HAAGSCHE COURANT HET BLAD PAPIER VOOR DE JEUGD BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Vrijdag 15 Mei 1942. De distributiebonnen De textieldistributie De zorg voor het pensioen Laat geen diensttijd verloren gaan! TWEEDE BLAD IN KELDER GEVALLEN n l. FEUILLETON Fkeesl zuinig met licht en gas Het is uw eigen belang. LENTEMARSCH VAN DE HAAGSCHE W.A. Bon BENDE ZWARTE HANDELAREN ONTMASKERD BEGRAFENIS Dr. H. D. MAK VAN WAAY OPLOSSINGEN DER RAADSELS Het kasboek van den dokter Wijzigingen CORRESPONDENTIE S S. OBERGRUPPENFüHRER HEYDRICH IN DEN HAAG NIEUWE RAADSELS INVAL IN PERCEEL IN SPAARNESTRAAT UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN DE VACANTIES VAN DE OPENBARE SCHOLEN weg IJ. na 11 Mei 1942 op den K-bon geen be- af- heer Hogervorst zich te ’s-Gravenhage op zetten, van Meerdervoort gehouden 18 r. TRAMS ONTSPOORD Poli/öoon-Se vm) HOOFDSTUK XII opmerking ioo gr. 100 gr. voor want de tweede” deur, op den 588 24 26 280 303 24 A 24B 28 A 26B 1 Esnh. 31 Mai SO stuks 31 Moi 1 Eonh. 31 Doc. 2S0 gr. 125 gr. 125 gr. 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. canties van alle openbare scholen op den- zelfden datum eindigen. No. 18181 in unnen de> mo1 Groet aantal deelnemers Gisteren heeft' voor de Heerbannen en standsmarsch plaats en en zijden japonnen meer mogen worden geleverd. Melk Melk Melk Melk Aantal 11 k.g. 1 hg- i k.g. 16 Mei 16 Mei 23 Mei 23 Mei (Nadruk verboden.) ge- eral. Tal van jaren is de heer Hoger- orst ook penningmeester geweest van zorgdheid rieden. Hoch talrijke gast te 16 Mei 25 Moi 16 Mei 16 Mei 23 Moi 23 Moi 16 Mei 13 Juni 13 Juni 31 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 24 26 24A 24B 26A 26B 284 - 311 307 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 13 Juni 16 Moi 13 Jum 31 Aug. 31' Mei 31 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 13 Juni t.m. 16 Mei 16 Moi 23 Mei 23 Mei 16 Mei 25 Moi 23 Mei KoHiesurrogaat Margarine (Vetk.) Margarine (Vetk.) 21A t.m. 24A 3| L. 21B t.m. 24B ij L. 3| L. 13 Juni 13 Juni I 2 L. 13 Juni 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 120 gr. 1 k.g. 250 gr. 1 k.g. 250 gr. Voor de tot 1 Mei 1942 puntenvrij ver en mol- K.A.-dekens, 12 pun- ongeacht Woensdag herdacht de heer J. J Meel den dag, waarop hij voor 25 jaren bij het Hoofdbestuur der P.T.T. in dienst trad. Namens de administratie werd hem een oorkonde uitgereikt. waar op de heer Meel met eenige gevoelvolle woorden dankte. ^foeQTuiGEN AAO&eN «wier v/oqüe.^ VOOCJTGE.tyj'^O, HUN lading oeeeN iooo*m6£ v/jze «S GEPLAATST, bat Ot BE.BTW^pcq_NAAC{ MacytNI CE.IN VQjj jjiTtiGrIT HEtPr ESE.NK, OAfcC?. AAN A£>r ■wegenVtt^KtECi>(^eC»eLiNiG> welke het, stroomende Op Oud Eik en Duinen is heden het stoffelijke overschot van dr. H. D. Mak van Waay, chirurg-vrouwenarts, ter aarde besteld. Tot de vele aanwezigen behoor den generaal-majoor b.d. Ch. Kiès, kolo nel b.d. R. G. Leegstra, G. J. H. van Delden, directeur Ned. Indische Handels bank, D. H. Regtdoorzee Greup, namens de directie van de Börsumij, mr. H. W. E. Klomp, oud raadsheer Hoog Ge rechtshof in Ned.-Indië. Voorts merkten wij op verscheidene bekende Haagsche geneesheeren. In de aula heeft namens de collega’s gynaecologen dr. J. K. W; Weijgers ge sproken. Spreker wees er op, dat de overledene een zeer werkzaam leven achter den rug heeft. Vooral de Indische jaren hebben veel van hem gevergd. Dr. Mak van Waay was een goed mediMis van de oude school, met een opgewekt karakter Hij heeft een mooi, succesvol leven achter den rug. Een zoon dankte voor de belangstelling. Zonder het minste gerucht te maken, sloop hij terug in de zolderkamer, sloot de deur en wrong zich door het ven stertje. Epn oogenblik later was hij in het bosch verdwenen. In het Museum voor het On- derwijs, Hemsterhuisstraat 2E, wordt morgenmiddag om half 3 een rondgang voor, jongeren gehouden door de afdeè- ling Dierkunde; inleiding over „Bosclv bewoners. Zondag 17 Mei om half 3 is er een rondgang voor ouderen door de afdeeling Dierkunde; inleiding over „Uitgestorven Dieren”. Dienzelfden dag. eveneens om half 3 Groot aantal arrestaties Onlangs geraakten ambtenaren van de Prijsbeheersching, die per trein van En schedé op weg waren naar Zwolle, in contact met eenige pecsonen, die in Nij- verdal de coupé binnenstapten en nadat een der ambtenaren zijn collega quasie een pakje shag voor /2.50 te koop had aangeboden, vertelden