Het den Rijkscommissaris van aan Ir. Mussert HET BLAD PAPIER HAAGSCHE COURANT geschenk j UNp DAS REICH Distr ibu t i eproblemen STADSNIEUWS BINNENLAND De distributiebonnen GEMENGD NIEUWS Donderdag 21 Mei 1942. 1 jWEHIEDERLXHDE TWEEDE BLAD FEUILLETON 1 )n toch toet CLANDESTIENE SLACHTERS BETRAPT De arbeid in de mijnen inbraak in melkinrichting JEUGDAPPEL VAN DEN HERV. JEUGDRAAD 11 i BEGRAFENIS F. C. M. LAMPE wen.mren„het spoor z°eken. OFFICIEELE BERICHTEN H -j Bon Aantal 75 gr. En trap af en en spoor hebben wij te nu is (Wordt vervolgd) an I ons het geldt 250 gr. 125 gr. No. 18186 Zeep Toiletzeep 24 299 303 27, 21 26, 27 26 26 A 26B 26, 21 311 307 26 A 26 B 26A 26B 31 Mei 31 Mei 31) Roch spoedde zich de het na V V 400 gr. 120 gr. 1 k.g. 250 gr. 100 gr. 25 Mei 23 Mei 23 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Mei 13 Juni 23 Mei 23 Mei 307 315 4.11 U 06 125 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. t.m. 11 k.g. 23 Mei f k.g. 23 Mei (Nadruk verboden.) heid van den nieuwen staat zou bedrei gen. zouden probeeren. ,.als een Neder- Igndsche kreits in het Rijk terug te kee- ren, waarvan zij vroeger deel uitmaak ten, om de bescherming van dit machtige lichaam te verkrijgen”. „Want het Rijk lijkt in zijn samenstelling het meeste op AFLEVEREN OP WEHRMACHT- MARKEN Bij vele winkeliers en instellingen schijnt de indruk te zijn gewekt, dat de Wehrmachtmarken hun geldigheid heb ben verloren, nu de „Lebensmittelkarten der Deutschen Wehrmacht in den Nieder- landen" ingevoerd zijn. Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit niet het geval is en dat het afleveren op Wehr machtmarken aan personen, die bevoegd zijn tot het kooperi op deze distributie bescheiden. niet mag worden geweigerd Het 2-jarig dochtertje van de familie de Maan te Oudenbosch is in een onbewaakt oogenblik in een tobbe water gevallen en verdronken ARBEIDSVOORWAARDEN IN DEN LANDBOUW De Ned. Landstand deelt mede: Bij de besprekingen tusschen de door de provin ciale boerenleiders van den Nederland- schen Landstand daartoe aangewezen ver tegenwoordigers van werkgevers en werk nemers over de arbeidsvoorwaarden is thans overeenstemming bereikt op provin ciale basis in de provincies Friesland, Overijsel, Gelderland, Utrecht en Zeeland, Eveneens werd overeenstemming verkre gen in het bloembollenbedrijf en voor den tuinbouw in het Glasdistrict Zuid-Holland. Elders zijn besprekingen nog gaande. Bij de behandeling van de figuur van Marnix van St. Aldegonde, die als ver tegenwoordiger van Willem den Zwijger in den Rijksdag te Worms den steun van het Rijk vroeg tegen de Spanjaarden op grond van het Bourgondische Verdrag van Karel V (vergeefs, w-anf alleen Nas sau en de Pfalz kwamen te hulp), lezen wij „Keizer en Rijklaadden destijds de zwaarste schuld op zich Tfi de geheele geschiedenis van de Duitsche grensgebie den. Zij onthielden het bloedende bol werk in het Noordwesten soldaten, wa penen en geld. Geen wonder, dat de, be langstelling der Nederlanders zich om redenen van doelmatigheid naar hef Wes ten, naar Frankrijk en Engeland keerde, vanwaar verschillende keeren hulp kwam. Niettemin trad van tijd tot tijd in de volgende decennia het bewustzijn van de natuurlijke bloedsverbondenheid met het Rijk ook in officieele uitingen aan den dag Wij lezen in den „Limburger Koerier”: Zondag j.L zijn de mijnwerkers normaal, zooals op een door-de-weekschen werkdag, naar de mijn gekomen om te werken. Blijkbaar zijn dus de misverstanden, wel' ke aanvankelijk bij de mijnwerkers heb ben bestaan, uit den weg geruimd. Zij wa ren aanleiding, dat op de voorafgaande Zondagen, waarop gewerkt moest worden, een gedeelte van het personeel weg bleef. Toch was de toelichting, die gegeven was, duidelijk genoeg. Het werken op één Zondag van iedere maand werd ingevoerd, omdat de teruggang der steenkoo.produc- tie moest worden gestuit. Zoowel ten be hoeve van de huisbrandvoorzierring, welke den afgeloopen winter onvoldoende was geweest, als ten behoeve van het indus- trieeie leven, dat op. gang moet blijven, tenslotte ook ten behoeve van den land bouw, welke de kunstmeststoffen een bijproduct van de cokesfabricage niet ontberen kan, was het noodig, dat de steenkoolproductie op peil bleef. Ingezien werd, dat het werken op Zondag een offer voor de mijnwerkers