HAAGSCHE COURANT DE RENAUTO Een kans voor Ned.-Indië? BINNENLAND tweede blad STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN Dinsdag 2 Juni 1942. De distributiebonnen Distributie vaste brandstoffen van en I KERKNIEUWS EN FEUILLETON DE VEILING BIJ VAN MARLE B1GNELL i k.g. T ankgasrantsoeneering 400 gr. 250 gr. 1 k.g. 250 gr. 100 gr. 1 rantsoen 41 t.m. 100 125 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN H u. Telegrammen toegelaten naar het front Wie zijn de schuldigen aan Neerlands ondergang? De kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst WALTER GIESEKING CONCERT VOOR OORLOGS- GEWONDEN Zal Japan zich grootendeels uit de Oost terugtrekken of er zijn bevol kingsoverschot spuien? ALFRED CORTOT IN BERLIJN - w* EN 75 gr. 125 gr. van 6) Ponsiek te willen er ontkennend het Zoo is het niet, zij is staal (Wordt vervolgd) verlegen AFZWEMFEEST VAN „VREUGDE „ARBEID”, No. 18195 6 Juni 6 Juni Zeep Toiletzeep een? het of 'det 4.19 299 303 27, 28 31, 32 Bon 27A 27B 28A 28B Aantal IJ k-8- I k-8- U k g. 4 Juni 6 Juni 6 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni met tot (Nadruk verboden.) Juist omdat iedereen er een koopt, Je zoo groot, dat men ei Ponsiek haastig. De directeur van het Rijkskolenbureau maakt bekend, dat gebruikers van tank- gas zich, in verband met de op. 15 Juni 1942 ingaande rantsoeneering van tank. gas, vóór 6 Juni a.s. dienen te wenden 1 Eenh. •VI 50 stuks 27 28A 28B 26, *28 311 307 Dat de Ned. Vereeniging tot Bescher ming van Dieren het afgeloopen jaar niet heeft stilgezeten, en naar vermogen ge tracht, onvermijdelijk leed te verzachten, of waar mogelijk dieren voor leed te oe- schermep, bleek wel uit de jaarvergade ring, die zij onder voorzitterschap van jhr. mr. J. von Weiler heeft gehouden. Tal van commissierapporten vermeld den de velerlei bemoeiingen en getuigden van een dikwijls succesvol contact met overheidsinstanties en semi officieele in stellingen, die te maken hebben met den aanvoer, het vervoer en de slachting van vee. De vereeniging telt thans ruim 13.000 leden. De aftredende leden van het hoofd bestuur. mevr. A. Klein-Walland en de heer J. F. Vermeulen werden herkozen. De plaats van ds. W. Hoekzema werd in genomen door mevr. A. C. de Jongo- baronesse van Wassenaer te Voorst. Morgen geschiedt de uitreikihg van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 7e periode (14 Juni11 Juli 1942) en aardappelkaarten, geldig van 28 Juni8 Augustus 1942, welke plaats vindt ih den Dierentuin, als volgt': van 912 uur de Jonge t.m. einde J en Ka t.m de Ket van 1214 uur Ketcham t.m. Kloek van 1417 uur Kloekhorst t.m. van Koperen. In de voormalige gemeente L o os- duinen zijn morgen aan de beurtvan Kempen tot en met van der Kruk. 16 2 C. 250 gr. 100 gr. 250 gr. 50 gr. Voor ziekenhuizen, scholen, kerken, kantoren, café’s enz. Onder de verbruikers, die het vorige jaar gerangschikt waren in de groepen B. C en D en de verbruikers, die een toeslag ontvangen hebben voor z.g. ruimte voor bijzondere doeleinden op de formulieren MD 112 en MD 120, zal dit jaar, ter bepaling van de toe te wijzen hoeveelheid vaste brandstoffen, een nieu we enquête worden gehouden. Hiertoe zal gebruik worden gemaakt van formulie ren Br. C. 250 en Br. C. 251. 307 315 4-17, 4.18 U 07 t.m. 3 Juni 3 Juni 6 Juni 6 Juni Ten aanzien van het formulier Br. C250 wordt nog medegedeeld, dat, wanneer* in één perceel meerdere verbruikers geves tigd zijn, de aanvraagformulieren teza men, aaneengehecht, dienen te worden ingeleverd. Is afzonderlijke verwarming van de door de verbruikers bezette gedeel ten mogelijk, dan zal aan iederen verbrui ker een afzonderlijke toewijzing worden verstrekt. Wordt echter het betrokken perceel door middel van één verwar- mingsinstallatie verwarmd, dan ontvangt de hoofdverbruiker of de eigenaar de ge zamenlijke toewijzing. Evenals vorige jaren worden ook nu de verbruikers, behoorende tot de groepen B, C en D op grond van de op formulier Br. C. 250 toegewezen hoeveelheden gesplitst in groot- en kleinverbruikers. De groot verbruikers ontvangen een identiteitskaart waarop de plaatselijke distributiediensten hun telkenmale na bekendmaking, tegen afkruising van de overeenkomstige vakjes, de toewijzing zullen verstrekken De kleinverbruikers en de verbruikers, wier aanvrage behandeld is op formulier Br. C. 251, ontvangen, onmiddellijk hun ge heel jaarkwantum in periodebonstrooken. eventueel aangevuld met rantsoenbonnen. Voor pensionhouders, en kamerverhuur ders zal te zijner tijd een aparte regeling worden gepubliceerd. 