GebrsBOER WHISKY EWINDE entxSinWOl KUNST EN LETTEREN BINNENLAND FILM EN BIOSCOOP Zoet Roggebrood Ip hl Nederlandsche Landstand In Het slachtkonijn Bijzondere aangelegenheden op onderwijsgebied DE FILMSPEELSTER MARIANNE HOPPE VOORDRACHTCURSUS VAN DEN NEDERLANDSCHEN OMROEP MODIEUZE DRACHTEN VAN ZES GESLACHTEN pag 2- „DE KOMEDIANTEN’’ IN METROPOLE T. G. M. VAN HETTINGA TROMP KUNSTAVOND HAAGSCHE MUZIEK ACADEMIE HAAGSCHE COURANT Zaterdag 23 Mei 1912 JUWELEN GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM. TEL. 38^7 DEN HAAG. TEL 333j9ï Predikbeurten Bank- en Effectenbedrijf Uitvoering besluit bezettingsschaden KUNSTHANDEL LIERNUR kpeld.locr 1467 Vries, 5 uur ds. P. K. Keizer. d«- uitgevoerd wieken draaien (Polygoon-Meuer) Een hoekje van de tentoonstelling. Een eenvoudige, hardwerkende jonge vrouw hebben schade Kier de In 1941 zijn in de Duitsehe theaters 394 premières*opgevoerd, waarvan 98 op het gebied der muziek. Aan 336 theaters, die het geheele jaar geopend waren, hebben 18.000 artisten' meegewerkt. Ook de film- productie’te gedurende het afgeloopen jaar zeer hoog geweest. Niet minder dan 73 Duitsehe en 16 buitenlandsche films zijn in circulatie gebracht. HET CULTUREELE LÉVEN IN DUITSCH- LANO IN 1941 „Nachtdienst” De Komedianten _brengen in het tropole theater dragen hem en de molenberg is hecht en breed van omvang Toen Petrus Manders het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld, vestigde zich zijn zoon Jan als molenaar en van hem ging de molen over in handen van Kees Manders Helaas moest in deze periode de molen tijdelijk van eigenaar verwis selen doch dat duurde niet lang, want reeds in 1911 ging Frans v, d. Westen den molen bemalen De moeder van dezen eigenaar was een dochter van den bou wer en onder zijn beleid draait de molen nu al 31 jaren. Een bijzonderheid van dezen molen is, dat hij vroeger ook eikenschors maalde voor de leerlooierij, die in deze streek ook toen reeds druk werd beoefend. En nog steeds staat er de honderdjarige, nog steeds maalt hij ons graan en nog steeds stoffeert hij het fraaie Langstraatsehe landschap op stemmige wijze. Zijn lange wieken en zijn imposante vormen be- heerschen de heele -omgeving, stoer ge tuigend van kracht en ondanks zijn 100 jaren, van jeugdigen arbeidslust. De lange wieken draaieneen nieuwe eeuw in. Derde uitvoeringsbesluit de Staatscourant van 20 Mei 1942, verscheen een besluit van den secretaris generaal van Landbouw en Visscherij. be treffende de verordenende en de beschik- kinggevende bevoegdheid van den Neder- landschen Landstand. Zooals bekend mag worden veronder steld is de Nederlandsche Landstand een openbaar lichaam met verordenende be voegdheid. In de Landstandsverordening van 22 October 1941 werd dit door den Rijkscommissaris voor het bezette gebied vastgesteld. Er moest evenwel nog nader geregeld worden, door wie en onder welke voorwaarden deze bevoegdheid zou worden uitgeoefend. In het eerste uitvoeringsbe sluit van den Nederlandschen Landstand van 3 December 1941 werd met een uitwer king van deze bevoegdheden begonnen. Daarin werden genoemd bepaalde soorten van verordeningen, die alvorens in wer king te kunnen treden, de goedkeuring van den secretaris-generaal noodig hadden In het zoo juist afgekomen derde uitvoerings besluit, verschenen in de Staatscourant van 20 Mei 1942. wordt volgens artikel 2 van dit besluit bepaald, dat de verordenende bevoegdheid, toegekend aan den Neder- landschen Landstand, wordt uitgeoefend door den boerenleider. Artikel 7 van dit besluit stelt vaSt, aan welke organen van den Nederlandschen Landstand beschikking gevende bevoegd heid toekomt, d.w.z. wie bevoegd is in afzonderlijke gevallen met betrekking tot bepaalde personen, vereenigingen of groe pen hiervan, regelingen te geven. Behalve de boerenleider, de voorman en de hoofd- stafleider, zijn hiertoe bevoegd de hoofden van hoofdafdeelingen van algemeen be stuur en de provinciale boerenleiders Artikel 8 beperkt het terrein, waarop deze beschikkingen betrekking kunnen hebben tot het terrein van den Nederland schen Landstand. Publicatie van bovenbedoelde verorde ningen en beschikkingen zal plaats vinden in het t.z.t. verschijnende verordeningen blad van den Nederlandschen Landstand. j het sport- de konijnenteelt de hoofdrol is’"Thans T RIE REINDERHOFF BIJ MESKER In de toonzaal van de 's-Gravenhaag- sche meubelfabriek v h. A. J. Mesker. Parkstraat 10. exposeert tot 29 Mei. de illustratrice Rie Reinderhoff, die zich een vlotte teekenares toont en wier werk zich vooral voor kinderboeken eigent Er is een sterke vordering in haar werk te be speuren. Die illustraties b.v. uit ..Fulco de Minstreel” en