HAAGSCHE COURANT WERKEN EN DIENEN HET BLAD PAPIER BUITENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 1 Mei 1942. r j Lasjio gevallen De nieuwe arbeidsleuze van den eersten Mei- De distributiebonnen TWEEDE BLAD Wantoestanden FEUILLETON NIEUWE COMMANDANT DER MARECHAUSSEE DIVISIE Z.H, BIJ GEEN LUCHTGEVAAR VERBODEN ZICH IN SCHUILLOOP- GRAVEN OP TE HOUDEN HET TOEGEPAST NATUURWETEN SCHAPPELIJK ONDERZOEK VAN HET BEDRIJFSLEVEN H L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN Nieuwe gerechtshoven op Java Üe operaties op Mindanao JÖNGETJE VERMIST Spoedig einde van den strijd in Birma verwacht !*e8Xid'W Luchtalarm in ^.os Toespraak tot zijn corps Lezing van professor ir. J. Klopper was of in G. en de 46-jarige werkman P van D te nog een G, H, I, J Marburg’» )otobureau>. De nieuwe commandant spreekt zijn mannen Green schriftelijk toegang middel- is 15) Bij hem, zei hij, zoudt u nog nog zeker zyn is dochter? een toch probeeren en 250 gr. 125 gr. Zeep Toiletzeep 8 Mei 2 Mei 2 Mei 9 Mei 9 Mei 16 Mei 31 Mei 16 Mei No. 18170 volk Het was 23 22A 22B 23A 23B 284 V V 9 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 2 Mei 2 Mei 9 Mei 9 Mei van uur In het warme voorjaarszonnetje gaat het werk nog ééns zoo snel van de hand. (Weltbild-Polygoon-P.K. Gebauer Aantal H k.g. i k.g. U k.g. de verder niet nadenkende goê-gemeen- te, die bij het gelooven en verdef col- porteeren van dit praatje niet beseft hoezeer zij zelve juist afbreuk doet aan het zelfrespect der natie en aan haar waarachtig Nederlarider-zijn. Wij zijn Nederlanders, teekende „Het Natio nale Dagblad” bij deze rede van Gene- ral-Kommissar Schmidt aan en wij wenschen dat, naar het fiere woord van Mussert te blijven, wat er ook moge ge beuren. Hij ging zelfs nog verder, en sprak onomwonden uit. dat degene, die zou probeeren het Nederlandsche volk te knechten en te onderdrukken in hem zijn felsten tegenstander zou vinden. Het gaat er om in dezen tijd pdbitieve krachten te verzamelen, krachten welke de onuitputtelijke bron van energie kunnen exploiteeren. welke wordt aan geduid door deze beide luttele woorden: Werken en Dienen. BIJ RAMEN ZEEMEN VAN EERSTE, ETAGE GEVALLEN Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Gort Honden, en k.br. Jam Bon 22 A 22 B 23 A 23 B 279 280 22A 22B 23 A 23B 283 291 287 4-09, «-10 U t.m. 2 Mei 2 Mei 9 Mei i k.g. 9 Mei (Nadruk verboden.) ZILVEREN JUBILEUM .ieder) herdacht de firma G. Ninaber- van Eyben. de bekende zaak in kristal, porcelein en luxe artikelen aan de Frede- rik Hendriklaan 101. het feit, dat zij 25 jaar bestaat, ZILVEREN JUBILEUM BIJ HET G.E.B. Gisteren .herdachten de heer A. J. Dek ker. assisfent-monteur en de heer Ph. H. Kfettler. bankwerker beiden in dienst van het G.E.B den dag, waarop zij vóór 25 jaar in Gemeentedienst traden. Zij werden door de directie geluk- De 44-jarige W V. uit de van Ostade- straat, die Zondagmiddag j.l. op denhoek van den Leidschestraatweg en de Bosch- laan door de Wassenaarsche tram werd aangereden, is in het ziekenhuis aan den Zuid wal aan de bekomen kwetsuren ovedleden. zeer groote een ruime kamer in het museum kon ’s ochtends al niet alle bloemstukken be vatten. waaronder fraaie manden van dr. A. Bfedius, van den oud-directfcur vap het Gemeentemuseum dr. van Gelder, van den directeur van het Mauritshuis, prof. •Martin, den kunstschilder W. A van Ko nijnenburg, enz. Ook persoonlijk kwamen zijn talrijke vriendfen en kennissen hun gelukwenschen aanbieden JUBILEUM H. L. HERMANS Vandaag herdacht de heer H. L. Her mans het- feit, dat hij 50 jaar werkzaam is bij de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij ..Neerlandia” te Scheve- ningen. Vanmorgen is hij op het. kantoor