25-jarigen Ver. van Morgen in 't „Bosbad" Het afzwemfeest van „Vreugde en Ar- 'beid”, hetwelk morgen in het Bos bad wordt gehouden, vangt aan om 6 uur. De proeven zullen worden afgewisseld met demonstraties, springen en zwemslagen door bekende zwemmers. Van 8 tot 9 uur wordt gemeenschappe lijk gezwommen door volwassenen. VEREENIGING FLORALIA De openbare les, welke de heer Roeters van Lennep voorzitter der vereeniging Floralia hield in het Muslim van On derwijs, Hemsterhuisstraat, voor de leer lingen der O L. en bijzondere scholen, mocht zich in zoodanige belangstelling verheugen, dat de bioscoopzaal in ge noemd geboliw te klein bleek, om alle kinderen te bevatten. Voor de vele teleur gesteld en zal thans een herhaling ge geven worden morgenmiddag om half drie, in de bioscoopzaal van het Museum van Onderwijs. INBRAAK IN KRUIDENIERSWINKEL In den nacht van Vrijdag op Zaterdag' j.l werd ingebroken in een kruideniers winkel aan de Paul Krugerlaan. Een ruitje van de keukendeur was verbroken. Gestolen werden 47 pakjes boter en 40 pakjes vet. Jhet een man. Je i- ----1 weet het en verlegen, zweeg Zulke taal was hij -J was hij boos ge- Op Zaterdag 23 Mei j.l. des namiddags om kwart voor één vond op, de brug in de Groot Hertoginnelaan, nabij de Koningin Emrqakade, een aan rijding plaats tusschen 2 wielrijders, ten gevolge waarvan een heer letsel bekwam. De commissaris van den Verkeersdienst verzoekt getuigen van dit ongeluk zich te willen melden aan zijn bureau, Alexan- derplein 15a Ds. W. Sijbrandij, die het be roep naar de Ned. Herv. Gem., van ’s-Gravenhage in de vacature, ontstaan door het emeritaat van wijlen dr. H. Schokking. heeft aangenomen, is voor nemens Zondag 28 Juni a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente té Hees (Geld.) In het Z u i d er p ar kz w em b a d werden gisteren 1097 baden genomen Een van Ostade voor ƒ2200 Bij de veiling in de zalen van Marie en Bignell van oude en moderne schilderijen, o.a uit de nalatenschap van den heer A. N C. S. van Buren en uit de collectie Fransehe kunst van de Haag sche verzameling van J. de Kuyper, ging gistermiddag een doek van J B E. De- taille: „Drie soldaten te paard”, voor 3500 van de hand. „Sabijnsche maag denroof’ van Ph van Dijck bracht /3100 op Een fleurig polderlandschap van P. J. C. Gabriël werd voor ƒ2300 verkocht. Van den Antwerpenaar J. Horemans was een aardig familie-tafereel aanwezig: „Bij het pannekoeken bakken”, dat voor ƒ2500 van eigenaar verwisselde. Een waarschijnlijk vroeg schilderijtje van I van Ostade, dat het slachten van een varken in beeld brengt, ging voor 2200 in andere handen over Tenslotte zij nog een doek van C. de Vos, een portret van Marie Isabelle Ma deleine d’Espomeraud als kind, vermeld, dat 2800 opbracht. SCHOLINGSCURSUS VOOR KUNST* AMBACHTSLIEDEN Op het kasteel de Cannenburgh te Vaassen (Gld.) is Vrijdag een scholings cursus voor kunstambachtslieden ge opend, welke net Departement van Volksvoorlichting en Kunsten had geor ganiseerd. Het aantal deelnemers be droeg ongeveer 50. Het voornemen be staat, herhalingen van dezen cursus, wel ke de eerste van dien aard was, te geven. Leider van dezen cursus was mr. A. L. Tromp, leider van het bureau voor kunst nijverheid van genoemd departement. Het uitschrijven van dezen cursus is een gevolg van de hernieuwde belang stelling van de kunstambachtslieden voor de eigen van ouds overgeleverde orna mentiek. De organisatoren van den cur sus willen waken, dat deze ornamentiek niet oppervlakkig wordt gebruikt. Het doel van den cursus was de deelnemers kennis te doen nemen van de diepe ge dachtenwereld, achter deze ornamentiek, welke haar oorsprong vindt in de oude symboliek, waarin onze voorvaderen hun Godsvertrouwen’ en levensbeschouwing tot uitdrukking hebben gebracht. Verschillende bekende persoonlijkheden hebben op dezen cursus voordrachten gehouden. Ter gelegenheid van deze bij eenkomst was in het kasteel een verza meling van voorwerpen van kunstnijver heid van vroeger en nu tentoongesteld. DE „BERLINER KUNSTWOCHE" In de „Nationalgalerie” te Berlijn vond de plechtige opening plaats van de .