HAAGSCHE COURANT HET BLAD PAPIER s4* Bo SLACERS, DIE TE VEEL REKENEN Distributieproblemen Ik tweede blad STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS De distributiebonnen Zaterdag 23 Mei 1942. Ah 'an£ os" e°& MOEDIG MEISJE BELOOND zal Theebon INBREKER IN IJSKAST 9^ FEUILLETON haar Spaarzaamheid is een deugd Weest ook spaarzaam met gas en electriciteit GOED NIEUWS VOOR DE ZWEMLIEFHEBBERS INBRAAK IN LEVENSMIDDELEN* ZAAK Brandstof voor kook- doeleinden Bon 26A 26B 27A 27B t.m. Daders, op één na, gegrepen Echtgenoot en kostganger vergiftigd? UITREIKING NIEUWE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Razzia leverde 19 processen verbaal op 27 Mei gaat het Zuiderparkbad open KAMERAADSCHAPSAVOND ESVEHA ns-e# - O jij, mijn liefste, mijn alles!... WEER WVO TENTOONSTELLING VAN VOEDINGS- EN GENOT MIDDELEN 1 Pi W S!* Brandstoffen Op initiatief van den Hoofdcommissaris van politie Door politieagenten verrast LEVENSMIDDELENKAARTEN VOOR RIJKSDUITSCHERS ION toerdt ng e t IS 911 STEi 6 i anS -en, I :hroel Ir. zw. bruin isch. 1 1 c.m rtent Jruine Blad )D0 TENTOONSTELLING SCHOOL TOT OP* betaald LEIDING VAN WINKELPERSONEEL de wijze 75 gr. DE 2000STE Rl JWIELP A D WEG WIJZER OFFICIEEL ONTHULD G, H. I, J 33) van Zeep Toiletzeep No. 18188 tenaren de heeren Lorie en van Egmond, de burgemeesters der gemeenten Bergen op Zoom, Woensdrecht en Ossendrecht en de officials van den A.N.W.B. uit dit ge west. Na een toespraak van den heer Canter Cremers onthulde burgemeester v. d. Meu- len uit Woensdrecht den steen. De heer van Egmond, die hiermee zijn duizendsten wegwijzer had geplaatst, werd vervolgens gehuldigd. (Polygoon-v. Bitsen) 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. 13 Juni 25 Mei 4 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 25 Mei 4 Juni 23 Mei 23 Mei 30 Mei 30 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Mei 13 Juni 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. Aantal 1i k-g. i k.g. U k.g. i k.g. (Nadruk verboden.) harp, out» trJJ DOOR AUTO AANGEREDEN Omstreeks 12 uur is heden in de Stevin- straat te Scheveningen de 9-jarige J. de J. uit de Rotterdamschestraat, die op zijn fiets aankwam, door een onverwacht ach teruitrijdende auto aangereden. De knaap is met een hersenschudding en eenige schaafwonden in het ziekenhuis opgeno men. Rijst Scheerzeep Sigarettenk. Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. 23 Mei 23 Mei 30 Mei 30 Mei 25 Mei 4 Juni 23 Mei 30 Mei der geen spreekuur houden. Het spreekuur van Dinsdag 2 Juni wordt verschoven naar De tweeduizendste rijwielpadwegwijzer van den A.N.W.B., welke is geplaatst aan den Antwerpschestraatweg nabij Korteven, is Vrijdagmiddag officieel onthuld. Daarbij waren aanwezig met den vice-voorzitter van den A.N.W.B., den heer mr. H. A. H. Canter Cremers, de directeur van den bond, de heer H. J. van Balen en de amb- steed dan in normale gevallen, ter aarde Toen 26 27 26A 26B 27A 27B 26, 28 311 307 ichin« 8940 tót 1! Koffiesurrogaat Margarine Margarine Melk Melk Petroleum Peulvruchten Pudding, verm. 4-17, 3-12, 4-12 24 299 303 27, 28 26, 27 28, 29 Textielk. 3e serie (sch«l 91» Een surveilleerend agent bemerkte van ochtend vroeg eenig onraad in een' levens middelenzaak aan de Laan van Meerder- voort. Hij stelde een onderzoek in en be merkte inderdaad, dat er inbrekers in de zaak waren, die, zich ontdekt ziende, er vandoor gingen. De agent kon echter een van hen, den 28-jarigen arbeider M. v. d. M. grijpen. De C.O.D. slaagde erin enkele uren later zijn mededader J. G., oud 31 jaar en eveneens arbeider, in zijn woning aan te houden. Den derden man. die wist te ontkomen, is men reeds op ’t spoor. Het drietal had met breekijzers een zijdeur van het pand opengebroken. Zij