BEKENDMAKING Waarschuwing NEDERLANDSCHE ARTSEN KAMER wil ROOKARTIKELEN: BON 26 EN 27 No. 18183. 1942. Maandag 18 Mei. Boschloopkampioen- schappen I 17 vijandelijke koop vaarders getorpedeerd VERDUISTEREN Nederlandsche S.S. defi leert voor Reichsfiihrer- S.S. Himmler ito BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Extra bericht Drie bonnen - elk voor 100 gram „snoep" in 4 weken Sigaretten voor dames op bon 6 dient nu als Britsche hoofdmacht in Birma uiteengedreven I Amerikaansche versterkingen naar Australië Vrije keuze. Officieel wordt medegedeeld: De doodvonnissen, die de Duit sche Kriegsgerichte dezer dagen tegen een groep samenzweerders tegen de veiligheid van de bezet tende macht hebben moeten uit spreken en die intusschen vol trokken zijn, hebben een taal ge sproken, die niet misverstaan kan worden. Het verloop van het pro ces leverde de ondubbelzinnige be- Installatie van den Raad van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland Nederland rookt en snoept weer Het Bureau maakt bekend: Den ISden Mei zijn ruim 2000 vroegere Nederlandsche beroeps officieren en a^pirant-officieren weer in Duitsche krijgsgevangenschap gebracht. Aan de betrokkenen is daarbij de volgende rnotiveering bekend gemaakt: „De Führer van het Duitsche Rijk heeft in aansluiting aan de capitu latie van de Nederlandsche weermacht in Mei 1940 bevolen, dat zij, die töt deze weermacht behooren, niet meer als krijgsgevangenen behandeld zouden utorden, doch vrijgelaten. Dit gesfhiedde in de veronderstelling, dat zij zich het daarin liggende vertrouiben waardig zouden toonen. Misbruik makende van het loyale karakter van dezen maatregel, hebben leden van de voor malige Nederlandsche weermacht den laatsten tijd in belangrijke mate deel genomen aan allerlei vijandige handelingen tegen Duitschland. Onder hen bevond zich een aanmerkelijk aantal vroegere officieren en aspirant-offi- eieren. Dezen hebben daarmede tegelijk, voorzoover zij destijds op eere- woord werden vrijgelaten, hun eerewoord gebroken. Het Oppercommando van de Duitsche Weermacht ziet zich daardoor gedwongen de vrijlating der vroegere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officieren ongedaan te maken en hen-weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking. Daardoor worden zy weer in vollen omvang onder de voor krijgs gevangenen geldende bevelen en voorschriften gesteld en in het bijzonder onder de voor krijgsgevangenen gebruikelijke beperkingen der per soonlijke vrijheid.” Deze redenen voor de getroffen maatregelen worden bij dezen ter algemeene kennis van het Nederlandsche volk gebracht. Bovendien gebruikt de Bevelhebber der Weermacht in Nederland dezen noodzakelijk geworden maatregel als aanleiding om er opnieuw en met nadruk op te wijzen, dat elke poging tot verzet tegen de bezettende macht tneedoogenloos onderdrukt wordt. Indien in de toekomst mocht blyken, dat leden van de voormalige Nederlandsche weermacht deel hebben aan vijandelijke handelingen tegen Duitschland, dan zou de thans getroffen maatregel uitgebreid moeten worden tot de vroegere reserve-officieren en beroepsonderofficieren van de voormalige Nederlandsche weermacht. S v. 9.32 uur nam. tot 5.40 uur v.m. wijzen op, dat de onverantwoorde-’ lijke ophitsende leuzen van de overzijde van het Kanaal in een bepaalde minderheid van de bevol king nog gewillige werktuigen vinden, die in hun grenzelooze ver blinding niet terugschrikken voor kuiperijen, waardoor zij logischer wijze in conflict moeten komen met de bezettingsautoriteiten. Daar alle vermaningen en waar schuwingen blijkbaar niet geholpen hebben, heeft de bezettende macht zich thans gedwongen gezien de noodzakelijke voorzorgsmaatrege len tegen een herhaling van soort gelijke complotten te nemen. 