„Ber liner Kunstwoche”, welke in het derde oorlogsjaar een overzicht geeft van het. geen op kunstzinnig gebied in het Derde 'Rijk tot stand wordt gebracht. Vele vooraanstaande persoonlijkheden uit de Berlijnsche kunstenaarswereld wa ren bij dit feest tegenwoordig. BIJDRAGEN WINTERHULP NEDERLAND Winterhulp heeft in de periodè van 18 Mei t/m. 23 Mei 1942 in'totaal ontvan gen op hoofdkantoor, prov. en stedelijke kantoren 36.126. HAAGSCHE VROUWENBOND Tot sluiting van het winterseizoen gaf de Haagsche Vrouwenbond in ..Amicitia” een feestavond in den waren zin des woords, uitsluitend bedoeld als ontspan ning voor de zeer talrijke leden, die van hun belangstelling blijk gaven. Het duo Koolmees-Stiefelhagen zorgde voor een afwisselend programma. Na een „liedje en een praatje” kwam het tot de opvoering van een aantal tooneelstukjes, o.a. „Hij /én ik”, „Dieseltrein”, „Circus Rens”, „C>om Jaap speelt Polka”, „Bij den burgerlijken stand” en „Op medisch advies", die een buitengewoon succes had den. NED. HERV. GEMEENTE TE RIJSWIJK De Kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente te Rijswijk (Z.H.) deelt mede, dat op de Woensdagavonden van de maanden Juni, Juli, Augustus en September 1942 wijdir^gsdiensten zullen worden gehouden. De eerste avondwijdingsdienst zal'plaats hebben op Woensdag 10 Juni a.s. om half 8 Tot hulpprediker werd benoemd de voorganger van de Evangelisatie ds. J. v d. Wiel. De bvestiging zal plaats heb ben door ds. J D van der Veen op 7 Juni a.s. in de Ned. Herv. Kerk om 10 uur v.m. Nederlandsche vrijwilligers in de Duit- sche Weermacht kunnen van heden af in dringende gevallen met hun familie in Nederland telegrammen wisselen. In de richting van Nederland naar het front kunnen dergelijke telegrammen aan alle Nederlandsche Rijkstelegraafkantoren (dus niet bij de spoorwegtelegraafkantoren) worden aangeboden. Zij moeten in ver staanbare Duitsche of Nederlandsche taal zijn gesteld. In de richting van het front naar Nederland worden de kosten bij den geadresseerde ingevorderd. Voor beide richtingen wordt het binnenlandsche ta rief berekend. ZILVEREN JUBILEUM BIJ HUS Gisteren was het -25 jaar geleden, dat de heer J. de Vries in dienst kwam bij de N.V. Meel- en Broodfabrieken „De Zeeuw” B. Hus alhier. Hij was werk zaam achtereenvolgens als bezorger en controleur en de laatste jaren als chef van de fabriek aan de Binckhorststraat. De jubilaris werd eerst gehuldigd door het personeel van de fabriek Binckhorst straat, waar hem verschillende cadeaux werden aangebodendaarna werd hij met zijn echtgeïioote ontvangen op het hoofd., kantoor der onderneming aan de Jacob Catsstraat. waar een huldiging dpor di rectie en chefs plaats vond. De zilveren medaille voor trouwen dienst van de Ned Werkgevers werd hem uitgereikt. Van de directie ontving hij de gebrui kelijke enveloppe met inhoud en een schilderij, terwijl namens de chefs eenige waardevolle cadeaux werden over handigd. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN Onder presidium van mej. dr. N. A. Bruining werd gisteravond de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van de afdeeling ’s-Gravenhage-Scheve- ningen van de Ver. van Vrijz. Hervorm den. Ds. J. F. Kruyt, een van de voor gangers der afdeeling, sprak bij den aan vang een wijdingswoord waarvoor hij als uitgangspunt koos Fil 312—16 Geza menlijk zong irten daarna Gez. 2321. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gede chargeerd. Het ledental bleek tot boven de 2500 te ziin gestegen. Ook de ver- goedge- Prof dr. R. van Genechten zal heden avond van 19.15 tot 19.30, over den zender Hilversum 1 (415,5 meter), zijn tweede belangrijke lezing houden over het onder werp: „Wie zijn de schuldigen aan Neer lands ondergang?” 288 27 26A t.m. 29A 3^ L. 26B t.m. 29B O-krt. Formulier Br. C. 250 De formulieren Br. C. 250 kunnen, na bekendmaking door de plaatselijke distri butiediensten, worden ingevuld door de genen, die een perceel of perceelsgedeel- te in gebruik hebben voor andere dan particuliere doeleinden; deze verbruiker? waren verleden jaar in de groepen B, C of D ondergebracht Ook dienen op formulier Br. C. 250 brandstoffen te worden aangevraagd voor 'ruimten voor 'bijzondere doeleinden, ge legen tó een perceel of perceelsgedeelte, waarvoor reeds een gewone brandstoffen- kaart DV is of zal worden verstrekt, echter alleen in die gevallen, dat de ruimte voor bijzondere doeleinden groo- ter is dan de ruimte voor gezinsverbruik. Onder Regenen, die van formulier Br. C. 250 gebruik behooren te maken, zijn o.m. de volgende brandstofverbrui- kers te rangschikken: ziekenhuizen, ge stichten, scholen, openbare gebouwen, kerken, gebouwen voor publieke verma kelijkheden enz. Voor kantoren, café’s enz. zal de aanvrage in het algemeen ook op dit formulier moeten worden inge diend. Formulier Br. C. 251 Voor de kleinere kantoren, café’s enz. is dit echter niet altijd het geval. Want is de ruimte voor bijzondere doeleinden gelijk aan of kleiner dan de ruimte voor gezinsgebruik, dan moet de aanvrage geschieden op een formulier, Br.C. 251, waarvan de distributieflienst de verkrijg baarstelling over enkele weken plaatse lijk bekentl zal maken. Brandstoffen Kookdoeleind. 