HET BLAD PAPIER Verkeersregeling UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Lange Voorhout voor STADSNIEUWS Donderdag 23 April 1942. I TWEEDE BLA’D I De distributiebonnen FEUILLETON POLIT1EOPLEIDINGSBATALJON TE SCHALKHAAR GEÏNSPECTEERD y I I 1 Bonkaarten voor voedingsmiddelen, brandstoffen, tabaks-, sigaretten- en versnapepngenkaarten en vitamine C-tabletten DE SOCIALE OMWENTELING VAN ONZEN TIJD RAZZIA ONDER GROENTE EN FRUITHANDELAREN ONGEVALLEN Voordracht prof. dr. F. F. Zimmermann - spr. opmerkte, dat een 8) nrwp» Xaagsche courant worden 1 van den t/m Koekkoek. H. kleur P PERSONEN kleur v. lêluja, eeuwig dank en eere”. rekening te tributiedienst ontvangen. ver- Blonde Maud neenge- Hoe en MR. HAMER SPREEKT HET HAAGSCHE POL ITIEDET ACHEM ENT TOE Bon 21A 218 No. 18163 geb v. 1-6-’24 met inlegvel L 1 bonkaart L 103 met inlegvel L 2 bonkaart L> 203 van textiel- kaart van textiel- kaart 30 April 30 Aoril 30 April 30 Aoril Geb. na 31-5-’17 Geb na 31-5-’24 Kookdoeleinden 8 K.F. Kookdoelainden 7 K.F. Gen. Anthr. IV Gen. Turt IV ge ge id rood 1 'rood rood geel blauw bruin met inlegvel K 1 bonkaart K 103 met inlegvel K 2 bonkaart K 203 Aan houders van K-Inlegveilen: met inlegvel K 3 bonkaart K 303 met inlegvel K 4 bonkaart K 403 Aan houders van L-Inlegvellens met inlegvel L 3 bonkaart L 303 met inlegvel L 4 bonkaart L 403 DB DB DB DD DE DF DA DA DA DC DE DF T T T BB JJ T T T BB JJ Een hiermede in verder probleem vc geld, waaromtrent groen groen^ groen violet blauw bruin Brandstollen 2 Eenh. I Eenh. 1 Eenh. 50 stuks 279 280 21A 21B Aantal 11 k.g I k.g. 28 April 25 April 25 April 16 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 28 April 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 30 Aoril 26 April 16 Mei 16 Mei 25 April 25 April 30 Aoril 30 Aoril 30 April 30 Aoril 30 April 30 Aoril 30 April 30 April 30 April Rocn sloeg nem gnmiacnend gade is een zonderling mensen; Kronberg kwam weer tot zichzelf. Waarom? vroeg nij. Op de ooeken- stonden hc welslagen van deze nieuwe aan de Frijsbeheersching. 151. gevallen van overtreding van de prijsvoorschriften op te geven. Bij de Prijsbeheersching komen tal van ano nieme brieven binnen. Deze zijn natuur lijk waardeloos. Er behoeft niet de min ste vrees te bestaan, dat zij. die gevallen van prijsovertreding registreeren. uitge sloten kunnen worden door de handelaren. 111 228 272 G I H G H I geb l-6-‘17 250 gr 125 gr. 31 L. I 1| L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 150 gr 50 gr. VROUWELIJKE In te leveren bon v. versna- perin- genk.EK In te leveren bon v. tabaks- krt. EH In te leveren bon v. sigaret- tenkrt EJ P t.m. 25 Aoril 25 Aoril 28 Aoril (Nadruk verboden De bij de distributiestamkaarten behoo- rende inlegvellen van hen, die zijn geboren in de maand Juni van de jaren 1921, 1928, en 1938 moeten vóórdat zij tot het in ont vangst nemen der bonkaarten worden aan geboden, worden omgeruild tegen inleg vellen bestemd voor een oudej-e leeftijds groep. Voor dit doel zijn afzonderlijke ta fels ingericht, met de. aanduiding „Bij zondere Gevallen”. Op de hieronder vermelde dagen en uren zullen te 's-Gravenhage de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 6e periode (17 Mei13 Juni 1942), brarsdstoffenkaar- ten voor het stookseizoen 1942-43, tabaks sigaretten- en versnaperingenkaarten, en Vitamine C-tabletten voor aanstaande en jonge moeders worden uitgereikt aan hen, wier namen in het Bevolkingsregister dezer gemeente of in het Centraal Bevol kingsregister zijn opgenomen. Zij zullen slechts worden medegegeven aan hen, die den leeftijd van 18 jaren heb ben bereikt. Aan Rijksduitschers zullen geen distri butiebescheiden worden uitgereikt. Zij moeten zich daartoe vervoegen bij het bu reau der N.S.D.A.P., Volkswohlfahrt „Wirtschaftsamt”, Sophialaan la, alhier. III. TABAKS-, SIGARETTEN- EN VERSNAPERINGENKAARTEN a. Tabakskaarten EH zijn bestemd voor mannelijke personen, die op 31 Mei 1942 den leeftijd van 18 jaar of ouder hebben bereikt, dus die zijn geboren vóór 1 Juni 1924, voor zoover zij niet van de versnape- ringenkaart gebruik wenschen te maken b Sigarettenkaarten EJ zijn bestemd voor vrouwelijke personen, die op 31 Mei 1942 den leeftijd van 25 jaar of ouder hebben bereikt, dus die zijn geboren vóór 1 Juni 1917, voor zoover