HAAGSCHE COURANT DE RENAUTO RECHTZAKEN BINNENLAND STADSNIEUWS Woensdag 27 Mei 1942. de Personeele Wijziging van TWEEDE BLAD lAR VAN BOLLEN NAAR DAHLIA'S FEUILLETON 1 INVAL IN CLANDESTIENE DISTILLEERDERIJ DADER VAN INBRAAK IN BAKKERIJ GEARRESTEERD GROOTE BUIT BIJ INBRAAK IN COMESTIBLESZAAK Belasting 1 HET NASPEL VAN DE STRAFZAAK TEGEN DE GEBROEDERS VAN DIJK TE DORDRECHT SCHOOL VOOR HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANTBEDRIJF NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT HET ZUIDERPARKZWEMBAD GEOPEND pOK ER WVO Openbare les De distributiebonnen DE BOOMEN IN UW TUIN UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Goederenverkeer met het Duitsche Rijk Vredeeerechtshof landsche SS worden. Ontvreemde goederen in beslag genomen Waardebons Winterhulp 75 gr. Prijsbeheersching en watersport 2S. 29 G, H, I, J, uit manne- reeds sterk fred de aBBBgi L?' No. 18 WO ZONDAGOCHTENDVOORSTELLING „VREUGDE EN ARBEID” 250 gr. 100 gr. 400 gr. 120 gr. 26, 28 311 307 Bon 2?A 27B 30 Mei 30 Mei Vanochtend parkzwembad steld. Direct zei ouderen Zeep Toiletzeep V V 1i L. 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. Met het oog; op de voorbereiding tot de onderhavige wijziging, was de aanslagre- geling uitgesteld. Nu deze wijziging in de Staatscourant is verschenen, zullen de aanslagen niet lang meer op zich laten wachten. 250 gr. 125 gr. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 10O gr. 250 gr. 250 gr. 24 299 303 27, 28 1 rantsoen 41 t.m. 100 t.1n. 30 Mei 30 Mei 4 Juni 30 Mei Ook de huurprijzen van booten e.d. zijn aan maxima gebonden Den inspecteur voor de prijsbeheer sching te Amsterdam hadden verscheidene klachten bereikt over de prijzen, welke momenteel door verhuurders van booten, zomerhuisjes e.d. aan de watersportlief hebbers worden gevraagd. Op grond hier van heeft de inspecteur op Zaterdag voor Pinksteren en op 2en Pinksterdag te Loos- drecht contröle ingesteld. Deze controles hebben uitgewezen, dat de klachten verre van ongegrond waren. Huurprijzen zijn krachtens de prijzen- beschikking 1940 no. 1 art. 1 t/m. 4 ge bonden aan den „9 Mel-prijs”. m.a.w. het is den verhuurders verboden hoogere prij zen te berekenen dan zij vóór den oorlog berekenden. In Loosdrecht varieerden deze prijzen voor kleine èn groote B.M.’s het type booten, dat bijna uitsluitend voor den ver huur wordt gebezigd tusschen ƒ4 ƒ7.50 per dag. Thans varieeren de prij zen tusschen de 515, terwijl het ma teriaal over het algemeen van opvallend sleohte kwaliteit is. verwijderen, in te korten of te besnoeien." gaat geen waar Ingebroken is, na forceering van een deur en inklimming van een dakraam, in een comestibleszaak aan de Haringkade. Ontvreemd werden 6 balen bloem. 50 k.g. bloem, 40 k.g. suiker, 5 k.g. peper en 50 k.g. kruidnagels, benevens eenige blik ken tomatenpuree én andere levensmid delen. De inbraak is vermoedelijk gister nacht gepleegd. DE PRIJS VAN ZEEPPOEDER In de bladen is medegedeeld, dat de prijzenbeschikkmg zeep- en waschpoe- der met ingang van 20 Mei j.l, in wer king is getreden. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op. dat de reeds genoemde kleinhandelsprijs Van 12J cent voor een halfpondspakje zeep poeder eerst met ingang van 3 Juni a.s. zal gelden. De nieuwe belasting zal beperkt blijven tot gis woning dienende perceelen. Dus zal er nu geen belasting meer worden geheven voor kantoren, winkels, biosco pen, theaters, koffiehuizen en logementen. Men kan dus in het algemeen zeggen, dat bedrijfslokaliteiten buiten de belas, ting vallen. De gemeenten blijven, dte opbrengst van de geheele pérsoneele belasting ont vangen. Zij kunnen echter, aangezien nu eenige grondslagen vervallen en daardoor de opbrengst zou verminderen, de opcen ten verhoogen. Daarbij kunnen zij prac- tisch gaan tot driemaal het wettelijke tarief. BEGRAFENIS ,A. BLIEK Onder groote belangstelling is gister middag op Nieuw Eik en Duinen het stof felijke overschot van wijlen den heer A. Bliek, bestuurslid van de voetbalvereeni- ging A.D.O., teraardebesteld. In de aula vormden 4 leden van het personeel der H.T.M., waarbij de overledene werkzaam was, een doodenwacht. Na orgelspel sprak de voorzitter van A.D.O., de heer H. M. Choufoer, over de groote deugden van den overleden^ Zijn eenvoud en werklust zullen ee® voorbeeld