mar- schen speelde. Om precies half acht betraden Rijks commissaris Seyys-Inquagt en ir. Mussert, met hun staf de zaal, toegejuicht door de aanwezigen. Nadat de hooge gasten eenige reeds aanwezige autoriteiten, o.w. den heer Brandes, plaatsvervangend Beauftragte, majoor Creutzinger, Orts- kommandant, prof. dr. Nieschulz, Kreisin- 'Bekendmaking van den Höheren SS- und spektor dep N.S.D.A.P., den commissaris van de provincie Utrecht, den heer W. B. Engelbrecht, en den districtsleider van de N.S.B., Tj. van der Weide, hadden be groet, nam de plechtige herdenking een aanvang. Na het binnendragen varf de partijvaan- dels, speelde allereerst het Weermachtmv- ziekcorps de prelude van Liszt. Zoowel in Utrecht als in den Haag 2 is de verjaardag van den Führer j met groote geestdrift herdacht. In de k bijeenkomsten in deze beide plaatsen 2 was de belangstelling overweldigend, zoowel van Duitsche als van Neder- landsche zijde. Honderden moesten 2 wegens plaatsgebrek worden afge- 2 wezen. De verbroedering van beide volken/kwam in'deze bijeenkomst treffend tot uiting. Als goede kame- raden zaten zij naast elkaar, Duit- •I sehers en Nederlanders, om met ge- 2 spannen aandacht te luisteren, naar 2 de woorden van hulde en "diepe er- kentelijkheid, voor het grootsche en 2 machtige werk, van Adolf Hitler. Telkenmale klaterde het applaus op, als bewijs van instemming met de woorden der sprekers en als één 2 man stonden alle aanwezigen op, toen aan het einde der bijeenkbm- sten het Deutschlandlied en het 2 Horst Wessellied werden gespeeld, door mallen uit volle borst medege- zongen. 2 Zij, die deze herdenkingsbijeen- komsten in de met groen en bloe- 2 men versierde zalen hebben bijge- 2 woond, voelden haar aan als een grootsche demonstratie van saam- hoorigheid en lotsverbondenheid met 2 het Duitsche volk in dezen groot- sten strijd Vbn’alle tijden. De eerste luchtaanval op Japan. Het modernste bioscoop-theater van Japan Is het 5 verdiepingen hooge Nippon-theater in TokioHet biedt plaats aan 4000 personen, (Atlantic-Holland) der_ aan de hand zal doen Wordt, meenen wij, in ons land -1 voldoende beseft. De wegen Dit wordt, meenen wij, in ons land thans wel voldoende beseft. De wegen staan open en het werk wacht. Er zijn voor den arbeid geen geografische grenzen. Wie het groote sociale bet ang van dit alles niet inziet, wie den ze2ei\ van den arbeid niet verwerven Y’ v. le,za' gedwongen moeten worden de handen aan den ploeg te slaan in Un eigen belang en in dat der ge meenschap. Er woedt dood. Een nieuwe is groeiende, nog eens arbeid, ideaal dezer nen worden. beurzen stonden omstreeks werkloozen ingeschreven. Nu het mere weer is gekomen, hebben 100.000 menschen gelukkig weer gevonden Ruim 110.000 werkloozen staan op bet oogenblik nog ingeschreven Bo vendien arbeiden nog 60.000 menschen tn de werkverruiming, terwijl in de be drijven nog 110.000 arbeiders staan, die von Ribbentrop, de S.S.en chef van de Himmler, de Rijks- van de N.S.D.A.P., Rijksleider dr. Ley, de chef van de Partijkanselarij. Rijksleider Bormann, de Rijksperschef Rijksleider dr. Dietrich, de chef van de Rijkskanselarij Rijksmi nister dr. Lammers en de Rijksminister voor Bewapening en Munitie, Albert (Speer. Reeds des ochtends hadden de leden van den intiemsten persoonlijken staf, met generaal-majoor Schmundt en S.S.