ont vangen. Hij werd allereerst toegesproken namens het bestuur door den president- commissaris, ir. Bakker Schut, die een geschenk onder couvert aanbood daarna door den directeur, den heer S. Joustra. die een stoffelijk blijk van belangstelling overhandigde en vervolgens door den heer B Hamminga. die namens het per soneel een geschenk onder couvert aan bood. De heer Hermans mocht voorts tal van bloemstukken in ontvangst nemen. waarin was. dik Wat jammerf Ja, het was oude heer kan het niet te boven Domei meldt uit BataviaHet Japan- sche militaire 'bestuur. deelt mede, dat nieuwe gerechtshoven voor militaire en bestuursrechtelijke zaken en politic- bureaux binnenkort op Java zullen wor den ingesteld. De nieuwe bestuursrechte lijke hoven zullen den adat eerbiedigen en onaangetast laten, terwijl de rechters en procureurs voorloopig gekozen Nederland staat aan den vooravond van hoogtijdagen van den Arbeid. „Ik heb mijn geheele economie opgebouwd qp ’t begrip: Arbeid’*, heeft Adolf Hitler gezegd en hij heeft boven alles eerbied voor den arbeid geëischt. Dit was een 'nieuw geluid, dat over onze Oostelijke grens kwam in dien tijd van sociale lam lendigheid, waarover wij hierboven spraken. De Duitsche arbeidskracht, dat is ons goud en dat is ons kapitaal en met dit goud overwin ik iedere macht ter wereld, zoo luidde een andere uit spraak van Hitler en hij beschreef dezen toekomststaat als een. waarin afkomst niets en werk en prestatie alles betee- kenen. Later heeft’ Mussert zich in on geveer gelijken zin uitgedrukt: de wer kende menseh is de kern dt-r natie, de drager van het volk. Er is hoop op een betere toekomst, wanneer wij bereid zijn te dienen- Dienende, zoo zei hij. zul len wij strijden om Nederland weer be woonbaar te maken voor ieder, die wer ken wil en werken kan. Werken en Dienen, het is hét schoon ste devies van dezen tijd Eerbied voor den Arbeid! In dit tee- ken zal voortaan de eerste Mei moeten staan als feestdag voor het gansche volk, een dag die alleen dan waarlijk een feest kan zijn, wanneer niet langer tienduizenden menschen, die evenveel recht op arbeid hebben als ieder ander, werkloos zijn en geestelijk en materieel gebukt gaan onder dezen vloek en onder dit kwaad van een kapitalistisch-ge- orienteerde samenleving. Werken en Dienen. Schooner en kern achtiger kan het begrip van ware va derlandsliefde niet worden uitgedrukt Dit devies wijst den weg aan van den opbouw en tegelijk dien naar de nieuwe toekomst. In dezen zin hebben zich op dit oogenblik alle krachten ingezet. „Arbeiders van Neerland’s stam, ver- eenigt U!” De nieuwe leuze pp den eersten Méi..« Wijziging Politieverordening De hoofdcommissaris van politie vestigt er de aandacht van de burgerij op, dat sinds 25 April j.l. in werking is getreden een nieuw artikel 7a van de Algemeene Politieverordening, luidende: „Het is aan ieder, die daartoe niet krachtens zijn ambt, beroep of betrekking of dit anderen hoofde bevoegd is, verbo den zich anders dan in verband met on middellijk luchtgevaar te bevinden op of in eenig werk, ten behoeve van de bur gerlijke luchtbescherming op, in of aan de openbare straat of bij de gemeente in gebruik zijnden grond, aangelegd of in aanleg, ingericht of in staat van inrich ting.” Hieruit volgt, dat het zich op of In een schuilloopgraaf bevinden, zonder dat luchtgevaar bestaat, verboden is. Evenzeer is het spelen van kinderen op of in de schuilloopgraven verboden. Ouders, verzorgers en voogden van kin deren dienen dezen op het vorenstaande te wijzen. Het politiepersoneel en dat van den Luchtbeschermings-Ordedienst is streng toezicht cp de naleying dezer verorde ning opgedragen. Bij overtreding zal on middellijk