HAAGSCHE COURANT HET BLAD PAPIER UIT DE PERS KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS BINNENLAND RECHTZAKEN Vrijdag 22 Mei 1942. Het gebrek aan woningen De distributiebonnen ^4Tr«' TWEEDE BLAD Met gastrecht naar Duitschland FEUILLETON SLUIKHANDEL IN WITTE BOONEN ONDERWIJS HET GEVAAR VAN HET SPRINGEN OP EEN RIJDENDE TRAM LOOPJONGENS ZETTEN DIEFSTAL IN ELKAAR PROF. NADLER OVER GOETHE’S „TASSO” DEBUTANTENCONCERT LOUIS VAN TULDER VERJAART I ging ermede vandoor. stilstond, op zich genomen. Economische Rechter. A-dur) en Brahms (Scherzo). 13 Juni 16 G, H. I, J HOOFDSTUK XV (Nadruk verboden.) ernstigen den tot een en in de op. die öp den detective den zich eenige deuren met nummers: InoaArlre van h^t dan (Wordt veruolfldj, de logeerkamers van het logement. plaats zitten en Kronberg naast hem... No. 18187 PROF. NIESCHULZ BEHARTIGT ZAKEN VAN RIJKSSTUDENTEN- LEIOER Zeep Toiletzeep 250 gr. 125 gr. 100 gr 25 gr. 100 gr. 25 gr. De v«oarrtie-tehuizen van Vreugde en Arbeid" 24 299 303 27, 21 26, 27 21, 29 26 26A 26B 27A 307 315 V V 25 Mei 23 Mei 23 Mei 30 Mei 30 Mei 13 Juni 23 Mei 23 Mei 30 Mei 30 Mei werkzaamheid zooals verbonden J. W. Hierck-van der Newtonstraat 347, zal de de Rijksstudenten- Ned. Econ. Hoogeschool. Candidaats- examen economie de heeren H. F. von der Assen, A. Th. Alkema en L. Perk Vlaanderen van Lokhorsterland. Aantal 11 k.g. i kg- 11 k.g. 1 k.g. t.m. 23 Mei 23 Mei 30 Mei 30 Mei 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 120 gr. 1 k.g. 250 gr. 100 gr. 1 rantsoen 1 rantsoen 41 t.m. 100 75 gr. 75 gr. 26, 28 311 307 tal van groote huizen bewonende lasten sterk op van Bon 26A 26 B 27A 27B schen zijn, die op zware doordat hun inkomsten zijn, terwijl de hoogte is gebleven en vaste uitgaven grooter rechtswetenschap mej. C. M iJj. N. P. B Augustijn en de Berkhouwer en J. J. Keuning Universiteit. Doctoraal ex karakter acht wordt gegeven, worden feestavonden en verdere ontspanning ge organiseerd. Ter ontspanning der buiten- landsche arbeiders organiseert ’t Duitsche Arbeidsfront gastvoorstellingen door kun stenaars uit dé landen waar de arbeiders vandaan komen Aldus omvat de zorg van het Arbeidsfront het tewerkstellen van den buitenlandschen arbeider, zoowel bij den aanvang zijner werkzaamheid als ge durende zijn geheele verblijf in Duitsch land”. „Voorwerpen mogen door wielrijders slechts worden vervoerd, indien dezen daardoor in hun vrijheid van beweging niet worden belemmerd of andere per sonen of zaken daardoor niet aan ge vaar worden" blootgesteld." Artikel 26 Wegenverkeersregeling (Polygoon-Seym) Gisteravond sprak in de groote. goed gevulde zaal van Pulchri Studio, prof Nadler over Goethe’s Torquato Tasso. In verband met de uitvoering van dit drama dat op morgenavond in den Stadsschouw burg wordt gegeven door het beroemde Weensche Burgtheater, was de belang stelling zeer groot. Er moesten banken worden bijgeschoverl. De Rijkscommissa- ris-Rijksminister dr. Seyss-Inquart en Zijn gevolmachtigde voor de provincie Zuid- Hcllsnd, dr. Schwebel waren o.m. aan wezig Spreker begon er op te wijzen, hoe Goethe tot zijn Tasso gekomen was, hoe hij het drama in verschillende phasen schreef, wie het werk beïnvloedden, welke bronnen Goethe raadpleegde, hoe Goethe Charlotte von Stein er in begon te ver heerlijken en wat Goethe in dit onderwerp interesseerde: de dichter en de staatsman. Prof Nadler gaf vervolgens aan langs walke lijnen de Tasso-figuurazich ontwik- -. kelde en wees tenslotte op de Tasso als tragische dichter, zooals hij in de werke lijkheid dikwijls voorkomt; in de Duitsche letterkunde b.v hebben Hölderlein,, von Kleist en Grillparzer, trekken die met Goethe’s Tasso overeenkomen. Spreker gaf dit nader aan. Eer, levendig applaus dankte hem voor zijn intéressante lezing. Zaterdagmiddag 30 Mei wordt in het Ge meentemuseum het 63ste debutantencon cert gegeven, waarop Corrie van Zwieten, sopraan, en Maud Cossaar, declamatrice, zulten optreden Tegenwerking van werkgevers inzake ziekenfondscoupons De centrale persdienst van het N. A. F. schrijft ons: Het komt in de practijk nog voor, dat werkgevers weigeren aan werknemers de wettelijk voorbeschreven ziekenfondscou pons over bepaalde loonperioden uit te rei ken. De betreffende werknemers geraken hierdoor in moeilijkheden, daar zij im mers aan