sw,Sr- -^-'-5 de stad 5 et KI g fW JSn.5 p- p- 10 ct Inc- b,nnen sö 1942. No. 18174. VRIJWILLIGERS ARBEIDSDIENST NAAR DE ENGELSCHEN OP MADAGASCAR HET OOSTFRONT MISLUKTE BOLSJEWISTISCHE LANDING VERDUISTEREN Interne Amerikaansche „rechts”- opüattingen oüergebracht op inter- nationaal gebied Woensdag 6 Mei. I i De schoenendistributie Boodschappen van Pétain en Darlan O N Z L U róPii MINDORO Het Fransche protest Volksdienst belangen v. 9.13 aar nam. tot 6.00 aar o.m. «vee Een dood en verderf brengende last wordt ingeladen. Een tafereel, dat zich voor iedere» nieuwen Start tegen militaire doelen in Engeland herhaalteen tractor brengt de bommen onder cte draagvlakken van een Ju 88. w 400 man leggen den eed van trouw aan Adolf Hitler af Bij de Zee van Azof Berlijn over den aanval Het eiland Madagascar Notawisseling Vichy-Washington De Nederlandsche zorgt ook voor aw slait a das aan als lid. (Aan- I melden Stedelijk Bareaa, Prinse- straat 57 I Japanners overschrijden Chineesch- Birmeesche grens Corregidor gevallen Wijziging op komst Amerikaansche oorlogsschepen naar Madagascar Circulatie van Pasmunt COURANT KAPAS (H. Heuketsf infanto der de militaire —SQkrrf Kaart van Pelt in ter hand gestelde nota, giek protest hoeren tegen de van (Ziekendienst De zoo plotseling ingevallen dooi WH i eP»YTE .sofsre LIPA BATAN&AS van heeft bloot ge en op NIL A °ASI6 het qns het om de 4 HAAGSCHE Fransche de Maan: 6 Mei op 2.13 v.m., onder 11.22 n.m.; 7 Mei op 2.54 v.m., on der 12.33 n.m. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. - PRIJS DEZER COURANTVoor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet per 8 mnd met „Klkeriki”, „De Nieuwste Mode". „Kol. Bijblad” en -Letterk. Btjblad" 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 4.20, z. Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant tegen de geldende «oedgek. abonnementsprijzen. Aft. nummer» 5 et. fr. o. 10 et Pers, gevr f 048 aV^ \alv£ Op!a?K) °-57' Dienstaanb. 0.38. «evr. r 0.48. Adv. met ..Br a h. bur. v d bl 10 et. meer heeft in het Oosten alle wegen in zeer slechten staat gebracht. De met modder bedekte straten vorderen van de wagenvoerders bijzonder veel •■«panning. {Hofjmann-P.Ki Ryaask =C4W S=~~CAb»ltoS^'^or Naar het Opperbevel van de Duit- sche Weermacht mededeelt hebben de bolsjewieken in den nacht van 3 op 4 Mei gepoogd onder begunstiging van de duisternis, aan de kust va^ de Zee van Azof met 2 motorbooten te landen. De gelande groepen wer den onmiddellijk door de kustverde- van Mozambique. De lengte bedraagt 1615 k.m., de grootste breedte 550 k.m., de oppervlakte is ongeveer 625.000 vier kanten k.m., d.w.z. dubbel zoo groot als Engeland en Ierland samen. Het aantal inwoners bedraagt ongeveer 4.000.000, waaronder slechts 25.000 blan ken. Een vierde deel der blanken woont in de in het binnenland gelegen hoofd stad Antananarivo of Tanadrive, een plaats van ongeveer 93.000 inwoners, door een spporlijn met de havenstad Tèmatave verbonden De andere belangrijke plaatsen op het eiland tellen in het algemeen piet veel meer dan 12.000 inwoners. In het Noor den ligt de vlootbasis Diego Suarez. S.P.T. meldt uit Washington!: Op de persconferentie van gisteren heeft minis ter Huil gezegd, dat Amerikaansche vlooteenheden op weg naar Madagascar zijn, om de Engelschen te helpen den tegenstand der Franschen te breken. In politieke kringen meent men. dat deze verklaring in overeenstemming is met een uitlating van president Roosevelt, die reeds op een vorige persconferentie op een dergelijke vlootactie had gezinspeeld. De A.N.P. -correspondent te Berlijn meldt: In de Wilhelmstrasse onthield men zich gisteren nog van commentaar op de bezetting door Geallieerde strijdkrachten van het Fransche eiland Madagascar. Slechts hield men zich bezig met de