flAAGSCHE COURANT HET BLAD PAPIER STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN De Dag van den Arbeidsdienst Maandag 4 Mei 1942. De distributiebonnen Artikel Bon Aantal TRAM EN MELKAUTO Twee personen zwaar gewond OP RIJDENDE TRAM GESPRONGEN FEUILLETON BEJAARDE VROUW DOOR DE TRAM OVERREDEN ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN Oproep aan alle Nederlandsche scholieren LIJ1T.-GEN. A. K. L. VERSCHOOR f UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Ernstig gewond MUZIEK 1N HET WEEKEINDE DE 25STE „DUBBELGANGER” nED. HERV. GEMEENTE Op slag gedood 11 L. 2 L. Weg met de werkloosheid! TWEEDE blad De wondercent MARSCH DOOR DE STAD Belofte afgelegd Groote materieele schade deze De 34-jarige Vaandels worden binnen gebracht t.m. winkel in Jersey City een (Nadruk verboden.) vroeg geweest. ge- een pijnlijk historische Alleen groote Daarna brachten mannen yan den Duit- schen Arbeidsdienst plechtig de vlaggen van acht afdeelingen van den R.A.D., die reeds sedert 1935 de eerenamen van groo- Gen. Anthr. Gen. Turf 23A 23 B 125 gr. 400 gr. 50 gr. 250 gr. 8 Mei 9 Mei 9 Mei 16 Mei 31 Mei 16 Mei op UI No. 18172 Hudson booten door 288 23 RIJWIELDIEVEN TIJDENS HET WEEK EINDE AANGEHOUDEN los-werkman T. D.. werd 13 Juni 8 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 31 Aug. 9 Mei 18 Mei 16 Mei 16 Mei 9 Mei 9 Mei Op 69-jarigen leeftijd is overleden de gepens. luitenant-generaal A. K. L. Ver schoor. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis vindt Woensdag a.s. te 4 uur plaats op Oud Eik en Duinen. Wegkruisingen met ais zoodanig aan geduide oversteekplaatsen moeten op de aangegeven punten worden overge stoken Art, 32 Wegenverkeersregeling. (Polygoon-Seym) 16 283 291 287 4-09, 4-10 door het vertellen van een •need***- eer ~*''d raakte. 43 1 Eenh. 31 Mei 50 stuks 31 Mei noofd! ik de gedachte, met zonder- denis dragen, bij wijze van groet van de Duitsche kameraden aan den N.A.D. en aan het Nederlandsche volk op het ter rein binnen. De toespraak van den Reichsarbeitsfüh- rer maakte met het défilé der vaandels, waarbij onze saamhoorigheid zoo prachtig tot uiting kwam, een diepen indruk op de vele duizenden aanwezigen. Daarna werden nog eenige lofliederen op den arbeid gezamenlijk gezongen en ten slotte weerklonken het zesde couplet van het Wilhelmus en de beide Duitsche volks liederen. De feestelijkheid eindigde met een kor te inspectie der troepen door den Rijks- commissaris, vergezeld door den Reichs- arbeitsführer en den wnd. commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Met den keer der tijden is ook een keer ontstaan in den weg, welken het Neder landsche volk opgaat Onze wegen gaan weer tezamen. En op deze samengaande wegen willen wij, mannen van den Ar beidsdienst, wegbereiders zijn. Met bns marcheert de nieuwe tijd. Wij zijn de dra gers van zijn denkbeelden. De spade is geworden tot het symbool van een-nieuwe gemeenschap. Over scheidende klassen, standen, partijen, godsdiensten heen, spre ken wij ons uit voor de volksgemeenschap, over particularistische bijzondere belangen heen spreken wij ons uit voor, de gemeen schap van bloed en bestemming van onze volkeren. Wij hebben aan den arbeid zijn eer te ruggegeven. Wij hebben de opvatting over den arbeid bevrijd van lage, joodsch-ma- tenalistische denkbee’den, die het individu en de volkeren neerdrukken. Wij werken in den Arbeidsdienst niet om te verdienen, maar om ons volk te dienen Wij zien in den arbeid meer dan alleen een middel om geld te verdienen. Wij zien daarin een zedelijken plicht, welks vervulling aan het leven pas zin en waarde verleent. Niet de rijkdom maakt gelukkig, doch lichamelijke en geestelijke gezondheid en de mogelijkheid, zijn krachten en be kwaamheden te kunnen toetsen in den arbeid. In den geest van deze opvatting van den arbeid willen wij samenwerken en wij zullen elkaar daarbij steeds meer begrijpen en leeren waardeeren. Eer, trouw en kameraadschap zijn de grondwet van den Duitschen Rijksarbeidsdienst. Zij zullen ook Uw grondWet zijn, dan zult ge ertoe bijdragen, Uw volk in het bestek van onze volkerengemeenschap te leiden naar een eervolle en daarmede