die Uit Antoon Coolen’s „Sprookjes uit alle landen” vertoonen een opmerkelijk verschil. De teekeningen voor dit laatste boek vormen almee het hoofd bestanddeel der tentoonstelling. Ze zijn typisch illustratief, bezitten sfeer en heb ben de niet genoeg te waardeeren eigen schap, dat ze de wezens en personen uit de sprookjes in gave verbeelding weerge ven. Proeven van houtzaagkunst bevielen mij minder. Ook in portretteekenen heeft Rie Reinderhoff zich bekwaamd. B van Eysselsteijn Herhaaldelijk heb ik reeds gewezen op het werk van de talentvolle schilderes me vrouw T. G. M van Hettinga Tromp een oeuvre dat door en door beschaafd is. dat een distinctie, rust en voornaamheid be zit en dat daarbij toch geen allure heeft en niet verder wil reiken, dgn het zich bewust is te kunnen. Daardoor bezit het de belangrijkheid van het zuivere Men kan sommige dezer stillevens minuten lang óp zich laten inwerken en als men ze later weer ontmoet, blijven ze hun wer king houden, ze ontroeren opnieuw en iederen keer is de kennismaking een ver heugenis, het is of men een ouden vriend tegenkomt, wiens fijnheid en beschaving van geest men hoogelijk leerde waardee ren. als een in de wereld helaas zeldzaam voorkomende eigenschap En nu wordt in de rustige zalen van den kunsthandel G. J. Nieuwenhuizen Segaar, Anna Paulow- nastraat 107. een jubileumtentoonstelling gehouden van werken door mevrouw T G. M. van Hettinga Tromp, ter eere van haar zeventigsten verjaardag Men ziet hier twee zalen en een kabinet vol wer ken bijeen, het stilleven met de stroobloe- men en drie oude kruikjes (no 28); het witte potje met blauwpaarse bloemen (no. 15); het stilleven met witte druiven en twee perzikken (no 14); een paar boer derijen. de koele Romaansche krypta 'van den Utrechtschen Sint Pieter en vele an dere doeken. Oude vaasjes, kruikjes en pijpen, kleine dingen pit het leven maar hoe fijn, hoe gevoelig en op welke een niveau gezien en geschilderd. Zij. die van mooie dingen houden en die weten hoe veel liefde er kan schuilen in den sfeer van zulke voorwerpen, raden wij aan deze expositie te gaan zien Zij zullen er in een tijd vol nerveuze beweging, een uur van rust hebben, een uur dat goed is en de moeite loont. De tentoonstelling duurt tot en met 6 Juni en kan niet worden ver lengd. B van Eysselsteijn •4 391825»-AA>ulownostr 37 Tel. 110175 Elssi raat 7 BOEKHOUDEN MIDDENSTAND TALEN 4, STENO-TYPEN 7.50 p. m. Niet /2 jaar gratis onverricht Boeken kosteloos in bruikleen RESTAURATIE VAN HET STADHUIS VAN MAASTRICHT Het statige stadhuis van Maastricht.dat in 1666 door Pieter Post werd gebouwd en reeds vele malen hersteld is. begint weer in'vervallen toestand te geraken. Er be staan dan ook plannen om het weer te restaureeren. maar gezien de hooge kos ten zal dit nog wel eenigen tijd duren. Wel zal de restauratie van de loggia van dit stadhuis, welke zeer slecht is en waarin diepe barsten zitten, binnenkort een aanvang nemen. Dit werk vraagt alleen al ongeveer 40 000 De-helft dezer herstellingskosten wordt gedragen door de gemeente, 40 pCt. door het Rijk en 10 - pCt. door de provincie 2den Pinksterdag vindt de eindwedstrijd te Hilversum plaats De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: De voordrachtcursus, dien de Neder landsche Omroep georganiseerd heeft én de wedstrijden in het voordragen, welke daarna voor de jeugd uitgeschreven zijn, willen niets anders dan een bescheiden poging zijn om bij de jeugd de belang stelling en liefde voor dicht- en voor drachtskunst aan te kweeken en te ver sterken. Want één van de middelen, orri de dichtkunst weer „populair” (in dén goeden zin van het woord) te maken, is. dat men het uitdragen van dichtkunst door middel van de voordrachtskunst bevordert. De cursus had meer belangstelling dan verwacht werd. Het eerste beroep, dat de Omroep op de jeugd deed, is ongetwijfeld zeer bemoedigend. Wij konden vaststel len. dat ca 1500 deelnemers zich voor den cursus aanmeldden. Eerlijk gezegd had den wij die groote belangstelling niet verwacht en wij zijn er van overtuigd, dat, mocht de Omroep een dergelijken cursus herhalen, de deelneming nog be langrijk grooter zal zijn. Uit de 1500 cursus-deelnemers. meldden zich een 120 voor deelneming aan de voor drachtwedstrijden. Dat dit aantal in ver houding tot dat der deelnemers aan den cursus gering is, is begrijpelijk; er valt een zekere schroom te overwinnen om voor een jury van deskundigen te ver schijnen; alleen de moedigsten. de meest enthousiasten, komen daartoe Zoo ver schenen in de voorwedstrijden. welke ge westelijk gehouden werden. 