DUITSCHE SUCCESSEN IN DEN CENTRALEN SECTOR Donderdag 21 Mei. 1942. .FELLE CRITIEK OP CHURCHILL OORLOGSKRUIS VAN VERDIENSTE VERDU/STEREN fTWIBU H fl Bolsjewistische steun punten bezet i BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Als de school gesloten is Vacantie? dan „den boer op”! De eischen in het proces te Ankara NACHTELIJKE INBREKERS VERRAST I Reichsführer S.S. Himmler bij* den Bevelhebber der Weermacht Scholieren behulpzaam bij inzameling van afval Sluiting van alle Franscho<onsulaten in Canada verzocht Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro De uit het buitenland teruggekeerde diplomaten Bezoek aan café gebracht de heer c. honig cz. tot politie* ARTS BENOEMD P.T.T. OP TWEEDEN PINKSTERDAG Opmarsch van stoottroepen Diploma’s alleen zijn niet voldoende Uitreiking aan boeren en arbeiders Het Legioen valt aan JAPANSCH LUCHTOFFENSIEF IN CHINA Oproep voor fotos van vasteland Het incident in de Algerijnsche wateren Langdurig debat in het Lagerhuis 61 I COURANT o (S.S.P.K. Fritz-Stapf) [ie zij am NO. 12500 Leeuwen* Rijksmaarschalk Hermann Göring be zoekt een afdeeling van het Ouitsche Luchtwapen. (Hoffmann-P.K. Eitel Lange) Hoog water in de Oekraïne. De aan den anderen kant van de spoorbaan liggende troepen krijgen hun voedsel met behulp van booten toegevoerd. (Hoffmann-P.K. Mittelstaedt) E STRIJD OP MADAGASCAR Naar gisteravond te Vichy werd verno men, uit betrouwbare Fransche kringen, is de verbinding tusschen Tananarive, de hoofdstad van Madagascar, en Vichy nog steeds intact. voorloopig dus ter HAAGSCHE I - BlfkantoorScheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310FilialenRijswijk. Kantoorboekhandel daal, Oranielaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124) Tel. 778036; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B: v. Seters Jr.; Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. O. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. Turksche motorschip „Duatepe” Duitschland beweerde Cripps, dat Duitsch- land daardoor wordt gedwongen, sterke af- deelingen van de luchtmacht aan het Sov- waar zij slag willen leveren, terwijl de bevelheb- vaartuig in brand. Het schip, dat wapend was en tegenstand probeerde bieden, is kort daarop gezonken. niet herkende^ nationaliteit getorpedeerd, jptfront te onttrekken. Naar onze meening, aldus vervolgde hij, is dit de beste weg om materieelen steun aan de Sovjet-Unie te De Bevelhebber der Weermacht in Ne derland, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, heeft op 19 Mei, des avonds, in Kasteel Oud Wassenaar den Reichsführer SS Himmler, alsmede den Rijkscommissa- ris voor het bezette Nederlandsche ge bied, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. en den leider der N.S.B., Mussert, met hun naaste medewerkers ontvangen en be groet. v. 9.37 aar nam. tot 5.35 aar v.m. Maan: 21 Mei onder 1.35 v.m., op 10.53 n.m.; 22 Mei onder 2.09 v.m., op 11.57 n.m. 23 Mei E.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding S no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Z Den Haag) No. 115995. door tot een Door den burgemeester is met ingang van 1 Mei 1.1. tot politie-arts bij het Haagsche politiecorps benoemd de heer C./Honig Cz. Hij zal o.a. als controlee- rend geneesheer fungeeren en zijn ka mers hebben in het bureau Laan Copes van Cattenburch 15. Een extra-bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Ottawa meldt, dat minis terpresident Mackenzie King de verkla ring heeft afgelegd, dat de Canadeesche regeering de sluiting van alle consulaten van Vichy in