JAPAN IS VASTBESLOTEN NOG HEVIGE STRIJD BIJ CHARKOV 1942. No. 18190. Woensdag 27 Mei. VERDUISTEREN INVLOED UITROEIING ANGLO-AMERIKAANSCHEN Timosjenko’s hoofdmacht volkomen ingesloten MO - Will rF JAN DWARS Een nadere toelichting Overplaatsing van ambtenaren t Reichssportführer von Tschammer und Osten in Nederland Veiligheid der Japansche verdediging als een rots - V” Inspectiereis van Imamoera naar Kleine Soenda-eilanden r Nederlandsch schip getorpedeerd 4 Al het beschikbare bolsjewistische materiaal ging naar Charkov en Kertsj Proclamatie van den Keizer Initiatief geheel aan Duitsche zijde Strijd thans in tusschenstadium I COURANT goed gek. abonnementsnrlizen Afz. nummers 5 et. ft. D. P- 10 et (Hoffmann-P.K. Sorter) Duitsche Infanterie doorzoekt de stad Kertsj. bovendien, bezien v.m., op 6.— n.m. 30 Mai V.M. □t flf ZIEKENVERVOER I Den Haag) No. 115995, HAAGSCHE j U.111VCZXV IX v/z, XJ 11C I I zXLXAVlcl** lische soldaten, die in het Oostelijk deel van het eiland Timor in de bergen ge- vlucht waren, zullen zich binnenkort door r—-- - J ,v,< en malaria, moeten overgeven. In alle door Imamoera ffPÏn*<DtlCtPPTdp (JAhinrion hanrrnkl ^«>4^ J i v. 9.45 uur nam. tot 5.28 uur e.trt. C Maan: 2fi Mei ander 4 21 v.m Met hecht geloof aan de eindoverwin ning zet Japan zijn operaties voort. De wetsvoorstellen, welke in deze zitting Worden ingediend, zijn met het oog op den toestand onvermijdelijk noodzakelijk. De oliepositie van Japan Sprekende over de oliepositie van Japan zeide minister Tojo, dat reeds in den loop van dit jaar uit de bezette gebieden in het Zuiden bijna 10 maal zoo groote hoeveel heden olie zullen gewonnen worden, als oorspronkelijk door de bevoégde Japan- sehe instanties was aangenomen. Een der gebieden van de groote olie-installaties, Palembang op Sumatra, is dank zij het heldhaftig optreden van Japansche val- schermtroepen zonder noemenswaardige schade in Japansche handen gevallen. i-i REDE MINISTER T0QO Na Tojo was het woord aan den minis ter van buitenlandsche zaken, Togo, die o.a, het volgende zeide: Dank zij de zegevierende Japansche troepen zijn de grondslagen voor den op. bouw van een sfepr van gemeenschappe- lijken welstand in Groot-Oost-Azië reeds gelegd. Terwijl het rumoer der veld slagen nog nauwelijks verklonken (g, werken de volkeren der bezette gebieden De drager van het Eikenloof, Generaal- Majoor Scherer, hield drie en een halve maand lang een door den vijand ingesloten belangrijk Duitsch steunpunt. Uit handen van den Führer ontving Generaal-Majoor Scherer in het Hoofd kwartier het Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis. (Hoffmann) MUITERIJ VAN CHINEE8CHE ZEELUI OP CURACAO Naar uit Curasao wordt gemeld, is de Chineesche bemanning van een tankboofc aldaar aan het muiten geslagen, daar hutj looneischen niet waren ingewilligd. De politie onderdrukte de muiterij en moestl daartoe den Chineeschen matrozen for meel slag leveren. Hierbij werden 18 Chi- neezen gedood en 54 gekwetst Doch het meest interessante van de ge- heele ontwikkeling van den slag is, dat hier over een uitgestrekt gebied de Duit- sche én verbonden troepen rug aan rug strijden, n.l. daar, waar het eene leger naar het Westen omzwenkte, terwijl het andere den rug dekkend, met het front naar het Oosten, het offensief stelselmatig voortzet. Ale gevolg 'van een geheel nieuwe tac tiek, waarin de ‘Duitsche troepen tijdens den langen winter onderricht zijn, en van de nieuwe Duitsche wapens zijn de verlie zen aan den kant van de Europeesche lé gers verbazend gering, zelfs gemeten naar de relatief geringe verliezen van het vorig jaar en de hevigheid en verbitterdheid van den strijd. Anders is het aan Sovjetzijde. De Sov- jet-verlièzen zijn dermate hoog, dat zij ook hier weer hun uitwerking 'beginnen te doen gevoelen in. een verminderenden offensieven geest. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Klxeriki", ,De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad” en -Lettert. Bijblad" 3.15. Fr. p. p. met Modeblad 4.20, z. Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant tegen de geldende Den 24en Mei zijn door optreden van Duitsche en Italiaansche duikbooten in de Caraibische Zee en ir. de nabijgelegen wateren 8 schepen venoren gegaan. Onder deze schepen bevond zich een Nederlandsch vrachtschip, dat gedwongen was, voor de Ver. Staten te varen. Een deel der geredde bemanningen kon den vasten wal bereiken. der aankomen, dan heet het: „Zeg nou’s geen Jan Klaassen!” De Hollanders zijn goedhartige, vlijtige, maar geducht koppige, en in hun idealisme tamelijk fanatieke en ruwe menschen.” Jan Dwars is, sedert van Eeden aldus zijn diagnose stelde, nog niet zoo heel veel in zijn voordeel veramderd. Hij verkeert nog, zeiden wij reeds, in een periode vin opvoeding. En zie, in dezen tijd van zijn vorming, ziet hij zich ge plaatst tegenover tucht, discipline en gezag in hun strengsten vorm. Neen, gemakkelijk heeft Jan Dwars het dus 'niet en voor een tikje consideratie mag wel worden gepleit, alleen natuurlijk in die gevallen, waarin hij duidelijk laat zien, dat het hem ernst is met zijn stre ven zich dét begrip van vrijheid eigen te maken, waarvoor tucht de hoofd voorwaarde is, tucht en discipline, zelf tucht en zelfverloochening. Het Hol- landsche volk is, als geheel, nog nooit tot deze hoogte van zelfbedwang ge stegen. Maar het heeft ook nooit tijden als deze gekend. Jan Dwars begint dit in te zien. Wan neer hij in deze kentering der begrip pen de juiste tegemoetkomendheid ondervindt, een kwestie dus van volksopvoeding zal er met hem nog zeker veel zijn te bereiken. Ons volk heeft tenslotte,, behalve Jan Dwars en Jan Salie, ook Jan Kordaat gekend De terugkeer in een Italiaansche haven na een tocht naar den vijand. De mannen, die vrij zijn van dienst, staan op het dek van de duikboot aangetreden. (Atlantic-Holland-P.K, Wichura) Luitenant-generaal Imamoera, de op perbevelhebber .van het Japansche leger in Nederlandscn-Indië. die van een in spectiereis, naar Timor, Bali en de overige Kleine Soenda-eilanden te Batavia is te ruggekeerd, heeft medegedeeld dat Ja pansche luchtstrijdkrachten in 14 dagen boven Timor 7° vijandelijke vliegtuigen hebben neergeschoten. Sedert den slag in de Kbraalzee bezitten de Japanners de onbetwiste heerschappij ter zee in de ge bieden rond Timor. Vijandelijke lucht aanvallen daar en in Nederlandsch-Indië hadden volkomen opgehouden. Ongeveer 2000 Australische soldaten zijn in gevan, genschap geraakt, enkele dozijnen Austra- kent. Er is geen reden tot welke ongerustheid ook ten aanzien van de toekomstige voor ziening van 'het volk, onverschillig hoe lang de oorlog ook moge duren. Minister-president Tojo ging vervolgens over tot bespreking van de betrekkingen van Japan met het buitenland en noemde het in dit verband buitengewoon bemoe digend, dat Japan, Mandsjoekwo. China en Thailand dezelfde doelstellingen in den huidjgen oorlog nastreven en dat de we- derzijdsche betrekkingen, steeds hartelijker worden. Vervolgens gaf Tojo uitdrukking aan den „diepen eerbied van de Japansche regee- ring” voor Japan’s bondgenooten Duitsch- land en Italië en de andere bevriende mogendheden, aangezien deze landen, naar hij zeide. onvermoeid cn met overwinning Maan: 26 Mei onder 4.21 v.m., S op 7.22 n.m.; 27 Mei onder 4.21 v.m., op 6.