DE KOMENDE STRIJD VOLLEDIG EERHERSTEL VAN OVERSTE MUSSERT 1942. No. 18167. Dinsdag 28 April. VERDU/STEREN v. S.5S aar nam. tot 6.15 uur ojn. Maan: 28 April onder S.27 v.m., J op 5.52 n.m.; 29 April onder 5.55 v.m., op 7.09 n.m 30 April Volle i Maan. militaire Ontstellende m De res.-kapitein Bom en de veroordeeld resp tot 10 verhoudingen oorlogstijd verontwaardiging en DE ROOFOVERVAL TE HAZELDONK Rede van Tojo „Deze oorlog moet nog worden uitgevochten” Burgemeestersbenoemingen De rechten van den Führer Rijksminister van Financiën naar Berlijn terug Verbittering Duitsche aanvallen op Engeland NA BEZOEK AAN DEN NOORD-OOST- POLDER Berlijn verwacht geen groote Anglo* Amerikaansche acties Arbeiders en kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan Waar is er metterdaad socialisme? Wanneer een oudere Nederland- sche arbeider met veel kinderen in Nederland een betrekking gaat in nemen, die voordien door een on- gehuwden arbeider werd in genomen, van wien nu verlangd wordt eens arbeid in het buiten land te verrichten. Is dat sociaal of onsociaal? Het burgerlijke bestuur op Java Siësta in Ned.-Indië afgeschaft De aanvallen op Liibeck en Rostock res.-lste luitenant Kruithof en 20 jaren gevangenisstraf Boodschap van Roosevelt COURANT HAAGSCHE Vredegerech tshoj weer* Pag. L tasting der militaire verhoudingen gezag en t halve naar 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Vier verdachten aangehouden Thans zijn vier verdachten, afkomstig uit Brasschaet (B die betrokken zijn bij den roofoverval tetHazeldonk gemeente Rijsbergen, gearresteerd. Het viertal is ge confronteerd met vrouw Peemen. die hen als de daders herkende. Naar bekend is, werden bij dezeri roofoverval drie revol vers gebruikt, welke thans in beslag zijn genomen. Op den bewusten avond werd vrouw Peemen met een gummiknuppel neergeslagen. Van het gestolen «geld is on- gever de helft terecht gekomen. Twee van de daders hadden reeds vóór de onder linge verdeeling van den buit 600 gulden voor zich zelf genomen. De vrouw in het bewapeningsbedrijf- Een vrouw bij het lasschen van deelen van Duitsche gevechtsvliegtuigen van het type Heinkel 111. (Orbis-Holland) Groote slag in Birma verwacht De laatste berichten over den toestand in Birma duiden er op. dat een hevige slag binnen enkele dagen kan worden ver wacht. Volgens de te Londen heerschende meening beschikken de Japanners nog I over 3 weken om hun stellingen in het gebied van Mandalay te versterken Er zijn reeds zware regens gevallen en de natte moesson, die de wegen voor langen tijd onbegaanbaar zal maken, zal. naar het. zich laat aanzien, dit jaar eerder komen dan gewoonlijk. Beide partijen stellen alles in het werk, om zooveel mo gelijk versterkingen aan te brengen. De Japanners .maken haast met de reparatie van de gedeeltelijk vernielde havenwer- 4- De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van par, 3 der verordening 108/40, tezamen met par. 4 al. 1 van verordening 3/40, betreffende de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland, tot burgemeester benoemd mr. A. J. Drenth tot burgemeester van Winschoten met gelijktijdig eervol ont slag uit zijn huidige functie van burge meester van Nieuwe Schans; H. van Deemter, gemeente-ambtenaar in Gronin gen, tot burgemeester van Smilde; Jan Boll, koopman te Bodegraven, tot burge meester m ZaltbommelJ. G. van Hou ten, grondbezitter te Rhoon, tot burge meester van Oostvoorne. Het Rijkswettenblad van 27 April pu bliceert in opdracht van den Führer het besluit van den Groot-Duitschen Rijksdag van 26 April 1942. Dit besluit bevestigt de door den Führer in zijn -rede gevraagde rechten. I Nachtdienst DOKTERS: Tusuhen J 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113051 Ziekenfondsleden