Canada heeft verzocht. In het proces betreffende den bomaan slag op den Duitschen ambassadeur in Ankara heeft het Openbaar Ministerie tegen de peide Turksche beklaagden Suleyman en Abdoerrahman de doodstraf geëischt. Tegen de beide Sovjetbeklaag- den Pawlof en Kornilof werd toepassing van de artikelen uit het Turksche wet boek van strafrecht, welko voorzien in gevangenisstraffen- van 15 tot 20 jaar, geëischt „wegens deelneming aan de voorbedachte uitvoering van een aanslag op het leven- van een derden persoon”. Het requisitoir van den procureur-gene- raal duurde 4 uur. De rechtbank besloo* daarop het proces te verdagen tot 3 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikerikl”. „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijblad" en „Letterk. Bijblad" 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 1 MO, z Mede- blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen. Aft. nummers 5 et. te: o. o. 10 et verleenen, totdat de tijd komt, dat wij in staat zijn een zorgvuldig voorbereiden aan val op ’t Europeesche vasteland te onder nemen, hetgeen inderdaad in ons voorne men ligt. Met betrekking tot Britsch-Indië zeide Cripps, dat de regeering geenszins de deur achter zich heeft dichtgeslagen. Zij wenscht de kwestie bij te leggen, zoodra een rege ling mogelijk of waarschijnlijk lijkt. Wat de productie betreft, heeft het kabi net besloten, dat de Sovjet-Unie voorrang moet hebben voor de hoeveelheden goede ren, welke Moskou zijn beloofd. Cripps stelde zich op het standpunt, dat de Sov- jetlegers Engeland hébben bevrijd van het gevaar van een aanval en een invasie. „Geen prijs”, zoo besloot hij, „lijkt ons te hoog voor de voortzetting van deze dap pere krachtsinspanning, zelfs wanneer dat zou beteekenen, dat een deel van ons ge bied in gevaar wordt gebracht, want door deze krachtsinspanning wordt het belang rijkste deel van onzen weerstand in Enge land beschermd”. Na de rede van Cripps werd de zitting verdaagd. De uitvoering van den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst en de openstelling der P.T.T.-kantoren zullen op tweeden Pink sterdag geheel gelijk zijn aan den dienst op Zondag nadere inlichtingen verstrek ken de postinrichtingen. Te omstreeks drie uur vannacht hielden 2 surveilleerende agenten op de Laan van Meerdervoort staande den 28-jarigen ste ward P. A. en den 28-jarigen H. A., zon der beroep. Het tweetal voerde met zich 13 fle^schen met alcoholica, 2 koelemmers en 2 losse biljartlakens. Gezien het onge wone tijdstip en den aard van het trans port werden de twee overgebracht naar Iet bureau. Hier kwam uit. dat de man nen zich even voor hun aanhouding door overklimming van een muur toegang had den verschaft tot een café op de Laan van Meerdervoort. Beiden zijn in bewaring ge steld. ÉWW Naar het Opperbevel van de Weer macht mededeelt, leverden Duitsche aan vallen op 19 Mei-in den centra len sector van het Oostelijke front successen op. Zoo konden troepen van een Duitsche pantserdivisie, nadat vrij zwakke vijan- delijke tegenstand was overwonnen, hun voorste stellingen nog meer naar voren verplaatsen, waarbij verscheidene vijan delijke steunpunten werden bezet. Door [acties van stoottroepen werden nog 3 i dorpen op den vijand veroverd. Een l.vijandelijke tegenaanval werd met zware 1 verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij nieuwe aanvallen drong een Duitsch re giment infanterie door zwaar versterkte, uitgebreide vijandelijke stellingen heen, waarbij een knooppunt van wegen, waar, om 2 dagen lang hevig gestreden was, veroverd werd. De Duitsche aanval op den terugwijkenden vijand werd voort bezet en' leidde tot nieuwe terreinwinst. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front sloeg een Duitsche ge vechtsgroep hardnekkigen vijandelijken tegenstand neer, waarbij met steun van de luchtmacht de vijand bij een door braak werd verdreven. Een door pantser wagens gesteunde tegenaanval van de bolsjewisten werd afgeslagen. Verschei dene vijandelijke pantserwagens werden hierbij buiten gevecht gesteld. De bolsje- wistdh verloren bij deze gevechten 100 gevangenen, verder eenaanzienlijk aan tal dooden en gewonden. Overigens werd in den Noordelijken sector van het Oostelijke front, behalve artilleriestoringsvuur slechts een levendi ge, voor de Duitsche troepen succesvolle activiteit van verkenning^- en stoottroe pen "uitgevoerd. De militaire correspondent van „Uni ted Press” meldt uit Moskou, dat volgens de jongste .berichten van het front van Charkov het initiatief op de lijn Wolsjangsk - Choeroejef - Krasnograd is I overgegaan op de Duitsche troepen. Het D.N.B. verneemt van militaire zij de: D« «oor de bolsjewisten zoo belang rijke ravitailleeringsroute naar Moer- mansk en Archangel wordt onophoudelijk door aanvallen van de Duitsche lutht- macht’en zeestrijdkrachten bedreigd en I versmald. Herhaaldelijk werden Engel- I sche en Amerikaansehe oonvooien uiteen- gedreven en werden naar Moermansk ge- 1 vluchte schepen nog in de haven zelf vernietigd. De Britten en onlangs ook de Amerikanen hebben hun pogingen om dezen toevoerweg door het in den strijd werpen van sterke zeestrijdkrachten te be veiligen, met zware verliezen moeten be- talen. Van 1 Januari tot 19 Mei hebben Duit sche zee- en luchtstrijdkrachten bij hun strijd in het hooge Noorden de volgende resultaten behaald: Tot zinken gebracht I werden 2 kruisers, 5 duikbooten, koop vaardijschepen met een inhoud van 125.200 brt., alsmede 5 andere vaartuigen, w.o. een ijsbreker. Zwaar besqjhadigd en vermoedelijk ook gezonken zijn: 1 krui ser, verscheidene torpedojagers en 41 koopvaardijschepen. Meer dan ooit zal het in de toekomst noodig zijn, dat de leidende posities alleen door die menschen worden bezet, die waarborg bieden, dat zij hun functie in het algemeen belang zullen uitoefenen. Niet hun diploma’s, doch alleen hun hou ding tegenover de sociale problemen van dezen tijd, hun plichtsba»ei en hun ver- antwoordelijkheidsgevoel kunnen dien waarborg geven. De student van morgen zal anders moe- i ten zijn dan die van heden. Uit ons ge- heele volk zullen alleen de besten tot de I universiteit worden toegelaten. Zij, die te oud zijn, om deze nog langs normale wegen te bereiken, kunnen door de Lange- marek-opleiding worden geholpen. Flin- ke jonge arbeiders tusschen 17 en 24 jaar, die reeds in een beroep werkzaam zij# of i een opleiding daarvoor volgen, kunnen in staat worden gesteld, een kostelooze op- leiding ter voorbereiding van de univer siteit of van een middelbare vakschool te volgen. Inlichtingen verstrekt het Lange- marck-Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—11 m.M (5 reg.) 165. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg) t 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Red. f 0.51 per m.M. Bewijsn 5 ct., fr. p. p 10 ct Ine binnen de stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) t 0 57, Dienstaanb f 0.38, Pers. gevr. f 0.48. Adv. met .Br, a h. bur v d bl 10 ct meer. behaald. Hij beschreef hoe de Führer met zijn soldaten leed. Hun situatie kende hij nauwkeurig tot in bijzonderheden, maar hij mocht niet toegeven, want slechts ijze ren hardheid kon de omstandigheden over winnen. Toen de lente aanbrak, stond het Duitsche leger waar het in den herfst had gestaan. Vervolgens behandelde Göring de pres taties van het vaderland, vooral van de arbeiders en boeren, van wie stellig veel werd geëischt, doch die uit eigen inner lijke hartstocht het hun toegewezen deel van den strijd voor de toekomst op zich nemen om voor hun Führer en zijn Weer macht de wapens te vervaardigen noodig hebben. -’*■ - De Rijksmaarschalk uitte de overtuiging dat het vaderland zijn plicht precies zoo zal doen als de soldaten aan het front en niet zal versagen tegenover noodzakelijke eischen, hoe zwaar deze ook mogen zijn. TURKSCH SCHIP GETORPEDEERD Het (300 ton) is in de Zwarte Zee, niet ver van den Bosporus, door een duikboot van i .1... Naar te Sofia bekend wordt, is de duikboot een Sovjetonderzeeër geweest. I Proefneming te Eindhoven Het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen is voornemens met in gang van 1 September a.s. de scholieren in te schakelen bij de inzameling van afvalstoffen. Vooraf z^l .echter te Eind hoven in den geest van de toekomstige plannen een proef worden genomen. Met ingang van 1 Juni zullen de kinderen van de schoten, welker hoofd medewer king heeft toegezegd, oud papier en kar ton én eventueel ook andere afvalstoffen als rubber, blik, lompen, enz. meenemen naar de school, waar het wordt bewpard en door een erkend wijkophaler van het R.O.M.E.A. afgehaald. Deze betaalt aan het hoofd der school den vastgestelden prijs der afvalstoffen. Het geld wordt gestort in de schoolkas, het fondsje, waaruit b.v. schoolreisjes en dergelijke amusementen plegen te worden bekos tigd De scholen, die in Juni per leerling de grootste hoeveelheid oud papier en karton hebben ingeleverd, ontvangen bovendien een flinken geldprijs de eer ste prijs bedraagt niet minder dan 100. Voor het plan zal o.a. door vouwbladen en affiches een flinke propaganda wor den gevoerd. Eenerzijds wórdt voor de Eindhovansche huisvrouwen op deze wijze keurig het probleem van den huis- houdelijken „rommel" opgelost, terwijl anderzijds de schoolgaande jeugd er van profiteert en ook onze industrie er ten zeerste mee gebaat zal zijn. En ook dit laatste telle men in dezen tijd niet ge ringvan de oude materialen zullen weer1 nieuwe .worden gemaakt. "■■■■■■....■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I BRITSCH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Een Engelsch vrachtschip van ongeveer 5000 b.r.t. is in het Oosten van het cen- tralte deel van den Atlantischen Oceaan door een Duitse): gevechtsvliegtuig aan gevallen. Na een voltreffer geraakte het --J ge. te Duizenden Neder- staan in het Oosten alsnog hun tot deze laatsten zult ook u behooren. mits u zich tijdig aanmeldt bjj het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te ’s-Gravenhage. Duikbooten in de Caraibische Zee „United Press” meldt uit een haven aan de Golf van Mexico, dat 3 duikboo- ten in de Caraibische Zee een groot Amerikaansch koopvaardijschip in een artilleriegevecht hebben gewikkeld, in welks verloop de koopvaarder tot zinken gebracht werd. De bemanning van het vaartuig kon worden gered. In 'de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn heeft gisteren de officieele plechtigheid plaatsgevonden, waarin voor het eerst het ridderkruis van het oorlogskruis van ver dienste is uitgereikt Uit naam van den Führer werd het aan den Obermeister Hans Hahne verleend. Tegelijkertijd werd voor den eersten keer het oorlogskruis van verdienste eerste