DE OORLOG IN DE LUCHT No. 18195. Dinsdag 2 Juni. 1942. KOLONIALE GESCHIEDENIS van Wederzijdsche aanvallen Directeur-generaal Winterhulp ontslagen VERDUISTEREN Wat brengt het Neder). Arbeidsfront? J Aanvragen extra voeding Invoering achtste leerjaar Luchtaanval op Keulen zonder militair nut Engelsche vliegtuigen boven Nederland Engelsche kruiser tot zinken gebracht Verpleegsters naar het Oostfront Ongeveer 2000 onderwijzers meer noodig 13 Britsche jagers neer geschoten Generaal Cruewell krijgsgevangene Verlenging aanvrage speciale vergunningen zomermantels Rust op het slagveld van Charkov Klompendistributie Japansche duikboot aanval op Sydney HAAGSCHE Nederlandsche Arbeidsfront van het Arbeidsfront het bij te den de visie ue bituduc vei (Weltbild~Polygoon-P*K. Kirsche) HISTORISCHE MONUMENTEN BESCHADIGD Daarom ook, en dit is het ergste, kent men zoo weinig bij -ons de histori- scheverplichting. Ons onderwijs in dit vak is mede schuld, dat ons volk geèn inzicht had in zijn historische roe ping. Maar daarom ook tenslotte mag men nu de Indische geschiedenis niet verwaar- loozen. Niet in de eerste plaats om de herinnering wakker te houden. Wie een maal Indië kent, heeft het lief en be hoeft dat niet, voor alle anderen voert het tot schijngestalten. Maar wèl omdat, al ging Indië verloren, onze historische roeping niet verloren ging. Wij moeten leeren onze historische bepaaldheid en' onze historische roeping! Dan zal de koloniale geschiedenis anders gegeven moeten worden, zooals trouwens het ge- heele geschiedenisonderwijs om een an dere instelling vraagt. Maar eetst moet het inzicht rijpen, det onze Indische ge schiedenis een eereplaats moet in- nemen#en ooknumoet blijvenin- nemen. Ieder die Indië kent, ieder die zich bewust is van wat Nederland in Indië geestelijk en materieel heeft ge wrocht, zal hiermede moeten instem men. TWEE BURGERS GEDOOD VIJF GEWOND DOODVONNISSEN TE BRUSSEL Te Brussel zijn 3 communistische terro risten wegens het saboteeren van kolen leveranties en moord op, een SS-man ter dood veroordeeld Het vonnis is voltrok ken. I Generaal-Veldmaarsohalk von Bock laat zich door Generaal-Majoor Linde mann, commandant van een Infanterie-Divisie de situatie verklaren. COURANT Zooals men weet wordt in September van dit jaar aan de lagere scholen het achtste leerjaar ingevoerd. Naar wij van departementale zijde vernemen, zal hier door voor ongeveer 2000 onderwijzers een nieuwe werkkring geschapen worden. De Britsche luchtmacht heeft gisteren bij een poging om naar het bezette gebied te vliegen, gevoelige .verliezen geleden. Een vrij sterke formatie Britsche jacht vliegtuigen werd aan de kust van Het Kanaal door Duitsche Focke-Wulf jagers aangevallen. Tijdens hevige luchtgevech ten werden, volgens de voorloopige be richten 13 Britsche jagers neergeschoten. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, is de generaal der pantsertroepen Cruewell van een verken ningsvlucht naar den vijand aën het Afri- kaansche front niet teruggekeerd. Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst bevindt generaal Cruewell zich in Britsche gevangenschap Behalve stormgsvluchten naar Noord- west-Duitschland hebben Britsche bom menwerpers in dén afgeloopen nacht, naar van Duitsche militaire zijde verluidt, aan vallen met brisant- en brandbommen on dernomen op eenige West-Duitsche ste den. Onder de burgerbevolking viel, voor zoover tot dusver gemeld is, een aantal gewonden. Nachtjagers en afweergeschut schoten volgens tot dusver ontvangen be richten 29 aanvallende vliegtuigen neer. Door Duitschè formaties gevechtsvlie- gers zijn in den nacht van 1 op 2 Juni voor de ravitailleering belangrijke haven installaties aan de Oostkust van Engeland zonder eigen verliezen met