HAAGSCHE C0URAN1 pr. HET BLAD PAPIER LEY SPRAK TE HEERLEN BINNENLAND D STADSNIEUWS Dinsdag 12 Mei 1924. In tegenwoordigheid Vèn den Rijkscommissaris VERLEENING BIJ EEN RAMP vermakelijkheid'sbelasting De distributiebonnen TWEEDE BLAD Nieuwe electrische treinen II. ONDERWIJS FEUILLETON I DOODELIJK ONGEVAL BIJ HER STELLEN VAN EEN DRIJFRIEM Voor variété verlaagd tot 15 procent MAX BLOKZIJL TE BERLIJN I de DIRECTE SOCIALE HULP- Het hoofd der afd. perswezen van het I vrni r,r,wrtwrz-> nu mr nsean departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de heer Max Blokzijl, heeft in NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DUITSCHLAND Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten willen niet meer i gescheiden worden Bon 24A 24B (Vetk.) 24 loo gr. 213 24 21A Lm. 24A 3i L. 21B Lm, 24B 11 L. 16 233 291 237 4-09, 4-10 2 L. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 31 Aug. 400 gr. 120 gr. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Nauwe samenwerking tusschen de betrokken instanties Geslaagde proefrit met het jongste materieel X I Volksvoorlichting beroepen. I hun 250 gr. 24* en zy de was een nieuweling geweest... I 1 Ned. Spoorwegen blijven streven naar vooruitgang No. 18179 Zeep Toiletzeep 24A 24 B 24 24A 24B 2»4 had een buik en kroop voorzichtig tot dal hij aanvankelijk OP aan 16 Mei 16 Mei 31 Mei 31 Mei 31 Mei Gen. Anthr. V Gen. Turf. V Brandst.krt DV 1 Lm. 5 Bij een 61-jarfge stadgenoote is een partij gehamsterde levensmidde len in beslag genomen, w.o kaas, slaolie, Aantal 11 k.g. 4 k g- (Nadruk verboden.) ?s, ■35 sb. s- Rede dr. Ley Spreker ving deze aan met een kleurig beeld te schilderen van jong en oud, die voor hem stonden en daarop de vraag te Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Gort 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 31 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 24 279 230 41 Lm. 100 het signaal telefonische door den luchtbescher mingsdienst gegeven wordt aan de boven genoemde instanties, begeven de verte genwoordigers daarvan zich naar het ge bouw in de buurt van de ramp. De stede lijk leider van den Nederlandschen Volks- 16 Mei 16 Mei 1 k.g. 16 Mei 16 Mei Machinist gegrepen en op slag gedood Gistermiddag was de 39-jarige machi nist D. J. van V., woonachtig in de Ben- nekomstraat alhier, in een wasscherij aan den Haagweg bezig met het bevestigen van een afgeloopen drijfriem. Plotseling geraakten zijn kleeren tusschen het drijf werk, waardoor de man ook werd gegre pen en eenige malên om een as werd ge slingerd. Hij was op slag dood. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal justitieelen dierst C met de Arbeidsinspectie, een naar de oorzaak ingesteld. werkte naar het Nadat dr. Rob. Ley, organisatieleider der N.S.D.A.P. en leider van het Duit, sche Arbeidsfront, gistermiddag een be zoek had gebracht aan, het Zuid-Lim- burgsche mijndistrict, heeft hij gister avond op het marktplein van Heerlen de Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten van deze provincie toege sproken. Duizenden waren daar verza meld gewestelijke leiders en leden van de Duitsche partij en van de N.S.B., vertegenwoordigers der Duitsche en Ne derlandsche nationaal-socialistische vrou wenorganisaties. vertegenwoordigers der jeugdvereenigingen en talrijken uit stad wie verscheidene wonende Duit- keering van den overbruggingssteun. JDe bij de leveranciers gingen moeten ter acht dagen, nadat Benoordcnhoutsche Stinis tot en met einde S en Ta tot en met Tibout: 12 tot en met 14 uurTichelaar tot en met 14 tot 17 uur Trum tot en met einde T, U en Va tot en met Ver hagen. In de voormalige gemeente Loosdulnen (lokaal Haagweg 38) zijn morgen aan de beurt: Opperman tot en met einde O, P, Q, R en Sa tot en met Schijf. „DE SCHOUWSPELERS" IN HET GEBOUW VOOR K. EN W. Door bovengenoemd gezelschap zal mor genmiddag 2 uur in het Gebouw voor K. en W. een opvoering plaats hebben van „Alleen op de Wereld”, tooneelspel in 6 bedrijven van Hector Malot. De rol van Vitalis zal worden vertolkt door Johan Boezer, den leider van de Schouw spelers i Reichsorganisationslelter dr. Rob. Ley en de Rijkseommissaris Seyss-Inquart hebben voorts een kort bezoek aan Vught gebracht, waar zij begroet werden door den Beauftragte van den Rijkscommissa- De burgemeester heeft een verorde ning Vastgesteld, waarbij de Vermake lijkheidsbelasting wordt gewijzigd. Tot dusverre bedroeg deze voor café-chan- tant-, cabaret- en circusvoorstellingen 15 procent en voor variétévoorstellirfgen 20 procent van de bruto-opbrengst. In