ffAAGSCHE COURANT DE RENAUTO ’j Mussert zijn geboorteland in tweede blad STADSNIEUWS Vrijdag 29 Mei 1942. De distributiebonnen Artikel R DAHLIA’S IN PULCHRI het OPHALEN VAN HUISVUIL Met FEUILLETON CORPSAVOND VAN DE HAAGSCHE POLITIE NEDERLANDSCHE VERPLEEG STERS NAAR HET OOSTFRONT INBRAAK IN LEVENSMIDDELENZAAK OPGEHELDERD wenk- oogen 8-19 24 299 303 27, 28 28, 29 31, 32 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 I KAN DE SLAGER VET OP DEN VLEESCHBON VERKOOPEN? Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout MAANSOPKOMST EN -ONDERGANG Onder 7.57 CONCERT VAN HET StAfmUZIEK- CORPS VAN DE POLITIE Vertrek morgenavond van Staatsspoor-station VERBODEN BALSPELEN EN ROLSCHAATSEN VVEJKI5J frvoo UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Driedaagse!) bezoek aan Brabant I I nationaal- Onder Op Uitstekend amusement Twee broers de daders Boom wees de 4 aan 75 gr. Van front G, H, I, J s=s HOOFDSTUK III t besluiteloos toe. (Wordt vérvoigd} 0 w No. 18192 Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Bon 27A 2TB 28A 28B 27A 27 B 28A 28B V V Aantal 11 k.g. i k.g. 11 k.g. i k.g. 30 Mei 30 Mei 6 Juni 6 Juni 30 Mei 6 Juni 0.02 0.49 1.29 2.00 2.27 2.52 3.15 3.39 4.04 4.30 5.00 5.33 6.14 6.59 7.51 8.48 9.49 10.53 12.00 13.09 14.20 15.35 16.51 18.10 19.28 20.41 21.46 22.40 23.24 9.05 10.18 11.31 12.44 13.55 15.03 16.10 17.16 18.19 19.21 20.21 21.16 22.08 22.53 23.34 Ouders! Laat uw kinderen zwemmen leeren.(Polygoon-Seyni,) (Nadruk verboden.) lijke stad, met den landingssteiger Aan dien kant lagen de bootenhu groote clubgebouwen, de lange, het ontmoeten. Boter 250 gr. 125 gr. 4.Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 27 27A 27B 28A 28B 26, 28 311 307 Comité gevormd voor groote September-tentoonstelling de maand September, wanneer zijn hoogtepunt bereikt woning i politie- veront. inbraak Zijn er nog 1 Juni 2 n M M H t.m. 30 Mei 30 Mei 6 Juni 6 Juni De burgemeester b es loot te bekrachtigen den ten behoeve van de Ge meente, in het belang der volkshuisvesting gedanen aankoop van het perceel Zwarte- weg 25. groot 230 m2., voor de som van 16.400. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN Evenals vorig jaar zpllen ook dit zomerhalfjaar in de kerk 3e van den Boschstraat door de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden avondwijdingen gehouden worden, op de Woensdagavon den gedurende de maanden Juni, Juli. Augustus en September. De eerste avondwijding zal aanvangen Woensdag 3 Juni a s. om half acht. BEGRAFENIS JOS. ISERIEF Op de R.K. begraafplaats aan de Kerk- hoflaan is hedenmorgen het stoffelijke overschot van den heer Jos. Iserief, de voóral in katholieke kringen bekende bas bariton van het zangkoor Cantemus Do mino der St. Jacobuskerk in de Parkstraat ter aarde besteld. Wij merkten op de begraafplaats op le den van Cantemus Domino en van andere zangkoren. Voorts de heeren M. de Gruy- ter, namens de Katholieke reclasseering, F. Haring en F. v. d. Donk, resp. orga- nist-directeur en vice-president van het zangkoor van de Boschkantkerk, M. Stu ber, kunstschilder, H Schoon, penning meester van Die Haghezangers, Eug. Frai. nay, zanger, J. Bakker, oud-directeur van Cantemus Domino en F. S. Rogier, onder- kapelmeester van de voormalige kapel der Grenadiers en Jagers. In den stoet kwam met de familie mede de heer P. v. d. Oever, directeur van Cantemus Domino De absoute en de beaarding werden ver-/ richt door kapelaan Buis De dienst in de kerk, welke aan de begrafenis voorafging, werd geleid door kapelaan Pronk Het Stafmuziekcorps van de Politie zal morgenmiddag van 3 tot 4' uur een con cert op het Oranjeplein geven. Het pro gramma luidt1. darsch „Leve onze po litie” van Steinroth 2 Ouverture van de Kalief van Bagdad van Boilieu, 3. Wals Rosen aus dem Süden" van Strauss. 4. Divertissement des Erinnyes van Masse net. 5. Fantasie uit Carmen van Bizet en 6. Marsch ..Marcando” van Bokhove, Morgen viert de heer C. J de Jong, hoofd van de Ned. Herv. school aan de Gaffelstraat te S^heveningenzijn zil veren ambtsjubileum bij het Chr. onder wijs. maar het bleek, dat zij werkelijk zonder begon bij de ingang van Maandag voorloopig eenmaal per week De directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het ophalen van huis vuil met ingang van Maandag a.s. nood gedwongen voorloopig eenmaal per week zal geschieden. In verband met deze wijziging wordt de burgerij verzocht, de Vuilnisemmers niet eerder buiten te zetten dan nadat op de gebruikelijke wijze de komst van de vuilnisauto - is aangekondigd. Tevens wordt een dringend beroep gedaan om de hoeveelheid huisvuil zooveel mogelijk te beperken. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ter jongste algemeene vergadering van de Doopsgezinde gemeente hier ter stede heeft de kerkeraad het oordeel gevraagd van de gemeente over het parochiestelsel Dit stelsel zou dan het huidige waarbij de drie predikanten periodiek van wijk ver wisselen, vervangen. De kerkeraad is van oordeel, dat laatstgenoemd systeem voor een uitgebreide gemeente als de Haagsche ernstige bezwaren medebrengt. De ver gadering vereenigde zich met het voor nemen van den kerkeraad om tot invoe ring van het parochiestelsel over te gaan algemeen. Zaterdagavond 30 Mei zal met den D-trein van 19 20 uur een twintigtal Ne- derlandsche verpleegsters naar het Oost front vertrekken, waar zij ingezet zullen worden bij de Nederlandsche Ambulance. Het vertrek, waarbij de commandant van het Vrijwilligerslegioen „Nederland”, luitenant-generaal H. A. Seyffardt aanwe zig zal zijn, vindt plaats van het Staats- spoorstation. Binnenkort zal een tweede groep ver pleegsters, welke zich vrijwillig gemeld heeft, naar de Nederlandsche Ambulance aan het Oostfront vèrtrekk.en. In het Museum voor het On derwijs, Hemstèrhuisstraat 2E, wordt mor genmiddag om half drie een rondgang voor jongeren door de afdeeNng Dier kunde gehouden, met een inleiding over „Zoetwatervisschen”. Zondag 31 Mei om half drie is er een rondgang voor ouderen door de afdeeling Dierkunde, inleiding over „Oerdieren”. Dienzelfden dag, even eens te half 3 wordt een rondgang voor jongeren gehouden door de afdeeling Dier- kunde, inleiding over „Reptielen”. Woens dag 3 Juni om half 3 is er een algemeene rondgang door de afdeeling Natuurkunde. De heer W. Th. v. Ewijck hoopt op 1 Juni a.s. het feit te herdenken, dat hij voor 40 jaar werd benoemd als be diende in de Kloosterkerk, Lange Voor hout. De burgemeester heeft een verordening vastgesteld tot wijziging van de Alg. Politie-verordening. In afwachting van de noodige uitge breide wijziging van de Alg. Politie-veror dening in verband met de Wegenverkeers- regeling. worden de artikelen 29a, 39 en 40 gewijzigd. Hieruit volgt, dat het verbo den is ballen of andere voorwerpen te wel pen of op andere wijze voort te bewegen op voetpaden, welke gelegen zijn langs gebouwen of langs tuinen, erven en der gelijke ruimten, behoorende bij gebou wen, vliegers op te laten binnen de be bouwde gedeelten der Gemeente, uitgezon derd de door den burgemeester aangewe zen plaatsen en met rolschaatsen te rijden op voetpaden, welke gelegen zijn langs gebouwen of langs tuinen, erven en der gelijke ruimten, behoorende bij gebouwen. Heeft zij gezegd, hoe zij heet? vroeg Manfred, zonder op de woorden van den ander te letten. Ik heb haar paam niet goed ver staan, zij woont in Floridsdorp. Peter wees ergens naar het Eliza- eiland. Misschien is zij de dochter van een groot mogol. Zij heet Ehlermann of Pe- termann of zoo iets. Nu, en verder? Wat verder? Nu, je zult toch nog wel meer van haar gehoord Rebben. Je zult haar toch wel iets gevraagd hebben, waarop zij antwoordde. Het is immers altijd zoo. Jij vertelt de menschen iets en de men- schen vertellen jou iets. Peter schudde het hoofd. ■n.ïïl Weet, zei hi^ langzaam, wij zuilen er later nog wel over praten, ik Ra mij eerst verkleeden. Ik ben koud. IK weet het niet, maar ik geloof, dat regen krijgen. binnen *Ln8. het bo°tenhui8 na nif ¥«i'?fred r k hem v«rwonderd hH 8t1 lle’ Zwy*zame gedrag was wend UI> Zorgeloozen broer met ge- Het is ongetwijfeld menschel ijk, zorg te dragen voor rieken en gobrekkigen. Deze zorg is staats zaak. De opgave der SS is, wat sterk is nog sterker on wat ge zond is nog gezonder te maken. Strijdt mede voor een sterk en gezond volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche S.S. Rijst Scheerzeep Sigarettenk. Sinaasappelen 3.12, 4*12 Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk, Tabaksk. Textielk. 