zijn werk en DE SLAG OP DE KORAALZEE Dr. Ley van I No. 18177. I Tweede verplichte bijeenkomst ter controle van de voormalige Neder landsche Weermacht Zaterdag 9 Mei. 1942. TWEE JAAR ZIJN VOORBIJGEGAAN door Werner Scheunemann minister Frick Rede van Onbevoegde personen nemen voorraden in beslag VERDUISTEREN Brandstofdistributie 1940 10 Mei 1942 Ware offerzin Nederlandsche Roermond, Ernst Kasimir-kazeme. u Straal r Assen, Friesland-kazeme (Wilhelmina-kazeme) Drenthsche Hoofdvaartstraat 153. invullen in blok letters of met schrijfmachine. AAN GEVOLGEN VAN AANRIJDING OVERLEDEN De extra uitkeering aan onder steunde werkloozen Duitschland kan rustig de toekomst tegemoet zien Zoeken contact met „zwarte handelaren” Gd<*ertand Utrecht Handteekening 4.) niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen ten gevolge. 9 Mei 1942. Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Ede, Maurits-kazeme, (infanterie-kazeme), Stationsweg. Buesum, ve d. Palm-kazeme, Amersfoortsche Straatweg. Breda, Chassé-kazerne Vier Windenstraat 4. Mussert naar kring Steenderen Politie vraagt inlichtingen Punten 41 tot en met 60 geldig verklaard Resultaat beslissend voor toekomst van Australië Opheffing van tien klassestrijd in Nederland Mededeelingen van Geallieerde zijde verplichte persoonlijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: I® de provinciesa Verplichte bijeenkomst te Greningen Friesland Owijsei Drenthe Zonland N°Drd-Brabant wmburg 8^ Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengen a) een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje, militaire documenten enz.). b) twee foto’s van recenten datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuld: Familienaam Alle voornamen j Geboorteplaats Geboortedatum Gehuwd, ongehuwd, gescheiden Daatste militaire rang laatste legerafdeling: Tegenwoordig beroep Arbeidsplaats en /of werkgever1! Tegenwoordig adres Woonplaats: Nieuw* Japansche successen 1.) Verplicht tot aanvrtfeldmg zijn allo: a) beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche Land- en Zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren. b) beroepsofficieren van het voormalige koloniale leger t/m den leeftijd van 55 jaar. 2-) Op 15 Mei 1942, 14 uur precies, moet de tot aanmelding BELOONING VAN 500 UITGELOOFD Vijf bonnen aangewezen Textieldistributie Heden: v. 9.17 a. nam. tot 5.55 n. ojn. Morgen: o. 9.19 o. nam. tot 5.53 a. ojn. Strijd op Madagascar duurt voort 9 HAAGSCHE COURANT De loterij ten bate van de kindertn van aan het Oostfront gevallen kamera den, georganiseerd door de N.S.B., welke een bedrag van 50.000 gulden heeft opge leverd, heeft uitgewezen, dat ir. Mussert zijn verjaardag, Maandag zal doorbren gen in den Kring Steenderen. De 10 prijswinners van de loterij wer den gisteren te Utrecht door ir. Mus sert ontvangeh en hartelijk toegespro ken. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hij op zijn verjaardag deze, prijswin naars tot zijn gasten zou mogen rekenen. In de Dietsche Taveerne bood de leider der N.S.B. den gasten een maaltijd aan. MYITKYINA IN BIRMA BEZET Naar Domei van het front in Birma meldt, hebben 7 naar het Noorden op rukkende eenheden van de Japansche strijdkrachten gisteren de belangrijkste stad in Noord-Birma, Myitkyina. zonder eenig bloedvergieten bezet. De commissaris van Politie van den Justitieelen Dienst C te ’s-Gravenhage verzoekt ieder, die inlichtingen kan ver strekken over bepaalde personen, die verbindingen zoeken met „zwarte han delaren” zich te melden aan het