GebrsBOER LIKEUR BINNENLAND RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN BIOSCOPEN UIT DE OMSTREKEN LAATSTE BERICHTEN Laatste Telegrammen De Avondschool Inkoop I Nederlandsch Arbeidsfront on- Italiaansch -Weermachtbericht van Wet tot regeling nationalen arbeid ONDERWIJS Huishoudelijk reglement vastgesteld HET ONGEVAL IN DE ELECTR1SCHE CENTRALE STEUN AAN BEELDENDE' KUNSTENAARS Duitsch Weermaclitbericht ElNDEXAMtiu H.B.S. MULO doctor Plaizer Jukt t&e De „Fauna” getorpedeerd Zoet Roggebrood TEN HOEVE Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant CLANDESTIENE SLACHTINGEN HAAGSCTTE COURANT Zaterdag 30 Mei 1942 2e bl pag. 2 --- Scheveningsche klanken Predikbeurten 9 diamanten van De Volksdienst zorgt voor tand I samenstelling Actie van de Nederlandsche Kultuurkamer Successen in den Noordelijken- en Centralen sector behandeling op de scholen. Dit werk is reeds in verschillende provincies ter hand genomen. KORTE KUNSTBERICHTEN De kunstschilder H H. Ros, woon achtig in onze stad, wqrdt a.s. Maan dag 70 jaar. Dolkomische Rühmann De en TEMPO-HANDELSDAGSCHOOL vangt dit jaar reeds in Mei aan. 224'< Studieboeken kosteloos in bruikleen Einddoel- Associat’e-Examens Schoolg d f20 -- per maand Prospectus vriiblijvena. INSTITUUT TEMPO N V. L. v. Eik en Duinen 231, Telefoon 39.10.58 Technisch ambtenaar aan verwondingen overleden De 47-jarige G. L. J. F., technisch amb tenaar bij het G.E.B., die bij de kort sluiting Donderdag in de centrale van het Electrisch Bedrijf alhier ernstig werd gewond, is hedennacht in het ziekenhuis aan het Westeinde aan de bekomen ver wondingen overleden. Mijn reis naar Sneek Enige jaren geleden reed ik per auto uit mijn woonplaats Den Haag naar het Friese stadje Sneek. Afstand Den Haag Sneek 180 k.m. De wegen waren glad en van snel rijden kon dus niets komen. Om kwart over 9 reed ik weg. Met een kalm gangetje (40 k.m. per uur) reed ik van huis en ik besloot dit gangetje te houden. Spoedig bereikte ik de pont te Velsen. De overtocht duurde 10 jminuten. Toen ik Alkmaar naderde, kreeg ik trek in kof fie; ik zag een aardig café en bestelde een kop. Na èen kwartier stapte ik weer op. ;,Nu regelrecht naar Sneek besloot ik, maar midden op de afsluitdijk was het „Stop. Politie. Uw papieren alstublieft!” Nu, ik had ze bij ;ne, maar het hele geval kostte me 10 minuten. Maar daarna kon ik ongestoord verder rijden. VraagHoe lagt reed ik Sneek binnen? Vervolg: ‘s Ochtends had ik in Den Haag, voordat ik vertrok, 40 liter benzine genomen en ’s avonds, voordat ik weer uit Sneek vertrok, had ik nog 40 liter bijgeladen. Nu liep mijn wagen 1 op 5. VraagHoeveel liter benzine had ik nog over bij aankomst in Dnn Haag? Dr. PLUIZER. Strijd in Marmarica duurt voort ROME, 30 Mei. (Stefani): Het 729ste weermaohtbericht luidt: De strijd in de Marmarica duurt voort met dezelfde he vigheid. De vijand biedt hardnekkig ver zet tegen den druk van de infanterie- en pantsereenheden van de as. die in ver woede gevechten zijn gewikkeld. De lucht macht greep op het slagveld en in het vij andelijke achterland in versterkte mate in Talrijke tanks, pantserwagens en vracht auto’s werden in brand geworpen en ver nield, honderden motorvoertuigen getrof fen en onbruikbaar gemaakt, terwijl ra- vitailleeringsbases en vliegvelden her haaldelijk met duidelijk waargenomen uit werking werden* gebombardeerd. Onze jagers haalden 8 vijandelijke toe stellen neer. Een Engelsch vliegtuig werd genood zaakt ten Zuiden van Benghasi te landen. De bemanning werd gevangen genomen. Twge onzer vliegtuigen zijn niet terugge keerd. In den afgeloopen nacht hebben de En- gelschen een luchtaanval op Catania en omgeving ondernomen. Er wordt lichte schade gemeld aan enkele huizen van Nicolosi en Misterblanco. In deze laatste plaats werden 6 personen gedood en 15 gewond. In Culemborg is men bezig met de restauratie van de fundamenten van de fraaie Binnenpoort, die danig verzakt is .