Akkertje Het geplunderde distributiekantoor Bu..£NLANO SPORT Laatste Telegrammen LAATSTE BERICHTEN Hoofd pijn 2e bl. HAAGSCHE COURANT Vrijdag 24 April 1942 WIJ VERKOPEN JUWELEN F. W. HAVIK, AMSTERDAM DEN HAAG WAGENSTRAAT 141 TELEF. 11.68.60, Pag dezen zich nog eenmaal taai en dappei verdedigden. o Daitsch Ober gericht te Duitsch Weermachtbericht Nieuwe duikbootsuccessen DE ROOFMOORD TE RIJSBERGEN TIJDSCHRIFTEN Aanvragen speciale textiel vergunningen AFWERKING COMPETITIE BESPOEDIGD VOETBAL KAMPIOENSRONDE BEGINT CLANDESTIENE SLACHTING IN HET GROOT Grootste deel van den buit kwam in den zwarten handel Nieuwe beslissingen in zicht Een kleine danser op Ceylon, die in zijn geheel met goud bestikt costuum zeer trots bü stamgenooten staat. Tijdvakken vastgesteld BIJZONDER HEERBANAPPèL Italiaansch Weermachtbericht korfbal 1 1251 den zitting de voorlaatste plaats, waarschijnlijk. E. v. d. 3 tnet J. I (Vervolg van frontpagina! gaarne dezen zullen worden BOKSEN NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN TE BREDA Mees 541 546 (172 De niet Economische rechter PÉTAIN 86 JAAR Maarschalk Pétain zal vandaag zijn 86sten verjaardag vieren Op zijn wensch zullen er geen officieele feestelijkheden ■worden gehouden en de maarschalk zal den dag in intiemen kring doorbrengen. Italiaansche onderscheidingen voor Duitsche opperofiicieren Op voorstel van den Duce heeft de Koning van Italië en Keizer van Ethiopië den opperbevelhebber van de Duitsche marine, groot-admiraal Rader en den chef van het Opperbevel van de Weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, het gröot- kruis der militaire orde van Savoye ver leend, de hoogste militaire onderscheiding van Italië. De versierselen van de orde werden in opdracht van den chef van den generalen staf van de Italiaansche Weermacht, gene raal Cavallero, door den Italiaanschen Weermachtattaché in Duitschland en den Marineattaché overhandigd. veroordeeld, echter nog VERKOOP VAN SCHOENENBONNEN H. J. D. Nieberg, alhier, ehef-verkooper in de schoenenzaak van zijn vader, heeft zich schuldig gemaakt aan het‘ verkoopen van schoenenbonnen'. ,Hij werd conform den eisch veroordeeld tot 500 boete of 5 maanden gevangenisstraf. Onder het motto: „Klaar vóór 15 Juni” wordt nu s.iel voortgang gemaakt met de afwerking van de competitie en zoo is voor Zondag niet alleen een kampioenswedstrijd vastgesteld, maar ook wordt al begdnnen mét de promotie-degradatiecompetitie. Voor de kampioensronde, moet Blauw wit de verre reis maken naar Heerenveen, waar de club van dien naam debuteert in den strijd om den hoogsten landelijken ti tel. Technisch zullen de Friezen wel ten achter staan bij hun Westelijke bezoekers, maar het enthousiasme zal veel vergoe den. Daarom zullen de Zebra’s het bij hun start niet gemakkelijk hebben. Het wachten is nu nog op de kampioe nen van Oost en Zuid en het is te ver wachten, dat deze Zondagavond bekend zullen zijn. Het Nijmeegsche Quick kan den titel veroveren door tenminste gelijk te spelen in den uitwedstrijd tegen Wage- ningen en voor Eindhoven geldt dezelfde voorwaarde ten aanzien van den uitwed strijd tegen Longa. In geen van beide ge vallen zullen de leiders het gemakkelijk hebben, maar onoverkomelijk schijnen de hinderpalen niet. We meenen er op te mogen rekenen, dat de volgende week de kampioenscompetitie op volle toeren kan gaan draaien. In het Oosten zal de verliezer van Hen geloTubantia degradatiewedstrijden moe ten spelen; wordt het een gelijkspel, dan is een beslissingswedstrijd noodzakelijk. In het Zuiden kan de beslissing ten aanzien van de onderste plaats nog niet vallen; dat duurt nog een week, tenzij er meer dere beslissingswedstrijden noodzakelijk zullen blijken. In het Noorden wordt num mer laatst ook nog niet aangewezen. In afwachting van verdere beslissingen wordt in het Noorden begonnen met de promotie-degradatiecompetitie tusschen de tweedeklassekampióenen Emmen en Frisia. In de tweede klasse A van district II zal de spanning aan den kop nog wel ge handhaafd blijven, want Velox zal thuis stellig winnen van V.I.O.S. en al zal het niet gemakkelijk gaan U.V.V zal wel baas blijven bij haar bezoek aan Her cules, welke laatste ploeg nog niet defi nitief iq veiligheid is. De bezetting van de voorlaatste plaats is nog een belangwek kend vraagstuk, voornamelijk voor de Haagsche clubs. Van gewicht is in dit ver- .band vooral de Haagsche derby B.M.T. Laakkwartier. Verliezen de bezoekers, dan staan zij er heel slecht voor. H.V.V. kan ook nog een paar punten gebruiken, maar het zal haar niet meevallen deze