den laatsten tijd gaf de beantwoording van de vraag, in welke groefc een be paalde vermakelijkheid moet worden ge rangschikt, herhaaldelijk aanleidine tot moeilijkheden. Thans is bepaald, dat variétévoorstel lingen op denzelfden voet worden be handeld als de andere genoemde voor stellingen, zoodat de heffing daarvoor is gebracht op 15 procent van de bruto opbrengst. meting betreft, telkens kan worden aan gepast aan de behoeften van het ver keerd Het 5-wagentreinstel is voorloopig als langste eenheid te beschouwen. Het bevat in totaal 323 zitplaatsen (268 3e kl en 130 staanplaatsen, heeft een lengte van 110 meter en een leeggewicht van 213 ton Uit het .aandeel, dat de derde klasse reeds in deze treinstellen van het totaal aantal plaatsen inneemt, blijkt een stre- v en. dat misschien op den duur zal lei den tot de invoering van een één-klasse stelsel op de treinen. Of en wanneer dit zal gebeuren, ligt nog in de toekomst verborgen, map de gedachten gaan wel in deze richting ferson-Street in New York bewusteloos op den grond was gevallen. De man met den kijker was namelijk Kart Roch. Zijn instinctmatig gevoel van eën onmiddellijk dreigend gevaar, had hem toen het leven gered. Hij zich nog op het laatste oogenblik weinig terzijde kunnen wenden, zoodat de met lood gevulde knuppel zijn slaap niet had getroffen. Toen hij na verloop van eenige uren in het fciekenhuis uit zijn bewusteloosheid ontwaakte, had hij verzocht zijn vriend Kenton van het in cident te verwittigen. Niet heel lang daarna hadden Roch, Kenton en het hoofd der politie een on derhoud en als resultaat van die be spreking werd aan de bladen een be richt verstrekt, aangaande den moord, op Roch gepleegd. Het was namelijk - - - uitnoodi- ,In den bedrog de' afgeloopen week een dienstreis naar i Berlijn ondernomen, om met verschillende 1 1 Duitsahe ’officieele persinstanties onder- werpen van actueel belang te bespreken, i I Hij nam bij deze gelegenheid deel aar de dagelijksche persconferenties van de Rijks- i en van Bui- teniandsche Zaken, en vereenigde de in .Berlijn geaccrediteerde correspondenten van de Nederlandsche pers in een bijzon dere Nederlandsche persconferentie, waar van het de bedoeling is, dat zij op gere gelde tijden in Berlijn zullen worden her haald. Tenslotte sprak de heer Blokzijl in den kring der N.S.B in de Duitsche hoofd stad. Vacant! ecursussen vóór buitenlanders aan Duitsche hoogescholen Ook dit jaar worden ondanks den oorlog aan eenige Duitsche hoogescholen vacantie- cursussen voor vreemdelingen gegeven. In lichtingen en prospectus kunnen verkregen worden bij het filiaal van den Deutschen Akademischen Austauschdienst. dén Haag, Waalsdorperweg 12, dagelijks tusschen 15 en 19 uur. - ris in de provincie Nooitf-Brabant, Haupt- bereichsleiter Thiel. ‘Aan den Tilburgscheweg stonden for maties opgesteld van de N S.D A PHit- lerjugend en B.D.Monder leiding van Ortsgruppenleiter Görbing De heer Gör- bing begroette de hoOge bezoekers, die zich eenlgen tijd onderhielden met leden der formaties. Na in Vught het middag maal gebruikt te hebben werd de reis voortgezet. De Nederlandsche Volksdienst deelt ons het volgende mede Op 18 Mei vertrekkez? 84 en op 24 Mei 18 Haagsche kinderen naar de omgeving van Neurenberg voor een vacantie van enkele weken. Zij komen op het Malie veld samen en trekken dan met muziek naar het station. betreffende N.V.D -instantie die voor de betaling zorg draagt De warme- en broodmaaltijden dienen, evenals de vaste brandstoffen, door de betrokkenen zelf te worden betaald. De warme maaltijden worden verstrekt door de Centrale Keukens Hiervoor fs de hulp ingeroepen en verkregen van 18 groote hotels en restaurants. Daar kunnen de getroffenen namelijk de maaltijden nut tigen De öuurtschapshootden en hun assis tenten zorgen voor de onderbrenging van de getroffenen en staan hen verder met raad en daad ter zijde Dit is in groote trekken de regeling zooals die in den Haag zal gelden De stedelijk directeur van dén Nederland schen Volksdienst is voor den geheelen gang van zaken verantwoordelijk Hij be zit uitgebreide volmachten Dit moet wel, aangezien men nooit van te voren kan zeggen hoe groot een ramp is. sloten had, hem uit den weg te ruimen. Het was derhalve beter, Roch’s taak niet nutteloos te bemoeilijkenwilde men den detective niet aan een nieuwen moordaanslag blootstellen, dan moesten de misdadigers op een dwaalspoor wor den gebracht. Daarom ook werd aan de bladen een valsch bericht gegeven. Toen Roch na verloop van drie da gen het ziekenhuis volkomen hersteld verliet, gaf