Nederlandsche S.S. beëedigd HET KOMENDE DUITSCHE OFFENSIEF 1942. VERDUISTEREN I DE BEPALINGEN DER KRIJGSGEVANGENSCHAP Hl No. 18184. Dinsdag 19 Mei. Toespraken Mussert Himmler van en De aanval op den Prinz Eugen” Me km B yam I tzumco I BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Plechtige bijeenkomst in den Dierentuin I o. 9.33 nar nam. tot 5.38 aar v.m. 800 mannen opgenomen in de groote gemeenschap der Germaansche S.S. Roede Kruisvliegtuigen beschoten Mussolini over den geestestoestand van het Italiaansche volk GEDENKPLAAT Mr. P. DROOGLEEVER FORTÜYN Aanvalspunt zal een verrassing zijn Theorie en practijk Britten verloren 29 vliegtuigen Joodsche vraagstuk in Slowakije wettelijk geregeld k' I I COURANT BERICHT NAAR HUIS Oosten die (Polugoon-M&yev) Main* 19 Mei onder 12.15 v.m., een gasten. tegenspraak, zult mijn de is, HAAGSCHE in krin- :ehëralen Van D.N.B.: zaamheden in het zeegebied ten Noorden van Malta 2 Duitsche Roode Kruis-vlieg- tuigen door Britsche jachtvliegtuigen overvallen en neergeschoten. De beman ning van de beide Dornier-vliegtuigen kon gered worden. i In den Wieringermeerpolder is men bezig met het poolen *van winteraardappelen. Op deze foto ziet men de grootste aardappelpootmachine van ons land aan het werk. (Polygoon-Kuiper) beraamde groote offensief als Sovjet- tegenzet tegen de Duitsch-Roemeensche operaties op het schiereiland Kertsj kan worden beschouwd, is een _open vraag. Volgens uitlatingen van toonaangevende militairen schijnt het zoo te zijn, dat dit bolsjewistische offensief tezamen met een offensieven aanval van het schiereiland Kertsj uit beginnen zou, doch dat het Duitsche initiatief den bolsjewieken ook hier het oogenblik van handelen voor schreef en hun plan bedierf De Duitsche legerleiding heeft weer de oude methode toegepast om voor den offensieven aanval van den tegenstander een sluisdeur in het eigen front te ope nen, teneinde deze van de flanken uit weder te sluiten. In dit stadium schijnt de strijd te zijn gekomende bolsjewie ken hebben zich weer eens leelijk ver rekend. Hun massale stoot is niet alleen tot staan gebracht en wel met enorme verliezen aan hun kant, doch de aanval ler is ook hier weder aangevallen ge worden. Opmerkelijke successen hebben de Duitsche formaties reeds behaald. De eerste pantserslèg van dit jaar is met een zware'nederlaag der bolsjewieken ge ëindigd. De tot nu toe door dit wapen L.L? be dragen reeds 324 pantserwagens wtn het nieuwste fabrikaat, waaronder de nieuw ste Amerikaansche en Engelsche model len van het zwaarste type. Het resultaat van dezen slag wordt in kringen der Duitsche generaliteit beschouwd als een bewijs voor de kwaliteit van het nieuw ste Duitsche pantserafweerwapen en van de nieuwe 'vliegtuigtypen, waaraan geen pantsers van den vijand meer weerstand gunnen bieden. PRIJS OEZER COURANT Voor '«-Gravenhage bij vooAiitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, ,J)e Nieuwste Mode". „Kol. Bijblad" en -Lettert Bijblad" 1 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 1 MO, z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedeek. abonnementsprijzen Aft. nummers 5 et. ft. O- D. 10 et geestelijke worsteling meebracht, strijd vooral met zich zelf in het eigen welke met veel kommer en zorg gepaard ging, een strijd, dien het lot en dè geschiedenis oplegden, dat weten wij, omdat wij indertijd voor gelijke beslis singen werden geplaatst. Gij hebt nu den eed gezworen, dien vóór u vele tienduizenden SS-mannen, in het bijzonder Duitsche, hebben afgelegd, den jonge SS-mannen in het middernaohielijk uur den Führer zwoeren. Vele duizenden, Zoowel in de steden als in de dorpen kon .ik in'politiek opzicht bij individueele. en collectieve uitingen eens te meer een hoog zedelijk peil'constateeren bij een volk, trotsch op zijn strijders, voorts vol strekt geloof in de overwinning en alge heels aanhankelijkheid aan