DE 'STRIJD OP DE KRIM 1942. No. 18181. van CHURCHILL’S DREIGEMENT MET DEN GIFGASOORLOG Veelomvattende samenwerking alle Weermachtsonderdeelen VERDUISTEREN Vrijdag 15 Vai. Nieuwe weekbonnen no.26 1Mb BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 I Do Fransche Antillen Ook aardappelkaarten J Uitreiking van nieuwe bonkaarten Scherpe Berlijnsche reactie «I Naar keuze havermout op den peulvruchtenbon Steun aan talentvoüe Nederlandsche kunstenaars Engelsche bommen op Hazebrouck Pauselijke Boodschap De Japanners in Joennan Overval van een Engelsch vliegtuig op Nederlandsche burgers Gift van Rykscommissaris Nieuwe zeeslag bij Australië verwacht Amerikaansche kruiser en andere schepen door Duitsche vliegtuigen vernietigd De vier-wekelyksche bonnen Beschuit voor kinderen tot pl.m. 3 jaar Havermout in beperkte mate verkrijgbaar Het Duitsche offensief COURANT Nota aan Washington In het tijdvak van 25 Mei-13 Juni -- Het A.N.P. meldt uit Berlijn De weer- varend in Op een Italiaansche vliegbasis worden bommen aan een vliegtuig bevestigd voor een vlucht naar den vH»"'’ (Luce-Holland) De Parijsche bladen melden, dat En gelsche bommenwerpers te Hazebrouck een kerk, een school en een ziekenhuis hebben getroffen. Lukraak lieten zij hun bommen vallen. De kerk werd zoo ernstig beschadigd, dat zij geen dienst meer kan doen. Het ziekenhuis, dat ook getroffen werd, was duidelijk te herkennen San het Roode-Kruisteeken. Wonder boven won der waren er geen menschenlevens te be treuren leiden. Te beginnen mat den veldtocht in I Polen tot den huldigen dag heeft hij het •I nooit aan uitvluchten voor zijn wandaden klank, dien de jongste rede van den Brit, schen ministerpresident gevonden heeft, is in meer dan één opzicht kenmerkend. Zoo er nog meer commentaar rioodig was op Churchill’s illusies en gedwongen op timisme, dSn .is dit commentaar thans ge leverd door een blad van een neutraal land, namelijk de Turksche „Tasviri Efkiar”, dat onomwonden verklaart, dat zulke officieele redevoeringen weliswaar ten doel hebben het openbare moreel te verhoogen, doch dat Churchill’s argumen ten niet steekhoudend zijn. Na de woor den van Churchill in verband met het on langs door de Amerikaansahe admirali teit uitgegeven communiqué. dat een „vernietiging van de Japansche vloot” meldt, zoo vervolgt het blad, zou de oor log in Oost-Azië zijn einde moeten nade ren. Hetzelfde zou in het Westen het ge val moeten zijn, wanneer Churchill ver klaart, dat de Engelschen de heerschappij in de lucht bezitten. Wanneer alle offi cieele verklaringen van Churchill in over eenstemming met de waarheid waren, zoo besluit het blad, had de oorlog reeds lang geëindigd moeten zijn. Het was er echter Churchill ook geens zins om 'te doen in zijn terugblik een ob jectief beeld van de politièke respectie velijk militaire wereldsituatie te geven. Waarom het hem ging, kan afgelezen wor den uit de Britsche, zoowel als uit de Amerikaansche pers n.l., het thema gas oorlog in het geding te brengen. In be voegde Berlijnsche politieke kringen ziet men in zulke machinaties een poging tot het inleiden van en het maken van stem ming voor een „gemeene streek, die zich in haar uitwerking tegen de geheele Euro- peesche beschaving richt” en die daarom reeds in haar beginstadium niet scherp genoeg gebrandmerkt kan worden. Niet in de laatste plaats ook in het belang van het door de Churchill-clique bedrogen en misleide Engelsche vó’1' laten ontbreken. Toen Churchill in Griekenland zich reeds zeer vroegtijdig in de militaire gebeurte nissen inschakelde, geschiedde dit met den leugen vin een z.g. „Duitsche invasie”. Hij heeft, toen hij Irak overviel, een „vijf de colonne” geconstrueerd. Hij heeft, toen hij den Franschen Syrië ontstal, in, cyni