zij niet van de versnaperingenkaart .gebruik wenschen te maken. c. Versnapcringenkaarten EK zijn be stemd voor hen, die geen prijs stellen op het bezit van-, of die op grond van hun leeftijd niet in aanmerking komen voor een tabaks- c.q. sigarettenkaart. Bovenvermelde köarten zullen worden uitgereikt tegen overlegging van de distributiestamkaart van belanghebben den en tegen inlevering van den in onder staand schema aangegeven bon van de textielkaart Op, de Beeklaan is gistermiddag de 34-jarige wielnjdster L. K. uit de Elburt- straat èevallen. doordat de voorvork van baar fiets brak Vermoedelijk kreeg zij een schedelbasisfractuur en werd naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht Door den geneeskundigen dienst werd gistermiddag naar het Roode Kruiszieken huis vervowd. de 26-jarige C. W. van de Tienhovenschelaan, wiens duim en wijs vinger van de linkerhand waren verbrij zeld, doordat een slijpsteen uit elkaar was gesprongen. Op den Fruitweg is gisteren de 32-jarige wielrijder H M. uit de Gloriantstraat aangereden door een vrachtauto. Hij be- kwam een wond aan het achterhoofd en een hersenschudding en is in het zieken huis aan den Zuidwal opgenomen De 59-jariee mevr.,A. v d. V. uit de Pie’er Bothstraat is op den Bezuidenhoutsche- weg, bij bet oversteken van den rijweg, aangereden door een wielrijder. Zij kreeg een wond boven het rechteroog en werd naar het R.K ziekenhuis aan het West einde vervoerd. oorlogstijd hebben voorgedaan, op te los sen, en hij is ongetwijfeld ook in de toe komst im staat om de verdere problemen op te lossen. De ontwikkeling gaat thans naar een nieuwe organisatie van de we reldeconomie. Tusschen de groote mach ten vain Noord-Amerika en Rusland moet Europa zijn eigen weg weten te vinden. Het moet de uit de techniek voortvloeien de vraagstukken oplossen en vooral heeft het tot tagk. de oplossing van het sociale probleem. Europa heeft dit probleem doen ontstaan en aldus besloot spr. zijn voor dracht. het moet er ook de oplossing voor vinden. De heer H. C. van Maasdijk sprak het dankwoord Roch wierp eerst voorzichtig een blik in het rond en begon toen, bijna fluiste rend: Het meisje hebben we niet, dat is waar; daarentegen weten we nu met zekerheid, dat net zich nog eergister avond in het appartement van de Strel- lers bevond... Kronberg werd bleek. Zij leeft dus nog! Zij leeft! Dit beschouw ik als zeker. De po- Komen. Op het nachttafeltje iag, zooals vandaag nog, een boek. Streller is olijkbaar gewoon, in oea te iezen. Daar de jonge dame, ik Bedoel Maud Kan- drun, geen ander papier had, scheurde zij het schutblad uit het boek, nam een stompje potlood, dat zij juist oij de hand had, schreef snel een paar regels, maakte het venster open en wierp het Blaadje papier op straat. Als Bewijs daarvoor hebt' u hier dat potlood, dat zij, in haar zenuwachtige haast, op tien grond liet vallen; omdat het zoo klein was, Viel het niet in het oog. En zoo is het ding met het veegsel terecht ge- Komen in de kist, welke in de Keuken staat en waaruit ik het heb opgevischt. Roch haalde een potloodje te voor schijn en legde het voor Kronberg op de tafel. Kronberg was niet weinig verbaasd. Juist zooals u onmiddellijk ver- noed hebt, mijnheer Roch; kort en stomp. Hij nam het potlood in de hand. Het vas hem, als raakte hij iets levends aan, iets van „haar"; in Bitteren nood nadden haar vingers net stukje potlood amklemd en het had geholpen om nem de smeekende waarschuwing te zenden. En hij bekeek het leelijke. zwartgelakte stompje met teederen blik... HET ZILVEREN FEEST VAN „MAARTEN LUTHER”. Ten besluite van de herdenkingssamen- komsten in verband met haar zilveren jubileum heeft de vereeniging vagurecht- zinnige leden der Evang. Lufh. gemeente Maarten Luther" gisteravond in het ge bouw Excelsior een familiebijeenkomst gehouden, welke zich in ’n zeer groote be langstelling verheugen mocht. De bijeen komst stond onder leiding van dC. Riemers. Evang. Luth. predikant hier ter stede, die haar op gebruikelijke wijze opende en een woord van welkom sprak. Vervolgens heeft de heer J. Sérlie, voor zitter der feestcommissie, aan het be stuur een geschenk onder-couvert aange boden ten bate van de uitbreiding van het wijkwerk. De heer C. Lubsen bood na mens den Luth. Jongerenbo 1 een bijbel aan ten