HAAGSCHE COURANT fc HET BLAD PAPIER UIT DE OMSTREKEN Laatste Telegrammen Scheveningsche klanken FILM EN BIOSCOOP STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN Zaterdag 16 Mei 1942. De distributiebonnen TWEEDE BLAD HET JODENVRAAGSTUK FEUILLETON Duitsch Weenoachtbericht ONDERWIJS Italiaansch Weermachtbericht Distributie van vermicelli Zeeppoeder nieuwe samenstelling I ienst. KEES DE KLINKER t 250 gr. dit op de verpakking aangegeven. r HOOFDSTAK XII salon. .(Wordt vtrvolgd). 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. Zeep Toiletzeep 24 26 24A 24B 26 A 26B 214 311 307 Bon 24A 24B 26A 26B 120 gr. 1 kg. 250 gr. No. 18182 twee van was en teekeningen van Frans Boers. Willy L Boers en Frieda Hunziker. 5e H.B.S., Aronskelkveeg 1, ’s-Gra- venhage. Geslaagd voor dipl. B: G. D. v. Houten, F. Pareatt inleveren kunnen van 18 Mei een aanvraagformulier 280 303 V V 16 Mei 16 Mei 23 Mei 23 Mei 31 Mei 31 Mei 31 Mei Aantal 14 k.g. I k g. 11 k.g. 1 kg. 125 gr. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 125 gr. 125 gr. 27) Roch opende de kasten eene 1 t.m. 16 Mei 16 Mei 23 Mei 23 Mei 16 Mei 25 Mei 23 Mei U 3-12, 4-12 400 gr. 24 279 280 299 303 16 Mei 13 Juni 16 Mei 13 Juni 16 Mei 13 Juni BENOEMINGEN EN MUTATIES De burgemeester heeft benoemdtot onderwijzer aan de o.1.school Deventer* schestraat 21G. J H Hippe. „KUNST VAN ONZEN TIJD" gaard,-O. Hijo. Geer- R. Monod de Froide- C Oudmayer, H. Wies H. Nierstrasz, Nettie C. Ouborg en F. C. Zieck allen te Voorburg en C. A. Berkhout, te Delft. Stuurliedenexamens. Geslaagd alhier voor 2e-stuurman (theoretisch gedeelte): P. Osendorp; voor 3e-stuurman groote handelsvaart: H. W. Gitz, J. C. Jansen, F. J. Jaski, H. den Ouden. J. B. Piscaer, H. A. v. d. Reijden, W. Verweerd, R. v. d. Touw; voor 2e-stuurman (theor. voor 3e-stuurman ROME. 16 Mei (Stefani). In zijn Weer- machtbericht no. 714 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend; Onze luchtformaties hebben in Cyre- naica doeltreffende vijandelijke concen-- tra ties voertuigen aangevallen Een nach telijk bombardement werd ondernomen op Benghasi door Britsche vliegtuigen, waarvan 1 werd neergehaald. Hevige aan vallen werden herhaaldelijk door vlieg tuigen van de As ondernomen op vlieg velden van Malta. Itoliaansche jagers, die de bommenwerpers beschermden, ver dreven een groote formatie Spitfires en haalden er 4 van omlaag. Twee andere Engelsche toestellen werden door Dult- sche jagers vernield. Eén van onze ma chines is niet teruggekeerd. Eén van onze torpedoboolen. - onder bevel van den korvettenkapitein Fran cesco Acton, die een convoql in de Mid- dellandsche Zee vergezelde, heeft eeh vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. mijnvegers 2 Britsche bdmenwerpers ten val. Kaptein Lent behaalde in defi nacht van, 15 op 16 Mei zijn 30ste nachtelijke over- winning met een nachtjager. nog altijd in het grootste gevaar ver keerde! Het was de enveloppe van éen, aan Meingast geadresseerden brief, en deze droeg duidelijk het poststempel: „Linz a. D.” (Linz aan den Donau). Het adres was zeker geschreven door Hol-: der, alias Streller. Hoewel hij daaraan niet twijfelde, nam hij uit zijn porte feuille het stukje papier, waarop Hol der In de Nationale Bibliotheek te Wee nen de door hem verlangde boeken had aangevraagd, alsook het inschrijvings formulier van.Triëst. Het schrift van die twee papiereii vergeleek hij met dat van de enveloppe. Geen twijfel: alles was met dezelfde hand ge schreven. Daarmee stemde trouwens 9°* °*ereen de daags tevoren atge- luisterde opmerking van den bandiet, dat op dertig schreden afstand van Hol- de,r’ schuilplaats de Donau stroomde. joigens het New Yorksche stempel pas aangekomen. Mein- ®?8t hadhem zeker kort voor Het be- Jan h.et feest ontvangen en toen, in 14“ m,et zijn gewone voorzichtigheid, ®"ve?J?.pe in het papiermandje ge- h^IiPen‘ moest op dat oogenblük aan neet veel andere dingen te denken heb ben gehad! ,^och wüde het voor hem zoo belang- steken, Het ging met Kronberg’s „intiema zaken" ni at voor den wind. De ontworpen skipartij viel letterlijk in het water en moest tot een nieuwe vorstperiode worden uitgesteld. De maand Januari leek op een zoele maand Maart en toen het weer einde lijk omsi^eg,waren er veertien dagen met motregen verloopen. In de kuAstzaal „Oudt-Holland”, An na Paulownastr. 