voor anderen zijn. Daarna getuigde de heer F. van Gigch van den onvermoeiden arbeid van den heer Blièk, die als, secre taris der elftalcommissie ruim 10 jaar met hem heeft samengewerkt en veel vrienden wist te verderven. De heer Wiarda, voor zitter der supportersvereeniging V.V.A., prees den strijd van Bliek voor de ver vulling van zijn idealen en dankte hem voor alles wat hij voor de lichamelijke op voeding heeft gedaan. Aan de groeve dankte een familielid voor de belangstelling. Er waren vele bloemstukken o.m. van A.D.O. en V.V.A. „Vervoer van personen en voorwerpen". Op rijwielen met één zitplaats mogen door den berijder geen andere per sonen vervoerd worden. Kinderen be neden den leeftijd van tien jaren mogen uitsluitend door een volwaren 'persoon worden vervoerd en slechts dan, wan neer het rijwiel is voorzien van een daarvoor geschikte zitplaats.en de be rijder daardoor niet wordt gehinderd. (Polypoon-Seym) Bij de stichting van het N.A.F. is een zeer ruim generaal pardon afgekondigd. Zij, die op 15 Juli 1940 lid waren van eenige erkende vakorganisatie, zullen alle rechten hebben, die bij de reglementen van het N.A.F. zijn omschreven, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot het N.A.F. toe treden. De jaren, die zij lid waren van hun vakorganisatie, tellen dan mee bij de berekening van hun rechten. Allen, die lid zijn van een vakbond, worden auto matisch lid van het N.A.F. Zij hoeven zich dus niet als lid op te geven. Zij móe ten echter wel het vragenformulier inzen den, dat zij van het N.A.F. hebben ont vangen. Dit is noodzakelijk voor de vast stelling van hun rechten. Voorshands ge schiedt de contributie-inning en de afhan deling van zaken door het apparaat van de vakorganisaties. Nadrukkelijk vestigen wijde aandacht er op, dat voor hen, die na 1 Mei 1942 schriftelijk bedanken als lid van de vakorganisatie en geen contri butie meer betalen, het generaal pardon niet geldt. De Gemeenschap ..Vreugde en Arbeid” van het Nederlandsche Arbeidsfront or ganiseert op Zondag 31 Mei des morgens om 10 uur 30 in het Asta-theater alhier een groote Zondagocht^ndvoorstplling, waar vertoond zal worden de Tobis-film „Serenade”de regie is van Willy Forst en de muziek van Peter Kreuder. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat Cor Steyn den massazang zal leiden en bege leiden. TOELICHTING Wat de biljarten betreft is op te mer ken, dat deze als grondslag nu wel ver vallen, maar gerekend worden te be- hooren tot het meubilair, dat te zamen met de huurwaarde als grondslag is be houden. ringen van den getuige Rolandus Hagé- doorn en van verdachte komen vast te staan, dat verdachte geenszins in een op welling van het oogenblik heeft gehandeld, maar reeds lang voor, de terechtzitting, waarin hij de bedoelde meineedige ver klaring aflegde, het voornemen daartoe had opgevat en daarbij heeft volhard, on- dankAde omstandigheid, dat mr. Rolan dus Hagedoorn, die destijds als verdedi ger van den luitenant-kolonel Mijsberg optrad en aan wien verdachte tevergeefs, getracht heeft zich op te dringen tot het plegen van overleg, hem schriftelijk had aangemaand om zijn getuige-verklaring geheel overeenkomstig de waarheid af te leggen. Is het afleggen van een meineedige ver klaring ter terechtzitting op zichzelf en in het algemeen reeds als een ernstig ver grijp te beschouwen, de omstandigheden, waaronder de verdachte heeft gehandeld, stempelen zijn gedrag tot misdadig in zeer bijzondere mate, voorzoover hij zich zelfs niét heeft ontzien, tegen beter weten jn, een verklaring af te leggen, waardoor de eer en de nagedachtenis van de onschul dig ter dood gebrachte gebroeders van Dijk werd aangetast, als waren zij inder daad aan landsverraderlijke handelingen schuldig geweest. Verdachte, die wist, dat de gebroeders van Dijk, althans een hunner, tot de na- tionaal-socialistische beweging in Neder land behoorden, heeft daarin alleen reeds genoegzame aanleiding gevonden om aan hun eer en ongerepte nagedachtenis gee- nerlei waarde toe te kennen, zoo zeer zelfs, dat hij als gereformeerd Christen het afleggen van een meineedige verkla ring ten nadeele dezer ^onschuldige slacht offers van den haat van .verdwaasde poli tieke tegenstanders, klaarblijkelijk/ met zijn, geweten overeen heeft kunnen bren gen. Tegenover deze houding en