proces-verbaal worden opge maakt Nu de Japansche luchtmacht de supe rioriteit heeft veroverd, worden de opera ties van de Japansche strijdkrachten in het Westelijke deel van het eiland Min danao voortgezet, zoo meldt Domei. In nauwe samenwerking met de troepen te land, doet de Japansche luchtmacht hevi ge aanvallen op den vijand. De Japansche troepen, die bij Parang waren geland, hebben Malabang, 40 k.m. ten Noorden van Parang geheel bezet, ook het vliegveld Sedert Dinsdag j.l. wordt vermist Hen drik Wilbrink, geboren op 17 December 1937 alhier en wonende Hilversumsche- straat 175. Het signalement luidtonge veer 1 meter lang, donkerblond haar» blauwe oogen, smal gezicht, gezonde kleur en dragende een donkerblauw wol- len mutsje, marine-blauw jasje met nik kelen knoopen. beige wollen trui met bruine kraag en dito manchetten, bruin fluweelen broekje en lage bruine schoentjes. Het laatst is de kleine Dinsdagmiddag I omstreeks 4 uur gezien bij den walkant van het water langs de Soestdijksche- kade, nabij de Loosduinschekade, zoodat het vermoeden béstaat. dat het kind spe- I ienderwijs te water is geraakt en ver- - dronken. Hun, die inlichtingen kunnen geven, i wordt verzocht zich ten spoedigste te wenden tot het bureau van den Justi- I tieelen dienst C., Laan Copes van Catten- I burch 15. Op 5 Mei a.s. noopt de neer J, G G. Jans. chef-instrumentmaker bij het Staatsbedrijf der P.T.T., den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad goudblond haar en groote. lichtgrijze oogen. Beiden droegen zwaren rouw. Zij namen plaats in de auto, en het meisje wierp met teedere bezorgdheid een deken over de knieën van den be jaarden man. De livreibediende sloot met een buiging het portier en de auto reed met kalme vaart in de richting van de stad. De heer in het park zat nog altijd op de bank, schijnbaar in het lezen van zijn krant verdiept... Ongeveer tien minuten later werd de deur van het hek weer geopend en een jonge man, blijkbaar iemand van het dienstpersoneel, liep de straat op. Nauwelijks had de heer in het park hem in het oog gekregen, of hij stak gauw de krant weer in zijn zak, stond, op, nam de houding van een slenteren den wandelaar aan en schreed toe op den jongen man, die uit de villa was gekomen. Hij groette beleefd en zei: Neem me niet kwalijk, dat ik u lastig val: ik zoy gaarne weten, aan wien deze prachtige villa behoort. De jonge man groette op zjjn beurt zeer beleefd en antwoordde: John Green. Zeker een koopman? Grootindustrie!; ginds, in Jersey- City, heeft.hij zijn machinefabrieken. De 46-jarige mevr A. van B. was in haar woning in de Larenschestraat bezig met het zeemen van ramen Op een ge geven oogepblik verloor zij haar even wicht en viel van de eerste étage naar beneden. Zij bekwam een hersenschud ding en een rechterschouderfractuur en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde overgebracht procureurs voorloopig gekozen zullen worden uit de leiders van de inlanders. in teen- j Nederland Luchtalarm in los Angeles ten opzichte hiervan Los Angeles heeft in den nacht half 288 23 21A t.m. 24A 34 L. 21B t.m. 24B 16 Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep Sinaasappelen 3-04, 4-04 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Suiker Suiker Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Zeep 211, 228, 272, 293 90 a 450 gr. 31 Mei G, H, I, J 90 a 450 gr. 31 Mei 75 gr. 31 Mei Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. '43 Gen. Anthr, V 1 Eenh. 31 Mei Gen. Turf V 50 stuks 31 Mei „Wantoestanden, zooals deze in <^t heele land bestaan, zijn ongetwijfeld Jp den geheelen aardbodem niet te vinden”, zoo schrijft SS-man Jozef L. Ducker. Wantoestanden, zooals er nergens