No. 18162. Woensdag 22 April. IN BRITSCH-INDIE DE TOESTAND Waarheen met vacantie dezen zomer Het Centraal Distributiekantoor VERDUISTEREN 1942. Geweldige brand te Groningen Bekendmaking waar en Naar Drenthe, het heden het verleden spreekt schoonheid schept nieuwe F BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Daders kwamen met auto Oproep van Hitler Voor het Roode Kruis DE WINKELSLUITING Hoe het CD.K. in den harren winter werkte In Japan geïnterneerde Nederlanders BEWONER VAN HANENBURG- LAAN DOOR REVOLVERSCHOTEN OM HET LEVEN GEBRACHT Brandstof/endistributie Hervatting financieel verkeer op Java v. 8.49 aar nam. tot 6.27 aar v.m. Geringe schade Amerikaansch schip in den grond geboord Bommenwerpers van het Japansche le ger hebben volgens een Domei-bericht, op Britsch regiment vernietigd Roode Kruis geeft inlichtingen Cripps te Londen terug Fabriek grootendeels verwoest Brief van bisschop van Calcutta Nieuwe voorstellen? Een betoek aan Verklaring van WaveJI De luchtaanvallen op Japan Verkoop van damesvilthoeden weer toegestaan Dameszomervilthoeden in witte of uitgesproken pastelkleuren wederom verkocht worden ontvangstneming van de punten der textielkaart. melden. en wee Eenige cijfers POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN CDK. parten gespeeld deur Olde Lantschap? Neen? een uitgeput was, spreidt die in Assen kerk, DE. BUITENLANDSCHE PATENTEN IN AMERIKA het auto zij een wo rds een Een zending groote bommen is op een vliegveld in Afrika aangekomen. - (Luce-Holland) als reuze- het verre overal Ode het hart ook arbeid en bag- Daar de HAAGSCHE COURANT I BETREFFENDE HET KEURElti VAN DE LICHTINGEN 1908 EN 1909, ALSMEDE VOOR DE LICHTING 1924 EN DIEGENEN VAN DE LICHTINGEN 1910—1923, DIE TOT NU TOE NOG NIET GEKEURD ZIJN Tegen inlevering .van met „brandstof fen een eenheid” gemerkte bonnen mo gen wederom brandstoffen worden afge leverd. en en schen, boven heiden, tot de Volgens een mededeeling van het Ja pansche militaire bestuur te Batavia zul- hen op" Java "hun werkzaamheden op’29 dezer den verjaardag Japan, hervatten. financieele bureaux kantoren en het bureau, zullen hun kleur mogen tegen on verschuldigde Maan: 22 April onder 2.17 v.m., op 11.09 v.m.; 23 April E.K. onder 2.58 v.m op 12.04 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tussohen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Op Maandag 20 April j.l., omstreeks half tien des avonds, werd een bewoner G. W. v. d. Z., van een bovenwoning in de Hanenburglaan, door middel van revolverschoten van het leven beroofd. Volgens verklaring der buren stopte dien avond een personenauto voor portiek der woning. Het was een met twee deuren aan elke zijde en droeg vermoedelijk een wit nummerbord met roode cijfers. In de auto zaten drie of vier mannen. Door middel van dommekracht werd de deur van de ning geforceerd, waarna de mannen bih- nendrongen. Uit het feit, dat de door middel van een dommekracht werd geforceerd, kon worden opgemaakt, dat de indringers niemand thuis verwachtten. PRIJS DEZER COURANT Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikerlki", „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad** en «Letterk. Bijblad” 1 3.15. Fr p. p. met Modeblad 1 4.20, z. Mode- blad 3.95. Buitenland 9.45. Bit postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Aft nummers 5 et. fir. D. b- 10» et De aanval van Amerikaansche vliegtui gen op Japan van j.l. Zaterdag was in ieder opzicht een mislukking, zoo zeide luitenant-kolonel Akiyama, de woordvoer der van het Japansche leger. Als gevolg van het feit, dat de Amerikaansche lucht macht geringe schade in Tokio, Nagajo en Kobe heeft aangericht en hierbij zware verliezen heeft geleden, is