de daaruit sprekende verdorven en verachtelijke ge zindheid van verdachte, welke een gevaar is voor de ontwikkeling der Nedcrland- sche volksgemeenschap, ziet het hof geen grond tot verontschuldiging en kan slechts in aanmerking nemen, dat verdachte ten slotte het door hem gepleegde misdrijf, heeft bekend, welke laatste omstandigheid hem naar het oordeel van het hof de hoog ste bij de wet toegelaten straf kan doen ontgaan. Verdachte werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaren. Vannacht omstreeks 2 uur hebben sur- veilleerende agenten in de Gerard Dou- straat een jongmensch aangehouden, dat op èen bakfiets, reed. Op de fiets werden 14 balen bloeni, 2 kistjes boter en een kistje jam .vervoerd. De aangehoudene,"de 20-jarige magazijnbediende H. V., kon over de herkomst van een en ander geen aannemelijke verklaring geven. Een inge steld onderzoek bracht aan hét licht, dat kort voor de aanhouding van V., was in gebroken in een banketbakkerij aan het Vaillantplein De op de bakfiets aangetrof fen artikelen bleken uit deze banketbak kerij afkomstig te zijn. Door forceering van een deur was men binnengekomen. Als verdacht van deze inbraak is V., die bij zijn arrestatie geen schoenen droeg, in bewaring gêsteld. Primitieve installatie in beslag genomen Op vermoeden, dat op clandestiene wijze alcohol wérd vervaardigd, heeft de Justi- tieele dienst A van de Haagsche politie gisteren een inval gedaan in een perceel in de binnenstad Indci^pad werd in een achterkamer een, zij het dan ook primi tieve installatie aaQgetroffen, welke voor het distilleeren van Sterken drank, bleek te zijn gebezigd. Zij bestond uit enkele ketels, een teil en een melkbus. Verschil lende ingrediënten o.a. rabarber, werden door de rechercheurs nog gevonden, de teil bevatte nog een hoeveelheid onafge werkte stof. Tegen den bewoner, den 68-jarigen P. J. M., is proces-verbaal opgemaakt, terwijl het gevonden materiaal, door de politie in beslag is genamen. Ook hebben de recher cheurs op enkele monsters, voor nader on derzoek, beslag gelegd. Vast staat nog niet, hoeveel alcohol op deze wijze door M., is verkregen. BEGRAFENIS D. DE JOSSELIN DE JONG In allen eenvoud en stilte is hedenmid dag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den gep. kapitein ter zee D. de Josselin de Jong, Op verzoek van de fa milie werd er niet gesproken. De organist speelde Letzter Frühling van Grieg, „Wie sie so sanft ruhen” en een koraal van Bach. en talrijk zijn de problemen, die nfirnoet weten op te lossen voor hij goed kelner of kok is. Zooals gezegd. Aan het bureau Alex an Ier- plein 12 bevindt zich een ongemerkt, zwart gelakt heerenrijwiel, dat verfhoede- lijk in Januari van dit jaar, nabij een school aan de Mient is gestolen. De ver dere kenteekenen zijn: zwart gelakt stuur, nikkelen bel> géén kettingkast, bruin le deren zadel, buis bagagedrager met standaard, electrische lantaarn, zwarte kap en nikkelen dynamo Het framenummer is onleesbaar. De fiets is iederen werkdag van 9 tot 17 uur aan genoemd bureau te bezichtigen. ROMAN VAN J. KöNIG 1) HOOFDSTUK I Over de wijde Talmulde lag de druk kende hitte van den voorzomer. De ri vier trok traag voort. Haar water straalde een looden glans uit, welke het geheele dal vulde en verder en verder trok. Beneden, waar de stad lag, de sierlijk gevormde torens licht omgeven door een blauwen glans, scheen zij te verdwijnen. Niets was te hooren, dan het ruischen van de rivier, welke nu en dan hevig aanzwol, eenige meters lang Wild stroomde, om dan plotseling weer zustig te worden. Zij was hier reeds tamelijk breed. Om haar in te toornen, had men aan den linkeröever, waar zij door de buiging bijzonder mooi was, kribben gelegd, waartegen de golven ruischend braken. Tusscnen de kribben stonden stille watervlakten, nauwelijks bewogen door het stormen en dringen daar buiten, bedekt met drijvend hout ®n allerlei dingen. Kwalijk ruikend slik, bier en daar een hel glimmend stukje ‘and, dat door de rivier ergens heen- •earagen werd. KAPWEDSTRIJDEN In Excelsior hébben kapwedstrijden plaats gehad, waaraan konden deelnemen leden van den Ned. Kappersbond en van de Marcel-clubs. De prijzen warenle afd. (heeren knippen) 1. J. Bouw, Schev., 2. J. G. C. Bellens. Boxtel, 3. R, Th, Hoeksema, Groningen2e afd, (ondulatie, modern kapsel) 