HAAGSCHE COURANT HET BLAD PAPIER t Q. Distributieproblemen STADSNIEUWS BINNENLAND LUCHTVAART v. Vrijdag 24 April 1942. De distributiebonnen den TWEEDE BLAD Twee bollen-Zondagen op komst tERKNTEVWS VEBEEXIGINGEN Kies het vóór- of naseizoen voor uw vacantie en ZORG MÉÉ VOOR MOEDER EN KIND SS 7, DE NEDERLANDSCH! VOLKSDIENST FEUILLETON De natuur is dan op haar mooist ge geniet er rustiger van DE ZOMERVACANTIES OP DE MIDDELBARE Naar de kampen van Arbeidsdienst De vrouwelyke ambtenaren en de Pensioenwet UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN ZANGTOURNOOI IN HET GEMEENTEMUSEUM SCHOLEN V) W.A.-LENTEMARSCH Een zware training, een zware taak X V- /Ma' - f I •1 op 17 Augustus. Velen betalen, maar ontvangen niets Grens vetkaar! distributiebescheiden uit woninge/i. met deze beweging sympathiseeren. r re dacht HOOFDSTUK VI te voorzien, (Nadruk verboden.) waar helderen, zonnigen morgen. naar dus /Wordt vervolgd.) 30 April 30 April 30 April 30 April No. 18164 drun. naar Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuid- broek (Gron.) ds. Joh. P. van Mullem te Akersloot Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Bode graven ds J. G Bahnmuller. prop, te Rot terdam. de namen noch Bon 11A 11B 11A 11B Aantal U k.g 4 k.g. Extra rantsoen voor „zworen arbeid'' 18 Appl 25 April 15 April 400 gr. 50 gr. 150 gr Reeds geruimen tijd staan de mannen der Nederlandsche Ambulance onder de strenge tucht van de Duitsche militaire opleiding. Zware, zeer zware oefeningen moeten zij maken om voor hun taak ge schikt te worden. Maar ze hebben het er graag voor over, deze kerels uit één stuk. Zij weten, dat het hun plicht is. Op u lezer rust ook een plicht. Uw steun wordt gevraagd voor deze hulpexpeditie aan het Oostfront. Stort daarom regelmatig een bijdrage op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. provincies en Over ijssel bepaald is, dat de zomervacantie zal aanvangen op 27 Juni en zal eindigen De ploeg In de bollenvelden. Nog meer dan vorig jaar worden bloembollen velden beplant met aardappelen en peulvruchten. (Polygoon-v. Bilsen) 111 228 271 C I H G H I Brandstollen 2 Eenn 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks zijn ten volle van de blijde schoonheid van den 290 gr 115 gr. ii L. I U L. L 250 gr. 250 gr. wo gr. f50 gr 50 gr. t.m. 25 April 26 Aoril 1} k.g. 2 Mei j k.g. 2 Mei Bij een inbraak in een w o on huis in de Stevinstraat werden 2 doozen met scheermesjes en 4 flesschen wijn ont vreemd. De distributiebescheiden van 9 personen werden gestolen uit een wo ning aan de Koningin Emmakade, waar men zich door opensluiting toegang had verschaft. Als verdacht van rijwieldiet- stal zijn aangehouden de 17-jarige J. B. en de 20-jarige J. M.. beiden zonder be roep. In twee gevallen werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van FELLE BRAND IN KELDER Gisteren te omstreeks kwart over 5 ontstond brand in den kelder van het winkelpand Passage 54, waar gevestigd is de firma Becht. Door het omvallen van een electrisch straalkacheltje had een groote partij emballage vlam gevat. Op het alarm „zware binnenbrand” ruk ten de motorspuiten van de bureaux Prinsestraat en Rijswijkscheweg uit. Het vuur kon spoedig bedwongen worden. De' aangerichte schade bedraagt onge veer 2500. Standpunt der ambtenaren t.o.v. de N.S.B. In een schrijven aan de burgemeesters heeft de secr.