beteekende. dat eenigermate vergoed moest wtirden. Daar voor werden extra-rantsoenen levensmid delen en enkele andere artikelen beschik baar gesteld boven de normale vergoeding voor Zondagswerk, ten bedrage van 100 pCt. boven het loonj Een belangrijk punt, dat we dén mijn werkers ter overweging hebben voorge houden, was voorts, dat sedert 1 Novem ber de uitvoer van steenkool niet grooter was geweest dan de invoer en dat de Duit sche autoriteiten de verzekering hadden gegeven te zullen trachten deze verhouding te handhaven. Hierdoor werd het op peil houden van de productie een bij uitstek Nederlandsche zaak. De geheele hoeveel heid. welke door de Nederlandsche mijnen wordt geproduceerd, is immers ntodig ter voorziening in de binnenlandsche behoefte. Zooals gezegd: deze argumenten schij nen nu te hebben doorgewerkt. De mijn werkers hebben begrepen, wat op het spel staat en hebben het offer van hef Zon dagswerk gebracht. Omslag van het in leder gebonden boek werk. dat de Rijkscommissaris den Leider „er N.S.B., Ir.- Mussert, ter ge legenheid van diens verjaardag heeft aangeboden. (V,P.B,-V.N.P.-Dingjan-m) een kruispunt, Ro^h stapten uit en -n hun electrische In pakhuis aan de Bleekerslaan In de Calandstraat werd door een agent een voerman aangehouden, die niet in het bezit bleek van een persoonsbewijs Toen de politieman den wagen eens nauwkeuri ger bekeek, ontdekte hij. dat er senapen op waren vervoerd Een spoor wees in de richting van een pakhuis in de Bleekers laan. Toen de politie hier een onderzoek ging instellen, werd op herhaald kloppen niet open gedaan, in verband waarmede de deur werd géforceerd Aangetroffen werden hier de 58-jarige slager W. V., de 35-jarige loswerkman J H., de 53-jarige slagersknecht J. J-, en de 36-jarige huis schilder W. A. A., die bezig waren met het slachten van drie schapen. Allen wer den in arrest gesteld, terwijl de geslachte dieren en eenig slagersgereedschap in be slag werden genomen. Ook Thorbecke De Duitsche Bond, waarmede het Weensch Congres de Duitsche binnenland sche problemen trachtte op te lossen, bood tevens bij uitstek de gelegenheid om te komen tot een bevredigende regeling van de verhouding tusschen Nederland en de 38 staten van het Rijk- Een dergelijke op lossing werd dan ook warm verdedigd door den Nederlandschen vertegenwoordiger op het Weensch Congres, von Gagern, die echter in 1818 door Koning Willem I werd ontslagen, wegens bevordering van een aansluiting bij den Duitschen Bond. En het kwam neti Verder dan dat de koning als groothertog van Luxemburg tot den Duit schen Bond toetrad, ingevolge artikel 67 van het Weensch Congres, waarvan men een copie in d?ze verzameling aantreft. Nog in 1828. zoo' leest men in, het bijge voegde commentaar, bleek von Gagern op het standpunt te staan, dat Europa’s vei ligheid en volkenrecht draaiden om een spil, welke werd gevormd door een sterk vereenigd Duitschland en een daarop steunend Nederland De volgende afbeel ding. een spotprent uit 1848, herinnert er aan. hoe ook Thorbecke het tot stand ko men van een „gemeenschappelijk cen trum” met Duitschland geheel in den’ zin van de politiek van von Gasern verdedigde. De hierop volgende documenten laten zien, hoe na het uiteenvillen van den Duit schen Bond in 1866 door den strijd om de hegemonie tusschen Pruisen en Oostenrijk de laatste politieke verbindingen tusschen Nederland en het Rijk verbroken werden, terwijl er herinnerd wordt aan de pogin gen. welke werden ondernomen om ook Nederland te betrekken bij de totstandko- ’ming van het Dietaat van Versailles' Het sluitstuk van dit bijzonder belang wekkende werk, dat op zoo treffende wijze uiting geeft aan de warme en waarachtige belangstelling, welke men in Duitschland- koestert voor de geschiedenis der Neder- landsch-Duitsthe betrekkingen en dat hier toe inderdaad een waardevolle en overzich telijke bijdrage levert, wordt gevormd door een afbeelding van den Rijksadelaar. zoo. als deze, vereenigd met den Hollandschen leeuw boven den ingang van de Ridderzaal op het Binnenhof te den Haag voorkomt. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Woensdag 3 Juni a.s. hopen de heer en mevrouw M. H. Top—Slooff den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar gelaten in het huwelijk traden. Het goudep echtpaar, dat woont Merkusstraat 44. mag zich nog verheugen in een goede gezondheid. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een melkinrichting in de Rottermont- straat. Ontvréemd, werden 730 pakjes boter. GEEN AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming zal op Woensdag 27 Mei e.k, niet plaats hebben. Vanwege den Haagschen Hervormden Jeugdraad, uitgaande van den kerkeraad der Ned Herv. Gemeente zullen ter in leiding van de te voeren jeugdactie een drietal samenkomsten in de Willemskerk gehouden worden die het karakter dragen van een jeugdappèl en waarvan gister avond de eerste plaats vond. Sprekers waren de Ned. Herv predikanten ds. G. Bos alhier en dr R. B. Evenhuis van Scheveningen. De bijeenkomst, die tot motto had „God regeert de wereld”, was overdruk bezocht zoodat enkele honderden geen plaats tneer konden bekomen. Dr. Evenhuis opende de vergadering met het doen zingen van Gez. 136 „Lof zij den Heer den almachtigen koning der tere”. drie verzen, en gebed. Hierna be handelde hij de stelling dat God de wereld regeért. Na zijn woord zongen de aanwezigen twee verzen van Ps. 99 I Ds. Bos stond stil bij de vraag hoe God de wpreld regeert en in welke ge zindheid tegenover den mensch Hij zulks doet. Aan het slot werd gezongen „Wat de toekomst brengen moge” enz., waarna ds. Bos voorging in dankgebed. Volgende week Woensdagavond wordt de tweede bijeenkomst gehouden, die zal handelen over: - „Christus onze leidsman”. Sprekers zullen dan zijn ds. A. F. P Pop van Delft en ds. A. K Straatsma alhier. De derde en laatste bijeenkomst vindt plaats op Woensdag 3 Juni en gaat over de vraag: „Waarom de kerk?”, welke vraag zal worden beantwoord door de Herv. predikanten ds. P. G. de Vey Mestdagh alhier en dr. K. H. Miskotte van Amsterdam; spoor De commandant keek Roch met be wondering aan. Maar, ging hij voert, dat brengt cr i niets verder. <o' a glimlachte. - akken gramofoonmuziek en het geluid van veraf klinkende stemmen tot hen door. Nu zitten we weer vast, bromde de commandant. Ik ga het terfein verkennen, zei Roch en hij stapte uit. Hij trad echter de herberg niet bin nen, maar draaide er omheen, naar een anderen ingang zoekende. Zoo kwam, hij op de donkere binnen plaats en sloop langs een reusaghtigen mesthoop naar een schuur. Voorzichtig schoof hij den grendel weg en ontstak zijn dievenlantaarntje. Bijna ontsnapt» hem een kreet van blijdschap: dèar, in een hoek, stond, met ouae kleederen toegedekt, een auto! Als het de auto eens was, welke zij wilden opsporen? Roch vergeleek snel de afmetingen der wielen en den ouderlingen afstand. Alles kwam uit, maar het kon natuur* lijk een andere auto van hetzelfde merk zijn. Toch... De detective sloop over de binnen plaats terug naar de straat en ging naar de politie auto, welke op eenigen afstand was blijven staan? Waar kan die auto gebleven aijn? vroeg hij zich af. Zij stonden daar in den Ijzig kouden winternacht en w’sten niet, vat te doen. Niet één ’iiinnw had gwc 1 en nar- Onder groote 'belangstelling is gister- piddag op Nieuw Eik en Duinen het stof- felijke overschot ter aarde besteld van Jen heer F. C. M. Lampe, beheerder van Jet bijpostkantoor aan de Badhuisstraat Scheveningen. Tot de aanwezigen be- Joorden oa. de heeren A. Bruggeman, di recteur en A. C. Geurs en J. P. G. van flolthoon, adj.-directeuren van hethoofd- pojticantoor in de Prinsestraat. De veree- Jiging van hoogere ambtenaren P.T.T. ,rerd vertegenwoordigd door den heer B. d. Snoek, referendaris. In de aula heeft'de heer Bruggeman na mens de leiding van het Staatsbedrijf den overledene dank gezegd voor zijn' vele goede diensten. Zijn levendige persoon lijkheid, zijn goed humeur, hulpvaardig heid en tegemoetkomendheid zullen lang In onze herinnering blijven voortleven. Nadat de heer v. d. Snoek namens de oereeniging van hoogere ambtenaren een laatsten groet had gebracht, hebben de heeren J. G. Zïjdeman en G. A. v d. Toorn gewezen op de groote plaats, welke de heer Lampe heeft ingenomen in de harten van het personeel van bijpostkan toor Badhuisstraat l Aan het graf heeft de zoon voor de be langstelling bedankt. De kring den H a'a g-W est en omstreken van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen zal morgenavond in de Valkenboschkerk zijn jaarvergadering houden. Als spreker zal optreden ds. H. Holtrop, Geref. predikant te Scheve ningen (voorheen te Batavia) fnet onderwerp„Zendingsproblemen 1900”. Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. Rijst 4-17, Scheerzeep Sigarettenk. Sinaasappelen 3-12, 4-12 Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk, Textielk. 3e serie Textielk. felsen e (behalve bon K) Vleesch 26A 100 gr. Vleesch 26 B 25 gr. Zeep 211, 228k 272, 293 90 a 450 gr. 31 Mei G, H, I, J 90 A 450 gr. G, H, I, J Blauwzwart duister kroop uit de be sneeuwde bosschen langs den weg; deze klom, werd aldoor moeilijker, maar de auto was tegen zulke zwarigheden be stand. Kronberg beefde van opgewondenheid en kou. De bandieten hadden een voor sprong van drie uur! Dr. Kronberg, vroeg de detective. hebt u in de zolderkamer niet een lichten chloroformreuk waargenomen? Kronberg schudde het hoofd. Ze hebben Maud bedwelmd, vóór- aat ze haar naar de auto brachten. An- gegaan°U dat niet 200 8ernakl<elWk .«ÏSimJ’TKS zweeg- Alles was zóó ver- tAa de vooruitzichten waren dat hiJ llefst als een kind zou «ebben geschreid. vol heerlijkheid trad de volle maan een zwarte bergenmassa te voor schijn en overgoot het stille, besneeuw- d rlanQdS(Chap Tet toverachtig licht, mer niM.Jr**1 u,U oPmerkelijk langza- “^•Pttehng bleef zij «taan. Een defect aan den motor, alles verloren! riep Kronberg Neen, we zijn aan De chauffeur en r lieten het licht van uit de Staatscourant Bij besluit van den secr.-gen. van Fi nanciën isbenoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen en belast met het beheer van het ■kantoor der directe belastingen en accijn zen te Geertruidenberg, J. A Bosse, rijksklerk der directe belastingen in voerrechten en accijnzen ten kantore der invoerrechten en accijnzen te ’s-Graven- hage Bij beschikking van den secr.-gen. van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbe- schérming is benoemd in vasten dienst tot directeur van en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Brielle dr. J. Hofker. wonende te 's-Craven- hage. ijzer. Ik ben overtuigd, dat we spoedig fragmenten ervan, zullen vinden. We zouden twee aan twee een kwartiertje ver een weg moeten oploopen en dan ver^lag^ van onze bevindingen komen uitbrengen. Dat hulpmiddel wercl te baat geno men, en het duurde geen tien minuten, of Krónberg vond een twijgje; weer tien minuten later een tak. Beide wa ren afkomstig van dezelfde soort boomen. Heel zeker zijn ze hier langs ge komen. zei Roch. Daar de grond op deze plaats een weinig zachter is, be merkt men ook het spoor van de bezems. Zjj keerden terug naar het kruispunt. Kronberg zwaaide triomfantelijk met het gevonden takje. Wij mogen van geluk spreken! riep hij uit. x Ja, op den anderen weg was niets te vinden, antwoordde de commandant. Vooruit dus! De motor werd weer aangezet, en de tocht ging verder. De huisjes van een dorp, temidden waarvan vier wegen samenliepen, kwa men opduiken. Het was doodstil in het plaatsje. Alleen drongen uit een herberg lampen op den hardbevroren grond vallen. Er was niets meer te zien! De grond is te hard, zei de chauf feur. Gekheid! riep de commandant, die nu ook was uitgestapt; ons sppor ziet men heel duidelijk. Koortsig opgewonden zocht men ver der; men liep een heel eind te voet. Tevergeefs; het spoor was weg. Nu werd ook Roch zenuwachtig. Hebt, u misschien in het halfdon ker een kruispunt niet opgemerkt? vroeg hij den chauffeur. Ónmogelijk, wij hebben volle maan en mijnheer heeft voortdurend even sejierp als ik opgelet. Ik begrijp het niet... Zij kunnen toch niet weggevlogen zijn! bromde de commandant. Wat vangen we nu aan? Omkeeren en mor gen verder zoeken? Kronberg voelde den grond onder z\jn voeten wegzinken. Het leed nu voor hem geen twijfel meer, dat hij Maud nimmer zou zien. Roch liep driftig op en neer. De tachtigjarige oorlog Bijzonder belangwekkend is natuurlijk voor ons Nedeflanders de visie, welke er in dit werk van Duitsche’zijde ge geven wordt op onzen grooten vrijheids krijg, den Tachtigjarigen Oorjog. Men erkent volmondig, dat dit ..de grootste grensstrijd was. welke ooit voor het Rijk werd gevoerd”. „De kleine Noorde lijke Nederlanden beschermden het ge heele Rijk tegen hispaniseering, terwijl de Zuidelijke Nederlanden in de middel eeuwen Frankrijk’s opdringen naar den benedenloop van den Rijn verhinderd hebben”. Ook