den bode van het ziekenfonds niet gemakkelijk kunnen aantoonen, dat zij verzekeringsplichtig zijn volgens de Ziektewet en dat voor hen premie is be taald. zoodat zij recht hebben op de voor zieningen en verstrekkingen krachtens het Ziekenfondsenbesluit. Aangezien de be staande wettelijke regeling op dit punt nog geen straf- of boetebepalingen behelst, heeft het N. A. F. te bevoegden plaatse aangedrongen op regeling van deze kwes tie. In voorkomende gevallen doet men het beste zich te wenden tot een der bureaux voor rechtsbescherming van het N. A. F. Vandaag viert de. bekende Nederland- sche zanger Louis van Tuiden zijn 50sten verjaardag Den geheelen dag ondervond de jarige zeer groote belangstelling druk bezoek, tal van bloemstukken, brie ven en telegrammen toonden hoezeer men met dezen feestdag van den kunste. paar meeleefde. Van prof. dr. W. Men gelberg ontving hij een lang, in harte lijke bewoordingen gesteld telegram, en eveneens van dr. R. Mengelberg. Het be stuur van’ de Koorcommissie en leden van het Toonkunstkbor Amsterdam deden ',ook telegrafisch hun gelukwenschen toe komen, terwijl er bij de bloemstukken o.a. waren van het Toonkunstkoor Den Haag en namens dr. Walther Boer. In hoe groote mate de gelukwenschen binnenstroomden blijkt wel uit het feit, dat de heer van Tulder met het postkan toor in Voorburg de afspraak maakte, alle felicitatie-telegrammen maar tegelijk te bezorgen, een zending om 4 uur ’s middags en een om 8 uur ’s avonds, omdat hqt anders te veel werk voor de posterijen zou opleveren 1 - Louip/van Tulder viert zijn 50sten verjaardag op een hoogtepunt van zijn loopbaan, want hij mag met voldoening terugzien op den moeilijken weg, welken een kunstenaar heeft af te leggen. Doch zijn loopbaan is nog lang niet ten einde, de weg moet vervolgd worden. Laat ortó hopen voor het heil onzer mu ziekwereld, dat de heer van Tulder nog langen tijd zijn krachten aan de Neder- landsche muziek zal kunnen blijven geven. Een van de^begaleidende verschijnselen van den oorlog is de woningnood. Zij, die in de jaren 19141918 getrouwd zijp, zul len er van mee kunnen praten. Hoewel wij thans nog niet kunnen spreken van een woningnood, maar veeleer van een groote schaarschte aan woningen, doet het vraag stuk zich toch reeds kennen. Niet alleen op het platteland, waar zelfs in normale tijden het aantal beschik bare leege woningen gering is, maar ook in de groote steden met haar snel uitbrei dende bevolking, is het zeer moeilijk een geschikte woning te vinden, die voldoet aan de eischen, welke men daaraan uit het oogpunt van de volksgezondheid moet stellen. Per jaar worden er in ons land onge veer 65.000 huwelijken gesloten. In 1939 bedroeg dit aantal 80,597 (abnormaal hoog tengevolge van de zgn. mobilisatiehuwe- lijken), in 1940 67.118 en in 1941 65.726. Het aantal woningen, dat er thans nog bijkomt is zeer gefing, met het gevolg, dat men practisch geen wonfhg meer kan krijgen, tenzij men natuurlijk beschikt over bijzondere relaties met huiseigena ren, of bereid is een (niet gering) sleuteL geld_te bepalen. Want het euvel der sleu- telgelden bestaat en groeit, ondanks de verbodsbepalingen van de overheid op dit terrein. Woningnood brengt tal van onge- wenschte en ongezonde toestanden met fzich mededaarom is het de plicht van de overheid te trachten dezen woning nood zooveel en zoolang mogelijk tegen te gaan. Vestigingsverboden vormen, zoo als wij reeds zeiden, geen weg. waar langs men uit het moeras kan komen. De eenige oplossing is, dat van de be schikbare woningen, meer woningen ge maakt worden door splitsing van huizen met een groot aantal kamers. Het komt ons voor, dat er in dezen tijd ^nen- zitten, gedaald huishuur op dezelfde tal van andere geworden zijn. Bovendien is de dienstbodennood grooter dan ooit, hetgeen het onderhoud en het schoonmaken van groote huizen aanzien lijk bemoeilijkt. Het kan dan ook niet anders of voor .deze menschen Zou een aanzienlijke verlaging van huishuur en andere kosten, welke verbonden zijn aan het bewoner, van een groot huis, hoogst welkom zijn. Maar hoe moeten zij dit be reiken Verhuizen in een kleinere wo ning is zoo goed als onmogelijk, split sing van het huis in twee of drie wo ningen ontmoet allerlei btezwaren (de huiseigenaar wil er qiet aan, aangezien hij vreest, dat