gelukkige toekomst. Evenals op dit feestterrein, zoo zullen wij ook bij den arbeid voor den opbouw van het nieuwe Europa kameraadschappe lijk naast elkaai staan. De Führer heeft in' zijn verklaring van 30 Januari 1933 den Arbeidsdienst een hoeksteen genoemd voor den opbouw van zijn nieuwen staat. De Arbeidsdienst zal ook een hoeksteen zijn voor den opbóuw van het nieuwe Europa E. A. NIX IN „T CENTER" In den kunstkelder ,,’t Center” Geest 2, hoek Torenstraat is een tentoonstelling gehouden van werken dbor E. A Nix Nog onlangs, ter gelegenheid Van de expositie door de Haagsche schetsclub hebben wij op den arbeid van dezen ern- stigen werker kunnen, wijzen. Nix is nog geen „arrivist,” noch in zijn innetlijk, want hij zoekt en schildert hard, noch in zijn middelen. Hij zelf zal zeker te goed weten, dat er nog veel verbeterd kan worden. Maar men ziet, dat hij belangrijke vorderingen maakt en dat hij meer en meer weet te bereiken. Zijn groote portretten lijken mij voorloo- pig nog wat te hoog gegrepen, maar in sommige landschappen en wintergezichten in ::jn kloeken molen, de kraal in de sneeuw, zijn druiven en vooral in het stil leven met appels, peren en de flesch heeft hij opmerkelijke resultaten bereikt. Ben van Eysselsteijn. De uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 6e periode (17 Mei 13 Juni 1942) orandstotfenkaarten voor het stookseizoen 1942/43. tabaks-, sigaret ten- en versnaperingenkaarten, en vita mine C-tabletten voor aanstaande- en jonge moeders heeft morgen als volgt plaats Dierentuin, ingang Benoordenhoutsche- weg, 9—12 uurKoekkoek, J., t/m. Kos ter; 12—14 uur: de Koster t/m. Krul, K; 14—17 uurKrul, L., t/m. einde K en La t/m. La Lau. In verband met de voorberei dingen van de tentoonstelling „Modieuze drachten van zes geslachten" in het Ge meentemuseum. zal een gedeelte van de afdeeling Oude kunstnijverheid namelijk de ceramiekzaal, langs den vijver, van heden af gesloten zijn, De tentoonstelling zal geopend zijn van 24 Mei a s af Zondagmiddag ongeveer 3 uur wilde de 29-jarige H. de V. -jit Schiedam op het Stationsplein op een rijdenden wagen van lijn 10 springen. Hij kwam daarbij ech ter in aanraking met een verkeerszuiltje, geraakte met zijn linkervoet onder den aanhangwagen en sloeg tegen den grond. Met een schedelbasisfractuur werd de V. naar het R. K. ziekenhuis in het West- einde gebracht, waar hij in zorgwekken- den toestand werd opgenomen. Percy wil mjj ni^uit het kan mij niet losniaKn van i dat zijn dood verband houdt Residentieorkest. Het aerde concert van den Beethoven-cyclus openae in een stampvol Gebouw met de Ou vertui e „Corioiau Ben grootscne muziek met in drukwekkende tegenstellingen van forsche, trotsche kracht en teederneid. De uitvoe ring onder Frits Schuurman liet het scherp en Kernachtig rhythmische naast het innig melodische treffend uitkomen. Als volgend nummer het Pianoconcert no. 3 in C-moll, De toonsoort openbaart zich hier niet in een macht en tragiek gelijk in de na de pauze gespeelde C-moll Symphonic. Bij allen ernst is -hier tevens een blijder, zelfs speelsch element werkzaam. Uiterst boei end speelde Nelly Wagenaar het aan stem mingswisseling rijke eerste Allegro, won derschoon ook het heerlijke, bepeinzende Largo. Met tinteling en geest kwam het Rondo eruit. Het was alles pianistisch en artistiek van hooge orde. En het orkest onder Schuurman ging uitneménd samen. Aldus een voorbeeldige weergave die voor de pianiste een groot succes werd, waarin zij terecht ook den dirigent liet deelen. De vertolking van de z.g. Noodlotssym- phonie vormde een indrukwekkend besluit van den middag J C. Manifarges, naagsGiie tvaniermuznmspeieinel ge- zelscnap bestaat uit mejuffrouw E. Everts, piano en de heerèn L. Kiehl, fluit; J v. Opstal, klarinet; J. Poth, viool; K. Peterse, altviool; P. Molenaar, cel en T. Ligtvoet, gitaar Een klassiek programma werd Zaterdagmiddag in het Gemeentemuseum uitgevoerd waarbij de minder bekende naam van Jos. Küffner. die van 1776 tot 1856 te Würzburg leefde. Dat hij ook als componist van militaire muziek vermaard heid -genoot, zou men uit de thans ge speelde lichte en bevallige serenade in A-dur