van Engelsche en Amerikaansche zijde ge geven motiveering van dezen maatregel. Zoolang er gekuipt en gehuicheld werd, kon men nog in het onzekere verkeeren, hoe daarop gereageerd moest worden, zoo verklaarde men van bevoegde zijde, doch nu men van Anglo-Amerikaansche zijde met militaire maatregelen komt, spreekt men een taal, waarin wij weten te antwoorden Op de vraag of het Japansche bezoek aan Vichy waarbij ook eenige militai ren zijn van eenigen invloed op het gebeurde met Madagascar geweest kon zijn, werd er hier op gewezen, dat'be doeld Japanseh bezoek eerst 3 dagen ge leden heeft plaats gehad. De bezetting van Madagascar is evenwel een zaak, welke men niet in eenige dagen kan be ramen en voorbereiden. Deze zaken heb ben dus niets met elkander te maken. Overigens heeft men in Engeland en Amerika al sinds lang op een bezetting van Madagascar aangedrongen en er openlijk mee gedreigd, zoodat men niet naar een excuus behoefde te zoeken. Men. kon ons hier geen uitsluitsel geven op de vraag, of de Japansche mis sie, waaronder eenige militairen, die mo menteel in Vichy vertoeft, zich eerlang ook naar Berlijn zal begeven. Madagascar, door de inboorlingen ..het eiland der wilde 'varkens” genaamd, is naar de grootte het vierde eiland der aarde. Het ligt in den Grooten Oceaan ten Oosten van Afrika, daarvan geschei den door de 3701000 k.m. breede Straat Naar te Vichy bekend werd gemaakt, is de Britsche aanval op Diego Suarez uitgevoerd door 2 kruisers, 4 torpedo jagers, 2 troepentransportschepen en waarschijnlijk een vliegtuigmoederschip. De Britten zouden tegelijkertijd parachu tisten gebruikt hebben tegen de marine basis Diego Suarez. Twee Engelsche vliegtuigen zouden neergeschoten zijn. Op de persconferentie te Vichy werd f gisteren nog medegedeeld, dat aan de actie deelnamen 4 Engelsche luchteska ders, die afkomstig waren van een vlieg- kampschip. De bij Diego Suarez ge bruikte landingstroepen worden geschat op 20.000 man. De Fransche verdedigings- strijdkrachten zijn betrekkelijk zwak en worden geschat op 7000 0 8000 man. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten bieden de Fransche troepen heldhaftigen ’tegenstand. Nog steeds bestaat de tele grafische verbinding tusschen Madagas car en Vlchy. In den centralen sector werd om bezit van een vrij groot steunpunt en in de nabijheid daarvan liggende stel lingen in het bosch, strijd geleverd tegen vrij sterke strijdkrachten van den tegen stander. die na voorbereiding door artil lerie, aanvielen. Alle aanvallen van de bolsjewieken werden op bloedige wijze afgeslagen In Lapland en aan het Moermanskfront hadden de groote verliezen aan menschen en materiaal, die de tegenstander aan deze fronten de laatste weken beeft ge leden, tot gevolg, dat de bolsjewieken den 3en .Mei zich tot enkele vrij sterke aanvallen moesten beperken. Het afslaan van al deze aanvallen, die zonder sufcees bleven, heeft den vijand opnieuw groote bloedige verliezen gekost. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben den 4en Mei met goed resultaat'aanvallen ondernomen op bolsjewistische vliegvel den en op een haven op het schiereiland Kertsj. Door bomtreffers werden gereedstaande vliegtuigen vernietigd en een vrachtschip van 4000 b.r.t. vlak bij den boeg zoo zwaar beschadigd, dat. verwacht mag worden, dat het geheel verloren is. Nadat de grimmige koude tegen einde Maart voorbij was. zijn formaties Duit sche beveiligingstroepen en politie ener gieke zuiveringsacties begonnen tegen bolsjewistische benden, verstrooide en radicale elementen uit de burgerbevolking die in het achterwaartsche gebied van het Oostelijke front militaire maatregelen trachtten te storen, te saboteeren of te spionneeren. Tijdijs deze acties heeft een Duitsche bewakingseenheid in de maand April 