460 personen, die vroeger in het openbare leven stonden en van wie aan te nemen is, dat zij met de aanstichters van de tegen de bezettende macht gerichte kuipe rijen sympathiseeren, zijn als gijze laars in arrest gesteld. Er gaat nauwelijks een dag voor bij, waarop niet in scheldkanon nades van den Londenschen zen der bedreigingen met den dood aan het adres van Nederlanders en Duitschers in de bezette Neder landsche gebieden worden gericht. Elementen, die het zouden wagen zich in verblinde onbezonnenheid tot handlangers te maken van deze zelf op veiligen afstand levende volksvijandige elementen, moeten weten, dat zij niet alleen met hun eigen leven, doch ook met het leven van deze gijzelaars een roe keloos spel spelen, waarvan de af loop vobr iedereen met eenig in zicht niet twijfelachtig kan zijn. Wanneer het door de kuiperijen van de emigranten-clique te Lon den tot gewelddadige handelingen tegen Nederlanders en Duitschers in de bezette Nederlandsche gebie den zou komen en de rust en orde verstoord zou worden, dan staan deze gijzelaars met hun leven hier voor borg. Van de Hitler-Jugend Snoep: bon 26, 27 en 28 j I I Hf ff:?» I COURANT f welke HHIIHIIIHIIIItlIlll' De w - cl d. HAAGSCHE Telefoon 116300 (zeven lllnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 BijkantoorScheveningen. Keizerstraat 319. Tel. 550310FilialenRijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778030; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters |r_ Theresiastraat 108a. Tel. 772444Boekhandel F. D. Couvóe. van Hovtemastraat 66. Tel. 721187. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 18 Mei. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Aan de Oostkust van Noord-Amerika, in de Caraibische Zee en voor de monding van de Mississippi hebben Duitsche duik- booten weer 17 vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 105.000 brt. tot zin. keft gebracht en 2 andere schepen door torpedotreffers zwaar beschadigd. Domei meldt uit Tokio: Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Japansche vliegtuigen, die boven het Z.W. deel van den Stillen Oceaan op ongeveer 500 mijl van de Salomons eilanden opereerden, een vijandelijke vtooj hebben waargenomen, bestaande uit de Amerikaansche vlieg- kampschepen „Hornet” en „Enterprise”, begeleid door enkele kruisers en torpedo jagers, varende in Westelijke richting. Naar verluidt, keerde de vijandelijke vloot bij het zien van de Japansche vlieg tuigen om en vluchtte in Oostelijke rich ting zonder strijd te levxrrn PRIJS DER ADVERTENTItNVan 1—11 m.M (5 reg.) t 1.65. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 regt 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel. 1 0.51 per m.M. Bewijsn 5 cttr. p. p 10 et Ine binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halvê'oplaag) f 0,57. Dienstaanb f 0.38. Pers gevr. f 0.48. Adv. met ..Br. a h. bur. v d bl” 10 ct meer e’i 'ek ’flt b. buT£h‘ Stolin^: VerQvcrde betonnen - r - In in een sterke stelllnf i reRiments-commandopost. (Hoffmann-P.K. Kirsch») terdags reeds gekocht kan dat wel niet meer het geval zijn. Het -aantal sigaretten en sigaren in de duurdere klassen is, om redenen, die wij onlangs uiteenzetten, grooter dan dat in de goedkoopere. Van departementale zijde maakte men ons er op attent, dat er streng tegen gewaakt zal worden, dat er geen goedkooper rookgerei aan duurder gekoppeld wordt bij den verkoop. Ook de winkels, die snoepgoed ver- koopen, zagen er uit als voor den oorlog. Fondantjes, borstplaat, bonbons in. veler lei soorten en kwaliteit, chocolaadjes, zuurtjes' e.d. lagen in overvloed in de étalages en wefren te koop tegen behoor lijke prijzen Geen wonder dan ook, dat vele vrouwen reeds hedenmorgen vroeg op pad waren om snoepgoed te koopen. Voorts