HAAGSCHE COURANT HET BLAD PAPIER I Waarheen dezen zomer met Vacantie STADSNIEUWS Maandag 27 April 1942. I I I 1 TWEEDE BLAD BOLLENPRACHT IN DEN HAAG De distributiebonnen FEUILLETON De W.A. in heden, verleden en toekomst „DE LIEFDÉ TOT ZIJN LAND IS IEDER AANGEBOREN” UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN I DOOR TRAM AANGEREDEN TWEE INBRAKEN IN DE BOEK HORSTSTRAAT DEFILE VOOR DEN HOOFD COMMISSARIS VAN POLITIE Feestelijke demonstratie van den Nederlahdschen Arbeidsdienst Het rustieke Salland lokt den vacantieganger Bijzonder Heerbanappèl van I Zuiderpark huis, het „De WA liet niet haar plaats in de maat- nog te t.m. al- qp het 400 gr. x (Polygoon-Meyer) Tijdens het défilé. ge- toe (Nadruk verboden var. 11) neisje. Wellicht... riep iet* uit u en aer oeeiemaai {.Wordt vtrvoladj vroeg Roch vol be- 125 gr. 400 gr. 50 gr. 250 gr. I 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei No. 18166 zij ten bijeen te ai de rede Heeft naar leven Mevrouw toen verlaten? verstoorde 211 228 272 G I H G H I 30 April 30 April 30 April 28 April 2 Mei 2 Mei 16 Mei 30 April 16 Mei legen Jona- wo- afwe- i in en mls- zoc voor heeft wan- een Toespraak van den wnd. commandant t - Kookdoeleinden 8 K.F. Kookdoeleinden 7 K.F. Gen. Anthr. IV Gen. Turf IV Koffiesurrogaat Margarine Melk Melk Pefroleihn Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep 13 Juni 28 April 16 Mei 21B t.m. 24B O-krt 279 280 22A 22B 2 Mei 16 Mei 1 k.g. 1g Mei' 16 Mei 2 Mei 2 Mei 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April 30 April vertris- ook zichzeli voor naar verdere worstelingen op taa - 16 283 291 287 4-09, 4-10 L In tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, Rijkstninister Dr. Seyss-lnquart, heeft Prof. Dr. T. Goedewaagen in de zalen van Pulchri Studio de tentoonstelling .JJederlandsche kunst van heden” geopend. Tijdens deri rondgang over de ten toonstelling. Derde van links Rijkscommissaris. Rijksminister Dr. Seyss-lnquart en geheel rechts Prof. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten. (Polygqpn-Sagers) vie. Wees 8°ed, mjj toegang tot haar te ver' York? Weenen. en dar. Rosarium, Arendsdorp en in lentetooi Onder bovenstaand motto zal op 3 Mei 1942 op het Houtrustterrein te den Haag, door den Netferlandschen Arbeidsdienst een feestelijke demon stratie gehouden worden. 1300 Arbeidsmannen zullen daartoe opmarcheeren en zullen den toeschou wen; door lichaamsoefeningen, zang en muziek een indruk geven van hun eerlijk willen en kunnen. De Nederlandsche Arbeidsdienst zal voor het eerst in zijn bestaan In het openbaar aantreden om uitdruk king ,te geven aan zijn verbondenheid met volk en bodem en om ons volk te bewijzen, dat de Nederlandsche Arbeidsdienst van het volk is en door het volk is ontstaan. Ook de Arbeidsmeisjes, die bij deze demonstratie aanwezig zullen zijn, zullen door Meidansen en zang de toeschouwers zeker weten te boeien. en waar - vonden Wanneer de 1300 Arbeidsmannen met hun blinkende schoppen over de schou ders zullen ’opmarcheeren, zullen zoowel zij, als de Arbeidsmeisjes er van over tuigd zijn, dat de toeschouwers een gun stig oordeel over hen kuhnen vellen. Zij zullen him best er voor doen, om de achting en eerbied van de übeschou- wers te verwerven, opdat deze verder in ons volk zullen worden uitgedragen. Iedereen te van harte welkonf Op Zondagmiddag te 15.30 uur vangt de demonstratie aan en iedereen is van harte welkom. De toegang is vrij, ter wijl er voor gezorgd is, dat er voor ieder een plaats is. Het sportterrein Houtrust is gemakkelijk met verschillende trams te bereiken. Er zijn maatregelen getrof fen om na afloop van de demonstratie het vervoer van het publiek vlot te doen ver- loopen. Het is wenschelijk, dat de plaatsen om 15.15 uur ingenomem zijn. Het terrein wordt reeds om 14.30 uur voor het pu bliek