-gen. van Binnenlandsche Zaken mededeeling gedaan van J^pt standpunt van den commissaris-genSWal voor Bestuur en Justitie, dat het niet ge oorloofd is ambtenaren f andere perso nen in openbaren dienst, die niet bij de N.S.B. zijn aangesloten, te ^-agen of zij TWEEDE NATIONALE TEEKEN- WEDSTRIJD Dit jaar schrijft de Ned. Vereeniglng voor Teekenonderwijs in samenwerking met het Alg Ned. Verbond, de A.N.V.V. en de Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" haaf tweeden nationalen teekenwedstrijd uit. Aan dezen wedstrijd kan door de leerlin gen van alle lagere-, middelbare-, kweek- en kunstscholen zoowel als door studen ten aan de Technische Hoogeschool worden deelgenomen. De bedoeling is niet alleen de belang stelling voor het Nederlandsche teekenon derwijs te bevorderen en in breeden kring te wijzen op de cultureele waarde van het teekenen, maar tevens de aandacht te vestigen op wat typisch Nederlandsch is op het gebied van natuur, cultuur en volk. Voor de beste inzendingen worden ver schillende prijzen toegekend in den vorm van teekenmaterialen en boeken respect, medailles. Inzendingen dienen te geschie den tusschen 5 Sept, en 1 Oct. 1942. Na dere inlichtingen en een wedstrijdprogram- ma zijn te verkrijgen bij het secretariaat der Nederlandsche Vereeniging voor Tee- kenonderwijs Linnaeushof 98. A’dam (O.) NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVER HEID EN HANDEL Voor het departement 's-Gravenhage van <Te 'Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel zal prof. ir. J. Klopper a.s. Donderdag te 12 uur in Hotel Central een voordracht houden over het onder werp: „De beteekenis van het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek (T.N. O.) voor het bedrijfsleven”. DISTRIBUTIEBEPALINGEN OVERTREDEN In bewaring is gesteld de 41-jarige M S., die i<n het bezit was van 400 textiel- puntén, een aantal (bonnen voor het koo- pen van sinaasappelen en 25 pakjes si garetten. welke hij voor te hoogen prijs had ingekocht. Alles werd door de poli tie 1n beslag genomen. NATIONALE REISVEREENIGING De Nationale Reisvereeniging organiseert 7-daagsche reizen naar het vacantie-oord Valkenburg. De eerste reis begint 21 Juni, de laatste op 6 September. Nadere inlich tingen verstrekt het secretariaat, Weimar- straat 147. universiteit of hoogeschool, dan wel voor aanstaand personeel in openbaren dienst of b'ij het bijzonder onderwijs, tot ge noemde leeftijdsgrens De vervulling van die voorwaarde mag als een heilzaam tijd perk in het leven van iederen jongeman worden beschouwd. Voor de aanstaande studenten eindigt dit tijdperk op 24 Octo ber, voor de overige dienstnemers half November. In den N.A.D voor meisjes is nog gee ner lei voorwaardelijlte plicht tot dienst neming ingesteld De belangstelling voor dezen dienst, die grootendeels in ruime landgoederen en kasteelen is gehuisvest, is zoo ruim, dat tot het eind van 1943 de bestaande kampen bezet zijn. Uitbreiding van het aantal meisjeskampen is evenwel in uitzicht gesteld. „Heilige Week” in Madrid. Tijdens de „Stille Week” vonden in dit jaar twee processies plaats, waarvan één om middernacht, de „processie der stilte”. Aardige Spaansche meisjes op straat Atlantic-Holland) „MELODIA’’ Door het kinderkoor ..Melodia” wordt a.s. Maandag in het Seinposttheater te Scheveningen voor de eerste maal opge voerd de door de dirigente van het koor geschreven en gecomponeerde kinder- operette .Gelukskinderen”. Morgen vindt de uitreiking plaats van bonkaarten voo.' voedingsmiddelen voor de 6e periode (17 Mei—13 Juni 1942); brandstoffenkaarten voor het stookseizoen 1942/43: tabaks- sigaretten- en versnape- ringskaarten en vitamine C-tablettcn voor aanstaande en jonge moeders. Dan zijn aan de beurt: Aohter Raamstraat 10, 9—12 uur: Berin- ger t/m De Blauw; 12—14 uur: Blauwhoff t/m Blomtrock; 1417 uur: Blonde t/m