DE VACANTIESPREIDING KERTSJ DOOR DE DUITSCHERS BEZET 1942. Zaterda» 16 Mei. GIFTIG GAS VERDUISTEREN ZUID-AFRIKA EN DE PLANNEN VAN ROOSEVELT No. 18182. De Textieldistributie Concentratie van Japansche vloot BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Voor invasie in Australië Ononderbroken Duitsche aanvallen Winkelier en publiek CLANDESTIENE SLACHTERIJEN VAN SCHAPEN Heden: v. 9.29 u. nam. tot 5.43 u. v.m. Morgen: o. 9J0 a. nam. tol 5.42 u. v.m. Verlies van Amerikaanschen kruiser bevestigd* - --- w De Duitsche aanval op een vlooteskader in de Ijszee Diplomaten-uitwisseling te Lissabon Extra bericht Zware Ijolsjewistische verliezen Een beroep op de bedrijven Spoorbrug bij Soerabaja hersteld! Aardbeving in Ecuador Basis voor de Geallieerden Distributie van kaarsen i HAAGSCHE COURANT e i de 5 ZOU Maarschalk Antonescu texockl Roomeijnfiche troepen Aan. de Zuidkustvan .(Hoffmann-P.K. Hack.1} de Kras. Medewerking van burgemeesters en onderwijsinstanties Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Ame rikaansche radiostations houden zich den laatsten tijd bezig met het Amerikaansche voornemen om van Zuid-Afrika een groote basis der Geallieerden te maken. ui|ge- •en Kapitein-luitenant Mohr's jongste suc ces. Kapitein-luitenant Mohr, die door den Führer kort geleden voor zijn heldendaden met het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis werd onderscheiden, loopt met wimpels voor 53,000 brt. van zijn laatsten succesvollen tocht naar Amerika zijn steunpunt binnen. (Atlantic-Holland-P.K, Dietrich) De oude, uit 1655 dateerende Neder* landsch Hervormde kerk in De Rijp, l}et plaatsje, dat in vroeger eeuwen een groeten bloeitijd beleefde door zijn visscherij, inzonderheid door zijn wal- vischvaart, wordt vanwege Monumen tenzorg gerestaureerd. (Pc^ygöon-Kuiperf PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—11 m.M. (5 reg.) 1 1.65. iedere m.M. meer tot 22 m.M. (10 reg.) f 0.19. Elke m.M. meer 21 ct. Reel, f 0.51 per m.M. Bewijsn. 5 ct_, fr. p. p. 10 ct. Ine. binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halve oplaag) 0.57, Dienstaanb. f 0.38. Pers. gevr. f 0.48. Adv. met ..Br. a h. bur. v. d. bl.” 10 ct. meer. Reuter bevestigt, volgens inlichtingen uit Washington, dat in de Noordelijke Ijszee een Amerikaansche kruiser werd getorpedeerd. Overlevenden werden door een Amerikaanschen torpedojager op gepikt. Maan: 16 Mei op 6.56 v.m., on- der 10.20 n.m.; 17 Mei op 7.31 v.m., onder 11.25 n.m.; IS Mel op S.13 v.m. 23 Mei E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 11305S i Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115*95. Telefoon 116300 (zeven lilnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263 Boekhandel J. B. v. Seters Jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. O. Couvée, van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. De tweede ontdekking Twee agenten deden eveneens gisteren een huiszoeking in een perceel in de van Damstraat. Op den zolder van het boven huis waren de 43-jarige J. G. B., metse laar, en diens 17-jarige ‘zoon B H. B., die loopjongen van beroep is, bezig met het slachten van schapen. Van 4 dieren hadden zij bereids de halzen doorgesne den; op den zolder waren nog 2 levende schapen aanwezig. Ook hier werd op <fc dieren beslag ge legd. Zij werden overgebracht naar het Openbaar Slachthuis. J. G. B. is in be waring gesteld. Generaal-Veldmaarschalk Kesselring in een Fieseler-Storch op het Noord- Afrikaansche strijdtooneel. (Hoffmann-P.K, Zwillinfff, PRIJS DEZER COURANT: .Voor ‘s-Gravenhage bil vooruitbet per 3 mud. met „Kikerikl", ,De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad” 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 1 4.20, s. Mode blad 3.95. Buitenland 945. Bij postkant, tegen de geldende toedeelt, abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 et. fir. o. P. 