3e serie 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 20 stuks 6 Juni 400 gr. 13 Juni 13 Juni 31 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 30 Mai 6 Juni Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 27 1 00 gr. 4 Juni Beschuit (br. of gob.) 27 Beschuit (br, of geb.) 28 75 gr. Bloem (br.) 301, 305, 309, 313 70 gr. 13 Juni 4 Juni 30 Mei 30 Mei 6 Juni 6 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 0.10 0.40 1.07 1.33 1.57 2.23 2.50 3.21 3.56 4.41 5.36 6.41 7.53 5 Juni laatste kwartier, 13 Juni nieuwe maan, 21 Juni eerste kwartier en 28 Juni volle maan. De uitreiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 7e pailode (14 Juni -41 Juli 1942) en aardappglkaarten gel dig van 28 Juni8 Aug 1942, welke in den Dierentuin plaats vindt, geschiedt morgen als volgtvan 913 uurFie- deldey tot en met einde F en Ga tot en met Govers. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Alidastraat 1) zijn morgen aan de beurtvan Gaaien tot en met Groenen dijk. 288 27 26A t.m. 29A 3} L. 26B t.m. 29B 1} L. 16 307 315 In dahliabloei zijn hoogtepunt heeft, zal in de zalen van Pulchri Studio hier ter stede een driedaagsche dahlia- tentoonstelling gehouden worden, waar aan een keuring zal zijn verbonden. Er is een tentoonstellingscomité ge vormd. waarvan de directeur van den dienst der Gemeenteplantsoenen, de heer S. G. A. Doorenbos, voorzitter is. Daar door is een band gelegd tusschen deze tentoonstelling en dc dahliademonstratie In het rosarium de Jozef Israëlslaan en den Benoordenhoutscheweg, die, zooals men reeds weet, thans in voorbereiding is en die den geheelen zomer zal duren. In het comité hebben voorts zitting de heeren J. F. Ch. Dix te Heemstede, J. R. N. J. Bijl van Duyvenbode te Hillegom, A. N. Ballego te Oegstgeest, L. A. Hoek ■Ihier, N. J. van Oosten alhier en H. Car- lee te Haarlem, allen namens de Neder landsche Dahliavereeniging; if. J. M. Rie- mens en G. Snel, beiden alhier, namens de ’s-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeni- ging, afd. van de Ned Mij voor Tuin bouw en PlantkundeM. J. Zoutendijk en J. Elfring, beiden alhier, namens de Haagsche Bloemistenpatroonsvereeni- gingJ. J. v. d. Windt, onderdirecteur van den Dienst der Gemeenteplantsoe nen, en K. Voskuil, hoofdcommies ter Gemeentesecretarie. Als administrateur treedt op de heer A J. J. Jochemsen, Zuiderparklaan 372. alhier. Het comité, dat dezer dagen geïnstal leerd is. heeft zijn werkzaamheden reeds aangevangen en zich daartoe gedeeld in een technische en een financieele com missie, Een voorloopig tentoonstellings- plan is in overweging genomen. I) Wat wilt u nu doen? riep Peter. Naar huis, mij verkleeden, hij zal immers van Weidenau komen en mij Naar huis, waar bent u hier dan? Zij bleef buiten adem staan. T- Ik woon in Floridsdorp. En u? Woont u in de stad? Ja. ik woon in de stad, mompelde Mi, 'in de binnenstad. Zij luisterde niet eens meer, maar lleP haastig voort. Toen zij op den weg naar Weidenau kwam, keek zij angstig J°nd en liep toen verder om bij de te komen. Zij trok haar haastig ?ar zich toe. Dan sprong zij op het en schopte ongeduldig de resten het ongeluk over boord, daalde u„ar het stuurhuisje en zette den mo- n aan- keek weg wilde varen, *en los te maken. Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. '43 Gen. Anthr, V 1 Eenh. 31 Mei Gen. Turf V 50 stuks 31 Mei Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Deo. Heusden groot en machtig was en zelfs ’s-Hertogenbosch naar de kroon streefde. Hij deed enkele mededejelingen over den groei der beweging en zijn formaties om te eindigen met het betuigen van zijn on wankelbare trouw. Als geschenk overhan digde hij den leider een beschrijving van de stad Heusden uit het jaar 1650, waarvan slechts een exemplaar meer voorhanden is. In zijn antwoord wees de leider er op, dat hij niet voor het eerst in Heusden is. Reeds op 12-jarigen leeftijd kwam hij hier in verband met de bootverbinding WerkendamHeusdenRotterdam. De ge schiedenis van Heusden, zei de leider is de geschiedenis van ons vaderland en het is diep te betreuren, dat in de laatste 100 jaar zooveel daarvan is kapot gemaakt. Wanneer het nationaal-socialisme niet was gekomen, zouden er over 50 jaar geen mo numenten meer zijn, maar het nationaal- socialisme heeft eerbied voor de tradities en het groote verleden van ons volk. In dit verband sprak Mussert over die diepe ver nedering. waarin ons land is