bureau van voornoemden dienst aan de Laan Copes van Cattenburch 15. Indien de verbinding tot stand is gebracht en de partij goederen wordt aangeboden, geven zij zich uit voor ambtenaren van de Duitsche Politiek Hierbij is iheer- malen gebruik gemaakt van een revol ver. In sommige gevallen werd de ban- derolleprijs van tabaksartikelen betaald. Het is gebleken, dat ‘eenige malen door onbevoegde personen, die zich voor Duitsche Politie uitgaven en een voorraad in beslag namen, werd op getreden. Deze praktijken kunnen niet worden geduld. Voor wat betreft hun aandeel in den zwarten handel wordt aangever* straffeloosheid beloofd. Met ingang van heden zijn de punten 41 tot en met 60 van de textielkaart 3e serie, geldig verklaard. De textielkaart 2e serie en de toeslag- kaarten blijven eveneens geldig voor den aankoop van textielgoederen, met uitzon dering van den K-bon, die oeschikbaar was gesteld voor, den aankoop van be drukte kunstzijde. Tevens wordt nog medegedeeld, dat bij den aankoop van skisokjes voistaan kan worden met afgifte van het Vereischte aantal punten, zonder dat hiervoor een kousenbon behoeft te worden ingeleverd. Twee jaar zijn voorbijgegaan....^ Ons volk heeft, als zoovele andere volken, de harde omstandigheden, welke het directe gevolg zijn van den oorlogstoestand, in dien tijd leeren kennen. Deze omstandigheden moet men niet in verband brengen met de mogelijkheden, welke de nieuwe toe komst schept. Dat we het niet breed hebben op ’t oogenblik, wel, dit lot deelen wij met alle volkeren der we reld, want er is niet één volk, dat ge spaard blijft voor de consequenties van een oorlogstoestand, die tyle gan- sche aarde is gaan omvatten. Tegen over deze toestanden van schaarschte en nood staan andere feiten, die een onvoorwaardelijk positief karakter dragen en die men, in dezen donkeren tijd, als evenzoovele lichtpunten mag •beschouwen. De 10de Mei is een dag van heide®» ken; hij zij ook een dag van vooruit zien. Ons volk beroept er zich gaarne op, dat het niet bij de pakken neerrit. En als wij, in de uren van bezinning, die de dag van morgen ons zal bren gen, de gedachten laten gaan over de twee jaren, die zijn voorbijgegaan, la ten wij dan niet enkel de dooden ge denken, of de smart in de herinnering terugroepen, die' geleden is, of de angst die we hebben doorstaan en evenmin dat gamma van puur-menschelijke ge voelens, dat in iedere revolutie zoolang het element der evolutie zich nog niet duidelijk heeft aangekondigd, zijn ka» rakteristieke klankbord vindt Er val len ook andere dingen te gedenken. Twee jaar zijn voorbijgegaan en vallen ook dingen, zooals wij zeiden, van positieve waarde aan te wijzen, che niet vergeten mogen worden en die op dezen dag der herinnering niet buiten het bereik onzer memorie mogen blij ven. Het leven kon in ons land, dank zij een vernuftig samenstel van wijze maatregelen, zonder veel schokken ver loop en. Op sociaal gebied vooral kwant veel tot stand, dat, bij oude toestanden vergeleken, een aanzienlijke verbete ring beteekent Ook op cultureel ter rein vallen dergelijke positieve voor- deelen aan te wijzen. „Ik stempel” werd vervangen door „lek dien”, de werk loosheid werd aanzienlijk minder, het begrip der sociale rechtvaardigheid drong door in lagen, die zich daarover eertijds‘nooit het hoofd gebroken heb ben. Zoo is er veel. Laten wij dit alles niet vergeten in de komende uren van bezinnend terugzien. Terugzien om óók vooruit te zien, de nieuwe toekomst tegemoet, bezield door nieuwe krachten, die zich steeds