gebruike bij de godsdienstoefe ningen in de verschillende wijkgebouwen. Ds. H. C. Zwahler, thans 'émeritus-pre- dikant te Zeist, oprichter en tal van jaren voorzitter van „Maarten Luther”, heeft vervolgens tal van oude herinneringen opgehaald. Nadat een tableau was gegeven voor stellend „Een vaste burgt is onze God” naar den eersten regel van het bekende Lutherlied, hebben Thomasvaer en Pieter- nel op geestige wijze de# gebeurtenissen van de vervlogen 25 jaar in revue ge bracht. De avond werd opgeluisterd door declamatie van mevr. J. Hooftman-Fran- sen, die mooie bloemen ontving Ds. Rie mers sprak een kort slotwoord, waarin waarnp Mei: Ja toi en -met einde J, K en La tot en met Lazarom. Op Dinsdag 12 Mei: Léautaud tot en met einde L, M N en Oa tot en met Ooy. Op Woensdag 13 Mei: Opperman tot en met einde O, P, Q, R en Sa tot en met Schijf. Op Vrijdag 15 Mei: Sebel tot en met einde S, T, U, en Va tot en met Ver- zaal. Op Zaterdag 16 Mei: van Vessem tot en met einde V. W, X, IJ en Z. Het lokaal is geopend van 9 tot 17 uur. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men zich stipt aan de letterindeeling en het aangewezen lokaal moet houden In men de aanwijzingen niet mocht op- rekening te houden met de mogelijkheid, dat men niet Pulehri Studio af tot het Tournooiveld wordt als een weg met vier gescheiden rijbanen beschouwd. Volgens de bepalingen van de Wegen verkeersregeling zullen op het eerste ge deelte alle, voertuigen gebruik moeten maken van de rijbaan, welke voor hen rechts van het schelpenpad is gelegen. Op het tweede gedeelte met de vier ge scheiden rijbanen zouden feitelijk alleen de motorrijtuigen op de middelste rijbanen naast het schelpenpad mogen rijden en het overige verkeer alleen op de buitenste rijbanen. Aangezien hieraan echter bezwaren zijn verbonden, in verband met het onregel matige tracé dezer rijbanen, is bepaald, dat het overige verkeer naar verkiezing ook de middelste rijbanen mag berijden. Uit de bepaling, dat de voertuigen steeds de voor hen rechts gelegen baan moeten gebruiken, volgt verder, dat het veckeer, komende uit de richting Vos in Tuinstraat en gaande naar het Tournooiveld niet, zooals tot nu toe gebruikelijk was, de linker baan mag houden, maar de rechter moet nemen. Teneinde het verkeer met de nieuwe regeling vertrouwd te maken, zuilen op verschillende punten, waar dit noodig zal blijken, van ^gemeentewege t ij d e 1 ij k borden worden geplaatst met opschrift „rechts houden”. De hierbij gereproduceerde teekening geeft een duidelijk beeld van de situatie. natuurlek in net oog bent gevallen. Hij is u toen nagegaan, totdat u in een auto stapte en den chauffeur verzocht, u naar het hoofdcommissariaat van po litie te brengen... Hjj wist nu. dat nij tijd nad; laten we zeggen: minstens een uur. (Wordt vervolgd.) 18 283 291 287 4-10 L Sinaasappelen 3-08, 4-04, 400 gr. Suiker Suiker Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Toiletzeep 1 k.g. 250 gr. 100 gr. 25 gr. 90 a 450 gr. 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 75 gr. 75 gr. 1K neb nog nooit een vrouw lietgenaa... en pu... Nu noudt u misschien varT een nersenschim! Roch sprak koel, zelfs strengden net nart van den jongen geleerde sidderae. Ja, net was dwaasheid, touter dwaas- neid, Krankzinnigenwerk! En toch... hij perste de tanden opeen. Vertel verder, mijnteer Roch. De tjtrellers moesten rekening nouden met de mogelijkheid, dat een voorbijganger het blaadje papier nad gevonden en zelfs gezien, uit welk ven ster het was geworpen. Dus moest aues, wat hen kon verraden, onmiddeliyk verdwijnen. Natuurlijk het meisje in de eerste plaats... Waar heeft men Dracht? Waarheen? Wees gerust; ik oen vast over tuigd, dat men de jonge dame verder geen leed beeft gedaan Zooals ik mij Streller voorstel, is .hij onmiddeilijk de trap afgeloopen om op straat te gaan Door een onnoozel Blaadje napier iaat u zich heelemaai van streek oren- huip drin- aankondigin- gerechtszaa Artikel Aardaooelen Aardappelen Bak- en braadvet (Vetk.) 100 gr. Bloem (br 277. 281. 