11. wordt van 20 Mei t.m. 3 Juni a.s. een tentoonstelling gehouden van werken der z.g. Haagsche School en eeni- ge modernen, o.a. van Akkeringa, L. Apol, Klinkenberg, Jac. Maris en Hen riette Ronner. Han Rijnbeek zal op haar dansavond hedenavond in Diligentia. o.m. dansen ..Gamine Musette” van M. Peguri, „Gro tesque” en den 8en Slavischen dans van Dvorak. Jan Grefi zal o.a. voordragen ..De Landloopers” In den kunsthandel Martinus Lier- N.V.D. ZENDT KINDEREN NAAR DUITSCHLAND Een verslaggever van het A.N.P. is uit Utrecht naar de grens gereden met een trein, waarin o.m. een kleine honderd jongens en meisjes waren, die door den Nederlandschen Volksdienst voor zes weken naar Duitschland zijn gezonden om daar wat men noemt „eens flink aan te sterken”. De heer G. van Hengel, chef van den landelijken dienst voor de. jeugd uitzending N.V.D., deelde o.m. mede, dat er meer dan tienduizend kinderen zullen worden uitgezonden. U moet niet ver geten, aldus de heer van Hengel, dat Holland in vergelijking met Duitschland maar klein is en dat dus de mogelijk heden voor uitzending binnen de lands grenzen zooveel beperkter zijn. Verder kan men de kinderen door de oorlogs omstandigheden thans in Nederland ook niet overal heensturen waar men wil. Daarom zenden wij vele duizenden kinde ren, voor het meerendeel uit arme ge zinnen en voornamelijk uit de groote steden naar het platteland in Duitsch land, waar zij het natuurlijk best heb ben, dat heeft de practijk reeds bewe zen. Dat kinderen binnen de zes weken tien en meer pond aankomen, is geen fabeltje maar de werkelijkheid. Enkele maanden geleden konden wij nog ge bruik maken van extra treinen naar Duitschland, maar dat kan nu niet meer, zoodat de eenige vervoermogelijkhejd nog is, eenige wagens in te lasschen in'de D- treinen voor de Weermacht. Met zulk een trein van de Weermacht, met een paar extra wagons voor den N. V.D.. is de A.N.P.-verslaggever gister middag van Utrecht naar de grens ge reden. Opgev^kt en vol enthousiasme namen de ongeveer honderd jongens en meisjes van hun ouders afscheid, voor wie het vertrek vaqjc zwaarder was dan voor de kleine reizigers, die vol levens lust uit de raampjes zwaaiden met hun N.V.D.-vlaggetjes. Aan acht geleid sters en een transportleider was de zorg voor deze kinderen toevertrouwd en dat bleek spoedig in beste handen te zijn. Velen van deze kinderen zijn voor de reis door den Volksdienst eersf nog even in de kleeren gezet. Het eindpunt van de reis was Gau Franken, waar de kinderen in de omgeving Van Neurenberg, o.a. in Rothenburg, bij.de boeren zullen wor den ontjergebracht KULTUURKAMERPLICHT DER RIJKSDUITSCHERS De gevolmachtigde van de Reichskultur- kammer voor Nederland deelt mede: Krachtens de verordening nr. 28/42 van den RijksCommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn leden van de Reichskulturkammer vrijgesteld van het lidsnaatschap bij de Nederlandsche Kul tuurkamer. Leden van de Reichskultur kammer, resp. van haar afzonderlijke ka mers, die in Nederland werkzaam zijn, moeten zich onder vermelding van de kamer waartoe zij behooren en van 1 BEGRAFENIS A. SOLLEVELD Op Oud Eik en Duineh is gistermiddag het stoffelijke overschot van den heer A Solleveld, lid van de firma Solleveld en van der. Meer, ter aarde besteld. Tot de belangstellenden behoorden ver schillende bekende Rotterdamsche zaken lieden Op verzoek’ van de familie werd er niet gesproken Een zoon heeft voor de belangstelling bedankt CREMATIE J. R. L COLLETTE In het crematorium te Velsen is gister middag de verassching geschied van het stóffelijke overschot van den gep. kolo nel der artillerie J. H. L. Collette, over leden alhier. Gesproken hebben de heeren L. L. E. E M Moonen, oud-referendaris aan het voormalige departement van Defensie dr. Th. Lens, en de heer B. Sélhorst te Voorburg. De zoon, de heer J. A. Collette, bur gemeester van Brielle, heeft voor de be langstelling bedankt. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Wilhel mus. Examenaankondigrng De Ned. Staatscourant van 15 Mei be vat de aankondiging van de examens in de wis- en natuurkundige wetenschappen in 1942. voor zooveel betreft de akten K I. K II. K III K IV. V en K VI 4 Academische examens Universiteit te Groningen. Cand. ex. rechtswetenschap de heer B. Knüppe, be vorderd tot arts de heeren G. H. Rutgers en J. H. Th. Bekkering. Universiteit van Amsterdam. Doet, ex. 'rechtswetenschap de heer E. J. P. Schutten; cand ex. wijsbegeerte de heer W. Bordewijk. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Een bijdrage tot de therapie van het carcinoma vulvae” de heer L I. Swaab, geb. te Amsterdam, en op proefschrift, getiteld: „Over parapsoria sis” de heer W. Stigter. geb. te Utrecht. Diverse examens Korte Kunstberichten De leerlingen van de dansschool van .mevrouw Maby Beyersbergen-van der Pek geven Zaterdagmiddag a.s. in Seinpost-theater hun jaarlijksche uitvoe ring. - Zondagmiddag herdenkt de studie kring „Yggdrasil” zijn 10-jarig bestaan in een bijeenkomst in de bovenzaal van Dili gentia. BidAiiJK ic ^cui uirxcn, mexj auii, muien j -e a dit met het oog op het schoonwasschen van het goed noodie is. gerust evenveel wel een aanknooplngs- kon leide" arme Maud gehouden en rijke stuk papier in zijn zak gevolmachtigde der Reichskultuurkammer voor Nederland te den Haag Kneuterdijk 20. Rijksduitsche kultuurscheppers in Ne- nlcnolclllIlfs UIJ u™luc derland, die nog geen lid van de Reichs- schen als men dat gewend was bij gebruik kulturkammer zijn, moeten zich voor - zoover nog niet geschied met vermel ding van hun onder een kamer vallende activiteit eveneens bij den gevolmachtigde aanmelden. De laatste termijn voor deze hanmelding is <je 31e Mei 1942. I C. D. Huizen, A. P. Koomen, A. Kuiper, H. Lelie. P. v. d. Lely, S. Luckel. H van Putten. W. F. J. van Putten, Ph. F? Spoor, P. Maarleveld, F. P. de Jong, P. H. de Beurs, J. A, G. v. Gelder, A P. de Groot, J. D. van Manen, G. T. Haneveld, P. Hart, D. F. E Heinsius, J. Maasland, T. Haars- ma. N. Ramspek, N. A. J. v. Riessen, E. F. Silas, H. Th. Verstappen. H. F. Voute, R. S. Heidema, H. W. J. Glastra. M. H. v. d. Kamp, G. T. B. Pijlman, C. Schip per, F. E. J. Bofcnstoppel, Re G. Kok, W. Ch. Nash, G. G Dumont Vrijz. Chr. Lyceum,. Eindex. H.B.S. 's-Gravenhage. Geslaagd voor diploma B: W. E. Adama van Scheltéma, V. A. van den Berg, G. A. Blaauw, J. W. van Boven, Sjuta Braat, J. Haak, H. Harms, M. K. Kléijn, B Knape. M, van der Kruk, C. A. Meenderirik, H. F. van der Meulen, Meta Meyer, J. H. Ottervanger, Paul de Quant, Corrie van Roven, Gerda Tapper, W F. J. Tijl, A. D. Verbaas, P. A. Vis, Mieke Voüte, Ina van der Wal, Mieke Kookdoeleind. Gen. Anthr. Gen. Turf Brandstkrt. DV 1 tm. 5 1 Eenh. Gort Gort Havermout Honden- en k.br. 5 1$ 6 10 k.g. Jam 280 500 gr. 500 gr. 16 Mol 25 Mol 16 Mol 16 Mei 23 Mei 23 MeF 16 Mei 13 Juni 13 Juni 31 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 13 Juni 13 Juni 16 Mei 25 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 250 gr/ 16 Mei 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. 250 gr. Artikel Aardappelen Aardappelen* Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 24 100 gr. Bak- en br.vet (Vetk.) 26 100 gr. Beschuit (br. of geb.) 26 100 gr. Bloem (br.) 277, 281, 285, 289, 70 gr. 16 Mei Bloem (br.) 301, 305, 309, 814 70 gr. 13 Juni Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) 283 291 307 287 315 4-09, 4-10 4-17, 4-18 250 gr. 50 gr. 31 Aug. 31 Mei 31 Mei 16 Mei 16 Mei 1 k.g. 13 Juni 13 Juni 41 t.m. 100 maatregelen te isoleeren, is niet afdoende J( geschikt. Hen er -- .jelpt evenmin; juist Jederland heeft daar de ongunstige ge volgen van 'ondervonden, omdat de joden toen hier naar toe kwamen. Alleen in groot verband kan dit pro bleem worden opgelost Het is te hopen, aldus spr., dat de jo den binnen afzienbaren tijd een stuk land toegewezen krijgen, waar zij onder con trole kunnen trachten een eigen staat te stichten. Na de pau^e werd gemeenschappelijk gezongen. Prof, van Genechten heeft ver schillende uit de vergadering gestelde vra gen beantwoord. Tot slot werd het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Op den hoek van de van Boet- selaerlaan en de Cabeliaustraat is gisteren de 54-jarige wielrijder M. F. uit de van I Lumeystraat. aangereden door een auto. Hij bekwam een lichte hersenschudding en verwondingen in het gezicht. De man werd naar het Roode Kruisziekenhuis over gebracht. De commissaris van politie r van den Justitieelen dienst C verzoekt den- I genen, die getuigen waren van een vecht- 1 partij op 14 dézer, des namiddags om 11 uur in de Tulünghstraat, zich voor het I geven van inlichtingen te willen vervoe gen aan zijn bureau Laan Copes van Cat- tenburch 15. a 2e Chr. H.B.S., Bezuidenhout 40, den Afdeeling A. Geslaagdde dames Hennie A. C. Aaldriks, A. de Groot, R. M. de Mie, S. Mooy, J. Th. Nijgh. M. C. de heeren W. jam i Kaas 278, 282, 286, 290, 294 100 gr. 1 Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Margarine (Vetk.) i Melk Melk Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Peulvruchten Peulvruchten Pudding, verm. Pudding, verm. Rijst Rijst Scheerzeep Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suiker Suiker Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 24A Vleesch 24 B Vleesch 