(.Polypoon-v. Bilsenji, Uit Willemstad op Curasao wordt ge meld. dat het Nederlandsche vrachtschip ..Fauna”, groot 1200 ton. van de Ned. Stoomboot Maatschappij, in de Caraibi- sche Zee is getorpedeerd en gezonken. Donderdag was het vrachtschip ..Flora” van dezelfde reederij reeds tot zinken gebracht. DEN HAJtó, TEL. 3^3198 LEIDSCHENDAM UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Maandag a.s. zal te Leidschendam de uitreiking plaats hebben van nieuwe distributiebescheiden in de O.L.school aan den Prinses Julianaweg van 9.30 tot 12.30 uur voor de bewoners van: Oost- vlietweg, Kerkstraat, Molenpad, Dam- laan en Damstraat, en van 1.30 tot 4.30 uur voor de bewoners van: Veenestraat, Voorburgscheweg, Mauvelaan, Ruijsdael- laan, St. Willibrordusstraat, St. Willi- brordusplein en St. Raphaelstraat. briljant en W. FICKS, Juwelier PAPESTRAAT 12, 10—5 UUR. Bij besluit van den seer.-gen. van Justitie is mr. J. Zaaijer op zijn verzoek eervol ontslagen uit zijn betrekking van ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment ’s-Gravenhage. Economische rechter Voor den Economischen Rechter hier ter stede diende een reeks zaken, waarin wegens clandestiene slachtingen zware straffen zijn gevallen. T. Korver, vee houder te Wassenaar, had een rund ge slacht en werd veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf (conform den eisch); C. v. d. Louw, id. te Alphen aan den Rijn, wegens eenzelfde feit, tot 9 mnd. (eisch: 8 mnd.), beide mét verbeurdverklaring van het vleesch; A. A. Straver, arbeider te Alkemade, tot 8 mnd. (conform), we gens het slachten van twee schapen; W. van der Tol, te Loosduinen, tot 8 mnd. (conform) wegens het slachten van een varken, met verbeurdverklaring; J. W. v. Dijk, te Leimuiden. die twee varkens voor eigen gebruik had geslacht, tot 6 mnd. (conform) met gedeeltelijke ver beurdverklaring; M. P. A. van Vliet, te Loosduinen, tot 6 mnd. (conform), we gens het slachten van een varken, en D. Lankhamer, aldaar, die daarbij geholpen had, eveneens tot 6 mnd. (conform), met verbeurdverklaring van het vleeschJ. Hogewoning, te Rijnsburg, die een big had geslacht, tot 6 mnd. (conform). Voor al deze verdachten ging de uit spraak vergezeld van den last tot middellijke gevangenneming danks vele moeilijkheden en misverstan den, elkaar vinden. Princesse brengt deze speelweek een reprise van de span nende film „Ik ben Sebastian Ott”, waarin een uitstekende dubbelrol wordt gespeelj door Willy Forst. Rembrandt. Een ge- heimzinning geval houdt den bezoeker tot het laatste moment in spanning. „Park, straat 13” waarin Olga Tschechowa, Ivan Petrovich en Hilde Hildebrand optreden, Rex. De reprise van deze week is de onderhoudende ontroerende rolprent „Zuster Angelika”, waarin voortreffelijk spel wordt vertolkt door Paul Hartmann, Leny MarenbaCh en Hans Söhnker. Roxy. Heinrich George speelt de hoofdrol in „Pedro moet hangen”, een amusements, film van de beste soort. Seinpost. Van morgen af wordt 'in dit theater de film „Wie is gelukkiger dan ik”, met Tito Schipa in de hoofdrol, vertoond. Thalia, „Zijn beste Vriend”. Dit is de trouwe viervoeter van Harry Piel, waargoede hij zeer spannende avonturen beleeft. Won- derbaarlijke dressuur naast een interes sante gesthiedenis. Wst-End. De hoofdfilm is deze week de boeiende rol prent „Mijn chef is een vrouw” (Claris sa) met Sybille Schmitz en Gustav Fröh lich in de hoofdrollen. CLXXX Zoa is er van de week op ons dürp -n man overleeje. waere we gerust van zegge magge dat ie op Kerkelik- en op Schoolgebied jaere lang op n bezondere menier uièt-eblonke-n-eb Elke Scheve- lingsche Klankelezer zei al wel begrèipe. dat ierbij' de bekende Jan Vroalik bedoeld wordt, die in de gezegende leeftèid van .91 jaer van dns ééne-n-egaen is. Toe-erust met bezondere sprekersta- lente, èit de man mennigmael ier in de Bethelkerk op de preekstoel estaen. En de groate toeloap van mensche bewees wel, datte z’n preeke erg in de gèist viele. Jan Vroalik was geweun as maamaeker be- gonne en nog verscheie jaere is ie de èige- naer eweest van ’n drukke maamaekerij. Maar ’t was verwonderlik, oe zoa’n een- voudige man in staet was om ’n groate schaer van mensche an-oudend te boeie. De Gereformeerde Kerk stelde dem indqrtèid an as oefenaer of leerend ouder ling. Verscheie jaere lang èit ie ’t woofd oak bediend in aare plaese. Zoa zoue we kenne rioeme: Middel-arnis, Kraelinge, Poortvliet en Stad an ’t Haeringvliet en nog èil wat plaese meir. In de leste twie plaese, die ik daec-noemde, èit ie nog ’n beroop aad as oefenaer. Maar van Sche- veling te scheie, daer wou die iet van wete. Al betrekkelik gaauw naedat de Chris- telüc Gereformeerde Kerk in 1877 oppe- richt was, wier