HAAGSCHE COURANT Mussert’s Brabantsche rondreis RENAUTO «.S De aardappelaanvoer tweede blad STADSNIEUWS BINNENLAND Zaterdag 30 Mei 1942. De distributiebonnen Verbetering Binnenvisscherü NED. HERV. GEMEENTE De verkoop van ijzerwaren TRANSPORT NAAR HET OOSTEN FEUILLETON IN OUITSCHLAND’ Men behoeft zich niet ongerust te maken Bij de winkeliers bestaan vele grieven over de toewijzingen WELVAART IN UW GEZIN DOOR ARBEID MELDT U AAN BUDE GEWESTEUJKE ARBEIDSBUREAU* v v BEGRAFENIS J. VROLIJK Predikanten voor bijzondere doeleinden JUBILEUM MEJ. C. M. v. d. HOUDT Zegetocht door Eindhoven Morgen is hij jarig UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN I werken monstraties. t IJLT' HOOFDSTUK V stem klonk gedrukt, alsof zijn das ging met zijn werk (Wordt v<rvol|/4l gelijken tijd bij den wezig zullen zijn. No. 18193 PROEVEN MET BRANDVRIJ MATERIAAL Alle visschers in binnenwateren, ook de sporthengelaars, zullen bijdrage moeten leveren Gen. Anthr. Gen. Turt 75 gr. 75 gr. Bon 27 A 27B 28A 28B 100 gr. 25 gr. 100 gr. 25 gr. 4 Juni 30 Mei 30 Mei 6 Juni 6 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Mei 13 Juni bracht aan de wollenstoffenfabriek de gebrs. Pleasers te Geldrop, waar oplet- en Aantal 11 k.g. I k.g. II k.g. i k.g. (Nadruk verboden.) 4-19 24 299 303 27, 28 28, 29 31, 32 serie 125 gr. 400 gr. 50 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 125 gr. 3j L. 1i L. 2 L. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. 20 stuks 400 gr. 250 gr. 120 gr, 1 k.g. 250 gr. 100 gr. 1 rantsoen 1 rantsoen 41 t.m. 100 307 315 4-17, 4-18 27 27A 27B 28A 28 B 26, 28 311 307 in wees, is ge niet den nationaal-socialistischen woonde daarginds in zij zou het zeker niet vinden, herinnerd te worden aan feit, dat zij door zulke arme dui- geweest... en aan Peter :ii aan het geval dacht, nem zocht,... dan zocht Nadat eerst een rouwdienst had plaats gehad in de Bethelkerk, is gistermiddag onder groote belangstelling het stoffelijke overschot van den heer J. Vrolijk, te Sche. veningen in den ouderdom van 91 jaar overleden, op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. Vooral van Scheveningsche zijde bestond voor de begrafenis van den heer Vrolijk, die een vooraanstaande figuur was, zeer veel belangstelling. Enkele honderden heb ben den overledene op het kerkhof door hun aanwezigheid de laatste eer bewezen. Omstreeks 4 uur arriveerde de stoet op de Algemeene Begraafplaats. Behalve de fa milieleden waren een groot aantal afge vaardigden van kerk en vereenigingen, op welk gebied de heer Vrolijk zoo lang en uitgebreid werkzaam is geweest, mëege- komen. Na het dalen van de kist nam ds. J. G. Feenstra, Geref, predikant te Schevenin- gen, het woord om tot de familie een woord van" troost te spreken. Niet om, zooals spr. zeide, nog woorden te wijden aan de figuur van den heer Vrolijk, want dat hadden velen gedaan in de kerk. Ds. Feenstra wees er op, dat de ontslapene met zijn gansche ziel Christus had toebe- woord en in Hem ook was heengegaan, wat voor de nabestaanden de grootste troost moet zijn. De heer Vrolijk was ten volle de pereformeerde Kerk toegedaan, maar hij had ook een warm hart voor an dersdenkenden. Velen, die met hem kwa men ^preken, gingen gesterkt en bemoe digd weer terug. Hij wees hen op den eenigen weg, die er was, n.l. den weg, dien de Heere Jezus bewandeld heeft. Dit hield hij ook altijd den kinderen voor, die heel graag bij hem waren. Ds. Feenstra beëindigde zijn toespraak met het voorlezen van Ps. 68 vers 2, welke daarna door alle aanwezigen werd gezon gen. Tenslotte sprak de predikant het Onze Vader uit alsmede de Gereformeerde Ge loofsbelijdenis. Aan de groeve dankte de oudste zoon, de heer O. Vrolijk, allen voor de betoonde belangstelling. Nu het classicaal bestuur de vestiging van een 20e en 21e predikantsplaats in de Ned. Herv. gemeente hier ter stede heeft goedgekeurd besloot de kerkeraad, waar het hief predikantsplaatsen voor bijzon dere doeleinden betreft, n.l. voor de stadsevangelisatie en voor het jeugdwerk, uit eigen kring daarvoor twee predikan ten aan te wijzen en dan in hun vacaturen nieuwe predikanten te beroepen. De ker keraad benoemde daarop ds. G Bos als leider van de Stadsevangelisatie en ds. C. J Laarman als leider van het Jeugd werk. Beide predikanten hebben deze be noeming aangenomen en zullen dus eer lang hun arbeid in een eigen wijk neer leggen. De kerkeraad benoemde een commissie tot