de standing van het huis achteruitgaat, de bewoners schamen zich ervoor of zijn bang hun vrijheid te ver liezen enz.) Er zal echter uit twee kwaden gekozen moeten worden. Of men zal den woning nood, met al de ellendige gevolgen Man diën, over ons land heen moeten laten komen, of men zal over bovengenoemde bezwaren heen moeten stappen en een aantal groote’ woningen moeten splitsen, waardoor het gebrek aan woningen eenigszins ondervangen kan worden. Wanneer de splitsing van groote hui zen in gevallen, waarin de bewoners de kosten van deze huizen niet of moeilijk kunnen dragen, van bovenaf geregeld zou wordep. b.v. ddor de instelling van eer. bureau door het daartoe in aanmer king komende departement en de over heid zou haar medewerking verleenen voor <’e allernoodzakelijkste verbou wingen, zou zij op veel grooter schaal kunnen geschieden dan thans het geval is. Er valt hier een groot sociaal werk te doen. Diverse examens Eindexamen H.B.S. 3e v. d. Bosch- straat. Aan de le Gem H.B.S m. 5-j. c. A en B zijn geslaagd voor het eindexa men afd. B: W. Drayer, R..V. Dulfer, Th. J. Fakkert, H. Fr prondel, H. J. Hijner. J. J van Kleef. R. Fr I^oopmans, KI. H. van der Neut, F. Nieuwlan, J. Nijman. W van Teuten te Wassenaar, A. M. Verburg, J. E. Vernie te Voor burg. J. Waanders. P. de Zeeuw, Nelly Helsdingen. Alice Kruyswijk, Anna Tr. Weijdema. S. C. Beentjes, H. W. Bree, F. A. Doorman te Wassenaar, L. H. Ger- ritzen, Kr. A. Groothuis, J. G. Kreszner, J. J. Kroon. P. Lagaay'J. W. M. Lagas, G. T. J. Peperkamp. H. Fr. N de Ronde te Voorburg, G. P. H J van Rijen, G. van Scherpenzeel. J H. Sijbesma. J. Vader, R. van Vliet, J. de Vries, D. Westrik. E Willems Chr. Gymnasium, ’s-Gravenhage. Geslaagd voor diploma AMartha C. Plomp en Annie Smit en de heeren E. Postma, E. van Santen en L. de Raadt. Het examen wordt met 3 cand. voort gezet. Machinistenexamens. Geslaagd alhier voor diploma motordrijven: de heeren J. v Elsaecker, C. M van Loon, P. T. Bergman. De Economische Rechter hier ter stede heeft zware straffen uitgedeeld in een zaak tegen èen aantal personen uit de bollenstreek, die betrokken wa'ren geweest in een sluikhandel in Witte boonen. Dat deie bovendien gestolen waren, was een kwestie, welke hun niet rechtstreeks aan ging, maar die het geval nog erger maak te. Trouwens, eenigen der delinquenten, die ten tijde van de transactie bespeur den, dat de boon«i van diefstal afkom- stig waren, hadden zich gehaast den koopl Grieg (Sonate 'c-mollj;' Schübert (Duo in 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr.13 Juni 250 gr. 288 26 Melk 26A t.m. 29A 3| L. Melk f 26B t.m. 29B Ij L. Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. 4-17, 4-18 oproep naar Duitschland gehoor geeft, geniet daar gastrecht. Daaromtrent wordt ons uit Berlijn het volgende ge schreven De buitenlandsche arbeider is vrijwil lig naar Duitschland gegaan om Duitsch- land's grooter geworden behoefte aan arbeidskrachten te dekken en bij de Duit sche oorlogsinspanning te helpen. Dien tengevolge hééft hij gastrecht van Duitschland. Om dit grondbeginsel bij de zorg voor alle in Duitschland te werk gestelde Arbeiders voldoende geldend te maken, heeft de Generalbevollmachtigte für den Arbeitseinsatz, Gauleiter Sau- chel, op 7 Mei 1942 richtlijnen voor het in dienst stellen van buitenlandsche ar beidskrachten en hun werving gegeven. Volgens de bepalingen zal voortaan de geheele zorg voor de buitenlandsche ar beidskrachten ter plaatse van den arbeid en in de gemeenschappelijke kampen door het Duitsche Arbeidsfront worden behartigd. Uitgezonderd zijn slechts de buitenlandsche arbeiders, die in den land bouw zijn tewerk gesteld. Bijzonder be langrijk voor den waarborg van een goede samenwerking tusschen de buiten landsche arbeiders en de Duitsche instan ties was een duidelijke regeling van de serving. Het tewerkstellen van buiten- Isndsche arbeiders uit het verbonden, bevriende of neutrale schiedt op den grondslag E BLAUWE WEEK Ter gelegenheid van de jaarlijksche bjauwe week hebben de afdeelingen den Haag, Scheveningen en Loosduinen van de Nat. Chr. Geheel-onthoudersvereeni- ging de Geref. Vereeniging voor Drank bestrijding, de Ned. Chr. Vrouwen Geh. Onth. Unie, de Ned. Chr. Jongelieden Geh. Onth. Ver..