die tot ouderling benoemd. Dat is ie tot z’n överlije toe ebleve, dus minstens 63 jaer lang. En van 1881 öf, dus langer dan züstig jaer. was ie voorzitter van ’t Schoolbestier. Jan Vroalik, of liever „Ouwe Jan Vroalik”, zoa-as deur ons Schevelingers mèistal anneduid wier, was iet allien ’n algemien geachte përsoonlik-èid in de Ge reformeerde kringe, maar oak daerbuiète stong die allerwege in óag anzien. Met ’t överlije van Jan Vroalik wordt er weer ’n belangrik oafdstik Kerkgeschie denis op Scheveling .ovveslote! KEES DE KLINKER. Voor den Politierechter. SPEK EN SPEKLAPPEN Spek en speklappen staan den laatsten tijd, bij velen in het brandpunt der be langstelling. Dat ondervond men ook op het openbaar slachthuis hier ter stede. Tn de afgeloopen maanden konden enkele lieden de verleiding niet weerstaan. Zij namen van dit zoo vurig begeerde var- kensonderdeel een en ander mee. Dit bleek uit de vele zaken, die voor den politie rechter dienden en betrekking hadden op diefstallen in genoemde gemeentelijke in stelling. Allereerst stonden twee broers terecht, beiden loonslager en werkzaam op het openbaar slachthuis. Er was daar al dik wijls spek vermist en men vermoedde wel wie zich er aan zouden hebben vergre pen. Op een dag werden de broers bij het weggaan aan den ingang aangehouden en gecontroleerd. Op den een vond men ruim een kilo spek en op den ander eveneens benevens een kilo speklappen. Beiden gaven voor den politierechter volmondig toe. Zij vertelden, dat zij een en ander voor eigen gebruik hadden wp- len meenemen en dat het de eerste keer was, dat zij zooiets gedaan hadden. Beiden waren al disciplinair gestraft en voor 14 dagen uitgesloten. De Officier eischte te gen ieder ƒ25 boete. Het vonnis luidde /20. Tegen een 26-jar. slagersknecht, die ervan werd verdacht, 30 kilo Spek in een mand met darmen meegenomen te hebben eischte de Officier twee maanden. De po litierechter achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verd. vrij In de congreszaal van het American Ho tel te Amsterdam werd een bijeenkomst gehouden van de leden der sectie klee- dingindustrie van het Economisch Front, waartoe teyens waren uitgenoodigd de in ons land werkende Duitsche bedrijfsge- nooten, waarin o.m. het woord werd ge voerd door den secretaris-generaal van Financiën, en voor Bijzondere Economi sche Aangelegenheden en leider van het Economisch Front, mr. M. M. Rost van Tonningen, en door den leider van het Ne derlandsch Arbeidsfront H. J. Wouden berg. De sectieleider, A. H. Fikkert, zeide in zijn openingswoord o.m. dat de moeilijk heden waarmede de kleedingindustrie te kampen heeft, de volle aandacht hebben van de betrokken instanties. Er zal echter rekening gehouden mi 'een concentratie van den komenden winter zal moeten worden doorgevoerd. heer Woudenberg deed de belang- X XJ XL.C mededeeling, dat binnenkort een wet tot regeling van den nationalen arbeid te verwachten is. In deze wet zullen alle rechten en plichten van alle betrokkenen worden omschreven. De loonovereenkom- sten zullen in de toekomst worden gere geld door z.g. betrouwden, wat dezen zullen vaststellen is bindend. Mr. M. M. Rost van Tonningen wees vervolgens op den historischen groei van de samenwerking tusschen Nederlandsche en Duitsche bedrijfsgenooten. Hij bracht een eeresaluut aan de aan het Oostfront strij dende Nederlanders, die er door hun dap perheid voor hebben gezorgd, dat de naam van den Nederlandschen soldaat thans weer met eere bij zijn Duitschen collega wordt genoemd. Het feit, dat Nederland en Duitschland in één economische ruim te leven werd bekrachtigd door de ophef fing van de deviezen- en douanegrenzen en door het vereenvoudigde betalingsver keer. Tot dusverre werd echter door de niet-nationaal socialistische bedrijfsleiders in Nederland nog niet gebruik gemaakt van de mogelijkheden, welke het bestaan van deze levensruimte biedt. ASTA. Een zeer bijzonder en daardoor aantrekkelijk gegeven is in de film „Kell- nerin Anna” behandeld. Een jonge vrouw doet afstand van haar zoon, bij diens ge boorte, na het sterven van den vader Als kellnerin verdient zij haar brood, terwijl het kind een liefderijk tehuis vindt bij een vermogend eigenaar van een graniet- groeve. Later zal de jongien, die niet beter weet of het is zijn werkelijke va der, diens