de vrees, welke eertijds in Japan werd gekoesterd, dat Japansche hqizen een gemakkelijke prooi voor de Amèrikaansche bommen zouden kunnen zijn, weggevaagd. Voorts deelde de woordvoerder mede, dat in het geheel slechts ongeveer 13 Amerikaansche vliegtuigen zijn waarge nomen en dat deze vliegtuigen in afzon-' derlijke aanvallen voor het grootste deel brandbommen hebben neergeworpen, die, dank zij den voortreffelijken arbeid van de burgerbevolking, geen noemenswaar- dige schade hebben aangericht. In Tokio zijn nauwelijks 12 huizen vernield. Een bewijs voor de mislukking van den Ame- rikaanschen luchtaanval zag de'spreker ook m het feit, dat van Amerikaansche zijde geen officiegle berichten hierover worden gepubliceerd, doch alleen de be richten uit Tokio worden weergegeven. Tenslotte bevestigde Akiyama, dat enkele Amerikaansche vliegtuigen na hun aanval achter de Japansche linies in China zijn getand en dat de vliegers gevangen ge nomen zijn. Hij kondigde aan. dat deze Amerikaansche vliegers binnenkort in Sjanghai zullen aankomen, waarna dan, verdere onthullingen over den Amérikaan- schen luchtaanval verwacht kunnen wor den. weg naar Corregidor 3 groote gewapende koopvaarders ontdekt, die trachtten te ont komen uit de Baai van Manilla. Na ver scheidene aanvallen werd een der schepen in den grond geboord en een tweede zwaar beschadigd. De Britsche berichtendienst meldt, dat het Gloucesterregiment bij de gevechten om Prome aan h^t front in Birma bijna geheel in de pan is gehakt. Na den terug tocht had het geheele regiment nog slechts de sterkte van een compagnie. Volgens denzelfden dienst is de gezag voerder van het voor Ceylon in den grond geboorde Britsche vliegtuigmoederschip Hermes” met zijn schip ondergaan. Uit hetzelfde boekje lichteh we eenige cijfers omtrent den omvang van de hoe veelheden distributiebonnen e. d. Tot dus ver zijn al 15 millioen vel papier door de persen gegaan. Dit is een oppervlakte van 11.000.000 M2., een gewicht van 1.275.000 k.g. en een stapel van 1800 meter hoogte. Gemiddeld loopgn voor het werk ten be hoeve van het Centraal Distributiekantoor bij de drukket-ij Joh. Enschede en Zonen te Haarlem 20 snelpersen en 10 snijmachi nes. De verzending naar de distributie kantoren geschiedt door den controledienst op last van het C.D.K. en er gaan per dag pl.m. 2000 pakken aangeteekende stukken de deur uit, waaronder brieven '.an 7 k.g., welk gewicht is toegestaan .krachtens een bijzondere afspraak met de post. In het hoofdgebouw van het C. D. K. (de vroegere Vakschool voor Meisjes) wer ken nu ongeveer 600 ambtenaren. Verder is een schoolgebouw aan de Vlietstraat bij het C.D.K. in gebruik, terwijl te Hattum en te Gennep twee bijkantoren voor de nacontröle van opplakvellen zijn geves tigd. Het totale personeel nadert thans de duizend. De Führer heeft een oproep gericht tot het Duitsche volk om met het thans be ginnende derde oorlogshulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis een deel van de dankbaarheidschuld in te lossen, die het vaderland heeft jegens de Duitsche sol daten voor hun opofferingen aan hèt front. In den oproep wordt o.m. gezegd „Een winter van uiterst zware gevechten en van de zwaarste belasting ligt achter ons. De Duitsche soldaat heeft dezen winter een beproevingstijd doorstaan, die alle tot dusver door hem in dezen oorlog gebrach te offers verre overtreft. Bovenmensche- lijke eischen van lichamelijken en geeste lijken aard moesten hem gesteld worden. Hij heeft aan deze eischen voldaan met een offervaardigheid, waarbij vergeleken de door het vaderland gedragen lasten en ontberingen, hoe zwaar zij op zich zelf ook geweest zijn mogen en nog zijn, volkomen verbleeken. In