HAAGSCHE COURANT DE TOEKOMST VAN BRITSCH-INDIE HET BLAD PAPIER i STADSNIEUWS BINNENLAND Zaterdag 9 Mei 1942. door middel revolutie van Bevrijding De distributiebonnen Verrassende Meidagen TWEEDE BLAD M OPENLUCHTCONCERT tal FEUILLETON POLITIE ZOCHT NAAR SCHOENEN EN VOND GESTOLEN SHAG Spaarzaamheid is een deugd Weest ook spaarzaam met gas en electriciteit DOOFPOT” IN CORSO THEATER Am. Bloem (br.) 277, 291, Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of rebak) Gort Honden- en k.br. Jam Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen UITRE1KING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VARIÉTÉ IN METROPOLE Ir. C. J. Huygen over den persoon van Mussert DE COLLECTE VOOR JEUGD- HERBERGEN Partij van 39€ K.G. in beslag genomen 22> I F wat totaal anders is dan wat heeft M i hartelijke lach was nederlagen van a e n Weer een moord! op bij Charles in dienst HOOFDSTUK XI Kunt POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN Aan het hoofdbureau van politie. Alexan- No. 18177 •id over? met een villa bp Riverside rood nikkelen sportstuur. bagagedrager ..Prinz Eitel Blanken ourg Wolken” geleide dezen dit 24 279 290 «A 23 B 24A 24 B Bon 23 A 23B 24A 24B Rijst Scheerzeep U Sinaasappelen 3-04, 4-04 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Spijsolie Suiker Suiker Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch (Nadruk verboden.) bediende uit (peen’s Drive en ait nu r-'-*‘ whisky. Gr H, I, J 16 293 291 297 Brandstoffen Kookdoelfind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. '43 Gen. Anthr. V 1 .Eenh. 31 Mei Gen. Turf V 50 stuks 31 Mei EE •q i-e> DISTRIBUTIEBEPALINGEN OVERTREDEN Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 38-jarigen bakker J. U.. die buiten de distributie om, 7 coupons dames- en hee- renstof voor 725 had gekocht van den 32-jarigen kleermaker M. J. W.. die even eens een bekeuring kreeg. De coupons zijn in beslag genomen In het Corso-theater wordt deze week doofpot” gespeeld, een klucht vol zotternij, waarmede het tooneelgroepje van van Aerschot en van Bijlevelt reeds veel succes heeft gehad. i octave van Aerschot is een prachtig “typeerde, onder den duim gehouden kntgenoot, die moed krijgt als zijn rijke >roer uit Indië (Jacques van Bijlevelt) len vlot type, hem voorhoudt hoe hij zijn *ven moet inrichten. Jopie Koopman is •cn lieftallige dochter, die evenals haar jroer (Ad Heerings) ook haar vrijheid le™eemt. EHen Durieux is als tirannieke icntgenoote, een bijzondere creatieLotte Aerschot het weeuwtje, dat den rijken broer aan den haak slaat. Verdere nedespelenden zijn Nelly Anders. Theo tan Vliet Just Chaulet Het hartelijke iPPiaus was zeer verdiend, de lach wafe len ganschen avond niet uit de zaal. CARAMELLA - CHARLOTTE CHÉRIE IN SCHEVENINGEN HEROPEND Gisteravond werd het geheel verbouwde Caramelia - Charlotte Chérie aan het Ge vers Deynootplein te Scheveningen her opend. Voor de geijkte en gezellige Tsiga- nesfeer 'dragen zorg Bandi Balogh en zijn 6 Hongaren, Paula Stevensky in haar Hon- gaarsche repertoire en Franciska met haar origineele Hongaarsche dansen. Zoowel het orkest, als de andere artisten oogstten een groot succes. Een zeer bijzonder nummer vormt het optreden van Marjan Leon, voor, drachtskunstenares. Deze even begaafde als charmante vrouw had terecht een da verend applaus in ontvangst te nemen. „Le caveau Tsigane”, noemde de heer Stoop voor dit seizoen zijn gezellig etablis sement Inderdaad, niets is onbeproefd gelaten om deze illusie te wekken. Ver melden wij nog, dat o.a. enkele jonge kunstenaars uit het bekende Haagsche Ar- tistenhofje bij de inrichting van de loca- liteit hun medewerking hebben verleend. EEN MOOIE GIFT VOOR WINTERHULP VAN DE VISSCHERIJ-CONTRO LE- BOOTEN Reeders en opvarende, van de visscherij- contrólebooten hebben een inzameling voor Winterhulp gehouden, dank zij welke een som van honderd en twintig gulden aan deze stichting kon worden afgedragen Een mooi staaltje van gemeenschapszin, dat echter niet alleen bij deze gelegenheid, maar op zee geregeld tot uiting komt, wanneer de contrólebooten de visschers op ze? bij hun moeilijk werk, ook bij nacht en ontij, bijstaan be zooveel reclame maakt, zal kelijk opgelost kunnen worden. Aangezien de vrije Indische regeering haar rechtsgelijkheid en gelijke mogelijk heden zal waarborgen, staat het vast dat zij achter deze regeering zullen staan. De oplossing van het probleem der In- Zeep dische Mohammedanen, dat opzettelijk Toiletzeep door de Engelschen overdreven is voorge- sfeld. biedt