(lebrvBÜER JW I Vermouth 1 Laatste Telegrammen BINNENLAND KUNST EN LETTEREN RADIQNIEUWS BIOSCOPEN STADSNIEUWS Duitsch Weermachtbericht de ONDERWIJS Verordeningenblad verschenen Italiaansch Weermachtbericht Nieuwe procureur-generaal Zoet Roggebrood GEBR. TEN HOEVE DE MOORD OP DE HANEN- BURGLAAN KUNSTZALEN BENNEWIT2 KOORDEINDE 48 TENTOONSTELLING VAN van OUDE KUNST Dagelijks 105 uur. Zondags 25 uur. April 1942 —.2e bl. pag. 2 A. J. H. DE ROO JUWELIER In het Gemeente-Museum in den Haag is thans het nieuwste schilderij ge ëxposeerd van Charlotte Kohier als „Frasquita”, onlangs vervaardigd door den Haagjschen kunstschilder Kamer- lingh-Onnes. RADIOPROGRAMMA 25 PIANOVOORDRACHT ADRIAN AESCHBACHER Havent van den Kankatut en aan Zee van Azof bestookt Regeling in voorbereiding Aanmelding voor d^p Arbeidsdienst Predikbeurten HAAGSCHE COURANT‘Zaterdag 2 EEN UITKOMST Gebruik van personenauto’s en motorrijwielen HOOFDKWARTIER VAN DEN Füfe- RER, 25 April. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Prijszetting van gebruikte goederen Morgen treedt de nieuwe regeling in werking W beuren 10 (Schimmelpenningh) weg 35, 10.30 uur mej. S. M. J. van Dam heer ROTTERDAM. TEL. 36427 DEN HAAG, TEL. 333298 mildheid, welke niet meer va» deze warei Adria! uitz. tralen: Mignon”, opera. HET RIJWIELPAD LANGS DEN SCHEVENINGSCHEWEG De aandacht wordt er op gevestigd, dat het rijwielpad, uit de stad komend aan de rechterzijde van den Scheveningscheweg GROOT HERTOGINNELAAN 17 Gesloten huis. WIJ VERKOOPEN GOUD ZILVER - JUWEELEN Dagelijks van 1012 J en 24. Tel. 33.27 04 2400 K.M. frontl 170 Rus- siche divisies I Het grootste wapenarsenaal der wereld I Aanvallen over een frontbreed- te van 1800 K.M.i Vernieti- gingsslagen in gebiedee van 25000 vierk. KM" Zondag 26 April Hilv. I, 415.5 m 8- Gr.muz. De zin van het boerzijn. s Bron en de een 1 en een over u. Mr. A. Semplonius te Leeuwarden benoemd. Het Rijkscommissariaat deelt mede De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening over bijzon dere bestuur-srechtelijke maatregelen) den raadsheer bij het vredegerechtshof te ’s-Gravenhage, mr A- Semplonius be noemd tot procureur-generaal te Leeuwar den. Amerikaansch vermogen moet binnen een week worden aangegeven Het Verordeningenblad bevat een twee de verordening van den Rijkscommissaris nopens de behandeliing van vijandelijk vermogen, krachtens welke het zich in het bezette Nederlandsche gebied bevin dende Amerikaansche vermogen binnen een week moét worden aangegeven; ver der een verordening van den Rijkscom missaris, houdende aanvulling der ver ordening no. 135/1941. betreffende den dienst van Nederlanders bij de Duitsche Weermacht, de Waffen S.S. of het Vrij willigerslegioen Nederland en een beschik king van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij suikerwerkartikelen en al dan niet gevulde chocolade artikelen als distributiegoederen worden aangewezen. gelegen thans weer berijdbaar is. Fietsers zijn verplicht van dit rijwielpad gebruik te maken. In bewaring is gesteld de 18-jarige dienstbode C. P., verdacht van diefstal van lijfgoederen, ten nadeele van haar werkgeefster, bij wie ze 14 dagen in betrekking is geweest. Een bezoeker van een ba d- inrichting miste gisteravond zijn porte- monnaie. inhoudende een klein bedrag aan geld De badmeester liet de badinrich ting sluiten en waarschuwde de politie. De 16-jarige fabrieksarbeider E. S. werd aan gehouden, daar een der rechercheurs zag, dat de knaap de portemonnaie wilde weg werpen. Nadat procesverbaal was opge maakt. is hij heengezonden Aan het bureau Laan Copes van Cattenburdh 37, bevindt zich een zwart gelakt heerenrijwiel merk „Olym pia” goudgebiesd, voorzien van nikkelen bel, zwart celluloid stuur, zwart zeildoe ken kettingkast en jasbeschermers en imitatie Terryzadel. Het rijwiel, dat op 22 dezer van de Suezkade is ontvreemd is iederen werkdag Van 95 uur te be zichtigen. Bij een inbraak in een bouw bureau aan de Delftschelaan is uit een kantoor /60 gestolen. Een hoeveelheid sinaasappe- len werd ontvreemd bij een inbraak in een groentezaak in de Walcherenstraat. Tijdens een inbraak in een meubelmakerswerkplaats in de Jan Steen straat, werden 3 Jappen stof meegenomen. In den afgeloopen nacht is door inbrekers een bezoek gebracht aan een slagerij in de Koningstraat. De buit bestond uit 60 k g. vleêsch. week. dansorkèst van Theo Utfen Masman, Piet i