285.289 7 gr 16 Mei Boter 21 Brood (of gebak) 21A Brood (ot gebak) 21B Gort 284 MANNELIJKE PERSONEN In te leveren bon v. versna- perin- genk.EK In het Lange Voorhout te ’s-Graven- hage met zijn zeer onregelmatige weg- indeeling blijkt, ondanks de geregelde aanwijzingen van de politie, nog algemeen van de verkeerde rijbanen gebruik te worden gemaakt. Zooals fnen weet, moeten volgens de bepalingen van de Wegenver- keersregeling op wegen, bestaande Uit twee gelijksoortige rijbanen, de voertuigen gebruik maken van de rechts gelegen baan, terwijl op wegen, die drie of meer van elkaar gescheiden rijbanen bezitten, de middelste rijbanen uitsluitend door motorrijtuigen mogen worden bereden. In het Korte Voorhout en op andere wegen in dén Haag levert deze regeling geen bezwaren op en zelfs heeft men op het Korte Voorhout de verkeersborden, welke hierop betrekking hadden, verwijderd, daar ze overbodig werden geacht. Anders is het echter met het Lange Voorhout en daar de politie de laatste dagen strenger tegen het gebruik van de verkeerde rijbanen optreedt en den A.N.W.B. over de regeling allerlei vragen worden gesteld, heeft de Bond een onder houd gehad met het hoofd van de Ver keerspolitie Wanneer men van de zijde Kneuterdijk komt zoo deelde dit hoofd mede wordt het eerste gedeelte van het Lange Voorhout tot Palchri Studio be schouwd als een weg met twee gescheiden banen, die aan weerszijden van het schel penpad zijn gelegen. Het gedeelte van Op uitnoodiging van hef sociaal econo misch genootschap „Nederland en Europa” en de Nederlandsch-Duitsche Kultuurge- meenschap heeft gistermiddag prof. dr. F. F. Zimmermann in het Kurhaus te Scheveningen gesproken over het onder werp „De sociale omwenteling van onzen tijd”. De spreker werd ingeleid door prof, van Loon, die in zijn begroetingswoord - een speciaal woord van dank uitsprak voor de aanwezigheid van dr. Fischböck met diens echtgenoote, dr. Schwebel, ge volmachtigde van den Rijkscommissaris in Z.-Holland, en eenige secretarissen-ge- neraal van Nederlandsche ministeries. Prof, van Loon herinnerde er aan, dat de spreker van dezen middag hier te lande algemeen bekend was onder den naam prof. Ferdinand Fried, als de auteur van enkele bekende werken, waarvan hij wil de noemen „Das Ende des Kapitalismus” en „Wende der Weltwirtschaft". Prof. Zimmermann, daarna het woord nemend, begon met er op te wijzen, dat wij thans een der grootste omwentelin gen meemaken, welke de wereld ooit heeft beleefd. Deze omwenteling uitte zich in crises en oorlogen en heeft thans geleid tot een nieuwen algemeenen wereldoorlog, waarvan men mag hopen, dat hij de basis voor een nieuwe orde zal brengen. Deze oorlog der .have’s” tegen de „have not’s” is ook een soort van so ciale revolutie der volkeren onderling, het is een weerspiegéling der sociale ver anderingen, welke uiteindelijk tot ont lading moest komen De oorzaak dezer veranderingen was overal dezelfde, doch de uiting was verschillend, naar den aard van het land. Hoewel er in vroeger tijden reeds spra ke was van technische uitvindingen, werd de machine eerst in de 19de eeuw een sociaal verschijnsel. De industrialisatie van het einde der 19de en het begin der 20e eeuw vormde de inleiding tot de so ciale r.evolütie. Onze geheele samenleving werd er door veranderd en het gaat er nu om, deze omwenteling meester te wor den. Door de industrieele revolutie ont stonden de moderne millioenen massa’s. Sinds 1750 steeg de Europeesche bevol king (zonder Rusland) van, 160 tot 430 millioen, de bevolking der aarde van 728 millioen tot 2.1 milliard in 1800 bedroeg de bevolking der aarde 835 millioen, in 1900 reeds 1551 millioen en thans 2216 millioen. De totale energie der beschaaf de wereld wordt op 1 milliard p.k. ge schat, hetgeen gelijk staat met de arbeids kracht van 30 milliard menschen. Met de uitbreiding van het gebruik der machine ging een toeneming van de massa ge paard. Zooals de internationale handel vrijhandel moest zijn, kenden deze mil lioenen massa’s geen vaderland, hieruit vloeide het marxisme voort en kwam ten slotte tegenover den internationalen han del de internationale massa te staan. Lo gisch hierop voortbouwend, werd als een der oorlogsdoelen van de geallieerden in den vorigen wereldoorlog de vorming van een wereldstaat genoemd, terwijl er ook thans uit dat kamp nog soortgelijke stemmen worden gehoord. Er worden echter, naar spr. aan de hand van enkele citaten aantoonde, ook thans uit Engelsch- Amerikaansche kringen andere geluiden vérnomen, welke er op wijzen, dat ook