den tijd yan de zwaarste belastingsproeven van dezen winter heb ben millioenen Duitsche soldaten aan hun vaderland gedacht om voor dit vaderland, voor hun vrouwen en kinderen, voor het bestaan en de toekomst van ons volk een barbaarschen vijand te bestrijden, wiens overwinning het einde van alles zou zijn geweest. Het vaderland weet dit ook. Het heeft begrepen, hoezeer zijn lot uitsluitend in handen van de Duitsche soldaten ligt. Wat het front voor ons volk opoffert, kan door het vaderland nooit vergolden wor den Het moet echter ten minste een klein deel van zijn dankbaarheidschuld inlossen door naar beste krachten mede te helpen de wonden te heelen, die de oorlog onzen soldaten toebrengt” eigene met eigen merk waardig karakter en ook in eigen vuld. u- ---- verbinding tusschen C.D.K distrilbutiekringkantoren in houden (duizenden brieven en drukwer ken gaan eiken dag van het C.D.K. naai de gemeentelijke organen) en zoo deed ieder wat hij kon, om de abnormale moeilijkheden te overwinnen en de ge meenschap te dienen Twee aardige boekjes In dit verband is het gewenscht de aan dacht te vestigen op twee aardige boekjes, die onlangs zijn verschenen. Het eene draagt tot titel: „Het C.D.K. en U” en daarin wordt aan de hand van sprekende teek’eningen met korte toelichtingen een indruk gegeven van het distributiewerk, terwijl het andere boekje, van iets groo- terén omvang, is getiteld: „In Uw belang”. In laatstbedoeld boekje leest men o.a.: „Wie zijn verstand gebruiken wil, zal moeten toegeven, dat wij dankbaar mogen zijn, dat wij hier in Nederland te rechter tijd konden beschikken over een distribu tiestelsel, met voldoende aanpassingsver mogen om met tal van persoonlijke belan gen rekening te houden. Hij zal ook moe ten erkennen, dat de ambtenaren vrijwel zonder uitzondering hun uiterste best doen om het publiek ter wille te zijn en zoo min mogelijk last te bezorgen. Wie achter het loket zit, mag niet te goed van vertrouwen zjjn, dat is duidelijk. Het moest zoo zijn, dat een verzoek om extra-voeding voor een zieke of om een Het informatiebureau 1 van het Neder- landsche Roode Kruis heeft van het Japansche ministerie van Buitenlandsche 1 Zaken een telegram ontvangen met na- t men van 25 Nederlanders, die in Japan woonden en daar thans geïnterneerd zijn. Zij, die nadere inlichtingen verlangen, kunnen zich wenden tot het informatie bureau van het Nederiandsche Roode Kruis, Zwartewer 75 te ’s Gravenhage. schoenenbon voor ien^irtd, die dringend er om verlegen zit, dadelijk en zonder meer kon gorden ingewilligd. De practijk heeft echter wel geleerd, dat het publiek dezen eenvoud niet verdragen kan. Dus kunnen zieken geen- bonnen krijgeri als de aan vraag niet door een vertrouwensarts goed gekeurd is; dus mogen extra-rantsoenen voor langdurigen arbeid alleen op verkla ring van<en werkgever worden verstrekt; dus moeten schilders, om bonnen voor ter pentijn en lijnolie te' verkrijgen, hun be wijs van inschrijving bij het Rijksbureau voor Chemische Producten en hun loon lijst voor de Ongevallenwet meebrengen. Het kan niet zonder „ambtenarij”. Maar het doel, ook van die ambtenarij, is toch steeds het puBliek te dienen” De drijfveer tot de misdaad is niet be kend. De daders moeten met de gewoon ten van de bewoners op de hoogte zijn geweest. Hun. die getuige zijn geweest van het voorrijden van bedoelde auto, of die op andere wijze meenen inlichtingen te kun nen verstrekken omtrent de heskomst dier auto of de identiteit der inzittenden, wordt verzocht zich ten spoedigste in verbinding te stellen met den commis saris van politie van den Justitieelen Dienst C., Laan Copes van Cattenburch 15, tel. 22. Uit taaie Drenthe gaan verkennen. Zuidelijk