1° In de verhouding van den fextielwin- kelier en publiek doen zich den laatsten tijd enkele moeilijkheden voor. Ofschoon het noodzakelijk is, dat het publiek oog heeft voor de_ speciale moeilijkheden, waarmede bijna iedere winkelier heeft te kampen, komt het van den anderen kant ook wel voor, dat winkeliers van den nood van het publiek trachten mis bruik te maken. Enkele van de meest voorkomende gevallen in den textielhan del zijn wel de volgende Bij den verkoop van vitrage wordt door sommige ondernemingen een interne rantsoeneering toegepast. Dit is niet toe gestaan. Dit artikel mag, voorzoover het niet is vrijgesteld, alleen op leverings- vergunning worden verstrekt. Hieruit volgt, dat. personen, die over een derge- lijkc vergunning beschikken, de vitrage beslist noodig hebben, daar anders deze vergunningniet wordt verstrekt. Som mige winkeliers weigeren den verketop van gordijnstof, wanneer niet tevens op dracht tot het confectionneeren daarvan aan den verkooper wordt gegeven. Dit is slechts toegestaan, voorzoover de onder neming vóór IQ Mei 1942 geen gordijnstof aan het stuk verkocht en dus uitsluitend geconfectionneerd leverde. Ook omtrent het vasthouden van goe deren door den detailhandelaar komen thans veel meer jachten uit het publiek los dan in de eerste maanden van de distributieregeling het geval was. Som mige winkeliers trachten vooral goederen van bétere samenstelling vast te houden en aan den verkoop te onttrekken of als ruilobject te gebruiken voor levensmid delen enz. Het spreekt vanzelf, dat dit ten eenenmale ontoelaatbaar is. Hier tegen zal het Rijksbureau Distex met al le ten dienste staande middelen ten strengste optreden. Klachten uit het pu bliek, welke op deze kwestie betrekking hebben, kunnen bij officieele instanties worden aangebracht en zullen nauwkeu rig worden onderzocht. Zoo noodig hee.ft inbeslagneming der goederen plaats, on verminderd alle verderde mogelijke maat regelen, zooals b.v. het stellen van den verkoop onder toedicht van een daarvoor aangewezen inspecteur. ARRESTANT IN BEEN GESCHOTEN Op het station te Zwolle is gistermor gen eenige Opschudding veroorzaakt, doordat een arrestant die naar Veenhui zen vervoerd moest worden, uit den stil staander! trein sprong. Hij werd nagezet door een marechaussee, die een schot loste, dat den man in het been trof. Hij kon toen weer gearresteerd worden. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht met betrekking tot den ge slaagden aanval van Duitsche 'gevechts vliegtuigen op een vijandelijk vlooteska der in de Noordelijke ÏJszee nog mede deelt, werd het eskader in de vroege och tenduren door Duitsche lange-afstandsver- kenners waargenomen. Toen de Duitsche gevechtsvliegtuigen de vijandelijke oor- maaktenj logsschepen tegen 19 uur aanvièlen, koer sten deze met groote snelheid in Weste lijke richting, terwijl zij de Duitsche machines door een hevig vuur van de lich te en zware boordartillerie trachtten te verdrijven. De Duitsche gevechtsvliègtui- gen braken door den gordel van spervuur en troffen de zigzaggend vluchtende sche pen met bommen van zwaar kaliber. De zware Amerikaansche kruiser van de ,Pensacoia"-klasse kreeg verscheidene vol treffers én stond na de ontploffing der bommen reeds voor den laatsten aanval in vlammen. Te middernacht lag de ge- heele formatie gestopt. De -torpedojagers boden hulp. De kruiser had zulke zware beschadigingen opgeloopen, dat hij, naar een Duitsch verkenningsvliegtuig kon waarnemen, 300 k.m. ten Noorden van de Noordkaap zonk. Een dér begeleidende 4 torpedojagers had fie overlevenden van den vernietigden Amerikaanschen kruiser aan boord genomen. Zooals verder werd waargenomen, was ook een der torpedojagers door bommen vernietigend getroffen, terwijl de andere met groote snelheid in Westelijke richting vluchtten. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht tevoren reeds had gemeld, hebben op het schiereiland Kertsj Duit- sché en Roemeensche troepen zonder onderbreking de achtervolging van de ver slagen bolsjewistische troepen, die zich naar de stad Kertsj terugtrekken, voort gezet. De formaties, die aan deze achter- volgingsgevechten deelnamen, iLi voortdurend toenemende aantallen gevan genen en stijgende buit. Tevergeefs poog den de bolsjewieken een nieuwe linie van verzet te vormen op de heuvels voor de stad Kertsj. Waar het den bolsjewieken ge lukte tijdelijk zich te nestelen werd hun verzet door snel doortasten gebroken. De Duitsche Huchtmacht achtervolgde in samenwerking met de legerformaties den terugtrekkenden vijand, die nog slechts weinig tegenstand bood tegen de ononderbroken aanvallen in scheervlucht. De ten Oosten vdn Kertsj in dichte mas sa’s bijeengedreven bolsjewistische troe pen leden door herhaaldelijke luchtaan vallen buitengewoon groote verliezen. De in overijlde vlucht de laatste ,dagen tot nabij Kertsj gekomen bolsjewistische voertuigcolonnes werden aan de Oost zijde der stad tegenover de bocht van Tamanskja uiteengeslagen. Bij de poging zich aan den anderen oever van de land engte van Kertsj in veiligheid te bren gen, leden de bolsjewieken door de on vermoeide aanvallen in scheervlucht van formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen zware verliezen. - Irï~het Donetzgebied sloegen Roemeen sche troepen, door Duitsche formaties De „Drottningholm” is hedenmorgen te Lissabon voor anker gegaan. Het schip vervoerde o.a. 590 diplomaten van de As en de daarmee verbonden landen uit Mid den- en Zuid-Amerika en ongeveer 300 burgers uit Duitscmand, Hongarije, Italië en andere landen. Het schip was bij zijn aankomst hel verlicht, hetgeen oude herinneringen wakker riep. De naam „Drottningholm” en daarachter het woord .Zweden” waren met groote letters op de scheepswand aangebracht en daarach ter hét woord „diplomates”. De passagiers zullen hedenavond worden uitgeruild, daar dan de Amerikanen uit Europa te Lissa bon zullen arriveeren. Deze Amerikanen zijn gisteravond de Spaansch-Fransche grens gepasseerd en hedenmorgen te Bar celona aangekomen. In den eersten trein, diè 74 passagiers had, bevond zich o.a. de tegenwoordige Amerikaansche zaakgelas tigde te Berlijn, Morris, de militaire-, ma ting- en luchtvaartattaché’s van de Ber- lijnsche ambassade zoomede de Ameri kaansche consul en een aantal journalis ten. Een tweede trein bevatte 53 Noord- Amerikaansche burgers met hun familie, waaronder 37 diplomaten o.a, afkomstig uit Rome. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 16 Mei. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Na het overwinnen van hardnekkig verzet zijn gisteren Duitsche troepen Kertsj binnengedrongen. Stad en haven bevinden zich in onze handen. Deze oorlog is er een van volk tegen volk, waarbij de onderscheidene weer machten als uitvoerende organen zijn te beschouwen. Daarachter schaart zich fei telijk de gansche „burger”-bevolking in een z.g thuisfront. Het theoretische ver- houdingscijfer, dat voor eiken man aan het „strijdfront”, tenminste 18 personen (mannen en vrouwen) in het „thuisfront” noodig zijn, wijst uit, dat, uitgezonderd de kinderen en hen, die voor arbeid on geschikt zijn, slechts weinigen overblij ven, die niet op eenigerlei wijze hun bijdrage aan de feitelijke oorlogvoering leveren. Het begrip „totale oorlog”, dat na den oorlog 1914—1918 ontstond en waarin de aard en de omvang van een eventueelen (toen echter voor onmogelijk gehouden) volgenden oorlog werd gekarakteriseerd, laat op dit punt geen misverstand toe. En, wanneer men deze synthese aan neemt, kan er van non-combattanten niet meer worden gesproken. De oorlog wordt gevoerd door allen tegen allen en zijn verschrikkingen richten zich*op de gan sche wederzijdsche bevolkingen. De taak .welke de burgers in de oor