ster ker manifesteeren, geleid door nieuwe idealen, die steeds beter worden ver staan. Zonder wrok, maar met vertrou wen in het hart, gaan we verder, na dezen lOden Mei. Gesterkt door de her innering, geloovend in de toekomst vart het nieuwe Europa. Volgens een speciaal bericht van den Britschen berichtendienst uit Washington wordt daar officieel bekend gemaakt, dat de slag op de Koraalzee met onverminder de hevigheid voortduurt. De slag is van Maandag af aan den gang. Te Londen wordt de lijst van de tot zin ken gebrachte Japansche schepen nog aan gevuld, meldt S.P.T., zonder dat de eigen verliezen aan schepen worden genoemd. Slechts werd verklaard^ dat tot nu toe 3 vliegtuigen der Geallieerden verloren zijn gegaan. Verklaring van Curtin De opvatting, dat het verloop van den slag voor de Geallieerden van zeer groot belang zal zijn, wordt bevestigd door de verklaring van den Australischen minis terpresident Curtin, gistermiddag in het Huis van Afgevaardigen. Hij zeide o.a., oat een zeer belangrijke zeeslag in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan tus- •schen Nieuw-Guinea en de Salomon-eilan- <fen gaande is, waarvan het resultaat voor den afloop van den oorlog weliswaar niet doorslaggevend zal zijn, doch toch zeker over de onmiddelhjke toekomst van Austra lië zal beslissen. Mocht de Geallieerde vlootactie mislukken, dan kunnen voor Australië tijden van groote beproeving aanbreken. Curtin richtte voorts over de radio een Waarschuwing tot het Australische volk: „Het is zeer wel mogelijk, zeide hij, dat de geheele wereld in de komende weken onder de slagen van den oorlog zal sidde ren. Australië staat voor levensgevaarlijke weken. De invasie van tins vasteland kan ieder uur tot werkelijkheid worden”. De Rijksorganisaiieleider der N.S.D.A.P. en leider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Robert Ley, is in Nederland aange komen, waar hij enkele dagen zal verblij ven voor het bespreken van sociaal-poli- tieke kwesties. De tegenwoordigheid van dr. Ley in Nederland is een aanwijzing, dat belangrijke ontwikkelingen op sociaal- politiek gebied gaande zijn, die door zijn invloed nog belangrijk bevorderd en onder steund worden. Ware offerzin, die wordt betoond door de mannen van de Nederlandsche Ambu lance. Vrijwillig hebben zij zich gemeld om een zware taak op zich te nemen: het verzongen van de gewonden, die aan het Oostfront slachtoffer van hun plicht wer den. Te zwaarder is deze taak, omdat de bolsjewist geen eerbied heeft voor de witte vlag met het roode kruis. Heel dik wijls moeten de gewonden met de wapens verdedigd worden tegen overvallen van misdadige Sovjet-horden. Ware offerzin wordt betoond door de mannen van de Nederlandsche Ambulance. Toon u ook offerzin, lezer. Steun deze hulpexpeditie en maak een bijdrage over op giroreke ning 3 7 6 00, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. De Britsche berichtendienst, die nog 24 uur geleden van een groote overwinning der Geallieerden in den zeeslag op de Ko raalzee sprak, meldt thans, dat volgens uit Tokio, Melbourne en Washington bin nenkomende berichten aan beide zijden ernstige verliezen zijn geleden. De van Japansche zijde gemelde verliezen der Geallieerden werden ondanks hun grootte door deskundigen en in bevoegde Britsche kringen niet onmogelijk genoemd- Reuter schrijft dan woordelijk: „Waar aan men (in Engeland) zich tot nu toe kan houden, is, dat het bericht over den zee slag te Washington als een goede tijding werd bestempeld”. De „News Chronicle” schrijft: Er hangt veel van den uitslag van den zeeslag af. Als de Geallieerden worden verslagen, zijn hun vooruitzichten voor de toekomst veel slechter geworden. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1—11 m.M (S reg.) l.ffl. iedere m.M meer tot 22 m M (10 reg.) 1 0.19. Elke m.M meer 21 ct. Reel f 0.51 per m.M. Bewijsn 5 ct., fr. p. p. 10 ct. Ine. binnen de stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) f 0.57. Dienstaanb. f 0.38. Pers, erevr. f 0 48. Adv. met ..Br. a h. bui. v d bl 10 ct meer. In het ziekenhuis aan den Zuidwal is overleden, de 75-jarige J. van E. uit de Gerard Doustraat. die op 25 April j.l. op den Parallelweg door lijn 12 was aange beden en een schedelbasisfractuur had be komen. Het Keizerlijke Japaneoho hoofd kwartier heeft hedenmiddag om 3.40 uur Japansche tijd, de volgende nieu we resultaten van den zeeslag op de Koraalzee bekend gemaakt; Een vijandelijke kruiser, waarvan het type en de naam niet zijn vastge steld, werd door torpedovliegtuigen, die zioh in zelfvernietiging op het ,*ohip stortten, zwaar beschadigd. Een vijandelijke torpedojager werd tot zin ken gebracht. Sedert den 7en Mei zijn, naar verder Verluidt, 8» vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Japansche marine verloor een klem hulp-vliegkampschip, dat uit een vroeger tankschip tot een vliegtuigdra- Ker was omgebbuwd. Bovendien zijn 1 Japansche vliegtuigen tot dusver teruggekeerd. De commissaris van politie, chef van den Justitieelen dienst B I, maakt békend, dat in verband met de oplichting van 45.000 op 16 April jl. bij een bankinstel ling te dezer stede gepleegd, een beloo nt ng van ƒ500 is uitgeloofd, aan dengene, die zoodanige aanwijzingen gfeeft, dat ze leiden tot de aanhouding van de(n) dader(s). Het filmjournaal toont ook in Afrika don strifd tegen de Sovjet-Unto. De man. schappen, die vrij van dienst hebben, gaan naar den woestün-bioscoop ..Marabu", (Hoffmann-P.K. Ingmanns), Gedurende het tijdvak van 11 Mei 1942 tot en met 31 December 1942 geeft ieder der bonnen 01 B.V., 02 BV., 03 BV., 04 B.V. en 05 B.V. van de nieuw uitgereikte kaart voor* vaste brandstoffen DV recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Ten aanzien van de verbruikers behoo- rende tot de groepen b, c en d, alsmede van de verbruikers, die voor een toeslag in aanmerking komen, zullen spoedig na dere mededeelingen volgen; De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft de extra-uitkeering aan ondersteunde werkloozen opnieuw verlengd. Ditmaal tot en met de week welke op 23 Mei a.s. eindigt. De uitkeering bedraagt 10 pCt. voor deelnemers aan de Centrale keukens en 15 pCt. voor niet-deelnemers. Deze verlen ging geldt eveneens voor ondersteunde kleine grondgebruikers. Iedere dag in dezen heftig bewogen tijd is een dag van herdenken en van vooruit-zien, maar de dag van morgen gaat in beteekenis boven alle andere uit- In ‘duizenden gezinnen worden dierbare dooden herdacht en op vele ongetelde graven zullen versch-ge- plukte bloemen worden neergelegd. Het Nederlandsche volk duldt en draagt en werkt, maar het 'vergeet niet. Het vergeet zijn dooden niet, hier en overzee, het vergeet niet zijn ge vallenen, die het hoogste offer hebben welke hun Vriend wat sociale instellingen aan andere volken op te dringen. Wèl echter stelt het desge- wenscht gaarne zijn raad en steun ter beschikking In dr. Ley begroet Neder land op het oogenblik een hoogen gast, die als geen tweede Europeesche arbei- dersleider ervaring heeft in de zorg voor de werkende