DISTRIBUTIE-MAATREGELEN NOG HEVIGE STRIJD ROND CHARKOV Vrijdag 22 Mei. No. 18187 1942.- Italiaansche duikboot DE NEDERLANDSCHE S.S. brengt Amerikaanse!) slagschip tot zinken VERDUISTEREN Gunstig verloop voor Duitsche troepen Crisisverschijnselen in Engeland UITREIKING NIEUWE BESCHEIDEN 1 De nieuwe* bonnen Duitsche successen in het Noorden Beperking gebruik nieuwe schoolboeken o. 9.38 i Scheepswerven van Soerabaja onder Japansch beheer <*2 I k Bonkaarten voor voedingsmiddelen eh aardappelkaarten uur nam. tot 5.34 uur v.m. Extra bericht 23 schepen tot zinken gebracht Voor brood, vleesch, aardappelen en tabak Groote offensief nog niet begonnen Dreigende ineenstorting van het Anglo-Amerikaansche front COURANT Uit het zijn aange- 4 rLtbf(ftn ’akhtyrka K RE MEI JOEG tSJOEN Tegelijk met hun herhaalde aanvallen van 10 Juni: uur: 1214 uur: Vreeswijk: van t.m van der Wal 14—17 uur: r Maan: .KOI met inlegvel K 1 bonkaart K 104 Aardappelkrt. EN met inlegvel L 1 bonkaart L 104 Aardappelkrt. EN KOER: SOkm alhier acht men dat uit conclusies kun- met inlegvel K 3 bonkaart K 304 hij, het mo- in Den Haag) No. 115995. daardoor de garantie is het voortbestaan van de volken. Evenals vroeger schillende provincies Aan houders van K-inlegvelldh met inlegvel K 2 bonkaart K 204 Aardappelkrt. EP met inlegvel L 3 bonkaart L 304 Aardappelkrt. EN Een toéslagkaart vetkaarten zal ditmaal niet worden verstrekt. Het Duitsche Luchtwapen sloeg toe op het schiereiland KertsJ. Allen zijn klaar om de van een vlucht terugkee- rende machines weer startklaar te maken. (Transatlantic-Recla) In Loosduinen Door de inwoners van de voormalige gemeente Loosduinen in een lokaal van de hulpsedretarie te Loosduinen, Wilhel- met inlegvel L 4 bonkaart L 404 Aardappelkrt. EQ voor houders van De bij de distributiestamkaarten behoo- rende inlegvellen van hen, die zijn gebo ren in de maand Juli van de jaren 1921, 1928 en 1938 moeten, vóórdat zij tot het in ontvangst nemen der bonkaarten worden aangeboden, worden omgeruild tegen inleg vellen. bestemd voor een oudere leeftijds groep Voor dit doel zijn afzonderlijke tafels ingericht, met de aanduiding „Bij zondere gevallen”. Afhalen in den Dierentuin minastraat 1, aldaar: Men moet zich aanmelden als volgt: Op Dinsdag 26 Mei: A en Ba t.m. Bes; Woensdag 27 Mei: Best t.m. Brinckman; Donderdag 28 Mei: Brink t.m. einde B, C en Da t.m. Duivenbooden; Vrijdag 29 Mei: Duivestein t.m einde D. E, F en Ga t.m. Gaal; Zaterdag 30 Mei: van Gaaien t.m Groenendijk; Maandag 1 Juni: Groe- neveld tm. einde G en Ha t.m. van der Hoeven; Dinsdag 2 Juni: van Hof t.m. einde H. I, J en Ka t.m van der Ketnp; Woensdag 3 Juni: van Kempen t.m. van der Kruk; Donderdag 4 Juni: Krul t.m. einde K. en La tm. Lorslieyd; Vrijdag 5 Juni: Los t.m. einde L, M en Na t.m van Nes; Zaterdag 6 Juni: «van der Net t.m. einde N en Óa t.m. Oranje; Maandag 8 Juni: Orie t.m. einde O, P. Q en Ra tm. van Rhee; Dinsdag 9 Juni: van Rhijn t.m. einde R en Sa t.m. Soer; Woensdag 10 Juni: Soesan t.m. einde S en Ta t.m. Toering; Donderdag 11 Juni: Toet tm. einde T U en Va t.m. van der Vliet; Vrijdag 12 Juni: Vlietstra t.m. einde V en Wa t.m. van Wijhe; Zaterdag 13 Juni: van Wijk t.m. einde W, X, Y en Z. Het lokaal is geopend van 9 tot 17 uur; des Zaterdags van 9 tot 13 uur.