niet opmaken. Hel voor viool, alt en gitaar geschreven werk maakte een aangenamen indruk, De vertolking onder scheidde zich door welluidendheid en ge voeligheid. Ook het levendige, pittige kreeg zijn deel. Een bijzonder genoegen verscnaite de weergave van Mozart’s Es-dur Trio voor klarinet, alt en piano Men kent trouwens de uitmuntende hoedanigheden van den klarinettist Maar ook de beide andere instrumentalisten toonden bekwaamheid en muzikale intuïtie, niet het minst de pianiste, wier lichte en soepele spel uit nemend bij de compositie paste. Een G-dur kwartet voor fluit, alt, cel en gitaar van Schubert was dan van een ongewone kleurbekoorlijkheid Blaas- en tokkelinstrument vinden door de strijkers wel een zeer gelukkige verbinding Een van innigheid en teedere speelschhedfen overvloeiende compositie De fluitist leid de met smaak en de overigen sloten zich harmonisch aan. Tot besluit Beethovens Trio opus 11 voor piano, klarinet en cel. dat de mar kantste klanken op dezen middag heeft doen hooren. De pianiste speelde met phantasie en. waar noodig. met kernachtig heid. De beide anderen musiceerden even eens met begrip. De klarinet klonk wel zeer fijn dynamisch geschakeerd en dich terlijk Een succesvol concert Warm applaus en bloemen TC Manifarges. Ben van Éyssélsteijh’s geestig en onder houdend spel „De Dubbelganger”, heeft Zaterdagavond in den Stadsschouwburg zijn 25ste opvoering beleefd. En even frisch als op de première, is het van humor en geest tintelende stuk, met „diegeren” zin. ook op deze jubileum- TARWE EN ZEEP BUITEN DE DISTRIBUTIE OM VERHANDELD In bewaring zijn gesteld de 39-jarige D W. en de 52-jarige koopman J. K.. ter zake van het koopen en verkoopen buiten de distributie om, tegen sterk ópgedreven prijs, van 500 k.g; tarwe en 220 stukken zeep. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem hier ter stede hebben den kerkeraad hun volle medewerking toegezegd voor de stichting van twee nieuwe predikantsplaatsen De kerkeraad heeft bovendien een com missie benoemd om de gelden bijeen te brengen, teneinde nog twee nieuwe plaat sen te kunnen vestigen. De Haagsche Herv gemeente heeft dus eerlang vier nieuwe predikantsplaatsen Hedenochtend half tien is.de 80-jarige voetgangster A. J. de R., wonende te Delft, op den Gevers Deynootweg tijdens het oversteken damgereden door een mo torwagen van lijn 8. Zij kwam onder den wagen en was op slag dood. Het voer tuig moest door de brandweer worden op gevijzeld. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar he+ ziekenhuis aan den Zuid wal LEEflLINGENM ATINÉE MEVROUW H. MULLER-VAN GIJEN Onder zeer groote publieke belangstel ling hebben Zondagmiddag de leerlingen van de dansschool van mevr. H. Muller- van Gijen een uitvoering in Diligentia gegeven, waarbij ensemble- en solonum- mers ten tooneele werden gebracht. Het onderwijs van deze paeSagoge heeft reeds meermalen de aandacht getrokken. En pok dezen middag heeft niet alleen door het feit, dat mevr Muller-van Gijen eeni ge talentvolle leerlingen in haar klassen heeft, doch tevens door het karakter van f haar werk, de meest aangename indruk ken achtergelaten. Want behalve aan de techniek, welke noodzakelijk geacht moet worden als fundament voor het geheel, bleek in het bijzonder te zijn gewerkt aan de schoonheid van het gebaar op zichzelf. Zoodoende waren bijna alle danseresjes een gratie, een bevalligheid en een sou plesse eigen, welke van het grootste be lang kunnen zijn en een bezit kunnen vor men voor het latere leven. De fraaie, door mevr. Muller-van Gijen ontworpen costuums, gaven bovendien een extra blijk van de groote zorg, welke aan deze uit voering was besteed. Het public^ heeft zijn waardeering op hartelijke wijze ge toond. De pianisten Gusta Bruyn-Koch en Milly Zloch. begeleidden op sensitieve en smaakvolle wijze. K. Brinkmann. 23 23A 23B 284 5 1| 4 10 k.g. 280 500 gr. 250 gr. 125 gr. 3i L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr, 50 gr. 400 gr. 400 gr. 1 k.g. 250 gr. 100 gr. 25 gr. Zeep 211, 228, 272, 293, 90 0 450 gr. 31 Mei Zeep G, H, I, J 90 6 450 gr, 31 Mei Toiletzeep G, H, I, J 90 3 450 gr, G, H, I» J 75 gr. 31 Mei Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. so Apr ■7.