voorbereiding voor de vestiging van de 22e en 23e predikantsplaats alsook drie hoorcommissies, terwijl 34 namen op de groslijst werden geplaatst. Eveneens werd een groslijst opgen. Jrt voor de vac. wij len ds. A. B. te Winxel, nu ds. P. G. de Vey Mestdag, na 2 jaar als leenpredikant te hebben gefungeerd, weer naar Rotter dam terugkeert. Op deze groslijst werden 36 namen geplaatst. Maandag 1 Juni, zal mej. C. M. v. d. Houdt, den dag herdenken,waarop zij voor vijf-en-twintig jaren in dienst trad bij de Haagsche Courant als coupeuse bij de afdeeling Modepatronen. x De persdienst der N.S.B. meldt o.m. Was de eerste dag van het officieele be zoek van den leider der N.S.B. aan de provincie Noord-Brabant schoon geweest, de tweede dag was zoo mogelijk nog schooner. Uit het enthousiasme, waar mede de leider overal werd begroet, bleek op welke spontane wijze hij de liefde van vele volksgenooten heeft ge wonnen, ook zelfs buiten de rijen der eigen kameraden. Dit kwam nog meer dan op den eersten dag tot uiting. Deze tweede dag ving aan met een bezoek aan het gewestelijk kwartier in Tilburg, van waaruit de beweging in deze provincie geleid wordt. Even vóór 10 uur redd de leider van het woonhuis van den banleider Ouwer- ling, bij wien hij gelogeerd had. En pre cies 10 uur bereikte hij het gebouw van het gewestelijk kwartier, waar hij ont vangen werd door den gemachtigde Leeuwenberg, die er in zijn welkomst woord aan herinnerde, dat het aantal leden der beweging in Noord-Brabant sedert de Mei-dagen van 1940 vertien voudigd is en dat de daaraan verbonden meerdere arbeid de tegenwoordige ruime locallteiten aan de Koestraat noodzake lijk hebben gemaakt. In zijn antwoord wendde de leider zich speciaal tot de medewerkers in vasten dienst, hun op het hart drukkend, steeds te bedenken, dat hun arbeid niet alleen die is, waarmede zij hun brood verdie nen, maar dat zij hun ideaal hoog moeten houden en zich geheel inzetten, ook in hun vrijen tijd. Wat de ledenwinning betreft, wees’ hij er nadrukkelijk op, dat het niet in de eerste plaats gaat om het aantal, maar om de kwaliteit. Liever vijfduizend goede leden dan tienduizend slechte. Het gewestelijk kwartier werd dan door den leider bezichtigd, waarna de tocht aan ving naar het voornaamste doel Man dezen dag: Eindhoven. Mussert’s bezoek aan Brabant kenmerkte zich door hoogtepunten en daaronder neemt het bezoek aan Eindhoveri wel een bijzondere plaats in. Nog tijden lang zal dit bezoek een onderwerp van gesprek ken uitmaken niet alleen onder de kame raden en inwoners van Eindhoven, maar onder allen, die Het voorrecht hadden het van nabij te mogen meemaken. Wel zelden hebben zij zooveel spontanëiteit. zooveel liefde en toewijding achter elkaar te aan schouwen gekregen als op dezen dag. Het begon reeds bij het binnenkomen der ge meente: aan de grens was de leider opge wacht door den kringleider, enkele amb tenaren der gemeentelijke politie en >van dit oögenblik af werd het een ware triomf tocht. Langs den geheelen weg stonden de menschen geschaard om den leider te be groeten, om zelf den man te aanschouwen van wien iedereen nu weet, dat hij de leider van het Nederlandsche volk zal zijn. Telkens weer moesten de auto’s stilstaan voor groepen kameraadskes en kinderen, die hem bloemen kwamen aanbieden, of hem de hand wenschten te drukken. Het leek alsof geheel Eindhoven voor het feest van dit bezoek was uitgeloopen. Ongeveer te half twaalf kwam Mussert aan bij het stadhuis, waar hij officieel ontvangen werd door den burgemeester, dr. Pulles, die in zijn toespraak o.m. de hoop uitte, dat verschillende werken, die onder handen zijn en arbeid en welvaart zullen kunnen opleveren, spoedig tot stand zouden kunnen worden gebracht. Man of vader, zoon of verloofde, of een onbekende strijder aan het Oostfront. Morgen is hij jarig Maar wie of wat hij ook is, morgen zal hij verrast worden met een verjaringspakket uit het vaderland. Morgen op zijn verjaardag -zal hij weten, dat zijn landgenooten h^m niet vergeten zijn, dat zij hèm juist op dezen dag extra gedenken. Begrijpt u wat dat voor zoo’n strijder is, een dergelijk pakket op zijn verjaardag te ontvangen? Landgenoot, be reid onzen strijders een dergelijke ver rassing. Maak er een gewoonte van, op geregelde tijden een flinke bijdrage te storten op girorekening 432100 t.n. van het Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te ’s-Gravenhage. te koopen en deze weer te