- Gruppenführer Schaub aan het hoofd, den Führer gelukgewenscht. - Hospitaaltrein aangeboden Dr. Hacha heeft namejs de bevolking van Bohemen en Moraviê’ den plaatsver- vangeriden Rijksprotector, Heydrich, op het station te Praag een hospitaaltrein als ge schenk voor den Führer, overgedragen\ Tij’dens zijn rede bij de overdracht van het geschenk wees de president, dr. Hacha, op aen wil van de bevolking actief deel te nemen aan de groote taak van het Duitsche Rijk. Hij noemde den allermo- •rnst ingerichten hospitaaltrein, die den Führer ten geschenke werd gegeven, een symbolische gift van de geheele bevolking van Bohemen en Moravië. Volgens „Stockholms Tidningen” is den Führer ter gelegenheid van zijn verjaar dag de oudst bekende globe uit het jaar 1350 als geschenk overhandigd. Het blad wijst erop, dat op de globe Amerika nog .niet voorkomt. Gelukwenschen De Koning van Italië en de Duce hebben Hitter telegrafisch hun gelukwenschen aangeboden. De .Führer heeft beiden eveneens tele grafisch zijn daqk betuigd. Behalve de tallooze «ukwenschen uit de kringen van het Duitsche Volk, heeft Hitler ook uit het buitenland vele felici taties ontvangen, Talrijke buitenlandsche staatshoofden en chefs der regeeringen hebben telegrafisch hun gelukwenschen aangeboden, waarvoor Hitler zijn dank heeft befuigd. dat men xdoor het werken in Duitschland van Nederland steunt, geen steek, waA dan zou men ook niet mogen werken aan de Duitsche op drachten aan de Nederlandsche indu strie. Eigeiïlijk zou men dan in het ge heel niet moeten werken, want elk werk, dat men op het oogenblik ver richt, komt ten goede aan Duitsch land. De Nederlander is evenwel te nuchter om dit vol te houden. Hij zal inzien, dat door de huidige maatrege len een einde gemaakt zal worden aan de werkloosheid. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, zoo luidt het oordeel van deskundigen dat reeds einde van dit jaar een einde zal zijn gemaakt aan dezen gruwel der mensch- heid. En wie zou niet het zijne er toe willen bijdragen, dit groote doel te bereiken? De gemeenschap en zichzel- ven bewijst men er een onschatbaren dienst mede. s Er zullen- er altijd nog zijn, die an ders en beterwillen, maar zij hebben te bedenken, dat de nuchtere practijk den doorslag geeft. De kanker van de werkloosheid kan slechts door de grootste krachtsinspanning bestreden worden. Men stelle zich toch nog eens goed voor oogen de noodlottige ont wrichtingen, welke dit kwaad in onze gémeenschap heeft teweeg gebracht, af gezien nog van het .menschelijke leed, dat er door veroorzaakt werd. Het opgroeiende geslacht begon reeds met lediggang; de tragiek van „het stempelen” behoeven we toch waar lijk niet meer opnieuw te belichten. De zegen van den arbeid kan ieder deelachtig worden. Jaren lang bestond dezé mogelijkheid niet; ^thans is zij er. Kortzichtigheid, waarmede men zich zelf benadeelt, dwaze vooroordeelen, dienen «ver boord te worden gewor pen. Er is een Europeesche economi sche gemeenschap groeiende. De ont wikkeling van alle eigen economische krachten van een natie en hun aan vulling door de economische prestatie van bevriende, en ook in geval van nood toegankelijke naburen vormen heeft prof. Nunke onlangs opgemerkt rende crisissen, die met hun werkloos- de beste economische fundamenten en tegelijk noodzakelijke schakels in den veiligheidsketen van elk volk. Het kan geen twijfel lijden, vervolgde hij. dat de ervaring van het Duitsche volk uit eigen kracht en op grond van nieuwe economische inzichten de trap van volledige werkzaamheid bereikt te hebben, ook velen anderen volkerende middelen tot een betere tewerkstel- Einde van tragisch misverstand Laval sprak vervolgens over de Duitsche Fransche