“.., v V Aardappelen 23A IJ k.g. 9 Mei Aardappelen 23B k.g. 9 Mei Bak- en br.vet (Vetk.) 23 100 gr. 8 Mei. Bloem (br.) 277, 281, 285, 289.70 gr. 16 Mei Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak Gort Honden- en k.br. Jam Kaas 278, 282, 286, 290, 294 100 gr. 16 Mei Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Melk 21A t.m. 24A Melk 21B t.m. 24B Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep u Sinaasappelen 3-04, 4-04 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Suiker 279 Suiker 280 Vteesch 23 A Vleesch 23B Veel is in de laatste anderhalf jaar ge schied om de werkloosheid te bestrijden. Toch kon deze geesel. die ons volk reeds meer dar. tien jaar achtereen teisterde. k niet geheel worden overwonnen, ofschpon daartoe van alle kanten kloek is aange pakt Wij lever .in een bewogen tijd. jVaarin. ook cp het gebied der werkloos heidsbestrijding, alleen buitengewone middelen uitkomst kunnen bieden Hier toe behoort een tewerkstelling op rui mere schaal dan tot dusver van Neder landsche arbeiders in Duitschland. Daar komt men handen tekort. Vakman en on geschoolde arbeider vinden thans in het nieuwe sociale Duitschland een -uitstéken- de arbeidsgelegenheid. Zij worden daar als welkome gastei, ontvangen. Niet als vreemdelingen, doch als zonen van een verwant volk. Wie in het Nederlandsche arbeidsbestel geen goede plaats vermocht te vinden, heeft in Duitschland een nieu we kans. .Vraagt eens inlichtingen bij één der gewestelijke arbeidsbureau* of hun bijkantoren i Toen Hofer een weinig later in den loop van het gesprek vernam, dat Roch te Weenen thuisbehoorde, vertelde hi. met voldoening, dat ook hij uit de schoone Donau-stad afkomstig was, en dat hij waarschijnlijk spoedig naar zijn geboorteplaats zou terugkeeren, omdat hij, tengevolge van Percy’s overlijden, zijn betrekking niet meer met lust en de' noodige opgewektheid kon waar nemen. De tijd vloog om met levendige ge sprekken over de dierbare „Heimat totdat eindelijk al de andere gasten waren heengegaan en Kenton opmerkte, dat de zaken nu weer haar beurt moes ten krijgen. V£ór het restaurant nam Moonley, die in de nabijheid woonde, afscheid Hofer vergezelde Roch en Kenton tot aan het veer. Het was reeds laat en men zag weinig menschen in de straten Een beschonken kerel kwam hen nage strompeld. Zij bleven staan en lieten hem voorbijgaan. De man droeg lom pen; hij had een verwilderden rossen baard en listige oogen. Zwijgend zetten zij hun weg voort Toen ze het veer bijna hadden bereikt zei Roch: De '^"''(edenis met de” ^gen 1 17) I Op den duur j— -- l New York wonen, zei 1 eindelijk in den vollen treta I Bij de overvaart I suit u beter op uw r- Kenton. - In New Yoïk I «laar een zandkorrel, doch 1 er gauw aan gewend, troebele water van den I werd opgezweept door tallooze .Roch gevoelde zich als verdoofd tooveej drukte en lawaai. den Ci? ?an land gestapt, leg- klTm^ vo®t den weg af naar het „Union -restaurant. zate heer Moonley- Kenton’s vriend, eed® con gezellig 2lwee detectives binnentraden. zicht0 g]?d?eschoren, aangenaam ter brij Zaterdag 9 Mei a.s wordt er in ons land een collecte gehouden, waarvan de opbrengct bestemd is om jeugdherbergen te bouwen. Jeugdherbergen zijn huizen waar jongens en meisjes voor weinig geld kunnen overnachten en kunnen eten. Als er maar genoeg van deze jeugdher bergen in ons land gebouwd worden, kun je in je vacantie de fijnste tochten ma ken, ook al heb je niet zoo veel geld. Jullie zult allemaal wel eens een keer van de jeugdherbergen gebruik maken. Daarom vraagt de jeugdherbergcentrale ook aan jullie, aan de collecte een bij drage te schenken, hoe klein deze ook moge zijn. In ons land zijn 1.700.000 schoolgaande jongens en meisjes. Als die allemaal tenminste één cent geven op 9 Mei voor het jeugdherbergwerk, dan brengen zij tezamen een bedrag bijeen van zeventien duizend gulden. Met dit geld kan dan weer een jeugdherberg in gericht Worden Vele kleintjes maken een groote. Met die cent van jou en van je klasgenooten worden door de N.J.H.C. straks wonderen verricht. En wie het missen kan. geeft natuurlijk