eveneens geen moeilijkheden. De Mohammedanen zullen, evenals de ove- rige bevolking, volledige, autonomie genie ten op het gebied van religie, cultuur en taal. Dientengevolge zullen zij geen aan- x telen op Justitie. Het feit, dat dit'alles mogelijk was, heeft een diepere oorzaak. Wij hebben in de dagen, welke aan dén tweeden verjaardag van den oorlog vooraf zijn gegaan, ons oor te luisteren gelegd m de kringen van hen, die in de Meidagen van* 1940 tot de slachtoffers behoorden en wij hebben 'vastgesteld, dat daar geen ran cune heerscht tegen de bedrijvers van het onheil. Besluiten wij met de conclusie, welke de procureur-generaal van het Haagèche gerechtshof, prof, mr dr R van Genechten trok; „Zij, die dit deden, waren geen waar achtige militairen. Dat zulke elementen toch zoo sterk vertegenwoordigd waren in onze weesmacht, is een gevolg van het feit, dat wij als handelsvolk langen tijd het miljtaire element niet hoog genoeg meer hadden aangeslagen, zoodat de goede volksgenooten het geen eer meer I achtten in onze weermacht te dienen. Dat drukte zijn stempel op ons officierencorps de goeden natuurlijk niet te na gesproken en verklaart, hoe al deze afschuwelijke dingen konden gebeuren.” Laten zij, die na twee jaren nog altijd voortgaan met haat en verdeeldheid te zaaien in ons volk door het colporteeren van de beruchte „verraad”-sprookjes. dit bedenken, wanneer zij beweren, er toch o zooveel prijs op te stellen, dat het Nederlandsche volk zich in de toekomst zpl kunnen handhaven. Want zonder eenheid zal dat in de toekomst evenmin, als twee jaar geleden, mogelijk zijn. Tot ouderlingen van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-Loosdui- nen zijn gekozen en door den kerkeraad benoemd de heeren A. A. Klapwijk, Joh. C. v. d. Wees, P. FiHus. J. Hoekstra. A Renaud en A. C. Rietveld en tot dia ken de heeren J. Oosterlee en J- W- n Op 2en Pinksterdag t r ee d t !!n Diligentia op het Hawaiian ensemble de Ma.U.I.-EilanSers met als solisten Han de Willigen, Coen van Nassau en Jan de Vries. Voorts werken mede de Moetyers en Vlig’s Trio. Conferencier is Hein Je toekomstige ontwikkeling Wanneer de revolutionnaire vloedgolf zich over het land uitstort, zullen twee problemen terstond 1er hand moeten worden genomen: de organisatie van het burgerlijke bestuur en de opbouw van een nieuw, nationaal leger. Als zeker kan aangenomen worden dat verreweg de grootste meerderhe'id der ci viele ambtenaren, leden der politie en of ficieren, onderofficieren en manschappen, van het Indische leger zich vrijwillig zul len uitspreken voor de nieuwe orde in In dië en den eed van trouw daaraan zullen afleggen. Ongeveer een kwart van de bevolking van Indië behoort tot de door vorsten ge regeerde Indische staten. Aangezien ’de vorsten niet beschikken over een noe- menswaardig leger, zullen zij niet in staat zijn eeifigerlei doeltreffenden tegenstand te bieden aan de vrije Indische regeering. Het probleem der z.g.n. onderdrukte klasse, waarmede het Brltsche imperialis- be zooveel reclame maakt, zal genjak- 2000. Den volgenden ochtend kon E worden gearresteerd, die aanvankelijk ontkende. maar door de mand viel, toen een aangifte binnenkwam van een in braak in een tabakshandel in de Piet Heinstraat. E. bleek de inbraak te heb ben gepleegd, tezanlen met den 28-jarigen koopman C. H., den 21-jarigen koopman A J.. den 25-jarigen loswerkman E. van R. en den 27-jarigen koopman T B Er Is nog een zesde dader, doch deze is mo menteel voortvluchtig: zijn identiteit is evenwel bekend. In den vroegen ochtend de inbraak in den tabakshandel ge pleegd, Door forceering van de deur met een breekijzer is men binnengekomen -L is de bult vervoerd. Het Vijftal is in bewaring gesteld. Herinneringen aan 1014 Mei 1940 Na twee jaren staan onze gedachten wederom stil bij dien verbijsterenden da tum van den lOden Mei 1940, toen ons land en ons volk, na langer dan een eeuw rust genoten te hebben, werden meege sleurd in het groote, donkere avontuur van dep oorlog. In vijf dagen tijds verloren wij het veilige gevoel van toeschouwers. te zijn aan den rand van de arena, waarin het grootste oorlogstafereel werd opge voerd, adat de eeuwen ooit gezien hadden, op eenmaal waren wij bij de handeling betrokken Het oordeel'Is snel over ons heengegaan, doch daarom voelt het mee- rendeel van ons volk de geslagen wonden nog niet als minder smartelijk aan. Van deze wonden zal alleen de tijd de heel meester kunnen zijn, de tijd, die ons ge- heele volk van het inzicht zal doordringeh, dat niemand