Bomll. Boekhorststraat 98, 9—12 uur: van Bom mel t/m Bos, G.; 12—14 uur: Bos, H. t/m Boslopcr; 1417 uur: Bosma t/m van den Brandcler. In de voormalige gemeente Loosduinen begint de uitreiking van deze distri butiebescheiden op Donderdag 7 Mei. Ontginningen, boschwerk, ruilverkaveling en kampverfraailng Dezen zomer zullen tienduizend jonge lieden de kampen van den Nederland- schen Arbeidsdienst bevolken en zooveel mogelijk in de vrije natuur de zegeningen ondervinden van den arbeid in kameraad schap en onder omstandigheden, die zoo wel uit lichamelijk als uit geestelijk oog punt een gunstig opvoedkundig resultaat mogen doen verwachten. Ruim zestig kampen zullen binnenkort ter beschikking staan voor dit doel, een aantal, dat aanmerkelijk grooter is dan dat van het vorige jaar.. Op een verzoek om inlichtingen om trent de nieuwe indeeling bij den N.A.D. vernamen wij o.a. het volgendeDertig kampen zijn thans bij de winterploegen in gebruik, twintig nieuwe kampen wor den in de komende weken ingericht, zoo- dat zij voor den eersten Juni, wanneer de zomerploegen hun intrede doen, ge heel gereed zijn, en elf andere kampen zullen daarna, in den loop van dit jaar, nog volgen. De genoemde twintig zijn evenals eén groot deel van de bestaande kampen nagenoeg alle samengesteld uit de bekende uitneembare houten barakken van den Duitschen Arbeidsdienst, com pleet van die zijde ontvangen, terwijl de elf nieuwe complexen hier te lande vol gens Duitsch model worden gebouwd. De bestaande kampen en die, welke op 1 Juni in gebruik zqllen worden ge nomen, vindt men te Leersum, Doorn, Amerongen, Eist (U.), Ede, Donderbroek, Hemrik, Marum, Oosterwolde, Tolbert, Midwolde. Hulten, Hilvarenbeek. Nistel- rode. Mook, Overloon, Bergen (L.), Well, Dalfsen, Holten, Ampsen, Wierden. Ber- gentheim, Heemse. Gramsbergen, Eiber- gen. Winterswijk, Huizen, Laren (N.H.), Drakenburg. Waterloo, Voorthuizen, Nun- speet,Workum, Gaasterland, Wolvega, Steenwijk, Staphorst, ten Arlo. Diever, Appelsga, Valkenswaard, Tungelroy, Weert, Liessel, Deurne, Venray. Arcen, Hooghalen, Westerbork, Zweeloo, Schoon- loo. Borger. Gasselte, Odoorn, ter Apel en Terborg (Gr.). De aanleg van de toegangswegen tot de kampen, voorzoover die nog noodig was, is geschied en de beplanting is grooten deels voltooid In de kampen zelf is echter nog wel een en ander te doen, dat uit nemend geschikt is als werkobject voor de jongelui, buiten de hoofdobjecten, die in den regel in de buurt van het kamp te vinden zijn. Alle kampen zijn voorzien van electriciteit, waterleiding en telefoon. De werkobjecten zijn in hoofdzaak ontgin ningen. boschwerk. ruilverkaveling en kampverfra'aiïng. en voor wat Workum betreft, landwinning aan het Waddenge bied. Voor ontspanning en geestelijke ont wikkeling blijft voldoende tijd gereser veerd. Zooals men weet, zullen de zomerkam pen ook voor aanstaande Studenten be stemd zijn. Van dezen worden er ten hoog ste 2000 verwacht, die gelijkelijk over de verschillende kampen zullen worden ver deeld, zoodat niet meer dan 20 pCt. der bezetting, van elk kamp uit studenten zal bestaan. Tot nu toe draagt de dienstneming bij den N.A.D. een vrijwillig karakter, ook al is zij nu een voorwaarde geworden voor toelating van mannelijke personen, ge boren op of na 1 Januari 1920, tot een T De Golf van ITiëst biedt een wonder- schoonen aanblik. Karl Roch had da’ onvergelijkelijke schouwspel reeds meermalen genoten, maar bij ba’ weer zien van de blauwe zee werd hij telkens aangegrepen door een schier onweer staanbaar verlangen naar vreemde lan den, geheimzinnige kusten. inplaats van zeevaarder... crimi