verkoopen tegen hoogere prijzen, hetzij aan parti culieren hetzij aan de winkeliers zelf. Zoo kon het gebeuren, dat een hande laar een hamer, dien hij verkocht had. eenige weken later weer terug kon koo pen tegen het dubbele van den prijs, dien hij er voor betaald had! Zij. die een groot werk hebben uit te voeren, of fa brieken, kunnen op toewijzing bij de groothandelaren koopen. In deze toewij zingen schijnt echter een levendige han del te bestaan, hetgeen mogelijk is dbor- dat de bouwers en fabrikanten de werk lieden verplichten zelf gereedschap mede te brengen, in casu te koopen bij de win keliers. Is het wonder, dat vele winkeliers de klanten met een argwanend oog bezien en liever niet verkoopen, aangezien zij dan in een minimum van tijd zonder courante artikelen zitten, maar wel tal van dingen hebben, die voor hen onver koopbaar zijn? Bij den winkelstand heerscht de over tuiging, dat de situatie zeer verbeterd zou kunnen worden. De mogelijkheid be staat echter, dat dit gebeurt bij het ingaan van het derde kwartaal, in dien zin. dat de toewijzingen niet langer op naam van bepaalde grossiers staan, zoodat zij kunnen koopen bij lederen grossier. Waarom kan, zoo vragen vele winke liers, niet een distributieregeling voor het publiek ingevoerd worden, zooals dat o.a. bij textielgoederen het geval is? Dan wordt een einde gemaakt aan het afstroo- pen van de winkels van sommige vak lieden en kan ieder zijn rèchtmatig deel krijgen. stad, midden in een eenvoudige wijk. Boven gekomen haalde Manfred zijn sleutelbos te voorschijn om de deur te openen. x Laat maar, ik heb hem al, mom pelde Peter en opende de deur. Hij duwde haar met zijn voet verder open en liet Manfred eerst binnengaan. Terwijl de oudste broer de kamer binnenging om zijn sportbroek in de kast op te bergen, verdween de ander naar de keuken. Na een oogenblik ver scheen hij in de deur. Ik heb de aardappelen opgezet, zei hij, over een half uur kunnen wij eten. Wil je mij intusschen een plezier doen? Ja. Ik zou als was hij plotseling bleek geworden, maar misschien lag dit ook aan het licht. Zijn handen waren nog met zijn das bezig. t Zij bedankte mij lief en schudde mij de hand en tenslotte ben ik toch obk voor haar in hei water gesprongen ®n het is een toeval, dat jij... En dan komt het er eigenlijk heelemaal niet op aan, omdat wij haar toch wel nooit meer zullen zien. Manfred keek zijn broer nog steeds aan. Hij bekeek hem, zooals men in «^..dierentuin een vreemdsoortig dier bekijkt. Onder zijn blik begon de ander te blozen. Het hindert immers toch niet, mompelde hjj onduidelijk. Als je wilt, kan ik probeeren haar te vinden en dan zal ik haar vertellen... Onzin, zej Manfred haastig en keerde zich van Peter af. Je hebt gelijk, ging hij zacht voort, Peter kon hem nauwelijks verstaan, het komt er niet op aan. Wij zullen haar wel nooit terugzien en het is misschien, neen, het is goed zoo, het is best, als wij haar niet terugzien. Hij legde de handen op zijn knieën en keek voor zich >uit. Daar was dus dit jonge, mooie gezicht, dit blonde haar, dat als een helm om het hoofd lag, waarvan hij een lok met den mond had weggeschoven; en dan was er de kus, De uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 7e periode (14 Juni—11 Jol» 1942» en aardappelkaarten, geldig van 28 Juni8 Augustus 1942, ■Welke plaats vindt in den Dierentuin, ge schiedt Maandag a.s. als volgt: van 9 tot 12 uur: Goverse tot en met einde G en Ha tot en met Haarloo; van 1214 uur: Haarman tot en met van der Harst M, van 1417 uur van. der Harst N„ tot en met Heyer. In de voormalige gemeente Lo o s d u i- n e n zijn Maandag a.s. aan de beurt: Groeneveld tot en met einde G en Ha tot en 'met van der Hoeven. Zeep Toiletzeep G, H, I, J, K 75 gr. 30 Juni N.B. Zeepbonnen inleveren bij winkelier vóór 30 Juni. Aflevering geschiedt t.m. 31 Juli. ivas een beetje gek. Zwijgen. Het was namelijk in zooverre gek, dat deze juffrouw Ehlermann, of hoe heet, denkt, dat ik haar gered heb. Zoo. enfin, je hoeft haar enkel te teggen, dat ik... Ja, maar dat heb ik nu niet ge- 2egd, bekende Peter na een lange pauze ••rzelend. - Voor het eerst keek hij zijn broer aan zijn broer keek hem aan. Het leek, Voor de Waffen S.S., Vrijwilligerslegioen en Nederlandsche Ambulance Gisteravond is van het Staatsspoorsta- tion een transport vertrokken, bestaande uit een aantal mannen, welke bestemd zijn voor den dienst bij de Waffen-SS, het vrijwilligerslegioen en de Nederland sche ambulance. Hieronder waren er een kleine veertig, deels vaklieden, deels per sonen, die voor de ambulance tot hospi taalsoldaten, verpleger of ziekendrager zullen worden opgeleid. Voordat zij in hun speciale taak worden bekwaamd, gaan allen eerst naar een kamp in Duitschland voor het ontvangen eener prae-militaire opleiding. Het vertrek ge schiedde'zonder eenige plechtigheid. 