de instellin gen van het fascisme. tijd na het sluiten van den vrede moet geschieden. Op grond van de Haagsche conventie, idie Duitschland steeds als maatstaf heeft erkend en waarvan het een schending door de tegenpartij herhaaldelijk gewraakt heeft, heeft zich in den vorigen wereldoorlog een zeker gewoonterecht optwikkeld, om dat de bepalingen wel de principes vast leggen, maar niet de uitwerking daarvan in de practijk. Wij meenen de regelen, welke in den vorigen oorlog aan Duitsche zijde zijn ontstaan, als voorbeeld te mo gen nemen voor de thans geldende be palingen. welke daarvan vermoedelijk slechts weinig zullen afwijken. ouden eed der SS, dien in vredestijd véle jonge SS-mannen in het middernaohielijk uur den Führer zwoeren. Vele duizenden, vele tienduizenden hebben dien eed afge legd, vele duizenden, ettèlijke honderden uit de Nederlandsche gelederen hebben dien eveneens met hun bloed bezeild. In dezen eed, dien wij hebben gezworen, ligt besloten de trouw. Met één zin kunt gij die steeds in uw hart verankerd voéler^- het devies: „Mijn eer heet trouw” is zoo vandaag uw devies geworden. De tweede deugd, welke in den eed ligt besloten, is de dapperheid. Het is vaak niet gemakkelijk dapper te zijn in den strijd met het lot; dat wisten onze voorvaderen reeds. Maar zelfs de strijd met den vijand, Telefoon 119300 (zeven lllnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. 6. Ruys, Heerenatraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263Boeknandel J. B. v. Seters Jr, Thetesiastraat 109a. Tel. 772444: Boekhandel F. O. Couvée. van Hoytemastraat 66, Tel. '721197. Art. 16. De Inlichtingen Bureaux genie- ten de vrijheid van porto. Brieven, geld zendingen en postpakketten, die voor krijgsgevangenen gestemd zijn of door hun worden afgezonden, zijn zoowel in het land van afgifte als in het land van bestem^ ming portvrij. Giften én hulpmiddelen in natura die voor krijgsgevangenén besiemd zijn, zullen vrij van alle invoerrechten en andere rechten worden toegelaten, terwijl ook op de Staatsspoorwegen geen vracht kosten worden betaald. Art. 17. Krijgsgevangen officieren krij gen dezelfde bezoldiging, die de officieren van denzelfden rang in hét 'land ontvan gen waar zij gevangen genomen zijn. Hun regeering is tot overmaking verplicht. Art. 18 bepaalt de vrijheid van gods dienstoefening voor krijgsgevangenen. Art. 20 regelt den terugkeer van de ge- herroeping plaats vinden, vangenen, welke in den kortst mogelijken m A a iiv ia uiiutn i4,iu v.iii.i a op 9.01 v.m.; 20 Mei onder 12.58 v.m., op 9.55 n.m. 23 Mei E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z'g. Stadspatibnten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. «■■■nilMiniMHIlMIIIUHHUU oJ PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—11 m.M (5 reg.) f 165. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) f 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel, f 0.51 per m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr. p, p. 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI, Adv. (in halve oplaag) f 0.57, Dienstaanb 1 0.38. Pers. gevr. f 0.48. Adv. met ..Br. a h. bur. v d bl" 10 M meer militaire zijde verneemt het Zondag zijn bij reddingswerk- Het nationale directorium van de fas cistische partij is gisteren onder voorzit terschap van den Duce in het Palazzo Venezia bijeengekomen. Mussolini legde daarbij de volgende verklaringen af In den laatsten tijd hebben 3 gebeur tenissen den geestestoestand van het Italiaansche volk aan het eind van het tweede oorlogsjaar doen blijken. De eer ste is het resultaat van de leening, die zonder buitengewone propagandistische inspanning het totaal van de vorige lee ning met 4 milliard overtrof. De Italiaap- sche spaarder heeft hierdoor opnieuw in tastbaren, vorm uiting gegeven aan zijn vertrouwen in het geld, in de financiën van den staat en in den zegevierenden afloop