Charkov ten einde om J „LICHTVAARDIGE POLITICI, LICHTVAARDIGE STRATEGEN” Slag Zaterdag 30 Mei. No. 18193. 1942. de Nieuwe zeepbon: No. 300 VERDUISTEREN De dilettantische oorlogsleiding van Geallieerden Soebhas Chandra Bose door den Führer ontvangen NA VEERTIG JAAR Extra-bericht Nieuw offensief in Libye Geldigheidsduur oude bonnen verlengd De „Maryland” zonk in, 4 minuten De operaties op Madagascar Heden: v. 9.49 a. nam. tot 5.25 a. nam. Morgen: v. 9.50 a. nam. tot 5.24 u. v.m. Draaibanken op Londensche beurs Japansche vliegtuigactie in China Anthracietnootjes en baggerturf voor generatoren Bon, die vernietigd kan worden Roosevelt de vader van dezen oorlog &mI I HAAGSCHE COURANT ‘volgden. macht de Het strijdtooneel in het Verte Oosten. japansche troepen achtervolgen den ■duchtenden vijand, jfQrbis-Holland/j KAPITEIN BRANDENBURG GESNEUVELD Kapitein J. Brandenburg. Staffelkapi- tein in een eskader duikbommenwerpers en houder van het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis, 'is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. m Generaal-Veldmaarschalk Kesselring in het Hoofdkwartier van het pantser- leger in Afrika. Besprekingen met Kolonel-Generaal Rommel en den Chef van diens Generalen Staf, Generaal-Majoor Gause (rechts). (Orbis-Holland-P.K. Zwilling) GROOTSCHEEPSCHE DUITSCH— ITALIAANSCHE AANVAL De aanval van Rommel in Libye vormt een ernstige bedreiging van den Brit- schen linkervleugel, zoo wordt in toon aangevende kringen in Londen gezegd. Het gaat hier om een grootscheepschen aanval en niet om bewegingen van sterke verkenningstroepen. Het offensief heeft vele militaire des kundigen in de Ver. Staten verrast. Zij herinneren eraan, dat gevechten van grooten omvang gewoonlijk bij het begin van den zomer met zijn drukkende hitte in de schaduwlooze woestijn Zij geven echter toe, dat operaties, hoewel zij door worden belemmerd, in het gehei onmogelijk zijn. BRAZILIË GAAT CONVOYEEREN De Britsche berichtendienst meldt, dat de Braziliaansche regeering heeft beslo ten, dat Braziliaansche strijdkrachten voortaan bescherming zullen verleenen aan de schepen, die met goederen aan boord naar havens van de Ver. Staten varen. ;p (2 huis- De met „Algemeen 297” gemerkte bon van de bonkaart „voedingsmiddelen 6e periode 1942” zal niet voor het koopen van distributiegoederen worden aange wezen en kan derhalve worden ver nietigd. Naar Radio New' York meldt, is het Argentijnsche schip „Rio Igwazu” giste ren te Recife aangekomen met aan boord overlevenden van het Amerikaansche slagschip „Maryland", dat 17 Mei j.l. tot zinken werd gebracht. De geredden ver telden, dat het schip, na getorpedeerd te zijn, binnen 4 minuten zonk. Soebhas Chandra Bose gehad. Bezoek bij Mussolini Mussolini heeft Soebhas Chandra Bose, den leider van de Hindoesche nationalis ten. in audiëntie ontvangen en een lang, hartelijk onderhoud met hem gehad. PRIJS DEZER COURANT Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijblad” en „Letterk Bijblad" 1 3.16. Fr. o p. met Modeblad 1 4.20. z Mode blad 3,95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Afz. nummers 5 et. tr. o. p. 10 ct v*t opereeren Zuid-Afrikaansche troepen tezamen met de Engelschen op Madagascar. Generaal Smuts, die verlof gegeven heeft dit feit te publiceeren, nadat het earst als „wel- bewaard geheim” was behandeld, heeft verklaard, dat Madagascar voor de ver dediging van Zuid-Afrika van vitaal be lang is. Hij is vastgesloten, zoo noodig zooveel troeper^ daarheen te zenden als de omstandigheden vereischen om dezen „vitalen voorpost van de veiligheid van Zuid-Afrika” tegen de mogelijkheid van een bezetting door de Japanners te ver dedigen. Zuid-Afrika, zoo heeft Smuts verder gezegd, is vastbesloten voor de verdediging van zijn eigen veiligheid te zorgen en heeft niet het voornemen, deze verdediging aan anderen over te laten. Maan: 30 Mei onder 6.04 v.m>, op 9.59 n.m. (V.M.) 31 Mei onder 6.56 v.m., op 11.07 n.m.; 1 Juni onder 7.55 v.m., 2 Juni op 12.05 v.m. Nachtdienst DOKTER&: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. Nq. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER Z iekendieiPt Den Haag) No. 115995, Morgen is het veertig - jaar ge leden, dat het ons stamverwante volk van Zuid-Afrika het vérdrag van Ver- eeniging sloot. In geen ander land dan Nederland werd gevoeld en begrepen, wat de onderteekening van dit verdrag door de beide Zuidafrikaansche repu-, blieken met het land, dat op een niets ontziende wijze het dappere Boerenvolk op de knieën had gebracht, voor de Boe renleiders beteekende. Al gingen er nog stemmen op om den oorlog voort te zet ten, de strijd- was te ongelijk om nog langer bloed te laten vloeien voor een zaak, die op dat oogenblik onherroepe lijk verloren was. Op dat oogenblik, herhalen wij, want de verzetgeest der Hollandsche Afrikaners tegen de Engel- sche overheersching bleef gedurende deze veertig jaar ongebroken en hij is wellicht thans levendiger dan ooit, t)oe groot de verdeeldheid onder het Afri- kaansche volk ook geweest moge zijn. Er zijn immers teekenen, welke er op wijzen, dat men de omstandigheden steeds gunstiger acht om aan de ge hate Angelsaksische overheersching voor goed een einde te maken. De overeenkomst van 31 Mei 1902 werd geteekend door Kitchener en Mill ner, den door de Boeren in het bij zonder gehaten Lord Millner voor de Engelsche regeering, door Steijn, de Wet, Olivier en rechter Hertzog voor de regeering van den Vrijstaat én door Schalk Burger, Reitz, Louis Botha en de la Rey voor de regeering van Trans vaal. In een achttal artikelen werden de voorwaarden vastgelegd, waarop de vrede gesloten werd; artikel 5 bepaalde, dat de Nederlandsche taak zou worden onderwezen op de openbare scholen in Transvaal en Vrijstaat, waar de ouders der kinderen dit zouden verlangen, en bij de rechtbanken toegelaten, waar dit noodig zou worden geacht. Hoe Enge land deze en andere toezeggingen heeft gesaboteerd, is voldoende bekend. Er moge nog aan worden herinnerd, dat de toenmalige minister-president dr. A. Kuyper bij de onderhandel in gen, welke tot het sluiten van het ver drag hebben geleid, een rol van be- teekenis heeft gespeeld. Men heeft Kuyper later verweten, dat hij de in directe oorzaak ervan geweest zou zijn, dat de Boeren zich lieten vinden voor het sluiten van een voor hen weinig bevredigenden vrede. De tusschen dr. Kuyper en de Engelsche regeering ge wisselde nota’s zouden bij de Boeren leiders den indruk hebben gevestigd, dat hun zaak ook in Europa hopeloos stond, waardoor zij, ontmoedigd, ge neigd waren een strijd te staken, dien zij anders wellicht nog met kans op succes hadden kunnen voortzetten. We zouden dit verwijt aan dr. Kuyper niet gaarne zonder meer onderschrijven; zeker is het echter, dat onze regeering in dien tijd, het was herhaaldelijk gebleken niet over groote diplo matieke talenten beschikte. Van 15 tot 31 Mei 1902 hebben de onderhandelingen in Vereeniging ge duurd. Engeland deed het voorkomen, dat de verhouding tusschen overwin naars en overwonnenen rooskleurig was; de verklaring, welke de Boeren leiders publiceerden na het sluiten van het verdrag liet echter zien, dat de werkelijkheid heel anders was. Botha, de la Rey en Reitz hebben kort daarop een bezoek aan Europa, ook aan ons land, gebracht. Te Londen hadden de drie Boerengeneraals een onderhoud met Chamberlain. Weinige weken later werd de door de Boeren verafschuwde Lord Miliner uit Zuid- Afrika teruggeroepen. Zijn verwijde ring was door de Boeren een waarborg genoemd voor het tot rust komen der gemoederen. Zoo herdenken 'wij dus morgen een stuk Zuid-Afrikaansche geschiedenis, waarbij ons land en ons volk nauw be trokken zijn geweest. Het is nooit tot