DE OORLOG TER ZEE HET DUITSCH-ITALIAANSCHE PACT No. 18188. Zaterdag 23 Mei. 1942. eieren De derde verjaardag Kippenhouders moeten inleveren VERDUISTEREN Felle U-bootactie aan de Amerikaansche kusten Mexico Nog Kostbaar oorlogstuig verloren De strijd en Ook zij, die eenige kippen in hun stadstuintje hebben Maandag, Tweeden Pinksterdag, zal de „Haagsche Courant” niet verschijnen De verhouding tusschen Frankrijk de Geallieerden Toenemende druk van Washington op Zuid-Amerika Nieuwe burgemeesters Amerikaansche troepen in het Nabije Oosten De ondergang van het Amerikaansche slagschip Heden: v. 9.40 u. nam. tot 5.33 a. v.m. Morgen: v. 9.41 u. nam. tot 5.32 a. v.m. 2en Pinktterdag: v. 9.42 a. nam. tot 5.30 u. v.m. Telegramwisseling tusschen de Staatshoofden Mishandeling van Japanners in de Vereenigde Staten De Afrikaansche „Birmaweg” Oorlogsverklaring van aan Asmogendheden waarschijnlijk aan het Oostfront Bon 27 voor boter en vet Londen en Washington onder bolsjewistischen druk gegaan Roosevelt over den oorlog Het verdiende loon een Fransche duikboot vernietigd Het bedreigde Tsjoengking Duitsch hospitaalschip aangevallen COURANT of PRIJS DEZER COURANT Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikerikl". „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijblad” en „Letterk Bijblad” 1 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 1 4.20. z Mode blad 3.95. Buitenland 1 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Afz. nummers 5 et., fr. o. p. 10 et weinige als Gemeld duikboot Arabische arbeiders werken onder Itallaansch toezicht aan de havenwerken van Derna. (Atkmtic-Holland-P.K, Zwilling) Na de overwinning op het schiereiland Kertsj rolt een ononderbroken stroom van duizenden gemotoriseerde en bespannen voertuigen voorwaarts. (Weltbild-Polygoon-P.K. Hackel) SCHEEPSONGELUK BIJ CEYLON Naar de Britsche berichtendienst uit Colombo meldt, is de motorboot „Chavira” bij Jaffna, de Noordpunt van Ceylon, on dergegaan, waarbij 62 menschen verdron ken, grootendeels studenten en vrouwen. Elf menschen werden gered, maar 3 stier ven van uitputting. Het ongeluk werd veroorzaakt door overbelasting van het vaartuig. Het mocht slechts 18 personen vervoeren, maar had er meer dan 60 aan boord, benevens de bagage. Bovendien stond er een felle wind. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van paragraaf 3 van de Verordening nr. 108/40 (4e Ver ordening over bijzondere bestuursrechte lijke maatregelen) in verbinding met pa ragraaf 4 artikel 1 van de Verordening 3/40 over het uitoefenen van de regee- ringsbevoegdheid in Nederland, benoemd tot burgemeester: den burgemeester J. A. de Mooi te 's-Heer Abtskerke met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn ambt van burgemeester te Breskens, den land bouwer A. P Hovinga te Oostwolde- Oldambt tot burgemeester in Scheemda, den gemeente-ambtenaar C. J. van der Pijl te Terneuzen tot burgemeester in Hoek en den gemeente-ambtenaar J. Tol lenaar te Zaamslag tot burgemeester in Benthuizen en Moerkapelle. Volgens officieuze mededeelingen uit Italiaansche bron zijn er via Port Soedan Amerikaansche strijdkrachten ter sterkte van 3 a 4 divisies in het gebied van de Roode Zee aangekomen. Om deze troepen van wapenen en levensmiddelen te voor zien onderhouden de Amerikanen een le vendige scheepvaart tusschen Kaap de Goede Hoop en de Roode Zee. Ook in Irak en Syrië is de aanwezigheid van Ameri kaansche troepen geconstateerd. Tusschen Londen en Washington zijn overeenkom sten tot stand gekomen krachtens welke de Amerikaansche strijdkrachten in het Na burige Oosten hun behoefte aan benzine kunnen dekken in Irak, waar momenteel verschillende Noordamerikaansche firma’s bezig zijn petroleumraffinaderijen op te richten. Tot dit doel werden 2000 Ame rikaansche ingenieurs en vaklieden naar het Naburige Oosten gezonden, die volgens ontvangen berichten reeds te Bagdad en Basra zijn aangekomen. Nadat