van ons zich kan onttrekken aan den loop der geschiedenis. En in zooverre heeft de tijd ook Inder daad reeds vele der wonden geheeld, want nu men na verloop van twee jaren de dingen wat meer op een afstand is gaan zien, zal zelfs de meest verstokte en ver blinde tegenstander van alles wat met de nieuwe orde samenhangt, in zijn hart niet langer de overtuiging kunnen koesteren, dat het oude van voor den lOden Mei 1940 nog eens in zijn geheel terug zoü kunnen komen. Daarom is het goed, wanneer wij ons nog eens bezinnen op de herinnerin gen aan die vijf oorlogsdagen van twee jaar geleden, hoe smartelijk velen van ons, de herinneringen ook nog altijd onder vinden. Het meest beschamend van alles is zon der eenigen twijfel wel het 'feit geweest, da* men op het oogenblik, 8a t ons volk in den strijd een eenheid nwest vormen, niet beter wist te doen, dan een verraad- psychosè aan te wakkeren, waarvan de aanhangers eener politieke beweging, die jarenlang had gestreden #oor een goede verstandhouding met Dultschland, het slachtoffer werden. Het is op zich zelf be schouwd, achteraf nog altijd een raadsel, hoe men het ooit heeft kunnen wagen om in die maanden, welke aan den oorlog voorafgingen, de uiterst gevaarlijke posi tie, waarin ons land zich toch reeds be vond, nog te misbruiken voor doeleinden van binnenlandschen politieken strijd, n.l. de verdachtmaking der N.S.B. Ondanks de wanhopige moeite, welke men zich daar toe gegeven heeft, blijkt men immers ach teraf nooit in staat geweest te zijn, ook maar de sêhaduw van een bewijs van landverraad tegen de N.S.B. te leveren. Inmiddels is de voorgeschiedenis van deze interneeringen kenteekenerid geweest voor de destijds heersenende toestanden in ons regeeringsbestel De departementen van Defensie en Justitie voerden n.l. maandenlang strijd om de kosten van de inrichting der interneeringskampen Toen men tot interneering op groote schaal overging, was er dan ook nog bijna niets klaar en de geïnterneerde Nederlan ders én Duitschérs zijn veelal onder dak gebracht onder omstandigheden, welke ten .hemel schreiden en welke zeker de tra ditie van ons land niet waardig waren. De menschen zaten zonder voedsel, kregen geen frissche lucht en geen medische ver zorging, zoodat b.v. In den „Krententuin” te Hoorn èen lijder aan suikerziekte over leed, daar men den man zelfs niet aan in- suline-injecties kon helpen De behandeling, welke de geïnterneer den ondergingen, was zeer verschillend. Er zijn gevallen bekend, waarin de bewa kers en geleiders speciaal waar het justitiëele beambten betrof zich er ter dege van bewust waren, dat de geïnter neerden, welke aan hun zorgen waren toe vertrouwd, geen misdadigers of landver raders waren, doch slechts menschen, die naar het voorloopige oordeel van be paalde instanties gedurende de verwar de oorlogsomstandigheden beter tot nader order onder toezicht konden staan. Ach teraf ware dan over elk geval afzonderlijk nog discussie mogelijk geweest Bij .de in terneeringen en transporten, welke heb ben plaatsgevonden onder leiding van -uit den band gesprongen „militairen, die van den staat van oorlog en beleg misbruik hebben gemaakt om hun laagste instinc ten en lusten bot te vieren, hebben zich toestanden voorgedaan, welke men alleen in Sovjet-Rusrand mogelijk gewaand zou hebben Men herinnere zich de gevallen, hoe men de geïnterneerden soms zes maal Bak- en br.vet (Vetk.) 24 100 gr. 16 Mei 295, 299 70 gr. 16 Mei 125 gr. 16 Mei 400 gr. 50 gr. 9 Mei 9 Mei 400 gr. 16 Mei 50 gr. 16 Mei 250 gr. 16 Mei GOUDEN ECHTPAAR Op Woensdag 20 Mei a.s. herdenkt het echtpaar A. Stoop en J. Stoop-Schouwe- naars, wonende Herzogstraat 30. den dag. waarop het 50 jaar geleden In het huwe-. lijk is getreden Ter gelegenheid 'van de Blauwe Week geeft de plaatselijke federatie der Orde van Goede Tempelieren op 17 Mei in den Dierentuin een propaganda-avond. waaraan medewerking verleenen dé Moetsjers, de Harmoniezusters Alex de Haas en Mischa Korsakoff. Een kort propagandawoord zal worden gesproken door den heer P. L. Hesslng algemeen secretaris pit Utrecht. Aantal 11 k.g. 9 Mei j k.g. 9 Mei 11 k.g. 16 Mei k.g. 16 Mei Funcke Op aen Bezuldenhoutsche- weg wilde gisterochtend de 61-jarige voet ganger J. P., van de Tienhovenschelaan op een rijdenden tramwagen van lijn o springen, doch viel er af. Hij brak het rechteronderbeen en werd naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde overge bracht derplein 12, bevinden zich: een heere^rij- wiel. merk Sussex, zwart gelakt, met goud gebiesd. electrische