betrekkingen Hij zeide o.a Sedert ik in het openbare leven naar voren kwam, heb ik altijd betoogd, dat de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland voorwaarde voor den vrede in Europa was. Daartoe was noodig een •Fransche. en een uitsluitend Fransche po litiek, vrij van de buitenlandsche invloe den.. welke vroeger en ook thans nog zich doen gelden om onze verdeeldheid te voe den en den vrede van ons land opnieuw twijfelachtig te doen worden. Opnieuw heeft de oorlog over Frankrijk gewoed. Laval herinnerde vervolgens aan de be sprekingen met Pétain te Montoire in 1940. Te Montoire Is het beginsel aangeno men voor een nieuwe politiek, waarbij de eer noch de levensbelangen van Frankrijk werden opgeofferd. Pétain 1_1_ 2 na die ontmoeting verklaard: ..De keuze berust iff de eer ste plaats bij den overwinnaar, maar zij hangt ook van den overwonnene af. In dien alle wegen voor ons gesloten zijn, zullen wij wachten en lijden. Indien wij echter het tegendeel mogen hopen, zul len wij onze vernedering, onzen rouw en onze ruïnen weten te overwinnen. Tegen- Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Het is goed in dezen tijd het, niet al- I leen om zijn uiterlijke verschijning mo- numentale werk te herlezen, dat in 1936 I het licht heeft gezien onder den titel: Hieraan riioet een einde gemaakt wor- „Het werkende Land”. De toenmalige minister van Sociale M. Slingenberg, schreef er een woord voor en mr. W. J. van Balen stelde het samen. Het werd, met mede- I werking van de regeering, uitgegeven t bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te F Haarlem en het behandelde in den breede wezen en oorsprong der werk- I loosheid, de maatregelen tot leniging van den nood en de mogelijkheid tot E behoud en bevordering van de werk- L’ gelegenheid. „Een geoefend arbeidsleger staat met welonderhouden gereedschap klaar. Tegen den gezichtseinder teekent zich een silhouet van knoestige gestalten af. Mannen draven en zwoegen als een mierencolonne, die zich een doortocht baant over een omgevallen boomstam, veelal ouderen, voor wie een verhuizing Er fladdert rook in den wind. Heesch fluit een zandtreintje. Metaal rammelt i en knarst. Wat gebéurt hier? Hier houdt een volk zich aan den arbeid. Daar waar geen werk is, wordt nuttige |k bezigheid geschapen. Er wordt een kanaal gegraven, of een weg aangelegd, of een rivierbedding verbeterd, of rom- melgrond ontgonnen, of nieuw land aangewonnen. Er komt ruimte voor meer menschen. Plaats en werk. Onze geheele geboortegrond wordt eens onderhanden genomen of er niet iets aan te verbeteren valt. Juist "thans, nu de geheele volksgemeenschap zucht I onder benarde tijden. Daar staan zij in langè rijen te del- ven en te zwoegen Het is een citaat, dat ook ontleend zou kunnen zijn aan een rapport van I den Nederlandschen Arbeidsdienst. I Maar het is een citaat uit: „Het Wer- kende Land” van ze» jaar geleden. De zegen van den arbeid •Reeds toen werd in woord en daad over een overwinnaar, die zijn overwin ning wist te beheerschen, zuüen wij on ze nederlaag weten te beheerschen." Met deze woorden' beeft het staats hoofd den weg gewezen. Aan dezen weg heb ik mij gehouden en ik z^l hem blij ven volgen. Ik zie geen anderen weg om het welzijn van mijn vaderland te ver zekeren. Vast staat, dat de nederlaag ons in onze ziel heeft gekwetst. Maar wij hebben een verleden, dat rijk genoeg is aan roem om deze politiek te kunnen volgen. De politiek van toenadering tot en verzoening met Duitschland moet loyaal worden