een verzoening gekomen tusschen het Hollandsche en Angelsaksische ras' in Zuid-Afrika. De kansen daarop staan thans, 40 jaar later, slechter dan ooit. Volgens Zweedsche berichten is het bestuur van de Londensche beurs van plan in haar localiteiten werk- en draai banken te laten plaatsen, waaraan de beursbezoekers, de makelaars en hun per soneel, in hun vrije uren oorlogstuig moe ten vervaardigen. De oudere beursbezoekers, die voor dit werk aan machines niet meer deugen, zullen elkaar in ploegen van 4 aflossen met ander voor den oorlog belangrijk werk. Dergelijke installaties zijn al ge» plaatst in Engelsche brandweerposten, waar de brandweerlui aan de schaaf- et» draaibank moeten staan als ze niet be hoeven te blusschen. ontketend en lichtvaardig voeren zij den oorlog. Aah deze lichtvaardigheid van hun leiders zullen hun volken te gronde gaan. In Riom heeft Daladier deze lichtvaar digheid der politieke leiding van Frank rijk nogmaals niet alleen uiteengezet, ftiagr ook als een krankzinnige verdedigd. Op 20 Februari schreeuwde deze hyste rische dilettant: ,,de wapens, die ik had gesmeed zijn riiet gebruikt, de munitie, die ik heb laten vervaardigen, is niet ver schoten, omdat de generaals laf waren en hebben gefaald.” Hij rekende het gerechtshof voor, hoeveel milliarden francs hij op bevel van zijn Löndensche vrienden in de oorlogsindustrie heeft ge pompt. Hij bewees, hoe de joden in de’ Fransche huishouding geen moeite hebben gespaard om de spaargelden der burgers, de winsten der industrie, de verdiensten der arbeiders in dienst te stellen van één enkel doel, de vernietiging van Duitsch- land Als een dol geworden speler aan de roulettetafel verdedigde Daladier hardnekkig na het totale verlies van zijn inzet Frankrijk zijn „systeem”, dat slechts op lichtzinnigheid en lichtvaardig heid was opgebouwd En evenals deze voor de geschiedenis reeds veroordeelde Fransche regeerings- chef, tracht zijn partner in Londen even eens zijn heden'reeds veroordeeld systeem te verdedigen. Hij noemt verlies na ver lies „bemoedigende fei’ten”, werpt inzet na inzet in zijn krankzinnig oorlogsspel en klemt zich vast aan zijn systeem. Evenals aan de roulettetafel heeft dit systeem echter dagelijks gefaald. Na Duinkerken, Noorwegen, Griekenland, Noord-Afrika, Hongkong, kwam het ver lies van Singapore, dat de Engelsche be langen in Oost-Azië moest beschermen als een schildwacht. Het viel door het volledig falen van de militaire leiding. Hetzelfde deed zich voor op Java. Van Kleffens moest, ondanks de verzekerin gen; dat een overwinning zou worden be haald, de wereld mededeelen, dat Java was gevallen. Hij deed dit met de woor den: „Wij moeten het onaangename feit accepteeren, dat wij het allen te licht hebben opgenomen.” Rangoon en Birma ophouden, dergelijke het klimaat niet INLEVERING BIJ LEVERANCIER Van 1 tot en met 30 Juni a.s. geven de met „Algemeen 300” gemerkte bonnen en de met „K-zeep” gemerkte bonnen der zeepkaarten, welke aan kinderen be neden den leeftijd van 8 jaar zijn uit gereikt, recht op 150 gram eenheidstoi- letzeep (2 stukjes van 75 gram)of 56 gram luchtgevulde eenheidstoiletzee; stukjes van 28 gram) of 90 gram 1 houdzeep of 100 gram zachte zeep of 250 grain zeeppoeder of 250 gram waschpoe- der. De met „K toiletzeep” gemerkte bon van de zeepkaart, welke is uitgereikt aan kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar, geeft recht op 75 gram toiletzeep 80 d.w.z. toiletzeep van oude samen stelling. Diegenen, aan wie het niet mogelijk is gedurende de maand Juni 1942 tegen in levering van deze bonnen zeep te be trekken. dienen deze niettemin uiterlijk 30 Juni a.s. bij hun leverancier in te leveren, die desgewenscht een ontvangst bewijs dient af te geven. De aflevering van de zeep zal dan nog tot en met 31 Juli a.s. kunnen geschieden. Ook de met „een rantsoen zeep” gemerkte bonnen dient men onder dezelfde voorwaarden, vóór ge noemden datum bij zijn leverancier in te leveren. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Mei. (D.N.B.). Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: De groote slag om Charkov is ten einde. ïn den sector van generaal-veld- maatschalk von Bock hebben de legers van den kol.-generaal von Kleist en van den generaal der pantsertroepen Paulus den afweer van zeer zware vijandelijke groote aanvallen omgezet in ’n trotsche vernietigings-overwinning. Een Roemeensch legercorps onder leiding van generaal Cornelio Dragalina en een Hongaarsche, een Italiaansche en een Slowaaksche formatie hebben zijde aan zijde met de Duitsche troepen gestreden en nieuwen roem aan hun vlaggen gehecht. De formaties van het luchtwapen van kol.-generaal Loehr en van den generaal der vliegers Pflugbeil hebben in meedoogenloozen strijd de gevechten van het leger gesteund in den afweer zoowel als bij den aanval en hebben het vijandelijke luchtwapen uit het veld geslagen. Het bolsjewistische 6e, 9e en 57e leger, tezamen met rond 20 divisies infanterie, 7 divisies cavalerie en 14 tankbrigades zijn vernietigd. Het aantal gevangenen is gestegen tot 240.000. De bloedige verliezen van. den tegen stander zijn buitengewoon groot. Het aantal van het buitgemaakte of in den strijd vernietigde oorlogstuig bedraagt 1.249 tanks, 2.026 kanonnen, 538 vliegtuigen en tallooze hoeveelheden andere waperts en oorlogstuig. 2 December met de woorden„De Ver. Staten zullen Japan binnen enkele maan den- door hun superieure vloot en lucht strijdkrachten verpletteren”. „Lichtvaardig begonnen, lichtvaardig geleid, en vreeselijk verloren”, zoo zal het historische oordeel luiden over den oor log van Roosevelt. De toestand op de verschillende fron ten toont maar al te duidelijk aan, dat „Berlin, Rom, Tokio” niet te veel zegt„ als het blad spreekt „van verlies tot ver lies tot aan het bankroet”. De Japanners bedreigen Britsch-Indië en Australië, na dat zij zich van de voornaamste Ameri kaansche steunpunten in den Grooten Oceaan, van Malakka en de Nederland sche koloniën hadden meester gemaakt. Het winteroffensief van de bolsjewieken is niet in- staat gebleken de Duitschers te verslaan, integendeel, opnieuw hebben de Sovjets geweldige verliezen geleden, terwijl ook in Noord-Afrika de Britsche aanval tot mislukking was gedoemd en Rommel wederom tot het offensief is overgegaan. De grondstoffenvoorziening van Engeland dreigt precair te worden, dank zij het energieke- optreden der Duitsche duikbooten,terwijl ook de be voorrading met oorlogsmateriaal voor de geallieerden op de verschillende fronten de grootste moeilijkheden ondervindt. En toch durft men te Londen en teNew York steeds nog bemoedigende feiten te ontdekken. Zooals eerst te Parijs, daar na te Londen en tenslotte te Washington heeft men zijn tegenstander schromelijk onderschat. Dat het een eensgezind, onder de geniale leiding van den Führer sa mengesmeed Duitschland ónmogelijk was verder te leven onder de drukkende, ont- eerende voorwaarden van Versailles, was ieder reeds sedert jaren duidelijk. Men wenschte echter Duitschland onder gee- nerlei omstandigheden satisfactie te ge ven; het nationaal-socialisme was den plutocraten niet naar den zin. Alle waarschuwingen van Duitsche zijde wer den in den wind geslagen. Thans nadert het kapitalisme, dat het bolsjewisme de hand heeft gereikt, zijn einde. De mach tige As-mogendheden zullen hun wil op leggen aan Londen en New York. Dan zullen de oogen der Engelschen, Fran schen en Amerikanen open gaan, zoomede die der regeeringen van die landen, die zich aan geallieerde zijde schaarden, en zij zullen beseffen, hoe zij* door een Churchill, Daladier en Roosevelt zijn be drogen. x Japansche vliegers in Birma hebben in den tijd van 24 tot 28 Mei uitgebreide luchtaanvallen