wordt er nogmaals met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men geheel vrij is in de keuze van welken winkelier men zijn tabaksartikelen wenscht te be trekken. Het is. in het geheel niet noodig. dat men dit doet bij den winkelier, bij wien men indertijd zijn T-bon heeft inge leverd. Groote buit voor de Japanners De Britsche hoofdstrijdmacht in Birma is, naar het Japansche hoofdkwartier Zon dagmiddag heeft bekend gemaakt, op 13 Mei in het grensgebied van Britsch-Indië tn Birma door de Japansche troepen vol komen uiteengedreven. Bij de laatste gevechten stonden de Ja pansche strijdkrachten tegenover meer dan 32.000 man. Tot dusverre zijn 110 pantser wagens en tanks, 149 stukken geschut, 1265 auto’s, 184 machinegeweren en 3000 gewe ren buitgemaakt. Deze slag speelde zich af nabij Kalowa, ongeveer 250 k.m. ten N.W. van Manda lay. Dé resten der vijandelijke strijdkrach ten worden’ op het oogenblik hardnekkig achtervolgd. In de mededeeling van het Japansche hoofdkwartier over den slag wordt erop gewezen, dat Kalowa een be langrijke plaats op den weg naar Voor- Indië is. Tijdens het défilé jp de Plaats van de Nederlandsche S.S. Op het podium van links naar rechtsRijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart. Reichsführer Himmler en Ir. Mussert. (Stapf-Mol) daarom rust er in den komenden staat op uwe schouders, artsen van uw volk, niet alleen een groote verantwoordelijkheid, maar hebt gij daarin ook zoo’n machtige taak te vervullen: een taak, die ver uit gaat buiten de grenzen, die de arts zich tot nu toe placht te stellen. Gij zult niet alleen meer de kundige geneeskunstenaar waaronder ik de geheele verhouding van geneesheer en patiënt zou willen ver staan hebben te zijn, maar gij zult daarbij de sibbe-arts van'de zich u toe vertrouwd hebbende families en, wat nog ver daarboven uitreikt, gij- zult een lei der, een gezondheidslider van en te mid den van uw volk hebben te zijn, want dan, maar ook dan allen zal ons volk de plaats innemen temidden der Germaansche volkerengemeenschap waarop het om zijn i uitstekende eigenschappen van bloed, en wat eigenlijk hetzelfde is, van karakter, recht heeft. Juist omdat het in wezen zoo’n voornaam volk is, voornaam niet bedoeld in den zin van hoovaardig, maar voor naam in tegenstelling tot gemeen. (Zie verder 2e blad. pao. 1 Van beden tot en met Zaterdag a.t. geeft elk der bonnen no. 26 en 27 van de Tabakskaart recht op het koopen van het zij 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, terwijl in hetzelfde tijdvak de bon no. 06 van de Sigaretten- kaart recht geeft op het koopen van 20 sigaretten. Cigarillos kunnen van sigaren worden onderscheiden, doordat zij een paarse ban- derolle hebben, terwijl sigaren van een groene banderblle voorzien zijn. Pakjes van 25 gram tabak zijn niet in den handel verkrijgbaar, zoodat degenen, die tabak wenschen te koopen, de bonnen 26 en 27 tezamen ter verkrijging van een pakje tabak a 50 gram dienen in te leveren. Aangezien Zaterdag 23 Mei a.a opnieuw bonnen geldig zullen worden, kan men door de bonnen 26 en 27 tot 23 Mei te bewaren, en deze met de volgende bon nen te combineeren, ook een pakje tabak a 100 gram koopen. De eerstvolgende bon van de sigarettenkaart zal voor het tijd vak van Zaterdag 30 Mei tot en met Za terdag 6 Juni a.s. worden aangewezen. Wisselbonnen Terf*behoeve van degenen, die in hotels, café’s of restaurants tabaksartikelen wen schen te koopen, zijn wisselbonnen 1/5 rantsoen, ontworpen. Deze wisselbonnen hebben practisch alleen beteekenis voor den aankoop van sigaren, of cigarillos Op iederen bon voor 1/5 rantsoen zijn een si gaar of 2 cigarillos verkrijgbaar. Deze bonnen zijn, evenals de wisselbonnen voor boter, vleesch, enz. uitsluitend geldig in hotels, café’s, restaurants e.d. zoodat men hierop geen tabaksartikelen bij den winkelier mag koopen. 