NIEUWE BELASTINGHEFFINGEN No. 18173. ENGELSCHE OP MADAGASCAR en HOE JAVA WERD VEROVERD Op de Ondernemingen ten bate van de Gemeenten LANDING Vennootschaps- en Vermogens belasting 1942. Dinsdag 5 Mei. Berlijn De verkiezingen in Japan VERDUISTEREN De heffing op de ondernemingen Weinig tegenstand EEN DE JAPANSCHE OPMARSCH IN BIRMA HET RAPPORT VAN STAFOFFICIER BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 over Vijftal wilde slag in levensmiddelen zaak slaan 18 Spitfires neergeschoten Binnen 5 uur boven het Kanaal om den President van Peru naar Ver. Staten Kinderen van de achtergebleven bevolking “gebruiken een kapotgeschoten bolsjewistische tank als speelgoed. (Wrdtbild-Prtygoorv-P.K. Schürer) Japanners scharen zich Keizerstroon RECHERCHEURS OP VOETEN ACHTER INBREKERS AAN de. ontmoeting van Salzburg Uitwisseling van diplomaten De vergeldingsaanval op Exeter Verbitterde gevechten Vermenigvuldigingscijfer voor 1942 op 2.4 gesteld In het Verordeningenblad is opgeno men een besluit van de secretarissen- generaal van Binnenlandsche Zaken ,en van Financiën betreffende het hef fen van een Ondernemingsbelasting ten behoeve van de gemeenten (Be sluit op de Ondernemingsbelasting 1942). Instemming van Washington K. gulden; mede- van de belasting en de COURANT -V Cherbourg nog Gistermiddag wordt gest. het op de en dat naar 'rkregen het HAAGSCHE ,T ert zware ne- I geleden. tienen Bntsche bom- pen bezet één dag voor den daarop val van Tandjoeng- Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Of ficieel is medegedeeld, aldus meldt Reuter, dat de .Brifsche strijdkrachten op Madagascar aan land zijn gegaan. Zij stieten op weinig tegenstand, al dus het bericht. was hulp te bieden van Australië uit. Ofschoon het vóór een grooten aanval op Java noodzakelijk zou zijn geweest Maarschalk Antonescb deelt onder scheidingen uit aan Duitsche soldaten op de Krim. (Hoffmann-P.K. Schneider) De Peruaansche president, Prado, is, volgens berichten uit Lima, naar de Ver. Staten vertrokken. Prado is tweemaal door Roosevelt persoonlijk uitgenoodigd. Het is indertijd Opgevallen, dat Prado de eerste uitnoodiging heeft geweigerd op grond van overbelasting met officieele verplichtingen. Eerst de tweede, in drin genden vorm gestelde uitnoodiging heeft den Peruaanschen president gebracht tot aanvaarding daarvan. In de kabinetszitting heeft de minister van binnenlandsche zaken Yoezawa rap port uitgebracht over het resultaat der verkiezingen Het aantal onthoudingen bij de stemming bedraagt slechts 16.6 pro cent. In totaal werden 198 zoogenaamde nieuwe mannen- gekozen. Het' aantal door de beweging tot ondersteuning van den keizerstroon aanbevolen afgevaardigden bedraagt 381 of 81.9 procent van den geheelen Rijksdag.-Bijzonder bevredigend noemde de minister het radicale verdwij nen van de invloeden van links ten gunste van de rechtsche en vaderlandsche groepeeringen. Het aantal gevallen van fraude bij de verkiezingen bereikte een nieuw laagterecord. De nieuw gekozen Rijksdag zal tegen 25 Mei voor een bijzondere zitting, welke twee dagen zal duren, worden bijeenge roepen PRIJS DEZER COURANTVoor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad” f 3.1». Fr p p met Modeblad 1 4.20. Mode blad 3,95, Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goed gek. abonnementsprijzen Afz. nummers 5 et. fr. o. a 10 ct Op een vliegveld aan de Egelsche Zee. De motoren worden, na inspectie, aangezet. (Luce-Holkmd), Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGRNS'l’RAAT 35—37 Giro No. nsoo Bijkantoor«fcheveninpeff. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen- Rijswlik, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjeiaan 3. Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G Ruys. Heerenstraat 154, Tel. T78038: N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel 130563Boekhandel J- B. v. Seters Jr.. Theresiastraat 108a. Tel. 775444: Boekhandel F. O. Couvée van HOyfemastraat 66. ,Tel. 751187 Maan: 5 Mei op 1.25 v.m., onder 10.14 v.m.; 6 Mei op 2.13 v.m., on der 11.22 njn. 7 Mei U.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.ni. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding Het A.N.P meldt uit Berlijn: Ten aan zien van de ontmoeting te Salzburg tus schen den Führer en den Duce verwees jnen de journalisten gistermiddag in de Wilhelmstrasse naar het hierover ver strekte communiqué Officieuze Berlijn- sche kringen, die aan de ontmoeting hebben deelgenomen, onderstrepen met bijzondere voldoening de absolute harte lijkheid, waardoor deze ontmoeting vooral gekenmerkt werd en die elke minuut en bij eiken stap merkbaar tot uiting kwam. Naar men verder hierover verneemt, duurden de gesprekken van den eersten dag, die gewijd waren aan de politiek, van ongeveer half 12 tot 2 uur en ver volgens ongeveer van 3 tot 8 uur d£s avonds zonder pauze. Met dezelfde intensiteit werden den volgenden dag ook de militaire bespre kingen gevoerd. Elkeen, zoo vernam men gisteren in de Wilhelmstrasse uit den mond van een der deelnemers aan de conferentie van Salzburg, is’ van deze ontmoeting teruggekeerd met een be paald onwrikbaar vertrouwen in de over winning De gevoelens en de zekerheid van de standvastigheid der gezworen Duitsch-Italiaansche vriendschap vormen tevens een levendig bestanddeel der be trekkingen van de Asmogendheden jegens Japan en alle in het drielandenpact ver- eenigde volkeréh en naties, die bij deze gezworen gemeenschap ’behooren. De aanslag De ondernemingsbelasting wordt voor elke onderneming in één aanslag vastge steld, onverschillig of het samengestëlde grondbedrag aan één gemeente wordt toe- gescheilen of over verschillende gemeen ten wordt omgeslagen. Indien een onder neming in den loop van een kalenderjaar laakt, wordt de aanslag voor staking volgende belastingjaar onverwijld vas’tgesteld. Voor het eerst wordt geheven voor het belastingjaar 1942. Het vermenigvuldigingscijfer wordt voor dit Jaar voor alle gemeenten op 2,4 gesteld. Voor het belastingjaar 1943 kan het vermenigvuldigingscijfer uiterlljk op 28 Februari 1943 worden vastgesteld. Van de ondernemingen, welke in het kalenderjaar 1941 zijn gestaakt, wordt geen ondememlngs- belasting geheven. (Zie verder 2e blad. pag. L Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat het stoomschip „Drottningholm” op 7 Mai met de eerste groep diplomatieke en consulaire ambtenaren van de As mogendheden uit New York zal ver trekken. Voorts wordt onderhandeld over het charteren van het Zweedsche stoom, schip ..Gritsholm” voor de uitwisseling vai. de diplomaten met Japan. Met betrekking tot den nieuwen Duit- schen vergeldingsaanval op de Engelsche stad Exeter in den nacht van 3 op 4 dezer, deelt het Opperbevel van de Weer macht de volgende bijzonderheden mede De aanvallen van de Duitsche gevechts vliegtuigen begonnen ongeveer 2 uur na midderhach) De toestellen wierpen dui kenden brisant- en brandbommen boven de binnenstad uit. die als knooppunt van verkeerswegen van groot belang is voor het Z.W. Engelsche