daar het inzicht baanbreekt, dat deze oorlog, in tegenstelling tot den vorigen wereldoorlog, zal leiden- tot de vorming van groote economische ruirtiten met-een krachtigen staat als middelpunt, waarom heen zich z.g. satellietstaten zullen groe- peeren. Alleen een gesloten staat kan de oplossing brengen, eerst uit de wisselwer king van volk en staat kan een werkelijk volk gevormd worden. De erfenis, welke de 19de eeuw aan de 20ste eeuw heeft achtergelaten, bestaat in het probleem om de massa om te vormen tot eén volk. Spreker wees er op, dat de nieuwe ge meenschap, zooals deze zich in Duitsch- land ontwikkeld heeft, ook in het leger tot uiting komt. Deze ontwikkeling heeft geleid tot geheel nieuwe soidatentypen. Daar de techniek j»t steeds verdere ontwikkeling drijft, moet ook rationali satie worden toegepast, teneinde allen zooveel mogelijk van de voordeelen der verbeterde techniek te laten profiteered Hierbij zal heit er om gaan, een tusschen- weg te vinden tusschen de ontwikkeling, zooals Noord-Amerika die te zien geeft en de ontwikkeling zooals het bolsjewis tische Rusland die laat zien. Dit geldt 1ItC4O spion nuii aivLwwiu, ook voor den landbouw. Tn vergelijking hij, alle medewerkers bedankte, -- met de industrie bleef de landbouw tot j ten besluite gezongen werd Gez. 96: „Hal- dusverre ver achter. De vlucht van het - land moet tot staan worden gebracht en hierbij moet de machine helpen. De toe passing van de techniek voor den land bouw is ook een der grootste opgaven voor de toekomst van Europa. „i nauw verband staand van dezen tijd vormt het sterke staat het geld beheerscht. terwijl een zwakke staat door het geld wordt be- neersent. Het geld moet echter een func tie van den arbeid worden, waarbij de staat de leiding heeft, daarbij behoeft het goud geen rol meer te spelen. Ook de prijs zal niet meer als regulator dienst doen, doch ook hiervoor zal de staat leidend moeten optreden. Tot dusverre is de autoritaire staat bij machte gebleken, om alle pboblemen. welke zich in dezen dachts gevonden, maar ik ben Beter geslaagd dan zjj en heb me daarom ook reeds een tamelijk juiste voorstel-1 daar een weinig geleden. Door het een Ung kunnen maken, van netgeen er öjjlof andere toeval kon het opgesloten de StreUers is gebeurd. meisje eergisteravond in de slaapkamer vallen om ernstige prijsopdrijvingen. De in beslag genomen goederen werden op de veiling verkocht en kwamen aldus den volgenden dag weer in den handel. Van sommige winkeliers werd bijna de geheele voorfaad in beslag genomenbij êen grossier o.a. 1800 k.g. kool. Het is van belang op te merken, dat het publiek vetel kan bijdragen tot het actie #door Riouwstraat van Bij van Op 1 Mei a.s. herdenkt de heer F Quist, calculator, het feit da* hij 25 jaar geleden in dienst is getreden bij de firma Pander, alhier. II. BRANDSTOFFENKAARTEN („DV- KAARTEN”) VOOR HET STOOKSEIZOEN 1942/43 Voorloopig zal geen onderscheid worden gemaakt tusschen hen. die haarden, kachels of centrale verwarming stoken, terwijl evenmin rekening wordt gehouden met het aantal vertrekken, waaruit een worjing be staat. Alleen zij, die aan onderstaande voorwaarden voldoen, komen voor een brandstoffenkaart „DV” in aanmerking: le. Op de distributiestamkaart moet de' aanduiding „Hoofd” voorkomen. Indien de met „Hoofd" gemerkte distributiestamkaart bij den Distributiedienst berust, moet, naast de distributiestamkaart van het plaatsvervangend gezinshoofd, tevens het ontvangstbewijs voor de in bewaring ge geven bescheiden worden overgelegd. 2e In bet vak ..Aanteekeningen” (aan de binnenzijde) van de distributiestam kaart moet het codenummer van den brandstoffenhandelaar zijn ingevuld. Aan hen', op wier distributiestamkaart geen of meer dan een codenummer is vermeld, zal in geen géval een brand- stoffenkaart worden verstrekt. Te zijner tijd zal worden bekend ge maakt. op welke wijze zich deze groep van personen in het bezit van een kaart kan stellen. 