70 meisjes en 50 jongens op het podium De 26 bes ten van deze 120 deelnemers zijn door den Omroep uitgenoodigd aan den eind wedstrijd op 2en Pinksterdag te Hilver sum deel te nemen De winnaars uit deze groep zullen op dien dag om 5 30 uur met een gedicht voor de microfoon ko men (zender Hilversum TT) REGELING VAN ARBEIDS VOORWAARDEN Blijkens de Staatscourant van 22 dezer heeft het college van Rijksbemiddelaars een regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor hel administratief personeel, werkzaam in het bank- en effectenbedrijf. Deze regeling is een uitbreiding van de in November 1941 vastgestelde regeling van arbeidsvoorwaar den voor het personeel van de groote ban ken te Amsterdam, ’s-Gravenhage, en Rot terdam, welke laatste regeling nu is ko men te vervallen. In de regeling zijn de werknemers in gedeeld in de klassen a, b, en c en hooger geplaatsten, naar gelang van den door hen verrichten arbeid. De werkgever is ten aanzien van de indeeling van zijn werk nemers in deze klassen aan bepaalde per centages gebonden Deze gelden echter niet voor kantoren met minder dan 5 werknemers. Voor de werknemers zijn minimum-salarissèn bepaald, afhankelijk van klasse en leeftijdsgrens. Bovendien zijn voor de werknemers van één leef tijdsgrens of één klasse tezamen mini- murri-gemiddëlde jaarsalarissen vastge steld De werknemers zullen ten minste twee weken vacantie per jaar genieten. Voor het overige bevat de regeling bepalingen betreffende schorsing en uitkeering bij ziekte en ongeval. Ingevolge overgangs bepalingen moet het minimum-jaarsalaris per halfjaar worden verhoogd met ten minste 15Ö of ƒ12:50 per maand en het minimum gemiddelde jaarsalaris voor elk leeftijdsjaar of één klasse per kalender jaar met 200. Voorts is bepaald, dat"-in de maand Juni 1942 een gratificatie zal worden uitbetaald ten grootte van het be drag, waarmede het salaris, dat gegolden zou hebben, indien de regeling reeds van 1 Januari 1942 af gewerkt had. het in feite uitbetaalde salaris overtreft II: door wordt dus bereikt, dat in feite werknemers reeds van 1 Januari 1942 af het hoogere loon ontvangen. De regeling gaat in op 1 Juni 1942 Woensdagavond 27 Mei geeft de Haagsehe Muziek Academie een kunst avond onder leiding van den directeur Leo van der Tand in het gebouw „Ex celsior” Zeestraat, alhier Medewerking verleenènElsa Dankmeyef's balletten. Jo Eringaard. sopraan, en het symphónie- orkest „Monte-Verdi Sweelinck”. Het geheel bestaat uit 85 medewerkenden. Een cultureele taak voor den Omroep Een volgenden keer hopen en vertrouwen wij er op, een nog veel grooter aantal jongeren te kunnen bereiken. Wanneer hiervoor de Nederlandsche Omroep een belangrijken stoot geeft, die er toe leidt, dat men komt tot het oprichten van ge meenschappen. waarin men de voor drachtkunst weer doelbewust gaat be oefenen. zooals eens in den Rederijkers tijd. wanneer de dicht- en voordrachts kunst werkelijk een groot deel onzer jeugd gaat veroveren. dan breekt een geheel nieuwe tijd voor onze vaderland- sche taal- en letterkunde aan De geest drift moet alom worden gewekt. Is zij er eenmaal, dan moet zij geschoold worden tot iets deugdelijks. Voorloopig zijn wij nog in het eerste stadium Voor den Ne derlandschen Omroep is hier een taak weggelegd. De resultaten van zijn cultu reel werk zullen steed* duidelijker merk baar worden In de Ned. Staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking van den seer -gen. van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming, waarbij deze zijn besluit van 13 Januari 1942 intrekt, waarbij was. ingesteld een afdeeling bij zondere aangelegenheden op onderwijs gebied” en aan den heer E. P. van der Werff de leiding dier afdeeling was op gedragen. Met ingang van gisteren is de behan deling van het kweekschool wezen weder om opgedragen aan de afdeeling lager onderwijs en de aangelegenheid van de vormingscursussen tijdelijk toevertrouwd aan de afdeeling kabinetszaken. Me- _r.L 1' „Nachtdienst” ten too- neeïe een klucht >n drie bedrijven door Een wonder- Eenige voordeelige rassen Terwijl vóór den oorlog konijn in C speelde, ij thans het slachtkonijn per sona grata. Het doel van de konijnen teelt is tharfs immers het zoo snel mo gelijk opleveren van een flinken bout. Bij den verderen opbouw van den Nederlandschen konijnenstapei moet daar om worden gestreefd naar een sterke uitbreiding Van rassen van het type, waarbij de mogelijkheid van vleeschafzet groot is en dat op vrijwel alle leeftijden voor de slacht gebruikt kan worden De groote massa raslooze konijnen in ons land dient daartoe té worden omgekruisd met de geschikte vleeschrassen Ook binnen het ras is het eene konijn ..voor- deeliger” te houden dan het andere, het geen uit voederproeven