- Men dient zich stipt aan de hierboven aangegeven letterindeelingen te houden. Afwijkingen kunnen onder geen beding worden toegestaan. met inlegvel K 4 bonkaart K 404 Aardappelkrt. EN j Aardappelkrt. EQ Aan houders van L-inlegvellen met inlegvel L 2 bonkaart L 204 Aardappelkrt. EP tot en met- Bauer; van 1417 uur: von Bauer tot en met Beyderwellen. Woensdag 27 Mei: van 912 uur: Beye tot en met Bogge, van1 1214 uur: Boggelen tot en met Boe Bos Berkel tot en met 1 Donderdag 28 Mei: Teneinde het voorgenomen scheeps- bouwprogram binnen den vastgestelden termijn te kunnen doorvoeren, hebben de Japansche autoriteiten de hand gelegd op alle- beschikbare werfruimte in de be zette gebieden. Binnen het kader van dezen maatregel zijn de scheepswerven te Soerabaja onder beheer van een twee tal Japansche scheepsbouwmaatschappijen gesteld. Op deze werven zullen een aan tal schepen voor Japansche rekening worden gebouwd, aldus Europaprcss, Bij deze begrippen,van Germaansche lotsverbondenheid en van ons Neder- landsche wezen, begrippen, die men in vrijwel iedere groote rede van den lei der der N.S.B. zal terugvinden, moet even worden stilgestaan, omdat juist op dit punt in vele kringen nog'verschil ‘van inzicht bestaat. Ter verheldering moge worden herinnerd aan de mede- PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1-11 m.M (5 reg.) 1 165. iedere m.M meer tot 22 mM (10 reg) f 0,19 E’ke m.M meer 21 ct. Reel 1 0.51 per m M Bewijsn 5 ct., fr. p. p IC ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) 0 57, Dienstaanb. t 0.38, Pers, eevr f 0.48 Adv. met Br. a h. bur. v d bl 10 ct meer. gemaakt met het leven der dieren. Over gebrek aan belangstelling hebben de viervoeters niet te klagen! (Polygoon-Meyer). PRIJS DEZER COURANT t Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode”, ..Kol. Bijblad" en „Letterk. Bijblad" 3-1». Fr. p. p. met Modeblad 4.20. z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Afz. nummers 5 et., tr. o. D- 10 ct. van van 1417 uur: .roekhuis. van 912 uur: Broekhuizen tot en met Buttenwiester. van 1214 uur: Butter tot en met einde B en Ca tot en met Cleophas, van 1417 uur de Cler tot en met einde C en Da tot en met Dietvorst. Vrijdag 29 'Mei: van 912 uur: Dietz tot en met Duvalois; van 1214 uur; van Duyghuizen tot en met einde D, en Ea tot en met van'Eerde; van 1417'uur: van Eerden tot en met, einde «E en Fa tot en met Fiechter. Zaterdag 30 Mei: van 913 uur: Fie- deldey tot en metzeinde F en Ga tot en met Govers. Maandag 1 Jüni: van 9 tot 12 uur: Go- verse tot en 'met einde G en Ha tot en met Haarloo; van 1214 uur: Haarman tot en met van der Harst M, van 14—17 uur van der Harst N., tot en met Heyer. Dinsdag 2 Juni: van 912 uur: den Heyer t.m. Hoogsteder; van 1214 uur: Hoogsteen t.m. Hultman; van 1417 uur: Hulzebos t.m. einde H. I en Ja t.m. Jonge Vos. Woensdag 3 Juni: van 912 uur: de Jonge t.m. einde J en Ka t.m. de Ket; van 1214 uur: Ketcham tm. Kloek; van 14—17 uur; Kloekhorst t.m. van Koperen. Donderdag 4 Juni: van 912 uur: Kopf t.m. ter Kuile; van 1214 uur: Kuilen-, berg tin. einde K en La tm. Lammerts v. Bueren; van 1417 uur: Lammertsma t.m. Lieverink. in Op de hieronder vermelde dagen en uren züllen te ’s-Gravenhage de bonkaar ten voor voedingsmiddelen voor de 7e pe riode (14 Juni11 Juli 1942) en aardappel kaarten, geldig van 28 Juni—8 Augustus 1942 worden uitgereikt aan de hou- ders(sters) van de distributiestamkaarten, voor zoover hun namen in het Bevolkings register dezer gemeente of in het Centraal Bevolkingsregister zijn opgenomen. De