opengesteld. nem; weinig geduia zou nij, oog wel andere wetenswaArdige dingen uitvisr schen... stond oom Jonathan alléén op de kade? en toen gevoelde zjj zich vreeseljjk an gelukkig, zoo alléén! Op zekeren daj <reeg ze een brief van haar rijken oom n New York: Kom naar mij, Maud: vlaar de lieve, mooie miss wilde niet, zUp. wane., vaa-hacr •over eden moeder, had sinds iang in vijand schap met hen geleefd. ONGEVALLEN Op den hoek van den Leidscheweg en de Boschlaan is gistermiddag de 45-jarige W. y. uit de Ostadestraat, aangereden door de Wassenaarsche tram. Hij bekwam een wond in het gezicht en ontvellingen aan handen en voeten. Door den genees kundigen dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De 10-jarige F. S. uit de Max Havelaar- straat is Zaterdagmiddag in de Alberdingk Thijmstraat van een gasdolly' van de H.T.M., waarop hij was geklommen, ge vallen en kreeg eender wielen over het lichaam. De knaap kreeg inwendige kneti- zirigen en werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd JEUGDIGE DIEVEGGE Een bezoekstertje van een badinrichting zag een meisje uit haar kleedhokje komen. Bij inspectie van haar kleedingstukken, miste zij een portemonnaie met ƒ2. Ook haar zusje bleek voor een zelfde bedrag bestolen te zijn. De badjuffrouw werd gewaarschuwd, die het verdachte meisje, een 15-jarige scholiere, eens aan den tand voëlde. Inderdaad kwam het gestolen geld te voorschijn. Door de politie werd tegen het meisje proces-verbaal opgemaakt Oude man ernstig gpwond Zaterdagmiddag is op den Parallelweg, bij het oversteken, de 76-jarige J. V. S., wonende in de Gerard Domstraat, aange reden door een motorwagen van lijn 12. Met een.schedelbasisfractuur en een hoofdwonde is hij door den Geneeskundi gen Dienst naar hét ziekenhuis aan den Zuidwal qvergebracht. In het Thalia-theater en in een A schoenenmagazijn Zondagmorgen werd ontdekt, dat was ingebroken in het Thalia-theater in de Boekhorststraat alhier. De inbrekers had den zich een klein bedrag aan geld toe geëigend en eenige fleschjes limonade gebruikt. Tijdens het onderzoek ontdekte een rechercheurdat ook was ingebroken in een naast het theater gelegen schoe nenmagazijn, waer een raam was gefor- .ceerd. Hier bleken gestolen ongeveer hon derd paar leeren schoenen, sokken, ve ters, eenige tientallen schoenenbonnen, kaartjes wol en een bedrag van 570 ONGEWENSCHTE GAST IN WONING Toen een bewoner van de Kempstraat gisteravond te ongeveer 10 uur thuis kwam, ontdekte hij, dat zich een onbe kende in zijn woning- ophield. Het bleek, dat hij zich door opensluiting toegang had verschaft. De béwoner wist deri in dringer vast te houden, totdat de politie arriveerde die den man. den 29-jarigen opperman J. de B.. arresteerde en ih be waring stelde. CREMATIE N. DICKE In allen eenvoud heeft in het cremato rium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer N. Dicke, oud-administrateur der Bataafsche Petr. Mij., alhier op 67-ja- rigen leeftijd overleden. Er werd niet gesproken. Een broer heeft voor de belangstelling bedankt. CREMATIE J. J. HEMMES Onder veel belangstelling heeft in feet crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot vain den gep majoor der artil lerie van het Ned.-Ind. leger, J J Hem- me^ oud-directeür van de Onderlinge Le- vensverzekering-Mij. ,,’s-Gravenhage”, >te Epse bij Deventer op 75-jarigen leeftijd overleden. De dochter van den overledene, mevr. Knuttel-Hemmes te Deventer, heeft en kele woorden gesproken en herdacht, hoe haar vader op Lombok de Militaire Wil lemsorde had verdiend. Na 20jaar nam hij ontslag uit het leger, studeerde voor accountant en werd toen benoemd tot di recteur der Onderlinge Levensverzeke- ring-Mij. ’s-Gravenhage. Dat hij als zoo danig gezien was. bleek bij zijn 25-jarig jubileum als directeur. Bij het dalen van de kist speelde de or ganist het