de Volharding i no. 116364; zg. Stadspatienten no. 49 g 'uwiiHMiiMiiMiMiUMMaMMuA De barbaarsche aanvallen van de Brlt- luchtmacht op de oude eerbiedwaardige Hanzestad Lübeck, en thans ook op Ros tock hebben in het geheele Duitsche volk de allergrootste verbittering, en veront waardiging gewekt, zoo schrijft de Deut sche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz. Want het doel van deze gemeene bom- bardeeringen was niet militaire of voor de oorlogsindustrie belangrijke installa ties te treffen, zoo schrijft de Diplo ver der, doelen die in dit geval ver buiten de vernielde gebieden in de oude stad liggen, doch veeleer moest hier klaarblij kelijk een speciale terreur uitgeoefend en het volk op bijzondere wijze geïntimideerd worden, hetgeen men daar des te gemak kelijker meende te kunnen bereiken, waar de uit de Middeleeuwen stammende hui zencomplexen een groote uitwerking van de brisant- en vooral van de brandbom men beloofden. Klaarblijkelijk heeft de bolsjewistische besmetting reeds zoodanig vat gekregen op de leiding van het En- gelsche volk, dat haar de mogelijkheid om waardevol cultuurgoed evenals in Riga te vernielen, voorkwam als een bijzon dere aantrekkelijkheid voor haar duivelsch werk. Voorts schrijft de Diplo: Tot nu toe gold het als een ongeschreven wet, dat zelfs in oorlog de cultuurmonumenten van Europa, waar dan ook, een gemeenschap pelijk ideëel bezit vormden, waar de „Nou- veaux riches" in Amerika ons wel om be nijden, welke zij echter nooit kunnen na maken. Engeland schijnt ook aan deze be ginselen, die gebaseerd zijn op .de beste tradities van humaniteit en humanisme in Europa, verraad te willen plegen. Wel, zoo verklaart de Diplo tenslotte, wanneer Engeldnd zich ook verder aan eerbied waardige Duitsche cultuurmonumenten vergrijpt, dan zal het zich als gevolg van dit verraad aan oude Europeesche erfgoe deren, moeten voorbereiden op een bit tere vergelding Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht naar ‘t D.N.B. meldt installaties van de bewapeningsindustrie in een stad in Zuidoost-Engeland met goede uitwerking van brand- en brisant bommen aangevallen. Officieel wordt, volgens den Britscnen berichtendienst, te Londen medegedeeld, dat de Duitsche luchtmacht in den afge loopen nacht een stad in Oost-Engeland heeft aangevallen,- waardoor uitgebreide schade werd aangericht r De Engelsche verliezen Gistermiddag trachtten vrij sterke af- deelingen Britsche jagers de Noordwest kust van Frankrijk te naderen. Zij wer den echter voor de kust door Duitsche ja gers tot den strijd gedwongen. De Messer- schmidts 109 en de Fockewulf-jagers schoten 6 Spitfires neer. Een zevende Spitfire werd door afweergeschut neerge haald. Later naderden eenige Britsche bommenwerpers, door talrijke jagers be-' geleid, de kust. Opnieuw werden 9 Brit sche vliegtuigen, waaronder een Boston- bommenwerper, neer geschoten. Een tweede Boston werd door het afweervuur getrof fen en viel brandend neer Alleen aan de Noord-Fransche kust heeft de EJngelsche luchtmacht gisteren dus 17 vliegtuigen verloren. In de week van 19 tot 25 April heeft de Duitsche luchtmacht 233 bolsjewisti sche en 120 Britsche vliegtuigen vernie tigd, meldt het D.N.B. De Duitsche Rijksminister van Finan ciën, graaf Schwerin von Krosigk, die in Nederland vertoefde, heeft met heeren van zijn staf een bezoek gebracht aan Over- i. --- o—, dr. Schröder, bezichtigde de Rijksminis ter van financiën den Noordoostpolder en betuigde herhaaldelijk zijn bijzondere be langstelling en zijn waardeering voor de daar verrichte werkzaamheden. Bij den verdereh tocht bezichtigde hij nog de ge meente Staphorst en de provinciale hoofd stad Zwolle. Van hier keerde hij naar Berlijn terug. Knutselen bevordert