DISTRIBUTIEMAATREGELEN DE OVERWINNING BIJ CHARKOV MEXICO IN OORLOG MET DE ASMOGENDHEDEN 1942. No. 18192. Vrijdag 29 Mei. 28 31, 32 7 Nieuwe bonnen Opnieuw 13 schepen tot zinken gebracht Voor intensieve agitatie van Washington gezwicht VERDUISTEREN Verklaring van President Camacho LEVENSRUIMTE EN VOLKS HUISHOUDING Extra-bericht Weer sinaasappelen Brandstoffenkaarten Lantsji geheel bezet Monteur ernstig gewond Het buiten de veiling otn koopen van groenten en fruit INBREKERS LIETEN PAKJES BOTER OP STRAAT ACHTER POLITIE VOND DADER VAN INBRAAK OP DE KERMIS KORTSLUITING IN ELECTRISCHE CENTRALE HET IN BEWARING GEVEN IS VERBODEN Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar BUREAUX; WAGENSTRAAT 35-37 De kunstmatige voorwaarden voor de oorlogsverklaring Oordeel van de Duitsche pers „Schiereiland Kertsj ontruimd” COURANT Giro NO. 12500 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Theresiastraat F. D. Tel. Boekhandel Couvée. 108a. 772444 Rookartikelen heeren Sigaretten dames verantwoordelijkheid I Verrassende vondsten van politieagenten AANSLAG OP TENTOONSTELLING IN JOHANNESBURG en historische zich geladen. De geweldige slag ten Zuiden van Charkov. Bolsjewistische gevangenen worden weggevoerd. £Hojjmann-P,K. Koch), de bolsjewisten aan oorlogstuig een veel voud verloren, van hetgeen de Vereenigde Staten hun in een jaar kunnen sturen, en hoe royaal de Amerikanen ook met mas sale menschenverliezen van hun bolsjewis- tischen bondgenoot omspringen, toch staan zij thans, na de ineenstorting van hun leu genachtige propaganda, geschokt tegenover de onvervangbare menschen- en materiaal- verliezen. Voor de volgende week zijn de volgende distributiebonnen voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewezen Vleesch Brood Aardappelen PRIJS UfeZtK uuuRANi Voor 's-Gravenhagt olj vooruttbet per 3 tnnd met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode’’ „Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad" 3.15. Fr o o met Modeblad *.20. z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Afz nummers 5 et., tr. o. p. 10 et HAAGSCHE p Voor 8000 aan juweelen in beslag genomen De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het in bewaring ge ven van brandstoffenkaarten aan den brandstoffenhandelaar niet is toegestaan. De eigenaar dient deze kaart zelf te be waren en slechts de geldig verklaarde bon nen bij zijn brandstoffenhandelaar in te leveren. De Japansche troepen hebben gister- - - - bezet,. achter- De „Nachschub" functionneert. Op een station aan het front is een trein met brandstof voor auto’s en vlieg tuigen aangekomen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Zemin) Het D.N.B. meldt uit Genève Volgens de laatste berichten uit Johannesburg is een aanslag gepleegd op de door Groót- Britiannië georganiseerde tentoonstelling „Cavalcade der vrijheid”. In verscheidene paviljoens van deze tentoonstelling waren meer dan duizend kleine brandbommen neergelegd, zoodat verscheidene gebouwen in vlammen opgingen. Deze „vrijheids- tentoonstelling” is thans onder militaire bescherming geplaatst, daar de politie alleen niet meer voldoende wordt geacht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Mei. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend Gistermiddag wilde een monteur van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf in de centrale alhier een electrischen stroom, toevoer inschakelen, toen kortsluiting ontstond, waardoor vlammen en vonken uit de schakelaars sloegen. Hierdoor werd de monteur, de 47-jarige G F wonende aan de Soestdijkschekade alhier, ernstig aan hoofd, armen en beenen ver wond. Met ernstige brandwonden is het slachtoffer naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Door deze kortsluiting is de stroomtoe voer in deze gemeente eenigen tijd ge stagneerd geweest. Eenige weken geleden werd ingebroken in een woning aan de Soestdijkschekade. Door verbreking van de buitendeur en eenige binnendeuren was men binnenge komen. Gestolen werden eenige dames- kleedingstukken en juweelen, waaronder gouden armbanden en -ringen ter waarde van 8000. De C.O.D. beschikte over eenige waar devolle verklaringen van omwonenden, die op het tijdstip van de inbraak en kele mannen zich op verdachte wijze bij de woning hadden zien ophouden. Kort na de inbraak kon dan ook worden gearres teerd de 30-jarige tegelzetter F. N. en de 30-jarige loswerkman J. de B. Ten huize van beiden werd een grondig onderzoek ingesteld, doch niets verdachts werd aan getroffen. Een scherp verhoor ten politie- bureele had tot resultaat, dat de twee toegaven, aan de inbraak schuldig te zijn. Er was echter nog een derde man, die evenwel voortvluchtig was. Deze zou ook in het bezit van den buit zijn. Hoe men ook zocht, men kwam maar niet te weten, waar deze derde zich ophield. Men wist, dat hij enkele jaren geleden op kermissen als knecht was werkzaam geweestzijn identiteit stond vast en men beschikte ook over een foto van den gezochte. Met deze bescheiden kennis zijn 2 knappe speur ders van den C.O.D.t.w. een brigadier en een rechercheur, gisteren naar Am sterdam gereisd, waar bij het Stadion momenteel een kermis wordt gehouden. Urenlang heeft men hier doorgebracht en het tweetal heeft geen tent of vermake lijkheid overgeslagen. Tenslotte hadden de politiemannen succes. In een der tenten werkte een man, die verdacht veel leek op den gezochte. Zijn doen en laten werd stens nauwkeurig gadegeslagen en op een gegeven oogenblik ging men tot zijn arrestatie over. En de politiemannen had den een goeden neus gehad, want toen men in de slaapplaats van den aangehoudene, den 24-j. timmerman P. J. W. eens ging kij ken, vond men er alle gestolen juweelen, ter waarde van 8000. terug. Gisteravond nog zijn de brigadier en de rechercheur met Jiun arrestant naar den Haag afge reisd. Onmiddelljjk werd de eigenaar van de juweelen van de vondst in kennis ge steld, die zich begrijpelijk zeer verheugd toonde De gestolen kleedingstukken zijn nog niet achterhaald kunnen worden. Hiernaar wordt nog een onderzoek inge steld. W., de B. en W. zijn ingesloten. Ten behoeve van kinderen van 0 tot en met 3 jaar worden wederom sinaasappe len beschikbaar gesteld. Derhalve zal van 29 Mei tot en met 13 Juni a.s. de met „Reserve 4-19" gemerkte bon recht geven op het koopen van ongeveer 250 gram sinaasappelen. In plaats van ongeveer 400 gram wordt dus ditmaal ongeveer 250 gr. per bon verkrijgbaar gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het, evenals bij vorige gelegenheden, niet mogelijk is reeds aanstonds overal te zor gen voor een voldoenden voorraad bij den handel. Het publiek dient zich derhalve bij zijn leverancier op de hoogte te stellen of deze de sinaasappelen reeds voorradig heeft. In verband hiermede zal de geldig heidsduur van den betreffenden bon te zijner tijd zoo noodig worden verlengd. Verlenging vorige bonnen Voorts wordt bekend gemaakt dat de geldigheidsduur der met „Reserve 3-12” en „Reserve 4-12” gemerkte bonnen, te gen inlevering waarvan eveneens sinaas appelen te verkrijgen zijn, verlengd is tot en met 13 Juni a.s. Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranlelaan 3, Tel. 119461 Voorburg. Boekhandel H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel 330263 Boekhandel J. B. v. Beters Jr., van Hoytemastraat 66. Tel. 721187 Het is uiteraard moeilijk om in een door den heerschenden oorlogstoestand volkomen ontwrichten tijd in gedetail leerde beschouwingen te treden betref fende de economische mogelijkheden, welke ons volk zijn overgebleven na de bezetting door Japan van onze over- zeesche gewesten in Azië. Men heeft te doen met zooveel onzekere factoren en gewijzigde waarden, die met eenige nauwkeurigheid nog niet getaxeerd kunnen worden, dat het ondoenlijk is een economisch program op te bouwen, dat voor onze volkshuishouding van' doorslaggevende beteekenis kan zijn. Het is echter wel mogelijk richtlijnen aan te geven, waarbinnen de volkshuis houding gevoerd zal moeten worden, waarbij zoowel de agrarische als de commercieele kant van het vraagstuk moet worden bestudeerd. De verhouding van het nationaal-socialistisch bestel tot onze volkshuishouding vraagt daarbij momenteel in de eerste plaats de aan dacht. Toen Nederlandsch-Indië voor ons verloren ging, werd onmiddellijk daarna de aandacht opgevraagd voor de Oekraine en haar mogelijkheden ook voor hét Nederlandsche volk. In ons artikel: „De trek naar de verte”» hebben wij destijds bij deze materie stilgestaan. Het is natuurlijk duidelijk, dat de Oekraine niet het tooverwoord is, waar mede de vele en verschillende proble men onzer volkshuishouding kunnen worden opgelost. Wanneer men echter van de tooverkracht van een woord ge wagen wil, dan mag dit zeker gelden voor het woord: levensruimte. Levens- ruimte nu is vóór alles een politiek be grip. Zoowel in Berlijn ten aanzien van Europa, als in Tokio, ten aanzien van Oost-Azië, neemt het begrip levens ruimte in iedere politieke redevoering een domineerende plaats in. De zooge naamde „Groszraumwirtschaft”, de levensruimte-economie, berust' op de afzonderlijke nationale volkshuishou dingen, welke zoodanig moeten worden geleid, „geleide economie” dat de door de politiek gestelde doeleinden worden bereikt. Onlangs werd t in een artikel „Geleide economie en levens- rvimte” in „De Waag” naar voren ge bracht, dat een van deze doeleinden toch steeds zal moeten zijn de zorg voor het voortbestaan der volksgemeenschap. Wil nu de volkshuishouding haar aan deel in deze taak kunnen vervullen, dan zal zij een zoodanige structuur moeten bezitten, dat men niet afhankelijk wordt van gebieden, waarover men geen politieke controle heeft. Alleen indien de politieke doelstellingen van de tot de levensruimte behoorende vol keren gelijk zijn gericht, is het moge lijk ook de economische doelstellingen gelijk te richten. Door de gemeenschappelijke politieke doelstellingen, door het bestaan, eener politieke solidariteit, bestaat nu alleen voor de levensruimte als geheel de nood zakelijkheid, te zorgen voor een zoo danige economische structuur, dat men in staat is de producten van die gebie den, waarover de gemeenschappelijke politieke controle zich niet uitstrekt, te ontberen. Het is duidelijk, dat deze taak voor een groot gebied als de - levens ruimte oneindig veel gemakkelijker is te vervullen dan voor de toch altijd slechts een beperkt gebied omvattende natio nale volkshuishouding. Deze heeft nu de taak, te streven naar een zoodanige structuur, dat zij binnen de levens ruimte de functie, waartoe zij krachtens traditie en geografische ligging het meest is geroepen, zoo goed mogelijk vervult. Het Duitsche voorbeeld heeft bewezen, dat men door leiding der volkshuishou ding wel veel kan bereiken, maai* den uitvoer kan men toch niet garandeeren. Dit nu is in de levensruimte wel moge lijk. Door de groote consumptiemogelijk heden, welke hier aanwezig zijn, is ieder land er bij voorbaat van verzekerd, dat zijn uitvoer ten volle zal worden afge nomen. Dit is, zoo werd in evengenoemd artikel ook terecht opgemerkt, vooral van belang voor een zoozeer op den uit voer