23 Mei E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. In het gebouw van de Nederlandsche Artsenkamer op de Keizersgracht te Am sterdam is Zaterdagmiddag de Raad der Nederlandsche Artsenkamer officieel door den president der Nederlandsche Artsen kamer geïnstalleerd. In dezen Raad der Nederlandsche Artsen kamer hebben, behalvé de plaatsverv. pre sident der Nederlandsche Artsenkamer, en de plaatsverv. leider der Nederlandsche Vereeniging van Ziekenfondsartsen, ook uit hoofde van hun ambt, zitting de lei ders van de gewestelijke bureaux der Ne derlandsche Artsenkamer. Als zoodanig zijn benoemd: J. Dozy, zenuwarts te Haar lem, voor Noord-Holiand en Utrecht, L. M. ter Horst, arts voor hartziekten te Gro ningen, voor Groningen, Triesland en Drenthe, H. Couvret, huisarts te Arnhem, voor Gelderland en Overijsel, H. K. W. Wrede, arts voor tropische ziekten'en ge neeskundige bij den Raad van Arbeid te Leiden, voor Zuid-Holland en Zeeland. Tot leden van den Raad der Nederland sche Artsenkamer zijn voor den tijd van vier jaren de volgende artsen benoemd: J. Barth, huisarts te Groningen en H. C. 1„Z„Ij spe cialisten: L. Hardenberg, zenuwarts te Am sterdam, H. J. Oitmanns, oogarts te Am sterdam en J. C. Diehl te Bussum. Als hoogleeraar heeft in dezen Raad zitting prof, dr. Jhr. G A. Kreuzwerdedich von dem Borne, hoogleeraar in de inwendige geneeskunde te Groningen; als ambtenaar- arts P. A. van Luyt, medisch adviseur bij de Arbeidsinspectie te ’s-Gravenhage. De ziekenhuisartsen zijn vertegenwoordigd door dr K. Keyer, geneesheer-directeur van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht en leider van het Medisch Front. De directeur van den gemeentelij ken en geneeskundigen gezondheidsdienst, te ’s-Gravenhage, arts J. A. Putto, verte genwoordigt de Nederlandsche geneeskun dige- en gezondheidsdiensten. Dr. L. J. del Baere heeft als deskundige op het ge bied der ras- en erfelijksheidsleer zitting in den Raad. Als hygiënist is in den Raad opgenomen dr. H. Peeters. leider der af- deeling' volksgezondheid van den gemeen telijken geneeskundigen- en gezondheids dienst te Amsterdam, terwijl de longarts L. J. Boelen te Rotterdam als vertegenwoor diger van de belangen der t.b.c.-bestrij ding zitting heeft. De president sprak tot de ledeyi van den Raad der Nederlandsche Artsenkamer als volgt Aanstaande leden van den Raad der Nederlandsche Artsenkamer, beroepsge- nooten, De Artsenkamer wordt geboren in een geweldigen tijd. Dit klinkt ons, die dage lijks met superlatieve en wereldschokkende gebeurtenissen als het ware overladen worden, bijna als een gemeenplaats in de ooren. Dit maakt het dan ook terstond noodzakelijk, om ons nog eens terdege te realiseeren. wat verstaan wij eigenlijk onder een geweldigen tijd, ja ik zou ge rust kunnen zeggen onder het geboren worden in de geweldigste aller tijden. Wereldrijken bestrijden elkaar, de geheele aarde kan men nu wel zeggen, is ten oor log getogen en toch is dit niet het wezen van het gebeuren. Oorlog blijft altijd slechts een middel, de werkelijke grond der dingen ligt dieper. Het is geen krijg meer van staten tegen staten, het gewel dige is, dat het eigenlijk een opstanding van het volksbewustzijn is. Volk in den juisten zin van het woord. 