Dettingej- Te Deum van Han del. De schoonzoon, ir. W. P. C Knuttel, dankte voor de belangstelling. Op 1 Mei a.s. herdenkt de heer G. J. A. Lavigne het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst is getreden bij het Staatsbedrijf der PTT. -1-- EEN LITURGISCHE CONFERENTIE In de Duinoordkerk alhier zal Zaterdag 16 en Zondag 17 Mei a.s. een liturgisch weekend gehouden worden, waarop men zich nader bezinnen zal op het wëzen en streven der liturgische beweging in Neder land. De conferentie wordt Zaterdag 17 Mei om 4 uur geopend met een irileiding van prof. dr. C.v d. Leeuw, hoogleeraar te Groningen over den hoofddienst. Na een gemeenschappelijken broodmaaltijd wordt ’s avonds het Avondgebed gehouden. Zon dagmorgen zal de dienst in de Duinoord kerk door prof. v. d. Leeuw worden ge leid, waama 's middags om 3 uur door ds. W. A. Zeydner, Ned. Herv. predikant te Rotterdam een inleiding over Getijde diensten zal gehouden worden, waarbij ge legenheid zal bestaan met den referent van 'gedachten te wisselen. Om 5 uur wordt de conferentie gesloten. plichten dezen zomer de Centrale Kader school te bezoeken. Véél aandacht wordt voorts besteed aan de politieke vorming van de W.A Spr. wees tri ’t kort op de belangrijke taak, welke de Zwarte Soldaat, het blad van de W.A in deze reorganisatie vervult De spreuk van de WAA. is: Alles voor het Volk”. Wij willen de weerbaarheidsge- dachte uitdragen en zijn bereid daarvoor offers te brengen, wij willen het geheele volk nationaal-socialistisch maken, wij stellen ons in dienst van het volk. De rede van opperheerbanleider ’t Hof werd stormachtig tpegejuicht. Ten besluite van de plechtigheid in den Dierentuin werd door alle aanwezigen ge zongen „W.A. marcheert” en het zesde couplet van het Wilhelmus. Hierna werd door beide heerbannen een marsch gemaakt door de stad. In de Gr7 Marktstraat heeft de, wnd. commandant van de W.A. een défilé van de voorbij- marcheerende W.A.-mannen afgenomen. Roch noteerde de drie namen: Richard Hendicke, ingenieur; Antonio Villazzi, koopman; Fred Meingaat, fa brikant. Nog eens wendde hij zich tot den be ambte: Wees zoo goed, verzocht hij, zelf de passagierslijst in te zien. Kent u misschien onder de vele passagiers iemand, die te Triëst woont? De beambte- liet den blik over de tal rijke namen glijden. Giuseppe Filossi, zei hjj, >8 öler ter stede gevestigd als groothandelaar, doch verder ken üt hem niet; maar mevrouw Antonio Visoni is de eebtge- noote van een Lloyd-beambte. die... Ik moet die dame spreken. "°ch hem driftig -in de rede. ZOO goed ézmrton»» kaaF fi •chaffen. - - Een kleurig vlugschriftje van de „V.V.V. ’s-Gravenhage”, dat o.a. in de tramwagens ter verspreiding is oj^ehan- gen, bracht ons op het idee eens een be zoek te brengen aan ‘drie vagi de mooiste parken, welke onze stad telt, t.w. - het Rosarium, Arendsdorp en het Zuider park t Dank zij den Gemeentelijken Plantsoe nendienst waant men zich in deze parken momenteel ih het hartje van de bollen streek. Hagenaars u hoeft niet ver van huis te gaan om te genieten .van kleuren én geuren der bolgewassen. Hetgeen men hier te aanschouwen krijgt zal een ieder evenzeer verrassen, als het ons deed. Elk ^ier parken' op zichzelf heeft natuurlijk zijn bijzondere attractie. Hoe fleurig „doen” bijv, de narcissen het 'in het fraaie Zuiderpark, dank zij den fraaien achtergrond van bloeiende hees ters en het pas ontloken groen van het lage geboomte. Niet alleen zijn het de narcissen en tulpenbedden met vakman schap uitgeplant, welke een wandeling door het uitgestrekte park tot een ge noegen maken. De natuurliefhebber zal er tal van fraaie „partijen” of „hoekjes” ontdekken. In .Arendsdorp”, misschien ryeinig bekend, zijn niet minder dan 15.000 narcissenbollen gepoot. De oppervlakte van het park, dat een onder deel vormt van het landgoed Oostduin, is