kustgebied. Overal in het centrum der stad, vooral-echter-in de ommuurde oude stad, konden talrijke branden worden waargenomen, dié zich snel uitbreidden en van verre zichtbaar waren. De geslaagde aanval, die in ver scheidene golven werd uitgevoerd, duur de ongeveer een uur. Naar uit Tsjoengking wordt gemeld, wordt 100 k.m. ten Noorden van Lasjio verbitterd gevochten Klaarblijkelijk heb ben de Japansche troepen in de omgeving van Kongmoe de Birmeesch-Chineesche grens bereik+ Volgen^ een melding varf den Britschen berichtendienst trekken de Engelschen en de Chineezen in Birma „langzaam terug”. De Chineezen wijken langs de Irawadi, terwijl de Engelschen langs de Tsjindwin terugtrekken Amerikaansche persstemmen De „New York Times” schrijft over den val van Mandalay dat deze niets minder beteekent dan de verovering van Birma, daar Mandalay het strategische hart van dit land is geweest. Japan kan thans naar believen met alle macht op China of Britsch-Indië los slaan Ook de „New York Herald Triburie” komt tot de conclusie dat de slag om Birma zijn einde nadert. Onder den naam van Ondernemings belasting wordt' ten behoeve van de gemeenten van Rijkswege een directe belasting van de ondernemingen ge heven, voor zoover deze binnen het Rijk haar bedrijf uitoefenen. o. 9.11 aar nam. tot 6.01 aar o.m. Naar het Opperbevel van de Weer macht meldt, heeft de Britsche lucht macht ook gisteren weer eei derlaag boven het Kanaal _j Toen even óver tl—— menwerpers onder escorte van 50 Spit fires de Fransche kust probeerden te naderen.' werden zij aan den wolken- loozen hemel bij helder zicht door Duit sche jagers tot den strijd genoopt. Binnen 5 minuten vielep 7 Spitfires aan de Duitsche jagers ten prooi. De meeste stortten voor Le Havre in het Kanaal. Luchtdoelartillerie van de kust- batterijen haalden ten Noorden Cherbourg nog een Spitfire omlaag, ondernamen meer Naar de Komische Zeitung” deelt heeft de Japansche pers ter gele genheid van den verjaardag van den Tenno een 17 kolommen lang rapport ge publiceerd afkomstig van een stafofficier betreffende den veldtocht op Java, waar aan het blad het volgende ontleent: Om Java te kunnen veroveren was het noodig eerst de vliegvelden van B9ndjer- masin’ in Zuid-Bjrneo van Makassar en Tandjoéngkarang op Zuidoost Sumatra te bezetten Voor de bezetting van Band- jermasin werd gebruik gemaakt van een legergroep, welke eerst op Mindanao landde, toen een tweeden sprong maakte naar het Philippijnsche eiland Jolo en daarop een derden sprong naar Borneo, waarbij het petroleumgiland Tarakan in bezit werd genomen. Met een vierden sprong naar Balikpapan werd de Oostkust van Borneo bereikt. Daar de wateren bij Bandjermasin voor normale transportschepen te ondiep zijn, werd besloten de troepen met kleine vaartui gen van Balikpapan naar Bandjermasin over te brengen. Dit was een zeer ge waagde onderneming, daar de afstand 500 k.m. bedraagt en dit gebied bedreigd werd door vijandelijke schepen «n vlieg tuigen. Aangezien er onder deze omstandig heden rekening ‘mee moest worden ge houden. dat de manoeuvre mislukte, werd besloten, dat een deel der troepen overland door het oerwoud zou oprukken. Beide manoeuvres gelukten en vrijwel op hetzelfde oogenblik kwamen de colonnes te Bandjermasin. Palembang werd door valschermtroe- Singapore, direct karang en Makassar De troepen, welke het tot de Molukken' behoorende eiland Amboina hadden bezet landden op Timor en Bali Thans was Java geheel omsingeld, zoo- fa—imi.1 —U I I PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1—11 m.M (5 reg.) t 165. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) t 0 19 Elke m.M meer 21 ct. Reel f 0.51 per m M. Bewijsn 5 ctfr. p. p 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI Adv. (In halve oplaag) 0.57, Dienstaanb f 0.38. Pers gevr. 1 0.48 Adv. met -Br. a h. bur. v d bl 10 ct meer üe landing transportschepen de lichtbundels -der vijandelijke oorlogsschepen Een der transportschepen werd door granaten en een torpedo ge troffen en zonk voor onze oogen. Aan genaam was de positie, waarin wij ver keerden niet. Inmiddels waren tyee groepen met goed succes aan land gezet' Thans zou onze .groep volgen. Eensklaps gevoelden wij op ons schip, aan boord waarvan zich eveneens de legercomman dant bevond, een hevigen schók Het vaartuig maakte zwaar slagzij De soldaten kregen order in de booten te gaan Velen hunner sprongen m zee. Ook de legercommandant. generaal Imamura, de chef van <jen staf, de adjudant van den generaal en ik sprongen in het water om te' trachten •’de 1500 m. ver wijderde kust zwemmend te bereiken. Ongeveer 400 man zwommen land waarts Eensklaps weerklonk het: „Redt den commandant!” "Twintig minuten later werd generaal Imamura door een boot °Pgepikt en aan. land gebracht. Mij hinderden mijn broek en laarzen, waarvan ik Mnij eindelijkmet behulp van mijn spieren wist te ontdoen. Een nadeel was, dat, toen ik vasten grond onder de ‘voeten kreeg, de bodem scheen te bestaan uit koraal en stekels, waarop het ónmogelijk bleek barrevoets te gaan. Wij Werden door soldaten van de kust uit a’an land gedragen. Ik vroeg naarden commandant. De generaal zat welge goed in gezelschap van een paar staf officieren een honderd meter van mij af op een bamboeplant. De stemming was best pu het ongeluk zoo goed was afge- loopen De soldaten waren reeds opge marcheerd. Maar wij zagen er vreeselijk uit Onze’ gezichten, onze uniformen wa ren roetzwart, veldflesschen, kaartentas- schen, onze kijkers en revolvers waren met een kleverige zwarte brij bedekt Wij hadden n.l. door een olielaag moeten zwemmen, die de tot zinken gebrachte vijandelijke torpedojagers hadden achter gelaten. In een dorp in de nabijheid richtten wij het stafkwartier in. De vijandelijke schepen, welke ons hadden aangevallen, waren de Amerikaansche kruiser „Hous ton” en de Australische kruiser „Perth” die door onze marine tot zin ken werden gebracht. Bij het aanbreken van den dag ^wamen meldingen binnen, dat alle landingen met succes bekroond en de verliezen zeer gering waren. Al leen onze pogingen om ons van de olie te ontdoen bleven vruchteloos, ofschoon dan 50 Spitfires een aanval. Boven het Ka naal hielden Duitsche jagers de Spitfires nog voor het bereiken van de kust Sten. Er ontstond een verbitterde luchtslag. Waarbij weer binnen 5 minuten 7 Spit fires omlaag werden geschoten. Na deze zware nederlaag keerden de Britsche jagers weer naar de Engelsche kust terug. Binnen de 6 uur hebben de Britten, blijkens het Duitsche Weermachtbericht. - -- -o---, - 18 toestellen verloren zonder met hun dat het voor de Geallieerden onmogelijk aanval eenigerlei succes te hebben be haald. Slechts 2 Duitsche jagers keerden niet uit dezen strijd terug Als onderneming wordt oeschouwd, elke op het maken van winst gerichte zelfstandige, duurzaam bedoefde organi satie. welke aan het economisch verkeer deelneemt, voor zoover dit niet betreft het uitoefenen van een landbouw- of bosch- bedrijf. of van een zelfstandig uitgeoefend