aangewezen land als het onze. Zonder een voldoende levensruimte achter ons zou het ontketenen van een export-offensief voor ons ónmogelijk zijn geweest en zonder dat zou zelfs de meest volmaakte leiding van onze volks huishouding vermoedelijk maar betrek kelijk magere resultaten hebben opge leverd. Alleen binnen een bepaalde levensruimte kan de geleide economie volledig tot haar recht komen; voor kleinere volkshuishoudingen is het be staan daarvan zelfs een levensvoor waarde. Tegen 12 uur gisteravond hielden 2 sur- veilleerende agenten op het Korte Voor hout den 18-jarigen instrumentmaker J. van B. aan, die een jutezak bij zich droeg. Bij onderzoek bleek deze zak, 4 doozen margarine, van 5 k g, elk en 7 halve ponds pakjes boter te bevatten, benevens 8 pak jes thee van een ons ieder. Begrijpelijk werd de instrumentmaker overgebracht naar het politiebureau, waar hij bekende, te hebben ingetfroken in een pakhuis van een levensmiddelenzaak aan het Smids- water. Een aangifte hiervan was nog niet binnengekomen en direct werd natuurlijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van B. zeide niet alleen schuldig te zijn. De inbrekers hadden met behulp van breek ijzers de buitendeuren, van de panden we ten te forceeren en hadden toen hun slag geslagen. Op de een of andere wijze heb ben zij evenwel bemerkt, dat de politie hun op de hielen zat. Dat bleek uit de verrassende vondsten, die surveilleerende agenten op verschillende plaatsen in de stad deden. Zoo vond een tweetal hunner op het Korte Voorhout enkele doozen bo ter en margarine, resp. 80 en 37 pakjes in houdende. Kennelijk waren de doozen in derhaast weggeworpen. Op aanwijzingen van den eersten arrestant kon de C.OD. overgaan tot de aanhouding van den 17- jarigen bankwerker J. R., en diens 18-ja rigen collega J. M. Keurig onder zand verstopt trof men bij ijverig zoeken in het Slop van Willem Klein 10 pakjes thee aan, die daar door R. en M. waren gedeponeerd. Op straat liggen^ wérden in de Pastoorswarande 31 pakjes boter gevonden door surveillee rende agenten. Steeds meer aanwijzingen kreeg de politie in welke richting gezocht moest worden. Gezien het ongewoon vroege tijdstip hield vanochtend om 5 uur een agent in 't Schouwburgstraattje den 16-jarigen bak ker J. W. en den 17-jarigen slager J. van D. aan. Béiden konden geen aannemelijke verklaring voor hun aanwezigheid daar opgeven, waarom zij werden meegenomen. Na eenig dralen gaf het tweetal toe even eens schuldig te zijn aan de inbraak aan het Smidswater. In een pakhuisje, dat aan W. toebehoorde, kon beslag worden gelegd op 9 pakjes margarine en een bèi- tel Tenslotte wist de politie nog 3 doozen margarine van 5 k.g. elk en 1 doos halve ponds pakjes boter op te sporen, die ver borgen waren in een tuin van een wo ning aan de Nieuwe «SehonR^nt. Toen men de balans eens ging opmaken bleek de gehéele buit van de inbraak te zijn teruggevonden, terwijl ook het inbrekers- complot. t.w. vijf man, voltallig was. Zoo had deze zaak in een verrassend snel tempo haar beslag gekregen. De daders zijn in verzekerde bewaring gesteld. De „Berliner Lokalanzeiger” schrijft: De waarde van het extra-bericht kan al leen dan worden begrepen, Wanneer men bedenkt, wat Stalin met zijn aanval op Charkov wilde bereiken. In de dagorder' van Timosjenko stond het: De oorlog moet in een nieuwe fase komen, in een faze van de bevrijding van de Sovjet-Unie. De „Angriff” schrijft: De slag van Char kov bewijst niet alleen de grootste kracht van de leiding en van de soldateske deug den van de Duitsche Weermacht, waarop wij voor de geheele wereld met recht trotsch kunnen zijn, doch eveneens een noodlottige en door haar belachelijkheid doodende blamage van de