niet groot. Het leent zich echter bui tengewoon tot het maken van een wan deling. De oude boomen maken het ge heel tot iets statigs. Van Arendsdorp naar het Rosarium is maar een stap. En werkelijk, wanneer er voor het mooiste aanzien der genoem de parken een prijsvraag zou worden uitgeschreven, dan zouden wij het Rosa rium den eersten prijs toekennen. Mis schien is het de beslotenheid, de intimi teit. van dit beknopte natuurreservaat, welige de kleurenweelde der bolgewassen (voor het meerendee] hyacinten) zoo tot haar recht doet komen In den omtrek is de lucht zwaar van den geur der hya cinten. Maar men lette ook eens op den overigen aanplant. Het lijkt of een lila tapijt rond het standbeeld van de Konin- gin-Moeder is gedrapeerd. En dan die bloeiende magnolia's >Wij moeten het bij een vluchtige .be spreking laten. Moge het evenwel een ieder, die voor de schoonheid der natuur een open oog heeft, een aansporing zijn, de parken te bezoeken. Het zal de' Hage naars ongetwijfeld met trots-vervullen. Oostelijk begrensd wordt door de heuvelreeks van Holtensche en Hellen- doornsche bergen en Wes telijk door deri schilder- achtigen IJsselstroom. welks bochten en be groeiingen zooveel afwis seling brengen in het lartóschap. In het Geldersche, ten Zuiden van Deventer, ligt aan Jen linkeroever het kasteel Njjenbeek. en vandaar boven de glin sterende rivier doemt in het blauwe waas de Le- buinus op. Aan tie over zijde lokken de bosschen van Gorssel en het Joppe. In Salland, aan den oever van de Schipbeek, ligt het landelijke Bathmen, met mooie landwegen en boerderijen, akkers met houtgewas omzoomd, tot de, vlakte vervloeiende uitloopers der Twentsche' 250 gr. 100 gr. 25 gr. 90 a 450 gr. 90 8 450 gr. 90 a 450 gr. 90 a 450 gr. 90 0 450 gr. 90 a 450 gr. 75 gr. 75 gr. 75 gr. Brandstoffen 2 Eenh. 30 April 1 Eenh. 1 Eenh. 50 stuks Aantal k.g. 2 Mei i k.g. 2 Mei 21 100 gr! 28 April sies nooden. In Deventer de histori sche merkwaardigheden boomen, leeren kennen, daarna de begroeid met klimop, het stad uit en Salland in. dorpskerkje van Omtrent de vele mqge- welke deze streek biedt, zal het Ne- 288 (Vetk.) 21 21A t.m. 24A 3j L. 1} L. 16 Mei 2 L. 13 Juni 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 30 April Sinaasappelen 3-04, 4-04, 400 gr. Sinaasappelen 3-12, 4-12 Suiker Suiker Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Zeep Toiletzeep Toiletzeep Toiletzeep Ken miss, was” haar eerste Kandrun te'keMentoege«even’ M*U" Is u met de dame neranonlük ht aanraking geweest’ persoonlij»^ langstelling. - Door het in Schalkhaar opgeleide detachement Het detachement van het Haagsche po litiecorps, dat te Schalkhaar een zes maandenlange speciaal-opleiding heeft genoten en dezer dagen weer in onze ^tad is teruggekeerd heeft vanochtend voor den Hoofdcommissaris mr. P. M. C. J. Hamer, gedefileerd. In het gezelschap van den Hoofdcommissaris ‘bevonden zich Major Krüger, verbindingsofficier van den Be- fehlshaber der Ordnungspolizei bei der Polizeiverwaltung den Haag, de wnd. Hoofdcommissaris F. W. Simon, de com mandant van de Orde-politie, commissa ris H. M. Jt Rugers, de hoofdinspecteur G L van Exel. commissaris P. Kramer eri de inspecteur le klasse Franse, com mandant van den Uitrukdienst, onder wiens bevelen het detachement is gesteld. Het défilé, waarvoor zoowel van de zijde van de politié als van het publiek vrij vee) belangstelling bestond, vönd plaats voor een der dienstgebouwen aan de Laan Copes van Cattenburch. Vooraf gegaan door het Stafmuziekcorps mar cheerde het detachement in-paradepas tot twee maal toe. langs de autoriteiten, om zich daarna, onder het zingen van een marschlied, te verwijderen. De politie mannen maakten een uitstekenden indruk. het koeter- een niet bijster me- van Duitscb. Ita- alavisch. Het Kostte Roch waardive ‘"3panning, ai ne- wetens- :e