kaarten zullen slechts1 worden mede gegeven aan hen, die den Leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. Aan Rijksduitschers zullen geen distri butiebescheiden worden uitgereikt. Zij moeten zich daartoe vervoegen bij het Bureau der N.S.D.A.P., Volkswohlfahrt „Wirtschaftsamt”. Sofialaan la, alhier. De bonkaarten zullen, volgens onder staand schema, uitsluitend t^gen overleg ging van de distributiestamkaart van be langhebbende en het daarbij behoorende inlegvel, worden verstrekt, waarbij de aandacht er op wordt gevestigd, dat voor aardappelen wederom afzonderlijke bon kaarten worden afgegeyen, evenwel zon der toeslagkaart voor de houders van L-inlegvellen. Zaterdag 13 Juni: van 913 uur: Wil kes tm. einde W, X, IJ en Z. De aandacht wordt er op gevestigd, dat lokaal, zooals uit bovenstaande indee- hng blijkt:’ des Zaterdags van 9 tot 13 uur is geopend! i 22 Mei onder 2.09 v.m., op 11.57 r»m. 23 Mei E.K. onder 2.40 v.m,. op 1.03 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Z4EKENVERVOER (Z lekendiepst dat aan duidelijkheid schen laat. „Wij willen, op grond van de eenheid bloed, de hoogste geestelijke reele eischen stellen dezen tijd, omdat wij weten, dat alleen aoowlrw,- -s_ gegeven voor Germaansche Sens de ver in de Nederlan den zich aaneen moesten sluiten om haar waarde te behouden en toch de Zeeuw een Zeeuw en de Groninger een Groninger is gebleven, zoo vol trekt zich thans het worden van groo- ter ruimten. Thans zijn het de Ger- maansche volken, die zich aaneenslui ten tot eigen behoud, omdat het ge meenschappelijk bezit en de cultuur worden bedreigd. Daarom moet in de Germaansche menschën de wil tot aan eensluiten geboren en aangekweekt worden. Onze hoogste plicht is, mee te bouwen aan dit werk volgens de plan nen en ideeën van den Führer aller Germanen. De Germaansche S.S. zal garant zijn voor deze lots- en strijdge meenschap. Daarom staan wij, Neder- landsche S.S.-mannen, aangetreden om den eed af te leggen op den bouw meester Adolf Hitler.” De leider der N.S.B., ir. Mussert, heeft, vóórdat in zijn handen de eed van trouw werd afgelegd, uiting gegeven aan zijn vast geloof, dat Europa zich zal handhaven. Wij weten nu met zeker heid, aldus ir. Mussert #dat, indien God aan ons, Europeanen, niet het nationhal-socialisme en fascisme ge openbaard had, de strijd reeds nu ten einde zou zijn, vernietigd en onder gegaan in het communisme. Wij doen niemand iets te kort, wanrtfeer wij zeg gen, dat het Adolf Hitler is, di^ Europa reeds van den dreigenden pndergang der vernietiging heeft gered. De Voor zienigheid heeft hem ons Europa ge schonken. Naast hem staat Mussolini en bij hen staan wij allen en doen allen op onze plaats onzen plicht. Zoo zien wij het groote gebeuren van dezen tijd. Gij weet, mijne kameraden, reeds duizen den heb ik den eed afgenomen, die ge gaan zijn naar de Waffen S.S., legioen, N.S.K.K., Nachrichten Truppe, ambu lance, want wij weten en gelooven, dat er komen zal een Germafnsch machts gebied voor alle Germaansche volkeren, bereid en in staat beveiliging te schen ken in deze groote Germaansche levens- ruimte, waarin ook ons vaderland ligt en onze jongens gingen niet alleen voor volk en vaderland, maar ook als pioniers van dé groote gedachte der Germaansche saamhoorigheid. Van nu af aan, zoo besloot ir. Mussert, zijt gij opgenomen in de groote Germaansche S.S. Houdt in de Germaansche S.S. de Nederlandsche