beroep in den zin van de artikelen 18 en 24 van het besluit op de Inkomstenbelas ting 1941 Deze artikelen bepalen, dat landbouw bedrijf is elk bedrijf, dat gericht is op het met behulp van natuurkrachten win nen van planten of plantendeelen. dan wel op het fokken, telen of houden van dieren, indien daarbij hoofdzakelijk voort brengselen van het eigen landbouwbedrijf worden gebruikt, terwijl als landbouwbe drijf mede worden beschouwd: binnenvis- scherij en vischteelt, nevenbedrijven van den landbouw met inbegrip wan de jacht indien in verband staande met het- uit oefenen van het landbouwbedrijf, en *het gebruik van de eigen woning in recht- zich eerst de heerschappij in de lucht te verzekeren, besloot de Japansche le gerleiding d» transportvloot *niet langer werkloos te laten liggen en dus een lan dingspoging op Java te ondernemen van een grooten afstand af. Een dergelijk^ manoeuvre was geheel m strijd met alle regelen der krijgskunst. Op 18 Februari liep de transportvloot met de voor Java bestemde troepen uit en op den vroegen morgen van 27 Fe bruari werd de Javazee bereikt Beslo ten werd ’s nachts om-12 uur op 1 Maart op de Noordwestelijke punt van Java te landen Inmiddels nad de vijandelijke vloot de manoeuvre ontdekt. Hevig kanongebul der bewees, dat de beschermende zee- strijdkrachten contact, met den vijand hadden gekregen. Thans 'verschenen ook yi.iandelijke bommenwerpers die licht- fakkels uitwierpen Overal vielen bom men. waterzuilen spoten omhoog, het luchtafweergeschut kwam in werking In een communiqué, dat is uitge geven door den Britschen berichten dienst, deelt het Engelsche ministerie van Oorlog mede, dat gecombineerde Britsche zee- en landstrijdkrachten in den ochtend van 5 Mei voor Ma dagascar zijn verschenen. Deze actie is ondernomen op besluit van de Geallieerde naties. Het Amerikaansche ministerie van'Bui tenlandsche Zaken heeft een verklaring uitgegeven, volgens welke de Fransche ambassadeur te Washington reeds Maan dagavond in kennis is gesteld van de houding der Amerikaansche regeering. Volgens deze verklaring was de presi dent der Ver. Staten er van in kennis gesteld, dat Madagascar door Britsche strijdkrachten bezet zou worden. Dit ge schiedt met volledige instemming en steun van de Amerikaansche regeering. lil de verklaring wordt verder gezegd, dat de regeering der Ver. Staten, mocht dit noodzakelijk of gewenscht lijken, Madagascar eveneens zal gebruiken als steunpunt ook voor Amerikaansche troe pen of schepen. gulden; 4 ten honderd yan de volgende duizend gulden: 5 ten honderd van alle volgende bedra. gen van de afgeronde bedrijfsopbrengst. Het naar beneden tot een 1000-tal van guldens afgeronde bedrijfskapitaal dient tot vaststelling van het grondbedrag naar het bedrijfskapitaal. Dit grondbedrag be. draagt twee ten duizend van het afge ronde bedrijfskapitaal. Bedraagt het bedrijfskapitaal minder dan 3000 gulden, dan is terzake geen be lasting verschuldigd. Door samenvoeging van het grondbe drag naar de bedrijfsopbrengst het bedrijfskapitaal wordt vë: grondbedrag van de ondernemingsbelas ting, hierna te noemen samengesteld grondbedrag. Had de onderneming in het tijdvak, hetwelk voor het bepalen van de winst in aanmerking komt, slechts in één ge meente één of meer bedrijfsinrichtingen, dan is de belasting uitsluitend ten behoève van deze gemeente verschuldigd. ïndien een onderneming in het tijdvak, bedoeld in het eerste lid, in meer dan één gemeente bedrijfsinrichtingen had, wordt het samengestelde