meer Zaterdagmiddag hebben twee groote colonnes, eik bestaande uit vijf afdee lingen, van den Nederlandschen Arbeids dienst. die hier ter stede vertoefden voor het Meifeest op Houtrust, een marsch door de stad gemaakt. Te half’ vier werd afgemarcheerd van het Centraal Sportinstituut aan de De .Savornin Lohmanlaan, waarna langs de Laan van Meerdervoort, Zoutmanstraat, Vondelstraat, Jan Hendrikstraat, de Groote Marktstraat werd bereikt. Hier werd voor den waarnemend commandant van den Arbeidsdienst, generaal-arbeids- Ipider L A. C. de Bock, gedefileerd. De eerste colonne werd voorafgegaan door tamboers en hoornblazers, waarna een groep vlaggendragers volgde. Aan het hoofd van de tweede colonne mar cheerde het stafmuziekcorps van den Arbeidsdienst. De jonge arbeidsmannen in hun bronsgroene uniformen met hun schpppen aan den schouder, maakten een keurigen Indruk op het Haagsche pu bliek. dft zich opgesteld had langs de route van den marsch. Van de Groote Marktstraat werd langs den Fluweelen Burgwal en de Heeren- gracht naar het Malieveld gemarcheerd, waar de jonge mannen gelegenheid kre gen te rusten. Hierna werd weer naar de kwartieren teruggemarcheerd linge dingen. Er was een misdaad in het spet daar ben ik van overtuigd, verklaarde Boter. Gelooft u dat waarlijk? Roch, die blijkbaar ontstelde. Ja, ik geloof het vast In ieder geval een zeer geheim- nü^18te Ziak’ gaf Kenton als zijn mee nin g te kennen. Zij waren aangekomen by de overzet boot, welke juist zou vertrekken Ken ton nam afscheid van Hofer en spoedde zich naar de boot Roch. drukte zijn landgenoot vriendschappelijk de hand en zei toen snel en fluisterend: Het is dringend noodig, dat ik een onderhoud met u heb. Wilt u mij mor- genavond tegen acht uur een bezoek hus bezat. Heel den dag had Percy met zijn vrienden rondgezworven in het woud en na in vroolijke stemming het avondmaal te hebben gebruikt, had hij zich ter ruste begeven. Den volgenden morgen vond men hem dood in zijn bed... Misschien een hartverlamming? Dat kan ik niet aannemen. Percy was door en door gezond. Hij leidde een zeer geregeld leven en had stalen ze nuwen Men heeft toch een geneeskundig onderzoek ingesteld? Natuurlijk, hier in New York, en dat onderzoek werd door eersterangs specialisten gedaan, zonder resultaat... Werd de jachtpartij door den heer Meingast bijgewoond? Hofer keek Roch verwonderd aan. Langzaam, op ieder woord den kl.em- de heer Meingast was er -—1 avond bevond hij 21ch in ge- Omstreeks half 4 Zaterdagmiddag heeft op den hoek va de Laan van Meerder voort en de Wattstraat een ernstige bot sing plaats gevonden tusschen een motor wagen va«i lijn 3 en een volbeladen melk- auto. tengevolge waarvan enkele perso nen vrij ernstige verwondingen hebben opgeloopen, terwijl groote materieele schade werd aangericht. Uit de Wattstraat naderde op genoemd tijdstip een vrachtauto van de melkinnch- tim- „Het Zuivelhuis" en wilde de Laan van Meerdervoort oversteken. Juist kwam uit de richting van het Valken- boschplein, met vrij groote snelheid, een motorwagen van lijn 3 \met aanhang wagen. Noch de chauffeur van de melk- auto, noch de trambestuurder zag meer kans een aanrijding te voorkomen. Met een hevigen klap vlogen beide voertuigen op elkander in. Het geheele voorbalcoA van de tram wérd weggeslagen. Ondanks het feit, dat de trambestuurder onmid dellijk na de aanrijding krachtig remde, kon niet verhinderd worden, dat de melk- auto werd meegesleurd. Pas na een twintigtal meter- kwamen beide voertui gen tot stilstand. Het voorste gedeelte van de vracht auto. welke in tegenovergestelde rich* ting was komen te staan, was tot aan de deurtjes op het voor ba Icon van de tram binnengedrongen. De koperen midden- stang op het balcon, de motorkast en rem waren volkomen vernield. Brok stukken ervan werdén op straat terug gevonden. Het plaatijzeren voorstuk van 'den tramwagen werd als bordpapier om gebogen. Van het voorgedeelte van de auto was alleen de cabine intact ge bleven hieraan dankten de chauffeur en mede-inzittende ongetwijfeld het feit dat zij er het leven hebben afgebracht, De voorwielen, zijkant, en motor van de auto werden tot een massa