hadden zich tegoed gedaan aan snoeperijen en in het achtergelegen magazijn zijn pakken levensmiddelen opengemaakt. Pakken met thee, havermout en koek waren voor me deneming klaar gezet. Alle drie waren op de fiets en uit de fietstasch van v. d. M. kwamen eenige flesschen drank en busjes gecondenseerde melk tevoorschijn. Een en ander, ook niet datgene wat in de fietstasch van G. werd gevonden, die voorts nog in het bezit was van 90, was niet afkomstig van de inbraak in den win kel aan de Laan van Meerdervoort Een nader onderzoek wordt naar de herkomst ingesteld. De twee zijn in bewaring ge steld. i g» sche rre* WlEl i aan- aPb£ 9133 ,n et mat- ifbuf- jalov bevr- 210 Vraag: Verleden jaar kreeg ik, ter voorziening in de behoefte aan brandstoffen voor kookdoeleinden, 8 eenheden toegewezen. Ditmaal werden mij echter blijkens de kaart, slechts 4 eenheden toegewezen, ter wijl mij bekend is, dat aan andere gezinnen voor hetzelfde doel 10 een heden werden toegekend. Vanwaar dit verschil? Antw.: Het verschil is aanstonds te verklaren. Aan alleenwonende per sonen worden 4 eenheden toegekend voor kookdoeleinden. Gezinnen daarentegen ontvangen 10 eenheden, een en ander volgens de voorschrif ten van het Centr. Distributiekan toor Dinsdag 26 Mei begint de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 7e periode (14 Juni11 Juli 1942) en aardappelkaarten geldig van 28 Juni8 Augustus 1942. welke in den Dierentuin plaats vindt Dinsdag a.s. zijn aan de beurt: van 9 12 uur: Ter A tot en met einde A en Ba tot en met den Baas; van 1214 uur: van Baasbank tot en met Bauer; van 14--17 uur: von Bauer tot en met Beyderwellen. In de voormalige gemeente Loosduinen, (lokaal Wilhelminastraat) zijn Dinsdag a.s. aan de beurt: A en Ba tot en met Bes. <SGe- <fen crimineelen kant van de zaak. Jonathan Holder had een uitvoerige bekentenis afgelegd. Het was Fred Meingast. die het plan voor de misdaad bad ontworpen. Daar Holder met zijn Vrouw in bitteren nood verkeerde, liet bij zich al te gemakkelijk overhalen, om bij de uitvoering van dat plan be hulpzaam te zijn. Maar lederen dag bezwoer hij, Maud tooit naar het leven te hebben gestaan, hoewel Meingast van hem eischte, dat hij het meisje zou vermoorden. model ames, ,(am. or u .2111 m. 31 ips m. Ps ra. 371. aat 28 Vraag: Mijn zoon is van 3 Novem ber tot 18 April in den N.A.D. ge weest en moest, toen hij in het kamp werd opgenomen, al zijn distribu tiebescheiden. w.o. ook zijn theebon. r inleveren. Hoe kom ik nu aan de thee, waarop zijn kaart recht geeft? Antw.: Uw zoon heeft zijn theebon moeten afstaan, in ruil waarvan hij bij den N.A.D. thee ontving. Distributieproblemen Kunnen niet telefonisch oehandelo worden. Alle vragen moeten schriftelijk worden ingediend. Het zal den duizenden zwemliefhebbers genoegen doen te vernemen, dat bepaald is dat het Zuiderparkzwembad op Woens dag 27 Mei des morgens om 9 uur voor het publiek geopend wordt. Het water verkeert, evenals verleden jaar. dank zij de ultra-moderne filterinstal- laties, in een prachtige conditie. Het personeel van de enveloppen- en kantoorboekenfabriek Esveha alhier heeft zich op den gisteren in den Dierentuin gehouden kameraadschapsavond best ver maakt Aan lange tafels gezeten heeft men kunnen genieten van een programma, dat geheel werd verzorgd door eigen krachten: wij zeggen niet te veel, door te verklaren, dat het gebodene over het algemeen op een behoorlijk peil stond. Na een openingswoord door den heer O. Thelen, die namens de directie alle gasten welkom heette, werd het programma ge opend door het bedrijfsorkest, dat onder leiding van Herm. Marck opwekkende mu ziek ten gehoore bracht. Het bedrijfsman- nenkoor onder leiding van Wim de Rooy, deed zich daarna hooren