in den thuiswedstrijd tegen Gouda te veroveren. Voor de Haagsche degradatiecandidaten is het te hopen, dat Quick er nog zin in heeft, want dan is een nederlaag van V.D.L., dat, ook nog in aanmerking komt voor de ■tfBebn-HpUand.) rug. uit met Söhoonspringen heeren juniores 1'. A. Smits, H.Z.P.C. 41.24 pnt.2. O. C. Ti chelaar D.Z.V. 35.79 pnt.t Koogh, H.Z.P.C. 35.60 pnt. 50 m i 1. Hij kon geen betrekking als politieagent of opsporingsambtenaar krijgen De handelsreizige. A. C. Terlouw, te Loosduinen stond terecht wegens het slachten van een 12-tal runderen. Een verweer dient er voor den rechter te over tuigen, dat er verzachtende omstandig heden. zijn, maar wat Terlouw aanvoerde bereikte eerder het tegendeel. Hij ver klaarde, dat het hem niet meegeloopen was in het leven. Jarenlang heeft hij ge probeerd agent van politie te worden. Ook heeft hij pogingen-in het werk ge steld een baantje als opsporingsambtenaar te krijgen. Steeds kreeg hij nul op het request, zoodat hij er maar toé overging zich met clandestiene slachtingen bezig te houden. De rechter, mr. de Vries veroor deelde den man tot .een jaar gevangenis straf. Tegen zijn medeplichtige L. N. van der Houwen te ’s-Gravenzande eischte de of- ficifer van justitie een gevangenisstraf van 9 maanden en 2000 boete, subs. 5 maan den gevangenisstraf. De advocaat van ver dachte wees er óp dat van der Houwen verschillende tegenslagen in zijn leven heeft gehad, waardoor hij aan lager wal is geraakt. Al jaren grijnst de armoede hem tegen. De rechter veroordeelde den man tot 1 jaar gevangenisstraf. G. Valstar uit Loosduinen. die zijn schuur voor de slachtingen ter beschik king had gesteld, werd veroordeeld tot 200 boete, subsidiair 4 maanden gevan genisstraf. Het aanvragen van speciale vergunnin gen voor heerenwinterjassen en dameswin- termantels kan slechts geschieden in hét tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April en in het tijdvak van 1 November tot en met 31 December. Het aanvragen van ver gunningen voor heeren-tweedjassen en de- mi-saisons kan slechts geschieden van 1 Mei tot en met 31 October. Aanvragen voor vergunningen voor dames-tweedmantels kunnen uitsluitend worden ingediend in het tijdvak van 1 September tot en met 31 October, terwijl het aanvragen van ver gunningen voor dameszomermantels slechts kan plaats vinden van 1 April tot en met 31 Mei. Het aanvragen van vergunningen voor heeren- en jongenscostuums of on derdeden daarvan is niet aan een termijn gebonden Het indienen van aanvragen voor spe ciale vergunningen voor textielproducten kan uitsluitend geschieden bij den distri- butiedienst der gemeente, waar de aanvra ger in het bevolkingsregister is opgeno men, tenzij uitdrukkelijk anders is be paald. De aanvragen moeten gedaan wor den op een formulier MD 102, hetgeen de distributiediensten zullen uitreiken. Aanvragen voor textielgoederen voor algemeen gebruik moeten in den vervolge op naam van het hoofd van het gezin wor den ingediend, terwijl aanvragen voor tex tielgoederen voor persoonlijk gebruik op naam van den toekomstigen gebruiker die nen te geschieden. De compagnie werd thans bij, een lich te divisie ingedeeld en als eerste com pagnie van het nieuwe regiment vertrok het naar Sovjet-Rusland. Daarover ver haalt de ordonnans van den comman dant Lorenz Eichinger en over het groot ste wapenfeit van zijn compagnie, die als eerste den Dnjepr overtrok, in zware stormbooten. onder het gedonder der ka nonnen Toen kwam de moddertijd en werd de Donetz bereikt. En tenslotte kwam de vroege winter en bezette de compagnie de winterstellingen, waaróp de Sovjets zich bij hun aanvallen pletter hepen. Het is een boeiend verhaal, dat een interessante kijk op de oorlogshandelin gen geeft. Dit nummer van Signaal” geeft voorts een kroniek van het wereldgebeuren tus schen Maart 1941 en Maart 1942, de be schouwing over de totstandkoming van het pact tusschen Duitschland. Italië en Japan, een artikel over Max Planck, den schepper van een nieuw natuurkundig Wereldbeeld, en nog verscheidene andere belangwekkende bijdragen, één en antjpr verlucht met voortreffelijke illustraties. VIJFTIEN JAAR GEËISCHT Bij de behandeling van den roofmoord te Rijsbergen op den 39-jarigen landhou der Geerts, gepleegd op 12 Juni 1941, heeft de advocaat-generaal, na eer. uit voerig pleidooi, tegen den 24-jarigen be drijfsleider F. A. J. Goyaarts, uit Breda, wegens moord met voorbedachten rade een gevangenisstraf geëischt van vijftien jaar. Morgen zal in de groote zaal van den Dierentuin te ’s-Gravenhage te 16.30 uur een