ZES DOODVONNISSEN GEVELD SUCCESSEN VAN' DE JAPANSCHE VLOOT DE OVERVAL OP MADAGASCAR 1942. No. 18176. Vrijdag 8 Mel. Zware tuchthuisstraffen VERDUISTEREN Uitspraak in het proces inzake het geplunderde distributiekantoor De l^ven van Tandjong Priok Bop 24 Distributie vaste brandstoffen NA DEN VAL VAN CORREGIDOR DE TOEKOMST VAN DE JEUGD LENINGRAD ONTRUIMD Franschen staken verzet te Diego Suarez In zeeslag teh Oosten van Australië BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Daitsch Obergericht Door de Japanners weer in gebruik genomen Japansch communiqué Advocaat tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld Generaal Wainwright in gevangenschap Een slagschip en 2 vliegkamp- schepen tot zinken gebracht Kruiser Edinburgh” gezonken Vichy brandmerkt Engelsché actie Bollenzondagen De uitspraak Toelichting op de vonnissen Zeep voor bijzonderen arbeid Tabaksdistributié I 1 W-: thans te te v. 9.16 aar nam. tot 5.56 aar v.m. het Kaarten voor hen, die geen oude kaart hadden nog worden deel is en nor- DV. geen COURANT V telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswlik, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778039; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263: Boekhandel J. B. v. Beters jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. O- Couvée. van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. hel aandee' van ieder der zijn verdiensten woorden van deze ontleent J om in deze De Deutsche Zeitung in den Nieder- landen meldt: De door 50 tot zinken gebrachte vaartuigen en vernielde ha veninstallaties geblokkeerde haven van Batavia, Tandjong Priok, is na 50 da gen, lange opruimingswerkzaamheden, thans zoover hersteld, dat volgens een extra bericht van de „Tokio Asahi Shimboen” schepen van 10.000 brt. weer de Ie en 2e binnenhaven kunnen binnenloopen. Naar uit Washington wordt gemeld, be vonden .zich bij den val van Corregidor naar schatting 11.500 man op de eilanden in de Baai van Manilla, die vermoedelijk allen in krijgsgevangenschap zi;n geraakt. Bij deze schatting is geen rekening ge- houden~met de sedert 15 April geleden verliezen, te weten 2275 man marineperso neel, 1570 mariniers, 3734 Philippijnsche en Amerikaansche soldaten, 1280 man Phi lippijnsche verkenningstroepen, 1446 sol daten van het Philippijnsche leger en 1269 andere personen, waaronder burgers. Luitenant-generaal Wainwright opperbe velhebber van de Philippijnsch-Amerikaan, sche strijdkrachten, is met zijn staf té Malinta-Hill gevangen genomen. M a z n8 Mei op 3.27 v.m., onder 1.45 n.m.; 9 Mei op 3.55 v.m., onder 2.56 n.m. 15 Mei N.M. Nachtdienst DOKitRS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De munitie moet naar het front ge bracht worden, hóe slecht de wegen ook zijn. (Hoffmann-P.K Wulf) HAAGSCHE Naar de Britsche berichtendienst meldt. is.de Britsche kruiser Edinburgh”, me tende 10.000 ton, als gevolg van vijan- delijke actie in de Noordelijke Ijszee tot zinken gebracht. De „Edinburgh” Jiad een snelheid van 32.5 knoopen. De be manning bestond in vredestijd uit 750 koppen. Ook in Vichy legt men er den nadruk op, dat de strijd in het achterland wordt voortgezet, waar de Fransche strijdkrach ten nog steeds verzet bieden. De ter hoogte van Diego Suarez liggende Engel- sche zeestrijdkrachten zijn gistermiddag de haven van. Diego Suarez binnenge- loopen. i Aanval lang voorbereid Churchill heeft in hét Lagerhuis ver klaard, dat „teneinde onnoodig bloedver gieten te vermijden, met de uitrusting van de troepen en de voorbereidingen voor den aanval op Madagascar reeds drie maanden geleden is begonnen”. fniuö utu, ouuHANi Voor 's-Gravenhage nij vooruttbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuw»te