lamp, bagagedrager met standaard, Terryzadel en aan de achter zijde voorzien van voetsteunen voor kin derzitje; een ongemerkt zwart gelakt damésrijwiel en een Bosch rijwiellan- taarn. Eén en ander is vermoedelijk van diefstal afkomstig. Inlichtingen worden ten spoedigste ingewacht aan genoemd bureau Leiding hebben zich te beklagen over be weerde onderdrukking. Wat politieke en economische rechten betreft, zullen zij vol ledige rechtsgelijkheid hebben met alle andere deelen van het Indische volk Bo vendien zal de vrije Indische regeering speciale maatregelen nemen om iedcren Indiër, ongeacht zijn religieuze overtui ging, arbeidsmogelijkheden, een voldoende loon, lagere schoolopleiding, ziektever. 'Vckcring enz. tc geven. Wanneer iede*- genoeg te eten heeft en in religieuze en cultureeie aangelegen heden volledige vrijheid geniet, zullen de binnenlandscbe wrijvingen en moeilijk heden vanzelf geheel verdwijnen. Het meest dringende vredesprobleem zal de opheffing van de werkeloosheid zijn, die in Indië een geweldigen omvang heeft aangenomen. Om dit te bereiken zal een op wetenschappelijke basis berustende landbouw aan den eenen kant en industria- liseering aan den anderen kant noodig 1 zijn. Instellingen zooals de Arbeidsdienst en dë Winterhulp zullen voor Indië bij zijn wederopbouw van bijzonder belang zijn. De bultenlandsche politiek der nieuwe regeering zal berusten op de volslagen I samenwerking met de landen van het Drie mogendhedenpact Twee dagen later las Robert Kron berg dit korte beriqht In een Weensch dagblad. Hevig ontsteld staarde hij mi nutenlang naar de weinige regelen. Dat was dus bet einde! Plotseling kwam heel het évontuur, dat hij sinds weken uit zijn geheugen had gebannen, hem weer voor den geest. Was hij niet dwaas geweest, voor die geheimzinnige zaak ook nog een massa geld uit te geven? Zonder zijn stoffelijke hulp zou Roch zeker niet naar New York zijn vertrok ken, en in dit geval zou hij thans nog leven. Hij, Roch, was gestraft voor ,zi volgehouden bemoeiingen met dag lag men in de door een liefhebbende handen te worden ge- De uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 6e periode (17 Mei13 Juni 1942), brandstoffenkaarten voor het stookselzoer 194243. tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten en Vitamlne-C-tabletten voor aanstaande- en jonge moeders heeft Maandag als volgt plaats: Dierentuin, ingang Benoordenhoutsche- weg 4, 912 uur: van Reenen tot en met Rooders; 1214 uur: Roodfeld tot en met Rusted; 1417 uur: Rusteberg tot en met einde R en Sa tot en met Schmidt J. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Haagweg 38) zijn Maandag aan de beurt: Jk tot en met einde J, K en La tot en met Lazarom. BEGRAFENIS 101-JARIGE In allen eenvoud is hedenmorgen het stoffelijke overschot van mej. M A. van Berkel, die ruim 101 jaar is geworden, op de R. K begraafplaat^ aan de Kerk- hoflaan ter aarde besteld. Met de familie leden kwamen in den stoet mede dr. Ho nig en notaris van Gendt. De absoute en beaarding werden verricht döor pater Lodders. burgerlijke onlusten ontwikkeling zal er toe bijdragen het Indische leger, dat normaliter ledig onder de Britsche macht staat beïnvloeden en tot onrust te brengen. Dan zullen hier en daar gewapende bot singen voorkomen tusschen Britsche en Indische troepen, die tenslotte haar hoogtepunt zullen vinden in een alge- meene. over het geheele larjd verbreide, revolutie. Dan zal het einde van de Britsche heerschappij in Indië komen. Het tempo van de Indische revolutie zal in zekere mate afhankelijk zijn van de gebeurtenissen buiten Indië, n.l. van de der Engelschen in den bij stand, dien het Indische volk van buiten za’ kriiee- I Er is groote verscheidenheid in het ge- Jroiongeerde variété-programma in Me- ropole en elk nummer op zichzelf is Bntrekkelijk en zijn plaats in dit geheel F volle waard. U kunt daverend lachen i Lou en Bonny in hun buitengewoon l2mjsche dansen of om Lou alleen in On imitatie van een beeldhouwer, in panning de slappe koord-evoluties vol- en van het Trio Demanetto, de Rethlems ewonderen in hun vaardige en mooi af- ewerkte equilibristlsche toeren, genieten an Conny Stuart’s vroolijke liedjes en ran Jan Roem’s vlotten zang. Voorts is ir Alex de Haas met een geestig bab beltje én dito liedjes, Jeantine et Leonard n hun fraaie dansen en een variété programma zou niet compleet zijn zonder iccordeon-virtuozen de Willards, die >et geheel besluiten met harmonica-spel n sneltreinvaart. Ue les van het verleden Achteraf kunnen al