werking van knutselon\.,8*n*I*nR’ Steeds weer kan men de ontspannende gunstige uitwerking 2- arnemen- Duitsche gewonden doen het graag en de ervan op den geest komt ook den lichamelijken toestind ten goede. (Atlantic-Hólland-P.K. Jesse) ’-««venha^ „fl vooruttbet per isa. Het D.N.B. meldt: Het gissen en raden van de vijanden van de landen, aangeslo ten bij het pact van drie, wanneer en waar het te verwachten Duitsche offensief zal beginnen, wordt in militaire kringen te Berlijn met belangstelling gevolgd. Van Duitsche zijde ziet men in de verdeeldheid der meeningen een zeer opmerkelijk tee- ken van de in Engeland, in de Sovjet unie en de Ver. Staten heerschende on zekerheid. Men ziet hierin de openlijke erkenning van' hun zwakte. Weliswaar kan de vijand met groote woorden aan kondigingen van het offensief ter kalmee- ring van de eigen gemoederen de wereld insturen, strikt genomen echter neemt hij een afwachtende houding aan, daar hij in bet geheel geen operaties met kans op doorslaggevend succes ondernemen kan. Deze erkenning, die in het vijandelijke kamp nog met eischen naar een invasie op hét Europeesche continent wordt ge garneerd, is een gevolg van gebeurtenis sen, die zich sedert de uitbreiding van den oorlog tot het Oost-Aziatische en Stille Zuidzeegebied slag om slag herhaald hebben en alle berekeningen van den vijand overhoop hebben gegooid. Gefaalde berekeningen Nog tot begin December waren de be rekeningen, in het bijzonder van de Anglo- Amerikaansche mogendheden op 3 ver keerde gevolgtrekkingen gebaseerd, n.l. 1. Het toen nog op den achtergrond staande deelnemen van de Ver. Staten aan den oorlog zal Engeland verlichten, de mogendheden van hét pact van drie ter zee totaal wurgen en de initiatieven der Asmogendheden verlammen. 2. Als gevolg van het niet deelnemen, resp. het voor slechts zeer korten tijd be rekende deelnemen aan directe krijgs operaties (Stille Octeaan) en als gevolg van de op volle toeren gebrachte bewa- peningsproductie voornamelijk in Ameri ka, zal zooveel oorlogsmateriaal uit de Ver. Staten komen, dat leveranties aan de Sovjet-Unie, de reusachtige verliezen in de zomer- en herfstmaanden van 1941, wat het materiaal betreft, zouden kunnen worden gecompenseerd 3. De harde winter zal blijken onze beste bondgenoot te zijn. Bij voortgezette massale aanvallen van de Sovjets zal het Duitsche veldleger tenslotte toch de ruggegraat gebrokèn kunnen worden. Op zijn minst echter zouden de Duitsche legers zoo verzwakt worden, dat generaal Tijd in samenwerking met de beide an dere genoemde factoren een November 1918 zou laten terugkeeren. Al deze berekeningen Ztjn onjuist ge bleken. Het deelnemen van Amerika aan den oorlog is niet een verlichting, doch een zeer nadeelig zaakje voor de vijanden gebleken. Noemenswaardige leveranties van oorlogsmateriaal aan de Sovjet-Unie konden en kunnen niet gedaan worden, daar men ‘het als gevolg van het ver liezen van groote grondstofgebieden schaarSch geworden materiaal zeer drin gend voor de eigen behoeften noodig heeft en alleen leveranties kan uitvoeren, welke tengevolge van het gebrek aan' scheepsruimte wat de hoeveelheid be treft, nog niet eens propagandistische waarde hebben Volgens „Picture Post" is alleen al in de Ver. Staten de behoefte aan scheepsmachinerieën zóó groot, dat niet voldoende grondstoffen voorradig zijn om ieder nieuw schip met de ver- eischte machinerieën te kunnen Uitrusten. En tenslotte is door den harden Duit- schen afweer en de astronomische ver liezen van de bolsjewieken tijdens de wintergeveChten tezamen met de zware Engelsche nederlagen in Noord-Afrika den laatste verwachtingen van den vijand inzake het verslaan der Asmogendheden in Europa de bodem ingeslagen Eischen van een invasie Op