DE LUCHTOORLOG IN GRONINGEN KUNSTMANIFESTATIE '1942. No.18197. Donderdag 4 Juni. DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT Waarheen dezen zomer met vacantie? 4 DE GEVECHTEN IN NOORD-AFRIKA VERDUISTEREN If If T ransportmoeilijkheden De Rijkscommissaris opent de We s er-Ems-tentoonstelling Prof. Goedewaagen over cultuur- uitwisseling De petroleumraffinaderijen Van Balikpapan Zware bolsjewistische vliegtuig- verliezen - Britsche toestellen boven Duitsch gebied v. 9.54 nar nam. tot 5.21 uur v.m. Verzorging van gewonden brengt moeilijkheden Het „tweede front” Japansche experts naar Ned.-Indië 24 Britsche vliegtuigen neergeschoten Spoedig einde van Tsjoengking De dorlogsverklaring van Mexico Bon 29 voor boter en vet Bon 24 Spijsolie verlengd Opnieuw 7 Nederlanders door Engelsche bommen gedood Dutch Harbor aangevallen Onderhoud met Ton Koot De aanval op Parijs Het bombardement van Canterbury Ondanks hevige zandstormen nog foegenomen COURANT de transportmogelijkheden en in Belangrijke Italiaansche ministerraad het jaar stad te dichten. Het vernielingen in het gevechtsgebied. en veroorzaakten zij nieuwe in het zwaargetroffen Canter-’ zul- wij niet om over in finan- „De huizen rukken de soldaten op. Een snelboot tijdens een tocht. Het lichte afweergeschut is steeds gereed om te vuren. (Atlantic-Holland-P,K. Meinhold) Maan: 4 Juni op 1.31 v.m., on der 11.31 v.m.; 5 Juni op 2.02 v.m., onder 12.44 n.m. *-.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. - Zaterdag zal de Italiaansche minister raad onder voorzitterschap van den Duce bijeenkomen ter behandeling van een belangrijke agenda. Zaterdagavond zal de interministerieele coördinatiecom missie voor levensmiddelenvoorziening, distributie en prijzen, in het Palazzo Venezia vergaderen, eveneens onder lei ding van den Duce. Omtrent de bespre kingen van de commissie zullen officieele mededeelingen worden gedaan. p De „Daily Mail” publiceert een bericht van zijn correspondent uit Moskou, waarin deze meldt, dat hij Maandag j.l. steeds weer door geestdriftige bolsjewis ten werd aangeroepen, die Engeland voor den aanval op Keulen wilden bedanken. In Londensche politieke kringen streeft men er op het oogenblik meer dan ooit naar, het te doen voorkomen, dat de ter- roriseeringsaanval op Keulen een wel overwogen stelselmatige actie is geweest om de' openbare meening in de Geallieer de landen en vooral ook Moskou er defi nitief van te overtuigen, dat het ge- wenschte Europeesche „offensief’ aan den gang is. ken slag, daar de in Libye strijdende troepen niet zoozeer uit regulaire infan terie zijn samengesteld, doch meer uit speciale formaties. De Duitsche tactiek bij de gevechten in de woestijn baart de Engelsche leger leiding veel zorg, naar „United Press” uit Cairo meldt, daar zij niet weet wat de Duitschers eigenlijk willen. De strijd is hard en alle wapens, met inbegrip van de infanterie, nemen aan de gevech ten deel De verliezen, die het bolsjéwistische leger in den afgqloopen winter heeft ge leden. kunnen niet langer verzwegen wor den, zoo verklaarde de bolsjewistische of ficier van gezondheid Michael Gorbatsjef, die in het gebied rondom Charkov in DuitJ sche gevangenschap is geraakt. Vooral het aantal gewonden is in den loop der ge vechten zoo aanzienlijk gestegen, dat de huisvesting groote moeilijkheden met zich medebracht. Bijzonder gevaarlijk is het toenemende aantal gevallen van vlek- typhus zoowel in het. leger als onder de burgerbevolking. Wij staan volkomen machteloos tégen deze épidemie. DOOR DE JAPANNERS WEER Hersteld Naar het Japansche blad „Hotsji” meldt zijn de groote petroleumraffinaderijen te Balikpapan van de Bataafsche Petroleum- maatschappij, welke destijds door de Nederlandsche troepen werden verwoest, door de" Japanners weer hersteld en zullen