WERKGEVER EN WERKNEMER HAND IN HAND No. 18171. 1942. bTMUSSERT RICHT ZICH TOT ALLE WERKENDE MENSCHEN NERDVISTEREN EENHEID Zaterdag 2 Mei. J NATIONALE FEESTDAG „Samen willen wij bouwen aan de toekomst van ons volk" Eensgezind zal opgetrokken worden onder het devies: „Eén. voor allen; allen voor één BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Het Nederlandsch Arbeidsfront 99 NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT I i NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT Nederlandsche koopvaarder getorpedeerd Oproep van Rijksorganisatieleider Dr. Ley Nieuwe slachtoffers van Engelsche luchtaanvallen op de burgerbevolking Rede van den heer Woudenberg in Amsterdam’s Concertgebouw van den N. A. F.-leider Radiorede van den Leider der N.S.B. ÉEN VOOR ALLEN, ALLEN VOOR EEN Heden: v. 9.06 u. nam. tot 6.07 u. v.m. Morgen: v. 9M7 a. nam. tot 6.05 a. o.m. DEMONSTRATIE VAN DEN NEDERL ARBEIDSDIENST HAAGSCHE COURANT ■n. bij t.b.c. leder die arbeidt, met hoofd of hand behoort in het Generaal Pardon Van hen, die 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakvereeniging waren en vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeidsfront toe treden zal de vroegere contributie bij de toekenning van rechten op ondersteuning, uitkeering, ouderdomspensioen, overljjdingsgeld, nood- hulpbjjstand enz. in aanmerking genomen worden. WERKERS VAN NEDERLAND! Den Isten Mei 1942 is een verordening uitgevaardigd, waarbij is op gericht het 3 Mei onder 8.18 12.21 v.m., onder - Het Nederlandsche Arbeidsfront roept alle werkers van Nederland op, zich in zQn rijen te scharen Werkgevers en Werknemers, Kleine Zelfstandigen, Middenstanders en Handwerkslieden, Jong en Oud - Man of Vrouw 3 (Ziekendienst '115995. u Dat smaakt, na de vermoeiende repetities. ÏN.A.D.-v. d, Werff-Polyijoonf; arbeid. uit ting van ons allen. Een wereld is bezig ineen te storten, een nieuwe rijst op. Zij zal tot lente worden voor het nieuwe Europa. Zij wordt slechts bevochten door het, Duitsche volk onder de wapens, door den Duitschcn arbeider in de fabrieken en door den Duitschen boer op het land. PRIJS OER ADVERTENTIENVan 1—11 m.M (8 reg.) f 185. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) f 0.19 Elke m.M meer SI ct. Reel, f 0.51 per m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 et. Ine. binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halve oplaag) f 0.57, .Dienstaanb, f 0.38. Pers. gevr. 1 0.48. Adv. met ,JBr. a h. bur. v. d bl” 10 ct. meer. PRIJS DEZER COURANT Voor ’s-Gravenhage bij vooruttbet per 3 tnnd. met „Kikerikl”, ,J>e Nieuwste Mode", „Kol. Bijblad" en „Letterk JBitblad" f 8.15. Fr. p. p. met Modeblad f 4.2&, z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. BH postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzenAft. nummers 5 et., fr. O. D- 10 et Het Nederlandsche Arbeidsfront is de belichaming van de saftm- hoorigheid aller Nederlandsche werkers. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot taak, den nationalen arbeid in alle opzichten te beschermen en voor, verval te behoeden. Het Nederlandsche Arbeidsfront draagt zorg, dat iedere volksgenoot zijn plaats in het economische leven der natie kan innemen in dien geestelijken en lichamelijken toestand, die hem tot de grootst moge lijke prestatie in staat stelt en die daarmede het grootst mogelijke nut voor de volksgemeenschap waarborgt. Het Nederlandsche Arbeidsfront is den werkenden mensch tot steun in moeilijke levensomstandigheden; het zorgt voor een billijke loon regeling; voor bevredigende arbeidsvoorwaarden; voor de lichamelijke en geestelijke ontspanning en ontwikkeling van den werker; voor de bevordering van zijn arbeidsvreugde; voor harmonie tusschen de werkers onderling; voor handhaving van den socialen vrede. Het Amerikaansche departement van marine heeft, bekend