vlag hoog, denkt er om, dat alleen samenwerking tusschen Ger maansche volkeren mogelijk is op de basis van wederzijdsch respect. Zorgt, dat de Nederlandsche S.S. gerespecteerd wordt door uw houding en gedrag, door Uw Nederlandsche wezen Donderdag 11 Ju*: van 912 uur: Suvaal t.m. einde S en Ja t.m. van der Toorn; van 12—-14 uur: van der Toorn Vrijthoff t.m. einde T, U en Va t.m. van Veen, J.; van *1417 uur: van Veen, K. t.m. Vethman - De bescheiden moeten worden afge haald; Door de bewoners van ’s-Gravenhage (met uitzondering van die van de voor malige gemeente Loosduinen) in de groote zaal van den Dierentuin, ingang Benoordenhoutscheweg 4, alhier, op: Dinsdag 26 Mei: van 912 uur: Ter iA tot en met einde A en Ba tot en met _/*n.sK o sum^£~ ROMMY ber j.l., op den tienden verjaardag van de N.S.B. heeft gedaan, toen hij de ver klaring van den Führer «bekend maakte, dat hij, de Führer, ons volk de gelegen heid wilde geven „niet als overwonnen natie, niet als kolonie, niet als protec toraat, maar als vrij nationaal-socialis- tisch Germaansch volk zijn plaats in het nieuwe Europa in te nemen en zijn aandeel te hebben aan het gestalte geven aan het nieuwe Europa”. Deze verklaring van den Führer werd gegeven, nadat ir. Mussert hem als zijn overtuiging had kenbaar gemaakt, dat voor hem, als leider der N.S.B., het wel zijn en het voortbestaan van het Neder- landsche volk alleen gewaarborgd kon den worden in het lotsverbonden samen houden van alle Germaansche volkeren.. Voorts sprak hij als zijn overtuiging uit, dat het de roeping van Adolf Hitler was, de Germaansche volkeren uit den nood en de bedreiging van heden te leiden naar een lichtende toekomst en^dat hij, Adolf Hitler, als Germaansch leider, nimmer, iets zou eischen. dat^in strijd zou zijn met eer, waardigheid of belan gen van het Nederlandsche volk. Deze, wij- zouden haast zeggen: ge loofsbelijdenis, dient men zich voor oogen te stellen telkenmale wanneer de leider van de N.S.B. spreekt over de toe komst van ons volk. Zij vond ook haar bevestiging in den eed, dien de achthon derd Nederlandsche S.S.-mannen' op Adolf Hitler als Germaansch Führer hebben afgelegd. Tenslotte moge 'nog gewezen worden op den moreelen inhoud van de rede van den Reichsführer S.S. Himmler, die reeds direct zijn woorden een historisch karakter gaf door op te merken, dat elk van deze gebeurtenissen, herinnerend aan wat zich sedert 10 Mei 1940 heeft voorgedaan in rustige tijden groot gpnoeg zou zijn geweest en van voldoen de belang zou zijn geacht om als de ge beurtenis van eeh eeuw te worden be- beschouwd. „Een S.S.-man is een SS.- man”, aldus Reichsführer Himmler, „het gaat niet om zijn gezicht, niet om zijn gestalte, niet om zijn aanval, niet om zijn «levenshouding, niet erom hoe hij sterft, omdat een S.S.-man, waar zijn wieg ook stond, nu eenmaal S.S.-man is en blijft. Ik weet, gij zult mij niet teleurstellen' als Nederlander in dienst der Groot- Germaansche gemeenschap, in dienst der nieuwe ordening, van Eurqpa, bij de gedachte aan ons eeuwig rijk. En dan eisch ik nog iets anders van u, dat gij, waar gij u in dienst gesteld hebt der groote gemeenschap, dat gij uwen Leider nimmer teleurstelt in den dienst aan uw 'vaderland. Ik verlang van u, dat het voor u een eerqteaak zal zijn, voor de besten in de N S.B. te gelden. dienst, in trouw, in gehoorzaamheid en voorbeeldige plichtsvervulling”. Deze woorden van den Reichsführer