toont men groote waar- deering voor het feit, dat de Tachtig jarige Oorlog er wezenlijk toe bijgedra gen heeft, dat de reformatie niet vernie tigd werd. Anderzijds wordt vastgesteld, dat de Nederlanden deze historische op gaven tenslotte hebben vervuld ten koste van het Rijksgebied, daar zij zich in 1648 losmaakten van het Rijk ZELDZAAM JUBILEUM Zaterdag a.s. herdenkt mej. A. Bouma den dag, waarop zij 50 jaar geleden haar 'werkzaamheden als huishoudster aan vaardde bij de fam. Krous. thans wonen de Prins Albertlaan 15 te Voorburg. Een vooral in dezen tijd zeldzaam jubileum De krasse 73-jarige mag zich nog steeds in een goede gezondheid verheugen en wil van rijst na een halve eeuw zelf- epofferenden arbeid niets weten. Het zal haar dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken hun eigen staat, in het bijzonder met het oog op de vrijheid en de macht der Riikssteden". Zeer veel belangstelling blijkt men ook te koesteren voor de figuur van Prins Willem TH (1672 - 1702), die de a-conti- nentale politiek der vorige machthebbers der Vereenigde Provinciën verliet. Zijn uit 1675 dateerende poging om de Neder landen weer als een „Bataafsche kreits” terug te brengen in het Rijk, wordt ge noemd. Deze poging, zoo wordt er vast gesteld, leed ecjiter schipbreuk door de noodlottige godsdienstige tegenstellingen, welke door den katholieken keizer naar voren werden gebracht Eenzelfde lot was de tweede poging, die van de „Unie der Westelijke Rijkskreitsen” in 1678. be schoren. „Wel gelukte het hem, meerdere malen een- machtig afweerfront te vor men tegen Lodewijk XIV. van welk front hij steeds de geestelijke leider bleef, zoo dat ook het Rijk hem in historischen zin dank verschuldigd is. Nadat hij den En- gelsohen koningskroon verworven had, stierf hij „bij het begin van -de uiteinde lijke uiteenzetting van het geheele Ger- maanschë Europa met den voortdurenden onruststoker van Versailles (Lodewijk XIV). nog' vóór het uitbreken van den Spaanschem successie-oorlog, kinderloos en zander een bewaker achter te laten van zijn politieke erfenis, welke voor Ne derland. Duitschland en Engeland van zoo enorm groot belang had kunnen zijn.” In hetzelfde verband den strijd der Nederlanden tegen den Franschen zonnë- konins wordt ook de kwestie van dc tegenstellingen tusschen de Noordelijke 'en Zuidelijke Nederlanden nog aange roerd Men stelt vast, dat het nooit tot een eenheid is gekomen tusschen de te gengestelde belangen van Noord en Zuid, noch in do Bourgondische, noch in de Habsburgsche tijden, noch in de oorlogen met Frankrijk, waarbij het toch om het voortbestaan van den staat ging, noch in die met Engeland in den strijd om de koloniale 'bezittingen Zeej belangwekkend acht de samenstel ler van dit werk ook de taak, die de Ne derlanden kregen na den Spaanschen Suc cessie-oorlog. n.l. de bezetting van een vestinggordel, welke tegen Frankrijk was gericht en gelegen in de Zuidelijke Ne derlanden. welke nu aan Oostenrijk wa ren overgegaan. Een dergelijke opgave werd door de Staten-Generaal trouwens reeds een eeuw lang vervuld in Oost- Friesland, aan dsn benedenloop van den Rijn en in het vorstendom Luik „Een sterke gordel van garnizoenen beschermde het Rijk van Vlaanderen tot aan den Dol lard en tevens de Staten zelf, die op deze merkwaardige wijze een militaire gemeen schap met het Rijk vormden” Deze bar rière buiten de eigen staatsgrenzen werd afgebroken, toen Frederik de Groote in.» 1744 de bescherming van Oost-Friesland zelf op zich nam. terwijl Jozef II haar I in 1872 in de Oostenrijksche Nederlanden •afschafte, daar zij haar beteekenik verlo ren had. „Toen een eeuw na Willem lij *-1 overwoog men wederom den terugkeer naar het Rijk” in den vorm van een aan-4 sluiting bij den Duitschen Vorstenbond I Met de Fransche revolutie ging dit alles I echter ten onder. i Met betrekking tot het Weensch Con- gres vinden wij in dit boekwerk een co- I pie van artikel 65. waarbij alle Nederlan- t den van den vroegeren Bourgondischen kreits, den voormaligen Westfaalschen Rijkskreits en een aantal afzonderlijke be- zittingen werden vereenigd tot het onaf- j hankeliike „Koninkrijk der Nederlanden” Dit geschiedde, zoo leest men in het com mentaar, op instigatie van de -Britsche I diplomatie, welke op het vasteland een tfe beïnvloeden kleinen staat wenschte en geen vereeniging van alle Germaansche stam men, zulks, naar het heette, in het belang van het evenwicht. 