sche leugenachtigheid beweerd, dat daar Duitsche valschermjagers waren. Hij heeft zijn overval op het vreedzame Iran „ge motiveerd” met den leugen, dat de Duit- schers daar vóór hem vasten voet hadden willen krijgen. En, zooals hij voor iedere wandaad een nieuwen leugen gereed had, zoo beweerde hij nog dezer dagen bij de actie tegerf Madagascar, dat Japan dit eiland bedreigt, ofschoon hij vrijwel in één' adem verrassenderwijze toegaf, dat deze actie reeds langen tijd geleden op touw gezet was. Deze methode verschaft een in- zich van vérstrekkende beteekenis, dat de wereld niet vergeten mag. En nu seinde Globe-Reuter in den nacht van Maandag op Dinsdag het volgende be. richt de wereld in: „Tot laat in den avond van Maandag was het Duitsche volk nog niet op de hoogte gebracht van de waar schuwing van Churchill, dat Gróot-Brit- tannië tot den gasoorlog in Duitschland zou overgaan, wanneer de nazi’s gas tegen Rusland zouden gebruiken” De bevelhebber van de Duitsche onderz'eebcoien, aamiraai Dönitz, op een be- zichtigingsreis door Italië. Op een Italiaensch vliegveld wordt de commandant door hooge officieren van de Italiaansche Marine ontvangen. (Atlantic-Holland-P.K. Haupt) Paus Pius heeft naar aanleiding van zijn bisschopsjubileum op den vooravond van het Hemelvaartsfeest per radio een boodschap tot de wereld gericht, waarin hij de huidige positie van de kerk op één lijn stelde met die van de kerk uit den eersten tijd van het Christendom. Ook thans, zoo verklaarde hij, zijn de Christenen zeker van hun overwinning. Voorts wees de Paus op de eeuwige jeugd van de kerk en noemde hij het stre ven der vijanden van de kerk, n.l. atheïs me, god'sdienstige onverschilligheid enz., nutteloos. Daarop behandelde de Paus de betee kenis van het gezin, dat hij de kiemcel van den staat noemde. Ook gat hij uiting aan zijn innig meegevoel met allen, die door den oorlog in leed zijn gedompeld. Tot besluit deed hij een beroep op de staatslieden der oorlogvoerende landen om zich bij het eindigen van den oorlog in te spannen voor een rechtvaardigen, duurzamen vrede. De commandant van een Finsch regi ment bij het hengelen in de nabijheid van zijn commandopost. De hengel sport is goed voor de zenuwen en zoo gauw de toestand het maar toelaat, gaan de officieren en manschappen het ijs op. De meren van Oost-Karelië hebben bewezen zeer vischrijk te zijn en de strijders in het oerwoud kunnen zich zoodoende dikwijls een welkome afwis seling in het menif verschaffen. (Suomen-Holland) HAAGSCHE De militaire woordvoerder te Tsjoeng- king heeft, wijzende op de voort de Zuid- Chineesche provincie Joertnan dreigende gevaren, meegedeeld, dat behalve door de van Birma uit .300 k.m diep binnen gedrongen Japansche troepen, Joennan ook van het Zuiden door 2 Japansche co. loqnes wordt bedreigd. De eerste komt van Thailand en de tweede van Indo- China. Deze troepen zijn langs de Me kong opgerukt en voeren in samenwer king met de uit Birma komende Japan- sehc troepen een flankbeweging uit. De woordvoerder verklaarde voort», dat geen Tsjoengkineesche troepen naar Indië zijn gedreven. Wel begeleiden enkele officieren Britsche troepen op boar -4 r„a<a ..atastrofe-politiek In bedoelde politieke kringen-stelt men zich ten aanzien hiervan pp het volgende standpuntEen blik in de Amerikaansche bladen onthult het plan van de nieuwe tnisdaad, die Churchill in het besef, dat zijn catastrofepolitiek in een kritiek sta dium is gekomen, in uiterste vertwijfeling tegen de volken wil plegen. Wanneer de commentator van radio Boston, Volney Hurd, met betrekking tot de zinsnede in de rede van Churchill over den gifgas oorlog het duivelsche gezegde mag be zigen Het gebruik van gas in plaats van brandbommen opent ongekende perspec