Meppel, Ooste- lijk Emmen, Noordelijk Assen, doch welke rich ting gij ook neemt, steeds vindt ge natuur en dorp in wel zeer schoonheid wezen, met den mensch levensaard. Het is of De commandant van een succesvolle duikboot brengt den chef van het flottielje verslag uit over de laatste operaties in de Noordamerikaanscfie wateren. Weltbild-Polygpon-P.K. Kramer) Sir Stafford Cripps is gisteren te Lon den teruggekeerd van zijn reis naar Indië. Hij heeft gisteravond een bezoek, aan Churchill gebracht. vogels water. beken, die uit van Drerithe door groene beddingen stroomen. Naar aanleiding van enkele vragen, welke ons bereikten met betrekking tot de tijden van openstelling van winkels, hebben wij ons om informatie tot de be voegde instanties gewend. Haar ant woord luidt ongeveer als volgt: De sluiting op Maandagmorgen is ge kozen, omdat deze, aansluitend op den vrijen Zondag, voor het personeel het myest geschikt is. Bovendien is in de practijk de Maandagochtend reeds door vele bedrijfstakken vrijwillig als rust periode gekoi^n. Liet men de keuze tu>s- schen twee -^-schillende perioden over aan den winkelier, dan zou deze vermoe delijk in de meeste gevallen toch den Maandagmorgen kiezen (in den winter alleen al. omdat men dan de verwarming van Zaterdag tot Maandag niet behoeft te stoken). De sluiting in het middaguur is gekozen met de bedoeling, het publiek (dps ook het gedeelte, hetwelk op scho ten en kantoren werkzaam is) tusschen den middag gelegenheid te geven tot het doen van inkoopen. Hierbij had men de keus, vóór of na 13 uur de winkels ge durende eenigen tijd te sluiten; aan bei de kleeft het bezwaar,«dat het personeel niet tegelijk met zijn schoolgaande kin deren aan’tafel kan zijp. Het is niet juist, dat de vóór 13 uur in den winkel aanwezige klanten nog na dat tijdstip geholpen zouden moeten worden; dit mag! De sigarenwinkels moeten wel iswaar van 9 tot 6 uur open zijn, doch zij kunnen verder den geheelen dag (binnen de grenzen van het winkelslui- tingsbesluit) open zijn; welbegrepen eigenbelang zal, vooral na de totstandko ming van de nieuwe distributieregeling, de sigarenwinkeliers er wel toe brengen, met de belangen van hun klanten, die aan bepaalde werktijden zijn gebonden, rekening te houden. groei van velerleiflora, met heidevelden en graf heuvels. En Noordelijk de weidsche meren van Leek, en Faterswplde en Zuidlaren. des zomers gestoffeerd met de blin kende zeilen over En welke- Öestaat gen bestaande, ,T3 en C, door het personeel was verlaten, ontdekte de boekhoudster, die met den procuratie houder als gewoonlijk een rondgang door het gebouw maakte, op de bovenverdie ping in gebouw B rook. Toen zij een on derzoek instelden, bleek, dat de zolder verdieping van dit gebouw reeds in lich terlaaie stond. Zij maakten onmiddellijk groot alarm en waarschuwden, daar de fabriek gelegen is temidden van vele woonhuizen, alle omwonenden, die direct begonnen hun inboedels in veiligheidte brengen. Inmiddels was de brandweer met groot materiaal ter plaatse versche nen en werdén op drie motorspuiten et telijke stralen uitgelegd en enorme hoe veelheden water in den vuurgloed gewor pen. Uit gebouw A, waar zich ook de kantoren bevinden, werd door vele hulp vaardige handen inmiddels zooveel mo gelijk gered. Door den sterken Noord oostenwind aangewakkerd, baande het vuur zich al spoedig een weg naar dit gebouw, waarvan het achterste gedeelte geheel in vlammen opging, terwijl van het voorste deel de bovenverdiepingen even eens een prooi der vlammen werden. Gebouw C, dat apart staat, doch door een tunnel op de eerste verdieping gebouw B dat geheel is afgebrand is verbonden, kon worden behouden. De machinist Hartman heeft den stoomketel