nalist! dacht hij weemoedig. Luchtvaart-lezing Morgenmiddag te 3 uur organiseert de Haagsche Ballonclub ip .Riche” een open bare studie-voordracht. Spreker is de heer C. A. C. Nell, weerkundige en oud-bal- loncommandant, over: „Hoe bestuurt men een luchtballonDe lezing is voor iederen belangstellende toegankelijk. Vraag: Ik ben metselaar van be roep en val als zoodanig onder de categorie ,.zware arbeid". Mijn werk brengt echter met zich, dat ik rap ’s morgens kwart voor zes tot ’s avonds half acht van huis ben. Ik meen hierom recht te heb ben op de rantsoenen, aangegeven voor hen. die zeer zwaren arbeid verrichten. Antw.: Slechts zij. die voortdu rend zwaren lichamelijken arbeid verrichten onder bezwarende om standigheden. b.v. als zij werken bij kunstmatig hooge of lage tempera turen, kunnen aanspraak maken op toeslagkaarten voor zeer zwaren ar beid. Alleenwonende personen hebben recht een vetkaart aan te vragen als hut. inkomen daalt be neden 1000: de gezinsleden van een gezin van 2 personen hebber er recht op bij een gezinsinkomen van minder dan 1100, leden van een gezin van 3 personen bij een inkomen, minder dan 1200. enz. Voor ieder gezinslid meer wordt dc grens met 100 verhoogd. stelling. Omdat, antwoordde Roch met een fijn lachje, omdat ik met den nacht- sneltrein naar Triëst moet vertrekken. Kronberg keek den detective half we zenloos aan. En waarom? In verband met deze BIJDRAGEN WINTERHULP NEDERLAND Winterhulp Nederland heeft in de periode van 13 t.m. 18 April j.l. totaal ontvangen op hoofdkantoor prov. en sted. kantoren 188.688.41. 24B 1» 283 291 287 4-10 L 3-04, 4-04, 400 gr. 3-12, 4-12 400 gr. K.g 250 gr. too gr 25 gr 100 gr. 25 gr. 30 Aoril 30 Aoril 30 Aoril 30 Aoril 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 279 280 21A 21B 22 A 22 B 90 a 450 gr. 00 8 450 gr. 00 450 gr 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr 76 gr 75 gr 75 gr. Artikel Aardappelen Aardaopelan Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 21 100 gr. 28 April Bloem (br.) 277. 281, 285. 289 70 gr. 16 Mei 125 gr. 400 gr 50 gr 2 Mei 2 Mei 16 Mei 30 April 16 Mei 16 Mei 13 Juni 28 April 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 30 Aoril 2 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 25 April 25 April 2 Mei 2 Mei goea van nun gasten plaKken. Het eene etiket was van het hotel ..Goldenes Kreuz” te Weenen, waar, zooals ik vroeger neb gezegd, de Streliers eenige maanden hebben gewoond; het andere van het hotel „Kronprinz” te Berlin. Maar op het valies bemerkte ik, buiten die twee etiketten, nog een derde en we. van het hotel „Aquila vera” te Triëst Daar dit derde etiket op dat van net notei „Goldenes Kreuz” was gepiaKt. gunnen wij met zekerheid aannemen, dat net eerst later is aangebracht en dat uit dien hoofde de reis naar Triëst is gedaan, na de verhuizing van de Streliers van aet hotel ..Goldenes Kreuz” naar de Lindenstrasse. Nu is het zeer wel mogeiyk. dat die reis naar Triëst op de een of andere manier m verband staat met onze Maud Kan Daarom wil ik nog vanavond >iëst vertrekken, ig ik meegaan? keek den jongen man scherp ïn dc komende maand Juni zal op een Bader bekend te maken datum een open baar zangtournooi worden gehouden met toestemming van dc gemeente ’s-Graven hage welke hiervoor de aula van hét Ge meentemuseum beschikbaar stelde. Het doel van deze muzikale gebeurtenis k gelegen in een naar voren brengen en stimuleercn van jonge krachten op het gebied der opera, welke tot op heden nog geen kans werd geboden. Een prijs zal aan dit tournooi verbonden zijn, teiwijl eenige der beste kunstenaars