in een speurderschets. Aaf Bouber danseres Winija Marova Voorts aardige teekenfilm van H de Vogel n zeer interessante documentaire de Leerdamsche glasindustrie. Uitzonderingen De hiergenoemde beperkingen zijn niet van toepasung op het gebruik van drie- wielige electrotaxi’s Met betrekking tot het gebruik van lich te electrische personenauto’s, geen huur auto’s of taxi’s zijnde, is aan de Rijks- inspecteurs van het verkeer de bevoegd heid toegekend tot het verleenen van ont heffing van de beperkende voorschriften op ruimere schaal dan voor andere perso nenauto’s Het verbod van ritten tot het bezoek van lezingen of vergaderingen is niet van toepassing op ritten met gewone personen auto’s. taxi’s of huurauto’s, naar zakelijke besprekingen, bijeenkomsten van officieele lichamerw of commissies, en in het alge meen met een zakelijk, ambtelijk of soort gelijk doel, ook indien daar een met dat doel verband houdende lezing wordt ge houden Echter blijft op deze ritten wel van toepassing het voor personenauto’s, resp huurauto’s en taxi’s gegeven voor schrift inzake ritten binnen stedelijk ge bied Onder Bijzondere omstandigheden kan het dringend noodzakelijk zijn, dat onver wijld een rit wordt ondernomen, waarvoor ingevolge de beperkingen van het gebruik van personenauto’s of van huurauto’s en taxi’s een ontheffing of bijzondere toe- stemming van den Rijksinspecteur van het verkeer vereischt zou zijn, terwijl de tijd ontbreekt om die ontheffing of toe stemming te vragen. In zoodanige geval len. waarin bepaaldelijk overmacht aan wezig geacht kan worden, verdient het aanbeveling, dat de belanghebbende zich tot de plaatselijke politieautoriteiten wendt en dejen ond.er uiteenzetting van de re denen, verzoekt om een verklaring, dat de belanghebbende niet in de gelegenheid is geweest, voor den daarbij te vermelden rit de vereischte ontheffing of toestem ming van den Rijksinspecteur van het ver keer te vragen Indien de omstandigheden ook het vragen van deze verklaring niet toelaten, zal het in ieder geval raadzaam zijn voor den rit mededeeling, event, tele fonisch, aan die politieautoriteiten te doen. Intusschen blijft in deze gevallen het on dernemen van den rit steeds geheel voor de verantwoording van den belangheb bende. Academische examens Universiteit te Groningen. Cand. wis. I en natuurk. (1) de heer L. van der Harst} I doet, wis- en natuurk,, (hoofdvak sterr> I kunde) de heer J. J. M. van Tulder; arts. examen le ged. de heeren A. S. Kleibeu-| ker en Th. H. Bakker. Bevorderd tot arts de heeren H. J. R, Valken en J. G. van Steinfoorn; cand. ex, rechtswetenschap de heer H. H. C. Sloot. I Universiteit te Utrecht. Op een I proefschrift, getiteld „Parmenides”, some comments on his poem, is gepromoveerd I. tot doctor in de letteren en wijsbegeerte I de heer W. J Verdenius, alhier; doet, ex, I kunstgeschiedenis mej. B. Jansen; doet I ex. wijsbegeerte: G. H. Jonkers. Universiteit van Amsterdam. Doet I examen klassieke letteren mej. H. A. J. I van Goethem en de heeren I. R Mulder I en E. J. M. Blankert; cand. ex. id mej. I C. M Wibaut en de heeren C. M. Braun I en F. Bruning. Cand.ex. rechtswetenschap de heeren: I W. J. Ford, J. Spar van den Hoek, F. E. Bodt en J. Kijmmel. R.K. Universiteit. Cand ex. klassieke® letteren de heer H. J. Meyer. Technische Hoogeschool. Ingenieur» j examen voor electrotechnisch ingenieur dek tjeer S. C. Maathuis. Ned. Econ. Hoogeschool.. Cand.ex. de I heeren A. C. v. d. Linden, J Kosman en C. Rotmansdoet. ex. economie de heer G. D. Pasman. Nieuwe verwoestingen op Malta^ ROME, 25 April. (Stefani.) Het 693e weermachtbericht luidt: Geen gebeurtenissen van belang in fy- renaica, waar de weersomstandigheden slechter zijn geworden. Sterke vliegtuigformaties hernieuwden overdag en des nachts de hevige aanvals- acties tegen de doelen van Malta. Er wer den treffers geplaatst en ernstige schade toegebracht aan de havenwerken, marine werven, vliegvelden, opslagplaatsen en pakhuizen op het eiland, die door bommen werpers van de As werden bestookt. Een vijandelijk vliegtuig werd door Duitsche jagers neergehaald. Engelsche vliegtuigen trachtten onze op de Middellandsche Zee varende convoöien. aan te vallen. Onze schepen leden in 1„. geheel geen schade en dank zij hun snelle manoeuvres en de doeltreffende bescher ming van het afweergeschut der begelei dende schepen konden zij hun weg vervol gen en