Mode”. „Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad” 3.15. Fr p. o met Modeblad 4.20, z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. BH postkant tegen de geldende goed gek abonnementsprijzen Atz. nummers 5 et. tr. p. p. 10 et Churchill’s verklaring in het Lagerhuis over Madagascar vormt, naar de meening van bevoegde kringen te Vichy, een ondub belzinnige weerlegging van het Engelsche propagandistische argument, dat Engeland z.g. den Japanners vóór heeft willen zijn. Als zuiver gehuichel, waaraan Frankrijk inmiddels van den kant van Churchill wel gewend is geraakt, noemt men' het „leed wezen”, dat de Engelsché premier geuit heeft over het feit, dat er bloed gevloeid heeft tusschen Fransche en^Engelsche troe pen. Wat men kan gelooven van Churchill’s belofte, dat de actie tegen Madagascar slechts een episode is en een stap naar de „bevrijding van Frankrijk”, toont dé Engelsche en vooral de Engelsch-Fransche geschiedenis voldoende aan. Het is n.l. be kend, dat Engeland nog nooit heeft terug gegeven, wat het geroofd heeft. In dit verband werd gisteravond te Vichy aan de Fransche en buitenlandsche pers een commentaar beschikbaar gesteld op dé Engelsch-Fransche betrekkingen. Sinds den wapenstilstand, zoo wordt daarin ge zegd, hebben de Engelschen altijd op kos ten van Frankrijk met het geringste risico prestige-successen nagestreefd, om het on behaaglijke gevoel in Engeland weg te nemen, dat ontstaan is door de onafge broken militaire en diplomatieke neder lagen. Na de desertie in Duinkerken en aan de Somme in Juli 1940, zoo wordt in het commentaar verder gezegd, stelde En geland zich jegens Frankrijk schadeloos door zijn aanval op Mers-el-Kebir en op Dakar. Ook na zijn nederlagen van 1941 in Libye, Zuid-Slavië en Griekenland, wreek te het zich opnieuw op Frankrijk met de aanvallen op Syrië. Na de nederlagen van Hongkong en Singapore betaalde Frank rijk weer de rekening, in den vorm van Engelsche bombardementen op Parijsehe woonwijken. Na de desillusie in Indië en na de nederlaag in Birma komt thans de aanval op Madagascar „Exchange Telegraph” meldt, dat de stad Leningrad bijna geheel door de bur gerbevolking is ontruimd. Slechts het garnizoen, dat de laatste weken nog aan zienlijk is versterkt, en dé arbeiders en arbeidsters der bewapeningsbedrijven, zijn in de stad gebleven. De maatregel werd getroffen om het ravitailleerings- probleem yan.de belegerde stad te ver gemakkelijken. Dit alles overwegende, aldus de president, kan men niet verwachten, dat de werkelijk competente instantie, hief het Duitsche Obergericht, werk* loos blijft toezien. Voor Zondag a.s. zijn de verwachtingen voor de bollenstreek buitengewoon gun stig, schrijft de A.N W.B. De narcissen zullen dan weliswaar reeds voor een be langrijk gedeelte van haar pralend gelen tooi zijn beroofd, maar de hyacinten bloeien nog volop en waarschijnlijk zijn ook de langstelige tulpen, die op de vroegbloeiende volgen volop in kleur Met Hemelvaartsdag is te verwachten bjj aanhouding van het zachte weer dat de-schoonheid der hyacinten voor een groot deel reeds gal zijn getaand, maar dat de laat bloeiende tulpen op haar mooist zullen zijn. De persafdeeling van de Japansche marine deelt mede, dat de Japansche vloot gisteren groote successen heeft behaald bij een aanval op een En- gelschAmerikaansche vloot in de Koraalzee ten Oosten van Australië. Naar het D.N.B. uit Tokio meldt, hebben de Japanners de Amerikaan sche vliegkampschepen „Yorktown" (19.900 ton) en „Saratoga” (33.000 ton), het Amerikaansche slagschip „California” (32.600 ton) en den Britschen kruiser „Canberra” (9850 ton) tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. HEMELVAARTSDAG EN SACRAMENTS DAG IN DUITSCHLAND Met het oog op de bijzondere eischen van