gastrollen zullen mogen vervullen in één der ko mende opvoeringen van de stichting „Haagsch Operafonds”. De jury zal bestaan uit Gusta Scheep maker, P. C. Brederode, Kees Brinkmann, Willem van der Meer. Karei Mengelberg, Gerard Zalsman, voorzitter en A. B Ben- fer, secretaris der jury. Circulaires met nadere uiteenzettingen en omschrijving der voorwaarden voor deelneming zullen bij schriftelijke aan vrage aan de stichting Haagsch Opera fonds, Teijlerstraat 120. worden toegezon den. Hij had zooeven den trein verlaten; zijn valies hinderde nem niet en op wandeling in de stad genoot nij Nu, dat was Roch. Hü nam de toto’s van ne* eentpaar otreller uit zijn portefeuille (bij de huiszoeking had nij die foto s neimeujK meegenomen) en zei tot zichzelf: Hiervan verwacht ik meers Eerst Het nij den directeur van net note! de twee portretten zien. Kunt u zich herinneren, menneer, vroeg hij, deze twee personen, al thans één hunner in uw hotel te neooen gezien? De directeur oekeek een wijle de to to’s, haalde toen de schouders op en zei: r— In ons hotel is net een voortdurend Komen en gaan van vreemdelingen, maar die man komt mij oeKend voor. De portier, die meer aan ik reenu streeks met de gasten in aanraking komt, zal u misschien betpr Kunnen :n- lichten. De portier wera geroepen sn ner Ken de inderdaad het echtpaar streller, ais voormalige gasten van net notei Aqui la vera”. Wanneer waren zij hier? vroeg ae K detective. Ongeveer twee weken geleden. Welke kamer? De natuur i dit jaar, na den langen en strengen winter, wat later, maar het zal toch niet lang'meer duren of zij prijkt in al haar glorie. Dan is ook de tijd weer gekomen voor vacantieplannen. Wie echter verstandig is. heeft zijn plannen dan al gereed en ggat er reeds in die dagen van prille schoonheid op uit. Want, vergeet niet vroeg in den zomer is de natuur op haar mooist. Er is dan ook alles voor te zeggen, om dezen tijd omdat gij zult. Hotel „Aquila vera” lag niet ver van de haven: het was een alledaagsch ge bouw met twee verdiepingen. Tegen den gevel zat een oude Italiaansche ge hurkt naast een korf warme maïskol ven. welke zij den voorbijgangers te koop aanbopd. Roch nam in het hotel een Kamer, (naaste wat toilet en oegaf zich toen het bureau, waar hij zijn identi teitspapieren toonde er. om het gasten boek vroeg, Zeer opmerkzaam las hij eK»n^nathan HoWer’ noch «en au handrun waren ingeschreven. zaak? 3eit®r' moet ook weten, u— 2. T^xl8Je vandaan kwam en ik hoop I16.8t de noodige inlichtingen te zul ten opdoen. - Waarom juist u» Triëst? kamer? nert «deb nog de bad- r>iüï.?,ajUUrl^k: maar dèèr nebben we va lea badku‘P« den koffer en net valies niets gevonden. - En u aan den Koffer en het valies mets opgevallen? Neen, de inspecteur heeft ze laten «penen, er was niets in. En toch durf ik mij vleien met de toop, door die twee dingen een spoor ■e hebben gevonden. Op den eenen kant van den koffer zag ik twee etiketten, zooals de groote hotels er on het reis- -j on- zullen waar de gelijk Nederlanders het voor- of nasei zoen voor hun vacantie kiezen, opdat een desorganisatie^ van het verkeer en van de distributie van levensmiddelen over de verschillende vacantie-centra worde -voorkomen. Daarom, geniet naar hartelust, doch, indien ook maar eenigszins mogelijk, in vóór- of naseizoen. 25-jarig huwelijk Vraag: Op welke wijze kan ik in het bezit komen van ext'c-t in nen voor een 25-jarig huwelijks feest? Antw.: U dient hiervoor zich tijdig te vervoegen bij het Plaatselijke Distributiekantoor Uiteraard dient u daarbij de noodige bewijzen over te leggen. 