zij binnenkort weer in gebruik worden genomen, aldus Europapress. Soebhas Chandra Bose door den Führer ontvangen. De Führer ontving in zijn Hoofdkwartier, in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buiten- landsche “Zaken, von Ribbentrop, den voorvechter van de Indische vrijheids beweging Soebhas Chandra Bose, voor een lange bespreking. De Führer begroet zijn gast. LinksGesandter Dr. Schmidt. (Hoftmann) een stormloop genomen. Voorbij brandende (Atlantic-Holland-P,K. Hahle) Britsche vliegtuigen hebben naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den afge- loopen nacht jn het Noordwest-Duitsche kustgebied op verscheidene plaatsen bri_ sant- en brandbommen geworpen, welke eenige schade hebben veroorzaakt in woon- en zakenwijken. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn door de nachtjagers 10 der aanvallende bommen werpers neergeschoten. baar geweest: zijdie afzijdig blijven staan krijgen ongelijkin hun geïsoleerdheid zijn zij gedoemd te verstarren. Wij, met ons vaste geloof aan een nieuw en beter Europa, krijgen gelijk; in de lijn der positieve instelling, ook op cultureel gebied, ligt het dus, dat wij onzen Noord- Duitschen kunstenaars op Nederlandsehen grond de broederhand reiken. Hierna sprak de Rijkscommissaris Rijks minister Seyss-Inquart. Allereerst uitte spr. zijn genoegdoening er over, dat hij hier aanwezig kon zijn. De kunst vindt haar oorsprong op het land, en wordt jn de centra tot een grootere hoogte gebracht. Door uitwisseling komt men eveneens tot grootere dingen en wordt de kunstenaar aangespoord door het zien van werk van anderen Spr. zeide verheugd te zijn over deze cultuuruitwisseling met het nabije Duitschland. In dit verband bracht spr. dank aan prof. Goedewaagen voor het vele werk, dat hij in dit opzicht verricht. Kunst is de uitdrukking van het leven en wederzijds is men begeerig deze cul- tureele uitingen van elkaar te zien. Dat de schilderkunst op een hoog peil staat in deze omgeving weten wij allen. De Rijkscommissaris bracht eveneens dank aan de Duitsche kunstenaars, die hebben medegewerkt en speciaal aan den voor zitter van den Kunstenaarsbond Bremen. Richard Flegel. Met de beste wenschen voor het wel slagen verklaarde spreker vervolgens de tentoonstelling voor geopend. Hierna volg de een bezichtiging van het geëxposeerde werk. AUTOBUS IN SPANJE VERONGELUKT Tusschen Ponferra en Orense in Spanje, i^ een volle autobus in een ravijn gestort. Zeven personen werden daarbij gedood. Onder de 32' gewonden bevinden zich en kelen in ernstigen toestand. In de eerste zitting van de kortgeleden opgerichte centrale maatschappij voor de ontwikkeling van Oost-Indië werd luite- nant-generaal Toyoji Takata tot presi dent, luitenant-generaal Nobutaka Shioten tot vice-president en Katsukiyo Yokoha ma tot directeur-generaal benoemd. Be sloten werd, een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van grondstoffen en naar de transportmogelijkheden en in dit verband een commissie van vijf ex perts naar Oost-Indië te zenden. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, hebben Duitsche jagers gisteren aan het Kanaal nieuwe successen behaald in den strijd tegen de Britsche luchtmacht. Toen in de middag uren een gemengde formatiè Britsche bommenwerpers en jachttoestellen het ge bied van Cherbourg trachtte binnen te dringen, werd zij reeds voor het bereiken van de kust door Duitsche jagers in he- vige luchtgevechten tot den strijd ge noopt. 