30 Mei 30 Mei 6 Juni 6 Juni Zeep 211,228,272,293,300 90 450 gr. 30 Juni G, H, I, J, K 90 8 450 gr. 30 Juni 288 27 26A t m. 29A 26B t.m. 29B 16 Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Melk Melk Petroleum O-krt. Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep U Sigarettenk. 07 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Sinaasappelen Spijsolie Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Textielk. 3e Textielk. 2e serie (behalve bon K) Thee Bon reeds ingeleverd 40 gr. Vleesch 27A Vleesch 27B Vleesch 28A Vleesch 28B Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen In zijn antwoord sprak Mussert de ver wachting uit, dat Eindhoven inderdaad in de toekomst in het centrum de belang rijkste plaats van Brabant zou kunnen worden. Was reeds bij het binnenkomen in de stad de hartelijkheid en toegenegenheid van Eindhoven’s bevolking sterk opgeval len, nog meer kwam dit tot uiting bij-den rondrit door de stad, welke daarop Volgde. Overal stonden de menschen langs den weg geschaard. Geen straat waar niet een aantal vlaggen was uitgestoken en ook thans weer moesten de auto’s meermalen stil houden om bloemen in ontvangst te, nemen en al de kameraden in de gelegen heid te stellen hun leider te begroeten. Enkele malen zelfs nam Mussert de gele genheid te baat om uit te stappen en zich te midden van zijn kameraden en hun kinderen te begeven. Allen die hiervan getuigen waren kwamen sterk onder den indruk van de groote liefde waarmede men in deze stad den leider der N.S.B, te- gemoettrad. Tijdens dezen rondrit werd nog een bezoek gebracht aan de woning van een zeer ouden kameraad, teneinde dezen een hart onder'den riem te steken, bij de vele moeilijkheden die hij bij zijn werk en in zijn strijd nog dagelijks ondervindt. Voorts bezocht Mussert het waterlei dingbedrijf waar hij werd rondgeleid door den direcetur. Tijdens dezen rondrit ontving de leider een zoo’n groot, aantal bloemstukken, dat het onmogelijk was deze alle te bewa ren: ze zouden slechts verdorren, of in gehavenden toeétand in Utrecht aankomen, dus nam hij het besluit om al dezen bloe men een goede bestemming te geven door ze ter beschikking te stellen van de zieken in het diaconessenhuis, waarmede hij ze ker in den geest van de schenkers zal hebben gehandeld. In het museum van Abbe werd hierna een eenvoudige koffiemaaltijd gebruikt, aangeboden door het gemeentebestuur, waarop een kort bezoek volgde aan de in dit museum gevestigde huisvlijttentoon- stelling van Vreugde en Arbeid, waar vele prachtige werkstukken, door oude en Jonge knutselaars in hun vrijen tijd vervaar digd te bewonderen vielen. Nam het officieele bezoek aan de ge meente hiermede een einde toch bleef Mussert ook de rest van den dag nog in Eindhovep en omgeving, teneinde aldaar enkele fabrieken te bezichtigeri en zich aldus op de hoogte te stellen éan de ont- wikkeling der industrieën ter plaatse. Het eerste bezoek gold de linnenfabriek de Vries te Nunen, waar de leider zich met verscheidene arbeiders en arbeidsters onderhield over hun arbeidsvoorwaarde^ en verdere levensomstandigheden. Vervol gens bracht hij een bezoek aan de garen- fabrieken van J. A Carp te Helmond, waar Mussert werd ontvangen door den directeur,, dr. Zaan, die er zijn vreugde over uitsprak, dat zijn fabriek de eer van dit bezoek tebeurt mocht vallen, hetgeen hij beschouwde als een grooten steun in zijn strijd voor het nationaal-socialisme. Mussert antwoordde, dat het om ons volk uit den put te halen, waarin het zich thans bevindt, noodzakelijk zal zijn, dat ook onze industrie sterk wordt en dat daarin de nationaal-socialistische geest doordringt, waardoor de arbeiders als zi; hun plicht doen weten, dat zij zich ge borgen weten in hun eigen volk. In den daarop volgenden rondgang gaf de direc teur den leider een uiteenzetting van de verschillende onderdeelen van dit bedrijf en van den geheelen gang van zaken. Zeer bijzondere aandacht besteedde Mussert aan de sociale verzorging van de arbei ders en voornamelijk verheugde hem de mededeelïng, dat de tegenwoordige direc tie van de fabriek ook een ontspannings- lokaal in aanbouw heeft. Onder de vroe gere directie was het ook in den tijd van hoogconjunctuur, niet -mogelijk geweest iets te doen voor de sociale en cultureele verzorging van de talrijke arbeiders en arbeidsters (normaal waren in het bedrijf 900 a 1000 mannen en meisjes werkzaam thans bedraagt dit aantal nog 6 a 700), doch thans blijkt djt onder de tegenwoor dige N.S.B.