den. oorlog worden in het Rijksge bied ook dit jaar Hemelvaartsdag en Sacramentsdag (14 Mei en 4 Juni) naar de op deze dagen volgende Zondagen ver schoven. De betreffende kerkelijke plech tigheden vinden op deze Zondagen plaats. ---- Voor de week van 10 tot en met 16 Mei 1942 zijn voor brood, vleesch en aardap pelen de bonnen, genummerd 24a en 24b, geldig verklaard. Voor de periode van 9 tot en met 16 Mei 1942 geeft bon 24 van de boterkaart recht op het koopen van een rantsoen bo ter of spijsolie en bon 24 van de vetkaart op het koopeh van een rantsoen boter, margarine, vet of spijsolie. De toekomst van de jeugd is een pro bleem, dat niet van dezen tijd alléén is, al treedt het nu naar het uiterlijk zéker meer dan voorheen op den voorgrond. Het vraagstuk is er een voor de ouders individueel en voor den Staat, waarbij de situatie op het oogenblik zóó is, dat de positie van den Staat ten deze on miskenbaar versterkt is. Onder den invloed daarvan is een ten- I denz groeiende, waaruit een controverse tusschen beide „belangensferen” zou kunnen ontstaan. Zulk een tegenstelling moet evenwel worden voorkomen en dat kan, omdat hetgeen de ouders met hun kinderen voor hebben, en de bedoelin- gen, welke de Staat met de jeugd heeft, onderling geenszins strijdig behoeven te zijn. In *het verleden was de toestand zóó, dat de overheid volstond met de moge- lijkheid te bieden tot verstandelijke vor- I ming van de jeugd en haar opleiding tot het een of andere vak (de lichame lijke ontwikkeling stond inderdaad ook op het programma, maar genoot weinig belangstelling), op geheel vrijen grond slag, d.w.z. aan de ouders de vrije keus latend, hoe, waar en in welke richting zij ‘van deze mogelijkheid zouden ge bruik maken. Binnen het kader van ieders finan- cieele draagkracht (en eventueel in uit zonderingsgevallen ook daarbuiten, waarbij dan de overheid geheel of ge deeltelijk in de kosten voorzag) kon worden gehandeld naar eigen inzicht, zonder rekening te hóuden met wat an deren deden of het belang van het ge heel, i. c. den Staat, wellicht eischte. Deze situatie had veel aantrekkelijks, maar zij had minstens evenveel, zoo niet meer, tegen. Immers, de nagenoeg onbe perkte vrijheid was voor een niet onbe langrijk deel der ouders teveel, m.a.w. zij wisten die.vrijheid niet op de voor hen aangew,ezen wijze te benutten, zij kenden hun maat niet en streefden I daardoor onwillekeurig te jipog in de bestemming hunner kinderen, «aak on geacht hun verstandelijke begaafdheid. Mijn zoon moet „meer” worden dan I' ik zelf ben, was ëh is waarschijnlijk nóg, I de min of meer algemeene opvatting. Er valt tegen dit streven op zich zelf E niets in te brengen,integendeel, men zou het kunnen toejuichen. Het gaat er echter maar om, wat men onder dit „meer” verstaat, t Voor verreweg de meeste ouders is dit begrip belichaamd in diploma’s en acten, die den weg openen moeten naar een betere positie in de maatschappij. De middelbare scholen en, zij het in mindere mate ook die voor het voor- i bereidend onderwijs, danken aan deze opvatting haar overbevolking en de maatschappij ondervindt er de nadee- lige gevolgen van in den vorm van een overvloed van gediplomeerden en een tekort aan handwerkslieden. Het col bertje won en wint het nóg van den kiel. Dit verschijnsel is voorheen niet on opgemerkt gebleven, maar de middelen om in dit opzicht de noodzakelijke sa- neering toe te passen, waren ontoerei kend. Men liet namelijk de volledige vrijheid voor de ouders bestaan en ont nam daardoor zelf de kracht aan de ge troffen maatregelen. Het ambacht was en bleef in discre- diet, tot schade van den Staat en de be volking, die zich anderzijds belast zagen met een allengs grootere schare van, qua verstandelijke