verstaan «’ïiiïen gehoore ,racn‘ O' La te bouaen. Amerika an^che Umis^a Slgnorin8 uitval, nadat zjj i 8-’ Was haar Is u met de Mevrouw Visoni’s ietwat verlept zicht straalde van fierheid. Ik heb haar verpleegd, antwoorder zjj in haar brabbeltaaltje. Zjj was zoo vriendelijk! Maar die afschuwelijke □eesichter—Be-heb- tam--griMpeu- sw mijn excellente medicina. En Roch moest tien minuten lang luisteren naar het juiste recept van dat onfeilbare middei tegen zeeziekte. Toer mevrouw Visoni hem voor de derde maal ^verzekerde, dat net Kruidensac tweemaal moest worden gefiltreerd et vervolgens op een zacht vuurtje eentger tijd verdampen, Verstoutte hij zich haar te vallen: miss Kandrun verteld? Visoni antwoordde snel met rechtmatigen trots: Alles En zonder op een nieuwe vraag van den verheugden detective te wichten qegon zij te snateren: De vader en de moeder van de mooie Maud zijn vjjftiéh jaar geleden uit Amerika naar Tripolis gekomen: daar had de vader een ingenieursbe- trekking aangenomen. Maud heeft het vorige jaar eerst haar moeder en eenige maanden later ook haar vader verloren Kent u misschien den naam van den oom te New fork? vroeg nij be- .eefd. bet I' Die onnoozele vraag maakte mevrouw Visoni boos ZZ. Ik oen toch geen encyclopaedia! Hoe zou ik al die vreemde namen kun nen onthouden? En de namen van de verwanten te ^eenen, kent u die ook niet, mevrouw? Ook niet! Dat klinkt als een ver wijt. U kunt toch niet van mij verwach ten, dat ik Mies weet! Pardon, ik ben waarlijk onbeschei den. Maar... Maar... iéts weet ik toch! mevrouw Visoni triomfantelijk. Maud werd te Triëst opgewacht. Op den Moló San Carlo stond een heer, en de neet van den rijken oom zei Maud: Daar staat uw oom. oom than! l We zijn ar, dacht Roch. Het was een verlichting voor met een Rocn zocht in zijn notitieboekje. Heette hij misschien Richard Hen jecke? Mevrouw Vigpni schudde statig noofd. zuuomo viuazzoY No italiano, een Duitsche naam. Fred Meingast? Dat is de naam! Dat is de naam Een zeer elegante heer, groot, voor-' naam. Hij was zeer liet voor net mooie meisje. Wellicht... Zjj Knipte veelzeggend met de oogen vroeg oude dorpskerkje van Diepenveen eens de ka- lijkheden, pel van een klooster uit den tijd van Geert Groo- derlandsche V.V.V.-wezen te. En dit is het opmer- den toerist gaarne in- kelijke van desle geheele lichten. Metrouw Visoni haalde diep adem a onderzocht de eerste uitwerking oaar verhaal. Ga door, alstublieft. Dat was alles, wat Roch zei. Mevrouw Visoni was een oeetje Krenkt over dat gebrek aan ring en Miss besloten, Artikel Bon Aardappelen 22A Aardappelen 22B Bak. en br.vet (Vetk.) Bloem (br.) 277, 281, 285, 289 70 gr. 16 Mei Boter 21 Brood (of gebak) 22Az Brood (of gebak) 22B Gort 284 Honden- en k.br. 16 1^8 10 k.g. Jam 1 280 500 gr. Kaas 278, 282, 286, 290, 294, 100 gr. 16 Mei 250 gr. 125 gr. gebied te sterken. Roch offerde zich op en kauwde aopig op een zuurtje; nij had gloeienden hekel aan alles wat zuur is’ het toch zoo Maar hjj moest tot iederen /prjjs de dame in een goed humeur houden. De uitreiking van bonkaarten 'voor voedingsmiddelen voor de 6e periode (17 Mei13 Juni), brandstoffehkaarten voor het stookseizoen 1942-’43, tabaks-, siga retten- en versnaperingskaarten en vita mine C-tabletten voor aanstaande en jonge moeders heeft morgen als volgt plaats: Achter Raamstraat 10: 912 a Cune t.m. einde C en Da Lm. Deurman; 1214 uur: van Deursen t.m. Doeksen; 1417 u.: van den Doel t.m. Drtil. Boekhorststraat 98: 9—12 uur: Drubbel t.m. van Dijk, A.; 1214 uur; van Dijk, B. t.m. Dijkhuizen, D.; 1417 uur: Dijk huizen, E. Lm. einde D en Ea tm. Elants. BURGER MET RECHERCHEURSTALENT Zaterdagochtend had het de aandacht van een inwoner van Delft getrokken, dat op den Stationsweg-te dezer stéde, 2 man nen zich op verdachte wijze ophielden in de buurt, van een voor een