en mocht een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Na nogmaals optreden van het orkest, en van een orkestje, bestaande uit bedrijf s- leden uit Amsterdam, zong mej. Cassel- mann, de dochter van den directeur, een lied gecomponeerd door haar moeder. Mooie bloemen ontving zij als dank voor dit aardig intermezzo. In de pauze kregen alle bedrijfsleden als verrassing een Winterhulplot. Tot besluit van den avond werd door de bedrijfstooneelgroep een vlot cabaret-pro- gramma afgewerkt, dat met zijn aardige nummers een waardig slot vormde. lan mooie oogen hem klaarder dan ooit te» genschitterden. Zjj straalt van blijdschap bij de gedachte aan het nieuwe leven, dat haar wacht, dacht Kronberg en hij gast haar dat niet onduidelijk te verstaan. Die uitlating scheen haar voor een oogenblik te bedroeven. Dr. Kronberg, sprak zij, met licht bevende stem, zonder u vertrek ik niet. Waarom niet? Onder de hoede van den heer Roch bent u veilig. Maud keek het venster uit en staarde naar een ouden boom, welke reeds eenig spoor van loover vertoonde. Het wordt lente, hernam zjj. U was steeds bij mij, ook toen ik u nog niet kende. Van het oogenblik af, dat mijn kreet om hulp tot u doordrong, heb ik op u gewacht, iederen dag, van uur tot uur, weken, maanden lang... Toen ik u voor de eerste maal bewust zag, gevoelde ik in uw bijzijn iets, dat mij gelukkig maakte. En nu zou n mij willen verlaten? Kronberg’s handen beefden. U mag mij niet dankbaar zijn, Maud Kandrun, niet dankbaar. Dat is ondraaglijk voor mij! riep hij uit Mag ik méér dan dankbaar zijn, Robert Kronberg? Zij stond zeer dicht bij hem en uit haar oogen straalde een onuitsprekelijk geluk. (Slot tx>U** nstri Jr.Nft d__ )DEI 1 d® icM! ,aU k* tlf» ind boda 78 De dienaren van het politieke chris tendom hebben in den loop der tij den veel onheil en leed over ons volk gebracht. Telkens weder brach ten zij verdeeldheid tusschen volks- genooten, tusschen menschen van hetzelfde ras en bloed. Door hun kuiperijen en intriges werd broeder, bloed vergoten. De kans daartoe mogen zij nooit meer krijgen. Strijdt daarom mede tegen de zwarte internationale. Treedt in de rijen der Nederlandsche SS. 1 Binnenkort zal te den Haag een groote tentoonstelling van voedings- en genot- middelen worden gehouden. De Nederlandsche handel en industrie zullen hier met verschillende goede pro ducten laten zien, hoe de huisvrouw in dezen tijd, ondanks vele moeilijkheden, toch ook nog mogelijkheden heeft. Behalve demonstraties worden ook le zingen en filmvoorstellingen gegeven. Het belooft een zeer interessante, leer zame en sociaal nuttige tentoonstelling te worden. i Het secretariaat der tentoonstelling is gevestigd Barentszstraat 7, alhier. Heden zijn de eerering en eeremedaille van de Weensche Philharmoniker aan den Rijkscommissaris, Dr. Seyss- Inquart, door den vertegenwoordiger van dit orkest professor Jerger. over handigd (Polygoon-Meyer) CHR. BEWAARSCHOOL VILJOEN- STRAAT In de dezer dagen gehouden 25e jaar vergadering van de Vereeniging voor Chr. Voorbereidend L.O. in het Transvaalkwar- tier, waarvan de bewaarschool aan de Vil- joenstraat uitgaat, heeft de w.n. voorzitter, de heer J. J. Kraan, er aan herinnerd, dat de sinds 1923 bestaande school zich in gestadigen bloei mag verheugen. Voortdu rend overtreffen de aanvragen de gelegen heid tot plaatsing. Ook in het verslag van den secretaris en in dat van het hoofd der school, mej. J. C. Grashoff werd op dit feit gewezen. In 1941 verlieten 91 leer lingen de school. De geldmiddelen der ver eeniging ontwikkelen zich volkomen ge zond. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. J. Kraan en gekozen mevr. C. Dercksen. Nadat de heer H. A. Verduin, voorzitter van het Suppletiefonds, in dank gebed was voorgegaan, werd de vergade ring gesloten. Voor de afdeeling Scheve ningen van den Ned. Christen-Vrouwen bond zal a.s. Woensdag mej J H. G. v. d. Mey van Driebergen een lezing hou den: In het land der blinden. De vergade ring wordt gehouden in de leerkamer van de Bethelkerk aan de Jurriaan Kokstraat. IJfSU* aid* Dsl- i van de arme Maud moest innemen. Maar toen men steeds met nieuwe uitvluchten voor den dag kwam, kreeg Maud vermoedens en zij verklaarde, dat zij liever haar intrek in een hotel zou nemen. Toen bleef Holder niets an ders over, dan haar op te sluiten in de badkamer. Bij een van de heftige woordenwisse lingen, tengevolge van die opsluiting ontstaan, meende zij te begrijpen, dat haar leven gevaar liep. Daarom zocht zij naar een middel, om in verbinding te komen met de buitenwereld en te laten weten, in welk een verschrikke- lijken toestand zij zich bevond. Wij weten, hoe zij daarin slaagde. Holder, die Maud betrapte en haar wegtrok van het venster, ijlde toen naar beneden, om op straat het briefje te gaan halen, maar Kronberg las het reeds. Holder sloeg hem gade, toen hij in verschillende huizen informaties in won en toen Kronberg een taxi nam en den chauffeur verzocht, hem naar het hoofdcommissariaat van politie te bren gen, was Holder’s besluit genomen. Maud moest onmiddellijk worden weggevoerd. Daar zij tegenstand bood, bedwelmde hij haar en bracht haar, ge holpen door zijn vrouw, over naar een vriend in een afgelegen wijk. gens schreef hij aan Langwieser, den diep gevallen broer van zijn vrouw, en deze bracht Maud in een tot dat doel Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vefk.) 26 100 gr. Bak- en br.vet (Vetk.) 27 100 gr. Beschuit (br, of geb.) 26 Beschuit (br. of geb.) 27 75 gr. Bloem (br.) 301, 305, 309, 313 70 gr. 13 Juni Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout 288 (Vetk.) 26 (Vetk.) 27 26A t.m. 29A 3J L. 26B t.m. 29B IJ L. O-krt 23 Mei 23 Met 30 Mei 30 Mei Zeep 211, 228, 272, 293, 90 8 450 gr. 31 Mei G, H, I, J 90 k 450 gr. 31 Mei 75 gr. 31 Mei Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. *43 Gen. Anthr. V 1 Eenh. 31 Mei Gen. Turf V 50 stuks 31 Mei Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Deo. Men zal zich herinneren, dat op 13 Maart Mn dit jaar de 17-jarige Corry Ouwerkerk, wonende in de Walnootstraat 217. met gevaar voor eigen leven twee jongens van 8 en J jaar, die door het ijs op het water langs de Loosduinschekade gezakt waren, redde In verband met deze moedige daad heeft de Hoofdcom missaris van politie zich in verbinding gesteld met het Carnegie Heidenfonds, om Corry voor een passende belooning in aanmerking te doen komen. Het resuL taat is geweest, dat genoemd fonds een couvert, bestaande uit zilveren lepel en vork, voorzien van inscriptie, ter be schikking stelde en zich bereid verklaarde de geleden schade aan kleeding te ver goeden. Dezer dagen nu is Corry Ouwerkerk or het Hoofdcommissariaat door den Hoofdcommissaris ontvangen en heeft zij uit diens handen het geschenk ontvangen In een hartelijke toespraak heeft de heer Hamer het meisje geprezen voor haar op offeringsgezindheid. Bij de plechtigheid waren ook tegenwoordig de waarnemend Hoofdcommissaris, de hee. F. W. Simon en commissaris H. J. M Rugers. Corry, die begrijpelijk zeer verrukt, was met het mooie cadeau, werd eveneens uitgenoodigd voor een intiemen corps avond van de politie welke Donderdag j.l. in den Dierentuin plaats vond. In zijn openingswoord heeft de Hoofd commissaris de daad van Corry gememo reerd en medegedeeld. open te zullen doen, welke zouden leiden tot verbete ring van de-maatschappelijke positie van het meisje. Op deze woorden volgde een krachtig applaus. 125 gr. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 5 14 a 10 k.g. Jam 303 500 gr. Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni 250 gr. 125 gr. 125 gr. Het publiek werke mee Bij het aanhouden van de menschen, die een stukje vleesch hadden gekocht, deden de ambtenaren soms merkwaardige en onaangename ervaringen op. Sommi gen weigerden te zeggen, hoeveel zij be taald hadden, of wisten het zich niet meer te „herinneren”, anderen bleken niet te weten, welk vleesch zij in hun tasch hadden Door den opsporingsambtenaren niet de grootst mogelijke hulp te verleenen. blaast men wind in de zeilen van die slagers, die met knoeierijen iets extra’s hopen te verdienen. Het is in ons aller belang, dat de sla gers, die knoeien met de prijzen en met de kwaliteit van het vleesch, zoo vlug en zoo hard mogelijk op hun vingers getikt worden ’t Leven is toch al duur genoeg; waarom zou men meer betalen dan noo- dig is? Bovendien, de prijzen zijn zoo danig, dat iedere slager een behoorlijk bestaan heeft, tenzij hij natuurlijk maar een zeer klein aantal klanten heeft Het 2-jarig zoontje van den landbouwer M. Meulenbelt te Ankum is in een teil met kokend water gevallen. De kleine liep zulke ernstige brandwon den op, dat hij eraan bezweken is. Vleesch zonder bon Het zal wellicht verwondering wekken, dat slagers gestempeld vleesch zonder bon kunnen verkoopen. De verklaring is eenvoudig: Op een A-bon verstrekt de slager 70 gram vleesch. Hij ontvangt ech ter dikwijls wel 80 gram op een A-bon van de toewijzingscommissie. Vele sla gers verkoopen het vleesch, dat zij meer krijgen, echter liever tegen verhoogde prijzen aan „goede" klanten, dan dat zij andere menschen. die het even hard noo- dig hebben, tegen den normalen prijs leveren. Dit is natuurlijk ongeoorloofd. Op dezelfde wijze wordt het vet ver kocht, dat de slagers af en toe ontvangen. Een klant, die over veel contanten be schikt. wordt dan vertrouwelijk toege fluisterd: „Wij hebben wat vet voor u maar spreek er niet over” Haastig wordt het vet in een tasch weggestopt Dat de klant per ons 2 moet betalen, hoewel de slager maar 20 30 cent mag rekenen, deert hem niet. De sprekendste voorbeelden waren wel de volgende: Een kalfskop van f 0.78 werd verkocht vcor 2, een rundertong van t 4 ging weg voor 16, en 5 ons kalfs gehakt. dat /0.70 mag opbrengen, leverde 4 op Twee surveilleerende agenten zagen vannacht een zijdeur van een slagerij op de Hoefkade op een kier staan. Terecht vonden zij dit verdacht en gingen de slagerij binnen Niemand werd hier evenwel aangetroffen Toen een der politiemannen de ijskast eens opendeed, zag hij hier tot zijn verbazing een man staan, die bibberend bekende te hebben ingebroken. Zestig kilo vleesch had hij op den vloer van de ijskast klaargezet om mee te nemen De dader, de 23-jarige koopman K. E., werd aangehouden en is in bewaring gesteld. gekochte auto over naar zijn, bij Linz gelegen boerderijtje. Toen Roch te Triëst was, gelukte het, zooals wij weten, ook Holder en zijn vrouw, aan alle nasporingen te ont snappen en zij vonden een schuilplaats bij Langwieser. Maar de vergiftiging van Percy Green heb jij óók op je geweten, zei Roch tot den gevangen genomen Hol der. Dit loochende Holder krachtig. Ja, bekende hij, ik heb te Pa rijs scheikundige studies met betrek king tot de samenstelling van verschei dene nieuwe vergiften gedaan en ook aan tijdschriften wetenschappelijke ar tikelen daarover geleverd, maar voor zoover mij bekend, heb ik zelf niemand vergiftigd. Maar je hebt herhaaldelijk proe ven vergif aan Fred Meingast gezon den! Ja, want Meingast vroeg erom en beweerde, dat hij een plan ontwierp voor de commercieele exploitatie van mijn uitvindingen in Amerika. Alles, wat je daar zegt, geloof ik nog