22 A 22 B 284 16 14 a 10 k.g. 280 500 gr. Vraag: Waar ligt de inkomengrens voor het bekomen van een vet kaart? Antw.: Ro< aan. heen, antwoordde nij, net zou verstandiger zijn, ais u dn avontuur heelemaal vergat. Uw oeiangstellling „aat te ver en ik maak mij bezorgd over uw gezondheid. Is u weer in staat om kalm na te denken, dan komen wij terug op -fe zaak. 3 Mei ook de Betuwe in bloei Hoewel de koude dc ontwikkeling van den bloei nog steeds blijft tegen houden. zoo schrijft de A N.W.B., zal, wie a.s Zondag er op uittrekt, geen ver- geefschen tocht naar de bollenvelden ma ken. De narcissen naderen het hoogtepunt van haar bloei en de pasteltinten der hya cintenvelden, die in alle schakeeringen van rood, blauw en paars, afgewisseld door room-witte vakken het bollenland tooien, zijn een lust voor het oog. Ook vertoonen zich hier en daar reeds enkele velden met vroege tulpen. Zal er dus a.s. Zondag veel te genieten zijn, de verwachting voor Zondag 3 Mei is nog grooter Wanneer er enkele dagen zacht weer mochten komen, is de kans groot, dat wij dien dag de hyacinten en tulpen gelijktijdig in volle pracht zullen zien bloeien. Dan zal Zondag 3 Mei de bollen-Zondag van het jaar kunnen zijn. Het publiek zal dien dag kunnen kiezen, want volgens onze berichten’ uit de Betuwe zullen de boomgaarden aanstaanden Zondag nog niet maar de week daarop zeer waar schijnlijk wél bloeien, zoodat de 3e Mei vermoedelijk bollen- en bloesem-Zondag te gelijk zal zijn. Voor den Bloesemtocht, dien de A N W B organiseert en voorloopig ook op 3 Mei heeft bepaald, is de belangstelling groot reeds 1184 deelnemers hebben zich opge geven. Wij hebben gisteren een bericht ge- I geven betreffende de zomervacanties voor de Middelbare scholen e d in de verschil lende provincies. De aanvangsdata zijn echter een week later dan werd vermeld Het bericht moet luiden als volgt Voor de Rijks Hoogere Burgerscholen in dc provincies Zuid-Holland, Noord- Holland, Gelderland en Utrecht is be paald. dat de zomervacantie qgn aanvang zal nemen op 4 Juli en ral eindigen op 24 Augustus. Voor dezelfde scholen in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland begint de zomervacantie een week later, n.l. op 11 Juli. Zij zal eindi gen op 31 Augustus, terwijl voor deze categorie van scholen In de Friesland, Groningen, Drente Kronberg was zóó getroffen door den ernst van deze waarschuwing, dat hij verder niets durfde voorstellen. I En wanneer, vroeg hij. noopt u terug te zijn? Dat weet ik niet... in wrevelige stemming nam Kron- oerg afscheid van den beroemden de tective. Moest' nij vergeten?... Ónmogelijk!.. Maar verondersteld, dat Roch gelijk iad« met zijn waarschuwing?... Wie was Maud Kandrun? Misschien wel een ge trouwde vrouw, misschien een zeer on ontwikkeld meisje, onbeschaafd, dom... Bij die gedachte voelde Kronberg een bijna lichamelijke smart. Het zou een verschrikkelijke teleurstelling zijn, wel- <e vele jaren van zijn leven zou ver gallen... Ja, Roch had gelijk. Hü moest trach ten de heerschappij over zijn verstand terug te krijgen;'- nij moesi tot zijn lude, goede gewoonten terugkeeren en als eerste stap in die richting zou nij Lene Barbisch opbellen en naar vragen, nem weer in genade aan te nemen. Maar nij deze gedachte voelde dr. Kronberg zich niet erg aangenaam te moede, ja. zelfs eenigszins misnoegd op zichzelf... Kookdoeleinden 8 K.F. Kookdoeleinden 7 K.F. Gen. Anthr. IV I Gen. Turf IV Streller keerde dus gauw terug naar zijn appartement en heeft óf aoor valsche voorspiegelingen, óf door oe- H zien door hem naar een andere plaats ie laten brengen, waarschijnlijk naar woning van den onbekenden man, met