is gebleken. Door het toepassen van selectie dient een ras gefokt té* worden van vruchtbare, levenskrachtige en bovendien sobere dieren. Het eerste wat te doen staat, is selectie in ue richting van het gewensqh- t<. type De fokker dient alleen de beste dieren van zijn stam als fokdier te ge bruiken. Alles wat minderwaardig is. verhuist terstond naar de braadpan. Het voordeeligate ras is de Fransche Hangoor die direct ook in het vleesch groeit zoodat hij eds als halfwassen konijn voor de slacht geschikt is en daar bij dan tevens reeds vet levert. Voorts komen in aanmerking de Blauwe Wee ner. de Witte Weener de Groot Chin chilla en de Groot Zilver De voedselvoorziening van ons volk is gebaat door een vervanging van de ras looze en sportdieren zonder meer door de genoemde rassen, die als nutkonijn een belangrijke vleeschproductip kunnen le veren Bovendien kunnen zij een schit terend figuur op de tentoonstellingen maken In verband met de moeilijkheden om gedurende den eersten tijd een voldoen de aantal dieren van deze rassen ter be schikking te krijgen, dient men de ras looze diere met rammen van genoemde rassen te paren en wel in elk fokdistrict een kleurslag van een ras. Een éénkleurig slachtkonijn heeft het voordeel, dat de pelzen een hoogere waarde bezitten, daar deze in grootere hoeveelheden van een kleur geleverd kunnen worden F. W. HAVIK. AMSTERDAM DEN HAAG WAGENSTRAAT 141 TELEF. 11.68.60 Tentoonstelling in het Gemeentemuseum In het Gemeentemuseum aan de Stad- houderslaan wordt van heden tot om streeks 1 Augustus, een kleine, maar alleraardigste tentoonstelling gehouden van costumes, plaatwerken enz. in een alleraardigst tijd-décor van meubelen en. snuisterijen onder den naam Modieuze drachten van zes geslachten. Dr. Fr. W. S. van Thienen, conservator van het Ge meentemuseum. heeft zich voor het tot stand komen der expositie werkelijk alle moeite gegeven en daarmede een gebied bestreken, dat reeds lang zijn kunstzin nige en wetenschappelijke toewijding be zit. Het resultaat is ten volle de moeite var» een bezoek waard Juist dat de ten toonstelling „klein maar fijn” is. mag voor het publiek een voordeel genoemd worden. Grootere collecties werken voor vele menschen vermoeiend. Van 1770 tot heden de mode en haar „grillen”. Een onderwerp, dat Haagsehe dames wel in 't bijzonder boeien moet. Hoe zagen onze ouders er uit in hun jeugd Hoe gingen onze grootoude.-s en bet-over- grootouders gekleed Alleraardigste bij dragen kwamen binnen van het Rijks- museum, het' Centraal Museum te Utrecht en het Stedel. Museum te Amsterdam Men ziet in een klein „praeludium” het einde der 18de eeuw. dan. in een houten beeld gesymboliseerd de komst van het nieuwe en daarmede empire, romantiek, het burgerlijk tijdperk van het midden en het einde der vorige eeuw, crinoline, draperie-costuums, de „queue de Paris”. Dan ziet men de luifelhoedjes, de kapot- hoedjes en tenslotte, rijzig, slank en sportief, na de eeuwswisseling met „Ju- gendstyle” en de afschuwelijke hobbe zakken van den na-oorlogstijd, den mo dernen tijd met enkele creaties uit 1942. Een charmant en boeiend geheel. Het is te hopen, dat velen deze onderhoudende tentoonstelling gaan bezichtigen Max Neal en Max fcerner lijke geschiedenis geweven om de ver missing van een brillanten speld, waar van de heer des huize* meer afweet en hierdoor zoodanig in verwikkelingen ge raakt. dat elke poging om er uit te komen, hem er nog vei der inwerkt. De eene leugen stapelt zich op de andere, totdat de echtgenoote het einde van het draadje in handen krijgt en langzaam begint te wikkelen tot de geheele klu wen op is. Voor het zoover is wordt er hartelijk gelachen om den pantoffelheld- boemelaar Theodoor Hageman, gespeeld door Johan Kaart, om Eusebius Findei- sen. den leeraar M.O., Adolphe Engers, die den boemelaar van den wal in de sloot helpt, en alle anderen, zooals Johan Valk. Gerard Hartkamp. Ben Aerden, Bob van. Leersum. Jerrie Hitz, Joh. Bouwmeester-Kluun. Lydia de Jong, Mary van den Berg en Annie Langena ken. De dwaasheid vindt haar hoogtepunt, in „Hotel de Groene Krokodil” dat wel een uitgezócht oord schijnt te wezen voor hen, die iets op hun geweten heb^ ben. om rendez-vous te geven. Een harte lijk applaus was er voor alle medespe lers in deze .charge"’ doch meer speciaal betrof het toch wel Joh. Kaart en Adolphe Engers, die het geheele geval naar een goed einde dragen P, H de Wit totstandkoming van het be- bezettingsschaden hun aangemeld Den burgemeesters is thans verzocht de gggevens betreffende door hen gere gistreerde gevallen door te geven aan genoemde afdeeling. Van tijd tot tijd doen zich gevallen va.n bezettingsschade