van de fabriek, welke zich in gebouw B bevindt, op het laatste oogenblik kunnen laten ontstoomen. waardoor een explosie, welke ongetwijfeld ernstige gevolgen zou hebben gehad, werd vermeden. Kwart over zeven stortte onder donderend ge raas het dak van gebouw B in. De brand weer slaagde er in. den brand verder tot gebouw A te beperken. De oorzaak moet worden gezocht in broei van natte stroo- hulzen. Tegen tien uur konden de omlig gende woningen wederom worden be trokken. Het nablusschingswerk nam den geheelen nacht in beslag. verscheidene cen- plaatsen kunt- ge Gistermiddag, even na zes uur, is een hevige brand, zooals na den brand in de Harmonie in het vorige jaar Juni in Gro ningen niet heeft gewoed, uitgebroken in het gebouwencomplex van de N.V. C. Polak Gzn. distilleerderij, likeurstokerij, limo nade- en extractenfabriek aan den Pe trus Campersingel te Groningen. Kort nadat de fabriek, uit drie, uit vier verdiepinj aangrenzende gebouwen A, Negen milllioen Nederlanders hebben in dezen tijd te maken met ,,de distri butie”. Hoevelen zouden er onder hen zijn, die een juist begrip hebben van de moeilijkheden, welke de ddstributie- centrale moet weten te overwinnen om ieder van die negen mililioen het zijne te geven? Waarschijnlijk slechts een klein percentage, terwijl het toch zoo nuttig zou zijn voor de waardeering van het werk dezer instelling,* indien men een algemeen begrip had van haar wel en wee. K 1 Daarbij komt zeker nog, dat de afge- loopen barre winter zooals er in an derhalve eeuw geen geweest is wel zeer bijzondere hindernissen op den weg van ons distributie-apparaat moet heb ben gelegd Het spreekt vanzelf, dat de directeur van het C.D.K., de heer de Hoo. met tevredenheid heeftvastgesteld, dat iedereen hier te lande zijn bonnen heeft kunnen inwisselen, zij het ook. dat het in bepaalde gevallen wel wat tang moest duren. Zoo is toch alles voor elkaar ge komen, ondanks ontzettende belemme ringen tengevolge van de aanhoudende strenge vorst, welke alle rivieren en ka nalen vele weken achtereen onbevaar baar hield en die tezamen met den sneeuwval ook het spoorwegverkeer en. het autotransport tfen deele onmogelijk maakte waar ontginningen verder Anlo, nieuwe schoonheid schie- dorp tnet pen en waar toch vroeg-middeleeuw- nog de oer-oude de van turfgraven is geren behouden bleef. Emmen zoo een PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—11 m.M (5 reg.) t 1.65 iedere m.M meer tot 22 m.M (10 reg1 0,19_ Elke m.M meer 21 ct. Reel. 0.51 per m.M Bewijsn 5 ct., fr. p. p 10 ct 'Ine binnen de stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) 0 57. Dienstaanb f 0.38, Pers. gevr. t 0.48. Adv. met *Br a h bur v d bl 10 ct meer. Alle mannelijke Rijksduitschers geboren in de jaren 1908 en 1909 moeten zich melden ter keuring; alle mannelijlse Rijksduitschers geboren in het jaar 1934, alsmede de nog niet voor den militairen dienst geregistreerden en gekeurden ge boren in de jaren 1910 tot 1923 moeten zich hiertoë melden, en wel op de vol gende plaatsen en tijden: a) In de provincie Noord-Holland: in Amsterdam, openbare school, lepenweg 13, op 23 April yoorm. 8.30 uur letters AJ; op 24 April voorm. 8.30 uur letters KQ; op 25 April., voorm, 8.30 uur letters RZ. b» In de provincies Friesland, Gro ningen. Drenthe en Overijssel: bij de Wehrmachtkommandantur Zwolle, Roijen» singel 13, op 27 April voorm. 8.30 uur let ters A—Oop 28 April voorm. 8.30 unr letters, PZ. c) In de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant; bij de Ortskomman- dantur ’s-Hertogenbosch, Julianaplein 2, op 30 April voorm. 8.30 uur letters AH; pp 1 Mei voorm. 8.30 uur letters I—R; op 2 Mei voorm. 