01 KF 1 Eenh. 30 Apr. '43 Gen. Anthr. VI 1 Eenh. 30 Juni Gen. Turf *VI 50 stuks 30 Juni Brandst.krt. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Italiaansche sopraanzangeres Voltolina zal op Dinsdag met medewerking van den SCHILDERSLINNEN De Nederlandsche Kultuurkamer deelt het volgende mede „Onder intrekking van alle, omtrent toewijzingen van schilderslinnen plaats gehad, hebbende publicaties, wordt be- paaldj dat van heden af alle beeldende kunstenaars, die in aanmerking wenschen te komen voor het artikel schilderslinnen in het bezit moeten zijn van een advies der Nederlandsche Kultuurkamer, tenein de zich ter verkrijging van een toewij zing te kunnen wenden tot het distributie kantoor der plaats hunner inwoning. Ter verkrijging van genoemd advies dient een aanvrage te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer, 2e v. d. Boschstraat 44, ’s Gravenhage, onder dui delijke vermelding van naam, volledig adres, woonplaats, beroep en opgave, van welke vereeniging qf vereenigingen aan vrager eventueel lid is”. BURGEMEESTER VAN NIEUWER- AMSTEL ONTSLAGEN De Staatscourant bevat een besluit van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, waarbij mr. G. P. Haspels ont slagen is als burgemeester van Nieuwer- Amstel. Gisteren hebben een 30-tal kar^pen van den Nederlandschen Arbeidsdienst hun nieuwe bewoners gekregen, in totaal on geveer 6000 man. Voor ongeveer 20 pCt. zijn het aanstaande studenten, voor .15 pCt. a.s. 'overheidspersoneel en voor de rest vrijwilligers uit allerlei kringen Bij de indeeting van al deze jongemannen is een zoo groot mogelijke verscheiden heid in acht genomen, zoódat ieder kamp als het ware een weerspiegeling geeft van alle groepen van deelnemers uit de verschillende deelen des Ignds. Op 7 Juli zullen de 20 overige kampen van den N.A.D. worden belegd. In Diligentia bevond Gieseking zich bij zijn komst op het podium tegenover ëen zaal. zich Voor het fameuze spel van dezen klaviertitan passen slechts woorden van lof als uiting van de hoogste bewondering Alle onder - deelen van de techniek beheerscht hij sotiverein Octaven, tertsen- en sexten gangen, accoordenspel. het hachelijkste passagewerk. aanslagtechniek in uiterste veelzijdigheid van nuanceering, een toon- vqrming, die tot in het geweldigste forte afgerond blijft, in het zachtste pp. nog timbre houdt, dit alles werkt hier even wichtig samen in dienst van één bezie lende* diep tot de innerlijke waarden van het kunstwerk dóórdringende eenheidsge dachte. Gieseking opende zijn concert met een sonate in D. gr. t. K.V. 576 van Mo zart, welke hij in een vertolking van zeld zame klankcharme klaarheid en door zichtigheid tot den hoorder bracht. Volg den de aan Maximiliane Brentano opge dragen Sonate op. 109 in E. gr. t. van Beethoven en Schumann’s Sonate in fis W. t, in sterk beeldende, temperament volle, in poëtische sfeer geheven her scheppingen. In het gedeelte na de pauze introdu- deerde hij een vijftal aan hem opgedra gen „Klavierstücke” van Hans Pfitzerer, voor het instrument prachtig geschreven, bevattelijke en van dichterlijken geest doordrongen werkjes. Met Pagodes reflets dans l’eau en poissons d’or van Debussy, waarvan hij het impressionistisch klank - idioom op suggestieve wijze heeft doen spreken, werd dit indrukwekkende con cert besloten. Geestdriftig heeft men den grooten kunstenaar, die met een toegift bedankte, aan het slot gehuldigd. Mr. A. J. F. J. Jung - i meester Steeg las een boodschap Onder auspiciën van .nevi. Hiddink, de soldatenmoeder, vond Zaterdagavond een concert plaats voor en ten bate van Ne- aerlandsche oorlogsgewonden, waarvoor een aantal orkesten en artisten belange loos hun medewerking hadden toegezegd, ^jjet „Residentie Dans Orkest” opende het programma en het behoeft geen betoog, dat het succes van dit zoo bekende orkest groot was. Stormachtig applaus kreeg daarna Rie Hellmig, die begeleid aan den vleugel door haar moeder, op allerchar- xnantste wijze en boeiend met haar mooie, soepele stem eenige liederen ten gehoore bracht. Jan