op de wereld worden aangetroffen ziedaar de resultaten van het Sovjet-misdadigers- bewind Hoe de burgers het in de ge bieden maken, die reeds aan de klauwen der Sovjets ontrukt zijn, laat zich daar om wel indenken. Onnoemelijk veel is daar te helpen. Laat de Nederlandsche hulpexpeditie daaraan medewerken. Steunt daarom de Nederlandsche Am bulance en stort een bijdrage op giro rekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22. ’s Gravenhage mijnheer vragen. Dat zal u niet baten. Mijnheer Green is zeer menschenschuw gewor den. Pan zal ik het bij mijnheer Mein- gast probeeren. De jonge man glimlachte. Bjj hem, zei hij, zoudt u nog minder kans hebben. Zoo En waarom? Mijnheer Meingast is nogal trotsch en heelemaal niet vriendelijk van aard. Trouwens, hij heeft aan andere dingen te denken. Wat bedoelt ge? Ik zinspeel op zijn nichtje, dat hij te Weenen heeft afgehaald. Jammer, doodjammer! Ik ben nar melijk kunstcriticus en uit Europa hier heen gekomen, oip materiaal te verza melen voor een studie over d» moderne beeldende kunst in Amerika. De villa zou mij zeker kostbaar materiaal kun nen leveren. Als het mogelyk was het huis van binnen te bezichtigen, zou ik daarvoor gaarne iets over hebben. De ander dacht een oogenblik na. Hm.. misschien zou de zaak lock kunnen worden geregeld. VNordi. vcrvolozLA moede, indruk, dat hij indruk werd nog zonni«- hlJ weerwil van Se wefr een jas droeg. die hem vergezelde, schoonheid met Een Chineesch legerbericht van gis teravond meldt, dat Lasjio is geval- len. De Japanners, die Dinsdag de buiten wijken' van Lasjio hadden bereikt, onder namen een hevigen aanval op Nieuw-Las- jio, gesteund door artillerie en vliegtui gen, Sterke pantsertroepen trokken voor de troepen uit. Tengevolge van het onop houdelijk aankomen van vijandelijke ver sterkingen. was het Chineesche garnizoen gedwongen, zich Woensdagmiddag uit Lasjio op een nieuwe stelling terug te trekken. De Japanners zetten hun aan vallen voort. Hevige gevechten zijn nog gaande. „United Press” meldt uit Londen, dat de toestand in Birma zooveel slechter is geworden, dat de meeste mjlitaire experts een spoedig einde van den'geheelen veld tocht in Birma verwachten De „Daily Mail” schrijft in een hoofdartikel „dat men moet voorbereid zijn op het volledige verlies van Birma China waarschijnlijk geïsoleerd Met de bezetting van Lasjio hebben de Japanners niet alleen den weg door Birma in handen, maar schuiven zij ook een wig tusschen de Britsche en Chineesche troe pen. met het waarschijnlijke gevolg, dat' China wordt geïsoleerd en de Britsche troepen moeten terugtrekken naar de grens van Britsch-Indië Het verlies van Birma zou vftor de Geallieerden ook het verlies van het reusachtige Chineesch^ menschenma- teriaal beteekenen, terwijl China zou moeten afzien van de oorlogsleveran- ties van de Geallieerden met uitzon dering van het materiaal, dat de Sov- jet-Unie kan missen De Japanners kunnen hun controle over de Golf van Bengalen consoli- deeren en van daaruit Ceylon en de belangrijkste Geallieerde zeewegen be dreigen. HOOFDSTUK VIII Riverside Drive is een der mooiste straten van New York. Prachtige palei zen, smaakvolle viUa’s vormen de Oost zijde, terwijl de westzijde bestaat uit keurig -onderhouden tuinen, welke een grootsch'park'vormen en zacht afdalen naar den breeden, statigen Hudson. Over die tuinen heen ziet men den machtigen stroom, met zijn ontzaglijk verkeer en zelfs de drukte aan den overkant kan men waarnemen. In het Noordelijk gedeelte van die «traat, niet ver van generaal Grant's grafmonument, welks witte, hooge, •pitse koepel als een vuurtoren uit de looverzee van het park komt opduiken, wordt de aandacht getrokken