weggezonken, nu het geheele land bezet is en de kolo niën verloren zijn en over de taak van de Nederlandsche nationaal-socialisten, die als goede vaderlanders hun plicht doen en ons volk uit dit moeras omhoog halen. Verschillende aanwezigeri waren in de gelegenheid gesteld den leider te begroe ten. waarna het stadhuis werd bezichtigd en een bezoek gebracht aan de Neder- duitsch Hervormde kerk met zijn vele historische herinneringen en in aanslui ting daaraan een rondgang door de stad, waarbij telkens weer opviel met hoeveel enthousiasme het bezoek van Mussert aan Heusden werd begroet. Het hou zee- geroep was niet van de lucht. In alle straten waar de leider passeerde stonden langs beide zijden eerewachten van af wisselend W.A. en Jeugdstorm opgesteld en bij het vertrek omstuwde een groote menschenmassa de auto van den leider. Thans was Boxtel aan de beurt. Aan de grens van deze gemeente werd de leider opgewacht en welkom geheeten door den inspecteur van politie. Voor het stadhuis stond een eerewacht Van de W.A opgesteld, terwijl een haag van Brabantsche mannen, die zich voor het Oostelijk front hebbeningezet in den strijd tegen het bolsjewisme, den toegang tot het stadhuis markeerden. Op het stadhuis zelf had een bespre king plaats tusschen den leider en het voltallige college van B. en W„ waarna een rondgang door de gemeente volgde, aanvangende bij het distributiekantoor en eindigend met een bezoek aan en een bezichtiging van enkele arbeiderswonin gen. In ?en daarvan heerschte een onbe schrijfelijke toestand. Het geheele tieuh bilair van het gezin van man. vrouw en 6 Kinderen, bestond uit een tafel met 3 stoelen, benevens een soort potkachel, terwijl enkele bedsteden met lompen dekens als slaapgelegenheid dienden. In eer. andere woning werd een toestand getoond, welke een schril licht werpt op het optreden van sommige huiseigenaren, die wel telkens de huur innen, maar weigerachtig blijven ook maar de ge ringste hygiënische verbetering aan te brengen. Vervolgens had in de raadzaal een koffiemaaltijd plaats, waarna nog eer. bezoek werd gebracht aan de jeugd herberg Rabbi Hoel, waar een 50-tal vrouwen en kinderen uit Haarlem en om geving in ■’e gelegenheid zijn gesteld een welverdiende zomervacantie te genieten. Een nieuw hoogtepunt voor den tocht vormde het bezoek aan Oss. Hier zou Mussert ëen ledenvergadering bezoeken, maar reeds buiten het gebouw, waar de vergadering werd gehouden, was de druk te overweldigend. Honderden menschen, vele kameraden maar ook talloozen. die nog niet tot de beweging behoorden, dron gen op om iets van het bezoek te aan schouwen en konden door de aanwezige W.A. slechts met moeite op een voldoen den afstand worden gehouden. De leden waren voor het grootste gedeelte verga derd in de zaal van het Cinema Royal, die tot berstens toe gevuld was en waar de leider werd verwelkomd door den groepsleider van Oss. Diens tqespraak Naar aanleiding van ee.i verslag over een razzia onder de slagers op 23 Mei j.l„ waarin wij er op wezen, dat de slagers af en toe vet ontvangen, merken wij nog het volgende op: De slager krijgt alleen vet toegewezen op vetbonnen. Toch is het hem wel eens een enkele maal moge lijk aan zijn klanten een half ons of een kwart ons vet te leveren, doordat aan de leste koeien, die hij ontvangt (A-vleescK) Tel eens aangewassen vet zit. Het aange- wassen uiervet, broekvet en liesvet mag de slager van het vleesch afsnijden, malen en los verkoopen tegen den vastgestelden prijs op den vleeschbon. Het vet. dat aan stastuk en rib zit mag echter niet afgesne den worden, dat moet met het vleesch ver kocht worden Het aangewassen vet is echter zeer schaarsch. niet alleen tenge volge van het minder krachtige voedsel. dat de dieren krijgen, maar ook omdat het vee in een overgangsperiode van stal naar het land leeft. Daardoor krijgt de slager bijna uitsluitend mager vleesch toegewe- ;en d w.z. vleesch zonder aangewassen vet Een lid van de Plaatselijke Toewijzings- commissie, welke commissie de verdeeling van het vleesch onder de slagers regelt. gaf ons de verzekering, dat het vleesch zoo eerlijk mogelijk toegewezen wordt zoodat iedere slager van tijd tot tijd een of meer A-voeten,*d.w.z. het beste vleesch ver krijgt. Wettinerstraat. Onthoudt u het, Wetti- nerstraat vier en dertig. Als u mij weer noodig