'Zoo werd de eerste Nederlandsche koning reeds aanstonds een werktuig in de handen van Engeland Dit „Weensche kunstmatige product” viel in 1839 weer uiteen. geboren - i a.s. 14 jaar wordt Rij het halen van de nieuwé distributiebescheiden heeft men in verband met het boven staande mij een ander inlegvel voor mijn zoontje gegeven en tevens de distributie-bonkaarten voor de lebf. tijdsgroep, waartoe hij behoort. Men heeft mij dus, zegge en schrijve, voor mijn zoon één „A-bon brood" méér gegeven, heeft zijn drie en een halve liter melk afgenomen, terwijl ik niet heb ontvangen een ,.A-bon- aardappelen", waarop personen uit die leeftijdsgroep recht hebben. Ik ben hier dus benadeeld, daar reeds bij het geldig worden der nieuwe bonnen mijn zoon wel minder krijgt dan waarop hij volgens de distri butie recht heeft, maar niet méér krijgt toegewezen, dan hij volpens dezelfde distributieregeling moet hebben. Kan ik alsnog recht doen gelden op 1 A-bon aardappelen? Antw.: Het Centraal Distributiekan toor staat in dit geval geen aanvul ling van de aardappelkaart toe. DiitriDutieorooiemen Kunnen niet (eletonisch oenanaeld worden. Alia oragen moeten «chritteilji* worden needier/ Artikel Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 26 100 gr. 25 Mei Beschuit (br. of goto.) 26 100 gr. 23 Mei Bloem (br.) 301,305,309,313 70 gr. 13 Juni Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout Honden- en k.br. 5 1^ 10 k.g. Jam 303 500 gr. Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni 13 Juni 25 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 20 stuks 30 Mei 31 Mei 31 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 1 rantsoen 23 Mei 41 t.m. 100 Petroleum Vraag: Ik ben „aangewezen" op half kolen, half petroleum en las nog niets over het aanwijzen van bon nen. Moet in deze bijzondere geval- fen misschien een formulier wffrden nangevraagd en zoo ja, waar? Antw.i In de dagbladen van 16 Mei .11. is gepubliceerd, dat houders van petroleuffikaarten ..S" en ,,T" ge durende het tijdvak van 18 Mei tot en met 31 Juli a.s op de met ,,22” genummerde bonnen, recht hebben op het koopèn van één rantsoen kaarsen van 300 gram Dc aandacht wordt er op gevestigd, dat de voor het koopen van kaarsen aangewezen bonnen voorat bij den' winkelier moeten worden ingeleverd, desge- wénscht tegen ontvangstbewijs en dc aflevering van kaarsen aan de ver bruikers «erst plaats heeft, nadat de winkelier zich met bëhulp van de door hém ontvangen bonnen heeft bevoorraad. Petroleum voor kook- doeleinden kunt u bekomen op bon 16, welke van 1 April tot en met 13 Juni a.s. recht geeft op het koo pen van 2 liter petroleum. Vaeanfie en distributie- bescheiden Vraag: Zn de eérste week van Juni gaan vnj voor 3 weken uit en bezit- ten op het oogenÖHk nog bonnen op onze distributiekaart tot plm. 14 Juni- dus vóór laatstgenoemden datum zullen nieuwe kaarten te ver krijgen zijn. Kunnen wij die kaar ten krijgen in de plaats waar wij dan „en pension" zijn of hoe moeten wij ze anders zien'te bemachtigen, opdat wij den mens^hen, bij wie we ,.en pension" zijn, de vereischte bon nen kunnen verschaffen? Antw.: In de publicaties over het vacantietoerisme is er bij herhaling op gewezen dat het afhalen der distributiebescheiden niet in het vacantieoord kan geschieden. Men moet deze dus zelf gaan halen in de gemeente van inwoning of er een vertrouwde relatie mede belasten. Leeftijd en bon-periode- wisseling Vraag: Mijn zoontje is t 10-6-’28, zoodat hij dus 10 Juni deering voor het wonderschoone licht spel op de Besneeuwde bosschen. Kronberg klemde de tanden opeen. Omkeeren! beval de commandant, er is toch niets aan te doen. Maar £och legde een hand op zijn arm. 1 Ik moet u iets laten zilen, zei hij. hij leidde den commandant een eind verder den weg op. Ziet u die voetstappen hier in de sneeuw? Ja, ze leiden over een stukje wei degrond naar een perceel bosch. Ik ben daar reeds geweest. Wat is er te zien? vroeg de com mandant nogal bits. Aan/eenige boomen is te zien, dat er pas takken afgesneden zijn. Wat hebben wij daarmede maken? Heel veel. Die takken hebben zij tot bezems samengebonden en zoo ach ter de wielen laten aansleepen, om hun spoor