logvoering hebben, is een zeer uiteen- loopende. Belangrijke groepen arbeiden in nauwe samenwerking met het effectief strijdende element, n.l. die, welke voor den aanmaak en de reparatie van oorlogs- materieel zorgen. Andere dienen op meer verwijderden afstand in industrie, land bouw, enz. Maar het doel van hun aller werkzaamheid is: de strijdkracht x der weermacht tot het hoogst bereikbare op te voeren, teneinde haar de overwinning te verzekeren. Men heeft, in het ruim 20-jarig inter mezzo tusschen het einde van den vori- ■gen oorlog en het begin van dezen, veel over deze zaken getheoretiseerd, doch de mogelijkheid van een verwezenlijking er van buiten beschouwing gelaten. Die werkelijkheid was al te afschuwelijk en, bovendien, men had toch zulke goede en doeltreffende voorzorgen genomen. oorlogsverklaring In de dagelijksche persconfererftie deel de de heer H. J. Leupen, secretaris van de interdepartementale commissie ter be- studeering van het vraagstuk yan de va- cantiespreiding, het volgende mede: Zooals bekend, werden eenige weken geleden de belangrijkste punten uit het rapport inzake de vacantiespreiding ge publiceerd, teneinde de belanghebbenden zoo spoedig mogelijk in te lichten om trent het, door de commissie uitgebrachte advies. Ook de eigenlijke voorstellen zijn toen ter kennis van het publiek gebracht. Inmiddels is ook het officieele rapport verschenen, dat aan de burgemeesters en onderwijsinstanties is toegezonden en zijn reeds vele antwoorden binnengekomen. Het blijkt, dat door de betreffende auto riteiten het nut en de noodzakelijkheid van de vacantiespreiding wordt ingezien en overal werd men tot medewerking be reid gevonden. Slechts van één gemeente is tot op heden een afwijzend antwoord gekomen. Ik heb echter nog een gegronde hoop, dat na persoonlijk contact een gunstiger antwoord mogelijk blijft Verder waren er eenige kleinere ge meenten, waar men de passage, waarin gemeld werd, dat de vacantiespreiding voornamelijk wenschelijk is bij de groo- tere gemeenten, in elk geval bij die met meer dan 25.000 inwoners, over het hoofd had gezien. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat in kleine gemeenten, waar een zeer beperkt aantal scholen is, een sprei ding eerder nacjeelen dan vourdeeleA op- levert. Ook bij de onderwijsinstanties, voer wie het plan der vacantiespreiding toch vele moeilijkheden met zich brengt, blijkt, dat men inziet, dat zonder deze spreiding’ een verkeerschaos niet vermeden kan worden Het is verheugend, te bemerken, dat men in onderwijskringen vaak goed gemoti veerde bezwaren ter zijde legt, waar men ziet, dat dit plan de eenige mogelijk heid biedt, de moeilijkheden in het ko mende vacantieseizoen het hoofd te bie den. Thans wilde spreker echter nadat de medewerking van de overheid en onder wijsinstanties duidelijk blijkt en men zich dus zal kunnen richten naar de voorstel len der commissie: eveneens een.beroep doen op de bedrijven. Wil de „vacantiespreiding 1942” slagen, De groote spoorbrug over de rivier de Porong. ten Zuiden van Soerabaja, is thans hersteld. De spoorlijn op Java ■heeft daarmede thans het bedrijf kunnen hervatten, meldt het D.N.B. uit Tokio. Een aardbeving, welke Ecuador heeft geteisterd, trof het zwaarste de haven stad Guayaquil, waar de bevolking in wilde paniek de huizen uitrende. Hierbij werden talrijke personen door het puin van instortende huizen gewond of onder de puinhoopen bedolven. Het aantal doo- den is reeds tot over de 100 gestegen. Van ijzerbeton gebouwde huizen, be staande uit verscheidene verdiepingen, welke men bestand achtte tegen een aardbeving, werden vernield. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de geneés- heer-directeur van een groot ziekenhuis, dat bijna geheel met den grond gelijk werd gemaakt. Ook in de provincie zijn talrijke huizen ingestoyt en vele slacht offers te betreuren. In Guayaquil zijn militairen gerequireerd om plunderingen te voorkomen. Te Guayaquil zijn gisteren weer eenige kleine aardschokken gevoeld. In wilde vlucht verlieten de menschen hun huizen. Een groot deel der bewoners bracht den nacht op straat door. De reeds te voor schijn gehaalde lijken zijn gisteren be graven. Evenwel liggen nog geheele ge- zinhen onder het puin bedolven. Er zijn soldaten opgeroepen, om het puin op te ruimen „United Press” meldt uit Melbourne, dat volgens aldaar ontvangen berichten van de vooruitgeschoven steunpunten der Geallieerden, een Japansche invasievloot zou zijn geconcentreerd pp ten Noorden van Australië gelegen eilandsteunpunten voor een nieuwen aanval. Deze vloot schijnt uitgebreide versterkingen te ver wachten. Volgens de berichten der Ge allieerde verkenningsvliegers zijn voort durend nieuwe Japansche vliegtuigen en schepen te Rabaul, Lae en de overige door de Japanners bezette havens aange komen. De chef van den Australischen generalen staf, generaal Blame, heeft zich in een radiotoespraak tot de in Australië gestationneerde troepen gericht en hen opgeroepen, hun voorbereiding tot den komenden beslissenden strijd te bespoedigen. Engeland’s oorlogsverklaring aan Duitschland op 2 September 1939 bracht enmiddellijk nabij, wat men zoover ver wijderd waande en weldra ondervond de burgerbevolking, wat de door het Brit- sche rijk bedoelde totale oorlog beduidde: i de uithongering van het West-Europee- sche continent, de neutralen daarbij des noods inbegrepen. Dit was de eerste phase in den strijd tegen de burgerbevolking een actie, waarvan zij allengs zwaarder zou te lijden krijgen, dan de opereerende weermachtsdeelen der belligerenten. Hoewel de neutralen op deze wijze in de groote worsteling werden betrokken, I ble.ven energieke protesten, enkele inci- denteele gevallen buiten beschouwing gelaten, uit. Hetzelfde verschijnsel herhaalde zich, toen de luchtoorlog zich uitbreidde van de eigenlijke oorlogsfronten naar de ge bieden daarachter en de burgerbevolking de ellende ervan ervoer. Ook toen bepaal de zich de houding der neutralen tegen deze wijze van strijdvoering tot academi sche vertoogen, welke geenerlei indruk vermochten te maken. Eerst nadat ook Nederland in den strijd betrokken was en de woonwijken in onze steden, onze dorpen en boerderijen, door luchtbombardementen werden geteisterd, eerst nadat men dus zélf het gruwzame resultaat had ondervonden van dezen vorm van totalen oorlog, vlamden hier de protesten op. Dat was de twéede phase. En nu doemt dreigend de derde op uit wolken van giftig gas, die zich uitbrëiden, niet alleen over de gevechtsterreinen, maar ook over die, ver daarvan verwijderd, de gebieden, waar de burgerbevolking woont. Wij weten niet of deze dreiging werke lijk komen zal, of men het zal aandurven, het vreëselijkste strijdmiddel van den mo dernen oorlog toe- te passen op mannen, vrouwen en kinderen ver achter de linies. Maar de dreiging is er en ditmaal worde het onveilige signaal niet met een korte Waarneming ervan voorbijgegaan. Het ge vaar daarachter is zoo ernstig, dat zich de «tem van allen moet’ verheffen tot één, Waarvan het geluid overal wordt gehoord en verstaan Churchill deed in zijn jongste rede de Waarschuwende bedreiging met den gas oorlog hooren eri hoe men er in Berlijn op reageerde, heeft men m ons blad kun nen lezen. Éénmaal eerder werd in dezen oorlog ’t woord gasoorlog gebezigd en dat geschiedde door den Führer van het Groot Duitsche Rijk, toen hij verklaarde, er niet aan te denken het strijdmiddel gas aan te wenden, tenzij daartoe gedwongen door de toepassing ervan door de tegenpartij. De wederkeerigheid zal dus niet ontbre ken, hetgeen trouwens in de lijn der ver wachtingen ligt. Maar -niet alleen het Britsche \*>lk, ook ons, in het bezette Nederlandsche gebied, komt de oorlog in zijn aftchuwelijksten Vorm