mocht hebben, als er iets te redden valt, dan behoeft u het mij maar te laten weten. Hjj lachte luid en legde handig aan. Terwijl zij een der ijzeren palen greep, om de boot tegen 'te houden, zoent hij naar haar hand, maakte een haastige buiging en sprong aan land. Op de lan dingsbrug staande boog hij nog eens, hij keek haar na, ’toen zij met een lachje op haar nog altijd bleek gezicht wenkte, naar den anderen oever wend de en in de richting van Floridsdorp stuurde. Het instituut córpsavonden geniet bij de Jeden van de Haagsche politie een groote populariteit Dat werd gisteravond in <fe groote Dierentuinzaal bewezen. Nog maar weinig plaatsen waren onbezet, toen de Hoofdcommissaris, de heer P. C. J. M. Ha mer, het samenzijn mét een woord van welkom inleidde. Na den vertegenwoor diger van den wnd burgemeester jhr. mr. fl C. Six te hebben begroet wees spr. erop, dat het Stafmuziekcorps van de jlaagsche politie, dank zij zijn hooge ar tistieke prestaties, meermalen is uitge nodigd te concerteeren voor den Neder- jandschen Omroep. De hierdoor verkre gen baten zijn spontaan ter beschikking jesteld voor het organiseeren van corps- ivonden. De heer Hamer sprak den wensch uit dat deze corpsavonden er toe zouden bijdragen den kameraadschappelijken geest onder de Haagsche politie te bevor deren. Het programma werd geopend met eenige nummers door het Amusement- strijkorkest van het Stafmuziekcorps, on der leiding van inspecteur-kapelmeester j. J. A. Bokhove. Met élan werd er ge speeld en, terecht kan de politie trotsch sijn op de strijkers en blazers, die onder leiding van hun’ deskundigen dirigent tot julke voortreffelijke muzikale prestaties in staat zijn. Het langdurig applaus was dan ook alleszins verdiend. Na dezen uitstekenden inzet van den ivond. was het de beurt aan een even eens populairen figuur in het corps ,0ome Lou", alias hoofdagent de Moei, die met eenige geestige liedjes en praatjes lot verhooging van de stemming bijdroeg Bet xylofoonensemble, bestaande uit vier eden van het Stafmuziekcorps, onder aan toering van brigadier-muzikant J. D Te- ink, gaf eenige staaltjes van zijn onge- - Kfelijk kunnen. Prachtig van harmonie a in een hoog opgevoerd tempo werd een drietal xylofoonnummers uitgevoerd Vooral het populaire „Circus Rens”, ogstte een groot succes, mede dank zij te verschijning van den imitatie-rossinant, Be door zijn dolle capriolen in de zaal, de oodige hilariteit verwekte Doch ,,het” succes van den avond was tel voor „De Koperen Knoopen Band”. leden, van dit dansorkest, die ieder roor zich bij het bespelen van hun instru- nent een groote virtuositeit aan den dag legden, heEibèn de faam, die het ensemble reeds geroet, in alle opzichten met hun optreden gisteravond bevestigd. In elk jen re bewezen de „K.K.B.-ers” hun mees terschap. Direct kon men dit reeds be merken bij het ten gehoore brengen van de herkenningsmelodie, t.w een para phrase over „Piet Hein”. Dank zij een straffe leiding, welke voor rekening komt ran den agent-muzikanf J Dol. had elk nimmer zijn aparte bekoring. De band reeft eveneens de beschikking over enkele (oede refreinzangers De „vader en moe der” van het dansorkest hadden voor hun on gens een alleraardigste bloemenhulde bedacht, wélke sympathieke geste met een speciaal nummer werd beloond. Het slot nummer van de band „Oriënt Express” ■was even daverend als origineel, dank zij lilde show. I De Tooneelvereeniging „Dindua" bracht kra de pauze het blijspel in één bedrijf Ivoor het voetlicht getiteld „Het Slip- fcertje”. De aanwezigen hebben zich met Idit vroolijke spel kostelijk geamuseerd. Te vroeg naar den zin van velen kwam het einde van dezen corpsavond, waarvoor de organisatoren allen lof verdienen. In- I •’aad zal ook dit samenzijn er toe mede- ken, dat de kameraadschappelijke ;t. hetgeen Hoofdcommissaris Hamer tcoogt. wordt bevorderd. 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr, 250 gr. Honden- en k.br. 5 1J k 10 k.g. 31 Mei Jam 303 500 gr. 13 Juni Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni Koffiesurrogaat 288 250 gr. 13 Juni Margarine (Vetk.) Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. 