„De Schakel” en de Jon gelieden Chr* Geh. Onth. Bond gister avond een gezamenlijke propagandaver- gadering gehouden in de groote zaal van het gebouw der C.J.M.V., welke druk bezocht was. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. M. Ch. de Jong, die op de gebruikelijke wijze opende en Ps. 27 las waaraai. hij zijn openingswoord vast- knooptè. Spreker voor deze bijeenkomst was ds. J. Smelik. Geref. predikant te ’s-Gra- venhage-Loosduinen. die hls onderwerp gekozen had „Sterker dan stedenbedwin gers”. De heer W. C. F. Scheps, lid van het hoofdbestuur van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding en voorzitter van den Prov. Z.-Hollandschen Bond, sprak een over slotwoord en sloot de bijeenkomst met dankgebed. CONCERT VAN HET STAFMUZIEK. CORPS VAN DE POLITIE Het Stafmuziekcorps van de politie zal van 3 tot 4 uur op het concert geven. Het 1. Marsch enthou- 2. Ouverture 3. Fröhlings- Met ingang van 1 Juni 1942 heeft de Kreisinspekteur, prof. dr. Nieschulz. in, de plaats van den Hauptbannföhrer dr. Lindenburger, die bij de Weermacht dienst heeft genomen, de behartiging van "de zaken van den leider in het ressort van de N.S.D.A.P. op zich genomen. GIFT VOOR WINTERHULP NEDERLAND De stichting Winterhulp Nederland heeft dezer dagen van de Staatsmijnen te Heerlen een bedrag ontvangen van ruim 157.149. Korte Kunstberichten Schilderijen aquarellen, grafische kunst, teekeningen en beeldhouwwerken Het op deze wijze ontstaan, laatsten tijd ontstellend groot. Gelukkig is niet steeds de dood ermee gemoeid, doch wel vaak ernstige verwonding. In de eerste vier maanden van dit jaar geschiedden door deze onvoorzichtigheid niet minder dan 27 ongelukken, alléén in den Haag. In 18 gevallen bekwamen de slachtoffers érnstig letsel, terwijl 1 doode te betreuren viel. Hun leeftijden varieerden van 14 tot 72 jaar. Onder de slachtoffers waren 15 vrouwen en 12 mannen. Het is een trieste lijst. Vooral triest als men bedenkt, dat deze ongevallen stuk voor stuk niet zouden zijn gebeurd, als men zich had gehouden aan de be paling in de Wegenverkeersregeling, die het op- en afspringen van tram of auto bus gedurende den rit verbiedt. —‘Langwieser! riep Kdppinger. En hij kwam Roch te hulp, die door den reus met vuistslagen werd over stelpt. Op de binnenplaats knalden schoten; in de gelagkamer brak een onbeschrijf lijk tumult los. Vooruitl WIJ moeten er doorheen! brulde Langwieser. En hij slingerde zijn mes naar commandant. Kronberg snelde naar de tweede deur van het belendende vertrek: gesloten! Als razend beukte hij het slot. Roch kwam hem te hulp: krakend vloog de deur open. Een schaars ver lichte gang; rechts een smalle, houten trap, weiae naar boven leidde. Door die gang kwamen de twee an dere agenten aanloopen. Een van de kerels ligt op de bin nenplaats! Waar is Langwieser? Roch wees in de richting van de ge lagkamer, waar Langwieser zich ach ter de breede tapkast had verschanst. Kronberg liep bijna zonder te weten, wat hij deed, de trap op. Waar zou hij Maud vinden? Hij hoorde plots een gil, gekletter van een venster, een doffen val... Het bloed stolde Kronberg aderen. In de bovengang van het huls bevon- ongedaan te maken, maar toen was het al te laat geweest. De Economische Rech ter constateerde evenwel, dat zij blijk baar niet erg vonden clandestien boonen te verhandelen; voor den rechter weegt dit misdrijf echter nog zwaarder dan diefstal. Een veertigtal zakken met witte boo nen waren door P. A. W. v. d. Meer, te Sassenheim, uit een bollenschuur gehaald, en met behulp van anderen in een schuit en vervolgens op een vrachtauto geladen, waarna de boonen verder hun weg von den. De medeplichtigen aan het vervoer en den verkoop betoogden, dat zij niet geweten hadden, dat de boonen waren gestolen, maar zij konden, op ee> enkelq uitzondering na. niet ontkennen, dat zij geweten hadden, dat ze met eën fraudu leus zaakje hadden te doen En dat kon, tenslotte, de verffabrikant ,P. de Vos, te Scheveningen. evenmin, die een 100 .k.g, van de boonen voor zijn personeel van acht man had gekocht, omdat het hem niet was gelukt voor hen extra-rantsoenen voor zwaar werk of porties uit de cen trale keuken te verkrijgen Hij *kwam er (waaronder een eeregroep van J Akke- ringa) door leden van Pulchri Studio worden van morgen af in de kunstzalen Lange Voorhout 15 tentoongesteld. In den kunsthandel