van den oorlog. Nog belangrijker in moreel opzicht was het woloffer, dat door zijn algemeenheid en spontaneiteit beschouwd moet worden als een soort plechtige volksstemming en een bewijs van de trotsche liefde voor onze gewapende macht. De 15e Mei, die de wolinzameling be sloot, moet op één lijn worden gesteld met den 18en December 1935, toen alle Italianen hun trouwring aan het vader land schonken. Zooals de trouwringen, die midden onder het economisch beleg werden geschonken, tien volgenden zomer dienden als betaling voor 750.000 top ge- importeerd buitenlandsch graan, aange zien onze oogst onvoldoende was, zoo zal ook de thans geschonken wol dienen om onze soldaten te beschermen tegen de winterkoude, hetgeen hun, nieuwe geestdrift zgl schenken cm den vijand te verslaan en de overwinning te behalen Tenslotte kon ik tijdens mijn reis door Sardinië na een afwezigheid van 7 jaar constateeren, dat op alle gebied reeds veel voortgang is gemaakt, maar dat er nog veel te doen overblijft, hetgeen tijdens en na den oorlog gedaan moet worden. Dezer dagen in den muur van het Schouwtje van het gemaal aan den tiooia ‘ngang van het Zujderpark een Sed®r‘*5' Naat van mr. P. Droo^eever Fortuyn, ‘kn vader van dit prachtige, uitgebreide MniaaUt. bekr>nHpdKlku,1Lat is ontworpen dopr de ^XdenC£ een commissie uit de burgerij. Ptf.tprd*ngedenkplaat staat vermeld: .,Mr. 7 La r0ogleever Fortuyn 1868—1938. ,/!Ldgenaoten herdenken dankbaar zijn veeizijaigen arbeid als wethouder dezer gemeente en burgemeester van Rottcr- Naar het oordeel van militaire deskun digen in de Duitsche hoofdstad vallen alle tot nu toe aan het Oostelijke front uitgevoerde Duitsche aanvalsbewegingen binnen het kader van de met het voor jaar begonnen strategische •terreinzuive- ring; Het betreft hier dus operaties, die ten doel hebbén posities in te nemen, vanwaar uit de groote stormloop van dit jaar met groote uitwerking kan beginnen. Ook de groote aanval op Kertsj met zijn doorslaand succes behoort ongetwijfeld tot de voorbereidende acties. Op welk punt van het Oostelijke front het begin- signaal voor het groote offensief dit jaar gegeven zal worden, daarover kan men slechts gissingen maken. In militaire kringen beschouwt men het als zeker, dat dit punt daar gelegen zal zijn, waar men het na de tot nu toe opgedane er varingen in den oorlog in het niet kan vermoeden. In dit verband toont men zich gen van den Grodt-Duitschen gj staf zeer -tevreden over de reketie u«t - - - - - - bolsjewisten in het gebied vW CfiartfW. •£^5L_v±1l,ez“ waar de opmarsch de Duitsche leiding terfgevolge van grondige verkenning uit de lucht niet verborgen was gebleven. Vijandelijke operaties in dit gebied wa ren derhalve tijdig genoeg in de Duit sche berekeningen opgenomen. In hoe verre dit door de bolsjewistische leiding - De doorbraak op Kertsj. Kolonel-Generaal von Manstein, de Opperbevel hebber van een Armee, laat zich door een compagniechef aan het front op het schiereiland Kertsj over den toestand ter-plaatse inlichten. (Hoffmann-P.K. Wette rail) de strijd met het lot, is niet al te gemak kelijk. Deze is waarlijk ook vaak zeer moeilijk en een ieder krijgt hier telkens wel weer eens een oogenblik, waarin hij in zijn binnenste pal moet staan tegen over influisteringen van zijn wil tot zelf behoud. Dat vereischt dan vaak moed en kracht. Ik eisch van iederen SS-man, vgn lede ren Sturmmann, van ieder regiment, dat het aanvalt, zoolang het bevel tot aanval len is gegeven. Dan de gehoorzaamheid. Dat is voor den Germaan het moeilijkste punt. Wij allen met elkander zijn Germanen, ge hoorzaam m onze geheele gemeenschap pelijke verbondenheid. Helaas niet steeds gehoorzaam tegenover ons zelf, maar wel tegenover anderen in eerlijke trouw en moed Waarom? Omdat het gehoorzamen voor ons zoo ontzettend moeilij^ was. Gij hebt dezen eed vrijwillig afgelegd; nimmer zullen wij in naam van