8.30 uur letters SZ. d) In' de provincie Limburgbij de Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46. op 4 Mei v.m. 8.30 u. letters A—E, op 5 Mei v.m. 8.30 u. letters FH, op 6 Mei v.m. 8.30 u. letters IL. op 7 Mei v.m. 8.30 u. letters MP, op 8 Mei v.m. 8.30 u. letters Q—S. op 9 Mei v.m. 8.30 u. letters TZ. Zij. die zich moeten melden, moeten identiteitspapieren en 2 pasfoto’s, groot -’•? 3 52 m.m., genomen in' burgerkleeding zo^er hoofdbedekking, meebrengen. Zij, die een bril dragen, moeten het recept van hun bril meebrengen' Het reisgeld 3e klasse wordt bij tonnen van het reisbiljet vergoed. Bovendien wordt bij eén afwezigheid uit de plaats van inwoning langer dan 8 uur, een be drag voor vertering uitgekeerd. De Rijkscommissari's voor de bezette Nederiandsche gebieden De Commissaris-Generaal voor het Veil i gheid swezen w.g. Rauter. SS Gruppenführer en Luitenant- Generaal der Politie. De „Times”-correspondent te Calcutta heeft den inhoud van een brief gepubli- ceerd. dien de bisschop van Calcutta aan zijn Brioche gemeente heeft ge richt.' In dezen brief schrijft de bisschop o.a.; De groowte fout welke de Engelschen in Indië hebben gemaakt, is het gevóel van superioriteit van alle Engelschen, waarmede zij de Indiërs van oudsher tegemoet zijn getreden. Dit superiori teitsgevoel berust echter alleen maar op een gebrek aan kennis van de cultuur .en beschaving in Indië Zoo hebben zich dan ook de meeste Engelschen door deze aangeboren karakterfout laten verleiden om de traditie, zeden en- gewoonten, die hui zelf vreemd waren, te verachten en te kleineeren. Wanneer ik. zoo schrijft de bisschop verder, terugzie op de vele jaren. welke ik in Indië heb doorge- bracht, moetik toegeven dat de in Indië wonende Engelschen zich nooit de moeite hebben gegeven om op vruchtbare wijze met de Indiërs ter bevordering van hun eenheid in het land zelf samen te wer ken. Den tijd, waarin dit mogelijk was ge weest. hebben zij verzuimd te gebruiken. Thans zien zij zich geplaatst tegenover een mogendheid, die maar één doel kent, namelijk de vreemde voogdij af te schaffen. die hier wel den zeer indrukwekkend spre- l van het verleden, oucje kerken, die, met de Rondom de heerlijke bos- iptieme of deftig-rustige schen van gemeente en en statige brinken zijn staat, daarin verscholen opgenomen in de zeer een schilderachtig ven. En temidden van natuur Vn his’torie het oude dorp met zijn veertiende- en hui- S.P.T. meldt uit Londen De hoep, dat het Indische probleem toch nog tot een I oplossing zal geraken is in Londen op- nieuw aangewakkerd. De „Evening Standard” bericht uit New-Delhi. dat Cripps van plan is in i Londen voor te stellen. Pandit Nehroe, Djinnah en eenige andere Indische lei ders voor een bezoek aan Engeland uit te noodigen In Londen heerscht de opvat ting dat een samenkomst van de Indi sche leiders in de Britsche hoofdstad slechts een gunstige uitwerking kan hebben. Volgens de ..Manchester Guardian” is te New-Delhi het voorstel opgedoken om den uitvoerenden Raad van den vice- koning te wijzigen en in de plaats daar van een Raad, waarin 14 Indische ver tegenwoordigers zitting hebben, in te stellen. Deze Raad zou bestaan uit 6 Hindoes, 5 Mohammedanen en 3 leden van andere partijen. Telefoon Iftaoo (zeven .linen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 G.ro No. msoo Bijkantoor: Sohevenlngen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: RijswWk. Kantoorboekhandel Leeuwen deel, Oranielaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters Jr. Thereeiastraat 108a. Tel. 772444- Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. de met hun bloesems den toover van de Meimaand brengen. Vluchtig even door Drenthe De toerist be stede zijn geheele vacan