hij aan zijn voorkomen die veranderingen, welke hem maakten tot den man met den zwarten baard en de geelachtige teint, die nu op feen boom in de Adirondack Mountains zat en met drukte zijn oor tegen de ruit, maar kon DE GASGENERATOR-CURSUSSEN De tweedaagsche technische cursussen voor het bedienend personeel van auto’s met gasgenerator door het aeheele land heen te houden door een commissie, welke uit de daartoe in aanmerking ko mende vervoers- en bedrijfsorganisaties en verweersbonden is gevormd, heeft ver leden week een aanvang genomen met twee cursussen in den Haag De bediening en> het onderhoud van den gasgenerator stellen de daarmee be laste personen telkens weer voor moei, lijkheden, welks slechts met veel kennis en inzicht, veel eavaring en vee) geduld kunnen worden opgelost. Het secretariaat der „commissie gas- generatorcursussen” gevestigd Konin ginnegracht 37 den Haag (kantoor der Nederlandsche Automobiel Club) ver strekt inlichtingen omtrent de deelrve- mingsvoorwaarden. de plaatsen waar de cursussen zullen worden gehouden, enz. reeds Waar zjjn?... glimp van Hij had ze de oogen, welke hii gedurende c“ L. had zien fonkelen,’. FUNCTIE VAN POLITIE-ARTS INGEVOERD Overwegende, dat- het wenschelijk is, bij de Gemeentepolitie de functie van politie-arts in te stellen, heeft de bur gemeester een verordening tot wijziging van de positieregeling Politiepersoneel I vast.gesteld, waarbij deze functie is vast- gelegd. was i gebleken, dat de telefonische ging aan Roch naar de herberg vroolijken matroos” te komen, was geweest. Deze omstandigheid, bet uitzenden van Hofer naar San Francis co en waarschijnlijk ook het verbod van Dickson, vreemden tpe te laten in Green’s villa op Riverside Drive, moes- ten worden besphouwd al» b?- dat de misdadigersbende kennis had cekregen van Roch s aanwezigheid te New York en, daar zij gevaar rook, be- ONGEVALLEN Op den hoek van het Lijsterbesplein en'de Laan van Meerder voort, wilde gis terochtend de 43-jarige A. van L. op een rijdenden tramwagen van lijn 12 springen, doch hij kwam te vallen. Hij kreeg een wond aan het gezicht en werd naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht. Gisteren heeft op den hoek van den Parallelweg en de Naaldwijkschestraat een botsing plaats gehad tusschen een tramwagen van lijn 10 en een gespan. De 64-jarige voerman B. v. d. V.. uit de Lyonnetstraat. bekwam een wond aan het achterhoofd: na aan het ziekenhuis aan den Zuidwal behandeld te zijn, kon hij huiswaarts keeren Het lemoen van den wagen en de kop van een lantaarnpaal werden bij de aanrijding vernield. MARSCH VAN POLITIEMUZIEKCORPS Het Stafmuziekcorps van de Politie zal morgen een marsch maken. Om 2.30 uur n.m. wordt vertrokken van het bureau Louise Henriëttestraat. waarna gemar cheerd wordt langs Theresiastraat, 3e v. d. Boschstraat, le v. d. Boschstraat. Charlotte de Bourbonstraat. Schenkkade. 2e Adelheidstraat Juliana van Stolberg- plein, Louise de Colignystraat, Stuyve- santstfaat, Stuyvesantplein, Juliana van Stolberglaan, Laan van NO Indië The resiastraat, Eerensplein, Carel Reyniersz- kade, Bezuidenhoutscheweg, Paulinastr terug naar Louise Henriëttestraat. de vrouw? Hofer had immers van een echtpaar gerept? Roch liet zich langzaam van den tak zakken en sloop naar het venster. Het was te hoog. Maar hij bemerkte een grooten steen, welke l lag. Voor dichterbij hii ■rir'h L kerel, die hepn had willen vermoorden, gadesloeg. Dat gezicht had hij ook vóór zjjn ver trek uit Hamburg opgemerkt teen be steller, die zakken aan boord droeg) en later in Jersey City (een beschonken matroos, die voor nem en Kenton in de straatgoot was getuimeld). Roch was dus geen dag onbespied ge bleven. Dat vervulde hem met een ge- voel van schaamte. Hij had zich zoo bewijzen, veilig gevoeld, maar was lichtzinnig als een nieuweling geweest... Kon ik nu maar hooren. wat die twee bandieten zeggen! dacht hij woo- dienst roept bovendien de buurtschaps- hoofden, wijkhoofden en blokhoofden op. die de getroffenen eveneens moeten bij staan en voorts nog allerlei diensten moe ten verrichten, die noodig blijken te zijn. Niet alle getroffenen worden op gelijke wijze bëhandeld Zij worden verdeeld in drie' categorieën. Tot de eerste categorie behooren zij. wier huis geheel verwoest is en die alles kwijt zijn. Tot de tweede overleg categorie behooren zij. die hun huis moe ten ontruimen, orpdat er een blindganger aanwezig is. Deze menschen kunnen dus wel hun distributiebescheiden meepemen. In de derde categorie zijn de menschen ondergebracht.