Roland was een vlot conferen cier, die goed contact had met zijn publiek Na de pauze vermeldde het programma nog het optreden van de „Kilauea’s” en JMatapuas”. Vóór de pauze inging zijn de heer en mevr. Hiddink, die dezet dagen zijn ge decoreerd met de bronzen medaille van verdienste van het Roode Kruis voor hun liefdadig werk ten bate van de Nederland sche oorlogsgewonden op het podium ge huldigd. Namens de verpleegden van de St. Ursula kliniek te Wassenaar werd de draagmedaille aangeboden aan mevr. Hid dink, terwijl een der gewonden uit ’t Mil. Hospitaal den heer Hiddink het eeremetaal op de borst speldde. nog dezelfde van tnaa“ 'e’-v*' Burge- j voor van Rijksminister dr. Göbbels, waarin deze er in het bijzonder op wees, dat hij het als een symbool van nationale kracht en van een sterken wil tot zelfhandha ving beschouwde, dat midde- in dezen geweldigen strijd zulk een grootsche de monstratie van het kunstzinnig schep pen kon worden gegeven. MATINEE VAN „FAUST” IN GEBOUW Om het bezoek van de bewoners van de plaatsen in den omtrek van den Haag mo gelijk te maken, zal de Gemeentelijke Opera van Amsterdam Zondag a.s., aan vangende twee uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een middagT voorstelling geven van de opera „Faust” van Gounod. De hoofdrollen worden vervuld door Greet Koeman, Chris Reumer en Siemon Jongsma. Verder werken aan deze opvoe ring mede: Jan van Epenhuyzen en het ballet van Yvonne Georgi. De koren staan onder leiding van Henk v. Wielink, terwijl Cruys Voorbergh de regie voerde. is de concurrentie niets verdient, zei Ponsiek haastig. Hij was nu goed op dreef. Weet je, Erdmanusdorf, ik had een jongen ingenieur, een prachtkerel, die had een geheel nieuwe methode uitge dacht. De eerste vorm, welke wij vol gens zijn plan maakten, mislukte vol komen. Joost mag weten, hoe het kwam. In» ieder geval sprong zij uit elkaar, toen wij hem monteerden. Nu volgde een aanklacht, een proces en- zoovoort. De zaak ging toen al scheef, o dat ding zou ons er bovenop helpen en stelling voor was. Een goede borg; inplaats daarvan... Ponsiek sloeg met zijn groote handen in de lucht en' zweeg wanhopig. Zulk een vorm is zeker erg kost baar, niet? Ponsiek knikte zonder den ander aan te kijken. Hoeveel kost hij ongeveer? Het blok kost minstens drieduizend mark en daarbij, komen dan nog de loonen voor de werklui, twee-, driedui zend minstens. De methode van Corvin is prachtig. Hij moest vooruit kunnen komen, maar mplaats daarvan loopt de kerel werkeloos rond en ik ik ga langzamerhand ten gronde. Ik_z°u ie graag helpen. Von Erdmannsdorf bekeek zijn nagels. Geref kerken. Aangenomen naar Valkenburg (Z H.) de heer J. Rijneveld, cand. en hulppred. te Sassenhcim. Chr Geref. kerk Beroepen te Urk ds. W. F Laman, te Haarlem-C.; tweetal te Sliedrecht: ds. J. G. v. Minnen, te Huizen en ds. H. Visser, te Middelharnis. Geref gemeenten. Tweetal te Goes: ds. J. B. Bel, cand te Rotterdam en ds. H. Ligtenberg te Kampen. Bapt. gemeenten Bedankt voor Emmen Erfscheidenveen ds. Jac. de Jong, te ’s-Gravenhage-C Kerkel. voorbereidend examen: F. H. Janssen, N den. Oudsten, O. Veening. J. A. G. van Zanten. H M, Cnossen, A H. C Jacobs, C. M. Graafstal, H. A. Hauer, Kerkelijk voorbereid examen J. Vermaas G. A. Waardenburg en A. den Hartogn. tot de Rijksverkeersinspectie. Deze ver strekt op aanvraag een toewijzing voor een periode van twee maanden of een onderdeel daarvan. De getankte hoeveeL heden moeten door de beheerders der tankgasstations of het door hun aange wezen personeel op deze toewijzing wor den afgeboekt. De houders van tankgas- stations zullen nog nadere aanwijzingen ontvangen betreffende deze nieuwe regeling. de 2500 te zjjn gestegen. Ook slagerr der commissies werden keurd. De aftredende bestuursleden, mej. dr. N. A. Bruining en de heer L Bok. wer den herkozen, terwijl gekozen werd in de vacature ontstaan door hej bedanken van den heer Th H Elfers, mevr H. L. Brümmer-Nierstrasz/ Dr Bruining treedt opnieuw als presidente der afdeeling op JUBILEUM BIJ HET G-E-B- Gisteren herdacht de heer J. Sterk, tech nisch opzichter A, in dienst van het GEB, den dag, waarop hij voor 25 jaar in Gemeentediensrt trad Hij werd door de directie gelukge- wenscht, die hem de door het Gemeente bestuur toegekende, eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. tot op de laatste plaats bezette Zelfs rondom den vleugel hadden nog rijen toehoorders geschaard KORTE KUNSTBERICHTEN Men heeft in Weenen Van Zondag j.l. tot den zevShden Juni een Friedrich Hebbel-week georganiseerd. Het begin werd gevormd door de opening van een tentoonstelling in de groote zaal van de „National Bibliothek”. Hier heeft men alles bijeengebracht, wat op den Ween- schen tijd van den dichter betrekking had De Margherita 9 Juni a.s. Italiaanschen pianist en componist Valdo Medicus, een liederavond geven in Dili- gentia. De heer Feike Asma geeft morgen een orgelconcert in de Evangelisch Luther- sche Kerk. Morgen 7 uur zal .in de zaal van het Conservatorium door de leerlingen van het Rijksconservatorium voqr muziek een voordrachtsoefening worden gegeven. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Bak- en br.vet (Vetk.) 27 100 gr. 4 Juni Beschuit (br. of geb.) 28 75 gr. 6 Juni Bloem (br.) 301, 305, 309 313 70 gr. 13 Juni Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Havermout Honden- en k.br. 14 1| a 10 k.g. 30 Juni Jam 303 500 gr. 13 Juni Kaas 298, 302, 306, 310, 314 100 gr. 13 Juni 250 gr.13 Juni 4 Juni 13 Juni 1,3 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 20 stuks 6 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 6 Juni worden op dezen Ponsiek, die op zulk een manier over zijn gezin sprak. Hij knipte een stofje van Zijn onberis pelijk costuum. Dat is heel merkwaardig zoo’n meisje, ging Ponsiek meer zichzelf dan tot Heinrich voort. Het groeit naast je op, ademt en lacht met je en je denkt, je kent eiken hoek van haar hart en dan opeens... Dat is een ongeluk, Ponsiek, wat er met jullie gebeurd is. Daar kan Lie- selotte niets aan doen; er is iets ge komen, dat sterker was dan zij. Neen Erdmannsdorf, zoo is het niet, dat is nu juist het vreeselijke. Zoo is het niet, zij is zelf zoo! Wij hebben dat heelemaal niet van haar geweten, wij hadden gedacht, dat men bij zulk een meisje haar geheele karak ter kende. Maar dat bestaat niet, je kent een kind nooit heelemaal, zoo hee lemaal door en door, en zie je. juist bij een meisje weet je eigenlijk niets. Ik meen, dat ik toch we! een ant- rn?18Je k®n, wier geheele karakter voor mn openligt, mompelde Erdmannsdorf. Pon®!®k keek haastig op. Een kort oogenblik keken de twee kameraden elkaar in de oogen. Het smalle gezicht van von Erdmannsdorf werd langzaam aan rood. Je bent altijd i vroeger, zei Ponsiek Maar ik weet niet, hoe ik het doen moet. Op het oogenblik heb ik geen baar geld ter beschikking; het is alle maal vastgelegd. En als ik terugkom, het kan een maand, het kan ook een half jaar duren. Hij probeerde Ponsiek aan te kijken, maar deze hield zijn oogen afgewengk Hoeveel moet het dan zijn, Pon siek? Minstens vijf- tot zesduizend mark, antwoordde Ponsiek zacht. t En moet het baar geld zijn? Ja, baar geld, j>f als er een borg- heb een bankdirecteur, door hem zou ik misschien geld kunnen ^krijgen. Maar een zekerheid of een borg moet er zijn. De fabriek is tot de schoorsteenen be last. Ik heb mijn hyjs al lang verkocht, de meisjes hebben haar uitzet geofferd en de jongen is van school gegaan. Hei viel hem wel niet moeilijk, maar... Een garantie, hoe kwam men zoo gauw aan een garantie. Plotseling dacht Heinrich aan zijn renwagen, deze sneeuwwitte .Imperator”, welke zijn advocaat uit het bankroet van Freders- dorf had gered, dit nuttelooze ding, dat nutteloos in zijn stal stond. Nieuw was de wagen dertigduizend mark waard geweest, dus kon de brave Ponsiek er zeker wal zesduizend mark voor krijgen. ZOMERCOMBINATIE VAN HET „RESIDENTIETOONEEL” Onder leiding van Johan de Meester en Paul Steenbergen heeft zich, zooals reeds gemeld, evenals voorgaande jaren, een combinatie uit het „Residentie-too- neel” gevormd, die een gedeelte van de zomermaanden blijft doorspelen. Van Vrij dag 5 Juni a.s. af zullen iederen avond voorstellingen worden gegeven in het Me tropole Palace alhier. Begonnen wordt met Ben van Eysselsteijn’s zoo succes volle spel vol verwarring „De Dubbel ganger”. De opvoeringen van dit geestige stuk zullen aan attractie winnen door de omstandigheid, dat de directie hieraan een interessante prijsvraag heeft verbonden. Het publiek wordt verzocht op een twin tigtal, op het spel betrekking hebbende, vragen antwoord te geven. In eerste vertooning zullen door de zo- mercombinatie van het „Residentietooneel" vervolgens in Metropole worden opge voerd: .