gemaakt, dat een klein Nederlandsch koopvaardijschip voor de kust van den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd. Uit Londen wordt gemeld, dat van de 2.6 millioen ton scheepsruimte, welke de naar Londen gevluchte Nederlandsche regeering in Mei 1940 ter beschikking heeft gesteld van de Britsche regeering, tot einde 1941 420.000 ton tot zinken werden gebracht. Telefoon 118388 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheven!ngen. Keizerstraat 319, Tel. 550318; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbtoemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Beters Jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. O. Couvée. van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. Het Nederlandsche Arbeidsfront is bij besluit van den Rijkscommissaris tot stand gekomen en ik ben daarvan tot leider benoemd. dreigd en ondanks alle geëxperimenteer en alle plannen de machteloosheid om onder het toen bestaande stelsel dit pro bleem ook maar eenigermate op te lossen. Wij moeten dus dón zich socialistisch noe menden volks- en vakbondsleiders blijven verwijten, dat zij blind bleven voor de oorzaak van dit euvel. Zij hadden kunnen zien, dat een volk een natuurlijke een heid vormt dat men in onderlinge samen werking harmonisch arbeiden moet aan de voortbrenging der leven sbenoodigdhe-, den der volksgenooten. De klassenstrijd, die helaas onvermijde lijk was, was altijd een noodzakelijk kwaad. Hij bevorderde het socialisme niet. Hij hield het tegen. Socialisme immers is samenwerking, harmonie, arbeids- kameraadschap voor alle werkende men- schen binnen één volk. Taak van het N.AF. Naar aanleiding van den nationalen feestdag van het Duitsche volk heeft Rijksorganisatieleider dr. Ley een oproep gericht tot alle werkenden, waarin hij zoowel aan de bijna bovenmenschelijke eischen herinnerde, die de ongekend strenge winter aan de Duitsche soldaten heeft gesteld, alsook een oproep richtte tot alle scheppenden, door uiterste krachtsinspanning in het vaderland voor de mannen aan het front den weg naar de overwinning voor te bereiden. Deze winter, aldus de Rijksorganisatie leider, heeft niet over een willekeurigen oorlog .beslist, doch over het lot van Duitschland en wel over het leven van het geheele Duitsche volk. De hoogere waarden van d<4 Duitsche en van de met Duitschland verbonden soldaten, zoo vervolgt dr. Ley, heeft ons werelddeel voor een tweeden stormloop der Hunnen gespaard, want een doordringen van de bolsjewistische bestiën tot de dichtbe volkte gebieden van Midden-, West- en Zuid-Europa had het einde van honder den millioenen menschen beteekend. Dat dit gevaar is afgewend, is enkel en alleen te danken aan de heldhaftigheid van de Duitsche soldaten, die, om het leven v^n het vaderland te redden, hun eigen leven op het spel zetten en ook verder nog op het spel moeten zetten. Wat er ook moge komen en hoe lang de oorlog ook moge durenbeslist wordt hij door de beste soldaten en de beste wapens. En dat de Duitsche soldaat de beste is, dat weten wij allen. Dat hij de beste wa pens en de beste munitie in overgroote hoeveelheid tot zijn beschikking moet heb- ben, is een eerezaak en heilige verplich- De staatsleiding en de leiding van heö - economisch leven zullen in harmonie met elkander het mogelijke moeten doen om dit te bereiken. De organisatie van den arbeid hebben wij zelf beter in de hand. Daaraan beginnen wij reeds nu. Door dien arbeid zullen wij nieuwe welvaart moeten scheppen. Wij richten onze krachten op hetzelfde doel. De wagen van het Neder landsche volk is vastgeloopen in den mod der, de verantwoordelijken zijn er van door. Het is logisch, dat nu wij den wagen er weer uit moeten halen, wij niet zoo dwaas zullen zijn om ieder te laten trek ken aan den kant, dien hij wilden een aan den voorkant, den ander aan den ach terkant, den