bolsjewistische strategie, een wereld-maskerade van ge neraals, die ons iets afgekeken denken te hebben, doch tenslotte niets anders ge leerd hebben dan het heldendom met den mond van de Anglo-Amerikanen. De diplomatieke medewerker van het D.N.B. te Berlijn wijst erop, dat Mexico zich hals over kop in den oorlog gestort heeft om gevolg te geven aan de eischen van Washington. Een uiterst intensieve agitatie, waarin een hoog opgezweepte angst voor spionnen en aanslagen de hoofdrol speelt, heeft kunstmatig de voorwaarden geschapen, net zoo lang tot men meende, de publieke opinie en het Congres voldoende in de stemming te hebben gebracht. De president van Mexico, Camacho, heeft niet steeds dezelfde gezindheid als thans aan den dag gelegd. Nog in Ja nuari 1941 weigerde hij, zich aan de zijde van de Ver. Staten te stellen, ingeval deze aan den oorlog zouden gaan deel nemen. Integendeel, de Ver. Staten had den. naar hij toentertijd zeide, Mexico voortdurend geprikkeld en konden op zijn hulp niet rekenen. Camacho handel de zoodoende in werkelijkheid volkomen in de lijn van de Mexicaansche geschie denis, die een aaneenschakeling is van een reeks conflicten met de Ver. Staten, want bij bestudeering van de betrekkin gen tusschen Mexico en de Ver Staten gedurende vele tientallen jaren blijkt, dat de Ver. Staten voortdurend de vijan den van Mexico waren en den eenen aan slag na den anderen op zijn integriteit hebben gepleegd. In den loop der tijden heeft' Mexico aan de Ver. Staten, Texas, Californië, Nieuw-Mexico, Arizona,. Ne vada en Utah, tezamen bijna de helft van zijn staatsgebied, moeten afstaan. In den eersten wereldoorlog weerstond de Mexicaansche president Carranza den druk van de Ver. Staten en waarborgde de neutraliteit. Voortdurende interventies in de binnenlandsche politiek en in de presidentsverkiezingen, die met name aan de petroleumbelangen der Amerika nen ten goede moesten komen, volgden elkaar in de na-oorlogsche jaren op. De presidenten Caljes en Cardenas hebben in deze petroleumconflicten de nationale belangen van Mexico energiek en met succes verdedigd, tot de Ver. Staten ten slotte de koerswisseling toch weer wisten af te dwingen. De tegenwoordige presi dent Camacho moest haar onder pressie van de regeering der Ver. Statén vol trekken. In de zilverkwestie, in de kwes tie der tankschepen en in het leenings- vraagstuk, is de Mexicaansche regeering afhankelijk en zoo werd Camacho een willoos werktuig in handen van Roose velt. De heele reeks vijandige daden, die Mexico sedert maanden tegen Duitsch- land en zijn bondgenooten heeft begaan, zijn een gevolg hiervan de met het vol kenrecht in strijd zijnde inbeslagneming van schepen van de As evenals de slui ting van de consulaten, het blokkeeren van de saldi der Asmogendheden, de lange reeks willekeurige arrestaties en tenslotte het verbreken van de diploma tieke betrekkingen. Dit alles is op bevel van de Ver. Staten geschied en ging- ge paard met een toenemende ophitsing in de pers, in de radio en in de redevoe ringen der ministers. De Mexicaansche regeering dient er zich van bewust te zijn, dat de oorlog, waan-aan het in militair opzicht op geen enkele wijze kan deelnemen, voor Mexico middag de stad Lantsji geheel Andere Japansche afdeelingen volgen thans den vijand, die het bergland invlucht. De Japanners hebben in den sector van Lantsji grooten buit behaald en veel gevapgenen gemaakt. De vijand liet 477 gesneuvelden op het slagveld achter De groote overwinning van Charkov, die gistermiddag in een extra bericht van het Opperbevel van de Duitsche Weer macht is medegedeeld, beheerschte de Ber- lijnsche 'avondbladen volkomen. De pers levërt in haar commentaren critiek op de