succes aange vallen. Duce aan hbt (Luce-Holland) Tijdens het afgeloopen weekeinde heb ben Engelsche vliegtuigen boven Neder landse^ gebied gevlogen, waarbij een groot aantal brand- en brisantbommen werden neergeworpen, die voor het grootste deel zonder eenige uitwerking op open terrein terechtkwamen. Woon wijken en boerenhofsteden vormden het voornaamste doel van de Engelsche vlie gers. Verscheidene woonhuizen en boer derijen werden vernield, resp. licht of zwaar beschadigd. Onder de burgerbe volking vielen 2 dooden en 5 gewonden. Bovendien werden verscheidene stuks vee gedood. Verder ontstond lichte glas en terreinschade Van links naar rechtsCommisfearis- Generaal Schfnidt, de heer Piek, Rijks commissaris Dr. Seyss-Inquart. de heer van Vloten en de heer Müller. (Polygoon^A&yer) Gewichtsdaling alleen is niet doorslaggevend Naar gebleken is, bestaat in ruimen kring de meening, dat het verlies van meer dan 20 pCt, van zijn „normale lichaams gewicht” alleen reeds een voldoende motief is, om in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van extra rantsoenen le vensmiddelen. Men beroept zich daarbij meestal op tabellen, met behulp waarvan dan wordt nagegaan, hoeveel men onder het bij zijn lengte en leeftijd passende ge wicht is gekomen. Teneinde' teleurstellingen te voorkomen, vestigt men van bevoegde zijde nadrukke lijk de aandacht er op, (jat gewichtsdaling slechts één der factoren is, welke bij de beoordeeling van aanvragen om bijvoe ding gelden. Op zichzelf geeft deze daling geenerlei aanspraak op extra rantsoenen. Aangezien vele aanvragen door de ge wichtsafname, welke als norm was gesteld, nog niet voldoende gemotiveerd bleken, zijn de bepalingen betreffende het verlee- nen van bijvoeding dezer dagen aanzien lijk verscherpt. Daarom moet men het den behandelen den geneesheer niet lastig maken met be roep op een 'gewichtstabel, indien hij meent, geen aanvrage te mogen indienen. Slechts in gevallen van ernstige ondervoe ding mag hij dergelijke aanvragen indie nen, doch deze moeten gemotiveerd wor den door een uitvoerigé met redenen om. kleede beschrijving van het ziektegeval. De termijn voor het aanvragen van spe ciale vergunningen voor dames- en meis jeszomermantels is verlengd tot 1 Juli 1942. PRIJS DEZER COURANT Voor '«-Gravenhage Dij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ..Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad” 3.18. Fr p. o met Modeblad f 4.20, z Mode blad 3.98. Buitenland 9.46. Bij postkant, tegen de geldende goed gek abonnementsprijzen Aft. nummers 5 ct. tr. D. o. 10 ct De opbouw van dit socialistische hulp werk was een taak waaraan de heer C. Piek zich gedurende anderhalf jaar met grooten ijver en liefde heeft gegeven. Binnenkort zal hem een andere taak worden gegeven. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van hetzelfde besluit tot nieuwen lande- lijken leider van „Winterhulp Nederland” benoemd, den burgemeester van de ge meente Delft, F. W. van Vloten, die te gelijkertijd in zijn ambt van burgemees ter gehandhaafd blijft Naar het Opperbevel van de Duitschè Weermacht mededeelt, is de overwinning van de Duitsche en verbonden troepen in den voorjaarsslag bij Charkov en aan de Donetz volledig, zoc»dat nu reeds 3 dagen rust heerscht op heit slagveld. Ter onder steuning van de succesvolle aanvalsopera- ties van het léger in den Noordelijken sector van het Oostelijke front hééft de Duitsche luchtmacbst ook gisteren omsin gelde vijandelijke troepen doeltreffend be stookt. Gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers bestookten den geheelen dag veldstêlÜngen, kanonnen, kampen in bos- schen en troepenconcentraties met bom men van zwaar kaliber, waardoor ontlas- tingsaanvallen vam-den vijand reeds in