2£A Vleesch 26B Zeep 211,228,272,293 90 8 150 gr. G, H, I, J 90 4 450 gr. G, H, I, J 75 gr. Brandstoffen 01 KF 1 Eenh. 30 Apr.'43 1 Eenh. 31 Mei 50 stuks 31 Mei 31 Deo. CLXXIX. Toe-e we ienmael 'n poasje op die Ver- huelbank ezete-n-aane was 't 'n èlle toer om onze Jocheme der toe te krèige. nog er is 'n endje brom te gaen nae de zoage- ,-naemde 72 frappe. Want as me freer goed en wel op zoa'n moai plekje zit met 'n prachtig ruièm uiètzicht, dan is ie der mee iet gaauw vandaen te slaen. En toc-e we dan èindelik beneeje-n- an die beroemde trap stonge, kostte 't weer èil wat moeite, om- dem nae bóve toe te transporteere. De man wordt al 'n dagje ouwer, maar die dikke stok, die die teuge- woordig altèid bèi dem eb, dec goeie dien ste. En toe we bove-n-annelandet wazze, nam onze Jochem weer 't woord. „Ztg Kees, ien ding begrèip ik iet, me leve lang eb ik .al oare spreke van de 72 trappies of trappe, maar èigelik is ’t maar iene trap met 72 treeje. En dan benne 't er gien 72, maar ik eb der net wel 76 of 77 treeje-n eteld. Maar dat is allemael zoa’n doad- wond nog iet. Erger vin ik, datte de Schevelingers zoa bitter wéinig van dat moaie plekje geniete, ’t Is of je ier zoa’n stikje parredèis mee beleeft. Kik maar 's in 't rond Kees! Welke richting of je oak uiètkikt. ’t is overal eve moai. Vrooger wier dat èige plekje veul deur Schevelingers bezocht. Teugewoordig zie je daer wéinig of niks meir van”. Zoa onder 't nae uiès gaen, kwamme we de Cornells Jolstraet nog deur. Onze Jochem iel me nog eve staende, toe die die straetnaem zag staen. Weet je wel. dat die Cornelis Jol nog ien vanLonze beroemste vóór-ouwers eweest is? Vermaas zegt er van, dat ie van scheepsjonge oppeklom- me-n-is tot de rang van admirael. In ’n zèigevecht ca die 'n bien verlore, daerom kreeg ie de naem van „oute bien”. IJ ver overde 't èiland St. Thomas, maar bezweek deur 't ongezonde klimaet in 1691. IJ was de schrik van de Spanjaerde, die al sid derde, azze ze z’n bijnaem „Pië de Palo” oarde noeme. Zukke geschiedenisse jnozze wij as Schevelingers èigelik van A tot Z wete!” (Nadruk verboden.) drun met mijp neef Fred Meingast te vieren.,. Een storm van toejuichingen weer klonk, alles drong op naar het jonge paar, om welgemeende" gelukwen- schen aan te bieden. Maar Roch was reeds in de vestibule en verzocht een bediende, een taxi voor hem te halen. In zijn kamer wachtte Charles Ken ton op hem en tot diep in den nacht beraadslaagden de beide mannen over hetgeen zij nu verder zouden doen. maar bij bedacht zich en legde het terug In het mandje. Meingast zou het zich kunnen herinneren, ernaar zoeken en, als hij het niet vond, argwaan kun nen krjjgen... Daarna ging de detective vastbera den aan het werk. Hij haalde uit zijn zak eenige zeer eigenaardige werktuigen en begon met de behendigheid van een ervaren inbre ker, de laden van de schrijftafel te openen. Hij onderzocht den inhoud en sloot ze dan weer. Helaas!, Niets, dat hem te pas zou kunnen konden. Foto’s, handelsbrieven, teekeningen, berekenin gen, een paar boeken, een doos met allerlei sleutels en andere rommel. Eindelijk kwam de laatste lade aan de beurt. Zij was tot boven toe met teekeningen gevuld, waarschijnlijk ont werpen van nieuwe machines. Reeds wilde Roch de lade weer sluiten, toen hij achter de groote papieren iets ver borgen 'vond, dat in de hoogste mate zijn belangstelling wekte: een glazen fleschje, gevuld met een vloeistof, welke zoo helder als water was. Hij trok er het glazen stopje af, rook er aan, haalde tpen uit zijp zak een ander fleschje te voorschijn, en goot den in houd van het ontdekte fleschje voor zichtig daarin over. Vervolgens spoed- De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat men met ingang van 17 Mei a.s.' bij het koopen van pakje§ vermicellisoep den ter ver krijging van vermicelli aangewezen bon dient af te gevqn Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram vermicelli is verwerkt, beschikbaar gesteld. In ver band hiermede zal de vermicellisoep ver pakt worden in zakjes elk inhoudende ten hoogste vier pakjes, met dien ver stande, dat de inhoud van ieder zakje overeenkomt met 100 gram vermicelli. de kamer van de jonge dame moest even inspectie worden gehouden. Hij vermoedde, dat men haar wel zoo ver mogelijk van Meingast, dus in den rechtervleugel van het gebouw, kamers had gegeven. Roch ijlde dus door de lange gang en opende de kamer, welke zich aan het eind daarvan bevond. Hij had zich niet vergist: het was een, toteindelijk haar appartementen behoorende kleine! ruim