bijzonder generaal-appèl plaats vin den voor" de Heerbannen 3 en 4 der W A., op welk appèl de wnd. commandant der W.A., opperheerbanleider van ’t Hof. het woord zal voeren. Na afloop van dit Heerbanappèl zal door beide Heerbannen een marsch door de stad gemaakt worden tijdens welken marsch voor den wnd. commandant der W.A. zal worden gedefileerd. De route van den marsch luidt: Konings- kade, Boschbrug, Korte Voorhout. Tour- nooiveld, Lange Vijverberg, Plaats, Hoog straat, Groenmarkt, Riviervischmarkt, Uiteinde, Lijnbaan, Prinsegracht. (Hier WWdt halt gehouden teneinde de opstel ling in te nemen voor het défilé voor den wnd. commandant) Gedefileerd wordt in de Groote Markt straat. De wnd commandant neemt het défilé af ter hoogte van het gebouw C. en A. Brenninkmeijer, aan de rechterzijde van genoemde straat. Vervolg marschroute: Spui, Kalvermarkt, fluweelen Burgwal, Heerengracht, Prin- sessegracht. Malieveld. HANDELSREIZIGER ONTPOPTE ZICH ALS CLANDESTIENE SLACHTER GOLF Mevr. Buma wint dames-winterwedstnjd*’' Op de Kennemer Golfclub te Zandvood werd Donderdag de vierde en laats** winter wedstrijd voor dames gehouden-^ Winnares werd mevr. A. E. J. Buma van Tienhoven (Kennemer Golfclub* een totaal van 171. De tweede plaats v* ten deel aan mej. E. Mees (Haagse*1 G.C) met 172 over 36 holes De geheele serie wedstrijden (waarvo® de drie beste scores gelden) werd ev«J eens door mevr. Bujna meJ- totaal van 508 2 slaiJ <189J80172) 3. mevr, bu*"- 197—177). schoolslag heeren nieuwelingen: F Smol. Zian 38 4 sec. 2. J. van Schravendijk, Zian 38.6 sec.3. A. Jon- gejan, 38.6 sec. v Maatregelen van den N.V.B. De reeds sedert geruimen tijd zooveel belangstelling tegemoet geziene maatregelen in verband met de afwer king der voetbalcompetitie, zijn thans door den N.V.B. genomen. Het officieel orgaan van den bond, de „Sportkroniek”, meldt daaromtrent het volgende Aan alle districtsbesturen is door den sectieleider een bericht gezonden, dat in tegenstelling met vórig jaar geen inhaal-Zondag mag worden gehouden, noch wedstrijdenmogen worden afge last, indien er verschillende in eenzelfde plaats en op eenzelfden Zondag vastge steld zijn. Het is n.l. noodig, dat zoo snel mogelijk de diverse kampioenen en nummers laatst bekend worden. De kampioenschapswedstrijden dit jaar door den sectieleider vastgesteld en indien het mogelijk is, op weekavonden ten einde het mogelijk te maken de kampioenschapscompetitie vol ledig uit te doen spelen Zoodra er clubs .bekend zijn, die pro motie- en/of degradatiewedstrijden tegen ejkaar moeten spelen, zullen voor haar wedstrijden worden vastgesteld, ook al zijn niet alle medegegadigden bekqnd. Indien voor sommige clubs de pro motie- of degradatiecompetitie zoo groot is, dat meer dan zes wedstrijden door haar zouden moeten worden gespeeld, zal een halve competitie worden vastge steld. Ingeval een club definitief kampioen of nummer laatst is, maar haar gewone competitieprogramma nog niet klaar is, moet zij eerst aan de kampioens- of de promotie- en/of degradatiewedstrijden deelnemen. Haar gewone competitiewed strijden kunnen dan later worden ge speeld, tenzij daardoor andere clubs ge dupeerd zouden worden. Ten aanzien van de besligfingswed- strijden is bepaald, dat deze ingeval van een gelijk spel, niet zullen worden ver lengd en verder dat na gelijk spel geen tweede beslissingswedstrijd wordt vast gesteld. Het doelgemiddelde beslist. HOCKEV PROGRAMMA WIJZIGING In het hockeyprogramma voor Zondag zijn nog enkele wijzigingen aangebracht. Uitgesteld zijn o.m.: in de Westelijke eerste klasse HHYCHilversum, in de Oostelijke eerste klasse Deventer 2 DKS. in de promotieklasse A: Victoria Rijswijk en HOCBMHCin de 2e klasse B: HDM 4—HLC. Ingelascht zijn: in de 4e klasse E de beslissingswedstriid HDM 7Groen Geel 2. te spelen «p Klein Zwitserlandde kwartfinales voor den Amalerdatnbeker Hilversum—GHBS en Amsterdam-BM HC 2voor de 2e ronde van den vete ranenbeker HOCArnhem In de damescompetitie zijn vervallen de Oostelijke eersteklassewedstrijden Nij- megen-Union. Arnhem-Apeldoorn. Quick Wageningen en ZutfenAlmelo. Inge lascht is SCHC—TOGO voor het kam pioenschap der overgangsklasse en HLC 2Victoria 3 voor het 4e klasse kam pioenschap. Van 11 tot 20 April verloren de Britten 161 vliegtuigen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. ?4 April. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front zijn eigen acties van aanvals- en stoottroepen met succes in het Donetz- gebied uitgevoerd. In de wateren van Noworosijsk werden 1 Sovjettankboot en 2 koopvaarders door bomtreffers bescha digd. In den Noordelijken frontsector is een afgesneden groep strijdkrachten aan het Woltsjowfront na gevechten van verschei dene dagen vernietigd. Gevechtvliegtuigen hebben de haven' tallaties van Moer- mansk aangevallen en een koopvaarder met bomtreffers beschadigd. Bij de zui vering van gebieden achter het front hebben Hongaarsche formaties een sterk gewapende bolsjewistische bende ver nietigd. In Lapland hebben Duitsche bergjagefs verscheidene vijandelijke aanvallen afge- slagen en den tegenstander zware ver liezen toegebracht. Op de Middellandsche Zee hebben Duit sche duikbooten van het Britsche ravitail- leeringsverkeer 2 transportschepen met 13.600 brt. en 3 kustzeilschepen tot zinken gebracht. De militaire installaties van La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta leden door opeenvolgende luchtaan vallen nieuwe, zware schade. Aan de Oostkust van Amerika en op de Caraibische Zee hebben Duitsche duikboo ten 6 vijandelijke koopvaarders met teza men 35.000 brt. tot zinken gebracht. Vlak voor een Amerikaansche haven heeft een duikboot een sleepboot met 3 lichters aan gevallen en met artillerievuur den gehee- len sleep tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben vannacht met goed effect van brisant- en brandbom men haveninstallaties aan de Zuidkust van Engeland aangevallen. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 23 op 24 April woonwijken in de verschillende plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied aangevallen. De ci viele bevolking leed eenige verliezen. Vier der aanvallende toestellen werden neerge schoten. In den tijd van 11 tot 20 April verloor het Britsche luchtwapen 161 vliegtuigen, waarvan 46 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gin gen in den strijd tegen Groot-Brittannië 25 eigen vliegtuigen yerloren. Eerste-luitenant Nostermann heeft gis teren zijn 83ste tót 85ste luchtoverwinning behaald. SLAGER TOT 2| JAAR GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD Voor den Economischen Rechter stond terecht de slager P. Rozenboom uit ’s-Gravenzande. Deze slager had zich tusschen Paschen 1941 en Paschen 1942 schuldig gemaakt aan een groot aantal clandestiene slachtingen van koeien volgens verschillende getuigen wel een 100. Het vleesch van de clandestien ge- slacnte dieren verborg hij in de ruimte, welke zich bevindt tusschen het -'lafond van de kamer en den vloer van den zol der. De officier van justitie maakte te recht de opmerking, dat hier sprake is van een clandestiene slachting van groo- ten omvang, welke gerekend moet wor den tot de ernstigste misdrijven. Hij vor derde een gevangenisstraf van 2 jaar en f 5000 boete. Beklaagde voerde in zijn ver weer aan, dat hij noodgewongen zich op het verkeerde pad had begeven. Zijn in komsten bedroegen wekelijks maar 60 en zijn uitgaven f 80. De rechter zeide. van oordeel te zijn dat de beklaagde niet in de maatschappij thuis behoort zoolang er nog distributie is. Hij legde een gevangenisstraf van 2J jaar op. Record aantal deelnemers De Ncderlandsche bokskampioenschap. pen 'voor amateur' die 25 en 26 dezer in „Concordia” te Breda worden gehouden, beloven buitengewoon interessant, te wor. den. Het aantal inschrijvingen slaat alle records der laatste 31 jaar68 bokseti zullen deelnemen, verdeeld over acht ge. wichtsklassen,. tegen 48 het vorige jaar In totaal zullen in drie wedstrijdseries 34 partijen worden verwerkt dat is dus on geveer 11 per keer. Wat de kansen der boksers betreft, staat wel vast, dat de meeste kampioenen zullen komen uit de districten Noord- en Zuid-Holland. In de andere districten wordt voortreffelijk en geestdriftig ge bokst, doch men heeft daar over het aL gemeen nog niet het technische peil be reikt als in Noord- en Zuid-Holland. Een voorspelling wagen over de uitsla gen is moeilijk. De Nederlandsche kam pioen vliecgewicht van het vorig jaar, de Haarlemmer Hessels, zal thans wel in het bantamgewicht moeten uitkomen en maakt een goéde kans op het kampioen- schap, hoewel hij zware concurrentie zal ondervinden van H. de Bruyn (Den Haag), Dievers (Enschedé) en A. Knep. pers (Amsterdaip). In het vedergewicht zijn J. v. d. Meu- len (Leeuwarden), K ilf (Den Haag) en H. Kneppers (Amsterdam) de groote „kanspaarden”. Bij de lichtgewichten zal de strijd zwaar zijn. De Scheveninger Giel de Roode zal een goeden gooi naar den titel doen, hoewel hij vooral -in de Amsterdammers Wim te Nuyll, Joustra en Bep Kneppers taaie tegenstanders zal treffen. De Zuiderlingen Remie en Berttu kunnen echter