6860 bolsjewisten onschadelijk ge maakt, 26 stukken geschut, 12 granaat werpers, 33 mitrailleurs en een pantser wagen vernietigd of buitgemaakt In het kamp van den Ned. Arbeids dienst te Eeze, gelegen temidden der fraaie besschen van het landgoed te Steenwijk, zijn gistermorgen drie af- deelingen van den N.A.D., bestaande uit ongeveer 400 manschappen, be- eedigd in verband met hun aanstaand vertrek naar het Oostfront. Deze plechtigheid droeg het karakter eener bijzondere gebeurtenis. Na den Ne- derlandschen soldaat die reeds aan het Oostfront strijdt en den Nederlandschen boer, daarheen vertrokken om mede te arbeiden aan den opbouw van het nieuwe Europa, maakt thans de Nederlandsche arbeidsman zich gereed om er zich met zijn Duitschen arbeidskameraad te veree- nigen eh met hem zijn jonge kracht in te zetten voor aller gemeenschappelijk lot Het zijn jongé mannen, uit alle afdee- lingen afkomstig, die zich daarvoor vrij willig en met de volledige toestemming hunner ouders hebben aangemeld. Sedert half Maart hebben zij zich voor die moei lijke taak op de Eeze voorbereid; ter ge legenheid van de beëediging stonden zij in carré aangetreden, reeds in den uniform van Duitschen arbeidsman gekleed Tegen elf uur kwamen de autoriteiten aan het kamp aan. Wij noemen van hen den Reichsarbeitsführer Konstantin Hierl, die vergezeld was van den generaal Ar- Het verkeer op het eiland is moeilijk, daar er slechts weinig wegen in Euro- peeschen zin bestaan. Het gansche spoor wegnet is niet meer dan ongeveer 750 k.m. lang. Het grootste deel van het eiland is onvruchtbaar doch in de talrijke vrucht bare rivierdalen wordt rijst verbouwd, als ook suiker, koffie, katoen, sago, mais. cacao, tabak, rubber en vanille. Wat dit laatste product betreft voorziet Mada gascar ongeveer in 60 pCt van de we-, reldbehoefte Er is een vleeschconservenindustrie. De mijnbouw bevindt zich in een eerste stadium van ontwikkeling. De belang rijkste producten zijn graphiet en mica. Het eiland werd in 1506 door de Par- tugeezen ontdekt. In 1896 werd het na een veroveringstocht door de Franschen tot integraal deel van het Fransche rijk verklaard. De militaire bezetting bestond de laat ste jaren uit slechts 3 regimenten met tezamen 6000 man. Strategisch belangrijk is Madagascar door zijn ligging tusschen de Kaap en Britsch-Indië en thans nog meer dan voordien nu Japan een door braak heeft geforceerd naar den Indischen Oceaan. I Britsche strijdkrachten Staan. Zij neemt kennis van de gegeven verzeke ring. dat Madagascar eens aan Frankrijk zal worden teruggegeven De Fransche regeering wijst den eisch van de Ameri kaansche regeering als ontoelaatbaar van de hand, dat het Frankrijk ontzegd I wordt zich te verdedigen, wanneer zijn gebied wordt aangevallen. De Fransche regeering is er enkel en alleen rechter over, welke verplichtingen haar eer haar I oplegt. Deze opvatting hebben zich de I verdedigers van Madagascar overigens reeds eigen gemaakt." Verder wordt in de nota gezegd: „En- I geland heeft sedert den wapenstilstand I zoo vaak zijn vijandige gezindheid tezen- I over Frankrijk bewezen, dat de thans tegen Madagascar ondernomen agressie I de Fransche regeering niet heeft ver- I rast.” Tenslotte verklaart de nota, dat de Fran sche regeering Roosevelt „dat deel der ver antwoordelijkheid laten moet. dat op hem valt uit de gevolgen, welke uit deze agressie voortvloeien i Naar de Britsche berichtendienst uit Tsjoengking verneerrit, heeft de Japansche vborhoede van Birma uit de Chineesche grens overschreden en de voorsteden van Wantien bereikt. Na 5 dagen ingespannen arbeid zijn de Japansche troepen er in geslaagd de reusachtige branden in Mandalay te blus- schen, die vooral in het centrum der Stad woedden. Langzaam herstelt zich het nor male leven. VLIEGVELD VAN AKYAB BEZET Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat in Birma opereerende Japansche troepen Maandag hét vlieg veld van Akyab aan de Golf van Ben galen hebben bezet. Zoodoende ligt Cal cutta, dat 500 k.m. van Akyab verwij derd is, binnen het bereik der Japansche luchtmacht. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Australische hoofd kwartier medegedeeld, dat Corregidor heeft gecapituleerd. Inmiddels is naar S.P.T. uit Washington meldt in een communiqué uit het hoofd- kwartiér van generaal" Mac Arthur val van Corregidor, nadat de vesting rnaanden stand hield, bevestigd. In verband met een te treffen wijziging in de schoenendistributie, waaromtrent binnenkort nadere berichten zullen worden gepubliceerd, zullen de plaatselijke distri- butiediensten in de maand Mei geen schoenenbonnen 1 aan personen van 16 jaar en ouder uitreiken Derhalve dienen personen van 16 jaar en ouder in Mei ook geen aanvraagformulieren voor bon 1- schoenen bij de distributiediensten in te leveren. Aanvragen van personen beneden 16 jaar en aanvragen van personen boven 16 jaar voor werkschoenen, bon 2-schoe- nen of pantoffels kunnen in Mei wel worden ingediend. diging tót een gevecht gedwongen en moesten zich, na een kort vuur gevecht, weer op zee terugtrekken. In de nota, welke Laval den Ameri- kaanschen zaakgelastigde heeft overhan digd als antwoord op de aan de Fran sche regeering l wordt verklaard: -De Fransche regeering laat een ener giek protest hoeren tegen de agressie, waaraan Madagascar van de zijde strategi sche positie in den Indischen Oceaan door Madagascar in bezit te nemen, te verbeteren. Voorts, dat zij Durban willen beschermen en dat zij hunkeren naar de rijkdommen van Madagascar aan vee, graan, koffie en alcohol. Volkomen openlijk wordt dus erkend, dat dit een van die doodgewone roof tochten is, waaraan het Britsche, impe rialisme zoo rijk is. Wie gegevens wenscht omtrent het nadere politieke doel, dat de Engelschen daarbij nastre ven, behoeft slechts de redevoeringen van Smuts en andere Britsche politici na te lezen, waarin wordt gesproken van de „Vereenigde Staten van Afrika” Welke voorwendselen ook mogen wor den aangevoerd ter verontschuldiging van deze daad, daarachter steekt de Brit sche bedoeling zich schadeloos te stellen, voor de gebieden in Zuidoost-Azië, die onherroepelijk verloren worden geacht De rooftocht tegen Madagascar is slechts een voortzetting van de gebeurtenissen in Fransch Centraal Afrika en van de Angelsaksische penetratie in den Belgi schen Congo. Vele teekenen duiden er op, dat mor gen een dergelijke actie tegen Mozam bique wordt uitgevoerd. Evenals de Duit- schers en Italianen pogen de Engelschen ook de Franschen, Belgen en Portugee- zen uit Afrika te verdringen. Geheel Afrika moet Anglo-Amcrikaansch wor den, hetgeen beteekent, dat Afrika van Europa wordt afgescheiden. Het doorzién van dit plan zou de Europeesche solida riteit nog verdiepen en het eixxte vaQü Maarschalk Pétain heeft tot den gou- I verneur-generaal van Madagascar de vol- I gende boodschap gericht ,.Ik heb vernomen van de agressie, I waarvan Madagascar van de zijde der I Britsche troepen te lijden heeft gehad, j Op het ultimatum, waarin de onvoor waardelijke overgave werd geëischt, heeft de militaire commandant geantwoord I „Wij zullen ons tot het laatste toe verde digen”. Het was het eenige antwoord, dat hij geven moest en hij heeft het ge- I geven. Zeg hem, dat ik mij bij deze tra- I gische beproeving, waafbij hij de Fran sche eer verdedigt, aan zijn zijde bevind. Mijn groeten en die van Frankrijk aan de burgerbevolking, de soldaten, matro- I zen, de bemanningen der vliegtuigen en I hun chefs.” Darlan heeft de volgende boodschap I gericht tot de land-, zee- en luchtstrijd- I krachten van