door een bijzonder mooie villa, welke wel een P“leis mag heeten en door een hoog, v“?sti8 gesmeed en rijk verguld tralie- van de straat is gescheiden. INBREKERS IN SLAGERIJ AANGEHOUDEN Door de politie zijn aangehouden de 26-jarige koopman W B. en de 22-jarige carrierverhuurder F. B.. die de vorige week zich door cverklimming van een schutting toegang hadden verschaft tot een slagerij in de Koningstraat en daar- uit 60 k.g. vleesch ontvreemdden. Bij W. B kon nog 10 k.g vleesch in beslag worden genomen DE HEER W. GOUDKAMP JUBILEERT Vandaag herdacht de heer W Goud- kamp. huismeester van het Bredius Mu seum, den dag, waarop hij 50 jaar ge- en de gewone wegen Terwijl er bij de leden in dienst van de familie Bredius j spoorwegen reeds jarenlang sprake was trad. De jubilaris heeft van alle kanten van het T.N.O. bleef men hierbij voor de belangstelling ondervonden: gewone wegen steeds ten achter en eerst 'in later jaren kreeg ook voor de gewone wegen het T N O zijn volle beteekenis Als volk moeten we blijven, wat we geweest zijn, één blijven en ons op de hoogte houden van de technische ontwik- I keling in de ons omringende landen. Ons bedrijfsleven moet ervoor waken, niet achterlijk te worden. Het zijn vooral de oudste technieken, welke behoefte aan TNO. hebben. In diverse landen zijn fantastische bedragen in T.N.O. ge ïnvesteerd Dit moet ons beklemmen en aansporen ons best te doen, ook in tech nisch opzicht vóór te blijven. is knap genoeg om zelf zijn weg te vinden daar belangrijke behaald, kunnen wij niet gaan putten uit de literatuur. Veel opdrachten dienen verleend te wor den en gelden ter beschikking gesteld, teneinde den arbeid der geleerden mo gelijk te maken. T.N.O. heeft niet altijd instemming gevonden, vooral .liet in het bedrijfsleven. De huidige omstandigheden hebben hierin een verandering ten goede weten te bewerkstelligen. T.N.O. dient niet alleen een verlengstuk der regeering te zijn, doch ook van het bedrijfsleven zij is de vertrouwensorganisatie van de wetenschap. Het bedrijfsleven kan het algemeen belang bevorderen doch alleen op grondslag yan het T.N.O. Tenslotte be pleitte spr. coördinatie van het toege paste natuurwetenschappelijk onderzoek. Dit is in het belang van de welvaart van ons dierbaar vaderland Het kon derhalve niet opvallen, dat een elegant gekleed heer van rr.idï;! baren leeftijd, die blijkbaar de nogal stille straat tot plaats voor een wande- 'aa bad gekozen, eenige oogenblikken voor de villa bleef staan en ze met be langstelling in oogenschouw nam. Weldra zette hij zijn wandeling voort; slncJ .^geveer honderd stappen verder leiHHo een weR. welke door het park kronkèiJnjen toen slenterde hij langs de rtliaPann weer teru8 tot dicht biJ bank stakDa»ar Zette h*j zich op een zich in hel ?-n Slgaar °P en verdiePte hij uit buHen. De heer hij had een doorploegd n oogen. Men z>ekehjk was en versterkt, - die het warme, Er is een tijd geweest, waarin de arbeid werd beschouwd als een soort gif, dat vooral in een zoo gering mo gelijke dosis moest worden toegediend. Dat was in den tijd toen de overheid een minimalen arbeidstijd gebiedend voorschreef en de particuliere werk gever het niet durfde wagen een half Kwartiertje méér arbeid Je vragen dan de werknemer wettelijk verplicht was te geven. Het is niet noodig in de her innering jfifug te roepen den geest van defaitisme en sociale lamlendigheid. welXe toen oppermachtig in onze sa menleving heerschte. Met huivering denkt men nog aan dien „Tijdgeest” terug, dien, T.ij.d.g.e.e.