DE STRIJD IN DE LUCHT No. 18196. Waarheen dezen zomer mét vacantie? Woensdag 3 Juni. Ar*® 1942. Wat Twenthp het land der oude Saksen biedt Groote brand te Barneveld Ongeldigverklaring bouwvergunningen China VERDU 1ST EREN BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Zware Britsche verliezen Vlektyphus Boot omgeslagen Brandstofregeling voor groote gezinnen Engelsche luchtaanvallen op Nederlandsch gebied GEMEENTE HAARLEM KOOPT SCHOUWBURGGEBOUW s De Japansche operaties in Het is verschrikkelijk Vier personen verloren het leven Schade voorloopig op 100.000 geraamd dunde bolsjewistische gelederen Elke bouw van Overheidswege of door particulieren na 1 Juli verboden v. 9.53 uur nam. tot 5.22 uur v.m. Duizenden bommen op Ipswich 11 Sovjet-pantserbrigades bij Charkov vernietigd Talrijke dooden en gewonden In het land van Vollenhove Weest zuinig met electriciteit en gas Aanval op Sydney wekt ongerustheid Britsche vliegtuigen boven Duitschland De aanval op Keulen HAAGSCHE COURANT tt van de ma- stellen. bewaarde Maandag en in den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegers ver scheidene plaatsen in Nederland aangeval, len. Ook ditmaal waren het voornamelijk woonwijken, die door de Engelsche vlie gers systematisch met talrijke brand- en brisantbommen werden bestookt. Een aan tal huizen werd vernield of zwaar bescha- digd. Bij deze misdadige Engelsche aan vallen kwamen 36 menschen om het leven. Bovendien werden twintig personen zwaar en een aantal licht gewond. met van den voor staan zij in de van de moderne trieën. nabij het heide” in het zilte water van Boekelo. Wel vluchtig zijn scabiosa, tracht te wij ge len be te de te i a a ANIKORANO BEZET S.P.T. seint uit VichyVolgens berich ten uit Madagascar hebben de Engelschen de stad Anikorano. aan de Zuidpunt van het eiland.Diego Suarez, bezet Bijzonder heden over Fransche tegenstand worden niet gegeven. hadden voort- HeisjanTa- Noorden van Aan het deel van het front, waar het Nederlandsche Legioen vecht. Duitsche artillerie beschiet Leningrad. (S.S.P.K. Wenniger Mulder-Henkels) Meer bonnen bij grooter aantal dan zes personen. De secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend dat in het tijdvak van Maandag 15 tot en met Zaterdag 20 Juni bij de plaatselijke distri- butiediensten aanvraagformulieren MD 108 voor het indienen van een aanvrage voor extra brandstoffen voor gezinnen van ze ven of meer personen kunnen worden af gehaald. Onder gezinsleden kunnen wor ded medegerekend inwonende familieleden en ten hoogste één inwonend lid van het personeel Deze formulieren moeten volledig inge vuld bij het afhalen van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de achtste periode van 22 Juni tot en met 11 Juli weer wor den ingeleverd. Hierbij moeten de distri- butiestamkaart, gemerkt „Hoofd” en de distributiestamkaarten van alle overige ge zinsleden worden overgelegd. Voor een gezin van 7, 8 of 9 personen zullen drie bonnen, voor een gezin van 10 of meer personen zes bonnen, elk voor één eenheid, worden uitgereikt, echter slechts indien het hoofd van het gezin reeds een brandstoffenkaart DV heeft ontvangen. Telefoon 116300 (zeven lilnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. nsoo Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Pijswllk, Kantoorboekhandel Leeuwen- daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Beters Jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. O. Couvée- van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. DUITSCHE PERSSTEMMEN OVER DE BRITSCHE AANVALLEN De „Völkischer Beobachter” levert com