tieven. Men kan geheel Duitschland met gas bestoken", dan is dit niets meer en biets miridfer dan de duidelijke formulee- ring van het duivelsche vernietigingsplan, dat de Britsche ministerpresident, wel te verstaan het verantwoordelijke hoofd van een tot de beschaafde volken behoorende regeering. in zijn jongste rede tot uitdruk king heeft gebracht. Leugenachtige voorwendsels Deze formuleering is thans eens en voor altijd vastgelegd. Men kent, zooals dik wijls gënoeg onderstreept en met werke lijk wetenschappelijke grondigheid bewe zen is, de methode van argumenteeren van den Britschen oorlogsophitser. Hij heeft steeds leugenachtige voorwendsels bij de hand gehad, wanneer het er om ging, een van rijn nieuwe misdaden in te 12 op 13 Mei, ontstonden talrijke zware branden. Ook in een naburige haven, ten Zuiden van Kertsj lagen de bommen in de bevolen doelep. Bij de luchtaanvallen van 12 Mei op de scheepsdoelen in de Straat van Kertsj •zijn, volgens de tot dusver ontvangen rapporten, in totaal 5 vrachtschepen, 1 sleepboot en 1 visschersvaartuig tot zin ken gebracht en 3 vrachtschepen, 1 trans portschip en verscheidene kustvaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 16.400 brt. door bomtreffers zwaar beschadigd. PRIJS DEZER COURANTVoor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per I mnd met „Kikeriki", ,De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad” en -Letterk. Bijblad” 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 4.10, z. Mode- Nad 3.95. Buitenland 1 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Afz. nummers 5 ct.tr. o. o. 10 et - i' f In de eerste uren van den avond van Dinsdag heeft een Engelsch vliegtuig on der bescherming van de laaghangende bewolking boven een stad in het Westen des lands gevlogen. Met de boordwapens beschoot het vliegtuig in het wilde weg enkele straten, waardoor 3 burgers zwaar en 2 licht gewond werden. Er ontstond slechts onbeteekenende brandschade. van het Donetzfront Aan het Donetzfront hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers op een brandpunt van. den strijd bolsjewistische concentraties pantserwa gens en artilleriestellingen aangevallen. De vijand, die zich voor den aanval ge reed maakte, leed hierbij zware, bloe dige verliezen. De Duitsche duikbommen werpers kozen in het bijzonder de in dit terrein voortrollende vijandelijke pant serwagens als doel uit en maakten deze onschadelijk nog voordat zij zich tegen de Duitsche stellingen konden richten. Ondanks krachtige bescherming door tal rijke vooruitgeschoven luchtafweerbatte- rijen stelden de Duitsche duikbommen werpers, volgens de totdusver ontvangen rapporten, 28 vijandelijke pantserwagens buiten gevecht. Vele stalen kolossen vlogen in brand of werden door de kracht der bomontploffingen omver ge worpen. Door de voortdurende aanvallen van de Duitsche luchtmacht werden de vijandelijke aanvalsplannen op deze plaats in de kiem gesmoord. Andere aanvaller van Duitsche gevechtsvliegers op de achterwaartsche verbindingen van den vijand' veroorzaakten gevoelige sto ringen in het vijandelijke ravitailleerings- verkeer. Veertig vrachtauto’s werden op weg naar het front vernield. In het Noorden mislukten bolsjewisti sche aanvallen in den Wolkof-sector, waarmede de vijand trachtte den Duit- schen omsingelingsring rondom Lenin grad te verbreken. Sedert den 9den Maart liepen zeer sterke bolsjewistische strijd krachten in een groot opgezet offensi^ bijna twee maanden achtereen verbitterd storm op de Duitsche stellingen. Door de samenwerking van alle wapenonderdeelen kon elk succes van den vijand die hier achtereenvolgens tien infanterie-divisies, vijf infanteriebrigades, -vier pantserbri- gades en talrijke skiformaties in den strijd