de kiem werden gesmoord. Bij den strijd tegen vijandelijke pantserwagens aan den rand van een dicht bosch werden 4 vijan delijke pantserwagens door bommen ver nietigd. Ook de Duitsche duikbommenwer pers behaalden bij aanvallen op de vijan delijke ravitailleerjng successen. Talrijke voertuigen brandden na bomtreffers ge heel uit. Door de vernieling van een door luchtdoelgeschut beschermde belangrijke brug werdhet ravitailleeringsverkeer op deze plaats van het front voor langen tijd onmogelijk gemaakt. Aanval op Ipswich In den afgeloopen nacht hebben fanna ties Duitsche gevechtsvliegtuigen de voor de ravitailleering belangrijke opslaghaven Ipswich in Oost-Engeland aangevallen- Ipswich is als industrie- en havenstad van toenemende beteekenis. Er bevinden zich fabrieken op het gebied van scheepsbouw- en vliegtuigindustrie. NA DEN OVERVAL OP DE PARIJSCHE VOORSTEDEN In militaire kringen te Berlijn, aldus het D.N.B., noemt men de beweringen, volgens welke de Engelsche luchtmacht den aanval op woonwijken van Keulen met 1000 vliegtuigen heeft ondernomen, en welke beweringen op het oogenblik het voornaamste bestanddeel vormen van de Engelsche propaganda, eenvoudig be lachelijk. Volgens de aan Duitsche in stanties ter beschikking staande zeer be trouwbare gegevens, bedroeg het aantal door de Britscjjp luchtmacht naar Keulen gezonden vliegtuigen nog niet bij be nadering het 10e deel van het door de Britsche propaganda aangegeven aantal. Als reden voor de Engelsche overdrij ving vermoedt men in politieke kringen te Berlijn, dat het voor toonaangevende kringen te Londener op aankomt, bij gebrek aan iedere practische mogelijkheid om den bolsjewistischen bondgenoot ef- fectvollen steun te verleenen, op de neu trale openbare meening, doch vooral op den bolsjewistischen bondgenoot, indruk te maken met betrekking tot de capaci teiten en wil tot den strijd van de Engel sche luchtmacht. Verder zouden de over dreven Britsche getallen omtrent de ge zonden vliegtuigen ten doel hebben den voor de Geallieerden negatieven indruk van de Duitsche overwinningen bij Char kov en den invloed der objectieve oogge tuigenverslagen van neutrale persver tegenwoordigers op de openbare meening der wereld te verzwakken. F. W. van Vloten benoemd in de plaats van C. Piek Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 5 art. 5 van zijn verordening nr. 186/40 betr. het oprichten van een stich ting „Winterhulp Nederland" van 22 Oc tober 1940, den heer C. Piek eervol ont slagen uit zijn ambt van landelijk leider van de stichting „Winterhulp Neder land”, onder dankzegging voor de be wezen diensten. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is een beschikking opgenomen, waarbij hout, bestemde voor de fabricage van klompen en houten zolen, alsmede deze producten zelve, onder de Lederbe- schikking 1939 nr. 1 zijn gebracht, zoodat voor deze artikelen thans een distributie- regeling in het leven is geroepen. In aan sluiting daarop wordt in genoemde Staatscourant tevens den vervaardigers van klompen en houten zolen, alsmede den grossiers in deze goederen de ver plichting opgelegd zich te doen inschrij ven bij het Rijksbureau voor huiden en leder. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1—11 m.M (5 reg.) t 1.65. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel, 0.51 per m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr. p. p. 