1. F. Nieuwenhuizen, alhier, 2. C. Bos, Haarlem, 3, C. Duller. IJmuiden 3e afd. (avondkapsel, watergolf) 1. J. v. Antwerpen Eindhoven, 2. C. Duller. IJmuiden en 3. C. Bos. Haarlem 4e afd. (Postiche-kapsel) 1. F. Nieuwenhuizen, alhier; 2. D. Hollinga, alhier, VINGERS VAN HAND AFGEKNELD De 17-jarige arbeider L. v. d. Wvan den Loosduinscheweg, is gistermiddag' in een fabriek aan de Waldorpstraat met zijn hand in een pers bekneld geraakt, tengevolge waarvan vier vingers werden afgekneld. De jongen is door den genees kundigen dienst naar het R.K, ziekenhuis aan het Westeinde ovérgebracht. DOOR TRAM AANGEREDEN De 74-jarige voetgangster M. M. S. de Vondelstraat is gisteren in deze straat ter hoogte van de Elandstraat, aangereden door een motorwagen van lijn 3. Zij kreeg een hersenschudding en werci door den geneeskundigen dienst naar het R.K. zie kenhuis aan het Wésteinde vervoerd. .(Wordt vervol^dj( om 9 uur is het Zuider- voor het publiek openge na de opening waren er reeds liefhebbers voor een bad. Het eer ste uur telde men al een kleine honderd bezoekers. Onder dieeerste bezoekers bevond zich ook het meisje dal in het vorige badseizoen de 300 000ste bezoek ster van het Zuiderparkbad was. Zij kwam al vroeg het gratis abonnement voor dit seizoen, dat haar toen beloofd was, afhalen. Tegenover de bloedroode internatio nale van den bolslewistischen haat, staat de SS als „internationale" van het Qermaansche bloed. Deze tegenstelling is onuitwisohbaar, de strijd gaat op leven en dood. Daarom staan nu schouder aan schouder in de gelederen der S.S. de Germaansche vrijwilligers uit alle landen aangetreden. Zij zullen het roode beest van het Kremlin vernietigen. Strijdt ook Rij mede teaen de bolsjewistische internatio nale. Treedt in de rijen der Neder- J. VROLIJK f In den ouderdom van 91 jaar is over leden de heer J. Vrolijk, een vooraan staande figuur in Scheveningen. De heer Vrolijk werd 10 April 1851 te Scheveningen geboren en trad in het ker kelijke leven aldaar reeds jong op den voorgrond. Bij de oprichting van de Geréf. kerk van Scheveningen in 1877 werd hij als ouderling van de toenmalige Chr. Geref. gemeente gekozen en tot zijn dood toe heeft hij de Geref. kerken in dit ambt gediend. De Geref. kerken schon ken hem de bevoegdheid van oefenaar en tot op hoogen leeftijd heeft hij alom in ons land in de Geref. kerke ’s Zondags "t Woord bediend. Meer dan 60 jaar is de overledene voor zitter geweest van de Hulpvereeniging voor Geref. schoolonderwijs te Schevenin gen. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdagmiddag om half vier op de Algemeene begraafplaats plaats vinden. Tevoren vangt om half twee een rouwdienst aan in de Bethelkerk. GRATIFICATIE H.T.M.-PERSONEEL De H.T.M. geeft thans, na de vorst- gratificatie in April, wederom aan haar geheele personeel een gratificatie ten be drage van 1 week-, resp. maandloon. Verleden jaar is opgericht de school voor hotel-, café- en restaurantbedrijf, welke school bestemd is voor hen, die zich later een bestaan willen verwerven als kelner, kok e. d. Zij mocht zich reeds aanstonds in een vrij groote belangstelling van ouders en kinderen verheugen, zoodat be gonnen kon worden met een 25-tal leer lingen. Vandaag werd voor eigenaren van ho tels, café’s en restaurants,, bestuursleden van de school en andere belangstellenden een openbare les gègeven. Acht maanden lang hebben de jongens onderricht gehad in Nederlandsche taal en de drie moderne talen, rekenen, handelsrekenen, warenken nis, serveeren, samenstellen van menu’s, kennis van de dranken, koken, koeltech niek enz. enz. Deze openbare les heeft ons twee dirrgen geleerd. Ten eerste, dat er in die acht maanden hard gewerkt is en ten tweede, dat het hoogst noodzakelijk is, dat de aanstaande employé’s van het hotel-café- en restaurantbedrijf een dege lijke opleiding meemaken. Het vak van kelner of kok is uitgebreid, er wordt een behoorlijke algemeene ontwikkeling voor gevergd iemar-k een gc„, gaf de openbare les den indruk, dat er hard gewerkt wordt, hetgeen begrijpelijk is, wanneer, men weet, dat de school over een uitgebreid instrumentarium beschikt, zoodat alles „net echt” fe. Ongetwijfeld zal deze school ookjn den Komenden tijd haar recht van bestaan weten duidelijk te ma- i ken. De school is gevestigd in de