- Wier huis lichte bescha digingen vertoont en die niet meer de beschikking hebben over gas- en waterlei ding, zoodat zij niet zelf meer kunnen zorgen voor hun maaltijden Aan de getroffenen worden door den Nederlandschen Volksdienst schadekaar- ten. voorzien van bonnen, waarop warme maaltijden en broodmaaltijden kunnen worden verkregen uitgereikt. Tn samen werking met de vertegenwoordigers van den distributiedienst zorgt de N V.D zoo noodig tevens voor de levering van schoeisel, kleeding en vaste brandstoffen. De schade-enquête-commissie verleent zoo noodig voorschotten op de schadeuit- keering terwijl het departement van Sociale Zaken overbrugginëssteun uit keert. Het ligt in de bedoeling, dat de Nederlandsche Volksdienst in de toe komst ook belast zal worden met de uit- - -x- ingediende machti- verrekening binnen de levering heeft plaats gehad, met de in te dienen reke ningen- worden aangeboden aan de des- I Artikel Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet BENOEMINGEN EN MUTATIES De burgemeester heeft benoemd: tot onderwijzer aan de o.l.school Deventer- schestraat 21: G. J. H. Hoppe, tijdelijk onderwijzer bij het o.Lo. alhier; tot onder- wijzer aan de o.l.o.-kopschool van Swin- denstraat 14: J Adriaanse; tot onderwij zeres aan de openbare school voor bui tengewoon l.o. Sloepstraat 76: mej. C- Visser, tijdelijk onderwijzeres bij dit on derwijs te Leiden;tot hoofd van de o.L school Jan van Gojenstraat 94 (school B): H. A. Wolters, onderwijzer bij het bij zonder lager onderwijs, alhier; tot hoofd van de o.l.school De Vliegerstraat 28 (school B): E. v. d Zee hoofd van de o.l.school B te Harlingen De buigemeester heeft met ingang van een lader te bepalen dag overgeplaatst: mej P H ‘de Gunst onderwijzeres aan de o.l.o -.kopschool van Swindenstraat 14, naar de o.l.school Cederstraat 29. alhier; heeft, op zijn verzoek aan J Battenberg eervol ontslag verleend als onderwijzer in de gymnastiek bij het o.Lo.; id aan Th. Kockx. uit gelijknamige functie; id. aan C G.t van Kuyk als hoofd der open bare school voor u l o A. Abeelstraat 30; id. aan C. M. van der Poel als leeraar aan de gemeentelijke avondnijverheids- school voor jongens, ter voorbereiding tot de Visscherijschool te Scheveningen, in verband met zijn benoeming tot di recteur van die school A. W. Barten I Op 15 Mei a s. zal het 35 jaar geleden zijn, dat de heer A.. W Barten werd be noemd tot directeur van de school voor de grafische vakken te Utrecht en 31 Mei zal hij wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie neerleggen. Academische examens Vrije Universiteit. Doet ex, rechts wetenschap de dames J. E. Mollen, D. A. F. Stahle en de heeren J. H. Valentgoed en D. Wechgelaar. Diverse examens Rijnlands Lyceum te Wassenaar. Eindex gymn afd. A: Gesl, de dames: A W. Donker. E. C. C. van Lier, de hee ren: J Gerretsen. A. p. Bonders, J. Hout zager, K. A. Ligtenberg. en omgeving, onder autoriteiten er. de daar schers met hun kinderen. Het plein was afgezet met roode en zwarte vanen van partij en N.S.B. Een groote tribune was versierd met roode tulpen en witte seringen, tegen een ach tergrond van dennengroen. Omstreeks half zeven betrsfd dr. Ley onder groot gejuich het spreekgestoelte. Hij was o.a. vergezeld van den Rijkscom. toissaris Seyss Inquart, commissaris-gene- 'raal Oberdienstleiter Schmidt, den plaats vervangend leider der N.S.B. van Geel kerken en den waarnemend commandant der W.A., van ’t Hoff. Nadat een vaandelwacht. bestaande uit vertegenwoordigers van beide politieke organisaties, onder plechtige marschmu- ziek, gespeeld door een Duitsche militaire kapel, haar plaats op de flanken had in genomen en een vertegenwoordiger der N.S.D.AP een kort begroetingswoord had gesproken hield de heer van Geel kerken een rede. Daarin getuigde hij van den gemeen- schappelijken wil, welke de Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten be zielt: den wil namelijk om een natio- naal-socialistisch Europa op te bouwen, waarin het socialisme eindelijk de recht vaardigheid zal brengen. Wie tegen dit socialisme is. aldus spr. zal worden uit_ gestooten. Wij zijn uit ons volk voortge komen, als onbekende soldaten uit liefde tot dat volk Daarom zijn wij het ook niet, die haat koesteren. Wij staan met open hand. Zij echter die vluchtten, zaaien haat en tweedracht Maar wij kunnen hen die dreigen de namen der goedwillenden onder u te zullen opschrij ven. verzekeren, dat hun namen reeds lang opgeschreven staan (gejüicty. Ten aanzien der joden, die met ster thans veler medelijden hebben, be merkte spreker, dat het niet