menschen. „Door ervaring wordt men wijs”, zegt een spreekwoord. Wanneer dr. Ley zich bereid heeft ver klaard zijn ervaringen ter beschikking te stellen, dan bewijst hij hiermede ook een vriend van Nederland te zijn. Dr. Ley heeft Nederland en zijn menschen steeds hoog geacht Het hooge peil van de Ne derlandsche cultuur heeft bij dr. Ley, evenals überhaupt in Duitschland, even groote bewondering gewekt als de leven dige, wereldomvattende koopmansgeest van de Nederlanders. De wereldgebeurte nissen eischen thans van alle volken een nieuwe houding, vaak ook het afzien van geliefde gewoonten. Hoe eerder zich de volken óp de nieuwe feiten instellen, des te,beter is hpt voor hen zelf Ieder volk van Europa, dat aan den opbouw wil me dewerken, heeft thans gelegenheid een ge waardeerde en eervolle plaats in den kring der Europeesche volken te veroveren. Europa is, wat zijn Ipt betreft nauwer aaneengesloten.. Een geweldig hervor mingsproces voltrekt zich in onze dagen- Dit blijft vanzelfsprekend op het social* leven niet zonder uitwerking. De grootste idealist van den Führer De man, die op Europa het nieuwe sociale stempel drukt is dr. Ley. Hij kent als weinigen persoonlijk de opvattingen van den Führer op sociaal gebied. Van hem heeft de Führer in den Duitschen Rijks dag gezegd, dat hij zijn grootste idealist is. Een anderen keer heeft de Führer ver klaard, dat hij den geweldigen economi- schen opbouw van Duitschland zonder het door dr. Ley opgerichte Arbeidsfront nooit had kunnen tot stand brengen. Voor het Nationaal-Socialisme staat de mensch in het middelpunt van al het gebeuren. De leiding, de zorg voor den mensch, is derhalve voor de Nationaal-Socialisten een bijzonder eervolle, verantwoordelijke en voorname taak. Dr. Ley verricht deze niet aan zijn tafel. Steeds weer reist hij •week na week nu al bijna tien jaar lang, door alle deelen van Duitschland en be zoekt hij de arbeiders in de fabrieken en werkplaatsen. Hij richt het woord tot hen, hij bekommert zich om hun wen- schen en zorgen, hij onderricht hen in vraag en antwoord over den zin der ge beurtenissen. Daarbij ontziet dr. Ley zich zelf niet. Wat dr. Ley echter sedert 1933 voor de werkende menschep aan sociale ver betering heeft bereikt, is een unicum en heeft hem de liefde en aanhankelijkheid van alle Duitsche arbeiders deelachtig doen worden. Zijn grootste taken wach ten hem nog. Sociale werken van onge- dachten omvang en van richtinggevende draagwijdte zijn op zijn initiatief in voorbereiding. De naam van dr. Ley zal eens in de Duitsche geschiedenis te boek staan als een van de grootste en succes-, volste politici op sociaal gebied Voor 20.000 toehoorders heeft Rijksmi- nister Frick gisteren te Aussig een rede voering gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat than^ het tijdstip niet lang meer op zich zal laten wachten, waarop de Duit sche geest van het offensief tot ont plooiing komt. Dan zal blijken, wat er over blijft van alle leugens, die de vijaru den dezen winter over het Oostelijke front hebben verbreid. Natuurlijk eischt zoo’n strijd zware offers van allen, maar Duitschland heeft slechts de eene keuze: Overwinning of ondergang. „Wanneer wij niet een nieuwen stroom van Hunnen over Duitschland en Europa willen laten losbreken”, zoo ging Frick voort, „moe ten wij het bolsjewisme op de knieën brengen en wij zullen het zoolang slaan, tot het verpletterd” ter aarde ligt. Dan resteeren nog Engeland en de Ver. Sta ten.” Engeland heeft in ieder geval reeds thans den oorlog verloren, want