R. K. Ambachtsschool, Lamgroen 14. japon begon de tafel te dekken. Zij haalde een tafellaken uit het kastje en spreidde dit over de tafel. Zij legde messen en vorken klaar, maar dat was niet goed te zien. De rand van de boot was hoog, alleen haar helblond haar kwam er boven uit. Zij verwacht bezoek, zeker lijk bezoek, mompelde Peter. Hij keek naar zijn broer, die nog steeds naar het meisje keek. Kom .nu, drong hij aan, het blTj'ven^^ kunnen niet lar>ger hier Manfred antwoordde nog altijd niet Hij keek naar Elin, die nu weer aan dek kwam. Zij keek in de haar met gespitste vingers voorzichtig het water af. Toen daan was, - vlam Zij l- F !ii z'irhdde. haa^ vingers; blijkbaar zij zich gebrand. E*ndèlijk< riep Manfred; hij sprone op en klopte het zand van zijn beenen r.ISon)i W1J moeten gaan. Ook Peter sprong op. Toen naast elkaar stonden, bleek het dat zif met zoo precies op elkaar leken al. men eerst zou denken. Peter was’ klei en meer gedrongen dan zijn broer maar hij was veel soepeler in kI’ <ten Manfred? Zijn haar w^.' donker, dat van Manfred blond Alleen De beide broers bewogen zich niet, toen het snorren en knetteren van een motorboot «hoorbaar werd. Het geluid kwam van Floridsdorf. De boot voer langs de ^jlek, waar de broers lagen, verdween in de verte en kwam opeens weer terug, maakte een mooie, maar gevaarlijke bocht om een der kribben VIER JAREN GEVANGENISSTRAF Aan het arrest van het Vredegerechts- hof is het volgende ontleend: Het hof overwoog ten aanzien van de voor het hof afgelegde getuigenverklarin gen alsmede met betrekking tot de aan den verdachte op te leggen straf het vol gende: Getuige, de luitenant-kolonel Mijsberg, wiens belang uiteraard in de hoogste mate gediend zou zijn geweest met de aanvan kelijke mededeeling van den verdachte indien zij waarheid bevatte dat getuige Mijsberg, alvorens bevel te hebben gege ven de gebroeders van Dijk op den 12den Mei 1940 te Dordrecht neer te schieten, tot hen de vraag zou hebben gesteld, of zij zelf geschoten hadden, waarop een der ge broeders van Dijk bevestigend geantwoord zou hebben, heeft voor het hof verklaard, dat hij geen zoodanige of andere vraag tot de van Dijks heeft gericht en evenmin eenig gezegde hunnerzijds heeft verno men. Ook de getuigen Sieverding en Büter, die zich in de onmiddellijke nabijheid van den luitenant-kolonel Mijsberg en de ge broeders van Dijk te dien tijde bevon den, hebben verklaard, dat zij noch een vraag van den eerste als vorenbedoeld, noch eenig antwoord van de gebroeders van Dijk hebben gehoord. Voots heeft verachte de bekentenis af gelegd, dat hij inderdaad in strijd met den door hem voor het Vredegerechtshof in zijn ‘zitting van den 7en April 1942 af- gelegden eed om als getuige de geheele waarheid en niets ’dan de waarheid te zeggen, verklaard heeft, dat de luitenant- kolonel Mijsberg aan de gebroeders van Dijk heeft gevraagd, of zij 'zelf geschoten hadden, en dat een van hen daarop be vestigend antwoordde, terwijl hij thans verklaart, noch eenige vraag als vorenbe doeld, noch eenig gezegde van de gebroe ders van Dijk te hebben gehoord. Verdachte heeft opgegeven deze, naar hij voor het hof thans bekent, meineedige verklaring te hebben afgelegd, omdat hij den luitenant-kolonel Mijsberg, die als verdachte wegens op de gebroeders van Dijk gepleegden doodslag terecht stond, met deze verklaring meende tte kunnen helpen aan bestraffing te ontkomen. Verder is uit de desbetreffende verkla- heen en kwam in de stille waterplas, waar, ongeveer twee meter van de krib verwijderd, werd gestopt. De nieuw aangekomene was juist in het gezichtsveld van de twee broers. Zij konden, als zij hun houding niet wilden veranderen, er niets aan doen, dat zij de ander zagen. Zij hadden lang, met de onverschilligheid van luierende men- schen, voor zich uit zitten kijken, maar nu kwam er plotseling een andere uit drukking in hun blauwe oogen. Met de goed verborgen nieuwsgierigheid van welopgevoede menschen keken zij vol spanning naar wat daarginds gebeurde. Elin Hallermann had de beide turn- broeken en gladde ruggen niet gezien, anders zou zij wel een eind verder hebben gestopt, hoewel juist hier de Wiesenweg van Weidenau in het Lein- pfad uitmondde. Zij sprong haastig uit de boot en maakte haar zoo vast als het maar mogelijk was, maar daar het vaartuig toch een