behouden hun bestemmingshaven bereiken Tot een avond van bijzondere intimiteit is het recital geworden, dat de pianist Adrian Aeschbacher gisteren in een goed bezette Diligentia-zaal met werken van J. S. Bach, Beethoven, Schubert, Schoeck en Brahms heeft gegeven. Het spel van dezen kunstenaar is dan ook van een sub tiliteit en verfijning, welke uit innerlijke beschaving en bescheidenheid en door het prachtige toucher uit klankschoonheid worden geboren. Volkomen in overeen stemming met deze opvallende bescheiden heid en drang tot dichterlijke teederneid, welke aan zijn vertolkingen vaak een bijna vroudrelijke charme verleenen, kwam ook op dezen avond het klankvolume van Adrian Aeschbacher’s spel zelden boven een mezzo-forte uit Scheppingen zooals Bach’s Partita no. 2, de Sonate op. 2 no. 2 in A gr. t. van L. van Beethoven dn drie Impromptus van Schubert bleken een aetherische klankverwezenlijking zeer goed te verdragen, ja ademden een rust en een aarde ru Onvergefelijke qpgenblikken heeft an Aeschbacher zijn auditorium dan ook met dit programma gedeelte geschon ken Een Consolation en een Toccata op. 29 van Schoeck hebben ondanks een ze kere grilligheid en persoonlijke klank kleur door een gebrek aan klare muzikale' gedachten geen blijvende belangstelling kunnen opwekken. Na de pauze volgden de Variaties en Fuga over een thema van Handel op. 24 van Brahms, waarin subtiliteit, teederheid en mildheid zich m i. minder gelukkig met de compositie vereenigden. Een ver langen naar grootschheid, monumentalere plastiek,is ondanks den geestelijken rijk dom blijven bestaan. Dit optreden van Adrian Aeschbacher. dat met een toegift werd besloten is echter een muzikale ge nen x beurtenis van zeldzame bekoring geweest, het" K Brinkmann. Naar wij van de zijde van den dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen vernemen ft- een regeling inzake de prijs zetting van gebruikte goederen in voor bereiding. Een dergelijke regeling is noodzakelijk gebleken in. verband met het feit, dat de prijzen van 2e hands goederen voort turend hooger worden zoodat deze goe- ’°ren in vele gevallen veel duurder zijn In nieuwe, die aan maximumprijzen gebonden Voor a.s. studenten en a.s. personeel in openbaren dienst of bij het bijzonder en- derwijs, die onder de bepalingen van net Arbeidsdienstplichtbesluit vallen, wordt, in verband met fie groote drukte bij de aanmeldingsbureaux, de termijn van (pan melding voor de kampen per 1 Juni a.s. verlengd tot uiterlijk 8 Mei 1942. Zij, die zich na dien datum aanmelden, kunnen alleen nog opgenomen worden in de kampen, welke op 4 Januari 1943 aanvan gen. Voor a.s. studenten en zij, aie reeds aan een hoogeschool of universiteit stu- deeren, eindigt de diensttijd op 24 Octo ber 1942, voor de andere categorieën op 14 November 1942. Aanmelding kan van heden af ook geschieden bij de gemeente huizen. - Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, (Lan ge Voorhout 15), 10.30 uur ds. O. L. v. d Veen, doopsgez. pred. te Amsterdam. Remonstr. gemeente, Ï0.30 uur mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Aula gem. Lyceum, Stokroosplein 50, 10.30 uur dr. J. C. A Fetter. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. P. Vis. Lu th. gem. 10.30 uur ds. D. Drijver. Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel, Havtrschmidtstr..57, 10.30 u. ds. C Riemers. Waalsche kerk, 10.30 u. ds. M. Michelin Moreau. Duitsche kerk, 10.30 uur Pfarrer Poetzsch. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m., Eng. 11.15 u. Onder werp: „Proeftijd na den dood”. Gulden tekst Mattheus- 24 13. Duinoordkerk, 10 uur ds. Kwint. 10 uur jeugdkerk oude ren, ds. A. G. v. d. Haas, hulpprediker te Oegstgeest. 10 uur jeugdkerk jongeren mej. A. d’Engelbronner. Nassau Jeugd dienst. Duinzichtkapel, «van Hogenhouck- laan, 10.30 uur, ds. Laarman. Geb. Eltheto, Azaleapleïn 2, 10.30 uur ds. Fer guson. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg 10.30 uur ds. J. F. Kruyt. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J. H. Smit Sibinga, van Dor drecht. Vrijz. kinderkerk der Federa- GOED ETEN bij Veg. Restaurant „CERES SCHUYTSTRAAT 85 Gezellige sfeer Diners 65 en 85 ct. 8.15 8.30 Gr.muz. 9— BNO. 9.15 Studiodierist. 10.20 Zon dagmorgen zonder zorgen” 11.30 De stem I der S.S. 11.45 Neerlands stem van het T Oostfront. 12 BNO 12.15 Masman’s dansorkest. 12.40 Duitsche volksconcert I 14.G. v. Krevelen’s orkest. 