werkers, onvolwaardige krachten, voor wie overigens maar zeer ten deele plaats kon worden ingeruimd in het arbeidsproces. De omstandigheden van het huidige oogenblik ieder onbevooroordeeld beschouwer zal het daarmee eens.zijn zijn niet van beslissenden invloed op een réveil voor het handwerk, al kan niet worden ontkend, dat zij een krach tige stimulans vormen. Thans wordt slechts, maar nu krach tiger en met meer beslistheid, een oude leus herhaald: terug naar het ambacht. Maar daarmee onmiddellijk verbonden, moet de eisch worden gesteld, dat dan de opleiding ook zoo zij, dat, gelijk wel eer, wederom handwerks- en ambachts lieden worden gevormd, die hun vak volledig verstaan. Die vakbekwaamheid, voor zoover zij gevonden werd, maakte in het verleden, dat zij, die er zich op mochten beroemen haar te bezitten, ook in de donkerste dagen der werkloosheid, hun werk behielden. Zoo zal het ook in de toekomst zijn en zoo zal het blijven, zoolang er een maatschappij bestaatde werkelijk goede krachten behouden haar plaats; aan vakbekwame werkers zal onder alle omstandigheden behoefte blijven be staan. Dit perspectief is zoo aantrekke lijk, dat het verwondering moet baren, dat niet vele ouders hun zoons in de richting der ambachtsopleiding sturen. Het tijdstip, waarop wederom tien duizenden ouders voor de keuze worden gesteld, in welke richting de verdere opleiding hunner kinderen gaan zal, is nabij. Nóg wordt op hen geenerlei dwang geoefend, maar wél wordt ver wacht, dat zij de belangen det gemeen schap niet uit het oog zullen verliezen hetgeen hun gemakkelijk vallen kan, wij! het algemeen belang in dit geval Parallel gaat aan het belang van der «‘aderen toekomst. D; B.V. 141, het eerste onsymetrisohe vliegtuig ter wereld, waarmede het Duitsche Luchtwapen is versterkt. (P.K. Luftwaffe Stoeckel-Hoffmann) De gouverneur-generaal Van Mada gascar heeft gisteren de Fransche regeering telegrafisch er van in ken nis gesteld, dat de Fransche strijd krachten te Diego Suarez het verzet gestaakt hebben. Op den derden dag van een ongelijken strijd, waarbij de aanvaller over talrijke machtige zee- strijdkrachtën, aanzienlijke afdeelin- gen troepen, uitgerust met pantser wagens en talrijke vliegtuigen be schikte, die Diego Suarez onophoude lijk bombardeerden, hebben de ver dedigers tenslotte den strijd moeten staken. Zij hebben dat pas gedaan, toen het den vijand, nadat het ter rein meter voor meter was verdedigd, gelukt was, zich meester te fhaken van het laatste centrum van tegen- stand. Elk ander punt van. Madagas car, besluit het bericht, zal met de zelfde vastberadenheid verdedigd worden. te oordeelen aan de Verordening 52/1940 van den Rijkscommissaris, welke het machtigt zonder te zien naar hetétaats- burgerschap der betrokkenen, recht te spreken wanneer orde en rust en de voedselvoorziening in gevaar worden ge bracht. voor zoover het Nederlandsche recht niet in dé behoefte voorziet. Dit laatste was hier niet het geval. In dit verband kan volstaan worden met er op te wijzen, dat de Nederlandsche wet en de aangehaalde verordening b.v. niet strafbaar stellen het verhandelen van blanco-toewijzingen. Deze worden door haar’ als „waardelooze” papieren be schouwd Dat deze opvatting niet strookt met een gezond rechtsgevoel blijkt wel uit het practisch gebruik, dat verdachten er van hebben gemaakt. Voorts werd hier overtreding der Kriegs- wirtschaftsverordnung ten laste gelegd. Dit valt te verklaren uit het feit, .dat de daden van verdachten verre uitgaan boven hetgeen onder een gewoon distributiever- grijp wordt verstaan. Zij hebben zich ver grepen aan hetgeen de bevolking als aller-, noodzakelijksté behoeft, aan de voortbreng selen van den grond. In dit verband zijn de ontvreemde bonnen gelijk te