„Dokter Job" (dr. Mèd. Hiob Prae- torius) van Kurt Götz in de vertaling van Cees Laseur en onder regie van Jo han de Meester, „De vriendin van ieder een en niemand”, blijspel van Alessandro de Stefani met Fie Carelsen in de hoofd rol en tenslotte „Het Hoedje uit Floren ce” (Le chapeau de paille d’Italie) blij spel met zang van Ernst Labiche en Mare Michel. Op Zaterdagmiddag 6 en Woensdagmid dag 10 dezer zal dezelfde combinatie op voeringen geven van de kinderoperette „Roodkapje en de Wolf” in een geheel nieuwe bewerking, onder leiding van Fie Carelsen. G, H, I, J, K 75 gr. 30 Juni N.B. Zeepbonnen inleveren bij winkelier vóór 30 Juni. Aflevering geschiedt t.m. 31 Juli. Ik kan je een garantie geven, Pon siek, zei von Erdmannsdorf voorzichtig, als jij er een geldman bjj hebt. Het is een renwagen, welke zesduizend waard is. Hij staat nu in Floridsdorf bij consul Hallerma -n. Ik wil hem graag tot je beschikking stellen, maar je moet mijn naam niet noemen. Ik wil niet, dat men weet, dat ik je hielp. Als de menschen het hooren, laten ze mij niet met rust. Je zegt eenvoudig, dat de wagen van jou Is. Dat klopt wel niet, maar als ik het goed vind, heeft nie mand iets te zeggen. En als ik je daar mee kan helpen en je komt er weer bovenop, nu, dan is het niet zoo erg, wel? Johann Ponsiek hief zijn hand op. Heinrich, zei hij, hoe zal ik je dit ooit... Heinrich was erg verlegen. Ach Ponsiek, praat er niet over, denk aan vroeger. Kun je je bankier spoedig berichten? Kun je mij opbellen en zeggen, wanneer wy den wagen kunnen zien? Het moet zoo gauw mo gelijk gebeuren, omdat ik op reis ga, misschien morgen of overmorgen. was er immers nog vroe.?..Heinrich, hopend, niet op moeilijke onderwerp te zullen komen. Je liet ons altijd de foto’s zien. Het was zulk een mooi meisje, met donker haar. ?s Eiese*otte, antwoordde Pon siek duister. Ja juist, Lieselotte; wij hielden allen van haar, wjj lachten zoo om haar domme streken, waarover je vrouw je schreef. Ik geloof, dat zij een zonne straaltje voor ons allen was, die Liese lotte. ge®n. zonnestraal meer, gordde Ponsiek ruw en staarde voor met JZy, 18 er vandoor gegaan ten1 Je .m°°8t het gerust we- iedereen u-a Pijnlijk ontroerd von Erdmahnsdorf. niet gewend en bijna mij, dat, wat jij denkt, bestaat heele maal niet. Von Erdmannsdorf dacht aan Elin Hallermann. Daar was zij met haar korte, blonde haar, hSar donkere oogen en de mooie polsen. Mochten alle an dere meisjes zoo zijn als Ponsiek zei, Elin Hallermann was heel anders. En plotseling, terwijl hij daareven nog angstig dit onderwerp had verme den, steeg de hartelijke wensch in hem op, zijn ouden vriend Ponsiek te willen helpen. Werkt je ’fabriek niet meer? vroeg hij voorzichtig. Ponsiek schudde hoofd. Wat doe ,je dan eigenlijk? Vormen van verchroomd pCWhn voor radio’s. W^t zeg je? Een groot deel der radiotoestellen wordt niet van hout gemaakt, maar van bakeliet, dat is practischer voor overzee, omdat het niet krimpen kan Deze bakelietvormen worden geperst en zulke vormen maak ik. Dat is fijn werk, weet je, meest handwerk en zulk een vorm moet op den milimeter bere- tend worden, anders klopt het niet. Zoo’n zaak moest nu toch erg goed gaan, zei Heinrich na een poos. iedereen koopt immers nu een radio toestel. „Het Nationale Dagblad” trof een voor de toekomst van Nederlandsch-Indië zeer belafigrijk bericht aan in het Düsseldor- fer dagblad „Der Mittag” alsmede in het „Hamburger Fremdenblatt". 1 Volgens dit uit Tokio afkomstige tele gram, heeft Donderdag 21 Mei j.l., onder voorzitterschap van minister-president Tojo, in aanwezigheid van het voltallige kabinet, een zitting plaats gevonden van den „Groot Aziatischen Opbouwraad”. Op voordracht van den voorzitter van het bureau, dat zich met het ontwerpen der desbetreffende plannen bezighoudt, generaal Soezoeki, werden tijdens deze zitting de grondslagen vastgelegd voor de politiek, welke ten opzichte van de bevol- kings- en opvoedingsvraagstukken in de Groot Oost-Aziatische ruimte dienen te worden gevólgd. Oost-AzIS in twe« deelen gesplitst Hierbij werd uitgemaakt, dat Oost-Azië met betrekking tot de uitzending van Japansche rijks-onderdanen naar de ge bieden buiten het moederland in twee ge deelten zal worden gesplitst. Het eene gebied wordt beschouwd als in het bijzonder geëigend voor Japan’s bevolkings-politieke doeleinden, terwijl naar het andere deel slechts personen zullen worden uitgezonden, die bepaalde opdrachten met betrekking tot de ontwor pen herordening hebben te vervullen. Het telegram behelst echter geen nadere omschrijving van deze beide gebieden. Tenslotte wordt gemeld, dat in het kader der plannen tot oprichting van een Groot