klasse uitgereikt aan 100 arbeiders uit de bewapeningsindustrie, 5 arbeidsters dezer industrie, 5 mijnwerkers, 22 boeren en landarbeiders en 5 boerinnen. De overhandiging van het ridderkruis van het oorlogskruis van verdienste ge schiedde op bevel van den Führer door eén met het ridderkruis van het Ijzeren Kruis onderscheiden korporaal De oor- logskruizen van verdienste eerste klasse werden uitgereikt door Rijksmaarschalk Göring, generaalveldmaarschalk Keitel, generaal-veldmaarschalk Milch en minis ter Speer. Rede van Göring Rijksmaarschalk Göring gaf bij deze plechtigheid den arbeiders en boeren nog maals een uitvoerig overzicht van de vre despolitiek van den Führer voor den oor log, om vervolgens voor het geestesoog van zijn hoorders de unieke overwinnin gen te laten passeeren, welke de Duit- sehers en hun bondgenooten hebben ver worven in den aan Duitschland opgedron gen oorlog. Hij wees op het feit, dat in de Sovjet- Unie alles was berekend op bewapening voor een overval op Europa. Aan deze be wapening, aldus Göring, kleeft het bloed van millioenen Russische arbeiders en ar beidsters. evenals de Sovjetregimenten in den afgeloopen winter meedoogenloos en tegen alle gezond verstand in met heca tomben van slachtoffers het Duitsche front moesten bestormen Göring bracht nogmaals in herinnering, dat de afgeloopen winter ontzaglijk streng was geweest en wees op de ontberingen, die elke menschelijke voorstelling te bo ven gingen, waaraan de Duitsche soldaat in den strijd tegen de elementen tegen stand had te bieden. Hij vestigde de aan dacht op den ernst der situatie, die door de eigenaardige omstandigheden meerma len ontstond aan het winterfront in het Oosten. Met nadruk betoogde Göring evenwel ook, dat de Duitsche soldaat zich zelfs in den ijzigsten storm mijlenver verheven voelde boven zijn tegenstander. Hij noem de de Duitsche overwinning in dezen win terslag de grootste, die ooit kon worden Na een stellingoorlog tijdens de win termaanden komt er beweging in de Europeesche legers. Reeds werd in het Zuiden van het Oostelijk front het eerste offensief met succes bekroond. Binnen enkele weken zullen overal de dappere strijders tegen het bolsjewisme oprukken en dan zal ook het Neder landsche Legioen ten aanval trekken. Het Legioen valt aan. Landgenoot, daar dient gij bij te zijndat is uw plicht als goed vaderlander, landsche mannen •gereed. Duizenden zullen voorbeeld volgen en Ondanks het slechte weer hebben Ja- pansche vliegtuigen het Chineesche vlieg veld Pasosjan, een belangrijk strategisch punt ten Oosten van Joennan, aangeval len, naar Domei meldt. Met machinege weren vernielden zij 4 vijandelijkeVdieg- tuigen op den grond. Bovendien vielen de Japansche vliegtuigen de vijandelijke troepen aan. die met het oog op den aanval 8er Japansche troepenafdeelingen geconcentreerd waren. Zij vernielden 60 automobielen. Alle vliegtuigen keerden ongedeerd terug. Dinsdagmorgen bezocht dc Reichsführer der S.S. en Chef der Duitsche Politie Himmler, den Leider der N.S.B, Ir. A A Mussert te Utrecht. Van daar begaf men zich gezamenlijk naar Lunteren. Bij de aankonjst te Utrecht werd een formatie S.S. der N.S.B. geïnspecteerd. (Schipper) BRITSCHE ADMIRALITEIT DOET De Britsche Admiraliteit wekt de be- - o'King Op aQe foto’s, genomen tijdens jiebben den 'tstapjef> naar het vasteland, goed “dijken, daar ze strategische waarde Ur>nen hebben De foto’s kunnen dan vOrden ingezonden naar de fotoafdeeling dc Admiraliteit. De verzending is kos- tf.’0,s !n twijfelachtige gevallen kan men respondentie voeren. Ook elders