voor, waarin het noodzakelijk is den betrokkenen terstond een voorschot te verleenen. In dergelijke gevallen kunnen betrokkenen een gemo tiveerd verzoek om een voorschot indie nen bij de afdeeling bezettingsschade In verschillende gevallen zal een uitkeering voor levensonderhoud kunnen worden toegestaan. in de meeste gevallen echter verminderd met hetgeen de betrokkene op andere wijze verdient of zonder gel delijke reden nalaat te verdienen Onder de bezettingsschaden zullen vaak ook kunnen worden gerangschikt de verschillen tusschen de huurwaar den van gevorderde gebouwen en de som welkq vanwege de Duitsehe instanties daarvoor wordt betaald In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dat bij afbreken van een gebouw waarvoor tot op het oogenblik van he* afbreken 2/3 van de huurwaarde door de Duitsehe in stanties werd vergoect niet van het oogenblik van het afbreken af de volle huurwaarde als bezettingsschade wordt beschouwd Als bezettingsschade zal dan gelden de waardevermindering van het onroerend goed, waarover een rente van 4 pCt wordt vergoed van het oogenblik van het toebrengen van de schade af tot de uitbetaling Publiekrechtelijke lichamen Het vorenstaande geldt niet voor bezet tingsschade van public-krechtelijke licha men en daarmede volgens artikel 1. lid 4. onder 2 '’an het besluit op de materieeie oorlogsschaden gelijkgestelde lichamen Daarvoor gelden het besluit bijdragen wederopbouw publiekrechtelijke lichamen en zijn uitvoeringsvoorschriften Zij geven de schade op per brief, gericht tot de desbetreffende Rijkscommissie van advies. Binnenhof 19. ’s-Gravenhaae De gelijk stellingen worden door den secretaris generaal van Financiën geval voor geval uitgesproken. Intusschen mag wel worden aangenomen, dat tot de gelijkgestelde lichamen kunnen worden gerekend woningbouwcorporaties, welke met voor schotten van Rijk of Gemeente woningen hebben gesticht, of welker geldleeningen door de Gemeente zijn gegarandeerd. Be sturen van bijzondere scholen, welke ge subsidieerd orden, op den voet van de Lager-Onderwijswet 1920, scholen welke subsidieerd worden op den voet van de bepalingen der V.H.O. en M.O. en N.O wet, gesubsidieerde tuinbouwscholen e.d. alsmede allé andefè lichamen, welker ge lijkstelling reeds is uitgesproken i.v.m. geleden oorlogsgeweldschade, voorzoover de eigendommen betreft, waarvoor de ge lijkstelling geldt. Bij twijfel of een lichaam tot de gelijkgestelde kan worden gerekend, wordt de aanvraag ingezonden bij de afd, bezettingsschade van het depar tement van Financiën. Als termijn van inzending der aanvragen en opgaven geldt, voor thans reeds toegebrachte en tot 1 Juli a.s. toe te brengen schade, uiter lijk 1 September 1942 Overigens eeldt de gewone termijn van twee maanden. Museum-Kamerorkest opgerioht Het is misschien niet algemeen bekend, dat de Muziekhistorische afdeeling van het Gemeentemuseum behalve de vermaarde verzameling van muziekinstrumenten een uitgebreide bibliotheek bevat, waarin vooral de uitgaven van muziek en mu ziektheoretische werken uit de 16e, 17e en 18e eeuw een belangrijke plaats innemen. In den loop der jaren zijn op de con certen in het museum herhaaldelijk ka- mermuziekwerken uit de bibliotheek uit gevoerd, doch het bleek niet mogelijk het omvangrijke repertoire aan ensemble-mu- ziek voor groötere bezetting, waarover de afdeeling beschikt, tot ontplooiing te brengen. Om daarin te voorzien is thans een Museum-Kamerorkest opgericht o.tv. Dirk J. Balfoort. dat zich ten doel stelt zelden of nooit uitgevoerde muziek voor deze bezetting opnieuw tot leven te bren gen. Het ligt In de bedoeling, dat het or kest in het volgend seizoen een serie1 concerten in het Museum zal geven. Die Winterreise Donderdag a.s. zal in Diligentia de vol ledige liederen cyclus „Die Winterreise" van Fr. Schubert gegeven worden door Charles Le Chee. Nelly Bots, leerlinge van Theo v. d. Pas zal hem aan den vleugel begeleiden. In en 2 n Pinksterdag. Ned. Protest, bond. Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15). In Pinksterdag 10.30 uur ds. A. E. F Junod. Roode Kruis ziekenhuis, In Pinksterdag 3.30 uur dr. L. D. Terlaak Poot (in plaats van ds. de Vèy Mestdagh) Remonstr. gemeen te, In Pinksterdag 10.30 uur mej. ds. W. S Wiardi Beekman. Aula gem. Ly ceum, Stokroosplein 50. In Pinksterdag 10.30 uur ds. N. Blokker, van Utrecht. Federatie van Vrijz. Protestanten. Luther, kapel, Haverschmidtstraat 47. 2n Pinkster dag 10.30 uur ds. A. Trouw’(m m. van het Vrijz Herv kerkkoor). Doopsgez. gem., In Pinksterdag 10.30 uur ds. D W. Mei huizen. - Luth gem., In Pinksterdag. 