den achtergrond van deze feiten beschouwt men in k ingen van de Duit sche Generaliteit en Admiraliteit ook de eischen van de vijanden naar een iAvasie in Europa door vloot- en legerformaties van Engelschen en Amerikanen. Duitsche militairen staan des te koeler tegenover dezen eisch, daar de sedert Andalsnes. Narvik Duinkerken, Compiègne en Kreta door de opperste Duitsche leiding ge- ken van Rangoon om 'zooveel mogelijk troepen en oorlogsmateriaal te kunnen aanvoeren, voordat het ongunstige jaar getijde aanbreekt. De strategische toestand is van dien aard, dat groote voordeelen zijn te behalen voor dengene, die het ini tiatief in handen nèemt. TSJANG-KAI-SJEK BEVEELT DE ALGEMEENE MOBILISATIE Te Tsjoenking is officieel bekend ge maakt, dat de regeering een wet tot alge- meene mobilisatie heeft uitgevaardigd. Deze wet, welke op 5 Mei in werking treedt, maakt het die regeering mogelijk, -alle reservekrachten der onder Tsjoenking ressorteerende gebièden op te roepen. Vernomen wordt, dat de namen van 350 inlanders, die zijn aangesteld op pos ten van het civiele bestuur te Batavia, Bandoeng, Semarang, Soerabaja en in andere gebieden op Java, morgen bekend zullen worden gemaakt, ter gelegenheid van den verjaardag van den Japanschen Keizer. Tevens wordt bekend, dat de hui dige burgemeester in Batavia in functie zal blijven. Oliepijpleidingen op Ned.-Borneo hersteld De ,A.sahi Sjimboen" meldt, dat in het oliecentrum Balikpapan weer een groote bedrijvigheid heerscht, De pijpleidingen, welke het 100 k.m. afgelegen Sanga en de olievelden van Sembodja met de stad verbinden zijn door het Japansche leger weer hersteld. De olieproductie van Ned.- Borneo bedroeg in 1938 naar schatting 1.7 millioen ton Volgens de „Asahi” hebben de Japan sche militeire autoriteiten bepaald, dat met ingang van 29 April, den verjaardag van den Keizer van Japan, het in Ned.- Indië heerschende gebruik van de siësta wordt afgeschaft. Wegens de felle hitte rijkst hier, naar men weet, het werk in de middaguren. Volgens de nieuwe verordening moeten alle overheidsbureau^, banken en bedrij ven, maar ook alle winkels voortdurend geopend zijn, de winkels zelfs tot 10 uur ’s avonds. Daar thans alle Aziatische volkeren medewerken aan de reorganisatie van Azië, is het volgens de opvatting van de Japansche autoriteiten onmogelijk, de tra- ditioneele siësta te handhaven. Het zal onzen Indischen menschen in Holland wel niet duidelijk zijn wat met dit bericht wordt bedoeld. Zeker reeds langer dan een kwart eeuw bestaat het gebruik van de siesta niet meer, tenzij wellicht nog hier en daar op enkele verre buitenposten. Zoowel in de particuliere be drijven als op de groote gouvernements- bureaux werd den geheelen dag door gewerkt. Aan het arrest is het volgende ontleend: Naar aanleiding van de voor het hot hof het volgende: Uit de verklaringen van de getuigen: den Boer, van der Flier, van der Mar de Roon, van Ingen Schenau zoomede uit de bekentenis van den verdachte is ko men vast te staan, dat op 14 Mei 1940 om streeks 4 uur des namiddags de Verdachte Kruithof eenige malen met zijn dienst pistool heeft geschoten op den luitenant- kolonel Mussert, tengevolge waarvan deze zoodanig is verwond, dat hij aan de be komen verwondingen is overleden, genjK door de getuigen-deskundigen Bauer en Folmer wordt bevestigd. Uit de verklaringen van eerstbedoelde getuigen, zoomede uit de bekentenis van den verdachte Bom, is gebleken, dat deze ter zelfder plaatse en tijd genoemden luitenant-kolonel Mussert onder bedrei ging met zijn dienstpistool heeft gesom meerd de handen omhoog te houden en zich als arrestant aan hem, verdachte, over te gevën. Verdachten hebben ter recht vaardiging van hun daad aangevoerd, dat zij zich gerechtigd achtten