opvolger worden. Maar de jonge Stefan heeft een ideaal: verder te gaan studéeren. in de muziek. Dit nu wil de vader niet én het komt tot een breuk tusschen vader en zoon. Laatst genoemde tracht in eigen onderhoud te voorzien om zijn studie aan het Salz burger conservatorium te kunnen vol tooien. Zoo komt hij in contact met de kellnerin Anna, die door een toeval ont dekt, dat Stefan haar kind is. Deze ech ter weet dit niet. In alle moeilijkheden is Anna de reddende engel, en alles, tot zelfs haar eer offert zij voor hem op De film heeft een bevredigend en gelukkig slot. Bijzonder fraai is bovendien in deze boei ende film, de muzikale illustratie, hoofdrolspelers zijn Franziska Kinz Otto Wernicke. H. E. Janszen. CITY. Een vroolijke. onderhoudende rolprent is Jenny als detective”, welke onder regie van Paul Martin vervaardigd is. Een fleurige liefdesgeschiedenis en een spannende juweelendiefstal zijn op een charmante manier dooreen, gevloch ten. terwijl bij Gusti Huber en Joh. Hees ters de hoofdrollen in goede handen zijn. De aankleeding van deze film is tot in de kleinste details zeer verzorgd en de minder belangrijke rollen zijn eveneens sterk bezet. Paul Kemp en Oskar Sima vallen op door hun kostelijke typeering, en ook Hilde Hildebrand mag in dit ver band niet vergeten worden. Een film dus. welke den toeschouwers menig vroolijk oogenblik bezorgt, door haar wel opper vlakkige. maar aardige intrige en haar beschaafden humor. J. E. Koch. STUDIO vertoont deze week een merk waardige film, „Liefde, Dood en Duivel” geheeten. Het gegeven, ontleend aan een novelle van R. Tr. Stevenson, beyust op een bizar sprookje, dat door Hein Hilpert boeiend verfilmd werd. Er zijn vele uitste. kende scènes in deze film, die vaak het onwaarschijnlijke verhaal doen vergeten, terwijl voorts de details zeer verzorgd zijn. De hoofdrolspeler Albin Skoda, een weinig bekende figuur op het witte doek, is in zijn moeilijke vertolking overtuigend, het geen van zijn tegenspeelster, Kathe vons Nagy, niet steeds gezegd kan worden. In de kleinere rollen valt de knappe typeering op. J. E. Koch. Amicitia. ’„Zoölogica" avonturen beleeft Heinz Rühmann als circusartist. Theo Lingen staat hem kra nig ter zijde. Apollo, ,,’n Onvergefelijke Nacht” is een boeiende film. Scenario, spel en monteering van dit product stem pelen het tot een belangwekkende repre- sentante van de Italiaansche filmindustrie. In Capitol gaat als hoofdfilm „Johann Strauss”, eenige episodes weergevend uit het boeiende leven van de roemruchte Weensche Strauss-familie, met Paul Hör- biger, Fred Liewehr en Maria Andergast in cfe hoofdrollen. Centrum. „De misdaad vanrFabreani” is een spanningrijk film werk, waarin de hoofdrollen worden ver vuld door Dorothea Wieck en Ivan Pe- trovitsch. Cineac heeft eenige mooie en interessante films op het programma staan. Daar is in de eerste plaats een film over het goud- en zilversmidsam- bacht in het oude stadje Schoonhoven. Men ziet hier met hoeveel toewijding en liefde het ambacht wordt uitgeoefend. Ben tweede film (in «kleuren) geeft een kijkje in een ouderwetsche kuiperij, waar de vaten nog geheel met de hand worden gemaakt. Verder is er nog een film over Weenen met haar vele mooie gebouwen. Het nieuws uit binnen- en buitenland completeert het programma. Corso vertoont deze week de geestige film „Ge scheiden op stap” met Victor de Kowa en Heli Finkenzeller. Flora. „Haar eerste avontuur” met Ilse Werner als de zeventienjarige, romantische Marianne, is een boeiende, ernstige film. Op het too- neel was het optreden van de accordeonist Korsakoff een succes. Metropole vertoont de succesvolle film „Dans met den keizer” waarin Marika Rökk en Wolf Albach Retty op zoo char mante wijze de hoofdrollen vertolken. Het is een buitengewoon aantrekkelijke en amusante film. Odeon brengt een re prise van het nieuwste succes van Benja- rnino Gigli, de ontroerende film „Moeder liefde”. waarin de beroemde tenor, weer velen van zijn prachtigen zangstem laat ge nieten. Ólympia. Benjamino Gigli, de beroemde zanger, vervuld de belangrijk ste rol in de film „Moederlied”, bijge staan door Maria Cebotari, Hans Moser en den kleinen Peter Bosse. Passage. ..Twee in een wereldstad” is een amusan te, onderhoudende geschiedenis, waarin verhaald wordt ^oe 2jongemenschen,on- Ned. Protest. Bond. Pulchri Studio (Lange Voorhout 15), 10.30 uur ds. J. H. Groenewegen, em. Rem. pred., te Arn hem. Remonstr. ggjneent^, 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Aula gèm. Lyceum, Stokroosplein 50, 10.30 uur mej. ds. W, S. Wiardi Beekman. Doopsgez. gem, 10.30 uur ds. P Vis. Luth, gem., 1030 uur prof. H. A. v. Bakel, van Amster dam. Vereen. „Maarten Luther”, Lu- therkapel, Haverschmidtstraat 57. 