derde aan den linkerkant eni den vijfde aan den rechterzijkant. Wij zul- len allen aan denzelfden kant gaan trekken en wel’aan den voorkant. De' tegentrek- kers moeten, zoo noodig in den letterlijken zin. op hun vingers getikt worden. ik begrijp volkomen, dat het leven voor honderdduizenden nu uiterst moeilijk is, dat het noodzakelijke dikwijls ontbeerd wordt, dat de huisvrouwen met ontzag-* lijke moeilijkheden te kampen hebben. Hét is slecht, want het is bewust onwaar heid spreken, dit te schuiven op rekening van de z.g. nieuwe orde. Een kind kan weten, dat Europa en dus ook ons land, in een oorlog op leven en dood gewikkeld is tegen den Sovjet-kolos in het Oosten en den kapitalistdschen kolos in het Westen. Onwrikbaar geloof Deze worsteling eischt ontzaglijke of fers aan goed en bloed. Maar ik heb heti onwrikbare geloof, dat Europa zal winnen tegen de dreigende slavernij, die het twee span van joodschen bloede, communisme en kapitalisme, over ons wil brengen. Uit de worsteling van dezen tijd ont staat een nieuw Europa van socialisti sche volkeren, waarin de werkers als vol waardige volksgenooten, ja als kern dep natie zullen worden gerespecteerd en dientengevolge hun rechtvaardig aandeel zullen krijgen in de welvaart van ons volk. Nog is het op 1 Mei 1942 winter in de harten van vele arbeiders, die niet geloo- ven kunnen aan een toekomst, waarin weer plaats zal zijn voor een gullen harte- lijken lach, waarin weer mogelijk zal zijn de aanschaffing van behoorlijke levens middelen, kleeding en huisraad, waarin blijmoedigheid zal zijn, waarin de mensch zijn Schepper zal danken voor den rijkdom van net leven én zijn goedheidt Dit geloof heb ik wël. Ook op dit ge bied probeer ik een goed voorwerker te zijn voor mijn arbeidskameraden. Het ge loof en vertrouwen zal komen, als wij in harmonie met elkander onzen plicht wil len doen. Het Nederlandsche volk moet kunnen rekenen op zijn dragende kern: de ar beiders. De plichtsgetrouwe onbeken de soldaten van den arbeid. Zoo zeker als de hoogte van een volk bepaald wordt door de kracht van het genie, zoo zeker wordt de sterkte van een volk bepaald, door de kracht van den arbeid. Deze kracht willen wij versterken uit liefde voor volk en vaderland. w fa Een stad in het Westen des lands, dia nog onlangs onder haar burgerbevolking verliezen had te betreuren ais gevolg van Engelsche bomaanvallen, is opnieuw het doelwit geweest van Engelsche vlie« gers. Van groote hoogte lukraak neergewor* pen bommen verwoestten vijf woonhui zen. Het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche bevolking bedraagt zeven dooden, drie zwaar- en twintig lichtge kwetsten. In een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam is gister avond op plechtige wijze de oprichting van het Nederlandsche Arbeidsfront her dacht. De zaal, die geheel met belang stellenden was gevuld, was bijzonder •smaakvol versierd. Op het podium had men een haag van groen aangebracht, terwijl witte en roode bloemen het ge heel omzoomden. Een reusachtig span doek in oranje-wit-blauwen rand droeg het embleem van het N.A.F. en verder sierden guirlandes, vlaggen en tapijten de balkons. Van officieele zijde was er voor deze belangwekkende eerste bijeenkomst van het Nederlandsche Arbeidsfront groote belangstelling. Van Duitsche zijde waren aanwezig: General-Kommissar Schmidt als vertegenwoordiger van den Rijks commissaris, de gevolmachtigden voor den Rijkseommissaris van Noord-Holland, Zeeland, Zuid-Holland en Rotterdam, Gau-Inspektor Unger, Kreisleiter Mün- zer, dr. S. Schwebel en dr. Völckers en verschillende vertegenwoordigers van Duitsche instanties en organisaties. Van de Nederlandsche gasten noemen wij: den plaatsvervanger van den leider der N.S.B., C. van Geelkerken, den se- cretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, den secretaris-generaal