zekeren diepgang had, moest zij verder in de rivier aan leggen, dan haar lief was. Dan trok Elin Hallermann de boot, welke haar vader, consul Hallermann, naar haar I gestorven moeder Ingrid had genoemd, en weljce hij haar maar zelden uitleen de. weer naar zich toe en begon er ijverig in rond te scharrelen. De Ingrid” was niet zulk een groote boot met een kajuit en een slaapkamer, als zijn broer. Het meisje in de witte 4 Juni 30 Mei 30 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Mei 303 500 gr. 13 Juni Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni 13 Juni 4 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 50 gr. 31 Aug. 31 Mei 31 Mei 1 k.g. 13 Juni 13 Juni 13 Juni 30 Mei JOS. ISERIEF t Hier ter stede is na een langdurige ziekte overleden de vooral in katholieke kringen bekende bas-bariton Jos. Iserief. Na geruimen tijd lid geweest te zijn van het zangkoor van de kerk aan den Boschkant. was de heer Iserief meer dan 28 jaar een trouw lid van het zangkoor „Cantemus Domino” der St.'Jacobuskerk. Parkstraat, van welk koor hij tevens vice-president was. Vooral in vroegere jaren heeft de heer Iserief zijn prachtig geluid meerdere malen op liefdadigheids- concerten doen hooren, veelal aan den vleugel begeleid door zijn echtgenoote. De plechtige Requiem voor den over ledene zal worden gehouden a.s. Vrijdag te 10 uur v.m. in de St. Jacobuskerk, Parkstraat, waarna de begrafenis plaats heeft op het R. K. Kerkhof aan de Kerk- hoflaan. Artikel Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 27 100 gr. Beschuit (br, of geb.) 27 Bloem (br.) 301, 305, 309, 313 70 gr. 13 Juni Boter 27 Brood (of gebak) 27A Brood (of gebak) 27B Chocolade Gort Havermout Honden- en k.br. 5 1| a 10 k.g. Jam 303 500 gr. weer 1 Pan, nam °P en goot - --Ca dat ge plaatste zij den dop op de “?1® .j?1?!?®1*11.»«en kreet had Aantal 11 k.g. i k.g. Voorbereidingen voor de dahlia-tentoon- stelling in het Benoordenhout Buitengewoon druk is het bezoek ge weest aan de met bloeiende narcissen, hyancinten en tulpen versierde parken. Het Zuiderpark heeft eenige weken ge profiteerd van de glorie, die het verleden jaar verwierf. De duizenden narcissen en tulpen, die van de groote voorjaarsten toonstelling 1941 in den grond achtergeble ven waren, hebben, ondanks den strengen winter, welig gebloeid en het- is wel ge bleken, dat de Hagenaars, ook uit veraf gelegen wijken, den weg naar dezen voor- jaarsbloei nog.heel goed wisten te vin den. Ook in het rosarium op hetJozef Israëlsplein, dat met zijn beplanting van 60.000 hyacinten en narcissen een geheel nieuwen en verrassend schoonen aanblik bood, hebben tallooze bezcekers van deze kleurenpracht genoten. Nu is de bollenbloei voorbij; alleen de late tulpen staan nog te pronken, maar ook zij leven nu in hun nadagen. De Ge meentelijke Plantsoenendienst treft intus- schen alweer voorbereidingen voor den zomer. Deze week wordt een begin ge maakt rnet het werk voor de dahlia-ten toonstelling op het Jozef Israëlsplein en in de omgevingWdaarvan. Het rosarium op dat plein, het middenvak over de ge heele lengte van de Jozef Israëlslaan en het plantsoen voor het gebouw Petrolea aan den Benoordenhoutscheweg zullen volgeplant worden met dahlia’s. De Plantsoenendienst en de Ned. DahliHver- eeniging werken hier samen en deze sa menwerking belooft een resultaat, waar van weer duizenden en duizenden dezen zomer zullen genieten. Het Benoorden hout zal het doel van menige wandeling worden. Tentoonstelling in Pulchri De plannen, tenslotte, voor een drie- daagsche dahliatentoonstelling en keu ring in September hebben vasten vorm gekregen. De tentoonstelling zal in Pul chri Studio gehouden worden, wanneer de voorloopige plannen tot uitvoering ko men. Dezer dagen worden daarover na dere bijzonderheden medegedeeld. Twee» roeiers hadden op zulk een plekje besloten te rusten; de boot was op het droge getrokken; in het gras la gen de riemen. Men zag dicht naast elkaar twee blauwe turnbroeken, pre cies eender verbleekt, twee lange, nög niet verbrande ruggen, twee gebogen hoofden, welke, leunend op de handen, naar het water waren gekeerd. De ge stalten waren zóó gelijk, de gebaren zóó geheel dezelfde, dat men op het eerste gezicht merkte, dat de beiden broers waren. De jongemannen spraken geen woord, lagen jn de zon en keken