thans bedreigen. De oogen voor dit gevaar te sluiten, zou fataal kunnen zijn. Maar daarbij past onmiddellijk de vraag: hoe het dan af te wenden? en op die vraag Weten wij helaas het antwoord niet. Het is nauwelijks te miskennen, dat Sta- lin’s invloed op de Britsche regeering hier werkzaam is en dat hij ook Churchill be trekt in zijn machinaties, welke ten doel heeft voorwendsels te vinden om den gas_ oorlog over Europa te brengen. Licht Wordt uit provocaties een schijnbaar mo- reel-verantwoorde actie geboren; de ge schiedenis der laatste jaren bewijst dit daar al te duidelijk. Zij, die hier beginnen en daarmee de reciprociteit uitlokken, laden een ontzag lijke verantwoordelijkheid op zich. Zij brengen de hel over Europa. „Men moet niet trachten den oorlog te humaniseeren; elk middel is goed, zoolang het doeltreffend functionneert”, zoo luidt een uitspraak, die wij vroeger ééns ver- oajnen. Men blijkt haar in Moskou te heb ben geadopteerd en is nu bezig de publieke opinie in Engeland rijp te maken voor het aanvaarden dezer onmenschelijke stelling. En deze opzet, de Engelsche perscom mentaren, bewijzen het, schijnt te geluk ken. Daarin wordt o.m. gezegd, dat Enge land reeds de beschikking heeft over het •beroemde” Amerikaansche strijdgas lewi site, dat het krachtigste is ter wereld. Het txioge zoo zijn. Duitschland op zijn beurt laat er geen twijfel over bestaan, dat zijn chemische industrie aan de spits gaat en, zoo noodig, strijdgassen met ongekend vi rulente werking kunnen worden benut. Wij zijn er helaas diep van overtuigd, hat ook dit strijdmiddel tot een hoogen Gap van perfectie is ontwikkeld, maar wij 'veten ook. dat, indien het zou worden toe- «epast, nameloos leed over de volken zal Wrden nobra^ht En het leed, dat nu reeds wordt, Vo<x genoeg. Van 18 Mei tot en met 31 Juli a.s. ge- wn de met „22” genummerde bonnen van de petroleumkaarten ,.S” en ,,T” recht op het koopen van één rantsoen kaarsen. Zooals bekend, bedraagt één rantsoen kaarsen 300 gram. De aandacht wordt in verband met het bovenstaande er op gevestigd, dat de voor het koopen van kaarsen aangewezen bonnen vooraf bij den winkelier moeten worden inge leverd, desgewenscht tegen ontvangst bewijs. en de aflevering der kaarsen aan de verbruikers eerst plaats heeft, nadat de winkelier zich met behulp van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoorraad- l- Het verluidt, dat een half millioen Ame rikaansche soldaten daar opgeleid kan worden, die dan duizenden mijlen dichter bij het Midden- en Verre Oosten, zouden zijn, om daar aan te vallen. De chef van de Amerikaansohe missie in Noord-Afrika generaal-majoor Rissel Maxwell, heeft on langs ten aanzien van de taak van Ameri kaansche troepen in vreemde landen woor delijk verklaard: „Hun taak is den strij denden troepen van de andere Geallieer de landen, die wezenlijk strijden, hulp diensten te verleenen”. In Berlijnsche politieke kringen ver klaart men naar aanleiding hiervan, dat deze uitlating zeer duidelijk aantoont, welks plannen Roosevelt met Zuid-Afrika heeft. Nadat reeds het eerste Amerikaan sche grondpersoneel daar is aangekomen, heeft de Amerikaansche president het grandiose plan om Zuid-Afrika door een zwerm sprinkhanen van een half millioen Amerikaansche soldaten kaalste laten vre ten. Men kan zich voorstellen, hoe het er dan in dit betreurenswaardige land zal uitzien, nadat er qu reeds een noodlottige schaarschte’ aan allé gebruiksartikelen, ja zelfs aan zoo kenmerkend Afrikaansche levensmiddelen als suiker, tarwe en boter bestaat. Wat verder de tegenwoordigheid van een half millioen Amerikaansche soldaten voor een half millioen Zuid-Afrikaausche vrouwen en, meisjes beteekent, dat is wel op Ijsland en, in Australië overduidelijk gebleken. Dit is de zegening van de plan- nën van Roosevelt om de wereld gelukkig te maken, n.l. dat zijn ruzie makende, dronken