schendingen Volgens uit Dakar ontvangen berichten is 10 dezer een vliegtuig, dat over Kon- nakry, een basis in Fransch-Guinea in de nabijheid van de grens van Britsch- Nigeria. vloog, door de Fransche lucht- doelartillerie omlaag gehaald. In dezelfde streek werd 18 Mei een Engelsch vliegtuig door de Fransche luchtdoelartillerie tot een noodlanding gedwongen. Ook dit jaar wordt, evenals in 1940 en '41, door het Rijksarbeidsbureau een actie op touw gezet, «die beoogt jeugdige, onge schoolde ^personen gedurende de zomer maanden als hulp bij de landbouwers te plaatsen. Hiervoor komen vooral die jon gens en meisjes in aanmerking, die een lange zamervacantie hebben (dus voorna melijk Je studéerende jeugd) en de jeug dige werkloozen. Juist voor hen, die des ►zomers een paar maanden niets omhanden hebben en door de omstandigheden niet zoo gemakkelijk tot reizen komen, is de gelegenheid opengesteld om hieraan mee te doen. De bèdoeling is, dat deze Jongens en meisjes voor een tijdvak van tenminste vier weken in de gezinnen van landbou wers worden opgenomen en in het bedrijf meewerken, d.w.z. dat zij lichten arbeid op landbouwgebied moeten verrichten. Als tegenprestatie vóór deze „landhulp" moet de boër deze ..hulpen” kost en in woning verschaffen, voor hun wasch zor gen, hun kleeding en kousen repareeren en hun 1 zakgeld per week verschaffen. De jongens en meisjes moeten zich vooraf medisch laten keuren. In groote trekken is dit dus dezelfde regeling, zooals die de beide vorige jaren gold. k Vele brieven van jongelui, die, er pp uit waren getrokken, hebben de geweste lijke arbeidsbureau*' bereikt. Natuurlijk waren niet allen even tevreden: sommigen hadden gedacht een paar maanden eens prettig uit te rusten in plaats van te moeten aanpakken, en ook was er wel eens een boer, die van zijn „hulp” meer verwachtte dan deze -kon presteeren. maar toch waren zulke brieven uitzonderingen. En zelfs in die uitzonderingsgevallen schreef men toch dat „men het volgende jaar weer zou gaan”. Ook dit jaar zullen velen zich opgeven als landbouwhulp. De „nieuwelingen” onder hen zullen er zeker geen spijt van hebben! Het kan voor hen niet anders dan een voordeel zijn, het boerenleven eenigen tijd te hebben meegemaakt en waardeering te hebben gekregen voor hen, die voor ons dagelijksch brood zorgen. En het mooiste is misschien nog wel het ge voel, mede geholpen te hebben om ons volk, voedsel te verschaffen voor den ko menden winter.,* Meld je spoedig! Zij, die nu nog twijfelen, wacht niet langer, maar meld je aan! Is er iets mooiers denkbaar dan te werken onder den stralenden zon, temidden van het wuivende graan, terwijl de wind door de haren speelt en de geur van het hooi de neusgaten prikkelt? Maak je verdienstelijk, ook, ja juist in 'je vacantie. Aarzel dus niet langer, maar geef je zoo spoedig mogelijk op bij pen gewestelijk arbeidsbureau, waar je alle inlichtingen kunt verkrijgen. Je helpt je volk, dus je helpt jezelf! „Vernauw den band tusschen stad en land!” PLECHTIG VERWELKOMD <Het D.N.B. meldt uit Frankfort Main De eerste groep van de uit Noord-, Midden- en Zuid-Amerika teruggekeerde Duitschers, in totaal 400 personen, zijn plechtig verwelkomd. Namens den minis ter van Buitenlandsche Zaken heette staatssecretaris Weizssacker de Duit schers welkom, die manmoedig en op recht de Duitsche zaak in overzeesche landen hebben vertegenwoordigd. Hij richtte een bijzonderen groet tot de vrou wen, die aan de zijde van de mannen dapper stand gehouden hebben in de gol ven van laster en intriges. Namens de NS.D.A.P. heette