wierp, verhinderd worden. In totaal verloor de tegenstander in dezen sector gedurende de maanden Maart en April meer dan'40 000 man en 64 pantser' t De Fransche regeering deelt mede, dat zij in verband met de hangende kwesties betreffende de Antillen aan de regeering der Ver. Staten een nota heeft laten overhandigen. Het cofnmuniqué van de Fransche regeering luidt als volgt „De Amerikaansche regeering heeft den lOen Mei door bemiddeling van admi raal Robert, den hoogen commissaris van Frankrijk op de Antillen, een nota doen overhandigen, die «nieuwe eischen inhoudt ten aanzien van den vorm van het statuut der Antillen, dat op het oogenblik van kracht is. Het probleem brengt in den vorm, waarin het door de Amerikaansche regeering is gesteld, vraagstukken van aanzienlijke draag wijdte in het geding. Zij hebben sedert den terugkeer van maarschalk Pétain het onderwerp van uitvoerige besprekingen gevormd. Herhaalde malen heeft de regeeringschef Laval met den opperbevel hebber van de Fransche strijdkrachten, admiraal Darlan, met admiraal Auphan en den gouverneur-generaal Brevie over deze vraagstukken van gedachten gewis seld. De regeeringschef Laval heeft op 13 Mei de Amerikaansche regeering de nota van de Fransche regeering doen toekomen.” v. 9.27 aar nam. tot 5.45 aur v.m. Maan,: 15 Mei op 6.24 v.m., on der 9.31 n.m. N.M.; 16 Mei op 6.56 v.m., onder 10.29 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De distributiediensten der gemeenten, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven, zullen tegen overlegging van de stamkaart en in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, gedurende het tijdvak van 25 Mei tot en met 13 Juni a.s. op nader te bepalen tijdstippen de bonkaarten voor voedingsmiddelen 7e periode 1942, benevens nieuwe aardappel kaarten, welke gebruikt zullen worden van 28 Juni tot en met 8 Augustus a.s., uitreiken. De diensten zullen uitreiken aap houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K104 of L104, benevens een aardappelkaart EN, welke de nummers 33A, 34A, 36A tot en met 39A bevat, van elk nummer twee bonnenaan hou ders van een inlegvel K2 of L2 een bon kaart K204 of L204, benevens een aard appelkaart EP, welke drie bonnen met dezelfde nummers als de EN-kaart bevat aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 304 of L 304, be nevens een aardappelkaart EN; aan houders van een inlegvel K4 of L 4 een bonkaart K 404 of L 404, be nevens een aardappelkaart EQ, welke één bon van de op de EN-kaart voorko. mende nummers bevat. Houders van L-inlegvellen zullen dit maal geen toeslagkaarten voor aardappe len ontvangen. Voorts zullen ditmaal aardappeltelers wel een aardappelkaart ontvangen, met uitzondering van die te lers, die vroege aardappelen verbou wen. De distributiediensten zullen de brood-, resp. vleeschkaarten van zelf- verzorgers voor brood bf vleesch inhou den. evenals de melkkaarten van kinde ren van melkveehouders. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die geboren zijn in de maand Juli van de jaren 1921, 1928 en 1938, hun in legvellen mpeten ruilen, vóór zij hun bonkaarten in ontvangst nemen. Voort» wordt er op gewezen, dat men onmiddel lijk bij de uitreiking der bescheiden dient te controleeren of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvan gen, aangezien latere reclames niet In behandeling kunnen worden genomen. De distributiediensten zullen voor deze controle de noodige gelegenheid geven. In Australië neemt men aan, aldus Radio-Schenectady, dat de Japansche hcofdmacht bij den slag op de Koraalzee intact is gebleven. De zender meldt voorts, dat de Japansche vloot haar be drijvigheid in de Australische wateren hervat heeft Op grond van Australische berichten meent Radio-Schenectady te kunnen concludeeren, dat een nieuwe Japansche aanval voor de deur staat. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning. Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters Jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. De Rijkscommissaris heeft de afdeeling Beeldende Kunst van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een bedrag van 50.000 ter beschikking ge steld, dat besteed moet worden voor steun verleen! ng aan talentvolle Neder landsche kunstenaars. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In een gevecht tegen een Ameri- kaansch eskader heeft de Duitsche luchtmacht gisteren tusschen de Noordkaap en Spitsbergen een krui ser van de „Pensacola”-klasse van 9100 ton en een torpedobootjager tot zinken gebracht Voorts werden een ijsbreker van 3000 ton en een koop vaardijschip van 2000 ton vernietigd- Een vrachtschip van 10.000 tón werd zóó ernstig getroffen, dat het van voor tot achtersteven in brand stond. In een haven aan de Zuidkust van En geland hebben lichte gevechtsvlieg tuigen bovendien 4 Britsche koopvaar dijschepen met een gezamenlijken in houd van 7500 ton vernietigd. uondensche vergissing Men vergist zich te Londen: Het Duit sche volk is van de misdadige methoden van den gewetenloozen misdadiger Chur chill op de hoogte, zooals alle andere jonge volken, die zich op het oogenblik iiT den strijd tegen de systemen van den dikken oorlogswinstmaker Churchill en den met hem verbonden bolsjewistischen massa moordenaar Stalin bevinden. Doch deze jonge volken zijn soldatenvolken. Zij klet sen niet, zij laten voor hun strijd voor de vrijheid en tegelijkertijd voor hun pro gramma van vrede en vrijheid daden spre ken. Deze volken zullen echter ook op deze nieuwe misdaad van Churchill, die het ook in dezen oorlog vergoten bloed van zijn volk, voor de bevrediging van zijn persoonlijke perverse ambities noodig heeft, op de juiste wijze weten te rea- geeren. Churchill heeft indertijd het eerst'bevel gegeven, dat zijn luchtmacht zich uit vrees voor het eerlijke tweege vecht met den militairen tegenstander liever aan de terroriseering van de bur gerbevolking moest wijden. In het bloed van de weerlooze vrouwen en kinderen, niet slechts op het continent, doch ook in het Engelsche eilandenrijk, heeft deze ontaarde sadist gezwolgen. Hij weet met welke vreeselijke slagen de Duitsche luchtmacht deze misdaad in de Britsche steden vergolden heeft. Hij weet dit wel iswaar alleen maar, omdat hij de ruïnes en bomkratqrs heeft gezien, omdat deze lafaard natuurlijk persoonlijk, met de whiskyflesch in de hand, in zijn geriefe- lijken schuilkelder zat, döar het lijden en de nooden van zijn eigen volk hem im mers koud laten. Zou Churchill het wa gen bevel tot den gasoorlog te geven, zooals zijn plan is, dan dient men te weten, dat dit minderwaardige creatuur, dat dbor schelmenstreken aan het roer blijft, zelf aan den lijve alle gruwelen zal ondervinden, die deze erbarmelijke lafaard van de veilige schuilkelders, waarvan hij er alleen te Londen 4 luxueus voor zich heeft laten inrichten, NOG EEN SCHIP OP DE ST. LAURENS GETORPEDEERD Volgens den .Engelschen nieuwsdienst is een tweede schip op de St. Laurens verloren gegaan door een duikboot- aanval. PRIJS DER ADVERTENTIËN: /an 1—11 m.M (5 res 1 165. iedere m M meer tot 22 m.M (10 regt 019 Elke m M meer 21 ct. Reel, t 0.51 per m M. Bewijsn 5 ctfr. p. p 10 ct Ine binnen de stad 5 ct KI Adv. (in halve oplaag) f 0 57. Dienstaanb t 0.38. °ers fevr f 0 48 Adv me» Br a h bur v d bl10 Extra bericht 21 schepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de vijandelijke ravitail- leeringsscheepvaart op verschillende zeeën nieuwe groote successen be haald. In het Noorden van den At- lanfischen Oceaan