10.3011 ds. H. J Jaanus. van Rotterdam -“-Waal- sche kerk, 10.30 uur ds. E. Mahieu. van Delft. Duitsche kerk. 10.30 uur Mari- ne-pfarrer Poetzsch. First Church of Christ. Scientist, Andries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m.. Eng. 11.15 uur. Onder werp: Oude en nieuwe tooverkunst ont maskerd. Gulden tekst: Zacharia 10:2.-* Duinoordkerk, 10 uur ds. Kwint. 8 uur ds. Kwint, di Schokking (herden- kingsdienst m.m"van het koor). 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. P. Fagel en H L M. Schoch (m.m. ^an het jeugdkoor), 11.20 Jeugdkerk jongeren, groepvorming, Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. Ver heul, van Gouda. Geb. Eltheto, Aza< leaplein 2, 10.30 uur ds. Voorstee’gh. - Vrijz. Hervormden, Beekltan, hoek Hout rustweg, 10.30 uur ds. N. R. Hefting, van Assen. Kerk 3e van den Boschstraat 10.30 uur ds. A. Trouw Vrijz. Chr. Jong kerk (15 j. en ouder), Houtrustweg 3, 7 uur ds. A. Trouw. Geref. kert in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 en 5 uur dk. H Ha sper. Chr. Geref. gem., Eben Haë- zerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5 uur ds B. J. Oostprhof, van Drachten; Jen» lemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5 uur ds. H. Janssen; Bilderdijkschool, Lin- naeusstraat, 10 uur en 5 uur ds. W. f. Laman, van Haarlem. Geref. Gen, Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4# uur ds. Honkoop. Oud Geref. gan. (Centrum), geb. Gaslaan 46, 10 uur en 5 uur ds. E. van Dijk. Oud Geil gem. , Wesselsstraat 49, 10 uur en 3.3W leesdienst. Vergadering der ’el*’" gen, Rozenburgstraat 7, 10 uur "sis» komst. Pulchri Studio, Lange 7® hout 15, Evangelieprediking 3 uur heer P. v^ d.- Woude. Geb. CJ.MN Prinsegracht 4, 10 uur. en Houtrustweg 5.30 uur ds. J. P. PaauvDe. Dunne Bi« kade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Pred king des Woords. Vrije Evang-. gen Zuid-West Buitensingel 112—114, 10 uu en 5 uur ds. I. J. Vasseur; 8 uur jejwi' samenk. Evangelisatie „Nazareth”,’’Ta- gelstr. 22. 10.15 uur heiligingsdienst en 6 u. de heer-houtman, van Sassenheim.- Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 u. en 6 u. de heer J Kits, van Zeist. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rql. Ve> nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 u, Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur heiliging!- dienst en 7 u. openbare samenkomst. - Pinkstergemeente, Z.-West Buitensingel 39, 7.15 uur openbare samenkomst. - Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck* straat 149, 10 u. en 5 u. ds. Doornkanft 7 u. jongeliedensamenkomst. Baptisten Gem., Z. Binnensingel 10, 10 u. en 5 u. ds. de Jong, 6.30 u. jeugdsamenkomst. - Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten- singel 39, 10.30 uur de heer J. Bruins®1- en 5 u. Evangelisatie-samenkomst. de heer A. A. v. d. Werf. Zevende Dags-Bap" tisten-gemeente, lokaal C.J.M.V., Heelsum- straat 159, Zaterdag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Taekema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Adventisten, kerkzaal Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschillende sprekers). Zevende Dags-Adventisten geb. ..Fila^’ fia”, de Ruy’erstraat 90. Eiken Zaterdag (Sabbat) 11 uur prediking. Verschillende sprekers. Hersteld Apostolische ding-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 60, dienst 10 uur en 5 uur Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laats» dagen, Loosd.kade 11, 10 30 en 5 30 uur vergadering. Oud Katholieke kerk. Jul- frouw Idastraat 7, 10 uur H Dienst. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 1030 u. ds. Offeringa. Ned Herv vereen, Menninckstraat 41, 10 uur en 5 uur de heet Schoqnderbeek, van Ede Oud Geref. geni Westduinweg 194, io u en 5 u. ds. B. Hennephof. Stads-Evangelisatie -De Heere zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 u< ds. Osnabrugge en 5 u. de heer Schouten, van Leiden. Nieuw Hersteld Apost Zendinggemeente, Neptunusstraat 92. s* menkomst, 10.15 uur Loosduinen. Ned. Hej-v. kerk (dorps kerk) 10 u. ds. G. Venema. 