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halve oplaag) 0.57. Dienstaanb f 0.38. Pers gevr. f 0.48. Adv. met ..Br. a h. bur. v d bl< 10 ct meet Het bezoek van eiland Sardinië. Door den aanval op Keulen zijn, zoo wordt in de Wilhelmstrasse meegedeeld; belangrijke historische monumenten be schadigd. Zoo is o.a. de oudste kerk van Keulen de St. Mariakerk op het Kapitol, die in de 7e ^euw is gebouwd en in 1045 ingewijd, verwoest. Met dezen aanval, al dus wordt van bevoegde zijde verklaard, zetten de Engelschen hun met de aanval len op Lübeck en Rostock begonnen ver nietiging van monumenten voort, die waarschijnlijk in geen enkel verband staat met de Duitsche oorlogvoering. De poging, om op deze wijze te voldoen aan den door de Sovjets geuiten wensch naar een tweede front is strategisch zon der de geringste beteekenis. Duitschland zal echter deze aanvallen niet ongewro ken laten, naar het bombardement van Canterbury reeds heeft getoond, aldus S.P.T. In de twee zwaarst getroffen Parijsche voorsteden zijn gisteren de eerste slacht- offers van den Britschen bomaanval in den nacht van 29 op 30 Mei ter aarde be steld. De staatssecretaris van het minis ter-presidium en admiraal Platon, als vertegenwoordiger van het staatshoofd, alsmede de prefect van het Seinedepar- tement, Magny, en een aantal andere of- ficieele persoonlijkheden woonden de rouwplechtigheid bij. „AU PRINTEMPS" TE BRUSSEL AFGEBRAND Zaterdagavond is het vijf verdiepingen hooge magazijn „Au Printemps’’ te Brus sel door brand vernield. Het vuur breid de zich zóó snel uit, dat de brandweer zich moest beperken tot de bescherming der aangrenzende huizen. De schade is aanzienlijk; aan goederen is voor 11 mil-/ lioen franken verloren gegaan. Bij de be strijding van het vuur heeft zich de brandweer van de Duitsche Weermacht bijzonder onderscheiden. De pers prijst den moed van de soldaten ten zeerst». Sedert de overzeesche gewesten in Azië door de Japansche strijdmachten werden bezet, zijn vele vragen gerezen, waarop nog geen antwoord kon worden gegeven en hebben zich talrijke pro blemen opgedrongen, welke nauwelijks nog in het eerste stadium van nadere bestudeering verkeeren. Vraagstukken' van economisch en financieel belang, zijn, zoolang zich door gebrek aan vol doende gegevens, nog vele onzekere factoren laten gelden, voor een open bare besprekirfg nog niet rijp; daaren tegen zijn er Indische aangelegenheden, welke in het moederland groote belang stelling hebben en waarover ook nu nog wel het een en ander te zeggen valt. De vraag is, bijvoorbeeld, hier te lande ge rezen, of zij, die in opleiding waren voor Indisch bestuursambtenaar, die Indisch recht studeeren en ingeschreven zijn bij de Indische faculteiten in Lei den en Utrecht hun studie al dan niet moeten voortzetten. Leiden Is, zooals bekend, gesloten, maar de Indische faculteit in Utrecht bleef opengesteld en de Indologen van Leiden zijn, met een enkele uitzondering, naar Utrecht overgegaan. Zij zetten hun studies voort op grond van het advies, dat in dezen zin is gegeven. Een andere kwestie is die van het geven van onderwijs in onze koloniale geschiedenis op de middelbare scholen. Over deze aangelegenheid, waarvan wel niemand met koloniaal sentiment het groote belang zal mis kennen, worden behartigetl^waardige opmerkingen gemaakt in een artikel, dat verschenen is in het nummer van 15 Mei van het half-maandelijksche tijdschrift van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kul tuur- bescherming. De deskundige schrijver begint met uiteen te zetten, waarom hij deze materie heeft aangesneden. Er zijn docenten, zegt hij, die het dwaasheid vinden, nu nog over het onderwijs in onze koloniale geschiedenis te praten. - We zijn de koloniën kwijt Uit dus! Aan den anderen kant zijn er, die juist nu meer aandacht willen gaan besteden aan de overzeesche gewesten om „de herinnering wakker te houden”. De zelfde overweging, waarom men bij Staatsinrichting uitvoerig stilstaat bij de „democratische vormen”, grondwet tige rechten en vrijheden. Het is alles erg onschuldig en neutraal. Het leer plan is