4-17, 4-18 U 07 Wilt u niet mee? vroeg zij, toen hij haar het touw gaf. - Toen -hij niet antwoordde, maakte zij een verlegen, damesachtige beweging. - Alstublieft, zei zij. Na een korte aarzeling kwam hij in de boot en ging dadelijk naar het stuur. Weet u daar raad mee? vroeg zij Ik kan met eiken motor omgaan, zei by verwaand en gaf gas, zonder verder om te ejen. £'lln Hallermann nam een witte sport- h?0/1";1 van een rieten stoel en wikkelde zien daar huiverend in. Toen leunde zij hoek en keek naar .hem. Hij werkelÜk zeer goed. Waar- geH?kéykMW?8 ingenieur of iets der- Hik ,was haar opeens erg pijn- UJK, aat zij hier met een wildvreemden Y,oer, HU had niets anders dan een aan En zoo iemand had atiu8ekus^ heerschte een verlegen stilte, ze wist niets meer te zeggen. kL W£s, z°?veel onuitgesproken tusschen hen. Ook Peter voelde het zoo. HU voel- een, P'otsel>ng verlangen, zich aan melsle voor te stellen, om eindelijk weer va sten «grond onder de voeten te hebben. jPe!?r Flamm, zei hij en maakte een doellooze buiging. Ik ben Elin Hallermann, zei zij zacht, maar zoo onduidelijk, dat hij haar niet verstond. Zii waren nu tame- Wel, oude jongen! riep Peter en ging op gemaakt onschuldigen toon voort: Heb je de boot te pakken ge kregen en afgeleverd? Ja. Wat heeft Schneider gezegd? Was hij boos, dat het later was geworden? Neen, het kon hem niet -schelen, de vriend met wien hjj wilde varen, had afgezegd. De vriend, de vriend, dat was hee- lemaal geen vriend. Dat moet een meisje geweest zijn. Wat dat toch met Schneider is, zij laten hem allemaal zitten! Manfred antwoordde niet. Het was hem onverschillig, wat er met Schnei der was. Hij staarde voor zich uit en wachtte op dat, wat Peter te vertellen zou hebben. Toen deze niet uit zichzelf begon, vroeg hij: Nu, en Jij, wat is er met de jon gedame, die wij eruit hebben gehaald? Ach ja, antwoordde Peter lang zaam, zij h$eft mij hierheen ge bracht. *- En kwam zij weer gauw bij? Was zij erg uitgeput? Is zij weer beter? Had je haar niet thuis moeten brengen? Heeft zij nog maar mij gevraagd? Ik weet het niet, zei Peter. je vraagt vandaag meer, dan anders in een heel jaar... werd door den leider beantwoord met een rede, waarin hij met nadruk wees op de taak van de N.S.B. voor de vestiging van een op social® rechtvaardiging gebaseerde volksgemeenschap waar men geen prole tariërs meer zal kennen, maar sléchts werkers van hoog tot laag, die te zamen een groote arbeidsgemeenschap* vormen. Tenslotte werd de eerste dag besloten in Tilburg, .waar een ledenvergadering werd bezocht in den stadsschouwburg. Ook hier wachtte een stampvolle zaal met on geduld én ook hier stond buiten een groote groep belangstellenden om den lei der te kunnen begroeten. De kringleider Boom wees op den zwaren arbeid in het verleden in dit bolwerk van het kapita lisme, waar men slechts mét weinigen den arbeid kon voortzetten en volhouden, maar stelde vast, dat het Brabantsche volk aanwezig en getuigde van een tijd, toen' rijper is voor bet nationaal-socialisme dan de geestelijkheid zou doen vermoeden. In een uitvoerige rede wees Mussert hiér op het verschil van hetgeen vroeger vader landsliefde heette, n.l. op 31 Augustus possen op straat of de vlag uitsteken en tusschen wat een nationaal-socialist er onder verstaat, n.l. het opkomen voor zijn volk en zijn vaderland en het zich daarvoor volledig willen inzetten. Hij wees op de groote kloof, die de nationaal-socia- Ijstische strijd, welke is aangevangen om het belang van het Nederlandsche volk, tusschen de volksgenooten heeft gebracht, herinnerde aan de oorzaken van het ont staan en het verloop van den oorlog in ons land, aan de smadelijke vlucht van de vroecere règeering en aan de taak van de N.S.B. om het volk er weer boven op te werken, wanneer men slechts het geloof heeft, dat te kunnen, het geloof dat ber gen verzet. Onder geweldige toejuichingen verliet de leider de zaal, waarmede tevens het einde was gekomën van den eersten dag van het driedaagsche bezoek. Zoo als ge zegd, deze eerste dag was een bijzonder succes geworden. Manfred Cprvin was al gekleed, toen zijn broer langzaam over de kade kwam aanwandelen. Hij zat op de lange bank voor het bootenhuis de „Zweef ster" en staarde peinzend voor zich uit. Hij zag er erg smal uit in het verscho ten, grijze sporthemd en de donkere broek, welke door een riem om de heu pen werd vastgehouden. Zijn gezicht leek overspannen, de donkere brauwen boven de peinzende maakten het treurig en donker. muOen Peter aankwam, blond en vroo- niet eTns Op.iegende BtaPPen- keek hy 250 gr. 120 gr. 1 k.g. 250 gr. 100 gr. 1 rantsoen 1 rantsoen 41 t.m. 100 Textielk. 