naar het water. Hun gezichten waren smal, hun oogen blauw onder donkere, samengetrokkèn wenkbrauwen en de uitdrukking van hun gezichten verried, dat zij, hetgeen zij zagen, niet dagelijks te zien kregen. Zij dronken dit alles als het ware in: de zon, den glans, den fijnen dunnen sluier, welken de hitte over het water weefde. Het leek wel, alsof de sluier alles voor den komenden winter*, wilde inspinnen en toch was het pas Juni. De burgemeester van ’s-Gravenhage had bij den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken ter goedkeuring aangeboden een wijziging van de bouw- en woonverordening. Deze verordening is thans door genoemden secretaris-generaal goedgekeurd, behou dens het voorgestelde omtrent de toevoe ging van een nieuwe paragraaf aan arti kel 113 der bestaan verordening. Deze paragraaf zou als volgt luiden: „De eige naar van, rechthebbende op of beheerder van geboomte, dat in zoodanigen staat verkeert, dat het gevaar oplevert voor de omgeving of de toetreding vah licht en zon tot gebouwen of erven op hinderlijke wijze schaadt, is verplicht op aanschrij ving van den burgemeester binnen dën daarbij gestelden termijn dit geboomte te vpruriirlnrnn +r> Irnr+on nf LwBcnnniAn Volgens den secretaris-generaal deze bepaling te ver en vindt zij steun 'n art 1 der Woningwet, slechts sprake is van woningen en niet van erven Zij begeeft zich op een gebied dat reeds in de artikelen 713 en 714 van het Burgerlijk Wetboek is geregeld, zoo dat zij geacht wordt te treden in hetgeen van Rijksbelang is. 288 27 26A t.m. 29A 3| L. 26B t.m. 29B 16 307 315 4-17, 4-18 U De uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 7e periode (14 Juni—11 Juli 1942) en aardappelkaar- ten, geldig van 28 Juni8 Augustus 1942, welke in den Dierentuin plaats vindt, ge schiedt morgen als volgt: Van 12 uur: Broekhuizen tot en met Buttenwiester, van 1214 uur: Butter tot en met einde B en Ca tot en met Cleo- phas, van 1417 uur: de Cler tot en met einde C en Da tot en met Dietvorst. In de voormalige gemeente Loosduinen '(lokaal Alidastraat 1) zijn morgen aan de beurt: Brink tot en met einde B, C en Da tot en met Duivenbooden, Het verblijf in*pensions Evenals het vorig jaar heeft de direc teur van het Rijksbureau voor het hotel-, café- en restaurant- en pensionbedrijf aaji pensionbedrijven, gelegen in een aantal provincies en gemeenten, voor de maan den Juni tot en met September ontheffing verleend van het verbod, logies tegen be taling aan gasten te verstrekken voor een kortoren onafgebroken tijdsduur dan ten minste vijf dagen. Aan de pensionbedrij ven is het derhalve toegestaan, in dat tijdvak ook gasten voor kortoren tijd van vijf) dagen op te nemen. J)e bedoelde pr^yincies en gemeenten zijn: provincies Utrecht (met uitzondering van de gemeente Utrecht). Gelderland en Overijsel; gemeenten of gedeelten van ge meenten: Bergen (N.H.), Blaricum, Bus sum, ’s-Graveland, Hilversum, Huizen, Kortenhoef, Laren (N.H.). Naarden.. Val kenburg (L.), Oisterwijk, Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort, Egmond en Castricum. Ongeacht deze ontheffing blijft voor het geheele land van kracht het bepaalde, dat indien gedurende het tijdvak, waarin lo gies wordt verstrekt, eeh Zondag is be grepen, ook in pensions gasten mogen worden opgenomen voor korteren onafge broken tijdsduur dan van tenminste vijf dagen. Evenzeer is toegelaten voor korten tijd op te nemen bezoekers of inwonende gasten. de trek om mond en neus was dezelfde. Beiden hadden echter dezelfde blauwe oogen onder de dikke, tot aan den neus wortel loopende wenkbrauwen. Zij schoven hun boot in het water en zetten af. Met enkele slagen waren zij vlak bij de eerste krib. Juist wilden zij niet een voorzichtige wending in den vrijen stroom komen, toen van de mo torboot een kreet klonk. Aan den boeg steeg een vlam omhoog en midden aaarin stond het jonge meisje,' haar ja- £randde en 'Zij keek met wilden scnrik rond. Zonder een woord te zeg- rpnH„S?rong Manfred uit zijn bootje, l,!?de lan8s de krib en nam een aan- waarna hij midden op de boot haar”8.60 Elln. beetPakte. Samen met stro«m Pr0t?? hÜ ln het water. De reedsmst^ ke ®en paar meter verder vreïseliik n»«aSki^0lf beiden m*®‘ fcen fred de h«?g "blUï lang meende Man den vlen b*Zj"n,ng te verliezen. Hij zag z‘éh. Twee armerWu?ngeJn