voor een verrassing zot. gen. In het weltergewicht maakt de kam pioen van Zuid-Holland, Jan de Bruin (Rotterdam) een prachtige kans. Wel- licht komt in dit gewicht nog uit de te Düsseldorf wonende Nederlandsche bok ser Arnold Raadschelders, die ons land op de Europeesche kampioenschappen te Breslau vertegenwoordigde. De welter- klasse is verder nog sterk bezet door de boksers Stuiver (Den Haag), Wevers (En- schedé) en Gieskes en van den Broek (Eindhoven). In het middengewicht kan een opwin, dende partij worden verwacht tusschen den jongen Rotterdamschen bokser Nico van den Dood en den veeljarigen kam pioen in dit gewicht, Willy Quentemeyer uit Enschedé. Het halfzwaargewicht wordt “en volkfc men open strijd tusschen den Groninger Bakker, de Rotterdammers Albers cn Liefhebber, den Amsterdammer Kanon, Rudi Quentemeyer (Enschedé) en de Zui- derlingen Pluymaekers en Gordebeke. De zwaargewichttitel tenslotte zal wel zijn voor den Groninger de Jager, hoewel men van Nolle (Groningen). F.atterman (Amsterdam), Klein (Den Haag) en Liefaard (Rotterdam) uitstekenden tegen stand mag verwachten Zeer belangrijk is, dat zoodra de nieuwe Nederlandsche kampioenschappen bekend zullen zijn, een nationaal team zal worden gevormd, dat verder zal worden opgeleid om eventueel ons land op internationale wedstrijden te vertegenwoordigen. ZWEMMEN HAAGSCHE KRINGCOMPETITIE De derde competitiewedstrijd van den Kring 's Gravenhage van den N.Z. en R. Bond vond gisteravond onder groote be langstelling in de badinrichting aan dl Mauritskade plaats. De deelneming in de verschillendl nummers was zeer groot, daar uit niet minder dan 14 vereenigingen zwemmer» en zwemsters aan den start verschenen.' Aangezien de puntentelling voor de ver- eenigingen nog moet worden uitgerekend, volstaan we met de beste prestaties in de verschillende nummers. 100 m. borstcrawl heeren juniores1- F Smol, Zian in 1 min. 6 sec. 2. G. E. Hessels Swift 1.7.83. J. Geerling, DZV 1.8.4. 100 m. rugslag dames seniores1. T. de Haan, Zian, 1.20.8 2. A. ten Broek* H G A. 1.27.2; 3. J. Happé, Zian 129 VLEESCH BUITEN DE DISTRIBUTIE OM VERKOCHT F. A. A. van den Berg, chauffeur van beroep, heeft zich schuldig gemaakt aan het koopen en verkoopen van vleescW en vet buiten de distributie om. Op het vleesch maakte hij daarbij een winst van 130 pCt. In totaal heeft hij 475 k.g. verhandeld. De rechter veroordeelde hem tot 6 maanden gevangenisstraf en 500 boete, subsidiair 5 maanden gevangenis straf. M. A. Votel, alhier had zich wegens hetzelfde feit te verantwoorden. Hij had vleesch gekocht voor 1200. De rechter veroordeelde hem tot 5 maanden en 200 boete, subsidiair 2 maanden. De Officier had drie maanden en 1500 boete, sub sidiair 5 maanden geëischt. Th. Strik, alhier, werd wegens het koopen van vleesch, dat afkomstig was van clande stiene slachting veroordeeld tot 200, subsidiair 4 maanden. Hij had dit vleesch ten eigen gebruike aangewend. C. Oversloot, chauffeur, die vleesch vervoerd had, werd veroordeeld tot 80 of 80 dagen gevangenisstraf. SCHAPEN EN GEITEN CLANDESTIEN GESLACHT Wegens het slachten van drie schapen en een geit werd S. A. Schouten te Bos koop veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf; bij verstek werd P. Rullens te Delft, wegens het slachten van eenige géi ten veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf. Tn de April-aflevering van „Signaal" zijn het de soldaten zelf, die vertellen over de lotgevallen van hun compagnie. Een Hauptfeldwebel verhaalt van den veldtocht in Polen en over de dappere wapenfeiten van zijn kameraden waar door de Polen over een breed front op de vlucht werden gejaagd. Na den val van Lemberg was de oorlog daar afge- loopen. De compagnie vertrok naar het Rijnland en nam deel aan den veldtocht tegen Frankrijk. Uitvoerig vertelt hier over de commandant der compagnie, ie luitenant Merkl. Het laatste feit ini den veldtocht is het deelnemen1 aan de omsln geling van de Franscben bn Rijssel. waar Verdachte was een geregelde gast m de Y-cantine. waar hij in contact kwam -1 I—hij de meeste «zaken af met van Batum en Bak ker. Alles bijeen beliep zijn aandeel in den handel ongeveer 20.000 gulden. Ver schillende verdachten, die nog gehoord moesten worden, waaronder Samuel Bril- leslijper, kochten weer van hem. Een af nemer bleek nog „in het krijt” te staan voor ettelijke duizenden. Verdachte's ver diensten hebben volgens hem twee en een half duizend gulden bedragen. In het café aan den Ged. Burgwal, waar de eerste transactie tot stand kwam, ging het nogal haastig toe Daardoor liet