grtmdbedrag over de verschillende gemeenten omgeslagen De ten behoeve van elke gemeente ver- KOIISFN ^chu’digde belasting wordt bepaald door 1LVUOEJ1- sarnengestelde grondbedrag of het ge deelte daarvan hetwelk aan de gemeente is toegewezen, te vermenigvuldigen met het voor de gemeente Wastgestelde verpie- nigvuldigingscijfer. De gémeente stelt bij een verordening vóór 1 October van het kalenderjaar, voorafgaande aap het belas tingjaar, het vermenigvuldigingscijfer vast. Het vermenigvuldigingscijfer is voor alle ondernemingen in dezelfde gemeente gelijk. J 7 no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Z lekend ienat Den Haag) No. 115995. '.■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a: Aldra kwamen de binnen het bereik van van de schijnwerpers schapsbelasting 1942 bepaalde belastbare winst van de onderneming tover het ka lenderjaar, voorafgaande aa'n het belas tingjaar, of over de in dat kalenderjaar eindigende boekjaren, als bedoeld in art 7, tweede lid, van dat besluit. 2) voor de overige ondernemingen de overeenkomstig het besluit op de Inkom stenbelasting 1941 bepaalde winst van de onderneming over het kalenjaar, vooraf gaande aan het belastingjaar. De winst wordt vermeerderd met de bij het Vaststellen daarvan in mindering ge brachte bedragen wegens 1) renten van schulden, Welke voor lan ger dan een half jaar zijn aangegaan of vóór den aanvang van- het belastingjaar langer dan een half jaar bestaan hebben; 2) de aandeelen in het verlies van een andere onderneming, benevens het ver lies, hetwelk geacht moet worden door bedrijfsuitoefening buiten het Rijk te zijn geledén. Het berekende bedrag wordt vermin derd 'met 1) 3 ten 100 van de koopwaarde van de mtivui.auiciit, binnen het Rijk gelegen onroerende za- vroedvrouw, ken. welke bij het einde van het tijdvak, waarover de winst wordt berekend, tot het bedrijfsvermogen behooren 2) De onder de winst begrepen aandee len in de winst van andere ondernemin gen, benevens het onder de winst begre pen bedrag, hetwelk geacht moet wor de buitèn het Rijk te zijn verkregen? 3) Het negatieve bedrag, hetwelk de uitkomst vormde bij het bepalen van de bedrijfsopbrengst voor de beide vooraf gegane belastingjaren, voor zoover dit niet bij het bepalen van de bedrijfs opbrengst over het laatste dier jaren in mindering kon worden gebracht. Vaststelling grondbedrag De naar beneden tot een honderdtal van guldens afgeronde bedrijfsopbrengst drag naar de bedrijfsopbrengst. Dit be draagt 1) Voor de ondernemingen onderwor pen aan de vennootschapsbelasting 5 ten honderd van de afgeronde bedrijfs opbrengst 2) Voor de overige ondernemingen; 0 te» honderd voor de eerste duizend gulden; 1 ten honderd van de volgende duizend gulden; 2 ten honderd van de volgende duizend gulden; 3 ten honderd van de volgende duizend streeksch verband met deze uitoefening. Als zelfstandig uitgeoefend beroep wordt beschouwd, elk beroep, dat anders dan in dienstbetrekkimg wordt uitgeoefend en niet als éen bedrijf moet worden aange merkt, zooals in den regel het geval is bij het beroep van notaris, deurwaarder, col lecteur der Staatsloterij, advocaat, petrooi- bezorger, accountant, oelastingconsulent, farts, tandarts, dierenarts, v masseur, architect, componist, letterkundi- I ge en opleider. Indien een maatschap, I een vennootschap onder firma of een com- manditaire vennootschap slechts gedeelte- I lijk een onderneming in dezen zin vormt, wordt deze niettemin in vollen omvang als onderneming aangemerkt In