immers niet gewijzigd, men mis zegt toch niets. De jongelui mogen zelf hun conclusies trekken! Het zijn deze opvattingen, gevoegd bij den weemoed, om wat gebeurde in dat wondermooie land, dat elke werker moest' leeren liefhebben, en weemoed over de oorzaken van dat gebeuren, welke er toe hebben gebracht dit on derwerp nader te beschouwen, Over de oorzaken van het gebeuren in Indië, aldus de schrijver, bestaat zeker voorloopig! geen eenstemmigheid. Eén er van echter noemt hij bij name den aard van ’t onderwijs. Zonder ge tallen aan te halen, mag toch wel als vaststaand worden aangenomen, dat procentsgewijze in onze schoolboeken weinig plaats werd ingeruimd voor de koloniale geschiedenis. Dit getuigt van tekort aan wereldburgerzin. Het over dreven chauvinisme heeft stellig een verkeerden trek, maar te kort doen aan ons nationale bewustzijn heeft veel ern stiger gevolgen. Een strikt individualis tische werfeldbeschouwing had daar vrede mee. Want de geschiedenis van eigen land en volk kennen beteekent banden erkennenenverplich- tingen erkennen! De individua list kent ook bindingen, maar van ge heel anderen aard. Niet de geschiedenis van eigen land en volk kennen betee kent eigen tijd als op zichzelf staand zien, zonder banden, gevuld met eigen strijd, zonder verplichting, want zonder geestelijken en nationalen grond. Daarom is het» kennen van de Vader- landsche geschiedenis van zoo’n emi nent belang. In plaats van het „ieder voor zich” komt de houding van het offer„elk voor het geheel, dus voor den ander”. Geschiedenisonderwijs moet ons leeren, dat wij elk afzonderlijk ge bonden zijn aan onze voorouders en daardoor aan elkaar. En dat wij tegen over hen onze gemeenschappelijke plich ten hebben. Wij zijn als volksgemeen schap historisch bepaald en hebben een historische, daaruit afgeleide taak. Onze koloniale geschiedenis nu is van dit alles een essentieel ónderdeel. Zij staat niet op zich zelf, maar zij be paalde mede ons karakter, onze positie, ons zijn als natie en staat. Dit inzicht vooral ontbreekt. Niet alleen quantita- tief, betoogt de schrijver, maar ook qua- litatief is de leerstof over de Indische geschiedenis zoo bedroevend in onze schoolboeken En de buiten zijn schuld ondeskundige leeraar kon dat maar weineg aanvullen. Kent men in ons land over het algemeen de eigen geschiedenis slecht, wat men van Indië weet, is kortweg beangstigend weinig. Daarom is en was Indië en de pro bleemstelling Holland—Indië voor zoo weinigen reëel en bleef de binding Hol land—Indië van individueelen en emo- tioneelen aard. Na ruim 3 eeuwen roem-- Tijke koloniale geschiedenis leefde er in ®ns volk weinig koloniaal gevoel Volgens den Engelschen berichtendienst heeft de Britsche admiraliteit bekend ge maakt, dat de Engelsche kruiser Trini dad” (8000 ton) tot zinken is gebracht. Plaatsvervanger voor Heydrich benoemd Naar officieel te Praag verluidt is SS- Obergruppenführer en Generaloberst der politie Dalüge belast met de waarneming van de werkzaamheden van den plaats- vervangenden Rijksprotector Heydrich. Hij heeft op de Praagsche burcht in tegenwoordigheid van staatssecretaris Frank president Hacha ontvangen en in aansluiting hierop in aanwezigheid van den staatspresident de leden der regee- ring. Bij deze gelegenheid heeft Dalüge een principieele verklaring afgelegd over den door den aanslag op Heydrich ont- stanen nieuwen toestand en de uitvoering van bevelen van den Führer aangekon- digd. BRANDBOMMEN OP BIJNA ALLE QEELEN VAN DE STAD „Der Mittag” schrijft, dat in bijna alle deelen van de stad Keulen de woonwijken volkomen doelloos in verscheiden golven, vooral met brandbommen bestookt wer den. O.a. werd het bureau van de Gau- leitung der N.S.V. volkomen vernield, terwijl verder