ondernomen op Tsjoeng- kineesche strijdkrachten in West-Joennan langs den Birmaweg. De aanvallen heb ben als voornaamste doel de troepen concentraties en troepentransporten met vrachtauto’s. Een colonne van vracht auto’s werd volkomen vernietigd. De Japansche opmarseh in Tsjekiang houdt, naar de woordvoerder van het Ja pansche leger mededeelde, 22 Tsjoengki- neesche divisies bezig, waarvan reeds verscheidene in de laatste weken zijn vernietigd. Het huidige offensief doet, naar hij zeide, de laatste mogelijkheid voor de Tsjoengkineesche troepen teniet om de delta van de Jangtse te bedreigen en verhindert tevens, dat Tsjoengking de kust voor wapen- en goederensmokkel kan gebruiken. Zoodoende is aan de laatste hoop van Tsjoengking, om met behulp van de Vereenigde Staten vlieg velden te handhaven, de bodem ingesla gen, hetgeen na het afsnijden van den Birma-weg een bijzonder ernstigen slag beteekent. Om deze redenen hechten de Japansche militairen groote beteekenis aan de gebeurtenissen in Tsjekiang, die ver uitgaat boven die van opruimings acties. De geldigheidsduur der met „Algemeen 211”. „Algemeen 228". „Algemeen 272”, „Algemeen 293". ,.G Zeep”. „H Zeep”, „I Zeep”, „J Zeep”. ,.G Toiletzeep”, ,,H Toiletzeep”. „I Toiletzeep” en „J Toiletzeep” gemerkte bonnen is verlengd t/m 30 Juni a.s. Ook deze dient men, everu als de voor de maand Juni aangewezen bonnen, uiterlijk 30 Juni a.s., desge wenscht tegen ontvangstbewijs, bij zijn leverancier in te leveren, waarna de aflevering nog zal kunnen plaats heb ben tot en met 31 Juli a.s. Gedurende het tijdvak van 1 Juni 1942 tot en met 30 Juni 1942 geven de met de woorden „Generator anthraciet 6e periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 h.l. (maximaal 75 k.g.) anthracietnootjes IV of V, terwijl de met de woorden „Generatorturf 6e pe riode” gemerkte bonnen gedurende het zelfde tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturt Van verlies tot verlies En zoo gaat het van verlies tot verlies tot aan het bankroet. Het canaille in Lon den echter ruit het volk en de volkeren der aarde van dag tot dag op tot nieuw ongeluk en nieuwe misdaden. Maar niet alleen Daladier en Churchill maar ook Roosevelt is bezield door de zelfde lichtvaardigheid en hetzelfde dilet tantisme in de politieke! en militaire lei ding van dezen oorlog. Roosevelt is de vader van den oorlog. Om hem heen is de joodsche leiding geschaard, die aan spraak maakt op de wereldheerschappij. Hij heeft de volkeren in het ongeluk ge dreven. Zijn vriend Upton Sinclair schreef in September 1941: „Profetisch is de ruim te van den Stillen Oceaan uitverkoren tot zetel van het grootste, wellicht laatste imperium in de geschiedenis”. De autori teit van Amerika moet een door allen er kende factor in deze ruimte worden. Wij hebben dus een Amerikaansch wereldrijk opgericht op den Stillen Oceaan, zoo schreef hij verder. Wij staan op den drem pel van het tijdperk der Pax Americana op de Stille Zuidzep. Over het gebied van den Stillen Oceaan hebben wij een pro tectoraat opgericht over Australië, Nieuw- Zeeland, de Maleische eilanden, Ned. In- dië, Tahiti en ook Chink. Over Zuid-Ame- fika en Ijsland hebben wij reeds onze be schermende heerschappij uitgestrekt. Een beschermende heerschappij vormt de eerste stap naar het wereldrijk. Wij niet Duitschland, Japan, Rusland of Engeland zullen uit dezen oorlog te voorschijn ko men als de scheppers van een nieuw we reldrijk, aldus Upton Sinclair. Kan er iets zijn, dat meer op grootheidswaanzin lijkt? Als een amoklooper schreeuwde Roo- sevelt om moord. Het driemogendheden- pact was voor hem „een stuk papier”. Wanneer Japan het zou wagen een on- gunstig antwoord te geven op den eisch der Ver Staten, dan zou dat tengevolge t hebben, dat al lang gereed liggende plannen in de daad zouden worden om gezet, zoo schreef de „Times” op 