stellen met de levensmiddelen zelve. Dat de Kriegswirtschaftsverordmmg niet toegepast zou kunnen worden blijkens den tekst, bestreed spr. door erop te wijzen, dat men bij haar opstelling niet kon we ten, dat zij ooit nog eens buiten de gren zen van het Rijk toegepast zou moeten worden. Tengevolge van de bezettingen moet zij ruimer dan in dén tekst voorzien, worden geïnterpreteerd, waarbij niet moet worden vergeten, aldus de president, dat Duitschland en Nederland op voedselge- bied thans op allernauwste wijze verbon den, en nagenoeg één gemeenschap gewor den zijn. Bovendienmet betrekking tot tenlaste legging der Kriegswirtschaftsverordnung en de daarin gestelde straffen men kan niet veronderstellen, dat een bezettende macht Nederlanders milder zou kunnen laten bestraffen den haar eigen volksge- nootep in voorkomend geval, Ned. rechter niet competent Wanneer o.a. is aangevoerd, dat de Ne derlandsche rechter reeds een enkel vonnis heeft uitgesproken, dan moet er rekening mede worden gehouden, dat deze den samenhang van het complot niet kende en slechts beschikte over een klein deel der benoodigde gegevens. Had hij deze aMé ter beschikking gehad, dan zou hij tot de overtuiging zijn gekomen, dat hij in deze niet competent was. Deze vonnissen heb ben geen geldigheid, omdat voorop moet staan dat.de beoordeelende instantie ook werkelijk tot oqrdeelen bevoegd is. De Nederlandsche rechter was dat niet, omdat de affaire door de groeiende lotsgemeeru schap tusschen beide landen en door haren omvang, méér is dan alleen een Nederland sche aangelegenheid. Zeker onder de hui dige omstdidigheden. Het keizerlijke Japansche hoof<>* kwartier bevestigt, dat de beide Ame rikaansche vliegkampschepen „York town” en „Saratoga”, alsmede een Amerikaansch slagschip van de „Cali- fornia”-klas6e in den zeeslag op de Koraalzee op 6 en 7 Mei tot zinken zijn gebracht Voorts werden een Britsch slag schip van de Warspite-klasse en een Britsche kruiëer zwaar beschadigd. Het gevecht met de gecombineerde BritschAmerikaansche zeestrijd krachten duurt nog voort. De juridische zijde Vervolgens schetste de president uit- voeng net aandeel van ieder der ver dachten in de affaire en omzet waarop hij enkele wijdde aan de juridische zijde strafzaak. Zooals reeds verhield, o Obergericht zijn competentie PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—11 m.M (5 reg.) t 1.65. iedere m.M meer tot 22 m.M (10 regt 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Red 1 0.51 per mM. Bewijsn 5 et.. fr. p. p 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) f 0 57, Dienstaanb f 0.38. pers cevr f 0 48 Adv. met Br. a h. bur v d bl 10 ct meer Het Duitsche Obergericht heeft de navolgende vonnissen geveld Conform den eisch zijn ter dood ver oordeeld A. Thuring, boekhouder, 46 jaar, tijde lijk ambtenaar aan het Gemeentelijk Distributiekantoor te Amsterdam L. Kesseler, 42 jaar, bankwerker Amsterdam. A. van Batum, 42 jaar. monteur Amsterdam. C. de Vries, 45 jaar, metaalarbeider te Amsterdam. A. Pots, 44 jaar, koopman te Amster dam. P. A. van Dieren, .55 jaar, pensionhou der te ’s-Gravenhagé. K. de Voogt, 30 jaar. kok te ’s-Graven- hage, tegen wien eveneens,<le doodstraf was geëischt word tot ',5r.il*ar tuchthuis straf veroordeeld, evenals J. L. Doorn- heim, 43 jaar, koopman te ’s-Gravenhage. Conform den eisch werden voorts tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld H. G. Meijer, 28 jaar, electrotechnicus te Am sterdam, en Ch. F. J. Bakker, 29 jaar, schilder te Amsterdam. Voorts werden veroordeeld, tot 10 jaar tuchthuisstraf: P. Dingenouts, 34 jaar, las- scher te Amsterdam, en J. Petersen, 36 jaar, koopman te ’s-Gravenhage, tegen wie respectievelijk 12 en 15 jaar tuchthuis straf was