van Financiën, president van de Nederlandsche Bapk, rrir. M. M. Rost van Tonningen, den ge volmachtigde van den leider der N.S.B., districtsleider J. W. de Ruiter, den voor zitter van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap, den heer H. C. van Maasdijk en den voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche Journalisten, den heer P. J. van Megchelen. Nadat het symphonie-orkest van den Nederlandschen Omroep een uitvoering had gegeven van de ouverture tot Cyra no de Bergerac en de oud-Hollandsche boerendansen van Julius Röntgen sprak de organisati^-leider van het Nederland sche Arbeidsfront, de heeF Ph. van Kam pen, eèn kort begroetingswoord. Vervolgens hield de leider van het N.A.F., de heer H. J. Woudenberg, een rede. Wa,t wij hebben geprofeteerd en waar naar velen hebben verlangd, wat door sommigen is gevreesd en wat de nega tivisten bij voorbaat hebben afgewezen, is tot stand gekomen n.l. het Neder landsche Arbeidsfront, zeide spr. o.m. Het is geen toeval, in elk geval is het van symbolische beteekenis, dat dit op den eersten Mei geschiedt. De eerste Mei is sedert het jaar 1889, dus ongeveer 50 jaren' achtereen, een hoogtijdag ge weest voor de socia’istische arbeiders beweging, een dag, niet van feest, maar een dag van strijd, een dag van bezin ning op den feilen klassenstrijd, welke den arbeider door een harteloos kapita lisme werd opgedrongen. Socialisme van de daad Wanneer de oorlogsomstandigheden ons beperkingen opleggen, ook bij de viering van dit belangrijke feest, dan is het toch van groote symbolische beteekenis, dat de schrede naar het socialisme van de daadde vorming van een gemeenschap voor alle werkers in Nederland op dezen dag kan worden gedaan. Wat is nu de taak van hét Arbeids front In de eerste plaats wil ik noemen de behandeling, voorbereiding, bespreking, vormgeving, in alle sociaal-economische aangelegenheden. Dit onderdeel van de taak van het N.A.F. is vérstrekkend en zal het werk zijn van de vroegere vak bondsbestuurders. Wat zij vroeger te dien opzichte deden in beperkte mate, in on- derhandeling met werkgevers, of in contact-commissiës zal nu onder de ge wijzigde omstandigheden in de geleide economie binderder kracht krijgen door de organen van den staat. Dit belooft binnen het kader der mogelijkheden van loonen en prijzen nieuwe mogelijkheden fti de loonpolitiek. Het tweede deel van de taak is de grondvesting van de bedrijfsgemeenschap. Het verheugende van dezen tijd is, dat de organisatie van alle werkers, het Ne derlandsche Arbeidsfront, tenslotte in elk beejfijf vertegenwoordigd zal zijn. De organisatie beperkt zich niet tot onder- handelingen aan den top, maar begint van onderen in het bedrijf. Ten derdede rechtsbescherming. Alle leden, werkgevers of werknemers van het Nederlandsche Arbeidsfront krij gen ten opzichte vap^arbeidsovereen- komsten en arbeidsvoorwaarden de so ciale verzekeringsplichten en alle uit den arbeid voortspruitende rechtsvragen en geschillen, de gratis ondersteuning en bijstand van het Nederlandsche Arbeids front. die zoo noodig ook bij de gerech telijke instanties zal optreden. Ten vierdede verhooging van. de ar- beidsbekwaamheid, arbeidsproductiviteit en beroepsvorming. Het Nederlandsche Arbeidsfront omvat den Nederlandschen werker van na zijp schooljaren tot aan den dood. Op alle gebieden van het leerlingwezen, de .bedrijfsscholen en het uitzoeken van extra begaafde krachten, zal het Neder landsche Arbeidsfront baanbrekend wer ken. Ten vijfde: vorming van het cultureele leven door de gemeenschapsorganisatie „Vreugde en Arbeid” Ook hierbij zal het in het bijzonder aankomen op de zelf werkzaamheid. Alles wat de levens vreugde van den werker en zijn gezin kan vêrgrooten zal den werker worden geboden. Ten zesde: de oprichting van zelfhulp en ondersteuningsfondsen. In de allereer ste