16 Vijandelijke machines werden uit de formatie weggeschoten. Bij een nieuwe aanvalspoging werden .nog 8 Brit sche toestellen neergehaald, zoodat de vijand in totaal 24 vliegtuigen verloor. Daarna staakten de Engelschen hun aan- ▼alspogingen PRIJS DEZER COURANT Voor 's-Gravenhage Dij vooruttbet per 8 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijblad" en „Letterk Bijblad" 1 3.15. Fr. n. p. met Modeblad 4-20. z Mode blad 3.95. Buitenland 9.45. Bil postkant, tegen de geldende goedgek. abonnementsprijzen Afz. nummers 5 Ct„ fr. D. D. 10 et den en medio Juni kun- l van musea en tentoonstellin gen weer twee belang rijke gebAirtenissen tege moet zien. Het Spoorwegmuseum, dat vroeger te Utrecht was ondergebracht, is overgebracht naar het Rijksmuseum. Half Juni zal deze belangwekkende verzameling voor het pu bliek te bezichtigen zijn. Bovendien wordt half Juni in het Stedelijk Museum de tentoonstel ling „Stad en Land” ge opend. De bedoeling van deze tentoonstelling is verantwoorde! ijkheddsbe- sef wakker te roepen voor het uiterlijk van de Nederlandsche steden en het Nederlandsche land- schap. Het wordt een echt Nederlandsche ten toonstelling van groot- sche allure. Wat de vacanties betreft, merkte de heer Koot o.a. het volgende op Via de A.N.V.V, wordt een lijst uitgegeven over logies- gelegenheid in het land, die natuurlijk regelmatig wordt bijgewerkt, zoodat men op de bureaux van V.V.V. in vele gevallen antwoord kan geven op de vraag, waar nog ka mers vrij zijn. Men be spaart zich dan moeite, ergernis en teleurstel ling en bovendien kan de V.V.N. op deze wijze eenigermate richting ge ven aan het toerisme. In Limburg is in de komende weken nog vol- De voor een officieel bezoek in Japan vertoevende minister van Buitenlandsche Zaken van de nationale Chineesche regee- ring, Tsjoemini, heeft naar aanleiding van een receptie voor de pers er op ge wezen, dat Nanking door het verhoogen der productie en door een krachtige be vordering van de nieuwe nationale be weging, Japan steunt Het is op het oogenblik nog te vroeg aan Tsjang-kai- sjek een laatste vermaning te richten, daar hij nog steeds niet de werkelijke gebeurtenissen ih haar geheelen omvang begrijpt De operaties in de provincies Joennan en Tsjekiang toonen echter, dat het einde van het Tsjoengkingregime in een niet al te ver verwijderde toekomst ligt. Tsjoengking’s militaire kracht wordt dagelijks zwakker, vooral daar het van iedere hulp van buiten is afgesneden. Ten aanzien van den nieuwen Duit- schen x ergeldingsaanval op Canterbury deelt het Duitsche Opperbevel mede: Bij een onbewolkten hemel vielen de Duitsche gevechtsvliegtuigen in verschei- dene golven de oude bisschopsstad aan. In weerwil van ,het opstijgen van talrij ke vijandelijke nachtiagers kwamen de Duitsche toestellen Loven het centrum, waar zij hun bommen van het zwaarste kaliber lieten vallen. De bemanningen zagen, dat in de binnenstad en in de on middellijke omgeving van de cathedraal talrijke bommen insloegen en r ieuwe groote branden deden ontstaan/Vergeefs trachtten de afweerbatterijen rondom de stad de Duitsche vliegtuigen te verdrij ven. Verscheidene uren bestookten de toestellen de stad met brisant- en brand bommen branden bury x Te Londen volgt men met toenemende bezorgdheid de ontwikkeling van het Sovjet-transportwezen, dat volgens de meening van toonaangevende Britsche vaklieden van maand tot maand het zwakste punt der bolsjewistische bewa pening blijkt te zijn. Het vooraanstaande Londensche cieele blad „Economist” schrijft: Sovjet-unie is van haar spoorwegnet even afhankelijk als Groot-Brittannië van zijn vloot. De problemen en moeilijk heden der Sovjet-spoorwegen hebben groote overeenkomst met de moeilijkhe den, die wij Engelschen op het gebied van de scheepvaart hebben. Zij zijn: onvol doende uitbreiding van het transport wezen in de jaren voor den oorlog; niet verwachte verliezen door het optreden van den vijand; gebrek aan rollend materiaal; lange verbindingswegen. Bo vendien het verlies van spoorwegen in de door Duitschland bezette gebieden en De oorlogsverklaring, die Mexico giste ren met ingang van 22 Mei