uit te vagen. Donnerwetter! JAARVERGADERING PROEFTUIN Volgende week Donderdag wordt in Het Zuid de jaarlijksche algemeene ver gadering van den Proeftuin Z. H. Glas, district gehouden. De agendé bevat o.m. het voorstel de contributie voor 1942 te bepalen op 4 voor collectief aangesloten leden en 5 voor de overigen. Als be stuursleden zijn aftredend de heeren A. J. Hendriks te Veur en N v. Velden te Maasdijk, terwijl in de vacature wijlen L. J. Duyvestein. de heer M. Steenks te Kwintsheul wordt voorgedragen POGING TOT INBRAAK VERIJDELD Twee mannen hielden zich vanochtend in de vroegte op verdachte wijze op bij. een levensmiddelenzaak op de Hoefkade. Gepoogd werd met een breekijzer de win keldeur te forceeren. Een en ander werd gezien door een agent die de mannen wilde aanhouden, doch bijzijn nadering gingen zij er vandoor. Na een ingesteld onderzoek werden eenigen tijd later in de Rertibrandtstraa.t als verdadht van dezp poging tot inbraak aangehouden de 24-ja- rige koopman G B., en de 34-jarige chauf feur F v. d K.. die in bewaring zijn ge steld. DADERS VAN INBRAAK IN PAKHUIS AANGEHOUDEN In den nacht van 14 op 15 dezjer werd ingebroken in een pakhuis in de Paulus Potterstraat, waaruit 15 mud aardappelen en een rijwiel werden gestolen. Als ver dacht hiervan zijn aangehouden de 17-ja- rige loopjongen P. V., de 20-jarige koop man A. K.. de 18-jarige loopjongen K. van K. en de 17-jarige L. H. De aardap pelen hadden zij verkocht; nog 4 mud konden in beslag worden genomen Het rijwiel hadden zij van de banden ontdaan en die voor f 27 verkocht. 288 26 26A t.m. 29A 3j L. 26B t.m. 29B ij L. 16 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. Het is altijd ongemeen belangwekkend, om de eigen vaderlandsche geschiedenis te bezien door een buitenlandschen bril, te meer waar een dergelijke blik dikwijls een beter inzicht geeft in groote historische verband. Dit zeer zeker voor het boek „Die Nieder- lande und das Reich”, dat de Rijkscom missaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart den leider der N S.B., ir. Mussert, ter gelegenheid van diens verjaardag heeft aangeboden, samengesteld door den stads archivaris van Munster, dr. Eduard Schulte, naar een idee van commissaris- generaal Schmidt, aldus schrijft ons de V.P.B. Het betreft hier inderdaad niet een van die uitgaven, welke ook in het verledén het licht zagen en die de relaties van ons land en volk met andere landen en volkeren slechts zeer eenzijdig weerga ven door een soort van opsomming van alle wederzijdsche betuigingen van vriendschap, welke men slechts bij elkaar had kunnen zoeken in de annalen der historie, zonder rekenschap te geven van de wezenlijke betrekkingen, welke er hebben bestaan Dit werk getuigt integendeel van een waarlijk en diepgaand inzicht in de Ne- derlandsch-Duitsche betrekkingen in het groote historische verband, terwijl men bij de samenstelling met groote eerlijk heid te werk is gegaan en noch zichzelf noch den ander heeft gespaard, waar het het noemen van de fouten betreft, welke, er in de gemeenschappelijke geschiedenis zijn begaan. 1% Bossche politie heeft op het vermoeden dat daar op grootscheep- sche wijze in distributiebescheiden werd gehandeld, een inval gedaan in een wo ning. Meer dan 10.000 bonnen werden in beslag genomen. Vijf personen, onder wie twee Haarlemmers, zijn in arrest gesteld Van den 57-jarigen L. Ho-lle- man. die 6 Maart langs den rivierkant te Oude Tonge mosselen zou gaan zoeken en sindsdien vermist werd, is thans het stoffelijk overschot gevonden aan den overkant der rivier, in de Steenbergsche Vliet. Lastige bondgenooten Wanneer het Rijk niet veel kon doen, terwijl de Nederlanden hun historische taak tegen Spanje en het Vaticaan ver vulden, dan treft men in het verdere verloop na den vrede van Munster toch slechts eenmaal een oorlog aan tusschen den jongen staat der Vereenigde Provin ciën en vorsten uit het Rijk. n.l. dier, met den bisschop van Munster (den „bommen- bisschop” van Galen) en diens bomdee- nóot, den reeds eerder door den Keizer als „Rijksvijand” gebrandmerkten ,keur- vorSt-aartsbisschop van Keulen. Dit vormt Wel e i schrille tegenstelling met de houding van Engeland en Frankrijk, die ten tijde van den Tachtigjarigen Oorlog wèl steun hadden verleend aan de Nederlanden. Mazarin’s afgezanten