plaats de verzekering tegen werkloos heid en steunuitkeeringen geschieden met alle hiermede verband houdende zaken door de instellingen van het Nederlandsche Arbeidsfront, zoodat dit deze taak naar vollen omvang van staats- en gemeente lijke instanties overneemt. Ondersteuning in geval van nood, onder steuning bij huwelijk van vrouwelijke leden, overüjdensuitkeering, ondersteuning Op den 15en juli 1940 werd ik benoemd tot commissaris van het N.V.V. Dit ge schiedde omdat het N.V.V. als klassen strijdorganisatie geen instrument der volksgemeenschap zou kunnen zijn en omdat het politiek verleden van de toen malige leiding een positieve samenwer king m de groeiende Europeesche volks gemeenschap in den weg moest staan. Nadat het» N.V.V. onder mijn leiding van Marxistische of andere politieke in vloeden was bevrijd, was er voor de con_ fessioneele vakbonden geen bestaan meer. Het is vanzelfsprekend, dat waar de geest van den nieuwen tijd eischt, dat alle tegenstellingen in den arbeid en tus schen de arbeiders verdwijnen moesten, zoo ver strekkend, dat ook de werk gevers en werknemers niet meer als twee tegenover elkaar staande onderhandelen de partijen konden blijven bestaan, het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, als eenige Nederlandsche orga nisatie der werknemers nog niet zijn eindvorm had gevonden. Respect voor eerste pioniers. En wij allen, die nu tot het Nederland sche Arbeidsfront zijn toegetreden, wij hebben respect voor die eerste pioniers in de arbeidersbeweging, die na een ar beidsdag van 12 en 14 uren nog de kraeht en de vitaliteit vonden om gedragen door hun verontwaardiging en gedragen door hun ideaal tot een betere samenleving, uittrokken om hun arbeidskameraden tot organisatie tot gemeenschappelijk verzet ?ar?te sporen. Hun taak was niet gemak- Keiijk zij werden miskend, geterroriseerd, XTTF'ilsd „en zelfs gebroodroofd. En de ri™Sten?11‘eT 1X14 de weten uit erva- vercuRd1 1 T.teekent gehoond, miskend, dan8ri»t1«H °°k gebroodroofd te worden, van die ouHp nUd^n willen’ dat het werk geweest Int» ""J”? vruchteloos zou zijn omZ werk WiJ nemen °P ons organisatie zijnrbekrnJmX^gTeenS-b8PS' Wij zullen den d® d°e?i V n^ ken. verder dragen nL" °n? verderf te stichten' 1 om brand en brengen in de duiSternTHar om licht Alleen reeds het fa» Van deze dagen werkloozen. genaard ïan do 500 000 voetjselvernictigiiirj Taa.nd<? 11101 massale «Ue De leider van de N.S.B., ir. A. A. Mus sent, heeft gisteren een radiorede gehou den. waarbij spr. zich in het bijzonder richtte tot alle werkende menschen van hoog tot laag, aan wie de liefde voor het werk ingeschapen Is. Er zijn twee soorten menschen, aldus ir. Mussert. De eene soort bestaat uit hen. die liever lui dan moe zijn, die hun werk zoo onverschillig mogelijk doen, die zoo veel mogelijk de kantjes er af loopen, wien het eigenlijk een ergernis is, om iemand nauwgezet en met vakman schap te zien werken. Deze mensdien worden door de zweep van dreigenden honger voortgedreven om tenminste zoo veel te doen, dat zij niet ontslagen wor den. Dit zijn de arbeidsslaven, Teer be- klagenswaardige menschen, die geen of weinig vreugde in hun leven kennen. Onder arbeiders versta ik diegenen, die liefde hebben tot den arbeid, die in zich gevoelen den drang tot het ten volle doen van den plicht, ook wanneer die moeilijk is. Zij, die 'geen slaaf van den arbeid willen zijn, omdat de geheele men- schelijke samenleving gegrondvest is op den arbeid. Zij, die beseffen dat zij dra gers zijn van een kostbaar goed: arbeids kracht. Zij zijn het tevens, die het niet kun nen verkroppen als de arbeider wordt vernederd, als hij wordt uitgebuit, als hij van zijn, arbeid wordt beroofd, als ande ren, ten koste van hemzelve, parasiteeren op zijn artjpid. Zij zijn het, die verlan gend uitzien naar den dag. waarop dit alle? tot het