— n.m. 30 Mei V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113053 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Positie van Britsch-lndië Aangezien alle vooruitgeschoven steun punten van het Brltsche rijk voor de ver dediging van Indië thans in het bezit van de Keizerlijke troepen zijn, staat voor het Indische volk de gouden kans open om in opstand te komen en de onafhankelijkheid te verwerven, waarnaar het al lang ver langd heeft. Het feit, dat de Britsch-ïndi- sche cnderhandelingen, waarbij Cripps de hoofdrol heeft gespeeld, zonder het minste resultaat zijn afgebroken, vormt er een bewijs voor, dat Indië geestelijk reeds on afhankelijk is van Groot-Brittannië. Wij kunnen dits rustig beweren, dat de gees telijke grondslag van de Britsche heer schappij in Indië reeds verdwenen is en dat de eerste historische stap naar de On afhankelijkheid van Indië zoo juist is ge daan. Ik hoop, dat het Indische volk zal óp staan om de Anglo-Amerikaansche troe pen en hun invloed volkomen uit Indië te verdrijven en daardoor de onafhankelijk heid van zijn vaderland te verwezenlijken- Door het neerslaan van de vijandelijke troepen te Birma is thans eindelijk ook het Tfejoengking-regime geïsoleerd. Het gaat zijn onvermijdelijken val tegemoet Japan heeft de bedoeling de weerstands kracht van het Tsjoenkingregime den laat- sten verpletterenden slag toe te brengen. WAARSCHUWING AAN AUSTRALIË Terwijl thans het Zuidwesten van. de Stille Zuidzee geheel onder onze controle is gebracht, is Australië het z.g. stief kind op den Stillen Oceaan geworden. Door den recenten slag op de Koraal- zee zijn de ter verdediging van Australië in gereedheid gebrachte marine-eenhedén van den vijand uit den weg geruimd, zoo- dat Australië thans hulpeloos den aanval van het Japansche leger tegèmoet ziet Ik zou derhalve den leiders van Austra lië nogmaals mijn oprechten wensch wil len doen toekomen, dat zij zich bewust worden van den internationalen toestand en de geographische omgeving van Aus tralië in oogenschouw nemen om vervol gens moedig een beslissing te treffen ten aanzien van den voor Australië meest be langrijken stap. van groote moeilijkheden overwinning na overwinning bevechten om het gemeen schappelijk oorlogsdoel nader te komen. Japan, zoo ging de minister-president voort, is vastbesloten zijn tot dusver zege vierende veldtochten voort te zetten en zal zijn uiterste kracht inspannen om als deelgenoot in den grootschen strijd van Duitschland en Italië tegen de Vér. Sta ten en Groot-Brittannië zijn bijdrage te leveren in de omvattende overwinningen dezer landen. Japan heeft er bijzonder belang bij om in strategisch opzicht met zijn bondgenooten ten nauwste samen te werken en daardoor een nieuwe wereld orde op tè richten Het feit, dat de door hun achtereenvolgende nederlagen en duis tere toekomstperspectieven geprikkelde Ver. Staten en Groot-Brittannië de bewe ring opstellen, dat de huidige oorlog een oorlog der rassen is. kan alleen'beschouwd worden als een van die kwaadwillige las terpraatjes, waartoe deze landen reeds altijd in het verleden hun toevlucht heb ben genomen, om andere volken te mis leiden. Wat de oppervlakte van ’t terrein betreft, waar de strijd zich afspeelt en de aantal len manschappen kan de thans nog woe dende slag, naar het oordeel van Duitsche militairen, volkomen vergeleken worden met de grootste omsingelingsslagen van verleden jaar. Men is te Berlijn van mee- ning, dat alleen op het slagveld ten Zuid oosten van Charkov, daar, waar dé groote ring