beloofd. In een doos vond hij een salon. I klein, zilveren medaillon van een goed- Een kleine, sierlijke secretaire, welke1 koop soort; op den voorkant het klas- sieke, vierbladige klaverblaadje in groen email, op de achterzijde een mo nogram met de voorletters R. C. Roch stak dit „kleinood” in zijn zak en nam den terugtocht aan. Ongehin derd, door niemand bemerkt, kwam hij weer in de gelijkvloers gelegen zalen, waar het feest nog in vollen gang was. John Green was opgestaan. Een oogenblik heersohte er oen plechtige stilte: Ik dank mijn hooggeachte gasten voor hun drukke opkomst, om met mij de verloving van mijn nicht Maud Kan zaal vindt oeuvre van Reinder bovenzaaltjes exposeert Julie Veen Reinder Visscher heeft zeer veel in het Aberson, J. P. _vap Beveren, G. Bijpost, buitenland, o.a. in Azië, in Vóór- en Achter-Indië gewerkt. Julie van der Veen en Reinder Visscher Tot 3P Mei a.s. exposeeren in den kunst handel „Kunst van onzen Tijd”. Prins Mauritsplein 2122. een tweetal moderne kunstenaars hun werkin de beneden- men een vrij omvangrijk Visscher. in de van" der PICCADILLY CABARET In het nieuwe aantrekkelijke program ma van Piccadilly Cabaret treden op Ruby en Dick, het moderne danspaar, Williams, de bekende goochelaar en buik spreker, Maria Rosé met Duitsche en Fransche liedjes en Peter Siers, die na lange afwezigheid in Piccadilly is terug, gekeerd. Aan A. J. van der Veen, werk zaam bij ’t Gemeentelijk Gasbedrijf, werd ten kantore van de gasfabriek Trekvliet een eervolle vermelding met de gebruike lijke gratificatie uitgereikt, hem toegekend door den burgemeester wegens langduri- gen trouwen di Met een toepasselijk woord werden door den directeur van den Gemeen telijken Reinigingsdienst namens den bur gemeester aan den chauffeur A. HSk, de gebruikelijke eervolle vermelding en gra tificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. Bij de gasmeterfabriek Wil- son alhier, herdacht gisteren de heer C. C. Mussert den dag. waarop hij vóór 40 jaar bij deze firma fn 'dienst trad. Met een toepasselijk woord werden door den directeur van den Gemeen telijken Reinigingsdienst namens den bur gemeester aan den werkman huisvuil- dienst H. Heslinga, de gelfFuikelijke eer volle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. eveneens sterk Wetten. De joden werden hier opnieuw inge- haald, niet door het volk, maar door den koning-stadhouder W-illem III. Snel I groeide hun rhacht en invloed. Het ver- I zet nam echter toe; de predikanten, en I ook Paus Benedictus XIV, keerden zich I scherp tegen het gevaar van den jood- i schen invloed. Na den wereldoorlog werd deze invloed niettemin nog sterker. In 1922 waarschuwde prof. Bolland tegen hen. En in 1924 herhaalde de vergade ring van katholieke bisschoppen in Ne derland de waarschuwing van Paus Benedictus XIV. Twaalf jaar later zeide de katholieke minister Goseling, dat de katholieken de joden in bescherming zouden nemen. Het verzet van het volk blijkt echter duidelijk daaruit, dat het zich zeer wei nig met de joden heeft vermengd, veel minder dan in Duitschland. En dat on danks den joodschei; invloed en propa ganda Wat nu met de joden gebeurt, is het I einde van hun tweede conjunctuur-pe- riode in Nederland. De methode hen door i r i en hoogstens voorloopig I plaatselijk .uitzetten hel] Nederland volgen van 'ondervonden, omdat de joden toen hier naar toe kwamen. Alleen in groot verband kan dit REDE PROF. MR. DR. R. VAN r GENECHTEN Op de openbare vormingsles van kring I. district 24 der N.S.B., welke gister avond in de geheel bezette bovenzaal van De Galerij werd gehouden, heeft prof. mr. R. van Genechten het jodenvraagstuk behandeld. Na een inlèidend woord van den kring- Jeider, ir. Brusse, en nadat men het lei dend 'beginsel staande had aangehoord, ratte prof van Genechten het probleem in deze woorden samen hbe komen wij er gan en hoe komen wij er af? Wat aller eerst trèft, aldus spr., is de afkeer dien de menschen van de joden hebben. De tegenstelling tusschen christenen en joden, het rasverschil, en het feit, dat de joden ten nomadenvolk zijn, vormen geen af doende verklaringen Spr.’s eigen opvatting is, dat de joden »ulk een apart vraagstuk vormen, omdat lij rasloos zijn. Alles wat ras heeft, heeft een diépen afkeer van alles wat geen ras heeft. Het is niet juist, te spreken van een joodsch ras of joodsch volk. De joden zijn ran eeuwen her een samenvoegsel van ras- Bij alle volken in alle tijden halen lei dende persoonlijkheden de joden binnen em hen te helpen bij de régeering. Zoo ring