verleden zal behooren en al te,dikwijls wanhopen zij daaraan. Samen bouwen Deze mannen en vrouwen, of zij staan op de -hoogste posten of op de eenvou digste plaatsen op den akker, in de fa brieken, in de winkels, in huishoudingen, zij zijn mijne mede-arbeiders, mijne volksgenooten, mijne kameraden, want samen willen Wij bouwen aan de toe komst van ons* volk, juist nu, nu het moeilijker is dan ooit te voren. Tot hen richt ik mij nu, als tot de dragende kern der natie. Hebben wij eenzelfde doel voor oogen Hoevelen zullen er dan zijn, die tot zich zelf zeggen neen, natuurlijk niet, want hij ie nationaal-socialist, en ik .beu ,het heelemaal niet Ik ben ervan overtuigd, dat wij wèl hetzelfde doel hebben. Het Nederlandsche volk groot en sterk te maken, te halen uit den put waarin het gestort is door onverantwoordelijk en kortzichtig beleid van hen, die eens het vertrouwen van het volk mochten genieten, dat willen wij toch allen. Wij beschikken daarvoor op dit oogenblik alleen over onzen bodem en onze ar beidskracht. Daarmede moeten wij het doen Willen wij omhoog komen, dan moeten wij den arbeid organiseeren. zoo, dat er zoo weinig mogelijk van verloren wordt in onderlinge tegenstrijdigheid, zoo, dat er zooveel mogelijk nuttig effect uit voortkomt voor ons volk. Wij zijn bezig om straatarm te worden. Wij wil len een welvarend volk worden. Dat is alleen mogelijk als alle beschikbare krachten op dit doel gericht worden. Iedere arbeider moet zich weten dienaar van zijn volk, drager van zijn volk, vechter voor zijn volk. Groote werkgemeenschap In den breede zette spr. vervolgens uit een, hoe en wat de taak ig der verschil lende arbeids-gemeenschappen, om aldus te besluiten Arbeiders van Nederland Gij zult be grepen hebben, dat het onze socialisti sche taak is om in ons volk als kern te bouwen een groote werkgemeenschap van alle Nederlandsche* arbeiders van hoog tot laag. Om te produceeren zijn grondstoffen en arbeidskrachten noodig. Wij zijn arm aan grondstoffen, het zal een heele toer voor ons zijn om straks de noodige grondstoffen te verkrijgen als de oorlog voorbij zal zijn. Op den Dag van den. Arbeid, den Isten Mei, is gisteren het Nederlandsch Arbeids Front gesticht: een historisch moment in onze geschiedenis. Uit de rede van den leider van het N.A.F„ die wij hedenavond eveneens af drukken, kan men lezen wat deze nieuwe stichting beoogt. De heer H. J. Woudenberg het kenmerk van den ronden Nederlander, een harden wer ker en een man .wiens hart steeds warm heeft geklopt, gold het de belangen van de arbeiders te verdedigen heeft ons onomwonden verklaard, dat deze stich ting niet gebonden is aan eenige poli tieke partij. Men kome dus nu niet aan dragen met de stereotype opmerking, dat dit een N.S.B.-opzet is. Het Neder landsch Arbeids Front heeft hoege naamd niets uitstaande met de politiek. Het doel dezer stichting is uitsluitend om alle werkers samen te brengen in één gemeenschap, zoowel werkgevers als werknemers. Dit beteekent derhalve, dat op den duur alle werkgeversbonden en vakvereenigingen verdwijnen om allen te worden ondergebracht in één organi satie de bedrijfsgemeenschap. Dit betee kent ook, dat daardoor de klassestrijd overbodig is geworden stakingen en uit sluitingen voor goed van de baan zijn. De belangrijkste wijziging, die heeft plaats gevonden is wel, dat de Staat thans een macht vormt boven de voor heen strijdende partijen, welke macht het welzijn der volksgemeenschap van den nationalen arbeid afhankelijk weet. De Staat is dan ook thans tot de natuur lijke beschermer van den werker gewor den. Onderlinge strijd is daardoor niet meer noodig. Bovendien is onderlinge strijd schadelijk, daar hij de productie ten kwade beïnvloedt. De arbeidsvrede moet worden gehandhaafd, wil de pro ductie in het welbegrepen belang van het geheele volk zoo groot mogelijk zijn. Het