5 De cember 1941 en de voorzitter van de mi litaire commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden verklaarde op denzelfden dag Roosevelt moet het Ja pansche volk te verstaan geven, dat, wan neer hef’ niet het plan tot oprichting van een Japansch imperium opgeeft, de Ver. Staten Japan van den aardbodem zullen verdelgen. Voor de „New York Herald Tribune” ging dat alles nog te langzaam. Het blad hitste in zijn millioenen edities hysterisch het Amerikaansche volk op „Niet wachten, het oogenblik is bijzonder gunstig om den Japanners de rest te geven”. De afgevaardigde Dies schreeuw de in een massavergadering op 9 Noveih- ber 1941 „Op zijn laatst over twee of drie weken zijn wij met Japan in oorlog en dan zullen wij schoon schip maken”. De „New Yc^rk Times” vulde dit aan op In het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio” is onder het opschrift Lichtvaardige poli tici, lichtvaardige strategen”,* een hoofd artikel verschenen, waarin het volgende wordt uiteengezet Op 17 Mei 1938 heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, in de Wilhelmstrasse den toenmaligen Franschen ambassadeur Francois Poncet ontvangen. Het betrof het probleem der opheffing van de ondragelijke toestanden, die Engeland en Frankrijk in het vredes- dictaat van Versailles met den opgebla zen Tsjecho-Slowaakschen staat en de daar mede verbonden overweldiging van groote Duitsche volksdeelen aan Duitschland hadden opgelegd. In artikelen en rede voeringen der Westelijke democratieën werd Tsjecho-SloWakije het vliegkamp- schip tegen Duitschland genoemd. De te Versailles in het leven geroepen toestan den aan de Duitsche Oostgrens behoorden tot de belangrijkste banden van het sys teem van Versailles en daarmede van de onmacht van Duitschland. Opheffing daar van was niet slechts een materieele nood zakelijkheid, maar een kwestie van de eer van Duitschland en het was aah de bui tenlandsche politieke lèiding van Duitsch land van het begin der machtsoverneming af duidelijk, dat de eer de eerste voor waarde vormt voor de binnenlandsche op komst en voor de herovering van nationale grootheid. Engeland er. Frankrijk zagen‘dat zeer wel in en trachtten met alle middelen deze ontwikkeling te verhinderen. Men speelde in Parijs en Londen met de ge dachte aan oorlog. Vandaar dat onder houd op 17 Mei. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken liet er bij den Franschen ambassadeur geen twijfel aan bestaan, dat ieder ingrijpen van Frank rijk in een Duitsch-Tsjechoslowaaksch conflict terstond 75 millioen Duitschers in beweging zou brengen. Hij zeide toen tegen Francois Poncet, dat hij van mee- ning was, dat de leiders van het Fransche leger te verstandig waren om zich in te laten met een avontuur en voor proble men van dezen aard te vechten met het Duitsche leger. De ambassadeur zou er zich zonder twijfel bewust van zijn, dat honderdduizenden Franschen hun leven zouden verliezen, zonder dat het geluk ken zou, Duitschen bodem te betreden. De Rijksminister gaf Poncet den raad, zijn regeering over dit standpunt van den Führer niet in twijfel te laten. Op 23 Juli 1938, toen Frankrijk op in stigatie van Engeland een steeds provo- ceerender politiek tegen de herzienings- eischen van Duitschland voerde, gaf de Rijksminister Poncet nogmaals .te ver staan, dat Duitschland vast besloten was, geen provocaties te aanvaarden en dat het een groote fout van de Fransche po litiek zou zijn, zich te keeren tegen de belangen van Duitschland, welke op gee ner lei wijze in strijd waren met de Fran sche belangen. „Wanneer Frankrijk in zoo’n geval werkelijk voornemens is”, zoo verklaarde de Rijksminister op 23. Juni 1938 tegenover Francois Poncet, „iets te ondernemen, gaat het over tot een aanvalsoorlog, waarbij er geen twij fel aan mag bestaan, dat Duitschland in zoo’n geval voor niets zal terugschrik