Washington onlangs diplomatieke betrekkingen heeft aangeknoopt met Saoedi-Arabië is er thans een Amerikaansche diplomatieke vertegen woordiging benoemd voor Syrië. MAATREGELEN TEGEN AANHANGERS VAN DE AS GEËISCHT De pers in Zuid-Amerika maakt melding van een congres, dat het comité ter poli tieke verdediging van het Westelijk Half rond in April te Montevideo heeft gehou den. Op dit congres werden plannen uitge werkt, welke een scherpe bewaking ten doel hebben van alle niet-Amerikanen en in de eerste plaats van staatsburgers der As-mogendheden op het Westelijk Half rond. Over de verwezenlijking van deze plannen worden momenteel officieele on- derhandelingen gevoerd tusschen de Ver. Staten, Brazilië, Argentinië, Uruguay, Mexico en Venezuela, terwijl ook bij de regeeringen der overige 15 Amerikaansche republieken voorstellen zijn ingediend om zich bij deze plannen aan te sluiten. Het ligt in de bedoeling op het Westelyk Half rond, allen buitenlanders het reizen per vliegtuig alsmede het bezit van radio toestellen en wapenen te verbieden. Voorts zullen de buitenlanders op het plaatselijk politiebureau worden ontboden, waar hun zal worden medegedeeld, dat hun verblijf- vergunning alleen kan worden verlengd, wanneer zij „openlijk de totalitaire metho den afzweren”. De Ver. Staten dringen er op aan, dat in geheel Zuid-Amerika strenge straffen worden toegepast op per soonlijk schadetoebrengen aan de belangen der democratie. Mocht Washington er in slagen ook in deze zijn zin te krijgen, dan raakt de politiek der Zuidamerikaansche republieken nog verder in het Amerikaan sche vaarwater, want de oppositie, die bijna overal tegen de geheel op het Witte Huis georiënteerde politiek staat, zou na tuurlijk zonder meer als schadelijk voor de belangen der democratie geproclameerd worden. Maan: 23 Mei E.K. onder 2.40 v.m., op 1.03 n.m,; 24 Mei onder 3.05 v.m., op 2.12 n.m.; 25 Mal onder 3.28 v.m., op 3.26 n.m.; 26 Mei onder 3.54 v.m., op 4.41 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De afdeeling Finsche vliegers „Haupt mann A”, die op 6 April j.l. 14 bolsjewistische vliegtuigen neerschoot. Suomen-Holland) Ter gelegenheid van den derden ver jaardag van de onderteekening van het Duitsch-Italiaansche pact van vriendschap en bondgenootschap zijn telegrammen gewisseld tusschen den Führer, Koning Victor Emmanuël III en den Duce. Te vens zijn telegrammen gewisseld tusschen den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. De Führer aan den Koning-Keizer: „Op den verjaardag der onderteekening van het pact van vriendschap en bondgenoot schap, dat onze beide volkeren hecht ver bindt, verzoek ik Uwe Masjesteit, mijn oprechte wenschen te willen aanvaarden voor den roem en de grootheid van Italië en voor het succes van zijn wapenen.” Victor Emmanuël aan den Führer: „Op den derden verjaardag van de ondertee kening van het pact, dat onze beide vol keren in een hecht genootschap heeft De Japanners in de Ver. Staten zijn bij het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië op 7 December 1941 tijdens hevige uit barstingen van anti-Japansche gezindheid op onbeschrijfelijke wijze vernederd en mishandeld, aldus meldt de correspondent van de „Asahi” uit Rome. Leden van het gezelschap Italiaansche diplomaten en journalisten, dat uit de Ver. Staten te Rome is teruggekeerd, vertel den, dat er bij het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië Japansche burgers werden overvallen door het Amerikaan sche gepeupel, dat zelfs zoover ging, eenige onschuldige Japanners te lynchen. Het hevigst waren de overvallen op het eiland San Pedro, waar een Japansch vis- schersdorp is gevestigd. De Japanners on dergingen een veel harder behandeling dan de Duitschers en Italianen en in grooten getale werden zij, evenals de Duitschers en Italianen, in concentratiekampen gestopt. Van de ÏO.OOO geïnterneerde burgers van de As waren er 6000 Japanners, 3000 Duit schers en de