gaat om wat het individu gedaan heeft maar om den geest van het jodendom, die zulk een verderfelijken invloed heeft uitgeoefend in pers. Onderwijs, enz Niet wij aldus de heer van Geelkerken, hebben steeds gesproken over ..ons joodsche volksdeel”. Zij die dat gedaan hebben, kunnen nu echter eens zien, hoé groot dat ioodsche ..volksdeel” we! is. Zich vervolgens richtend tot de mijn werkers onder zijn gehoor, zeide hij: „Gij, die een eereplaats inneemt «nder ons volk, staat op -uw plaats. Zijt met onze boeren, met ons, een van wil. Draagt het nationaal-socialisme niet alleen in het hart maar draagt het ook uit. Wan neer in Rusland het heil van Europa met bloedoffers wordt bevochten, zoudt gij De uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 6e periode (17 Mei—13 Juni 1942), brandstoffenkaarten voor»het stookseizoen 1942 '|3. tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten en Vitamine C-tabletten voor aanstaand» en innge moeders heeft morgen air volgt nlaats Dierentuin, ingang weg L 9—12 uurI gemompel opvangen, dat dikwijls door ruw gelach werd onderbroken. Hij verliet zijn post, schoof den steen weer terug en werkte zich langs de goot omhoog, naar het dak van het blokhuis Daar legde hij zich op den .1 aan een venstertje, dat hij aanvankelijk met had opgemerkt. Met de uiterste behoed zaamheid poogde hij het te openen; net was gelukkig van binnen niet gesloten. Langzaam, duim voor duim, hief hij het op. steeds luisterend Niets bewoog zich. De kamer benede* hem moest niet bewoond zijn, anders had mep Tot heden is den Haag gespaard gebie ven voor luchtaanvallen op een dergelijke groote schaal, dat duizenden menschen getroffen werden en dat gesproken kon worden van een ramp. Ai hoopt ieder, wien het wel en wee van onze stad en haar inwoners ter harte gaat, vurig, dat dit ook in de toekomst zoo zal blij-Trültsch ven, tóch zal het aan den anderen kant met eindi voor ieder die verantwoordelijkheidsge voel bezit wel duidelijk zijn, dat zooda nige maatregelen getroffen moeten wor den, dat de instanties, die de hulpverlee- ning ter hand nemen, oj heden voorbereid zijn, j den, dat zij weten wat op alle gebeurlijk- *iet andere woor- naar te doen staat in het geval, dat een ramp zou plaats hebben. Regeeren is nu eenmaal vooruit zien. Door den Luchtbeschermingsdienst, den Nederlandschen Volksdienst, de schade- enquête-commissie, den Distributiedienst en het departement van Sociale Zaken is daartoe een regeling uitgewerkt, volgens welke snel en op zeer niime schaal hulp kan worden verleend aan de getroffenen. De stedelijk directeur Men den Neder landschen Volksdienst, de heer Hollander beeft fn een bijeenkomst met persver tegenwoordigers uiteengezet hoe de rege ling vóór den Haag is. blikkéo groenten, gecondenseerde melk In de stad zijn een vijftiental gebou- enz. Er is proces verbaal opgemaakt wen, meest scholen aangewezen, waar de getroffenen zich moeten vervoegen voor de hulpverleening. Zoodra ramp (signaal wil zeggen mededeeling) door den Nieuwe plannen De directie der N.S heeft zich door de moeilijke omstandigheden niet uit den koers laten slaan. De ingebruikneming van de nieuwe treinen en het gereed komen van geëlectrificeerde baanvakkep bewijst dit reeds, maar uit de rede, welke ir. W Hupkes aan de lunch te Arnhem hield, bleek dit nog duidelijker. Hij ge waagde n.l van de plannen, welke thans bij de N.S. bestaan en zich in min of meer vergevorderd stadium van voorbe reiding bevinden. Zij betreffen o.a. voort zetting der electrificatie, verdubbeling van sporen op verscheidene baanvakken en soortgelijke verkeersverruimingen op enkele belangrijke 'rivierovergangen, de uitvoering van omvangrijke werken bij en in enkele stations w o Utrecht en Arnhem enz. Dei aanzittenden bij den uitnemenden maaltijd, dien de stationsrestaurateur van Amersfoort als g*st-restaurateurK in de Arnhemsche le-klasse wachtkamer deed opdienen, gaf overigens den heer Hupkes nog gelegenheid, den bouwers van het materieel hulde te brengen voor hun prestitie Van andere* zijden werd der directie der N.S. dank gebracht- voor de wijze, waarop zij haar taak ten behoeve van het bedrijf en ten dienste van het publiek blijft verrichten De proefrit werd van de zijde der Ned. Spoorwegen medegemaakt, behalve door ir W Hupkes, door ir. A. O. de Koningh, ir. E. Bolleman Kylstra en ir. H. J van Lessen dan niet extra werken op een Zondag’ ministeries van. Propaganda Indien gij dat doet, beseft, dat gij het doet niet voor vreemde interesse, maar voor uw volk. Laten wij allen, ieder op onze plaats, en een van wil, onzen plicht doen, opdat wanneer Adolf Hitler eens zal vragen: wie heeft geloofd, wie heeft geofferd? ons volk zijn plaats zal krij gen, die het toekomt Lm. 16 Mei 16 Mei 16 Mei Bloem (br.) 277,231,235, 289 70 gr. 16 Mei 125 gr. 400 gr. 50 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 5 1| 3 10 k.g. Jam 280 500 gr. Kaas 278,282,286,290,294 100 gr. Koffiesurrogaat 288 250 gr. Margarine (Vetk.) 24 125 gr. Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep U Sinaasappelen 3-12, 4-12 Spijsolie Suiker Suiker Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 24A 100 gr. Vleesch 24B 25 gr. Zeep 211, 228,272, 293 90 8 450 gr. I - G, H, I, J 90 3 450 gr. O, H, I, J 75 gr. i Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 EenK 30 Apr. '43 1 Eenh. 31 Mei 30 stuks 31 Mei 1 Eenh. 31 Deo. zeker het binnendringen van de zeer kille nachtlucht bespeurd. Toch was het mogelijk, dat in het zolderkamertje gewoonljjk iemand sliep. Misschien de oude vrouw, die hij tot nu toe niet te zien had gekregen. Roch wachtte nog eenige minuten, knipte toen zijn electrische zaklantaarn aan en liet het licht naar beneden val len. Het was een klein, laag kamertje, met een leeg bed, een kast en een paar stoelen De detective Het zich nu be hoedzaam zakken, zette een stoel onder het dakvenster, om zich eep eventueel .i—- >-—«2-1- geworden af- vergemakkelijken en opende toen voorzichtig de deur van de Kamer Zoo kwam hjj un een soort gang, van waar de houten trap naar het gelijk vloers gelegen vertrek leidde; dat kon hij opmaken uit het van beneden ko mende lichtschijnsel Blijde opgewondenheid en koortsige spanning maakten zich van hem mees ter, toen nü nu zeer duidelijk kon hoo ren. wat beneden werd gezegd. Het was een verd dwaasheid van je! - Hij wilde het zoo. Je had niet moeten toegeven. Wat had ik dan moeten doen? (Wordt vervolpdl dend. Een fraai gezelschap op John Green’s eigen grond! t De oude man was zeker de huisbe- waarder. maar de jonge? Misschien zijn zoon, die hem een bezoek was ko men brengen. Doch waar bevond zich Na ziph ervan te hebben vergewist, dat hem van den kant der honden voor loopig geen gevaar dreigde, begon Roch rustig de kamer in oogenschouw te ne men Het was een vrij ruim, eenvoudig tyaar net ingericht vertrek: aan den eenen kans gaf een deur toegang tot de kéuken, terwijl aan detegenovergestel de zijde een houten trap naar net on der het dak gelegen slaapkamertje moest leiden Het midden van de kamer werd in beslag genomen door een groote eiken tafel, waaraan twee mannen, die een druk gesprek voerden, waren gezeten. Een half geledigde flesch rum en de *ware tabaksdamp, welken zij uit hun pijpen bliezen, bewezen, dat zij de punst verstonden aan het onderhoud in >u>er geval een aangename zijde te ge pen. Het licht van de nelder brandende Ump, welke boven de taiel hing, stelde den bespieder in staat, de twee mannen cultuur Adolf Hitler heeft den Russi- schen winter bedwongen Eens zal. zoo als nu de. lente In dit jaargetijde de lente aanbreken voor de volkeren van Europa Onder zijn leiding zullen wij hei heilige Germaansche Rijk het heil brengende Germaansche Rijk, vestigen wanneer de Germaansche volkeren el kaar gevonden zullen hebben onder de leiding van Adolf Hitler Oberdienstleiter Schmidt sprak hierna den dank der aanwezige nationaal-socia listen uit voor de warme woorden, die dr. Ley had gesproker], en zich tot dezen laatste wendend zeide hij: Wij hebben elkaar leeren kennen en waardeeren Twee jaren lang hebben wij nu gepraat en gesproken Daarom voegen wij thans den anderen toe: Nu is de tijd gekomen, dat wij. nationaal-socialisten, den toon aangeven. Gij. kameraden N.S.B.’ers. zul len wij bijstaan, want gij waart het. die aantrad op den roep van Adolf Hitler God zegene onzen Führer Sieg Heil Nadat dit Sieg Heil door de duizenden op het marktplein was overgenomen en driewerf herhaald klonken, terwijl de vaandelwacht de vanen en de aanwezi gen de hand hieven, plechtig óver het marktplein het Duitschland- en Horst Wessel-lied. goed op te nemen. De oudste, die reeds diep in de vijftig moest zijn, had een grijzen baard, welke bjjna geheel zijn gezicht bedekte en aan zijn voorkomen iets wilds, iets dreigends gaf. Een zeer groote haviksneus en grijze, onheilspel lende oogen versterkten nog dien in druk. °e andere moest ongeveer dertig laar oud zijn. Hij was kleines, mhar ?e<Jron«en> gespierde gestalte ver- “Uitcngewone lichaamskracht. Hoe- «ezicht glad geschoren was, den xekere gelijkenis met dat van havik«nleren man; hiJ had denzelfden