'Ëloedgemeen- schap in één woord verwantschap, ver- maagdschap. Een tot* volksbewustzijn ge worden gevoel van rassenbewustheid, ras senwaardigheid. Volk -dus in den zin van een organisch geheel, in biologischen zin dus. Eigenlijk is dit niets anders, dan een zich losrukken uit de verstikkende be klemmingen der volksverdeeldheid, met, zooals dat bij ons was, zijn vijftig en meer partijen. In wezen was deze verdeeldheid niet anders dan een zondigen tegen de wetten der natuur. Een zonde, die de na tuur immer in ijzerharde consequentie straft met ondergang. Daarom is ook het winnen van den oorlog wel het allereerste maar niet het belangrijkste probleem. Het allerbelang rijkste probleem is de organisatie van den wederopbouw. Van den wederopbouw van de Germaansch Europeesche ruimte in nationaaLsocialistischen zin, dat wil zeg gen in één woord, in biologischen zin, dus in organisch volksch verband. Wil mep kunnen spreken van een 1000-jarig bouw werk, dan kan dit niet a 11 leen, maar dan moet dit gen bouwwerk zijn, op uitsluitend biologischen grondslag. Dan alleen kan de hechtheid de eeuwen trotseeren. Want iedere zonde tegen de biologie beteekent een zonde tegen de ijzeren natuurwetten, en sluit op het moment zelf den ondergang reeds in zich. Slechts biologische harmonie handhaaft zicht, dit geldt zoowel voor individuen, als voor volken. Nationaal-socialisme is bio logie, dat wiL zeggen, de geheele leer van het nationaal-socialisme met als basis zijn erfelijkheidsleer en zijn rassenleer stoelt met zijn hoofdwortels geheel in de medi sche en biologische wetenschap en juist Het was heden voor rookend en snoe pend Nederland een gedenkwaardige dag. De distributie van rook- en snoepartL kelen is vanochtend een feit geworden. Weg waren opeens de luiken, kartonnen platen en ver^uisteringspapier, welke maandenlang het inwendige van de siga renwinkels onttrokken aan de nieuws gierige en verlangende blikken van de rockliefhebbers, verdwenen waren de hatelijke briefjes„Geen rookartikelen meer voorradig”. In plaats daarvan ston den sigaren, sigaretten, pijptabak, shag en pruimtabak in de étalage. De deur, welke anders hermetisch gesloten pleeg de te zijn, stond bij de meeste winkeliers nu wijd open en de winkelier week niet van zijn plaats achter de toonbank. De winkels waren goed voorzien. Siga ren van 10 cents en hooger. sigaretten van 37J cents en hooger, tabak, shag, pruimtabak, zrj lagen daar in overvloed en in ruime sorteering De klant kon weer kiezen, want de winkelier had een ruime sorteering, dank zij het feit, dat het Rijksbureau voor Tabak gezorgd had voor een ruime bevoorrading. Volgens de Winkelsluitingswet moeten ook de sigarenwinkeliers des Maandags- morgens gesloten zijn. Het valt te be grijpen. dat daaraan hedenochtend niet de hand werd gehouden De meeste siga renwinkels waren vanochtend om 8 uur reeds ópen. In de buurt van de stations hadden enkele winkeliers reeds om zes uur hun deur geopend Wanneer de bon nen in het vervolg Vrijdagavond bekend .gemaakt zullen worden, zoodat des Za- worden. zal FRIJS DEZEh COURANT Voor 'i-Gravenhage bij vooruJtbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad” f 8.15. Fr o p met Modeblad 1 4.20. z Mode jJJ blad 3.95. Buitenland 1 9.45. BH postkant tegen de geldende foedgek abonnementsprijzen Aft nummers 5 et fr- o. O- 10 et Maan: 18 Mei op 8.13 V.m.; 19 Mei onder 12.15 v.m., op 9.01 v.m. Zondagmiddag hebben eenige honderden manschappen der Nederlandsche S.S. voor den Reichsführër-S.S. en chef der Duit sche politie, Himmler gedefileerd. Deze parade, welke om kwart voor twee op de Plaats werd gehouden, werd be gunstigd door prachtig voorjaarsweer. Na- tionaal-socialisten van allerlei formaties en leden der jeugdbewegingen hadden zich met vele duizenden belangstellenden opgesteld langs de marschroute, welke door politie en militairen' was afgezet en liep over den Kneuterdijk, de Plaats, het Buitenhof, en den Hofweg. Velen hadden zich een goed plaatsje weten te verove ren tegenover hét defileerpunt, op det> hoek van den Vijverberg, waar de kastan- jeboomen met hun ontluikenden bladertros en bloesemkronen reeds eenigen schaduw boden. Voor het standbeeld