verscheiden groote kan toorgebouwen en scholen vernield wer den. Het hoofdbureau van politie, de Messe, andere zakenpanden ,en scholen, alsmede drie kerken en twee ziekenhuizen werden zwaar beschadigd'. Vooral ontston den in vele deelen van de stad dak branden. Aan het ingrijpen van de Keulsche be volking, die zonder op het gevaar te let ten, onmiddellijk op energieke wijze de brandbommen bestreed, is het te danken, dat ondanks den sterken wind vele bran den dadelijk tot hun haard beperkt kon den worden. Dadelijk na het begin van den aanval kwamen de partij-organisa- ties, de Weermacht en alle staats- en ge meentelijke veiligheidsinstanties in actie, zoodat aan de bevolking elke mogelijke hulp geboden werd. Voor de door de branden dakloos geworden menschen werd onmiddellijk een veelomvattende hulpactie gevoerd. De gedisciplineerde houding van de bevolking en de weder- zijdsché burenhulp waren boven eiken lof verheven. Het aantal dooden bedroeg tot Zondag avond 117. Er moet echter rekening mede gehouden worden, dat dit aantal nog zal stijgen. v. 9.52 uur flam, tot 5.23 uur v.m. Maan: 2 Juni op 12.05 onder 9.04 v.m.; 3 Juni op 12.53 J v.m., onder 10.17 n.m. 5 Juni L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziqkenfoncteleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 i. ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115996. "•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■JI S.P.T. meldt uït Londen: Volgens communiqué van generaal Mac Arthur’s hoofdkwartier hebben Zondag Geallieer de bommenwerpers aanvallen gedaan op vliegvelden op Rabaul, Dilly en Lae. Wat betreft een Japanschen duikboot- aanval op Sydney wordt van militaire zijde nog vernomen, dat de aanvallers een klein particulier vaartuig in den grond hebben geboord. Èén duikboot werd met zekerheid,, twee andere zeer waarschijn lijk vernietigd, waarop de overige' op de vlucht werden gedreven. In genoemde kringen noemt men de Japansche actie „nutteloos”. Telefoon 116300 (zeven flfnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No- 1*600 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, kantoorboekhandel Leeuwen* daal, O ran fe laan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Beters Jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. Zaterdag is de eerste groep verpleeg sters naar het Oostfront vertrokken om in de lazaretten te gaan arbeiden. De eerste vrouwelijke krachten zijn daar mede door de Nederlandsche Ambulance ingezet. Een zware en verantwoordelijke taak wacht dezen dapperen vrouwen. De ambulance werkt zelf reeds op volle toe ren,aan u is het om te zorgen, dat dit zoo kan blijven voortgaan. Veel geld is en blijft noodig. Stort daarom vandaag nog uw bijdrage voor de Nederlandsche Hulpexpeditie op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, ’s-Gravenhage. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: „Wat brengt het Nederlandsche Ar beidsfront ons?” Deze vraag zullen tal- looze arbeiders stellen, die van alle kan ten den roep vernemen: Treedt toe tot het Want die arbeiders willen niet, alleen weten, wat de geestelijke grondslag is, waarop het huis van het Arbeidsfront wordt ge bouwd, maar zij willen ook weten, waar zij zakelijk aan toe zijn. „Wat zijn mijn rechten en wat zijn mijn plichten?” Op die vraag willen zij eeq. duidelijk en klaar antwoord. Nu is sinds de oprichting op 1 Mei meer en meer duidelijk; geworden, waar de arbeiders aan toe zijn, wanneer zij tot het Nederlandsche Arbeidsfront toetre den. In vele berichten is de aandacht ge vraagd voor het werk van het N.A.F. en zijn de rechten en plichten der leden toe gelicht. Wij willen nu trachten een en ander kort samen te vatten. De rechten der leden kunnen wij in enkele groepen