is noodzakelijk, den nationalen ar beid op den grondslag van onderlinge samenwerking zoo goed mogelijk te orga niseeren. Er dient arbeHskatneraadschap tusschen alle werkers te ontstaan. Zij die nen als zoodanig te worden geëerd. So ciaal onderscheid dient te verdwijnen. Het volk moet worden tot een werkelijke arbeidsgemeenschap, waarin de enkeling zich van de wieg tot het graf geborgen weet. De arbeid is, met het oog op de voort brenging der levensbenoodigdheden des 'volks, voor iedereen een plicht. Hij is echter tegelijkertijd, als noodzakelijk mid del tot zelfontplooiing en levensvreugde, een recht. De Staat heeft de zorg voor de samen binding van alle in het bedrijfsleven werkzame Nederlanders, werkgevers en werknemers, kleine zelfstandigen, hand werkers e-d. in één verband in handefi* gelegd van het daartoe c.pgerichte Neder- Toespraak landsche Arbeidsfront. Dit heeft de taak, hen In alle opzichten te verzongen en hen te brengen tot begrip Van nun weder- zijdsche belangen. Bovendien zal het de sociale en cultureele behoeften der Ne derlandsche werkers opvoeren en aan de bevrediging van deze behoeften mede werken. Het N.A.F. werkt voorts mede aan de vorming der sociaal-economische verhou dingen in het algemeen en van de arbeids voorwaarden in het bijzonder. (Rechtvaar dig prestatieloon voor iedereen, verhoogd sociaal loon voor kinderrijke gezinnen, so ciale verzekering, arbeidsbescherming e.d.). Ieder bedrijf vormt een gemeenschap van werkende menschen en moet tege lijkertijd een sociale en cultureele ge meenschap worden. Het N.A.F. zal zijn leden, zoowel werkgevers als werknemers, zoodanig opvoeden, dat de bedrijfsgemeen schap tót volledige ontplooiing zal komen en de arbeidsvrede voor altijd verzekerd zij. Het N.A.F. bevordert de vakkennis van zijn leden om daardoor hun arbeidsbe- kwaamheid te vergrooten en de arbeids- opbrengst in aller belang te verhoogep. Het zal verschillende inrichtingen voor zelfhulp en allerlei fondsen voor haar leden oprichten en de reeds bestaande in stand houden, zooals de werklooshei^s- verzekeringskassen, fondsen voor ouder domspensioenen, voor overlijdensuitkee- yingen, voor noodhulpbijstand, enz. enz. Het streven van het N.A.F. is, zijn leden daardoor zoo volledig mogelijke levens- zekerheid te verschaffen en hen te be schermen tegen alle kwade kansen van het menschelijk bestaan Men besefte echter vóór alles, dat het ideëele doel én opzet is, den arbeider bij te brengen, dat hij niet alleen de werker is, die voor een bepaald loon zijn arbeid vervult, maar dat hij een hooger ideaal heeft: zich volkomen te geven aan de zaak, waaraan hij verbon den is. Daartegenover staat, dat de werkgever, die nü niet meer komt te staan als tegenstander van den mede werker, den plicht heeft zijn werknemers te beschouwen als medewerkers, die recht hebben op een goed bestaan, om aldus door onderlinge samenwerking te komen tot dit resultaat, dat er meer ge presteerd zal worden, omdat een ieder belanghebbende is geworden in het be drijf, waaraan hij* al zijn kunnen geeft. Te hopen valt, dat de groote meerder heid aller Nederlandsche werkers, werk nemers en werkgevers, kleine zelfstandi gen en handwerkers, mannen of vrou wen, jongen en ouden, zich bij het Ne derlandsche Arbeidsfront aansluiten, om het daardoor te maken tot een levende kracht in het volk Het lidmaatschap is vrijwillig. Het ideaal, dat het Nederland sche Arbeidsfront zich stelt, kan niet worden opgedwongen. Het kan slechts bereikt worden door de vrijwillige toe wijding van alle Nederlandsche werkers aan de gemeenschappelijke taak der volksgemeenschap. De contributies, die de leden van het Nederlandsch Arbeidsfront betalen, zijn geen verzekeringspremiën, doch bijdragen voor den opbouw, de Instandhouding en den bloei van een gemeenschap, zij be rusten op het beginsel van wederzijdsche