vijandelijke berichten-politiek. De „Berliner Börsenzeitung” schrijft: Uit het extra-bericht kanomen de conclu sie trekken, dat voor den 'tweeden keer in dit voorjaar heele vijandelijke legers, tot aan dp vernietiging verslagen, voor de verdere operaties uitgeschakeld zijn. De slag zal voor den vijand des te voelbaar- der zijn, daar de vijandelijke propaganda tot het 'allerlaatst geprobeerd heeft de we reld de illusie te laten behouden, dat Charkov nog niet gevallen is. Deze ader lating, die de superieure Duitsche oorlogs leiding en de dapperheid de'r verbonden troepen den bolsjewistischen vijanden hebben toegebracht, is in ieder geval een gevoelige verzwakking van zijn gevechts kracht, geheel afgezien van de thans nog niet ter sprake komende strategische ge volgen van deze dubbele nederlaag aan den Zuidelijken vleugel van het Oostelijke front De „Deutsche Algemeine Zeitung” schrijft: In den unieken veldslag hebben PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1—11 m.M (5 reg) t 165. iedere m.M. meer tot 22 mM (10 reg.) t 0 19 Elke mM meer 21 ct. Reel, t 0.51 per m M Bewijsn 5 ct fr. p. p. 10 ct Ine binnen de stad 5 ct. KI. Adv (in halve oplaag) t 0.57, Dienstaanb f 0.38. Pers, gevr f 0 48. Adv met Br a h. bur v d bl 10 ct meer v. 9.48 aar nam. tot 5.26 aar v.m. Maan: 29 Me: onder 5.24 v.m., op 8,43 n.m.; 30 Mei onder 6,(P J J v.m., op 9,59 n.m. (V.M.) J Nachtdienst DOKTERS Tusschen J J 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 a Ziekenfondsleden de Volharding J t no. 116364; zr. Stadspatiënten no. 49 ZIEKEN VERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Het D.N.B. seint uit Buenos Aires De president van Mexico, Camacho, heeft gisteren in een buitengewone zitting van het Congres medegedeeld, naar uit Mexi co City verluidt, dat Mexico zich van den 28en Mei af beschouwt als in staat van oorlog met Duitschland, Italië en Japan te zijn. Mexico was, naar Camacho verklaarde, op grond van de internationale verplich tingen, die het had aangegaan, geen an dere beslissing overgebleven, dan „moe dig dezen weg met alle consequenties aan de zijde der democratieën te gaan”. De Mexicaansche president beschuldigt in zijn verklaring de Asmogendheden van agressieve bedoelingen en beweerde in het bijzonder, dat een Mexicaansch stoomschip bloot had gestaan aan een aanval. „Het in de wateren van het hooge Noorden door verkenningsvliegtuigen waargenomen vijandelijke convooi is sedert 25 Mei het doel van de vernieti gende slagen van vliegtuigformaties van Generaloberst Stumpff, die gemeenschap pelijk met de strijdkrachten van de ma rine opereeren. Reeds op den avond van dezen dag bracht de luchtmacht, na een afstand van honderden kilometers te heb ben afgelegd, een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken en beschadigde zij vijf andere schepen door bomtreffers. Den volgenden dag gelukte het opnieuw een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. te vernietigen en 3 andere zwaar geladen vrachtschepen in brand te werpen. Een bijzonder zware slag werd op 27 Mei aan het door eigen duikbooten voortdurend achtervolgde convooi toegebracht. In weerwil van den hevigen af weer van Vijan delijke bewakingsstrijdkrachten brachten formaties gevechtsvliegers op dezen dag 11 schepen met een gezamenlijken inhoud van 72.000 b.r.t. tot zinken. Twee andere schepen, alsmede een torpedojager, wer den vernietigend getroffen. Bovendien werden 16 schepen door bommen bescha digd. Zoodoende zijn van dit voor de Sovjet-Unie bestemde transport door de luchtmacht 13 schepen met een totalen inhoud van rond 88.000 b.r.t tot zinken gebracht Tezamen met het in het Weer- machtbericht van vandaag gemelde suc ces van een di^ikboot, die