fotozaak staand rijwiel. In de plaats van zijn inwoning was zijn oog ook reeds op het tweetal ge vallen.' Op een gegeven oogenblik nam een van de twee dé voor de fotozaak staande fiets weg en beiden gingen er vandoof. De Delftenaar had echter geluk, want enkele uren later zag-hij de „ver dachten”, zonder rijwiel in de Wagenstraat loopen. Hij wees hen aan een agent aan, die de twee aanhield. Het bleek, dat ze het rijwiel tijdelijk in en stalling hadden ge bracht om het later te verkoopen. De aangehoudenen, de 25-jarige arbeider C. v d. W. en de 19-jarige loswerkman H. M., zijn in bewaring gesteld. REMONSTRANTSCHE GEMEENTEDAT3 Zondag 7 Juni a.s. zal de Remonstrant- sche Gemeentedag wederom gehouden worden. Na de gewone go<;clienstoefening in de 'Rem. kerk aan de Laan, vangt om 1 uur een gemeenschappelijke broodmaal tijd aan in de aula vam het Vrijz. Chr. Lyceum, waarna pr.of. dr. G. J. Heering om half drie aldaar een lering houden zal Na afloop blijft men in onderlinge Conversatie bijeen Om 8 uur ’s avonds zal ten besluite in de Rem. kerk een kor te wijdingsdienst gehouden worden, waar in zal voorgaan ds. H. J. de Kievid. Rem. Geréf. predikant hier ter stede. Het kerk koor zal daarbij 'medewerking verleenen. streekoveral doorkrui sen landelijke wegen het landschapzij brengen den toerist in contact rpet den eenvoud, de in timiteit, het ongekunstel de van land en leven. In alle richtingen tref fen wij in Salland die rustieke - schoonheid aan. in de richting Olst, dat daar ook.zoo schilderach tig aan den IJssel gelegen isin de richting Raalte, waar de 'Schoonheeter- heide zich uitstrektin de richting Holten, waar de omtrekkfen van den Holterberg de horizon donker begrenzen en het dorp met zijn kerk en molen idyllisch tegen de helling gelegen is de richting Lochem Markelo. waar de Schip beek door dè' Larensche heide stroomt velerlei flora heóvelshet Langenber- wij er niet in den nazo- gerveld en het Traaster- mer de blauwe gentianen, veld. Veel ouds is in dit zonnedauw, waterbezie en dorpje gebleven; de een- in den vollen zomer vele dënkooi eri de oude kerk orchideeën tot excur- met goedbewaarde muur schilderingen. Noordelijk van Deventer ligt ver scholen achter U denkt aan een nuwelijk? riocn op levendigen toon. Men kan hooit weten!... Of schien de rijke oom?... Hij neeft lief geschreven, zoo erg lief... daarom ook is zij vertrokken met den neef. Wilden beiden naar New Eerst voor een dag naar om verre familie te oezoeken, .aar Hamburg. Mevrouw Visoni oood Roch schende oonoons aan, om Deventer leeft thans in energieken arbeid, in han del, in nijverheid in oud en modern bedrijf, doch de stad leeft ook in her innering aan haar groot en rijk verleden. Daar zijn de kerk van St. Lfebuinus en de Berg kerk, het huis „Di Drie Vergulden Herinck”. de Waag, het voormalige Landshuis, de poort der Doopsgezinde, kerk, 't Brouwershuis, alle voor beelden van rijke bouw kunst. Hun schoonheid is a van buitenaf, van straat en plein, te bewonderen, doch de toerist moet ver der gaan en achter het schoone uiterlijk nog andere schoonheden ont dekken de imposante Romaansche cryptain St. Lebuinus, de muurschil deringen met het beeld van St. Olaf de schuts patroon der Deventer schippers, de merkwaar dige grafsteenen en muurschilderingen in de Berkerk, het kapitale doek met de deftige magistraat der stad door Gerard ter Borgh. kost baar bezit vén het stad huis, het museum „De Waag”, waarbinnen heel het leven van het bur- gerdöin der steSe te re- construeeren is. Deventer beheerscht het Sallandsche gebied, dat waardee- keek het venster uit. Kandrun heeffr toen Xmaar besloten, Tripolis te vroeg de detective, om de dame aan te moedigen. Ja, omdat de oom zijn neef uit New York stuurde, om baar af te halen Zeer interessant! riep de detective nt. (Een/ neldhaftige poging om mevrouu Visonr