vielen zij een op Engeland varend convooi aan en brachten in zware gevechten, die verscheidene dagen duurden, 9 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 31.000 ton tot zinken. Een 10e schip werd door torpedotreffers be schadigd. Andere duikbooten hebben in de Amerikaansche wateren 12 koopvaar dijschepen met een gezamenlijken in houd van 82.000 ton en een bewa kingsvoertuig tot zinken gebracht Daardoor heeft de vijandelijke scheep vaart in enkele dagen wederom 21 schepen met een inhoud van 113.000 ton verloren. Voor de volgende week zijn aangewe zen de bonnen nr. 26 voor brood, vleesch én aardappelen, waarbij het aardappelrantsoen blijft vastgesteld op 2* k.g., per wpek. Verder zijn van 17 Mei13 Juni verkrijgbaar de gewone rantsoenen suiker op bon 399. j a m o f 250 gr. suiker op bon 303, bloem op de bonnen 301, 305, 309 en 313, rijst op de bonnen, reserve 417, en 418» peulvruchten of havermout op bon 307, gort op bon 311, vermicelli of m ai zena, op bon 315, kaas op de bonnen 298, 302, 306, 310 en 314, en melk op de bonnen 26 t.m. 29. Voorts geeft van 17 tot 25 Mei bon 26 van de Boterkaart recht op het koopen van boter en bon 2§ van de Vetkaart op boter, margarine of vet Met ingang van 17 Mei a.s. zal beschuit uitsluitend verkrijgbaar zijn voor kin deren van 0 tot met pl.m. 3 jaar. Op de bonkaarten voor voedingsmiddelen 6e pe riode 1942 K 403 en L 403 komen te dien einde bonnen voor m«ft het op- s'chrift „béschuit”. Voorts zal men be schuit kunnen verkrijgen op de met „een rantsoen beschuit” gemerkte bonnen. Tegen afgifte van brood- en bloembon- nen zal men met ingang van genoemden datum dus geen beschuit meer kunnen koopen. Wel kan men echter op de be- schuitbónnen in plaats van 75 gram be schuit desgewenscht 100 gram brood of een rantsoen gebak betrekken. Toast, waaronder .begrepen, de z.g. „Weerter beschuit” en scheepsbeschuit vallen niet onder de beschuitdistributie en zullen derhalve verkrijgbaar blijven op brood- en bloembonnen. Gedurende de week van 17 tot en met 23 Mei a.s. geeft elke der met „beschuit 26” gemerkte bonnen recht op het koo pen van 75 gram beschuit of 100 gram brood of een rantsoen gebak. Van 17 Met tot en met 13 Juni a.s. geeft bon ,,307 algemeen” naar keuze recht op het koopen van 250 gram peul vruchten of 250 gram havermout. Zooals békend, is gedurende eenigen tijd geen havermout meer gedistribueerd, doch zijn in plaats daarvan peulvruchten beschik» baar gesteld Hierin is du» thans in zoo verre wijziging gebracht, dat naast peul vruchten ook havermout verkrijgbaar zal zijn, zij het slechts in beperkte mate. Het betreft hier namelijk den verkoop Van restantvoorraden. thans over de volken uit te storten denkt. De wereld weet, dat Duitschland en zijn legers tot dusver dezen oorlog ge voerd hebben met een ridderlijkheid, zooals het een soldaat betaamt, hoewel dit juist aan het Oostelijke front, in ver band met de slinksche moordtactiek van den bolsjewistischen tegenstander, een extra zware moreele belastingproef be- teekende. Zou Churchill zijn plan ver wezenlijken, dan kan hij er zeker van zijn, dat ook deze nieuwe gangsterstreek Duitschland niet onvoorbereid zal v'nden terugtoci h naar Britsch-Indië i De gevechten op het schiereiland Kertsj j ontwikkelen zich, wanneer men deze toetst aan de plannen van den Groot- Duitschen generalen staf, volgens het algemeene oordeel van militaire kringen in de hoofdstad nog beter dan te ver- I wachten was. De bolsjewistische erken ning inzake den terugtocht der bolsjewie ken in de richting van Kertsj wordt te Éerlijn beschouwd als een opvallend snel toegeven van het feit der voortdurende achtervolging door de verbonden leger- deelen. Overigens echter houdt men het offi- eieele bericht der