gevolgd. Zij vereischt een weder- keerig vertrouwen, wil zij' doeltreffend zijn. Elke dubbelhartigheid moet uitge sloten zijn en slechts op oprechtheid in woord en daad kab een blijvende ver zoening berusten. X Thans is er geen dreigement, dat mij kan beletten n^ar verzoening met Duitschland te blijven streven, omdat deze politiek geïnspireerd wordt alleen door de zorg voor Frankrijk, welks hoo ge belang steeds mijn drijfveer blijft en zal zijn. Franséhen. zoo besloot Laval zijn radio-rede, ik wijd mij aan den onmis- baren arbeid en zal dien niet beëindigen vóór het welzijn van Frankrijk verzekerd 'is. Ik roep u op de beteekenis van dezen arbeid te verstaan, opdat gij mijn stre ven steunt. Indien gij dat doet, zal Frankrijk in het Nieuwe Europa her rijzen laten volgen, die dit triest beeld werkloosheid, dat toch zoo spoedig mo gelijk diem te verdwijnen, illustree- ren. Door de vete Duitsche opdrachten in Nederland geplaatst, is de toestand van onze industrie beter dan me- mocht verwachten. De strenge winter echter had op de werkloosheid een on gunstige uitwerking. Bij de arbeids beurzen stonden omstreeks 225.000 war rond werk Van alfe kanten .vefneemt men op het oogenblik klachten van bona fide detail listen over de praktijken van minder fat soenlijke collega’s, waarvan zij vreezen. de dupe te worden. Ook het publiek is verontwaardigd, over -het feit, dat winke liers die steeds béweerd hadden, niets voorradig te, hebben, plotseling kwiriig over sigaren en sigaretten of lekkernijen konden beschikken, die zij als fokpremie voor P of T bonnen gebruikten. Aan critiek op het voorspel van de distributie van rookartikelen en versnape ringen ontbreekt het evenmin. Daarom wordt er van offieieele zijde op gewezen, dat het allerminst in de bedoeling ligt, de knoeiers te be.voordeelen en dat de cri tiek, die thans wordt vernomen, ook in dien zij afkomstig is van menschen, die zich „deskundigen” noemen, op z’n zachtst gezegd, voorbarig is en noodeloos onge rustheid wekt. Dit zal t.z.t blijken. De noodige „correcties” zullen niet achter wege blijven. Met nadruk wordt het publiek er op ge wezen. dat men volmaakt vrij is, zijn ta baksproducten of versnaperingen te koo- pen bij wien men wenscht Men is dus volstrekt niet gebonden aan den detaillist, bij wien men zijn T of P-bon heeft inge leverd. een noch de werden heeft enkele dagen die zegen gepredikt en gemanifesteerd. De Arbeidsdienst zet het werk voort. Gisteren en heden heeft men nog kun- I nen lezen hoe en in welken geest Arbeid, Arbeidsdienst, „Arbeidsdienst- plicht, „Arbeitseinsatz”, het zijn woor- I den, die men dagelijks lezen kan en hoo- ren. Zij maken, om zoo te zeggen, deel uit van den notenbalk, waarop het lied van den arbeid geschreven staat. Elk woord voor zich en alle tezamen bedoe- len den geesel der menschheid te verja gen. die de werkloosheid is. Het zijn, niet alle nieuwe geluiden, maar zij zijn toegenomen in kracht en intensiteit. De sterk gewijzigde omstandigheden zijn er de oorzaak van. Na de Werkverschaffing is de werk verruiming gekomen, na den arbeids dienst de arbeidsdienstplicht.'Er zit, op ’t eerste gehoor, iets stuitends in dit laatste woord; maar wie goed beseft, dat' wij ademen in een tijd, waarin het gaat om een strijd op leven en dood, om te eten of te verhongeren, om een nieuwe wereld op te bouwen of onder te gaan in een hopelooze chaos, die begrijpt welke diepere zin in dit woorcj besloten ligt. Hij zal óók beseffen, dat reeds nu, maar óók na den oorlog in Europa voor alle handen