-directie, ondanks de zooveel grootere moeilijkheden wel mogelijk In de derde plaats werd een bezoek ge- van t de leider zich eveneens van de verschillende onderdeelen van het bedrijf en van de po sitie van het personeel op de hoogte stel de. Hierop begaven de leider en zijn gevolg zich wederom naar Eindhoven waar in het hotel Du Commerce de maaltijd werd ge houden, aangeboden door den kringleider van Eindhoven, gevolgd door een bezoek aan het kringhuis, waar verscheidene N.S.B.-functionnarissen aan den leider werden voorgesteld. Ook thans werd de dag besloten met een bezoek aan een le denvergadering, ditmaal gehouden in de groote zaal van het ontspanningsgebouw van de Philipsfabrieken. De zaal was tot de laatste plaats bezet; zelfs in de door gangen stonden de menschen opgepropt. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de Be- auftragte van den Rijkscommissaris met diens referenten, alsmede, de Ortskom- mandant benevens verscheidene andere vertegenwoordigers van Weermacht en partij De vergadering werd geopend door den kringleider Vroegindewey, die den leider verzekerde, dat de Êindhovensche kame raden trouw rondom hem stonden, wan neer het er om gaat, zich in te zetten voor den opbouw van een nationaal-socialis- tisch Nederland. Mussert beantwoordde deze rede met een woord van dank voor de spontane wijze, waarop men hem in dit gewest had verwelkomd. Vervolgens gaf hij een overzicht van de ontwikkeling der beweging in den loop der jaren, waarbij hij er c dat ’het altijd wel gemakkelijk weest mot social! strijd te beginnen, maar veel moeilijker om onder alle omstandigheden te blijven staan. Hij herinnerde eraan, hoe in den aanvang van de beweging er velen uit AFZWEMFEEST „VRÉUGDE EN ARBEID” De Werkgemeenschap Vreugde en Ar beid van het Nederlandsch Arbeidsfront organiseert op 3 Juni in het Bosbad, Amalia van Solmsstraat, een afzwem- feest voor diegenen, die in de afgeloo- pen maanden tijdens de goedkoope zwem- avonden van .Vreugde en Arbeid” zwem men hebben geleerd. Aan dit afzwemfeest werken eenige zwemmers, mede door het geven van de in de Nederlandsche Staatscourant van 29 en 30 deze; verscheen een nieuw be sluit op het gebied van de binnen- visscherij. De bedoeling is, de producti viteit onzer binnenwateren te verhoo- gen, door het kweeken, aankoopen en uitzetten van pootvisch, het bestrijden van waterverontreiniging en een aantal niet nader aangeduide middelen, welke er toe kunnen bijdragen, het vischwater te verbeteren. Voor dit doel is echter geld noodig, meer geld, dan tot dusver jaarlijks onder afdeeling visscherijen van het 11e hoofd stuk der Rijksbegrooting kan worden uitgetrokken. Daarom zal thans van ei ken direct belanghebbende bij een goe den vischstand een bijdrage worden ge vorderd. Hij, die visschen wil, krachtens een akte, zal bij het in ontvangst nemen daarvan behalve den akteprijs tevens een bijdrage moeten voldoen, die nog zal worden vastgesteld. Doch ook hij, die slechts met één hengel vischt, zal zijn steentje moeten bijdragen. Iedere hengelaar, die 15 jaar en ouder is, zal het bewijs, dat hij de bijdrage vol daan heeft, tijdens het visschen steeds bij zich moeten hebben en het óp eerste aanvraag moeten vertoonen aan de amb tenaren, met het toezicht op de visscherij belast. De bijdrage moet worden betaald aan den burgemeester of den door dezen daartoe aangewezen ambtenaar ter plaat se, waar de aanvrager woont. Aktebezitters zijn, ook al visschen zij met één hengel, van betaling der bij drage voor hengelaars vrijgesteld, als zij slechts door het toonen van een geldige akte kunnen bewijzen, dat door hen reeds een bijdrage werd voldaan. Onder auspiciën van de Rijksinspectie van het brandweerwezen zijn gistermid dag op een terrein van de N.V. Wer- ninks Betonmaatschappij te Leiden, in aanwezigheid Van vele autoriteiten en deskundigen, brandproeven genomen met „Fire Brake” materiaal, een brandvrij houtcement product van genoemde N.V., dat