in een goed humeur te brengen’ i Hoe heette die neef? In h^t geblanKette voorhoofd dame vormden zich diepe plooien. O! Die verschrikkelijke naam: Hoe hij heet... ik heb L_ dikwijls gehoord! In de stemmig versierde groote zaal van den Dierentuin heeft Zaterdagmiddag voor de heerbannen 3 en’ 4 van de W.A. een bijzonder, appèl plriats gehad, waar voor groote belangstelling bestond. In totaal hebben zich 1350 weermannen gemeld bij den wnd. commandant van de W.A., opperheerbanleider van ’t Hof, die in een krachtig betoog de taak van de W.A. iri heden, verleden en toekomst uiteengezet heeft. Tot de eeregasten behoorden dr. Schvjebel, gevolmachtigde van den Rijks- commissaris in Zuid-Holland, dr. Schuon, Kreisinspektor van de N.S.D.A.P. en baron van Haersolte van Haerst, gevolmachtigde van den leider der N.S.B. voor Zuid-Hol land. Na het binnenmarcheeren van de vaan- delwacht heeft heerbanleider Feenstra den gevallen weerman Peter Ton herdacht Wij beloven trouw aan den leider en te zullen leven naar de beginselen, welke hij ons heeft gegeven voor het zedelijk en I lichamelijk welzijn van ons volk. I Een lid van de W.A. declameerde ver- I volgens „Over het land” en „De trommels van Mussert” waarna door de aanwezigen I het „Oostlandlied” werd gezongen. I - OpperheerBanleider van ’t Hoff wees er in zijn toespraak op, dat de bedoeling van deze samenkomst tweeërlei was. In de eerste plaats om rekenschap te geven van hetgeen de t W.A. heeft gedaan, ons bewust te zijn van de taak, die op ons l rust. In de tweede plaats öm van hieruit gezamenlijk döor dë straten te marchee- f ren, teneinde onzen onverzettelijken wil K te demonstreeren pal te staan. Het is I goed in dezen tijd, dat men riet, dat de. W.A zijn taak als beschermingsorgaan I blijft vervullen. Als beschermingsorgaan heeft de W.A. nimmer gefaald. Zij heeft hiervoor haar bloedoffers gebracht. Als de WA. niet haar plaats in de rnaat- scfiappij en op straat had veroverd, zou- 1 den de andere nationaaLsocialisten niet I rustig hun - taak en bezigheden kunnen I vervullen. Als propaganda-orgaan van de bewe- I ging is de W-A- echter in het verleden I wel eens te kort geschoten door gebrek I aan beheersching, aan tucht en aan orde I van sommige elementen. Dit heeft een I verklaarbare oorzaak, aldus Natuurlijk zijn er in den 1 de HERVORMDE JEUGDRAAD Vanwege den Herv. Jeugdraad, uitgaan de van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. hier ter* stede, zullen ter inleiding van de jeugdactie in de Willemskerk een drietal bijeenkomsten worden gehouden. De eerste heeft plaats op Woensdag 20 Mei a.s. Als sprekers zullen optreden de Ned. Herv. predikanten ds. G. Bos, al hier en dr. R. B. Evenhuis van Scheve- ningen. die zullen spreken over ..God regeert de wereld1” Woensdag 27 Mei spreken” de Herv predikanten ds. A F Pop van Delft en ds A K Straatsma al hier. over ..Christus onze leidsman” en Woensdag 3 Juni ds. P G de Vey Mest- dagh, alhier, en dr. K Miskotte van Am sterdam. over „Waarom de kerk JUBILEUM K, W. HEINS Zaterdag herdacht de heer K. W. Heins den -dag waarop hij vóór 25 jaar ter grif fie van het Kantongerecht te werk wera gesteld Hij is thans werkzaam als klerk le klasse op de afdeeling „familierecht”. De jubilaris werd allereerst toegespro ken door den kantonrechter mr. G A van Haeften en daarna achtereenvolgens door den subst griffier mr J. Dikkers (de grif fier kon wegens ziekte niet aanwezig zijn), den chef van de griffie den heer D. A. Tersteege, notaris Pauwels namens de' Vereeniging van Notarissen en door den heer J. Re Waal namens het hoofdbestuur van den Bond, van Ambtenaren! bij Rech terlijke colleges en namens het curatorium voor den schriftelijken opleidingscursus voor diploma klerk ter griffie en ten parket. Door een der collega's van den jubilaris, den heer Regeer, werd hierna een