heeft afge- kondigd tegen de landen van het drie- mogendhedenpact heeft de „Deutsche Diplomatisch - Politische Korrespondenz” aanleiding gegeven om te wijzen op de holle en onware voorwendsels, waarmede de oorlogsverklaring is gemotiveerd. Er op wijzende, dat als eigenlijke reden voor de oorlogsverklaring het verlies van den koopvaarder „Potrero de Llano” is aangegeven, constateert het blad, dat dit schip eens Italiaansch bezit is geweest, op wederrechtelijke wijze 'door de Ame- rikaansche regeering met geweld is ge roofd en vervolgens werd gebruikt ter ondersteuning van een oorlogvoering, die, zooals de laatste dagen en weken .toonen, in de eerste plaats bestemd is voor een „tweede front” in de lucht tot het’ doo- den van vrouwen en kinderen in het Duitsche achterland. De „Diplo” weerlegt dan de thesen, die van Mexicaansche zijde naar voren ge bracht worden, wijst op de talrijke pro vocaties van Mexico ten aanzien van de Asmogendheden, zooals het verbreken der diplomatieke betrekkingen en zegt dan „Mexico had zich voor deelneming aan den oorlog van Roosevelt gereed gemaakt; alleen het voorwendsel ontbrak om het besluit te verwezenlijken”. De deel neming van Mexico is voor den uitslag van den oorlog zonder beteekenis. Het land zal steeds meer afhankelijk worden van de Ver. Staten. Het Mexicaansche volk, Hat trouw aan zijn oude traditie hangt aan de instandhouding van zijn onafhankelijkheid, zal den datum der oor logsverklaring zien als den dag in zijn geschiedenis, waarop de vrijheid en zelf standigheid van Mexico door een zwakke regeering is opgeofferd aën het Ameri- kaansche imperialisme”. Van 5 tot en met 14 Juni a s. geeft elke der met 29 gemerkte bonnen van de Boterkaart recht op het knopen van 125 gram boter. Voorts geeft elke der met 29 gemerkte bonnen van de Vet- kaart recht op het’ koopen van 125 gram boter dan wel, voor zoover voorradig, 125 gram margarine df 100 gram vet. De termijn, binnen welken aflevering van spijsolie op de bonnen 24 der boterd en vetkaart mag plaats hebben, is ver lengd tot en met Zaterdag 13 Juni a.s. Zooals bekend, mag op genoemde bonnen geen boter, margarine of vet meer wor den afgeleverd. Naar van Duitsche militaire zijde ver luidt. is het Dinsdag in verscheidene sec toren van het Oostelijke front tot tal rijke luchtgevechten gekomen. De Duit sche jagers, welke in deze met ,4e overwinning gingen schofln In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn wederom verscheidene Engel sche vliegtuigen boven Nederlandsch ge bied verschenen. Op enkele plaatsen werd een aantal brisant- en brandbommen ge worpen, waardoor eenige woonhuizen vernield of beschadigd werden. Daarbij zijn zeven Nederlanders om het leven ge komen en verscheidene gewond. In een communiqué van het Amerikaan. sche ministerie van marine wordt mede gedeeld, dat Dutch Harbor, de Ameri- kaapsche havenstad op de Aleoeten, door 4 Japansche bommenwerpers en 15 jacht vliegtuigen is aangevallen. Bekend wordt gemaakt, dat bij den luchtaanval opslagplaatsen in brand zijn gevlogen. Er is echter geen ernstige schade aangericht. Dutch Harbor is een der belangrijkste Amerikaansche vlootsteunpunten op de Aleoeten. Een Amerikaansche woordvoer der heeft de haven den sleutel van het verdedigingssysteem van Alaska genoemd. Aanvallen werden hier verwacht”, aldus de woordvoerder, „aangezien het een po sitie van eerste rangs strategische betee kenis is. Wij werken aan het verdedi gingsplan van de Aleoeten reeds sedert ongeveer 1933 in snel tempo. De Aleoeten liggen dwars over de kortste handelsroute tusschen Amerika en Japan en hun stra tegische waarde is door de Japanners evenzeer ingezién als door ons”. „Hoe en waar moeten we toerist heel wat te bie- onze vacantie doorbren- cJv.,,, gen is een vraag, welke ,nen wij op het gebïêd