15.Luis»!- terspel Jack Johnson contra het recht”. I 15.45 Gr.muz. 15.55 Léhar-potpoürri. 17.— I Cabaret. 17.45 BNO. 18.Gr.muz. 18151 Sport .van den dag. 18.50 BNO. 19101 Gr muz. 19.30, Radiologboek van del maafid.^Van 20.15 alleen voor radio-cen*! tralen met lijnverbinding). 20.15 Gr miiZ. I 20.30 „De winter is verganghen”, lente-1 progr. 21.45 BNO. 22.Militair over zicht. 22.1024— Gr-muz. Hilv. II, 301,5 m. 8.Gewijde mo- ziek. 8.30 Gr.muz. 9.BNO. 9.15 Voorde jeugd. 9.45 Gevraagde platen.- 10.Toe spraak door H. J. Woudenberg. 10.15 Gevraagde platen. 10.30 Amsterdamsen Bach-ensemble. 1L30' ..Lentebloemen”, kinderzangspel. 12.BNO. 12.15 Colle- I gium Musica Divina 12.4è Cyclus „Vief levensvragen” (opn 13.05 Sibbekunde, 13.20 Orgelconcert. 13.40 Accordeonver. 1 „Forzando”. 14.— Ned. schrijvers over eigen wenk. 14.20 Omroepsymphonie-or- f kest. (15—15.15 Het werk der georoedetB Heomny te Amsterdam). 16.„Op den - steiger”, door prof. dr. T. Goedewaagen. J 16 15 Amsterdamsch Kamermuziekgezet- schap. 17.— Duitsche taalcursus. 17 Keulsche sagen. 17.50 Serban en zijn or kest 18.30 „Dat waren de klankbeeld. 19— Gevraagde platen. BNO. 19.40 Spiegel van den dag l?-" Militair weekoverzicht 20.BNO- tng. ..Dutch news reel”. Voor radio-cen- -- 21.45 BNO. 22— I 22.10 Gr.muz.). straat 2, 10 u. de heer de Weger van Rotterdam en 5 u. de heer Vlaardinger- broek. Nieuw Hersteld Apost. Zending. gem*ente, Neptunusstraat 92, samenkomst 10.15 uur. Loosduinen. Ned. Herv. kerk (dorps, kerk) 10 uur ds. Kooystra, van ’s-Graven. zande, 6 uur ds. G. Venema. Bethelkerk,! 10.30 uur ds.,«de Voogd, jeugddienst en koorzang. 6.30 u. ds. F. K. v. Ever|. I Stichtingskerk Bloemendaal, 10 B 2 uur ds. H. Boswijk. kerk (dorp) 10 uur 5 u. ds. H. A. Wiersinga. Leyenburg, I 9 en 10.45 u. ds. W. A. Wiersinga, 3.30 uur ds. J. Smelik en 5.30 u. ds. H. B«L wijk. Wassenaar. Ned. Herv. kerk 10.05 <- ds. ten Kate; 5.05 uur ds. Bonders. Kievitkerk, 10.10 u. ds. Honders; 7 n.| ds. Schokking. Jeugdpredikant te ’s-Gra-i venhage jeugddienst. Ned. Protestanten.! bond, 10:40 uur mej, dr. N. A. Braining.I Rijswijk. Ned.-Herv. kerk, 10.30 u. ds. J. D. v. d. Veen; 6 uur ds. K. H E. Gravemeyer. Geb. Chr. Belangen, Oran-| jelaan 26, 10 u. ds, J. v. d. Wiel, 6.30 u. I ds. J. v. d. Wiel, jeugddienst. Pinkster-1 gemeente, geb. .Arcadia”, Laan Hofrustl 1, 10.15 uur de heer Suzan. Voorburg. Oude kerk, Heerenstraat,* I 10 u, ds. J. Riemens van Leiden; 6 u. ds. I A. Hoekert. Noorderkerk Bilderdijk. I laan, 11 uur, ds. A. Hoekert. B Kinderkerk, Dienstgebouw, 10 uw. r’ Oud-ouderling M. J. Gitz. Genet, I kerk g(Laan van Oostenburg) 10 u. ds. H. J. Heersink van Drijber, 5 uur ds. mr.I W. S. de Vries. Noorderkerk, 9.30 u, j ds. mr. W. S. de Vries, 5 uur ds. P. K.Ï Keizer. Effathakapel, 10 uur ds. P. K.I Keizer, 5 uur ds. H. J. Heersink. Ver,: v. Vrija. Godsd. gebouw Fransche gemt,l 10.30 u. dr. H. Faber, van Schiedam. Leidschendam. Ned.-Herv. kerk, 10 uur! en 5 u. ds. D. M. Vermet. Geref. kerk,! 10 uur en 5 uur candidaat v. d. Ban» van Scheveningen. Centrum geeft een sterk gespeelde film te genieten onder den sprekenden titel ..Morgen word ik gearresteerd”. Prachtig spel van Gisela Uhlen en Kathe Dorsch. Cineac. Een film voor de vrouw is die over modesnufjes, waarin een uitgebreide selectie charmante, costuums en sieraden wordt ten toon gespreid. Belangwekkend is de documentaire over het wonder van het zien, waarin aanschouwelijk de wer king van het oog wordit vergeleken met een fotografietoestet Hondenvrienden wordt een blik gegund in een dieren schoonheidssalon in, de hoofdstad. Het nieuws brengt de viering van Hitler's verjaardag hier ter stede, sportreportages uit binnen- en buitenland, alsmede opna men van de oorlogstooneelen. Corso brengt deze nieuwe speelweek een re prise van de amusante operettefilm „Eën balnacht in Palamo”, waarin de hoofdrollen op kostelijke wijze worden gespeeld door den raskomiek Heinz Rüh- jnann, Camilla Horn en Theo Lingen. Flora. „Vluchtelingen”, ’n interessante en onderhoudende speelfilm, waarin Hans» Albers en Kathe von Nagy wel de meest op den voorgrond tredende personen sijn. Op het tooneel in ’n komisch rijwiel-act „Paulton en Dolly”. Metropole brengt de reprise „Comedianten”. Het sublieme spel van Kathe Dorsch, uitstekend ter zijde gestaan door vele goede artisterr, o.w. vooral Hilde Krahl de aandacht