gezicht vo°’ ^tikkanH e arrnen klemden zich ver- trok haar de lichte fi«„ 108 ®un drukte haastig ">..1 h«li nikken zwom voelde^ 1"“ keOr‘ Huurwaarde en meubilair de eenige grondslagen Bij besluit van de secretarissen-gene- raal van Financiën en van Binnenland sche Zaken is een wijziging gebracht in de wet op de personeele belasting. Te beginnen met het loopende jaar zullen voor de personeele belasting als grondslagen nog slechts gelden de huur waarde eri het meubilair, zoodat de ove rige grondslagen (dienstboden, paarden, motorrijtuigen, pleiziervaartuigen en bil jarten) zijn vervallen. De belasting zal worden geheven wegens het gebruiken van hier te lande gelegen gebouwen en gedeelten van gebouwen met hun aan- hoorigheden. een en ander voor zoover zij dienen: a. tot woning, b. tot gemak, uitspanning of vermaak van den ge bruiker. Onder aanhoorigheden worden ver staan gebouwen, erven en gronden, bij een gebouw of een gedeelte van eeh ge bouw behoorende en daarmede in ge bruik. Buiten aanmerking blijven de voor het publiek toegankelijke gronden van buitenplaatsen. Verder wordt bepaald, dat gedeelten van een perceel, dat tot woning dient, alleen dan niet in de belasting wordt be trokken. indien hun inriohting er op wijst, dat zij uitsluitend worden gebezigd voor een ander doel dan als woning of tot gemak, uitspanning of vermaak van den gebruiker. Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. '43 Gen. Anthr. V 1 Eenh. 31 Mei Gen. Turf V 50 stuks 31 Mei Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Mannessen, de voornaamste getuige tegen de van Dijks, bekent zich aan meineed te hebben schuldig gemaakt Het Veroftemngenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, hou dende aanvulling der verordening nr. 162/1941 betreffende de prijsvorming met betrekking tot het goederenverkeer met het Duitsche Rijk. Hierbij wordt bepaald, dat in de ver ordening nr. 162/1941 na artikel 2 het volgende artikel 2a wordt ingevoegd: „De bepalingen dezer verordening wor den aangemerkt als prijsvoorschriften in den zin van bet Prijsbeheerschingsbesluit (nr. 11/1941).” Deze verordening is 23 Mei in werking getreden. Geldigheidsduur verlengd De directeur-generaal van de Stichting Winterhulp Nederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waardebons seizoen 1941/’42 bij de winkeliers en han delaren kunnen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde ver melden tekst, is verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1942. De verzilvering van deze waardebons bij alle banken en spaar banken kan eveneens in afwijking* van den op de rugzijde vermelden tekst ge schieden tot 1 Augustus 1942. De banken en spaarbanken kunnen dè ingewisselde waardebons uiterlijk tot 15 Augustus 1942 Inzenden bij de Kas-Vereeniging N.V. te Amsterdam. zooals men vaak «iet, maar het was toch een heel mooi vaartuig. In de kuip was plaats voor minstens zes personen en op het verhoogde voordek konden er ook nog wel drie liggen. Elin haalde uit een kastje een kooktoestel te voorschijn, een flesch spiritus, zakjes en kopjes en allerlei andere dingen. Met dit alles klauterde zij naar voren en begon het huiselijk te maken. Zij stak het kook toestel aan, zette er een pan op. welke tot boven aan toe gevuld moest zijn, zoo zwaar leek het ding. Telkens ont brak er nog iets;> zij snelde vederlicht heen en weer om alles te halen. Haar dunne, witte japon, welke in sierlijke plooien hing, stoof als een witte sluier achter haar. Lieve deugd, die open vlam. Peter half luid en keek zijn broer aan. De ander antwoordde niet. Hij had geen oog van de gestalte daarginds af. 'Het meisje liep steeds heen en weer en dacht niet aan gevaar. Hoe laat moesten wij jde boot te rugbrengen, Manfred? begon Peter na een poosje weer. Om twee uur. Dan moeten wij nu opbreken, het loopt naar tweeën. Géén antwoord. Peter keek weer naar de boot, even- Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.)' Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep Sinaasappelen 3-12, 4-12 Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk. Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 27A 100 gr. Vleesch 27B 25 gr. Zeep 211, 228, 272, 293, 90 a 450 gr. 31 Mei G, H, I, J 90 k 450 gr. 31 Mei 75 gr. 31 Mei

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5