mentaar op de zware verliezen van de Britsche'luchtmacht, door te zeggen, dat wanneer de Anglo-Amerikaansche agita tie haar terreuraanvallen op de woonwij ken van Duitsche steden tracht voor te stellen als den aanvang van een „lucht offensief van den grootsten stijl” om haar eigen volken een illusie te geven ten op zichte van het uitblijven van militaire da den der Geallieerden, dit niets anders is dan een poging om de wereld dom te hou den. Hoe bitter men ook in Duitschland de verliezen aan mannen, woningen en cul tuurgoederen gevoelt, die door deze aan vallen zijn ontstaan, ziet men toch dui delijk, dat den vijand daardoor veel groo- tere schade is toegebracht. Woordelijk schrijft de „Völkischer Beobachter”: Alleen reeds de Britsche verliezen aan vliegtuig- bémanningen waren bij de laatste nach telijke aanvallen grooter dan het aantal dooden onder de Duitsche burgerbevol king. Daarbij komt, dat de militaire scha de, die door deze aanvallen wordt aange richt, volgens de ervaring, hetgeen ook de Britsche vakpers herhaaldelijk hééft toe gegeven. buitengewoon gering is. Er komt echter nog een tweede factor bij. Terwijl de vernielingen, die Duitsche formaties aanrichten in de Engelsche steden vol gens de bekentenis der Britsche pers bui tengewoon ernstig zijn, blijven de ver liezen van onze gevechtsformaties veel geringer dan die van de Britsche nach telijke bommenwerpers. Zoo zijn bijv, alle in den afgeloopen nacht opgestegen Duit sche machines naar haar basis terugge keerd. In dit feit, dat op het eerste ge zicht verwonderlijk lijkt, komt de betere oefenihg. het betere materiaal en de be tere tactiek van de Duitsche gevechtsfor maties, tot uitdrukking, evenals van den Duitschen luchtafweer. i Maan: 3 Juni op 12.53 v.m„ onder 10.17 v.m.; 4 Juni op 1.31 v.m., onfier 11.31 v.m. 5 Juni L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. „Het is verschrikkelijk hoe de burger bevolking in de Sovjet-Unie aan haar lot is overgelaten”, zoo vertelde ons een frontsoldaat Het ontbreekt dezen men_ schen aan alles. En denkt u eens aan de kinderen'„Maar”, zoo voegde deze strijder er aan toe, ..gelukkig hebben de zegevierende troepen overal op gerekend. Waar hulp noodig is wordt deze ge boden, ook aan de burgerbevolking. Welk een prachtige taak is hier weggelegd voor de Nederlandsche Ambulance Zorgt u ervoor, dat deze ambulance haar taak kan verrichten. Steunt de Neder landsche hulpexpeditie aan het Oostfront. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance. Koninginne gracht 22, ’s-Gravenhage. binnen de omslotenheid van de wallen de antieke sfeer, waarin oude ge bruiken bleven voort leven, die nog altijd PRIJS OEZEk COURANT Voor k-Gravenhage Bij vooruitbet per 8 mnd. met „Kikerlki", „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad’” 3.15. Fr. p. o. met Modeblad 1 4.20, z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bij postkant, tegen de geldende goed gek. abonnementsprijzen. Afz. nummers 5 et., fr. D. p. 10 ct Op den Oude IJsel bij Doetinchem is he denmorgen een boot omgeslagen, tenge volge van ’t verschuiven van den deklast. Hierdoor geraakten 10 personen onder het vaartuig; zes hiervan konden zich redden, maar vier anderen kwamen in de modder om. De namen der slachtoffers zijn: Greve, Roenhorst, de Groot en Maaselïnk. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee, ontdekte men, dat er brand woedde in de gebouwen van de Coöperatieve Land bouwersbank én Héndelsvereeniging Bar neveld, gelegen ih ae onmiddellijke nabij heid van het station aldaar. Met twaalf stralen werd het vuur bestreden en men slaagde er in, de uitbreiding er van te verhinderen. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is “in de droogkamer, waar hout, bestemd voor houtgasgeneratoren, werd gedroogd, en waarin een vonk terecht zou zijn ge komen. De aangerichte schade raamt men voorloopig op een bedrag van ruim 100.000. Het is tenslotte te danken aan het door tastende optreden der brandweer, dat pak huizen en kantoor, alsmede de groote silo gespaard konden blijven. „Duizenden Sovjet-soldaten stierven aan vlektyphus,” zoo verklaarde de Sovjet- dokter Dimitrijef van de 337ste Sovjet- divisie infanterie, die bij den omsinge- lingsslag van Charkov in Duitsche .krijgs gevangenschap geraakte, zoo verneemt het D.N B van militaire zijde. Voorts verklaarde de SQvj^t^jpkter nog: „Wij staan machteloos tegenover de vlektyphus, daar in het Sovjetleger een doeltreffend serum voor de bestrijding van deze ziekte ontbreekt.” mogelijkheden Het grijze verleden heeft er stand gehouden in oude kerken, kasteelen. havezathen. hui zingen, watermolens. Als een monument van ge heel Twenthe staat daar op het plein door linden omringd, de Sint Plechel- mus van QJdénzaal, het krachtige bouwwerk van Romeinsche en vroeg- Gothische architectuur, een geloofsburcht in den zwaren, oker-grijzen zand steen, een indrukwekken de schepping uit twee tijd perken van het eerste christendom Daar is in Weerselo de even oude Stifts-kerk een romantisch bouwwerk met de ge dempt grijze patina der eeuwen. In Enschede, de groot ste Twenthsche stad met zoovele nieuwe gebou wen, bleef uit de bran den van vroegere eeuwen de groote kerk en toren behouden nederig en stil deining indus- sober- statige stadhuis van deze eeuw. Ootmarsum Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1, 2de alinea, van verordening nr. 3/40 den algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid in het bezette Neder landsche gebied medegedeeld, dat alle bouwvergunningen, door dezen "tot dus ver op grond van art. 2 en 3 der ver ordening nr. 4/41 uitgereikt, beschouwd moeten worden als, met ingang van 1 Juli 1942 ongeldig te zijn. De voor dezen da tum nog beschikbare tijd moet uitslui tend gebruikt worden om de bouwwer- ken nog zoover te voltooien, dat zoo mo gelijk schade van éenigen omvang aan het bouwwerk door de stillegging op ge noemden datum wordt vermeden. Tevens is bepaald, dat bouwprojecten, waarvoor reeds vergunning is verleend, maar waar mee op het tijdstip van deze publicatie nog^een aanvang is gemaakt, niet mogen worden begonnen. Hierdoor wordt elke bouw van overheidswege of door parti culieren na 1 Juli 1942 verboden. In uitzonderingsgevallen, welke in staathuishoudkundig of oorlogs-econo- misch opzicht bijzonder gemotiveerd zijn, kan ontheffing worden verleend van bovenstaand bouwverbod. Verzoeken om ontheffing moeten via den algemeen ge machtigde voor de bouwnijverheid wor den ing.ediend bij den Rijkscommissaris voor- het bezette Nederlandsche gebied, die hierover besl t. Voor bouwprojecten van Duitsche in stanties wordt tegelijkertijd een bijzon dere regeling uitgevaardigd.’ In dit verband wordt bijzonder gewezen op het feit, dat verzoeken om ontheffing, waarin wordt verzocht om werkkrachten, grondstoffen materialen, producten, ma chines of werktuigen voor bouwprojec ten, welke niet bijzonder gemotiveerd zijn uit staathuishoudkundig of oorlogs- economisch oogpunt, volgens art. 1 der verordening van den Führer tot bescher ming van het bewapeningsbedrijf van 29 Maart 1942 (Rgbl. 1 blz. 165) straf baar zijn en wel met tuchthuis en in bij zonder ernstige gevallen met de dood straf. Genoemde -verordening geldt op grond van art. 17, eerste alinea, ten •tweede der verordening nr. 52/40 in de versie der verordening nr. 123/41 en nr. 56/42 ook in het bezette Nederlandsche gebied. Voor de rechtspleging zijn de Duitsche burgerlijke strafrechtbanken in Nederland bevoegd. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—11 m.M C5 reg.) t 1.65. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) f 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel. 0.51 per m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr. p. p. 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct. KI. Adv. (in halve oplaag) f 0,57, Dienstaanb f 0.38. Pers. gevr. f 0.48. Adv. met ..Br. a h. bur. v d bl" 10 ct meer kiang bezet. Naar Domei van boord van een Ja- pansch oorlogsschip meldt, heeft een Ja pansche marine-afdeeling in de afgeloo pen maand een succesvolle landing op het eiland Toelagi aan de Zuidoostelijke punt van de Salomon-eilanden uitgevoerd. De landingsafdeeling heeft zonder op verzet te stuiten het geheele eiland be zet, dat tot dusver door de Australische strijdkrachten als vooruitgeschoven steun punt was gebruikt. De bezetting van het eiland Toelagi beteekent de totale ver overing van de Salomon-eilanden door de Japanners Scherper ccntröle in uitzioht gesteld De directeur van het -Rijkskolenbureau vestigt er de aandacht op, dat iedere ver bruiker in het belang van een geregelde electriciteits- en gasvoorziening de uiter ste zuinigheid met het verbruik van elec- triciteit en gas behoort te betrachten. In het bijzonder dient men in het oog te houden, dat het huidige verbruik geen basis zal vormen voor eenigerlei rantsoe- neering in de togkomst. Het heeft dus geen zin, dat degenen, die van het toegewezen rantsoen overhouden, het restant electri- citeit of gas nutteloos verbruiken. Een dergelijke handelwijze is onverantwoorde lijk, daar hierdoor bevorderd zou worden, dat wellicht tot een verdergaande rantsoe. neering moet worden besloten. Tenslotte wordt er op gewezen, dat tegen overschrijding van de rantsoenen strenger zal worden opgetreden en spoe diger tot afsnijding zal worden overge gaan. Bij informatie deelde men ons mede, dat in de maanden Januari tot en met April van dn jaar door de electriciteits- bedrijven in 36.192 gevallen en door de gasbedrijven 59.481 gevallen boete werd opgelegd Het aantal afsnijdingen bedroeg respectievelijk 1182 en 1957. de hier delft naar uit het tertiair, die de vragen over dit oude fasanten, de korhoenders Saksenland Tubantië. De vemietigmgsslag van Charkov. Dicht bij de batterijstellingen heeft de commandant van de pantserartillerie zijn post ingericht, om van hier uit het vuur te leiden. (Atlantic.Holland-P.K. Schneider) Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, heeft de Britsche lüchtmacht bij de gisteren ondernomen aanvalspogingen in het Kanaal weer ge voelige nederlagen geleden. Reeds in de ochtenduren, toen een formatie Britsche jachtvliegtuigen naar de Fransche kust vloog, werd zij terstond door Duitsche jagers tegengehouden en tot den terug keer genoopt. Tijdens een achtervolgings- gevecht schoten de Duitsche jagers boven het Kanaal 2 Spitfires neer. Eenige uren later ontmoetten Duitsche jagers voor Kaap Gris-Nez een numeriek superieure formatie Britsche jachtvliegers. De Duit sche jagers gingen terstond dén strijd met de Engelschen aan en schoten in kor ten tijd 11 Spitfires omlaag. Met een bij Cherbourg neergehaalde Spitfire en 2 voor de Nederlandsche kust neergescho ten verkenners, bedraagt het Britsche verlies gisteren 16 vliegtuigen. Inzake den aanval