ïmalton'm^^6 ?re-1«end boven teristieke deel - loerende, listige öehulp van"yn "«indeling hem met sterker werd %n fr - vroeger moest 1 epin^arneer kon - vnang ver«heen voldoening c ^•rkead: het waren dezelf- een dagen geleden act van et;n seconde stellen: welke macht toch was het, die ons honderden jaren lang gescheiden heeft weten te houden? Steeds wanneer ik u aanzie, jeugd van beider landen, vraag ik mij af, wat nu wel dat onder scheid is tusschen ons, waarvoor die tweespalt dient, niet alleen tusschen twee verwante volkeren, maar zelfs in die volkeren tusschen beroepen. standen, klassen, partijen. Wij zijn toch dezelfde menschen ih denzelfden nood, bezield met! eenzelfden wil* Ieder van ons kent dezen strijd. Wa ren wij waanzinnig? Wat dreef ons dan tegen elkaar in te gaan? Ik weet, dat velen hier ons nóg haten. Daarom moet ik het ook nu weer herhalen zooals ik het gisteren reeds gezegd heb: dat wij twee jaar geleden hier binnenvielen was een bittere noodzaak, want dit is geen oorlog van Duitschland tegen Nederland, tegen België, tegen Frankrijk, maar een strijd van het Nordische volk tegen de macht van het geld, tegen Juda. Juda is de vijand van alle scheppende menschen, van iedere orde en van iedere cultuur De jood is de parasiet. De volkeren zullen dit slechts behoe ven te begrijpen, en de heerschappij sinds tweeduizend jaar van Juda zal ein delijk afgeloopen zijn (applaus) Nadat spreker er op' had gewezen, dat de politieke strijd, welke hier, evenals destijds in Duitschland gevoerd werd, noodzakelijk is. omdat, wie een volk heb ben wil, het zich moet veroveren en deze strijd niet kan worden gevoerd mót. wetten, omdat het eenige waar het op aankomt is, dat men eindelijk begrijpt, dat men moet samenwerken, vervolgde hij: Wat was, komt niet meer terug. Geen dag, geen minuut keert weer. Daarom ook behoeven zij, die van hier weggeloopen zijn, zooals sommigen, bij ons in 1918, niet te hopen, hierin weer te kunnen keeren, want wie zijn volk verlaat, dien verlaat het volk en het volk strijdt verder. Vervolgens wijdde spreker eenige woor den aan de verdenkingen, dat de Duit- schers in Nederland zouden zijn geko men om dit land uit te buiten. Dit, aldus dr. Ley, is echter verre van ons. want wij wisten, dat uw land te nauw en te klein voor u is Wij zijn hier juist ge komen, omdat wij nieuwe ruimten voor u willen openstellen Want het is onze taak, de problemen van Europa op te lossen Uw land was weliswaar rijk en het beroemde zich daarop, maar aan groote rijkdommen hier paarde zich el ders schrijnende armoede. Dit nu dulden wij niet, want wij zijn ervan overtuigd, dat God de wereld gaf aan alle menschen. Daarom ook moet de wereld weten, dat de jood in Europa het veld zal moeten ruimen, opdat Europa voor het eerst werkelijk vrij worde Thans prediken zekere apostelen mede lijden voor deze joden, maar waar waren deze apostelen, toen men ons nog „Habe- nichtsers" noemde? (Gelach.) Wat zal het socialisme brengen? Niet als dat van Moskou voor joden-enkelin-' gen, maar het zal zijn’voor de breede massa, voot allen, die willen werken Ieder werker onder u moet in de gele genheid zijn reizen te maken Hoe im mers kunt gij een land liefhebben, als gij het niet kent? Ieder van u die een ..kop" heeft, zal moeten kunnen studee- ren. Wanneer wij, jooals hier, willen bouwen aan een nieuw Europa, dan vraag ik u, Duitsche en Nederlandsche1 nationaal-socialisten, laat elkaar niet los. Want in u beiden stuwt hetzelfde bloed Kijkt elkaar aan. spreekt met elkaar over uw roemrijke geschiedenis en wan neer ooit iemand u wil scheiden, slaat hem dan. Want wij willen niet meer gescheiden worden. Eens hopen wij te kunnen be ginnen aan den opbouw, den arbeid, de ,^iet doch wat goede cquragie ver- tnigh”. de goede „couragie” in dit geval van ir. Hupkes, den directeur der Ned. Spoorwegen en zijn staf, die In vollen oorlogstijd, onder uiterst moeilijke om standigheden, die stellig geen nadere.toe lichting behoeven om door een ieder te worden begrepen, erin slaagden, ons spoorwegnet te verrijken met 2 nieuwe baanvakken voor electrische tractie en tegelijkertijd het materieel wisten aan te vullen met een drietal hypermoderne 5- wagen-treinstellen. En deze beide novi teiten vórmen nog slechts de voorhoedg van een uitbreidings- en verbeterings plan. dat zich in volle uitvoering bevindt. Immers, op de baanvakken Utrecht—Hil versum en UtrechtAmersfoort, waarop met ingang -yan de 'nieuwe dienstregeling reeds electrisch gereden wordt, zal weldra t baanvak Amsterdarp-Hilversum volgen en de drie