§.t, welke offi cieel zoo heilig was verklaard, dat het als doodzonde werd beschouwd er tegen te fulmineeren Wanneer men het ideaal der destijds heerschende heeren hoonde, dan kon men er zeker van zijn, door deze dienaren van het toen nieuwste en modernste fetichisme te worden uitgekreten als een gevaar lijken reactionair, die den. horribile dictu „tijdgeest” niet begreep Men gaf in die dagen hoog op van het ideëele element in den vakstrijd. De vakbond, zoo heette het. vecht voor de belangen van het algemeen (dat wilde dan zeggen van de eigen vak- groep) en in dien strijd was er voor zelfzucht en eigenbaat geen plaats. Maar de partijbonzen die groote groep van sociale farceurs, lieten zich voor dien „belangeloozen strijd”, voor eigenbaat geen plaats betalen. Werken en Dienen, dat stond niet in het devies van de heeren. Het socialis- den j tisch strijden van het verleden gaf den j i vorm van den klassenstrijd en de leugenachtige leuze van internationale solidariteit van het proletariaat. Men weet'wat er van die solida/iteit tereclit is gekomenzelfs binnén de grenzen van ons eigen land is men nooit tot eenheid kunnen komen, een eenheid in socialen en nationalen zin, waarnaar toch ieder instinctief ver langde. Socialisme, zoo werd dezer dagen van bevoegde zijde opgemerkt, is vóór alles volksch. Het marxisme ver krachtte in zijn wereldbeeld de natuur door het voor te stellen, alsof het mate- rieele streven alleen het leven en de gestalte der samenleving bepaalde. Het socialisme van den nieuwen tijd beant woordt aan het waarachtige beeld van de natuur, omdat het zich baseert op het volk als werkelijkheid, op den eigen aard, de cultuur, het sociaal niveau, dat een volk zich in dér eeuwen loop heeft verworven. Het is ook daarom volksch, omdat het zich niet overgeeft aan on ware leuzen van wereldverbroedering, maar zijn kracht put uit de levende werkelijkheid van eigen volk; het wordt bewogen door de liefde tot het eigen volk en bereikt zijn doel door geloof in eigen volk. De opstanding van Neder land en de schepping van «jen socialis- tischen levensvorm voor onze volks gemeenschap is het nationale probleem, waarvoor wij heden staan. Het besef hiervan begint langzamer hand bij ons volk door te dringen. Langzamerhand, herhalen wij, en aar zelend, want een goed deel van het Ne derlandsche volk wordt nog altijd door de angst bezeten, dat de Duitsche bezet ter van ons land een provincie van het Rijk wil maken. Niemand minder dan General-Kommissar Schmidt heeft de zer dagen in een rede duidelijk laten uitkomen, dat het allerminst de bedoe ling is, om van ons Nederlanders Duit- schers te maken. Dit is een praatje, dat nog maar al te gaarne geloof vindt bij Een Knap meisje. En zoo vriendelijk, heelemaab niet trotsch. Zij is in den rouw; waarschijnlijk wegens het overlijden van een bloed verwant? Niet lang geleden heeft zy vader en moëder verloren. Toen heeft tnr. Green haar hier laten komen. Zij woonde dus niet te New York? Neen, ergens in Afrik». Mijnheer Meingast is haar gaan halen. Meingast? Dat is zeker een vriend van mynheer Green? Neen, een neef. Woont die óók hier? Jazeker, ginds in den rechter vleugel. Nu, de villa is groot genoeg. Dat ben ik met u eens. Van binnen is ze vermoedelijk even mooi en smaakvol als van buiten’ Zij is door de eerste binnenhuis architecten ingericht. Dus een bezienswaardigheid! Dat is ze inderdaad. Zou het niet mogelijk zijn, in dat paradijs een kijkje te gaan nemen? -r Neen, ik geloof niet, dat er kaas toe bestaat. Ik zal het Voor het departement 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft prof, ir J. Klopper een causerie gehouden over de beteekenis van het toegepast natuurweten schappelijk onderzoek (T.N.O.) voor het bedrijfsleven. Na een historische inleiding herinnerde spreker aan een woord uit Genesis, op een vergadering van pasbe noemde doctoren honoris