om de beste stootlegers van Timos jenko zich gesloten heeft, nog steeds on geveer een half millioen man tegenover elkander .staan. Het daarbij behoorende materiaal is enorm. De sterkte van de ingesloten bolsjewis tische pantserformatiés kan gemakkelijk worden afgeleid Uit de tot nu verstrekte gegevens omtrent stukgeschoten, vernie tigde of buitgemaakte vijandelijke pant serwagens. Daaruit blijkt, dat Timosjenko al zijn hoop op dit offensief tezamen met zijn plan op 'het schiereiland Kertsj had gesteld, dat hij hierheen en naar Kertsj al het maar eenigszins beschikbare materiaal had gezonden, om, het koste wat het wil, cioor het Europeesche front- te breken en in een groot offensief de Europeesche le gers van den geheelen Zuidelijken sector te omsingelen. Tè laat ontdekte hij. dat hij, nadat het Duitsche initiatief op Kertsj voor geweest was en een belangrijk deel van zijn plan nog in het stadium der laat ste voorbereidingen verijdeld had. zelf de ingeslotene was, dat men hem. die gehoon' had den vijand een val op te zetten, zelf voor een val geplaatst had, die thans ach ter zijn beste offensieftroepen is dichtge slagen. Rede van Tojo In de lieden gehouden zitting van den Japanschen Rijksdag heeft minister-pre sident Tojo een rede uitgesproken, waar, in hij o.m. het volgende gezegd heeft: lp den korten tijd van nog geen half jaar sedert het uitbreken van den oorlog in Groot Oost-Azië hebben de Keizerlijke strijdkrachten de troepen van den vijand verslagen, waar zij ook maar optraden. Belangrijke gebieden in de Groot-Oost- Aziatische ruimte zijn door onze strijd krachten bezet en de zeestrijdkrachten der Ver. Staten en van Engeland zijn op de Stille Zuidzee en op den Indischen Oceaan practisch verdelgd. De huidige gunstige positie, zoowel in het vaderland als ook daarbuiten, betee- kent intusschen slechts een voorspel van de* uiteindelijke overwinning in dezen n oorlog. Ik ben er vast van overtuigd, dat sedert het uitbreken van den oorlog en het daarmede verbonden Keizerlijke rescript onze geheele natie vervuld is van de onbuigzame vastberadenheid en dit zal blijven om nooit het zwaard der rechtvaardige zaak in de schede te ste ken voor de invloed van de Anglo-Ameri kaansche mogendheden met al haar droo- men van de wereldheerschappij volledig uitgeroeid zal zijn. Dank zij de schitterende overwinnin gen der Keizerlijke troepen sedert het be gin van den Groot-Oost-Aziatischen oor log zijn alle belangrijke bronnen in de Zuidelijke gebieden, die voor de nationale verdediging van belang zijn, zooals petro- leumvelden, rubber, tin, etc. in onze han den geraakt, zoodat de positie van onze nationale huishouding verlost is uit haar afhankelijkheid en verder autark gemaakt kon worden Wij kunnen thans te allen tijde de voorraden aanvullen, welker ver bruik door de voortzetting van den oor log Wordt bepaald. Tegelijk zijn de grondstoffenbronnen voor de nationale verdediging der vijan- delqke landen afgesnedèn, hetgeen voor verwijt van maken, zonderingstoestand. Maar Jan Dwars is ook een uitzon derlijk type. Hij komt in geen ander \and ter wereld voor, alléén in Neder land. En daarom durven wij aandrin gen op een tikje consideratie ten op zichte van Jan Dwars. Men zette hem niet direct achter de tralies of tegen den muur; een beetje geduld verdient Jan Dwars wel. Hij is dikwijls niet zoo dwars als hij zich voordoet. En er heeft aan Jan Dwars’ opvoeding heel wat gehaperd. Er zijn dus wat men noemt verzachtende om standigheden. Nu weten wij wel, dat dit geen tijd is voor verzachtende omstandigheden. Wie echter de moeite peemt zich op de hoogte