trekt, maakte de film tot een boeiend geheel. In Odeon wordt vertoond de Üfafilm „Een stem uit den aether” (Wünschconzert), die romantiek aan rea lisme paart en haar aanknoopingspunten vindt in historische feiten van de laatste jaren. Ilse Werper en Carl Raddatz spe len er de hoofdrollen in. Olympia en SeinposL Beide theaters vertoonen deze week de realistische film „Pantserkrui ser Sebastopol”. Een boeiend filmwer* met meesterlijk spel der hoofdrolvertol- kers: Theodor Los, Camilla Horn, Fritz Kampers én Werner Hinz. Rembrandt brengt deze week de aardige Weensche film „Wiener Geschichten”, met Paul Hörbiger, Marte Harell en Hans Moser. Rex heeft deze week de buitengewoon amusante en spannende film „Vijf mil- lioen zoeken een erfgenaam”, met» Heinz Rühmann en Oscar Sima in de hoofd rollen, op het programma staan. Roxy draait het Hollandsche filmproduct „De Kribbebijiter", waarih de hoofdrollen worden vertolkt door vele bekende Hol- landsche artisten, o.w. Louis de Bree en Cor Ruys. Studio. Heinz Rühmann en Hans Moser zijn onweerstaanbaar grap pig in de film „De Geluksvogel”, welke men met zijn kostelijken inhoud en spel als een verfrisschand geestelijk bad on dergaat. ThaliïlF „Dat zaakje is niet pluis”. Victor de Kowa en Ralph A. Ro berts laten het publiek hierin onbedaar lijk lachen door hun dol-komisch optre den. Westend. Een aardige, geestige film: „FrSulein Doktor”, met Jenny Jugo en Albert Matterstock. De geschiedenis speelt zich af in en bij een gymnasium, met alleraardigste scènes in de verschil lende klassen tie, Vrijz. Christelijk lyceum, van Stolk- weg 35, 10.30 uur mej. S. M. J. van Dam. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Bres- CITY-THEATER. .^edro moet han gen Wie Heinrich George wil zien in een rol, die hem bijzonder goed ligt, mogen wij „Pedro moet hangen’! aanbe velen. Deze film .is een persiflage op de Amerikaansche rechtspraak in die gebie den, welke reeds stof te’ over hebben ge geven voor de vele beruchte Wild-West- romans, waar schurken en revolvers ge meengoed, de liefde en de drank al. even toomeloos zijn. H^t is ip Pelargonië, waar de Alcalde recht moet spreken over Pedro, die een medeminnaar overhoop gestoken zou hebben. Doch hij laat zich omkoopen, na eerst ook een enorm be drag aan entrée’s ontvangen te hebben van hen, die belust zijn op een galgen festijn. Het slot is, dat Pedro niet ge hangen, doch tot rechter wordt gebom bardeerd Heinrich George is een pracht van een Mamuel, de oude, goedaardigé buffetknecht, sluw en aanhankelijk, die in sommige momenjen aan zijn prachtige creatie van den Postmeester doet den ken. De film is vol komische tafereelen, waaraan de galgenhumor niet ontbreekt. P. H. de Wit. PASSAGE. De film „Het Testament” is van een genre, zooals wij die weinig kennen. Een rolprent over het boeren leven uit ’t Tiroler gebergte, zwaar en donker, in een geheel andere sfeer spe lend. geheel andere menschen uitbeel dend dan wij gewend zijn. Dat deze film goed geslaagd mag heeten is te danken aan het prachtige camerawerk en het uitstekende, sobere spel der hoofdfiguren. Het thema, waarop de intrige gebouwd is, is pe boer is niets, de hof is .alles” en daarom' begaat de boer Matthias Ferner een meineed om den hotovan zijn stief broer ha diens dood in zi% bezit te krij gen omdat hij bang is, dat deze anders verloopt- Doch de meineed drukt zwaar on hof en eigenaar en. na jaren, breekt "He catastrophe los, die eindigt «pet een totale omwenteling in de verhoudingen. Eduard Koek vervult de rol van den meineedigen boer op suggestieve wijze; Exl is de Werkelijke erfgename van Lpn hof. zijn nicht -r J E Koch. Amicitia vertoont „De Ster van Rk>” n» spannende inhoud speelt zich af wmdom de- diefstal van een kostbare dia- riinnt La jana en Gustav Diessl in de gS,fdroll«u- ya’sch is spannende en boeiende detective film die op treffende wijze den strijd L-Lchen oecht en -misdaad behandelt. Asta Quax, de brokken-piloot” laat nog teeds den lach door de zaal daveren. Cpinz Rühmann is in deze film op zijn allerbest. Dit buitengewoon amusante filmwerk draait thans voor de vierde f 1 Capitol vertoont Polygoon’s Variété”, waarin meewerken het terstraat 7 (Spoorwijk). 10.30 uur mej. C. E. Jolles. Geref. kerk jn hersteld kerk verband, clubhuis van Speykstraat 153. 