S.S. ga ven het juiste relief aan zijn groet- Zij vormeh ook een weerklank op de levensovertuiging en op de geloofsbelij* denis van ir- Mussert ten aanzien van Nederland’s toekomst binnen de Euro- peesche gemeenschap der Germaansche volkeren. In verband met de heerschende papier- schaarschte heeft de secretaris-generaal van Opvoeding,Wetenschap en Kultuur- bescherming den directeuren en bestjiren van alle lagere-, middelbare-, nijver heids- en kweekscholen verzocht niet tot invoering van nieuwe schoolboeken over te gaan, tenzij wijzigingen in het leerplan dit noodzakelijk maken of wanneer deze boeken dienen ter vervanging van die, waarvan het gebruik voor de scholen verboden is Het is wenschelijk behalve het gebruik van dén laatsten druk ook het gebruik van voorgaande drukken toe te staan, ook al wijken deze laatste op vele punten van den laatsten druk af. De leerlingen worden alsdan in de ge legenheid gesteld het in hun bezit zijnde exemplaar van den ouden druk met den nieuwen in overeenstemming te brengen, waarbij door de betreffende leerkrachteh dient te worden toegezien, dat deze exem plaren van oude drukker, géén door de overheid verboden passages bevatten. Voorts is door den secr.-gen. de wen- schelijkheid uitgesproken pet gebruik van dictaten zooveel mogelijk te beperken. Hoofdkwartier vSn den Führer, 22 Mei (D.N.B.) Het Opper, bevel van de Weermacht maakt be kend: Duitsche onderzeebooten hebben de vijandelijke ravitailleeringsscheep- vaart in Amerikaansche wateren op nieuw zwaar getroffen. Zij brachten ten Oosten van de Antillen, in de Caraibische Zee en in de Golf van Mexico twintig vijandelijke koopvaar dijschepen van tezamen 111.600 Brt. tot zinken. Een andere duikboot drong door de Golf van St. Laurens tot in de rivier de St. Laurens door en bracht daar, in weerwil van de bewaking door talrijke zee- en luchtstrijdkrachten, drie schepen van 14.000 Brt. tot zin ken. Daarmede heeft de vijandelijke scheepvaart in het bestek van deze operaties weer 23 schepen, van teza men 125.600 Brt. verloren. Voor de volgende week wezen de bonnen nr. 27 voor brood, vleesch en aardappelen, waarbij het aard- appelrantsoen blijft vastgesteld op 21 k.g. per week. Voorts geven de bonnen 28 en 29 van de tabakskaart recht op het koo- pen van een rantsoen tabak. De afweerslag in het gebied van Char- kov is nog steeds in vollen gang, meldt het D.N.B. Hij ontwikkelt zich naar het oordeel van militaire deskundigen steeds meer ten gunste van de Duitsche en verbonden troepen. In militaire kringen te Berlijn acht men het zeer verhelde rend, dat na het massale gebruik van .i pantserwagens, thans ook weer cavalerie- den Baas; van 1214 uur: van Baasbank- <jivjsies aan Sovjet-zijde aan den strijd deelnemen. Men ziet daarin weer een tee- Ken, dat de vijand bij de tenuitvoerleg ging van zijn offensieve plannen van onjuiste veronderstellingen uitgaat. Cava lerie van den tegenstander stiet op ge concentreerde Duitsche pantserwagens. Op de stellingen van de Duitsch-Finsche Het geconcentreerde vuur der Duitsche wapens heeft de vijandelijke ruiterij, waar deze zich voor den aanval gereed maakte, neergelegd. Militairen noemen oófc zeer verhelde rend voor den stand van den slag de meer en meer waarneembare terughoudendheid der vijandelijke propaganda en het feit, dat de berichten van den vijand plotseling zooveel plaats verleenen aan den Duit- schen tegenaanval. Deze