Madagascar „Wederom hebben de Angelsaksers, in plaats van hun tegenstanders te bestrij- I den. goedkoope successen gezocht dooY I onverwachts een ver van het moederland I verwijderde Fransche kolonie aan te val len. De maarschalk heeft u opgeroepen, I Madagascar te verdedigen, en ik weet, dat gij als vaderlanders op zijn oproep zult antwoorden. Houdt vastbesloten de eer en de vlag hoog. Verdedigt u tot aan de grens van het mogelijke en laat de Britten hun struikrooversstreek zoo duur mogelijk betalen. Geheel Frankrijk en het geheele Fransche imperium zijn in hun hart bij u. Vergeet niet, dat de En gelschen ons in Vlaanderen hebben vêr- I raden, dat zij ons op verraderlijke wijze te Mers el Kebir, Dakar en in Syrië heb ben aangevallen, dat zij de burgerbevol- I king van de hoofdstad vermoord hebben en poogden de vrouwen en kinderen I_ I Djiboeti te laten verhongeren. Verdedigt u, verdedigt de eer De dag komt, waarop Engeland schuld zal betalen. Leve Frankrijk.” terschap. Als de Franschen zich daar tegen te weer stellen, beschouwen de Ver. Staten dit als een oorlogsdaad. Men stelle zich eens voor, wat deze opvattin gen in het burgerrechtelijke leven zou den beteekenen. Dan zou ieder voorbij ganger op straat het recht hebben een ander zijn gouden horloge uit den zak te rukken en tot zich te nemen om te beletten, dat een derde dezen diefstal pleegt Als de eigenaar van het horloge zich dit niet laat welgevallen, zou hij door een vierde, die zich naar eigen goeddunken geroepen nacht als politie agent op te treden, daarvoor worden neergeslagen. De rechtbanken zouden dan de aanklacht van den eigenaar van het horloge moeten afwijzen met de motivee ring, dat de diefstal en het optreden van den amateur-politieman bona fide waren geweest. Een dergelijke voorstelling zou ondenkbaar zijn in het rechtsleven van beschaafde volken In het Amerikaansche rechtsleven be staan hiervan overigens voorbeelden, want daar beschouwt de „racketeer” zich als lasthebber van het publiek. Zoo krijgen in New York, Chicago en andere' groote Amerikaansche steden bepaalde organisaties van gangsters geregeld be talingen van plaatselijke vereenigingen van industrieelen en handelaars, als zij zich verplichten hun eigendom te be schermen tegen overvallen van andere benden. Uit deze overeenkomsten ont staan de groote gangstertwisten, die het Amerikaansche publiek altoos weer in spanning houden. Volgens dit voorbeeld poogt Roosevelt de Anglo-Amerikaansche racket tegen Madagascar te verklaren. Dan zijn de in lichtingen, die Reuter verstrekt, toch aanmerkelijk eerlijker. Van rentmeester schap wordt daarbij niet gesproken, maar zonder omwegen wordt verklaard, dat de Engelschen hopen hun J“> Indischen (Bijzondere correspondentie.) De Anglo-Amerikaansche aanval op Ma dagascar komt niet" onverwacht. Begin van dit jaar werd hij- al voorspeld. Destijds spoorde de Britsche pers haar regeering aan zich voor het verlies van Singapore en Malakka schadeloos te stellen door zich deze rijke Fransche bezitting toe te eige nen. Dit moet reeds daarom worden ge constateerd, daar de voor Frankrijk’ be stemde Angelsaksische propaganda den aanval op Madagascar probeert voor te stellen als reactie op de jongste Fransche kabinetswijziging. De laatste weken werden de Fransche autoriteiten op Madagascar door de Anglo- Amerikaansche radio aangevallen, omdat zij het moederland trouw bleven en de Gaullistische propaganda bij de inheemsche bevolking geen gehoor vond. Toen volgde het afbreken van de betrekkingen tus schen Zuid-Afrika en Vichy, waarmede een einde werd gemaakt aan iederen twij fel omtrent de beteekenis der dreigemen ten tegen Madagascar.