tie aan „Het Olde Land- scap" en late zich voor- i al inlichten en raad plege de uitgebreide literatuur, die er over bestaat. De V.V.V.’s zul len hem graag behulp zaam zijn. Noordwaarts Oostelijk donkeren de contouren van den Honds rug. een romantische_lijn in het landschap. liggen bij. Borger Naar de Britsche berichtendienst uit New-Delhi meldt, heeft generaal Wavell in een radiorede gisteravond de opmer kelijke verklaring afgelegd dat de Ja panners „tot nu toe zelden de burger bevolking met bommen hebberjgestookt”. Verder hield hij zich bezig .met de mo gelijkheid van een invasie van de land en van de zeezijde uit, waarbij hij ver klaarde, dat een landingspoging ergens aan de kust zoo lang met succes be kroond zou blijven als de Geallieerde volken „nog geen voldoende zeestrijd- krachten” in de Indische wateren hebben. Het is onmogelijk, aldus de l verdedigingsstellingen langs de geheele .buitengewoon lange kust van Britsch- Indië in te richten of overal wachtposten te plaatsen. 'In regeeringskringen te Washington waarschuwt men voor ongewettigd opti misme als gevolg van de luchtaanvallen op Japan. Waarschijnlijk zijn het slechts op zich zelf staande aanvallen, welke de Amerikaansche vliegers niet zoo spoedig of zoo vaak kunnen herhalen. L_ Een der vliegtuigen, die den luchtaanval op Tokio deden, heeft geprobeerd naar China te ontkomen, maar werd gedwongen op Japansch gebied te dalen en landde bij het meer van Janan. Vijf leden der' be manning werden gevangen genomen i neuuen De commandant verklaarde bij zijn ver- seneraal boor: Wij hadden opdracht na afloop van den aanval naar China te vluchten. Presi dent Roosevelt heeft blijkbaar dezen lucht aanval op Japansch gebied gelast om de aandacht van de Amerikaansche nederla gen af te leiden. Bij het verstrekken van de opdracht beseften wij al, dat een der gelijke aanval op Japansch gebied van mi litair standpunt nutteloos was. Volgens een Reuterbericht uit Washing ton heeft president Roosevelt aan de pers verklaard, dat hij den beheerder vai\ de vijandelijke vermogens opdracht heeft ge geven, om alle in het bezit van bergers der vijandelijke jpiogendheden zijnde pa tenten onder zijn berusting te nemen en deze voor de oorlogsdoeleinden en de be hoeften der natie ter beschikking te stel len. Roosevelt heeft gezegd, dat deze pa tenten ook aan alle „Vereenigde naties" ter beschikking gesteld zuUen wórden. Het teruggeven van deze patenten'aan de vijanden na den oorlog, komt niet in aan merking. Roosevelt is voornemens alles te nemen wat hij noodig heeft zonder zich hierbij te bekommeren om „overwegingen van technischen aard". op de verre heidepadenWestelijk van Annen, waar de mooiste Hgt nog weer boerderijen zijn. typisch Drenthsch dorftje Aan de Westzijde van met een Roniaanschenal cien. hoofdweg naer Gro- toren, Zweelo. ningen steekt boven de tuurmonument bosschen Norg’s toren linger omhoog, oeroude Drenth- zand,.-4 sche bodem met den bessen Zuid-Oost- sem zoo aromatisch Drenthe, temidden w van geurt. ^n rijke natuur van Rondom AssenHet bosschen en heiden, van schilderachtige Rolde met vele hunebedden, tumili- zijn oude kerk, het en urnenvelden, een ge- tumilibosch en hunebed- bied, denwat dit prachtige zijn sche kerk, waarvan toren als een baken op de verre heidepaden ten krachtproef, welke gelukt is De ambtenaren ijen de distributie- dierasten hebben uren achtereen door de sneeuw moeten sjokken om toch maar zooveel mogelijk te zorgen, dat overal de distributiebescheiden en wat daarbij 'kwam op hun bestemming werden ge bracht. In verscheidene gevallen zijn zij met sleden er op uitgegaan om de men- soben in staat te stelten hun bonnen in te wisselen. Er zijn dagep geweest, waarop