WJ. Willem sen. Korte Poten 22. wordt een tentoon stelling gehouden van werken door de kunstschilders Joh. Ph Hoogwout en K A. van Eek. In het Gemeentemuseum worden 2 tentoonstellingen gehouden: „Fransche prentkunst yan 1850 -1880” en .Modieuze drachten van zes geslachten” Deze laat ste expositie wordt morgenmiddag voor publiek opengesteld 4an het invitatie-confcert, Dinsdag middag in het Gemeentemuseum, gewijd aan werken van Willem Landré. werken belangeloos mee Elisabeth Glastra van Loon (sopraan). Adolphe Poth (viool), Co v. d Beek (violoncel) en Hans Schouwman (piano). de heer, al hebt u daar nog aan getwijfeld, merkte Roch lachend op. Kronberg staarde bedeesd naar het bleeke en mooie gezichtje. Om de ge sloten oogen lagen blauwe kringen. Als die oogen opengingen, zouden ze nooit met liefde op hem rusten? In het Museum voor het On- derwijs, Hemsterhuisstraat 2E, wordt morgenmiddag <gn half drie een rond gang voor jongeren door de afdeeling Volkenkunde gehouden met een inleiding over „De Oajaks”. Woensdag 27 Mei om half 3 is er een- algemcene rondgang door de afdeeling Natuurkunde. Het Mu seum voor het Onderwijs zal gedurende de beide Pinksterdagen gesloten zijn. Tot bestuurslid v a 9 de Ver- eeniging van Ouderlingen der NeiJ. Herv. kerk is gekozen de heer J. Drop, ouderling der Ned. Herv gemeente hier ter stede Rechercheur rook echter lont De 17-jarige loopjongen A. vari D., in dienst bij een kruidenierszaak, had het illustere plan opgevat, in samenwerking met een 16-jarigen kornuit, een aantal kruidenierswaren te ontvreemden en het te doen voorkomen, dat onbekenden hier aan schuldig waren. Met een mand vol waren, totaal een bedrag van f 100 ver tegenwoordigende. ging hij op pad. z.g. om op de Thorbeckelaan bestellingen te gaan afleveren. Hier wachtte evenwel zijn kameraad, de 16-jarige J. v. d. V. De kruidenierswaren werden in de mand van diens fiets overgeladen en v. d. V. ging ermede vandoor. Van D belde daarop zijn patroon op, met de mededee- ling, dat onbekenden de waren hadden gestolen. Het zou gebeurd zijn op een moment, dat de loopjongen even bij tfen klant binnen was. De begrijpelijk ont stelde winkelier raadde den jongen aan, onmiddfellijk de politie te waarschuwen, hetgeen deze dan ook brutaalweg deed. Zijn verhaal klonk den rechercheur iet wat ongeloofwaardig in de ooren en hij onderwierp den loopjongen eens aan een scherp verhoor. Tenslotte bekende deze, dat de diefstal verzonnen was. Men ging op onderzoek uit en het bleek, dat de 16-jarige het toch niet aangedurfd had met de waren naar huis te gaan. Hij was naar de woning van zijn Zuster gereden, had met een looper ’de voordeur open gemaakt en de geheele partij in een schuurtje opgeborgen. Hier werd alles door de politie teruggevonden. De veel belovende loopjpngens zijn natuurlijk aangehouden aan en dan riep ik hem te hulp. Hoe zal ik hem, mijn redder, mijn weldoe ner, danken! Robert Kronberg stond voor de deur van de ziekenkamer en hoorde deze woorden. De zachte, melodieuze stem bracht den jongen geleerde in verruk king. Zóó was ze reeds in zijn droomen tot hem doorgedrongen. En toen hij haar den volgenden dag voor de eerste maal een bezoek mocht brengen, be waarden beiden een wijle het stilzwij gen en ze keken elkaar schuchter en toch met zekere nieuwsgierigheid aan./ Zóó heb ik u altijd gezien, zei ein delijk Maud, terwijl zij Kronberg de hand toestak. Deze was aanvankelijk te diep ont roerd, om een woord over de lippen te kunnen brengen. Wat beteekenden al zijn droomen bü de werkelijkheid? En toch... Toen Maud hem wilde bedanken, ver weerde hij zich bijna driftig: Ik moest het doenhet sprak van zelf... het was niet meer dan natuurlijk. Den volgenden dag kwam hij niet, hoewel de stille ziekenkamer een bijna onweerstaanbare aantrekkingskracht op hem uitoefende. Maar een ruiker prachtige, gele ro zen werd op de sprei van Maud Kan- drun's. bed gelegd. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 26 100-gr. 25 Mei 'Beschuit (br. of geb.) 26 75 gr. 23 Mei Beschuit (br. of geb.) 27 75 gr. 30 Mei Bloem (br.) 301, 305, 309, 313 70 gr. 13 Juni Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) 27B Chocolade Gort Havermout Honden- en k.br. 5 Ij a 10 k.g. 31 Mei Jam 303 500 gr. 13 Juni Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni Koffiesurrogaat 288 250 gr. 13 Juni Margarine (Vetk.) 26 125 gr. 25 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Junr'* 31 Aug. 20 stuks 23 Mei 31 Mei 31 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 23 Mei 30 Mei Er volgden dagen van smartelijke ongerustheid voor Kronberg. Maud’s toestand was van ernstigen aard; voortdürende angst, ruwe behan deling, gebrek aan beweging en ver- sche lucht, hadden haar geheel uitge put. z Haar pedwelming was overgegaan m een langen slaap, welke wel een doods slaap geleek En toen ze eindelijk daar uit ontwaakte, kostte het den genees- heeren en verpleegsters moeite, haar over te halen, eenig voedsel te ge bruiken. Ik ben bang vergiftigd te worden, bekende zij Roch, dien men had geroe pen, óm haar ervan te overtuigen, .dat zij nu werkelijk vrij was. Eindelijk gelukte het den detective, een ge- Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. 43 Gen. Anthr, V 1 Eenh. 31 Mei Gen. Turf V 50 stuks 31 Mei Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Deo. nog het genadigste af. Doordat alle verdachten bekenden, ver liep de behandeling van de zaakt vlot. Genoemde van der Meer werd veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf (eisch 4 maanden); P Duivenvoorde, uit Noord- wijkerhout, die geholpen had bij het ver voer van bollenschuur naar schuit en per auto, tot 4 maanden (conform den eisch»; P. Duivenvoorden, uit Noordwijkerhout. die een geringer aandeel in het vervoer had gehad, kreeg 1 maand (eisch: f 100 boete, subs. 50 dagen); J Mens, chauf feur van een expeditiebedrijf, te Jasse /200 boete, subs 50 dagen (conform); S P Warmerdam, te Noordwijkerhout. schoonvader van P A W v d Meer die een hoeveelheid boonen had verkocht, /200 boete, subs. 4 maanden (eisch: f50. subs. 50 dagen); J. S. Geerlings, te Noordwijkerhout. die van laatstgenoem den had gekocht, kr.eeg dezelfde straf en eveneens J C. Balk, te Noordwijkerhout die weer van Geerlings had gekocht Geerlings en Balk waren het die be speurd hadden, dat de boonen gestolen waren en die bij Warmerdam kwamen om den koop ongedaante maken Ten slotte werd P de Vos te Scheveningen. tot een geldboete van 75, subs 50 da gen (eisch: 100. subs 5Q dagen) ver oordeeld I 32) Wij moeten de herberg omsinge len, zei Roch. ik geloof, dat ze daar binnen zijn. Dat zou me een vangst zijn! juich te de commandant. De kerels wanen zich hier in veiligheid. Zij hadden zeker Seen lust, om in den (jskouden nacht a°g verder te gaan. Kronberg begon weer te beven. Als bun maar geen nieuwe teleurstelling *achtte! Twee agenten, slopen naar de binnen rots. Doch de commandant en Kron- Ser8 traden de gelagkamer binnen, op aen voet gevolgd door Keppinger. tengevolge van den zwaren rook za- k n ze bjjna niets, maar plotseling t^en ZÜ in een belendend vertrek, stannVan de deur openstond, snelle derg edneu®n het toewerpen van een an- t2*Och<!1ne? ’•Prong. Naar het centraal bureau van „Vreug de en Arbeid” ons mededeelt, is het ge bouw „Morgenrood” te Oisterwijk, in plaats van het Troelstra-oord te Egmond aan Zee, ..opengesteld. Voor de maand Juni en de week van 411 Juli is „Morgenrood” reeds volgeboekt. Het Troelstra-oord te Beekbergen is even eens beschikbaar voor logies, doch is voor de volgende data reeds volgeboekt: 2330 Mei en 1325 Juli. De natuur vriendenhuizen ..De Hondsrug", Noord- Laren, „Hunehuis” te Havelte. „Krinnen- haar” Borne (Almelo), „Den Brummel”, Bennekom, en „Ons Hdnk”, Lage Vuur- sche, zijn in de maanden Mei en Juni niet beschikbaar. morgenmiddag Thomsonplein een programma luidt siasme van A. Dpeissen, Willem Tell van Rossini, stimmen. wals van Johann Strauss. 4. Ballet d’Isolitie van A. Messager, 5. Fan tasie uit de opera Tiefland van Eugène d’Albert en 6 Marsch „Wilskracht” van A. J. Hartman. GOUDEN ECHTVERBINTENISSEN Op 27 Mei a.s. zal het echtpaar J. H. van Viersen-Jounet. wonende Columbus- straat 263 den dag herdenken, waarop het vóór vijftig jaar in den echt werd verbonden. Het echtpaar Wolk, wonende een zelfde gedenkwaardig jubileum her denken op 1 Juni erheen; van een tafel in -in hoek stond een reus kerel het buitenland ge- j van weder- lijdsch vertrouwen. Tegenover het Duit sche gastrecht staat dus aan den anderen kant een verplichting van den buitenland- schen arbeider. Zijn taak bestaat daarin, ach