bolsjewieken óver een z.g. „ordelijken terugtocht” voor een van ie typisch bolsjewistische publicaties, die het feit van de nederlaag moeten verdoezelen om het moreel van de troe pen in andere sectoren niet te ver zwakken. Wat betreft het ontwerp en de uitvoe ring van het groote Duitsche offensief verneemt men van militaire deskundigen alleen nog eens de bevestiging van het feit, dat hier op een zeer nauw gebied een ongelooflijke hoeveelheid moderne wapens in actie is, hetgeen alleen reeds blijkt uit de enorme cijfers van buitge maakte x>f vernielde pantserwagens, artil lerie en vliegtuigen. Na Noorwegen is hier van Duitsche zijde weer voor het eerst een veelomvattende samenwerking van alle Duitsche weermachtonderdeelen naar voren gekomen. Nieuw model stormbooten Men bevestigt in deze krinèen, dat ook van de zijde der Duitsche marine nieu we wapens worden gebruikt. Het betreft bier nieuwe constructies van stormboo ten, die de proef schitterend hebben doorstaan. Met behulp van deze vaartui gen is het gelukt landingen uit te voeren in den rug van den vijand en hem in ver warring te brengen en te omsingelen. Met het oog op de verdere ontwikke ling van den strijd in Oost-Europa leg den Berlijnsche militairen gisteren nog maals den nadruk op de opvatting, dat de strijd in de Sovjet-Unie niet wordt 1 gevoerd om steden te veroveren, doch I om de verovering van wegen en spoor- wegen, zijnde de zenuwstrengenvan iederen modernen oorlog. De beteekenis hiervan neemt hoe verder men van het Westen geraakt, toe, want er zijn er, hoe meer men naar het Oosten gaat, hoe i langer hoe minder. Dit feit dient men bij het beschouwen van de, krijgsopera ties steeds voor oogen te houden. □e sterkte der formaties Over de sterkte van de Duitsche for maties, 'die tot den aanval zijn overge-w gaan, verluidt slechts, dat zij ver be neden het aantal liggen, dat door de bolsjewieken in den strijd wordt gewor pen. Noemenswaardige troepenverplaat singen zijn van Duitsche zijde ook in het geheel niet noodig geweest. Daar Duitschland aap de binnenste zijde vecht en zoodoende de mogelijkheid voor snelle transporten naar alle zijden heeft, is de door Engeland en Amerika voortdurend gebruikte slagzin over het oprichten van een tweede front in Europa alleen het najagen van een hersenschim, want Duitschland en zijn bondgenooten kunnen dank zij deze binnenste linie hun offen sieven steeds daar beginnen, waar zij willen. Beslist'zal het eigenlijke groote offensief niet daar losbarsten, waar de vijand dit verwacht Men zal de juistheid van deze these spoedig ook in het vijan delijke kamp leeren inzien. Onsamenhangend verzet Over de achtervolging der bolsjewieken op de Krim meldt het Opperbevel van de Weermacht nog. dat na de vernietiging Van de bolsjewistische strijdkrachten, welke zich na de' doorbraak door de stel- I lingen bij Parpatsj hadden teruggetrokken om aan eqn omsingeling te ontkomen, Duitsche afdeelingen zijn vrijgekomen, om aan de achtervolging deel te nemen. Een tijdlang waren de weinige wegen door zwaren regen week en modderig ge worden, doch voor hef onstuimige op dringen van de Duitsche troepen was dit geen groote hindernis. Terwijl de vijand in grobte haast en verwarring trachtte terug te trekken, langs den spoorweg naar Kertsj en den eenigen weg langs de kust, werd hij ingehaald door Duitsche troepen. Het vijandelijke verzet was on samenhangend en meerendeels zwak, zóo- dat het snel werd gebroken. Het resul taat van deze achtervolging weerspiegelt zich in het aangroeien van het gevange nencijfer en den buit. Na aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen op de versterkingen en haven installaties van Kertsj in den nacht van By

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1