den Führer iets van u verlangen, dat in strijd, zou zijn met dien eed, met de wereld beschouwing van het nationaal-socialisme, met de wet van ons gemeenschappelijk bloed, nooit en te nimmer! Inderdaad, mannen der SS, zullen wij iets van u eischen, dat u zwaar zal val len. Het gaat niet aan, dat een enkeling ooit op de gedachte komt om te vrkgen: waarom is dit bevel gegeven? Neen, beste kameraden, er wordt gehoorzaamd, onvoorwaardelijk, zonder zonder innerlijk verzet. Gij vertrouwen niet beschamen. Uit gehoorzaamheid alleen, een gehoor zaamheid van menschen van eenen bloe de, ontspruit de kracht, waarmede men een continent vermag te ordenen. Met' uw eed en met de woorden, waar mede uw leider de Nederlandsche SS aan den Führer heeft opgedragen, neem ik u nu op in de groote gemeenschap der SS, der geheele Germaansche SS. dam. Dit Zuiderpark, door hem bepleit, bewaar zijn nagedachtenis in volgende geslachten.” Op de plaat slaat in het midden de beeltenis van mr. Droogleever Fortuyn, geflankeerd door een havengezicht uit Rotterdam en een stadsbeeld uit den Haag. doen niemand iets te kort, wanneer wij zeggen, dat het Adolf Hitler is, die Europa reeds van den dreigenden onder gang heeft gered. Honderden iaren lang hebben Nederlan ders en Duitóchers met de ruggen naar elkaar toegestaan, elkaar niet kennende en nu zoeken wij elkander weer uit vrijen wil, wetende, dat een onverbiddelijke noodzakelijkheid daartoe bestaat Wij we ten, dat deze continenten zich vórmen. Nieuwe wegen worden gezocht en het was mij een eer onlangs een brief te mogen ontvangen van den Führer, waarin hij ook ons, Nederlandsche nationaal-socialisten, toesprak als volgt „Ik wensch u en de Nederlandsche nationaal-socialisten succes met uw werk van voorlichting in de Neder landen en ik hoop, dat de politieke gedachte en de geest, die u en uwe kameraden bezielt, spoedig gemeen goed zal zijn van het Nederlandsche volk, zoodat het tot practische mede werking in het nieuwe Europa mede opgeroepen zal kunnen worden”. Ge ziet de Führer vertrouwt op den geest die ons jarenlang reeds gedragen heeft die noodig is om dit volk zijn his torische roeping te doen vervullen. Mijnerzijds erken ik den Führer als den van God gegevene, wiens taak en roeping het is de Germaansche volkeren te redden van den ondergang, tot samenwerking te brengen en een schoone lotsverbonden toekomst te openen. Als formatie der beweging zult gij uw taak hebben binnen ’s lands grenzen, vol gens de aanwijzingen, die gij van mij zult ontvangen. Als deel der Germaansche orde zult gij bereid zijn, te dienen buiten deze grenzen, indien gij daartoe wordt opgeroe pen. Deze Germaansche taak kunt gij al leen vervullen, wanneer gij beëedigd zijt op den Führer. Vervolgens ging spr. over tot het af nemen 'van den eed. Commando's weerklonken. De SS-mannen stonden met omhoog geheven rechterhand en ontbloot hoofd en zegden den eed, welken Mussert voorzeide, na. Na het afleggen van den eed richtte Mussert zich nogmaals tot zijn kameraden en drukte hun op het hart, in de Ger maansche SS de Nederlandsche vlag hoog te houden. Hij wendde zich vervolgens in het Duitsch tot den Reichsführer SS én gaf hem de verzekering, daj het Jjtederl^jid- sahe volk niet slechts tn hef" verleden tot iets grootsch in staat was, doch ook nog heden over geestelijke en lichamelijke eigenschappen beschikt, waardoor het oader goede lèiding in korten tijd tot veel in staat tól zijn. Voor zoover het voor de vervulling uwer Germaansche taak nood zakelijk is. zoo vervolgde ir Mussert, draag ik de Nederlandsche SS aan u over. Ik geloof en vertrouw, dat mijn mannen hun plicht als Germanen in de rijen der SS even goed zullen doen als zij hun plicht als Nederlander in de N.S.B. gedaan heb ben. Moge de Nederlandschè SS in, de toe komst blijk geven van groote waarde Voor de ordening, waaraan zij de eer hebben deel te nemen, door zich het