van ijzer en staal verwrongen. De inhoud van een dertigtal melkbussen en -flesschen vloei de over de straat. Wie de ravage heeft gezien, kan zich alleen maar met verbazing afvragen, hoe het mogelijk is geweest, dat de hevige botsing geen grooter aantal slachtoffers heeft geëischt. Op den klap was van alle kanten hulp komen toesnellen, o.a. was direct een aan tal politie-agenten van het naburige poli tiebureau ‘in de Archimedesstraat ter plaatse. De eerste zorg was hulp te ver- leenen aan de gewonden, van wie-enkelen op het voorbalcon van de tram onder de brokstokken bekneld waren geraakt. On middellijk was ook de geneeskundige dienst gealarmeerd. De trambestuurder, de 61-jarige C. van P„ wonende in de Noordertteekstraat, werd met een hersenschudding, ernstige snij- wonden aan gelaat, neus en handen en een gebroken vinger der rechterhand naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht, evepals de passagier, de 38-jarige heer J. H. S., wiens linkerbeen gebroken was. Eenige passagiers, aie lichte verwondingen hadden opgeloopen,-konden ter plaatse ver bonden worden en vervolgens huiswaarts gaan. De autobestuurder P. J. v. H. kwam er, wonderbaarlijk genoeg, zonder kwetsuren af, terwijl iemand, die" naast hem zat. eenige lichte schrammen vertoonde. Door den Justitieelen dienst C werd naar de oorzaak een diepgaand onderzoek inge steld. Aanwezig waren ook de hoofdin specteurs Assink en Paul, evenals deskun digen van de H.T.M. Personeel van den ter plaatse verschenen kraanwagen van de brandweer en van een montagewagen van de H.T.M. was belast met het opruimingswerk. dat vrij vlot ver liep. Het tramverkeer van lijn 3 en 3A werd via lijn 7 omgeleid. Roemeensche Luchtafweerartillerie In stelling aan K’^ner) (Weltbild-Polygoon^rtwpverr Le-eds_. een gezeWig hoekje, toen gladgeschoren, aangenaam gc- tnet de grijze oogen, welke ach- groote. ronde glazen van een verborgen, deed veeleer aan ®*ae. dan aan een gezete* I In 1935 zijn deze Nederlandsche eere- I namen aan afdeelingen van den Duitschen I Rijksarbeidsdienst verleend. Ik heb dezè t eerenamen gekozen in het bewustzijn E van onze verbondenheid in bloed en be- I stemming. Nooit heb ik er aan getwij feld. dat de wegen van onze volkeren, f die ten tijde van het uiteenvallen van het I oude heilige Roomsche Rijk der Duitsche t natie uiteen gegaan waren, eens weer tot elkaar zouden komen In een tijd, waarin oude wereldrijken I énkelen nieuwe wereldrijken gevormd worden In een tijd, waarin het er om he* oude Europeesche erfgoed der cultuur te beschermen tegen bolsjewisti- I ®chen vernietigingswaanzin en te behoe- t 1? V00r de oncJerwerping door de Jood- a» Seldrnachten, ïg de samenwerking i- er Europeesche volkeren, vooral van de I ki roPeesche volkeren van Germaansche 1 oioedsverbondenheid, een noodzakelijkheid geworden. i «n sterke volkerengemeenschappen zullen I de toekomst hun recht om te leven ‘^"handhaven. Dat, wat ons L d e toekomst verbindt, is v r dat\ dal wat in het ’(rieden scheidde Scholieren krijgen vrij voor de jeagdherbergcollecte De secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming heeft goed gevonden dat aan scholieren, die als collectanten deelnemen aan de col lecte, welkt 9 Mei a.s. gehouden wordt ten bate van het jeugdherbergwerk. op dien dag vrij gegeven wordt van school. Zij moeten echter een bewijs kunnen overleggen, dat zij inderdaad aan inzameling deelgenomen hebben. gistermiddag in de Vondelstraat op hee- terdaad betrapt bij het ontvreemden van een rijwiel, dat in de hall van een flat gebouw stond geparkeerd. Tijdens de achtervolging wierp D. de fiets weg, vluchtte brutaal in een in een zijstraat gelegen woning, om daaruit weer aan de achterzijde te verdwijnen. Dank zij het signalement slaagde een rechercheur er in, D. later te arresteeren en in bewaring te stellen. Voorts zijn terzake van rijwieldiefstal nog in arrest gesteld de 19-jarige los werkman F. de G„ die te de Lier een transport rijwiel had gestolen en in Maas sluis een heerenrijwiel. de 30-jarige J. de W._ de 22-jarige bloemist H. van T„ de 16-jarige C. B.. de 20-jarige timmerman W. K. en de 20-jarige meubelmaker J. v. d P (Vervolg van frontpagina) allen, die aan de demonstratie D** men werd hierbij de plechtige lAfte afgelegd, steeds land en volk E’Xenen, in de overtuiging, dat het- nagestreefd wordt, een Gode ge- vallis werk is. afwisselend werden liederen gezongen van pakkenden inhoud en frissche toonzetting. Met den geheelen per ken zal de Arbeidsman en het Ar- beidsmeisje zich inzetten met het tref fende devies voor oogen: „lek Dien!” a Toespraak generaal-arbeidsleider ge wnd. commandant van den Neder- I landschen Arbeidsdienst. Generaal-Ar- I beid'leider L. A. C. de Bock, heeft den I Heichsarbeitsführer in de volgende be woordingen toegesproken: Staat u mij toe, dat ik mij uit naam yan den Nederlandschen Arbeidsdienst tot U richt. Wij 'hechten groote waarde I aan uw tegenwoordigheid bij de eerste I demonstratie van den Nederlandschen Arbeidsdienst en ik zou direct daaraan willen verbinden, U onzen hartgrondigen B dank uit te spreken voor alles, wat de Reiciisarbeitsdienst en U in het bijzon der, voor ons hebt gedaan. Dank zij uw beslissingen en door het ter beschik king stellen van een uitgelezen staf van leiders van den Reichsarbeitsdienst. ver- eenigd in de Dienststelle van tien Gene- ral-Arbeitsführer Bethman.is sedert het ooagnblik, dat de Nederlandsche Ar- I beidsdienst zijn taak begon, reeds veel tot stand gebracht. Het is ongeveer een jaar geleden, dat onze Arbeidsdienst in een vorrti, over eenkomende met het Duitsche voorbeeld. t zijn werkzaamheden begon, daarbij krachtdadig ondersteund en kameraad- I schappelijk met raad ter zijde gestaan I door de Dienststelle. Onder zeer moeilij- 1 ke omstandigheden komt de opbouw tot I stand, maar er wordt gewerkt met volle I toewijding en met opofferingsgezindheid. Als een voornaam punt van dezen steun I moge ik de opleiding van het Nederland- i sche leiderskorps noemen, die zonder twijfel in deze eerste ontwikkelings- I periode van het allerhoogste belang is. I Reeds talrijke leden van het Nederland- I sche kader hebben het Duitsche voor- I beeld door opleiding in Uw land leeren I kennen en hebben zich door de directe 1 kennismaking een oordeel kunnen vor- Imen, hoe het Duitsche voorbeeld op Ne- fderlandsche wijze in practijk kan wor- I den gebracht. Met dit eerste en moeilijk- 1 ste vraagstuk is een'groote stap in de i goede richting gedaan. I Bij degenen, die hun opleiding in den I Reichsarbeitsdienst genoten hebben, werd een grondslag gelegd, die voor hun ver- dere ontwikkeling van buitengewoon groote waarde kan worden genoemd. f Dit geldt niet alleen voor de leiders, doch ook voor de leidsters in den Ar beidsdienst voor meisjes. I Het Nederlandsche leiderskorps moet fzich bewust zijn en blijven, welke mooie, [maar verantwoordelijke taak op zijn schouders is gelegd en dat het geroepen is het devies van den Nederlandschen Arbeidsdienst „lek Dien”, bij de jeugd te -te figuren uit de Nederlandsche geschie- verbreiden. Ik spreek den wensch uit, dat het Ne derlandsche volk in de toekomst den Arbeidsdienst zal leeren waardeeren en dat de verkeerde opvattingen, die wij helaas thans nog veelvuldig ondervinden i achterwege zullen blijven, want wij zien I onzen arbeid, evenals U Uw arbeid in den Reichsarbeitsdienst ziet, als eere- dienst aan het volk. Rede van den Reichsarbeitsfiihrer De Reichsarbeitsführer, Konstantin Hierl, hield hierna de volgende rede: „Kameraden van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Heden, op uw eeredag breng ik u de groeten over van den Duitschen Arbeidsdienst. De vlaggen der afdeelingen van den Duitschen Rijks arbeidsdienst. die voor u staan, dragen op haar doek de volgende namen: de Graaf van Hoorn, de Graaf van Egmond, Willem van Oranje. Admiraal de Ruyter, Peter Paul Rubens, Anton van Dijck, Rembrandt van Rhljn, Paul Kruger. voorstelling door de leden van het Resi- dentie-tooneel voor het voetlicht gebracht. Paul Steen bergerde ietwat mysteriéUse figuur, waarom alles draait Fie Carelsen als de steeds ad-rem zijnde „tante” Lola, Mieke Flink, die in haar Ifefde zoc sterk op de proef wordt gesteld, enfin al die- geneh, wien in dit spel vol verwarring een rol is toetedeeld. hebben door hun of haar