zij. de heeren nog aan sigaretten en sigaren te kunnen hel pen. De ambtenaren, die vermoedden met zwarte handelaren te doen te hebben, deden voorkomen alsof zij wel graag een partij tabak of sigaren wilden koopen, want de prijs, dien men oa. voor de siga retten Vroeg een doosje van 37| cent werd aangeboden voor 1 60 was nogal schappelijk In een café te Rijssen. waar de besprekin gen werden voortgez.et. werden den amb tenaren 20.000 sigaren aangeboden. Twee hunner gingen met de verkoopers mee naar een opslagplaats om de rookertjes in oogenschouw te nemen, de derde ambte naar blèef met een anderen verkooper in het café achter. Deze bood den ambtenaar tweedehandsch fietsen aan voor /220 per stuk! De ambtenaar maakte zich toen be-, kend. Het gevolg was, dat de zwarte han delaren spoedig gearresteerd konden wor den. Bij een -huiszoeking bij een der gear resteerden werd ook nog een partij, ma nufacturen ter waarde van ongeveer 400 gulden aangétro(fen. welke partij aan de inventarisatie van een manufacturenwin kel was onttrokken. Verder vond men ook nog een vijftig binnenbanden. Door deze arrestaties is een geheel com plot ontmaskerd ,dat vertakkingen had in het geheele land. o.a. in Amsterdam, waar de firma D. en R. radiotoestellen en fiet sen aan goede relaties leverde. In de vijf filialen der firma werden 239 rijwie'en, 29 radio’s, 722 binnenbanden en 74 buiten banden in beslag genomen. In een put op een werf te Rijssen werden voorts nog 100 buiten- en 100 binnenbanden aange troffen. Alles werd voor veel te hooge prijzen door de zwarte handelaren ver kocht. Het gevolg van een en ander is, dat zich binnenkort niet minder dan 22 personen voor den prijzenrechter zullen hebben te verantwoorden. een halfuur rust'In de tent in ’t Bosch, waar voldoende belegde broodjes, melk en drinkbare waren aanwezig waren, om de wandelaars w- voor zoover noodig op verhaal te brengen. Reeds even na 2 uur was de eerste groep van uitgang terug; de laatste afdeeling. die tegen half 6 binnen VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN Op den Kneuterdijk wilde gisteravond de 42-jarige mej. P. K_, wonende in de flat Marlot, van ’n rijdenden tramwagen van lijn 8 springen, doch zij kwam te val len. Zij bekwam een bekkenfractuur en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K ziekenhuis aan het West- einde overgebracht. CONCERT VAN HET 8TAFMUZIEK- CORPS VAN DE POLITIE Het Stafmuziekcorps van de Haagsche politie zal morgenmiddag van 3 tot 4 uur op het Lange Voorhout, ter hoogte van het monument, een concert geven. Een zevental nummers wordt uitgevoerd. zich toen „in een gang, welke minder feestelijk was verlicht en waarschijnlijk naar de particuliere vertrekken leidde. Hij hield rechts aan en kwam al spoe dig aan een wenteltrap. Hij keek nog eens scherp om zich heen en, niemand gewaar wordende, beklom hij voorzich tig die trap. Boven stond hij weer in een gang, waarop verscheidene deuren uitkwamen. Hier moesten zich de privévertrekken bevinden. Daar hij al dé leden der fa milie beneden bij het feest had gezien en waarschijnlijk ook geheel het dienst personeel dèkr moest zijn, was de hoop gerechtvaardigd, dat hij bij zijn expedi tie niet zou worden gestoord. Baker had hem bij de eerste kennis making gezegd, dat Meingast den lin kervleugel van het huis bewoonde. Vol gens zijn berekening moesten het deze vertrekken zijn. Hij opende behoedzaam de eerste deur en toen bevond hij zich, zooals hij met rechtmatige voldoening onrpiddellijk zag, in Meingast’s slaap kamer. Een vluchtige blik zei hem dui delijk genoeg, dat hier waarschijnlijk niets bijzonders voor hem te vinden was. Links gaf een deur toegang tot de badkamer; rechts kwam men door een andere in een vertrek, waarin een rij hooge kasten stond; de garderobe. (Worftt vervolfl<U ROGGE EN HAVER IN DEN NOORD-OOST-POLDER Nu Mei verschillende zonnige dagen heeft gebracht, valt duidelijk te1 consta- teeren, dat het met de gewassen op de drooggevallen gedeelten van den Noord- Oostpolder goed gaat. Bij Lemmer bijv, kleurt het jonge groen van kleine rogge- planten reeds de voor eenigen tijd in gezaaide perceelen. Als het weer mee werkt. dan zal men binnen afzienbaren tijd den eersten oogst van deze gronden kunnen verwachten. Ook tusschen Blan kenham en Kuinre in de richting van Blokzijl staat het gewas er thans goed voor. Haver en rogge komen al aardig boven den grond Slachtoffer ernstig gewond De 25-jarige E. M. uit de Franken straat was gisteren een kennis behulp zaam bij een verhuizing in een perceel aan de Laan van Meerdervoort. Ongeluk kigerwijs vergiste M zich in een deur in de gang en, viel in een kelder. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. W. HOGERVORST f Op het station te Haarlem is plotseling overleden de heer W. Hogeiworst, gep. majoor van het O.-Indische leger en een vooraanstaande figuur op verschillend ge bied. r te Hilversum geboren, j—j - voor den hoofdcursus te Kampen en ver Gisteravond te omstreeks' 6 uur is in '.zaleastraat, juist in de bocht, een uyagen van lijn 12 uit de rails ge- loopen en tegen een trammast opgereden, welke afknapte. Ook een spandraad brak, doch dit was niet van invloed op 't tramverkeer, daar het ongeval juist plaats had aan het eindpunt. Gisterochtend is op het Prins Hendrik, plein, ter hoogte van het postkantoor, een motorwagen van lijn 3 ontspoord. Hierdoor was het tramverkeer in één richting ongeveer 45 min gestagneerd. In beide gevallen werd het euvel door personeel van de H.T.M. verholpen. 1. Echo. Ontbijten, 3. Servetring. „Rozenknopje" kan Woensdagmiddag na 2 uur e«n prijsje aan ons bureau ko- meh afhalen. In Jiet kasboek van den dokter staan heel groote bedragen vermeld aan de zijde, waarop de uitgaven geboekt wor den. Als u dit kasboek eens zoudt inzien, wellicht zoudt u duizelen van de cijfers. Misschien zult u zich afvragen, waar komt al dat geld vandaan. Maar dan dient u toch ook te weten, dat het hier om het kasboek van den dokter van de Nederlandsche Ambulance gaat. Dan weet u gelijk,- waar dat geld vandaan komt. Als u er nu ook voor zorgt, dat aan den anderen kant van het kasboek hooge cijfers komen, dan behoeft de dokter zich geen zorgen te maken en dan kan hij en zijn staf het beste geven aan de ge wonden, wat er te vinden is. Stort daar om uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, ’s Gravenhage. 38) Weer een ruw gelach... Toen begon de oude man weer: Blijf je vannacht hier? tondckens dienen in het ten te worden de oppervlakte. 125 gr. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 5 1| 8 10 k.g. Jam 280 500 gr. Jam 303 500 gr. Kaas 278, 282, 286, 290, 294 100 gr. Kaas 298, 302. 306, 310, 314 100 gr. 13 Junt 13 Juni 16 Mei 25 Mei 16 Mei 16 Mei Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak. en br.vet (Vetk.) 24 100 gr. Bak. en br.vet (Vetk.) 26 Beschuit (br. of geb.) 26 Bloem (br.) 277, 281, 285, 289 70 gr. 16 M8i Bloem (br.) 301,305, 309, 313 70 gr. 13 Juni Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Gort Gort Havermout G. H, I, J 90 a 450 gr. G, H, I, J 75 gr. Brandstoffen Kookdoeieind. 01 KF 1 Eonh. 30 Apr. '43 Gen. Anthr. V Gen. Turf V Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 26A t.m. 29A 26B t.m. 29B Petroleum O-krt Peulvruchten Peulvruchten Peulvruchten Pudding, vorm. Pudding, verm. Rijst Rijst Scheerzeep Sinaasappelen Spijsolie 1 Suiker Suiker Suiker Suiker Toxtlolk. 3e serie 41 t.m. 100 Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 24A Vleesch 248 Vleesch 26 A Vleesch 26B Zeep 211, 228, 272, 293 90 a 450 gr. 31 Mei Zoop G. H, I, J 90 a 450 gr. 31 Mei Toiletzeep G, H, I, J 75 gr. 31 Moi 283 291 307 287 315 4-09, 4-10 4-17, 4-18 U 3-12, 4-12 24 279 280 299 303 Neen, zeker is zeker; het is beter, dat niemand mij ziet. Ik vertrek liever naar Hammandville. Mijn motor is ver borgen by den ouden dennenboom. Zooals je wilt... Ga je weer naar Europa? Neen, voorloopig blijf ik in New York. Ik moet toch bij de bruiloft zijn! -— Vooral geen dwaasheden! In de sedert i Nov. j.t. geldende be-, palingen betreffende de distributie van textielproducten, zijn onlangs enkele wij zigingen tiangebracht „Muisje”: Eén had je er goed. Neen hoor, dat is niet zoo erg. „Rozenknopje”: Wat een ongeduldje. Dat is fijn. Wat voor soort is het? „Dwergje”: Dat is ook een leuke schuilnaam. Dat was jammer hè? „Heidebloempje”: Dat is een leuke naam. Het tweede was niet goed. „Wil genkatje”: Wel bedankt voor je raadsels. Dat is leuk zeg. Heb je er al veel? „Sneeuwklokje”: Niet meer vergeten hoor. Ja het was heerlijk. „Tompoes”: Fijn zeg. Dat is niet weinig. Een mooi kleurtje. „Pandjang”: Als er meer dan drie zijn wel. Doe maar goed je best. „Bosannemoon”: Zal je je leeftijd ook in je briefje schrijven? „Vergeetmijnietje”: Neen, dat was