van de Duitsche luchtmacht op Ipswich, deelt het Opper bevel van de Duitsche Weermacht het volgende mede Toen de eerste golf Duitsche gevechts vliegtuigen het doel naderde, werd zij herhaaldelijk door Britsche nachtjagers aangevallen. Vijandelijke luchtafweerbat- terijen, gesteund door talrijke zoeklichten, probeerden den Duitschen vliegtuigen den weg af te snijden. In weerwil van het zeer hevige vuur-braken de Duitsche ge vechtsvliegtuigen’door het spervuur heen en wierpen zij hun bommen neer op stad en ^aven van Ipswich. Duizenden brandbommen veroorzaakten in vele deelen van de stad uitgebreide branden Dit vuur wees den later komen den Duitschen gevechtsvliegtuigen den weg. Waargenomen kon worden, dat on telbare bommen ontploften, voornamelijk in de haveninstallaties, waar zware ver nielingen werden aangericht. Alle Duit sche vliegtuigen keerden op hun basis terug. LUCHTALARM IN LONDEN In den afgeloopen nacht tusschen 3 en 4 uur heeft Londen luchtalarm gehad. In de omgeving van de stad trad het lucht doelgeschut in werking, er vielen geen leven, die nog altijd de bekoring hebben, de ver ve en normen van het eigen volkswezen Uit grachten, temidden van statig geboomte, rij zen de kasteelen op van Markelo. Goor Diepen- heim, Delden. Have zathen gaan schuil onder donkere eiken. De ruïne van het huis Brekkelen- kamp het huis Singra ven bij Denekamp, de watermolens in de Din- kel en de Hazelbeek, en overal in het Twenthsche land de hoeven in den bouwtrant, door het r*jke land gaan Toch doet de toe rist goed voor zijn toch ten bij het centraal bu reau der V.V.V. Almelo of bij die V.V.V. Veldmaarschalk Mannerheim wordt morgen 75 jaar. De foto toont den Opperbevelhebber van het Finsche leger tijdens een bezoek aan het Finsche front (Suomen-Holland) Voor 5 Jaar verpacht aan Ned. Kameropera De schouwburg aan den Jansweg te Haarlem, welke in 1937, na het faillisse ment der toenmalige directie, zijn deuren heeft gesloten, zal weer in gebruik geno men worden. De burgemeester van Haar lem heeft n.l. een overeenkomst gesloten met de Nederlandsch—Duitsche Kultuur- gemeenschap te ’s-Gravenhage, waarbij o.a. is bepaald, dat de gemeente den voor- maligen schouwburg met het daarin aan wezige meubilair, décors, requisieten, enz. zal aankoopen voor een bedrag van 52.000, n.l. 38.000 voor het gebouw en f 14.000 voor het meubilair. Nadat het ge bouw gerestaureerd en opnieuw ingericht is, zal het voor den tijd van vijf jaren worden verpacht aan de Ned, Kamer opera voor ƒ5900 per jaar. lo en weer anderen, die de romantiek zoeken In de geheimzinnige bos- schen van de Lutte, in de heide en zanden van Buurse, en de sportleven, die heel dit Twenthsche land willen verkennen doel van Markelo tot Tubber- gen, van Lemele tot Los ser. en die tenslotte het genot willen hebben te veis, de Hoïterberg, Rijs- baden in „de zee op de serberg en Noordelijk de Lemelerberg, die van Tu bantië de schilderachtige grenzen vormen, een 1 waaraan de Regge? de Dinkel, de Buurserbeek, de vele kleine beken nog een nieuwe, bijzondere reau ^er bekoring geven. Almelo of Want de toerist, die V.V.V. Oost-Twenthe steenen Enschede lectuur aan te De in den omsingelingsslag bij Char kov in Duitsche- gevangenschap geraakte bolsjewistische luitenant Andreij Sanone- kof van de 37ste pantserbrigade heeft verklaard, dat het bolsjewistische pant serwapen, dat de ruggegraat vormde van het leger van Timosjenko, in den slag van Charkov stukgeslagen is, zoo ver neemt het D.N.B. van militaire zijde. Woordelijk verklaarde de gevapgen ge nomen bolsjewistische luitenant het vol gende: „Onze