ken”. En von Ribbentrop sprak de ver manende woorden„Bij alle vredelie vendheid kan ik u zeggen, dat wij op iederen oorlog, zoo noodig ook op een Duitsch-Franschen zijn voorbereid”. Voor de oorlogsmisdadigers in Parijs en Londen vofmdèri deze waarschuwin gen slechts een aansporing tot nog groo- tere opruiing en intensievere voorberei dingen voor den oorlog tegen Duitsch land. Het doel wa. behoud van het joodsch-piutocratische Europa. Weliswaar zag men zich op grond van de vastbe slotenheid van den Führer gedwongen München als ’n vertragend moment op te nemen op den weg naar den oorlog, maar reeds op 25 Maart 1939 kwam aan den dag, wat München in werkelijkheid was, toen de ..Yorkshire Post” schreef: „Velen onzer correspondenten gelooven, dat in München Chamberlain door Hitler is ge dupeerd, Het kan echter wel zekerder zijn, dat het Chamberlain was. die den prachtigen bluf uitvoerde. Hitler de illu sie te geven, dat men hem geloofde. Dcfc>r Hitler een yalsch gevoel van zeker heid te geven, hebben wij in de overeen komst van München tijd gewonnen, om onze aangelegenheden te ordenen en in staat te zijn Duitschland onzen wil op te leggen en zoo noodig neer te slaan”. Wat met Tsjecho-Slowakije mislukt was, moest met Polen worden bereikt. Met dezelfde lichtvaardigheid en verblind door haat trok men in 1939 ten oorlog. Te Parijs noch te Londen kan men er zich’ mede verontschuldigen, datmen niet op de hoogte is geweest van de vastbeslotenheid van dien Führer, om de vitale voorwaarden in het leven te roe- nationale opkomst van PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—11 m.M (5 reg.) t 1.65. 'iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) f 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel, 0.51 per m.M. Bewijsn 5 ct.. fr. p. p. 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halve oplaag) f 0.57, Dienstaanb 0.38. Pers. gevr. f 0.48. Adv. met „Br. a h. bur. v d bl 10 ct. meer Een Duitsche aanval aan het Oostfront. -- Gewonde Duitsche soldaten worden op een nog niet ingezet Stuk storm- geschut van het strijdtooneel weg gevoerd. (Hoffmann-P.K. Langl), Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35~37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg,- Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Beters jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66, Tel. 721187. Hoofdkwartier van den Führer, 29 Mei; De Führer heeft in zijn hoofdkwartier in aanwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den voorvechter van de Indische vrij heidsbeweging, Soebhas Chandra Bose, voor een langdurig onderhoud ontvangen. Tevoren had de Duitsche minister van buitenlandsche zaken een bespreking met Volgens een Reuterbericht In de redevoeringen van Hitler, de verklaringen van von Ribbentrop, in de Duitsche pers en in den opbouw van de Weermacht, benevens vooral in het ge loof van het Duitsche volk, moesten de opruiïers in Parijs. Londen en Washing ton onmiskenbare teekens zien, dat pet Duitsche volk tot een hechte eenheid aaneengesmeed was. De tegenstanders geloofden echter, politiek te kunnen voe- ren, Tet de methodes van een vabanque- spel tegen Duitschland en hoopten de on- I macnt van Duitschland te vereeuwigen )<Kxlsch-Plutocratische hegemonie HnrT VOOT lanffen tijd te beveiligen dan wel den oorlog voor de joodsche ontketenen. Dit was ook Krpmirn Ian de machthebbers in het dle ln een joodsch-kapitalistisch not>dzakelijke ontwikkeling aal bolsjewisme zagen Deze coalitie en ioden bad één ding het genie van don Führer, de u ‘eM^?rw!nnende kracht van een wil en bfj. °nt®mbare geloof van het Duitsche titvaardig hebben zij hun reke- jung opgemaakt. Lichtvaardig den oorio® pen voor de Duitschland. De hechte verbondenheid van het Duitsche volk In de redevoeringen van Hitler, -k-'

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1