rest Italianen. De correspon dent te New York van Domei werd mid den in den nacht door verscheidene Ame rikaansche politiemannen overvallen, die zijn huis binnendrongen en hem in het ge laat sloegen. Ook hij werd naar een con centratiekamp overgebracht. De Italiaansche bladen ontleenen aan „Sphere” nadere bijzonderheden omtrent den Afrikaanschen „Birma”-weg. Het be treft hier minder één weg dan wel twee wegennetten, n.l. één in West-Afrika, dat uitsluitend door de Franschen, en één in Oost-Afrika, dat door de Italianen is aangelegd. Beide wegen worden thans door een verbindingsweg, welke dwars door het Afrikaansche binnenland loopt, met elkander verbonden. De Afrikaan sche „Birmaweg” loopt van de havens Doeala en Point Noir naar Egypte en is 4000 km lang. Ofschoon deze weg in de eerste plaats door de Engelschen gepro jecteerd is. staan de werkzaamheden, die grootendeels onder dwang door negers worden uitgevoerd, ten deele ook onder Amerikaansche lejding. In de eerste maanden van 1941, dus geruimen tijd vóór Amerika in den oorlog wérd be trokken, arriveerde er te Brazzaville in Fransch Equatoriaal Afrika onder lei ding van kolonel Cunningham een Ame rikaansche missie, die van het De Gaulle- bewind aldaar belangrijke rechten wist te verkrijgen voor de Pan Americain Airway. Te Point Noir beschikken de Amerikanen momenteel over een belang rijk lucht- en vlootsteunpunt tweede front in Europa klaart, dat de wapens en thans voor het Sovjetfront bestemd zijn, zeer doeltreffend zouden zijn in handen van Geallieerde invasietroepen, die Duitschland van het Westen uit moeten aanvallen REORGANISATIE VAN DE DUITSCHE BEWAPENINGSINDUSTRIE Een belangrijke verandering in de orga nisatie van de Duitsche bewapenings-in- dustrie is gisteren te Berlijn bekend ge maakt. De chef van het Opperbevel der Weermacht heeft, naar officieel wordt meegedeeld, deelen van het bureau voor oorlogseconomie en bewapening overge dragen aan den minister voor bewapening en munitie, prof. Albert Speer. OORDEEL VAN LIDDELL HART Ongetwijfeld hebben de Duitschers met de bezetting van Kertsj een belangrijk suc ces behaald, dat waarschijnlijk de schoone droomen van talrijke Engelschen ver stoort, zero schrijft Liddell Hart in de „Dai ly Mail”. De bekende Engelsche militaire criticus levert voorts kritiek op de over drijvingen in de berichten over het Sov- jet-offensief bij Charkov, dat de gebeur tenissen op de Krim op den achtergrond moest dringen. Een goedgeloovig lezer van de Engelsche bladen moest zoodoende tot de conclusie komen, dat door het begin van den Sovjet-aanval bij Charkov, het Duitsche offensief bij Kertsj in het niet zonk en dat de Sovjet-aanvallen den toe stand beheerschten. Voor een dergelijke opvatting bestaat echter in het geheel geen aanleiding. De door de Sovjets gemelde terreinwinst is voor een grootscheepsch offensief zeer bescheiden. Daarentegen zijn de Duitsche successen bij Kertsj duidelijke feiten. Voorts legt Liddell Hart den nadruk op deze Duitsche prestatie door er op te wij zen, dat het smalle front van 20 mijl tus schen de Zwarte Zee en de Zee van Azof den Duitschers geenerlei mogelijkheden heeft geboden voor misleidende schijnaan- vallen en voor een uitbreiding van het ge- vechtsfront, zoodat de Sovjets goede kan sen hadden den "Duitschen aanval af te slaan. Het in den strijd werpen van 2000 Stuka's, zooals door een Duitschen oor logscorrespondent is gemeld, noemde Lid dell Hart voorts het verrassende element van den Duitschen aanval. Liddell Hart is van meening, dat dit aantal veel groo- ter is dan dan het totale aantal duikbom menwerpers, dat volgens Engelsche mee ning aan het geheele front ter beschik king was. Zoo is dit bericht toch een bewijs voor het feit, dat de Duitschers in den afgeloopen winter de productie van Stuka’s verveelvoudigd hebben met het plan om van de hierdoor verkregen mo gelijkheden in nog grooteren omvang dan totdusverre in een