het in Egypte, Duitschland. Engeland en ook in Nederland. Spoedig komen de foden zo® tot macht en invloed en zij halen er steeds nieuwe bij. Zoolang het volk in zijn bloedsamen- jtelling gezond blijft, groeit de afkeer, totdat het verzet uitbreekt, het eerst bij boeren en arbeiders. Dan worden de jo den er uit geworpen en na verloop van tijd herhaalt zich dat proces. In de Nederlanden heeft deze ontwik kelingsgang zich voorgedaan van 800— 1500 en van 1500 tot dit oogenblik. t Karei de Groote heeft de joden hier ibinnen gehaald. Voor de invoering van lijn financiewezen en voor de diplomatie gebruikte hij joden Onder de zwakke vorsten, die hem opvolgden,x werd hun Invloed steeds grooter. Het verzet nam toe. Er zijn pogroms geweest in Luik, Gent, Leuven, Brugge en Bergen. De pausen waarschuwden de vorsten steeds tegen de joden en gaven den raad maat regelen tegen hen te nemen Die maat regelen gelijken precies op de Neuren- bergsche wetten: geen huwelijken, geen dienstboden, geen joodsche rechtsgeleer den. ambtenaren, medici, vroedvrouwen. Thans fiümineeren de kerken tegen deze maatregelen. Men stelt het voor of onze vaderen de joden met groote vreugde ontvingen. Spr. haalde uitlatingen aan van Eras mus en Hugo de Groot om te bewijzen, dat men groote bedenkingen tegen de jo den had. De maatregelen, voorgesteld Voor de Staten van Holland, waren ont worpen door Hugo de Groot en lijken eveneens sterk op de Neurenbergsche PREMIÈRE VAN „ZEVEN ZONDER ZONDE' Onder auspiciën van de Nederlandsche' Smalfilmliga is gisteravond in de film zaal van hét instituut Schoevérs voor de eerste maal de groote amateür speelfilm „Zeven zonder zonde” voor publiek ver- toond. Het is een 8 m.m. smalfilm, ver- vaardigd door André en Piet de Groot met medewerking van de' Haagsche Academie Club, In aanmerking genomen de moeilijk heden' waarmede de amateur, die een speelfilm wil maken, te kampen heeft, kan „Zeven zonder tonde” goed geslaagd heeten, In de montage en in de details waren vaak zeer goede vondsten te be speuren, en wanneer het scenario minder ingewikkeld was geweest en het gegeven aannemelijker, zouden,de gebroeders dé Groot ongetwijfeld nog veel meer heb ben kunnen bereiken. Hetgeen met de 8 m.m. film wel degelijk kan. Vooraf werd nog een filmpje van André de Groot vertoond ..Liefdes Dwaasheid”, een aardig, kluchtig 'verfilmd verhaal. Een talrijk publiek liet van zijn geest drift blijken. JE. Koch. E. Ppllen, G. Schapink Bakker, T. Bos G. Kastelein, T Korpo- raai. A. Muezerie, R. Petri, P. de Pierre, A. Westendorff, H. Zoetewey. allen te w ’s-Gravenhage -Tonny M. Bemer en L. haar andere stillevens en land- \;.d- K,e RijswijkAtie R. Coppoolse, Roch opende de kasten en begon het eene kleedingstuk na het andere te on derzoeken, in de hoop misschien in een van de zakken een brief, aanteekening, of iets anders te vinden, dat voor hem van belang kon zijn. Maar hij ontdekte niets van dien □rd weshalve hij naar de aangrenzen- De detective ging erhee» ichrijftafel. het man(jje, dat er en bemerkte i apier- snel nam naast stond,®® nauwelijks had hij er hij het eruit en nauw en <limiach een blik op -ning’ S^ed over zijn Van innige vol(3 een kreet van gezicht. Hij #lakên! blijdschap willen 81h een Dus eindelik hem punt, een sP°°r’Jdaar de naar de plaats. gen Üaadrun were gevant, Vijandelijke aanvallen bij Charkof afgetlagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Mei. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Na het overtoinnen van hardnekkig ver zet zijn gisteren Duitsche troepen Kertsj binnengedrongen. Stad en haven bevin den zich in onze handen. In het gebied van Charkof zette de vij and zijn aanvallen voort. Deze werden tijdéns harden strijd afgeslagen. Eigen te genaanvallen leverden succes op. De vij and verloor tot nu toe 180 pantserwagens. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troepen' tijdens moeilijke gevechten in de bosschen den vijand achteruit en vernie tigden een gevechtsgroep die van haar verbindingen was afgesneden. Aan het Moermanskfront hebben Duit sche troepen in den tijd van 26 April tot 13 Mei talrijke aanvallen van numeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten afge slagen en omeingelingspogingen verijdeld Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevangenen meer dan 8000 dooden en tal rijk oorlogsmateriaal Onder den druk van deze zware verliezen heeft hij zijn aan vallen gestaakt en zich op zijn aanvanke lijke stellingen teruggetrokken. In de Baai van Kola heeft de luchtmacht een vijandelijk transportschip van 8.000 brt. vernietigd. Een ander tfroot koop vaardijschip werd door bomtreffers be schadigd. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche duikbooten van een formatie duikboot- jagers een Britsch bewakingsvaartuig en een begeleidend vaartuig tot zinken ge bracht. Het bombardement \an de vliegvelden op Malta werd voortgezet. Voor de Nederlandsche kust hebben pa. trouillevaartuigen tijdens een Britschen luchtaanval op een Duitsch convooi 5 van de 8 aanvallende bommenwerpers neerge schoten. Bovendien werden in het Kanaal en aan de Nederlandsche kust een Brit sche bommenwerper en een jachtvliegtuig door mijnvegers, twee bommenwerpers door artillerie der marine, neërgeschoten. Een eigen mijnveger en een patrouille vaartuig werden tijdens deze gevechten zwaar beschadigd. Zwakke strijdkrachten van de Britsche hrchtmacht werden in den afgeloopen nacht boven de Duitsche Bocht en aan de Deensche Westkust waargenomen. Nacht- jagers en luchtdoelartillerie brachten 3. in Vóór- Achter-Indië gewerkt. De oorlog houdt hem nu binifcn onze grenzen en zoo wijdt hij zich thans aan het Hollandsche land- schap. Hij zoekt eenvoudige, klare motie ven. die hij weer dematerialiseert doon een fijne, soms bijna nevelige sfeer, die iels poëtisch heeft. Het spreekt van zelf, dat het in lijnen en vlakken zoo eenvoudige, klare landschap van Holland, met zijn polders en wijde, breede rivie ren zich daar bij uitstek toe leent: juist het heiige, het sferisch wonderlijke vormt, naar licht, wolken en water het geheim van ons land en van veel onzer oude schilderkunst. De Geldersche IJssel bij Zutphen, blonde duinlandschappen, het mooie schilderij „aan de Lek", de ber ken bij Meyendell, een polderland vol dieptewerking, een Geldersch landschap, dat aan Visscher's talent een prachtig onderwerp bood en droomerige maange- zichten, friet omsluierde boomen, die te slapen schijnen, zijn motieven, waarin hij zich geheel kon geven. Men zal met dit B zeer persoonlijke werk gaarne kennis Wethmar. Afgewezen één. maken. - In de beide bovenzaaltjes vindt men, totaal anders geaard dan het oeuvre p van dezen fijnzinnigen droomer, het werk rtenni1 van Julie van der Veen. Maar ook zij j is geen naturaliste, zij zet haar werk op in kloeke vlakken, in een wat schets matige onstuimigheid. Zoo b.v. een van haar meest eigene en opmerkelijke schil derijen de drie paaltjes te Laren. Maar ook in 1 schappen vindt men .deze eigenschappen terug. Zij stelt da’armee zware eischen aan haar publiek, want zij eischt zonder meer een instelling gelijk aan de ,hare. B. v. Eysselsteijn. In een hoek stond, trok de bijzondere aandacht van den detective. In een oog wenk had hij het fraaie meubel ge opend. Het was bijna leeg; niets anders dan eenige papieren, welke vopr hem geen waarde hadden en een eenvoudig houten kistje. Maar... toen hij ook het kleine slot van dat kistje had doen springen, staarde hij op de geboorte- acte van Maud Kandrun, met andere, haar toebehoorende papieren en eenige foto’s, wellicht die van haar ouders en van vrienden uit Tripolis. Een bitter lachje trilde om de lippen i de hij zich naar de badkamer, spoelde van den detective. Nu was alles duide- het ledige fleschje zorgvuldig uit, vulde I Juk- Holder, de schurk, had de arme het met water en legde het weer op Maud haa^ papieren ontstolen en ze zijn oude plaats in de lade, welke hij overgemaakt aan Meingast, die ze aan daarna sloot de valsche Maud Kandrun had doorge- geven. O, die ellendelingen! Hun opzet Hier was hij nu gereed; maar ook in j mocht niet geiukken! 1 Roch legde de papieren weer in het kistje, sloot het, sloot ook het meubel en begaf zich naar het belendende ver trek, blijkbaar de kleedkamer. Met onverdroten ijver doorsnuffelde hij ook daar alle kasten en laden. Aan vankelijk zonder eenig succes. Maar werd hij voor zijn moeite 288 24 26 21A tm. 24A 34 L. 21B tm. 24B 1} t. 26A tm. 29 A 34 L. 26B t.m. 29B 1| L. 16 2 L. VOORBURG UITREIKING BRANDSTOFFEN KAARTEN De uitreiking van brandstoffenkaarten zal in Voorburg plaats vinden in het cen traal uitreiklokaal aan de Vlietstraat op Dinsdag 19 Mei van 9.30 tot 12 uur voor hen, wier familienaam aanvangt met de letter B, van 1416.30 uur voor de lettars A, C. D. E en F; op Woensdag 20 Mei'van 9.3012 uur voor de Letters G en K; van 1416.30 uur voor de letters H, I en J; op Donderdag 21 Mei van 9 3012 uur voor de letters L, M en N; van 1416.30 uur voor de letters O, P, Q, R en T; op Vrijdag 22 Mei van 9.3012 uur voor de letters S, U en Z en van 1416.30 uur voor de letter» V, W. X en IJ (Y). Zij, die geen of volledige kaart kunnen tot en met 23 MD 61 afhalen aan het Distributiekantoor loket 3 tus schen 9.30 en Y2, uur en 14—16.30 uur. Op de DSK „Hoofd’’ mag niet meer dan één codenummer van een brandstoffen handelaar voorkomen, terwijl tevens uit de DSK moet blijken, dat aan houderi in dertijd een kaart is uitgereikt. WASSENAAR Proef-alarm Luchtbeschermingsdienst De burgemeester van Wassenaar maakt bekend, dat op Dinsdag 19 Mei s.