causa van de T. H. te Delft aangehaald door den staats man Kuyper, „Gaat uit over de aarde en onderwerpt haar”. In den vorm van techniek is hieraan door de menschheid uitvoering gegeven in den loop der eeuwen. Een totaal van 2700 millioen p.k. is, dank zij de technische ontwikkeling, dienstbaar gemaakt. Spr. ging na, welk omvangrijk terrein der tech niek door de toegepaste natuurwetenschap, pelijke wetenschap wordt bestreken. De geest 'van degelijke T.N.O. is vooral vaar dig geworden in ons ïndië. Om een voor beeld te noemen: 28.178 kruisingen waren nobdig om tot de beste rietsuikersoort te geraken. Op alle cultuurondêrnemingen treft men eigen proefstations aan, beschik kend over een terzake kundigen en toege- wijden staf. Terecht kan men dan ook zeg gen. wat Nederland kan, kijk haar Indië. De groote beteekenis van het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek voor den landbouw bewees spr. aan de hand van een zeer recent voorbeeld. Men is er hier te lande n.l. in geslaagd een nieuwe aardappelsoort te ontdekken, welke niet bevriest en ook niet door den colorado kever kan worden aangetast. Ook voor de chemische industrie is het T.N.O. van zeer groote beteekenis. De gaven, welke de natuur ons schenkt, worden niet meer geaccepteerd, doch door T.N.O. gecorrigeerd. Prof. Klopper som de „een aantal Nederlandsche bedrijven en instellingen op. waar het wetenschappelijk onderzoek nauwgezet wordt beoefend. Ten aanzien van het bedrijfsleven neemt ons land een groote plaats in; wij- hadden een hoogen IfVensstandaard Het streven van het T.N.O. in ons land is er bij voortduring op gericht om nieuwe materialen te vinden, nieuwe toepassingen te verkrijgen, grooter veiligheid tot stand te brengen, alsmede een standaardiseering en normaliseering en een onkostenvermin- dering Vooral de standaardiseering en normaliseering zijn van beteekenis, aange zien bij de oude techniek langen tijd het T.N.O. werd verwaarloosd, waarbij spr. wees op het voorbeeld van de spoorwegen Een vorstelijke residentie. Alles getuig^ van zeer fijne smaak. Het is het mooiste huis, dat ik tot nu toë te New York heb gezien. Is u een vreemdeling? Ja, een Duitscher; eerst twee da gen geleden ben ik hier aangekomen. Ik maak een wandeling in Riverside Drive, omdat mijn reisgids deze straat een der bezienswaardigheden van de reusachtige stad noemt. Zij heeft trou wens mijn verwachting overtroffen. Maar het mooiste e»van is deze villa. Zij is tien jaar geleden gebouwd op verlangen en volgens aanwijzingen van den jongen heer Green. Woont die ook hier? Hij heeft hier met zijn vader ge hoond; jammer genoeg is hij twee jaar geleden plotseling ^gestorven. verschrikkelijk. De .~Jt te boven komen. Hij is sindsdien heelemaal veranderd. Was dat de meneer, die een kwar tier geleden met een jonge dame is uit gereden? Ja. Die jonge dame dochter? Neen, zijn nicht. Mijnheer Green heeft geen kinderen meer. Los Angeles heeft in den Woensdag op Donderdag een luchtalarm gehad. De radiozenders in de buurt hebben gedurende het alarm hun, uitzendingen gestaakt Volgens een communiqué van luchtbeschermingsdienst te San Francisco I volksvernietigenden zouden vijandèlijke toestellen de Califor^1 nische kust zijn genaderd In „Amicitia" aan het Westeinde alhier I zijn gistermiddag de officieren, onder- I officieren en vele honderden manschap pen van de tweede divisie (Zuid-Holland) der Marechaussee in de gelegenheid ge weest kennis te maken met hun nieuwen commandant, majoor J. E. Hofman. Tijdens een dienstappèl. dat o.m. werd bijgewoond door den vërbindingsofficier f van den Bevelhebber der Ordnungspoli- 1 zei majoor Kuhn en door den luitenant- I inspecteur Mandsen, die den