10.15 en 5 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem.; Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5 uuij ds. Nieuwenhuyze; Jeraza- lemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5 uur ds. de Jong-, Bilderdijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 5 uur ds. C. S. v. d. Ven. Geref. Gem., Oude BÖomgaardstraat 43, 10 u. en 4.30 u. ds. Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gaslaa» 46, 10 u. en 5 u. ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49,*10 uur en 3.30 uur leesdienst. Vergadering der geloo- vigen, Rosenburgstraat 7, 10 uur samen komst. Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, Evangelieprediking, 3 u. de heer P. v. d. Woude, Geb. C.J.M.V., Prinse- gracht 4, 10 u. en Houtrustweg 1, 5.30 u. ds. J P. Paauwe.Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Prediking des Woords. Vrije Eva»g. gem., Zuid-West- Buitensingel 112—114, 10-u. en 5 u. ds. I. J. Vasseur-, 8 uur jeugdsamenkom-st. Evangelisatie „Nazareth”, Fageistraat 22, 10.15 uur prediking en 6 uur samenkomst. Spr. de heer J. Bouman, van Haarlem. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 u. en 6 u. zendeling G. v. d. 'Veen, van Olde- debroek. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Vernieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Chr. gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur Heili- gingsdienst en 7 u. openbare samenkomst. Vrije Gemeente, Diligéntip. Lange Voor hout, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over: „Leeren leven”. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5 uur ds. Doornkamp, 7 uur jongelieden- samenkomst. Baptisten Gem., Z. Bin nensingel 10, 10 u. en 5 u. ds. de Jong, 6.30 u. Jeugdvergadering. Oud Baptis ten gem., Zuid-West Buitensingel 39. 10.30 uur en 5 uur prediking ds. B. Fabrie. Plnkstergem., 7.15 u. openbare samen komst Zevende Dags-Baptisten-gem„ lokaal C.J.M.V., Héelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Adventisten, kerkzaal „Maranatha Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen, 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (ver schillende sprekers)Zevende Dags-Ad- ventisten geb. „Filadelfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zaterdag (Sabbat), 11 uur pre diking. Verschillende sprekers. Herst. Apostolische Zending-gem.eente (Stam Ju da). Willemstraat 69. dienst 10 uur en 5.30. uur. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, Loosdujnsche- kade 11/10 30 en 5.30 u. vergadering. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat 7, 10 uur H. Dienst Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds^ Offeringa. 6 u. ds. W. A. B. ten Kate van Wassenaar. Ned. Herv. Ver een., Menninckstraat 41, 10 uur en 5 uur de heer Schoonderbeek, van Ede. du Geref gefh., Westduinweg 194, 10 UUJ' 5 uun ds. B Hennephof. Stads-Evang - lisatie (,De Heer zal voorzien’Winip Vergeldingsbombaniement op Exeter Aan het Oostelijke front werden plaat selijke aanvallen van den vijand afgesla gen. Eigen stoottroepacties verliepen suc cesvol. De luchtmacht bombardeerde met goede uitwerking haveninstallaties aan’ de kust van den Kaukasus en aan de Zee van Azof, alsmede de achterwaartsche verbindingen der bolsjewisten. Bij den reeds gemelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Moermansk schoten vergezellende ja gers in hevige luchtgevechten 18 vijande lijke vliegtuigen neer, waaronder 17 van het type Hurricane. Italiaansche vliegtuigen vielen op 23 April op verrassende wijze een bolsjewis tisch vliegveld aan en vernielden 9 vijan delijke vliegtuigen op den grond. In Noord-Afrika als gevolg van de slechte weersomstandigheden slechts ge ringe verkennningsactiviteit. De luchtaanvallen op de militaire instal laties en vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en *s nachts voortgezet. Talrijke bomtrèffers van zwaar kaliber veroorzaakten nieuwe, omvangrijke ver nielingen. In het Kanaal stieten lichte bewakings- strijdkrachten van de marine in den nacht van 23 op 24 April op vijandelijke torpedo jagers en motortorpedobooten. Een Brit- sche torpedojager werd op korten afstand door artillerievuur beschadigd. De vijand brak daarop het gevecht af. Gisterèn over dag schoten Duitsche jagers boven de Ka- naalkust in luchtgevechten met sterke Britsche jachtformaties 6 vijandelijke vliegtuigen neer Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len overdag fabrieks- en ravitailleerings- installaties in Zuid-Engeland met bom men en boordwapens aan. Als vergelding voor herhaalde Engelsche luchtaanval len op Duitsche steden werd de stad Exeter aan de Engelsche Zuidkust met zware uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 24 op 25 April woonwijken in Rostock aan. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Een aantal woonhuizen, cultureele monumen ten en liéfdadigheidsinrichtingen werd vernield of beschadigd. Twee der 'aan vallende bommenwerpers werden neer geschoten. Onderofficier Rudolf Müller behaalde in luchtgevechten bij Moermansk op één dag 5 overwinningen in de lucht. smaad, laster en hoon ondervonden, maar hebt gestreden tot het laatste toe. De heer H. Swieringa zeideJouw strijd is geëindigd onze strijd gaat ver der. Met inzet van alle krachten heb jij gewerkt. Reeds ben je van ons wegge nomen, maar voor je vrouw zorgen wij verder Namens alle buurtschapsleiders van Winterhulp in den Haag, voor welke organisatie de overledene zoo veel gedaan heeft brengen wij onzen laatsten dank. De heer J. Thiel herdacht de jarenlange vriendschap van den .overledene. Jij was altijd zoo goed, maar jij werd niet altijd begrepen. Jij hebt je leven-in dienst van de menschheid gesteld. Daarna sprak de broer van den over ledene. Hij herdacht hem als een groot idealist, die een zwaar leven achter den rug had. Voor anderen was hij een groo te steun. Nu is hij gevallen voor volk en vaderland. Als mensch en broeder heb ik hem leeren waardeeren. Bij het dalen van de kist speelde de organist: Ik had een wapenbroeder. Bij het verlaten van de aula werd het Wil helmus gespeeld. Feiten en cijfers, die men zich nauwelijks kan voorstellen I F Alleen de indrukwekkende op- name van de cameramannen aan het front geven U een B idee van het gigantische ge- i van dezen tijd in de De secr -gen. van Waterstaat maakt het volgende bekend: In aansluiting aan de persberichten van 26 Februari inzake het beperkte ge bruik van personenauto’s van 16 Maart ten aanzien van het verplicht voeren van een rittenboek en van 25 Maart betref fende de uitreiking van nieuwe vergun ningen en herkenningsteekenen voor motorrijtuigen, wordt het volgende mede gedeeld: Op 25 April zullen de van 1 April af geldige nieuwe vergunningen en herken ningsteekenen door de Rijksinspectie alle zijn toegezonden aan de betrokkenen. Daarmede treden de oude vergunningen en herkenningsteekenen buiten werking. Motorrijtuigen, waarvoor geen nieuwe vergunning en herkenningsteeken zijn af gegeven, mogen na 25 April niet meer worden gebruikt Hierop zal door ver scherpt politietoezicht worden toegezien. In de nieuwe rijvergunningen zijn de in het persbericht van 26 Februari gepu bliceerde beperkingen inzake het gebruik van personenauto’s als „bijzondere voor waarden” opgenomen. Deze voorwaarden moeten nauwkeurig opgevolgd worden, tenzij een ontheffing door den Rijksin specteur van het verkeer verleend is. "Voor ambtenaren dient die ontheffing te worden verleend bij afzonderlijk dienst voorschrift van den betrokken secretaris generaal Het houden van een rittenboek Inzonderheid wordt nogmaals gewezen op het houden van een rittenboek bij het gebruik van een personenauto. De invul ling van de rittenkaarten mo®t zorgvul dig geschieden. In tegenstelling met het bepaalde in het persbericht van 16 Maart moet het inschrijven van een bepaalden rit reeds vóór den aanvang van den rit geschieden. De nieuwe bepalingen inzake het be perkte gebruik van personenauto’s als mede de verplichting tot het bijhouden van rittenboeken, gelden eveneens voor het gebruik van motorrijtuigen op drie wielen en voor motorrijwielen. Taxi's en huurauto’s Voor het rijden met taxi’s en huur auto’s gelden niet de bovengenoemde regelingep. maar de navolgende, waarbij opgemerkt wordt, dat het onderstaande betrekking heeft op taxi’s en huurauto’s, die geen benzine gebruiken, enzine mag n.l. bij ,vervoer met taxi’s en huurauto’s uitsluitend gebruikt worden voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte. a. Het gebruik van huurauto’s en taxi’s op Zaterdagen na 18 uur en t>P Zon- en feestdagen is slechts geoorloofd: le. voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte; 2e. voor ritten van treihreizigers van en naar stations, behoudens het bepaalde onder c.; 3e. voor ritten met bijzondere toestem ming van den Rijksinspecteur van het verkeer. b. Voor ritten over een afstand van meer dan 