massaal optreden pro fijt te trekken. Vervolgens constateert Liddell Hart, dat zoowel de eerste aanvalsoperaties op het schiereiland Kertsj als ook die der Sovjets bij Charkov in een geheimzinnig waas ge huld waren. Intusschen is het echter door de doorbraak door de Sovjetlinie bij Kertsj mogelijk geworden te constateeren, wat eigenlijk is voorgevallen. Daarente gen is het doel en de omvang van het offensief van Timosjenko in den sector van Charkov nog niet bekend. In een in dit blad opgenomen officieele mededeeling maakt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd be kend, dat alle pluimveehouders, die voor hun dieren geen voedertoewijzing ont vangen, voor het jaar 1942 vijftien eieren per kip moeten inleveren aan een door de landbouwcrisis-organisatie in overleg met de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te de Bilt aangewe zen verzamelaar. Dit beteekent, dat alle kippenhouders, dusookzij, die tuintje eenige -j;— ten inleveren en wel volgens een schaal. Duitsche persstemmen De Berlijnsche pers noemt het tot zin ken brengen van het Amerikaansche slag schip een dappere daad der Italiaansche marine. De „Allgemeine Zeitung” merkt op, dat de Italiaansche duikboot een waar devolle bijdrage tot den „Maritimeday” van Roosevelt heeft geleverd. Tevens be wijst deze daad den trotschen wil tot over winnen van het verbonden Italië op den derden verjaardag van het stalen pact De „Berliner Lokal-Anzeiger” schrijft: „De Italiaansche duikbootcommandant heeft meer gedaan dan een slagschip van 32.000 ton tot zinken gebracht. Hij heeft de vloot- schikkingen van Washington in de war gestuurd en de gevechtskracht der Ver eenigde Staten aanzienlijk verzwakt”. Het „Zwölf Uhr-Blatt” schrijft: „Als de Ame rikanen de naakte waarheid zouden verne. men, zou in de Vereenigde Staten een pa niek moeten ontstaan, want er is geen treffender bewijs voor de toenemende kracht der Duitsch-Italiaansche oorlog voering dan de extraberichten door het Duitsche en het Italiaansche opperbevel uitgegeven". ONGELUK BIJ TURKSCHE VLOOT* OEFENINGEN Tijdens schietoefeningen van de Turk- sche vloot vlóóg gistermiddag een gra naat over het doel en kwam in het stadje Aksarei. een voorstad van Istanboel. te recht. De granaat explodeerde in de na bijheid van een tram, welke volkomen werd vernield. Drie personen werden ge dood en 10 andere werden zwaar ge wond. liggen 1 fabrie- iedere bom HAAGSCHE S.P.T. seint uit Washington: In po litieke kringen alhier verklaart men, dat men een oorlogsverklaring van Mexico aan de Asmogendheden als zeer waarschijnlijk acht. De eisch van de Mexicaansche regee- ring om een verklaring over het tot zin ken brengen van een Mexicaansch schip door een Duitsche onderzeeboot is nog niet beantwoord. Nadat in den vorigen nacht de antwoordtermijn was verloopen, zijn de hooge militaire autoriteiten bij elkaar gekomen. Er zijn reeds voorzorgs maatregelen genomen. Goederen naar de Ver. Staten zullen niet meer per schip, doch per spoor worden verzonden. Volgens Reuter heeft president Camacho een speciale zitting van het kabinet voor heden bevolen. AMERIKA HEEFT ERNSTIG GEBREK AAN SCHEPEN „De oorlog zal nog lang duren; er is daarom geen reden de eene week bui tengewoon optimistisch en de andere al te pessimistisch te worden,” zoo ver klaarde Roosevelt gisteren op de pers conferentie. naar de Britsche berichten dienst uit Washington meldt. Roosevelt wees erop, dat de toestand, die ontstaan is voor de Geallieerden door het tot zinken brengen van schepen, ern stig is. Ter gelegenheid van Maritime Day heeft president Roosevelt een verklaring gepubliceerd, waarin hij o.m. zegt: „Wij staan nog steeds voor een ernstig ge brek aan schepen, noodig voor het ver voer der oorlogsbehoeften. Duikbooten en agressoren van de As-mogendheden hebben een zwaren tol van ons geheven.” ZESTIG NOREN VERLIEZEN BURGERRECHTEN IJet Noorsche ministerie van binnen- landsche zaken