6 u. ds. mr. O. A. Alsrna. Bethelkerk, 10.30 u. ds. F’ «h Vr EYert.’ 6Ó, u’ ds- G Venema- btichtingskerk Bloemendaal. 10 u. en iouudsd«Hwosïijkwr Geref-kerk (dorp? 10 u, ds. W. A. Wiersinga, 5 u ds. J< Tm^ki-iT.JI^yenburg' 9 en 10.45 uur ds. J. Smelik, 3.30 u. ds. J. Meynen van den W^enaar3 N W’ Wiersinga. wassenaar. Ned. Herv kerk m 05 u. dienHs?)nderS’K7 U' ST i' ^hoXld^jeUgd- dienst)Kievitkerk, 10 u prof dr. H. d. j' B Protestan-en bond. lü.W u. Geb” ChrVl”i 6 "i J d «I*' u ds G’ v' kerk- Heerenstraat, 1® Hncen 6 VeWhuizen Azn„ van Kra- BEdiikU, d8’,?‘ Büs’ Nborderkerk, Sluvl van J1 u' ds- chr- J- v- A ceby)’io Z^dland- Kinderkerk (Dienst- kerk o h®er M J- Gitz- - Geref- HamminoU’ ds’ P’ M’ Keizer. 4 ds. I. m8’ Van Oud-Be'jerland. Effatha- kapcl, 10 u ds. mr. W. S. de Vries. 5 u. a V’ U' Keizer. Noorderkerk 9.30 u. HarPming, 5 u. ds. mr. W S. de vries. Vereen, v. Vrijz. Godsd geb. hr.an.s^htsem-. i0-30 u- dr Haentjes Leidschendam. Ned Herv Kerk. '10 u. en 5 u. ds. D. M. Vermet. Geref. kerU 10 u. en 5 u. dS- Meyer, van Pijnacker» RIJSWIJK Maandag a.s. h o o*p t d h e e r A. C. van Tilburg, techn -ambt. Ie kl. bij Gemeentewerken, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar bij de gemeente Rijs wijk werkzaam is Arbeidsvoorwaarden levensverzekering. bedrijf Het college van Rijksbemiddelaars heeft, blijkens de Staatscourant van gis teren, bindend vastgesteld een landelijke regeling van salarissen en andere ar beidsvoorwaarden voor administratief personeel, werkzaam in het levens- verzekeringbedriif De regeling treedt in werking met in gang van 1 September a.s, KUNSTVEILING De firma van Marne en Bignell, zal Maandag a.s. een keurcollectie van ruim 50 schilderijen veilen, waaronder een aan tal belangrijke werken van oude mees ters. Twee landschappen van Albert Kuyp, een voorstelling van de Sabijnsche maag denroof door Ph. van Dijck, twee Italiaan sche landschappen door Jan Asselijn en A. J. Begeyn, een paneel van A. Mirou en een paneel van Is. van Ostade behoo- ren tot de belangwekkendste schilderijen. Voorts mogen werken van G. C. d’Honde- coeter, Teniers de J„ Frans Francken II, Egbert van Heemskerck, A. Gryeff, J. v. d. Meer en A. v. d. Poel genoemd wor den. Uit lateren tijd zijn er werken van De- taille, Corot, Courbet en Dubourcq, en van de Nederlanders een groot Amster- damsch stadsgezicht van J. C. K. Klin kenberg, een aquarel van Jofef Israëls en twee landschappen van Gabriël. Ook Willem de Zwart en Albert Neuhuys zijn vertegenwoordigd WILLEM RAVELLI VERJAART Morgen viert de zanger Willem Ravelll zijn 50sten verjaardag. De kunstenaar be gon zijn loopbaan in de muziekwereld op 30-jarigen leeftijd toen hij besloot zich geheel aan de muziek te wijden en zijn betrekking bij de P.T.T. opzegde. Hoewel de opera hem bijzonder aantrok is hij oratorium- en liederzanger gewor den, daar in Nederland voor een opera zanger weinig te bereiken viel Aan tal van klassieke en moderne werken heeft Ravelli in den loop der jaren zijn krach ten gegeven; zeer bekend is zijn Christus- partij in de Matthaèus Passion, die hij na den dood van Thom Denijs in 1935 van dezen overnam. Als leeraar aan het Amsterdamsch Con servatorium heeft Ravelli getoond, dat ook de zangpaedagogië hem na aan het hart ligt. Wij hopen dat hij nog langen tijd zijn krachten aan het Nederlandsch muziekleven kan blijven geven. toeten worden met bedrijven, welke in De regeling der tentoonstelling Iedere Nederlandsche kunstenaar, die ingeschreven is bij de Nederlandsche Kultuurkamer, zal in de gelegenheid zijn, werk in te zenden. Om nu tot een goede dezer tentoonstelling te komen is het noodzakelijk verschillende regionale ten- toonstellingen te houden te Groningen, Maastricht, Eindhoven en Rotterdam. De regionale tentoonstellingen zullen zoo spoedig mogelijk plaats vinden en onge- veer 8 tot 14 dagen duren. Op deze ten toonstellingen wordt dan een zeer ruime keuze gemaakt van het werk, dat naar de centrale tentoonstelling zal worden opgezonden. Daarna zal de centrale tentoonstelling uit Amsterdam onder leiding van den Nederlandschen Volksdienst een rondreis maken door Nederland. De kunstenaars in Overijsel, Gelder land. Utrecht. Noord-Holland en Zuid- 1 Holland kunnen zich wenden tot den leider van het gilde van bouwkunst beeldende kunsten en kunstambacht van de Nederlandsche Kultuurkamer, 2e v. d. Boschstraat 44, ’s-Gravenhage. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede Ter ondersteuning der kunstenaars werden vroeger kleine aankoopen gedaan uit gelden van den zomerpostzegel, ter wijl in totaal 10.000 Rijksgelden per jaar beschikbaar waren voor opdrachten aan schilders en beeldhouwers. Met betrekking hierop stelt het hoofd van de afdeeling bouwkunst, beeldende kunsten en kunstnijverheid van het de partement zich op het volgende stand punt a. Ondersteuning van kunstenaars door systeemlooze aankoopen behooren tot het verleden. b. Richtinggevend voor den nieuwen tijd dient te zijn, dat de ware kunstenaar zich zijn plaats als medewerker in de volksgemeenschap bewust zal zijn. Daar tegenover dient hij zich in zijn eigen volk geborgen te weten. c. In geheel vrije concurrentie zullen de Kunstenaars het beste moeten schep_ pen wat in hun vermogen ligt. Slechts op deze basis is het mogelijk den kun stenaar te verheffen en hem weder die plaats te doen toekomen, waarop hij recht heeft, én welke hij zichzelf ver schaffen kan. Door de bemoeiingen van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten zal. in verband met het onder b. en c. bedoelde, de Nederlandsche Kultuur kamer binnenkort de eerste actie voeren. De Nationaal-Socialistische Volkswohl- fahrt zal op een groote tentoonstelling, welke midden-Juli in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehouden, voor f 50.000 schilderijen en kleine beeldhouwwerken van Nederlandsche kunstenaars aankoo pen ter versiering van hare in Nederland gevestigde „Heime”. Engelsche havens gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Mei (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend In den centralen frontsector is de ver nietiging van ingesloten vijandelijke ge vechtsgroepen aan den gang. In den Noordelijken sector -werd een eigen plaatselijke aanval met succes voort gezet. Aan het omsingelingsfront van Le ningrad ondernam de luchtmacht hevige aanvallen op het ravitailleeringsverkeer der bolsjewisten over het Ladogameer. Bij nachtelijke aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op wapenfabrieken der stad Gorki werden bomtreffers met daar op volgende branden in fabrieksinstallaties waargenomen. In de wateren van het hooge Noorden zetten marine en luchtmacht ondanks het slechte weer de aanvallen op het voor de Sovjet-Unie bestemde convooi voort. Een duikboot bracht een schip van 6000 brt. tot zinken en beschadigde 2 schepen door torpedotreffers. Gevechtsvliegtuigen wier pen twee groote vrachtschepen in brand. In Noord-Afrika duurt de slag voort In Oost-Engeland bombardeerde de luchtmacht in den nacht van 29 en 30 Mei de laadhaven Grimsby aan de mon ding' van de Humber alsmede het haven gebied van Great Yarmouth Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval op Groot-Parijs. welke slacht offers onder de burgerbevolking, vooral in de voorsteden, eischte. Zes der aan vallende vliegtuigen werden neerge schoten. Boven de Duitsche Bocht werden even eens 2 Britsche bommenwerpers neerge haald Patrouillevaartuigen en begeleidings- vaartuigen van den bevelhebber der be veiliging van dé Noordzee hebben in 24 uur tijds 10 Britsche bommenwerpers neergeschoten, waarvan 8 bij succesvollen afweer van vijandelijke luchtaanvallen op de hun toevertrouwde convooien. Het jachteskader Udet behaalde den 28en Mei zijn 2000e overwinning in de lucht. Academische examens Universiteit te Groningen. Op een proefschrift, getiteld: „De behandeling van prostatisme met diathermie volgens Re- mijnse” is bevorderd' tot doctor in de ge neeskunde de heer J. J. Okker, geb. te Lekkerkerk. Doet. ex. rechtswetenschap de heer H. Drion. Universiteit te Utrecht. Doet. ex. rechtswetenschap de heeren Ch. H. de Goede en W. Cohen Stuart; cand. ex. id. de heer J. Brenkman; kerk, voorbereidend examen: mej. J. Eggink, J. Weener, H. van Arkel, H. L. van Zijll Langhout, A. de Zeeuw; theor. tandheelk. ex. 2e gedeelte J. C. Pape, A. Kroese, tandarts-ex.: mej. W. C. Wesselink, J. van Duiken, J. van Gent, W. Latenstein van Voortst en H. Stok. Diverse examens Scheepswerktuigkunde. Geslaagd al hier voor het voorloopig diploma: L. van Heemst, te Middelharnis, A. H. Broos- hooft te Dirksland, A. Zevenbergen te Zuidland, G. Lesuis, te Nieuwenhoorn, J. Timmer te Maarssen. Makelaarsexamen. Dezer dagen zijn te Utrecht de examens voor makelaar in onroerende goederen, door de Nederland sche Broederschap van gediplomeerde Makelaars afgenomen. Het examen stond onder toezicht van den vertegenwoordi ger van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart drs H de Vos. Geslaagd is 04, de heer A. A. Slui ter, te Riisw.