houding van den berichtendienst van den vijand wordt te Berlijn beschouwd a* een zeker teeken, dat de voortgang der Duitsche afweer- operaties het thans ook den tegenstander duidelijk heeft doen worden, in welke positie hij zich in werkelijkheid bevindt. In dit verband wezen gisteren goed- ingelichte militairen er nogmaals op, dat de Duitsche operaties int het gebied van Charkov, van hoe grooten omvang zij ook zijn, eveneens niet als het groote Duitsche offensief kunnen worden beschouwd fvan Roovers t.m. Rijkelijkhuizen; ,van 1417 en Sa t.m. troepen aan het Laplandsche front heb ben de bolsjewisten van 26 April af ook met sterke strijdkrachten aanvallen ge richt op bergtroepen aan het front van Moermansk. Zooals reeds in het Weer- machtbericht is medegedeeld, zijn de?.e aanvallen in zware, verbitterde gevech ten met succes afgeteerd. Van bevoegde Duitsche zijde wordt hierover nader medegedeeld: De tegen stander heeft ook aan het front van Moermansk voor zijn aanvallen sterke strijdkrachten, in totaal 37 bataljons met talrijke, artillerie en andere zware wa pens geconcentreerd en in den van 28 April tot 13 Mei 129 'aanvallen met troe pen ter sterkte van een bataljon en meer uitgevoerd. Terwijl aan de rest van het Oostelijke front in dien tijd-reeds dooi was ingetreden, was het aan het front van Moermansk toen nog volop winter. De gevechten werden geleverd tijdens een ijzige koude en voortdurende sneeuw stormen van buitengewone felheid Het zwaartepunt van de gevechten lag aan de Zuidelijke flank, waar <je Duit sche troepen 67 vijandelijke aanvallen af sloegen./Terwijl hier de gevechten in voL len gang waren, bracht de tegenstander aan de Noordelijke flank een marine brigade aan land, ter sterkte van 6 batal jons. De daar staande troepen weken eerst achteruit om vervolgens met eën tegenaanval van geconcentreerde deelen der Duitsche bergjagers den tegenstan der bijna geheel te vernietigen. In krach tige tegenaanvallen werden de bolsje wistische troepen op 14 en 15 Mei ge heel teruggeworpen en werd het door de Duitsche troepen tijdens de gevechten 'plaatselijk opgegeven terrein weer in vollen omvang in bezit genomen. Zooals reeds is gemeld, liet de tegen stander bij zijn vergeefsche aanvallen aan het front van Moermansk 8000 doo- den en talrijke gevangenen achter. Daar mede hebben de bolsjewieken in het hoo- ge Noorden, aan het front in Lapland en bij Moermansk eind April en in de eerste helft van Mei 20,000 dooden verloren. POLTAWA KonstantrfïO-l -- C - - KAXBT VAN PC’_’ een verordening uitvaardigen, waarbij de d«r ■((Xln tegenstelling tot" het Sovjet-systeem zal i de zijde van het Duitsche heid als natuurlijke voorwaarde voor het voor de stemming is en hierop werd gisteren in de Wilhelmstrasse bijzonder de nadruk gelegd de verklaring van den Lagerhuis-afgevaardigde** Shinwell, die zeide: „Ik eisch van de regeering de verzekering.dat zij bereid is om aan te vallen. Ik geloof weliswaar, dat. de Sov- slaan, doch het is ook Tnogelijk. dat de Sovjets overwonnen worden en wanneer dit gebeurt, dan twijfel ik eraan of het Britsche wereldrijk dit overleeft.” DE „LAFAYETTE" WORDT GELICHT De Amerikaansche minister f van Ma rine. Knox, heeft verklaard, dat de ma rine toebereidselen treft om de ..Lafa yette" (de vroegere Normandie4, die des tijds tengevolge van een brand is gezon ken, te lichten. ROME, 22 Mei. (Stefani.) In een extra-berioht deelt het Italiaansche hoofdkwartier mede, dat een Italiaan sche duikboot ter hoogte van de Bra- ziliaansche kust, op 100 mijl ten Wes ten van het eiland Fernando de Noronha, een naar het Zuiden koer sende vlootformatie der Ver. Staten heeft aangevallen. De duikboot schoot van eenige honderden meters afstand een salvo torpedo's af op een slagschip van de „Maryland”-klasse (32.000 ton), dat door twee torpedo's in het voorschip werd getroffen en binnen korten tijd zonk. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 BijkantoorSctieveningen. Keizerstraat 319. Tel. 550310FilialenRijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranlelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorbo^handel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters Jr. Theresiastraat Wsa. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. Het A.N.P. meldt uit Berlijn; De de batten in het Lagerhuis, waarvan een rede van Sir Stafford Cripps het middel punt vormde, werpen, volgens het oor deel van politieke kringen alhier en ook volgens de opvatting van de Wilhelm strasse, het licht op zekere in Engeland sterker op den voorgrond tredende crisis verschijnselen. Reeds het fei£ dat Chur chill heeft geweigerd persoonlijk in het Lagerhuis te verschijnen en Cripps ge noodzaakt was een lans te breken voor de oorlogspolitiek van den minister president, schijnt, naar te Berlijn wordt verklaard, erop te wijzen, dat niet alleen tusschen het volk en de regeering, doch ook in den i>oezem der regeering span ningen bestaan, welke Cripps, ondanks alle dialectische kunstgrepen. slechts moeilijk kan verdoezelen. Hierbij blijft de vraag onbeantwoord, of Cripps, die de spits af moest bijten van de op Chur chill uitgeoefende critiek, om persoon lijke redenen, niet met duivelsche mid delen getracht heeft op indirecte wijze de ontstemming jegens Churchill nog aan te wakkeren., Zuiver zakelijk gezien, meent men te Berlijn op grond van de uitlatingen van Cripps het volgende te kunnen vast stellen: Ten eerste: Cripps schrijft Australië af als lid van het imperium door er met na druk op te /ijzen, dat dit dominion in de Amerikaansche ondersteuningssfeer ligt. Hierdoor wordt het bankroet van de imperium-politiek door één var/ haar ijverigste voorvechters toegegeven. Ten tweede: Churchill weigert een on derzoek in te stellen naar de oorzaken, welke geleid hebben tot het verlies van ‘Singapore of op de een of andere v^ijze een standpunt in deze kwestie in te ne men. Uit dit feit kunnen belangrijke ge volgtrekkingen gemaakt worden over de catastrofale gebeurtenissen, welke aan den naam Singapore zijn verbonden. Ten derde: Cripps tracht voor Groot- Brittannië de deur weer te openen, die, door de Britsch-Indiërs op een wijzé, die niet misverstaan kan worden, is dichtge daan. De vraag is echter, of déze poging den Japanschen opmarsch vermag te stui ten, of dat zij integendeel dezen hierdoor bespoedigt. Ten vierde: Als bijzonder belangrijk moeten worden geacht de verklaringen van Cripps over het z.g. „tweede fjont”. Deze moeten beschouwd worden pis open; lijke bevestiging, dat Groot-Brittannië het door de Sovjets dringend geëischte „tweede front” verwezenlijkt achten door de storings- en terroriseeringsaanvallen van de Britsche luchtmacht op Duitsche plaatsen, temeer daar de woordvoerder van de Engelsche regeering hierin de „beste materieele hulp” ziet, die den bolsjewieken kan worden