de goede eigenschappen van beton paart aan-de goede hoedanigheden van hout. De hoofdproef werd genomen op een speciaal voor deze gelegenheid gemetseld huisje, dat ongeveer 4 m. lang, 2 m. breed en 3 m. hoog was en waarin, na dat het was gevuld met houtafvallen. een brand werd gesticht, welke blijkens meet instrumenten de temperatuur daarbinnen tot over de 1000 graden Celsius deed stijgen. Ondanks deze enorme hitte, waar aan het huisje enkele uren werd bloot gesteld, hebben de ..Fire Brake” wanden en muren van dit huisje de proef prach tig doorstaan. Verder werden proeven genomen met thermiet brandbommen en met een snij, brander op „Fire Brake” vloerbladen van tot 4 c.m. dikte, waarbij het isoleerend effect werd aangetoond van dit materiaal’ dat aan de eene zijde tot 2000 graden Celsius werd verhit, terwijl het aan den tegenkant volkomen koel bleef. PICCADILLY CABARET Aan het attractieve Piccadilly cabaret program werken deze week mede de hu morist Han Roosingh met geestige liedjes en praatjes, de Weensche voordrachtkun stenares Honka. Han en Blan de zingen de vagebonden, Marjory en John, een danspaar en de Toreros. Voor muzikale opluistering en begeleiding der verschil lende artisten, draagt het orkest van Sim van der Werf zorg. t.m. 30 Mei 30 Mei 6 Juni 6 Juni Bak- en br.vet (Vetk.) 27 100 gr. 4 Juni Beschuit (br. of geb.) 27 75 gr. 30 Mei Beschuit (br. of geb.) 28 75 gr. 6 Juni Bloem (br.) 301, 305, 309, 313 70 gr. 13 Juni Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood* (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout Honden- en k.br, 5 14 A 10 k.g. Jam 303 500 gr. Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni 13 Juni 4 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 6 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Mei 13 Juni 13 Juni 13 Juni 30 Mei 6 Juni gelige golven even onverschillig naar de zee, als zy het twee uren geleden had gedaan. De sierlijke torens van het kasteel en van de kerk spiegelden zich in het water. Smal en langgerekt lag in het midden het mooie, groene Eliza- eiland. Daarachter lag, nauwelijks zichtbaar, met glanzende huizen en aardige café’s, Floridsdorf, hetzelfde Floridsdorf, waar het jonge meisje woonde, wier naam zij niet eens wis ten. Het was een rijk meisje, een meisje, dat haar eigen motorboot bezat en een meisje, voor wie het niet hin derde, dat een maal aardappelen in het water viel. Heel langzaam traden de zorgen des levens weer op den voor grond' en heel langzaam nam de onver schillig vqortstroomende rivier de diepe ontroering weer met zich mee. Daar ginds. zinnebeeldig van hen gescheiden, lag Floridsdorf. Daarginds liep een meisje, een blond meisje, dat iets was, waaraan Manfred geen uitdrukking kon verleenen. iels, dat men altijd heeft 5ezr’c m. dat men een seconde lang neeft bezeten, om het dadelijk weer te verliezen. Ik ga, zei Manfred kort en stond op. Ik ga mee! riep Peter, haastig op springend. b p Zwijgend liepen zij naast elkaar naar mus. naar een derde étage in een ta melijk drukke straat, midden in de dit sprookjesachtige minutenlang één worden tusschen hen. Zou zy het weten? Zou zij het zich herinneren, dan moest zPj denken, dat het Peter was geweest. Het was erg, dat zy Peter moest ver denken van iets, dat hij, Mgnfred, had gedaan. Maar het was ondenkbaar Pe ter toe te vertrouwen, waarom diens kleine bedriegerij hem zoo diep trof. Misschien was het toch wel goed, dat zij niet wist, wie hij was en hij niet, wie zij was. Zij Floridsdorp en prettig het fei veis, als Peter en Manfred waren, kust was. Maar nu dacht zij, dat Peter was geweest... en aan dacht zij, als zi En als zij naar zij naar Peter. Peter mompelde iets, het leek, alsof hij iets wilde zeggen. Maar dan huiver de hij, alsof hij het koud had. Het was net. of hij iets van zich wilde afschud den. Hij stak de handen diep in zijn zakken en staarde net zoo voor zich uit, als zijn broer deed. Daar zaten nu de twee stiefbroers naast elkaar, de gediplomeerde in genieur zonder betrekking Manfred Corvin en de koopman Peter* Flamm, ook zonder emplooi en staarden zwij gend naar de rivier. Deze droeg haar je passer willen hebben, teekenpen, lineaal en zoo. Ga je gang. Peter ging naar de groote teeken- tafel. welke samen met twee eenvou dige veldbedden bijna de geheele in- richting van het tamelijk groote ver trek uitmaakten. zocht de verlangde Voorwerpen en begon ijverig te^werken Manfred, die onrustig heen en weer D e 14-j arige wielrijdster G. W. uit de Uddelstraat is gisterochtend, doordat de voorvork van haar rijwiel brak, gevallen. Zij kreeg een hersen schudding en verwondingen aan gelaat en handendoor den geeskundigen dienst werd zij naar het R. K, ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. Op den Nieuweweg te Loos- duinen is gisteren de 9-jarige N J. A. K. uit de Ohmstraat van een paard en wagen gevallen, tengevolge waarvan de knaap een lichte hersenschudding be kwam. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Maandag a. s. herdenkt de heer F. W. Diecke, besteller bij het Post kantoor, ’s-Gravenhage. district Oost, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst van de P.T.T. is getreden. Op Woensdag 17 Juni wordt in gebouw Excelsior de algemeene leden vergadering gehouden van de afdeeling ’s-Gravenhage der vereeniging „Neder landsch Fabrikaat”. Na afloop wordt de film „Tilburg” vertoond. Het Jeugddienst k e r k k o o r der Ned. Herv. Gem. zal onder de leiding van den heer Paul Pul, medewerking verleenen aan het Jeugdappèl, dat a.s. Woensdagavond 8 uur in de Willemskerk gehouden zal worden. In het Z u i d e r p a r k z we m b a d werden gisteren 391 baden genomen. Van de .ijde der deskundigen wordt medegedeeld, dat het tijdelijk tekort aan aardappelen een gevolg is van de- om standigheid, dat bij de heerschende weersomstandigheden het verladeh der aardappelen gevaar voor het uitbreken van ziekte onder de aardappelen met zich mede brengt. In verband hiermede was besloten, het tempo van de ver- lading wat te verminderen. Daardoor is de aanvoer bij de consumptie achter ge bleven. Thans is echter besloten, om het tempo der verlading weer op het nor male peil te brengen. Vannacht en hedenmorgen zijn reeds groote hoeveel heden aardappelen hier ter stede aange voerd, zoodat men geen angst meer be hoeft te hebben, dat er te weinig aard appelen zullen zijn. Er zijn bovendien maatregelen getroffen, dat de aard appelen bij aankomst in den kortst mo- kleinhandel \aan_ Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. '43 1 Eenh. 31 Mei 50 stuks 31 Mei Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. de bourgeoisie lid werden, afgaande op de gedachte, dat de N.S.B. was tegen de „rooden”, daarbij niet bedenkend, dat zij even sterk gekeerd was tegen de „zwar ten” en zonder eenig besef van de socia le positie van de arbeiders. De leider memoreerde, hoe men de N.SB. in den loop der jaren verschillende moeilijkhe den -in den weg heeft gelegd, waarbij het juist de koppigheid van den Neder- landsehen mensch is geweest, die er ve len toe heeft gebracht door te zetten en stand te houden, gelijk thans andersom •vele verklaarde tegenstanders, die eigen lijk wel de juistheid van de nationaal- socialistische beginselen erkennen, maar uit koppigheid neen zeggen, omdat zij eenmaal neen hebben gezegd en neen blijven zeggen. Mussert vestigde nog eens de aandacht op de beteekenis van den. huldigen strijd, die uiteindelijk gaat tusschen het natio- naal-socialisme eenerzijds en het bolsje wisme en kapitalisme anderzijds Zóu deze strijd door de bolsjewisten worden gewonnen, dan zou dit tengevolge heb ben de vernietiging van het geheele be schaafde Europa. In dit verband wees de leider op de vorming van het nieuwe Europa en van den Germaanschen sta- tepbond waarvan Nederland een deel zal uitmaken en waarin het als vrije Neder landsche nationaal-socialistische staat zou kunnen voortleven. De vergadering werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Buiten het gebouw stond we derom een groote menschenmassa opge steld om den leider een laatsten af scheidsgroet te brengen. Hierna werd de terugtocht naar Tilburg aanvaard, waar mede deze succesvolle dag was beëindigd. naar de deur, waar hij het papier zorgvuldig vastmaakte. Manfred volgde hem en keek opl tend toe. „N.D.G.” las hij aarzelend vroeg toen fronsend: Wat beteekent dat? Dat beteekent... Dat is... Ach, on zin, antwoordde Peter, ik kan het je niet uitleggen. Dat is myn firma. Je firma, je lijkt wel gek! Je hebt immers heelemaal geen firma. Wat weet jij daarvan, Manfred, antwoordde Peter meesterachtig. Hij keek nog eens naar het papier en ging toen weer naar binnen. De aardappelen zijn klaar! riep hij door de half geopende keukendeur, ik giet ze af. 4) Na een poosje kwam Peter weer te Voorschijn. Hij droeg nu ook een sport hemd en een donkere broek, maar