zijn wereldrijk kraakt in alle voegen, en zijn beweerde bondgenooten zijn voor een deel zijn lachende erfgenamen geworden. De blokkade, waarmede Engeland Duitschland wilde bedwingen, groeit meer en meer tot zijn eigen schade op. Thans zijn reeds ruim 17 millioen ton aan vijandelijke scheepsruimte in den grond geboord. Dat blijft niet zonder effect op de ravitailleering van Engeland. Het .Duitsche vaderland, zoo ging Frick voort, kan met vertrouwen het nieuwe gevechts- jaar binnentreden en rustig de komende dingen tegemoet zien. Drie feiten waarborgen de overwin ning. Ten eerste onze nationaal-socialisti- sche wereldbeschouwing, die een nieuw Europa in het leven wil roepen, waarin ieder volk naar zijn prestaties zijn levens- ruimte zal hebben. Het tweede feit, dat ons de overwinning garandeert, 'is onze nationaalsocialistische volksgemeenschap, die alles verbindt en alles bijeenbrengt, het vaderland en het front aaneensmeedt. Het derde feit is de superiere leiding van Adolf Hitler, die het Duitsche volk sedert 1933 geleid heeft naar een grootheid, welke toen door niemand mogelijk geacht werd. Daarom, Duitsche volkegenootcn, zoo besloot de minister, moeten wij overwin nen en zullen wij overwinnen. PHIJ8 OEIfert tUURANT i Voor *i-Gravénhate bii vooruitbot per 3 mnd. met „Klkerikl", JDa Nieuwste Mode’’. „KoL Bijblad" en Xetterk Bijblad” 3,15. Fr. p. p. met Modeblad 1 4.20, z Mode blad 3.98. Buitenland 9.45. Bfj postkant tegen de geldende foedzek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 ct. fr. o. p. 10 ct Enkele dagen geleden is, zooals wij reeds hebben gemeld, het Nederlandsche Ar beidsfront opgericht. Hierdoor is het so ciale leven in Nederland in een nieuw sta dium gekomen. De oprichting van het Arbeidsfront van werkende menschen in Nederland beteekent de opheffing van den klassestrijd Dr. Ley heeft een woord gevormd, dat voor de werkende menschen in Duitsch land sedert jaren een begrip is geworden bedrijfsgemeenschap. Het beteekent. dat in een bedrijf ‘de ondernemer niet meer de uitbuiter van den arbeider is en de arbei der zich niet meèr beschouwt als de ge boren vijand van den ondernemer, beiden tezamen veeleer de bedrijfsgemeenschap vormen. Hun welzijn, geluk en toekomst hangen gemeenschappelijk af van een suc cesvol functionneeren van een bedrijf. Daartoe is noodig, dat de menschen in een bedrijf elkaar niet dagelijks en ieder uur verbeten bestrijden, doch aaneengesloten zijn en met elkaar samen werken. Dr. Ley is een der intiemste mede werkers van den Führer. Hem heeft de Führer een geweldige taak op de schou ders gelegd, n.l. de zorg voor alle wer kende menschen in de Duitsche bedrij ven. Toen dr. Ley op 2 Mei 1933 deze taak op zich nam, trof hij ook in de meeste bedrijven verwarde toestanden aan. De meest verschillende partijen, vakvereenigingen en bonden bestreden elkaar. Door een onvermoeiden en prach- tigen zuiveringsarbeid en leiding heeft dr. Ley sindsdien een totaal nieuwen geest in de Duitsche bedrijven doen ont staan. Het zal ook in Nederland zaak zijn de thans nieuw opgerichte organisatie van werkende Nederlanders met den juisten geest te bezielen. Hiertoe is een zorg zame en doelbewuste leiding der men schen noodig, om hen te sturen in de richting van de wereld, van nieuwe op- xattingen. Het kan den afzonderlijken Nederlander niet goed gaan, indien het het geheele Volk niet goed gaat. Op den duur kan het ook den individueelen ondernemer niet goed gaan, indien het niet tegelijkertijd zijn arbeiders goed gaat. Het