vertrouwen ■waardig te toonen, dat gij hun zoo rijkelijk schenkt. Heil Hitler. Rede van den Reichsführer Tenslotte nam de Reichsführer der SS Himmler het woord. Na in hét kort het verloop der gebeur tenissen in de laatste twee jaar te hebben geschetst, zeide spr. o.m.: Ik weet, en gi; weet het ook, dat alles wat 'hier geschied is, niet gemafckelijk is geweest, dat ieder genomen besluit zoowel voor dén enkeling als voor de beweging en het volk een zware een hart, In de feestelijk versierde zaal van den Haagschen Dierentuin zijn Zon dagochtend in tegenwoordigheid van den Reiohsführer SS, Himmler en den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-lnquart, ongeveer 800 Neder landsche SS-mannen op den Führer beëedigd. Te half twaalf betraden de Reichs führer, de Rjjkscommissaris en de leider der N.S.B., ir. Mussert, de zaal. De Reichsführer begroette de aangetreden SS-mannen met den groet „Heil Schutz- staffel”, hetgeen met een achthonderd- voudig „Heil Hitlerwerd beantwoord. Onder de vele eeregasten werden opge- merkt de commissaris-generaal voor het veiligheidswezen en Höhere SS. und Poli- zeiführer, SS Gruppenführer Rauter, en de commissarissen-generaal Schmidt en dr. Wimmei* Verder waren aanwezig SS-Obergruppenführer Wolff en SS- Gruppenführer Berger, alsmede een ver tegenwoordiger van den bevelhebber der Weermacht en leidende personen van partij en staat. In de zaal hadden boveru dien de familieleden van de Nederland sche SS-mannen plaats genomen. Toespraak voorman Feldmeyer De voorman van de Nederlandsche SS, Feldmeyer, sprak na een begroetings woord tot de hoogere gasten, de SS- mannen toe. I Wij staan aangetreden, zoo agide hij, om den eed af te leggen op den Ger- maanschen Führer. Niemand heeft ons hiertoe gedwongen. Wij staan hier als vrije mannen van zuiver bloed, die het besluit hebben genomen, den Führer trouw te zijn tot den dood. Trotsch en sterk voelen wij ons op dezen dag en in dit uur. Wij willen deel uitmaken van de 'groote SS-ordegemeen- schap. Wij willen op grond van de een heid van het bloed, de hoogste geeste lijke en moreele eischen stellen Vaan ons zelf in dezen tijd, omdat wij weten, dat alleen daardoor de garantie is gegeven voor het voortbestaan van de Germaan sche volken. Daarom moet in de Germaansche men schen de wil tot aaneensluiten geboren en aangekweekt worden. Honderdduizen den en millioenen moeten zich aan deze wet onderwerpen. Onze hoogste plicht is, mee te bouwen aan dit werk volgens de plannen en ideeën van den Führer aller Germanen. De Germaansche SS zal ga rant zijn voor deze lots- en strijdge meenschap. Daarom staan wij, Neder landsche SS-mannen, aangetreden om den eed af te leggen op den bouwmeester Adolf Hitler. Hitler. Germaansch Führer, u hou en trouw en aan de door u over mij gestelden gehoorzaamheid tot in den dood, zoo waarlijk helpe mij God.” Alvorens daartoe over te gaan zette spr. in het kort de beteekenis van dezen eed Uiteen. Wij zijn, zoo zeide spr. o.m., reeds jaren nationaal-socialistische Strijders; wij heb ben den aandrang van ons hart gevolgd, wij hebben ons verklaard voor het natio naal-socialisme, wij hebben ons verklaard tegen het kapitalisme en bolsjewisme en dezen strijd hebben wij gevoerd in ons volk, zooals anderen hem gévoerd hebben in andere volken. Hij is geworden tot een i strijd tusschen de volkeren en tot een tusschen de continenten en daar staat dan nu ons oude Europa, nog verdeeld in zichzelf, doch reeds gedragen door den geest van het nationaal-socialisme en fas cisme en pal daartegenover in feilen strijd, de Sovjet-Unie, het wereldbolsje- wisme, en aan de andere zijde het ver bond van Angelsaksische grootmachten en daarachter het wereld jodendom. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa en daarmede ook van ons zijn of niet zijn, van onze cultuur, volk en ras, en nujonze voorvaderen reeas. gelooven-wij onvoorwaardelijk aan het] I". "2 2 feitw dat Europa zich zal handhaven. Wij1 die wellicht wat gemakkelijker valt dan Rede Ir. Mussert Hierna betrad de leider van de N.S.B. het spreekgestoelte Hij richtte zich met de volgende woorden tot de mannen van de Nederlandsche SS: Mannen van de Nederlandsche SS. mijne kameraden, ik heb u als actief die nende leden der SS opgeroepen om in mijn handen den eed af te leggen, die als volgt zal luiden: „AdoK zweer ik De elfjarige J. Berveling, die sinds Vrijdag te Bussum vermist werd, is terecht. De knaap had op school les ge kregen in het gebruik van het spoor boekje en daarna was de zucht naar avontuur in hem gevaren. Hij nam geld uit zijn spaarpot en kocht vervolgens op het station NaardenBussum een kaartje naar Maastricht. Dat de jongen de lessen op school goed gevolgd heeft, blijkt wel uit het feit, dat hij eenige malen in een anderen trein is overgestapt en inder daad Maastricht heeft bereikt. Maar waar moet een 11-jarige jongen den nacht doorbrengen en, hoe moet hij in dezen tijd het voedselvraagstuk oplossen? De politie te Maastricht ontdekte den kleinen avonturier spoedig, verschafte hem on derdak en heeft hem naar Bussum terug gebracht. Naar het Opperbevel van de DAtsche Weermacht met betrekking tot d" mis lukte aanvalspoging op den kruiser „Prihz Eugen” nog mededeelt, vlogen de Britten in verscheidene golven met onge veer 40 tot 50 vliegtuigen uit Westelijke richting komend op het gebied van Sta vanger aan. Nog boven zee werd de Brit sche formatie door Duitsche jagers tot den strijd genoopt. In den uiterst verbit terden luchtslag schoten de Duitsche ja gers 18 Britsche vliegtuigen neer. De weinige Britsche vliegtuigen, erin geslaagd waren de Duitsche jacht- versperring te doorbreken, kwamen te recht in het geconcentreerde vuur van de Duitsche luchtdoel- en marine-artillerie. Met korte tusschenpoozen viel de eene Britsche bommenwerper na dep anderen aan het goedgerichte Duitsche afweer vuur ten offer, zoodat binnen korten tijd het luchtdoelgeschut en de marine 7 Engelsche vliegtuigen vernietigden. In nauwelijks een uur tijds werd zoodoende meer dan de helft van de Britsche bom menwerpers neergeschoten. Onder de vernietigde Britsche vliegtuigen bevon den zich meerendeels bommenwerpers van het type Blenheim, Beaufighter en Hudson. Na een verlies van 29 vliegtui gen te hebben geleden waren de Britten genoodzaakt terug te keeren. Nu door dep Bevelhebber der Duitsche Weermacht in Nederland bekend- is ge maakt, dat ruim 2000 officieren, cadetten en adelborsten als krijgsgevangenen zijn afgevoerd, geeft het „Utr. Nwsbl.” een overzicht van dè bepalingen, welke t.o.v. de krijgsgevangenschap in het volken recht gelden. De vraag zou kunnen rijzen, of eigenaardige figuur, welke ontstaan doordat de betrokkenen in Mei 1940 zijn vrijgelaten en dit weer ongedaan ge maakt is, invloed heeft. De vrijlating is weliswaar een sporadisch voorkomend feit, maar t.o.v. ons land heeft dit al eens eerder plaats gevonden en wel in den tijd- van Napoleon, toen Pichegru met zijn „Sansculottes” binnengerukt was en het Nederlandsche leger naar huis zond. Door de inlijving bij Frankrijk kon toen echter geen 1 De mededeeling echter, dat de betrokken officieren thans onder de voor krijgsge vangenen geldende voorschriften zijn ge steld, maakt aannemelijk, dat de feiten tusschen Mei 1940 en nu van geen betee kenis zijn voor hun positie. De positie der krijgsgevangenen is ge regeld op de tweede Haagsche Vredes Conferentie van 1907, en wel als bijlage bij de conventie betreffende de oorlog voering te land. Uit deze bijlage ontlee- nen wij de volgende artikelen, welke voor het onderhavige geval van belang zijn Artikel 4. Krijgsgevangenen zijn in de macht van de vijandelijke regeering maar niet van personëh op deze afdee- lingen, die hen gevangen hebben ge nomen zij moeten met menschelijkheid behandeld