modernste stalen vestingen, waarvan wij zulke groote verwachtingen hadden en die als onoverwinnelijk gol den, zijn door den Duitschen stormloop onder den voet geloopen en! door de Duitsche luchtdoelartillerie en de Duit sche luchtmacht vernietigd. In het gebied van Charkov werden door de Duitschers 11 pantserbrigades totaal in de pan. ge hakt” in het struweel zoekt, die er de sleutelbloemen, de wilde anjer, de aronskelk, de vele soorten orchi deeën, de zevenster, de u:en gentiaan vinden, deze toerist zal als een ver rijkt mensch tot zijn da- gelijksch werk terugkee- ren Want gesteente, flo ra en fauna zijn in Twenthe in zeldzame va riëteiten te vinden, een studie-veld voor allen, die belangstellen In de schat ten, die de bodem ver bergt en draagt en die verzameld zijn in het Museum Natura Docet te Denekamp Er zullen toeristen zijn, die uitgaan naar kennis van het leven der Tuban- ten. Zij vinden in de musea in Enschede, Al melo en Ofdenzaal hun studiebronnen. Of ande ren, die aangetrokken worden door het dynami sche, door de indrukwek- het Oosten liggen kende industrieën van bij Oldenzaal de Tanken- Hengelo, Enschede, Alme- berg, de Hakenberg en Austibergbij Ootmar sum de Kuiperberg, in de nevelige verte, over de'grens, het romantische {•otsland, waarboven het slot van Bentheim zich verheft, reeds sedert de zeventiende eeuw van Nederlandsche schil ders In het Westen zijn het de Markelo’sche heu- In het heel, neei oude land der Tubanten, waar van de geschiedenis terug gaat tot den legendari- schen koning Odemarus, op den bodem, uit de zee opgestegen in het verre tertiair, den bodem van fosforieten en granieten, waar haaientanden aan den oertijd herinneren, te midden van steden en dor pen met de grijze monu menten van middeleeuw- sche bouwkunst. daar groeide de moderne in dustrie in al haar groot- sche uitingen op. Ziedaar het tweeledig karakter, de twee zijden van Tubantië. en beide zijn belangwek kend Daarom biedt dit Tubahtië vele toeristische Saksischen door kleur en vorm har monisch verbonden met den bodem, met de gol vende akkers en hellende weiden, met de donkere bosschen en de heuvels, die in blauwe verten den horizon afsluiten. In het Oosten liggen STRIJD TEN N.O. VAN CANTON De Japansche troepen, die op 1 Juni van Canton uit de operaties tegen het Tsjoenkineesche leger van generaal Joe- hanmoe zijn begonnen, hebben denzeif- den dag Sjanghwa, gelegen op 75 km ten Noordoosten van Canton, bereikt. Vervolgens zetten de Japansche troepen de achtervolging van de vluchtende Chi- neezen voort Na de reeds gemelde bezetting van Tsjoengwa door Japansche strijdkrach ten hebben dezelfde Japansche eenheden bij de achtervolging van den vijand Feng-Joean, een plaats 4 kilometer Noorden van Tsjoengwa gelegen, stormd. Dezelfde Japansche troepen, die den opmarsch nog verder gezet, bereikten de lijn naoting, 10 kilometer ten Tsjoengwa. japansche strijdkrachten rine hébben op 30 Mei het eiland Joeh- wan aan de kust van df provincie Tsje- HERSTEL VAN BOERENRECHT Aan een mededeeling van den pers dienst van den Nederlandschen Landstand ontleenen wij Eindelijk is in de beruchte kwestie in den kop van Overijsel, waar het semi- officieele lichaam, de ontginningsmaat- schappij „Land van Vollenhove N.V.’’, al meer dan tien jaren de oude rechten van de boeren en kleine grondeigenaren mis kende en onder den voet trad, een eenigs- zins bevredigende beslissing gevallen. In 1921 zijn plannen ontworpen voor secundaire bemaling (partieele bemaling van de gronden in het waterschap) in den vorm van drooglegging en ontginning van een aantal polders. In den winter 1928-1929 is met de uitvoering dezer plannen een aanvang gemaakt.’ Als financieele grondslag gold, dat het te verwachten tekort zou worden gedra gen door Rijk, provincie en waterschap in de verhouding van 4:2:1. Als uitvoe rend lichaam werd gesticht de ontginnings- maatschappij „Land van Vollenhove N.V.”, gevestigd te Vollenhove, in welker bestuur de bijdragènde lichamen in ge noemde verhouding, waren vertegenwoor digd. De benoodigde gronden (rond 1450 h.a.), welke het belangrijkste bedrijfsgebied van de Giethoornsche ingezetenen uitmaakten, werden door deze ontgimjingsmaatschappij aangekocht, hetgeen men klaarspeelde onder allerlei wonderschoone beloften, waarvan de heeren drommels goed wisten, dat zij toch niet in vervulling zouden gaan. Het raffinement, waarmede deze be loften werden afgelegd bleek echter vol doende om de streekbevolking om den tuin te leiden. Reeds onmiddellijk na den aanvang der werken trad in de streek een ongekend groofe werkloosheid aan het licht en in Giethoorn bleek weldra een vierde ge deelte der bevolking op steunverleening in eenigerlei- vorm te zijn aangewezen. Deze werkloos geworden menschen wer den bij den polderaanleg tewerkgesteld, aanvankelijk buiten de gewone werkver- schaffingsregels om, maar aldra bleek ook deze „welstand” voor hen nog te goed te zijn. Zij werden niét meer tot de werk verschaffing toegelaten, alvorens ze hun laatste reserve (het voor het land ont vangen geld) hadden opgeteerd. Een fraaie polder kwam tot stand, he laas volkomen ontoegankelijk voor de streekbewoners; een monument, dat de bevolking ten zegen had kunnen zijn, bleek haar doodsklok te zijn geworden. Uit den boezem der bevolking was al het mogelijke gedaan om verandering te krijgen, doch alle vertoogen tot de regee- ring, tot de volksvertegenwoordiging en tot de uitvoerende lichamen bleven vruchteloos, evenals de uit het volk voort komende openbare critiek. Het veroor zaakte onrecht scheen ten eeuwigen dage onrecht te moeten blijven. Zoo wendden de bewoners zich in arren moede tot den Rijkscommissaris, nadat het Ned Agrarisch Front zich het lot der bevolking had aangetrokken. Het objectieve onderzoek stelde de in gelanden volkomen in het gelijk en van Duitsche zijde werden maatregelen bevo len om het onrecht zooveel mogelijk te herstellen. Het Ned Agrarisch Frent had dit her stel samengevat in enkele hoofdlijnen, n.l. de onyerwijlde uitgifte van den beschik baren ontgonnen grond, als overgangs maatregel ten behoeve van het getroffen streekbedrijf, voorts schadeloosstelling door weder-inschakeling in het bedrijf of door een uitkeering in geld en tenslotte regeling van de toekomstige kolonisatie met volledige inachtneming van de belan gen der streekbevolking. Ruim 240 h.a. ontgonnen grond werd in pacht ter beschikking van het streekbe drijf gesteld en op dezen grond, onttrok ken aan de beruchte „eigen exploitatie” heerschte spoedig de grootste bedrijvig heid. Veilig kan worden aangenomen, dat door deze verpachting in 1941 een meer- •inkomen van ongeveer f 125.000 aan de streekbewoners ten goede is gekomen. De schadeloosstelling was de volgende fase in den strijd om gerechtigheid De eerste serie, waaromtrent de be slissing van hoogerhand is afgekomen, betrof een'aantal ouderen, die uitsluitend door een uitkeering in geld konden wor den geholpen. Zij kregen een wekelijksche uitkeering gedurende hun leven, variee- rende van 2 tot 5, voor zoover zij vroeger zelf turf hadden gemaakt, ver hoogd met een vergoeding voor gemis aan brandstof van /50 per jaar. Ook zij, wier schade uitsluitend