te stellen van Jan Dwars’ vor ming en karakter, voorkomt, d^t hij hem onbillijk zal behandelen. Het ge zag en de discipline, waarvan wij de noodzakelijkheid ten volle erkennen, zullen aan kracht en uitwerking er niet anders dan door kunnen winnen. Frederik van Eeden, die meer dan een kwart eeuw geleden reeds in ons land liet zien, dat de sociaal-democratie dringend correctie behoefde en die voor het eerst in onze taal het begrip van sociale rechtvaardigheid naar voren bracht, heeft in den vorigen wereld oorlog, toen Nederland buiten het con flict, bleef, een diagnose van den Hol lander gegeven, die waard is, gekend te worden. „De Hollander is, schreef hij, een warm vaderlander, een onverbeter lijke stijfkop, een vrijheidsdweeper en een vijand van dwang en discipline. Wat moot daarvan terecht komen? Het zijn juist eigenschappen als zwavel, kool en salpeter, elk voor zich on schadelijk of nuttig, maar tezamen een gevaarlijk ontploffingsmiddel! De Hol lander beroemt zich op zijn vrijheids liefde. Maar hij heeft nog in de verste verte geen begrip van wat vrijheid is, en wat er vereischt wordt om een vrij mensch te zijn. De hoofdvoorwaarde om vrij te worden, is „tucht”, zelftucht, zelfverloochening. Daarvan snapt de Hollander van heden niets. Hij begrijpt vrjjheü als: „doen waar je lust in hebt” en „niemand gehoorzamen”. Dat zou goed zijn, als ieder steeds lust had in hetgeen voor hem noodig is, en als ieder zoo wijs was om uit eigen be weging te doen, wat anderen d£>en uit gehoorzaamheid. Holland geeft; schreef van Eeden verder, zijn kinderen uitste kend onderwijs maar geen op voeding. In geen beschaafd land worden de kinderen zoo slecht opgevoed als bij ons. Ze zijn nagenoeg geheel zonder tucht. Er heerscht in Holland iets, wat men vrijheidskoorts zou kunnen noe- tnen. Een mooi ding, als er een machtig zelfbedwang tegenover stond. Maar daarvan is niets merkbaar. Men moet diet met straffe tucht bij den Hollan- Js het nog noodig u, waarde lezer, mijnheer Jan Dwars voor te stellen? Ge kent hem toch uit uw naaste om geving; ge ontmoet hem iederen dag op straat, in huis, in den trein of op de tram, in het theater of in uw café? Misschien ziet ge hem wel, wanneer ge een blik werpt in den spiegel... Jan Dwars is het type van den Hol lander, die al moppert wanneer een agent wat hard „doorloopen” durft zeggen. Jan Dwars is de man, die tegen alles dwars in-gaat, tegen ieder bevel, tegen iedere verordening, die niet „gemassregelt” wil worden en die zelfs dwars in-gaat tegen den geest van den tijd. Jan Dwars heeft altijd be staan, maar tegenwoordig vertoont hij zich overal, omdat er zooveel is, waar tegenover hij zich meent in een dwarse positie te moeten stellen. Vraagt u eens aan een bezettingsautoriteit, wie Jan Dwars is? Hij zal u direct ant woorden: Dat is de doorsnêe-Hol- lander. En stelt u dezelfde vraag eens aan een Nederlandsche autoriteit, die met gezag is bekleed. Hij zal u prompt hetzelfde antwoord geven. Want Jan Dwars heeft aan „gezag’ een broertje dood en dat is een kwaad ,’ding in dezen tijd. Gezag en discipline, dat zijn twee dingen, waarmede Jan Dwars altijd op zeer gespannen voet heeft verkeerd. Altijd, herhalen wij. Want Jan Dwars is geen type van van daag of gisteren, hij bestond ook reeds honderd jaar geleden en langer. Toen Potgieter in zijn „Jan, Jannetje en hun Jongste kind” Jan Salie het levenslicht deed zien, was die andere Jan reeds lang een ingeburgerd type. Jan Salie zijn we tenslotte de baas geworden, maar met Jan Dwars staan de zaken anders. Jan Dwars is niet een uitgesproken onaangenaam type, beware! hij kan onder