3e Ingeleverd moet worden de durende het stookseizoen 1941/42 bruikte brandstoffenkaart J. K of waaraan alleen de geldig verklaarde en vervallen bons mogen ontbreken. Ten aanzien van schippers en flatbe woners volgt binnenkort een afzonderlijke regeling. I. BONKAARTEN VOÖR VOEDINGS MIDDELEN VOOR DE 6« PERIODE. De bonkaarten voor voedingsmiddelen zullen, uitsluitend tegen overlegging van de distributiestamkaart van belanghebben de en het daarbij behoorend inlegvel, wor den verstrekt volgens onderstaand schema: Toen hjj Kart Roch in een hoek van de groote eetzaal zag, was Lene Bar- bisch geheel uit zijn geheugen dwenen. Vertel! Vertel! Ik brand van on geduld. Ter gelegenheid van het feit, dat een detachement van dertig man van de Haag- sche politie en een aantal bezitters var. het politiediploma, die nog geen aanstel ling als politieman hebben, aan het einde waren gekomen van een aanvullingscur- sus, waarin hun dë noodige militaire vorming werd gegeven, zijn gisteren de manschappen van het politieopleidingsba- taljon te Schalkhaar geïnspecteerd. Het detachement den Haag is heden naar zijn standplaats teruggekeerd, tei wijl de gediplomeerden met verlof naar huis vertrekken in afwachting van «“en aanstelling. Tijdens deze inspectie legden de ver- trekkenden een laatste proeve van be kwaamheid af. In de middaguren gaven zij eenige sportdemonstraties. Tevens toonde een aantal adspiranten. die nog pas vier weken in opleiding wa ren, wat zij in dien korten tijd hadden ge leerd De oefeningen werden correct uit gevoerd. Een en ander bood ruimschoots gele genheid kennis te nemen van de metho den en van de resultaten der opleiding te Schalkhaar In verband hiermede wa ren verscheidene politieautoriteiten aan wezig, onder anderen: overste Clasie. toe gevoegd aan den gevolmachtigde voor de reorganisatie der Politie, met zijn staf, kolonel mr. Hamer, hoofdcommissaris van politie te Den Haag, overste Rügers, commandant van de Ordepolitie en de commandant van de politie, bereden a£- deeling alhier, overste Blanken, waarne mend hoofdcommissaris te Groningen, ma joor Huyzinga, commandant der Orde politie aldaar, en majoor Kruyne van het Politiebataljon Amsterdam (P.B.A Kolonel Hamer sprak zijn detachement toe, spoorde de manschappen aan op den ingeslagen weg voort te gaan en met ijver hun opleiding te vervolmaken tijdens den dienst in het corps. Hierna dankte hij tenslotte d,en comman dant van het P.O.B., kapitein Hagens en de sectiecommandanten voor de zorg, be steed aan zijn manschappen. - s neel zener aai, waaruit de jonge tame net schutblad heeft gescheurd. De voorzichtige Streller neeft het toen verbrand, althans op de een of andere manier onvindbaar gemaakt. Het ver dere verloop stel ik mij voor ais volgt: Door het openen van het venster werd te aandacht van Streller en zijn vrouw getrokken, die waarschijnlijk in de eet kamer waren. Zij ijlden naar de slgap- <anier en trokken net meisje weg van net venster, dat zij onmiddeliyk sloten. Daarbij oleel aan het gordijn dit naar langen, dat ik bemerkte in een plooi en natuurlijk heb meegenomen. Het is van het meisje; dat lijdt geen twjjfel. Een zjjde-achtige glanzende, vrouwenhaar! i Kronberg’s vingers oeefden... Het was de eerste groet van haar, die hij moest redden! Ik moet, ik wil, ik zal u vindent... luisterde hjj. Roch keek nem bezorgd aan. Mag ik u een raad geven? zoeken, waar u hem door uw houang Mij? - -- Ja, u... Trek u onmiddellijk terug jit dit avontuur; het neemt u al te zeer in beslag en u zoudt vreeseüjk te- eurgesteld kunnen worden. Kronberg werd rood. Neen, nooit!... Ik kan niet meer... VesBMoVT Gaal" Boekhorststraat 98: 29 April, 912 uur: van Gaaien t.m Gerritsen, K.; 1214 uur: Gerritsen, L. t.m. Giezeman, H.; 1417 uur: Giezeman, J. t.m. Govers. Achter Raamstraat 10, 30 April: 912 u.: Goverse t.m. de Groot, E; 1214 uur: de Groot, F. t.m. Guijt, J.; 1417 uur: Guijt, K. t.m. einde G cn Ha t.m. Hansen,,E. Boekhorststraat 98, 30 April: 9—12 uur: Hansen, F. t.m. Hazemeijer; 1214 uur: Hazen t.m. Heezen; 1417 uur: van Heezik t.m. Hermelijn. Achter Raamstraat 10. 1 Mei. 9—12 u. Hermens t/m Hlawaty 1214 uur Ho t/m Hofland. N.1417 u. Hofland, O„ t/m Horst. Boekhorststraat 98, 1 Mei, 9—12 uur de Horst t/m Hultman 1214 uurHul- zebos t/m Hijmans1417 uur Hijn- berg t/m einde H en Ja Vm Jansen, J. Dierentuin, ingang Benoordenhoutsche- weg 4, 4 Mei, 912 uur Jansen. K., t/m einde J en Ka t/m v, d Kam 1214 u. Kaman t/m de Ket; 141^ u. Ketcham t/m Koekkoek. H. Dierentuin, ingang Benoordenhoutsche- weg 4. 