deze gebeurtenis sen ons niet anders dan met de diepste schaamte vervullen om wat Nederlan ders hun eigen volksgenooten hebben aangedaan Het staat thans vast, dal alleen en uit sluitend den militairen instanties de ver antwoordelijkheid treft voor deze dingen, ook al heeft men na de capitulatie van die zijde nog getracht de schuld af te wen- veel moeite, zich een door de dichte menigte, verder kwam, werd het aeujk was t *ewo*l drukker. Ein- gedrongen Ook^ d°or' als een verwarrt**^ Qveral menschen, zich in, om vooruit *Jlu^en' JpaJ?dte seling kreerr bh U komen... En plot- welke hem8bewUMei achteren een ,lagJ wierp. Dewusteloos op den «rond Den volgenden ochtendbladen: De secretaris-generaal der N'.S.B., ir. C. J. Huygen, zal op Maandag a.s. van 18.bot 18.15 over Hilv. II het woord voeren over den persoon van den leider. De persdienst van de N.S.B. meldt verderNa afloop van zijn rede volgt een uitvoering door het Omroeporkest o.l.v. Louis Schmidt, m m v. eén afdee- ling Jeugdstorm en W.A. O.m. zullen N. SB.-liederen ten gehoore worden ge bracht. Daarna volgen reportages uit Werkendam, de plaats, waar de leider in I 1894 werd geboren, en uit het kinder tehuis Westerhelling, hetwelk hem door de leden der N.S.B. op zijn verjaardag in I 1941 werd geschonken en dat dient als vacantie-oord voor kinderen van minder- bedeeldfe volksgenooten achtereen voor de mitrailleurs tegen den muur heeft gezet, hoe zij met d? beenen aan elkaar gebonden werden vervoerd als beesten, hoe men hen veertien uren ach ter elkaar in een trein opsloot, zonder dat hun de meest eenvoudige natuurlijke bewegingsvrijheid werd toegestaan. Er is geroofd en geplunderd in hun woningen, nationaal-soctblistische vrouwen en meis jes zijn geschonden en mishandeld. Zoo hebben deze ontaarde z.g. militairen alle goede Nederlandsche tradities geschand vlekt. Tenslotte hebben nog acht Neder landers dit heele drama met den dood moeten be knopen. Zooals gezegd, had de opperbevelheb ber formeel het recht, bépaalde met name te noemen personen te laten inter- neeren. Hoedde militaire instanties zich in hun panische angst en verblindheid er toe kunnen hebben laten brengen om op den tweeden oorlogsdag een krank zinnige-en volkomen onwettige order te geven, als het bevel tot arrestatie van „alle N S.B.-ers”, zal naar alle waar schijnlijkheid geen enkel eerlijk mensch ooit kunnen begrijpen. Wellicht is hier het drijven van figuren als generaal Harberts, die belast met het bevel over de Grebbelinie op 12 Mei èen dagorder uitvaardigde, waarin hij beweerde, dat „de N.S.B landverraad gepleegd'” nad. terwijl hij zelf nog voor de capitulatie door hét Algemeen Hoofdkwartier werd afgezet, niet vreemd aan. In elk geval was het hek spoedig van den dam. Iedereen begon iedereen aan ■te geven en te.arresteeren, in vele geval len uitsluitend op grond van een of andere persoonlijke veete. De lijsten met namen van de te interneeren personen, welke waren samengesteld op verzoek van den In lichtingendienst, en aan de opstelling, waarvan was medegewerkt door «llerlei maatschappelijk zeer lou-che er. ongure elementen (dit is bij de voorbereiding reeds erkend door een officier van dezen dienst in een (vergadering van burge meesters, waar deze officier verklaarde, „dat men voor zulk werk, zulk rapaille noodig had”), de lijsten, die door de toenmalige procureurs-genefaal der ge rechtshoven ttog aanmerkelijk waren ge reduceerd (de P.-G. in het ressort Am sterdam had een lijst, welke oorspronke lijk 2000 namen bevatte, reeds aanstonds verminderd tot 350) vormden niet tenger de basis der arrestaties. Het hek was van den dam: men arresteerde voorbij gangers op straat, oude mannen en vrou wen van 70 jaar, men arresteerde kinde ren en sleurde moeders weg van zuige lingen Zeer velen hebben gehoor gegeven aan den oproep vóór collectanten voor de Jeugdherbergencollecte, welke vandaag gehouden werd Een 1000 personen zijn er vandaag met de collectebus en de speldjes op uitgétrokken. De speldjes waren van een groote verscheidenheid. Behalve vlaggetjes met den bekenden N.J.H.C.