bepaalde omstandigheden zelfs heel sympathiek zijn. Tot op zekere hoogte kan hij ook beklagens- waardig zijn. We zijn zelfs geneigd een lans voor hem te breken. Hij heeft het, hen een buitengewoon zwaren slag betee namelijk, op het oogenblik heel erg moeilijk. Gezag en discipline laten zich in dezen tijd, móeten zich nu wel laten gelden in den vorm der onverbiddelijk heid. Het is hard, maar het kan in tijd van oorlog en in dagen van revolution- naire hervormingen nu eenmaal niet anders. Hun, die gezag en discipline onder deze omstandigheden onverbid- delijk handhaven, kan men daar geen Het is een uit- Hedenmorgen arriveerde aan het sta tion S.S. alhier met den Berlijnschen nachttrein de Reichssportführer von Tschammer und Osten, die een bezoek van eenige dagen brengt aan ons land. De Reichssportführer was in gezelschap van zijn Stabsleiter von Mengden. Op het station waren ter begroeting ganwezig de Öberbereichsleiter Eftger. als ver tegenwoordiger van den momenteel el ders vertoevenden commissaris-generaal Schmidt, de persoonlijke pers- en sport- referent van den Rijkscommissaris dr. Hermann Harster, alsmede de leider van de vakgroep Sport van het Verbond van Ned. Journalisten, de heer K. J. Keers. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—11 m.M (5 reg.) t 165. iedere m.M meer tot 22 m.M (10 regf 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Recltf 0.51 per m.M. Bewijsn 5 ct.. fr. p. p 10 ct Ine binnen de stad 5 ct. KI Adv. (in halve oplaag) f 0 57. Dienstaanb f 0.38. Pers gevr f 0 48 Adv met Br a h|bur v d bl 10 jt meer i De 80e buitengewone zitting van den nieuwen Japanschen Rijksdag is heden ochtend om 11 uur bijeen gekomen voor de openingsplechtigheid. In het middelpunt stond de door den Keizgr persoonlijk voorgelezen procla matie, waarin wordt gezegd„Onze expeditieatrijdkrachten hebben overal de vijandelijke strijdkrachten vernietigd en belangrijke gefiiefien bezet waardoor voor de geheele wereld de militaire kracht en het prestige van Japan gedemonstreerd zijn. De betrekkingen van ons land ten aanzien van de bevriende naties worden steeds nauwer, hetgeen wij met de groot ste voldoening constateeren. Wij vertrouwen op de trouw en de dapperheid van onze onderdanen en ver wachten, dat het doel van dezen oorlog zal wolden bereikt. Wij geven den minis ter-president opdracht den Rijksdag be langrijke begroetingen en decreten voor te leggen en verwachten, dat zij na har monische besprekingen en rekening hou dende met onze wenschen en bedoelingen goedgekeurd zullen worden(” De plechtige ceremonie werd niet al leen bijgewoond door alle leden van de regeering met minister-president Tojo aan het hoofd, maar ook door alle in Tokio aanwezige diplomaten. Na de korte openingszitting begaf de Keizer zich terstond naar zijn paleis terug, terwijl de beide huizen des mid dags bijeen kwamen om verklaringen aan te hoeren van den minister-president, den minister van buitenlandsche zaken, den minister van marine en den minister van financiën. Naar het OpperbevelRvan de Duitsche Weermacht inzake de gevechten ten Zui den van Charkov mededeelt, vielen de Duitsche en verbonden troepen Maandag de ingesloten 3 bolsjewistische legers concentrisch aan, zoodat de omsirfge- lingsring nog nauwer kon worden aange haald. De op een klein gebied opeenge drongen bolsjewisten ondernamen op 25 Mei in den loop van den dag verscheide ne pogingen om met sterl^ strijdkrach ten, gesteund door talrijke pantserwagens en hevig artillerievuur, door te breken. Tegelijkertijd vielen de bolsjewisten, om de omsingelde troepen te ontlasten, van buiten af