5 Mei, 9—12 uurKoekkoek, J., t/m Koster; 1214 uur - de Koster t/m Krul. K.1417 uurKrul. L.. t/m einde K en La t/m La Lau, Dierentuin, ingang: Benoordenhoutsche- weg 0 6 Mei, 912 uur Laube t/m Lin ders 1214 uurLindesmit t/m van Luik 1417 uur van Luiken t/m einde L en Ma t/m Merten. Dierentuin, ingang: Benoordenhoutsche- weg 4, 7 Mei, 912 uurMertens t/m Mouris 1214 uur Mpurits t/m einde M en Na t/m Neumann 1417 uur Neu- meier t/m einde N en Oa t/m van Oosten. Dierentuin, inganè: Benoordenhoutsche- weg 4, 8 Mei, 9—12 uur van ’t Oosten t/m einde O en Pa t/m Peters J.12—14 uur: Peters. K. t/m Poldervaart; 1417, uurPolee t/m einde P, Q en Ra t/rh Reena Ida. Dierentuin, ingang: Benoordenhoutsche- weg 4, 11 Mei, 9—12 uur: van Reenen t/m Rooders1214 uur: Roodfeld t/m Rustad 14—17 uur Rusteberg t/m einde R en Sa t/m Schmidt. J Dierentuin; ingang Benoordenhoutsche weg 4: 12 Méi: 9—12 uur Schmidt K. tot en met Sjoukes; 1214 uur: Sjouwerman tot en met Snijders; 14—17 uur: Snijdoodt tot en met Stini. Dierentuin; ingang Benoordenhoutsche weg 4, 13 Mei: 912 uur: Stinis tot en met einde S en Ta tot en met Tibout; 12 tot en met' 14 uur: Tichelaar tot en met Trültsch, 14 tot 17 uur: Trum tot en met einde T, U, eft Va tot en met Verhagen Dierentuin; ingang Benoordenhoutsche weg 4, 15 Mei: 912 uur: Verhaak tot en met de Vletter; 1214 uur: Vleugel tot en met Vreeswijk 1417 uur van Vreeswijk tot en met einde V en Wa tot en met Wehskamp Dierentuin; ingang Benoordenhoutsche weg 4, 16 Mei: 912 uur: Weibe tot en met de Wit, O; 12—14 uur: de Wit, P. tot en met einde W, X. IJ en Za tot en met Zaal; 1417 uur, van Zaal tot en met einde Z. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br 16 1| 8 10 k.g. 30 Aoril Jam 280 500 gr. Kaas 278. 282. 286. 290. 294 100 gr. Koffiesurrogaat 288 Margarine (Vetk.) 21 Melk 21A t.m. 24A Melk 21B t.m. 24B Petroleum O-krt Peulvruchten Peulvruchten Pudding, vorm. Rijst 4-09. Scheerzeep gen. Duizend kreten om gen uit pedelbneven, uit gen in ae oladen, uit de en op straat tot ons door en wij treK- Ken ons daarvan niets aan en gaan on verschillig onzen weg... Maar in u keet' en werkt één Kreet om hulp ais eer. magische kracht... Ja, ik ken mijzeli niet meer... Maar vertel verder. Heot u het ooek waaruit net schutblad is gescheurd, ge vonden? Neen, en dat spreekt vanzelf. Die Streller is een geraffineerde schurk. Hij heeft net boek tijdig laten verdwijn* Niettegenstaande dat weet ik, wat voor een Doek het was:' het derde deel van een ietwat verouderd, uit vyt deelef: bestaand ootamsen werK, verschener oij Wilhelm Forster. Mahr hoe is dat mogelijk? Kunt dat weten? Geen Kunststuk! olanken in de eetkamer ’erste. het tweede er net vijfde dee«. op het nachttafeltje van Streller lag net vierde. Het derde deel ontbreekt en In 2 dagen 26 processen-verbaal Tot de belangrijkste levensmiddelen be- hooren aardappelen, groenten en fruit, zoodat de aandacht van den dienst van den. Gemachtigde voor de Prijzen wei heel sterk gericht is op hen die op eenigerlei wijze betrokken zijn bij den handel in deze producten. Ondanks tal van prijs- regelende maatregelen en ondanks het feit, dat er bij de winkeliers controles plaats hebben, worden bovengenoerftde producten nog dikwijls tegen verhoogde prijzen verkocht. Wij hebben er meerma len in onze kolommen op gewezen, dat controles niet afdoende zpuden zijn, zoo lang de bron van het kwaad niet droog gelegd wordt. Deze bron ligt bij de tuin ders, die de producten buiten de veiling om aan grossiers verkoopen tegen ver hoogde prijzen Eergisteren en gisteren is in den Haag. Rijswijk. Voorburg. Leid- schendam. Voorschoten en Wassenaar een razzia gehouden bij de groente- en fruit handelaren door opsporingsambtenaren en deskundigen vai; de Prijsbeheersching, in samenwerking met opsporingsambtenaren en deskundigen van den Centralen Crisis en Controle Dienst en het Rijksbureau voor, Voedselvoorziening, in totaal 28 man en verdeeld in 14 patrouilles. Iedere patrouille kreeg een bepaald gebied toe gewezen De bedoeling van deze razzia was niet alleen de prijsvoorschriften overtredende detaillisten op de vingers te tikken Zij moet veeleer beschouwd wor den als het fundament van een verticale controle. Nagegaan zal worden, van welke grossiers de artikelen, die tegen verhoog de prijzen verkocht worden, afkomstig zijn en welke de tuinders zijn, die deze artikelen buiten de veiling