-driehoek, waren het bouwsteen tjes en gereedschappen, zooals troffeltjes, beiteltjes en schopjes. Hoewel nog geen nauwkeurige resultaten bekend zijn, kan deze collecte toch geslaagd genoemd worden, werd ons op de jeugdherberg „De Zeemeeuw” verzekerd. Morgen van 12.00 tot 13.00 uur geeft het Stafmuzjekcorps* van den Wehr- machtbefehlshaber in den Niederlanden. eer. openluchtconcert aan den Hofweg onder leidint van den Stabsfeldwebel Thiele. Het programma luidtJ Friedrich”. Marsch. Blankenburg2 Ouverture „Ueber den Wolken” O Meyer 3 Prolog aus der Oper „Der Ba- jazzo”, Leoncavallo: 4 Heimatlied aus ..Monika”, Dostal5 „Wiener Blut”. Wal- zer. Johan Strauss6 „Hoch Heidecks- burg”, Marsch, Herzer. van een vreemd schepsel en hij, Kron berg, had hem In den dood gedreven! Neen, niet ik! Niet ik! Kronberg verweerde zicl^ uit alle macht tegen die pijnlijke gedachte. Tenslotte wildé ik zelf naar New York, hoewel ik van plan' was, de heele zaak te laten varen, maar een geheim zinnige macht scheen mij voort te stu wen. En toch... alles was mij onver schillig geworden. Onverschillig?... Robert Kronberg be droog zichzelf, toen hij die woorden sprak. Onverschillig, neen, zoo ver was het nog niet gekomen. Zijn verstand had hem bevolen, niet langer naar iets on mogelijks, iets onbereikbaars te stre ven, maar daarmede was het ideaal van zijn liefde-verlangen niet onschade lijk gemaakt; het bleef een ideaal... ge lijk zoovele andere dingen in het Leven.. Toen Robert Kronberg dien middag op de Ijsbaan Lene Barbisch ontmoette, viel haar zijn ernstige stemming op. Maar zij stelde henj geen vragen; zij kende hem nu beter en wist, dat diep in hem een gebied was, waartoe nie mand toegang kreeg. ;Ljn taai Haar vrouwelijke nieuwsgierigheid het lot I leed niet zelden daaronder; maar Lcne Omtrent den toestand In Britsch-Indië hebben de jongste berichten meer ophel dering verspreid. Niemand gelooft meer, dat sir Stafford Cripps de hénr opgedra gen missie op voor Engeland bevredigen de wijze heeft weten teneinde te bren gen. ®e hoop, dat na zijn terugkeer te Londen, de gelegenheid nog zou open staan voor verdere onderhandelingen met de leiders van de Congrespartij, is den bodem ingéslagen. Cripps’ „zoet gefluit” heeft gefaald. Kort na zijn vertrek heeft het werkcomité van de Indische Congrés- partij vastgesteld, dat men er niet lan ger aan denkt, om op plannen of voor stellen van Britsche zijde in te gaan, welke met Engelsche controle of heer-- schappij over Britsch-Indië zijn verbon den. Het besluit van de Congrespartij be vatte deze kenmerkende, zinsnede „Niet slechts het belang van Indië, minstens evenzeer dat van Engeland en de overige wereld, eischt, dat Engeland de rechten op Indië prijsgeeft Slechts op de basis van onafhankélijk- heid kan Indië met Engeland en andere staten onderhandelen.” De Indiërs, die de gelegenheid kregen zich rekenschap te geven van den wetkelijken stand van zaken, hebben deze aangegrepen om hun standpunt zuiver te stellen en onomwon den de losmaking van het Engelsche be stuur te eischen. De volgende stap zal zijn, dat Indië zich niet bereid verklaart voor Engeland te vechten en het lot te deelen van de talrijke Europeesche vol ken. die zich opgeofferd hebben in een 1 hopeloozen strijd. De ontwikkeling in Britsch-Indië na de mislukte missie van Cripps wordt in felle kleuren geschetst in het boven staand uittreksel uit een artikel van een Indischen schrijver in „BerlinRom.-* Tokio” Het- Indische volk uit zijn lethargischen slaap gewekt door leiders als Soebhas Chandra Bose zal zelf zijn bevrijding ter hand nemen, zijn burger lijk bestuur vormen' en zijn nationaal leger oprichten. Problemen, welke voor Engeland onop losbaar waren of welke het uit eigen belang liever (mopgelost liet rusten zullen door een vrije Indische regeering worden aangepakt. Dat het hierbij niet aan revolu tionnaire maatregelen zal ontbreken, i spreekt vanzelf maar zij zijn noodzake- I lijk ,om den door Engeland geschapen chaos meester te worden. Aldus wordt de weg voorbereid voor den komenden tijd, gebaseerd op de nieuwe orde in i groot Oost-Azië 289 24 21A Lm. 24A 3Ï L 16 Mei 21B t.mf 24B 11 L 16 Mei i 2 L. 13 Juni 250 gr. 16 Mei 250 gr.\16 Mei 100 gr. 16 Mei 250 gr. 16 Mei 50 gr. 31 Aug. 400 gr. 9 Mei 400 gr. 16 Mei 120 gr. 16 Mei 1 k.g. 16 Mei 250 gr. 16 Mei 100 gr. 9 Mei 25 gr. ,9 Mei 100 gr. 16 Mei 25 gr. 16 Mei Zeep 211, 229, 272, 293 90 a 450 gr. 31 Mei G, H, I, J 90 9 450 gr. 31 Mei 75 gr. 31 Mei Ik kom onmiddellijk. Best. Goeden dag, mijnheer Roch. De detective trok zijn overjas weer aan en spoedde zich naar buiten. Een kwartier later hield de taxi stil op Chattam-Square. Hij sprong eruit, be taalde den chauffeur en richtte ^ijn schreden naar East-Broadway. Heel de straat was vol oorverdoovend lawaai. Honderden kooplui, die met schrille stem hun waar aapprezen, mensqhen, <et ■Pr®ken, rfiaar schreeuwden, «on kinderen, krijschende vrou- vnn «ii dan het ontzettende geratel rte voertuigen, het