maar niet In den loop van het proces, wanneer ook Fred Meingast ge- Vervol- vangen zit zal de volle waarheid wel aan het licht komen. Holder werd bleek van woede. Ik hoop, zei hjj, dat Meingast men, meende hij, dat haar Op 26 Mei begint het uitreiken van de nieuwe levensmiddelenkaarten voor do Rijksduitschers, die hun stamkaart hebben ontvangen van het Wirtschafts- smt van de N.S.V. te ’s Gravenhage. Het uitreiken geschiedt dagelijks van 8 tot 12.30 uur en van 14 tot 17.30 uur, op Zaterdag alleen van 8 tot 12.30 uur, door de Dienststelle 'Mes Wirtschaftsamtes der N.S V., Sophialaan la, ’s Gravenhage. Teneinde onnoodig wachten te voor komen, wordt er nogmaals op gewezen, dat men zich strikt moet houden aan den dag van uitgifte, welke door middel ran een datumstempel op de laatst uit gereikte levensmiddelenkaart is aange geven. Integendeel, toen één zijner mede plichtigen, John Croocker, Maud wilde vermoorden, had hij, met gevaar voor zijn eigen leven, de misdaad verhin derd. Maud bevestigde die verklaring. Men wist trouwens, dat juist ook John Croocker den detective Roch te New York uit den weg had willen ruimen. Jonathan Holder was van plan ge weest, onmiddellijk nadat hij het geld, dat hem door Meingast beloofd was, had ontvangen, zich met zijn vrouw uit de voeten te maken en Maud aan haar lot over te laten. Overigens bevestigden Holder’s ver» klaringen in allen deele de scherp af gelijnde conclusies van Roch. Jonathan had met zijn vrouw juf frouw Kandrun en Meingast te Triëst aan de boot afgehaald. Zij waren samen naar Weenen gespoord, waar Maud Kandrun op Holder’s uitnoodiging, bi, hem overnachtte, om den volgenden dag de reis naar Hamburg voort te zetten. Toen men haar den volgenden morgen zei, dat Meingast genoodzaakt was geweest, zich voor twee dagen naar elders te begeven, om een han delsaangelegenheid te regelen, had zi in den beginne nog geen verdenking opgevat. Meingast was inderdaad op reis gegaan, doch naar de hoofdstad van Frankrijk, waar zijn vriendin. Ro sa Croocker, woonde, die nu de plaats Eenige maanden geleden overleed in Eindhoven op verdachte wijze een zekere Versteeg. De man werd zonder dat aan het overlijden meer aandacht werd be- r' -j;- 1 besteld, zoo meldt „Het Volk” dezer dagen in hetzelfde huis een kost ganger eveneens op verdachte overleed, stelde de politie een nader on derzoek in met het gevolg, dat de onge veer 35-jarige weduwe V. geboren Smul ders, verdacht van vergiftiging van haar echtgenoot en van den kostganger in hechtenis werd genomen. Het onderzoek wordt thans nog door de recherche voortgezet, in afwachting waarvan de vrouw in het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring blijft gesteld. Maud glimlachte. Zij begreep hem; zij begreep zoo goed zijn kiesche gevoe lens, welke bang waren voor t__T dankbaarheid. Als ik nu maar flink herstel, dan Zeg ik hem alles! En de blijde wil om te leven hielp baar méér dan de beste verpleging. Roch hield zich intusschen bezig met De groote teekenzaal van de School tot opleiding van winkelpersoneel aan de de Gheynstraat 129 prijkt weer in feest gewaad. Evenals de vorige jaren wordt hier weer tentoongespreid, wat de leer lingen op „artistiek gebied” presteeren. Zeer vele reclameteekeningen en étalage- décors geven het geheel een fleurig aan zien. De meeste specimen op teeken- étalagegebied getuigen van een groote animo voor deze vakken, sommige van een meer dan middelmatigen aanleg. Voor winkeliers in ’t bijzonder valt hier wel het een en ander te waardeeren. Op enkele uitzonderingen na zijn de teeke- ningen en décors ontstaan uit eigen ini tiatief der leerlingen. Dit jaar zijn ook eenige staaltjes van reclame-maquettewerk vertegenwoordigd. De tentoonstelling is