wien hij gisteren m de Mariahufer- «trasse een kort gesprek heeft gevoera Kronberg balde de vuisten. En als wij haar niet 7“,d®n Waarom hebt u onder zulke omstand g heden de Streliers niet onmiddeiujK doen aanhouden? h Zij zouden alles geloochend en n verblijf van het arme meisje'niei kend gemaakt hebben. Wij zouden geen stap verder zijn gekomen. En wat wilt u nu doen? Indien net gelukt, de Streller» bemerkt in het oog te houden, spoedig te weten komen, Het recht van inkoop De inkoop van pensioenen, is. zooals men weet, sinds korten tijd op ruimer schaal dan voorheen mogelijk, o.m. voor ambtenaren, die eenige jaren van hun ^diensttijd op arbeidscontract hebben door- 'gebraebt. Er zijn echter ambtenaren, die werkzaam zijn (geweest) op het depar tement van Koloniën, voor wie die mo gelijkheid niet bestaat, omdat hun salaris betaald wordt uit de Indische geldmid delen, zoolang zij nog niet vast aangesteld zijn. Dat zijn van die menschen, die_ tus schen den wal en het schip vallen. Zij worden betaald uit de Indische gelden, maar het zijn geen Indische ambtenaren, zoodat zij niet hun hoogere salarissen en pensioenen genieten. Maar voor de Pen sioenwet zijn het toch ook weer geen zuiver NedeYlandsche ambtenaren, want zij worden niet betaald uit de Neder landsche staatskas. Hierdoor is het ver klaarbaar (begrijpelijk is het anders niet), dat er ambtenaren zijn, die hun diensttijd op arbeidscontract niet kunnen inkoopen. Hierdoor derven zij soms drie of meer jaren voor hun pensioen. Zuiver tengevolge van een administratieven maat regel Op Donderdag 14 Mei a.s. zal voor de Heerbannen 3 en 4 de jaarlijks te hou den afstandsmarsch plaats vinden te 's-Gravenhage. Aan dezen marsch moet door alle WA.-leden van genoemde Heerbannen worden deelgenomen. Bovendien kunnen leden' van de S.S.- Jeugdstorm, N.S.V.O. en PO aan dezen marsch deelnemen, hetzij ih groepsver band of afzonderlijk Ieder, die het par cours volbrengt, ontvangt een medaille Vendels of groepen, die zonder uitval lers den marsch volbrengen, krijgen een groepsprijs. Bovendien worden voor eenige vendels en groepen, welke den besten indruk maken (marschorde, tucht en discipline) eenige eereprijzen beschik baar gesteld. Het parcours bedraagt voor de W.A. en S.S 30 km. voor de overige deel nemer® 25 km Opgaven van deelneming, voorzien van riaam en adres, moeten op het daarvoor bestemde inschrijvingsformulier uiterlijk op Zaterdag 9 Mei a.s. zijn ingezonden aan het Heerbankwartier der W.A.. Was- senaarscheweg 12, alhier, afdeeling Orga nisatie afstandsmarsch. Nadere gegevens omtrent startplaats, foute van den marsch enz., worden na der bekend gemaakt. jonge dame thans verborgen wordt ge houden. Sichel, mijn beste agent, zal zich met dit werkje belasten. Waarom doet u het niet zelf? vroeg Kronberg met onverholen teleur- Ten aanzien' van de premie voor het pensioenfonds is de gelijkstelling tusschen man en vrouw in het ambtelijke leven volkomenten aanzien van de uitbetaling van het pensioen hapert er aan die ge lijkstelling echter nog wel het een en an der. Zoo zijn er vele jonge vrouwelijke ambtenaren, die een gedeelte van haar salaris zien verdwijnen in het pensioen fonds, maar die er nooit wat voor terug krijgen. Wat is namelijk het geval In dien een vrouwelijke ambtenaar trouwt Cn zij heeft nog geen tien dienstjaren, dan ontvangt zij niets uit het pensioen fonds, ook niet als zij 65 jaar wordt. Het gèld, dat zij gestort heeft, soms enkele honderden guldens, is zij dus kwijt en dat in een tijd, dat zij het zoo goed gebruiken kan. Is het wonder, dat er jonge meisjes zijn, die haar