10.30 uur ds. D Drijver (mm. van het Evang. Luthersch zangkoor) 2n Pinkster dag 10.30 uur ds. C. Riemers. Vereen. ..Maarten Luther”. Lutherkapel. Haver- scbmidtstraat 57. In Pinksterdag. 10.30 u. ds. H C Zwahler, van Zeist. Waalsche kerk, In Pinksterdag 10.30 uur ds. Miche- 'in Moreau. Duitsehe kerk, In Pinkster dag. 10.30 uur Pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist Andries Bic- kerweg 1, In Pinksterdag Holl. 9.45 v.m.. Eng. 11.15 u. Onderwerp: „Ziel en lichaam” Gulden tekst Ps. 4212. Duinoordkerk, In Pinksterdag, 10 uur ds. Kwint, J0 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schokking; 2n Pinksterdag 10 uur dr M. M. den Hertog. Nassau Jeugddienst. Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan. In Pinksterdag. 10.30 uur ds. C. M. M. Fer- Nieuwe Badkapel, 1» Pinksterdag 10.30 uur ds. Evenhuis. 6 uur ds. P G. de Vey Mesdagh (in plaats van dr. L. D. Terlaak Poot). Remonstr. ge meente, aula Vrijz. Chr. lyceum, van Stolkweg 35. 2n Pinksterdag 10.30 uur dr J. F .van Royen. van Amsterdam. Nei Herv. .vereen. Menninckstraat 41, In Pink sterdag 10 uur en 5 uur de heer Schoon- derbeek. van Ede. 2n Pinksterdag 10 uur de heer Schoonderbeek. Oud Gerei ge meente. Westduinweg 194. In Pinksterdag 10 uur en 5 uur ds. B. Hennephof, 2» Pinksterdag 10 uur ds. B. Hennephof. - Stads-Evangelisatie „De Heere zal voor zien” Wimpelstraat 2. In Pinksterdag uur de heer Staalman, van Huizen. 5 uur opdrach-tdienst de heeren Vlaardingce broek en Staalman. N. Herst. Apost Zendinggem. Neptunusstraat 92, In Pin»’ sterdag, 10.15 uur samenkomst. Loosduinen. Ned. Herv. kerk, (dorps kerk) In Pinksterdag 10 uur cand. A. Son- neveld, 6 uur ds. G. Venema. 2n Pinkster dag 10 uur cand. A de Vries. Bethelkcrx In Pinksterdag 10.30 uur ds. F K van Evert. 7 uur dr. K. J. Brouwer oven „Zending in nood”, met een inleidend woord van ds. F. K. van Evert. 2n Pink sterdag 10.30 u. ds. G. Venema. 3.39 u- jeugdappèl. Ger. kerk (dorp) In Pink sterdag 10 u. ds. J Smelik. 5 u. ds. W Wiersinga. Leyenburg In Pinksterdag 9 e 10.45 u. ds W A. Wiersinga, 3.30 u..ds. J Smelik. 5.30 u ds. H. Pestman v RijsW^J 2n Pinksterdag 10 u. gecombmeeroe dienst ds. J. C. J Kuiper van den Haag-"' Stichtingskerk Bloemendaal In Pin»' sterdag 10 uur en 2 uur ds H. Bos*!) 2n Pinksterdag 10 uur ds. H. Boswijk. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv. In Pin* sterdag 10.30 uur ds. F. Kleyn. Wassenaar. Ned Herv. kerk In P,n* sterdag 10.05 uur ds. Honders. 5 05 uur o- ten Kate 2n Pinksterdag 10.05 uur dr C. v. Niftrik, v. Rijnsburg. Kievitkcrfc Pinksterdag 1010 u. ds. ten Kate, 2n sterdag 10.10 u. ds. D. M. Vermei. v Leidsehendam. Ned. Protestantenne In Pinksterdag 10.40 uur mej. H. M®1) van Rotterdam. Rijswijk. Ned. Herv. kerk In P>nks«^ dag 10 uur ds. J. D. van der Veen, ds. F. J. Pop. van Delft, 2n Pinkater** J 10 uur ds. J, v. d. Wiel. Geb. Chr. langen, Oranjelaan 26, In Pinksterdag v. 8 uur (niet ’s avonds) ds. J. v. jeugddienst. 10.30 u. ds. J. v. d. W|C1, Pinkstergem. geb. „Arcadia” L. Hofru» In Pinksterdag J015 uur de heer bte'' ’ïvvicns"* Roodenbuii- -1 IV Bil- A 10 (L Het heeft heel wat voeten in de aarde de filmster Marianne Hoppe tot een rustig gesprek te krijgen Toch ligt het niet aan de charmante Frau Hoppe of aan regisseur Meyer, dat het niet vlot tot een ongedwongen „plaudern” kan komen. Hieraan is schuld de rustelooze sfeer in de filmstudio, waar het werkwoord „ar beiden” in alle toonaarden wordt ver voegd. Maar als de claxon een langgerek- ten toon heeft doen hooren, ten teeken, dat scène nummero zooveel na onge- ver tienmaal te zijn overgedaan tot volle tevredenheid van cameraman, ge- luidsingenieur. belichtingschef en vooral van den regisseur, is uitgevallen en allen even kunnen uitblazen, dan zien wij de kans schoon, de bekende artiste aan te schieten Dé zwaar geblankette Marianne, ge kleed in een snoepje van een japon, anno 1900 (de film „Francesca da Rimini speelt in dezen tijd) mist in den omgang volkomen datgene, '’wat filmberoemdheden soms tot minder gewone wezens maakt. Zij is nuchter, zakelijk in haar spreken, niet aanstellerig en laat zich geenszins op voorstaan een beroemde vrouw te zijn Vergeet u niet, dat ik voor alles tooneelspeelster ben; films maken is voor mij een neven beroep Ik stam uit een heel eenvoudige familie uit de omgeving van Hamburg en misschien is het mijn vader wel geweest, die zeer belezen was en een groote liefde voor Shakespeare had, van wien ik het kunstzinnige heb ge ërfd. Als heel jong meisjes al interes seerde ik me voor literatuur en wanneer ik een boek las. dan maakte ik van alle figuren direct „rollen’. Zeventien jaar was ik slechts, toen ik een zware rol uit een stuk van Schiller, uit mijn