ik niet. Dat komt fijn uit. „Roosje”: Die zijn erg aardig hè? Heb je het al gemaakt? „Poppedijntje”: Ik zou je zoo wel eens willen zien hóór. Vele groetjes terug. „Fox”: Dat is al gauw. Bep is 25 jaar. Dan is het feest hè? „Nachtegaaltje”: Niet meer vergeten hoor. Heb je gelzen wat er boven de cor respondentie staat? „Hamsterbloemje”: Hoe was het? Zeker erg mooi? Wat zal dat heerlijk smaken. „Ster van Bethle hem”: Was het mooi? Het was op tijd hoor. „Martertje”: Stond je er niet in? Wat maak je mij nieuwsgierig. „Pen- dek”: Maar goed je best doen, dan krijg jij ook gauw een prijsje „Zeemeerminne tje”: Wat heerlijk. Héb je het erg prettig gehad’ Vele groetjes terug Dé hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. krijgbare koeliedekens de z.g. vervolg afgegeven, Verpleegsters moeten bij aankoop van verpleegsterslinnen, de benoodigde V.V.A.-punten afstaan en tevens een ontvangstbewijs feerenen. Het blijkt, dat de aflevering van d a- meskousen nog steeds te wenschen overlaat. Uit de productiecijfers volgt echter, dat de productie voldoende is om aan de vraag te voldoen, indien tenmin ste zoowel standaard- (ongeminderd, zonder naad, rondgebreid) als cotton- (geminderd met naad) kousen worden afgenomen. De handel is verplicht, van zijn leveranciers een kousenquotum in ontvangst te nemen, dat voor de eene helft uit standaard- en voor de andere helft uit cottonkousen bestaat. De koop sters dienen er dus rekening mede te houden, dat de detailhandelaar verplicht is, bij elk paar cottonkousen één paar standaardkousen af te leveren. Wanneer een koopster slechts één paar kousen wenscht te koopen, zal haar slechts een paar standaardkousen kunnen worden afgeleverd. Luiers kunnen thans, behalve op de textielkaart voor babies, ook gekocht worden op de textielkaart voor kinderen van 13 jaarvoorts mogen thans al leen dan luiers op de V.V.A.-punten worden afgeleverd indien de kooper te vens een door het Rijksbureau afgegeven machtiging overlegt. Zeiljoppers zijn zonder speciale vergunning op punten verkrijgbaar, maar tijk uitsluitend op leveringsvergunning. Mijnwerkershemden zijn in het vervolg slechts te verkrijgen op spe ciale vergunningen voor mijnwer kers. Wollen on derkleeding voor kinderen beneden 15 jaar kan men zon der vergunning, dus alleen op punten van de textielkaart, koopen. Vervolgens is i het niet ondienstig er op te wijzen, dat Ook de livreibediende Baker, die bij den ingang van de villa de gasten moest onvangen. herkende Roch niet en deze beantwoordde de diepe buiging van den jongen man met een nauw merkbaar, trotsch knikje. Roch beklom, vlak achter de vier ge noemde personen, de breede, marmeren trap en kwam door een niet minder breede, rijk versierde gang in de too- verachtig verlichte ontvangzaal, een meesterstuk van bouwkunst. Op zware, marmeren zuilen rustte een rijk ver gulde gaanderij, op den eenen kant waarvan de muzikanten gezeteji waren. In de met groen damast bekleede wan den waren groote, kunstig spiegels aangebracht, prachtige luchters Misschien kwam dit door de uitdruk king van de oogen. welke nu eens trots en een gevoel van triomf, dan weer be- i :d en zelfs ongerustheid ver- Onderwijzend personeel Het onderwijzend personeel van gym nasia, hoogere burgerscholen, handels- scholen, middelbare meisjesscholen, lagere scholen, scholen voor buitengewoon lager onderwijs, kweekscholen voor nijverheids onderwijs, enz. zij nog eens met nadruk gewezen op de volgende twee punten: a. Hiaten in den diensttijd staan aan den inkoop alleen dan in den weg, wan neer deze een limiet van twee maanden overtreffen. b^de omstandigheid, dat de achtereq»- volgende diensten bij meer dan één wek gever (gemeente- of schoolbestuur) zijn vervuld, levert voor den inkoop thans evenmin een beletsel meer op. Voorbeeld: Iemand is van 1 Jan. 19401 Mei 1940 tijdelijk kweeketing ge weest aan school a. daarna van 1 Mei 1940 1 December 1940 tijdelijk onderwijzer aan school b en vervolgens van 1 Decem ber 19401 Maart 1942 tijdelijk onderwij zer aan school c. Hij is onder het nieuwe recht met ingang van 1 Maart 1942 pen sioengerechtigde geworden en kan nu de geheele periode 1 Januari 19401 Maart 1942 voor pensioen inkoopen. Maar het verzoek daartoe moet dan vóór 1 Juni a.s. schriftelijk bij den Pensioenraad wor den ingediend. Zij, die vóór 1 Maart 1942 pensioenge rechtigd zijn geworden, hebben met hun verzoek om inkoop den tijd tot 1 Sep- .tember a.s. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat zij er verstandig aan doen de afdoe ning van deze kwestie nog naar een flinke poos uit te stellen. Ook hun wordt in het eigen belang aangeraden deze zaak reeds dadelijk te regelen. Het is niet doenlijk om in een kort bestek volledig uiteen te zetten, wat thans wel en wat niet kan worden inge kocht en op welke punten de mogelijk heden voor hen, die vóór l Maart 1942 pensioengerechtigd zijn geworden, afwij ken van die van hen, die zulks na dien datum zijn geworden. Men diene ook in geval van twijfel aan de wettelijke mo gelijkheid van den inkoop en (of), indien I men in het duister verkeert omtrent de kosten van den inkoop, een aanvrage bij den Raad in. Blijvende financieele gevolgen be hoeft dit niet te hebben, want de Pen sioenraad is bereid om tzt. het verzoek om inkoop als niet gedaan te beschou wen, indien de betrokkene zulks binnen twee maanden na het nemen van de be schikking, waarbij op het verzoek om in koop is beslist, schriftelijk aan den Raad te kennen geeft. De aanvrager heeft dus later nog eens den tijd om zich te bera den. Maar thans moet hij met spoed handelen liep weinig gevaar, onder de aanwezigen als ongenoodigde worden herkend, maar zeker heidshalve verliet hij toch zoo spoedig mogelijk de zaal en ging naar bet aan grenzende vertrek. Ook daar bevond zich een groot aantal genoodigden, die verscheidene groepen vormden, drukke gesprekken voerden, of het zich in de wijde clubs gemakkelijk hadden ge maakt. In kunstig geslepen, kristallen glazen werd champagne rondgediend. Roch nam een glas, ledigde net staande en slenterde toen weer naar een andere kamer, waar eenige bridgétafeltjes wa ren aangebracht. Die kamer was leeg. Blikbaar zou met het spel eerst laat een begin worden gemaakt. De detective bevond zich. 1 4 der W.A. de jaarlijksche b-rte af- gevonden, waaraan Werd deelgenomen door alle W.A.-man nen der genoemde Heerbannen, voorzoo- ver zij niet door andere diensten verhin derd waren, door leden van de N.S.V.O., PO. en een afdeeling Jeugdstorm uit Katwijk. Voor de W.A. was een parcours van 30 k m. uitgestippeld de afstand door leden van de PO. en nevenorganisaties af te leggen, bedroeg 25 k.m. Gestart werd tus schen 9 en 10 uur van de tent in 't Bosch, waar reeds vroeg een- ongewone drukte, heerschte. Vendel na vendel marcheerde af, om zijn verplichte route af te leggen. Voor de W.A. luidde dieWitte Sociëteit (tent in 't Bosch), Laan van Nieuw Oost- Indië, Laan van Nieuw Oosteinde, Park weg, Oosteinde, Heerenstraat (Voor burg), viaduct onderdoor rechtsaf, Pr. Mariannelaan, Geestbrugweg, door Over- voorde naar Móerweg, Jan Luikenlaan, Aagje Dekenlaan, Melis Stokelaan, Zui- derpark in, rijweg volgen naar uitgang' Veluweplein, brug over naar de la Rey- weg, Loosduinscheweg. De route voor P.O. en^. was als volgt Witte Sociëteit, Laan van Nieuw Oost- Indië, Laan van Nieuw Oosteinde, via duct onderdoor rechtsaf, Pr. Marianne laan. Geestbrugweg, Heerenstraat, Vre- denburgweg, Julianalaantje, De Genestet- laan, Slachthuislaan, Callantplein, Cal- lantstraat, viaduct onderdoor. Vaillant- laan, v. d. Vennestraat, Hobbemaplein, Monsterschestraat, Loosduinscheweg. Vervolgens voor alle afdeefingen: Westeinde, Riviervischmarkt, Groenmarkt. Gravestraat, Buitenhof, Lange Vijverberg, Tournooiveld, Korte Voorhout. Boschbrug, Leidschestraatweg, Kerkpad. Witte Socië teit. Na de groote rust' tent in het Bosch. Jacobalaan, Jpsef Israëlslaan, Jozef Is- raëlsplein, Wassenaarscheweg, Floris Grijpstraat, door Oostduinpark. Oost- duinlaan, Waalsdorperweg, van Alkema- delaan, Pompstalionsweg, Doorniksche- straat, Brusselschelaan, Badhuisweg, Nieuwe Duinweg, Kanaalweg, Belvédère- weg, van Hoogweg, Dwarsweg, Belvédère- weg, Verhuellweg, Sparreweg, Kerkhof- laan, Bankastraat, Bankaplein, Nassau- plein. Javastraat, Koningskade Boorlaan, Kerkpad, Witte Sociëteit. Heerbanleider J. E. Feenstra deed bij den start van zijn belangstelling blijken en wachtte tot de laatste groep vertrok ken was De weersomstandigheden voor een langen marsch waren alleszins ideaal te noemen Dit bleek ook uit het feit, dat aan het einde der vrij lange tochten, maar zes uitvallers behoefden te worden geno teerd. Op verschillende punten hebben wij hét voorbijtrekken der 23 groepen gadegesla gen. Geen der groepen had een hoog op