gouwlei der en Rijksstadhouder Sprenger de te ruggekeerden welkonj. Ambassadeur Dieckhof, de laatste' Duitsche ambassa deur in de Ver. Staten, zeide in een toe spraak, dat de diplomatieke vertegen woordigers van Duitschland in de steden van het Amerikaansehe continent onver moeid de pogingen van den Führer om tot een vergelijk en om tot het behoud van den vrede te komen, hebben ge steund Hij wees er op. dat. deze Pin gen alleen daarom geen succes hebben opgeleverd, omdat dezelfde joodsene krachten zich hiertegen verzetten, die reeds in 19W het Amerikaansehe voik tegen den wil van de groote meerder heid in den oorlog hebben gestort, noo- sevelt en zijn lieden zoo verl5’!iaJjH Dieckhof, hebben den oorlog gewild. J ons opgedrongen strijd ge meenschappelijk niet onze bondgenooten aanvaard en aan oiv zal de overwinning zijn Als vertegenwoordiger van de orga nisatie der N.S D A P voor de in h« buitenland wonende Gauamtleiter Hellermjm de groeten van gouwleider Bohle overgebracht. GENERAAL DENTZ IN VICHY De hooge commissaris voor Syrië en Libaqon en opperbevelhebber van het Fransche leger in de Levant, generaal Dentz. is gisteren in Vichy aangekomen, waar hij zal deelnemen aan een beraad slaging van militairen aprd, onder voor zitterschap van den opperbevelhebber va i de Fransche strijdkrachten, admiraal Darlan. Fransche politieke kringen in het be zette gebed zien in het incident van Algiers een ernstige gebeurtenis. Of schoon op het oogenblik nog niets kan worden gezegd aangaande de reactie der Fransche regeering, zoo voegt men in deze kringen hieraan nog toe, kan toch worden aangenomen, dat de jongste En- gelsche uitdagingen ditmaal een andere uitwerking zullen hebben Onder opschriften als „Nieuwe Èngel- sche aanval op ons koloniale rijk”^ „En- gelsche vliegers schenden Algerij'nsche territoriale wateren” en „Britsche torpe doboot schiet op Fransche vliegtuigen” levert de Parijsche pers commentaar op het binnendringen van Britsche vliegers op Fransch gebied. Met voldoening ne men de bladen er kennis van, dat het den Franschen verdedigers gelukt is den tegenstander onschadelijk te maken. In de „Matin” schrijft Lauzanne naar aanleiding van de voortdurende Engel- sche aanvallen op Fransch gebied„Of Engeland is met ons in oorlog en dan moeten wij daaruit militair te land en ter zee. alle consequenties trekken, öf Engeland is niet met ons in oorlog, maar dan moet het onze kusten, havens en landen met rust laten. Voor eiken omgekomen Franschman 2 Engelschen, dat is de eenige rekenkunde, die Albion begrijpt. Naar de Britsche berichtendienst Ineldt. heeft Stafford Cripps in het Lagerhuis meegedeeld, dat Churchill niet zal deel nemen aan de oorlogsdebatten. Cripps zeide, dat Churchill reeds kort geleden een verklaring over den oorlogstoestand had afgelegd, waaraan hij niets had toe te voegen. De Londensche correspondent van ,,Nya- Dagligt Allehanda” meldt over de debat ten in het Lagerhuis het volgende: Attlee viel de eer te beurt den minis ter-president te moeten verdedigen. Hij ontkende, dat de overige leden van het kabinet alleen maar naar Churchill luis terden en niet voor hun eigen meening zouden durven uitkomen. Engeland heeft in Churchill een leider, aldus Attlee, zoo, als nauwelijks voordien ooit het geval is geweest. Vele leden van het Huis prezen, even als voorheen, de kwaliteiten van Chur chill. De critiek op de strategische fou ten was echter scherp en men eischte een man met een koel analyseerend verstand zonder politieke richting, die zitting dient te hebben in de leiding van den