geopend27, 28 en 29 Mei, des middags van 244 uur en des avonds van 794 uur PINKSTER-ZENDINGSSAMENKOMST Zondagavond zal in de Bethelkerk aan de Handellaan hier ter stede een zen- dingsdienst plaats vinden voor de Ned. Herv. Gem. van Loosduinen. Voorganger zal zijn dr. K J. Brouwer, zendings- director te Oegstgeest, die zal spreken over„Zending in nood” Het Hervormd Kerkkoor zal den dienst opluisteren. JEUGD-APPÈL Tweeden Pinksterdag zal in de Bethel kerk te Loosduinen een Jeugd-appèl plaats vinden ’s middags om half vier. Sprekers zullen zijn ds F K. v. Evert, Ned. Herv. predikant ‘er plaatse, mevr. M. W. Bijl-Viets van het Ned. Verbond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjes, onderwerp „Ons geestelijk lied in dezen tijd” en H. Gordeau, cud-secr. van het Ned. Jongelings-Verbond, onderwerp „Persoonlijk geloofsleven”. Met een toepasselijk woord werd gisteren door den directeur van den Gemeentelijken Dienst van Haven en Marktwezen namens den burgemeester aan den havengaarder K. Roeleveld uit gereikt het diploma wegens 25-jarige dienstvervulling, benevens de daarbij be- hoorende gratificatie. De directeur-gener a a 1 P.T.T. zal Dinsdag 26 Mei a.s. spreekuur houden. a a T* «a Woensdag 3 Juni e.k. BENOEMING INSPECTEUR LAGER ONDERWIJS Benoemd is tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie ’s Graven hage de heer W. Th. de Boer, hoofd eener openbare lagere school te Utrecht. TWEE MEISJES AANGEREDEN Bij het oversteken van den rijweg zijn gisteren op den Rijswijkscheweg twee 7- jarige meisjes aangereden door een drie- wielig motorrijwiel. De 7-jarige S. van R. van het Ingenhouszplein kreeg een hersen schudding en verwondingen boven rech teroog en aan rechter knie. Het andere kind, de 7-jarige C. van S., eveneens wo nende aan het Ingenhouszplein kreeg een wond aan het hoofd en enkele schaafwon den. Beide kinderen werden naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde overge bracht. OPENSTELLING SPEELTUIN De Stichting „Haagsche Sport- en Speel terreinen” stelt met ingang van Dinsdag 26 Mei a.s. den speeltuin aan het Dr. de Visserplein in gebruik. Deze speeltuin is toegankelijk voor kin deren van 410 jaar zal krijgen, wat hij verdient. Hij is onze booze geest geweest. Uit New York kreeg de detective een uitvoerig telegram van zijn collega Kenton. Deze verzocht hem dringend, onmiddellijk over te komen: binnen tien dagen zou het huwelijk van Meingast worden voltrokken en van dat tijdstip af, was het leven van den ouden heer Green in groot gevaar. Het plotseling verschijnen van de echte Maud Kandrun moest Meingast verbijsteren en hem een bekentenis af persen. Maud maakte dus toebereidselen voor de reis naar het nieuwe vaderland. Eens, toen Roch haar over den ryk- dom van haar oom en de fabelaehtige weelde van zijn woning sprak, ant woordde zij met een weemoedig lachje: Welke waarde heeft dat alles voor mij? Ik ben nooit aan weelde geurend geweest; steeds heb ik eenvoudig ge leefd. En zoolang ik mijn ouders bezat, voelde ik mij gelukkig. Geloof mij: al die rijkdom, al die pracht jagen my schrik aan. Ik ben bang... Ik ken iemand, die ook bang is, zei Roch en hij keek Maud in de oogen. Zjj bloosde en zweeg. Maar toen Kronberg ’s avonds vóór den dag, waarop de reis aanvaard zou worden, in wanhopige stemming Maud kwam opzoeken, om afscheid van haar te ne- groote, 16 307 315 4-18 U 0« 20 stuks 23 Mei 400 gr. 31 Mei 120 gr. 31 Mei 1 k.g. 13 Juni 250 gr. 13 Juni 100 gr. 13 Juni 1 rantsoen 23 Mei 1 rantsoen 30 Mei 41 t.m. 100 Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 26 A Vleesch 26B Vleesch 27A Vleesch 27B KOOPER, LET OP UW ZAAKI Het was bij de inspectie van de prijs- beheersching reeds eenigen tijd bekend, dat een groote categorie