huwelijk eenige jaren uit stellen om aan de tien dienstjaren te ko men Want indien een vrouwelijke amb ténaar tien of meer dienstjaren heeft en zij trouwt, dan krijgt zij met haar 65e jaar een z.g. uitgesteld pensioen. De vrouwelijke ambtenaar stort van wege de gelijkstelling met haar mannelij ke collega’s ook voor het weduwen- en weezenfonds. Maar zij zal nooit weduwe-pensioen ge nieten vanwege haar eigen bijdragen 1 Wanneer zij getrouwd is en uit het huwe lijk worden kinderen geboren, dan ont vangen deze kinderen evenmin weezen- pensioen van de bijdragen, die de moeder vroeger gestort heeft, in het geval de vader komt te overlijden. De staat laat de vrouwelijke ambtenaren dus wel be talen voor de verzorging van weezen. maar hij denkt er niet aan haar weezen te verzorgen. Ongetwijfeld zijn dit leem ten in de Pensioenwet, die aangevuld dienen te worden te kiezen voor uw vacantie er dan dubbel van genieten zult, ep vooral ook omdat de gelegenheid er dan is om de natuur rustiger op u te laten inwerken. Dan zijn bovendien hotels en treinen nog niet overbelast, de vacantie- oorden nog niet overvol. Deze goede raad heeft nog een prac- tischen kant. Want wanneer zij. die niet door schoolgaande kinderen aan bepaalde perioden gebonden zijn, het voor- of na seizoen voor hun vacantie kiezen, zullen veel moeilijkheden en teleurstellingen voorkomen kunnen worden. Want nu alle toerisme zich op het binnenland moet concentreeren. nu de vervoergelegenheid beperkt is en het transport van levens middelen in alle gevallen vóór moet gaan zijn er greote bezwaren verbonden aan een opeenhooping van de vacanties in enkele weken een verschijnsel, waartegen ook in normale tijden reeds moet worden gewaakt. Het is daarom niet alleen gewenscht. neen, het is zelfs dringend noodzakelijk dat zooveel mo- Boter 21 Brood (ol gebak) ziA Brood (of aebak) 21B Brood (of gebak) Brood (of gebak) Gort Honden- en k.br Jam Kaas 278. 282. 286. 290. 294 100 gr Kolfiesurrogaai 288 Margarine (Vetk.) 21 Melk 21A t.m. 248 Melk 21B t.m Petroleum O-krt Peulvruchten Peulvruchten Pudding, vorm. Rijst 4.09. Scheerzeep Sinaasappelen Sinaasappelen Suiker Suiker Vleescn Vleesch Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Toiletzeep VRIJE SCHOLEN OP GEREF. GRONDSLAG Onder presidium van den heer J. v. d. Bosch heeft de vereeniging tot oprichting en instandhouding van vrije scholen op Geref. grondslag, waarvan twee scholen in onze stad uitgaan, gisteravond haar jaarlijksche algemeene vergadering ge houden De voorzitter opende de ver gadering op gebruikelijke wijze en her dacht met een enkel woord den over leden penningmeester der school, wijlen den heer P. J. Lambooy. Hierna werden de jaarverslagen van Secretaris en penningmeester goedge keurd. De heeren B. Koekkoek en J. C. Kloos terman, resp. hoofd van de Keuchenis- en de ds. J. C. Sikkelschool, die beiden van de vereeniging uitgaan, brachten vervolgens de schoolverslagen uit, die van een gunstige positie gewaagden. Na rondvraag werd de vergadering met het gemeenschappelijk zingen van het Lutherlied en dankgebed door den heer F. v. Woerden gesloten. ZWEMMEN VAN VREUGDE EN ARBEID De groote toeloop bij het zwemmen in het Bosbad op Woensdagavond maakt het noodzakelijk een nieuwe regeling te tref fen. Met ingang van Woensdag 29 April a.s. zal alleen toegang worden verleend aan hen, die in het bezit zijn van een Vreugde en Arbeid-zwemkaart, verkrijg baar bij het Vreugde en Arbeid inlichtin genbureau aan den Hofweg dreigingen het meisje overgehaald naar t <3# f i-j jl’-'* Kil <1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5