geboden. Over het geheel genomen krijgen toon aangevende kriagen in de Duitsche hoofd stad den indruk, dat de verklaringen van Cripps, vooral wanneer deze worden ge zien in het licht van de door de uit Ame rika teruggekeerde Duitschers afgelegde verklaringen, beschouwd moeten worden als een bemoedigend element voor de politieke en militaire doelstellingen van de landen, aangesloten bii het pact van drie. r- In politieke Kringen zelfs de gedachte niet onjuist, dergelijke verklaringen -1- nen worden getrokken inzake de hecht heid van het Anglo-Amerikaansphe front en wel in dier voege, dat de ineenstor ting van dit front misschien dichterbij is dan velen zouden willen gelooven en door .de verantwoordelijke mannen m Groot-Brittannië en de Ver. Staten wordt toegegeven Kenmerkend Groot-Brittannië Vrijdag 12 Juni: van 912 uur: Vette i.Ti, Vreeswijk; van 1214 uur: van Vreeswijk t.m. einde V en Wa t.m van de Wal; van 14—17 uur: vcrl der We1 tm- Wilkens. Zaterdag 13 Juni: van 913 uur: Wil kes tm. einde W, X, IJ en Z. De aandacht wordt er op gevestigd, at blijkt: des Zaterdags van 9 tot 13 HAAGSCHE Achthonderd Nederlandsche S.S.-man nen, die Zondag j.l. gereed stonden om den eed van trouw op Adolf Hitler af te leggen, werden, toen de Reichs führer S.S. Himmler Zondag j.l. het podium van de Dierentuir>zaal betrad, begroet met den uitroep: „Heil Schutz- staffel”. Het was een imponeerend begin van een in haar geheel indrukwekkend^ deeling, welke ir. Mussert op 14 Decem- plechtigheid, waarvan wij reeds een verslag in ons blad afdrukten, een als gevolg van ruimtegebrek béknopt ver slag, een beknoptheid, welke de feiten 1 voldqende tot hun recht kon laten ko men, maar uiteraard niet de gelegen heid bood, op de diepere beteekenis er van nader in te gaan. Toch is het, van belaag juist hierop het volle licht te laten vallen. Zij, die het woord bij deze plechtige beëediging van de Ne derlandsche S.S. hebben gevoerd, heb ben denkbeelden ontwikkeld en ideeën ontvouwd, welke volop stof tot over denking geven. Wat willen deze Nederlandsche S.S.- mannen? Op deze vraag heeft de voor man van de Nederlandsche S.S., Feldmeyer, in zijn woord tot den lei der der N.S.B. 'een antwoord gegeven, niets te wen- zei van en aan onszelf Sjftkow DF GODSDIENST IN DE OOSÏELIJKE GEBIEDEN De Rijkscommissaris voor het Oostland zal, naar Rijksminister Rosenberg te Riga in een redevoering mededeelde, eerlang rechtspositie eter kerkgenootschappen wordt geregel] anti-godsdiensj daarmede van bestuur de godsdienstige.' verdraagzaam- interne leven der bevrijde volkeren her steld wordenv Vrijdag 5 Juni: van 912 uur: Lievers t.m. einde L en Ma t.m. Magyar; van 1214 uw*' Mahieu t.m. Meeuws; van 14 17 uur: Meeuwse t.m. Mouris. Zaterdag 6 Juni: van 913 uur: Mou nts t.m. eindeM; N en Oa t.n). Oosten. Maandag 8 Juni: van 9—12 uur: van jet-Unie de nazi’s «Mider hulp kan ver-1 ’t Oosten t.fti. einde O en Pa t.m. Pe- ters, >J.; van 1214 uur: Peters, K. t.m. Poldervaart; van 1417 uur: Polee t.m. einde P, Q en Ra t.m. Remmerswaal. Dinsdag 9 Juni: van 912 uur: Rem- mert t.m. de Roover; van 1214 uur: uur: - Rijken t.m einde R Schouten. L. Woensdag 10 Juni: van 912 uur: Schouten, M. t.m. Smit, E.; van 12—14 Smit, F t.m. van Spanje; van 14 f7 uur. Spanjer t.m. Suva, Donderdag 11 Ju*: De Haagsche schooljeugd wordt in de school- en kindertuinen vertrouwd

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1