hoofd had geleerd en haar opzegde voor een oudere actrice, die zich weliswaar koste lijk amuseerde over de keuze, maar toch eenig talent in mij zag en door haar bemiddeling kwam ik als figurante bij het Berlijnsche Staatstheater. Daarna kwam mijn groote kans. Een der speelsters werd plotseling ziek en ik moest als invalster fungeeren. Mijn de buut werd een groot succes en zoo ging het geleidelijk aan crescendo. In mijn contract is evenals bij alle Duitsehe artisten een clausule opgenomen, die de mogelijkheid geeft om in films op te treden. In tientallen films heb ik ge speeld met artisten van naam. zooals Jannings.” Hier onderbrak de onverbiddelijke claxon ons geanimeerd onderhoud. Een nieuwe scène moest worden gerepeteerd. Onrpiddellijk was Frau Hoppe, die met den bekenden acteur Gründgens is ge trouwd. weer de filmactrice. Consciën tieus kwijt zij zich van haar moeilijke taak en men krijgt bewondering voor deze hardwerkende jonge vrouw, die haar kunst lief heeft en boven alles eenvou dig blijft. Na afloop van haar achturige dagtaak geen sine cure! vonden wij nog even gelegenheid afscheid van Marianne Hoppe te nemén, die ons nog toefluister de één genoegen te hebben, t.w. een va cantie met haar man in een allerliefst buitenhuisje buiten Berlijn DC SALZBURGER FEESTSPELEN 1942 WORDEN VOORBEREID Ook dezen zomer zullen de Salzburger Feestspelen weer plaats vinden, aldus de „Deutsche Ztg.” Een Mozart-opera en een opera van Richard Strauss, een tooneeL opvoering en groote orkestconcerten. die romantisch-Duitsche en Italiaansche-klas- sieke muziek zullen uitvoeren, ronden het beeld der spelen af. In het middeb punt der kamermuziek zal het oeuvre van Franz Schubert staan. In het kader der orkestconcerten leidt prof. dr. Willem Mengelberg een concert met het Weensch Philharmonisch orkest. Rudolf Mengelbergs ..Missa pro Pace" zal o.l.v. Prof. Joseph Messner voor de eerste maal in Duitschland uitgevoerd werden in een Domconcert. Voorburg. Óud(e kerk. Heeren In Pinksterdag 10 uur ds. J F—". 6 uur ds. A Hoekert, 2n Pinksterdag uur ds. W J Schouten, Noorderker* derdijklaan In Pinksterdag II uur Hoekert. Kinderkerk (dienstgebouw' uur ir. C. van Dam. Geref. ker« f van Oostenburg) InPinksterdag ‘y ,s- ds. P. H. de Kleer van Delft. 5 uu mr W. S. de Vries, 2n Pinksterdag w u fc ds. mr. W. S. de Vries - Noorderker^ In Pinksterdag 9.30 uur ds. mr iugr Vries. 5 uur ds. P. K. Keizer. -- K kapel In Pinksterdag 10 uur ds. P- zer. 5 uur ds. P H de Kleer van r - Vereen, v. Vrijz. Godsd. g«b,ou''..J sche gem., In Pinksterdag ƒ- F H. G. van Iterson van Nijmegen- Leidsehendam. Ned Herv. D Pinksterdag 10 uur en 9 nUUuUr 'ds. Verniet. 2n Pinksterdag kerk Kate van Wassenaar. j SP®* Pinksterdag 10 en 5 uur cand v. Naar aanleiding van het besluit van de secretarissen-generaal van Financiën, van Binnenlandsche Zaken, van Handel. Nij verheid én Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij betreffende de af wikkeling van bezettingsschaden van 18 Maart 1942, Verordeningenblad no. 30. kan nog het volgende worden medege deeld De aanmelding van gevallen van bezet tingsschaden dient te geschieden bij de afdeeling bezettingsschade van het de partement van Financiën, Raamweg 32, ’s Gravenhage. De aanmelding geschiedt bij brief. Waarin het schadegeval zoo goed mogelijk wordt omschreven Voor de sluit op de verschillende getroffenen reeds bij allerlei instanties DE DRUNENSCHE MOLEN 100 JAAR De bekende Drunensche molen bestaat thans 106 jaar en nog steeds maalt hij het graan voor ons dagelijksch brood. Deze windkorenmolen met een steenen bovenkruier heeft een zeldzaam lang wiekenkruis. n.l 98 voet, een afmeting, die men zelden aantreft. Petrus Manders, die den molen in 1842 bouwde ging van het standpunt uit, dat het een oerdegelijk familiebezit moest worden en daarom moesten zoowel het model als de onderdeden zeer solied zijn. Dat blijkt nu nog, want stevige muren guson. Geb. Eltheto. Azaleapl^TT^' Pinksterdag 10 30 uur de heer T In Ruyter, cand. t.d. H.D. Vrijz. HervnJ' den. Beeklaan. hoek Houtrustweg in n- sterdag. 10.30 uur ds. J. F kruvt n£- Pinksterdag 10.30 u. dr. J. M. v Veen 2,1 Rijswijk. Kerk 3e v. d. Boschstraa’tV?n Pinksterdag 10.30 u. ds P. L. L. Post n Rijswijk (m.m. van het kerkkoor)’Vai1 Vrijz. kinderkerk der Federatie. Vrii" Christelijk lyceum, van Stolkweg 35 Pinksterdag, 10.30 uur mej C. E Tn’n 11 Vrijz kinderkerk der Federatie RrS' terstraat 7 (Spoorwijk), In Pinkster^. 10.30 uur de heer C. de Haas. kerk in hersteld kerkverband, clubhi van Speykstraat 153. In Pinksterdag in 1- en 5 uur ds. H. Hasper. Chr. Geri5 gem., Eben Haëzërkerk, Snoekstraat 1 Pinksterdag 10 utir en 5 uur ds. Nieuwen huyze, 2n Pinksterdag 10 uur ds. N 3 Jong; Jcrusalemkerk. Pomonaplêin 1 Pinksterdag 10 uur en 5 uur ds. de jonin 2n Pinksterdag 10 uur ds. Nieuwenhuyzf.’ Bilderdijkschool, Linnaeusstraat, In Pjn|,' sterdag 10 uur en 5 uur ds. C. S. v Ven. 2n Pinksterdag 10 uur ds. C. S v d. Ven. Geref. Gem., Oude Boonigaar/ straat 43, In Pinksterdag 10 u. en 4 30 u ds. Honkoop. 2n Pinksterdag 10 u. ds. Ron koop. Oud Géref. gem. (Centrum) gPk' Gaslaan 46. In Pinksterdag 10 uur en 5 uur ds. E. van Dijk. 2n Pinksterdag 10 uur ds v. Dijk. Oud Geref. genf Wfcsselsstraat 49, In Pinksterdag, 10 uur en 3.30 uur leesdienst. Vergadering dèr geloovigen. Rozenburgstraat, ln Pinkster- dag 10 uur samenkomst. Pulchri Studio Lange Voorhout 15, Evangelieprediking ln Pinksterdag 3 uur de heer P. v. d’ Woude. Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4 ln Pinksterdag 10 uur en Houtrustweg f 5.30 uur ds. J P. Paauwe, 2n Pinksterdag 10 uur geb Prinsegracht. ds. J p Paauwe. Dunne Bierkade 16. ln Pinksterdag 10 uur eeredienst. 5 uur Prediking des Woords. Vrije Evang gemeente. Zuid-West Buitensingel 112-1 114. In Pinksterdag 10 uur en 5 uur ds. I. J. Vasseur; 8 uur jeugdsamenkomst. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, In Pinksterdag 10.15 uur heiligings- dienst en 6 uur de heer van Polen, Christen-gemeenschap, Veenkade 48, ln Pinksterdag 10 uur de heer J, C. v. Amel- rooy. en 6 uur de heer H. Heeresma, van Amsterdam. Christengemeenschap, Bew t. Rel. Vernieuwing, Groot Herto- ginnelaan 4, ln Pinksterdag. 10 uur Men- schenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliè- zer Beeklaan 296. In Pinksterdag 10 uur heiligingsdienst, en 7 uur zuster van Gee- rensteyn. Vrije Gemeente. Diligentia, Lange Voorhout. In Pinksterdag 10 30 uur de heer J C. Wannée over: „Zwijgen is goud". Pinkstergemeente geb. Z.W. Bui tensingel 39, ln Pinksterdag 7.15 uur, openbare samenkomst. Baptisten-ge- meente kerklokaal van Dijckstraat 149. In Pinksterdag 10 uur en 5 uur ds Doorn- kamp. 7 uur jongeliedensamenkomst Baptisten Gem.. Z. Binnensingel 10, ln Pinksterdag 10 en 5 uur ds de Jong, 6.30 uur jeugdsamenkomst. Oud Baptisten- gem., Zuid-West-Buitensingel 39. In Pinksterdag 10.30 en 5 uur prediking, ds. B Fabrie. 2n Pinksterdag 3 uur bijeen- komst. Zevende Dags-Baptisten-gem„ lokaal C.J.M.V. Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat) 10.30 v.m. ds. P. Taekema, Kerkgenootschap der Zevende Dags- Adventiften kerkzaal „Maranatha” Lange Beestenmarkt 102. Sabbatmorgen 10 uir I Bijbelstudie, 11 uur predicate (verscM lende sprekers). Zevende Dags-AdvS».] tisten geb. „Filadelfia” de Ruyterstraat M Eiken Zaterdag (Sabbat) 11 uur predi king. Verschillende sprekers. Hersteld' Apost. Zendinggem., (Stam Juda) Willem- straat 69. dienst ln Pinksterdag 10 uur en 5 uur. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dacen. Loosd. kade 11. In Pinksterdag 10.30 en 5.304 jur vergadering. Dierentuin. In Pink* sterdag 10.30 uur de heer E. H. Grollg, (Evangelie en Volk). Oud Kath. kerk, Juffr Idastraat 7. In Pinksterdag 10 uur H. dienst. Schevemngen. In den kunsthandel Martinus Liernur. Zeestraat 63. wordt tot en met 6 Juni werk tentoongesteld van drie schilders. Frans Boers uit Parijs, Willy Boers uit Amsterdam en Frieda Hunziker uit Amsterdam. Van Willy Boers treft aanstonds een superbe schilderij „Roosjes”, dat wat buiten haar andere werk valt, maar dat zeker niet had mogen ontbreken. Ook de bloeiende kluit” is mooi van sfeer en boeiend geschilderd Verder moet „Pay- sage en Vaucluse” genoemd worden en „Paysage avec le Mont Ventoux". De landschappen. zelfs de verschillende stadsgezichten als „Quatorze Juillet Pa ris”, „Het Hooge huis” enz,, hebben iets scène-achtigs, zij vertoonen nimmer men schen, het leven is uit deze steenen mu ren geweken en de voorstelling krijgt daardoor iets van een décor vóór of na de voorstelling. Ook Frans Boers heeft dien merkwaardigen inslag, b.v in „Cam- pement” en „Ombres”, die ontwerpen voor een film zouden kunnen zijn. In „Fleuve” geeft Frans Boers overigens de suggestieve synthese van een landschap. Frieda Hunziker bezit in haar werk een opmerkelijke neiging tot styleeren, b.v. in haar compositie met druiven (13) in de compositie met kruiken treffen de kleuren. Het is een mooi doek, interes sant van compositie, met het presenteer blad en de kruiken in blauw, geel, groen en rood. Belangrijk is ook de gele kruik rnet herfstbladeren en ooft. Van alle drie exposanten zijn ook teekeningen en aqua rellen aanwezig. B. van Eysselsteijn. Delf*1 ErapJ Ï0?30 uur zer, 5 uur ds. P. H de Kleer kerk.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2