heeft medegedeeld, dat 60 Noren, die in het buitenland verblijf houden, hun burgerrechten zijn ontno men, aangezien zij een houding toonen, die blijk geeft van een vijandelijke ge zindheid tegenóver den Noorschen staat en diens belangen kan schaden. Onder hen bevinden zich o.a. de vroe gere minister Nils Hjelmt Weit, de voor malige minister van landsverdediging Fre- derik Monsen, de vroegere staatssecretaris en adviseur van het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken. Jens Bull, de vroegere gezant Ditleff, de reeders Lorent- zen, Infolg Hyging Olsen, Thomas Olsen, Erling Samuelson en verscheidene officie ren, staatsambtenaren en journalisten. PRIJS OER ADVERTE%TIÊN: Van 1-11 m.M (5 reg.) t 165. iedere m.M meer tot 22 mM (10 reg) t 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel f 0.51 per m M Bewijsn 5 ct., fr. p p 10 ct Ine binnen de stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) f 0 57. Dienstaanb f 0.38. Pers cevr f 0 48 Adv. met Br a h bur v d bl 10 et meer. LEAHY UIT LISSABON NAAR NEW YORK VERTROKKEN- Met 960 passagiers aan boord is het «weedsche stoomschip „Drottingholm" gisteravond uit Lissabon vertrokken met “•«temming New-York De uit de Aslanden Am n 150,1 aanKekomen Zuid- en Noord- aanekL*aans<!^e diplomaten bevinden zich rik3a„ ’A admiraal Leahy de Ame- lere?sche ambassadeur - Vichy, maakt 4 sS meAe- De ..Drott'- rholm” wordt in •echt m t Wed*rom te Lissabon ver- staatsburgers van de As- ««hdheden aan boord. Van 26 Mei tot en met 4 Juni a.s geeft de met „27” genummerde bon der B o- terkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijd vak geeft de met „27” genummerde bon der Vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter of, voor zoover de voorraad strekt, van 125 gram margarine of 100 gram bak- en braadvet Staatsbegrafenis gouwleider Rover In de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn vond gistermiddag in tegenwoordigheid van den Führer de plechtigheid plaats ter eere van den overleden gouwleider en Rijksstadhouder van Oldenburg en Bremen, Carl Rover. Na een rede van minister Rosenberg legde de Führer een krans voor de catafalk neer Aan deze plechtigheid namen alle vooraanstaande mannen van den staat deel. Na de plechtigheid werd het stoffe lijke overschot naar het Lehrter station gebracht. kringen alhier is men van oordeel, dat de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland en die tusschen Frankrijk en de Ver. Staten in een beslissend stadium is getreden. In officieele Duitsche regeeringskrin- gen wenscht men ten aanzien van de verhouding Frankrijk-Engeland geen standpunt in te nemen. Wel is in ver band hiermede in de Wilhelmstrasse ge wezen op uitlatingen in de Fransche pers ten opzichte van Engeland en Ame rika, die aan duidelijkheid niets te wen schen overlaten. Wat de betrekkingen tusschen Frank rijk en Duitschland betreft, heeft de offi cieele woordvoerder van de Duitsche re- geering verklaard, dat men eigenlijk niet kan spreken van Fransch-Duitsche cf Fransch-Italiaansche betrekkingen. Men kan, aldus de woordvoerder, het beste spreken van een „Duitsch-Italiaansche houding ten opzichte van het overwonnen Frankrijk Deze verhouding wordt zoo wel politiek als juridisch bepaald door het wapenstilstandsverdrag van Compièg- ne. De verdere ontwikkeling van de be trekkingen van de As-mogendheden met Frankrijk hangt geheel af van de hou ding, welke Frankrijk aanneemt Niet Duitschland en Italië moeten trachten hei vertrouwen van Frankrijk te winnen, doch omgekeerd, aldus oordeelt men te Berlijn Volgens door „Aftonbladet” gepubli ceerde berichten verklaart men te Wash ington, dat de Sovjet-Unie nog steeds een sterken druk op Washington en Lon den uitoefent inzake de vorming van een Moskou ver- munitie, die DE MOGELIJKHEID VAN DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP AMERIKA Over de mogelijkheid van een aanval uit de lucht op de Ver. Staten, heeft (naar S.P.T. uit New York meldt,) de admiraal Seveking, o.m. gezegd, dat een bombar- deering door toestellen, die den geheelen Oceaan zijn overgestoken, niet mogelijk is. Duitschland kan de Ver. Staten aan vallen van het oogenblik af, waarop het er in slaagt, steunpunten te bezetten, die dicht in de nabijheid van de kust zijn ge legen In dit geval is groot gevaar te duchteri, temeer daar de industriecentra betrekkelijk dicht bij elkaar liggen en deze gebieden ook zoodanig met ken zijn bezet, dat vrijwel trefkans heeft. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelt inzake de jongste successen van het Duitsche duikbootwapen de vol gende bijzonderheden mede Ten Oosten van de Antillen viel een Duitsche duikboot het Britsche motor schip „Cape of Good Hope” (4963 b.r.t met succes aan Het schip, dat zich vol gens de verklaringen van den kapitein op weg bevond van New York naar Kaapstad, was boordevol geladen met pantserwagens en vliegtuigonderdeelen, alsmede met mijnen en munitie Hier mede toont de vijand opnieuw, dat hem de veel kortere weg door de Middel- Jandsche Zee niet meer ter beschikking staat, zoodat hij gedwongen is de ravi- tailleering aan oorlogsmateriaal, dat aan alle fronten dringend noodig is, rond de Kaap de Goede Hoop naar het front te brengen. Het zwaar geladen schip is oogenblikken na de torpedotreffers een baksteen gezonken. Naar uit Washington wordt gemeld, is aan de kust van Zuid-Amerika een Ame rikaansche koopvaarder tot zinken ge bracht. Verder wordt nog gemeld, dat voor de kust der Vereenigde Staten een in Geallieerden dienst varend Noorsch schip tot zinken is gebracht en in de Golf van Mexico een Amerikaansch schip, waarbij 21 opvarenden om het leven zijn gekomen. vereenigd, wil ik u, Führer, hartelijk feliciteeren en mijn beste wenschen aan bieden voor den zegevierenden afloop van onzen gemeenschappelijken strijd.” De Führer aan den Duce: „Den dag, waarop 3 jaar geleden Duitschland en Italië plechtig tegenover de wereld ver kondigden, dat zij in onverbrekelijke ge meenschap zijn vereenigd, zend ik u mijn hartelijke groeten. De vaste wil van onze in nationaal-socialisme en fascisme ver eenigde volkeren om te overwinnen, en de wapenfeiten van onze dappere solda ten bieden den veiligsten waarborg voor de gemeeenschappelijke eindoverwin ning De Duce aan den Führer: „Op den 3en verjaardag van het stalen pact, dat de hechte lotsgemeenschap van Duitschland en Italië bezegeld, en hen in den oorlog heeft vereenigd, wil ik u, Führer, mijn groeten doen toekomen en u nog eens tot uiting brengen het geloof van het fascistische Italië in de overwinning, die de definitieve triomf zal zijn van onze zaak.” De groote politieke conceptie De derde verjaardag van het Duitsch- laliaansche vriendschaps- en bondge- nootschapsverdrag heeft den leider van de persafdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, den gezant dr. Schmidt, de gelegenheid gegeven, tegen over de groote politieke conceptie, welke aan dit verdrag ten grondslag ligt, de stelselloosheid en lichtvaardigheid te stel len, waarmede de tegenstanders van de As en hun bondgenooten den oorlog heb ben ontketend Dr. Schmidt herinnerde aan de woor den, door den minister van buienlandsche zaken bij het sluiten van het verdrag gesproken, dat tegenover alle illusies en intriges dit pact zonder twijfel en zonne klaar onder de unieke leiding van Hitler en Mussolini de onverbrekelijke eenheid van Duitschers en Italianen bekrachtigt, die met hun machtige en trouwe vrien den in de geheele wereld een geweldig en onoverwinnelijk bloc vormen, dat be reid is ieder de vredeshand te reiken, maar evenzeer vastbesloten eiken vijand te vernietigen.' In politieke kringen te Berlijn verklaart men, dat de telegramwisseling tusschen de leiders van het Groot-Duitsche en het Italiaansche rijk ook beschouwd moet worden als uiting van de onwrikbare vriendschap en wapenjjroederschap tus