25 k.m. van de standplaats van de onderneming, hemelsbreed gemeten, is behoudens voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte, een bijzondere toestemming van den Rijksinspecteur van het verkeer vereischt. c. Ritten binnen stedelijk gebied, voor zoover redelijkerwijs openbare middelen van vervoer kunnen worden gebezigd, megen slechts worden ondernomen, indien dat nood^keliik is ten behoeve van vitale zakelijke of dienstbelangen, of voor zie- kenvervoer. d Geheel verboden zijn ritten tot het bezoek van»theaters, concerten, bioscopen, lezingen, vergaderingen, café’s, restaurants en andere cntspanningsinrichtingen, als mede voor jachtpartijen en dergelijke pféizierritten. Crematie van het slachtoffer Hedenmorgen heeft de Heerban den Haag van de W.A. den weerman G. W. v. d. Zanden, die Maandagavond het leven moest laten door revolverscho ten, die brutale indringers in zijn wo ning aan de Hanenburglaan op hem had den gelost en wiens stoffelijke overschot vandaag op Westerveld gecremeerd werd, met corpseer uitgeleide gedaan. Om streeks half negen uur stélde zich de stoet bij het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar het stoffelijk overschot van den heer van der Zanden opgebaard lag, op. Voorop marcheerden tamboers en een afdeeling W.A. Achter de lijkkoets, die behangen was met een groot aantal kran sen, liep de heerbanleider Feenstra met zijn adjudant, gevolgd door twee weer mannen, die een krans van den leider der N.S.B., ir Mussert, droegen, onder- kringleider Koetsveld en twee volgrijtui- gen met familie van den overledene. De stoet werd gesloten door een afdeeling W.A. Beide afdeelingen waren samenge steld uit deputaties van alle vendels van den Haagschen Heerban. In langzamen, plechtigen pas ging het onder dof trom geroffel langs de Groote Marktstraat, Fluweelen burgwal en Bezuidenboutsche- weg naar de Laan van Nieuw Oost In- dië, waar de kist, welke gedekt was doot de vlag, van de N.S.B. en de uniformpet van den overledene, in een lijkauto werd overgebracht. Nadat dit geschied was, defileerden de W.A.-mannen langs het stoffelijke overschot van f den heer v. d. Zanden. Bij de crematie waren onder de aanwezigen vele vrienden van den over ledene, uit de Beweging, alsmede een de putatie van de „Nederlanden van 1845”, waar hij werkzaam was. Al lereerst heeft gesproken J. W. baron van Haersolte van Haerst. Spr. zeide: Kameraad van der Zanden, namens onzen Leider breng ik u met deze bloemen den laatsten groet ten afscheid. Ook uw vrouw wenschen wij namens onzen lei der Gods kracht toe. De tweede spreker, de heer J. J. Feenstra, heerbanleider, sprak namens de Weermannen. Gij was altijd een goede kameraad, epn vurig werker en een vurig nationaal-socialist. Gij diende vrijwillig in onze gelederen, gij hadt u vrijwillig ge meld. Gij hebt met on® gemarcheerd, gij was één van die mannen, die wij ons zullen blijven herinneren. Gij hebt Maandag 27 April Hilv. I, 415,5 m. 6 50 Gymn7 - Gr* muz. 7 45 Gvmn. 8 BNO. 8.15 Gr mitf-I (9.15—9.20 Voor de huisvrouw) H- I Voor kleuters.- 11-20 Ensemble F™"** Keth. 12.- Zang, fluit en piano. 12JJ I 16 - Godsdienstige lezing. 16.20 Celto e piano 16.45 Voor de jeugd! 17.15 BNU 17.30 Amusementsorkest 18— ^ndl?850 Lust 18.30 Amusementsorkest i»igt BNO 19.10 Residentie-Orkest en (Van 20.15 aneen tralen met lunverbmdm«> viool en piano. 21.45 BNO. «z^iu wat wij draaien. 23.10—-24 Hilv. II, 3015 m 6 50-8.150Z’5e Hil^ 8.15 Gr-muz 10.— Wudi «t* io.50Zanï voordracht. 10 40 Aan de Fagot* en piano. 1130 ÏUporta«e45 trio. 12— Ensemble Joan Soiis<teO- BNO. 13— ^tod’^nriété 1545 04 concert. 15- pisoo-variété.^^ dubbelganger Zang en lu£ progr l7 BNO. 1NapolWaansch 18.„Piedigrotta s nieuwe soc^ gramma 18.30 LezinfiI .•■Hde‘^rkest. ll*| lisme” 18 45 Masman s «o BNO Politiek weekpraatje 1 Friesch prMF Spiegel van den dag tfen solist. je 20 Omroeporkestntralen me« 20 15 alleen voor «dMu/ikale aCtuag lijnverbinding) 20,4 Gr.muz. 2b feiten van de week w Wijd»* BNO. 22.— Gr.muz. 2 Het Residentie-Orkest Het 2de concert van den Beethoven-cyclus a s. Woensdagavond 7.30 uur, zal onder leiding staan van Frits Schuurman. Het programma luidt als volgt: 1. Eerste Sym phonic; 2. Zesde Symphonic („Pasto rale”). uur en I Geref,'. ds. J? Smelik, I 9 en 10.45 u. ds. W. A. Wiersinga, 3.30 ds. (dorp) grootsche film-reportage:

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6