bestond in het gemis aan eigen turf, kregen een dergelijke ver goeding Thans zijn ook de overige beslissingen afgekomen Zij, die geschikt zijn voor een boerderij, zullen bij de eerstvolgende uit gifte hiervoor in aanmerking komen, terwijl aan hen, die op andere wijze niet meer konden worden geholpen, behoorlijke Schadeloosstellingen in geld, hetzij ineens of bij wijze van periodieke uitkeeringen, zijn toegekend. Bovendien zijn lijnen uitgestippeld voor een verderen sociaal-economischen op bouw De bevolking zal zooveel mogelijk in het nieuwe bedrijfsleven worden in geschakeld De Vereenigde Staten en Boelgarije, Hongarije en Roemenië Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, neeft Roosevelt van het congres de oorlogsverklaring aan Boel- garije, Hongarije en Roemenië geëischt. De aanval van Japansche duikbpoten op de haven van Sydney heeft bij het Britsche opperbevel groote opschudding verwekt In het hoofdkwartier van gene raal MacArthur zegt men. dat deze duik- booten van het tweeman-type waren, die eveneens tijdens den aanval op Pearl Harbour werden gebruikt. De actieradius van deze eenheden is echter niet voldoende om van Nieuw Gui nea uit of van de Salomon-eilanden, die zich in Japansche handen bevinden, te opereeren. Deskundigen zijn van mea ning, dat deze duikbooten door oorlogs schepen tot bij de Australische kusten worden gebracht Anderen spreken het vermoeden uit dat zij door groote wa tervliegtuigen zijn vervoerd, die hen neerlieten alvorens op het water te lan den. Tot nog toe is het geheim nog niet opgehelderd en In Australische militaire kringen heerscht de grootste ongerust heid klaard, dat de luchtmacht van procent, gezien de hevigheid den Duitschen afweer beteekenen. De afweer moet goed gewerkt hebben en voortref felijk georganiseerd geweest zijn. De vraag is thans of Groot-Brittannië in de naaste toekomst bij machte is, de ver vaardiging van bommenwerpers voor nachtelijke aanvallen te handhaven in dien omvang, welke vereischt is bij een gemiddeld verlies van ongeveer 44 vlieg tuigen per nacht en bij de onvermijde lijke verliezen door ongelukken. Wanneer er eiken nacht 44 vliegtuigen verloren gaan, beteekent dit per maand 1320 toe stellen, en dit cijfer zou alleen slaan op het commando nachtelijke bommenwer pers, dat zijn steunpunten in Engeland heeft. In dit cijfer zijn dus niet begrepen de verliezen van de Britsche luchtmacht, welke de verschillende commando’s bom menwerpers op andere oorlogstooneelen lijden. Het behoeft geen nader betoog, dat de Engelsche vliegtuigindustrie alleen niet snel genoeg kan produceeren om bij dergelijke verliezen met de uitbreiding van de Britsche luchtmacht te kunnen voortgaan. Het D.N.B. verneemt *van militaire zijde In de week van 24 tot 30 Mei heb ben de Britten 168 en. de bolsjewisten 369 vliegtuigen verloren als gevolg van de actie der Duitsch-Italiaansche lucht macht De vijand heeft dus in totaal 537 vliegtuigen in een week tijd verloren. doelgeschut in werking, er vielen bommen. Britsche vliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt in den afgeloopen nacht bp woon- en zakenwijken van eenige West-Duitsche steden brisant- en brand bommen geworpen. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben nachtjagers en afweergeschut 12 xijandelijke bommen werpers neergeschoten. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Engelsche majoor Oliver Stewart in verband met de aanvallen op Keulen ver klaard, dat de verliezen der Britsche Zaterdagavond met 4 aanval, een vrij hoog cijfèr I'M it

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1