den luitenant- kolonel Mussert, hoewel hun meerdere in rang, te arresteeren, vermits zij overtuigd waren in het belang der landsverdediging daartoe verplicht te zijn. Bovendien heeft de verdachte Kruithpf er zich op beroepen uit zelfverdediging te hebben gehandeld, toen hij de doodelijke schoten loste, omdat hij in de meening verkeerde, dat de luitenant-kolonel Mus sert bij verzet tegen zijn arrestatie van zijn vuurwapen gebruik wilde maken. Voor zoover het klaarblijkelijk beroep op noodweer, door verdachte Kruithof ge daan, afhankelijk is van de vraag naar de rechtmatigheid der arrestatie van den luitenant-kolonel Mussert door beide ver dachten, stelt het hof in de eerste plaats dienaangaande het volgende vast Verdachten, zijnde de reserve-kapitein Bom en de reserve-eerste luitenant Kruit hof. hebben zich vergrepen aan de waar digheid en de vrijheid van den luitenant- kolonel Mussert hun meerdere in rang, zonder dat zij persoonlijk en uit eigen er varing, volgens de uitdrukkelijke ver klaring van de beide verdachten eenige handelwijze van dien luitenant-kolonel hadden vastgesteld, waaruit zij redelijker wijze de overtuiging konden bekomen om trent landsverraderlijke bedoelingen zij nerzijds. Onder deie omstandigheden is het hof van oordeel, dat de arrestatie door de verdachten van den luitenant-kolonel Mussert op eigen gezag, zonder eenige daartoe bekomen opdracht of aanwijzing, in den meest Volstrekten zin als onrecht matig moet worden aangemerkt, waarbij nog als bijzonder verzwarende omstandig heid komt, dat verdachten deze daad heb ben gepleegd in tijd van oorlog, wanneer de militaire verhoudingen van gezag en tucht op de nauwgezetste wijze in acht genomen behooren te worden. Weliswaar is door den raadsman der verdachten aan gevoerd, dat in verband met het bepaalde in artikel 67, sub 3, van het wetboek van militair strafrecht, de kapitein Bom krach tens zijn hoedanigheid van vakcomman- dant binnen het betrokken vak de meer dere zou zijn geweest van den luitenant- kolonel Mussert, die in het bedoelde ge bied zelf geen commando zou hebben ge had, zoodat de kapitein Bom, optredend tegen den luitenant-kolonel Mussert, gelijk hij deed, in deze omstandigheden niet ge acht kon worden, tegen zijn meerdere te zijn opgetreden. Naar het oordeel van het hof vindt deze opvatting echter in zoo verre geen steun in de aangehaalde be paling, als de luitenant-kolonel Mussert voor en ten tijde zijner arrestatie niet al leen op geenerlei wijze bij de verdediging van bedoeld vak betrokken was, maar zich evenmin gemengd had in de bevelsverhou dingen binnen bedoeld vak en daartoe ook geenszins het voornemen te kennen had gegeven, zoodat te> zijnen opzichte er geen sprake van kon zijn, dat hij onder de be velen van verdachte Bom als vakcomman- dant zou hebben gestaan. Voorts is door verdachten ter recht vaardiging van hun handelwijze een be roep gedaan op een samenloop van om standigheden, welke als overmacht op hen zou hebben gewerkt, tengevolge waarvan zij er toe zouden zijn overgegaan tegen hun meerdere op te treden gelijk zij I deden, onaannemelijk verweer Bedoelde omstandigheden zóuden heb ben bestaan in de geruchten, welke zich in den oorlog rondom den persoon van den luitenant-kolonel Mussert hadden gevormd en de strekking hadden aan de eerlijkheid zijner bedoelingen met be- =-—- trekking tot de belangen der landsverde- ijssel. Onder leiding van den Beauftragte, diging te twijfelen, zoomede in de nood- dr. Schröder. bezichtigde de RiiksminU- zakelijkheid voor de veiligheid en het behoud van de vesting Holland er voor te waken, dat de luitenant-kolonel Mus sert geen nadeeligen invloed zou kunnen uitoefenen op de krijgsverrichtingen in het vak, welks verdediging aan den ver