Pots er een portemonnaie met geld lig gen, welke de „vrienden” zich voorloopig maar toeëigenden. Uit verdachte’s ver klaringen bleek voorts, dat hij voordien f 6000 handelsgeld had opgenomen bij een vriend. Het verband tusschen den dief stal en de bonnen was Pots spoedig duidelijk. Na een pauze van een Kwartier wordt verdachte Samuël Brilleslijper gehoord, laatstelijk kelner van beroep. Ook hij heeft als zijn meeste voorgangers reeds eenige veroordeelingen achter den 1 Zijn belangstelling ging voornamelijk naar boterkaarten. Hij ontving ze ettelijke toewijzingen in een gesloten pak ket, ongeveer een duizend stuks ter waarde van 1000, waarvan hij er drie honderd verkocht en de rest teruggaf. Hij wist van de heele zaak weinig af en'werd al spoedig gearresteerd. Het pakket ont ving hij van Pcrts door bemiddeling van zijn broer in café Tauber te Amsterdam. Deze, Abraham Brilleslijper, expediteur van beroep, vulde deze verklaringen aan. Hij had het pakje voor zijn broer in be waring aangenomen, toen deze iri het IJ ging zwemmen en het later aan de kaste leinsvrouw van café Tauber ter doorgifte aan dezen afgegeven. Een paar dagen later hoorde hij, dat de politie er naar zocht. Hij heeft zich toen bij de politie gemeld en werd gearresteerd. Verdachte verklaar de met de heele aangelegenheid niets te maken te hebben gehad. De Staatsanwalt: Mijnheer de president, ik veroorloof mij op te merken, dat ik over getuigenverklaringen beschik, waaruit Iplijkt, dat verdachte weliswaar verder niets te maken heeft met dit pakket, maar betrokken is bij een, andere affaire, even eens met een pakket. Toen verdachte volhield hiervan niets af te weten, besloot de president deze aan gelegenheid te laten rusten tot deze ge tuigen aanwezig zijn om verklaringen af te leggen De rij werd voor vandaag gesloten met het verhoor van den Haagschen pension houder P. A. van Dieren. Ook van dezen verdachte, die vaak in het buitenland vertoefde en allerlei beroepen' heeft uit geoefend. gii^g de president het verleden na. Hij za! enkele jaren uit voor diefstal enz Kesseler. die van verdachte gehoord had, zocht hem op en bood aan zaken te doen. Hij sprak over dit aanbod met zijn compagnon J. Petèrsen. koopman in groenten en fruit in den Haag, en kocht daarop vijfhonderd bonnen ter waarde van bijna 2000 gulden. Later deed verdachte ook zaken met J. Doornheim te Den Haag, Bronk. de Bie en van Es. Over alle maanden heeft de handel tien tot vijftienduizend gulden beloopen. Verdachte verdiende daaraan ongeveer 3J 4000 gulden. Petersen, die later zijn eigen gang ging verdiende ongeveer de helft van dit bedrag. Van den diefstal zeide verdachte niets af te •weten. Hij verkeerde in de meening. dat hij de bonnen uit de tweede of derde hand kocht van menschen, die ze op hun beurt opkochten van personen, die veel reisden enz. Pres.: U staat onzin te vertellen. Hoe verklaart u dan. dat daar toewijzingen bij zaten Verdachte wist hierop geen afdoende antwoord te geven.. De zitting werd verdaagd tot morgen. 9 uur. na een toelichting op dq lijst van voor werpen. Aan de beurt was hierna een transport arbeider en koopman A. Pots uit Haas, die reeds door de Amsterdamsqhe rechtbank voor deze zaak tot een jaar gevangenisstraf was samenhang was toén bekend. Verdachte was een geregelde gast d~ v u:: met L. Kesseler. Verder deed 7000 gulden voor zijn moeite. Op verzoek van den president ver klaarde Kesseler nader, dat Bakker wel op Wacht heeft gestaan. Deze bleef ech ter bij zijn ontkenning, maar gaf toe, dat er wel een afspraak bestond, dat hij de wacht zou overnemen als Kesseler verhinderd zou zijn. Hierna kwam J. D. Kesseler voor het hekje, die zich den laatsten tijd ook reeds met sluikhandel bezig hield en de Y-cantine frequenteerde. Door zijn reeds genoemden broer L. Kesseler was hij in de affaire gehaald. Deze had wel gezegd, dat de te verkoopen bonnen van dezen diefstal afkomstig waren, doch verzwegen dat hij daarbij direct betrokken was ge weest. iimmu vvirotKVATORlUPI rr.ve School sir 38 - L vMeerderv. 383 Broekvloot kade 19. Rijswijk K Ui.'STEKEND onderwijs in alle vakken der I toonkunst en kunstdans Vele leerlingenuiF- K voeringen Tarief va. f 2 ÓO p m..Leerlingen, H B die thans worden ingeschreven, mogen de B gjj| leasen tot Mei gratis volgen. Inliehf. sk B en inschr. aan Schoolbureaux.cTel. 11.43.20» K 50 m. rugslag dames nieuwelingen1. L. Schüller, H.Z.P.C. 39 sec.2. J. Happé, Zian 39.8 sec. 3. A. van Kralingen, H.Z.P.C. 42 sec. 200 m schoolslag heeren senioresL W. Vogelzang, H.Z.P.C. 3 min. 2 sec.2. F. Ruimschotel, 3.2.83. J. Vlothuizen, Zian 3.11. Schoonspringen dames juniores1. A Foursoff, Zian 43.06 pnt 2. M. Drenth, Zian 42.74 pnt. 3. L. Schüller, H.Z.P.C 37 13 pnt. 3 x 50 m. estafette wisselslag heeren seniores1. D.Z.V^ 1 min. 37 sec.2. Zian I 1.37 6; 3. H.Z.P.C. I 1.40. 