2e aerie (behalve bon K) Thee Bon reeds ingeleverd 40 gr. 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. Zeep 211, 228, 272, 293 90 A 450 gr. 31 Mei Zeep G, H, I, J 90 A 450 gr. 31 Mei Toiletzeep G, H, I, J 75 gr. 31 Mei De persdienst van de N.S.B. meldt ons. Het eerste officieele bezoek, dat de lei der der N.S.B., Mussert, dit jaar bracht, is gewijd aan Brabant, het land, waar hij geboren en getogen is. Drie dagen lang trekt hij daar van stad naar dorp en van dorp naar stad, door de mooiste eedeel- ten van deze schoone provincie, eiaenlijk „het hart van Nederland”, maar evenzeer langs de armste krotten. Achtereenvol gens bezoekt hij de gemeenten, waar sinds eenigen tijd nationaalsocialistische burgemeesters optreden. Overal nagaan de, hoe zij hun taak öpvatten, hoe de be volking daar reilt en zeilt en hoe zij er door hun arbeid door meewerken, het volk voor het nationaal-socialisme te winnen. Voorts brengt hij een bezoek aan een aantal fabrieken in de specifieke Bra bantsche industrieplaatsen. Hij gaat na. hoe het staat met den arbeid onder de boeren, brengt een bezoek aan arbeiders woningen, kortom hij stelt zich op de hoogte van de levensomstandigheden en het levensgeluk van het leven en werken van zijn Brabantsche volksgenooten <>m telkens te besluiten met een ko)|t bezoek aan ledenvergaderingen van de N.S.B., teneinde daar een inzicht te krijgen in het leven van de beweging in deze pro vincie. De eerste dag van deze driedaagsche rondreis, Donderdag 28 Mei, is reeds een groot succps geworden Overal, waar de auto’s van den leider en zijn gevolg zich vertoonden, was er een groot enthou siasme. In enkele plaatsen, met name in Heusden en Oss, nam dit zelfs een on- gekenden en onverwachten omvang aan. Om half tien des morgens arriveerde de leider aan de grens van de provincie bij de schipbrug te Hedel, waar hij wel kom werd geheeten door zijn gemachtig de in Brabant, Leeuwenberg, den plaats vervangend districtleider, Keiler, den heerbancommandant der W.A. Ouderlin, en den standaardleider der SS, Kooi- mans. Het eerste bezoek gold den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris, Be- reichsleiter dr. Thiel, in huize Rouceler te Vdght Op het berdes van dit prach tige gebouw werd de leider door den Beauftragte opgewacht en met enkele hartelijke woorden welkom geheeten, waarna in de zittingzaal een onderhoud tusschen den leider en den Beauftragte plaats vond, dat zich kenmerkte door een geest van hartelijke vriendschap en sa menwerking en waarbij van beide zijden de overtuiging tot uiting kwam, dat het Brabantsche 'volk, als in hoofdzaak uit boeren en tuinders bestaande, open moet staan voor het nationaal-socialisme en op den duur zeker gewonnen zal worden. Van Duitsche zijde was bij dit onder houd mede- aanwezig de referent voor sociale aangelegenheden, Stöltzer. en de Polizeioffizier Baltzer. Na bezichtiging van het gebouw ging de tocht terug naar den Bosch voor een bezoek aan den pro- cureur-generaal mr. van Leeuwen, met wien de leider een langdurig onderhoud had, terwijl enkele functionarissen hem werden voorgesteld. Alvorens den Bosch te verlaten werd tenslotte nog een bezoek gebracht aan het provinciaal kantoor van dén Neder- landschen Landstand, waar in de feeste lijk versierde vergaderzaal met den pro vincialen boerenleider P. J. Jansen waren samengekomen de boerenleider Roskam, de hoofdstafleider van den Nederland- schen Landstand, Damave, een a’antal streekboerenleiders, tevens leden var} den provincialen boerenraad en de adviseeren- de leden van den boerenraad, dr. Pulles en dr. Meier. De provinciale boerenleider heette den leider der N.S.B. welkom en gaf een uiteenzetting van de organisatie van den Landstand in Brabant en van hetgeen daar aan samenwerking in den geest van den nieuwen tijd reeds is tot stand gekomen. In zijn antwoordrede liet de leider nog eens duidelijk uitkomen de beteekenis van den huldigen nationaal- socialistischén strijd en gaf hij aan, hoe hij zich de ontwikkeling in de toekomst in een vrijen Nederlandschen socialistischen staat denkt.