gedicht voorgele^n van een collega den heer T. de Bock Van allen, die bp het Kantongerecht werkzaam zijn, mocht de heer Heins een armbandhorloge in ontvangst nemen Na mens de Vereeniging van Notarissen werd hemeen enveloppe met inhoud aangebo den. De heer de Waal bood een woorden boek aan. Tenslotte heeft de jubilaris dank gezegd voor de tot hem gerichte hartelijke woor den en voor de aangeboden, geschenken. In de Oranjekerk zullen een drietal wijkgetuigenis-avonden wor den gehouden.' De eerste zal a.s. Woens dagavond plaats vinden. Als sprekers zul len optreden de Ned. Herv predikanten ds. G Bos en ds. C. J. Laarman, die het onderwerp behandelen zullen „Wat Jezus voor ons is". Het Oranjekerkkoor zal en-( kele liederen zingen. spr. Natuurlijk zijn er in den'beginne per- sonen lid geworden van de W.A., die I sommige slechte eigenschappen, zooals ge- I brek aan orde en tucht, welke in ons volk waren binnengeslopen, hebben meege- nomen in de WA. Deze onverantwoorde- I lijke elementen hebben soms in een a oogenblik vernield, wat anderen moei- I zaam hebben opgebouwd. Een andere oor- w saak is, dat er weermannen zijn geweest, I die een gebrek aan inzicht hadden in de I nationaal-socialistische beginselen, waar- j door zij niet in staat waren de tegenstan ders te overtuigen. Tenslotte noemde spr. als oorzaken nog het feit, dat de W.A. in korten tijd uit den grond gestampt moest worden, waar door overbélasting is opgetreden en het feit, dat het kader onvoldoend geschoold was. In de maanden October en November van het vorige jaar was de W.A. i doode punt gekomen eri de weerman was strijdensmoe geworden. De taak als be- schermingsorgaan was komen te verval- len, doordat er in de houding naar buiten j toe van de tegenstanders een kentering was gekomen. De weerman zag het doel i van zijn organisatie niet meer. Reorganisatie Er is toen een reorganisatie ingevoerd. I De heerbanleiders kregen grootere be- I voegdheden, teneinde de noodzakelijke verbeteringen in te kunnen voeren. Er I werd een nieuw kader gekweekt, ieder. die er geschikt voor Was, -kon een cursus voor konstabel volgen. Uit hen zal een nieuw kader worden gekweekt. Het plan bestaat de vendelcommandanten te‘ ver- Gaarne, als er mogelijkheid oestaat. De oeambte ging naar de telefoon en oelde een nummer op. Tien minirtop tej-Jloch, mevrouw Visoni bereid was' om hem te ontvangen. Van de Riva begaf de detective zich naar de binnenstad en ging door ver scheidene nauwe straatjes den heuve op, weiks Kruin de schilderachtige cita I I c*e‘ draagt. Een Kleine villa, verborgen achter een boogen muur, was het» doel zlJner wandeling. Mevrouw Visoni ont- een S0OTt kamerjapon, oeetiê Jn?>e ^«urenpracht Roch een beetje zenuwachtig maakte. Niet minder bont was waalach der dame: lodieus mengsel liaansch en niet weinig JUBILEUM H. KOOPS De heer H. Koops, thans redacteur bij het A.N.P., herdenkt op 1 Mei a.s. het feit, dat hij 25 jaar in de journalistiek werkzaam is. Een stadgenoot liet zijn fiets, waarop een tasch. inhoudende eenige duizenden tabakstoewijzingen en koffie- surrogaat-toewijzingen, was gebonden, even onbeheerd. Tden hij terugkwam, waren fiets en tasch'verdwenen. De afdeeling Scheveningen van de Confessioneele vereeniging belegt a.s. Woensdagavond in het wijkgebouw Rehoboth een openbare vergadering, waar in als spreker zal optreden ds. Jac. Tref- fes, Ned. Herv. predikant te Woerden, met het onderwerp: „Het Geweten”. Uit een g r o s s i er der ij galanterie-artikelen aan het Groenewegje dameskousen, sokken en klokjes ontvreemd. Ingebroken is’ in een ming in de Multatulistraat, tijdens zigheid van, de bewoners. Gestolen wer den uit een geldkistje 35. -een portemon naie met ƒ7.50 en een gouden broche. va^n is een hoeveelheid toiletzeep, scheerzeep, garen

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5