«. uit contróle-oogpunt een proefalarm zal worden gehoaden. Bij de proefneming wordt alleen het signaal „luchtalarm ge ëindigd” (langgerekte sirene-toon) ge bruikt en wel gedurende één minuut. WESTLAND W.S.M. breidt de busdiensten uit Met ingang van heden heeft de N V. Westlandsche Stoomtramweg Mij. haar autobusnet weer uitgebreid, door de over came van de buslijn DelftOverschie Rotterdam. Deze busdiensten worden uit gevoerd met het eigen materiaal van de W.S.M. De diensten vinden plaats om de twee uur en sluiten aan op de busverbin ding naar het Westland over De Lier. V itaminetabletten In het tijdvak van 18 Mei tot 20 Mei worden in Monster, Naaldwijk, ’s-Gravenzande, De Lier, en Wateringen, vitamine C tabletten aan a.s. en jonge moeders uitgereikt. Hiervoor komen in aanmerking vrouwen, die een attest van arts of vroedvrouw overleggen, dat zij 4 maandéh zwanger zijn en jonge moeders wier kinderen na 15 Februari 1942 en voor 1 Mei 1942 zijn geboren. Uitreiking heeft plaats te Monster 18 en 19 Mei van 9.30 12 uurk’s-Gravenzande 18 en 19 Mei zelf de tijden; Naaldwijk 18.19 en 20 Mei zelfde tijden. De Lier. 18 en 19 Mei 1012 uur Distributie-stamkaart van het kind moet Worden overgelegd. Kees Spierings uit te-Hertogenbosch in de van Ned. Tooneelschrijvers het door hem groote handelsvaart: J. van Sabben, W. geschreven tooneelstuk „Dorp in onrust” voorlezen I Kees Spierings leest eigen werk. A.s. Woensdag 7.30 uur, zal de heer Kccg S'icrir.g; u;t .t-IIcrtógcr.tc™?. Ir. bovenzaal van Diligentia voor den Bond gedeelte): J J. Oste; G. A. Veunel, A. de Koning. Gem. H.B.S. met 5-j. cursus, Nieuwe Duinweg. Geslaagd P. Arntz, Asmussen, K. Bais, A. Berger, Anna Beumée, C. Beyer, W. Bikkers, E. Boissevain, J. Ben- dam, J. Boon van Ochsée, M. Dalinghaus, R. Derx. F. Doornbos, J. Gerritsma, J. Giebel, J. Hinrichs, W. Jalink, J. dé Jong, N. Kempen, Adr. Koeman, G. Kool, A. Koorenhof, W. Landzaat, R. van der Meulen. P van Meygaard, O. Hijo. Geer- truida Molenbroek, R. 1.22 2*..'* ville, R. Noordhoff, C Oudmayer, Picard, J. Pothast, E. van Raay. A. van Raay, A. van Schaik, Ada Schotte, F. Velde, Wilhelmina Wolzogen Kühr. Rijnlands Lyceum, Wassenaar. Exa- men Gymnasium A 2e groep. Geslaagd L.de damesjkvr; C. C. Feith. G. S. Weste- rouen van Meeteren en de heer Adr. v. d Ven. Gymnasium Bde dames M. C. Cramer. E, Martin en de heer F. H. Vare- kamp. Totaal 12afgewezen 1. Scheepswerktuigkundige Geslaagd alhier voor diploma motordrijver de heerenA. Grijsen te Haarlem, L. Wil- lemstein te Rotterdam, B. Meintsma te Rotterdam, A. J. IJzermans te Rotter- nur, Zeestraat 63, wordt van heden af een dam, O J. Labree te Rotterdam, W. J. de tentoonstelling gehouden van schilderijen Raai) te Schiedam, P. P. Jager alhier, P. - - T van Noort te Schiedam. A. rf. v. d. Sanden te Rotterdam Door een misverstand zijn in een vorig ons toegezonden bericht enkele woorden uitgevallen. Duidelijkheidshalve volgen hier de nuttige wenken, ten aanzien van het praktische gebruik van „zeeppoeder nieuwe samenstelling”. De eigenschappen van dit zeeppoeder verschillen in zooverre van die van het gewone zeeppoeder, dat waarschijnlijk kleinere hoeveelheden gebruikt kunnen worden. Het is echter, met het oog op schadelijkheid voor het waschgoed, niet noodzakelijk minder zeeppoeder nieuwe samenstelling dan zeeppoeder oude samen stelling te gebruiken: men kan, indien het goed noodis is. gerust evenveel gebruiken. Daar wollèn. halfwollen en natuürzij- den goederen in het vervolg ook met zéep- poeder gewasschen moeten worden, ver- iij— u- - - - -1 ®n van hun dient het aanbeveling, deze niet warm, i lidmaatschapsnummer. aanmelden bij den I doch geheel koud te wasschen Alle an- i dere goederen echter, ook kunstzijden, kan men met het zeeppoeder nieuwe sa menstelling bij dezelfde temperatuur was- van zeeppoeder oude samenstelling. Het zeeppoeder nieuwe samenstelling zal wellicht reeds in de loop van deze maand verkrijgbaar zijn. Indien men zeep poeder nieuwe samenstelling ontvangt, is

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5