op deze plaats reeds van verschillende zijden be zien werd. De heer Ton Koot, directeur van de V. V. V. „Amsterdam”, heeft er eveneens zijn meening over gezegd. Het publiek, zoo conclu deerde hij, staat geheel anders tegenover de bu reaux voor vreemdelin genverkeer dan eenige ja ren geleden. Er is een keerpunt gekomen en ik bedoel daarmede, dat het publiek steeds meer bnze bureaux raadpleegt voor inlichtingen over eigen stad en land. Van propa gandabureau zijn wij meer en meer een bureau voor het geven van voor lichting bij het toeris/ne geworden. In Amsterdam b.v. wer den 20 procent meer in lichtingen gevraagd dan in de overeenkomstige 5 maanden van 1941 en in 1041 was dat getal bedui dend hooger dan in 1940, 1939 en 1938, Het aantal gevraagde inlichtingen stijgt dus steeds, niet tegenstaande het uitval len van buitenlandsche reizigers. Kenmerkend is, dat door zeer vele Am sterdammers inlichtingen over de stad zelf worden gevraagd. Natuurlijk is er ook in de provincie veel belangstelling voor de Jioofdstad. Deze belang stelling, tenminste wat Amsterdam betreft, gaat vooral uit naar het stede- sclroon en de kunst. Dit is zeer verblijdend. Amsterdam heeft den gevechten strijken, 60 bolsjewistische toestellen neer, terwijl verder nog 6 machines door het afweergeschut werden neergehaald. Van militaire ^ijde verneemt hqt D.N.B.Bij achtergelaten papieren van den op het slagveld bij Charkov gesneu velden commandant van het zesde bolsje wistische leger, generaal-majoor Go- rordjansky, die in Duitsche handen zijn gevallen, bevonden zich ook hoogst merkwaardige aanteekeningen, waaruit bleek, dat de bolsjewisten van plan waren op 21 Mei groote overwinnings feesten in Charkov te vieren. Timosjenko zou in den slag van Char- kov gewond zijn, zoo verklaarde de bolsjewistische sergeant Andrei Bogat- kin, die in den vernietigenden omsinge- lingsslag van Charkov in Duitsche ge vangenschap is geraakt. Men vertelde ons, aldus de sergeant, dat de auto van den maarschalk bij een Duitschen lucht, aanval getroffen was. „Of onze nieuwe pantsergeweren zijn te zwak óf de Duitsche staalplaten zijn te hard”, verklaarde de bestuurder van een pantserwagen Boris Soholef, die bij Charkov In Duitsche gevangenschap is geraakt. „In ieder geval bleken de nieuwe pantsergeweren op het oogenblik. waar op zij in den strijd tegen de Duitsche pantserwagens werden gebruikt, een fiasco te zijn. Wij koesterden van het nieuwe type zeer groote verwachtingen, doch de Duitsche tanks namen hiervan geen notitie en rolden gewoon over onze pantsergeweren heen.” De Fransche staatssecretaris wan Voor lichting, Marion, heeft tegenover de Fran- sche en buitenlandsche journalisten te Vichy de volgende verklaring afgelegd 1w’’Aen d®rden male heeft de Britsche hot ?kCj een bevig bombardement op .ir,/e^ed vai\ Parijs ondernomen. Na de 18 maanden onafgebroken herhaalde h^tlv8en 7an onze schoonste steden rto Kanaal en aan den Atlantischen 9feaan nBrest’ BoPlo8ne, Le Havre, Duin kerken, Rouen en Lorient heeft de Brit sche luchtmacht thans 'besloten haar ielings*erk °P onze hifd- stad te dichten. Het voorwendsel voor deze aanvallen is volgens de officieele Engelsche instanties de nobdzakeliikheid om de voor Duitschland werkende fabrie.’ ken, onverschillig waar zij zich bevinden stil te leggen. Maar waarom reserveert E”£“and ziin slagen alleen voor Frank rijk; In werkelijkheid is het er Engeland ken tf'eidingsmanoeuvres te zoe- KriJ^ldeZnMlnib€ide halfronden Kleden hnuio e n£derlagen, zoomede om zijn eel bondKenoot de illusie van front te geven. Op hetzelfde genblik voegen de beroepsterroristen die naar de bevelen der bolsjewieken luisJ renl- ï"?raaP..hHn aanslagen toe op leden van het bezettinfesleger. op Fransche bur- bandela^.eP' ambtenaren en journalis ten. Deze solidariteit in de misdaad der mannen van Londen en Moskou bewiist minder hün kracht dan veeleer hun vrees Tevergeefs zullen zij probeeren zich te verzetten tegen de nationale herrijzenis van Frankrijk, zooals die door maarschalk Petam wordt ondernomen. Tevergeefs zul ten zu probeeren, den burgeroorlog over Franknjk te laten komen. Als tolk van dl openbare meeting veroordeelt de Fran! de?! regeering “den moord verafschuwt zij oeze misdaden en zal ze niet vergeten" ged^pMm^S.Sardeur. de Brinon hèe« mede! dl admiraa> Platon bij dln de Par*jsche voorste- vh» i e«eteist*r<f waren door de Engel enbee^tnVaJ'rin' k°°r de menigte wer- I EngeiXh^ mct de kreten „Weg met de weg met de moordenaars, leve PRIJS DER ADVERTENTIÊNVan 1—11 m.M (5 reg.) 1.65. iedere m.M. meer tot 22 m.M (10 reg.) 0.19 Elke m.M meer 21 ct. Reel 0.51 per m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr. p. p 10 ct Ine. binnen de stad 5 ct KI Adv (in halve oplaag) t 0.57, Dienstaanb 7 0.38. Pers gevr. 'f 0 48. Adv. met „Br. a h. bur. v d bl" 10 ct meer VERDUISTERINGSMAATREGELEN IN AMERIKA VERSCHERPT De van militaire zijde afgekondigde ver duister ingsbepalingen voor Nèw York en in het geheele kustgebied zijn aanzienlijk verscherpt, daar zij ontoereikend bleken te zijn. Van nu af moeten alle lichtbron nen tot op verren afstand van de zeekust worden verduisterd. Reclamelichten of lichtgevende teksten zijn principieel ver boden. Auto’s mogen in de nabijheid van dé kust alleen met stadslichten aan rijden. Woensdagmiddag om .2 uur werd te Groningen in „Huize Maas” de tentoon stelling geopend van werk van kunste naars uit de Gouw Weser-Ems. De ten toonstelling staat onder beschermheer schap van den Rijkscommissaris Rijks minister dr. Seyss-Inquart. Zij werd ge-' organiseerd door de kunstenaarsvereni gingen in Oldenburg eh Bremen in sa menwerking met de NederlandschDuit sche Kultuurgemeenschap en de vereeni- ging Het Oost-Friesche Landschap. Te 2 uur betrad de Rijkscommissaris, vergezeld van den gevolmachtigde in de provincie Groningen, dr. Conring, de zaal, welke volledig bezet was. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten prof, dr. T. Goedewaagen, de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris in Drente, Oberbereichsleiter Sellmer, in Friesland Ministerialrat Rosz en in Overijsel dr. Schröder, de president van de Ned. Duitsche Kultuurgemeenschap te Den Haag H. C. van Maasdijk en vele anderen, onder wie vertegenwoordigers van Weer macht, N.S.D.A.P. en functionnarissen der N.S.B. Dr. H. Conring sprak enkele woorden van welkom, in het bijzonder tot den Rijkscommissaris en betuigde hem zijn dank voor zijn bemoeiingen ten opzichte van deze tentoonstelling, waar immers diens aandeel in het tot stand komen daarvan grooter is dan men oppervlakkig zou denken. Ook den secretaris-generaal prof. dr. Goedewaagen bracht spr. dank. De voorzitter van den Künstjerbund Bremen, Richard Flegel, leider van de tentoonstelling, begroette allereerst den Rijkscommissaris als beschermheer van de tentoonstelling. Spr. bracht naar voren, hoe deze tentoonstelling gezien moet worden als een tegenbezoek van Duitsche kunstenaars aan Hollandsche kunstenaars, die het vorige jaar gast waren in Duitschland. Vervolgens sprak prof. dr. Goedewaa gen. Hij ving aan met de woorden van den Führer, waarin deze er op wijst, dat in de kunst de sterkste verdediging ligt van een volk, dat het Duitsche volk niet kon herleven, wanneer de Duitsche cul tuur en vooral de Duitsche kunst zich niet opricht. De waarheid van dit woord is niet al leen verstandelijk te vatten, zij moet ook in haar diepste wezen worden beleefd. Wanneer er geen kern in het volk blijft, die zich dit bewust is, is het ten onder gang gedoemd. Zoowel in Duitschland als in het stam verwante Nederland waren in de laatste