slagers voortdu rend in overtreding is, in de eerste plaats omdat er over de toonbank clan destien vleesch verkocht wordt; in de tweede plaats omdat aan ben, die bereid zijn meer te betalen, gestempeld, vleesch zonder bon verkocht wordt, hetgeen mo gelijk is, doordat de slagers als regel meer ontvangen, dan waarop de ingeleverde rantsoenbonnen recht geven en in de der de plaats omdat vleesch van mindere kwa liteit geleverd wordt tegen een prijs, welke voor betere kwaliteit geldt Gisteren werd in onze stad een razzia gehouden. Vier politieambtenaren hebben in gezelschap van vier deskundigen een onderzoek ingesteld in een 35 40 slage rijen Het resultaat daarvan was, dat 19 slagers een proces-verbaal kregen, omdat op duidelijke wijze geconstateerd kon wor den, dat zij de prijsbeschikklngen over traden. Bovendien werd geconstateerd, dat in vele gevallen de wijze van admini stratie voeren, absoluut onvoldoende was. Wij hebben ons aangesloten bij een po litieambtenaar en een deskundige. Omstreeks tien uur werd een slagers jongen aangehouden in Scheveningen. Het was het eerste „slachtoffer” Zijn mand bevatte een bestelling met nota. Vier ons been bleek /0.30 en 34 ons runderlappen /0.70 te kosten. Zoowel bij de beenderen als bij de lappen een prijsverhooging van 14 cent. Nadat de ambtenaren proces-verbaal hadden opgemaakt tegen den eigenaar van de dagerij. stelden zij zich verdekt op bij enkele andere slagerijen. Kwam iemand uit den winkel met een pakje vleesch of vleeschwaren. dan werd hem gevraagd, hoeveel hij daarvoor had. Heel vaak bleek dan. dat de klant te veel betaald had of vleesch van mindere kwaliteit had ontvangen dan waarop hij recht had. De slagers in overtreding waren er zich natuurlijk niet in het minst van bewust dat zij zondigden tegen de prijsbepa lingen De een wist te vertellen, dat de knecht zich vergist had, hetzij, dat hij een verkeerde hoeveelheid vleesch had inge pakt, hetzij, dat hij zich verrekend had; de ander beweerde, dat de klant nog een kleine schuld had, welke in den prijs verrekend was geworden, enzoovoort Ook werd nog al eens verklaard, dat bezorgloon in den prijs berekend was en dat er ;ets meer gegeven was geworden. Een voorbeeldVoor een stukje vleesch van 34 ons werd 80 cents in rekening gebracht terwijl de prijs 64 cents is De slager verklaarde de verhooging van 16 cents aldus In den prijs is een dub beltje bezorgloon berekend, bovendien woog» het vleesch .ets meer dan 34 ons. Zijn redeneering ging echter niet op. Bezorgloon moet apart op de nota ver meld staan. Ook het gewicht moet nauw keurig aangegeven worden. Met de nota’s was het bij sommige sla gers heel eigenaardig gesteld. Een stukje wit papier zonder naam of datum was bekrabbeld. Meestal was alleen de prijs duidelijk te lezen. Het is te begrijpen, dat dergelijke nota’s niet de minste waarde hebben. Zij werken echter wel he‘ knoeier, met de prijzen in de hand. In dit verband mag wel eens gewezen worden op de noodzakelijkheid verplich tend te stellen, dat voor ieder stuk vleesch. dat verkocht wordt, een behoor lijk gedateerde nota wordt uitgeschreven Di vergemakkelijkt aanzienlijk een goede controle. Verscheidene slagers maakten zich schuldig aan den verkoop van niet goed uitgebeend vleesch, waardoor de klanten minder kregen dan waarop zij recht heb ben Het is misschien wel eens goed er op te wijzen, dat iedere bewuste overtreding een proces-verbaal tengevolge heeft en dat uitvluchten den slagers al heel wei nig helpen Ook voor het gescherm met hooge en invloedrijke relaties zijn de opsporings ambtenaren immuun ahou- Sa. i een carpet neme. :den 89« NS rkooi am 918 ffet ischw Brie, blad <e i» >n. Bi ■blad -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5