3 x 50 m. estafette wisselslag dame» seniores 1; Zian I 1 min. 57.2 sec.2- D.Z.V. I 1.5.9. 3. H.Z.P.C. I 2 min. 2 sec- UIT ARMOEDE DISTRIBUTIE BESCHEIDEN VERKOCHT H Lepelaar, huisvrouw van A. J. Hui zing, alhiér, heeft vier stel distributiebe scheiden verkocht, welke aan haar en haar gezin toebehoorden. De vrouw bleek in zeer slechte financieele omstandighe den te verkeeren. Zij had bijna al haar meubels verkocht. Toch had zij nog een huurschuld van 200, De Officier vorderde een maand gevangenisstraf De rechter veroordeelde haar tot een gevangenisstraf van 7 dagen. G. W Zuidwijk, alhier, heeft de distributiebescheiden gekocht en weer verkocht met een winst van f 100. De Of ficier van Justitie wees er op. dat hier sprake was van bonnenhandel en daarop staat nu eenmaal gevangenisstraf. Hij vor derde drie maanden. Conform den eisch werd de man veroordeeld. ROME, 24 April. (Stefani.) Het 692e Weermachtbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica in ons voordeel geëindigde gevechten tusschen verkenningsafdeelingen. Een Blenheim, welke beschadigd was en een noodlan ding buiten onze linies moest maken, werd door een onzer verkenningsvlieg tuigen getroffen en vloog in brand. Vij andelijke vliegtuigen bombardeerden Benghasi, waar van de Mohammedaan- sche bevolking 2 personen gedood en 2 gewond werden Op Malta hebben belangrijke vlieg tuigformaties opnieuw krachtige aan vallen gedaan, waarbij aan de lucht- en vlootsteunpunten van het eiland zware scha.de werd toegebracht. Bij gevechten met Duitsche jagers verloor de Engelsche luchtmacht 5 Spitfires en 1 Hurricane. De vijand ondernam in den afgeloopen nacht tweemaal een luchtaanval op Co- miso, zonder dat sphade werd aangericht of slachtoffers vielen. Twee bommenwer pers welke aan de actie deelnamen, werden door het luchtafweergeschut ge troffen en stortten neer nabij Vittoria en in de buurt van Acate. Bommen, welke boven woonhuizen te Vittoria (Ragusa) werden uitgeworpen verwondden een meisje en beschadigden enkele ge bouwen. TWEEDE DAG DER ZITTING Hedenmorgen werd de zitting voort gezet. Nadat de verdachten, waarvan ver scheidene alleen al reeds door het kort geknipte haar een allerminst sympathie- ken indruk maakten, de verdedigers, eenige getuige-deskundigen, de cipiers in hun groene uniform en het publiek hun plaatsen hadden ingenomen en het hof de zaal had betreden, was de beurt aan een der hoofddaders, A van Batum, den man die de kluis opende Voorloopige plannen Ook hij bleek iemand met een „verle den”, die op zijn zestiende levensjaar al den verkeerden kant opging. Een deel van zijn wandaden weet hij aan werkloosheid en geldgebrek. Na 1930 kwam hij niet meer met de politie in contact, kon wat geld leenen en exploiteerde een taxibe- drijfje. Toen de vergunning daartoe verder werd geweigerd, begon hij zich en zijn gezin weer op andere wijze verdiensten te verschaffen. Omstreeks Kerstmis 1940 belde de Vries, die zijn 4J jaar had uit gezeten, verdachte op. Kesseler en Bakker zeide hij toen nog niet te kennen. De Vries kwam reeds met plannen voor den dag, die bestudeerd werden. Van Januari tot Mei ’41 hield men zich voorloopig echter :og bezig met wat zwarten handel en an dere karweitjes. Hierop betrof het verhoor de directe voorbereiding tot de inbraak. Met de Vries en Meijer ging verdachte sleutels op de buitendeur beproeven. Met eenige smidservaring zag hij verder in één oog opslag in de distributielocaliteit met wat voor model slot hij te maken zou krijgen. Hierop volgde het verslag van de inbraak zelf. Reeds de eerste of tweede sleutel paste op het slot van de kluis. De sortee- ring bleek dus met vakkennis uitgezocht. Bakker en L. Kesseler hielden buiten de wacht. De teekening heeft van B. niet in zijn bezit gehad. Met de Vries had hij zich te voren georiënteerd. Thuring leerde hij pas later kennen. Verdeeling van den buit De Vries en verdachte deelden samen de helft van den buit, de andere helft werd door de drie helpers onderling ver deeld. Van den bonnenhandel wist hij niet veel af. In totaal inde hij voor zijn-part 20.000. Het geld kwam in gedeelten bin nen naar gelang, de verkoop van Juni tot October vorderde. De president: VroeSer heeft u verklaard f 25.000 ontvangen te hebben. Verdachte: Neen, twintig tot vijfentwin tig