in de bedrijfsdiscipiine precies zoo in te schakelen als de Duitsch# arbeider doet. Om een uniforme regeling van de ver antwoordelijkheid te waarborgen, is de bevoegdheid tot werving van arbeiders uitsluitend gelegd in de handen van de gevolmachtigden van den Generalbevoll- jnachtigte of in die van voor het pro bleem van de tewerkstelling bevoegde militaire of civiele instanties in de be zette gebieden. Bij de verbonden, be vriende of neutrale staten wordt boven dien een overeenkomst gesloten met onze daar geaccrediteerde diplomatieke verte genwoordigingen. Teneinde iedere ondui delijkheid van tevoren buiten te sluiten, die later tot misverstanden en wrijvin gen zou kunnen leiden, wordt de buiten landsche arbeidskracht, die naar Duitsch land wil gaan, bij .de werving van de loon- en arbeidsvoorwaarden in de Duit sche bedrijven in kennis gesteld. Hierbij hoort een grondige onderrichting terzake arbeidstijd, sociale verzekering en belas ting Verder volgt een inlichting verlof, familiebezoek, pas-aangelegen- heden, werkkleeding en anderefvoor den arbeider belangrijke zaken. 6? Teneinde de aangeworven krachten niet verkeerd aan te wenden, worden de arbeiders, die naar Duitschland gaan, hauwkeurig op hun vakkennis onderzocht. Zij krijgen bij hun werkzaamheid in Duitschland de mogelijkheid, zooals de verhouding van bevriende en staten dat onderling meebrengt, nieuwe vakkennis te verwerven. Behalve het on derzoek naar de geschiktheid uit vakoog- punt wordt ook gezorgd voor een onder zoek naar de gezondheid. De buitenland sche arbeider wordt door ambtelijk aan gewezen artsen van het land, waar de werving plaats vindt op zijn lichamelijk prestatievermogen onderzocht. De eischen, die gesteld worden, zijn streng, om den waarborg te geven, dat de aangeworvene met het Duitsche arbeidstempo gelijken tred kan houden. Een uniforme regeling is ook getrof fen voor het vervoer der aangeworven krachten. In den regel geschiedt dit in speciale treinen. Betreft het kleine groe pen, dan wordt een z.g. groepentransport uitgevoerd. Om een goede verzorging te verzekeren, is bepaald, dat de landen, waar geworven wordt op grond van in terlandelijke overeenkomsten, de verzor ging tot aan de landsgrenzen op zich ne men. In het Duitsche Rijksgebied neemt en wel tot aankomst op de plaats van den arbeid, het Duitsche Arbeidsfront deze zorg over. Ieder aangeworvene is bij den aanvang van de in Duitschland geldende verzorgingsvooijschriften op de hoogte ge bracht. De arbeiders worden, zooals be kend, in gemeenschappelijke kampen on dergebracht. Duizend kampen beheert het Arbeids front zelf. Voorts zijn er 4000 kampen, die onder het beheer van de industrie en het leger staan, waarvoor het Arbeids front in sociaal opzicht zorgt. Het aantal der kampen zal thansr* tot 8000 worden uitgebreid,- waprvoor het Duitsche Ar beidsfront de kampleiders beschikbaar stelt en de sociale zorg op zich neemt Voor het aanstellen als kampleider zullen slechts de beste krachten genomen wor den. De sociale zorg houdt ook de intel- lectueele en cultureele verzorging in. Volgens dezelfde grondbeginselen, die in den lóóp der jaren bij de verzorging van het Duitsche personeel werdén ontwik keld, waarbij natuurlijk op het nationale Academische examens Universiteit te Groningen. Candi- daatsexamen wis- en natuurkunde (F) de heer H. J. L. Trap Artsexamen le ged de heeren K. J Hofsteenge en M Gualtherie van Wezel. Bevorderd tot arts de heeren J F. Az Beins en Y Groene- wold Universiteit te Utrecht. Doctoraal ex. rechtswetenschap E. H. Toxopeus, F. C Beunke en G. P. v. d. Heuvel Universiteit van Amsterdam. Candi- daatsexamen economie mej. O R. Korte. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „De geschiede nis van de bloedtransfusie”, de heer H. R Hefting, geb. te Sidcleburen. en- op proefschrift, getiteld „Over het bewaren van bloed”, de heer J Spaander, geb te Oostwoud Doet ex Nagssens, heeren C. Vrije Universiteit. Doctoraal ex natuurkunde de heeren D Mulder en C. Eijkman. R.