legden de Nederlandsche delegatie onder Adriaan Pauw reeds ernstig^ moeilijkheden in den weg ten tijde van het afsluiten van den vrede van Munster, gezwegen van de tallooze latere oorlogen, den roóf der Ne- derlaridsche koloniën en wat dies meer zij. Het boekwerk „Die Niederlande und das Reich” behandelt deze kwesties ech ter niet, daar deze geen rechtstreeksch verband meer houden met de betrek kingen tusschen Nederland en het Rijk. Het is echter goed dat men zich zulks thans neg eens realiseert Dat Prins Willem van Oranje, „van Duitschen bloed" in deze documentatie niet mocht ontbreken, spreekt vanzelf. Hij „liet zich door den ondragelijken nood van zijn tweede vaderland bewegen tot afweer van de volledige hispaniseering. Daarbij ontplooiden zich zijn elroote ga-, ven als leider van historische grootte en zij ontwikkelden in het geheele Neder landsche volk een tot dusver onbekend gevoel van lotsverbonden gemeenschaps. zin, dat echter door fanatieke godsdien stige haat slechts van korten duur was en zich spoedig splitste in Noord en Zuidhij beperkte zich toen tot het Noorden, dat hij dank zij zijn politieke gaven e.. taaiheid vervulde met een blijvende, geweldige weerstandskracht en strijdvaardigen geest Belangwekkende documenten Tot de copieën in dit boek van de do cumenten. welke betrekking hebben op den Vrede van Munster, behoort ook het stuk, waarin keizer Ferdinand III artikel 53 van het vredesverdrag uitdrukkelijk erkende. ratificeerde en bevestigde, waarmede-de souvereiniteit der jonge Nederlanden was erkend. De Duitsche Rijksdag weigerde een dergelijke onmid dellijke verklaring, hij erkende de vol ledige onafhankelijkheid der Nederlanden alleen via een omweg, n.l. dhor middel van het gedeeltelijke verdrag van Osna- brück. Zeer interessant is «.k de visie op de verhouding tusschen den jongen staat en het Rijk welke eenige pagina’s uit een bock van den Britsciien ambassadeur te Den Haag in 1868, sir William Temple. „Observations upon the United Provin ces" geven. Temple had van verschillen de Nederlandsche regeerders 'na den Vrede van Munster gehoord, dat zij als laatste toevlucht in een erge en nood lottige crisis”, welke de onafh^nkelijk- snelde naar de loods, mat den afstand van de autowielen, nam er een foto van eni'riep den chauffeur toe: Bekijk nauwkeurig dit volg het zoo ver 'mogelijk! Toen allen weer in de auto zaten, «Prak niemand een woord; de chauf feur had het nog goed zichtbare spoor °PRenomen en volgde het snel. De weg leidde aldoor langs den Donau; op geen zÜwegen. Wanneer het heelemaal donker is, ’Uoet onze achtervolging vanzelf een ein<l nemen zei Kronberg somber. Dat is niet zoo heel zeker, ver arde Roch. het eerste kruispunt stapte hij uit onderzocht bij het licht v«n de sterke reflectors het spoor. i ~r Niet langer den Donau volgen, ^udwaarts rijden, beval hij den chauf- MELKFABRIEK VERSTREKTE TE WEINIG MELK Door een zuivelfabriek bij Steenwijk is gedurende 8 maanden »tijds gepasteuri seerde melk verkocht m liter-flesschen. welke evénwel overeenkomstig het aan gebrachte etiket slechts 0 93 liter inhiel den. Aangezien de fabrikant voor dit kwantum den vóllen literprijs handhaaf de. werden in genoemd? periode circa 3500 liter melk te weinig verstrekt De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te Leeuwarden heeft de fabriek tot een geldboete van /550. alsmede in de kosten, veroordeeld Verbod laten liggen van geveld naaldhout In de Staatscourant van heden is op- ggnomen een beschikking van den secr.- gen. van Landbouw en Visscherij. waar bij tot 15 Juni a.s. algemeene ontheffing wordt verleend van het verbod om tus schen 15 Mei en 1 Augustus geveld naald hout te ’.aten liggen of opgestapeld te houden. Uiterlijk 15 Juni a.s. moet het nog niet geruimde hout zijn geschild. Zaterdag 3 0 Mei zal te Krim pen a. d Lek de aanbieding plaats heb ben van een gedenkraam in de Ned. Herv kerk door de bevolking van Rhe- nen.. Het is een blijk van erkentelijkheid voor de gastvrije ontvangst, die den ge- evacueerden van Rhenen in de oorlogs dagen van 1940' ten deel is gevallen. Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 |pr. '43 Gen. Anthr, V 1 Eenh. 31 Mei Gen. Turf V 50 stuks 31 Mei Brandst.krt. DV 1 t.ip. 5 1 Eenh. 31 Dec.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5