schen het Duitsche en het Italiaansche volk. DUIKBOOTCOMMANDANT BEVORDERD Over het tot zinken gebrachte Ameri kaansche slagschip van de „Maryland”- klasse deelt Stefani nog de volgende bij zonderheden mede: Het slagschip was op weg naar Kaap de Goede Hoop. Aangenomen kan wor den, dat het slagschip op weg was naar den Indischen Oceaan om daar bij den zeeslag in de Koraalzee verloren gegane Amerikaansche eenheden te vervangen. Misschien was het slagschip echter be stemd om in de Middellandsche Zee de Oostelijke Britsche Middellandsche Zee- vloot te versterken. Bij den aanval van de duikboot kwam de afweer niet in actie, waardoor de on dergang van het schip, dat buitengewoon snel geschiedde, kon waargenomen wor den. De Koning-Keizer heeft op voorstel van den Duce den commandant van de duikboot „Barbarigo”, die het slagschip tot zinken heeft gebracht, tot fregatten kapitein bevorderd. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche departement van marine geweigerd commentaar te leveren op het Italiaansche bericht, dat een Amerikaansch slagschip in den grond is geboord. Op een vraag van Reuter hieromtrent luidde het antwoord: Wij hebben hieromtrent niets op te merken. in hun stads- kippen hebben 1 oop en. per dier vijftien eieren moe ten inleveren en wel volgens een schaal, die in genoemde mededeeling wordt be kend gemaakt. Wanneer men niet aan den leveringsplicht voldoet, zal men geen pluimvee meer mogen aanhouden, afge zien nog van andere tegen de nalatigen te nemen maatregelen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar meergenoemde officieele mededeeling. Maandagavond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II van 19.15— 19.30 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp „Het verdiende loon” GEEN NIEUWS VAN MADAGASCAR EN DZJIBOETI SP.T meldde uit Vichy: Van Mada gascar zijn ook gisteren geen berichten omtrent den toestand binnengekomen. Ook uit Dzjiboeti heeft men na de laatste loyaliteitsverklaring van den gouverneur niets meer gehoord. Tot dusver werd Dzjiboeti van Madagascar uit nog van een en ander voorzien, doch sinds de En gelsche landing op het eiland is elke toevoerweg af gesneden. meldt uit Vichy wordt, dat de Fransche duikboot „Le (1500 ton) tijdens den Britschen zinken IN BESLISSEND STADIUM GETREDEN S.P.T. seint uit Berlijn: In politieke Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen deel. Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Seters Jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444? Boekhandel F. D. Couvée. van Hovtemastraat 66. Tel. 721187. De nieuwe Japansche landingen in de Chineesche provincie Foe-Kien en de verhoogde Japansche activiteit aan de andere fronten hebben te Londen de overtuiging gevestigd, dat Japan nu zal trachten, Tsjoenking definitief uit te schakelep, meldt S.P.T. De mogelijk heden voor het succes van een dergelijk Japansch plan worden door de Engelsche pers zorgvuldig tegen elkaar afgewogen en tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat de Geallieerden alles in het werk moeten stellen om door voldoende en vooral snelle hulp de groote gevaren, die China bedreigen af te wenden. Tsjoen- king-China, aldus is men te Londen van meening, is voor de Geallieerde zaak ten minste even belangrijk als Australië. Stefani Heros” overval op Madagascar tot zinken is gebracht, alsmede de hulpkruiser „Bou gainville” en de torpedoboot „d’Entrecas- taux”. Alle opvarenden van „Le Heros”, 24 uitgezonderd, zijn gered. Het hospitaalschip van de Duitsche ma rine „Alexander von Humboldt”, dat zich op weg bevond naar een haven aan de Noorsche kust, is, naar van Duitsche mi litaire zijde verluidt, ondanks het feit, dat het buitenboord overeenkomstig de voorschriften van de Geneefsche Conven tie van duidelijke kenteekenen was voor zien, door een duikboot aangevallen. Het schip werd niet beschadigd. 'v F

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1