van Johan de Witt waren twee tribunes aangebracht. Daarop verzamelden zich de autoriteiten en ge- noodigden, onder wie de vertegenwoordi ger van den Bevelhebber der Weermacht, de gezant Bene, talrijke vertegenwoordi gers van afdeelingen van het Rijksconomis- sariaat, de Bevelhebber der Ordnungspoli- zei General-major Schumann, dr. Goede- waagen met hoofden van dienst van het departement van Volksvoorlichting, de heer Rost van Tonningen» president der Ned. Bank, de heer Woudenberg, leider van het N.A.F. de wnd, generaal-Arbeids-. dienstleider de Bock, vertegenwoordiger» van Duitsche en Nederlandsche Politie. van den staf van het hoofdkwartier der N.S.B., en vele officieren van S.S. en Si- cherheitsdienst Voor de tribunes hadden eenige oorlogsinvaliden, t>ehoorende tot de S.S-, een plaats ingenomen. Omstreeks kwart voor twee arriveerden jn eenige auto’s Reichsführer-S.S. Himm ler. Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart en ir. Mussert, de GéneraLKom- missar für das Sicherheitswesen en Hóhe- rer S.S.-und Polizeiführer Rauter, commis- saris-generaal Schmidt, luitenant-generaal Seyffardt en de heerèn van Geelkerken en van ’t Hoff, respectievelijk plaatsver vangend leider der N.S.B. en wnd. com mandant der W.A. Nadat dezen de genoodigden hadden be groet en de drie eerstgenoemden zich voor het afnemen van het défilé hadden opge- steld, naderden van de zijde Kneuterdijk de defileerende manschappen. Terwijl een muziekkapel een parademarsch speelde, trokken deze in strammen tred aan de autoriteiten voorbij, üet waren een vijftal detachementen van de Nederlandsche S.S. met voorop de voorman der Nederland- sche S.S., Feldmeyer, die zich bij de auto riteiten meldde, gevolgd door een bataljon van de Waffen S.S. Hun voorbijmarsch werd keurig uitgevoerd en met belang- stelling gevolgd. De muziekkapel sloot zich na afloop achter ‘de defileerende man- schappen aan. Reichsführer-S.S. Himmler, de Rijkscommissaris en ir. Mussert hebben zich hierna geruimen tijd onderhouden met de invaliden en zich op de hoogte laten stellen van hun toestand. Ir. Mussert ver liet het defileerpunt in de richting Hofweg rfn gaf den velen uit zijn beweging, die 1 zich daar hadden opgesteld, daardoor nog (je gelegenheid hem hun aanhankelijkheid te betuigen. Van 18 Mei tot en met 13 Juni a.s. zal de met 26 gemerkte bon der V e r s n a- peringenkaart recht geven op het koopen van 100 gram c h o.co.la de- Wagner, huisarts te Aalsmeer, als werk, de met 27 gemerkte bon op het - koopen van 100 gram suikerwerk en de met 28 gemerkte bon op het koopen van hetzij 100 gram’ chocoladewerk, hetzij 100 gram suikerwerk. Voorts zal men naar keuze 100 gram chocoladewerk of 100 gram suikerwerk kunnen betrekken tegen inlevering van met „Eén Rantsoen Versnaperingen” ge merkte bonnen. Sigaren en cigarillos Het onderscheid tusschen sigaren, si gaartjes of cigarillos zou misschien een moeilijkheid kunnen opleveren. Daarom is bepaald, dat sigaren, waarvan er 5 op 1 bon geleverd dienen te worden, kenbaar moeten zijn aan een groen bandje, terwijl de cigarillos, waarvan men er eens zooveel krijgt, van een paarse banderolle voorzien moeten zijn. Zooals men begrepen zal hebben, heeft men recht op 2 rantsoenen per week waarvoor dus telkens 2 bonnen worden aangewezen. Menige rooker zal zijn kostbare rookers- kaart thans nog eens extra aandachtig bekijken Het zal hem dan opvallen, dat hierop stdat aangegeven: Geldig tot en met 5 September. Dit staat ook op de versnaperingenkaart. Beide kaarten zul len slechts 8 weken geldig zijn. Daarna worden nieuwe kaarten in gebruik geno men, die dan inmiddels zijn uitgereikt. Bij aankomst in denDierentuin werd een eerewacht geïnspecteerd. Rechts Keichsführer Himmler, links Rijksconunissaris