hulp en zijn slechts zoo hoog als voor het vervullen van de door het Nederlandsche Arbeidsfront gestelde taken noodig is. De bijdragen zijn samengesteld naar de socialistische gedachte, één voor allen, en allen voor één, en houden verband met dé hoogte van het inkomen en de groétte vgn het gezin. Het Nederlandsche Arbeids front is van en voor de Nederlandsche werkers In den ultgebreidsten zin des woords. •TOETREDING TOT HET N.A.F,. Wie kunnen nu lid zijn van het Neder landsche Arbeidsfront? Het is de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront alle in het bedrijfsleven staande Nederlandsche arbeiders samen te vatten en te verzorgen en hen tot wederzijdsch begrip van hun maatschappelijke belangen tê brengen, élsmede hen sociaal en cultureel op te voeden en tot bevrediging van de sociale en cultureele behoeften mede te werken, dat wil dus zeggen, dat ieder, die in hét bedrijfsleven staat, de horlogemaker, de straatreiniger, de fabrieksdirecteur, de winkelier, het schoenmakersbaasje, een werkvrouw, of groothandelaar, allen ver richten arbeid in het algemeen belang des volks, maken dus deel uit van het Neder landsche Arbeidsfront en deelen in de rechten, die het lidmaatschap geeft. Het generaal pardon Zoo gezien kan geen enkele Nederland sche werker worden buitengesloten en omdat het gaat om het belang van die werkers, wordt er thana opnieuw een zeer ruim generaal pardon afgekondigd. Dat wil zeggen, dat diegenen, die vóór 15 Juli 1940 lid waren van eenige erkende vakorgani satie, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot het Arbeidsfront toetreden, alle rechten zyl- len hebben, die bij de reglementen van het Arbeidsfront zijn omschrevepr en dat de jaren, dat zij lid van hun vakbond waren, bij de berekening van die rechten zullen medetellen. Het lidmaatschap van het Nederlandsche Arbeidsfront is vrijwillig en iedere dwang blijft achterwege. Het Nederlandsche Arbeidsfront is niet gebonden aan eenige politieke partij. Ik zelf ben N.S.B.-er en draag de overtui ging, dat zonder nationaal-socialisme en de Beweging, waarin dit belichaamd is, Nederland geen toekomst heeft. Dit ligt echter geheel gescheiden van de taak, die de werkende menschen in Nederland voor ’ieh hebben, die gericht is op de welvaart en de sociale verhoudingen Ieder, die zijn volk en zijn land lief heeft, moet willen, dat Europa ongedeerd, dus zegevierend door den strijd komt. Hij moet niet alleen dit willen, zoo besloot de ’heer Woudenberg, maar moet daaraan ook daadwerkelijk medewerken en wel door te helpen de kapitalistische maat schappij om te vormen tot een socialis tische. Dit kan niet anders dan door een gemeenschapsorganisatie, die uitmondt in de bedrijfsgemeenschappen en die thans is opgericht: het Nederlandsche Arbeids front. Na de rede van den heer Woudenberg, die een langdurig applaus ontlokte aan de aanwezigen, speelde het symphonie-orkest van den Nederlandschen Omroep de Piet Hein-rhapsodie. De heer Ph. van Kampen sloot met een enkel woord deze geslaagde bijeenkomst. Maan: 2 Mei onder 7.32 v.m.. op 11.09 n.mj 3 Mei onder 8.18 v.m,; 4 Mei OP v m- ond«r 9.12 v.m, 7 Mei l-K- Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No- 113058 z’ekcnfondsleden <,etlpnt0„nia.T"lq 116364; zg stadsPat,en‘en no* 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Z Den Haag) No. 115995. Zooals vermeld in de advertentie in dit blad, zal morgenmiddag op het Hout» rustterrein. eefi groote demonstratie wor» den gegeven door den Nederlandschen Arbeidsdienst. Wij wijzen er nogmaals op, dat het aanoeveling verdient zich tijdig van eert plaats te verzekeren. De demonstratie vangt aan om 15.30 uur. Om 15.15 uuB moeten alle plaatsen ingenomen zijn. Het terrein wordt om 14.30 uur voor het publiek opengesteld. De toegang is vrij.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1