hoe wel deze kleedingstukken niet veel beter waren dan die van zijn broer, zag hij er toch veel netter mee uit Terwijl hy naast zyn broer kwam zit ten, knoopte hij omstandig zyn nas Vast. Weet je, zei hij eindelijk en zyn stem klonk gedrukt, alsof zyn das te styf om zijn hals zat, weet je, net De vervaardiging van en de handel in ijzerproducten staan, evenals dit met vele andere waren het geval is, onder toezicht I van een Rijksbureau n.l. het Rijksbureau voor ijzer en staal. Een gedeelte van zijn taak heeft dit Rijksbureau afgewenteld op het Centraal Bureau voor den Ijzer warenhandel. welk bureau voortgekomen is uit den Grossiersbond en de Neder landsche Vereeniging van Ijzerhandela ren, van welke vereeniging de élite van de ijzerhandelaren lid is. Het is belast met de distributie van ijzerartikelen aan de win-, keliers. Over dit bureau en de wijze, waarop de distributie tot nu toe geregeld is, bestaan bij de kleinhandelaren verschil lende grieven. Een daarvan is, dat in het Centraal Bureau wel de groothandelaren en de grossiers vertegenwoordigd zijn, maar niet de winkeliers, zoodat zij niet steeds in staat zijn hun wenschen en vér- langens tijdig op de vergaderingen van het Centraal Bureau kenbaar te makenden pas in het verweer kunnen komen wan neer de beslissing over een bepaalde kwestie reeds gevallen is. De distributie van ijzerwaren geschiedt op toewijzing, De toewijzingen van de winkeliers zijn echter niet op hun naam gesteld, maar op die van de grossiers, zoo dat de winkeliers verplicht zijn bij be paalde grossiers te koopen.. Dit kan soms hoogst onaangename gevolgen hebben voor winkeliers. Bij voorbeeld: Een handelaar in een arbeiderswijk wenscht eenig goed koop tuingereedschap te bestellen bij een der grossiers op wier naam zijn toewijzing staat. Deze grossiers hebben toevallig niet de beschikking over het gewenschte tuinge reedschap, wel echter andere grossiers. Maar de winkelier mag bij hen niet koo pen, aëngezien hun naam niet op zijn toe wijzing voorkomt. In plaats van tuinge reedschap krijgt hij dan artikelen, die hij in het geheel niet noodig heeft, b.v. moe ren en bouten. Op een toewijzing van 200 k.g. moeten gietzer-, plaatijzer- en wanproducten gekocht worden. De gros siers hebben echter geen gietijzer en plaat ijzer, met het gevolg, dat zij in plaats van 200 k.g. ijzerwaren slechts 100 k.g. ont vangen zoodat de toewijzing voor de helft waardeloos is. De winkelier mag de ijzerartikelen alleen aan den vakman verkoopen, hetgeen lo gisch is, daar een vakman zonder gereed schap niet kan werken, terwijl de particu lier, indien hij geen hamer of beitel meer heeft desnoods wel lèentje buur kan spe len. Het is gemakkelijk een dergelijke be paling te maken, maar niet zoo eenvoudig om haar uit te voeren. Vele winkeliers houden zich dan ook absoluut mèt aan deze bepaling en ver koopen ijzerwaren aan iedereen; anderen beperken zich er toe alleen die menschen te helpen, die sinds jaar en dag bij hen kochten. Er is wel de verplichting, dat de winkeliers lijsten aan moeten leggen, waar op de namen vermeld staan van dé koo- pers, met hun beroep enz. Maar geen en kele van de winkeliers met wie wij spra ken hield een dergelijke lijst bij. Een van hen zei onsHoe kan ik nu weten of ik met ëen vakman te doen heb? Na tuurlijk zou ik zijn persoonsbewijs kunnen vragen, maar dan moet ik dat bij ieder een doen Hoewel deze redeneering eenigszins zonderling klinkt, is' zij toch wel ver klaarbaar. Het persoonsbewijs heeft ook tijd noodig om ingeburgerd te raken. Vele menschen zien in het vragen haar het persoonsbewijs blijkbaar nog een be wijs van wantrouwen. Geheel ten onrech te overigens. De bepaling, dat zonder meer aan een vakman geleverd kan worden, heeft den sluikhandel in aanzienlijke maté in de hand gewerkt. Er waren namelijk tal van vaklieden, die zioh niet ontzagen de ijzer warenwinkels af te loopen om ijzerwaren qm een licht op de motorboot van consul Hal» zouden worden, de” voorbereidingen voor groote gebeurtenis zoo lang had duren, dat hij er te laat door wag. Heinrich Friedrich von Erdmanns- dorf tot Grossgrabe en Bulleritz was te laat. Zooiets gebeurde hem maar zel* den. Hij had gewoonlijk genoeg tijd zijn afspraken na te komen. Wat pech, dat hij. juist vandaag, nu er wel- lermanh gewichtige woorden gesproken deze laten :lj naast elkaar naar di straat, midden in de

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5