gevolmach- tigde voor de reorganisatie der Ned. Po- I litie vertegenyvoordigde. heeft hij hen i toegesproken. Majoor Hofman wees er j op, dat het corps o.a door de opname daarin van een deel der Rijksveldwacht, eenigszins heterogeen van samepstelling I is geworden. Tengevolge hiervan zijn niet allen vertrouwd met de eer. gewoon- I ten en tradities, der oude Marechaussee. I Hierin, aldus spreker, zie ik geen be- I zwaar, mits wij de gemeenschappelijke I basis vinden, waarop gewerkt moet wor- I den Eerste peiler daarvan is de tucht, I welke voor alles gaat, ook voor vakbe kwaamheid. Gevoel voor discipline dient in onze gelederen temeer aangekweekt, omdat dit element in de opvoeding van ons I zoo grenzeloos is veronachtzaamd, mooie begrip eener ware vrijheid I vervallen tot bandeloosheid, wanorde mo- 1 de geworden, bevelen werden getoetst I aan eigen inzicht en daardoor niet of I slecht uitgevoerd. I Hiertegenover stëlde spr. zijn opvattin gen omtrent tucht en de noodzakelijkheid van plichtsbetrachting Ik heb de eer, nationaal-socialist te zijn, zeide spr. oa Althans ik tracht dat te zijn, want dat is lang niet gemakkelijk. In verband daarmede verwacht ik van u, dat gij u in groote lijn op het nationaal- socialisrpe zult oriënteeren. Want niet door te ontkennen, komt men door het le ven, maar door daden te stellen. Alleen een slappeling wantrouwt wat komen zal. Ontleedt daarom wat er om u gaande is. Niet in de eerste plaats echter met- het verstand, maar met het hart. Want deze omwenteling is er allereerst een van het hart Als marechaussee kunt gij uw taak niet goed volbrengen, wanneer gij geen begrip hebt van de z.g. nieuwe orde. Preventief zou ik in dit verband het volgende willen opmerken: Er zijn er die zeggen: In het nationaal-socialisme zie ik veel goeds, maar die N.S.B., neen, die twee zijn echter een ondeelbare eenheid. Georiënteerd zijn tegen de N.S.B. is voor u onmogelijk. Voorts dient gij te be seffen, dat gij als politieman onder deze bezetting in dienst zijt der Duitsche auto riteiten ten bate van ons volk. Dit brengt consequenties met zich. Hierna >prak majoor Kuhn kort woord is knap genoeg resultaten op technisch gebied niet openbaar worden gemaakt. wenscht. die hun de door het Gemeente-„r ,.h i bestuur toegeken-ie eervolle vermelding I eri een gratificarie overhandigde - JUBILEUM BIJ PANDER De heer F; Quist, calculator, herdacht heden het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst is getreden bij de firma Pan der alhier De jubilaris werd ontvangen door de directie ei\ op hartelijke wijze toegespro ken. waarbij hem een enveloppe met in houd werd aangeboden Op de afdeeling. waar hij werkzaam 4s, (verd de heer Quist toegesproken door den afdeelings- chef, den heer A. H. Boks, die namens het personeel een geschenk overhandigde. RIJWIELDIEVEN GEKNIPT Terzake van rijwieldiefstal zijn arrest gesteld de 29-jarige schilder L. de Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 23 100 gr. 8 Mei Bloem (br.) 277, 281, 285, 289 70 gr. 16 Mei 125 gr. 400 gr, 50 gr. 40« gr. ’50 gr. 250 gr. 5 IJ a 10 k.g. 280 500 gr. Kaas 278, 282, 286, 290, 294, 100 gr. 16 Mei 13 Juni 8 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Met 16 M0i 16 Mei 31 Aug. 400 gr. 400 gr. 1 k.g. 250 gr. 100 gr. 25 gr« 100 gr. 25 gr. - weer terug tot dicht bij zette hij zich op een sigaar op t„ -■,--- u?en van een krant, welke 1Jn bmnenzak had gehaaid. misschien nog géén kwartier een groote auto voor Een livreiknecht en opende het hek en later kwamen een be- een jonge dame naar _5n°®st diep in de zestig ae5,7\tbleek> met rimpels en moede, doffe Kreeg den doordat een opvallende

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5