dachte Bon was opgedragen. Ook dit verweer acht het hof niet aan nemelijk, vermits de beoordeeling van de betrouwbaarheid «i militairé geschikt heid van' den luitenant-kolonel Mussert onder geenerlei omstandigheid aan de verdachten toekwam, wier eerste plicht het was een meerdere, van wien hun persoonlijk geenerlei landsverraderlijk gedrag was gebleken en die door hoo- gere commandanten in zijn militaire waardigheid werd gehandhaafd, als zoo danig te eerbiedigen Deze plicht van verdachten is naar het oordeel van het hof van dien aard, dat van hen redelijkerwijs geëischt had kun nen worden, dat zij welke geruchten en vermoedens ook aan dezen plicht onder geschikt zouden hebben gemaakt, te meer daar zij moesten weten, dat ook de belangen der landsverdediging, waarvoor zij wilden opkomen, door nieir meer PRIJS DER ADVERTENTIEN t Van 1—11 m M (5 reg.) f 1«. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) f 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel, 1 0.51 per m M. Bewljsn 5 etfr. p. p. 10 et Ine. binnen de stad 5 ct, KI. Adv. (in halve oplaag) t 0.57, Dienstaanb. t 0-38. Pers. gevr. t 0.48. Adv. met ..Br. a h. bur. v d bl” 10 ct. meer. konden worden geschaad, dan door aan» vaa tucht. Verdachten hadden der» het oordeel van het hof aan den drang der omstandigheden, waarop zij zich beroepen, redelijkerwijs weer stand moeten bieden. Het hof stelt mitsdien vast dat de ver dachten Bom an Kruithof de hun res pectievelijk ten laste gelegde misdrijven hebben gepleegd, terwijl van geen gron» den is gebleken, welke hun strafbaarbeiq zouden kunnen opheffen. Met het oog op de bepaling van d» mate van strafwaardigheid der verdach ten acht het hof het noodzakelijk de overige voor het hof afgelegde getuigen verklaringen aan een nader onderzoek 0 onderwerpen- Het hof stelt daarbij op den voor, grond, dat de verdachten zoowel per soonlijk als bij monde van hun verdedi ger niet in gebreke zijn gebleven zonder eenig voorbehoud hun dwaling met be trekking tót den persoon van den luite- nant-kolonel Mussert te erkennen en hun overtuiging uit te spreken, dat aan zijn ongerepte krijgsmanseer op geenerta wijze meer kan worden getwijfeld. Overweging van de bedoelde getuiger> verklaringen heeft het hof de overtuiging geschonken, dat zij, die aan de goede trouw van den luitenant-kolonel Mussert hebben getwijfeld, veelal niet alleen van aan misdadigheid grenzende lichtvaar digheid hebben blijk gegeven, maar zelf grootendeels mede oorzaak van het té zijnen opzichte gewekte wantrouwen zijn geweest en in de hoogste mate zelf schuldig staan aan het ongunstig verloop der krijgsverrichtingen, hetwelk ten on rechte den luitenant-kolonel Mussert werd aangerekend. Daarbij is mede uit verschillende ver klaringen van getuigen komen vast te staan hoezeer de hoogste militaire be richtgeving omtrent de beweerde aan. wetigheid van binnenlandsche vijanden en verraad er toe heeft bijgedragen de geestkracht der Nederlandsche troepen te ondermijnen en een algemeene stemming van wantrouwen te wekken, waardoor alleen reeds de krijgsverrichtingen tot mislukking gedoemd waren. Het hof wijst in dit verband in het bij zonder op de desbetreffende verklaringen van den reserve-luitenant-generaal van AndeL commandant der vesting Holland, en den kolonel van der Bijl, commandant der lichte divisie. Het hof stelt vast dat de beruchte landverraad-legende eenerzijds onopzette. lijk de oorzaak is geweest van den diep teleurstellenden gang der krijgsverrich tingen. terwijl zij anderzijds opzettelijk gebezigd is om de schuld van dezen gang van zaken te bemantelen Lichtvaardig optreden Voorts is aan het hof een grenzelooze mate van lichtvaardigheid gebleken, waarmede hoofdofficieren met verwaar- loozing van hun