aan. Aan beide plaatsen van het front werden de aanvallen in hevige gevechten met aanzienlijke verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Hierbij wer den 11 in een plaatsje binnengedrongen bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Ook ten Noordoosten van Charkov deden de bolsjewisten herhaalde ontlas- tingsaanvallen, die echter met zware ver liezen voor de bolsjewisten werden afge slagen. De Duitsche luchtmacht steunde de krijgsoperaties van het leger door doeltreffende aanvallen op vrij groote bolsjewistische troepenconcentraties, pant- sercolonnes en opeenhoopingen van voer tuigen, terwijl de bolsjewistische cavale rie door bestrijding met de boordwapens hevige verliezen leed. Door het bombar- deeren van commandoposten en sterk met troepen bezette schuilplaatsen binnen de omsingeling leden de bolsjewisten groote verliezen aan menschen en pantserwa gens. De Duitsche formaties jachtvliegers beveiligden het luchtruim boven het Do- netzgebied en schoten volgens tot nu toe ontvangen berichten met slechts het ver lies van één eigen toestel 23 bolsjewisti sche vliegtuigen neer. In dgn centralen sector van het front leverden Duitsche plaatselijke aanvallen aanzienlijke successen op, zoo wordt ;n aanvulling op het Weermachtbericht medegedeeld. Tijdens de Duitsche opera ties, waarvan reeds Maandag melding werd gemaakt, werden de bolsjewisten opnieuw uit hun stellingen geworpen en véVder achteruit gedreven De slag tondom Charkov woedt hog steeds 1 met onverminderde kracht voort en zal, i naar militaire deskundigen in de Duitsche hoofdstad meenen, als een der zeer groote omsingelingsslagen van den Europeeschen veldtocht in het Oosten in de krijgsge schiedenis worden opgeteekend. Het Duit sche initiatief doet zich op het slagveld steeds sterker gevoelen. De na de omsin geling van het gros van den vijand in den strijd gebrachte Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche formaties zijn in het gebied ten Zuidoosten wan Charkov naar,het Wes ten omgezwenkt: de ring om de hoofd macht van de voor het offensief in den strijd gebrachte troepen van Timosjenko is volkomen gesloten. Van het Oosten en van het Westen, van het Noorden en van het Zuiden dringen de Duitsche en verbonden corpsen den vijand op steeds enger gebied tezamen, terwijl de superieure Duitsche luchtmacht bezig is met de vernietiging van de bols jewisten uit de lucht De slag in dezen zak, waarin van verschillende kanten reeds Duitsche wiggen gedreven zijn, heeft een tusschenstadium bereikt. Nog is de druk van de hier tezamengedrongen 3 vij andelijke legers buitengewoon »sterk. Nog is de tegenstand der bolsjewisten georga niseerd, doch reeds zijn de eerste aanwij zingen der ontbinding merkbaar. Volgens de ervaringen van verleden jaar vormt dit de inleiding van het laat ste stadium, waarvan als het essentieele kenmerk de zuivering en ontruiming van het omsingelde gebied door de Duitsche en verbonden formaties moet worden be schouwd. in het Zuiden reeds ongedwongen mede aan de groote ^aak, een der vele bewijzen ervoor, dat 3e ontwikkeling in Groot- Oost-Azië bevredigend is. Over het bondgenootschap met Duitsch land en Italië zeide Togo, dat het doel daarvan de nieuwe orde in de wereld is. De samenwerking tusschen de 3 mogend7 heden is nauw en hartelijk, niet alleen op militair gebied, maar ook op tiet ge bied van politiek, economie en cultuur. Weliswaar tracht de propaganda van de tegenstanders Japan. Duitschland en Italië van elkander te vervreemden. Maar al deze intriges kunnen niet het ge ringste effect hebben op de richtlijnen van de asmogendheden, welke gegrond vest zijn op de gemeenschappelijke hooge aspiraties en op wederzijdsch vertrouwen. Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Japan en de Sovjet-Unie verklaar de Togo, dat deze na het uitbreken van den oorlog voor een Groot-Oost-Azië geen wijziging hebben ondergaan. De Sovjet-Unie heeft niét bet voornemen haar gebied als militair steunpunt "ter beschikking te stellen van de tegenstan ders van Japan. Aangenomen moet ech ter worden, dat deze hun kuiperijen ver sterken om Japan te vervreemden van de ^ovjet-Unie. Succejs hebben dergelijke intriges niet, zoolang de Sovjet-Unie haar tot dusver aangenomen houding be houdt. Intusschen zal Japan den toe stand rustig waarnemen. Naar aanleiding van de beschikking, inzake het tijdelijk tewerkstellen van ambtenaren en overig personeel in open baren dienst bij inrichtingen »van alge meen nut, is van de zijde van het depar tement van Binnenlandsche Zaken in de dagelijksche persconferentie een nadere toelichting gegeven. Deze beschikking be- teekent alleen een overhevelen van perso neel naar andere departementen of instel lingen, waar een tekort aan werkkrachten is. Op de departementen van Koloniën, Defensie en Buitenlandsche Zaken heeft een deel van het personeel geen volle dag taak meer. Dit personeel kan thans, vol gens bovengenoemd besluit, worden over geplaatst naar instellingen, waar een te kort aan werkkrachten bestaat, bijvoor beeld de Winterhulp Nederland dn den Ned. Volksdienst. Het voordeel van dezen maatregel is, dat men beschikt over ge schoold personeel. De rechtspositie van de aldus overge plaatste ambtenaren blijft onaangetast, daar de bepalingen betreffenderden rechts toestand en den diensttijd geheel van kracht blijven. Na afloop der detacheering is onmiddellijke herplaatsing in den vroe- geren werkkring gewaarborgd. De aandacht wordt nog gevestigd op het bepaalde in artikel 3, dat inhoudt, dat bij aldien aan het tewerk te stellen personeel door of vanwege de inrichting van alge meen nut, waaraan het werd uitgeleend, eenige vergoeding voor bijzondere kosten of andere geldelijke tegemoetkoming wordt verstrek^ deze vergoeding of tege moetkoming n i e t in mindering komt van de wedde, het loon of de overige inkom sten van belanghebbende. Uit dit balles móge blijken, dat hij, die elders Wordt tewerkgesteld, van deze tijdelijke verdwijning uit eigen departe- mentalen, provincialen of gemeentelijken werkkring noch op het gebied van rechts positie noch zuiver financieel bezien eenig nadeel zal ondervinden. Het is goed, daarop den nadruk te leggen, opdat niemand door onjuiste voórstellingen in den waan zou geraken, dat hij door een dergelijke detacheering, zooals het in den volksmond heet, „en slechter op zou worden”. Het tegendeel kan eerder hgt geval zijn, terwijl daar naast als moreele aanwinst mag worden genoteerd, dat men in de gelegenheid wordt gesteld zijn volle arbeidskracht ten bate van een waardevol doel in te zetten. Het is goed, dat het besef daarvan bij eiken ambtenaar, die voor een dergelijke detacheering in aanmerking wordt ge bracht, aanwezig is en dat hij weet dat het slechts gaat om een hergroepeering van arbeidskrachten ten algemeene nutte, waaraan voor hem geen nadeelen ver bonden kunnen zijn. 1 --111 1 Telefooh 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. Br v. Seters Jr, Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée. van Hovtemastraat 66. Tel. 721187. van het eiland Timor in de bergen gebrek aan levensmiddelen en malaria, geïnspecteerde gebieden heerscht orde en rust. i

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1