getoeter van nen nn en het «edreun van de trei- op den erbij gelegen luchtspoor- Het kostte Roch weg te banen Naarmate hij lawaai erger delijk wakV Barbisch verstond de kunst, zoo noodig niet alleen het hart, maar ook haar tong in bedwang te houden.' Des te grooter was haar verrassing, toen Kronberg zelf erover begon: Neem mij niet kwalijk, Lene, dat ik vandaag zoo weinig spraakzaam ben. Een goéde kennis van mij is ver moord in New York; ik las het vanmor gen in de krant. Lene schrok. Vermoord? Wat moet New York een afschuweljjke stad zijn! Nu, zulke drama’s spelen zich ooit hier wel af, maar ginds zijn ze, om zoo te zeggten, heel gewone, dagelijksche gebeurtenissen. Woonde het slachtoffer in New York? Neen... Zijn beroep had hem voor eenigen tijd daarheen gevoerd. Kronberg beschreef op het ijs een groote, ietwat zonderlinge bocht, welke hem uit Lene’s nabijheid bracht. Een weinig gekrenkt sloeg zij de te genovergestelde richting in. Hij had haar genadig een paar brokjes toege- worpèn, haar nieuwsgierigheid tot de hoogste spanning opgevoerd en nu las zij weer op zijn gezicht: „Toegang ver boden 1” J. J. MOS t Na een ernstige ongesteldheid is te Scheveningen in den ouderdom van 48 jaar overleden de heer J. J. Mos, die in bet Geref. kerkelijke leven aldaar tal van jaren een vooraanstaande plaats heeft ingenomen De overledene diende de Geref. kerk als koster, eerst vaP, Puindorpkerk en later van de Phièlkerk Ook was hij diaken van de Geref. kerk van Scheveningen en voorzitter van de afd. Duindorp van de Geref. Zondags school, terwijl hij ook aan het Geref. evangelisatiezangkoor zijn medewerking verleende i Paniekstemming en revolutie Twee omstandigheden doen haar in vloed te zijnen gunste gelden. De conser vatieve partij in Engeland weigert voor den duur van den oorlog alle ver gaande concessies aan Indië. waardoor een over eenstemming tusschen Indië en Engeland onmogelijk is en na de Japansche over winningen in Ijet Verre Oosten is iri Indië door de in het land aanwezige anti-Britsche elementen een zoodanige paniek verspreid, dat het thans voor lederen leider of groep onmögelijk is de Indische massa te organiseeren voor een actieve militaire samenwerking met En geland. De doof de Britsche overhéid iq Indië genomen of te nemen maatregelen, zooals de evacuatie van groote steden, zal er onvermijdelijk toe leiden deze pa niek te vergrooten. De handig anti-Britsche propaganda heeft toestand volledig uitgebuit eh zal blijven doen. Geleidelijk zal de paniek stemming onder de massa zoo groot worden, dat zij geheel oncontroleerbaar wordt.. Onder de leiding van een georgani seerde revolutionnaire partij zullen dan in de verschillende deelen van het land uitbreken en deze zelfs voL te heoben hem bij zijn vertrcuwehjkc besprekingen ir. New-Delhi werd verteld Bij gebreke i aan een overeenstemming, welke recht doet wedervaren aan de eischen van Indië, wil het Indische volk niet actief samenwerken met Engeland ten aanzien van de oorlogvoering. Het is natuurlijk mogelijk, dat thans en in de toekomst eenigè leiders zullen op treden voor hulpverleening aan Brittan- nië, het zal hun echter niet mogelijk zijn, openbare geestdrift te wekken. Er kun nen twee groepen onderscheiden worden in de openbare meening van Indië, n.l. een minderheid, die onder Britschen In vloed en contröle heeft gestaan en actief samenwerkt met Brittannië, en de over weldigende meerderheid die zich passief en actief verzet tegen deelneming aan de oorlogvoering. Er zen eenige invloed rijke leiders die om ideologische rede nen vijandig gezind zijn jegens de landen van het Driemogendhedenpact. De ge-' weldige meerderheid van het volk stelt echter geen belang in ideologische pro blemen. maar imde vrijheid van Indië en wil het lot deelen van de mogendheden, die Indië willen helpen zijn vrijheid te verkrijgen. Het Forwardblock Deze menschen worden geleid door den progressistisch gezinden vleugel van het Indische Nationale Congres, het zgn. Forwardblock. Tot dusver heeft de Brit sche propaganda ernaar gestreefd, den invloed van dit bk>k en zijn leider, Bose, als onbelangrijk voor te stellen. De ver dere ontwikkeling in Indië zal zijn wa ren invloed op de massa's aan den dag brengen. Het standpunt van Bose is volkomen duidelijk. Hij is er van overtuigd, dat Engeland den Oorlog zal verliezen. Voor hem gaat het in de eerste plaats om de bevrijding van Indië, Ideologische over wegingen zullen niet in den weg staan aan. zijn oprechte samenwerking met de vijanden van het Britsche imperialisme, die de vrienden zijn van de Indische on afhankelijkheid. Hij onderschat de kracht niet van de tegenover hem staande krach ten, maar hij is er toch vast van over tuigd. dat het hem mogelijk zal zijn, de geweldige meerderheid van het Indische volk te winnen voor een politiek van weigering van iedercompromis met En geland en samenwerking met de landen van het Driemogendhedenpact. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden werd ingebroken In een schoenenmagazijn aan de Hoefkade. Be reids zijn de daders in arrest gesteld en de gestolen 55 paar schoenen in beslag genomen. Bij het in deze zaak ingestelde onderzoek ging de politie ook een kijkje nemen in de woning van den 24-jarigen koopman J. E., in de hoop de gestolen schoenen te vinden. Maar schoenen wer den niet aangetroffen, wel in een der kamers een partij van niet minder dan 396 k.g. shag De bewoner was niet thuis, doch de politie vond het raad zamer de shag, benevens een hoeveelheid pruimtabak, in beslag te nemen, De winkelwaarde van shag en tabak bedroeg Gisteravond, tegen uur, werd op den hoek van East-Broadway en Jeffer- sonstreet, een voorbijganger vermoord door een slag op het achterhoofd met een ploertendooder. De politie heeft de identiteit van het slachtoffer kunnen vaststellen. Het is de bekende Ween- sche particuliere detective Karl Roch. Men heeft tot nu toe geen spoor van den dader ontdekt. Toen Kronberg weer over het Ijs op Lene toekwam, onderhield zij zich heel druk met een jong advocaat, die eerst kort geleden in den salon van den rec tor als huwelijkscandidaat was opge doken. Kronberg doorzag het spel ep maakte ?ich boos; en toch, was het niet zijn eigen schuld? Reeds maanden verkeer de hij met de jonge dame op den meest vriendschappelijken voet; hij kwam dikwijls ten huize van haar ouders en had veel sympathie voor haar opge ruimd karakter. Zij schenen goed bij elkaar te passen; er waren tusschen hen geen tegenstellingen uit den weg te ruimen, geen .problemen op te lossen. Bestond er dus niet een basis voor een harmomsch huwelijk? Waarom dan deed hij geen aanzoek? Wilde hij zijn leven lang ongehuwd blijven, kinderloos, overgelaten aan da zorg van bedienden, betaalde personen, in plaats van door een liefhebbende vrouw op de dragen? Kronberg werd gekweld door een eigenaardig, pijnlijk gevoel: liefde? Hield Lene Barbisch Van hem? Tqt nu toe had hij zich om die vraag zoo weinig bekommerd, dat hij er thans voor terugschrok. (Wordt vervolud.), Van speciale Indische zijdens aan haf tijdschrift Berlin —Rome- -Tokio een arti kel- gezonden, dat gepubliceerd wordt onder het opschrift„De volgende fase in Indïë”, waaraan het volgende is ont leend f Sir Stafford Cripps is er niet in ge slaagd tot overeenstemming te komen met de Indische leiders. Het Indische volk was niet bereid zijn beloften te aanvaar den, zoodat zijn missie vruchteloos werd. Om het beschamende van zijn nederlaag te verbloemen, verklaarde hij echter, dat alle Indische leiders, met wie hij in con tact gekomen was, eensluidend den wensch geuit hebben, dat de landen van bet Driemogendhedenpact zouden worden verslagen. Hij zei echter niet, hoeveel duizenden Indische nationalisten in de gevangenis zijn opgesloten en hoeveel nieuwe atTesta- ties voor zijn eigen oogen verricht zijn. Ook zeide hij niet, geweigerd te hebben den plaatsvervangenden voorzlttèr der nationalistenbeweging te ontvangen, wel ker leider, Soebhas Chandra Bose, een jaar geleden op geheimzinriige wijze uit Indië is verdwenen. Wanneer hij met deze politieke gevan genen of hun zaakwaarnemers zou heb ben gesproken, zou hij iets vernomen 24 23 A 23 B MA 24B 294 5 1} <i 10 k.g. 31 Mei 290 500 gr. 16 Mei Kaas 278, 282, 286, 290, 294 100 gr. 16 Mei Koffiesurrogaat 288 250 gr. 13 Juni Margarine (Vetk.) 24 I25.gr. 16 Mei Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. 4-09, 4-10 Wie daar? Crefield, Kenton. Met Roch. Gelukkig, dat ik u eindelijk aan tref! ïk heb u reeds verscheidene ma len, maar aldoor vruchteloos opgebeld. Mijnheer Kenton laat u dringend ver zoeken onmiddellijk naar hem toe te komen. Hij wacht u in de herberg „De Vroolijke Matroos”, een nogal beruchte kroeg in Monroe-street. U kunt per auto naar Chattam-Square rijden, daar uitstappen en over East-Broadway en Jefferson-street te voet naar Monroe- Btreet gaan. Het is dan links het vierde of vijfde huis, kun' n-»» missen Kunt u komen? Waar gaat nei eigenujK Hij heeft kennis gemaakt mét herrt bij een glas

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5