- Toen tenslotte enkele dagen geleden te Londen werd beweerd, dat voor Madagas car een Fransche vloot kruiste, wist men, dat de nieuwe rooftocht tegen Fransch ge bied voor de deur stond. De motiveering, dat de Engelschen en Amerikanen de Japanners op Madagascar yóór moesten zijn, is niet eens nieuw en men zal zich nog herinneren, dat enkele weken geleden door Angelsaksische pers- bureaux het gerucht de wereld werd in gestuurd, dat een Japansche militaire mis sie op Madagascar was aangekomen. Hoewel dit van gezaghebbende zijde ter stond werd gedementeerd, was het des tijds,reeds duidelijk, dat deze leugen een alibi moest vormen voor een nieuwen overval op Fransch gebied. Men verbaast zich slechts, dat de Britsche strategen steeds weer grijpen naar dezelfde argu menten, als zij hun misdrijf tegen het vol kenrecht pogen recht te praten De bezetting van Irak, Iran en Syrië geschiedde telkens onder voorwendsel, dat men de Asmogendheden daar vóór moest zijn, en een einde moest makep aan het optreden van Duitsche agenten enz. In Syrië meende men iets te moeten beweren over duizenden Duitsche val schermjagers, die verkleed als toeristen de Britsche heerschappij In het Midden oosten bedreigden. Nadat de bezetting van Syrië was voltooid verklaarden de Brit sche militairen, die daaraan padden deelge nomen, in het openbaar, dat zij nergens sporen van Duitsche activiteit hadden ont moet. Van de overvallen op Irak, Iran Syrië onderscheidt de onderneming Madagascar zich uitsluitend in dit op zicht, dat de Vereenigde Staten zich met deze misdaad niet slechts zooals anderen vereenzelvigen in. perscommentaren, doch terstond in een offjcieele regeeringsver- klaring. De Amerikaansche nota aan de Fran sche regeering behelst, dat Madagascar onder goedkeuring van president Roose velt door Britsche strijdkrachten is bezet. Overigens blijkt uit de Amerikaansche verklaring, in welke mate de Amerikaan sche buitenlandsche politiek thans fwordt beheerscht door de gangstermoyaal. De overval op Madagascar wordt daarin voor gesteld -Ate een daad van rentmees- GwofrJ-*. bespoedigen De wnd. secretaris-generaal van departement van Financiën deelt mede, dat in verband met het feit, dat in den laatsten tijd voldoende pasmunt van de nieuwe modellen is gereed gekomen ter voorziening in de behoefte aan dit ruilmiddel, een tekort aan klein geld zich niet behoeft voor te doen. Indien on sommige plaatsen een tekort aan pasmunt mocht worden geconsta teerd, kunnen klachten daaromtrent wor den gericht tot den waarnemend Thesau- jier-Generaal bij het departement van Financiën, Kneuterdijk 22„ ’s-Gravenhage. .beitsführer Bethmann, Korvettenkapitta Bommers, aanwezig namens de Duitsche Weermacht dr. Schröder, Beauftragte van den Rijkscommissaris in Overijsel, en diens vertegenwoordiger, ministerialrat dr. Ross, Beauftragte van Groningen, d^ waarnemend commandant van den N.A.Q. Generaal arbeidsleider L. F. C. de Bock, Oberkreisleiter, der N.S.D.A.P. Sellmer en Kreisinspektor Jaher. Terstond na aankomst en terwijl het stafmuziekcorps van den N-AD., de Pr*- sentiermarsch speelde, heeft Reichsarbeits führer Hierl de afdeelingen geïnspecteerd. Daarna, terwijl de autoriteiten zich bij het podium, dat geflankeerd werd door een Duitsche ep een Nederlandsche vlag, op stel den, werden de vlaggen opgedragen, langs weerkanten vier, door manschappen van den Duitschen Arbeidsdienst, die de dundoeken in paradepas, tot voor het po dium droegen. Rede generaal arbeidsleider de Boe* Daarop pam de generaal arbeidsleider de Bock plaats. Ge staat thans aangetreden, zoo zeide hij tot de manschappen van den N-AIk, voor de zeer belangrijke gebeurtenis, der eedsaflegging, het afleggen van den eed van trouw n.L aan den Führer van bet Groot-Duitsche Rijk. Vrijwillig gaat gij naar het Oostfront, om daar te worden ingezet voor den Rijks- arbeidsdienst. Gij zult u daar geven met uw gansche