vollen om vang worden geacht eer onderneming te vormen: vennootschappen- welker kapi taal geheel of ten deelt fn aandeelen is verdeeld (naamlooze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aan- deelenJ; coöperatieve vereenigingen en andere vereenigingen op coöperatieven grondslag; onderlinge verzekeringsmaat schappijen, alsmede vereenigingen, welke op onderlingen grondslag als verzekeraar of credietinstelling optreden. Veriorgings- en Verzekerings- ^ient tot vaststelling van het grondbe-' bedrijven De verzorgingsbedrijven en de openbare verzekeringsbedrijven worden steeds ge acht een onderneming te vormen. Als verzorgingsbedrijven worden beschouwd de bedrijven, welke de verzorging der be volking met water, gas, electriciteit of warmte, dan wel het openbaar verkeer of het havenbedrijf dienen. Een onderne ming wordt geacht binnen het Rijk en binnen een gemeente een bedrijf uit te oefenen, indien deze binnen het gebied daarvan een bedrijfsinrichting heeft, In de gemeente, waar de leiding der onder neming zich bevindt, wordt steeds een bedrijfsinrichting aanwezig geacht Een scheepvaartonderneming wordt geacht steeds een bedrijfsinrichting te hebben, in alle gemeenten, waar haar schepen hun thuishaven hebben. Van de belastingen zijn vrijgesteld: 1) . de ondernemingen, welke ingevolge art 5 van het besluit op dè Vennoot schapsbelasting van de vennootschapsbe lasting. zijn vrijgesteld; 2) . de ondernemingen, welke de zee- of kustvisscherij beoefenen, indien daarin gemiddeld in het kalenderjaar, vooraf gaande aan het belastingjaar, niet meer dan 10 personen werkzaam zijn. Het belastingjaar valt samen met het kalenderjaar. De belasting wordt geheven terzake van het binnen een gemeente uit oefenen van een bedrijf in het kalender jaar. voorafgaande aan het'belastingjaar. Berekening der Belasting De belastiAg wordt berekend naar de bedrijfsopbrengst en naar het bedrijfs kapitaal. Voor het bepalen van de be drijfsopbrengst komt in aanmerking: 1). voor de ondernemingen, onderwor pen aan de Vennootschapsbelasting. de overeenkomstig het besluit op de Vennoot- wij ons in een beek hadden gebaad en andere kleeren en onderkleeren hadden aangetrokken. Steeds weer drong de olie stank door. Tenslotte trok de regiments staf bij gebrek aan kleedij gewone sol- datenkleeding aan. Den volgenden dag zagen wij de leden van de bemanning van de kruisers „Houston” en .Perth” Allen waren barrevoets; velen hadden brandwonden, sommigen hunner zelfs verschroeide haren ue opmarsch De opmarsen ging snel, ofschoon de Nederlanders de wegen grondig hadden vernield. Boomen waren geveld, met regenwater gevulde granaattrechters vormden meren. Andeize wegen waren oezaaid met spijkers, 'zoodat onze wiel rijders hun fietsen irVoesten dragen. Na tuurlijk waren alle bruggen vernield. Buitendien waren y/ele rivieren in ver band met het jaargetijde buiten haar oevers getreden Ik k«nde deze streek van twee jaar tevoren en wist iets «an de afstanden,- doch thans was het marschtempo een geheel ander De Ne- derlandsch-Iudische strijdkrachten be gonnen zich op Bandoeng te concentree- ren. terwi’jl onze colonnes alle hinder nissen ten spijt, met succes oprukten. De stat probeerde Buitenzorg te berei ken. Do commandeur had sedert 6 dagen niet geslapen en ging in gezelschap van 7 soldaten op weg Hij ontmoette onder weg toevallig Japansche oorlogscorres- p<Xnden per auto, die den generaal mee rennen en hem naar de prachtige resi dentie van den Gouverneur-Generaal brachten, van- waaruit