gevoerd marschtempo, hetgeen aan het marcheeren als zoodanig ten goede kwam. Zoo vormde het geheel een goede propa ganda voor de mooie en gezonde wandel sport. Bijzonder viel op de groep meisjes van den Arbeidsdienst, die menig „manne lijke” groep een lesje gaf, wat onder marcheeren dient te worden verstaan. Het muziekvendel verdient eveneens een compliment, niet zoozeer voor zijn muzikale prestaties, dan wel voor zijn handhaven, tot het einde toe, van het marschverband Ook-de afdeeling van den Katwijkschen Jeugdstorm en van het Rechtsfront vroe gen de bijzondere belangstelling. De uiterst competente jury lette vooral op de marschorae. tucht en discipline en hoe er gezongen werd. De marschen werden onderbroken door i is er een rondgang voor jongerén door de afdeeling Volkenkunde; inleiding over „De Eskimo’s”. Woensdag 20 Mei wordt om half 3 een rondgang door de afdeeling Volkenkunde gehouden met een inleiding over „Indi sche Kustnijverheid”. Het Jeu g<d d i en st-ke r kk o o r der Ned. Herv. Gemeente zal zijn mede- verleenén aan den Jeugddienst, naar het scheen,ip het laatste, aan dezen kant de genoodigden bestemde vertrek, 1 achter- Roch ging achter een kolom staan en bekeek het gezelschap. De eerste krin gen van New York waren vertegen woordigd. Het was een onvergetelijk schouwspel. De kostbare toiletten der dames waren een trouwe weerspiege ling van de laatste mode en de ruime zaal bevatte op dat oogenblik voor mil- lioenen dollars aan paarlen en edelge- Zoo dom ben ik niet. Niemand zal zien. En hoe is je adres? Nog altijd bij moeder Perkins, 42ste straat, nr. 68, 16de verdieping. Maar nu is het tijd voor mjj, om op stappen. x Het is beter, dat je nog een poosje *»cht. Er is nu nog te veel volk op den weg. Kom, drink nog eens. Op ons succes! Gezondheid! «och had er genoM w*n gehoord. dames en heeren. Roch herkende hem Zjjn overigens regelmatige trekken de- onmiddellijk: het was Green. Zijn ge- den niet |Jijzonder sympathiek aan. zicht was nu echter een weinig minder bleek en ingevallen, dan eenigen tijd geleden. Tegenover Green, aan den anderen kant van de zaal, stond de dame, die hem bij het uitstapje per auto had ver gezeld. Zjj was inderdaad een opmer kelijke schoonheid en met zeer verfijn den smaak gekleed. Haar groote, grijze oogen schitterden van vreugde en vol doening. Als een lijns, die haar rechts wege toekwam, nam zij met eenvoudige gratie de hulde aan, welke haar van sue wan- alle zijden werd gebracht. Zjj was juist geslepen I in gesprek met twee jonge heeren. Een uit hunner moest een geestige opmerking licht hebben gemaakt, want zij antwoordde erop met een lach, welke wel wat luid klonk. Dit moest ook de meening van den ouden Green zijn; want hij maakte plotseling een driftige beweging en keek, naar het Roch voorkwam, niet bijster vriendelijk naar het meisje. Naast haar stond Meingast. Roch had hem nog maar ééns en dan nog vluch tig gezien, toen hij voor de fabriek in Jersey City uit zijn auto was gestapt. De chef van de Sicherheitspolizei den S.D., SS. Obergruppenführer generaal der politie Heydrich, is 12 Mei ter bespreking van dienstzaken in den Haag aangekomen. Tijdens zijn verblijf alhier heeft hij ook den Rijkscommissa- ris voor de bezette Nederlandsche gebie den, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, een bezoek gebracht. 1. Met R ben ik een kleur, met Br een nuttig voedsel en met Gr niet klein. 2. Welken mantel draagt men niet? 3. Waarmee eindigt alles? Alle briefjes moeten Dinsdagmiddag vóór 3 ixir aan een der loketten van ons bureau bezorgd zijn. Zij, die hun briefjes per post sturen, moeten den brief Maan dagmiddag op de bus doen, anders komt hij te laat. De briefjes moeten volledig onderteekend zijn met je waren naam voluit, schuilnaam, leeftijd en adreB Op het couvert .vermelden: Aan Tante Etty. Rubriekertjes. die zich hieraan niethöu- den, krijgen geen antwoord. Opgepast i dus! Zullen jullie allen trouw meedoen? Al weet je de raadsels niet, dan mag je toch een briefje schrijven. Rubriekertjes, die niet steeds schrijven, komen niet in aanmerking voor een prijsje. Niet ver geten hoor! In het anders zoo stille huis in River side Drive, heerschte dien avond een vrÜ rumoerige feeststemming. Alle ven sters waren verlicht, Tot binten op straat hoorde men de opwekkende klan ken van dansmuziek en dat geluid mengde zich met het geronk en geioe- van de auto’s, welke onophoudelijk meuwe gasten brachten. Juist was er een bijzonder mooie auto aangekomen. Een bejaard echtpaar en twee dochters stapten uit en werden weerkaatsten, door den bediende, die bij den ingang hernat1’AStk?d’ met cen dJePc bui«ing begroet. Achter die auto hield een an- Een heer eprong eruit en trad t gelijk met deze vier personen de ves- dït^hi?»