een schip van 8000 b.r.t in den grond boorde, bedraagt het totale verlies van den vijand thans 96.000 b.r.t. De rest van het convooi tracht in de Noordelijkste, nog ijsvrije wateren te ontkomen. De achtervolging wordt voort gezet. niet slechts verarming, doch de algeheele uitlevering aan de Ver. Staten beteekent, dat hij de gelegenheid voor de Yankee- magnaten is, naar Mexico terug te kee- ren en hun economische en politieke posities voor de uitbuiting van het land weer in te nemen. Tenslotte, wijst de diplomatieke mede werker van het D.N.B. er op. dat de voegzaamheid, waarmede de Mexicaan sche regeering zich naar de wenschen van Roosevelt heeft geschikt, de verwe zenlijking van het oude plan van Wash ington. alle gebieden tot aan de Panama- kanaal-zóne in te lijven, vergemakkelijkt. De dappere vrijheidsstrijd, dien de Mexi canen tegen dit plan van hun aartsvijand en tegen de uitbuiting door de Newyork- sche beurs- en industriemagnaten hebben gevoerd, is vergeefsch geweest. Het Mexicaansche parlement heeft een zware op „Op bevel van het bolsjewistische oppercommando hebben onze troepen het schiereiland Kertsj verlaten. De troepen en haar uitrusting zijn geëvacueerd. De ^acuatie is in goede orde geschied.” *er een nieuwe leugen, waarmede “talm en zijn medeplichtigen de wereld de oogen trachten te strooien. De bolsjewistische troepen zijn niet ge ëvacueerd. maar op het schiereiland Kerjsj vernietigd door de strijders voor "‘ouwe Europa. Tot deze strijders be boeren ook de dappere Nederlanders, oakketton Wil»nu weer een ftnït aanU1 met ^ken. tijdschriften, ver- ei?' tabak, sigaren en sigaretten daï wii ?aken' Dit toch het minste, ate kk n.n5J? doen voor onze mannen, land vAraei Oost,r0nt ook ons volk en Europa tegen de horden’ die I amironJ^ den ondergang bedreigen, de otfoffo??’ toon dat u begrip hebt voor troosten dle onze mannen zich ge- ^tort e€n flink bedrag op giro- Vriiwiwf *32 1 00, t.n. Verzorgingsfonds ïi^J1181rsle«ioen Nederland, Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Handelaren worden geschorst Aan de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale is het bekend, dat sommige bij haar aangesloten handelaren in tuin- bouwgewassen, zooals exporteurs, groot en kleinhandelaren, markttuinders en pachters van*ong«oogst fruit, en voorts sommige verwerkers, waaronder ook dro gers en jamfabrikanten, zonder daartoe gerechtigd te zijn, buiten de veiling om, groenten en fruit koopen. Vanzelfsprekend kan de centrale dfze handelwijze, die de haar opgedragen taak ondermijnt, en de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk ernstig benadeelt, niet dulden. Met de strengste maatregelen zal de centrale daartegen optreden en er niet voor terugdeinzen, om lederen handelaar of verwerker te schorsen, die zich aan bovengenoemd feit schuldig maakt, of die producten koopt, verkoopt of verwerkt, waarvan hij behoort te begrijpen, dat zij niet op rechtmatige wijze in den handel zijn gebracht. Gedurende de schorsing zal de ge schorste niet in de gelegenheid zijn waar dan ook producten van den tuinbouw te koopen, terwijl hem de verkoop en ver werking van dergelijke producten even eens verboden is. Bovendien zal hij zich voor den economischen rechter hebben te verantwoorden. Deze kan als straf o.a. opleggen gevangenisstraf van ten hoogste 8 jaar en sluiting van het bedrijf, gepaard met het verbod van ten hoogste 5 jaar om in de groenten- of fruitbranche op andere wijze werkzaam te zijn. De Bevelhebber van het Duitsche onder, zeeboot-wapen, Admiraal Dönitz, werd door den Führer voor een be spreking in zijn Hoofdkwartier ont vangen. (Hoffmann) y.. f WW*;»:

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1