-K universiteit. Doctoraal examen rechtswetenschap jhr. S. T. J. M. von Fisenne het ge- &e- die een schot in den voet had gekregen en met zijn vrouw; deze was uit het ven ster der bovenkamer op een grooten sneeuwhoop gesprongen, maar op haar verdere vlucht in de handen der agen ten gevallen Roch liet door den waard en diens Knecht de auto van Jonathan Holder uit de schuur halen. Voorzichtig legde hij Maud Kandrun daarin neer, tusschen opgeëischte dekens en kussens. De detective ging op de chauffeurs- Nieuwe angst beving hem; hij was zoo vertrouwd geraakt met deze schep ping zijner verbeelding, dat hij aan dit gevaar der werkelijkheid nooit had ge dacht. Roch had een zeer klein flesehje te voorschijn gehaald, en bevochtigde rhet eenige druppels daaruit de lippen der bewustelooze. De bedwelming zal nog tang du ren, zei hij We zullen haar intus- schen overbrengen naar de stad en haar doen opnemen in een ziekenhuis. Het is beter, dat zjj in een vriendelij ker, kalmer omgeving dan hier zichzelf komt. Beneden in de wachtkamer was tumult bedaard. Langwieser werd boeid naar de auto gebracht. Dit beurde ook -met Jonathan Holder, Zeven en twintig ongelukken in de eerste 4 maanden van dit jaar 'n Volle tram De conducteur wringt zich tusschen de passagiert door, geeft kaartjes, ontvangt geld. Plotseling een snerpende gil, ge schreeuw I De conducteur geeft het nood signaal; de bestuurder remt krachtig. De tram staat stil Het leven ook, althans van den mensch. wiens verbrijzelde resten onder den tramwagen gewrongen zitten. Wat is er gebeurd Terwijl de tram reed sprong een pas sagier van den wagen. Misschien ook sprong hij er op. In ieder geval: het^n- geluk is gebeurd. Veel publiek. De Eerste Hulpdienst. Politie. Wat later verdwijnt de tram, verdwij nen de nieuwsgierigen. Als eenig spoor op straat blijft over een roode viek In de familie van het slachtoffer echter blijft een plaats ledig, is een onuitv()sch- baar spoor achtergelaten. En waarom dit alles Alléén, omdat hij of zij niet wachtte tot de tram aan de halte stilstond, of omdat hij of zij deze tram, welke al reed, persé wilde hebben. Dit beeld, lezer, is geen fantasie, maar pure werkelijkheid. Het aantal onge. vallen op deze wijze ontstaan, is den naar volkomen gerust te stellen. Voor de eerste maal gleed er lachje over haar bleek en smal zichtje: Dus vrij?... Werkelijk vrij!? Zij slaakte een diepen zucht van ver lichting. Uw hulpkreet op het blaadje pa pier heeft den redder tot u geleid, zei Roch. y Dat waj ook mijn eenige hoop ge bleven, mijn eenige gedachte bij dag en bü nacht, ^kwyls greep wanhoop nuj CONCERT PEMBAUR—EMNER Prof. Josef Pembaur en de Nederland- sche violist Jaap Emner, zullen op hun concert Woensdag in Diligentia. o.a. ten g^hoore brengen, werken van Mozart, Onder een deur schemerde licht. Kronberg liep erheen. Maar reeds hoor de hij den detective naast zich. Deze deur niet, de volgende! zei Roch. Weer gesloten. Roch stak snel het primitieve slot open. Diepe stilte, ake lig duister, als in een grafkelder... Roch’s electrische lantaarntje zocht de ruimte af. Ginds, in den hoek, een bed, en op dat bed lag, geheel gekleed, een vrouw, bewusteloos en bleek ais was, het teere gezicht met goudblonde lokken omlijst. Zij is dood!... kreet Kronberg. Roch greep de neerhangende, uitge- mergelde hand der jonge vrouw en zodit haar pols. Alleen bedwelmd en uitermate zwak; over een maand zal zij er heel anders uitzien. Kronberg wierp den detective blik van onuitsprekelijke dankbaarheid toe. O, riep hij uit, als dat waar was! Ik heb wel eens meer gelijk, waar ai lang glim- De .geneeskundige dienst bracht gisteren naar het .Roode Kruiszie kenhuis. den 24-jarigen J. G. vap het New- tonplein, die op een bouwwerk aan de Kwartellaan een balk op het hoofd had gekregen en dientengevolge een hersen schudding had opgeloopen. Rijst Scheerzeep U Sigarettenk. 06 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk T abaksk. Tabaksk. Textielk. 3e serie Textielk, 2e serie (behalve bon K) Vleesch 26 A Vleesch 26B Vleesch 27A Vleesch 27B Zeep 211, 228, 272, 293 90 a 450 gr. 31 Mei G, H, I, J 90 i 450 gr. 31 Mei 75 gr. 31 Mei Wij lezen in de Deutsche Zeitung: „Tot de actueelste vraagstukken van Nederland in den strijd om zijn en Euro pa’s veiligheid behoort het afstaan van arbeidskracht. Hoewel uit dit land reeds duizenden naar Duitschland zijn gegaan, doen zich nog steeds verdere mogelijk heden voor om in het Duitsche Broeder volk aan arbeid en brood te komen en de juiste plaats in te nemen. Wie aan dezen daar

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5