decennia krachten werkzaam, die het volkseigene trachtten te vernietigen die het „internationale’’ propageerden en in het bijzonder den beeldenden kunstenaar wilden brengen tot nabootsing v$n kunstuitingen, die volkomen in strijd zijn met het wezen van den Germaanschen mensch De landen van Dürer en van Eyck, van Holbëin en Rembrandt, van Grünewald en Jeroen Bosch beleven nu een reactie, die onherroepelijk komen moest. In Duitschland heeft rij binnen en kele jaren alle verkeerde lenzen doen ver dwijnen en ook hier doet zij zich reeds voelen tegen een massa-„ismen”, die hier slechts schoorvoetend waren aanvaard. De bezinning in onze beide landen vroeg nu om een cultuuruitwisseling, ook al had men zich daartegen vroeger met hand en tand verzet. Prof Goedewaagen herin nerde er aan. dat op instigatie van den Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart, rijn departement met deze uitwisseling een begin heeft gemaakt in verschillende plaatsen. Deze uitwisseling is reeds zeer vructy- Teiefoon «6300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35-87 G^o No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekhandel Leeuwen dal), Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekhandel Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. v. Beters Jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444: Boekhandel F. D. Couvée. van Hoytemastraat 66. Tel. 721187. doende plaatsruimte, met uitzondering van dé ge meenten Arcen ew Epen, die vrijwel volgeboekt zijn. Twenthe is voor een belangrijk deel vol tot begin September, maar er zijn „nog wel enkele plaatsen te vinden, bij voorbeeld Hellendoorn, waar nog wat ruimte is. Oisterwijk is voor het geheele seizoen volge boekt. In Arnhem is in de hotels nog ruimte be schikbaar. De pensions zijn voor een belangrijk deel bezet. De Veluwe is voor het seizoen vrijwel uitverkocht. De zomer huisjes in Drente zijn alle bezetin de pen sions, b.v. in Norg en omgeving, is nog plaats. In Utrecht hebben de pensions nog ruimte be schikbaar, maar in het Gooi is betrekkelijk wei nig plaats meer; ook daar is reeds zeer, veel be sproken. Het ziet er dus naar uit, aldus de heer Koot, dat vele plaatsen een uitste kend zomerseizoen len maken, maar kunnen den toerist genoeg aanraden vooraf inlichtingen plaatsruimte bij ons te winnen. In verband met het gebrek aan plaatsruimte zal het moeilijk zijn zoogenaam de «trektochten te igaken. Maar er is toch nog alle reden om met blijdschap de vacanties tegemoette gaan om te genieten van het vele schoons, dat ons land biedt.. HAAGSCHE f9* Het D.N.B. verneemt in aanvulling op De gevtechten in het Noordafrikaansche woestijngebied zijn, ondanks hevige zandstormen, die met een snelheid van 50 k.m. per uur uit 't Zuidwesten waaien, nog toegenomen. Kenmerkend voor den aard van het succes, dat door de troepen van de Asmogendheden werd behaald in het gebied van Got el Waleb is, dat bij de verovering van een tot een vesting versterkte Britsche stelling, ook een Britsche generaal, bevelhebber der eerate Engelsche pantserbrigade, in gevangen schap geraakte. Door pantserafweerka- nonnen en luchtmacht zijn volgens tot nu toe ontvangen berichten meer dan 500 Britsche pantserwagens buiten gevecht gesteld. De verliezen aan pantserwagens van de Asmogendheden zijn zeer gering. OMTRENT RESULTAAT NIETS TE ZEGGEN Militaire kringen te Berlijn geven als hun overtuiging te kennen, dat het oogenblik nog geenszins is gekomen, om met betrekking tot de gevechten in Noord-Afrika van een „resultaat” te kun nen spreken. Het verlies van 3000 Brit sche gevangenen waarvan reeds mel- - - ---ding is gemaakt beteekent voor den het Weermachtbericht van militaire zijde: tegenstander in zooverre' een aanzienlij- ondanks

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1