wij den volgenden dag naar Batavia gingen, dat even te vo ren door de Japansche troepen was ver overd Daar gemeld werd, dat de bewo ners aan het plunderen waren geslagen, haastten wij ons. doch kwamen “helaas te laat. Sedert de Japansche landing had de inheemsche bevolking een dreigende hou ding aangenomen tegenover de Neder landers en vermogende Chineezen was sedert dien tot plundering over ge gaan Meubels, bedden, alles moest het ontgelden, ja zelfs de dakbekleeding In Batavia kregen wij voor het eerst sedert de landing een warm bad zoodat wij eindelijk yan den oliestank waren verlost. De situatie was overal gevaarlijk, daar He vijand numeriek in het voordeel was. Maar aan den onwankelbaren moed van onze officieren en soldaten hebben wij het te danken, dat wij de overwin ning wisten te bevechten Een groot deel van het rapport is ge wijd aan de onderhandelingen tusschen de Japansehe legerleiding en de Neder- landsch-Indische autoriteiten over de overgave van de Ned.-Indische weer macht. Over den Gouverneur-Generaal bevat het rapport vele waardeerende woorden. Hij was degene, die tot op het laatste oogenblik wilde doorvechten, ter wijl daartegenover generaal ter Poorten aldra verklaarde, dat het leger verderen strijd tegen de Japanners weigerde. Jhr. van Stgrkenborgh moest tenslotte toe geven, doch verklaarde, niet verantwoor delijk te zijn voor deze schande -1-- Twee rechercheurs van het bureau Buitenhof zagen gisteravond, tegen het middernachtelijk uur, vijf mannen zich op verdekte wijze op de Bierkade ophou den. Zij stelden zich verdekt op. teneinde na te gaan, wat de late wandelaars in hun schild voerden. Dat de vijf aller minst goede bedoelingen hadden, bleek uit de enkele woorden, die de politie mannen opvingen. Op een gegeven oogenblik zette het vijftal koers in de richting van de Boekhorststraat. niet we tende. dat het achtervolgd werd door de rechercheurs, die. om maar niet opge- merkt te worden, hun schoenen hadden uitgetrokken en op hun kousen verder wandelden. Ter hoogte van 'de Lepel straat werd in de Boekhorststraat' bij een levensmiddelenzaak halt gehouden. Behendig glipte een van de mannen, via een raam, den winkel binnen, om even later de deur in de Lepelstraat te ope nen. Alle vijf verdwenen nu naar binnen. De rechercheurs bleven op post en na eenigen tijd kwamen eerst vier mannen, ieder een zware zak dragend, naar bui ten, even later gevolgd door den laatste, die twee zakken torste. Nu was het oogenblik gekomen voor de politiemannen om In te grijpen. Zi, sprongen uit hun schuilhoek te voorschijn, wisten twee van de inbrekers te over meesteren, doch konden niet verhinderen, dat twee andere weer den winkel in vluchtten en de deur achter zich op slot deden, terwijl de vijfde man aan den haal ging. De zware zakken werden op straat achtergelatenbij onderzoek ble ken zij te bevatten 162 pakjes margarine en een groote hoeveelheid suiker, terwijl er ook drie balen rijst onder warGb. Op het gerucht was een nachtwaker komen toesnellen, waardoor assistentie gevraagd kon worden. De afgesloten deur werd geforceerd en achterin de zaak, werden onder zakken verborgen, de vluchtelingen gevonden. De vier aange houdenen, die in bewaring weiden ge steld, waren de 18-jarige fabrieksarbeider I. H,, de 22-jarige koopman C. de B., de 21-jarige opperman W. O. en de 21-jarige straatmaker M. K. De voortvluchtige vijfde man zal onge twijfeld ook spoedig zijn ingerekend.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1