om aan de grossiers leverden. Tegen deze tuinders zullen, naar wij vernamen, in de toekomst de scherpste maatregelen verwacht kunnen worden, aangezien de afdeeling Prijsbeheersching er zich van bewust is dat het kwaad van verhoogde prijzen alleen dan af doende bestreden wordt als de overtre dende tuinders aangepakt worden. De strijd is dus uiteindelijk gericht tegen de tuinders. Tijdens de razzia van eergisteren en gisteren is in 26 gevallen proces-verbaal opgemaakt en de producten werden in beslag genomen. Het ging in deze ge- Kronberg troK zijn stoel nog wai dichter bij dien van Roch. Deze ging voort: De badkamer zonder venster is de gevangenis van het meisje geweest. De canapé, welke Dij ons bezoek in de eet kamer stond, heeft kort geleden m de badkamer net meisje tot bed gediend Hoe Kunt u dat weten? vroeg Kronberg opgewonden. Het gewone glimlachje van Roch... Toen ik bij de canapé eenige ver- sche krassen in de verf van den vloer bemerkte, Kwam ik inmiddeliyk op dat vermoeden. Het meubelstuk moet ver schoven zijn. Daar de rest van den vloer met een groot karpet was bedekt, struikelde ik met opzet, bij welke ma noeuvre ik een stuk van het karpet kon verschuiven en waarnemen, dat de krassen verder liepen in de richting van de badkamer. De stnalle deur van die kamer droeg sporen van een lichte, versche beschadiging; men had er de nogal breede canapé niet gemaKKelijk fcdoor Kunnen krijgen... In de badkamer litie heeft bij de huiszoeking niets ver-' kleeft de canapé tegen den muur aar - i,_ - jen rechterkant gestaan; ter hoogte van de capapé had het schilderwerk In Loosduinen II. Door de inwoners van de voormali ge gemeente Loosduinen, in een lokaal aan den Haagweg 38, aldaar. Men moet zich aanmelden als volgt: Op Donderdag 7 Mei: A en Ba tot en met Boxmeer. Op Vrijdag 8 Mei: Braak tot en met einde B, C, D, E en Fa tot en met einde F. Op Zaterdag 9 Mei Ga tot en met einde G, H, en 1. Op Maandag 11 DIVERSE AFHAALBUREAUX De bescheiden moeten worden afge haald 1. Door de inwoners van ’s-Graven- hage (met uitzondering van die van de voormalige gemeente Loosduinen) op datum en plaats als in onderstaand sche ma vermeld Achter Raamstraat 10 (gymnastiek lokaal), 24 April, 912 uur: Ter A t/m Andersen 1214 uur f Anderson t/m van Ast1417 uur van Aste van Zijl t/m einde A o Ba t/m Barink Boekhorststraat 98 (voorm. Alhambra- theater), 24 April, 912 uur: Baris t/m Beerends1214 uur Beerens t/m van der Ben 1417 uur Beha t/m Berhitoe. Achter Raamstraat 10, 25 April, 912 uurBeringer t/m De Blauw1214 uurBlauwhoff t/m Blomtrock1417 uur:-Blonde t/m Bomli. Boekhorststraat 98, 25 April, 912 uw: van Bommel t/m Bos, G.; 1214 uur Bos, H. t/tn Bosloper1417 uur Bos ma t/m van den Brandeler. Achter Raamstraat 10, 27 April, 912 uurBrandeman t/m Brookman 1214 uurBrooks t/m van Bruiswaard14 17 uurLa Brujeere t/m Buttenwiester. Boekhorststraat 98, 27 April, 912 uur Butter t/m einde B en Ca t/m Charisius; 1214 uur Charité t/m Cleophas 14 17 uur de Cler t/m Cumming. Achter Raamstraat 10: 28 April, 912 u. Cune t.m einde C en Da t.m. Deurman; 1214 uur: van Deursen t.m. Doeksen: 1417 uur: van den Doel t.m. Drtil, Boekhorststraat 98: 28 April, 912 uur: Drubbel t.m. van Dijk. A; 1214 uur: van Dijk, B. t.m. Dijkhuizen, D.; 14—17 uur: Dijkhuizen, E. t.m. einde D en Ea t.m. Elants Achter Raamstraat 10: 29 April, 912 u.: Eibers t.m. Exel, 1214 uur: van Exel t.m. einde E en. Fa t.m. Tiechter; 1417 uur: Fiedeldeij t.m. einde F en Ga t.m. van IV. VITAMINE C-TABLETTEN Een pakje vitamine C-tabletten en te vens een gebruiksaanwijzing wordt uitge reikt aan a. aanstaande moeders, tegen over legging van haar distributiestamkaart en een doktersattest. Uit dit attest, dat door een dokter of vroedvrouw wordt ver strekt. moet blijken, dat de bevalling binnen 4 maanden zal plaats hebben. Het attest moet zijn afgegeven na 23 April 1942. b. jonge moeders, wier kinderen zijn geboren na 15 Februari 1942, tegen over legging van haar distributiestamkaart en die van de(n) jonggeborene dien i volgen, dient men ernstig onverwijld zal worden geholpen. De bewoners van inrichtingen voor ver zorging of verpleging zullen, zooals ge bruikelijk, de bescheiden rechtstreeks van wege den Gemeentelijken Crisis- en Dis-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5