Dr, Seyss-Inquart,^ in ^het De bosdhloopkampioenschappen, welke gistermorgen hier ter stede georgani seerd werden door de Befehlsstelle van de Hitler Jugend in Nederland, zijn een sportfeest van bijzondere kwaliteit ge worden. Niet alleen, dat de verrichte prestaties van deze jeugd opmerkelijk waren, doch meer nog door de belang- ■stelling, welke voor deze wedstrijden werd getoond van de zijde der Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Onder d? gasten van den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, die zelf ook aanwezig was. bevonden zich Reichsfüh- rer-SS en chef der Duitsche politie Himmler, Obergruppenführer Heydrich, Gruppenführer Rauter, de leider van de N.S.B. ir. A. A. Mussert met den hoofd- stormer C. van Geelkerken en vele voor aanstaande figuren van de Hitler Jugend en den Nationalen Jeugdstorm. Voor den Nationalen Jeugdstorm wa ren deze wedstrijden van groot belang, daar het hier voor de eerste maal in dezen tak van sport tot een samentreffen kwam met de Hitler Jugend- Voor den Nationalen Jeugdstorm is deze kracht meting lang niet slecht uitgevallen, ge zien de bereikte resultaten. Zoowel op de 2000 als op de 3000 meter werd een eer volle eerste plaats ingenomen door de Jeugdstormploeg. Na afloop van de wedstrijden had de officieele huldiging van de prijswinnaars en de prijsuitreiking plaats, hetgeen door den Rijkscommissaris persoonlijk ge schiedde met een hartelijke toespraak. De Rijkscommissaris wees daarin op het groote belang van dit sportieve samen treffen, waarin de Nederlandsche en Duitsche jeugd elkander gevonden heb ben en waarbij een goede harmonie tot uiting kwam. Het is schoon, aldus de Rijkscommis saris. zich geheel in te zetten voor het doel, dat men zich voor oogen hreft ge steld en daarbij zijn geheele peraoon te geven. Hierbij kenmerkt zich ten zeerste de juiste kameraadschap bij den Neder- landschen Jeugdstorm en de Hitjer Ju gend. Hier bestaat geen onderscheid, evenmin als bij de strijders der Germaan sche volkeren in hun strijd tegen .den bolsjewist. Hier komt het er slechts op aan. wie de beste is van ons en dien zal de gelegenheid moeten worden geboden zijn geheele kunnen te geven aan het doel, dat wij ons voor oogen hebben ge steld om te komen tot de eindoverwin ning. Uit deze ko/te toespraak, welke sprak tot de harrten van de Nederlandsche en Duitsche jeugd, welke daar vereenigd was. bleek duidelijk het hartelijke mede leven van den Rijkscommissaris voor hun werk en sportieve streven, hetgeen bo vendien bevestigd werd op ren spoedig weerziens onder dezelfde omstandighe den Tot besluit van dezen ochtend was de jeugd verder nog de gast van den Rijkscommissaris. waarbij zij zich de heerlijke ververschingen, welke gul wer den uitgedeeld, goed liet smaken. De voornaamste uitslagen luidden: 3000 Meter; Gebietsmeister H.J. Joh. v. d. Steen. Vergelijkingswedstrijd: 1. groep gewest Amsterdam van den Nat. Jeugdstorm;2. Bann 935 H.J. den Haag; 3. Bann 937 H.J. Amsterdam. 2000 Meter; Gebietsmeister Gerhard Kriska. Bann 940 H.J. Limburg. Ver gelijkingswedstrijd: 1. groep gewest Lim. burg van den Nat Jeugdstorm; 2. Bann 943, Overijsel; 3. gewest Brabant van den Nat. Jeugdstorm. 1000 Meter: Gebietsmeister Fnite Diecke Bann 935 Den Haag. Vergelijkingskamp- 1. Bann 940, Limburg; 2. Bann 944 Groningen; 3. Bann 937. alle van de H.J. Voorshands zullen per periode van vier weken drie bonnen van de versna peringenkaart tegelijk worden aangewe- --j van één ter verkrijging van van zen, waarvan één ter verkrijging chocoladewerk, éx- suikerwerk en één ter verkrijging een dezer artikelen naar keuze. Onder chocoladewerk vallen alle ar tikelen, waarin of waaraan chocolade verwerkt is Sof**. <..4

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1