treinstellen, waarop wij hier boven doelden, vormen de eerste groep van een serie van 25 stuks van hetzelfde type, waarbij zich dan nog voegen 15 electrische 2-wagen-treinstellen en 66 af zonderlijke rijtuigen, bestemd voor wijzi ging der 2- en 3-wagentreinstellen in rij- combinaties van resp. 3 en 4 stuks. V^f Nederlandsche fabriekenWerk spoor, Bcynes, Allan, Heemaf en Electro werken er aan sinds het begin van 1940, toen^ieze bestelling, waarmee een bedrag van rond 19 millioen gulden is' gemoeid, werd geplaatst Alle vijf hebben uitmun- - v1? Wer'C ge'everd en wanneer wij de i hed. Spoorwegen een compliment maken voor hun prestatie, beteekent dit tevens kf aan de fabrieken, die. onder even be zwarende omstandigheden, zich op zoo uitnemende wijze van haar opdracht kweten. Dé directie der Ned. Spoorwegen heeft, •f gewoonte getrouw een traditie. ™ke nu meer dan ooit werd gewaar- ij1' de pers in de gelegenheid ge steld, mët het nieuwe materieel kennis te maken, vóór het op de lijn verschijnt, M>. als steeds werd deze excursie tot •et réunie, die. onder de spreekwoorde- HJke gastvrijheid der N. S„ den proefrit Wder maakte tot een oase in de journa listieke werkzaamheid. Vooral s Comfort Wie de nieuwe treinstellen van dén Hiitenkant bekijkt, zal, uitgezonderd de rissche kleuren van de groene en roode al<’ weinig bijzonders ontdekken. De .oude" exemplaren hebben ons reeds ver bouwd gemaakt met stroomlijn, auto matische verwarming en luchtverver- icbmg. rnet snelheden van 120 k m. per >ur en hooger. met de open compartimen- on en staal-lederen zitplaatsen in de 3e ‘•’sse. met de kleine maar zoozeer ge waardeerde restauraties en tal van ande- geriefelijkheden, die. in normalen tijd, ®t reizen op het middennet een genoe- len maakten. v Dit standaardrhateriaal is. bij den hui- “gen stand der techniek en de behoeften an het verkeer, nu en in de naaste toe- omst, slechts in details te verbeteren, etails, welke voornamelijk de strekking ebben, het comfort te verhoog^n De proefrit op het traject Amsterdam ]rnhem vice versa leerde ons de waarde er vernieuwingen kennen. De inrichting an de jongste aanwinst der N. S ontjer- cheidt zich vanhet andere stroomlijn- nateriaal o.a door de aanwezigheid van »upé’s. die facultatief gebruikt kunnen vorden als le en 2e klasse; een eindaL leeling 2e klasse vanwaar men een ützicht heeft op den spoorwegen een irootere keuken en afzonderlijke restau- ■atie-afdeeling voor het gebruik van war me maaltijden. Een groep compartimen- :en in de 2e/3e klasse heeft in verbann liermee een uitrusting gekregen met tlaptafeltjes. waarop de maaltijd kan worden gebruikt Andere, kleinere verbeteringen betref fen een verduidelijking van de aanwij zingen omtrent het in- en uitstappen, iat hier geschiedt met behulp van trans- jaranten in de wagonsvoorts het voor tomen van bevriezen der waterreservoirs, toodat ook bij felle kode de waschbakken :n closets kunnen worden gebruikt De seveiligmg js nOg verhoogd door verzwa ring van de lucht drukrem en het aan brengen van een zandstrooier Deze laat ste voorzieningen zijn zeker niet-als luxe t« beschouwen, wanneer men weet, dat met deze treinen reeds na drie minuten «en snelheid van 120 km. wordt bereiKt. die gedurende den rit tot 140 k.m. kan Worden opgevoerd. Tenslotte is er de uitrusting met een wdsprekerinstallatie ten gerieve van 4e reizigers. De rit gaf ons. den eersten pas sagiers, volle bevrediging en ook de tech nische staf der spoorwegen, welke de directie vergezelde, toonde zich gebeel content Het publiek zal weldra de ge legenheid krijgen zich over de activiteit der N.S. te verheugen. Het atroomlljn-wepenpark Na het volledig gereedkomen van deze opdracht zal het stroomlijn-wagenpark der Ned. Spoorwegen omvatten 137 elec- bische treinwagenstellen. in groepeerin- Sen van 5, 4. 3 en 2 stuks. Een gedeelte der 2-wagentreinstellen wordt nog omge bauwd tot 3-wagentreinstellen. opdat de samenstelling der treinen wat hun af- i vervoerd. Door den wordt, In onderzoek man; hij had 'OHoeVaniÏÏi8yU‘^ behuln van F u' vrefcmdeling hem met hU‘P van kijker bekeek, des te ‘druk, dat hij ze hebben gezien. --1 dat gewéést --L’cn er' een op zijn gelaat'. bemerkte een j grooten steen, welke in de nabijheid lag. Voorzichtig schoof hij dien steen en stapte erop. Nu. bevond hij zich ter hoogte van het venster. Hij i PlOtoeling noodzakelijk drnlrto rlin nnr zjp ruif maar Irnn tOCht te Vergemakkell behulp van een uitstekenden kijker den trots alle inspanning slechts een soort

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5