geëischt. J. D. Kesseler, 38 jaar, stoker te Am sterdam, tegen wien 12 jaar tuchthuisstraf was geëischt, werd tot 9 jaar tuchthuis straf veroordeeld. J. Schouten, 38 jaar, veehandelaar te Oostzaan, tegen wien 9 jaar tuchthuis straf was geëischt, werd tot 6 jaar tucht huisstraf veroordeeld. W. Kila, 50 jaar, koopman te 's-Graven- hage. tegen wien 5 jaar tuchthuisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot 3J jaar tuchthuisstraf. S. Brilleslijper, 43 jaar, kelner te Am sterdam, J. D. Dauctay, 42 jaar, koopman te ’s-Gravenhage en S. Tprfreyer, 46 jaar koopman te ’s-Gravenhage, tegen wie resp. 4, 5 en 4 jaar tuchthuisstraf was ge- eischt, werden allen veroordeeld tot 3 jaar tuchthuisstraf. A. J. Bronk, 20 jaar machinist-teeke- naar te ’s-Gravenhage, F. J. de Bie, 33 jaar monteur te ’s-Gravënhage, en A. van Es, 27 jaar, teekenaar te 's-Gravenhage, tegen wie 3 jaar tuchthuisstraf was ge- eischt, werden elk veroordeeld tot 2 jaar tuchthuisstraf. Mr, M. H. Huygens, advocaat te ’s-Gra venhage, tegen wien 1 jaar gevangenis straf was geëischt, werd tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Overeenkomstig den eisch werd A. Bril leslijper, koopman te Amsterdam, vrijge sproken. Al deze vonnissen zijn gewezen met aftrek van het voor-arrest en met ver beurdverklaring der in beslag genomen goederen. Nadat de president vorenstaande von nissen had voorgelezen heeft hij 'daarop een uitvoerige toelichting gegeven. Daar in vestigde hij er de aandacht op, dat dit proces het omvangrijkste is, dat een Duitsch gerechtshof buiten de grenzen van het Rijk te beoordeelen kreeg. Meer dan 200 personen zijn er bij betrokken. De 23 verdachten, die thans terecht staan, vormen hiervan slechts de voorhoede. Nadat spr. de nuchtere feiten, die boek- deelen spreken, had gememoreerd, somde hij nog eens de aantallen toewijzingen en rantsoenen op, die werden ontvreemd. Deze loopen in de duizenden en vertegen woordigen, in levensmiddelen omgezet, een hoeveelheid, die voldoende is om een stad van 80.000 inwoners een jaar van vet, een van 26.000 inwoners van brood en een van 11.000 inwoners van meel en een van 40.000 inwoners van kolen te voorzien. Hoewel een deel van het gestolene door de politie werd achterhaald, verdient in dit verband o.m. nog de mededeeling van den getuige-deskundige den heer de Hoo van het Centraal Distributiekantoor, over weging, die verklaarde, dat in Amster dam en den Haag alleen al jn enkele weken tijds 300.000 rantsoenen boter 100.000 rantsoenen meel boven het male kwantum gedekt moesten wórden Het Duitsche Obergericht heeft gister avond uitspraak gedaan in de zaak tegen 23 van de 143 verdachten, die betrokken zijn bij de opzienbarende inbraak, ge pleegd in den nacht van 13 op 14 Juni 1941, in hrt kantoor van het Gemeentelijk Distributiebedrijf aan de 2e Oo/terpark- straat tew Amsterdam. Bij deze inbraak werden bonnen, kaar ten en toewijzingen ontvreemd, die, in levensmiddelen omgezet, respectievelijk vertegenwoordigdeneen hoeveelheid van 2.300.000 kg- brood, 321.500 k.g. boter, 261.177 k.g. margarine, 9800 k.g. vet, 35.280 k.g. olie, 5189 k.g. vleesch, 1860 k.g. kaas, 120 k.gf caeao, 16.229 liter melk,. 6800 eieren. Voorts 7.500.000 k.g. steenkolen, 70.400 liter petroleum en 15.000 liter benzine, benevens 124.000 tex- tielpunten en 1600 paar schoenen. Een deel van dezen buit kon achterhaald, maar het overgroote in den zwarten handel verdwenen. Zij, die geen brandstoffenkaart hebben ontvangen, aangezien zij bonkaart J. K of L konden inleveren, kunnen gedurende het tijdvak van 18 tot en met 23 Mei a.s. een aanvraagformu lier MD 61 bij den plaatselijken distri- butiediensten indienen ter verkrijging van een b'randStoffenkaart DV., voor zoover zij daar recht op meenen