worden. Alles wat hun per soonlijk toebehoort, met uitzondering van wapens, paarden en militaire papieren, blijft hun eigendom. Art. 5. Krijgsgevangenen kunnen on derworpen worden aan jnterneering in een stad, vesting, kamp of andere plaat sen, met de verplichting zich niet buiten een bepaalde grens te bewegen; zij kun nen slechts worden opgesloten als on misbare veiligheidsmaatregel en slechts zoolang de duur van de omstandigheden dezen maatregel noodzakelijk maakt. Art. 6. De Staat mag krijgsgevangenen volgens hun graad en capaciteiten als ar beiders gebruiken, met uitzondering van officieren. Aangezien het hier om officieren gaat, vermelden wij nog slechts, dat aan krijgs gevangenen kan worden toegestaan; voor publieke instellingen, voor particuliere of voor eigen rekening werk té verrichten. Hun verdienste moet gebruikt worden om hun situatie te verbeteren en na aftrek van de kosten van onderhoud, wordt hun het overschot bij de vrijlating uitbetaald. Art. 7. Bepaalt, dat het onderhoud wat betreft voeding, legering en kleeding op denzelfden voet dient te geschieden als bij de troepen der regeering, die hen ge vangen genomen heeft. Art. 8 bepaalt, dat de krijgsgevangenen onderworpen zijn aan wetten, voorschrif ten en bevelen, die gelden in het leger van den staat, in welks macht zij zich be vinden. De artikelen 10 en* 11 regelen de moge lijkheid, dat krijgsgevangenen op eere- woord vrijgelaten worden. In den vorigen oorlog gold in Duitsch- land het deareet van 8 December 1914, dat bepaalde, dat aan krijgsgevanenen on middellijk na hun aankomst in het krijgs gevangenkamp briefkaarten ter hand ge steld zullen worden, bestemd om hierop aan hun familie bericht te sturen. Een arrest van het Duitsche oorlogsrni- nisterie van 3 Februari 1915 bepaalde in den vorigen oorlog, dat aan krijgsgevan genen toegestaan werd twee brieven per maand en bovendien een briefkaart per week te schrijven. Het formaat van de brieven mocht niet afwijken van het ge bruikelijke; vier bladzijden waren aan de soldaten en zes aan de officieren toege staan. Uitzonderingen werden in bijzon dere gevallen slechts gemaakt voor rege ling van dringende zaken of familieaan gelegenheden. In den vorigen oorlog wgs het zenden van pakketten toegestaan, ook als deze kleëding of levensmiddelen inhielden. Slechts ten aanzien van brood en beschuit heeft men naderhand een bepaling ge maakt, dat deze artikelen niet aan indi- vidueele personen, maar slechts aan het kamp in zijn geheel jnochten worden ge zonden. Naar van officieele <ide aan het „Utr. Nwsbl” werd medegedeeld, zullen de thans geldende regelen in dit opzicht stellig binnenkort#bekend gemaakt wor den. Met het bovenstaande is den achter geblevenen slechts een indruk gegeven van den aard der regelen, waaraan krijgs gevangenen onderworpen zijn, x. .Het joodsche vraagstuk in Slowakije is Vrijdagavond in het parlement te Press- burg door een wettelijke verordening definitief geregeld-. Sedert begin April houdt men zich met de oplossing van dit vraagstuk bezig. Van 90.000 joden heb ben er reeds 38.000 het land moeten ver laten. De tyeuwe wettelijke verordening stelt vast, dat zij zoodoende hun nationali teit hebben, verloren en hun vermogen staatseigendom is geworden. Deze wet geldt niet voor hen, die vóór 14 Maart '39, den dag, waarop de Slowaaksche staat werd opgericht, gedoopt waren.' en ook niet voor joden, die vóór 10 Septem ber 1941 met niet-joden gehuwd waren. Verder geldt zij niet voor joden, die van den staatspresident toestemming ontvan gen hebben om in het land te blijven wo- rtfen, maar van officieele zijde wordt na drukkelijk verklaard, dat deze bepaling slechts een tijdelijk karakter draagt en slechts in .dringende gevallen toegepast zal warden. Principieel staat vast, dat alle joden Slowakije moeten verlaten, al dus de V.P.B. De

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1