^zoodat nien kon denken, dat hij bjj dit gezelschap behoorde. Het was Roch. Zeker was het nie- lenten hee* met **ij^e^ortMknmten °kn®-steenten. J^u had hij gelegenheid, hem goed op grond, was gesloten. vel. zijn ietwat rc£d zijni Achter in dé zaal, links in den hoek,te nemen. Hy was een knappe man, Roch vergewiste zich ervan, dat nis dunne haar, den beroemd^1 detective z«t in een prachtig besneden leunstoel l opgeveer dertig jaar oud, met donker- mand hem gadesloeg, opende vervol- te herkennen be™emden detec ej^ bejaard heer, omringd door eenige bruin, naar achteren gekamd haar, gens snel die tweede deur en bevond Het departement van Opvoeding, We tenschap en Kultuurbescherming (afdee ling Lager Onderwijs)| deelt mede: De jongste wijziging van de Pensioenwet is van zoo groote beteekenis, dat voor deze aangelegenheid, waarop reeds omstreeks 8 April in de dagbladen is gewezen, nog. maals de aandacht wordt gevraagd. Laten de leerareri, hoofden, onderwij zers, kweekehngen enz. zich toch goed realiseeren, dat hun later een pensioen kan ontgaan, omdat zij een maand, ja zelfs een dag te wéinig diensttijd hebben. Dót geldt niet het minst voor de vrou wen, van wie velen na een beperkten diensttijd in het huwelijk treden. Een speciale waarschuwing zij thans gericht tot W». die op 1 Maart j. 1. pen sioengerechtigd zijn gewor den en tot hen, die dat na dien datum zijn geworden. Deze moe ten, indien zij althans van de geboden gelegenheid gebruik wenschen te maken, binnen 3 maanden eerstgenoemden dus vóór 1 Juni) hun verzoek om inkoop vari diensttijd schriftelijk bij den Pen sioenraad hebben ingediend. Wat nu onder het nieuwe recht onder bepaalde voorwaarden inkoopbaar is geworden, zij nogmaals in het kort herhaald: Tijdelijke en vaste diensttijd, zoowel in rechtstreeksch als in zijdelingsch dienst verband, onafhankelijk van bezoldiging of van het bedrag der bezoldiging en on afhankelijk ook van den aard der dienst betrekking (publiekrechtelijk of con tractueel). Diensten, welke vóór 1 Juli 1922 zijn bewezen, vallen echter buiten de nieuwe regeling. Voor wat betreft den diensttijd op ar- insiaanae nguur op versenmena ge- De heer Hogervorst werd in 1878 beidscontract wordt met name gewezen Hij deed examen Op de mogelijkheid van inkoop van zulken vuur aeii nuuiacursus ie Kampen en ver- trok in 1907 als 2e luit, naar Ned. Indië.J ,n van andere openbare hena- drukte kunstzijden stof pf bedrukte kunst- Nadat hij was gerepatrieerd, heeft de men dan het Rijk (dus gemeente, provin- ..eer Hogervorst zich te ’s-Gravenhage op verschillend gebied bewogen. Hij heeft de Cle' v.m. A.R.-partij in bestuursfuncties dier vore. het Geref. Mil. Tehuis. De vereeniging voor Chr. Middelbaar Onderwijs, waar- vkn twee Hoogere Burgerscholen in den Haag uitgaan, heeft de heer Hogervorst tal van jaren als administrateur gediend. De teraardebestelling zal morgenmid dag om 3 uur op Oud Eik en Duinen plaatsvinden. R. GILLEBAARD t In den ouderdom yan,66 jaar is overle den de heer R. Gillebaard, oud-kamerbe- waarder van het dept, van Financiën. De overledene was broeder in de Orde van den Ned. Leeuw en drager van de eere- medaille verbonden aan de Orde van Otanje Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben RJaandag a.s. op Oud Eik en Duinen. Ver trek van het sterfhuis, Loosduinscheweg 1085a te 3 uur. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur heeft de justatieele dienst A van de po litie een inval gedaan in een woning in de Spaarnestraat alhier, op vermoeden, dat daar hazardspel gepleegd zou wor den. Nadat aan het perceel was gebeld en door iemand was opengedaan, traden de rechercheurs de woning, die op de tweede verdieping was gelegen, binnen. In een achterkamertje werden twintig personen aangetroffen om een tafel met groen laken, waarop zich een roulette met bijbehoorende Instrumenten, zooals harkjes en fishes, bevonden. Ook werd uit verschillende meubelstukken nog een aantal fishes te voorschijn gehaald, die men er inderhaast in had gestopt. Alle