het C.D.K. eenige duizenden te legrammen en duizend interlocate tele foongesprekken moest verwerken om zijn taak te kunnen uitvoeren. Dag en nacht is er in dien harden winter gewerkt om het distributie-apparaat op gang te hou den, een krachtproef, welke gelukt is en waarbij de handel op lofwaardige wijze zijn medewerking heeft veMeend. Het feit,'dat de eerste wintermaanden betrekkelijk zacht waren, heeft qpk het Niemand had er op gerekend, dat de laat begonnen strenge winter zoo lang zou duren en tot zulke complicaties zou leiden. Op een gegeven oogenblik kon zelfs de papier fabriek het noodrige bonnenmater^al niet verschaffen, omdat de schuit, waarin de koten voor die fabriek geladen waren, vastgevroren lag. Toen zijn de koten hals over kop in auto’s geladen en over den weg naar de fabriek gebracht, zoo- dat de bonnentevering weer voortgang kon vinden. In distributiekantoren, waar de koten- voorraad uitgeput was, hebben de ambtenaren met hun winterjassen aan in de ijskoude vertrekken hun plicht ver- de post deed wat zij kon om de -en de 450 stand, te Het na- van Ba- en Mantinger waar de jenever- zoo fantastisch Volgens een lengte ‘finandwlV en monetaire orga nen op Java hun werkzaamheden op 29 van den keizer van Alle postkantoren en alsmede de douane- ■regeeringsmonopolie i .werkzaamheden op dien dag weer beginnen. De toebereidse len xjjn voltooid in nauwe samenwerking tassëhen de Japansche autoriteiten en de ÜBancdeelc leiderj T”” opgenomen in de zeer bijzondere sfeer, die aan het land zijn eigene be koring geeft. met zÜn Assen, de hoofdstad, eeuwsche kerk Aan den brink stadhuis, zingen. provinciehuis en mu- De geheele Hondsrug seum. Het Asserbosch. is, vooral toeristisch, een de donkere, hoóge lanen, rijk gebied.* Daar ligt de wegjes langs struik- eerst Odoorn bij de uit gewas, de vogels en de gestrekte staatsbosschen, bloemen in het struweel, dan Emmen, de centrale dat met de vochtige wa- plaats 7.00 i toren boven golvende es- zanden en Boven Havelte oude Drenthsche dorpen Diever ep Dwin- gelo beide met fraaie ruime brinken, antieke torens en kerken strek ken zich weer de bos schen en heiden uit. Daar staan tegen het Noorden de donkere staatsbosschen. Daarvóór, met al de wisselende pracht van vennen, stuif zand, ericaheide. met de pracht en rijkdom van flora en fauna, ligt in dien stillen, bruin-paar- sen tooh de Dwingelo’sche heide, bezit van „Natuur monumenten”. En het is nabij Dwin- gelo, dat de „krenten- boomen" met hun teere alles wat groeit en leeft in Dren the en wat in vorige eeuwen vorm gekregen heeft, opgenomen is in die stilte, ernstige sfeer, die haar oorsprong en kern vindt in de hunebed den, deze imposante merk- teekenen van ’s lands oudste historie. Vandaar spreidt die sfeer zich uit over de enorme steenen van hune- oude hoeven*deze prach- bedden, die hier tige heemsteden van den zeer Drenthschen boer en de ken gebied.- Daar ligt staatsbosschen, 1 uit stuifzanden, Haal die tchade dan zonder landschapsbeeld. dtüzen zomer in! Meppel, de» Zuidelijke poort van Drenthe, leven- dige marktplaats voor een groot gebied. De schilderachtige kleeder- drachten van de Staphor ster boeren en boerinnen stóffeeren er op markt dagen de straten der stad. Er komt dan teza* men wat nog in lande- lijken eepvoud leeft in het land van veen, van hei en groene esch. Giethoorn, het dorp der vaarten en punters en Staphorst met zijn klee- derdrachten liggen nabij in het Overijsselsche. Noordelijk, aan de hel ling van den Bisschops- berg, ligt Havette. Ook hier een middeleeuwsche kerk bosch t Kent gij Drenthe, Het oprijzen de witte vormt ''in deze omgeving een bij- J’11”-’1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1