soldaten den vrouwen en meisjes van kleine volken het teven moeilijk ma ken. terwijl de zonen en mannen van deze kleine volken op buitenlandsche oorlogs- tooneelen voor de egoïstische machtslusten van Roosevelt moeten sterven. gesteund, op 13 Mei een vijandelijken aan val af, voordat de vijand: de Duitsch- Roemeensche stellingen kon bereikert. Na het verlies van tal van gevangenen en dooden brakes de bolsjewieken dezen aanval af. Zware Duitsche druk „Exchange Telegraph” meldt in een ex<ra-bericht van het Oostelijke front, dat op het schiereiland Kertsj de bolsje wieken zich onder den superieuren Duit- schen druk verder terugtrekken. De Britsche nieuwsdienst noemt aanval skracht van de Duitschers zeer aanzienlijk. dan is de medewerking van. de tweè ge noemde instanties alleen niet voldoende en zullen ook de bedrijven zich bij het plan moeten aansluiten. In het volgend nummer van het Weekblad „Economische Voorlichting”, uitgave van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, zal eveneens een oproep tot het be drijfsleven worden gericht. Groote moei lijkheden zullen zich voor het bedrijf wel niet voordoen, wanneer men het advies van de commissie opvolgt: a) . dat gehuwde werknemers met school gaande kinderen hun vacantie kunnen nemen in den tijd, waarin yoor die be paalde plaats de schoolvacanties vallen; b) dat ongehuwden en gehuwden zon der schoolgaande kinderen zooveel moge lijk vóór Juli en na Augustus met vacan tie gaan. Wat hét eerste voorstel betreft, kan wor den opgemerkt. dat de bedrijven hiermede reeds zooveel mogelijk rekening hielden en hier dus wel geen bezwaar tegen zal zijn. Dat aangeraden wordt de ongehuwden en gehuwden zonder schoolgaande kinde ren echter niet in dé maanden Juli en F Augustus vacantie te laten nemen is voor de meeste bedrijven wel nieuw. Het zal een ieder wel duidelijk zijn, dat dit streven voortkomt uit de overweging, dat de maandèn Juli dW Augustus reeds zwaar overbelast zijpen zijn om den groe ten stroom vacantiereizigers met kroost te kunnen verwerken en het daarom- nood zakelijk zal zijn dezen tijd speciaal voor genoemde categorie te reserveeren. Waar echter de eerste week van Juli en de laat ste week van Augustus beduidénd minder bezet zijn, zullen in de practijk de vacan- tieperioden voor ongehuwden en gehuwden zonder kinderen kunnen viorden uiig breid tot 6 Juli en na 22 Augustus. Ei en ander zal zeker naar genoegen zijn van de laatste categorie personen. Het behoeft wel geen betoog, dat uit zonderingen mogêlijk moeten blijven, zoo als bijvoorbeeld voor jonge ongehuwde werknemers, om eventueel gelijktijdig met Ihun ouders vacantie te kunnen nemen, wanneer dit mogelijk en gewenscht is. Wanneer het bedrijfsleven in zijn geheel meewerkt aan de vacantiespreiding zal dit uiteindelijk ieder tén goede komen en zeker aan de bedrijven, die beter goed uit geruste krachten zullen kunnen gebruiken, dan menschen. die door uren staan in overvolle treinen, bivakkeeren óp perrons en slechte bediening i% overbelaste hotels ^n«Pe®6Mmsj.m^er..»itgeputeterugkomen dan dat ze weggingen. Verrassende ontdekkingen van de politic Rechercheurs van den Justitieelen dienst A van de Haagsche politie hebben gisteravond een inval gedaan in een ga rage in de Pahudstraat. ^ij troffen hier den 48-jarigen slager E- van L, en den 54-jarigen brandstoffenhandelaar C. S., beiden te dezer stede woonachtig. Toen dé politiemannen de 'garage binnen drongen. was van L. juist bezig met het villen van een schaap. Nog 5 geslachte schapen werden op een transportrijwiel aangetroffen. Alle dieren werden in be slag genomen en overgebracht naar het Openbaar Slachthuis. S., die eigenaar van de garage is, had deze aan v. L. verhuurd; laatstgenoemde had de schapen in één- der randgemeen ten gekocht. Beiden zijn in bewaring gesteld. 3

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1