aanwezigen, in totaal 21 personen, waar onder ook de hoofdbewoonster van het perceel, zijn per arrestantenauto naar het hoofdbureau van politie gebracht- De hoofdbewoonster, de 40-jarige mevr. M. L. S., die gelegenheid had gegeven tot het spelen van hazardspel, werd in verzekerde bewaring gesteld, benevens de bankhouder, de 36-jarige chauffeur C. van M. Tegen de overige negentien per sonen is proces-verbaal opgemaakt we gens het deelnemen aan hazardspel. Na verhoord te zijn werden zij op vrije voe ten gesteld. Onder hen bevonden zich verschillende oude klanten van de poli tie, die reeds meermalen op een dergelijk feit zijn betrapt. De spelers kwamen uit verschillende omliggende plaatsen. De uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen voer de 6e periode (17 Mei13 Juni 1942). brandstoffenkgarten voor het stookseizóen 1942/’43 tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten en Vitamine fc-tablctten voor aanstaande en jonge moeders heeft morgen als volgt plaats Dierentuin, ingang Benoordenhoutsche- weg 49—12 uur Weibe tot en met de Wit, O.; 1214 uurde Wit P. tot en met einde W„ X., Y. en Za tot en met Zaal1417 uurvan Zaal tot en met einde Z. In de voormalige gemeente Loosduinen zijn morgen aan de beurt: van Ves- senr tot en met einde V., W., X. en Z. Het departement van Opvoeding, We tenschap en Kultuurbescherming, heeft verleden maand bepaald, dat voor de Rijks H.B.S.-en in Zuid-Holland de zo- mervacantie zal beginnen op 4 Juli en zal eindigen op 24 Augustus. Het departement richtte toen eveneens het verzoek tot de gemeentebesturen en besturen van bij zondere scholein voor de gemeentelijke en bijzondere scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs eenzelfde regeling in te voeren. Naar wij vernemen zal er In de vacan* tie van de openbare scholen voor middel baar en voorbereidend hooger onderwijs dit Jaar geen wijziging gebracht worden. De zomervacantie voor deze categorie van scholen begint dus op 12 Juli en zal ein digen op 31* Augustus. Het gemeentebe stuur is van oordeel, dat reeds teveel menschen hotels en pensions besproken hebben, dan dat er nog een wijziging de vacanties aangebracht zou kunr worden. Indien het volgend jaar de vacanties van de Rijks H.B.S.-en eerder vastgesteld worden, dan zal in den Haag gevolg wor den gegeven aan de uitnoodiging voor de gemeentelijke scholen een zelfde regeling in te voeren. Ten aanzien van de vacanties der la gere scholen is nog geen beslissing geno men. Het is echter te verwachten, dat ook in de vacantieregeling der lagere scholen geen wijziging wordt gebracht Deze re geling was als volgt: Lagere-scholen, scholen voor buitenge woon lager onderwijs en lager onderwijs- kopscholen: 1 Augustus tot eh met 31 Augustus; voor Ulo-scholen A van 14 j Juli tot en met 31 Augustus, voor Ulo- i scholen B, van 25 Juli tot en met 31 Aug. Het wordt gewenscht geacht, dat de va-™«r.'’P PuBnt, uitgang terug; de marcheerde, was het muziekvendel, dat met applaus werd begroet. Heerbanleider Feenstra heeft toen aljen werking binnen waren, de uitslag van den marsch die. Zondag 10.30 uur in de Bethlehem- bekend gemaakt. Spr. heette vooraf den i kerk. Laan van Meerdervoort gehouden gemachtigde van den leider in Zuid-Hol-1 worden Tevens verleent het medewer- land en den districtsleider welkom. Groote ngT aar\ Jeugdappel, uitgaande van waardeering \uitte de heer Feenstra voor!?® Jeugdactie der Ned. Herv Gem, dat hetgeen was gepresteerd en hij wees erop, i Woensdagavond a s. in de Willemskerk, dat de jury voor een uiterst moeilijke taak Nassaulaan gehouden zal worden. stond. Spr. herinnerde er aan, dat het waarschijnlijk de laatste maal was, dat hij in zijn huidige kwaliteit prijzen zou kun nen uitreiken. Tot slot noodigde de heer Feenstra den jongsten deelnemer aan den marsch uit, bij hem te komen, t.w. een 8-jarigen Jeugdstormer uit Katwijk, die, staande boven op de jury-tafel, een da verend applaus in ontvangst had te nemen. Hierna werden de uitslagen bekend ge- nxaakt en de prijzen uitgereikt. De uitslag luidde; le prijs meisjes N.A.D., 2e prijs leden van de N.S.V.O., 3e prijs afd. Jeugd storm Katwijk (na loting). Voor de W.A. was de uitslag: le prijs Vendel Voorburg, 2e prijs: Luwa en Bereden W.A. en 3e prijs Peter Ton Vendel (na loting). Aan het muziekvendel werd een extra prijs toe gekend.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5