* Hij wees er op, dat de Brabantsche mensch zijn zelfrespect moet terugkrijgeh en moet weten een kerel te zijn, die een taak heeft, die niet bang’ is en zich ge voelt als vrijgeboren mensch en niet als slaaf. Tenslotte sprak boerenleider Ros kam nog enkele woorden over de verhou ding tusschen den Landstand en de N.S.B. en over de zware taak van de boeren in dezen tijd, die de kastanjes uit het vuur moeten halen en moeten zorgen, dat het Nederlandsche volk te eten heeft. Na een eenvoudigen maaltijd in den IJze- rën Man te Vught ging de tocht verder, thans naar de aloude vestingstad Heusden, wier geschiedenis van zoovele oorlogen kan getuigen en waar de leider en zijn tochtgenooten een ware verrassing wacht te Het bezoek aan Heusden vormde op dezen eersten dag een hoogtepunt. Bijna de geheele stad was uitgeloopen om Mus sert te verwelkomen. De groei van en de sympathie voor de N S.B. bleek in de enkele maanden, sinds bet optreden van den nieuwen burgemeester, Thomaes, ont zaglijk te zijn toegenomen. Een prachtig voorbeeld van wat een goed nationaal- socialistisch burgemeester vermag. Op het plein voor het stadhuis begroette de burgemeester den leider der N. S. B„ waarna deze de keurig opgestelde W.A. en Jeugdstormformaties inspecteerde. Nadat Mussert in de hal van het stadhuis als eer ste zijn handteekening had geplaatst in het gulden boek der stad Heusden, had ver volgens in de raadzaal een officieele ont vangst plaats. In zijn toespraak wees de burgemeester op de vele historische monu menten en kunstgewrochten in deze stad Maandag j.l. is, zooals gemeld, inge broken in een levensmiddelenzaak aan de Haringkade. Gestolen werden o.m. 6 balen bloem van 50 k.g. elk, 40 k.g. sui ker, 50 k.g. peper, 52 k.g. kruidnagelen, 8 blikken tomatenpuree en een hoeveel heid laurierbladeren. De C.O.D. kreeg een sïioor in handen toen men er achter kwam, dat door den 32-jarigen opperman J. van B. balen bloem, buiten de distri butie om en tegen sterk opgedreven prij zen, te koop werden aangeboden. Van B. kon worden gearresteerd, doch het gis teravond laat ingestelde onderzoek in zijn woning bleef zonder resultaat. De man werd aan een scherp verhoor/onder worpen. Zoo kreeg men aanwijzingen welke verdenkingen deden koesteren tegen den 34-jarigen grondwerker L. O. Allesbehalve vriéndelijk werden de re chercheurs door O. aan diens ontvangen. Hij weigerde den mannen toegang, deed hoogst waardigd en bezwoer met een niets uitstaande té hebben. Zijn 22- jarige broer C. O. deed er nog een schepje op, toen hij in de deuropening verscheen en een waar relletje ontstond. Nu vonden de rechercheurs het wel letjes en gingen tot de arrestatie van het tweetal over. Een nauwkeurig onderzoek werd in de woning ingesteld en in een kast werden 3 balen meel en 7 groote blikken tomatenpuree gevonden, bene vens een zak vol met kruidnagelen. De heeren. die inmiddels naar het hoofd bureau waren overgebracht, begrepen, dat ontkennen nu geen zin meer had. Zfc gaven toè; de inbraak te hebben ge pleegd en door overklimming van muren en vervolgens via enkele daken, het pand te hebben kunnen binnendringen. Den buft hebben zij naar de woning van L. O. gesjouwd, die niet ver van het be trokken pand af woont. Beiden zijn in gesloten. lijk dicht bij de stad. De sierlijke to rens van het crematorium waren bij een buiging van de rivier te zien. De rivier splitste zich reeds in tweeën. Twee armen, welke het zachtgroene Eliza-eiland met de mooie boomgroe pen "en de geelachtige oeverweiden om sloten. Peter hield den linkerkant. Hij stuurde naar den oever waar de eigen- lag- lootenhuizen. de groote clubgebouwen, de grijze loodsen in een rij. Nu kon niet lang meer duren, of ze moesten afscheid nemen. En wie wist, of ze elkaar wel ooit weer terugzagen. Bent u ingenieur? vroeg Elin schuchter. Neen, ik ben autovakman. Ik was... dat wil zeggen, ik ben...* hij wachtte een oogenblik om dan half lachend te zeggen: Ik ben tweede directeur der N.D.G. N.D.G. ken ik niet, ik heb er nooit van gehoord. Neen, dat geloof ik graag, gaf hij toe. Hjj floot met een stralend jongens achtig lachje, terwijl hij opmerkzaam naar een vrije plaats zocht tusschen de talrijke booten, jachten en zeilbootjes. Het is ook een heel kleine onder neming. U zult haar niet eens in het adresboek* vinden. Het kantoor is in de

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5