gecom- bineerden generalen staf. De heftigste aanvallen op Churchill persoonlijk waren afkomstig van den so cialist Bevan. Deze was van meening, dat Churchill als minister van verdediging voor niets te gebruiken was. De conser vatief Sir John Wardlaw Milne ver klaarde: „Ik aarzel niet te zeggen, dat ik den minister-president critiSeer.” On danks het benoemen van alle mogelijke comité’s weet iedereen in heel Engeland, dat er hier slechts één meening bestaat en wel die van Churchill. Het zou beter zijn, wanneer Churchill zijn last met een ander moest deelen. Het gisteren gehouden debat was waarschijnlijk één van de langste sedert het uitbreken van den oorlog. De voor malige minister van opbouw. Greenwood, was van meening, dat de fout schuilde in het feit, dat het Engelsche volk geen verklaring heeft gekregen over de vele tragedieën. Tevens dient de regeering een bepaalde verzekering te geven, waaruit haar voornemens, blijken om tot een aan val van den vijand in het Westen over te gaan, g De afgevaardigde Hadenquest stelde den eisch, dat het Huis grondiger wordt ingelicht over de situatie in Oost-Azië. Het Huis wil Britsche soldaten en vlie gers naar Australië zien uitgezonden. De oorlcg is uitgegroeid tot een wereldomvattende militaire operatie, die bqhoort te worden overgelaten aan de vakministers en niet oijmiddellijk onder leiding van den premier moet staan. Hore Belisha verklaarde, dat de mili tair^ deskundigen tegenwoordig in Enge land hun instructies krijgen van politieke ministers." Om redenen van verantwoor delijkheid mag deze toestand niet voort duren: dé Britsche strategie deugt niet. Met verwijzing naar de moeilijkheden van de Britsche troepen in Griekenland, op Kreta Malakka en in Birma eischte Hore Belisha inlichtingen omtrent den- geen, die bevel hééft gegeven tot het optreden der troepen zonder behoorlijke bescherming van de luchtmacht. Cripps over den ernst der situatie Sir Stafford Cripps verklaarde, dat de leden van het oorlogskabinet zich bewust zijn van den ernst der situatie. Een bui tengewoon groote moeilijkheid is een snel vervoer van troepen en luchtstrijdkrech- ten ever zeer groote afstanden en onder snel veranderde omstandigheden. In dit opzicht hebben onze vijanden groote voordeelen, aldus Cripps. De Duitschers en Italianen bezetten in Europa de bin- nenlinte en kunnen hun troepen van het eene front naar het andere overbrengen, terwijl wij ons steeds buitenom moeten bewegen De Japanners controleeren de Stille Zuidzee en hebben dus het voordeel van een binnen] inie ter zee. Dat heeft hen in staat gesteld hun strijd krachten te concentreeren op de plaats, Engelsche en Amerikaansehe bers moeiljjk konden zien, waar een aan val te verwachten was. Onder deze omstandigheden, aldus ver volgde Cripps, is het verrassend, dat de gevolgen niet nog ernstiger zijn geweest. Ten aanzien van de Stille Zuidzee be toogde. Cripps, dat nederlagen op het slagveld niet altijd het gevolg van na latigheid of domheid zijn. Mogelijk is de oorzaak, dat de vijand op een bepaalde plaats sterker was. Een onderzoek naar de gebeurtenissen te Singapore wees Cripps namens de regeering van de hand als „schadelijk voor de doeltreffende voortzetting van den oorlog”. Australië is in „operatief opzicht” in de Amerikaansehe ondersteuningssfeer geraakt, doch ten aanzien van de ravi- tailleering zal Engeland alles doen om Australië te helpen, zooafs Australië be reid was Engeland in de dagen van den nood te steunen. Ten aanzien van de bomaanvallen op

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1