Oost-Aziatische beiangen-gemeen- schap de omschakeling van het opvoe dingswezen op het programma staat. Dit zal namelijk in de toekomst in belang rijke mate rekening hebben te houden met de nieuwe behoeften in ideologisch, weteqschappelijk en religieus opzicht. Een speciale medewerker van „Het Na tionale Dagblad” teekende bij boven staand bericht aan, dat dus blijkbaar besloten is, de nieuw veroverde gebieden te scheiden in een gedeelte, dat (bij uit stek) geschikt wordt geacht voor immi gratie op groote schaal èn een deel, waar Japan slechts de hegemonie wenscht uit te oefenen en daarvoor niet meer dan een zeker aiantal verbindings- en con- tróle-ambtenaren denkt noodig te heb ben, terwijl het betrokken gebied min of meer zelfstandig, althans autarkisch zal worden. Tot welk gedeelte Nederlandsch-Indiö gerekend zal worden te behooren, is nog niet bekend gemaakt. Het spreekt echter vanzelf, dat juist dit laatste voor de toekomst van onzen Archipel en met name voor de rol, die wij Nederlander» daarbij t.z.t. kunnen spelen, van het grootste belang is. Met spanning zien wij daarom uit naar nadere berichten omtrent deze voor on.s volksbestaan zoo uitermate belang rijke aangelegenheid. ORGELCONCERTEN HEIN S-GRA VESANDE A.s. Donderdag, 8 uur, geeft Hein ’s-Gravesande zijn eerste der serie van 12 orgelbespelingen in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente, Paleisstraat 8. alhier. Het programma bevat werken voor orgel van Sweehnck, Kerckhoven," J. B. Bach, Weckmann e.a. Voor de vol gende concerten hebben verschillende so listen hun medewerking toegezegd. Er worden verder o.a. werken uitgevoerd van Bach, Franck, Muffat, Mozart, Haydn en Schubert. f Op 16 Juli concerteert het kamerorkest „Lyra Antigua”, met medewerking van Willem Brederode Koffiesurrogaat Margarine (Vetk.) Melk Melk Petroleum Peulvruchten Pudding, verm. Rijst Scheerzeep Sigarettenk. Sinaasappelen 3*12, 4-12 Sinaasappelen Suiker Suiker Suikerwerk Tabaksk. Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Thee Bon reeds ingeleverd 40 gr. Vleesch 28A 100 gr. Vleesch 28B 25 gr. Zeep 211,228,272,293,300 90 450 gr. 30 Juni G, H, I, J, K 90 a 450 gr. 30 Juni LUISTERSPELPRIJSVRAAG Dezer dagen is de uitslag bekend ge worden van de luisterspelprijsvraag, welke het vorige jaar door het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten werd uifgeschreven. In de groep A (luisterspelen met een sociale, opvoedende of geschiedkundige strekking) werden toegekend1ste prijs aan Hasco Dekker voor het luisterspel „Het vrouwtje van Stavoren”2e prijs aan mevr. J. Hoekstra-Klumper te Was senaar met het luisterspel.Sprookje werkelijkheid?”; 3e prijs aan Edo Oi te Laren (N.H.)' met het luisterspel „Corruptie”. Een eereprijs in deze gtoep werd toegekend aan H. B. Wildevuur. alhier, voor het luisterspel„De glorie van den Arbeid”. - In de groep B (luisterspelen van ont_ spannenden aard) werden toegekendle prijs aan Theophile de Bock, alhier, met het luisterspel„Het spook van de Opera”2e prijs aan C. D. de Bruym te. IJsselstein voor het luisterspel„De roode ring"; 3e prijs aan CyrielKVerlegen te Meehelen (België) voor h?t luisterspel: „Express AmsterdamBrussel” In de -roep C (luisterspelen van groo ten omvang) werden toegekend le prijs aan Theep de Groot te Nijmegen voor het luisterspel„De vliegende Hollander”; 2e prijs aan Jan Zondervan, alhier, voor het luisterspel,yolk in Nood”3e prijs aan Hasco Dekker voor het luisterspel „Wie doodde dr. Wijnand Geerlings Als inleiding op de „Berliner Kunst woche” in muzikaal opzicht, gaf het Berlijnsche philharmonisch Orkest onder leiding van Wilhelm Furtwangler een concert. Het programma was gewijd aan de Duitsche romantische muziek, welke voornamelijk vertegenwoordigd werd door Schumann en Schubert. Een buitengewoon muzikaal genot ver schafte de Fransehe pianist Alfred Cor- totj door de wijze, waarop hij met zijn fijngevoeligen aanslag de eenvoudige gratie en den opbruisenden hartstocht var. het pianoconcert van Robert Schu mann ten gehoore bracht. Hij oogstte een hartstochtelijk applaus. HAAGSCHE MUSEUMVRIENDEN In de jaarvergadering van de Ver. van Haagsche museumvrienden werden ais be stuurslid herkozen de heeren W. Sluijter en A. J. G. Verster. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De wnd directeur, de heer J. Balfoort, betuigde zijn groote erkentelijkheid voor hetgeen door de vereeniging voor het mu seum gedaan wordt.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5