denkbeeld van solidariteit, van gemeenschanpelijkheid aller belangen, kortom de lotsverbondenheid van alle in de bedrijven werkzame menschen, moet zich baanbreken. Over alle partijen, vak vereenigingen en religies'heen moet het Nederlandsche Arbeidsfront de menschen verbinden, stimuleeren tot gemeenschap pelijk werken in het belang van hun be drijf en daarmede van het geheele Volk. Dit is uiteindelijk het doel van het Ne derlandsche Arbeidsfront, dat voor alle arbeidskameraden op dezelfde wijze zal zorgen en hun beroepsbelangen x zal be vorderen. Het Nederlandsche Arbeidsfront is geen copie van het Duitsche. Duitschland is niet voornemens zijn eigen staats- en Maan: 9 Mei op 3.55 v.m., onder 2.56 n.m.; 10 Mei op 4.21 v.m., on. nij vera-iaarae vcuuvi *^6, der 4.05 H **el op 4.46 V.m., sche troepen zich nu op Majoenga, agn de a onder 5.13 n.m. 15 Mei N.M. «IIo„n «n Tamatave. Nachtdienst DOKTERS: Tussotien 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienet Teaanaaoeeeeeeaaeveaeaasaaaoeeeoeaei| gebracht voor de zaak, boven alles heilig was. Vriend en vijand, de vijand, die weet wat de liefde voor het vaderland beteekent en vermag, eeren deze dooden. Vriend en vijandDit laatste woord mag niet worden misverstaan. Toen, twee jaar geleden, op den. lOden Mei, de Duitsche strijdkrachten ons land binnenrukten om het na en kele dagen van strijd, te bezetten, heeft het Nederlandsche volk in de overrompeling der gebeurtenissen moeilijk de nuchtere feiten onder het oog kunnen zien en zich bewust kun nen maken van hun juiste beteekenis. Deze,bewustwording is langzamerhand gekomen. Eerst later, veel later, heb- ben velen begrepen, dat voor ons volk een pieuwe toekomst open lag, dat veel van het oude moest worden afge zworen, dat nieuwe banen moesten worden betreden. Men kan niet zeg gen, dat het een vijand is, die deze dingen mogelijk maakt Alleen zij, die een vijand van zichzelf waren, hebben een vijand leeren kennen. De hoogste vertegenwoordigers van bezettende macht hebben, kort na hun komst gesproken van samenwer king en van een toegestoken hand. Het Nederlandsche volk is koel en nuch ter ook in het alledaagsche leven aanvaardt men niet spoedig een toege stoken hand, waarom niet gevraagd werd en nog minder is men geneigd tot samenwerking, wanneer men daar van geen directe voordeelen ziet Voor ons volk en voor de bezettende macht zijn deze eerste maanden niet gemak kelijk geweest. Men tastte en zocht „den weg tot elkander”. In welingelichte kringen in Viehy heeft men gisteravond verklaard, dat de strijd op Madagascar wordt voortgezet. De gouvemeur-generaal van Madagas car, Annet, deelt mede, dat de Franschen, ongeacht hun kleiner aantal en hun ge brekkiger verdedigingsmiddelen dan hun tegenstander, dapper weerstand bieden. Hij. verklaarde verder nog, dat de Fran- Westkust van het eiland en op Tamatave, aan de Oostkust, terugtrekken. Engelsche verliezen Naar S.P.T. uit Londen meldt Wgden gascar“tot*nu* toe lOOO man ‘hebben ver. ben Haag) No. 115995.' lonen aan ten. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 85—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Schevéningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310: Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters Jr., Thereeiastraat 108a, Tel. 772444: Boekhandel F. O. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. Naar S.F.T. uit ixmacn hkmb, de Bngclschen bij de actie tegen Mada- dooden, gewonden en vermis- 5

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1