ük, De centrale persdienst van het N.A.F. meldt In de „Officieele mededeelingen van den leider van het Nederlandsche Ar beidsfront”, waarvan uitgave no. 1 qp 20 Mei j.l. is verschenen is het huishoude lijke reglement van net Nederlandsche Arbeidsfront, zooals dat door den leider is vastgesteld, bekend gemaakt. De Nederlandsche arbeiders zullen goed doen ernstig kennis te nemen van de grondslagen voor het werk van het N A.F., die in dit reglement zijn vastge legd. In het bijzonder wordt hun aan dacht gevraagd voor de genoemde rech ten en plichten. Op enkele belangrijke artikelen willen Wij daarom hier de aandacht vestigen. In artikel 3 worden de instanties ge noemd, die medewerken aan de verwezen lijking van de doeleinden van het Neder- landsche Arbeidsfront. Het zijn1 De landelijke leiding. 2. De gewestelijke lei ders, wier aantal en territoriaal gebied door den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront telkens worden vastgesteld. 3. Gemachtigden in het oedrijf of onder neming (sociale voormannen). fen aanzien van de hier genoemde so ciale voormannen lezen we nog in arti kel 5 Voor ieder bedrijf waarin meer dan vijf werknemers werkzaam zijn, wordt een sociale voorman aangesteld. Wij vestigen er de aandacht op, dat in een vroegere publicatie het aantal van twintig werk nemers is genoemd. Dit is echter vastge steld op vijf Uit artikel 7 blijkt, dat de leider van de hoofdafdeeling geldzaken belast is met het innen van de contributies en het be heer der instellingen tot onderlinge be vrediging van sociale behoeften, alsmede van het gezamenlijke vermogen van het Nederlandsche Arbeidsfront, haar doch ter- en neveninstellingen. De leider van- de hoofdafdeeling geld zaken vertegenwoordigt het Nederland sche Arbeidsfront alsmede haar dochter- en neveninstellingen in alle vermogens rechtelijke aangelegenheden, zoowel in als buiten rechte. t Hij is bevoegd de leider van de afdee ling geldzaken in de gewesten binnen het territoriale gebied hunner bevoegdheid tot zijn vertegenwoordigers te machtigen. De rechten der leden zijn vastgesteld in artikel 9: 1. Het lidmaatschap van het Nederland sche Arbeidsfront gaat gepaard met het recht om: a. de instellingen voor rechtsbijstand van het Nederlandsche Arbeidsfront te raadplegen. b. Overeenkomstig de betreffende rege len en onder waarborging van de tot nu toe verkregen aanspraken van de instel lingen tot onderlinge bevrediging Van so- hiale behoeften gebruék te maken c. Aan de instellingen voor beroepsop leiding deel te nemen. d. Aan de inrichtingen en organisaties van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid” deel te hebben. e. Kosteloos vaktijdschriften te ontvan gen, welke vanwege het Nederlandsche Arbeidsfront periodiek worden uitgege ven. f. Een beroep te doen op de werkloozen- kas overeenkomstig de wettelijke bepa lingen. 2. De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront bepaalt nader den omvang en de wijze van de uitoefening van de lid- maatschapsrechten afzonderlijk. 3. Hij stelt in het bijzonder ondersteu- ningsnormen vast. Artikel 10 spreekt over de plichten der leden, die hoofdzakelijk contributieplich- ten betreffen. Het lidmaatschap van het Nederlandsche Arbeidsfront gaat niet slechts gepaard met het genot van rechten, doch ook met den eisch, de plichten te vervullen, welke het afzonderlijke lid worden opgelegd, opdat de doeleinden van het Nederland sche Arbeidsfront kunnen worden bereikt. De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront is in het bijzonder belast met de uitvaardiging van een contributierege- ling, welke tarieven overeenkomstig met de arbeidsinkomsten der leden progressief moeten zijn. s

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6