werk zal zijn. „In het nieuwe Europa, heeft eefl bekend Duitsch econoom onlangs gezegd, zul len de volkeren zonder ruimte en de ruimten zonder volk tot samenwerking gebracht worden. Duitschland heeft practisch bewezen, dat financieele eco nomische en grondstoffenmoeilijkheden voor een volledige tewerkstelling geen onoverwinnelijke moeilijkheden behoe ven te vormen. De ervaring heeft ge toond, dat de volle tewerkstelling' eerst een veiligen grondslag voor de waarde van het geld vormt. Zoo zal het volledig tewerkgestelde Europa niet, slechts zijn menschen werk geven, maar ook tot dusver ongebruikte grondstoffen, kracht bronnen en oppervlakten bouwland in bedrijf nemen en zijn bedrijfsleven een samenhangende vrije groote markt ter beschikking stellen. Eindelijk zal het volledig te werk gestelde Europa bevei ligd zijn tegen de periodiek terugkee- ix heid de schrik van de arbeiders en hun gezinnen wyen”. Duitschland heeft, voor den opbouw van een nieuw-Europa, waarin ons volk zijn aandeel hebben zal, arbeiders noo dig. Nederland heeft nog arbeiders te missen; ons land telt irilmers nog altijd een paar honderd duizend werkloozen. Het is nuttig hier een ^aar cijfers te Polizmführcr ’en Commissaris-Generaal voor het Veiligheidswezen Op grond van par. 45 va/i de verorde ning nr. 138/1841 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de bescherming van de orde wordt bepaald: Par. 1. Wandelmarschen en wandel- tochten in gestoten groepen of uniforme k leeding zijn verboden. Van dit verbód zijn tochten van scho len en tochten, waartoe door den com- missarte-generaal voor het veiligheids wezen speciale vergunning 1» verleend, uatgezonderii. Par.. 2. Haindelingen in strijd met deze regeling zijn overtredingen en worden gestraft met, hechtenis tot zes maanden en boete tot 1000 gulden .of met één deze beide straffen, voor volgens andere bepalingen dere straf opgelegd wordt. ,Pa[: 3 06 regeling wordt met de pu- Yan 'crac*lt- De publicatie ge- j di‘>or bekendmaking in de pers. b>t talrijke incidenten, anti- Dulteche betoogingen en andere onbe houwenheden van den kant van groepen aard was gekomen, *€rd in 1941 door een beschikking van den Hoheren SS- und Polizeifühfer een verbod uitgevaardigd voor tochten van dezen aard in gestoten groepen of uniforme kleeding. Het verbod kreeg een termijn tot 1 September 1941. Herhaalde na afloop van dezen termijn gedane waarnemingen hebben aange- Hdan hel vJerb°d «een opvoedend heeft gehad en dat ook na dezéM °Bdehik «^sciplh»eJI "tel was gewaarborgd Bi, bta V*n den Höheren SS- und Po- toeifulfrer wedt derhalve het houden Z" d^na1I‘SÏÜr -^ten w<Mie?ï «n. en ditmaal zonder termijn, venbodea. Gelijk reeds gemeld, heeft de Führer gisteren zijn verjaardag in het hoofd- kwartiA- doorgebracht Voor het begin van de militaire besprekingen, welke evenal? op iedecen anderen werkdag werden gehouden, brachten de chef van het Opperbevel der Weermacht, gene raal-veldmaarschalk Keitel, en de chef van den -generalen staf van het leger, general-oberst Halder, den Führer, ook uit naam van het leger hun gelukwen schen over. Tegen den middag brachten de Rijks- maarschalk van het Groot-Duitsche Rijk, Hermann Göring, die vergezeld was van generaal-veldmaarschalk Milch, en groot- admiraal Rader den Führer de geluk wenschen van luchtmacht en marine over. Verder kwamen hun gelukwenschen aanbieden de Rijksminister van Buiten landsche Zaken. Rijksleider der Duitsche politie, organisatieleider

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1