te hebben. Bij de plaatselijke distributiediensten kunnen op nader te bepalen tijdstippen van 18 tot en met 30 Mei, de aanvraag formulieren voor extra rantsoenen zeep worden afgehaald. De formulieren moe ten op een door den plaatselijken distri- butiedienst vast te stellen datum inge leverd worden. Er zullen extra rantsoenen verstrekt worden voor een periode van twee maan*- den, irtgaande 1 Juni 1942, aan melkers, aan personep, die zoogenaamden „vuilen arbeid” verrichten en aan bedrijven, waarin zoogenaamde ..vuile arbeid” ver richt wordt. Gediplomeerde bakers, kraamverzorg sters enz. zullen, voor zoover zij per 1 Februari j.l. voor een periode van 6 maanden extra rantsoenen ontvangen hebban, thans geen extra rantsoenen ontvangen. Naar aanlëiding van een bericht, in een der bladen, dat reeds op 16 Mei op de bon nen van de tabakskaart zou kunnen worden gekocht, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Deze berichten zijn niet van officieele zijde afkomstig. Zij moeten als voojbarjg worden beschouwd. Verdachten hebben voorts de voedsel voorziening kwaadwillig in gevaar ge- bracht en de daarvoor benoodigde be scheiden. door ze uit hun bewaarplaats te ontvreemden, aan hun bestemming ont trokken. Wanneer in dit verband clemen tie werd bepleit b.v. voor verdachte Thu ring, dan wijst spr. erop, dat zonder diens bemiddeling en informaties, de overige verdachten nimmer tot hun daad zouden hebben kunnen komen. Hierna ging de president over tot be- oordeeling van de daden van en tot mo- tiveering van de straf voor ieder der verdachten afzonderlijk. Ten aanzien van hen, over wie de doodstraf werd uitge sproken, merkte hij o.a. op. dat zij zich ten koste an het eigen volk op lage wijze direct hebben verrijkt. Wanneer het vergrijp van Thuring in dit verband licht is afgeschilderd, overweegt het Obergericht, dat deze man alleen alles wist, hij alleen de gevolgen kon over zien en dat hij den eigenlijken inbrekers de mogelijkheid van het slaan van een „grooten" slag in uitzicht heeft gesteld. Daarom zou het onrechtvaardig zijn hem milder te straffen dan een der hoofd daders. Ten aanzien van de Voogt en Doornheim heeft het Obergericht genade voor recht laten gelden. Achtten zij zich belangrijke figuren, de werkelijke centralist hier in den Haag aldus de president met be trekking tot van Dieren zat in de volg orde der complottanten een étage hooger. Voorts werden zij niet tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, omdat volgens Germaansche rechtsopvatting opsluiting zonder uitzicht op vrijheid erger is dan de dood. Voorts wees spr. er ten aanzien van S. Brilleslijper op, dat poging tot overtreding in sommige gevallen gelijk kan worden ge. steld met de overtreding zelve. Het aandeel van mr. Huygens Wat mr. Huygens betreft, hem is niet meer ten laste gelegd dan hijzelf heeft toegegeven. De verklaringen van twee zij ner mede-verdachten, die volkomen met el kaar in strijd waren, zijn niet in overwe ging genomen. Deze advocaat heeft een smet geworpen op de eer van zijn stand. Wanneer in zijn geval door de verdediging' bevreemding werd uitgesproken over ten lastelegging van overtreding eener Duit, sche wet, dan verwondert dit spr zeer Want verdachte wist, dat hier iets voor Duitsche politie-autoriteiten verborgen *erd gehouden Dat hij niet volkomen op de.hoogte was van de strafbaarheid van zijn cliënt is te zijnen voordeele uitgelegd Tot besluit wees de president erop, dat het Obergerièht, gezien den omvang van het ontvreemde en de beteekenis der daad niet milder heeft kunnen oordeelen dan het heeft gedaan. Hij bracht dank aan d« politie-instanties cn aan de verdedigfl* voor hun medewerking in het procea. I

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1