typeeringen, zorg gedragen vqor een avond van verkwikkend amusement Voor het in gaan van de pauze werden allen, ter ge legenheid van de ..zilveren” opvoering, met bloemen gehuldigd: de vrij volle zaal liet zich daarbij met apolaus niet onbe tuigd. „De Dubbelganger”., een van wan Eys- selsteijn's meest geslaagde geesteskinderen (t.a.v. tooneelwerken dan) zal zeker niet spoedig van het speelplan verdwijnen Nieuwe tentoonstelling In de Kunstzalen Bennewitz wordt van 6 Mei af een jubileumTtentoonstelling gehouden van werken door Meindert van den Berg en een van oude en romanti sche kunst naar van denken. Na verloop van eenigen tijd trad een heer van middelbaren leeftijd het lo kaal binnen. Moonley noodigde hem door een wenk aan hun tafel en stelde Roch zijn verwachten vriend, den in genieur Paul Hofer voor. Roch bekeek den ingenieur met nieuwsgierige be langstelling. Hofer was een flink ge bouwd man, met een opvallend groot hoofd, dat door dicht, donkerblond haar als door manen was omlijst. Onder borstelige wenkbrauwen flikkerden groote, blauwe oogen, welker uitdruk king vertrouwen en sympathie wekten, terwijl de vorm van den mond en de nogal breede, hoekige kin van buiten gewone energie getuigden. Kenton wist het gesprek behendig op de kolossale ontwikkeling van het ma chinebedrijf in de Vereenigde Staten te brengen en meer in het bijzonder op de installaties van John Green in Jer sey City. tiJ7n?°U ik z®r>nitl ecns kunnen bezich tigen? vroeg Roch. Vroeger zou ik voor u cemakkeliik deegi^2eni»ebben verkre«“- ^antwoordde de mgemeur. - maar nu zai het, naar ik vrees, bezwaarlijk gaan. Zool En waarom? Sinds de heer Meingast de leiding zou ik^niet gaarne te toen zij zaten. van den Hudson g®^_ak zijn, beloofde is de mensch 4 men raakt toon leggende, antwoordde hij: Neen, de heer Meingast niet bij. Dien 1 J hier. Ikzelf heb met hem tot diep den nacht aan een nieuw ontwerp werkt. Na deze woorden trad stilzwijgen in, waaraan de heer Moon ley na verloop van een paar minuten, pikante van de fabrieken heeft overgenomen, is men in dat opzicht zeer streng gewor den. Meingast... is dat de nieuwe eige naar? Neen, de fabrieken behooren nog steeds aan John Green, Doch na den dood van zijn eenigen zoon heeft hij zich bijna geheel teruggetrokken uit de zaken en laat alles over aan zijn neef, mijnheer Meingast. Dat overlijden moet een verschrik kelijke slag voor den ouden heer zijn geweest. Dat’begrijpt u... en ook voor mij: ik heb in Percy mijn besten vriend ver loren. Waaraan is de jonge man gestor ven’ Zijn dood is nooit volkomen opge- helderd. Zonderling... hier in New York? Neen, Percy had met eenige vrien den een jachtpartij naar de Adirondack Mountains ondernomen. Ik moest hem vergezellen, maar werd op het laatste oogenblik door dringende bezigheden verhinderd. Ik zal het nooit vergeten... En daar is hij plotseling over leden? Ja. plotseling, in het jachthuis, dat de heer Green in de nabijheid van Tawa- O.D.I.A. De tooneel- en cabaretvereeniging O.D.I.A. heeft gistermiddag in gebouw Excelsior een opvoering gegeven van de bekende comedie van Henk Bakker ..Betje regeert”, De voorzitter, de heer Joosen, opende met een kort welkomst woord den avond. Hoewel de veneeniging enkele jaren geleden reeds een opvoering van dit stuk heeft gegeven, werd deze reprise met veel aandacht gevolgd. De hoofdrol Betje werd op uitstekende wijze vertolkt door Nel Waardenburg, maar ook de overige rollen waren in goede handen. Piet van Zwieteren heeft met dit stuk wederom getoond een be kwaam regisseur te zijn. De vele aan hangers van O.D.I.A. (de zaal was goed bezet) hebben van de laatste opvoering in dit seizoen een goeden indruk gekregen Na afloop bleef men nog een Doosje gezellig bijeen appel ijk de hand fluisterend: onderhoud met u heb. Wilt genavond tegen acht uur- brengen in hotel Astoria? Ik zal komen. Nog een handdruk. Roch sprong de boot, welke zich reeds langzaam beweging zette. In gedachten verzonken staarde Ho fer het plompe vaartuig na. dat d» zwarte golven van den Hudson kliefde in de richting van New York’s lichtzee. (Wordt „„ry?11

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5