duizend gulden. President:- Nu ja op een paar duizend gulden kwam het bij jullie niet meer aan Nadat verdachte nog eenige inlichtingen had verstrekt over de vernietiging der bonnen en over de wijze, waarop het geld werd besteed, kwam het verhaal van „Roode Hein” met het losgeld nog eens op te proppen. Verdachtes vrouw, die vol gens hem niets van dex „kraak” afwist, werd gearresteerd. De president, die gaarne wat meer wilde afweten van dezen almachtigen Rooie Hein, kon verdachte niet geheel bevredigen. Hein kreeg /2000 voorschot op haar vrijlating en daarna nog 2000 Dewrouw kwam inderdaad vrij, doch ver dachte kon niet verklaren, dat dit juist door Hein’s bemiddeling zou zijn ge schied. Diens figuur scheen ook voor van Batum in duister waas gehuld. Goed voorbereid Hierna werd van Batum onmiddellijk voor de tafel van het hof geroepen om eenige aanvullende verklaringen af te leggen omtrent in beslaggenomen voor werpen. Daaronder bevonden zich een groene broodtrommel, waarin de bonnen geborgen werden en een zwarte linnen zak, met eenige honderden sleutels van het meest uiteenloopénd model, welke collectie van Batum had verzameld voor zijn duistere practijken. De zak met sleu tels bleek door één nauwelijks te tillen... Na een pauze van een kwartier, toonde de president voorts nog eenige gloed nieuwe ladesloten, die van Batum zich vóór de inbraak aanschafte teneinde door oefening daarmee voorbereid te zijn op alle eventualiteiten bij opensluiting van laden en kluizen. Vervolgens trad verdachte Ch. T. J. Bakker naar voren. Hij is o.a. loopjon gen, schilder, kelner, scheepsmaat en hazardspeler geweest. Op een desbetref fende vraag ontkende hij e-en valschspeler te zijn geweest. Verschillende mede-ver- dachten kende hij, anderen leerde hij kennen in de U-cantine, waar voortdu rend handel in distributiegoederen werd gedreven. Nadat hij van het plan had ge hoord, bleef Kesseler het contact onder houden. Met de inbraak had hij niets te maken gehad en hij had niet op uitkijk gestaan. Wel was hij om half vijf ’s mor- gens door Kesseler thuis opgehaald en had hij zich daarop naar de garage Hof man aan de Funenkade begeven. In hoofdzaak was hij betrokken bij het ver handelen der bonnen, beginnende bij de transactie met den pensionhouder A. Pots in een café aan den Gedempte Burg wal te den Haag. Het geld droeg hij af aan van Batum, de Vries en Meyer. In totaal wel 20.000 gulden Zelf kreeg hij De „omzet” De zaak had hem wel geleken, omdat hij meer kon verdienen aan den verkoop van bonnen dan aan dien van goederen, en levensmiddelen zelf. De „omzet” aan toewijzingen en bonnen bedroeg bij dezen verdachte zoo ongeveer 10.000 gulden. Verdiend had hij daaraan voor 7000 gulden, welke in meubels, eer. mo torboot enz. werden uitgegeven. J Schou ten^ koopman te Oostzaan. en nog een onbekende, sleepten volgens verdachte mede eenige duizenden guldens in de wacht. L. Kesseler bevestigde hierop dat hi] zijn broer pas na <jrie maanden toen allerlei onbekenden op 'de hoogte bleken den gang van zaken he-'ft uit gelegd. Naar aanleiding van de verdiensten, “•e D. Kesseler opgaf, merkte de oiaatsantwalt op, dat de door hem aan geschafte luxe- en andere voorwerpen onmogelijk van /7000 kunnen zijn aan geschaft. Zijn verdiensten moeten dus nooger zijn geweest. Verdach e gaf hier- GYMNASIASTEN NAAR DORDRECHT De competitie loopt op haar einde eB is voor Zuid-Holland nog alleen van be lang ten aanzien van de bezetting der bovenste plaats. Deetos heeft daarop zulke fraaie kansen, dat aangenomen1 mag worden, dat haar de titel niet zal ontgaan. Een overwinning op Gymna-' siasten mag <..s. Zondag als vaststaand beschouwd worden. Ons Eibernest ont vangt D.K.C. en zal trachten, revanche te nemen voor de in Delft geleder ne derlaag. hetgeen den geheelonthouders niet zal meevallen Achilles besluit de competitie met de ontmoeting tegen H.S.V aan de van Tuyllstraat SCHAKEN NOTEBOOMWEDSTRIJD TE LEIDEN De jaarlijksche nationale Noteboorn» wedstrijd van het Leidsch Schaakgenoot schap zal worden gehouden op de Sa terdagen 2, 9 en 16 Mei in Het Witte Huis te Oegstgeest. In de eeregroep ko men uit: ir. H J. van Steenis, Amster dam houder van den wisselbeker Tummers, kampioen van den Leidschefl Schaakbond. C B. v. d. Berg, Leiden e° mr. A. W. Hamming, alhier. In de senio' resgroep spelen: mr. A Rueb. G W. J Zittersteyn en J B N Ruben, allen alhi«f en G Bosscha, Leiden. De andere deelne mers zijn verdeeld in groepen van vitf over hoofdklasse. Ie 2e en 3e klasse

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6