eerste militaire plichten aanleiding tot wantrouwen in de gezind heid van den luitenant-kolonel Mussert meenden te kunnen vinden en den geest van dit wantrouwén weder op anderen, bepaaldelijk op hun onderhebbenden, overbrachten. Het hof wil in dit ver band buiten beschouwing laten verkla ringen van de soort als vm getuige, den reserve-eerste luitenant* van der Valk, die uii de omstandigheid, dat te Dordrecht bij een lid der N.S.B. een doosje looden luchtdrukkogeltjes was ge vonden, waarvan het hof weet, dat deze voor het gebruik van een zoogenaamde windbuks gebezigd worden, reden tot wantrouwen ten opzichte van hen, die tot bedoelde beweging behoorden, meende te kunnen putten, omdat het hof ook af gezien van de niet te qualificeeren dwaasheid dezer verklaring mede uit de omstandigheid, dat de luitenant-kolo nel Mussert door de Nederlandsche legerleiding in zijn militaire functie is gehandhaafd, vaststelt, dat er tüsschea de N.S.B. en den luitenant-kolonel Mus sert geenerlei verstandhouding bestond, al zou het hof het bestaan van een zoo danige verstandhouding uiteraard niet als eenigen redelijken grond tot wan trouwen hebben aanvaard, vermits het hof uit eigen wetenschap bekend is, dat de beginselen dier Beweging de vervul ling van den uitersten plicht jegens het vaderland eischen Het hof wil daaren tegen naar voren brengen de verklarin gen van getuigen, die als commandanten met dén luitenant-kolonel Mussert in diens hoedanigheid van kantonnements- commandant van Dordrecht hebben moe. ten samenwerken Uit de verklaring van getuige majoor de Bie blijkt, dat deze een groote mate van wantrouwen tegen den luitenant-kolonel Mussert koesterde. vooral doordat deze laatste hem bevolen had met het oog op vijandelijke pantser- WJ£en^, aangebrachte versperringen. „K -rollen genaamd, uit den weg te rui men, ten eimie het in eigen dienst staand verkeer niet te belemmeren, zulks ter- wijl getuige de Bie voor zichzelf de zekerheid bezat, dat vijandelijke panteer, wagene naderden, hetgeen ook inden daad gebleken is het geval te zijn ge. (Zie verder Ze blad. Economische maatregelen voorgesteld Roosevelt heeft een boodschap aan het Congres gericht, waarin hij om te begin nen betoogt, dat de Geallieerden in den huidigen oorlog staan tegenover een nog ernstiger bedreiging van hun bestaan dan in den oorlog van 19141918. De Geal lieerden strijden thans een nog grooter. eën nog vreeselijker strijd. De president verklaart vervolgens, dat de Ver. Staten zich reeds twee jaar lang door besluiten van het Congres, o.a over de herziening van de neutraliteitswet- geving, de dienstplichtwet, de leen- en pachtwet, de vergrooting van leger en marine, enz op den oorloe hebben voor bereid. Hij stelt aan het Congres daarop ingrij pende economische maatregelen voor. O.a. zullen zware belastingen worden in gevoerd om stijging van de kosten van levensonderhoud te voorkomen. Tot het zelfde doel zullen maximumprijzen voor klein- en groothandel en voor de industrie benevens voor woninghuren worden vast gesteld in de gebieden, die door de oor logsindustrie worden getroffen. De loonen moeten worden gestabiliseerd, hetgeen eveneens met de prijzen der landbouw producten zal geschieden. De Amerikaansche burgers moeten wor den aangespoord om met hun spaargeld oorlogsleeningen te koopen, inplaats van dit uit te geven aan niet noodzakelijke dingen. Alle goederen, waaraan gebrek bestaat, moeten worden gerantsoeneerd om een gelijkmatige verdeeling te be werkstelligen. Koopen op crediet is te ontraden; daarentegen moet de afbetaling van hypotheken en andere verplichtingen worden bevorderd Roosevelt merkt tot slot op dat hij, m- dien door deze maatregelen het ge- wenschte doel nog niet wordt bereikt, m.a.w als de kosten