onderbrengen en wel: 1) De rechtsbijstand; 2) de sociale voorzieningen; 3) de beroepsopleiding en vakscholing; 4) het kultureele werk van „Vreugde en Arbeid”. Ten aanzien van den rechtsbijstand heeft de leider van het Nederlandsche Arbeidsfront in een dienstvoorschrift na dere bepalingen gegeven. Daaruit blijkt, dat alle leden van het N.A.F. recht heb ben op hulp en voorlichting in alle rechtskwesties, die betrekking hebben op de arbeidsovereenkomst en de sociale ver zekeringen. Belangrijk is, dat ook de naas te familieleden en verwanten van een in middels overleden lid door de bureaux voor rechtsbescherming worden bijge staan en voorgelicht. In het genoemde dienstvoorschrift is verder bepaald, dat rechtsbescherming slechts wordt verleend, indien de beoog de rechtsactie kans op goed gevolg biedt en met de grondslagen van de arbeidseer in overeenstemming Is. Ontbreken deze voorwaarden of blijken zij tijdehs de be- i handeling niet aanwezig te zijn, dan wordt de rechtsbescherming geweigerd of ingetrokken. Alle bijzonderheden zijn omschreven in het „reglement van den dienst voor rechtsbescherming van hét Nederland sche Arbeidsfront”. De leden, die rechts bescherming wenschen, krijgen dit regle ment. De sociale voorzieningen zijn in een aantal zeer belangrijke instellingen ver ankerd. Ten aanzien hiervan geldt en dit is zeer belangrijk dat dé tot nu toe verkregen aanspraken der leden volledig gewaarborgd worden. Wat men dus door het lidmaatschap van een vakorganisatie verworven heeft, gaat in geen geval ver loren. In dit verband moet nog gewezen wor den op het generaal pardon. Zij, die op 15 Juli 1940 lid waren van een erkende vakorganisatie en daarna be dankt hebben, zullen alle rechten hebben, die bij de reglementen van het N.A.F. zijn omschreven, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot het N.A.F. toetreden. De jaren, die zij lid waren van hun vakorganisatie, tellen dan mee bij de berekening van hun rechten. Dit behoud van rechten geldt echter niet voor de werkloozenkas-uitkee- ring. wel voot alle andere fondsen en instellingen. Wanneer wij dan het terrein van de sociale voorzieningen van het N.AF. overzien, dan kunnen wij het volgende vaststellen De leden hebben het recht een beroep te doen op de werkloozenkas overeen komstig de wettelijke bepalingen. Verder zijn ten behoeve van de leden in het N.A.F. de volgende ondersteunings- maatregelen getroffen 1 Ondersteuning in geval van nood. 2. Ondersteuning bij huwelijk van vrouwelijke leden. 3. Overlijdens- en begrafenisuitkeering. 4. Ouderdoms- en invaliditeitso.nder- steuning 5. T.b.c.-ondersteuningen Wij willen nu volstaan met het noemen van deze belangrijke ondersteunings- maatregelen. Wij komen er echter nog op terug. Wat betreft de beroepsopleiding en vakscholing, is bepaald, dat de leden van het N.A.F. het recht hebben aan de in- stelllingen voor beroepsopleiding deel te nemen en kosteloosvaktijdschriften te ontvangen, die vanwege het N.A.F. wor den uitgegeven. Het werk van „Vreugde en Arbeid” heeft reeds zoo’n bekendheid verworven, dat wij kunnen volstaan met het te noe men. De arbeider, die dus vraagt„Wat brengt het Nederlandsche Arbeidsfront mij krijgt een antwoord, dat er zijn mag. Op ieder terrein van het arbeids leven is het N.A.F. paraat. De arbeider, die zijn belang begrijpt, zal dan ook met spoed zijn plaats in het N.A.F. innemen. Tegenover alles wat het N.A.F. voor den arbeider doet, mag het vragen, dat de arbeider zijn plicht begrijpt om lid te worden De arbeiders hebben het zelf in handen om het werk, dat het N.A.F. in hun be lang doet, steeds sterker en doeltreffender te maken. Daaromtreedt toe tot het Nederlandsche Arbeidsfront.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1