persoonlijkheid en volle ener gie, voor het goede doel, dat u voor oogen staat De leiding van den N.AD. waar deert dit in hooge mate, uw kameraden zullen u in gedachten volgen. Zorgt er voor, dat de goede geest, discipline en ka meraadschap van den N.AD. gehandhaafd blijven. Spr. wenschte den arbeidsmannen vervolgens het beste en een behouden te rugkomst Ten teeken van afscheid aan allen reikte hij den korpscommandant en den afdeelingscommandanten de hand. Hierop wendde de generaal arbeidsleider zich in het Duitsch tot den Reichsarbeits führer en zeide: „Ik geef u hierbij de troep Nederland van den Rijksarbeids- dienst over, in vol vertrouwen, dat alle mannen, hun plicht zullen doen. Tot de minschappen zeide spr. verder: Gij staat gereed om den eed van gehoor zaamheid te zweren aan den Führer aller Germanen. Dat beteekent dat gij, met inzet van' alle krachten, gehoorzaam en trouw zult medewerken aan de verwezeru lijking van het plan van den Führer, in zake een jong, sterk Europa. Het betee. kent echter ook, dat .gij, als jonge Neder landers, den moed der groote voorvaderen waardig zult toonen, dat gij echte arbeidst mannen zult zijn, wien het niet in de eerste plaats gaat om verdienen, doch om dienen. Hierna vond de beëediging plaats. Tetv wijl de vlaggen en spaden werden gepre- senteerd, werd het vaandel tot voor den troep gedragen. Mannen .traden naar vo. ren en de troep zegde arbeidsleider Hek man, die den troep ook had gemeld, de eedsformule n» Telefoon 116300 (zeven lllnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038 N.V. Kantoorboekhandel Th. 'J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Beters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. rieue Reichsarbeitsführer Hierl Na dit indrukwekkend oogénblik nam Reichsarbeitsführer Hierl het woord. Ka meraden van het Nederlandsche Arbeids. dienstcorps. zoo zeide hij, gij hebt u vrij willig voor den oorlogsinzet aan het Oost, front in het verband van den Rijks- arbeidsdienst gemeld. Gij wilt in dezen grooten tijd, waarin het lot van Europa voor eeuwen' wordt beslist, mét uw jonge kracht niet werk loos thuis zitten, gij wilt daarbij zijn. Gij volgt den roep van uw bloed en van uw gezpnde inzioht. door u aan onze zijde als volgelingen van den grooten Germaanschea Führer, Adolf Hitler, te stellen. Dit vrij willige besluit strekt u tot eer. Gij dient daarmede ook in het bijzonder uw Neder, landsche volk, want het aanzien en de plaats der verschillende volkeren in de Germaansche volkeren-gemeenschap zul len beslissend beïnvloed worden door de houding en de prestaties in dezen strijd om ons gemeenschappelijk lot. Wij vormer» een bloeds- en lotsgemeenschap. Nooit zuL len Nederlanders en Duitschers meer tegen elkander in mogen gaan. Wij behooren te zamen en gemeensohappelijk willen wij naar de toekomst marcheeren. Voor dezen gemeenschappelijken weg willen wij man. nen van den Arbeidsdienst als dragers der ideeën van een nieuwen tijd de baanbre- kers zijn. Gij voegt u voor den oorlogs- inzet in de gemeenschap van den Rijks- arbeidsdienst en verplicht u tot de levens, wet van onze gemeenschap, die van een ieder trouw gehoorzaamheid en kame raadschap eischt. Ik vertrouw er op, dat gij in uw houding en uw prestatiés den Nederlandschen naam eer zult aandoen. Ik begroet u als kameraden en wensch ieder van u toe, dat hij gezond en trots naar het vaderland terugkeert en zeggen kan ook ik ben daarbij geweest en heb door mijn vrijwilligen inzet mijn volk eer aangedaan en Adolf Hitler geholpen, on» oijs naar een nieuwen, beteren tijd te lei den. Hiermede was deze indrukwekkend» plechtigheid teneinde. Tot slot hebben de aanwezigen zich aan een gem^nachappclijten koffiemaaltyd WJT’CCTi i kl1« vg

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1