van levensonderhoud nog mochten blijven stijgen, nieuwe voor stellen bij het Congres zal indienen. telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310: Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444- Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. De Japansche premier, Tojo. heeft een rede gehouden in verband met- de ver- 'kiezingen voor het Huis van afgevaar digden, welke Donderdag zullen worden gehouden. Hij verklaarde o.a.. dar deze verkie zing. de eerste na 1937 toen het conflict met China begon, van het grootste be lang is met het oog op de succesvolle beëindiging van den oorlog in grooter Oost-Azië. Deze oorlog, aldus de pre mier, moet nog uitgevochten worden en het volgende ste^Hum zal het Japansche volk op de proef stellen en de grootst mogelijke eenheid van de natie vergen. Amerika en Engeland zijn vreeselijk verontrust door hun opeenvolgende ne derlagen sinds het uitbreken van den oorlog. Beide regeeringen zijn hierdoor gedwongen haar toevlucht te «temen tot roekelooze acties en wel om te probeeren haar nederlagen te verhullen en een eind te maken aan het gebrek aan vertrouwen bij haar volken en hun critiek op de oorlogvoering Dit bleek ten duidelijkste uit de jongste gebeurtenissen, zoo zeide Tojo. Hij ging hierop niet nader in, doch aangenomen mag worden, dat hij bij deze woorden doelde op den zinneloozen aan val van Amerikaansche vliegtuigen op Japansch gebied Onder deze omstandigheden, aldui Tqjo, moet het Japansche volk steeds yoolr oogen houden, dat wij nog midden in een grooten oorlog zijn. Ook wij ach ter de fronten moeten dezelfde geestes gesteldheid bezitten als de troepen in de voorste linies. Wij moeten volkomen voorbereid zijn op een aanval op Japan wlf en daardoor de operaties der troepen vergemakkelijken. Zoo moeten wij met wankelbar vastberadenheid allen «“Slo-Amerikaanschen invloed verdelgen. nomen maatregelen Europa voor een. of andere belangrijke verrassing beveiligd hebben. Nieuwe methoden en wapens wachten ook hier op het moment om hun binnenskamers reeds beproefde kracht voor het oog der wereld te kunnen be wijzen. Daar men van Duitsche zijde echter den vijand niet voor zoo dwaas houdt als de vijand reeds herhaaldelijk ten opzichte van de Duitsche leiding gedaan heeft, zoo ge looft men in Berlijn ook niet aan wer kelijk ernstig gemeende Engelsch-Ameri- kaansche acties van dergelijken aard, doch men noodigt echter, met een verwijzing naar St. Nazaire en Boulogne, evenals voorheen Londen en Washington uit. Over het door de Anglo-Amerikanen aan de Sovjet-Unie geleverde oorlogsmateriaal haalt men in Berlijn de schouders op. Men herinnert er daar aan, welke hoe veelheden noodig zijn om alleen een enkel leger van een voldoende uitrusting te voor zien, die bij het bestaande en steeds nood- lottiger wordende gebrek aan scheeps ruimte in het geheel niet te transportee- ren zijn. Welkome buit Overigens beschouwt men van Duitsche zijde het Engelsche en Amerikaansche oor logsmateriaal als welkomen buit in ko mende veldslagen. Een voorproefje van deze veldslagen hebben de Sovjets reeds gehad, en wel aan het Zuidelijke en Cen trale en in het bijzonder aan het Noorde lijke front en onlangs ook in het gebied van de Swir. Vijand belegerd Waar echter zal nu het Duitsche offen sief losbarsten? Deze vraag van den vijand kenmerkt hem reeds als den belegerde Globale tangbewegingen doemen thans reeds voor de militaire deskundigen op n.l. omsingelingsoperaties, waarbij ook de zee- en luchtstrijdkrachten van de mo gendheden van het pact van drie volgens een gemeenschappelijk plan de gebieden afsnijden, waarover de Anglo-Amerikaan- sche grootspraak meende te kunnen triom- feeren.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1